MEDISCHE PRAATJES. Binnenlandsch Nieuws. Aan onze Lezers NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Woensdag 4 Maart 1925 NEUSBLOEDINGEN. Ontivapeningswet. De Zomertijd R.-K. Huisvestings-comité. Gezant te Madrid. De Koningin en de Prins naar Zwitserland. Wijziging der kieswet. Het optreden van den burgemeester van Ameide. GEMENGD NIEUWS. Brand in een Vlasfabriek te Nietap (Gr.). DAMMEN. INGEZONDEN. Ernstige mishandeling. Een verboden loterij te Utrecht Een drama te Woensel. Spoort al Uw keimissen aan hun waag- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant Redden van drenkelingen. „Kindervoeding". Vereeniging van Gymnastiek- onderwijzers M, O. en L. O. Gymnastiek-uitvoering. Haarlemsche Sportvereeniging „De Kampioen". Symphonie-Orkest „Euterpe". Hinderwet Gevonden dieren en voorwerpen. Gevonden dieren en voorwerpen. MUZIEK. De Bloembollen-export De arrestaties te Schoten. Het Provinciehuis te Haarlem. Degenen onder U, die zeer vaak het slac' t offer zijn van een neusbloeding, zonder dat voor dit euvel een aantoonbare reden be staat, wil ik een goeden raad geven n.l. Stelt U onder behandeling van uw huisarts cu laat deze oordeelen of het gebrek, waarmede gij te kampen hebt van een ernstigen aard i-, en of alleen een onbeteekenend verschijnsel. Hiermede wil ik geenszins gezegd hebben, dat gij bij de eerste de beste neus-bloeding direct naar uw arts moet loopen. Alleen in 't geval dat dit verschijnsel telkens binnen kor ten tijd terug keert, is medisch onderzoek op zijn plaats. Immers van een herhaalde neusbloeding kan een ernstig lijden ten grond slag liggen. Zoo is het mogelijk, dat onze nieren niet in orde zijn of ons hart 1 i ;t naar behooren werkt, hetgeen gewoonlijlc hand aan hand gaat. Ook hebben wij een enkelen keer de oorzaak te zoeken in de samenstel ling van het bloed. Bij tal van bloedziekten, waar de verhouding tusschen de roode en witte bloedlichaampjes een geheel andere dan de normale is, ja waar geheel andere elemen ten dan de gebruikelijke in 't bloed aanwezig Zijn, treffen wij vaak als domineerend ver schijnsel de neusbloeding aan. Is nu eenerzijds de bloeding een symptoon can een meer of minder ernstig lijden, zoo kan zij anderzijds slechts een lastige kwaal zijn, waarmede men 100 jaar zou kunnen worden, zoo niet andere buitenstaande oor zaken den levensdraad eerder afsneden. De neusbloedingen hebben ook haar goede zijde. Immers er zuilen onder u wel zijn, die soms lijden aan een dof gevoel in hun hoofd of gekweld worden door een moeilijk te de- finieeren hoofdpijn, een neusbloeding ver lichtte dan in hooge mate en waren wij dat doffe, pijnlijke gevoel meteen kwijt. Al ligt niet altijd een ernstig lijden aan een neusbloeding ten grondslag, toch kan deze zoo'n ernstig karakter aannemen, dat ons den angst om het hart slaat; Degenen, onder u, die wel eens een dergelijk geval mede gemaakt hebben, zullen zeer go?d begrijpen, wat het zeggen wil een lijder bij te staan bij wien het bloed a.h.w. uit de neus stroomt, de pols al slapper en slapper, het g.liat al blee- ker en bleeker wordt en de patiënt ten slotte buiten westen raakt. Wie een dergelijke situatie heeft medege maakt, weet wat dit alles zeggen wil. Geluk kig behooren dergelijke heftige neusbloe dingen tot de zeldzaamheden. Het behoeft geen betoog, dat in dergelijke omstandigheden de eerste en beste medicus gehaald dient te worden, die door als uiterste redmiddel met de z.g.n. Bellocqsche sonde aan de bloeding paal en perk kan stellen, die, zoo zij niet ge stelpt werd den dood van den patient ten gevolge zou hebben. Meestal behoeven wij dit middel niet toe te passen en zijn wij bij machte door toepassing van eenvoudige me thoden de bloeding tot staan te brengen. Wij beginnen met den patiënt een horizontale houding te geven, terwijl wij hem verbieden te snuiven of de neus te snuiten, een hande ling die onwillekeurig verricht wordt, zoo- dra wij eenig vocht in onze neus voelen. Komt het bloed uit één neusgat dan lukt 't dikwijls door dit dicht te drukken, een bloed- stolling te weeg te brengen waardoor de ver dere bloeding verhinderd wordt. Koude, natte compressen op de neus gelegd, be vorderen eveneens 'oloedstolling en heeft in 't meerendeel der gevallen een gunstig ef fect. Komt het bloed uit een plaats gelegen voor in 't neusgat en helpen genoemde mid delen niet voldoende, dan kan met wat wat ten of verbandgaasjes (liefst jodoformgaas) het neusgat dicht gestopt of zooals het met een geleerden term luidt„tramponneeren". Baat geen dezer middelen en dit is juist meestal het geval, wanneer de plaats der bloe ding heel achterin de neusholte gelegen is dan is het eenige redmiddel het instrument, dat wij reeds noemden en dat naar zijn uit vinder den naam draagt van Bellocqsche sonde en waarmede de medicus in staat is de red dende hand te bieden. MEDICUS. Het ontwerp der soc.-dem. Kamerfractie. Ingediend is bij de Tweede Kamer door dc sociaal-democratiscbe Kamerfractie het ontwerp-Ontwapeningswet. Aan de Memorie van Toelichting ontlee- nen wij het volgende overzicht van het wetsvoorstel Er zal uit den aard der zaak vrij wat tijd noodig zijn eer al de noodige maatregelen voor een veiligheidswacht te land en ter zee bij wet en bij Kon. besluit genomen zijn. Daarop kan de hoofdzaak, de verminde ring van de bewapening, niet wachten. Om die reden worden met ingang van t Januari 1926 wijzigingen voorgesteld in de bestaande Dienstplichtwet, die het meest noodzakelijk zijn; a. vermindering van de jaarhjkscbe lich ting van 19.500 man tot 3000 voor de land macht en voorloopig nog 1000 man voor de zeemacht; b. verkorting van den oefentijd tot vier maanden, waarbij de vrijwillige vooroefe ningen geen zin meer hebben; c. afschaffing der herhalingsoefeningen; d. ontslag uit den dienst van alle gewone dienstplichtigen, die nu reeds 30 jaar oi ouder zijn; e. ontslag van alle gewone dienstplichti gen, die jonger zijn dan 30 jaar, met uit zondering van 3000 man voor elke lichting. Nog wordt opgemerkt, dat de mannen in zes ploegen opkomen, elk vier maanden lang. Zoodra ze geoefend zijn, gaan ze naar huis. Voor de opleiding tot bepaalde func ties of tot hoogere rangen moeten de noo dige maatregelen getroffen worden. Er is nooit een geoefende, gewapende macht op de been en nooit tegelijk een aantal man schappen in opleiding, grooter dan 1C00. Voorgesteld wordt dat de manschappen tien jaar tot dc Veiligheidswacht blijven be hooren; als men het verloop in aanmerking neemt, wordt dus de totale sterkte onge veer 250000 man (de tegenwoordige sterkte is 20 lichtingen van 19.500 man). Wat er noodig is aan administratie, onderwijs en uitrusting; hoe zij zal worden gelegerd en worden geregeld als de wet is aangenomen. Een zeer beperkte zeemacht voor het Rijk in Europa wordt voldoende geacht; 10 of 12 politievaartuigen en enkele politie- vliegtuigen, waarmede wij aan alle interna tionale verplichtingen bovendien voldoen. De zeemacht kan niet optreden of dc dienst in Indië moet vooraf geheel gescheiden zijn van dien in het Moederland en afzonderlijk geregeld. Binnen den tijd van twee jaren moeten de voorstellen daartoe worden inge diend. Tot zoolang deze niet zijn aangenomen, kunnen ten hoogste 1000 man per jaar wor den aangewezen voor de zeemacht, gelijk •ok thans het geval is. Is eenmaal de zee macht in werking dan is een getal van 200 dienstplichtigen zeer zeker voldoende, daar de overige plaatsen worden ingenomen door vrijwilligers en door technisch geschoold personeel De tegenwoordige legerorganisalie dient ten spoedigste te verdwijnen: de tegenwoor dige infanterie, cavalerie, artillerie en genie wordt opgeheven; wat er noodig is aan mo tor- en luchtvaartdienst bij zee- en veilig heidswacht, blijft; al het overige wordt afge schaft. Hoe eerder hoe beter; met 1 Januari 1926 telt de lichting nog slechts 3000 (4000) 'nan. Van forten en vestingen, liniën en stel lingen, dus van het geheele tegenwoordige stelsel eener doode weermacht, is geen sprake meer; het wordt buiten gebruik gesteld. Dit kan eveneens geschieden met 1 Januari 1926. De beroepsmilitairen, die nu in dienst rijn, worden onislagen zoodra en zoover ze niet meer noodig zijn, wat met verreweg de meesten het geval za! zijn Hun rechten blijven volledig gewaarborgd en worden, voor zoover noodig. behoorlijk verzekerd. Indien dit ontwerp mocht worden aange nomen. begint met 1926 de zeer sterke ver mindering van de persoonlijke en geldelijke lasten. De laatste zouden echter de eerst komende jaren nog van betcekenis blijven, ten gevolge van de pensioenen en wacht gelden. Het is gewenscht dezen last over oen groot aantal jaren te verdeelen, waar toe het voorstel wordt gedaan bij art. XI. De Vereeniging tot Behartiging der Stoom- vaartbelangen in Nederland heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin uiteengezet wordt, dat vervanging van een gedeelte der nachtvaart doorvaren bij dag licht, gelijk de zomertijd automatisch met zich medebrengt, voor de binnenvaart bij zonder welkom is. Adr. doet daarom de Kamer bet dringende verzoek het wetsont werp tot afschaffing van den zomertijd te verwerpen. De volgende transporten zijn vastgesteld: Aankomst Budapest 11 Maart- Vertrek Budapest 16 Maart. Vertrek Breslau en Mün.ct.en 15 April. Verzocht wordt de kinderen voor vertrek Rijn en Roer zoo spoedig mogelijk te willen opgeven. Alleen voor Hongarije kunnen nog goede ren verzonden worden. De goederen voor verzending moeten 5 dagen vóór de trein vertrekt in het maga zijn te 's-Hertogenbosch aanwezig zijn, dus uiterlijk 11 Maart. Bij K B. is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Madrid Mr. Hh B. Pleyte, onze gezant te Rio de Janeiro. Zooals indertijd gemeld werd, was de Koningin voornemens met den Prins voor korten tijd naar het buitenland te vertrek ken. Dinsdagmiddag heeft het koninklijk echt paar aan dit voornemen gevolg gegeven en zijn Koningin en Prins per gewoon S. S. van 4.46 uur. waarin zich de rijtuigen van den koninklijken trein bevonden, met klein ge volg naar Zwitserland vertrokken, van waar de vorstelijke personen over zestien dagen in de residentie terug verwacht worden, waarna het koninklijk gezin zich den 28en dezer op Het I-oo gaat vestigen Volgens „Het Vad." houdt de intrekking door mej. Van Dorp van haar initiatief voorstel in zake de verandering der Kies wet verband met het voornemen der Vrij heidsbondfractie om zelfstandig binnenkort een voorstel tot wijziging in te dienen. Het Tweede Kamerlid Schaper heeft tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gericht: Is de Minister bereid, terwijl, naar de be richten verluiden, vanwege de justitie een onderzoek wordt ingesteld naar de handel wijze van den burgemeester van Ameide in verband met het optreden van den nacht waker Vroon, tegenover autobestuurders in begin Februari, z.a dit gesignaleerd is in het Weekblad van het Recht, ook zijnerzijds een onderzoek in te stellen naar de gedra gingen van dien burgemeester, opdat blij- ke, of deze functionaris aan het hoofd eener gemeente kan gehandhaafd blijven. meermalen ruzie in huis zijn geweest. In aansluiting aan het familiedrama je Woensel verneemt de „Tel. dat in het lij kenhuis iii het Liefdehuis te Eindhoven de sectie is verricht op het lijk van het meisje Antonia Foliant. Uit het medisch onderzoek, ingesteld door dr. Mettrop uit den Bosch, en dr. Goyarts uit Woensel, is komen vast te staan, dat de dood van het meisje geen onmiddellijk ge volg is van mishandeling. Men acht evenwel de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de dood is verhaast doordat er werkelijk eenige mishandelingen zijn gepleegd op het meisje. Het meisje is gestorven tengevolge van tu berculose (vliegende tering), en in haar doodsstrijd ijlde zij vreeselijk. Op dat moment werd zij door de moeder en door een broeder van het meisje mishan- deld, zoodat de buurlui duidelijk haar gillen hebben vernomen en ook hebben kunnen j gewaar worden het optreden van de moeder ten opzichte van haar kind. Ujt alles blijkt, dat het kind zeer slecht werd opgevoed en grootendeels verwaar loosd werd. Dinsdagmiddag is te Nietap (Gem. Roden) de vlasfabriek „Lindenstein", eigenaar de lieer L. P. Penterman, te Roden totaal afge brand. Ook het machinegebouw is verwoest. Door den gunstigen wind bleven andere ge bouwen op het terrein behouden. Aan de fabriek werkte een 150-tal personen. Ver moedelijk is de brand ontstaan, doordat vonken zijn terechtgekomen in vlas, dat op de ketels te drogen lag. Veor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Zaterdagavond heeft te St. Maartensdijk (Zeeland) een zekere L. een dorpsgenoot P-, die hem thuis kwam betalen, wegens een on beduidend verschil van meening over een geldkwestie zoodanig geslagen, dat de neus verbrijzeld is en de getroffene in levensge vaarlijken toestand verkeert. Ruim 400,000 obligaties in beslag genomen. De recherche te Utrecht heeft beslag ge- legrl op ruim 400,000 obligaties van dc lo terij-onderneming ,,Uülé Deze obligaties hadden betrekking op de 438c premileening dezer maatschappij. Het waren stukken van 3.50, te betalen in vijf maal 70 cent. Deze inbeslagneming staat in verband met reeds eerder opgemaakte processen-verbaal tegen de maatschappij wegens overtreding der Loterijwet. (Tel.") Dinsdagmorgen is in de Heemskerkstraat in de Hemelrijken te Woensel (N.-Br.) een familiedrama ontdekt. De 15-jarige dochter van zekeren Foliant, wonende in deze straat, werd dien morgen dood te bed ge vonden. Het meisje zag er zeer vermagerd uit en bleek, tengevolge van mishandeling te zijn overleden. Het kind zou des ochtends nog geslagen zijn. Naar de „Tel." verneemt moet het meisje zijn in verband met een en ander gearres teerd. Naar de „Tel." verneemtmoet het meisje ziek en niet in staat zijn geweest om te werken en iets te verdienen. Thuis meende men echter, dat zij er wel toe in staat was geweest. Dat schijnt de aanieidende oor zaak te zijn geworden van dit drama. Er zou DE BEKEERING VAN CHINA FN JAPAN De generale abt der Hervormde Cister- ciënsers, de Hoogw. heer .Jean Baptiste Ollilraut de Keryvallan mocht eenigen tijd geleden het volgende schrijven ontvangen: Hoogwaardigste Heer. Ofschoon het reeds een heilig werk is, menschelijke hulp te bieden aan de aposto lische mannen, die arbeiden aan de uitbrei ding van den Christennaam, zoo kan er voorzeker toch niets heilzamer zijn, dan voor hen Gods bijstand te verwerven: im mers, zooals de H. Paulus zegt: „Noch hij die plant is iets, noch hij die besoroeit, maar het is God die den wasdom geeft. De H. Vader geeft dan ook zeer gaarne zijne goedkeuring aan die Vereeniging, wel ke nog niet zoo lang geleden in het kloos ter van O. L. Vrouw van Vertroosting in China tot stand kwam; en welke verleden jaar op last van Zijne Heiligheid werd over gebracht naar Citeaux, het Moederhuis van uwe roemrijke Orde, om daar door U te worden bestuurd. Tezamen met een gelijksoortig werk van de Z.Z E.E. P.P. Jesuieten zal voortaan hare officieele benaming zijn: „Vrome ver eeniging van Missen en Gebeden, ter eere van de Onbevlekte Maagd Maria, voor de bekeering van China, Japan en omliggende landen. Moeilijk zou ik de levendige voldoening kunnen weergeven, welke de Doorluchtige Hoogepriester ondervond bij het vernemen, hoe dit werk zich in minder dan een jaar tijds reeds uitbreidde. Z. H. wenscht U hier mede van harte geluk en spreekt de hoop uit, dat het werk tot algemeene bekend heid moge komen, opdat zoodoende ontel baar vele katholieken hunne pogingen ver eenigen om van het Allerheiligst Hart van Jezus genade en. zaligheid af te bidden, voor zoovelen, die nog gezeten zijn in de schaduw des doods. Daar nu binnenkort het Generaal Kapit tel der geheele orde zal bijeenkomen, is het de vurigste wensch van den Opperprie ster, dat gij in overleg met de andere over sten der Orde alle pogingen aanwendt om de nieuwe vereeniging overal te verbreiden. Mogen alle geloovigen, hierin voorafgegaan door de Bisschoppen, gehoor geven aan Zijn oproep, en zich in deze Vereeniging laten inschrijven, dan zou de zoo gewensc.i- te dag aanbreken, dat alle volkeren, nog slechts één Schaapstal uitmaakten onder één Herder. Ondertusschen schenkt de H. Vader tot onderpand de hemelsche gunsten, aan U, aan al de religieusen der Cistcrciënser orde en aan al de leden der Vereeniging van ganscher harte den Apostolischen zegen. Terwijl ik met genoegen U hiervan kennis geef, maak ik van deze gelegenheid gebruik om mijne gevoelens van ware hoogachting jegens U uit te drukken, en verblijf ik gaarne Uw toegenegennm (get.) P KARD. GASPARRI. In verband hiermede ontving onderge tekende van Fr. Vitalis Klinski, abt der Abdij van St. Benedictus te Achel, het verzoek voor dit liefdewerk van Missen en gebeden voor de bekeering van China en Japan omliggende gewesten, in Nederland leden te werven. Het gaat om de bekeering van bijna OOU millioen heidenen, grootendeels geen onbe schaafde wilden, maar meerendeels volken met een cultuur van tientallen eeuwen, dus ouder dan dc onze, eri waardoor hunne be keering zooveel moeilijker wordt. De eenige verplichting, die men door het lidmaatschap op zich neemt, is: voor de EE H.H geestelijken jaarlijks een n Mis en voor de Ieeken één H. Communie per maand. Vele Nederlanders zijn reeds lid geworden, zoodat de Abdij van Ache! hei grootste aantal leden heeft gekregen van alle Cistersiencer Abdijen in Belgie. De Hoogeerw. Abt wenscht zoo gaarne, dat alle goede Katholieken in Nederland zich als lid opgeven. Zij staan immers bekend door hun groote liefde tot, en hunne diepe ver eering van de H. Eucharistie, zooals het Eucharistisch Congres van het vorig jaar weer heeft getoond; en om hunne veelvul dige H. Communiën Het kleine Nederland staat ook aa" de spits in zijn ijver voor het Missiewerk, Bijna dertig der tegenwoordige Missie-Bisschop- oen zijn Nederlanders. Laat men nu geen plan maken om lid te worden, maar zich dadelijk opgeven, t an uitstel komt afstel. Want deze mededeelwg kan niet, als een advertentie, eenige kecren worden herhaald. En ik wensch mets liever dan genoodzaakt te worden, om dagelijks lange lijsten met vele namen van leden te mceten zenden aan den Hoogeerw. Abt. Men ontvangt daarna van hem het bewijs van zijn lidmaatschap met dc opgaaf van de vele aflaten aan dit Missie-liefdewerk verbonden. W. J. J, DE JONG. Hilversum ,Aschdag 1925. Competitie 2de klasse. (Afdeeling Noord) van den Nederlandschen Dambond. In het clublokaal der „Haarlemsche Dam club" speelden voor bovengenoemde com petitie de „Haarlemsche Damclub" II tegen de Damvereeniging „Zaterdagmiddag" I uit Amsterdam. SIMULTAANSEANCE J. W. VAN DAR TELEN TE CASTRICUM (N.H.) Donderdagavond 12 Maart a.s. zal door den heer J. W. Dartelen uit Haarlem een si- roultaanvoorstelling gegeven worden in Hotel „De Rustende Jager" te Castricum (N.H.) voor de leden en genoodigden der „Castri- cumsche Damclub". EEN NIEUW DAMWERKJE. Binnenkort zal bij de N. V. A. W. Seg- boer's Uitgevers-Maatschappij verschijnen een practische Handleiding voor het Dam spel, geschreven door den heer J. W. van Dartelen te Haarlem. Dit werkje is bedoeld als handleiding voor hen die het damspel willen leeren en om als basis te dienen voor verdere etOmeer diepere studie van dit spel. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB I—GE ZELLIG SAMENZIJN II. Beverwijk I heeft eindelijk haar eerste overwinning kunnen behalen op Gez. Sa menzijn I uit Hillegom. Alhoewel de Hille- gommers hun beste beentje voor hadden gezet wisten zij het niet meer dan 9 punten te behalen, deels door het niet opkomen van een drietal hunner leden. De gedetailleerde uitslag is als volgt Beverwijk IGez. Samenzijn II. 1. G. NumanJ. Weijers 20 2. P. HoogeboomL. Bouckaert 02 3. J. BruinsB. Duivenvoorde 11 4. Th. BisschopTh. Philipse 11 5. B. HoogeboomM. v. d. Reep 0—2 6. J. v. ZutphenF. Toledo 20 7. G. BestemanA. v. d. Poel 11 8. C. Spanjaard—P. v. d. Hulst 0—2 9. H. v. d. LaanJ. Bouckaert 20 10. A. TervoortJ. de Rooy 20 11—9 S.D.O. I—ONS GENOEGEN II. Deze wedstrijd eindigde,-zooals te ver wachten, in een geweldige overwinning van S.D.O. I. Met niet minder dan 146 wist Sterk Door Oefening te winnen. Dezer dagen hield dc heer A. Meyerink, voorzitter van de Propaganda-commissie van den Nederlandschen Bond tot het red den van Drenkelingen, te Goes, een lezing met lichtbeelden over zwemmen en redden van drenkelingen. Volgens de Goesche courant was het ge meentebestuur vertegenwoordigd door den gemeente-secretaris; voorts waren aanwezig doktoren, dc commissaris van politie, de heer Wierts van Coehoorn en tal van da mes- en heeren-leden van de bad- en zwem- vereeniging ,,'t Sas." Onmiddellijk na afloop der voordracht werd een reddingsbrigade opgericht en ver klaarde dr. Snoek zich bereid de medische Jeiding der brigade op zich te nemen. De heer Constanse, voorzitter van t Sas", bracht den spreker van dien avond dank voor diens interessant betoog. De jonge brigade zal zich onmiddellijk aansluiten bij den bond. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 175, Dinsdag 172, Woensdag 181, Donderdag 163, Vrijdag 178, Zaterdag 165 porties. De Vereeniging van gymnastiek-onderwij- zers M. O. en L. O. in Nederland houdt haar algemeene vergadering in de Paasch- vacantie dit jaar in Haarlem. Op Zaterdag 14 Maart a.s., des avonds 8 uur, wordt in de Gemeentelijke Concertzaal door leerlingen der Rijkskweek- en Leer school een "gymnastiekuitvoering gegeven, ten bate van de afdeeling Haarlem en Om streken van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, Dc Haarlemsche Sportvereeniging „De Kampioen" geeft op Zaterdag 7 Maart a.s., des avonds 8 uur, haar 19e jaarfeest in dc Groote Zaal van het Brongebouw. Welwil lende medewerking wordt verleend door het Jazz-Band „Don 'i Cry", leider dc heer Willy •V ersteeg. Op Donderdag 10 Maart 1925, des avonds 8 uur, wordt in dc Gemeentelijke Concert zaal een concert gegeven door het Sympho- nie-Orkest „Euterpe", directeur de heer J. A. Meng. Solisten zijn Mejonkvrouwe W. Smissaert, Den Haag, fluitiste, en Tine -Moes, concert zangeres, Haarlem Burgemeester en W ethouders van Haarlem doen weten, dat bij hunne beschikking van 2 dezer aan de firma Emrik en Binger ver gunning is verleend lot uitbreiding van hare boek-, steen- en lichtdrukken}, gevestigd in het perceel aan de Koningstraat no. 2432. Terug te bekomen bij: J. Beekelaar, A. L. Dyserinckstr. 69, vulpen; P. Krugcr, Plein- 4rocd, zaklantaarn; P. Verhoogd, Leidsehevaart 144, Sigarenmagazijn „Onder den Sint Bavo", vogeltje. J. Graskamp, Rollandstraat 67, bal. J. Rei ziger, Ged. Oudegracht 68, broche. Zwem mer, Kennemerstraat 9H rd., gedrag-boekje. P. Vos, Tuinstraat 9D, kerkboekje. J. Schmitz, Prinsen Bolwerk 32rd„ gebeden boekje. Stapel, Keizer Karelstr. 46, bal. Dijkstra, Ged. Oudergacht 18, bal, J. H. Beilschmidt, Westerstraat 47, damesceintuur. H. Vogels, Eendrachtstraal 14. diabolo met stokjes. A. Kolenbrander, Teding v, Berk houtstraat 12, gulden. H. Lahaise, Emostraat 31, gereedschappen, v. Genderen. Parklaan 91, zw. hond, Kenn. Fauna. T. Meijers, Nas- saulaan 34 E, zw. hoedje. E. Smits, KI. Houtstraat 81, dameshorloge. J. Numes, Delftstraat 17rd., dames-armbandhorloge. Po litiebureau Smedestraat, gr. handschoentje. W. Hesseling, J. F. Helmerstraat 1, water proof-jas. G. W. de Jong, M. v. Heemskerk straat 26, kussen. Woningbureau Nassaustr. 16, lorgnet in étui. J. Hardesmeets, KL Hei- fidland 52 rd.. !nr>d. Politiebureau Smede straat, hondenbelastingpenning. C. Bouwen», Burretstraat 10rd.,portemonnaie. G. de Kor te, Hoofmanstraat 11, postwissel. M. Neder- koorn, Kinderhuissingel 66, portemonnaie m. inh. W. Alphenaar, Kruisweg 49, id. m. inh. N. F. Rijntjes, Schalkwijkerweg 43, ro zenkrans. Politiebureau Smedestraat, regen jas. J. Aandekerk, Oostvest 32, stof Jvoe- ring). J. L. Boonakker, Vijfhuizen n.b. de Cruquius, ring met sleutels. T. Marsa, Oranjeboomstraet 89, stoof. L. v. Voorst, Wilsonsplein 14, kindertaschje. W. Ooster man, Klarenbeekstraat 47, taschje met por- temonnaie en H. Hartplaatje. E. Srnits, K.1. Houtstraat 81, schooltasch m. inh. P. A. Sie- ben, Keizer Karelstr. 34, vrijkaart (tram). H. Dijkstra, Z. Brouwersstraat 35, bril in étui Politiebureau, Smedestraat, bank biljet C. Kramer, Patri moniumstr. 16, beursje met inhoud; H. Roose, Harmenjans- weg 68, ceintuur-bruin M. Biemans, Bak- kerstraat 38rcL, dasspeld C. v* d. Helm, v. Marumstraat 46, dasspeld J.Pannenbroek, Gierstraat 60, stukje gummi; Crommelin- Staten Bolwerk 5, witte hond, „Fauna P, Amelsbeek, Dorreboomstraat 4, bruine hand. schoen F. v. Rijkswijk, Kloppersingel 127, herdershond A. v. d. Valk, Nassaulaan 31, grijze handschoen H. v. d. Reep, Duin- iustparkweg 58, te Santpoort, dobermanshond P. Heeremans- Wouwermanstraat 52, hond;e bruin Mej. Knol, Koninginneweg 109, halsband met penningF. Kalsbeek, Da Costastraat 18, handschoen, wit wol H. Op- broek, v. Marumstraat 39 a, hondenpenmng J. v. d. Voort, de Haasstraat 5, hond met penning H. J. Lasschuit, Kr. Dijk 5, poes, grijs-zwart G. Dekker, Kleverparkweg l/o, reismandje ;B.v. Leeuwen, Beeksteeg 6rood dames ondergoed C. ter Wee, Assendelver- straat 40 zw. babypop Politiebureau, Sme destraat portemonnaie met inhoud G. v. Hensbergen, Anegang 27, penseel G. J. Nieuweveen, Hasebroekstraat 6, portemon naie met inhoud J. Dennenbroek, Gier straat 60, pet M. Else, Kenaustraat 28, por temonnaie met inhoud L. Reus, Burret straat 7, petPolitiebureau, Smedestraat, portemonnaie met inhoud J. J. W. Leeveld Drappenierstraat 9, idem idem J. .Bouw meester, Kennemerstraat 60 zw., idem idem Politiebureau, Smedestraat, rijwielbel. merk G. J. Broekhuizen, Carolingenstraat 11, zxl- verbon J. Dennenbroek, Gierstraat 60, rozenkrans in etui P. Stelleman, Fabricius- straat 4, zilverbon H. Rozedorp, Bilder- dijkstraat 11 rood, schaartje L. Ketting, Fiorastraat 12, schoenen (gymn.) J. Den nenbroek, Gierstraat 60, sigarettenkoker C. M. v. d. Ham, Burgwal 79rood, tasch met rijwielgereedschap G. de Jager, Wolstraat 7 rood, schooltasch met boeken. EEN ORCHIDEEEN-TENTOON- STELLING TEN BATE DER T.B.C.-BESTRIJDING TE HAARLEM EN OM STREKEN. Namens het Bestuur onzer Haarlemsche Tuberculose-Vereeniging wordt ons ver zocht het volgende mede te deelen Mevrouw van Vloten te Aerdenhout, Hui ze „Orchidophilia" aan de halte Doodweg van de E.S.M. naar Zandvoort, zal op Zater dag en Zondag, 7 en 8 Maart a-s. eene ten toonstelling organiseeren van een rijke verzameling orchideeën, die alle schitterend in bloei staan. De tentoonstelling wordt ge opend van 's morgens 10 tot des namiddags 5 uur, Zaterdags toegankelijk voor f 1, 'sZondags voor f 0.50. De geheele opbrengst komt ten bate van 4e Haarlemsche Tuberculose-Vereeniging, Ged. Oude Gracht 41. Een sympathiek plan, waarvan naar wij hopen het succes even groot moge zijn als 10 jaar geleden toen een zelfde tentoonstel ling werd gehouden ten voordeele van het Haarlemsche Steun-Comité tijdens de mobi lisatie. Wij herinneren ons nog goed de schat van van zeldzame orchideeën van de fraaiste en zeldzaamste kleuren en vormen, waarover ee ieder toen vol bewondering was. De orchi deeën-teelt heeft dien tijd niet stilgestaan, en men kan er dus zeker van zijn nog schit terender exemplaren te zullen zien dan in 1924. Wie een zeldzame collectie orchidee ën wil aanschouwen, verzuime dus niet op Zaterdag of Zondag, 7 en 8 Maart a.s. een trammetje te nemen naar den Doodweg, men zal uiterst voldaan van zijn uitstapje terug- keeren. Niet alleen over de buitengewoon fraaie bloemen, die men gezien heeft, maar óók om de prettige gedachte onze plaatselijke t.b.c.-vereeniging te hebben geholpen, die op 't oogenblik erg in den brand zit. Zij staat, zoo luidt het voorloopig jaarver slag over 1924, voor een tekort van f 3300,- dat is geen kleinigheid. Maar laten we er on middellijk aan toevoegen dat hoort zoo, want komen we niet te kort, dan doen we niet genoeg voor u, voor alle inwoners in ons gebied van tuberculose-bestrijding. Doch het tekort moet aangezuiverd worden. Te gen de moorddadige tuberculose mogen we niet te kort schieten, willen we zelf niet onze kinderen haar slachtoffer worden. Elk uur één onzer in ons klein landje gaat hard. Moge daarom meerderen het goede voor beeld van Mevr. van Vloten navolgen door op één of andere wijze mede te werken on ze Haarlemsche Tbc. Vereeniging uit hare eerste geldverlegenheid te helpen, het komt ons allen ten goede J. Dijkstra, Ged. Oudegracht 18, bal P. H. v. d. Werff, Burgwal 38 rood, rijwielbel, nierkH. Kuiper, Kamperstraat 38 rd. ceintuur-gabardine F. Piccard, Raamvest 13 ceintuur-rood gelakt A. v. Delden, Nassau- straat 29 zw. motor handschoen-bruin J. Meijer, Zuid Polderstraat 74, hond-herder T. Harmans, Wijde Geldeloozepad 28 rd. handschoenE. Dondorp, Bakenesser- gracht 99, haarkam in étuiW. G. ten Kate, Ten Katestraat 20, lorgnet in étuiN. Zijl stra, Karei v. Manderstr. 31< portemonnaie m.i. J. Bonfrer, KI. Houtstraat 91, auto nummerplaat ;J. W. Put, Barendstraat 13 zw. hondenpenning F. Mooiweer, Alb. Thym- straat 14 zw. portemonnaie m.i. Bosma Ripperdapark 18, portemonnaie m.i. G. v. Eijken, Hier v. Alphenstraat 30, zakspiegel A. Veenings, Vaartstraat 6, zweep wordt in ontstellende mate vergroot. Wan- Mia Peltenburg, Hendrik cn Willem Andriessen. Het programma van het concert, aan staanden Donderdag te geven door Willem en Hendrik Andriessen en Mia Peltenburg zal voor de eerste helft aan Schubert gewijd zijn. De zangeres zal een tiental liederen voordragen, terwijl dc pianisten een vier handige Fantasie zullen spelen. Na de pauze zal worden uitgevord een werk van Debussy a 4 mains „Six épigraphes antiques", waarna Mia Peltenburg vier liederen van denzelfden componist zal voordragen. Ten slotte spelen de heeren Andriessen een suite van G. Bi- zet „Jeux d'enfants", die, evenals boven genoemde werken van Schubert en Debussy, oorspronkelijk voor vier handen gecompo neerd is. Het Tweede Kamerlid, de heer Michielsen, heeft tot de ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gerichtf Hebben de ministers kennis genomen van t feit, dat bij de Engelsche Regeering plannen in voorbereiding of overweging zijn, betref fende de bescherming van den Britschen tuinbouw en het Britsche bloemboll'enbe- drijf Zoo ja, is het hun dan bekend, waarin die plannen der Engelsche Regeering bestaan, en zijn zij bereid, zoodanige stappen bij voor melde regeering te doen, opdat die plannen niet, of zoo min mogelijk een nadeelig karak ter voor den Nederlandschen bloembollen export zullen dragen? De Tweede Kamer gaf gisteren den hee- Kleerekoper verlof, den minister van Jur stitie eenige vragen te stellen omtrent de behandeling, die verdachten somtijds van wege de politie ondergaan, in het bijzonder omtrent de feiten, die zich hebben voorge daan tijdens en na de arrestatie van eenige personen die te Schoten en omstreken als verdacht van brandstichting zijn aangehouden De interpellatie is bepaald op een nader te bepalen dag. BENAUWD EN GERED. 't Is nu een eeuw geleden, dat na 'n langen regenachtigen winter de zeedijnen den aan drang der golven, opgezweept door een or kaan uit het noordwesten niet konden weer staan. Die storm ging vergezeld van een hoogen springvloed, zoodat ook hoogere gronden zeer van het water hadden te lijden. De zeedijk brak o.a. bij Durgerdam. Heel Oud-Holland tusschen Zaan en Zuiderzee kwam onder water, maar ook een groot deel van Friesland, Overijsel, Gelderland en Drenthe. Haarlem heeft van dezen watervloed wei nig last gehad, dank zij de stevige sluizen van Spaarndam en de verhooging van den Slaperdijk tusschen Santpoort en Spaarn dam. Bij den Noordwesterstorm van de eerste Februari-dagen van 1825, verdween het ge heele strandvlak van Zandvoort onder het zeewater. De schuimende golven werden te gen de duinen opgestuwd en beukten 'i strand met geweld. De zee steeg toen zoo hoog op, dat een schip van zestien voet diep gang vóór het Groote Badhuis zou hebben kunnen ankeren. Duizenden stuks vee en ook eenige men- schen verloren er het leven bij. Toch ge schiedden er ook wonderbaarlijke reddingen. Zoo o.a. met Aaltje Gielen een boerenvrouw uit de buurtschap Achterhoek nabij Nijkerk. Zij bevond zich juist op weg, toen door springgetij een hooge vloedgolf kwam opzet ten. Zij werd door het zeewater overvallen en redde zich op eenige kleine wilgenboo- men. Twee daarvan bond ze samen met haar schorteldoek, ging er toen opzitten met den rug in den wind. Zij hield zich beurtelings met de eene hand vast, om de andere tus schen haar kleeren voor verstijving te be waren. Haar klompen was ze al heel gaun kwijt, zoodat haar voeten onophoudelijk door het Zuiderzeewater werden bespoeld „In dien deerniswaardigen toestand," zegi de oude historieschrijver, „bracht zij dril en dertig uren door, alvorens er redding voor haar opdaagde. Opmerkelijk is het, dal hare gezondheid hierbij niets heeft geleden. Tal van boeren verloren al hun vee en hadden na den vloed land onder water. Zoo was het ook gegaan met een landman bij Oosterwalde (in de gemeente Doornspijt op de Veluwé) nabij de Zuiderzee. Hij hield er den moed in en nadat storm en vloed voorbij waren, toog hij met ernst aan het werk, om althans het land weer in orde te brengen. Deze man had betrekkelijk kort daarna weer tien stuks vee op stal staan. Nu ontmoette hij een anderen landman, die weleer als knecht bij hem gediend had. Hij vraagt hem, hoe het met hem was afge loopen e#n krijgt slechts tranen tot antwoord. „Houd moed, jongen zei de oude baas. „zooals ik ook doe. Ik heb al acht beesten weer aangekocht en ben met nieuwen lusi weer aan het werk gegaan." „Dat is goed baas," antwoordde de voor malige knecht, „maar ik heb geen crediet zooals gij." „Kom de beesten eens met mij zien, was het weder woord van den vroegeren baas. Nauwelijks waren zij in den stal gekomen, of de edelmoedige boer riep opgewekt uit: „Kom aan Kies er een paar uit 1" De ander weigert, maar nu maakt de brave landman zelf twee koeien los en laat ze naar de arme woning van zijn ongelukkigen ge wezen knecht drijven. In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer, over het wetsontwerp tot verhooging der begrooting van het bouwfonds voor de departementen van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Onderwijs, K. en W. voor 1924 (aankoop terrein gouvernements gebouw Haarlem), wordt er op gewezen, dat de considerans niet juist is. In de considerans toch van het wetsontwerp behoort niet, ge lijk hier geschiedt, te worden medegedeeld, dat het wenschelijk is gebleken een bepaalde voorziening aan het oordeel van de Staten- Generaal te onderwerpen, doch behoort te worden gezegd, dat de wenschelijkheid is gebleken, een bepaalde voorziening tot stand te brengen. Deze fout is allerminst alleen van formeele beteekenis. 't Wetsontwerp lijdt aan( een gebrek, dat zich als het ware in den con-' siderans heeft gecristalliseerd. De Regeering draagt in dit wetsontwerp een deel van haar taak over aan de Staten-Generaal. Sommige leden achten de vrees gewettigd, dat de hier gewraakte vorm van opzet aan het wetsont werp is gegeven, wijl dc Regeering, gevoelen- een voorstel te moeten doen toch niet warm voor dit voorstel is gestemd, ja, zelfs het wellicht niet ongaarne veiworpen zou zien. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zouden de hier aan het woord zijnde leden de houding der Regeering zeer betreuren. Naai hun meening zou het niet meer dan een daad van goed fatsoen zijn, indien thans aan de ge meente Haarlem het gevraagde bedrag zou worden uitbetaald. De gemeente Haarlem heeft het terrein aangekocht op advies en zelfs eenigszins op het aandringen van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland, ter wijl men mag aannemen, dat de Regeering er niet onkundig van was. Dit en andere om standigheden vormen een afdoend argument voor het standpunt dat de oorspronkelijk door de Regeering gemaakte afspraak, welke toch eigenlijk als een mondelinge overeen komst is te beschouwen, behoort te worden nagekomen. Dit is volgens deze leden een moreele plicht, welke op den Staat rust. An dere leden waren echter van oordeel, dat hier van moreele verplichting geen sprake is. Eenige leden gaven als hun oyrdeel te ken nen, dat, indien het wetsontwerp niet wordi aanvaard, aan de Gemeente Haarlem eer schadevergoeding behoort te word?n uitbe taald, in elk geval haar het geleden rentever lies moet worden vergoed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9