FINANCIËN. ORDE EN ARBEID. KUNST EN KENNIS. KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. RECHTSZAKEN. MARKTNIEUWS. GEMENGD NIEUWS Btnj- BINNEN* NDSCH NIEUWS. De bevolking van Amsterdam. Het lot van den zomertijd. Een verbetering van de Drank wet. Mgr. Seipel in ons land. Centrale Commissie van Georga niseerd Overleg. Minister Van Karnebeek. LUCHTVERKEER. Na den Ned.-Indië-vlucht. Spaarfonds voor Bodemcultuur. 15 mïllioen tegen 5 pCt. Het Katholieke Bedryfsraden- stelsel. Een koelmachine voor huiselijk gebruik. Een Hollandsche musicus in den vreemde. De nieuwe kerk te Delft. UIT BOEK EN BLAD. De klassieke opvoeding LANDB. EN VISSCHERIJ De Provinciale Tuinders- credieten in Noord-Holland. School voor Verlofsofficieren. Overtreding van de Opiumwet. R. K. Coop. Tuin der «ver een. ,}KennemerIand". VISSCHERIJ. Een geluksvogel. Inbraak te Eindhoven. &MD Nederland en de Raad van den Volkenbond. De begrafenis van den overleden Rijkspresident. De moord op den Sirdar. De Mont Laurier aan den grond. Verminderde toename. .Zooals blijkt uit het December-nummer van het Statisch maandbericht, uitgegeven ■door het Gemeentelijk Bureau van Statistiek 'te Amsterdam, bestond de bevolking dei hoofdstad op 31 December j.l. uit 712.224 zielen (342.165 mannen en 370.059 vrouwen) tegen 706.194 op 1 Januari. De vermeerde ring bedroeg dus 6030 zielen, zijnde 8.50 00 tegen 13.9 in 1923, 10.5 in 1922 en 8.8. in 1921. In het afgeloopen jaar heeft dus het tempo van toeneming, dat in de laatste jaren voort durend sneller werd, zich voor het eerst we der verlangzaamd en wel aanzienlijk. Wel was het aantal geboorten geringer dan in 1923 (14.171 tegen 14.257, geboor tecijfer 19.98 tegen 20.33), maar de bijzon der geringe sterfte, waarvan voor de voor gaande kwartalen vara dit ja3r gewag kon worden gemaakt, heeft zich over het 4e kwartaal voortgezet, waardoor ook over het geheele jaar genomen de sterfte gunstiger was dan in 1923 (6218 tegen 6403 sterfte cijfer 8.77 tegen 9.12). zoodat het geboorte overschot toch grooter was dan in 1923 (7953 tegen 7854). Dat het bevolkingsaccres zooveel gerin ger was, werd dan ook geheel door verlies uit vestiging en vertrek veroorzaaktter wijl er verleden jaar een vestigingsoverschot was van 1856 zielen, is er thans een verlies van 1924. Dit verlies vloeit hoofdzakelijk uit het vertrek van vele Vrouwen (voorname lijk Duitsche dienstboden) voostin 1923 vestigden zich 2845 meer vrouwen dan er vertrokken, terwijl er in het afgeloopen jaar 1121 vrouwen meer de gemeente metter woon verlieten. Het aantal huwelijken vertoont, vergele ken met 1923, een teruggang (6659 tegen 6860). Het aantal echtscheidingen is in het afge loopen jaar hooger geweest dan in 1923 (491 tegen 452 of per 1000 der gemiddelde be volking 0.69 en 0.64). De sterfte aan longtuberculose was iets lager dan in 1923(567 tegen 576 of per 100.000 der bevolking 82 en 80) Ook de sterfte aan kanker vertoont een daling, ver geleken met 1923 (862 tegen 926 of per 100.000 der bevolking 122 tegen 131) Er kwamen meer gevallen van besmette- lijken ziekten voor dan in het vorig jaar het aantal naar de ziekenhuizen vervoerde lij ders aan besmettelijke ziekten is gestegen van 1891 tot 2335. Deze toename valt geheel op rekening van het veel grooter aantal ge- vallen van roodvonk (1177 tegen 702 in 1923)- en diphteritis (1002 tegen 890). Het aantal gevallen van typhus ging sterk achteruit (146 tegen 285). Het aantal aan de huizen aan gebrachte kenmerken geeft vrijwel hetzelf de beeld. Het aantal verpleegdagen der in de zie- kenhuizen opgenomen patiënten geeft even eens een toeneming te zien en wel van 1.286.057 in 1923, tot 1.304.328 in 1924. Deze vermeerdering komt echter op re kening van het le en 3e kwartaal het 4e vertoont vergeleken met de overeenkom stige periode van 1923 een vermindering (326.923 tegen '328,714). De argumenten van minister Rays. Verschenen is de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp in zake afschaf fing van den zomertijd. De Minister kan niet toegeven, dat zijn argumentatie in de Memorie van Toelich ting eenzijdig zou wezen, al kan men in de waardeschatting van een en ander met hem verschillen. Vooral is deze kwalifica tie ongegrond, waar het de verkecrsbelan- gen geldt. Uit dit oogpunt beschouwd is het onverschillig of wij al dan niet zomer tijd handhaven. Daarvoor komt het er slechts op aan, dat, indien wij zomertijd in voeren, het begin en het einde op dezelfde data vallen als in de aangrenzende landen. Het is juist een van de meest gerechtvaar digde grieven van den Landbouw geweest, dat in de laatste jaren het buitenland ons heeft genoopt, ter wille van de onvermij delijke aansluiting om dep zomertijd te vroeg in het jaar te doen aanvangen en te laat te beëindigen. Of door internationaal overleg dit bezwaar is -te ontgaan, mag, gegeven de reeds opgedane ervaring, ui terst twijfelachtig heeten, en toch erkent ook het meerderheidsrapport de noodzaak om de data van aanvang en einde van den zomertijd in overleg met onze buren beter te regelen. Het betoog van sommige leden, dat niet- instemming met het meerderheids-advies der Tijdscommissic nog niet zou behoeven te leiden tot opheffing van den zomertijd, schijpt weinig logisch, omdat, zoo men een compromis-voorstel verwerpt, a posteriori is te verwerpen het stelsel van de bestaan de wet, dat tot 20 minuten langer zomer tijd leidt, en de mogelijkheid laat om de data van aanvang cn einde op ongelegen tijdstippen te bepalen. Tegenover het argument, dat de zomer tijd voor de bewoners van groote steden een stuk' levensvreugde beteekent, mag de vraag gesteld worden of de vreugde v. den een met het leed van den ander niet te duur gekocht is, aldus de Memorie van Antwoord. Bovendien laat het argument zich ook omkeeren: als gedurende een reeks van jaren sommigen vreugde genoten hebben, is het oogenblik wellicht gekomen om anderen op hun beurt te doen genieten. Het denkbeeld, dat de stadsbewoners bi} wijze van tegenweep .het leven 's zomers een uur zouden vervroegen, zonder de klok te verzetten, verraadt volgens den Minister miskenning van de plattelandsbezwaren. Deze toch kanten zich niet tegen eenvou dige vervroeging van het leven in den zo mer, maar juist tegen 't verzetten van de klok, waardoor de werkzaamheden, die naar den stand der zon plegen geregeld te worden, bemoeilijking vinden Alles bij elkaar genomen, acht de Minis- ter de conclusie gewettigd, dat de argumen-- ten contra van grooter draagkracht zijn dan de voordeelen. Naar het Utr. Dagblad mededeelt, be staat bij den burgemeester te Utrecht het voornemen, om in het college v*n B. en W. ter sprake te brengen de vraag, of het mo gelijk en gewenscht is, om ook te Utrecht een plaatselijken zomertijd in te voeren. Eenige jaren geleden is een dergelijk plan reeds in het college besproken, maar toen bleken er tal van gegronde bezwaren tegen een plaatselijke regeling te bestaan. Men zal thans opnieuw overwegen of die bezwa ren nog in die mate aanwezig zijn, dat zij een beletsel zouden zijn om het voorbeeld van Den Haag te volgen. Het schenken aan niet-logeergasten. Ingediend is het aangekondigde wetsont werp tot wijziging van de Drankwet, dat beoogt (afgezien van een algeheele herzie ning van de Drankwet, welke noodig is) deze te herzien op een tweetal punten, waarin onverwijlde voorziening geboden is. De huidige wet beperkt n.l. het aantal logementsvergunningen niet en stelt evenmin .eischen, waaraan logementen moeten vol doen om voor een vergunning in aanmerking te komen. Nu is inzonderheid in de laatste (aren het aantal logements-vergunningen zeer sterk toegenomen. Zij worden vaak misbruikt en benut tot hel schenken aan niet-logeergasten, een kwaad, dat in ver band met de ligging en de talrijkheid der z.g. logementen bezwaarlijk kan worden onder drukt. Krachtens het huidige wetsvoorstel zullen enkele eenvoudige eischen gesteld moeten worden, waaraan een logement moet vol doen om als zoodanig voor een vergunning in aanmerking te komen. Uit den aarde moeten natuurlijk voor logementen in de groote steden andere eischen gesteld worden dan voor die in een kleine plattelandsge meente. Bovendien is het gewenscht, dat Ged. Staten, wanneer gegronde vrees be staat voor misbruik, een vergunning kunnen weigeren en intrekken. De tweede misstand, waarin het ontwerp verbetering poogt te brengen, is de vol gende: Vele vergunninghouders verpachten hun vergunning in dier voege, dat zij de z.g. pacht innen, doch verder niets met het bedrijf uitstaande hebben, Herhaaldelijk worden de eigenlijke bezitters van de zaak, onder bedreiging van verplaatsing der vergunning tot bovenmatige verhooging der pacht ge dwongen. Aan deze uitbuiting dient een einde te komen. Bovendien is deze praktijk in strijd met de strekking van de Drankwet, die den ver gunninghouder een persoonlijk recht geeft tot verkoop van sterken drank, al mocht hij het bedrijf uitoefenen door middel van iemand, die hem daartoe vervangt. Volgens de geldende Drankwet kan tegen den ver gunninghouder ter zake van deze praktijk niet worden opgetreden. Het ontwerp brengt hierin verandering De voorgestelde overgangsbepalingen ge ven den vergunninghouder gelegenheid om zich aan de nieuwe eischen aan te passen, terwijl bovendien voor eenmaal de gelegen heid wordt gegeven om de vergunning op den vervanger over te schrijven, ook al oefent deze het bedrijf uit in een inrichting, welke niet kan geacht worden te zijn voor maatschappelijk verkeer; dit echter alleen, wanneer het bedrijf blijft in het perceel, waarin het op het tijdstip, waarop deze wet in werking treedt, wordt uitgeoefend. Mgr. Seipel is, volgens het Vad. van Keu len naar den Haag afgereisd. Hij zal een be zoek b»engen aan de hooge geestelijkheid in Nederland, waar hij twee of drie dagen blijft en geen openbare voordrachten houden. Maandag had de eerste vergadering plaats van de gereorganiseerde Centrale Commissie voor G. O. in ambtenaarszaken. De voorzit ter. mr. Kan, hield een installatierede. De Minister van Buitenlandschc Zaken is, na een verblijf van eenige weken in het buitenland, te 's-Gravenhage teruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden aan het De partement hervat. De bemanning van de F. V.. zal 18 Maart scheep gaan te Priok en 18 April van Parijs per vliegtuig te Schiphol aankomen. Het comité vliegtocht Nederland-Jndië heeft besloten zich permanent te verklaren. Een vergadering van crediteuren uit bet Zuiden. De crediteuren van het Spaarfonds voor Bodemcultuur uit het Zuiden, verga lerden Zondag onder leiding van het nieuwe be stuur Na uitvoerige zeer vriendschappelijke be sprekingen nam de vergadering onder ap plaus de volgende motie aan; „De vergadering te 's-Bosch, op 1 Maart 1925, gehoord de beraadslagingen in de bij eenkomst van crediteuren, verklaart ver trouwen te stellen in het nieuwe bestuur en keurt zijn tot hiertoe verrichte handelingen goed. Zij gaat mede met de voorstellen waar door onderling accoord worde verkregen, het faillissement kan worden opgeheven en de liquidatie op meer economische wijze, buiten faillissement, kan plaats vinden." De Gemeenteraad van 's-Gravenhage be sloot tot het aangaan van een 5 conversie- leening van f 15.000.000 tegen den koers van 98 Hoe het er mee staat. In het laatste nummer van het Kath, Soc. Weekblad begint Prof. Aengenent een arti kelenreeks over bedrijfsorganisatie. Bij het behandelen der verschillende stel sels komt hij ook bij het stelsel der R. K. Vakcentralen, dat in het bekende Paasch- manifest 1919 werd aangekondigd en met zulk een groote geestdrift in alle kringen van het Kath. volk ontvangen werd. En in een uiteenzetting van dc beteekenis van dit stelsel schetst prof. Aengenent in enkele sobere lijnen Koe het er op 't oogen blik mee staat. Na een kortstondig bestaan is de Centrale Raad van Bedrijven, waarin dc drie algc- mcene bedrijfsraden, van het grootbedrijf, het middenstandsbedrijf en het landbouwbe drijf, zullen samenloopen, ontbonden. In het grootbedrijf bestaat op 't oogenblik geen enkele bedrijfsraad meer; in het middenstandsbedrijf bestaan er enkele, terwijl alleen in het landbouwbedrijf nog gesproken kan worden van «en behoorlijke functioneering. Er is inderdaad van het Katholieke be- drijfsradénstelsel, dat, al is 't dan van de Katholieke Vakcentrales uitgegaan, toch be stemd was ook voor de Christelijken en niet-confessioneelen, bedroevend weinig te recht gekomen. Twee studenten aan de Technische Hoo- gcschool te Stockholm, Carl Munlhers cn Baltazar von Platen hebben een Koelma chine ontworpen, die op een geheel nieuw beginsel berust. Het toestel bestaat alleen uit en absorptic-koeler van ijzer en staal, die in hermethische sluiting ammoniak be vat cn een indifferent niet absorOeerbaar gas, dat automatisch, zonder te hulp van be wegende deelen als zuiger en kleppen, in 't toestel roteert. De eenige benoodigde ener gie is warmte om de ammoniak te koken Anderhalve kubieke meter gas kunnen naar schatting 25 kilogram ijs produceeren. Voor gewoon huiselijk gebruik zal het slechts noodig zijn, de koelmachine in den warmsten tijd van het jaar zes uur te laten werken. De Zweedsche patentrechten zijn gekocht door de maatschappij „Arctic", die reeds met de exploitatie begonnen is. De Zweed sche Kamer van Koophandel heeft aan de maatschappij 300.000 Kronen geleend ip advies van de Zweedsche academie voor technische wetenschappen. Onder groote blijken van belangstelling vierde de heer J. Often zijn zilveren jubi leum als directeur-organist der Kathedrale Kerk te Pittsburg (Noord-Amèrika) De heer Otten verblijft reeds 50 jaar in Amerika, hij is Limburger van geboorte, met name uit Simpclveld afkomstig. Voorheen was hij or ganist aan den Dom te Qucbeck en aan de Kathedraal te Sint-Louis. De Amerikaan- schc pers en de Araerikaansche muziekwe reld namen van het jubileum meer den ge wone notitie De restauratie bijna voltooid. Deze week zullen de werkzaamheden be ëindigd worden aan de restauratie van het koor in de Nieuwe Kerk te Delft, het be kende huldeblijk aan H. M. de Koningin, bij haar zilveren regeeringsjubileum. Thans wacht men o. a. nog op een zerk van 3 bij 2 Meter, die uit België moet komen en bestemd is voor de afsluitng van den Koninklijken grafkelder. Het kerkhof een geliefde speelplaats voor dc jeugd, zal dooi een muur van 1.40 Meter hoog van den publieken weg wor den gescheiden. FLORALIA. Dit allrcwege bekend geïllusteerd Tuin bouwblad, heeft deze week weer een spe ciaal vaste planlen-nummer met een fraaie aster amellus king George in vierkleuren druk als bijlage. Door den ZeerEerw. pater dr. Jos Dreh- manns C.ss.R., secretaris van Z.Em. K.t di- naal van Rossitra, Mgr. dr. B. Eras, procu rator van het' Ned. Episcopaat te Rome en den HoogEerw. Pater R. van Oppenraay S.J., assistent van de Sociëteit van jesus is een adres geteekend inzake handhaving der klassieke opvoeding, waarvan de tekstont- leend is aan de brochyrc Maas Geesteranus. Aan de bedoeling beantwoord. Dc Tel. verneemt, dat het met de aflossing van dc tegen 1 April door de provincie op gezegde tuindersvoorschotten uit het jaar 1922 over het algemeen wel naar wensch gaat. De gunstiger toestand in den tuinbouw maakt het velen mogelijk, het voorschot te rug te betalen. De heer Balk, secretaris, van de provin ciale commissie uit de veilingen onderzoekt elk geval nauwkeurig. Daarbij blijkt, dat ve len juist' door het provinciale voorschot op de been zijn kunnen blijven, die anders ver moedelijk hun bedrijf hadden moeten opge ven. Toch zal ook nu nog aan menigeen verder uitstel moeten worden verleend. De scholen te Breda cn Amersfoort wor den opgeheven. Naar het „D. v. N. B." verneemt is de school voor Verlofsofficieren voor de infan terie geheel gereorganiseerd. Zij zal van 1 Juli a.s. af bestaan uit een staf en vier com pagnieën De staf en drie compagniën zullen wor den gelegerd te Kampen. De vierde com pagnie zal bij gebrek aan een voldoend aan tal leerlingen niet worden geformeerd en be staat derhalve a"-»n on napier. Door v -on> 1 e reorg i at:> zullen de scholen voor Vei lol. officieren te Breda en te Amersfoort worden opgeheven. De eerste jaars-cadetten zullen hun eerste studiejaar niet meer te Breda doch ook in de Kampcn- sche opleidingsschool doorbrengen. Maandagmiddag stond voor den politie rechter te Amsterdam, Mr. Servatius, te recht een 39-jarig koopman, die, in strijd met de bepalingen van de Opiumwet, op 5 December 1.1. een kilogram morphine ver pakt in een blik vervoerd had. Hij werd op heeterdaad betrapt en ver klaarde dat hij, 't gedaan had uit armoede. Het O.M., waargenomen door mr. dr. Van Heijnsbergen, eischte tegen bekl. twee maan den hechtenis. De politierechter veroordeel de bekl. overeenkomstig den eisch. Een krachtig optreden tegen overtredingen van de Opiumwet was z.i. gewenscht. Prijsnoteering van 2 Maart. Spruiten 24—42; Witlof 8—20; Uien 5— 12; Appelen procent v. Eng, 32; Peeren 810. Alles per K,G, Gele Kool 410; Roode Kool 38; Groene Kool 24. Alles per 100 stuks. Rabarber per bos 2530; Wortelen per K.g. 23; Prei per bos 15 23; Selderie per bos 4—8; Knolselderie per stuk 414; Spinazie per ben 651.25; Boe- rekool per stuk 5570; Aardappelen per K.g. 89; Rapen per stuk 3. Als een bijzonderheid kan worden ver meld, dat heden (2 Maart) de eerste aard beien aan de veiling Kennemerland werden aangevoerd door den heer Hoenderdos uit den tuin bij Bredcrode, en gekocht door den heer D. Maks, te Beverwijk. AMSTERDAM, 2 Maart. Aardappelen. (Bericht van de mak. Jac. Knoop.) Zeetiwsche Bonte f 5.205.50, id. Blauwe f 4.80—5.25, id. Eigenheimers f 5.20—5.30, id. Roode Star f 4.25, id. Blauwe Eigenheimers f 4.20, Friesche Borgers f 4.404.75, Zeeuwsche Eigenheimers poters f 44.25, id. blauwe Po ters f 2.503, id. bonte Poters f 2.503, Hillegommer zandaardappelem f 6.50—7.50, Drentsche Eigenheimers f 2.503.50, id. Roode Star f 2.50—2.75 per hl. Win ter-Malta aardappelen f 910 per 100 kg. AMSTERDAM, 2 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 384 vette koeien, waarvan de prijzen waren le duali teit 120—130 ct., 2e qual. 105—115 ct.., 3e qual. 90 ct., per kg. slachtgewicht150 melk en kalfkoeien f 375525 per stuk 82 vette kalveren 2e qual. 100—110 ct., 3e qual. 85— 95 ct., per kg. levend gewicht 167 nuchtere kalveren f 1426, 55 schapen f 44-56 per stuk 676 vette varkens, Holl. le qual. 88 90 ct. per kg. slachtgewicht18 paarden, f 200375 per stuk. ALKMAAR, 2 Maart. Varkens. Aange voerd 656 varkens, zware f 0.74—0.76, zou ters f 0.70—0.73, Londensche f 0.70—0.73. APELDOORN, 2 Maart. Eieren. Aan voer 100.Ö00 stuks. Prijzen f 5.506.25, ge middeld f 6. Handel traag. AXEL, 28 Febr. Granen. Ter markt van heden werd genoteerd voor tarwe f 14.50 rogge f 4 gerst f 1525 haver f 10.50 erw ten f 13.50. BROEK OP L.ANGENDIJK, 28 Februari. (Weekbericht Langendijker Groentenvei- ling.) Deze week was er weer een verbazend groote aanvoer, niet minder dan 181 wagons, dus bijna nog 20 wagons meer dan vorige week. In dezelfde week van 't vorig jaar was die aanvoer 117 wagons. De prijzen waren toen echter drie maal zoo hoog, en toch was het met dezen aanvoer met de prijzen niet slecht. De roode gingen voor 50 cent en de gele zelfs voor 2 gld. per 100 kg. hooger. Roode kool, aanvoer 667.000 kg. eerste van 3.207, tweede soort f 2.60—3 gele kool prijs eerste soort f 3.60—7.60, tweede soort f 2.103.50 Deensche witte kool, aanvoer 516.500 kg., prijs eerste soort f 2.504.70, tweede soort f 12.40 uien, aanvoer 85.700 kg., prijs grove uien f 5.60—15.30, drielin gen f 12.801313.40 losse wortelen (peen) aanvoer 43.275 kg., prijs f 1.10—2,30 witlof aanvoer 42 kg. prijs 10.20 per 100 UTRECHT, 2 Maart. Paarden. Ter markt wl. en aangevoerd 850 stuks. Weeldepaarden golden f 600700, werkpaarden f 350—50, oude paarden f 100250, tweejarige veulens f 250400, jonge veulens f 125—200, hitten f 150350. Handel traag. ROTTERDAM, 2 Maart. Binnenlandsche sche Granen. Tarwe met minder aanbod, in de puikste qualiteiten vrijwel onveranderd verkocht naar qual. f 1015, extra puike daarboven. Rogge vaster. Gerst Chevaüer flauw f 14.7515.50. Haver onveranderd f 1012.20, zaai daarboven. Erwten kleine groene en kroon-onveranderd, schokkers la ger, f 15—21. Nieuwe boonen onveranderd f 15—21. Buitenlandsche Granen stil. Rogge Z. Russ disp. f 18.65, Western 2 disp. f 17. Gerst Zuid-Russ. disp. f 267, Donau disp. f 256, 48 p. Malting disp. f 266, Morocco stmd. Haver Canada 2 disp. f 16.10, dito No.3 disp. f 12.75, 48 p. White Clipped disp. f 11.90, Ca nada 2 feed aangek, f 11.50. Maïs La Plata disp. en stmd. f 240, Galfox disp. f 241, dag gew. f 237, Bulgaar disp. f 237, dag gew. f 236, Zuid-Russ. disp. f 240, dag. gew. f 236, Au stralische disp. f 241. Boekweit, Danziger disp. f 11.75. Vee. Ter markt waren aangevoerd 422 vette runderen, 179 vette en graskalveren, 80 scha pen of lammeren, 1746 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le qual. 120—130 ct; 2e qual. 110—100 ct 3e qual. 90—80 ct ossen le qual. 120—127% ct2e qual. 107 y2 100 ct3e qual 8575 ctkalveren le qual. 175—200 ct2e qual. 150—125 ct3e qual. 110—90 ct schapen le qual. 90—100 ct2e qual. 8070 ct3e qual. 60 ctlam meren 105i..U ctvarkens le qual. 73 75 ct2e qual. 7169 ct3e quat. 6765 ct; licht soort 6772 ctalles per kg. Vet vee en vette kalveren met korten aan voer in prima qualiteit redelijk verhandeld 2e cn 3e qualiteiten tot afwijkende prijzen, met redelijken aanvoer. Schapen en lamme ren met onbeduidenden handel en aanvoer Varkens bij ruimen aanvoer matig verhan deld tot afwijkende prijzen. Ajuin met middelmatigen aanvoer, groote f 6, kleine f Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 67. Fijne zaden. Lijnzaad voer f 2022, zaai f 23—24. Mosterdzaad bruin f 6570, geel f 3033, blauw maanzaad f 3236, karwij- zaad fkoolzaad f 3033, kanariezaad f zonnebloempitten f 1819. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 4.75 5.40, id. blauwe f 4.755.40, poters f 2.75 4. Zeeuwsche eigenheimers f 4.755.10, blauwe f 4.404.60, Brielsche f 4.75—5.70, Bravo's f 5.20—5.60, Red. Stars f 4—4.60i Winter Malta's f 811 ct. per kg. Vlas. Aangevoerd 26.500 kg. blauw, f 1.50 —2 15.5000 kg. Holl. geel f 1.40—2.10 93000 kg. wit Zeeuwsch f 11.40 16.000 kg Gropingsch f 1.402.10. Graanveilingen. De in veiling aangeboden 80.000 kg. beschadigde rogge bracht f 4.50 per 100 kg oo. De eveneens in veiling aange komen 75 kg. h"~ohadigde tarwe werd verkocht r f '95—1 .01 per 100 kg. TIEL, 2 Maart. (Weekmarkten.) Var kens. Op de markt waren aangevoerd 265 varkens en 243 biggen. Prijshoudend, Var kens 20—75, biggen 6.15. Granen. De stemming voor tarwe was flauw en de vorige prijzen waren moeilijk te bedingen terwijl eenige partijtjes onverkocht bleven. Rogge was beter te plaatsen. Haver ging beter van de band Voederartikelen als vo ren. In groene erwten ging weinig om, Tarwe 915, rogge f 99.25, gerst 6.507, haver 4.25>—-6.50, boonen 10.5012.50, groene erwten 11.5012.50, gele dito 11 12, alles per H.L. f Boter en eieren. Op de botermarkt van heden was aangevoerd 50 K.G. boter. De mindere kwaliteit liep terug tot 2.20, voor de beste besteedde men den prijs der vorige #eek, 2.80 per K.G Van eieren was de aanvoer weder 45.000 stuks. Dc prijs was A 1 cent lager. Thans golden ze 56 cent por stuk. WINSCHOTEN, 2 Maart. (Weekmarkt). Aangevoerd 16 paarden, 521 varkens, 61 schapen en 9 geiten. Prijzen: Werkpaarden 120135, slachtpaardcn 80120, biggen 1015, loopvarlccns 15—26, oude var kens 70100, drachtige varkens SO- llB, vette varkens 3437 ct„ Londensche varkens 3234 ct„ zouters 33—35 ct„ alles per A K.G. Drachtige schapen 3540, vette schapen 4255, vette lammeren 2535, i etle schapen 4255, vette lam meren 2535, weidelammeren 2035, geiten 7—15. Belangrijk hooger noteerden le soort weidelammeren, hooger waren werkpaarden, tweede soort slachtpaarden, de beste vette varkens, Londensche varkens, eerste soort zouters, vette schapen en de beste geiten. Lagere prijzen werden bedongen voor loop varkens, eerste soort oude varkens, eerste soort drachtige varkens, drachtige schapen en vette lammeren. In één doen waren: dc beste slacht paarden, biggen, tweede soort oude varkens, tweede soort drachtige varkens, tweede soort zouters, tweede soort weideschapen, en tweede soort geiten. Handel redelijk. ALKMAAR, 2 Maart, Vee. Aanvoer 23 vette koeien 275460; 3 vette kalveren 90-140, id per Kg, 1.40—1.70; 218 nuch tere idem slacht f 1234, EDE, 2 Maart, Weekmarkt. Eieren 5 6.25 per 100 stuks. Biggen 1420 per stuk. Aangevoerd 80.000 eieren; 70biggen. GORINCHEM, 2 Maart. Vee. Op de markt waren aangevoerd: 234 koeien, 5 nuchtere kalveren, 162 overloopers, 309 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien 450 525; melkkoeien 300425; kalfvaarzen 200325; guste vaarzen 200—250; pin ken f 125200; nuchtere kalveren fok 25 —35, idem export 14-1-18; overloopers 25—40; biggen 7—16. Boter 1.401.50 per half Kg. Eieren 5 5 A ct. per stuk. Handel tamelijk. KAMPEN, 2 Maart. Weekmarkt. Eieren. Aanvoer 30.000 stuks 67 per 100 stuks. Boter 2.80 per Kg. Kippen 2.252.75, konijnen 1.502 per stuk. Russchen mat ten 1014 per rol. NIJMEGEN, 2 Maart. Weekmark Var kens, Aanvoer 118 vete varkens, per half Kg. 0.35—0.37; 8 schottelingen 30—35; 664 biggen 1316 per stuk. Vee. Aanvoer 25 vette koeien per half Kg. 0.550.60; 18 vette kalveren per half Kg. 0.420.52; 168 nuchtere kalveren 12— 22; 2 schapen J 22—32; 6 geiten 7—13 per stuk. Handel matig, in biggen vlug. Eieren. Aanvoer 230235.000 kipeieren 5.506 per 100. ROERMGND, .2 Maart. Eieren. Aanvoer 2 320.000 stuks. Hoogste prijs 7.50, middel- prijs 6.85, laagste 6,20. TIEL, 2 Maart. Fruit. Tielsche Veilings- vereeniging. Goudreinelten extra 2834 ct,, dito le soort 1226 ct.; bellefleur 915 ct.; zoete appels 814 ct.; stoofperen 68 ct.; binderzoet 8—12 ct.; winterjannen 36 ct.; ijsbonten 45 ct., alles per Kg. AMSTERDAM, 2 Maart. Binnenl. gra nen. Tarwe voor f 1012 bok f 1214, roj- ge f 1314':, haver f 1011%, duive- boonen f 1314%, paardeboonen f!2% 13, groene erwten f 1417, alles per 100 Kg.; karwijzaad fl7% per 50 Kg. Buiteul. granen. (V.A.G. condities) Mais. Galfox, aangekomen f 238, La Pla ta disp. f 238, April levering f 242, Java mi xed loco/stoomende f 241, Java witte loco/ stoomende f 240. Gerst. Malting disp. f 268. Lijnkoeken. SK. disp. N. Amerik. Zaad f 13.85, id. id. .La Plata zaad f 13.35, Ame- rikaansche N.-Amerikaansch zaad disp. f 13.25, id. id. Plata zaad, disp. f 13.15. Boter. (Centrale Botermijn) Prijzen hoog ste f 2.49, midden f 2.27, laagste f 2.12. Zaterdag waren tc Kralingscheveer ter markt aangevoerd 88 winterzalmen, prijs f 1.55—1.85 per Kg. ENKHUIZEN, 1 Maart. In de afgeloo pen week nam hier dc hatingvisscherij aan merkelijk toe. Het getal vaartuigen steeg tot 105. Wegens stormweer kon het bedrijf niet geregeld worden uitgeoefend. De vangst be droeg 456.800 stuks (voorafgaande week 367.000 stuks) reepharing. Prijs f 8.556.15, (laatste markt van Zaterdag f 7.70) per tal. VOLENDAM, 28 Febr. De hatingvis scherij wordt belangrijker, heden was er een aanvoer van boven de 20 tal per span. Men besteedde f 68 per tal spiering gold 5 10 cent, sprot 1215 ct., bot 40 ct. per pond. HUIZEN, 28 Febr. Door 34 vaartuigen der Huizér-vloot zijn heden een 120 tal haring aangebracht, prijs f 6.70 per tal. Door span nen van elders bovendien nog 114 tal f 6.50 overgenomen door rookers. Ten gevolge van den aflandsclien wind konden verschillende schuiten niet binnenkomen, daar de water stand te laag was. SPAKENBURG-BUNSCHOTEN, 28 Febr. De Zuiderzee-haringvisscherij wordt hier thans door 86 span of 172 vaartuigen uit geoefend gemiddelde' vangsten heden 69 per tal vaartuig a f 6.306.90 per tal spie ring 67 ct. per pond bovendien werd in de 2e helft der week 16.500 pond Noord- zeevisch aangevoerd van 1123 ets. gemid deld. URK, 2 Maart Door 85 vaartuigen zijn hier j.l. Zaterdag aangevoerd 247 tal reep haring, prijs f 7.057.75 per tal (200 stuks). I In de afgeloopen week zijn hier door ten hoog ste 127 vaartuigen per dag, waarbij ook vis- schers uit Vollenhove, Bunschoten enz. aan gevoerd 2254 tal (4.50.800 stuks) Zuiderzee- haring, afgeslagen voor f 6.308.10 per tal Voorts 930 pond spiering f 5.005.20 per 100 pond en 22 manden garnalen, f 1.50 1.75 per mand. De uitkomsten der Noordzeevisscherij zijn verleden week voor een groot deel der Urken vloot, dat van Texel tot IJmuiden werkzaam was, onvoldoende geweest, niet besommingen van 3080 gld. per schip. Beter maakten het de motorbotters, die bij Terschelling ge kord hadden. Mn besomde van daar 150 250 gld. per vaartuig. Meermalen belette ruw weder de uitoefening van het bedrijf. IJMUIDEN, 2 Maart Heden waren aan de markt de vangsten van 21 stoomtreilers, 13 loggers en 4 beugers. De prijzen waren als volgt: tarbot 1 701.60, tongen 2.50 1.85 per kg.; griet 5835, gr. schol 24 20, md. schol 2921, zetschol 31— 25, kl. schol 2319, 156, scharren 156 per 50 kg.; roggen pieterman en poon 15, gr. schelvisch 5435, md. schelvisch 4728, k.md, schelvisch 34 '25; kl. schelvisch 25—16, 14—5.30 per 50 kg.; kabeljauw 4927 per 125 kg.; gr. gullen 18—12.50, kl. 18—8.50, wijting 94.40 per 50 kg. IJMUIDEN, 2 Maart. Heden kwamen van de treilvisscherij bier aan den alslag de stoomtreilers IJ.M 10 (Jacqelina Clazina) met 5831; IJ.M. 43 (Nelly Gezina) met 1919; IJ.M. 501 (Flora) met 2308; IJ.M. 490 Ommering met 2545; IJ.M. 109 (JoliD Ommering) met 25445; IJ.M. 109 (Johr Brown) met f 2385; IJ.M. 418 (Derika V) met 3329; IJ.M. 189 (Mary) met 29984; IJ.M. 405 (Derika II) met j 2874; IJ.M. 417 (Derika Vil) met 3258; IJ.M. 45 (Perseus) met 2073; IJ.M. 16 (Bergen) met 2156; IJ.M. 503 (Holland VII) met 2007; IJ,M. 107 (Jeanne) met 958; IJ.M. 46 (Helga) met 1619; IJ.M. 41 (Cobi) met 2182, IJ.M. 15 (Eveline) met 2579; IJ.M. 316 (Gerard) met 4405; IJ.M. 191 (Albatros) met 3139; IJ.M. 159 (Julie Streiff) met 1846; IJ.M. 1 (Swift) met 174 en de log gers K.W. 21 (Twëe Gebroeders) met 675 K.W. 39 (Doggersbank) met 457; K.W. 08 (Motor I) met 382; K.W. 8 (Petronella) Fiermen) met 366; K.'W.' 48 (Cornells Ma- finus) met 443; K.W 148 (Arie) met 529 K.W. 177 (Noordzee VII) met 398;K.W. 87 (Katwijk aan Zee III) met 616; K.W. 79 (Wilhelmina) met 503; K.W. 93 (Zeearend) met 580; K.W. 166 (Nederland III) met 550; K.W. 60 (Katwijk aan Zee VI) met f 584 aan besomming. -> Naar de correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldt, is het lot van één millioea frank van de leening voor het herstel der Belgische verwoeste gewesten ditmaal ten deel gevalleo aan een Nederlander, Janl Caenen, werkzaam in de zinkfabrieken tc Overpelt (Belgisch Limburg). Gaenen woont reeds twintig jaar in België en is 50 jaar oud. Hij is afkomstig uit Bergeijk. Zaterdag ontdekte het personeel van de bakkerij „De Korenschoof" te Eindhoven, dat er in het kantoor der bakkerij was inge broken. De dieven zijn met valsche sleutels bin nen gekomen. Uit de opengebroken brand kast wordt 50 vermist. Nu Branting overleden is en Zweden voor- loopig geen enkelen prominenten staatsman bezit, zijn Nederland's kansen op een zetel in den Raad van den Volkenbond, waarvoor dan Jhr. Van Karnebeek bedoeld schijnt, nog sterk gestegen. De eventueele Noorsche candidaten Lange en Nansen zijn te zeer geprononceerde op positie-mannen. Denemarken zou wel een goede kans vcor een zetel, in den Raad heb ben met Zahle, wiens prestige na zijn voor treffelijke leiding der opiumconferenüe zeer toegenomen is Doch Zahle werd reeds lang genoemd voor het presidentschap der vol gende Assemblee, waarvoor hij nu de vuur proef doorstaan heelt. Nederland schijnt dus favoriet voor deze groep. Men weet, dat Nederland reeds bij de verkiezing in de vorige Assemblée een aan zienlijk aarital stemmen verwierf. Naar de bladen melden, heeft de Rijksre- geering in overeenstemming met de familie van den Rijkspresident Ebert en van den Rijksdag de volgende maatregelen getroffen voor den rouwdenst en het vervoer van het stoffelijk overschot van den Rijkspresident vanuit zijn woning naar het station.. Woensdagmiddag om 3 uur zal in het pa lcis van den Rrkspresidcnt een rouw dienst worden gehouden, waarbij vertegen woordigd zullen zijn de leden van de Rijks- regeering, de Staatspresidenten, dc minis'er- presidenten, van alle Duitsche landen, de prcsiden'en van don Rijksdag, van den eco- nomischen Rijksraad en van de parlemen ten van de verschillende landen, de ver tegenwoordigers van de buitenlandsche re- geerinrfen en van het diplomatieke corps, alsmede vertcgenwoordgers van de pers, in in het geheel circa 300 personen. Rijkskanselier dr. Luther zal een herden kingsrede houden. Vervolgens zal de kist uit het paleis worden gedragen. Voor het paleis in de Wijhelmstrasse zal een compagnie rijksweer onder tromgeroffel den rijksaresident het laatste eerbetoon be- wiizen. Ambtenaren van het bureau van den Rijkspresider.' zullen de kist naar dc lijk koets dragen. Onmiddelliik achter de kist zal de familie van den Ri'kspresident voHcn, dan de Rifksregeerin* met den Rijkskanse lier aan het hoofd, de Pruisische staatsre- geerinrf en de overige deelnemers aan den rouwdienst. De Rijksweer zal zich aan het hoofd van den stoet opstellen, welke zich naar den Brandenburger Tor zal begeven. Aan den Brandenburger Tor zullen zich intusscheii: de verecnigingen en corporaties opstellen, die zich bij den stoet wenschcn aan te slui ten. De stoet zal door de middelste poort van den Brandenburger Tor gaan, die vroe ger alleen door den keizer mocht worden gebruikt cn vandaar naar den Rijksdag, zal Rijksdagpresident Loebe zijn rede hou den. Op het groole plein voor den Rijksdag Van het bordes van den Rijksdag zal het volk gelegenheid hebben den over leden Rijkspresident den laatstcn groet te brengen. Dan zal de stoet naar het Pots- dammer Bahnhof trekken, waar de kist zal worden opgesteld en de vereenigingen en corporaties gelegenheid zullen krijgen cr langs te defileeren. Dit zal ongeveer een uur duren. Zoodra de kist het station is binnen gedragen en de groole poort gesloten wordt is de plechtigheid in Berlijn afgeloopen. Even na zes vertrekt de extra-trein met het stoffelijk overschot van Eber naar Hel» ddberg. De extra-trein zal bestaan uit den li'kwagen, den salonwagen van den Rijkspre sident, waarin de fapiilie Ebert samen met s'aatssecretaris Meissner dc reis zal maken, aksmede ,den salonwagen van den Rijkskan selier, die tezamen met den Rijksweermi- "ister dr. Gcssler, den staatspresident van: Baden en den President van den Rijksdag Loebe, den dooden Rijkspresident op zijn laatsten reis begeleiden zullen. Ook de di recteur-generaal van de Duitsche spoorweg- maa'schappij, alsmede de eerste, burge meester van Heidelberg zullen de reis mee maken. De kransen worden in een afzon- de-lifken wagen medegenomen. De extra-trein komt Donderdagmorgen in Heidelberg aan. Om tien uur voormiddag ra) de fe-aardebestePin*! plaats bebb»n. president Fbert wordt in de onmiddellijke nahrheid van de graven zijner ouders in een „Ehrengrab" bijgezet. Uit Kairo wordt gemeld, dat thans ook de broeder van Abdel Fattah Anyat, die even als laatstgenoemde in den trein tusschen Alexandrië en Hamman werd gearresteerd, zijn medeplichtigheid aan den moord op den Sirdar heeft bekend. Omtrent het aan den grond loonen van het s.s. „Mont Laurier" van de Canadian Pacific wordt draadloos nog nader gemeld, dat het schip van Queenstown naar Liver pool is teruggekeerd, geassisteerd door de Nederlandsche sleepboot „De Zwarte Zee." Het schip was te 'Quenstown onderzocht, waarbij gebleken was dat de terugkeer naar Liverpool voor reparatie noodzakelijk was. De passagiers en de mail werden overge bracht op de „Mont Clarce" van dezelfdi maatschappij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6