Sport- en wedstrijden ORDE EN ARBEID. Uit het bouwvak. Uit het mijnbedrijf. De actie der organisaties. Een beroep van Heerlen op de règeering. Uit het Bouwbedrijf. Het conflict in de Steenindustrie Loonsverlaging in de mijnen. GEMENGD NIEUWS. Brutale brandstichting in Den Haag. Vier personen in brand.. De moord op den seinwachtev te Giessen-Nieuwkerk. Noodlottige vertraging. Het doorsteken van den dijk bij Winschoten. Ongeval in een Zeepfabriek. MARKTNIEUWS. VI5SCHERIJ. KERK EN SCHOOL. Pastoor H. Piqhot. f Voorbereidend Hooger en Mid delbaar Onderwijs. De dood van President Ebert. Duitsche industrieels obligaties. De uitvoering van het plan- Dawes. Een economisch modus vivendi tusschen Duitschland en Frankrijk geteekend- De voorloopige twaalfden. De opstand in Koerdistan. De doodelijke straal door Amerika gekocht. VOETBAL-UITSLAGEN, OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. H. B. S.Go Ahead 42. De hoofdbesturen van alle bouwvakarbei dersorganisaties hebben, naar het „Hbld. meldt, Donderdag vergaderd, naar aanlei ding van de niet-goedkeuring door de pa troons van het concept-collectief contract. Besloten is aan den neutralen patroonsbond een brief te zenden, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat na kennisneming van het feit dat door de bonden van bouwvak arbeiders het in de conferentie van 6 Jan. tot stand gekomen compromis is aanvaard, de patroonsbond zijn standpunt alsnog zal wijzigen. Mocht dit niet hot geval zijn, dan meenen wij, aldus de brief, gerechtigd te zijn, na al het gebeurde, u ten volle ver antwoordelijk te stellen voor den verderen gang van zaken en zullen dan de zaken verder in onze bondsinstanties onder de oogen zien. Aan dee R. K. Patroonsbond is een brief van ongeveer gelijken inhoud gezonden. De Alg. Bond weigert samenwerking met hel N. A. S. Men meldt uit Heerlen: Naar aanleiding Van een schrijven van den Neutralen en Fe deratieven Mijnwerkersbond, waarin wordt verzocht gezamenlijk een actie te Voeren voor lconsverhooging, heeft de Alg. Ned. Mijnwerkersbond aan den Neutralen Mijn werkersbond het volgende schrijven verzon den: „In antwoord op uw sóhrijven d.d 10 Fe bruari j.l.'kunnen wij u mededeelen, dat wij tot dusverre steeds bereid zijn geweest om met uwe organisatie samen te werken. Ook thans zijn wij hiertoe nog bereid, Met de N.A.S.—Federatie wil onze organisatie echter geen connectie aanknoopen. Reeds bij schrijven d.d. 15 Juli 1924 meld den wij aan die organisatie, dat wij met haar geen samenwerking wenschen, omdat haar dagclijksch bestuur eenerzijds uit financieel en onzerzijds uit organisatorisch onbetrouw bare personen bestaat.' Men meldt uit Heerlen: Op het verzoek van den Neutralen Mijn werkersbond en de Federatie'van Mijn werkers aan de beide andere organisaties om in verband met de crisis in de mijn industrie en de vermoedelijke a.s. loons verlaging gezamenlijk te beraadslagen-over de middelen om die tegen te gaan hebben de Christelijke Mijnwerkersbond en de Pro- testantsch-Christelijkc Mijnwerkersbond ge antwoord, dat zij niet tot samenwerking bereid zijn. De Algcmceno Nedcrlandsche Mijnwer kersbond heeft bericht gegeven, dat hij wel met den Neutralen Mijnwerkersbond maar niet met de Federatie wenscht samen tc werken. In verband met de toeneming der crisis in de mijnstreek, is Zaterdag in opdracht van den Raad der Gemeente Heerlen aan den Raad van Ministers een telegram ge zonden van den volgenden inhoud: „De Raad der Gemeente Heerlen, ge hoord de besprekingen in zijn midden over de thans in de mijnindustrie heerschende crisis, gelet op de groote diensten die de Nederlandsche Mijnindustrie en haar arbei ders in en kort na den oorlogstijd, aan den Nederlandschen Staat, het Nederlandsche Volk en de Nederlandsche Industrie heeft bewezen en op de geldelijke verplichtin gen, die ten laste van de ontwikkeling bij de mijnen de Gemeente Heerlen op zich heeft moeten nemen, verzoekt Uw Exc. met aandrang, al de tot haar beschikking staande middelen aan te wenden, welke in den thans bestaanden crisistijd zoowel in 't belang van het mijnbedrijf als in dat der betrokken gemeenten zouden kunnen zijn." Naar aanleiding van den brief door de werknemersorganisaties gezonden aan de beide Patroonsbonden hebben de besturen van den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons en van de Patroonsbond voor de Bouwbe drijven in Nederland gisteren tot de leden hunner organisaties het volgende schrijven gericht: In de heden gehouden samenspreking tusschen de Dagelijkschc Besturen der bei de Patroonsbonden is het eind-ar.twoord der werklieden-organisaties behandeld. Uit dat antwoord bleek, dat wij thans voor een contractloos tijdperk staan. De Dag. Be sturen adviseeren om voortaan onder geen betere arbeidsvoorwaarden dan de laatst geldende te laten arbeiden. De onderhandelingen worden hervat. Zaterdag had onder leiding van den rijks- bemiddelaar, den heer H. A. van IJsselsteijn, een bespreking plaats tusschen de partijen, betrokken bij het dreigende confluct in de Iteenindustrie in Gelderland en Overijsel. De rijksbemiddelaar had de partijen bijeengeroe pen, nadat hem gebleken was, dat de onder handelingen waren afgebroken, omdat de werkgvers niet wenschen te onderhandelen over enkele punten, die door de arbeiders waren ter sprake gebracht. Men kwam thans overeen, dat één punt (het verplichte lidmaatschap) buiten be schouwing zou worden gelaten, en dat de on derhandelingen over de andere punten zou den worden heropend. De directies der mijnen in Limburg stellen 'In de contact-commissie voor, met ingang van 1 -April de loonen met 10 pet. te ver lagen. De brand in den Poppenwinkel, We maakten reeds melding van een brand die Vrijdagavond uitbrak in den poppenwin kel. Parkstraat, te 's-Hage. Over de oorza ken van den brand vertelt de „Tel." nog het volgende: Een dag of vijf geleden werd de politie gewaarschuwd, dat brand gesticht zou worden in de bekende Old Dutch Doll's Shop in de Parkstraat. De hoofdcommissaris van politie meende deze waarschuwing niet in den wind te moeten slaan en nam den 24- jarigen H. K., zoon van den eigenaar van den winkel in verhoor. De jongeman ontken de echter een dergelijk voornemen te koe steren. De hoofdcommissaris voelde zich echter nog niet voldoende verantwoord en liet den winkel in het oog houden door een rechter- cheur, aangezien in de waarschuwing stond, dat de brand vóór 1 Maart zou uitbreken, j Vr'idagavond half tien bemerkte de dienstdoende agent rook en een sterke brandlucht. Onmiddellijk alarmeerde hij de brandweer, welke binnen enkele minuten ter plaatse, was. De burgemeester en de hoofd-commissaris van politie verschenen eveneens. De brand bleek zijn oorsprong te hebben in den kelder, die een uitgang in het aangrenzende straatje heeft. De deur werd opengebroken en de kelder onder water ge zet, zoodat men het vuur binnen weinig tijd meester was. Toen trok de politie op onderzoek uit en werd ontdekt, dat er voorbereidende maat regelen waren getroffen om het perceel in lichte laaie te zetten. Alles wees er op, dat men met de meeste zorg de brandstichting had voorbereid. Van den kelder af waren langs de trappen en portalen een hoeveel heid licht ontvlambare stoffen neergelegd, zooals cartonnen doozen, poppenpruiken, celluloid, vitrage. Ook was niet vergeten de ramen en deuren open tc zetten, om vooral te zorgen voor een goeden trek. Een blik petroleum was nog op een portaaltje klaar gezet zoodat, wanneer het opzet gelukt en de brandweer even later gewaarschuwd was, den omvang van den brand niet te overzien zou zijn geweest. De inspecteur van politie te Voorburg, waar de eigenaar van den win kel woonde, werd gewaarschuwd om te- zien of hij H. K. aldaar"bereiken kon. Bij de wo ning van de familie K. zag hij den zoon Id. K. juist thuiskomen. Naar zijn mededce- lingen was hij op reis geweest en kwam hij juist van den trein. Hij werd echter aange houden en overgebracht, naar den Haag. Aanvankelijk ontkende hij, maar later heeft hij alles bekend. Als motief voor zijn daad gaf hij op schul den te hebben. Op deze wijze wilde hij het doen voorkomen, dat zijn bezitingen ver brand waren. Een doodc. Vrijdagavond had te St. Oeder.rode (N.-B.) een droevig ongeluk plaats. Het 10-jarig dochtertje van den heer A. van Houtum, banketbakker, aldaar, moest het hoofdje gewasschen worden met gaso line. De wassching zou geschieden in de keuken, toen plotseling de gasoline in brand vloog. Het arme kind werd geheel in vlammen gehuld. De moeder wilde het vuur dooven en geraakte zelf in brand. Daarop snelde juffrouw O. te hulp, die ook in brand raakte. Tenslotte verleende O. zelf hulp, maar ook zijn kleeren vatten vuur. Het kind is levensgevaarlijk gewond. Ook mcj. v. H. bekwam hevige brandwonden in het aangezicht. De heer O. verbrandde zich aan den arm. Alle slachtoffers werden naar het R. K. gasthuis overgebracht, waar het kind Zaterdag is overleden. Alle vroegere verdachten weer in arrest. De politie te Sliedrecht heeft in verband met den moord op seinwachter De Jong te Middelburg, nog aangehouden een zekere T. Deze heeft indertijd eveneens te Slie drecht zijn domicilie gehad en was bevriend met K. In het geheel zijn nu drie personen gearresteerd, die thans zich in voorloopige hechtenis te Dordrecht bevinden. De echtgenoot van de kostvrouw Kr. be vindt zich reeds eenige dagen in de gevan genis, uithoofde van een ander strafbaar feit, zoodat thans alle vier personen, die kort r.a den moord werden verdacht en reeds eenige malen aan een verhoor werden onderworpen, in verzekerde bewaking zijn. Uit Warschau wordt gemeld: Een jongeman, Sudol geheeten, was on langs door het gerechtshof van Lemberg we gens moord ter dood veroordeeld. Toen het uur der gerechtelijke vergelding geslagen had, schreed hij rustig naar de executie-paal. Nauwelijks had het commando „vuur!" weerklonken, of er werd aan den executie- commandant een telegram van de rechter lijke autoriteiten te Warschau overhandigd, waarin last werd gegeven, de executie op te schorten. Een vertraging van slechts enkele secon den in de bestelling van het telegram, had den jeugdigen veroordeelde het leven ge kost. De politie te Winschoten heeft drie ar beiders uit Nieuwe Pekela aangehouden, verdacht van het doorsteken van een dam waardoor gevaar ontstond voor overstroo ming van landerijen. I Twee personen gewond. In de zeep- en eaü-de-colognefabriek van Boldoot aan den Haarlemmerweg te Amsterdam heeft Zaterdag een ongeval plaats gehad, waardoor twee personen min of meer ernstig gewond werden. Voor de zeepberei- ding wordt daar een groote ketel gebruikt, die ongeveer 1000 K.G. inhield. De boven ste laag bestond uit hard geworden vetbe standdeelen. Daaronder was een groot kwan tum Z.g. „zoutwater". Om het vet aan het smelten te krijgen wordt aan den onderkant van den ketel stoom ingeblazen. Teneinde deze te laten ontsnappen stoort men in de vetlaag aan de bovenzijde een gat. Dit was ook ditmaal gedaan, doch door een of ander oorzaak is het gat vermoedelijk verstopt ge raakt. Toen de stoom niet kon ontsnappen werd de geheele vetklomp, die een gewicht zal hebben van 700 K.g. In de hoogte gewor pen en wel naast de installatie. Het kokende water stroomde over den rand heen en kwam op een man en een vrouw, die naast den kuip stonden, terecht. De man werd vrij licht gewondzijn brandwonden werden verbonden en hij kon naar huis gebracht worden. Ernstiger was de vrouw er aan toe. Ook zij kreeg brandwonden aan armen, beenen en gelaat. Per auto-ziekenwagen werd zij naar het Binnengasthuis vervoerd. tiaar toestand was later redelijk. vrij groote soepelheid ten opzichte van het leerplan, de nieuwe regeling van de toelating tot dé school b.v. hebben de volle sympathie van adressant, waarom hij verzoekt, nog in deze zitting het wetsontwerp af te doen, zoodat in den cursus 1925-1926 de betrokken scholen er de vruchten van kunnen pluk ken. AMSTERDAM, 28 Febr. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche Bonte f 55.2;, id. Blauwe f 4.0 4.80, id. Eigenheimers f 5.255.30, id. Bravo's f 4 —4.25, id Roode Star f 4—4.25, id. Blauwe Eigenheimers f 4—4.25, Friesche Borgers f 44.75, id. Blauwe Borgers f 4—4.25, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 44.25, id. Blauwe Poters f 2.50, id. Bonte Poters f 2.50, id. Bravo Poters f 4.25, Hiliegommer zand- aardappelen f 6.50—7.50, Drentsche Eigen heimers f 2.503.50, id. Roode Star f 2.50 2.75, aller per hl. winter Malta-aardappelen f 910 per 100 kg. ELST, (Bet.) 27 Febr. Fruit. Prijzen waren le Goudreinetten 2324, extra 34 38, le bellefleurs 19—24, extra 25—27, Ra- bouwen 9 E—14'/2, Court Per.du 17—18, Paradijs 18 —20, Eijsdener Klumpkes 19—28, Holgaten 14)4—15, Luntersche pippeling 15—16, grauwe reinetten 17—26, zoete belle fleurs 10)4—-17, Gerrit Roelofs 12—15, Huismans 1011, Gieser Wildeman 10)2 11, ijsbouten 9)4—10, winterjannen 8 V>—9 ct., alles per kg. UTRECHT, 28 Febr. Vee. Aangevoerd waren 800 stuks. Handel gedrukt. Prijzen waren stieren f 150300, vaarzen f 190 380, pinken f 120—170, melkkoeien f 330— 510, kalf koeien f 360—530, vaars koeien f 200 320, magere kalveren f nuchtere kal veren f 1015, magere varkens f 1750, biggen f 717, magere schapen f lam meren f Eieren f 4.757. ALKMAAR» 28 Febr. Vee. Aanvoer 24 paarden f 150425, 24 koeien (melk) f275 f 425, 334 nuchtere id. f 12—34, 107 over- houders f 3649, 7 vette varkens f 4060, 14 schrammen f 2634, 134 biggen f 8 22, 4 bokken en geiten f 4—12. Boter per 0.5 Kg. f 1.05 tot 1.30. Eieren per 100 stuks f 5.506.50. GORINCHEM, 28 Febr. Paarden. Op de markt waren 313 stuks aangevoerd. Men besteedde voor luxe paarden f 400 550, werkpaarden f200400, 2)4-jarige paarden f200—400, 154"jarige paarden f 150—300, veulens f 100—200, hitten f 140—300. De handel was matig. HOORN, 28 Febr. Granen. Rogge f 14 —15, tarwe f 12)4—18, gerst f 15, haver f 11—14, p?r 100 Kg. Grauwe erwten f 25)4 •30, vale (groote) f26—30, V/ijker vale f 1 •20, bruine boonen f 2027, witte boe nen f 33 per H.L. mosterdzaad f 48-,52)4 per 70 Kg.karwijzaad f 17, maanzaad f 18 —20 per 50 Kg. HOORN, 28 Febr. Vee. Aanvoer 1 melk koe f 400, 299 nuchtere kalveren f 1024, 2 zeugen f80110, 42 schrammen f20— 36, 139 biggen f 12—22, 39 lammeren f 36 48, 4 paarden f 150175. Handel vlug. LEIDEN, 28 Febr. Boter. Prima fabrieks- f 2.65, prima boeren- f 2.602.70 per Kg. Met middelmatigen aanvoer en vluggen han del. Turf. Aangevoerd van 2328 Febr 312.000 lange-, f 8—9 per 1000 stuks. ENKHUIZEN, 28 Febr. Heden weinig haring. Door 66 vaartuigen werd aangevoerd 160 stuks tot 2000 stuks reepharïng. Markt prijs f 7.307.40 per tal. URK, 27 Febr. Door 127 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 687 tal reepharing, prijs f 6.55—7.05 per tal (200 stuks) en 70 pond spiering f 5 per pond. - IJMUIDEN, 28 Febr. Heden waren aan de markt de vangsten van 14 stoomtrawlers, 12 loggers en 2 beugers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.851.55, tongen f2./0 2 per Kg., griet f 6438, gr. schol f 21 —17, md. schol f27—21, zetschol f33— setschol f 3322, kl. schol f 211412 5 scharren f 139 per 50 Kg., roggen f 29 20 per hoop, bot f 6.50—2.60, gr. scholvisch f 5145, md. schelvisch f 44—38, k.md. schelvisch f 3527, kl. schelvisch f 21 20, —12—8 per 50 Kg., kabeljauw f 38—27 per 125 Kg. gr. gullen f 1711.50, kl. gul len f 12.50—8, wijting f 7.50—4.10 per 50 Kg., heilbot f 1.60 per Kg. IJMUIDEN, 28 Febr. Van de trawlvis- scherij kwamen heden aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. 120 (J. T. Cremer) met f3005 IJ.M. 64 (Penelop) met f 2107 IJ. M. 176 (Holland II) met 897 IJ.M. 197 (Zaanstroom IV) met f 835, IJ.M. 36 (De Proef) met f735; IJ.M. 56 (Johanna Ni- colettai) met f3184 IJ.M. 6 (Eduarda) met f2767 IJ.M. 26 (Witte Zee) met f 1764 183 (Liesbeth Betty) met f2890 IJ.M. 155 (Albert Groen) met f 1827 IJ.M. 38 (Jenny Elsa) met f 3416 IJ.M. 177 (Em ma) met f 3854 IJ.M. 141 (Goverdina) met 1523 T.S. 30 (Texel) met f2736, en^dc loggers K.W. 112 (Vertrouwen) met f 471 K.W. 126 (Petroneila) met f 631 K.W. 5 (Hubertha Gerarda) met f 399 K.W. 32 (Leni en Wolter) met f 581 K.W. 36 (Ne derland V) met f 693 IC.W. 45 (Neptunus) met f 549 K.W. 158 (Herman Jacobus) met f 466 K.W. 49 (Dirk) met f 817 SCH 84 (Maria Pronk den Duik met f 504 en SCH 308 (Jacobus Johannes) aan besomming. MONNIKENDAM, 27 Febr. De Zuider- zeeharingvisscherij bleef op vrijwel dezelfde hoogte als de vorige week. Wegens storm weer was de aanvoer een of twee dagen ge ring. Vooraf Marken- en Zuidwalvisschers losten hier de vangst. De visschers hadden in het Monnikendammergat te kampen met den zeer onvoldoenden waterstand, en op één dag liepen zelfs zes botters vast. iDeze omstandigheid werkt fnuikend voor den vischafslag hier. Ondanks dat feit was de omzet de eerste vier dagen nog ruim twee last. De haringprijs bleef wegens den inge treden vasten zeer hoog, en Dinsdag be steedde men nog f 8.40 per tal sleep- en reep haring. De laagste markt was hier f 7.20 per tal. Ook deze week was de noteering tegen de verwachting in, slechtvooral de markt te Amsterdam was verre van vlug. Van En geland is veel haring aangevoerd, en van Noorwegen ongeveer 250 barrels sloeharing. De qualiteit was zeer goed, doch ook de no teering van deze visch was hoog. De handel op het buitenland was om dezelfde reden traag. Ook betrokken de rooked hier vrij veel haring van Volendam. De sprotbewer king is grootendeels geëindigd ook te Vo lendam wordt er weinig aangevoerd. Voorts had nog eenig palingrooken plaats. De bot- visscherij levert nog weinig op. Afslag van kleinere partijtjes vindt plaats tegen gemid deld 40 ct. per pond. Tenslotte vermeldden wij nog eenige spieringvangst. De verzen ding geschiedde voor het grootste gedeelte rechtstreeks van Volendam naar Parijs en België, Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal Ie wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER Hedenmorgen 5 uur is overleden de Zeereerw. heer H. Pichot, pastoor tc Noor den, Hermanus Pichot werd te Delft geboren 17 Augustus 1863 en priester gewijd 17 De cember 1887, Daarna werd hij kapelaan le Rijswijk en in 1889 kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart), In 1902 werd hij benoemd pastoor te Egmond-aan-Zee, waar hij een tc Dordrecht (H, Bonifacius) en in 1917 te Noorden. Het gemeentebestuur van Enschede heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het als zijn meening uitspreekt, dat het van het allergrootste belang is, dat het ontwerp Voorbereidend Hooger en Middel baar Onderwijs spoedig tot wet worde ver heven. De onzekere positie, waarin vooral de Lycea verkeeren, maakt een regeling dringend noodzakelijk. Adressant meent gelet op een bijkans vijfjarige practijk met het Lyceum dat de grondslagen van het ontwerp alleszins toejuiching verdienen, De Het Rijkskabinet is bijeengekomen ten einde maatregelen te treffen in verband met Ebert's overlijden. Daartoe behoort de af kondiging van een algemeenen rouw, die ver moedelijk acht dagen zal duren en het vast stellen van het voor de Republiek tot dus ver nog niet voorgeschreven ceremonieel bij de begrafenis van het Staatshoofd. Enkele minuten na de officieele bekend making van Ebert's overlijden werd op de dienstgebouwen van het rijk de vlag half stok geheschen. Vele particulieren volgden in den loop van den dag dit voorbeeld. De verkiezing van een nieuwen Rijkspre sident zal naar de meening in parlementaire kringen reeds binnen enkele weken worden gehouden. Zooals men weet zou in Juni de nieuwe verkiezing noodig zijn geweest. De Fransche pers spreekt met groote waardeering over den overleden president, De opperbevelhebber der Fransche troepen te Düsseldorff betuigde aan de Rijksregee- zijne deelneming. De Londensche avondbladen wijden in sympathieken toon gestelde artikelen aan Rijkspresident Ebert en roemen zijn be trouwbaarheid. De Rijksregeering heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de persoonlijkheid van Ebert geschilderd wordt. Het senioren-con vent zal heden bijeenkomen ten einde den rouwdienst voor te 'bereiden. Volgens het rapport der behandelende ge- neesheeren heeft de met toestemming der familie van Ebert uitgevoerde sectie van den buik aangetoond, dat darmverlamming de oorzaak van den dood was. Verder wer den een chronische ontsteking van de gal blaas en galsteenen geconstateerd. De Rijks president is dus niet overleden aan infectie tengevolge van buikvliesontsteking. De begrafenis zal waarschijnlijk Woensdag plaats hebben. Gisteren en ook heden zijn alle openbare vermakelijkheden te Berlijn gesloten. In de kabinetszitting heeft dr. Luther in bewogen woorden den arbeid van Rijkspre sident Ebert herdacht, evenals zijn groote karaktereigenschappen. Zaterdagmiddag had in de Bank voor de Duitsche industrieele obligaties de over dracht plaats van de ingevolge de wet op dc verhypothekeering der industrie gecreëerde speciale obligaties der Duitsche onderne mers ten bedrage van vijf millioen gouden marken. De overdracht geschiedde door den voorzitter Van den Raad van Toezicht, den heer Krupp von Bohlèn und Halbach, aaö den door de Commissie van Herstel be noemden trustee Nogara. De obligaties werden door den trustee on der gezamenlijke bewaring van hemzelf en de bank gesteld. Tegelijkertijd werden door de bank industrie-bons ten bedrage van vijf milliard gouden marken uitgegeven, waar van den trustee overeenkomstig de bepalin gen der wet voor 4?4 milliard werd over- handigd. De overige 750 millioen blijven in- I gevolge de bepalingen bij de bank gedepo- neerd ter latere omwisseling in vervreemd- bare speciale obligaties. Ten overstaan van vertegenwoordigers der rijksregeering en van den dienst der rijksschuld werd daarop bij proces-verbaal geconstateerd, dat alle tot 28 Februari 1925 ioopende verplichtingen ingevolge dc wet op de industrieele obligaties volledig waren na gekomen. De Duitsche rijksspoorwegmaatschappij heeft de eerste halfjaarlijkschc betaling van honderd millioen gouden marken voof den dienst der schuldverrekening stipt op tijd op het conto van den agent voor de schadever goedingsbetalingen bij de rijksbank, voor re kening van den trustee, doen storten. Minister Raynaldy en von Trendelenburg hebben een Fransch-Duitsch economisch modus vivendi geteekend. Er zijn brieven gewisseld, waarin de overeenstemming wordï geconstateerd. Deze zullen onverwijld gepu bliceerd worden. Uit Parijs wordt geseind, dat de Kamer met 540 tegen 26 stemmen de voorloopige twaalfden voor Maart beeft goedgekeurd. Van Turksch zijde wordt gemeld, dat ge durende den strijd in de stad Aziz de Koer dische elementen met zware verliezen zijn teruggeslagen. Honderd man werden gedood. Aan een twaalftal reactionaire Moellahs in Stamboel is verboden in de moskeeën te preeken. De regeering stelt een vervolging in tegen de religieuse drijvers in hel district Adana, die de ambtenaren beschuldigen van atheïstische vervolging. Uit Londen wordt bericht: Grindell Mat thews, de uitvinder van de z.g. doodelijke straal, die eenige maanden geleden zooveel van zich deed spreken toen de Britsche Ad miraliteit had geweigerd zijn uitvinding te koopen, is thans uit Amerika naar Engeland teruggekeerd om zijn zaken le regelen en daarna voorgoed naar de Vereenigde Sta ten te vertrokken. Hij verklaart, dat de Amerikaansche regeering zijn uitvinding heeft aangekocht binnen een week na zijn aankomst in de Vereenigde Staten. Hij wei gerde mede te deelen, welk bcd-><j bil cr voor heeft ontvangen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. 's-Gravenhage: H.B.S.Go Ahead 42 Reserve le klasse. Amsterdam: D.E.C. II—Z.F.C. II_ 1—2 Amsterdam: Spartaan IIHaarlem II1-10 AFDEELING II. Promotie-competitie 2e klasse. Rotterdam: V.O.C.—A.D.O. 4—0 3e klasse. C Delft: Delfia—Delft 1—1 4e klasse. A Delft: O.B.—B.E.C. 3—0 Reserve le klasse. Deift: D.H.C. II—Steeds Hooger 3—1 Rotterdam: Xerxes IISparta II ..01 Reserve 2e klasse. A Leiden: A.S.C. II—B.M.T. II 2—2 Reserve 3e klasse. A Schiedam: S.V.V. Ill—Lugdunum II 0-2 AFDEELING IV. I0 klasse. Maastricht: M.V.V.—N.A.C. 0—2 AFDEELING V. le klasse. Meppel: AicidesVeendam 00 Om den N. V. B.-beker. (De cijfers achter de namen der vereeni- gingen geven de klasse aan, waarin de elftal- tailen voor de N.V.B.-competitie spelen. P. be tee kent Plaatselijke Bond.). Amsterdam: Avantie (P)A.D.W. (P) 1-1 1) A'dam: BI. Wit (1)—Meteoor (P) 12—0 O.D.E. (3)Electra (P) 6—0 Amstel (3)Oosterpark (P) 00 Neerlandia (3)—D.W.S. (2) 2—4 Swift (3)Haarlem (1) 04 E.D.W. (3)D.W.V. (3) 1—3 V.V.A. (2)A.F.C. (2) 1—2 W'meer (3)—West Frisia (2) 2—0 Krommenie: K.V.V. (4)Hortus (3) 16 Utrecht: Ares (3)Schoten (2) 33 D.O.S. (2)—Kennemers (3) 5—2 Utrecht (3)—Z.V.V. (2) 0—0 Voorwaarts (2)W.F.C. (2) 11 Oostzaan: O.S.CV. (3)—E.V.C. (3) 0—1 Assendelft: Assendelft (4)H.F.C. (1) 06 LarenLaren (3)Zandvoort (2) 14 Bussum: Allen Weerb. (3)T.H.B. (4) 11 Alkmaar: Alc. Victrix (2)D.E.C. (2) 24 Zaandam: Z.F.C. (1;—Velox (2) 3—0 Amersfoort: Quick (A) (3)V.V.G.A. (P) 40 Gorinchem Unitas (1)Zeeburgii (3) 40 BelsenV.S.V. (3)—Hilversum (2) 3—4 Hilversum: D.O.N.A.R. (2)—Helder (3) 1—0 Hilversum: 't Gooi(1)B.F.C. (4) 50 Haarlem: E.D.O. (1)Ajax (1) 00 Haarlem: R.C.H. (1)Stormv. (1) 20 Baarn: Baarn: (3)Scheveningen (4) 01 Den Haag: T.O.G.O (4)—Hercules (2) 1—8 V.U.C. (2)D.V.V. (4) 4—0 R.V.C. (3)—Kampong (2) 0—3 H.B.S. (1)—S.V.V. (2) 1—3 V.I.O.S. (3)—St. Hooger (2) 5-4 R'dam: Sparta (1)Bloemendaa! (2) 3I Feijenoord (1)Quick (1) 3—0 Transvalia (3)—C.V.V. (2) 3—5 R.F.C. (2)—D.H.C. (2) 7—3 Excelsior (1)— S.M.V. (P) 17—1 Leonidas (1)Culemborg (3) 30 U.D.I. (3)V.D.S. (3) 3—1 Schiedam: Schiedam (3)Neptunus (2) 13 Schiedam: H.D.V.S. (2)—S.V.W. (2) 1—1 Delft: Concordia (2)—H.V.V. (1) 3—2 Vlaardingen: Vlaard. (3)B.M.T. (2) 24 Maassluis: M.A.A.S. (4)—Olympia (2) 3—2 Leiden: Lugdunum (3)—Corinthians 00 Schoonhoven: Schoonh. (3)Fortuna (3) 2-1 Sliedrecht Sliedrecht (4)D.F.C. (1) 13 Arnhem: Vitesse (1)—P.E.C. (2) 1—0 J. Hendrik (2)-Rigtcrsbeek (2) 40 A.V.W. (3)Theole (2) 2—4 Wageningen: G.V.C. (3)Ensched. Boys (I) 1-3 Dieren: Theothorne (4)Tubantcrs (3) 2-1 Zwolle: Zwolsche Boys (2)Simson (3) 60 Doesburg: Doesburg (3)A.G.O.V.V. (2) 0-6 Deventer: U.D. (1)Germanicus (3) 31 Deventer: D.O.T.O. (2)Rheden (4) 40 Brummen: B.I.C. (3)—W.V.C. (2) 3—3 Nijmegen: Quick (1)Arnhem (2) 2.3 Wijhe: Wijhe (3)Oosterbeek 2() 21 Hengelo: Hengelo (1)Apeld. Boys (4) 13-0 Enschede: Enschede(l)—N.E.C. (2) 42 Hattem: Hattem (4)—V.V.O. (3) 0—0 Doetinchem: Doetinchem (3)Eendracht (2) 22 Zutphen: Be Quick (2)Wageningen (1) 1-1 Waalwijk: Waalwijk (3)Alliance (1) 14 Beseyen: W.S.C. (3)—B.V.V. (1) 0—3 Middelburg: Middelb. (2)Boxtel (2) 11 Tilburg: L.O.N.G.A (2)—Eindhoven (1) 3-1 Tilburg: Willem II tl)—Bredania (1) 2—2 Eindhoven: P.S.V. (1)—Helmotl (2) 1—0 Tegelen: T.S.C. (2) Vlissingen (2) 3—1 Groningen: G.V.V. (1)Bato (2) 32 Groningen: Velocitas (1)Achilles (1) 53 1) Bij gelijk spel wordt de bezoekende club in de volgende ronde geplaatst. BUITEN DE COMPETITIE. Zeist: ZeistSpartaan 06 Helder: H.R.C.—Hollandia 0—2 Utrecht: D.O.O.—U.V.V. II 1—5 Miinchen: Gladbach. Gladbacher Spiel- vtr.Roermond 13. De eerste kampioenswedstrijd tusschen H. B. S. en Go Ahead werd opgeluisterd door een vriendelijk, vroeg lente-zonnetje, dat duizenden naar Houtrust lokte. Het is een wedstrijd geweest, waarin het spel over het geheel eenigszins beneden de ver wachtingen bleef, doch waarin toch ook wel het een en ander viel te waardeeren. H. B. S. heeft in het eerste gedeelte van den strijd door bijzonder enthousiast spel, dat reeds binnen 10 minuten een tweetal doelpunten opleverde, de basis gelegd voor de 4—2 overwinning, welke zij ten slotte be haalde. Reeds in ons vóór-overzicht zinspeelden wij op den nadeeligen invloed, welken het spel van Go Ahead o.i. moest hebben onder vonden van den gcringen tegenstand in haar eigen afdeeling, een opinie, welken door de zen wedstrijd volkomen is bevestigd. Dc buitengewone geestdrift, het snelle tempo en het inderdaad le klasse spel, waarmede H. B. S, den strijd begon, verrasten de daaaan niec meer gewenden Roodgelen zoo volko men, dat zij daartegen op geen stukken na bestand waren. En zelfs de beste spelers, als Roetert, Hulsman, Haes en Remeyer, die in de vroegere kampioenslournooien dikwijls voor heeter vuren stonden en zich daar toen jmet glans en succes doorheen sloegen, had den nu een 20 tc^ 30 minuten noodig om zich aan te passen en zich tegen dc zwarte dui vels behoorlijk te verzetten. Maar toen was het reeds tb laat. Toen reeds hadden de Kraaien zooals gezegd zich van een veiligen voorsprong van twee doelpunten verzekerd, juist het aantal dus, dat de winst marge in den eindstand uitdrukt, Toen Go Ahead eenmaal over het zwaar tepunt, het moeilijke begin, heen was en te gelijkertijd de geestdrift der Kraaien eenigs zins luwde, was er een meer gelijk-opgaandc strijd, waarin het spel zich snel verplaatste, en waarin beide partijen kortere of langere perioden van overwicht hadden, hetgeen door de twee doelpunten, welke aan weers kanten nog werden gescoord, dan ook vrij zuiver wordt uitgedrukt. Wat H. B. S. voortdurend op Go Ahead voorhad, dat was haar sneller tempo. Tech nisch waren de Devenlenaren stellig niet de minderen, al had het daar dikwijls den schijn van. Maar zij haddon voor de toepassing van hun techniek veel te veel tijd noodié en die werd hun door H. B. S, eenvoudig niet gela- ten. Toch speelde H. B. S. met in haar besten vorm. Er waren zelfs zwakke plekken, zoo als Schafer en vooral Vermetten. Ook Denis speelde niet in zijn allcrbesten vorm. Ge vaarlijker echter dan de individueele tekort komingen van enkele spelers, waren de her haaldelijk voorkomende hiaten tusschen de achterhoede en de middenlinie in de Kraaien-pioeg. Als middenlinie kan men en dikwijls met succes het systeem hul digen, dat aanvallen dc beste methode is van veidedigen, maar dat behoeft nog geen aan leiding te zijn voor den middenspeler, om het verdedigende gedeelte van zijn taak, zocals hier dikwijls geschiedde, te verwaar- loozen, door niet full speed de soms zwaar belaste achterhoede te hulp te snellen. Bo vendien constateerden wij bij de zwartjes dikwijls gebrek aan overleg tusschen back en kanthalf, omtrent het aanvallen var. den vijandelijken binnen- of buitenspeler. Hier van had een snellere voorhoede als die van Go Ahead groot profijt kunnen trekken, vooral waar doelman Zijlstra een verre van veiligen indruk maakte. Trouwens, ook zijn confrater aan de andere zijde, vermoedelijk door zenuwen geplaagd, had geen gelukkigen dag. Twee der door H, B. S. gemaakte doel punten had hij moeten voorkomen. Van de vier backs vonden wij Roetert in het eerste half uur den slechtste, daarna den beste, terwijl van de zes half-backs Van Thiel de primus was, behalve in het laatste gedeelte van den strijd toen hij trouwens hij niet alleen ernstige leekenen gaf van over vermoeidheid. De rechtshalf Graafland, die Crompvoels vervangt, belooft een uitnemend speler te worden. Hij is nog wat dartel en wil soms te veel hooi op zijn vork nemen, waardoor hij wel eens op de verkeerde plaats staat, maar dikwijls gaf hij blijk een goeden kijk op het spel te hebben, wat o.a. tot uitdruk king kwam in de manier, waarop hij zijn vleugel voedde. Huisman, de Go-Ahead-spil begon slecht, herstelde zich echter geleidelijk en was na de rust een goede mid-half met.... zwakke momenten. Dit laatste vooral door gebrek aan bezadigdheid. De H. B. S.-voorhoede was het eerste kwartier eenvoudig onweerstaanbaar. Toen daarna de kalmte cr in terugkeerde, bleek een zeker gemis aan schotvaardigheid te be staan, behalve bij den rechtsbuiten De Vries die echter, inplaats van zooveel van den vleugel te schieten, beter zou doen, voor te zetten, al had hij met een zijner schoten toe vallig succes. Misschien ook waren vele zij ner schoten, wel als voorzetten bedoeld. Evenals de Vries, was ook Lash op den an deren vleugel door zijn snelheid de vijande lijke verdediging dikwijts te vlug af, zonder dat dit ten slotte veel tot het verkregen re sultaat heeft bijgedragen. Van het binnentrio was Baer van Slan- genburgh in zeer goeden vorm. Zijnbaltech niek, lenigheid en doorzicht waren 'n voort durende bedreiging voor Go Ahead. Hapdig was ook de rechtsbinnen Kuchlin, wiens spel echter, evenals dat van Smeets, niet zoo'n machtigen indruk maakte. Het trio speakle bijwijlen aardig samen, maar de troughpass van den een werd door den ander slechts zelden doorzien en het schieten was tame lijk onzuiver. De rood-gelc voorhoede was in één woord te langzaam, de spelers invidueel zoowel als de combinatie. Tegen dc dikwijls ver opge drongen zwarte haltlinie had een snel. over rompelend aanvalsspcl wonderen kunnen deen, want aan capaciteiten bleek het de Dcventer-voorhocdc niet tc onlbrcKon. Over het geheel is Go Ahaed ons niet te gengevallen en na deze eerste ware kracht- pioef sedert langen tijd, kon het wel eens probeeren, dat de Oostelijken toch nog een ernstig woordje in den strijd om de hoogste eer gingen meespreken. Reeds na ongeveer vijf minuten nam H. B. S. de leiding door Van Thiel, die den bal na een schermutseling, ontstaan uit een hoek schop, tusschen vele beenen door in het net schoot. Vijf minu'-n later, toen Lash scherp had voorgezet en de Go Ahead-verdediging bij herhaling mistrapte, belandde dc bal bij Baer, die, na eenig gegoochel, van behoor lijken afstand, een hard, doch houdbaar schot inzond, dat tusschen de uitgestoken henden van den doelman door doel trof (20). H. B. S. blijft dan nog eenigen tijd in het offensief. Lash loopt door een ongeval een ocgverwonding op, doch hij is spoedig teipig en dan is het spel meer verdeeld. Als er een half uur gespeeld is, brengt dc rechtsbuiten van Go Ahead goed op en uit zijn voorzet verkleint Halie met een effectvol schot den achterstand (21). Van eenige verdere kan sen profiteert Go Ahead niet en met 21 wordt gedraaid. Het begin na de hervatting brengt een ge lijk opgaand spel, doch onverwacht vergroot H. B. S. haar voorsprong. Een goed door Van Thiel opgebrachte bal verandert door Remeyer's lichaam van rich ting, waardoor Smeets onverwacht een kans krijgt, die hij zich niet laat ontglippen (31). Niet lang daarna schiet De Vries den bal af den vleugel op het doel en bij een red dingspoging van den uitvallenden Halle stompt deze den bal in eigen doel (4-1). Nauwelijks een minuut later maait Ver metten royaal over een voorzet van Lueks heen en Halle profiteert dankbaar van de geboden kans (42). Dan zakt H. B. S. af en Go Ahead is een tijdlang aan liet woord, doch haar spel blijf! te langzaam en het treuzelen van den Haag- schen doelman, waarin wel een kansj' schuilt, ontgaat haar eenige malen. Tegen het einde wordt H. B. S. weer wat sterker en wij noteeren goede schoten var Lash, Baer en De Vries, die gestopt worden, terwijl Kuchlin de kracht van de doellat op de proef stelt. Een uitval van Go Ahead be zorgt Halle nog een laatste fraaie kans, maai zijn schot is te hoog en met 42 voor H.B.S. blaast de heer Vuyk, die goed voldeed, in rukken. De elftallen waren: II. B. S.: Zijlstra, Vermetten, Denis, Val Thiel, Schafer, Graafland, Lash, Baer van Slangenburgh, Smeets, Kuchlin en De Vries. Ga Ahead: Halle Jr., v. Assen, Roetert, Haes, Huisman, Remeyer, Tushuizen, Halle Sr., Dueks, De Kreek en Stenvers. VOETBAL IN BELÖIE. BRUSSEL, 1 Maart. De uitslagen van de heden voor de le klasse van den Belgischen Voetbalbond gehouden wedstrijden luiden als volgt Racing C. B.Berchem, Sport 02 Standard C.L.S.C. Anderlecht 1—0 Daring C.B.Union St. Gilloise 01 Antwerp F.C.F.C. Malines 11 Beerschot A.C.White Star 20 C.S. BrugeoisRacing Gand41 La GantoiseF. C. Brugeois 12 De stand luidt Beerschot A.C.22 15 4 3 4716 34 Un. S. Gilloise22 13 4 "5 38—24 30 Antwerp F. C. 22 11 7 4 33—19 29 C. S. Brugeois 22 9 8 5 21—1,7 26 Berchem Sp. 22 10 4 8 3825 24 S.C. Anderi. 22. 10 3 9 32—28 23 Standard C.L. 22 9 5 8 31—31 23 R.C. Gand 22 9 5 8 31—35 23 Daring C.B. 22 8 6 8 24—18 22 F.C. Brugeois 22 8 2 12 27—36 18 La Gantoise 22 4 3 10 1836 16 F.C. Malines 22 3 9 10 29—42 15 R.C. Bruxelles 22 5 5 12 21—34 15 White Star 22 4 2 16 14—48 10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7