EUCHARISTISCH CONGRES 1.- per Exemplaar, JOHANNA SAKKER, KOEKENHEiM GEMENGD NIEUWS Haverso'miflt k Kiaje Ackeraa k Br. Schaap Victoria.Water Mooi z(jn. is gezond zijn Drogisterij „DE VIJZEL" amtom bösse Zanftaort, AerSenhont en Omstreken KASTPAPIER PUNAISES KASTRAND DE ROOMSCHE BOERIN Een spookhuis in het dorp Lunteren. Oude koeien of de aanhouder wint. Zes kannibalen neergeschoten. Een verhoor aan de grens. Hongaarsche onderscheidingen aan Nederlanders. Vernist. Het keuren van autobussen. Opnieuw ernstige tram vertraging in de Hoofdstad. De begrafenis van een beul. Ernstig ongeval by de K.N.S.M. BINNENLANDSCH NIEUWS. Voor de lezers van ons blad is nog gedurende korten tijd verkrijgbaar het prachtig Gedenk-Album van het Internationaal Eucharistisch Congres. Dit album, gedrukt op zeer fraai papier bevat ruim 100 platen over het Eucharistisch Congres; het formaat is 25 X 32 c.M. Wij zijn ervan overtuigd, dat al onze lezers dit album gaarne willen be zitten. De prijs is slechts afgehaald aan onze bureaux of besteld bij onze agenten. Franco per post i.20 bij vooruitbetaling. Voor dien uiterst gen prijs zal men de beste herinnering hebben aan het te Amsterdam gehouden Inte rnationaal Eucha ristisch Congres, daar alle kerkelijke hoogwaardig: eldsbekleeders, die aan het Congres deelnamen, en aiie voorname plechtigheden er in zijn afge beeld. Men gelieve spoedig zijn bestelling, vergezeld van het bedrag, aan ons in te zenden. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT, Nassaulaan 49 Haarlem. MARKTNIEUWS. 'spakenburg-bunschoten, 2 Maart. Aangebracht van 67% tal Zuidzee- haring per span prijs f 6.80—7.30 per tal spiering 680 pond a 6%9 ets. net getaj BILJARTEN. ADVERTENTIËN. J. LUINING, Arts, De moderne en doelmatige Inrichting LEDENCONCERT Donderdag 5 Maart 1925 in de Gemeentelijke Concertzaal Soliste altzanyeres te Amsterdam, toegangsprijs voor Niet Leüen f 1.25 pl.r BESTwerkpaard J. GEIJLVOET DOELSTRAAT 37 - Tel. 13538. TANDHEELKUNDIGE INRICHTING Spreekuur Zijlweg 90 Maandag 10-3 uur - Woensdag 2-4 uur Avondspreekuur Wiihelmlnastr. 43 Maandag - Donderdag van 7-9 uur adres Firma Slagt Dinsdag 10-12 uur - 1-3 uur ïnllchtinoen en advies gratis Wie mooi wi! worden, moet gezond leven en het lichaam zoowei luwen dig ais uitwendig rein Houden. Vooral zorgen voor een goede spijs vertering en een geregelde stoelgang Een frlssche tint en heldere dogen zijn de aangename gevolgen, heeft eene ware schat in huis wanneer U een doosje pillen in voorraad heeft. KUIPERS PILLEN zijn het juiste middel, zij werken zacht en en zekér, een pil doet het. i. KUIPERS - KRUISWEG 33 DAMES! NIEUWSTE MODELLEN LAAGST m PRIJS. 941 Lange Veerstr. 9-11 hoek oude Groenmarkt. Telefoon 12820. 12 Barteljorissiraat 12. Tolefoon 10163. GEVRAAGD Actief Persoon HET OUDSTE ADRES KUNSTTANDEN, VULLINGEN en PIJNLOOS TREKKEN is Nieuwendijk 105 - Amsterdam WEGENS UITSTEL HUWELIJK ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN Pr. Pootaardappelen C. Nieuwenhmzen GEVRAAGD FLINKE JONGENS, KATHOLIEKEN alleen die lectuur, welke -- geen gevaar oplevert. De zoon van den bewoner was de geest. Aan den weg van Lunteren naar de Hars kamp, onder de gemeente Ede, woont het gezin van den ouden wegwerker Hendriks. Gedurende de wintermaanden zijn de bewo ners hier op elkaar aangewezen. Dan brengt men de lange winteravonden door met praten bij het vuur en weet men elkaar te verhalen over spookgeschiedenissen, geheimzinnige voorvallen en gebeurtenissen van heel vroe ger. Zoo ontstond het verhaal, dat het in het huis van Hendriks spookte. De zoon, een stommeling volgens de buren, had het 't eerst gehoord. Er werd hard op de muren gebonsd. „Ja meneer, dat de kalk er afviel en ging je dan kijken, dan was er niets." Familie en buren kwam de geheimzinnige geschiedenis ter oore, en zij overtuigden zich van het vreemde gebeuren. Natuurlijk verspreidde de spookgeschiedenis zich als een loopend vuur en de verhalen er over werden steeds meer fantastisch. Ook tot de omliggende dorpen drongen zij door, vanwaar heele clubjes zich per fiets, ja zelfs per. autobus 's avonds naar deze buurtschap begaven, vooral wanneer het spook weer heel sterk van zich had doen spreken. Zoo druk was het er soms, dat gemeente- en rijkspolitie moesten optreden om de orde te handhaven. Twee veldwach ters hadden zich er ook van overtuigd, dat het spookte. Ze waren binnen genoodsgd en ja, toen zij een poosje hadden zitten luisteren in spannende afwachting, hoofden ze het duide lijk. De agenten stelden een onderzoek in vanwaar dat geluid kwam, maar konden geen oplossing vinden. Proeven werden genomen. Om het "huis werd geharkt, maar geen voet stappen verrieden een menschelijk wezen. Een prachtig terrein voor spiritisten. Séances werden gehouden in het huis van deze een voudige lieden, die daardoor nog' meer van streek raakten. Alle onbestemde geluiden in den stillen avond werkten op hen in. Ja, celfs als een ander niets hoorde, hoorden Zij wat. Gewoonlijk hoorde de zoon hét 't eerst. Ook een prachtige gelegenheid voor de boerenjongens in de buurt om ook eens te gaan spoken, doch zij werden betrapt door de politie en kregen een proces-verbaal wegens het loopen op verboden grond. Éen paar weken geleden hoorde de zoon harmonica- eh möndorgelmuziek achter den hooiberg en na enkele uren brandde deze door onverklaarbare oorzaak af. Nu was het genoeg, meende het hoofd der school uit de Valk, en hij wist de familie er toe te bewegen, den zoon het huis uit te doen :n bij een familielid onder dak te brengen, fin thans, nu hij het huis uit is, doet het spook zich niet meer hooren en is de rust weder gekeerd. rfoe deze onnoozele hals het klaar gespeeld ■-f ft al die menschen te misleiden, is tot ueden nog een raadsel. vlen meldt aan het „Vad." uit Enschede: In het jaar 1878, dus ongeveer 47 jaar ge ien, werden er door rijksambtenaren 16 oeien in beslag genomen bij den landbou- ,-r Dijkhuis, wonende onder de gemeente .osser, onder het motief, dat de dieren n'oeheerd stonden en de eigenaar niet be- 'ènd was. De koelen werden door het Rijk •e Losser publiek verkocht, maar de land- -auwer liet het er niet bij zitten en begon ■•en proces tegen den Staat, zulks in opdracht van den heer L. M. de Leeuw, die meende de wettigs eigenaar van de verkochte 16 koeien te zijn. Na 45 jaar procedeerde de. heer David de Leeuw opnieuw met den Staat rn nu is eindelijk voor het Haagsche Ge vechtshof de beslissing gevallen. Het rijk werd veroordeeld in de kosten en bevolen het voor de 16 koeien ontvangen bedrag aan den eigenaar terug te betalen, alsmede de rente over de verloopen 47 jaar. Dit bedrag komt nu ten goede aan de wed. de Leeuw te Enschedé. Raadslieden in dit croces waren voor de familie de .Leeuw mr. Sanders te Rotterdam en voor het rijk mr. Velders. Te Victoria (Fransch Guinea) zijn de Transche autoriteiten thans doende, met iracht op te treden tegen de afschuwelijke eractijk van het menscheneten en menschen afferen. Op de oevers der Nunez-rivier aldaar leeft ;en wilde stam, bekend als de Landumans, lie, ondanks alle pogingen om hen te bescha ven, nog zoo nu en dan menschen ten offer brengen. Onlangs vonden de autoriteiten bij na- jporingen naar een meisje, dat ontvoerd was, in een bosch sporen van een kannibaalsch feest en overblijfselen van een mênsche- lijk lichaam. Zes inboorlingen, die aan het feest hadden deelgenomen, werden op staanden voet neer geschoten in tegenwoordigheid hunner stam- zenooten. Maandag werd door de Arnhemsche jus titie in de grensplaatsen Beek-Wyler (bij Nij megen) een nader onderzoek ingesteld naar de kerkinbraak en den schilderijendiefstal te Hammeln. Twee getuigen, die voor andere feiten gevAngen zaten te Keulen, waren door de Duitsche politie naar de grens overge bracht en daar door de Arnhemsche iustitie gehoord in tegenwoordigheid van een der verdachten, die in Arnhem in voorarrest zit. Uit Boe4apest wordt gemeld Het Staats blad publiceert een schrijven van den Hon- gaarschen gouverneur Hortby, waarbij op voorstel van den Hongaarschen minister president, graaf Bethlen, aan een aantal Nederlanders voor hun hulp aan de Hongaar sche kinderen, onderscheidingen worden toegekend. De volgende Nederlanders ontvingen het Kruis van Verdienste van het Hongaarsche Roode Kruis Majoor G. W. Noothoven van Goor, kapi tein Hafkemeijer, de eerste-luitenants Wolf- son en Polis, baron van Hemert tot Dingshof, honorair vice-consul Van den Berg, te Am sterdam, de ambtenaar bij het Departement van Koloniën Henri van Noppen, de direc teur der Ned. spoorwegen Kalff, pastoor Stroomer, te Amsterdam, Mgr. Möllmann, vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem, mevr. van Wijnbergen, de echtegenoote van den consul te Rotterdam, mevr. Katharina Hanegraaf, de echtgenoote van den consul- generaal te Amsterdam, mevr. Pierson, de commissaris van politie de heer Van Asperen, mr. Van Peski te Rotterdam, de Nederland- sche vice-consul Kernkamp en dr. J. Sickin- ghe, geneesheer. Verder ontvingen verscheidene Neder landers de medaille van Verdienste van het Hongaarsche Roöde Kruis, De zoon van de Wed. Bouwknecht tè De- demsvaart (O.), die Vrijdagnacht van een feestelijke vergadering huiswaarts keerde is tot op het oogenbhk nog niet terecht. Ver moed wordt, dat hij is verdronken. Zaterdag is den geheelen dag naar hem gedregd, doch tot op heden zonder resultaat. In „De Autobus" staat te lezen Dat het met de keuring van dé autobussen nog niet dat is, wat het wezen moet, behoeven we nu niet meer te vertellen. Dat er echter nog al eens vreemde dingen gebeuren moge het onderstaande leeren. Lezer, er is een provinciegedeeltc in ons Vaderland, waar de vrouw van één der onder nemers'keurt. Aldus heet het in den mond van vele autobusexploitanten. Dat is scherts. Natuurlijk. Echter krijgt het er den schijn van, dat in die streek de aangewezen keur meester zich op eigen oordeel niet durft te verlaten. Er v/as een ondernemer, die een mooie, groote bus had. Prachtig op het gezicht. De menschen zater er graag in. 30 personen stond er op. Niemand had zich aan dat aantal ooit geërgerd niemand durfde ten opzichte van dien bus het woord „gevaar" ook maar spel len. Toen kwam de keuring. (De lezer merkt, dat wij in den stijl van een sprookje blijven.) Een keurmeester monsterde den bus, tamelijk uit de verte. Keek eens binnen in. Liet de chauffeur eens een wiel draaien, dat voor de feestelijke gelegenheid opgekrikt werd. Daar na werd de keurmeester een eindje rond gereden. Het ging goed. De wagen liep best. De keurmeester gaf zijn tevredenheid te ken nen en mompelde „goéd voor 24 personen.' De ondernemer was tevreden. Iedere im porteur, die ook geheel afgewerkte bussen verkocht, heeft zich schuldig gemaakt aan bet euvel, dat hij. zooveel mógelijk personen er in wilde iaten plaats nemen. Alles natuur lijk om maar te verkoopen. Om den adspi- rantkooper lekker te maken, dat hij in eén reis zooveel menschen kon vervoeren. De ondernemer begreep, dat er bij eiken bus plaatsen zouden af moeten. Dat was niet erg. Wie beschrijft evenwel zijn verbazing, toen hij het keuringsrapport thuis kreeg. Hij las daarin enkele kleinigheden, die nog aan den wagen moesten worden gedaan. Daarna „Aantal toegelaten personen 4." Hij lachte. Dat was een vergissing. Men had op de secretarie vergeten een 2 voor de 4 te zetten. Het moest immers 24 zijn. Gauw even naar het gemeentehuis. „Neen het was geen vergissing, leest U zetó het rapport van den deskundige maar." Inderdaad daar stond het heel duidelijk „4." Dan vlug de deskundige geschreven. Een vriendelijk verzoek om de gemaakte fout te herstellen. Het antwoord kwam. O wee Van een vergissing was geen sprake. Het moest zijn „goed voor 4 personen." Onze ondernemer vond, dat er wel wat al te veel van de 30 afgeknepen werden. Dat ging toch niet. Hij reclameerde bij den im porteur, die er een beetje (niet al te veel) werk van maakte. Een vertegenwoordiger bezocht den keu ringsautoriteit met het gevolg, dat de keu ringsman een beetje meer zicht kreeg op den bus. Hij kwam nog eens kijken en zeide „Er mogen er 20 in." De ondernemer was ten tweede male tevreden. 4 of 20, het verschil was nogal groot. De bus was nü tenminste bruikbaar. Hij was blijde, dat hij zich nimmer gewaagd had aan de bespotting van alle mogelijke concurrenten en van het publiek om bp zulk een bus te laten zetten „aantal personen 4." Hij liet nu spoedig van 30, 20 maken en lus tig reed de wagen op al zijn trajecten. Het bewijs van goedkeuring kwam echter maar niet af. Het was onbegrijpelijk. Eens infor- meeren waar het bleef De man werd bleek van schrik toen hij hoorde, dat de goedkeuring niet zou worden gegeven. Er was bericht van den deskundige nge komen, dat de wagen goed was voor 20 personen, mits de bus werd ingekort zoover, dat het achterste raam er af ging. Allemen- schen geen kleinigheid. Het was een luxe carrosserie. De heele bus zou bedorven zijn Zonder inkorting goed voor 4 personen Met inkorting goed voor 20. Het ging <ïes armen ondernemers begrtp te boven. Hij deed dus niets en bleef met den wagen rijden. Als hij last kreeg op het ééne traject, liet hij de bus op een ander traject loopen. Dat was het voorrecht van het heb ben van meer dan één traject. Doch het liep soms spaak. Hij suste dan den politie dienaar, dat hij den keuringsman eens zou schrijven, borg de wagen een paar dagen op en begon opnieuw. Totdat het den Burgemeester zijner ge meente groen en geel voor de oogen werd en er last gegeven werd iederen keer proces verbaal op te maken. E11 er werd proces verbaal opgemaakt. Ook al zaten er zelfs 1 of twee personen in, want de bus goed voor 4 had, al reed hij ook met 1 man, geen goed- keuringsbewijs. yet werd een verdrietig leven. Zoo aan genaam is het leven van den busondernetiier, die een stuk of wat concurrenten^ op zijn trajecten heeft, nu niet, dat dergelijke lief lijkheden er nog best bij kunnen. Bovendien, de menschen werden bang voor die bus. Èr was wat mede. De liefhebbende concurrenten vertelden er allerlei wonderlijke van. Als de ondernemer het hoorde sprong hij bijkans uit zijn vel. En dat een wagen van f 11.000. Eindelijk kreeg hij aanzegging, dat als hij nü de bus niet in een hoek zette, de bus in beslag zou worden genomen. Die aanzegging kwam van niemand minder dan van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het gerechtshof, een man, die in de geheele omgeving bekend staat om zijn strikte on partijdigheid en rechtvaardigheid. De onder nemer moest de mededeeling onderteekenen, wat hij ook deed, maar waarbij hij wist, dat het spel nu uit was. En hij kon de bus on mogelijk missen. Teneinde raad wendde hij zich des Don derdags tot den Commissaris der Koningin in zijn provincie. Met klem verzocht hij een anderen deskundige te willen aanwijzen. De commissaris voelde het belang van den onder nemer. Hij had de goedheid om een anderen meester aan te wijzen, ofschoon volgens onze meening het K.B. handelende over de keu ring hem daartoe niet kon verplichten. Reeds den volgenden morgen had de keu ring plaats. Des middags van denzelfden dag werd het keuringsrapport ingeleverd en Za terdag liep het gehéele personeel van de ge meentesecretarie den gedupeerden onderne mer achterna om hem het goedkeuringsbe- wijs voor de bus voor 21 personen uit te rei ken, Want, belangstellende lezer, de bus was goedgekeurd. Inkorten wegens sterke overbouw Niet noodig. Er was teveel overgebouwd 1 centi meter. De bus was nu echter gekeurd. Niet deer iemand, die uit de verte er naar keek, maar door een ingenieur, die zijn ketelpak mee bracht en er onder kroop. Dit alles na maakt. Die de assen er uit liet halen. Die den grond en den zijkant van den bus volschreef met wiskundige formules. Die de bus na rekende. En van de bus, -waarvan zoowat volgens den /eersten deskundige niets deugde, heet het in de conclusie van den echten keur meester „Mij bleek, dat deze wagen volkomen vol doet aan de veiligheid, mits de belasting niet te zwaar wordt. Uit de uitkomsten der berekening bleek mij, daf (hierbij werd door mij 25 pet. boven de normale belasting bijgevoegd, wat weinig is) dit chassisraam een belasting kan verdra gen inclusief carrosserie en 21 personen. Gezien de soliditeit van dezen wagen, de goede constructie en het materiaal, heb ik de eer U voor te stellen dezen wagen een goed- keuringsbewijs te verleenen." HOE UITGAVEN AANGROEIEN. We lezen in het „Hbid t" Jaren geleden vertelde mij een mijher vrienden hoé een uitgave van 25 cents per jaar in één jaar aangroeide tot meer dan tweehónderd gulden (f 200). Dat zat zóó. Over een klein, gekanaliseerd riviertje, dat gekruist werd door een rijksstraatweg, lag een ophaalbrug. Ter bescherming van het vaste gedeelte van die brug stonden er aan weerskanten daarvan vier, zes of acht dukdalven. Deze moesten, voor hun behoud, jaarlijks, bij lagen waterstand, geteerd wor den. Dit.deed, voor het Rijk, de tolgaarder- brugwachter. Deze had de daarvoor noodige teer ter beschikking en 'huurde dan, op ge schikte tijden, van een toevallig vóór (of achter) de brug overnachtenden tjalkschipper het roeibootje. Dit bootje werd hem feitelijk telkens uit goeie buurschap, en dus gratis verstrekt. Maar, om geen verplichting te maken, en om een kleinen wederdienst te bewijzen, betaalde hij per keer de luttele som van vijf-en-twintig cent. Later kreeg hij dit verschot van den Rijksopzichter over het kanaal en over den straatweg wel weer terug. Maar op een keer kwam er een nieuwe Rijksopzichter met „ruime" denkbeelden. Wat was dat nu voor een bekrompen manier van doen Een bootje huren voor het Rijk? Neen, nu moest er voor Rijks rekening een flinke boot gebouwd worden 1 En toen die er was, moest er, ter voorkomihg dat 'de zuinigheid ook de wijsheid nog zou bedriegen, een boothuis bij komen. Dat kostte samen, als ik het verhaal goed ont houden heb, vijftienhonderd gulden, wat ongeveer gelijkstond met een jaarlijksche rente van f 75. Toen het boothuisje klaar was, was de op zichter verliefd op de dochter van den tolgaar der en dit gaf den tolgaarder-brugwachter aanleiding om den opzichter te verzoeken wel te willen bevorderen dat aan zijn tolhuis een behoorlijk keukentje werd bijgebouwd. Hoe het met den opzichter en de dochter van den tolgaarder-brugwachter verder afge loopen is, weet ik niet, maar wel meen ik, te weten dat dit alles het Rijk op ongeveer vier duizend gulden is komen te staan, ongerekend nog de verplichting om jaarlijks een evenre- aïg bedrag te besteden vöóf toeziehren onder houd. Zou die oude tijd wel in alle opzichten zoo verkeerd geweest zijn als men hem ons wel eens uitschildert De Atnsterdamsche gemeentetram is in de laatste weken niet gelukkig. Had de ont sporing die Maandagmorgen met een motor wagen van lijn 16 op de brug tusschen de Martelaarsgracht en het Centraalstation een stagnatie ten gevolge, die een gedeelte van het tramverkeer ontwrichtte, Maandagavond orn kwart voor zes was er opnieuw een stag natie, die een file van trams van Dam tot Munt op haar geweten had. En te kwart over acht was er wéér een sto ring, die nóg ernstiger dan de beide vorige was. Op dat tijdstip nl. brak in de De Clercq- straat ter hoogte van de Da Costastraat, bo ven het spoor, dat in de richting van de Fre- derik Hendrikstraat gaat, een z.g. „bijdraad." Dit zijn kleine draden, die op sommige plaat seri onder de gewone draadverbindingen zijn gebracht. Op hetzelfde oogenblik, dat de bij draad brak, kwam dé beugel van een motor wagen van lijn 3 met de uiteinden van de breuk in aanraking, ten gevolge waarvan de gewone draad brak. Hierdoor werd de betref fende sectie van het tramnet, dat verschillende druk bereden routes omvat (De Clercqstraat, Bilderdijkstraat, Rozengracht, Marnixstraat, Weteringschans e. a.) stroomloos gezet. Even later volgde een tweede sectie, zoodat nog meer tracjecten zonder stroom kwamen. In allerijl rukten twee montagewagens uit en onder toezicht van den directeur, den heer v. Putten, en diens staf technici werden de noodige werkzaamheden verricht. Het spreekt van Zelf, dat vele honderden passagiers de dupe van het geval werden. De standplaatsen van de taxi's waren spoedig leeg, want in een gróqte stad als Amsterdam zijn er altijd menschen die haast hebben. Op de plek, waar de breuk plaats had ge had stond een massa nieuwsgierigen naar de werkzaamheden van de trammenschen te kij ken. Benige politie beambten zorgden voor een afzetting. Na een halfuur kon een der secties weer in geschakeld worden de tweede volgde later. Hoewel hierdoor de ritten van de wagens her vat konden worden, duurde het nog zeer lang alvorens de volgorde van de wagens weer ge regeld was en de gevolgen niet meer merk baar waren. Ook de E.S.M. had door het gebeurde vertraging, doch deze behoorde vrij spoedig tot het verleden, daar op de lange buitentrajecten zonder stopplaatsen een vertraging gemakkelijker is in te rijden. In Oostenrijk is sinds de revolutie de dood straf afgeschaft, zoodat de laatste beul van Oostenrijk op pensioen gesteld moest wor den. Deze scherprechter nu, Joseph Lang ge- heeten, die in de Weensche voorstad Simme ring woonde en daar zooveel als hoofdman van de vrijwillige brandweer was, is dezer dagen in vrede ontslapen. Zijn impopulariteit als beul "had dc laatste jaren plaats gemaakt voor algemeene achting en zoo geschiedde het, dat vele zijner brave medeburgers achter zijn stoffelijk overschot aanliepen, toen dit ter aarde werd besteld. De lijkkist werd door acht brandweerlieden gedragen en achter de kist droeg men een kussen waarop de talrijke onderscheidingstee- «kenen van den vroegeren beul gedeponeerd waren. De meeste brandweren van neder-Oosten- rijk hadden deputaties mét vaandels gezonden Een stoet brandweerlieden marcheerde met twee muziekkapellen voorop en een andere groep brandweermannen had een eere-com- pagnie gevormd. Van de toespraak, aan de geopende groeve van den vereerden ex-beul door den comman dant der plaatselijke brandweer gehouden, was w?l de volgende zinsnede het meest merkwaardig „Allen, die tijdens uw leven met u in aanraking zijn geweest, bewaren de meest aangename herinneringen aan u Daar hiermee alleen thans nog levende per sonen bedoeld werden, was deze lcfspraak après tout toch correct. Bij de Kon. Nederl. Stoomboot Maat schappij te Amsterdam heeft een droevig on geval plaats gehad. De schuitenvoerder Boon stra, in dienst van de Nieuwe Rijnvaart Maat schappij aldaar, verrichtte in de motor kamer van zijn motordekschuit, liggende voor loods I van de K.N.S.M., eenige werkzaamheden, toen hij door een noodlottig toeval uitgleed en op een afsluiter van den motor terecht kwam. De man brak een rib, welke hem in de lever drong. Onmiddellijk was één der doktoren van de K.N.S.M. ter plaatse, die den man verbond en hem dadelijk naar het ziekenhuis liet vervoeren. In den afgeloopen nacht is Boonstra aldaar overleden. ADMINISTRATIEKOSTEN DER RIJKSVERZEKERINGSBANK. Een adres der Werkgeversverenigingen aan den Minister van Arbeid. Een adres aan den Minister van A., H. en N. is verzonden door de besturen van de Algemeene R. K. Werkgeversvereniging, de Christelijke Werkgeversvakvereenigmg, het R. K. Verbond van Werkgeversvakver- eenigingen, het Verbond van Nederlandsche Fabrikantenverenigingen en de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers. GEDENKALBUM Aanleiding tot dit adres zijn de antwoorden door den minister gegeven pp de tot hem gerichte vragen van den heer Heerkens Thijssen betreffende de administratiekosten der Rijksverzekeringsbank, van uitgaven welke geen onmiddellijk verpand houden met de uitvoering der Ongevallenwet 1921. Adressanten wijzen erop, dat blijkens artikel 1 der Wet van 9 October 1920, hou dende organisatie van de Rijksverzekerings bank, de taak dezer Bank zich bepaalt tot het uitvoeren van wettelijk geregelde ver zekeringen dat het subsidie aan de Commissie ter voorbereiding van een Internationaal Con gres voor Ongevallengeneeskunde en Be roepsziekten te Amsterdam in 1925 noch valt onder de voor die uitvoering vereischte uitgaven (administratiekosten), noch onder de bij de Ongevallenwet geregelde schade loosstellingen dat immers op vragen betreffende het tweede Ontwerp-Ongevallenwet 1901 in de afdeelingen der Tweede Kamer gesteld, de toenmalige Minister antwoordde, dat naar zijn meening als administratiekosten zijn te beschouwen „al de kosten der verzekering, voorzoover die niet betreffen de geldelijke schadeloosstellingen aan getroffenen of aan nagelaten betrekkingen, de schadeloosstel lingen voor begrafeniskosten, de afkoop sommen en de vergoedingen voor genees- en heelkundige behandeling", waarbij de Mi nister o.a. de kosten der rechtsspraak na drukkelijk uitsloot. Naar de meening der adressanten mag de vraag of uitgaven als hier bedoeld, ten laste van een Rijksinstel ling mogen worden gebracht uit een consti tutioneel oogpunt niet onttrokken worden aan de beslissing der Volksvertegenwoordi ging. „Hoe welkom ook zoo schrijven zij de verzekering van Uwe Excellentie moge zijn „dat het bestuur der Rijksverzekerings bank geen uitgaven zou doen, welke niet kunnen worden geacht te behooren tot de kosten, verbonden aan de uitvoering der On gevallenverzekering," adressanten weten de ze verzekering niet in overeenstemming te brengen met het uit naam van Uwe Excel lentie verstrekken van bovenbedoelde sub sidie, noch met het feit, dat reeds in 1923 de Rijksverzekeringsbank op gezag van Uwe Excellentie eene toelage van f 10.000 ver leende aan de Commissie van Advies inzake bevordering van het onderwijs in eerste hulp bij ongevallen en dat mede te haren laste gebracht worden de jaarlij ksche kosten van het „Geneeskundig tijdschrift der Rijks verzekeringsbank", al welke uitgaven ten slotte voor ongeveer 80 pet. verhaald wor den op de bijzondere risicodragende instel lingen, die, zooals Uwe Excellentie naar waarheid in Uw antwoord aan den heer Heerkens Thijssen opmerkte, daarover geen medezeggenschap hebben en wien daarvan zelfs geen verantwoording wordt gedaan." Adressanten meenen op grond van het bo venstaande met nadruk te moeten opkomen tegen het belasten van Rijksinstellingen als de Rijksverzekeringsbank, met kosten, wel ke veeleer rechtstreeks op rekening van den Staat dienen te worden gebracht. Zij zouden bereid zijn te bevorderen, dat genoemd Con gres met vrijwillige bijdragen van werkge verszijde zal worden gesteund, maar een be lasten van de Rijksverzekeringsbank als bo ven omschreven zou hen tot hun leedwezen in dé onmogelijkheid stellen aan dit voorne men gevolg te geven. Zij verzoeken den Mi nister derhalve met eerbiedigen aandrang, uitgaven van dezen aard niet te onttrekken aan het toezicht en de beslissing van de Sta- ten-Generaal. ENKHUIZEN, 2 Maart. Heden hebben 90 vaartuigen hier aangevoerd 200 tot 3600 stuks reepharing per vaartuig. Totaql 89000 stuks. Prijs f 7.30—7.80 per tal. HUIZEN, 2 Maart. In de afgeloopen week bedroeg de haring aanvoer 850 tal (is 170.000 st.) a f 6.507.85 heden door koopers schui ten ruim 170 tal aangebracht k f 6.85—7.40 verzonden werden drie wagons zeebokking naar de Rijnprovincie, Noordzeevisch 64 manden (a 100 pond) prijs 9—16 ets. per vaartuigen steeg tot 183 voor de venters ruim 3400 kg. Noordzeevisch a 1850 ets. URK, 2 Maart. Door 54 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 270 tal reepharing, prijs f 7.057,35 per tal (200 stuks). SNEEK, 3 Maart. Vee. Ter markt waren 346 melk- cn kalfkoeien f 250480, 44 vette koeien f 260440 6 vette kalveren r 50 80 1423 nuchtere kalveren f 922 31 gras kalveren f 80125, pinken f 131 scha pen f 3154, 302 varkens f 60135, 42 big gen f 1114. Men besteedde voor vette run deren 47%55 ct„ idem kalveren 5570 ct., idem varkens 3639 ct., zouters 32 35 Ct„ Londensche varkens 3235% ct. Melkvee met tamelijken handel. Vette koeien en varkens prijshoudend vette kal veren, biggen en nuchtere kalveren kaim; laatstgenoemden iet lager schapen duur pinken met goeden handel. Competitie Biljartbond Haarlem en Omstreken. Vriendenkring Kampioen in Klasse A. Door in haar laatsten thuiswedstrijd haar eenigen concurrent op beslissende wijze te kloppen heeft bovengenoemde vereeniging in haar Afd. beslag gelegd op de eereplaats. In verband met de wedstrijden om het Kampioenschap van Haarlem, welke even eens Dinsdag j.l. plaats vonden, was de be langstelling in Café Lunenburg a. d. Smede- straat maar matig. De aanwezigen hebben echter geen spijt van hun aanwezigheid ge had, daar er van beide zijden heel goed ge speeld is. De match neemt een aanvang met de partij der No's 4. In den beginne gaat de strijd gelijk op, totdat de heer H. Giljou bij de 5e beurt met een mooie 27 iets uitloopt. Hij weet deze voorsprong voorloopig te be houden, totdat de heer Lubbers (D.E.S.) bij de 12e beurt den achterstand tot 16 redu ceert. Direct hierop maakt laatstgenoemde weer 10 car, welke Giljou met evenveel punten beantwoordt. Nadat beide spelers nog een serie van 14 punten hebben ge scoord, beëindigt de Vr.kr. spelende partij in 18 beurten. De volgende partij ging tusschen de heer de Foeljager (No. 1 D.E.S.) en den heer R. van Lunenburg (No. 2 Vr.kr.) Dachten we een tamelijk eenzijdigen strijd te zien, dit is anders uitgekomen. Na een eenigszins weifelend begin was eerstgenoemde er het eerst „in" en scoorde fraai 40, direct gevolgd door 14 car. De speler der Kampioenen kon zijn vorm maar niet te pakken krijgen, zoodat bij de 6e beurt de stand 6310 was voor D.E.S. In de 3 volgende beurten maakte de heer v. Lunenburg echter resp. 34, 23 en 20 car, waardoor hij zelfs de leiding nam. De D.E.S. matador was hierdoor schijnbaar uit het veld geslagen en presteerde niet veel meer. Eindstand 94125 voor Vr.kr. De heeren Booiman (D.E.S.) en Verheijde (Vr.kr.) speelden een fraaie, aantrekkelijke partij, waarbij ze om beurten de leiding na men. Bij de 10e beurt had de speler der thuis club de leiding met 8861, doch zijn partner scoorde toe n een solide 35, waardoor hij de „kop" overnam. Wel scoorde de heer Ver heijde nog 18 en 13 car, maar Booimans stelde hier 18 en 11 punten tegenover, waardoor de eindstand 12.5119 in zijn voordeel werd. De heer Meerelever (D.E.S.) had tegen den heer W. Kobus (No. 1 Vr.kr.) met veel in te brengen. Na een mooie 19 van de D.E.S.-er scoorde de a.s. Kampioen van Haarlem een fraaie 55, waarbij hij ons weder om op eenige zeer mooie masse es vergastte. De speler der bezoekers kreeg geen gelegen heid „cp stoot" te komen, doordat zijn partner kort na elkaar 15, 12 en 30 scoorde. Bij de 8e beurt maakte de Vr.kr. speler de partij uit. De gedetailleerde uitslag is als volgt Nos. 1/2 Vr.kr. 125 D.E.S. 34 2/1 125 94 3 119 125 4 125 107 Totaal494 360 Na afloop feliciteerde de heer A. Booiman de gastheeren met het behaalde Kampioen schap, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Ook onze complimenten aan Vriendenkring met den behaalden eeretitel DONDERDAG 5 MAART GEEN SPREEKUUR. van onze fabriek, voorzien van de nieuwste en grootste machines, steit ons in staat alle goederen vakkundig te behandelen. te 8 uur Biggen cn Schrammen te Koop, JAN VAN DER VELDT,-Santpoort. Opgericht 1992. HANDEL IN- EN HERSTELPLAATS VAN NAAIMACHINES. ADRES Wilhetcninaslraat 43 - Haarlem te Beverwijk LUNCHROOM - ÈREESTRfiAT Oi 't zomer of winter is, Victoria-Water aan den disch! 't Vêrhoogt den smaak van het middag maal en blijft een Tafel Ideaal. Victoria-Water wordt gebruikt in alie jaargetijden, omdat 't gezond en lekker is en moeheid helpt bestrijden. Oberlahnstein. LEFOET 2.31301 N Nu is het tijd Uw hoed t® laten „VORMEN". Wij zijn er speciaal op iaeericbi, dus Bekend adres. met Mei of eerder een dagmeisje of voor dag en nacht, omtrek Overveeü. Br. onder no. 658, Bur. y. d; Blad SoHcöe Verzekering-Maatschappij voor Katholieken, zoekt voor zeikt de vertegenwoordiging op zich wil nemen en eve. uee. wil uitbreiden. Alleen sericusc personen gelieven te rellecteeren. Br onder no 5245 aan bet Kur. v. d. bl Wf te Koop 4 eiken stoelen, 2 club-cra- reauds 130.—; 4 stoelen, 2 fauteuils, bufbt, tafel, spiegel, schilderijen, kar pet, tafelkleed f 215.—. Ook afzonder lijk Te zien Schotcrwcg 66 B rood. Haarlem aangebeden van de beste Zeeuwsche Kleigronden, in verschillende maten en soorten, als Eigenheimers, Rood- star, Bravo, Gen. de Wet, Blauwe Eigenheimers, Zeeuwsche blauwen en Bonte Schoolmeesters, enz. HILLEGQM Betblehcmslaan 2 Telefoon 2613. een net Meisje voor dag cn nacht in kl. gez. Zich aan te meld. Mevr. MÖL- \iR, Oranje Nassaulaan 15, Overveen. Gevraagd eenige niet ouder dan 17 jaar en eenige ban ketbakkers 3c Bedienden, Aanmelden: VAN DIJK's Koekfabriek, Paul Krugerkade 47. koopt niet in winkels waar onzede lijke oi N. Malthusiaansche artikelen worden verkocht of voorbanden zijn. Koopt aan stationsborkenkasten VE«SCHENEN en overal ver krijgbaar voot drie belangstellenden, met eet voorwoord van Pater DAMASUS PRIJS 23 CERT. Uitgave van de N.V. DRUKKERIJ DE „SPAARNESTAD Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3