Een moord in den wereldoorlog. Herriot over den financieelen toestand en de voorgestelde bezuinigingen. Het Fransche gezantschap bij het Vaticaan. Valsche berichten over den opstand der Koerden. Ernstig ongeluk bij Rio de Janeiro. Onder de Radio-berichten: Buitenlandsclie persstemmen over president Ebert. De oorzaak van zijn dood. Een Duifscli-Fransck economisch tnodus vivendi geteekend. Gem. buitenl. berichten. DE OPVOLGER VAN BRANTING IN DEN RAAD VAN .DEN VOLKENBOND. J H. M. de Koning in naar Uit de R. K. Staatspartij. De invoering der Tarief wet. Wijziging der Drankwet. G. F. Lindeier Eerste Kamerlid. Het ontwapeningsvoorstel der soc.-dem. Kamerfractie. Mr. G. Kirberger lid van den Hoogen Raad. Den Haag voor den Zomertijd! De heer Van Vuur en wem geen candidatuur voor Drè „Gezond Limburg De Weeldebelasting. De Weeldebelasting. V erkeerssiatistieken uit Amsterdam. oud van den zomertijd. Van het Hof. LUCHTVERKEER, Arrachard en Lemaitre terecht. VERKEER EN POSTERIJEN, Herplaatsing gehuwde ambtenares. FINANCIËN. Faillissementen in Nederland. De Nederlandsche handels balans in Januari 1925. KERK EN SCHOOL1. Het Pauselijk liefdewerk van den H. Apostel Petrus in het bisdom Breda. FEUILLETON. Herriot over Frankrijk's intergeallieerde schul den en veiligheid. Volgens verklaringen van Herriot in de ^naatscommissie van buitenl. eaken worden «e onderhandelingen betreffende de inter- geallieerdg schulden met Engeland op de hartelijkste wijze voortgezet. Het standpunt der Vereenigde Staten is het zelfde als ver leden jaar. Ten aanzien der intergeallieerde schulden wees Herriot nog op de noodzakelijkheid om het aantal annuïteiten ingevolge het plan van Dawes vast te stellen, enkel 200 mogelijk in overeenstemming te brengen met die, welke voor de intergeallieerde schulden wor den vastgesteld. De Fransche schuld zou eveneens een reductie moeten ondergaan gelijk aan die der Fransche vorderingen op Duitschland, terwijl rekening zou moeten gehouden worden met de Engelsche vor deringen op Rusland, welker waardeloos heid voor Frankrijk geen nadeel mag op leveren. Wat de plaatsing der Duitsche spoorweg, e.a. obligaties betreft, meent Herriot, dat deze kwestie eerst over eenige maanden in behandeling kan komen. Inzake de veiligheid stelt Frankrijk een conferentie te Brussel voor na de zitting van den Volkenbondraad. Duitschland hand haaft zijn voorstel, waarbij het waarborgen omtrent den vrede aan den Rijn aanbiedt, doch het deed nog geen enkel voorstel om trent zijn grenzen met Polen, Tsjecho-S!o- wakije en Oostenrijk. Herriot en de financieele toestand. De financieele conferentie onder voor zitterschap van Herriot, waaraan de minister van financiën de gouverneur en de secreta ris generaal der Bank van Frankrijk en de presidenten en rapporteurs der commissies van financiën uit Kamer en Senaat deelna men begon om negen uur 's avonds en was om twee uur 's nachts geëindigd. Zij besprak maatregelen met betrekking tot het budge tair evenwicht en het herstel van den finan cieelen toestand, en bestudeerde grondig de kwestie der voorloopige twaalfden. Beslo ten werd, dat de Kamercommissie, overeen komstig den wensch van den Senaat, een vermindering van 1 milliard 200 millioen francs op de voorloopige twaalfden voor voor Maart voorstellen zal. Deze vermin dering betreft bepaalde werken van niet on middellijk belang. Dj regeering en de com missies werden het eens over alle bezuini gingen en budgetaire bekrimpingen, die thans onvermijdelijk zijn. De vertegenwoordiger bij het Vaticaan. Hoewel het nog geenszins geheel zeker is of er niet in den Senaat een meerderheid zal worden gevonden die, in tegenstelling met de Kamer het Fransche gezantschap bij het Vaticaan alsnog zal willen hand haven, en of het Vaticaan wel genoegen zal nemen met slechts een vertegenwoordiger voor Elzas-Lotharingen, werden reeds veel namen genoemd van personen, die voor de ze nieuwe functie in aanmerking zouden ko men. De meeste kans schijnen te hebben de bekende Abbé Wetterlé, thans canoniek adviseur bij het Fransche gezantschap bij het Vaticaan en Canet, adviseur voor religieuse aangelegenheden bij het ministerie van bui- tolandsche zaken. Toenemende misdadig heid in Frankrijk. In Frankrijk maakt men zich bezorgd over het steeds toenemende aantal mis daden, welke over het heele land, en in het bijzonder te Parijs, worden gepleegd. Ver schillende autoriteiten werd gevraagd of het niet mogelijk zou zijn den vloed te stuiten. De prefect van politie,' Morain, wees er op, dat het meerendeel der misdadigers vreemdelingen zijn. Hij stelt alles in het werk om Parijs te „zuiveren." Eiken nacht trekken zijn mannetjes er op uit om invallen in verdachte lokalen te doen degenen, die maar even voor arrestatie in aanmerking komen, houdt hij vast, tailooze vreemde lingen werden over de grenzen gezet. Ook de heer Chautemps, minister van bin- nenlandsche zaken, schreef het grootste aan tal misdaden aan buitenlanders toe. In 1924 zijn er in Frankrijk 1248 personen wegens misdaden aangehouden, van wie 940 Fran- schen en 308 buitenlanders wegens vergrij pen 7038, van wie 6132 Franschen en 956 buitenlanders. In het geheel werden er 8336 personen gearresteerd (7012 Franschen en 1264 buitenlanders). De verwaarloozing der jeugd, de na-oorlogsche verwildering, de. bioscoop zijn volgens hem ook belangrijke factoren, die tot de toeneming der misdadig heid bijdragen. Maar hij liet niet na er met nadruk op te wijzen, dat de politie en justitie over te wei nig personeel en geld beschikt om afdoende te kunnen handelen. Belgische Kamerontbin ding. Den 7en Maart zal het koninklijk besluit verschijnen waarbij de Kamer wordt ont bonden, de nieuwe verkiezingen op 5 April en de bijeenkomst van het parlement op 28 April worden vastgesteld. Dit is de twaalfde Kamerontbinding in, België sedert 1830. De organisatie van offi cieren der koopvaardij. In Antwerpen is een conferentie gehou den van officieren der koopvaardij onder voorzitterschap van Breuil (Frankrijk) eu mr. Seret (Nederland). Er werden verschil lende beroeps- en sociale belangen bespro ken. De grondslagen werden gelegd voor een' internationale organisatie van kapiteins en officieren van alle soorten koopvaardij ten einde te voldoen aan het verzoek van het Internationaal Arbeidsbureau om gedele geerden der koopvaardij in de verschillende subcommissies te hebben. Besloten werd dat de volgende conferen tie in Juni te Parijs zal werden gehouden. Scheep vaartconferentic te Londen. In de te Londen gehouden algemeene ver gadering van den raad der internationale schecpvaartfederatie waren acht Europee- sche landen vertegenwoordigd. De bespre kingen waren geheim, doch bekend is, dat de voornaamste punten van bespreking waren de internationale codificatie der wetten be treffende de zeelieden en de arbeidsinspectie op schepen. De raad beraadslaagde voorts over de quaesties, voortvloeiende uit de toepassing der immigratiewetten in de Ver. Staten en Argentinië der desertie in de havens, dezer krnden de vaststelling eencr regeling in zake het landen van zeelieden te Hamburg de instelling eener organisatie te Antwerpen voor de bescherming der belangen van ree- ders in arbeidsgeschillen en stuwadoors- quaesties te Rotterdam, Amsterdam en Ant werpen. Omtrent al deze quaesties werden met al gemeene stemmen beslissingen genomen. Friedrich Ebert. f Neg juist vóór het afdrukken van ons blad bereikte ons Zaterdag j.l. het bericht van het overlijden van president Ebert. In den loop van Zaterdagmorgen verergerde de buikvliesontsteking. De krachten namen snel af en de behandelende geneesheeren be schouwden den toestand hopeloos. Vrijdagavond laat verloor 'Ebert het be wustzijn en bleef den geheelen nacht bewus teloos. Hij is uit deze bewusteloosheid niet meer ontwaakt. Aan het sterfbed vertoefden mevrouw Ebert en de kinderen van den rijkspresident, zijn schoonzoon, de attaché bij het ministerie van buitenland3che za ken, dr. Jenicke en de chef van het bureau van den rijkspresident, staatssecretaris dr. Meissner. Het einde kwam zeer onverwacht, daar de laatste berichten Vrijdag nog van een toenemende verbetering in den toestand van den rijkspresident spraken. Het zijn ware campagnejaren geweest, die Ebert, in een zoo critieken tijd aan het hoofd van den staat gesteld, heeft doorgemaakt, jaren van zorg, er. teleurstelling en felle persoonlijke aanvallen, die ook op zijn phy- sieken toestand hun invloed zullen hekben doen gevoelen en zijn weerstandskracht zul len hebben verzwakt. Om dat naar waarde te schatten moet men zich tp binnen brengen, dat Ebert in zekeren Zin de opvolger was van een der meest eigen machtige heerschers van zijn land en dat ijn „bewind" volgde op dat van een ijzeren vuist en van een ongekende dictatuur in de bloedige oorlogsjaren. Er waren nog geen drie maanden verloopen sedert de keizer en de kroonprins naar Holland en Ludsn- dorff naar Zweden was gevlucht, toen dr. David als president van de nationale ver gadering mededeelde, dat met 277 van de 379 stemmen Ebert tot „hoofd" van het Duitsche volk was gekozen. Ebert werd op 4 Februari 1871 te Heidel- berg geboren, als zoon van arme c-uders. Zij bestemden hun jonger, voor het zadel makersvak. Na zijn leertijd kwam de „Hand- werksburschenzeit" en bij zijn rondzwervin gen kwam hij aldus te Bremen. Hier begon ook zijn arbeid voor de vakbeweging en voor de politiek. Reeds in 1892 werd hij mede redacteur van het sociaal-democratische „Bremer Bürgerzeitung". Tot 1903 bleef hij in Bremen, waar hij het laatst als leider van het „Arbeiter sekretariat" werkte. In 1905 werd hij als lid van het sociaal-democra tische partijbestuur gekozen en verhuisde hij naar Berlijn. In 1912 werd hij voor El- berfeld-Barmen in den Rijksdag gekozen. In 1913 werd hij na aanvankelijk tegen stribbelen mede-voorzitter van de sociaal democratische partij, waarvan de leiding door den dood van Singer (die door Haase werd vervangen) en van Bebel open was ge komen. Sedert 1916 was Ebert ook voorzitter van de sociaal-democratische Rijksdagfractie. Iets van klassieke grootheid had de figuur van Ebert niet, maar ieder, die zelfs in de tragis vin- co: dezen den Een cerijk, verstandig man, een warm vaderlander al behoorde hij tot de partij van wat keizer Wilhelm indertijd de „Va- terlandslose Gèsellen" placht te noemen is met Ebert heengegaan. Geen geniale, geen overweldigende per soonlijkheid, maar toctr zeer zeker een man van êeer bijzondere en groote eigenschap pen. En een man, met welks bezit net Duit sche volk mocht worden geiukgewenscht, omdat hij, door de revolutie aan het hoofd van den staat gekomen, aan wijze gematigd heid nuchter en bezadigd inzicht en een strikte eerbiediging van de constitutioneele beginselen in zoo zware tijden de zwaarbe proefde en vaak bedreigde Duitsche repu bliek door vele stormen heeft weten heen te brengen. In den feilen strijd der partijen trad hij als bemiddelaar en leider op, en dat hij hiertoe in staat was is zeker in de aller eerste plaats een gevolg hiervan, dat men gevoelde in den rijkspresident althans een man te hebben, die niet zichzelf zocht, maar die slechts het belang van land'en volk voor oogen hield. De spotternijen over den omhoog geko men zadelmakersieeriing zijn dan ook" wel dra verstomd. Integendeel, de tot oordeelen bevoegden, waartoe men natuurlijk niet de lieden van het ancien régime mag rekenen, wien de revolutionair op de plaats der Ho- henzollera een doorn in het oog was en die hem tot het laatste met hun felle smaad en het gif van hun laster bleven vervolgen, de tot oordeelen bevoegden prezen de waardigheid, waarmede deze man van het volk zijn representatieve verplichtingen ver vulde. Voor Duitschland, dat aan verstandige en handige politici geen teveel heeft, dat vooral aan tactvolle staatslieden een betreu renswaardig gebrek heeft aan te wijzen, is het heengaan van een man als Ebert een groot verlies. Maar niet alleen voor Duitschland. Ook daarbuiten zal het heengaan op nog zoo betrekkelijk jongen leeftijd van dezen eerlijken staatsman, dezen man van karakter en'zoo betrouwbare volksleider met droefe nis cn leedwezen worden vernomen. EEN MANIFEST VAN HITLER. In een manifest gepubliceerd in zijn voor- ioopig slechts eenmaal 's weeks verschijnend blad de „Völkische Beobachtcr", deelt Hitier mede, dat hij de leiding der Nat.-soc. Duit sche Arbeiderspartij weder op zich heeft ge nomen. Hij wil blijkbaar de botsingen met de regeeriag en het staatsgezag, welke vroe ger zoo veelvuldig voorkwamen, vermijden, aldus de „Köln.Ztg.", wat in de gepubli ceerde richtsnoeren voor de partij wordt ge zegd. HET DUITSCHE CONFLICT MET ROEMENIE. De „Deutsche Kriegslastenkommission" heeft Zaterdag te Parijs aan de commissie van herstel een nota overhandigd om te doen vaststellen, dat de Roemeensche eischen, welke in den laatsten tijd tot 'n meeningsver- schil met Duitschland leidden, op grond van het deskundigenrapport, voldaan moeten worden uit de Dawesannu ïteiten, voor het gevai Duitschland ze zou moeten bevredigen. Draadloos wordt uit Stockholm gemeld, dat de Zweedsche regeering den minister van buitenlandsche zaken, Unden, benoemd heeft tot vertegenwoordiger van Zweden in den Raad van den Volkenbond. DE BEGRAFENIS VAN BRANTING. Uit Stockholm wordt aan de „Vorwarts" gemeld De begrafenis van Branting zal het karakter dragen van een nationalen rouw dienst, zooals Zweden in lang niet heeft ge zien. Het stoffelijk overschot zal van het sterfhuis eerst naar de oudste kerk in Stock holm, de Storkyrka, worden overgebracht, waar de lijkdienst plaats heeft. Van daaruit zal het stoffelijk overschot naar den dooden- akker worden vervoerd. De Duitsche soc.-dem. partij heeft beslo ten haar voorzitter Ottq Wels naar Stock holm te deiegeeren ter bijwoning der begra fenis. VALSCHE BERICHTEN UIT KOER- BISTAN. De „Times meldt uit Konstantinopel: De telegrammen die giste en te Angora ont vangen zijn, luiden gunstiger, voor de Turk- sche regeering. De opstandelingen zijn (naar werd gemeld door de inwoners uit Karpoet verdreven tevens wordt gemeld, dat Diar- bekir, Arghana en Malatia nimmer door de rebellen veroverd zijn. Er is sprake van dat de dagbladen, die aansprakelijk zijn voor deze vtlsche berichten, gestraft zullen worden. Men wacht met belangstelling af welke maat regelen genomen zullen worden tegen het blad, dat den val dezer drie plaatsen gemeld heeft. KELLOGG OVER DE BUITENLAND SCHE TOESTANDEN. Reuter seint uit Washington, dat Kell- logg, ofschoon hij geenszins alle Europee- sche vraagstukken als geregeld beschouwt, arn Coolidge een zeer optimistisch beeld heeft gegeven van de buitenlandsche toe standen. Het heet dat Coolidge zeer voldaan was over dit groote optimisme van den nieu wen minister van buitenlandsche zaken. DE OPSTAND IN PANAMA. De Nat, Ve.rgad.erng van Panama heeft in het gebied van San Bias den staat van be leg afgekondigd. Omtrent den opstand der Indianen wordt nader draadloos gemeld, dat deze op 21 Fe bruari plaats had op het eiland Tigre. Een schipper van een motorvaartuig, dat bij het eiland voor*anker lag, heeft den opstand gerapporteerd. Kolonel Lamb, het hoofd der politie van Panaria is met 150 man naar San Bias vertrokken. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING BIJ RIO DE JANEIRO.- Er heeft, naar uit Rio de Janeiro wordt ge meld, een ontploffing plaats" gehad in een op- opslagoiaats van ontvlambare stoffen gele gen te Nictherohy bij Rio. Er zijn een hon derd-tal personen gedood en 300 gewond en er werden 3000 huizen vernield. DE VLOOTCONFERENTIE TE SIN GAPORE. Hier zijn een aantal oorlogsschepen van Britannië en de Dominions aangekomen. De conferentie tusschen de vlcotgedelegeer- den van Britannië en de Dominions zal Dins dag worden geopend. Er wordt de grootste geheimhouding in acht genoemen r? Hef „Limb. Dagbl." zegt uit zeer be trouwbare bron te vernemen, dat H. M. de Koningin voornemens is in de tweede he'H van September van dit jaar een officieel bezoek te brengen aan Limburg. Rijkskieskring Maastricht. De stemmingen in de R.K. Kiesvereeni- gingen in Limburg hebben tot resultaat ge had, dat zijn aangewezen: Mgr. dr. Nolens in 79 afdeeiingen, Hermans 75, Jhr. Ruys de Beerenbrouck 75, M. Bongaerfs 59, J. J. C. Ament 53, P. J. Rutten 19, dr, Moller 11, J. Lambooy 6, P. Cremers 4, M. van Poll 4, A. Conijn 3. W. A. Blokker 1, mevr. Brouns "an Besouw 1, J. Maenen 1, H. Meertens 1 en mr. M. Waszink 1, Verder zijn, volgens de „L. K." nog door groepen van kiezers afzonderlijke aanwij zingen ingediend voor de hecren: M. Bon- gaerts, .1. J. C. Ament, P, J. Rutten, Ma joor Lambooy, J. M. H. Schoonbrood, Maastricht; Dr. Moller, M. van Pol, W. A. Blokker, A. H. Conijn, mevr. Brouns van Besouw, P, L. H. Cremers, J. H. Waterborg Den Bosch; J Nivard Den Bosch; Mr. L. G. Kortenhorst, Heemstede; en R. de Quay, Ger.eraal-Majoor te Breda. Naar de Tel, verneemt, zal de invoering van de nieuwe Tariefwet niet, zcoals eer der werd gemeld, op 1 April, doch op z'11 vroegst in het einde éan die maand kun nen plaats hebben. Voor 1 Mei zal worden ingediend een wetsvoorstel to{ wijziging van de drankwet om aan de bezwaren van de logeméntver- gunningen en de z.g. vervanging tegemoet te komen. De heer G. F. Lindeier is tot lid dei- Eerste Kamer benoemd ter vervanging van het overleden lid Jhr. de Jonge S. D. "A. P. Naar „Het Volk" meldt, is het initiatief- Ontwerp der s.-d.' Tweede Kamerfractie in zake ontwapening definitief vastgesteld, Pu blicatie is tegen a.s. Dinsdag te wachten. Het is een uitvoerig stuk van 16 pagina's der Kamerstukken. Bij K. B. is benoemd tot lid van den H00- gon Raad der Nederlanden in de vacature, ontstaan door de benoeming van dr. Fente- ner van Vlissingen tot vice-president van het hoogste rechtscollege, mr. G, Kirberger, thans raadsheer in het AmstcrdamSche ge rechtshof. Scholen en bnreaux na 1 April één uur eerder epen. In Den Haag hebben B. en W. aan ver schillende commissies en instellingen het vol gende schrijven gericht: „Bij ons college bestaat hei voornemen om, indien het thans aanhangige wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd door de Sta- ten-Generaa! mocht worden aangenomen, met ingang van 1 April a.s. de uren der gemeen telijke bureaux, der gemeentescholen en van andere gemeentelijke instellingen met écn uur te vervroegen, welke maatregel ten doel zoude hebben het leven practisch met één uur te vervroegen, zooals dit tot dusver door middel van de invoering van den zomertijd is geschied Vergissen wij ons niet, dan zal deze maat regel door het overgroots deel der stadsbe volking met instemming worden begroet. Op het welslagen daarvan kan echter alleen ge rekend worden, indien tot het doorvoeren daarvan op ruime schaal medewerking wordt v-rleend. Aangezien de iijd dringt, kan met de voor bereiding dezer aangelegenheid niet worden gewacht tot de beslissing in do beide Ka mers der Staten-Generaal is gevallen. Gaar ne zouden vrij daarom reeds thans vernemen zoo mogelijk vó£r 10 Maart of het denkbeeld uwe instemming heeft en of op de medewerking uwerzijds mag worden gere kend.'' De directie van de Koninklijke Luchtvaart 1 Maatschappij voor Nederland en Koloniën,i heeft, naar het Haagsch Anetakantoor -me-) dedeelt, aan de Tweede Kamer een adrej gericht, waarin zij verklaart, met leedwezej kennis te hebben genomen van het wets^ werp tot afschaffing van den Zomertijd. Het Hoofdbestuur der Ned. Mij. to vordering der Geneeskunde, heeft aj Tweede Kamer een adres gezonden, het aandringt op het verwerpen vq wetsontwerp tot intrekking van den tijd, overtuigd als het is van den gun invloed, dien de zomertijd op den heidstoestand van het Nederlandscli hcèft. In „Ons Noorden" komt de verklarij den heer Van Vuuren voor, dat hij i geval een candidatuur voor den Rij kring Drenthe zal aanvaarden. In Limburg is tot stand gekomen d: Stichting „Gezond Limburg." Het besi gevormd en door den Commissaris d ningin, mede namens Z. D. H. den Bi: van Roermond, geïnstalleerd. Het bj bestuur bestaat uit de hecren: dr. V. EJjOoTs, arts, Venlo, voorzitter; F, LI. Geurkens, Heerlen; F. J. M. Hoen, aalmoezenier te Roermond; J. Maenen, Heerlen; L. Peeters, Roermond; ir. J. Rieter, Venlo; rector Rijs, Haelen. Gemeld wordt; Het Algemeen Bestuur van den Neder- landschen Middenstandsbond heeft in eene gisteren gehouden vergadering het wetsont werp der z.g Weeldebelasting, aan eene langdurige bespreking onderworpen, waar van aan 't slot werd vastgesteld, dat een weelldebelasting volgens het ingediende qnt- werp niet is te aanvaarden door den handel- drijvenden en industrieelen middenstand. Besloten werd dan ook een groote open bare protestvergadering tegen deze voorge stelde belasting te beleggen, welke binnen enkele dagen te 's-Gravcnhagc zal worden gehouden. Het Verbond van Nederlandsche Fabri- kanten-Vereenigingcn heeft naar aanleiding van het nieuwe ontwerp-Weeldebelasting aan zijn leden een circulaire gericht, waarin in principe instemming wordt betugd met de gedachte, die ten grondslag ligt aan deze be lasting, te meer omdat dit ontwerp beoogt den te zwaren druk van enkele directe be lastingen te verminderen. Tegen de uitwerking in het aanhangige ontwerp van deze op zichzelf gezonde ge dachte, moest het Verbond intuschen reeds bij voorbaat zeer ernstige bedenkingen ma ken. Voorts wordt in deze circulaire bericht, dat de Verbondsvoorzittcr en de Secretaris een onderhoud met den Minister van Finan ciën mochten hebben, waarbij medewerking van door het Verbond vertegenwoordigende industrieelen om een aantal bezwaren tegen de voorgestelde heffing uit den weg te rui men, werd aangeboden en aanvaard. Reeds kon worden gewezen op de emissie in het ontwerp, waardoor de in Nederland met weeldebelasting bezwaarde artikelen met een extra invoerrecht zullen worden be last van 7 pet. onverschillig of het wcelde- recht 5 of 10 pet. bedraagt. Toezegging werd verkregen van een aanvulling in dien zin, dat de met 10 pet. weeldebelasting bezwaar de artikelen bij invoer zullen worden belast met een extra invoerrecht van 14 pet. Dit verschil tusschen 5 en 7 pet., en 10 en 14 pet. is te verklaren uit het feit, dat aan een heffing aan de toonbank van het weel- derecht de détailprijs, en aan een heffing aan de grens de engrosprijs ten grondslag ligt. Vermindering van het lucht- en tramver- voer. De ongevallen nemen toe. Het Statistisch maandbericht van Amster dam over het laatste kwartaal van 1924 be wijst, dat de cijfers omtrent het luchtver keer met Londen een achteruitgang verton nen, met het vorig jaar vergeleken. Alleen de pakketpost is iets toegenomen (5998 K.G. tegen 4604 K.G. De achteruitgang bedroeg: voor bet aantal vervoerde passagiers 1457 tegen 1579, brief post 498 K.G. tegen 737 K.G. Het verkeer was het drukst in het 3e kwartaal. Dit geldt oc-k voor Parijs, waarmee het personenver keer, 1196 tegen 1097 passagiers, en het goe derenvervoer is toegenomen, 53.308 K.G. te gen 49.368 K.G., en de briefpost verminder de, 188 K.G. tegen 281 K.G. Uit de nieuw opgenomen cijfers omtrent vluchten naar Bazel en Berlijn blijkt, dat ook daarmede een geregelden dienst wordt onderhouden Evenals het vcrig kwartaal was ook dit maal bet aantal bewijzen van Nederlander schap en certificaten voor een buitenlandsch paspoort belangrijk lager dan in het over eenkomstige van. 1923, 4323 tegen 5489. In het afgelóopen jaar werden afgegeven 36101 certificaten eu bewijzen van Neder landerschap tegen 42.403 in 1923. Het reizigersverkeer in hotels, die daarvan opgave verstekten, was iets drukker dan in 1923, 109.040 reizigers met 300.635 logeer- nachten tegen res'J. 102.188 en 294.861 in 1923. Vooral de maanden Juli en Augustus waren belangrijk drukker. Het zijn vooral Duitschers, A.merikanen en Oostenrijkers ge weest, die in grooten getale onze stad be zochten. Echter is het aantal vreemdelingen, dat zich bij de politic deed inschrijven voor langer verblijf in onze stad, aanzienlijk la ger dan in 1923, 3140 tegen 6667 personen. Dit groote verschil rvordt uitsluitend door Duitschers gevormd, 2617 egen 6065 in 1923. Het vervoer per gemeentetram en autobus De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Hilversum heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres ver zonden tot behoud van dn zomertijd, welk adres voorzien was van 2430 handteeeningep Het ,>Hbld." verneemt uit Zwitserland^ dat daar het stellige gerucht gaat, dat het Koninklijk gezin met klein gevolg en fa sreng incognito eerstdaags daarheen zal vertrekken voor een, kort verblijf in een det kleine plaatsen van Centraal-Zwitserland. De Fransche aviateurs Lemaitre en Arra chard zijn op de grens van El Golea, 1700 K.M. ten zuiden vn Algiers in de provincie Oran geland. Zij zijn van den Niger over een afstand van 2000 K.M. zonder tusschenlan- ding naar het Zuid-Algerijnsche grondgebied gevlogen. Deze vlucht ging over de woestijn streken en werd volbracht onder zeer moek lijke atmospherlsche omstandigheden. Naar gemeld wordt, is thans aan een aan tal gepensionneerde gehuwde telefonisten te 's-Gravenhago een oproeping gezonden voor herplaatsing bij den telefoondienst aldaar. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 27 Febr. in Ne derland uitgesproken 87 faillissementen te gen 71 faillissementen in dezelfde week van hef. vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 Febr. 1925 713 faillissementen tegenover 718 over het- zelfde tijdvak van het vorige jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dai <1 ewaarde, zcr.der goud en zilver, van. den invoer heeft bedragen in Januari 1925: 211; in December 1924: 220; in Januari 1924: 178 millioen gulden. De waarde van den uitvoer bedroeg in Janu ari 1925: 140; in pecember 1924; 136; in Januari 1924; 117 villioen gulden. Het in- voer-saldo had in da maanden December 1924 en Jaiiuari 1925 een waarde van resp, 83.3 en 70.7 miliioeHi gulden. Mgr. J. van Oers, Vicaris-Generaal van het Bisdom en Dioc. Dir. van S. P. L. in Bre da. schrijft ons; Elke parochie der stad Breda heeft haar beschermeling, waarvoor ze jaarlijks 250 bijdraagt; de parochie van het H. Hart brengt zelfs zooveel contributies op, dat daarvan 3 studenten door St. Petrus' Liefde werk worden onderhouden. Verder wordt nog 250 jaarlijks voor een student ingezonden door eik der navolgende parochies; Alphen, O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph, te Bergen op Zdom, St. Lauren- tius te Dongen, Gilze Oosterhout en Sprun- del door de Semenaristen te Hoeven, door de leerlingen van Pensionaat en Kweek school ie Dongen en Pensionaat St. Anna te Oudenbosch. Blijvende studiebeurzen werden ontvangen uit Breda, Dongen, St. Laurensgesticht te Ginnelcen, Hengstdijk, Den Hout en St. Jan steen. Bovendien bestaan er afdeeiingen van St, Petrus' Liefdewerk in de parochies; Aar denburg, Baarle-Nassau, Bavel, H. Mart, v, Gcrc, en O. L. V. v. Lourdcs te Bergen op Zoom, Biervliet, Clinge, St. Joseph te Don- gen, Fijnaart, Ginneken, Heen, Klein-Don. gen, Klundert, Kruisland, Molenschot, Oesl eind, Oudenbosch, Ptinsenhage, Rijen, Roo. sendaal, Terhol'e, in het Klem-Seminarie IJpclaar, St. Catharinegesticht te Bergen op Zoom, het Gasthuis te Breda en het Liefde huis te Hulst. 0i 1 5. „Uitstekend," zei de rechercheur met blijkbare voldoening. Hij wilde Max Hamil ton liever niet arresteeren, doch zijn plicht gebood hem toch dezen man geen oogen- blik te verlaten, vóórdat zij „et station zou den hebben bereikt, waar hij Max verzoeken zou te blijven, tot de opkomst van een in specteur van politie van Scotland Yard. Max las uit liet gezicht van den recher cheur, wat er in diens geest omging en wist dat, na hetgeen dokter Wagstaff gezegd had, hij in elk geval niet lang in observatie ge houden zou worden. Daarenboven was zijn belangstelling in de hoogste mate geprik keld; hij was immers nog nooit bij zulk een diep dramatische gebeurtenis betrokken ge weest. Vóórdat het lijk op een draagbaar was geplaatst, wierp hij nog eenmaal een blik op het gelaat van Sylvia, als om het vreesc- lijke geheim var. haren dood daarin te ont- dekken. Dat thans zoo akelig gelaat was rroeger zoo schoon geweest! „Wie kan haar Aebben gedood?" y^jcg hij zich zelf opnieuw af. „En waarom?" Maar hij kon geen ant woord op deze vragen vinden. Hij was ech ter van meening, dat zij spoedig opgelost moest worden, dat alles weldra aan het licht zou komen. Toen het lichaam verwij derd was, zag men een plasje bloed liggen op de plaats, waar haar voet den grond Had geraakt; haar kleederen hadden dit tot dus verre geheel verborgen. Men vond ook oen taschje, zooals de dames die tegenwoordig plegen te dragen; het had gelegen tusschen 't lichaam en de rugzitting van de coupé. Tot verwondering van Max nam de recher cheur het taschje niet weg. „Zij geven er de voorkeur aan, alles on aangeroerd te laten liggen," merkte de re chercheur op. Met „zij" bedoelde hij rijn superieuren van Scotland Yard. „Waarom laten zij dan ook het lijk niet onaangeroerd?" vroeg Max. „Dat gaat toch niet," antwoordde de man. „Hoe kunnen de doktoren nu hier het lijk onderwerpen aan een grondig onderzoek?" „Juist," zei dokter Wagstaff op een toon van instemming. De rechercheur verzegelde nu de coupé en zcide tot den stationschef, dat binnen 'n paar uur een inspecteur of een ander offi cier van politie het zegel zou komen ver breken." „Ik veronderstel natuurlijk, dat de coupé te bereiken zal zijn," ging hij voort, „en dat dc toegang tot het station open blijft, totdat hij komt." „Zeker, zeker," zei de stationschef. „Ik 1 blijf hier persoonlijk wachten, want ik ben j even nieuwsgierig als u naar het resultaat van het onderzoek. Ik zal raport moeten uitbrengen aan mijn hoofdkantoor," voegde hij erbij, „en ik zou het gaarne zoo velledig mogelijk hebben." £cn kleine stoef, bestaande uit Max, den dokter, den rechercheur, den conducteur, die gezien bad, dat Max poogde Sylvia Chase wakker te maken, en eenige anderen, verge zelden de draagbaar langs bet perron en de trappen op naar Earl's Court Road, waar een menigte, hoofdzakelijk bestaande uit men- schen, die van den schouwburg huiswaarts keerden, was taamgeschoold, ondanks dc bittere nachtelijke koude. Het gerucht was reeds verspreid, dat op het traject Broad- streetEarl's Court van den Londenschen Noorderspoorweg een jonge schoone vrouw vermoord was geworden. Verschillende per sonen volgden het lijk naar het politiebureau van het district, in High Street, Kensington, en stonden daarbuiten op nieuws te wach ten, doch dropen spoedig af, daar zij niets te weten konden komen. De rechercheur telefoneerde aanstonds naar Scotland Yard en in minder dan een ,uur tijd kwam inspecteur Johnsen, een van de sluwste en bekwaamste hoofden van den recherchedienst, met den politie-dokter, die den nachtdienst had, aangereden in een taxi. Het was nu ongeveer kwart over één Zon dagochtend, iets meer dan twee uur na het tijdstip, waarop,' volgens dokter Wagstaff, Sylvia Chase vermoord was geworden, Max, wien men met den dokter in het bureau een stoel had aangeboden bij een lekker bran dend vuur, had gelegenheid te consiateeren, dat dc organisatie van den Londenschen politiediedst voortreffelijk was, De inspecteur en de politie-dokter traden binnen en de eerste sprak aanstonds Max aan, dien hij zeer goed kende, terwijl dc politic-dokter zich kameraadschappelijk voorstelde aan. dokter Wagstaff. „Ik heb uit bet „telefoontje" opgemaakt, dat u heel toevallig bij deze zaak betrokken zijt," zeidc Johnson tot Max. „Dat is volkomen juist," antwoordde Max, „Verbaal mij uw geval," zei Johnsen, en Max deed dit met bijna dezelfde woorden, waarmede hij het had gedaan aan den sta tionschef en aan den rechercheur; hij ge waagde ook van hetgeen dokter Wagstaff had gezegd betreffende den tijd, waarop dc moord gepleegd moest zijn geworden. „Zoo ziet u, dat ik met het geval zelf in 't geheel niets heb uit te staan," zei Max bij wijze van conclusie. „Dat heb ik ook niet beweerd," zei John son; „ik ken u te goed om zóó iets te den ken," voegde hij er bij met groote hartelijk heid. „Maar toch zal ik, louter voor den vorm, eenig bewijs moeten hebben betref fende uw verblijf ten huize van kolonel Wil- loughby en den tijd, waarop gij dit hebt ver-, laten: maar dat zal natuurlijk zonder eenige moeite tc krijgen zijn." „Natuurlijk," herhaalde Max met een glim lachje, „Miss Willoughby kan u zeggen, dat ik. teen ik afscheid van haar nam, nauwelijks zeven minuten had om den trein te halen; zij waarschuwde me nog, dat ik hard zou moeten loopen om hem niet te missen." „Ik zal haar heel gauw genoeg spreken," zei de inspecteur vriendelijk. Hij was een man met eenige verbeeldingskracht en ver moedde een kleinen roman achter Max' af- scheid-nemen van Miss Willoughby. Vervol gens deed hij eenige vragen betreffende Miss Sylvia Chase en haar broeder Villiers. „Wel toevallig, dat gij, na afscheid van hem genomen te hebben, terecht kwaamt in de coupé, iVaarin zijn zuster zat," merkte de inspecteur op, „maar het leven is vo! van die toevalligheden; daarvan kunnen wij, op grond van. onze tallooze ervaringen, mee spreken. Vele ervan overtreffen de verbeel ding." lrDat is waar," zeide Max. „Ik moet er kennen, dat ik mij niet zeer op mijn gemak gevoelde voor mijzelf namelijk, wat be treft den schijn van verdenking toen ik bemerkte, wie de dame was en dat zij dood was. Ik geloof, dat de rechercheur mij, zon der eenigen omslag te maken, zou hebben laten arresteeren, indien hij mij niet toeval lig van naam gekend had vanwege mijn ar tikelen in „The Day"! „O, het is een schrander man doch niettemin zoudt ge u er niet over hebben kunnen verwonderen, indien hij u had laten arresteeren." „Zooals de toestand thans is, geloof ik, dat ik ia observatie gehouden word." „Alleen zóólang, totdat ik iets hoor vax Miss Willoughby en ik ben van plan nog vannacht per auto naar St. Anton's Avenue tc gaan en haar te ondervragen." „Wat? Vannacht nog? Iedereen is daaf naar bed!" „Dan zal ik hen wakker moeten maken; de zaak is te ernstig, dan dat wij aan eenig ceremonieel zouden hechten." De inspecteur dacht eenige oogenblikkcn na. „Ik twijfel er niet aan, of hetgeen gij mij verteld hebt, is de waarheid, maar het dient bevestigd te worden, anders zoudt ge r.og langer „in observatie" moeten blijven. Intusschen om te bewijzen, dat ik ver trouwen in u stel, moogt ge mij naar de woning van kolonel Willoughby vergezel len." Max maakte geen verdere bedenkingen, toen hij zag, dat Johnson's besluit vaststond, doch hij achtte deze wijze van optreden wel zeer zonderling! Na even met den rechercheur te hebben gesproken, deelde Johnson mede, dat hij zich naar Earl's Court-station begaf, om de coupé in oogenschouw te nemen, en. dat tegelijkertijd de politiedokter een rapport moest maken betreffende den aard der won de, die Miss Chase's dood had veroorzaakt, en over den tijd, waarop zij was overleden. „Ik zou wel willen, dat u mij met u mee liet gaan, meneer Johnson," zeide Max. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6