6 STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. RECHTSZAKEN. MARKTNIEUWS. KUNST EN KENNIS. LANDE. EN VÏSSCHERIJ De Belastingontwerpen. Het overlijden van President Ebert. Een kruiden-dokter voor den Kantonrechter. Gemoedelijke schippers UIT BOEK EN BLAD. R.-K. Radiovereeniging. Voor postzegelverzamelaars. VI5SCHERIJ. Ontsmetting van Vlaszaad. De veiligheid van Engeland. Verklaringen omtrent de Britsch-Fransche Entente. Hei verdrag van non-agressie. President Ebert. De regeering is, naar het' Vad. verneemt, ▼oomemens de bekende belastingontwerpen tusschen Paschen en Pinksteren door de Tweede Kamer in openbare behandeling te doen nemen. Men acht het in parlementaire kringen •ehter uitgesloten, dat het ontwierp weelde belasting, tenzij geheel omgewerkt, het tot een openbare behandeling brengen zal. Deelneming van de Koningin. Na het ontvangen van het bericht van het overlijden van den president van het Duit- jche Rijk heeft de Koningin haar ordon- nance-officier le luit. H. J. Phaff opgedra gen baar deelneming te betuigen bij het Duitsche gezantschap aan den Duitschen zaakgelastigde, den heer Von Vietinghoff. VERGADERING VAN DINSDAG 3 MAART NAM. 1 UUR. Ontwapenings-ontwerp. Ingekomen is een wetsontwerp der sociaal democraten in zake ontwapening. Het zal naar de afdeelingen worden ge zonden. Voorstel-Van Dorp. De VOORZITTER deelt mede, dat mej. Van Dorp haar wetsvoorstel in zake de kies rechtregeling intrekt Aangenomen voor kennisgeving. Interpellatie-Kleerekoper. Aan de orde is de behandeling van het verzoek van den heer Kleerekoper om ver lof tot het richten van vragen aan den Mi nister van Justitie omtrent de behandeling, die verdachten somtijds vanwege de politie ondergaan, in het bijzonder omtrent de fei ten, die zich hebben voorgedaan tijdens en na de arrestatie van eenige personen, die te Schoten en omstreken als verdacht van brandstichting zijn aangehouden. Het voorstel wordt ingewilligd. De interpellatie heeft plaats op een nader te bepalen dag. Ovcrijselsche en Drentsche venen. Voortgegaan wordt met de interpellatie- Weitkamp in zake den toestand in de Over- ijselsche en Drentsche venen. De interpellant heeft daarbij de navolgen de motie ingesteld: „De Kamer, van oordeel, dat hot in hooge mate gewcnscht is dat van Regeeringswege at datgene worde gedaan wat mogelijk is om de moeilijke omstandigheden, waaronder de turfindustric verkeert te verzachten, gaat over tot de orde van den dag." De heer EBELS (V. D.) betoogt dat herzie ning der Kanaalrcchten in Drente, die vol gens het stelsel van 1816 worden geheven, dringend noodig is. Spr. ontkent dat de loo- nen in de turlindustrie 230 pet. zijn geste gen. De verhouding is z.i. anders. Hij ont kent dat werkverschaffing een verschuiving van de moeilijkheden is, maar in elk geval wint men tijd om een definitieve regeling te treffen. Voorts vraagt hij de regeering te on derzoeken of het- mogelijk is en wenschelijk een Kanaal TwenteDelfzijl aan te leggen: waardoor deze streek onmiddellijk in contact komt met de buitenwereld. Overigens betoogt hij, dat de bevolking moet trachten door land- en tuinbouw in haar bestaan te voorzien en daarnaast het veenbedrijf te blijven uitoefenen als bijzaak. Alleen zal het op die wijze mogelijk zijn, blijvend herstel te brengen. De heer VAN RAVESTEYN (C. P.) schetst den treurigen toestand in de veenstreken. De Regeering doet veel te weinig. Zij kan emi gratie bevorderen, woningbouw steunen, maar zij laat de veenarbeiders in slavenar beid hun leven voortsleepen. De heer HIEMSTRA (S. D.) is niet tevre den met het antwoord der Rogeering. Zij doet z.i. niet genoeg en hoont de menschen door hen voor te houden dat zij sober moe ten leven en hard werken. Met kunstmatige middelen helpt men op den duur niet, maar voor het oogenblik is er niets anders te doen. De loonen zijn niet zoo verhoogd als de Mi nister het heeft voorgesteld. De verhooging bedraagt geen 130 pet,, maar ongeveer 100 80 pet. Dit zegt echter nog niets want de loonen waren veel te laag en de duurdere le vensomstandigheden zijn hierbij ter zijde ge steld. Spr. dient een motie in, waarin naast tij delijke maatregelen blijvende worden ge vraagd en waarin de Regeering wordt uitge- noodigd een onderzoek naar de mogelijkheid daarvan in te willen stellen. De VOORZITTER dringt op kortheid aan. Er zijn nog vijf sprekers en vandaag moet de interpellatie afloopen. Dc heer VAN VOORST TOT VOORST (R. K.) wil vóór alles enorme ontginning, op dat daardoor werk ontstaat voor allen. Hij betuigt de regeering zijn dank voor hetgeen zij op dit gebied reeds deed, maar blijft aan dringen op nog krachtiger initiatief. De heer BIEREMA (V. B.) meent ook dat •r te veel bevolking is in deze streken. Er moet een eind komen aan de werkverschaf fing want dat is een kunstmatige hulp. Pri mair is de vraag hoe het veenbedrijf weer in normale banen kan worden gebracht. Een af- doend antwoord is daarop niet te geven. Men moet niet te hooge verwachtingen hebben van een nieuw onderzoek naar de noodzakelijkheid van blijvend herstel. De op richting van een electrischc centrale in de veenstreken zal van veel belang zijn, maar ▼oor de turfindustrie za! dit niet zooveel be- teekenen. Er valt door stoken met turf niet veel te bezuinigen. Economisch zal de op richting geen groote beteekenis hebben. Er is niets tegen om het eens nader te onder zoeken, maar spr. heeft er geen groote ver wachtingen van. De heer Weitkamp is in dit Opzicht veel te optimistisch in zijn bereke ning. Wat een centrale noodig heeft, is slechts een klein deel van de veen-productie. Met nadruk dringt spr. aan op aanleg van het z.g. Zuiderkanaal. Spr. dient een motie in, waarin de Regee ring wordt uitgenoodigd met het oog op den financieelen toestand van eenige gemeenten in de venen maatregelen te nemen, opdat daarin verbetering kan worden gebracht Een voorziening hierin kan niet wachten op een algemeene herziening der financieele verhouding van Rijk en gemeenten. De heer VAN DER WAERDEN (S. D.) ver dedigt vooral de oprichting van een electri- sche centrale. Het stichten daarvan zal heel wat tijd vor deren en dus lost dit het acute probleem niet op. De grootste aandacht moge dus de mi nister wijden aan de hier gemaakte opmer kingen, die op rechtstreeksche maatregelen betrekking hebben. Tot nu toe was het ant woord van den minister onbevredigend. De heer LOERAKKER (R.-K.) meent, dat directe hulp noodig is, maar dat daarnaast hulp noodig is om den normalen toestand te herstellen. Hij hoopt dat de minister deze twee punten gescheiden zal houden en ge scheiden zal beslissen. De heer DE BOER (Plattel, partij) dringt vooral aan op verlaging der kanaalgelden, die een der eerste oorzaken zijn van de duurte der turf. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN, de heer Ruys de Beerenbrouck, be antwoordt de sprekers. Verschillende vraag stukken zijn ter sprake gebracht die niet bij Landbouw thuis behooren. Bijv. het woning vraagstuk valt buiten spr's terrein. Vervolgens behandelt spr. den toeslag op dc loonen. Wat de heer Weitkamp wilde, leidt tot een kapitalisatie van ƒ2000 per H.A. De turfindustrie heeft vaak kritieke perioden gehad die zij te boven wist te komen. Het toeslagenstelsel wijst spr. thans af als ge vaarlijk voor de oplossing der kwestie. Wat de electrische centrale betreft, heeft spr. in de afgeloopen week overleg gepleegd met de ministers van Waterstaat en Arbeid. De oprichting van een centrale met turf- gebruik is al herhaaldelijk onderzocht. Aller lei autoriteiten hebben hun oordeel gezegd: groote economische bezwaren zijn aan de stichting verbonden, omdat de rentabiliteit niet vaststaat, gelijk in het buitenland al is gebleken. De regeering meent nu, dat het vraagstuk niet gemakkelijk is op te lossen, al acht zij oplossing niet geheel onmogelijk, als vaststaat dat de economische opheffing van Drente gesteund wordt door deze oprichting. Spr. zegt toe dat de drie departementen met spoed zullen overleg plegen. De oprichting van een turf-proefstation zal in overweging worden genomen. Ten aanzien van de gelden op de Hooge- veensche 'Vaart zal spr. overwegen of het Riik van zijn deel tijdelijk afstand kan doen. Van vestiging van nieuwe industrieën in Drente verwacht spr. niet veel. Alleen de land- en tuinbouw zullen zich hebben te ont wikkelen. Voor de gansche economische opheffing moet het centrale punt in de provincie liggen, Spr. zal nog gaarne allerlei wenken nader in overweging nemen. Van emigratie moet men niet veel verwachten. Op een oproep van 100 werklieden voor den Elzas meldden zich slecht drie aan. Spr. is niet bereid het stukloon te verhoc- gen als het loon daalt tengevolge van gebrek aan voldoenden arbeidslust. De motie-Bierema begrijpt spr. niet goed. Hij begrijpt niet welk systeem de voorsteller wil volgen en waarop zijn voorstel berust. De motie-Hiemstra is alleen iets sterker dan de motie-Weitkamp. Spr. heeft deze motie niet noodig. De motie-Wcitkamp acht spr. ook overbo dig, omdat zij zelf vertrouwen stelt in de daden der regeering. De heer WEITKAMP (C.-H.) dupliceert. Hii trekt zijn motie in. Over de moties wordt heden gestemd. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag één uur. voor het kantongerecht in Den Haag. had zich Dinsdag te verantwoorden de „krui dendokter J, F. v. d. Poorten uit de No- belstraat, aldaar, wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. Er bestond groote belangstelling voor deze zaak, niet het minst van de zijde der patiënten. Op verschillende tijdstippen van dit jaar heeft beklaagde menschen in behandeling genomen en hun kruiden en pillen voorge schreven. Voor dezelfde feiten had hij reeds een veroordeeling ondergaan. Beklaagde ontkende zich aan het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde te heb ben schuldig gemaakt. Hij zeide slechts ad vies te hebben gegeven voor den aankoop van kruiden De kantonrechter: Maar u behandelde de menschen. Beklaagde: Absoluut niet. Kantonrechter: Maar u heeft hen in ieder geval toch bekeken Beklaagde; Bekeken is toch geen onder zoek. Allereerst wordt nu als getuige gehoord de inspecteur der recherche de heer H. P. Drenth, die vertelde, hoe druk beklaagde het had, De recherche volgde den laatsten tijd zijn verrichtingen mede in verband met de cocaïne- en morphine-zaak Gemiddeld komen er 30 40 personen per dag bij hem als patiënt. Den laatsten tijd heeft beklaag de verboden iets aan de politie mee te deelen over hun bezoeken bij hem. Hierna verscheen een eenvoudige vis- schersvrouw als getuige. Deze begon te ver tellen, dat zij cr niet van houdt een eed af te leggen Na langdurige discussie met den kantonrechter legde zij eindelijk den eed af. Zij deelde daarop mede, dat zij met een dochtertje bij beklaagde op bezoek ging voor een huidziekte. Op de deur van be- klaagde's woning stond een bordje: Dr. v, d. Poorten, Spreekuur van 1-2. Inspecteur Drenth: Dat is door de politie in beslag genomen Getuige zeide verder, dat zij eerst een kaart van een gulden moest koopen om bij den „dokter" toegelaten te kunnen worden. Daarna moest zij voor kruiden twee gulden betalen ift hetzelfde perceel. Kantonrechter: Gaat het nu beter^met uw dochtertje? Getuige: Ik heb 13 jaar met haar gedok terd zonder baat en nu gaat het kind goed vooruit. Bek!.: Zij is bij verschillende specialisten geweest, die haar nief konden helpen. Ik had dadelijk bemerkt, wat zij scheelde. Dat veel ik zoo, zelfs van een foto af. Kantonrechter: Is dat een gave? Beklaagde: Ik heb zelfs doktoren als pa tiënt en word dikwijls door hen geconsul teerd. Als een patiënt wat mankeert, b.v. vergrooting van de milt, voel ik het bij mij op dezelfde plaats. Ik studeer nog steeds verder. Het O.M.: Bij de laatste strafzaak heeft u een buitenplaats in Argentinië genoemd, waar u beweerde gestudeerd te hebben, die niet eens bestaat. Beklaagde: Ik verklaar mij gereed om het staatsexamen at te leggen en heb daarvoor een request aan de Koningin gezonden. Ik hoorde tot nu toe niets. Het O. M.: Ik twijfel toch wel eenigszins aan het resultaat van dat examen. Beklaagde: Ik niet. De volgende getuigen, een Scheveningsche visschersvrouw in haar flatteerende klee derdracht en een visscher kwamen vervol gens mededeeling doen over dc behandeling van hun kinderen. Het eene kind is doot de kruiden geheel genezen nadat het vol gens getuigen, door de wetenschap was op gegeven Het andere zou genezend van huiduitslag zijn, nadat het negen jaar gesuk keld had onder dokters behandeling. Toen waren getuigen ten slotte maar naar den wonderdokter gegaan en die had het kind met een instrumentie even bekeken. Beklaagde voegde er nog aan toe 1600 verschillende kruiden In. voorraad te heb ben, die bij zelf mengt. Uitspraak. De kantonrechter, dadelijk uitspraak doende, oordeelde het ernstig, dat beklaag de heeft gezegd, toch te zullen doorgaan Tegen ongecontroleerde uitoefening der ge neeskunde moet z.i worden opgetreden Daarom werd bekl. volgens den eisch ver oordeeld tot drie keer één maand hechte nis. Beklaagde zeide in hootfer beroep te zul- Schippers zijn gewoonlijk gemoedelijke, rondborstige kerels. Als ze 't niet eer.s zijn gebruiken ze harde argumenten, maar even later zijn ze weer de beste vrienden. Dins dagmiddag kreeg Mr, Servatius, politierech ter te Amsterdam, zoo'n drietal joviale vechtersbazen en hun slachtoffer bij zich. Op 3 Jan. 1.1. hadden Oom, die op de „Avontuur" vaart, en z'n zoons, die op „Vrouw Grietje" varen, ruzie met een neef, die ook vaart. In de dagvaarding die voor gelezen werd. stond dat neef op straat was gegooid, was gestompt, getrapt en geslagen, „Ja meneer, zei de oudste zoon van Oom, als je leeg bent, ga je bij de baas inlaad- briefjes halen. We waren dien dag net leeg en vader .ging briefjes halen, en daar komt ie mijn neef tegen. Nou, ik vind het wel een beetje „optimistisch" om kabaal te ma ken bij de bazen. Dat vind ik verschrikke lijk!" En heel uitvoerig vertelt hij, dat geen van het drietal neef ook maar had aange raakt. Neef was even nageloopen, gestrui keld, in een plas terecht gekomen en toen hij weer was opgekrabbeld tegen een tram aangebotst om daarna een boodschapjongcn omver te rennen en in een café te vluchten. Mr. Servatius: „Hebt u hem met een pijp geslagen?" Bekl.: „Wel neen, de pijp is trouwens nog heek" „Waarom zegt uw neef dat dan?" „Om ruzie aan te halen." Oom en z'n jongste zoon dischten ook een onschuldig verhaaltje op; het slachtof fer maakte bezwaar om een eed af te leg- gen. „Nou. zei dit schipperskind, ik doe het liefst niet, meneer. Ik heb het nog nooit gedaan!" Mr. Servatius: Vertelt u nu eens hoe 't is gegaan. De mishandelde neef: „Precies weten hoe ik 't niet meer. Want ik ben niet voor ru zie. Ik zag m'n Oom passeeren en ging zelf in gedachten. Ja, want 't leven is tegen woordig geen pretje! En toen begint Oom te schelden van: „Ik heb lekker 60 meter in m'n zak!" en daarna: „Ik sla je de har- sens in!" Ik vlieg weg, een café in, en werd door een agent bevrijd. Nau.... en toen was het afgeloopen." Mr Servatius: „Ja, maar bent u gesla gen, gestompt, enz," Neef: „Ja, in m'n gezicht, maar zonder nadeelige gevolgen. Ik heb het juist buiten weer goed met oom, Jail en Simon ge maakt. Want voor ruzie, daar ben ik niet voor!" „Ja, maar bent u op straat gegooid, ge stompt en getrapt?" „Dat ken wel...." „Neen, is het zoo, of is het niet zoo?" „Zoo precies weet ik het niet meer. Bij de politie zat iemand veel op te schrijven, maar dat weet ik niet meer allemaal!" „Ga maar zitten; straks weet u er meer van, hoor!" „Dat kén wel!" Getuigen, die de schippers niet kenden, bevestigden het relaas, dat in de dagvaar ding stond. Waarna mr. Servatius nog eens vroeg: „Herinnert u zich nu wat er gebeurd is?" Neef: „Niet elk woord".... „Neen, maar, u begrijpt toch wel waar 't om gaat. Bent u op straat gegooid?" „Dat kén wél." „Neen niet: dat kén wel!" ,,Ja, meneer." Ik begrijp het wel. U hebt nu weer vrede gesloten, en wilt daarom de justitie een rad voor de oogen draaien. Het is verstandig, dat u uw geheu gen opgefrischt hebt, anders liep 't niet zóó met u af!" De officier van justitie, mr, dr. Van Heynsbergen, requireerde tegen ieder der beklaagden 8 boete of 8 dagen hechte nis. „Drie tegen een", zeide hij, „is altijd héél laf!" Met kracht protesteerden bekl. tegen dit requisitoir. Ze draaiden niet, en de getui gen wisten er huns inziens niets van. Oom betoogde zelfs dat ze niets hadden kunnen zien. Neef kón trouwens veel harder loo- pen dan hij, daarom had hij hem zelfs niet kunnen slaan. Mr. Servatius liet zich echter niet over tuigen, en veroordeelde ieder tot 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Beklaagden: „Dank u wel, meneer." vorm van een lindeblad. Verder zullen op den verjaardag zelf alle uit Sjcche-Slowakije j verzonden brieven met roode inkt werden j afgestempeld. DE SPOORZOEKERS, door Leo Foppc. N.V. Drukkerij De Spaarnestad, Haarlem. Roomsche boeken voor onze jongens en meisjes, frisch en onderhoudend geschre ven verhalen, die niet stijf staan van on wezenlijke karakters en vervelen door on echte vroomheid, zijn nog altijd zeldzaam. Daarom mogen we dit echt prettige jon gensboek met zooveel te meer vreugde be groeten. Het leven van onze korte-broe- kers wordt er zóó vlot en leuk geschetst, hun avonturen in vacantietijd zóó boe iend verteld, dat het verhaal van begin tot einde boeit. Er zit 'n goede strekking in, maar nergens ligt deze dik erboven op. Het rijk geïllustreerde boek, dat daarbij voor een lagen prijs in den handel wordt gebracht, zal niet alleen bij de jeugd, maar ook bij ouderen in den smaak vallen. IocKiaaj len gaan. Men schrijft ons Het Centraal bureau voor de K. S. A. te Leiden heeft nog geen reden kunnen vin den otn spijt te hebben van zijne aankondi ging omtrent het oprichten eener R. K. Radio-Vereeniging. Nu komt ten minste ieder belangstellende te weten, dat men in de hoofdstad reeds een heel eind gevorderd was op den weg, waarop vele en ook degenen, die bij het Centraal Bureau hun drang uitoefenen, alle katho lieke radio-vrienden van Nederland willen hebben. Nu is tevens gebleken, dat ook in andere plaatsen dan in Amsterdam, Utrecht en Den Haag pogingen tot oprichting wer den gedaan. De bedoeling heeft geen oogenblik voor gezeten, om te Leiden een Draadloozen Om roep te formeeren alleen het verlangen, om alle krachten bijeen te brengen. Dit zij ter geruststelling van de initiatiefnemers te Amsterdam uitdrukkelijk gezegd. Het komt er niet op aan, waar de centrale komtlaat haar te Amsterdam wezen iedereen zal dat een zeer geschikte plaats vinden. Als ze er maar komt, en als maar de deelname alge meen is. Want hoe geruststellend ook de aankondiging moge wezen, dat men ook in Amsterdam ook de financiën voor elkaar heeftmen weet toch, dat er véél geld en al gemeene steun noodig zal zijn, om iets su perieurs tot stand te brengen en op den lan gen duur in stand te houden. Door die na dere publicatie in de bladen, dat de N. S. F. aan de H. D. O. het gebruik harer installatie gaat ontnemen en een strik neutrale omroep wil gaan organiseeren, is de stand van zaken intusschen heel anders geworden en is het vraagstuk vooralsnog hoofdzakelijk een fi nancieele kwestie, zonder algemeene deel name waarschijnlijk volstrekt onoplosbaar. En het zal den verscheiden initiatiefnemers toch niet anders dan welgevallig zijn, wan neer het Leidsche Bureau iets bijdraagt, om hun succes grooter of zelfs mogelijk te maken. Wij Katholieken, moeten met het beste komen wat er te geven is. Wij hebben er de krachten voor, en daarom algemeene deelname en bijdragen van zoovelen als maar mogelijk is, ook uit Utrecht en Den Haag of waar men ook reeds aan het organi seeren is geslagen. Intusschen, het Centraal Bureau verlangt niet de leiding te hebben, maar te dienen het belang van allen. En op die basis vinden de Katholieke, radio-vrienden elkaar wel. Ter gelegenheid van den 75sten verjaardag van Masaryk, den president van Tsjecho- Slowakije, zullen nieuwe postzegels worden uitgegeven en wel van 40, 50 en 60 heller, van 1, 2, 3 en 5 kronen en jubileumsbrief kaarten van 50 heller. De nieuwe postzegels zullen volgens de nieuwste technische mid delen worden uitgevoerd en wel de heller- zegels in koper- en de kronen-zegels in staaldiepdruk. Alle zegels dragen het por tret van Masarvli en »en watermerk ia den AMSTERDAM, 3 Maart. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 5.25.5.50, blauwe f 4.705.00, Eigenheimers f 5,205.30, Bravo's f 4.25 4.50, Roode Star f 4.25—4.50, Blauwe Eigenheimers f 4.254.50, Friesche Borgers f 4.50—4.80, Roode f 4.25—4.50, Blauwe Bor gers f4.25-4.50. Zeeuwsche Eigenheimer po ters f 44.25, blauwe poters f 2.503 bonte poters f 2.503.Bravopoters f 3 4.25, Drentsche Eigenheimers f 2.50—3.50, Roode Star f 2.753.per h.l. Winter Malta-aardappelen f 1011 per 100 kg. DEVENTER, 2 Maart. Luxe-paarden f 350450, le soort werkpaarden f 300400, 2e soort idem f 200—275, Enters f 250—350, pennies f 175275, veulens, f 175250, slachtbankpaarden f 100175. Handel ta melijk. Aanvoer 121 stuks. ELST (Bet,), 2 Maart. Fruitveiling van heden Prijzen Winterjannen 813, Brede- ro.'s 10 14%, Pondsperen 1011, Jas- appels 1317, Gerrit Roelofs 1318, zoete Bellefleurs 1516, zoete Leertouwers 14 15, Campagnezoet 19—23, Huismans 10—11, lste Goudreinetten 24—35, 2e de id. 17—21, Extra 3851, lste Bellefleurs 1822, 2de id. 10—12%, Extra 26—33, Rabouwen 12—14, Spaansche Rabouwen 1516, Eijsdener Klumpkes 2027, Holgaten 1415, Ananas Reinetten 1516 ct., alles per kg. GRONINGEN, 3 Maart Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 475500, 2e f 400 425,3e f 300325 voorjaars kalvende koeien le s. f 325—375, 2e soort f 250—300, kalf- vaarzen le soort f 375—425, 2e s. f 300—325, varekoeien le s. f 300350, 2e s. f 225 275, stieren le s. f 0.880.92, 2e s. f 0.72 0.73, slachtvee le soort f 1.101.12, 2e s. f 11.02 per kg. slachtgewicht, melkschapen f 3050, weideschapen le soort f 5560, 2e s. f 4852, vettd kalveren le s. f 1.351.40,2e 2e s. f 1.151.25, weidelammeren f 1722, vette lammeren f 38—42, loopvarkens f 20— 18, vette varkens f 0.74—0.75, 2e s. f 0.68— 0.70, Londensche varkens f 0.67—0.70, zou ters le soort f 0.68—0.69, biggen f 10—13, f 1.502 per week. Aanvoer 118 vette koeien, 272 vette kalve ren, 175 kalf- en melkkoeien, 73 stieren, 178 schapen, 885 vette en Londensche varkens, 186 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd vlug en tegen teruggaande prijzen vefhandeld. Voor stie ren, slachtvee en vette kalveren bleven prij zen vrijwel gelijk aan die der vorige week. Nuchtere kalveren werden verhandeld tot f 814. De wolveehandel had bij kleinen aan voer een niet vlug, maar prijshoudend ver loop. Voor vette varkens en zouters gingen prijzen iets lager, terwijl Londensche var kens en biggen prijshoudend van de hand gingen. Eieren lager, f 4.505. GRONINGEN, 3 Maart. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt 3 Maart 24 Febr. Zomertarwe f f Roode tarwe 11.00-13.50 11.00-13.75 Witte tarwe 11.00-14.00 11.00-14.00 Inl. rogge 13.00-15.00 13.00-13.75 Wintergerst 12.00-13.50 12.00-13.25 Zwanenb. gerst 12.00-13.30 12.00-13.25 Zomergerst 12.00-13.25 12.00-13.00 Witte haver 8.50-11.00 8.50-11.00 Gele haver 8.50-10.85 8.50-10.75 Zwarte haver 9.50-11.75 9.50-11.25 BI. peulerwten Gr. erwten 10.00-15.00 11.00-15.00 Schokkers 12.00-19.00 12.00-20.00 Paardeboonen 10.00-12.75 10.00-12.75 Wierboonen 10.00-12.25 10.00-12.75 Waalsche boon. 10.00-16.00 10.00-16.00 Koolzaad Karwijzaad 20.00-33.00 20.00-34.00 Geel mosterdz. 20.00-30.00 20.00-30.00 Kanariezaad 17.00-22.00 17.00-22,00 Lijnz. blauwbl. 15.00-25.00 15.00-26.00 Idem witbl. 15.00-29.00 15.00-30.00 Blauw maanz. 35.00-42.00 30.00-42.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg, rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. HULST, 2 Maart. Granen, De aanvoer ter markt was ruim. De noteering was als volgttarwe f 16, rogge f 14, gerst f 15.25, haver f 11.50, erwten f 14, lijnzaad f 22. DEVENTER, 3 Maart. Vee. Dragende koeien f 275400, guste koeien f 180275, dragende vaarzen f 275325, id. pinken f 275325, guste pinken f 200275, gras kalveren f 50—70, nuchtere kalverjen f 1215, stieren per kilo f 0.850.90, vette koeien f 11.15. Handel vlug. Aanvoer 102 w stuks. DEVENTER,. 3 Maart. Eieren. Ter vei ling van de Coöp. Veilingsvereeniging De venter en Omstreken golden de kipeieren f 5.256.85 per 100 ztuks. 2000 eendeneie ren t 6 iipr 100 "tuks Aanvoer 88.100 stuks. BOVENKARSPEL (Slation), 3 Maart. Aardappelen: blauwe 2.10—2.25 per baal, aanvoer 135 baal; uien: groote gele 6.807 per baal, aanvoer 68 baal; le bloemkool 4.757 2e id 3, 3e id. 1.60per 100 sluks, aanvoer 1050 stuks; roode kool 4.506.90 per 100 KG., aanvoer 34500 K.G.; gele kool 58.10 per 100 K.G., aan voer 14.200 K.G.; witte kool 1 1.40—3.40 per 100 K.G., aanvoer 34.000 K.G.; bieten: kleine 35.25 per 1000 stuks, aanvoer 12000 stuks; spruitkool 2.954.85 per 15 K.G., aanvoer 78 zak; witlof 0.02—0,12 per K.G., aanvoer 500 K.G. CULEMBORG, 3 Maart. (Veiling Culem- borg en Omstreken). Brederode 15 ct,, kam peneeren 68 ct„ stoofperen 2'A ct„ win terjannen 57 ct., alles per K.G GELDERMALSEN, 3 Maart. Fruit, Men besteedde ter veilngsvereeniging „Gel- dermalsen en Omstreken" voor; Kamper venen 45410 ct„ Culenmans 1519 ct„ Bellefleur 1618 ct.. Goudreinetten 2030 ct„ Winterjannen 4/49 ct„ Jan Willems 710 ct., Jasappelen 14—18 ct„ Rabouwen 9/4 ct.. Stoofperen 712'A ct.. Huismans appelen 11 ct„ Wijnappelen 14 ct„ Bender- zoet 1215 ct„ Kleiperen 7 ct„ diverse zure appelen 14M ct-, alles per K.G.. alles le soort. VHERTOGENBOSCH, 3 Maart. Boter. (Bericht van de Coöp. Roomboterfabriek) Aangevoerd 18.650 k.g. Prijzen 2.502.65. ROOSENDAAL, 3 Maart. Boter, Aan voer 29.925 k.g. Prijzen: hoogste 2.64, midden 2.59, laagste 2.53. ÏIEL, 3 Maart. Fruit. (Veiling Tiel en Omstreken). Goudreinetten extra 34 ct„ le soort 1629 ct., bellefleur extra 32 ct., le soort 1629 ct., zoete appels 815 ct„ stoofperen 7/411 ct,, winterjannen 68 ct, ijsbouten 7/4—12 ct., huismannen 1014 ct„ binderzoet enk. 83413 ct., Gerrit roelofs 12/416 ct„ Present van Engeland 17—24 ct extra 46 ct. per k.g. VEENENDAAL, 3 Maart. (Weekmarkt). Eieren 55,50 per 100 stuks. Aanvoer 160.000 stuks. Handel traag. Prijzen lager. Biggen 917 per stuk. Handel trager. GÖlJDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da en Omstreken." Veiling van 3 Maart 1925. Spruiten le soort 3636.10, idem 2e soort 15.60, Witloof le soort 13, 20, idem 2e soort 59, Spinazie 40, Kroten 0.80—4.10 per 100 K.G. Kropsla 5.506.60 per 100 stuks. Selderie 2.50 5.40, Peterselie 4.40, Prei 2.805.90 per 100 bos. Eieren 6.106.20 per 100 st. TEXEL, 2 Maart 1925, Eierveiling. Aan gevoerd 26.200 kipeieren. Hoogste prijs 6.60 per 100 stuks. Laagste prijs 5.30 per 100 stuks. Middenprijs 5.90 per 100 stuks. IJMUIDEN, 3 Maart. Heden waren aan de markt de vangsten van 8 stoomtrawlers en 9 loggers. De prijzen waren als volgt: Tarbot 1.901.60, tongen 2.30—1 90 per k.g.; griet 5533, gr. schol 2823 md. schol 29 23, zetschol 3324, kl. schol 3021.50 1810, scharren 154.50 per 52 K.G.; rog gen 3022 per hoop; vleet 1.601 per stuk; bot 157, pieterman en poon 16, gr. schelvisch 53—45, md. schelvisch 40 46, kmd. schelvisch 3631, kl. schelvisch 26231411 per 50 K.G.; kabeljauw 4434 per 125 kg.; gr. gullen 24—15, kl. gullen 198.50, wijting 114.50 per 50 K.G.; heilbot 2.101.40 per K.G. IJMUIDEN, 3 Maart. De sloep MA. 175 (Noordster) is heden van Skudesnaes (Noor wegen) hier aangekomen met 'n aanvoer van 17 vaten gezouten kabeljauw en 574 vaten gezouten haring. IJMUIDEN, 3 Maart. In de week van 24 Febr. tot en met 2 Maart werd door 1 Duit- sche- en 100 Nederlandsche stoomtreilers, 1 motorlegger 1 motorkotter, 45 zeilloggers, 38 motor- en 4 zeilkustvaartuigen alsmede 8 open booten tezamen 878.400 K.G, treilvisch ter waarde van 295.000 aangevoerd. Van de beugvisscherij liepen in dit tijdvak hier binnen 9 stoombeugers met een aanvoer van 23.750 K.G. beugvisch, waarvan de opbrengst 19.665 bedroeg. Er kwamen deze week-jféén haringschepen aan den af slag. De 188 van Ieders aangevoerde consigna tiezendingen brachten tezamen 13.774 op. De totaal-omzet bedroeg deze week 328,939 tegen 335.884 in de daaraan- voorafgaande week, ENKHUIZEN, 3 Maart. Totale haring- aanvoer van gisteravond 410 tal en 43 worp leephaiing Getal vaartuigen 87. Laatste markt f 7,05 prr tal. Heden minder vangstde eerste 34 vaartuigen kwamen heden binnen met ge middeld 7% tal. Marktprijs f 7a 7.15. IJMUIDEN, 3 Maart. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. 126 (Derika X) met f2521 IJ. M. 143 {Balder) met f3224 IJ.M. 149 (Victor) met f 3067 IJ. M. 134 (Gerber- dina Johanna) met f 2626 IJ. M. 482 (Schiedijk) met f 3508 IJ. M. 82 Aneta) met f 3699 IJ. M. 122 (Bertha) met f 3048 T. S. 30 (Texel) met f 87 en de zeilloggers K. W- 15 (Landbouw en zeevaart I) met f 79CW; K, W. 43 (Hoop op Zegen) met f 1052 K. W. 97 (Van der Duyn van Maasdam) met f599 K. W. 137 (Vriendschap) met f 725 K. W. 66 (Twee Gebroeders) met f 535 K. W. 168 (Noordzee VI) met f 559 K. W. 40 (Anna Sophie) met f 286 K. W. 38 (Bertha) met f 637 en K. W. 103 (Katwijk met f 462 aan besomming' Meermalen wordt er bij de opkomst eti bij de eerste groeiperiode van het vlas ge klaagd over het wegvallen van jonge plant jes. Dit wegvallen kan o.a. veroorzaakt wor den door een schimmel welke met het zaad wordt overgebracht. Het was tot nog toe niet mogen gelukken, een bruikbare ont smettingsmethode tegen deze ziekte te vin den. Steeds stuitte men bij het vochtig ma ken van het zaad op het bezwaar, dat het minder goed gezaaid kon worden en aan kiemkracht sterk inboette. Dit voorjaar zijn echter met een tweetal ontsmettingsmiddelen welke in drogen toestand kunnen wofden aangewend enkele voorproeven genomen. Zoowel aan het Proefstation voor Zaadcon trole als bij den Plantenziektenkundigen Dienst zijn de resultaten van deze voorproe ven van dien aard, dat hét gewenscht voor komt de aandacht van de verbouwers op de ze twee middelen te vestigen, te weten: Us- pulun droogontsmetter en Germisan droog- ontsmetter. Volgens mededeeling van den heer Directeur van het Proefstation voor Zaadcontrole waren dit jaar verschillende on derzochte monsters lijnzaad in belangrijke mate door bovengenoemden schimmel aange tast, zoodat het wenschelijk lijkt om tot ont smetting van het lijnzaad over te gaan. Aan de hand van resultaten van verdere proef nemingen hopen we binnenkort in staat te zijn, de te gebruiken hoeveelheden van het ontsmettingsmiddel bekend te maken. Heb het nitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, boe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. De mededcelingen van gisteren omtrent Engeland's veiligheid worden als volgt aan gevuld. Een veiligheidspact met Frankrijk be- teekent voor Engeland veiligheid pp de vol gende wijze: Voor de verdediging van Engeland is het noodzakelijk, dat geen enkele mogendheid ooit de Kanaal- en Noordzeehavens kan be- heerschen; daarom is het noodig, dat vijan delijkheden met Frankrijk en België in de eerste plaats, en voorts met Nederland, Duitschland en Denemarken, vermeden wor den. Verder zou geen derde met Frankrijk of België in oorlog zijnde mogendheid in staat mogen zijn, hetzij Frankrijk, hetzij Bel gië binne> te dringen, zijn havens te nemen, of voldoende van hun grondgebied te bezet ten om er een luchtbasis tegen Engeland te hebben. Daarom is het voor Engeland's vei ligheid noodzakelijk, dat zulk een overeen komst met Frankrijk en België wordt ge troffen, die een invasie van hun gebied on mogelijk maakt. Op het Foreign Office werd heden aan de journalisten verklaard, dat het Britschc ka binet nooit hee.ft beraadslaagd over een do cument als dat, waarvan sprake is in de „Chicago Tribune" (n.l. het voorstel van een pact tusschen Engeland, Frankrijk, Duitschland en België Red.), zoomin in den vorm van een ontwerp als in eenigen anderen vorm. Deze verklaring kan echter niet als een voldoende tegenspraak worden beschouwd, daar de Engelsche bladen geens zins hebben beweerd, dat het kabinet in zijn geheel deze quaestie zou hebben besproken, doch alleen, dat eenige invloedrijke leden der regeering zich met het probleem bezig houden. Verder wordt in de verklaring van het Foreign Office gezegd, dat het niet waar schijnlijk is, dat een dergelijk document spoedig in overweging zal worden genomen, en dat dit in geen geval zal geschieden vóór dat de conferentie te Genève, welke de volgende week aanvangt, zal hebben plaats gehad. De Engelsche bladen achten het zeer waarschijnlijk, dat het document, waarvan de „Chicago Tribune" gewaagt, wel bestaat, doch dat daarin alleen de opvatting van een der ministers is geformuleerd om tot basis te dienen bij latere bespreking. Vast staat in elk geval, dat Duitschland, aan Engeland, Frankrijk, Italië en België een pact heeft aangeboden en dat verschei dene geallieerde regeeringen dit voorstel in overweging hebben genomen. De Britsche regeering antwoordde in beleefde termen en met erkenning van Duitschlands goeden wil dat zij over een dergelijk voorstel niet in onderhandeling wenschte te treden, alvo rens met haar bondgenooten overleg te heb ben gepleegd en haar eigen politiek ten aan zien van het veiligheidsvraagstuk definitief te hebben vastgesteld. Dat op het oogenblik een formule voor deze politiek wordt ontworpen, kan even eens als vaststaand worden aangenomen. Minister Chamberlain, die Zaterdag a.s. naar Genève vertrekt, zal dan ook in de bijeen komst van den Raad van den Volkenbond verklaren, dat de Britsche regeering binnen kort een voorstel zal doen ter vervanging van het protocol van Genève. De Britsche régeering erkent thans dal zij, ten aanzien van het vraagstuk der veiligheid, een eere schuld tegenover Frankrijk heeft, welke nog niet werd ingelost. Men verwacht daarom/ dat Chamberlain in zijn verklaring den na druk zal leggen op deze zijde van het vraag stuk. Inmiddels kan thans reeds nagenoeg met zekerheid worden gezegd, dat de besprekin gen te Genève geen ander resultaat zullen opleveren, dan een voorbereiding voor eek. belangrijker conferentie, waar behalve En geland en Frankrijk, wellicht ook andere geallieerden tegenwoordig zullen zijn, ter bespreking van alle quaesties, die met de veiligheid samenhangen. Er komt voorloopig nog niet veel teeke- «ling in de onderhandelingen over bet Pact en de veiligheid, die geregeld tusschen dc kanselarijen wordt voortgezet. Men krijgt den indruk dat er in de verschillende be trokken landen gestreefd wordt naar een geleidelijk laten doorwerken op de pu blieke opinie van de ideeën, die den laat sten tijd omtrent hét Pact betreffende de Rijn-grens zijn geopperd. Het feit, dat de Gezantenraad heden het rapport omtrent de Duits ch ontwapening ter nadere aanvulling Opnieuw naar het militaire comité heeft ver wezen, hoewel toch Foch aanwezig was en men hem dus mondeling alle gewenschte vragen had kunnen stellen, zoodat de eerst volgende vergadering van den Gezantenraad thans niet voor de volgende week gehouden zal worden, wijst eveneens op den wensch riet overhaast te werk te gaan, Intusschen zal het rapport van generaal Walch thans in extenso wor.len gepubli ceerd, zoodat het publiek zich rekenschap zal kunnen geven van den ernst der Duit- sche overtredingen. Men heeft hier voortdurend van efficieele zijde gewaarschuwd tegen voorbarige be richten omtrent de ontmoeting van Cham berlain en Herriot en de conferentie te Brus sel. Thans blijkt inderdaad dat de eerst* waarschijnlijk niet zal plaats hebben, althans niet op de heenreis van Chamberlain, en ook de conferentie te Brussel zeker voor eerst niet gehouden za! worden. Dit is vol strekt geen gevolg van nieuwe meeningsver- scbillen, die gerezen zouden zijn, maar van den wensch om geen openbare besprekingen te gaan houden alvorens de onderhandelin gen wat verder gevorderd zijn en daardoor een meer onmiddellijk resultaat te wach ten is. De regeling der plechtigheden. Heden precies drie uur zal in het paleis ven den rijkskanselier de plechtige rouw dienst voor Ebert met een rede van den rijkskanselier geopend worden. Om 4 uur: rouwparade voor het paleis van den rijkspresident waaraan zullen deel nemen: een escadron Pruisische cavalerie, een infanterie-bataijon, bestaande uit een Pruisische, een Beiersche. een Wurtcmberg- sche en een Badensche compagnie; voorts een compagnie mariniers en een batterij veldartillerie; 4.15: vertrek van den stoet van het sterfhuis; 4.30: afscheidsrede van rijksdagpresident Löbe op het plein voor het rijksdaggebouw; 5 uur; vertrek van den rijksdag; 5.15: aankomst aan het Potsdam- merstation, waar het vol? in de gelegenheid zal worden gesteld, langs de kist van Ebert te defileeren Wij hebben gemeld, dat de sociaal-demo cratische vakvereenigingen hebben voorge steld, Donderdag naai aanleiding van de teraardebestelling van Ebert gedurende den tijd van 11 uur tot kwart over 11 het werk overal te laten rusten. De „Gewerkschaftsring", die de niet- soclalistische vakvereenigngen omvat, dringt er thans bij de autoriteten op aan, Donder dagmorgen gedurende twee minuten in het gciieele Rijk het werk en ook het geheele verkeer stop te zetten. De rijksraad heeft vanmorgen -.en wets ontwerp goedgekeurd, waarin de rijksregee- ring gemachtigd wordt alle kosten, die het overlijden van den rijkspresident veroor zaakt heeft, uit de schatkist te betalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6