Zware brand te Zandvoort. H K De Passage uitgebrand. - 26 woningen afgebrand; 12 gezinnen dakloos Geen persoonlijke ongelukken. Woensdag 4 Maart 1925 48ste Jaargang No. 15983 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Gevaarlijke mentaliteit De Bloemententoonstelling te Heemstede. Door tot op heden onbekende oor zaak Is hedennacht omstreeks half 3 brand ontstaan in een der perceelen aan de Passage te Zandvoort. In een oogwenk stond het perceel in lich terlaaie. Door den feilen Noordoos- tie, ouder leiding van commissaris Lovink, tenwind, welke het blusschingswerk 1"eld de m<;ni^e °p een afstand- onmogelijk maakte, sloegen de vlam- men over de belendende perceelen, zoodat weldra de geheele Passage één vuurzee was. Het vuur vond o.m. gretig voedsel in de mastieken daken der huizen. Alle huizen brand den tot den grond toe af. Slechts een tweetal muren is blijven staan. Door dezen brand zijn 12 gezinnen dakloos geworden. Deze zijn voor- loopig ondergebracht in hotel "„Océan" en in de stooniwasscherij „Hollandia." Persoonlijke ongeluk ken zijn niet te betreuren. Een kind van IV2 jaar kon slechts met moeite worden gered. De geweldige brand in de Passage te Zandvoort. De Bloemententoonstelling. 'sYraü'W Platte grond van het gedeelte Zandvoort, waar de brand gewoed heeft. Een kijkje op het blusschingswerk bij den.brand te Zandvoort. Kosi&xar kleingoed. J. J. WEBER ZOON D. Lokerman. f Hierboven reproduceeren wij een foto van wijlen den heer Dirk Loker- inan, wonende Jan Qijzenvaart, oud- dom van 87 jaar, in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" is overleden. Actie Trampersoneel O* abonnementsprijs bedraagt voor Haarle o en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 f lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT AdVertentiSn 35 cent» per refeL Bi) contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel op de la Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1i regel 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle sbenré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X Qf^fïfï Levenslange geheele on tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I vUuw,11 geschiktheid tot werken; X 7Kf| bij een ongeval met X ORifl bij verlies van een hand, X IOC bij verlies van een X Cf» bij een breuk van i AA bij verlies vaneen doodelijken afloop, fciïij. een voet of een oog; I duim of wijsvinger; I Oil." been of arm; T ^ï"U andere vinger. Het millioen subsidie voor de Olympiade —1928 heeft heel wat pennen en tongen in beroering gebracht. Het lijkt bijna onmoge lijk om onbevangen over deze zaak te spre ken. Daarom gevoelen wij ons gedrongen, vooraf te verklaren, nu wij naar aanleiding van dit regeeringsvoorstel iets gaan zeggen, dat de Olympische spelen ons persoonlijk Siberisch koud laten. Wij beoordeelén de sport in haar beweerde nuttige uitwerkingen en in haar lakenswaardige uitwassen als een modern verschijnsel, zuiver verstandelijk en op een afstand, zonder het enthousiasme en de' vooringenomenheid van persoonlijke be oefenaars, zonder den fanatischen afkeer ook van hen die alles haten, wat zij in eigen jeugd niet zelf genoten of ondervonden heb ben. Van dit zakelijke standpunt bezien, heb ben wij ons afgevraagd: hoe is deze regee ring van bezuinigingen en deze grijze, chris telijke minister van onderwijs en schoone kunsten er toe gekomen, om een millioen subsidie voor een serie sportdemonstraties aan te vragen? Wie daar eerlijk over oordee- len wil is verplicht zich eerst van de betee- kenis der zaak op de hoogte te stellen en niet af te keuren of toe te juichen in het openbaar, wanneer hij niet ter zake kundig is. Zoo verbazen wij ons dag aan dag in de bladen uitspraken te lezen van aan deze regeering nog wel bevriende kiesvereenigin- gen op het platte land, waarin dit voorstel der regeering ten sterkste wordt afgekeurd. Weten die menschen wel wat een Olympiade is, vragen wij ons dan af? En zoo neen, zou het dan niet verstandiger zijn te zwijgen, totdat men beter is ingelicht te meer, waar men van deze regeering niet a priori roekeloos geldverspillen mag aannemen. Wij prijzen het juist in deze christelijke regeering, dat zij blijk geelt het geheele maatschappelijke leven te overzien en geen enkele zaak buiten de sfeer harer be- moeiienis sluit. Afgezien van de al of niet juistheid van het voorstel is het feit, dat de regeering zich er ernstig mee bezig hield en er zich in verdiepte een woord van lof waard. Wij zouden het betreurenswaardig vinden, wanneer men met recht aan dit kabinet kon verwijten: ziehier nu een zaak van internationale beteekenis, welke langs deze christelijke regeering heen gaatl Die breede kijk dan op het moderne leven beeft de regeering blijkbaar de beteekenis van wat "in de sportwereld genoemd wordt de Olympiade, de vierjaarlijksche wereld- schouw van de vorderingen der voornaam ste takken van sport', doen inzien. In de betrokken kringen wordt het land, waar de Olympiade plaats vindt, als het uitverkorene beschouwd. De oogen, de gedachten van millioenen richten zich daar dan e enige maanden heen; duizenden en nogmaals duizenden komen persoonlijk het sport festijn meemaken, 't Is hier niet de plaats de beteekenis van het land, dat gastheer is, uit een sportticf oogpunt' uiteen te zet ten. In de betrokken kringen is men over het gewicht daarvan eenstemmig. Wie met zijn tijd meeleeft en verleden jaar de Verslagen der Olympiade te Parijs heeft ge volgd, die weet, wat het' voor Frankrijk beteekende, dat Parijs gastvrouw was. Wij gaan daarop nu te dezer plaatse niet in. Wat wel tot iedereen onmiddellijk moet spreken is de overweging, dat de Olym pische spelen een stroom van vreemdelingen naar ons land zullen lokken; dat duizenden, die anders in Frankrijk of Zwitserland, in de Belgische badplaatsen of aan de Middel- landsche Zee hun zomer-vacantie door brengen naar Nederland zullen komen. Behalve het geldelijk voordeel voor de schatkist, voor het hotelhoudersbedrijf en den middenstand in het algemeen, is deze verbreiding van de kennis omtrent Neder land over heel de wereld van onschatbare beteekenis. De legende van het land met de watermolens en de pofbroeken heeft immers een ongelooflijk taai leven! Van dit nationale standpunt dient dus naa*st dat van de lichamelijke opvoeding de vraag bekeken te worden, of de Overheid het plan om in 1928 hier te lande de Olym pische spelen te houden mag en moet steu nen. Daarbij kunnen dan vragen rijzen als deze: welke voorwaarden dienen aan een eventueel subsidie verbonden te worden? Zal er voldoende gewaakt worden tegen Zondagsontheiliging; tegen ruwe of onge paste voorstellingen enz. Wij kunnen ons ook voorstellen, dat leden der Volksver tegenwoordiging zich willen vergewissen, of het voorgestelde subsidiebedrag noodzake lijk is, om het welslagen der Olympiade te verzekeren. Over dit alles is een zakelijk debat denkbaar. Waar wij echter tegen willen waarschu wen is tegen een kleinzieligen, een on- waardigen geest van verzet, van domme critiek, welke zich ook bij deze zaak weer begint te uiten en, wordt zij aangewakkerd, nog heel wat kwaad kan stichten. Men keert zich b. v. tegen de Olympische spelen, omdat de naam aan den Olympus, dus aan het heidendom herinnert! Zulk een dwaas verwijt komt voornamelijk uit Calvi nistische kringen Wat men echter ook onder Katholieken, zelfs al openlijk door Room- sche Kamereleden tegen „het millioen voor de Olympiade hoort aanvoeren is, dat men tegen den volksgeest in gaat met in dezen tijd an bezuiniging geld uit de schatkist te geven voor een sportfecst. Ziedaar een ge- vaarlijkp mentaliteit Men kan een goedkoop succes behalen door nu met stemverheffing het een schande te noemen, dat een regee ring, welke met' de eene hand de ambte- moppergeest, die uit persoonlijke ontstem ming over inkomstenvermindering alle uit gaven voor openbare belangen wil stopzet- naarssalarissen vermindert, met de andere ten, niet gaat aanwakkeren. Wordt die geest hand geld weg smijt aan een sportfestijn. nief onderdrukt, maar integendeel gevoed, Maar zulke taal riekt naar demagogie, dan zullen wij spoedig een' algeheele moreele Immers de regeering vraagt vier achtereen inzinking zien, een verslapping, een gebrek volgende jaren 250.000 subsidie aan. aan belangstelling voor alles, wat niet dade- Wanneer men dat bedrag voor 30,000 amb- lijk in eigen voordeel is om te zetten. Men tenaren en onderwijzers beschikbaar zou j moet leeren, dat een goed huisvader tegelijk stellen, dan kregen zij vier jaren een fooi zijn huishouden kan inkrimpen, partijtjes van 10. Hieruit blijkt de ongezondheid van kan afschaffen, een, vacantiereis van het de critiek. Bovendien, in 1928 zullen wij program schrappen en toch besluiten den naar algemeene verwachting in een gun- voorgevel van zijn huis ja zijn geheele huis stiger tijd verkeeren, waardoor de aange- te laten schilderen, De mopperende kinde- vraagde som nog meer van haar zwaarte 1 ren kunnen dan al jong leeren pensoonlijke verliest. i offers- te brengen voor het gezinsbelang. Nogmaals, wij zullen het aangevraagde Zoo ook hier: wanneer nationale belangen subsidie niet verdedigen. Wij behooren niet voor een subsidie pleiten, dan mogen geen tot de jongere .generatie en (le vele sport- overwegingen van andere noodzakelijke be- enthousiasten, die de vuisten zullen ballen, zuinigingen daarvan terug houden. Dit geldt wanneer een Kamermeerderheid hun de niet enkel voor de Olympiade1928, maar wereldkamp van 1928 op Nederlandschen voor tal van zaken, die in de naaste toe bodem laat ontsnappen. Wel hebben wij ook komst wellicht nog offers zullen vragen. Laten' noodzakelijke bezuinigingen en in krimping van de Staathuishouding niet af houden van alles, wat strekken kan tot ver meerdering der nationale kracht! niets is hun overgebleven; slechts enkele kleedingstukken en dat waren er nog zeer weinige, konden in alle haast worden me degenomen Onder de puïnhoopen vond men hedenmorgen nog enkele geldstukken, een beschadigd horloge, een zakje met twin tig gulden dat was alles. We spraken een der bewoners, den heer Holtman, bewoner van percfeel no. 6. Hij met zijn geheele ge zin, tien personen bezitten evenals de an deren niets meer. En toch is het aan hem te danken, dat .wonder boven wonder geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Wel te verwonderen, dat allen zich red den konden, want het vuur, aangewakkerd door den feilen Noord-Oostenwind, greep met ontzettende snelheid om zich heen worden en hun eenige troost zal kunnen zijn, dat zij het leven erbij hebben kunnen red den. BEZOEK VAN H.M. DE KONINGIN OP 26 MAART. Bij den voorzitter der tentoonstelling is officieel bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin voornemens is, Donderdag 26 Maart de tentoonstelling te Heemstede te bezoeken. fn verband hiermede zal de groote Voor met deze Nederlandsche burgers die met tienduizenden te tellen zijn rekening te houden. Waar wij echter den nadruk op wil len leggen is, dat men den kleinzieligen Om lYs uur werd de groote poort aan den zeekant omgehaald. Met groot gevaar viel het'enorme gevaarte neer. Alles is thans een ruïr.e. Het' spreekt van zelf, dat half Zand voort heden nacht bij het vlammenschouw- spel aanwezig was. Onder de autoriteiten waren de burgemeester van Zandvoort, de heer Beekman en vele raadsleden. De poli- Het officieel politierapport meldt het vol gende: De bekende Passage, de trots van Zand voort, is in vlammen opgegaan. Om 2 uur werd de politie gewaarschuwd, dat er in een van de 26 woningen, brand was uitgebroken. De woning, waarin het vuur is ontstaan, was onbewoond en in gebruik bij den heer Cas- see, die daar een filiaal in suikerwerken heeft. De politie-brandweer ging direct er op uit, en ook de vrijwillige brandweer trad spoedig in actie. De laatste kwam met haar nieuwe motorspuit, die voor de tweede maal dienst deed. Het vuur was niet meer te be- Een beeld van het terrein. De brand, welke is uitgebroken in de woning van de familie Cassée, greep door den feilen wind in minder dan geen tijd geweldig om zich heen, sloeg over naar de overzijde en tastte achtereenvolgens de 26 woningen aan, waaruit de Galerij be staat. Toen wij hedenmorgen op het terrein van den brand verschenen, konden wij niets anders aanschouwen dan een troostelooze ruine. De hooge gevel, die dit gebouwen complex aan de Oostzijde afsluit, stond nog rechtstandig. Door de hooge hoogpoort staren wij in den doorgang tusschen de twee rijen wo ningen. Die doorgang biedt thans een chao tisch beeld. Stapels half verkoolde balken, kromgetrokken ijzeren binten, gebroken glasruiten, gedeelten van de gewelven, het ligt alles door en op elkaar in de grootste wanorde. Links en rechts vertoonen zich de Ieeg- gebrande woningen. Hier en daar zien we een gedeelte van een interieur: een bed, een gebroken spiegel, een stoel, die het vuur bij wijze itan gril heeft willen sparen. Spuitgasten zijn bezig met de lange slan gen die gedeelten te besproeien, waar het vuur weer dreigt uit te breken. Van ter zijde gezien levert deze puinhoop al een even droevig beeld op Ontvolkte kippenhokken, meerendeels ingestort of verwoest; bijschuurtjes met openstaande deuren, waarin nog tuinge reedschap, eer emmer, een gebroken pot. Hier en daar hangt voor de ramen nog iets, van wat eens gordijn heette. Aan de Westzijde, waar de straat is, lig- ÜW Omtrent de wijze waarop de brand ont dekt werd, verhaalde de heer Holtman ons het volgende: De heer Holtman was den laatsten tijd lijdende aan slapeloosheid. Den avond Ie voren, gisteravond dus, was hij te ongeveer twaalf uur ter ruste gegaan. Tegen twee uur in den nacht was hij weder wakker en plotseling bemerkte hij in het tegenoverlig gend perceel- no. 5 een vuurgloed, huisgenooten en snelde de Passage in luide Hevig verschrikt wekte hij aanstonds alle roepend: Brand, brand! Door zijn luid en aanhoudend roepen werden alle bewoners bijna onmiddellijk gewekt en konden zich in'veiligheid stellen, reddend wat er te red den viel, doch dat was zeer weinig. Een jaarskeuring der Kon. Ned. Mij, voor Tuin bouw en Plantkunde, welke als tweede tij delijke tentoonstelling in het hoofdgebouw zal worden gehouden, in plaats van 27 Maart reeds Donderdag 26 Maart worden geopend. Commissie van Vreemdelingenverkeer. Hieronder laten wij volgen de samenstel ling van eenige der commissies, door Vreem- delingenverkeer te Haarlem voor haar taak in verband met de bloemententoonstlling te Heemstede, ingesteld. De navolgende heeren verleenen hun medewerking aan de Commis sie voor de Huitsvesting: W. A. J. v. d. Kamp der bewoners, de heer Kerkhoff "snelde (voorz.), Ant. Meijer, beiden te Haarlem; Boulevard Barnaard EVARO OL fAVAUGE Êa'ïTKf fci 1G MESGEKSTRAAT DCJ Q MEZGERSTR 5' Vl RCRalVECWES v SPEIJKSTRAAT STATION PLEIN dwingen. Binnen een kwartier was de heele Passage een vuurzee. De bewoners konden slechts het veege lijf redden. Ze moesten alles achterlaten De eene woning na de andere werd door het vuur aangegrepen. De Passage zelf deed als schoorsteen dienst, zoodat de vlammen hoog oplaaiden Het groote glazen dak kwam met donderend geraas naar beneden. Het stond vast, dat van het eenmaal zoo trotsche bouwwerk weinig zou overblijven. Toen de Passage in 1881 werd gebouwd, was zij voor de bad plaats een groote attractie. Er waren tal van winkels, een groot café en meerdere amuse- ments-inrichtingen. De spoorlijn naar Zand voort eindigde bij de Passage, 12 jaar geleden werd het station meer naar het dorp ver plaatst en toen begon voor de Passage de achteruitgang. De winkels verdwenen meer en meer en de huizen werden betrokken door gezinnen die geen woning konden vin den. Als men nu weet, dat van deze gezin nen de meesten groot in aantal waren, waarvan het grootste deel niet of laag ver zekerd was, dan kan thans reeds worden vastgesteld, dat deze geweldige brand een groote ramp voor de badplaats beteekent. Men spreekt van een som van f 35.000. die in een der huizen was opgeslagen Dit alles is verbrand De meeste bewoners met hun kinderen werden liefderijk ougenomen in het hotel „De Oceaan" van den heer Heek. Heden morgen ongeveer 7 uur was de brand, waarvan de oorzaak onbekend i«. gebluscht. naar het politie-bureau en aanstonds rukte dé politie-brandspuit uit, die na enkele oogenblikken ter plaatse was. De nieuwe telefoon-centrale op het bu reau aangebracht, maakte het mogelijk da delijk den opperbrandmeester en brand meesters, benevens de politieposten aan de verschillende zijden der gemeente te waar schuwen, zoodat spoedig alle materiaal en personeel tegenwoordig kon zijn. Het red den der bewoners ging met de grootste moeilijkheden gepaard, want verschillenden j moesten uit de huizen gedragen worden, j daar zij hulpbehoevend waren en het was een erbarmelijk geroep en een paniek, wel- j ke zich niet beschrijven laat. In e der perceelen was door de bewo- ners, die door den schrik geheel overstuur waren geraakt, een klein kindje van twee jaar achtergebleven zonder dat de ouders het wisten Eerst toen het huis in lichten laaie stond misten de ouders de kleine en met de grootste moeite slaagde de vader erin, de kleine uit de vlammen te redden. Was de brand later ontdekt, zeker zouden allooze menschenlevens te betreuren zijn. Dat dit niet gebeurd is, is aan de tegen woordigheid 'van geest van den heer Holt man te danken. Alles wat gered kon wor den was eenige kieederen en huisraad, maar het was van weinig waarde in vergelijking met alles wat een prooi der vlammen werd. Inderhaast werden de bewoners in de om liggende perceelen liefderijk opgenomen. Het vuur werd aangegrepen met 4 stralen op de motorspuit en 6 stalen op de water leiding, maar het vuur was te machtig en alleen door de belendende perceelen nat te houden kon uitbreiding beperkt worden. De oorzaak van den brand? Wie zal het zeggen, nu het geheel een zwartberookte, ruine is geworden? De brand ontstond in perceel No. 5 van den heer C'asseé. dat wel in gebruik, doet» onbewoondw as Den vorigen avond had men 7 uur daarin gewerkt en eerst des nacht te kwart voor twee werd de brand ontdekt. Omtrent de vraag wat de oorzaak van de ontzettende ramp is geworden, zal men wel in het duister blijven tasten Dat het vuur zoo snel om zich heengreep, was te wijten aan den sterken wind Bovendien gaven de woningen gretig voedsel, want naar men ons vertelde was de brandvrijheid van de woningen niet bijster groot. Alles tezamen waren dat nadeelige fat toren, die de ramp hielpen vergrooten. En de schade. Wanneer men de woningen op een mati gen prijs van 4000 per stuk taxeert, be reikt de schade reeds een bedrag van ruim 100.000 en dan nog alle inboedels, die grootendeels niet of zeer laag verzekerd 'waren. N. Vos, te Heemstede en C. A. C. Gunters, te Zandvoort. Commissie voor de Straatversiering: F. Wildeboer (voorz.), J. L. Bouwer, F. J. M. van Tetering, C. ten Boom, allen te Haarlem, J. M. J. Braam en C. van Empelen, te Heemstede. Kioskcommissie: Jhr. P. N Quarles van Ufford (Heemstede, voorz.), P. J. M. v. Tetering en Gen. Maj. b. d. J. W. Stoutjes- dijk te Heemstede. Reclame-commissie: P. J. M. v. Tetering, voorz., G. A. Luitingh, J. H. van Oosten, F. Primo en P. W. Peereboom, allen te Haarlem. Etalagecommissie; F. Wildeboer, voorz, en de voorzitters der navolgende Hnarlemsche straatvereenigingen; H. Stinis (Kruisstraat Kruisweg), A. H. Weyburg (Barteljorisstra.it), P. Duyn (Jansstraat),. J. Braakman (KL Houtstraat N.), W. Oostwald (KL Houtstraat Z.), A. Th. Pielage (Zijlstraat), F. A. Leef- lang (Lange Veerstraat), K. Kaan (Spaarn- wouderstraat), F. J. Bekker (Wagenweg), en W. F". H. Voet (secr. KruisstraatKruisweg). Al deze commissies zijn thans hard aan het werk om ook buiten de hekken der ten toonstelling dit bloemenfeest lot een succes voor de stad en een festijn voor de bevol king te maken. De samenstelling der overige commissies geven wij nog nader op. De agenda voor de gemeenteraadszitting van heden bevat veel kleingoed. Niet min der dan een vijf-en-lwintig-tal punten, waarvan verschillende aanleiding tot veel bespreking kunnen geven en andere een hap in onze gemeentekas zullen doen, indien de voorstellen worden aangenomen. Toch kan men niet zeggen over het algemeen, dat B. en W. onnoodige credieten vragen en som mige, zooals verbetering van den wal van het Zuider Buiten Spaarne toonen aan, dat de tijd, waarin zelfs noodzakelijke uitgaven, om der ziuni^heidsville schtprv.-cfe bleven, langzamerhand voorbij schijnt te gaan. De bóuw var een basaltmuur aan het Z. B.- Spaarne behoort tot de noodzakelijke uit gaven. Men kan ook veel voelen voor het voorstel van B. en W. om een subsidie te geven voor de uitgave van een adresboek "an Haarlem, indien de uitgave anders ge vaar loont. Een adresboek van Haarlem is noodig. De nieuwe gezichtspunten in zake het Georganiseerd Overleg zullen al'icht uit voerig besproken worden. Het is de vraag ->f de betreffende stukken zóó tijdig zijn ver schenen, dat reeds nu, met kennis van zaken, ver dit onderwerp is te oordeelen. Een reemden indruk maakt het voorstel van t. en W. om het perceel Baken"ssergracht 10 verhuren aan de (socialistische) Arbeiders 'eugd Centrale. Niet zoozeer het voorstel m dit perceel te verhuren doet vreemd aan, laar wel het voorstel van B. en W, om 2500 beschikbaar te stellen om dit gebouw oodanig te verbouwen, dat het voor het 'oei geschikt wordt, te meer waar de ge vraagde huurprijs nogal „schappelijk kan Genoemd worden. Gaat het gemeentebestuur niet den verkeerden weg op, wanneer het de gemeentelijke gebouwen eerst voor de huurders gaat geschikt maken? O.i, huurt men een gebouw als het geschikt is om het te gebruiken voor het doel, waarvoor men het noodig heeft. Anders huurt men dat ge bouw niet. En alleen is een verhuurder be reid kosten aan een perceel ten laste te leggen, indien hij daarin voordeel ziet. De vraag is dus of dit hier het geval is. Zoo niet, dan is het een verkapte subsid'e aan een verefeniging en zou h"t beter zijn de verbouwing door de A. J. C, te doen plaats hebben en zoo noodig het subsidie aan de A. J. C. daarmede in overeenstemming te brengen. Voor de zuiverheid van het ge meentelijk standpunt lijkt ons dat 'beter. Fr is ook een voorstel om de brug over de Zomervaart, NaGtzaarabrug te noemen, t Zal onzen lezers wel niet verwenderen dat dif velen in Haarlem niet alleen R. K. onaangenaam is, met name o. a. bewoners van het St. Bavo-dorp, die haar 'icver b.v. Kruistochtbrug zouden genoemd zien. Het is wél klein om tegen het voorstel ernstige oppositie te voeren, maar het is eveneens een beetje klein om in Haarlem maar steeds door te „Nagtzaam-en''. Wij hebben een Nagtzaam-bank, een Nagtzaam-nlèin, een Nagtzaam-straat, we krijgen een Na*tzaara- brug, en kunnen nog krijgen een NaGtziam- vaart, een Nagtzaam-standbeeld, totdat bet wordt oo een goeden keer „Nacht-saêm" en er van den naam Nagtzaam niets meer over blijft. Het Groote Gasthuis vraagt een nieuwe centrale verwarming ter waarde van een ton gouds. Een sympathiek voorstel is dat om den rentevoet van de hynothecaire geldlee- ningen van twee woningbouwvereenigiogen te helpen verlagen, waardoor de huren der huizen kunnen worden verlaagd en ook de verlaging van de tarieven van electriciteit zullen in het algemeen, met genoegen worden ontvangen. Of de financiën der gemeente als zoodanig verbeterd zijn, dat, zij het aarzelend, met een nieuwen tak van gemeentedienst, als de nazorg van zwakzinnigen, kan worden be gonnen, zal wel door eenige raadsleden wor den in twijfel getrokken. Hier is, zulien zij zeggen, een mooi terrein voor particulier ini tiatief braak. gen bundels telegraaf- en telefoondraden tegen den grond. De mannen met de dienst petten zijn op verschillende punten bezig voorloopig een weinig orde te scheppen. In het gedeelte aan den straatkant wordt nog met kracht gespoten. Op ten veilige plaats zijn enkele geredde voorwerpen opgestapeld, die door de be trokken eigenaars worden weggehaald. Verhalen van ooggetuigen. Omtrent deze ontzettende ramp, die de badplaats geteisterd heeft, kimnen wij tal rijke bijzonderheden mededeelen. De Passagi telde 26 woningen, gebouwd in twee rijen dicht aaneen en verbonden door een groot dak van matglas. De 26 woningen, die vroeger het eigen dom waren van een maatschappij, zijn la ter in andere handen overgegaan en behoor den aan de volgende eigenaars- 16 percee len aan de Maatschappij „De Kleine Ka boutertjes", directeuren de heeren Viveen en Koenderman. gevestigd te Zandvoort; 4 perceelen aan den heer Webber; 2 per- ceeler- aan den heer Kortman; 1 perceel aan den heer Cassée; 1 perceel aan de heeren Kranenburg, Webber en Jooren en van de twee overige perceelen woonden de eigenaars te Haarlem en te Amsterdam. Naar verluidt was het gebouw der Pas sage zelf op Beurspoüs verzekerd. In zeer beklagenswaarden toestand ver- vernietigd keeren thans de gezinnen die door de ramp het weder zal worden opgebouwd. Intus- allen dakloos zijn geworden. Niets, totaal ischen zijn de bewoners bet slachtoffer ge- swaiï a Barometerstand 9 uur v.m.: 775. Vooruit, Opgave van: OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. ing v avond van 7 Maart Zwakke tot matigen, in het zuiden tijdelijk nog krachtige Nooid Oostelijke tot Noorde lijken wind, meest halfbewolkt, droog weer, iets zachter overdag. Een grootsch bouwwerkMs in enkeleuren p auselijk Zouaaf, die ill den Ouder vernietigd en het is niet te verwachten, dat i c- Het trampersoneel, georganiseerd in de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramper soneel vergaderde hedennacht. O. m. was aanwezig het Eerste Kamerlid Cramer. Met dc.iderend applaus werd de mede- d eling ontvangen, dat de chauffeurs met man en n acht het trampersoneel in zijn actie zal steunen. Door vele leden werd het woord gevoerd en ten slotte er bij het hoofdbestuur op aan gedrongen, dat dit op korten termijn een loonsverhooging van 10 pet. zal eischen en alle arbeidersverlengingen zal weigeren. Mocht deze eisch geen succes hebben, dan moest het maar tot een openlijk conflict komen met de directie, meende de vergade ring. Het Hoofdbestuur zal nu spoedig met de directie in onderhandeling treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1