Waarom en in welken om- /ang grenswijziging van Haarlem? Aan onze Lezers EEN BROCHURE DER GEMEENTE HAARLEM. Faillissementen. Jaarvergadering „St. Raphael". Gemeentezaken. Haarlemsche Handelsvereeniging. R.-K. Kring. Actie chauffeurs. Been gebroken. Stille Omgang. ISpoorS al Uw kennissen 9 aan httn vraag- en aanbod- advertenties te plaatsen J in onze eigen 3 Nieuwe Haarlemsche Courant UIT DEN OMTREK. HILLEGOM. OVERVEEN. SCHOTEN. LAATSTE NIEUWS. Amsterdamsche Veemarkt. Een referendum inzake de weeldebelasting. Ameland geïsoleerd. De begrafenis van den Rijks- president. De nieuwe Rijkspresident. Rouw in verband met Ebert's overlijden. Eerstvolgende zitting van den Rijksdag. De Grieksch-T urksche onder handelingen afgebroken. Australië heeft gewonnen. De opstand in Koerdistan. Italië en de immigratie. Zonder Venizelos naar Genève. Botsing niet doodelijken afloop. Als film-operateur naar Fzvple. Een prijzen-controle-commissie op komst. Staking van slagers te Bombay. De Engelsche koning aan de beterhand. Arbeidsconflicten in Zweden. Werkloozen in Zweden. De Pruisische Premier. Begrafenis President Ebert. Drankverbod in Noorwegen. De opstand in Koerdistan. De Berlijnsche beurs gesloten LANDR. EN VISSCHERIJ Bloemenhandel buiten de Aalsmeersche veiling om? De Mollen- en Kikvorschenwet. Onder deren titel is verschenen de reeds eerder door ons aangekondigde bro- chure vanwege het gemeentebestuur van Haarlem. Het betoog is onderteekend door burge meester en wethouders van Haarlem en in bun naam door, "kooals gebruikelijk, den burgemeester en den gemeente-scretaris. Hieruit blijkt dus niet wie de samenstel ler is van het stuk: het is een „officieel stuk. De brochure bestaat uit twee deelen: een betoog van het gemeentebestuur van Haar lem ten faveure van gebiedsuitbreiding van Haarlem en een bijvoegsel. erder is er een kaart bijgevoegd, waarop duidelijk uitko men de grenzen van het tegenwoördige Haarlem, het z.g. kleine plan van grenswij ziging en het z.g. groote plan. in het bijvoegsel zijn opgenomen: net antwoord van -Haarlem s gemeentebestuur op de bezwaren, door de omliggende ge meenten ontwikkeld tegen de voorgenomen 'grenswijziging; 2o. hei: prae-advies, ais ge voelen van den Raad van Haarlem vast gesteld in de vergadering van 10 Mei 1923; 3o. het rapport der commissie van Ingeze tenen over de voorgenomen grenswijz.ging; 4o, een brief van den burgemeester van Haarlem d.d. .2 December 1922 aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenland- sche Zaken. Al deze stukken zijn reeds eerder door ons gepubliceerd, zoodat het onnoodig is, die nogmaals af te drukken. Aan het inleidend woord van .Haarlem's gemeentebestuur ontlecnen wij de volgen de bijzonderheden: Het min of meer kritieke stadium, waarin op het oogenblik de grensregeling var. Haarlem is gekomen, geelt ons aanleiding nog eens éen korte samenvatting te geven van de belangrijkste punten dezer voor on ze gemeente zoo brandende kwestie. Een vraagstuk als dit, is voor hen, die elders in den lande woonachtig niet in de gelegenheid zijn door eigen aanschouwing de -situatie in deze streek te lecren kennen, 'zeer moeilijk te beoordeelen. ba hetgeen hieromtrent tot dusverre naar buiten is bekend geworden, kwam Haar lem's standpunt trouwens ook niet vol doende naar voren. Het leveren van een uitvoerig betoog is met dit vlugschriftje dus niet bedeeld. Me de uit hetgeen in de bijlagen staat vermeld moge de lezer tot de overtuiging komen, dat grenswijziging, en dat wel op ruime schaal, voor de verdere ontwikkeling van Haarlem een noodzakelijkheid is, waaraan 'niet valt te ontkomen. Vooraf een enkel woord over de geschie denis dezer zaak. Na deze historische uit eenzetting van de grensregelingskwestie be spreekt de steller het nieuwe voorontwerp van wet, dat in 1921 verscheen. Dit ontwerp omvatte wederom dezelfde gemeenten als het vroegere plan van 1902, maar bovendien de zooveel noordelijker gelegen gemeente Spaarndam, Naast een ietwat breederen opzet over 't algemeen en een geheel andere opvatting over de ge- biedsrverruiming naar het Westen, is het voornamelijk de opheffing van Schoten en Spaarndam als zelfstandige gemeenten, die dit plan kenmerkt. Schoten zou geheel moeten worden opgenomen door de ge meente Haarlem, terwijl van de gemeente Spaarndam het landelijke deel bij Velsen en een klein bebouwd gedeelte nabij de sluizen aan het Spaarne, bij Haarlem zou worden gevoegd. Gerekend vanuit bet tegenwoordige mid delpunt van Haarlem (Groote Markt) zou dan de afstand hemelsbreed gemeten be-.; dragen tot het grondgebied van Haarlem-; merliede c.a.' (oostwaarts) i 2250 M., tot Biocmendaal (westwaarts) 1375 M. em tot het bij Velsen te voegen resteerende deel van Spaarndam (noordwaarts) 4750 M.r een tamelijk onregelmatige uitbreiding alzoo. Genoemd voor-ontwerp van wet werd aanstonds aan Raad en Commissie van in gezetenen voorgelegd. Begin 1922 moesten beide colleges rapporteeren dat zij, hoewel evenzeer overtuigd van de noodzakelijkheid eener grenswijziging, na ampele overweging wederom geen vrijheid konden vinden het schema, zooals het was ontworpen, te aan vaarden. Al ware nu misschien ook de conclusie gewettigd, dat over de noodzakelijkheid van grenswijziging in '1 algemeen geen twijfel meer zou mogen en behoeven te bestaan, gezien het feit, dat Gedeputeerde Staten, in de eerste plaats aangewezen en bevoegd cm objectief het belang van deze streek te beoordeelen, in een tijdsverloop van nog geen twintig jaren tot tweemaal toe aanleiding vonden een plan tot grens- uitbreiding van Haarlem te ontwerpen, zoo achten wij toch op deze plaats een nader betoog gewenscht. Uit een opsomming van gemeenten in ons land met haar oppervlakte eu aantal in woners, waaruit o.m, blijkt dat b.v. Assen met.5.517 H.A. en 17.962 inwoners 3 bewo ners per H.A. tett en Breda rael 284 H.A en 30.400 inw. 107 per H.A,; 's-Gravenhage met 6.617 H.A. 382.581 inw., 57 inw. per H.A., Groningen met 2781 H.A. 95.065 inw. 34 inw, per H.A. en Haarlem met 635 H.A. 80.552 inw, 126 inw. per H.A. telt (het grootste aantal inwoners per H.A.) wordt .hst volgende geconcludeerd: a. Haarlem is als centrum van Kenne- merland gaandeweg een der meest dichtbe volkte gemeenten van Nederland geworden b. Mede hierdoor is de gemeente, hoewel zeer gunstig gelegen, niet in staat zich be hoorlijk te ontwikkelen. De bevolkingstoe neming blijft thans achter bij die van het Rijk en de provincie Noordholland, waar tegenover enkele aangrenzende gemeenten zich bovenmatig kunnen ontplooien. (Hiervan is een staat opgenomen voor bet aantal bewoners op 1 Jan. 1920 en '24). c. Die omliggende gemeenten onttrekken eeu steeds grooter aantal der beter-gesitu- eerden aan Haarlem of nemen de personen, die zich hier wenschen te vestigen, binnen haar gebied op. (Ook het aantal forensen in de gemeente Haarlem wordt opgegeven). d. Binnen de gemeente Haarlem zijn zoo goed als geen gronden voor de volkshuis vesting meer beschikbaar. Industrieterrein kan de gemeente niet aanbieden. Voor de iq het noord-oosten ontworpen haven is publiekrechtelijke zeggenschap onontbeer lijk. e. De stedelijke bebouwing zoekt een uit weg over de grenzen der gemeente. Die voortschrijding valt te consfateeren overal, waar verkeerswegen daartoe de gelegenheid bieden (v. g. 1. de bebouwing langs Scho- terweg. Kleverlaan, Julianaweg, Zijlweg, Leidsche Vaart, Heerenweg en Bronstee- wcg). f. De prise d'eau der Haarlemsche duin waterleiding, gelegen op Bioemendaalsch territoir, zal op den duur moeten worden uitgebreid. Ten einde te voorkomen, dat woningbouw het voor die uitbreiding be schikbare duinterrein zou verkleinen en de bruikbaarheid der bestaande waterwerken door bodem verontreiniging zou worden ver aietigd, moet Haarlem zich bier ook op pu- bUekrechteliik gebied kunnen laten gelden. ,g. Ten behoeve van het doorgaand snel verkeer o'.m. tusschen Amsterdam en Rot terdam ziin ingrijpende verbeteringen drin gend noodig De daartoe doos.de z.g. Ver- kecrscoromissie ontworpen plannen o.a. voor de omgeving van het Zuider Buiten Spaarne kunnen bij de bestaande grensin- deeling nimmer worden verwezenlijkt. h. De moderne middelen van vervoer en hulpmiddelen als telefoon en telegraaf heb ben het onderlinge verband tusschen de verschillende deelen van deze streek ver hoogd. Concentratie van administratieve bemoeiingen, uit een oogpunt van bezuini ging steeds bepleit, is nu mogelijk. i. Practisch voorzien reeds talrijke Haar- lemsche instellingen ook in de behoeften der omwonende bevolking. De Haarlemsche gasfabriek levert gas aan Schoten, Spaarn dam, Biocmendaal en Haarlemmerliede; het openbaar slachthuis en het laboratorium voor pathologische bacteriologie worden door alle omliggende gemeenten gebruikt; de algemeene begraafplaats aan den Scho- ierweg dient ook voor Schoten en Haar lemmerliede: voor de ziekenhuisverpleging is men tot in verren omtrek aangewezen op Haarlem; op het gebied van lager-, mid delbaar- en hooger onderwijs is de ge meente een toevlucht voor velen; schouw burgen, concertzaal en openbare leeszalen zijn de eenige in deze streek. Het aantal leerlingen op openbare scho len tc Haarlem cursus 1923-24 bedraagt totaal voor Hooger onderwijs 50, voor Mid delbaar onderwijs 287 en voor Lager on- de'wijs 772. Heemstede draagt in deze ge tallen bij met cijfers van 31 voor Hooger onderwijs; 160 voor Middelbaar en 304 vcor L. O. Een andere vraag is thans, of grenswijzi ging in eiken vorm door Haarlem wordt gewenscht. Het was juist deze vraag die zoowel den Raad als de Commissie van ingezetenen in 1922 er toe bracht een volkomen afwijzen de houding aan te nemen en het ontwerp van Gedeputeerde Staten als irrationeel te kwalificeeren. Om hierover te kunnen oordeelen is eenig inzicht noodig in de verhoudingen, zooais die zich in deze streek voordoen, Haarlem, yan ouds het centrum van Kennemeriand wordt aan de noordzijde begrensd door de gemeente Schoten, een gemeente, welk zich in de laatste 25 jaren zeer sterk heeft ontplooid, echter met een overwegend arbeiders-bevolking, die de lasten, welke in den tegenwoordigen tijd door de gemeenschap moeten worden ge dragen, niet meer kan opbrengen. Niette genstaande de laatste jaren reeds op ve lerlei gebied (rioleering, bestrating, volks huisvesting) een sterke rem werd aange legd, is deze gemeente op 't oogenblik niet meer bij machte zelfstandig in haar onderhoud te voorzien. Financieelc hulp van Rijk en Provincie was no.odig. Voor het jaar 1925 wordt uit dien hoofde dan ook weer een bedrag op de gemeentc-begrooting geraamd van ruim 94.000.—. Iets dergelijks is het geval met het ten noorden ervan gelegen Spaarndam, een weinig-be.volkte landelijke gemeente met een bebouwde kom nabij de sluizen. Ook daar heeft men met tekorten te kampn, veroorzaakt nagoeg uitsluitend door dit kleine bij Haarlem te voegen bebouwde deel. Op de gemeente.begrooting van Spaarndam is voor 1925 uitgetrokken een bedrag van ruim 18.000 als steun van Rijk en Provincie. Aan de oostzijde van Haarlem treffen we aan de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, eveneens een landelijke ge meente, doorloopende tot Amsterdam 1 toe. Bij de grens der gemeente Haarlem heeft zich echter gaandeweg aansluitend bij de stad een nieuw, hoofdzakelijk arbeiders kwartier ontwikkeld; een typisch voorbeeld van voortschrijding der stedelijke bebou wing over de landelijke omgeving. Dit stadskwartier met een daarachter liggende strook laaggelegen, voor woning bouw minder aangewezen polderland wordt Haarlem ook toegedacht. Aan de zuidzijde treffen wij aan de ge meente Heemstede. Oorspronkelijk een klein dorp in de bloembollenstreek, heeft deze gemeente zich in de laatste 20 jaren zeer sterk ont wikkeld als woongemeente voor den gegoe den middenstand. Die ontwikkeling gaat nog steeds voort, Ook hier aan de N. W.- zijde een direct bij de stad aansluitende stedelijke bebouwing, n.l. het kwartier „Bosch en Vaart". Het noord-oostelijk gedeelte vertoont meer villa-bouw. In aanmerking genomen de natuurlijke onderbreking door den Haar lcmmerhout met het bijgelegen sportterrein, valt evenwel ook hier het geleidelijk ineen- loopen der beide gemeenten te constatee- ren. De vroegere stadstram in Haarlem is dan ook doorgetrokken tot in Heemstede. Er bestaat nu één dóórgaande lijn Schoten —HaarlemHeemstede. De nieuwe grens door Gedeputeerde Sta ten ontworpen had hier met evenveel re den iets zuidelijker kunnen loopen. Ten slotte is aan de westzijde van Haar lem gelegen de gemeente Bloemendaal, reeds jaren de woonplaats eener over 't algemeen financieel krachtige bevolking. Het territoir dezer gemeente, van eenigs- zins langgerekten vorm, omvat naast een nog landelijk gedeelte onder Vogelenzang, drie centra van bewoning, n.l, Aerdenhout, Overveen en het eigenlijke Bloemcndaal- dorp, elk op zichzelf als een tuindorp te beschouwen. Al deze dorpen zijn ontstaan aan belangrijke toegangswegen tot Haarlem en ontwikkelden zich naar mate die verbin dingen beter werden en clectrischc tram lijnen werden aangelegd. Bloeraendaal-dorp heeft door een com- bin^gje met de Haarlemsche ceintuurbaan een directe tramverbinding gekregen met elk gedeelte van de stad. Overveen bezit behalve eer. directe verbinding met het station een aparte lijn naar het centrum van Haarlem. Den bewoners van Aerden- hout staat ten dienste de tramlijn Zand- voort-Haarlem, welke sedert eenigen tijd met een k-wartierdienst, afgescheiden van de verbinding met Amsterdam, als afzon derlijk traject wordt geëxploiteerd. De bevolking in deze villa-parken woon achtig, is voor de vervulling harsr dage. lijksche levensbehoeften nagenoeg geheel aangewezen op de gemeente Haarlem. Winkels treft men er, behalve misschien in Blocicendaal-dorp, niet of zoo goed als niet aan, Hoe Gedeputeerde Stalen ten opzichte van deze gemeente het grensverschil dach ten op te lossen, moge den lezer blijken door een blik op de kaart. In liet N.W. zou worden toegevoegd een uiterst smalle strook langs de spoorbaan HaarlemAlkmaar, vooralsnog een tamelijk afgesloten terrein van weinig waarde, in het Z.W. een eenigszins ruimer gebied, toe vallig echter omvattende het nagenoeg ee nige arbeiderskwartier in deze gemeente aan de Rampelaan. Behalve een voortschrijding der stedelij ke bebouwing op verschillende punten, openbaart zich hier dus min of meer dc vorming van satelliet-sleden, volgens mo derne opvattingen van stedenbouw de weg, waariangs groote centra zich bij voorkeur onlplooicn. Het is te begrijpen, dat men in Haarlem bij de bcoordeeling van het door Gedepu teerde Staten ontworpen plan de hierbo ven geschetste verhoudingen niet uit het oog verloor en meende er bij die gelegen heid de consequenties uit te mogen trek ken, Fiscale bedoelingen, zooals ons van tzekere züde wel eens zijn verweten, traden daarbij niet op den voorgrond. Wel over wegingen van financteelen aard in dien zin, dat het gemeentebestuur en anderen, daartoe geroepen, zich tegenover de burge rij niet verantwoord achtten een ontwerp te aanvaarden, dat ter wille van geheel an dere belangen een irrationeele en voor Haarlem zeer bedenkelijke oplossing zou brengen. De in verhouding met het vroegere^ ont werp van 1902 opvallende vrijgevigheid met het gebied der gemeente Schoten, benevens de ten opzichte van Haarlem niet voldoen de gemotiveerde annexatie van bet nog noordelijker gelegen deel van Spaarndam, vormen in verband met de verdere indee ling van dit oniwrp een zoodanige bedrei ging voor het budgetair evenwicht der ge meente Haarlem, dat men, zij het ook noode, wel éen afwijzende houding moest aannemen en althans dit grensuitbreidings- plan van Gedeputeerde Staten volkomen onaannemelijk verklaren. Wanneer Gedeputeerde Staten deze ge legenheid wenschen aan te grijpen om Rijk en Provincie te bevrijden van een financi- eelen last. dien Schoten en Spaarndam cp hunne schouders heeft gelegd, dan eischt de billijkheid, dat zulks niet geschiedt ten koste van dc gemeente Haarlem, ten wier behoeve toch in de eerste plaats deze grenswijziging wordt ondernomen, In het kader van het aangeboden ont werp, past zeer zeker niet dc toevoeging van geheel Schoten en een gedeelte van Spaarndam. Het is Haarlem waarlijk niet begonnen om uitbreiding van haar gebied met een zoo groot mogelijk aantal H.A. grond. Dc be staansmogelijkheid van het geheel büjvc verzekerd Óp 't oogenblik dreigt hei be lang van Haarlem te worden opgeofferd aan den wensch om de gemeente Blcemendaa! zooveel mogelijk tc sparen. Daartegen wen schen wij met kracht tc protesteeren. Wil met de door Gedeputeerde Staten ont worpen noord-oostgrens handhaven waartegen dezerzijds nimmer bezwaar is gemaakt dan kunnen vrij maar één ra- tior.eelc oplossing zien: evenredige gebieds- verruiming ook naar het zuid-westen. Ons hierop gericht streven, soms ten on rechte gekwalificeerd als een vooropgezette bedoeling van Haarlem tot „annexatie van belastingbetalers", is riiet meer dan een uit vloeisel van onzen plicht om te waken te gen ontwrichting van Haarlem's financiën; een noodwendig gevolg van de houding der samenstellers van dit ontwerp, die met de totstandbrenging van een geografisch-eco- nomische aangelegenheid als deze, teveel financieele bijbedoelingen hebben gehad. Uitvoering van het ontwerp zooais het door GedeDuteerde Staten is samengesteld, het z.g. kleine plan, zou nieuwe, wellicht veel ernstiger moeilijkheden voor Haarlem met zich brengen dan. thans reeds bestaan. Voor het zuidwestelijke deel van Kenne meriand daarentegen, bevrijd van een drei gende annexatie, zou een nieuw tijdperk van grooter bloei worden ingeluid. Dan, vrcezen wij, zal ecr'st recht en wel licht met reden het beter-gesitueerde deel van Haarlem er toe overgaan zich juist over onze grenzen te vestigen, waar een even aangenaam doch minder bezwaarlijk leven hen wacht. Het ziin deze overwegingen, die den Raad en de Commissie van ingezeteneu hebben gebracht tot opstelling van hun afwijzend advies. Zij meenden de zaak echter te die nen door tegelijk zelf een grooter en, naar hunne overtuiging, billijker schema te ont werpen. Dit ontwerp is naar buiten bekend ge worden onder den naam van „het groote plan" Daargelaten enkele ondcrdeelen, waarom trent bij deze beide colleges op dit punt geen volkomen overeenstemming bleek tc bestaan en waarvoor wij hier moeten ver wijzen naar de onder bijlagen B en C. af gedrukte rapporten, komt dit z.g. „groote plan" in hoofdzaak hieroo neer. De door Gedeputeerde Staten aan de noord- en oostzijde ontworpen begrenzing ten aanzien van Schoten, Spaarndam, be nevens Haarlemmerliede en Spaarnwoude, worde in 't algemeen aanvaard. Aan de Westzijde betrekke men het ge deelte van de gemeente Bloemendaal be noorden de Zandvoortschefaan binnen Haarlem's territoir. De zuidelijke grens worde in aansluiting hieraan dan iets vcr- legd. Omtrent de mogelijkheid van een nog ietwat ruimere uitbreiding naar den kant van Aerdenhout bezuiden de Zandvoort- schelaan, ten aanzien waarvan ons College evenwel afwijzend staat, zie men voorts bijlage D. Over het beginsel in dit z.g. groote plan belichaamd, is men het hier ter stede eens. Evenredige gebiedsverruiming ook naar h^t zuid-westen! De lezer moge thans aan de hand van deze regelen het juiste en billijke van dil standpunt beoordeelen. Het zou te betreuren zijn, indien een wetsontwerp, waarin dit beginsel niet tot uitdrukking is gebracht, zijn weg naar het Staatsblad kon vinden In elk geval echter worde nu eindelijk eens de beslissing genomen. De grenswijziging van Haarlem is urgent, een rationeele oplossing voor dit vraagstuk;; zeker te vinden! Dinsdag werden in staat van faillissement verklaard Dirk Olij Cz., horlogemaker te Wormer- veer, Krommenieerpad 178. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. A. M. Wennekes, winkelier in kruide nierswaren te Purmerend, Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. C. A. van Rijn» stoommaierij „de Adriaan" te Haarlem, Papentorenvest 1, Curator Mr. F. J. D. Theiise te Haarlem. J. van Rijn,'molenaar cn koopman-»,de Adriaan" te Haarlem, Papentorenvest 62, Curator Mr. F. J. D. Theijse. C. H. Koster, winkelier in huishoudelijke artikelen te Haarlem, Barrevoetstraat 3, Cu rator Mr. J. H. J. SimonS te Haarlem. J. Hoogvorst, schilder te Heemstede, Franklinstraat 62, Curator Mr, W. A. J. Stortenbeker te Haarlem. Opgeheven werden de faillissementen van W. Miilenaar,' timmerman en aannemer te Haarlem, thans in Zuid Amerika, uitge sproken 18-11-25. Curator Mr. W. A. J. Stortenbeker. De firma J. B. Kok en P. K. Kok te Haarlem, uitgesproken 18-11-25, Curator Mr. H. J. Simons te Harlem. J. de Bruin te Wijkerooc, uitgesproken 17-2-25. Geëindigd zijn de faillissementen, door het verbindend worden der uitdeelingslijst van W. C. Spiers, slager, wonende te IJmui- den Curator Mr. W. de Rijke. J. W. van der Bold, lid der firma P. Nan- ring, wenende te Zandvoort, Curator M'r. Davidson. G. Jacobs, koopman, wonende te Haarlem, Curator Mr. Bakhuizen v. d. Brink. M. M Wolzak, kapper, wonende te Aals meer, Curator Mr. Bakhuizen v. d. Brink. J. W. Ch. Verheul, luchroomhouder, wo nende te Haarlem, Curator Mr. Julius Hoog. De afd. Haarlem van „St. Raphael" hield gisteren haar jaarvergadering. De voorzitter, •de heer De Rooij, opende de vergadering met den gebruikeiijken groet en heette de aanwezigen welkom. De notulen worden on gewijzigd goedgekeurd. Na de mededeeün- gen werden er acht nieuwe leden geïnstalleerd Punt 4. Jaarverslag van den secretaris. Het ver slag gaf een uitstekend overzicht der gedane werkzaamheden aan. Het aantal leden be droeg op 1 Januari 1924, 453 leden en op 1 Januari 1925 had de afdeeling 460 leden, zoo dat zelfs eén vooruitgang te boeken is. Nadat de secretaris een woord van dank had gebracht voor de medewerking van' liet bestuur, bracht hij een bijzonder woord an dank aan den heer Geers, hoofdbestuurs-' lid, die, hoewel geen bestuurslid meer zijnde toen steeds verband hield met het. bestuur en voor de eminente wijze waarop hij steeds voor de belangen van het trampersoneel in öe bres stond. Ook den eerwaarden adviseur bracht hij een woord van dank voor al zijn moeite voor de afdeeling. Onder applaus bedankte de voor zitter, den heer Nijboer voor zijn werk in het afgeloopen jaar en hij hoopte dat hij nog vele jaren zijn krachten aan de afdeeling zou geven. Het jaarverslag van den penningmeester gaf een zeer duidelijk beeld van de financiën. Het bleek, dat de inkomsten ver onder de be grooting bleven en dat er nog een overwinst van f 21 viel te boeken. Ook de penning meester kreeg een verdiend compliment voor zijn beheer wat nog aangevuld werd door den heer Bomhof, lid van de kas-commissie. Voor de kas-commissie werden herbenoemd de heeren Bomhof, De Graaf en Tervoort. In de commissie voor „Herwonnen Levens kracht" kwam eveneens geen verandering De heeren Hendriks, Hiltermans, Colpa, Re- nezie en Leeflang namen hun herbenoeming aan. De heer Strijibosch brengt dank aan liet bestuur voor het organiseeren van het kin derfeest. Bij het punt Bestuursverkiezing wa ren aftredend de heeren Reyen, P. Mes en Hilterman en een vacature door het bedanken Van den heer Moser. De aftredenden werden met een groote meerderheid herkozen. Voor de vacature Moser werd gekozen de heer Veltman die de benoeming aanvaardde. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering met den Christelij ken groet. TENTOONSTELLING „VRIJ EN SPONTAAN KINDERWERK" Gistermiddag is* .in het voormalige mili taire Hospitaal geopend geworden de ten toonstelling „vrij en spontaan kinderwerk". De presidente van het bestuur der ver- eeniging voor K. en O., waarvan de tentoon stelling uitgaat, mevr. M. Th. Bierens de Haan-Waller, heette de aanwezigen welkom en sprak een dankwoord tot alle medewer kers, inzonderheid aan de gemeente, welke gratis de zalen afstond en er royaal electrisch licht liet aanbrengen, Ook bracht spr. dank aan wethouder Bruch, die de tentoonstelling wilde openen,. Mr. Bruch sprak daarop een kort openings woord, waarin hij uiteenzette, dat het op trekken van het gebouw der volksontwikke ling reeds bij het kind moet beginnen. Voorts wees spr. er op, dat ieder kind arbeids- kapitaal mee krijgt. In het buitenland begint men niet specialiseering van het onderwijs en het vrije werken van het kind geeft volgens spr., juist de gelegenheid tot bestudeering en specialiseering van het arbeidskapitaal van het kind. Een tentoonstelling als de on derhavige is een stap in die richting. Spr. verklaarde ten slotte de tentoonstelling voor geopend, waarna de aanwezigen een rond gang over de tentoonstelling maakten. De opening werd o. m. bijgewoond door de raadsleden W. A. J, v. d. Kamp en A. G. Boes, den heer J. G. Nijk, directeur van de Rijkskweekschoolcn mej. Berdenis van Berle- kom, directrice der Meisjesschool voor M. O. Het voorstel tot verkooo van grond aan he': Zuider Buitenspaarne aan C. Brouwer, dat in de gemeenteraadszitting van heden middag zou behandeld worden, is van de agenda afgevoerd. Men verzoekt ons opname van het vol gende: In de Maandagavond gehouden bestuurs vergadering der Haarlemsche Handelsver- eeniging de„lde dc voorzitter o. m. rnede, dat door bemiddeling van het Incassobureau dezer vereeniging voor hare leden werd gc- ind aan dubieuze posten over de maand Sep tember 1924 702,88, October 1,804, No vember 790,54, December 1.416,61, Januari 1925 1,129,22. Bovendien werd door de jndeèliag Informatiën verstrekt gedurende deze periode van 5 maanden 667 schriftelijke en 776 mondelinge informatiën. Hieruit blijkt, dat van beids diensten ruim gebruik werd gemaakt. De R.-K. Kring hield gisterenavond een spoedeischende algemeene vergadering, Waarin het bestuursvoorstel tot wijziging van het Reglement, inzake de aanneming van nieuwe leden, bij acclamatie werd aangeno men. Ons bericht in zake de actie der chauf feurs vereischt deze aanvulling, dat het niet om verbetering der arbeidsvoorwaarden gaat. De tarieven zijn verlaagd en waar dc chauffeuers werken op loon, provisie en premie en de afdracht aan de directie dezelid is gebleven, is het duidelijk, dat hierin een nadeel in gelegen voor de chauf feurs. De actie heeft ten doel, hierin verbe tering te brengen. Gisteravond ware- in de Cornelissteeg eenige jongens aan het stoeien. Een hunner, de 17-jarige K. B„ kwam te vallen en brak een been. Na door E. H. B. O. voorloopig 'eholpen te zijn. werd hij naar het zieken huis overgebracht. Tegen Donderdag 5 Maart des avonds ten 8 uur is door het Bestuur van den. Stille Omgang te Haarlem een vergadering uit geschreven in een der lokalen van de St. Aloysius School aan het Zandvoorderpad te Overveen, teneinde in Overveen een zelf standig genootschap op te richten om hier door je Haarlemsche afdeeling die steeds in ledental toeneemt eenigzins te ontlasten. Dc uit Overveen ingeschreven leden zijn per convocatie uitgenoodigd, en R. K. inwoners van Overveen hebben eveneens tot de te houden vergadering toegang. Melkprijs. Met ingang van 2 dezer be draagt de prijs der melk 16 ct„ bij 'n enkcis 15 ct. De afslag is 2 ct. per Liter. Bedankt. De nieuw benoemde onder wijzeres aan dc O. L. School te Overveen, Mej. A. J. Uyttenboogaard te IJmuiden, zal haar betrekking te Overveen niet aanvaar den. Er zal een nieuwe oproeping voor onderwijzeres gedaan worden. Heb hei uitstekendste aan te bieden da* iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. DE NIEUWE R. K. SCHOOL. Door de raadsleden H. J. Klein, J. Viséo, H. WeberGroeneveid, LI. de Vos, H. Lleid- stra en Z. A. Krijnders is aan. den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres ge richt, waarin vernietiging gevraagd wordt van het raadsbesluit, waarbij aan het school bestuur van de parochie van de H. Liduina de noodige gelden beschikbaar werden ge steld voor den bouw eener nieuwe school aan dc Timorstraat. Zij gronden dit verzoek op het volgende: le. In overeenstemming met de Artt. 73— 74 der wet op het L, O. 1920 had den raad een leeningsbesluit moeten worden voorge legd; dit vond niet plaats; 2e. De tc bouwen school is niet noodig gezien de omstandigheid dat een bestaande houten hulpschool der gemeente voor dit schoolbestuur werd ontruimd, doch door het schoolbestuur is geweigerd, welke weigering door de meerderheid van den raad werd ge sanctioneerd; 3e. ïn de R. K. school aan de Kerklaan zijn thans ongeveer 90 open plaatsen en spoedig zullen, bij opening van de R. K. school te Bloemendaal, zeer waarschijnlijk nog een honderdtal kinderen deze school verlaten een omstandigheid, waarop de waarnemende Inspecteur van het L. O. in het Arrondissement Haarlem bereids gewe zen heeft; 4e. Het zal mogelijk zijn de voorbereiden de klassen van de St. Luciaschool over te brengen naar de houten hulpschool, zoodat dan de lokalen thans in die school gebruikt voor voorbereidend onderwijs, vrij komen voor gewoon L. O.; 5e. Bij samenvoeging van Schoten en Haarlem zal waarschijnlijk zeer veel school ruimte vrijkomen, daar thans ongeveer 192 kinderen uit H'aarlem leerling zijn van de R. K. school St. Lucia te Scholen, Burgerlijke Stand. In dc week van 23 Febr. tot en met 1 Maart 1925. Geboren: z. van C. WindtSchutte: z. van J. Geven—Zijlstra; d. van E. A. Phillippo Van den Hoff; d. van C. KorsLind- ström; z, van M. W, van DeldenBos; E. RohlingMuller. Ondertrouwd: W. O. van Os en M. C. Hulsbergen; J. A. Arons en F. A. J. Eibink; H. J. Martineau en M. Bakker. Gehuwd: geene. Overleden: W. A, Bergman, 4 maanden (vr.)A. M. E. Damen, 84 j., weduwe van G. Büjstra. 217 vette kalveren 1.201.30; 11.15; 901. 117 nuchtere kalveren 1426; 635 vette var kens. Holl 8889, 8487; overzeeschc en geled, 8889. AMSTERDAM, 4 Maart. Naar aanleiding van de indiening bij de Tweede Kamer van het Wetsontwerp Weeldebelasting heeft de Alg. R.-K Werkgeversvereeniging onder haar leden, om het oordeel onder de indus- triëelen over de belasting te vernemen, een referendum gehouden. HOLLUM OP AMELAND, 4 Maart. Door den lagen waterstand op het War, heelt dc postboot „Nes-Molwerd" in 2 dagen niet ge varen, zoodat Ameland geïsoleerd is. BERLIJN, 4 Maart. De rouwplechtigheid voor Ebert, zal een buitengewone omvang aannemen; alle bedrijven, scholen cn bureaux, zullen van middag sluiten. Een vol komen stilte zal in acht worden, genomen. De Rothe Fahne wekt hedenmorgen de com munisten op, niet aan de plechtigheid deel te nemen. BERLIJN, 4 Maart, De Duitsche volks partij is voornemens den vroegeren Vice- Kanselier Jammes, candidaat. ic stellen voor het presidentschap. BERLIJN, 4 Maart. De Rijksminister en de leidende ambtenaren, besloten in verband met Ebert's overlijden, tot 28 Maart geen deel te nemen aan het publieke leven. BERLIJN, 4 Maart. De eerste plenaire zitting van den Rijksdag is bepaald op Vrij dag n.nj. LONDEN, 4 Maart'. De Times meldt uit Athene; Uit Konstantinopel ontvangen tele grammen melden, dat de onderhandelingen tusschen Tewfih-pasja en Exindaris afgebro ken zijn. Zooals verwacht kon worden, heeft dit nieuws, de bezorgdheid in Griekenland weer doen herleven, vooral nu ook de tele grammen uit Geneve melden, dat de Turk- sche gedelegeerden order hebben gekregen te weigeren om de kwestie van hel pa triarchaat te bespreken met den Volken bond. SYDNEY, 4 Maart. Australië heeft ook. de 5de test-match gewonnen met 307 runs. Engeland 2e rinning was 146. LONDEN, 4 Maart. De Times meldt uit Angora: geen nieuwe verschrikkingen wor den uit Koerdistan gemeld, docb verwacht wordt, dat de regeeringstroepen heden een ernstig treffen zullen hebben met, de rebel len. ROME, 4 Maart. Italië is er dit jaar in geslaagd meer immigranten in het buitenland te plaatsen dan het vorig jaar; 400.000 per sonen vertrokken uit Italië, hetgeen een toe name beteekent van 100.000. LONDEN, 4 Maart. De Times meldt uit Athene: daar Venizelos niet in staat is, Grie kenland te Genève te vertegenwoordigen, vertrekt Caclamanos morgen als leider der Grieksche delegatie naar Genève. ARNHEM, 3 Maart. Gistermiddag te on geveer 4'A uur heeft onder Arnhem bij de viaduct aan den Utrechfschen straatweg een ernstige boising plaats gehad tusschen den 15-jarigen wielrijder LI. D. te Oosterbeek en den motorrijder H W. uit Velp Beiden kwamen op den grond terecht zonder zich naar het scheen, ernstig te verwonden. H. W. is hedenmorgen echter, ten gevolge van zijn val overleden, ofschoon de geneesheer den vorigen avond nog verklaarde, dat zijn toestand geen zorg baarde, H. D. moest cp last van den arts nog eenige dagen het bed houden. Dc botsing is ontstaan door dat H. D., bang voor éen aanrijding, het fietsnad verliet en deti straatweg opteed. AMSTERDAM, 3 Mhart. i\ ar ij verm in en is de heer Alsem, film-O^. - der Hispano-film, voornemens de volgende week naar Egypte te vertrekken voor het maken van opnamen van het graf van Toct-Ank- Amen. Te Suez zou' hij de Hollandsche vlie gers van der Hoop, v. Weerden Poelman en v. d. Broeke opwachten en aan boord van de „Palria", met welk schip zij zullen re- patrieeren, verschillende opnamen van ben maken, zooals hij dit gedaan heeft toen de HollandIndië-vliegers wegens defect van hun machine te Philippopel vertraging had den. „Het Volk" meldt, dat onder dagteekening van 2 Maart j.I. minister Aalberse aan de S, D. A. P. en het Ned. eVrbond van Vakver. bericht heeft, dat de Regeering heeft beslo ten, tot de instelling van een door deze organisaties gevraagde prijzen-controle-com-' missie. BOMBAY, 3 Maart. Een staking van 2000 slagers te Bombay heeft tot oorzaak, dat er aldaar geen vleesch te verkrijgen is. De clubs, restaurants en particulieren moeten zich tevreden stellen met visch en gecon serveerd vleesch. LONDEN, 3 Maart. 's Koning's toestand gaat vooruit. Hem is toegestaan zijn bed tc verlaten en in de kamer rust te nemen. Z. M. zal in staat zijn, in 't begin der volgende week uit Londen te vertrekken, ten einde met zijn jacht, een kruistocht op de Middcl- laadsche Zee te maken. STOCKHOLM, 3 Maart. De regeerings- bemiddelingscommissie heeft thans haar bemiddelingsvoorstel voor alle huidige ar beidsconflicten ingediend. Het antwoord van dc betrokken partijen moet uiterlijk 12 Maart gegeven zijn, STOCKOLM, 3 Maart. Volgens de Zweed- sche werkloozen-commissie bedroeg het aan tal werkloozen, dat ora steun gevraagd heeft in Januari j.I, ongeveer 20.000, tegen 12600 in December 1924. BERLIJN, 3 Maart, De verkiezing van den Pruisischen premier is thans vastgesteld op Dinsdag a.s. BERLIJN, 3 Maart Woensdag zullen alle Berlijnsche zaken van 35 uur gesloten zijn. De arbeiders zullen van 11 uur tot 11.15 v.m. het werk neerleggen. BERLIJN, 3 Maart. De conservatieven en liberalen hebben in het Noorsche Storting een voorstel ingediend tot afschaffing van liet drankverbod. LONDEN, 3 Maart. - De Times meldt uit Konstantinopel: Volgens het Anatolisch agentschap, dat beweert alleen authentiek te geven, worden de Koerdische opstande lingen nog voortdurend door de plaatselijke iroepen 'en dc Türkschc vliegtuigen niet suc ces bestookt. Het feit dat de groote Nat. vergadering slechts een crediet van 250.000 Turksche ponden voteerde, schijnt er op te wijzen dat de opstand gemakkelijker onder drukt zal v/orden dan aanvankelijk gedacht werd. Het blad meldt verder: hoewel gemeld wordt, dat Palu heroverd is op de stande delingen, die naar gemcldw ordt, eveneens verslagen zijn in het villajet Dersim, zijn vele algevaardigden ontevreden over de maatre gelen die tot dusver door de regeering ge nomen zijn, BERLIJN, 3 Maart, in verband met de begrafenis van president Ebert, blijft de Berlijnsche beurs, morgen (Woensdag) ge sloten. Uit Aalsmeer wordt aan de Tel. gemeld: Eenige rozenkweekers in den Stommecr- polder hebben zich vereenigd om afge scheiden van de coöp. C. A. V. zelf den bloemenhandel te gaan uitoefenen. Bescherming van den mol als bestrijder der emelten. Op de vragen van den heer Weitkamp betreffende zorgvuldige toepassing van de bepalingen der Mollen- en Kikvorschenwet in verband met de door Jjepaalde insecten r:an weiden en hooilanden aangerichte scha de, heeft de heer Heemskerk, Minister v« Justitie, het volgende geantwoord: lfer was den ondergetcekendc niet he kend, dat de emelten thans op een zoo ernstige wijze de belangen van den land bouw in gevaar brengen als in de eerste vraag wordt aangeschetst. Hij beeft zich echter tot zijn ambtgenoot van binnenland sche zaken en landbouw om inlichtingen ge» wend, waarbij is gebleken dat inderdaad emelten (larven van langpootmuggen en niel identiek met ritnaalden) groote schade aan weiden, hooilanden en roggevelden dreigen toe te brengen. Uit het overleg met zijn ambtgenoot, voornoemd, gepleegd, is aan ondergeteeken- de voorts gebleken, dat de mol wel van be- teekenis is voor den strijd tegen schadelijke larven, waaronder dc emelten, dcch dat van dat dier in gevallen, waarin zooals ten gevolge van de wêersgeSteldh :id van de zen winter de larven in zeer grooten 'ge tale in het veld voorkomen, geenszins een afdoende bestrijding kan worden verwacht. De plantenzieklenkundige dienst zoude zich daarom met de toepassing van een meer af doend bestrijdingsmiddel bezighouden. De ondergeteekende is bereid zorg te dra gen, dat de betrokken ambtenaren een op dracht tot een nauwlettend toezicht op dc toepassing van de in de tweede vraag ge noemde Mollen- en Kikvorschenwet ontvan- gen. Intusscben meent hij niet te mogen «a- laten er op te wijzen, dat deze wet in het algemeen niet den mol zelf beschermt, doch feitelijk de belanden van de landgebruikers tegen de mollenvangers, die tegen den wil van die gebruikers mollen vangen op hun landerijen. In .streken, waar de i landbouwers den mol schadelijk of lastig achten, kan der halve ook het strenge toepassen van de wet 'net vallen van mollen niet volkomen be letten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10