IN EN OM HAARLEM. De bran>l in 3e Passage te ZandYoort. Donderdag 5 Maart 1925 48ste Jaargang No. 15984 Dit nummer bestaat uït 8 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. Agenda 6 Maart Ned. R.-K. Volksbond. Personalia. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Actie van bakkersgezellen. „Nieuw Leven" bekroond. Van de fiets gevallen. MUZIEK. Jubileum. Jubilea. De Ijsbaan. „Herwonnen Levenskracht" en „St. Raphael" J. J. WEBER ZOON Haarlor».. Koningstraat 10 Telegraphisch Weerbericht. LAATSTE NIEUWS Vreeselijk ongeluk. Man en vijf kinderen gestikt. Een noodlanding. De rede van Senator Beranger. Generaal Pershing. Een inval van bandieten. Groote brand io Londen. Chamberlain te Parijs. De „Rothe Fahne" verboden. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarleo en Agentschappen: Pei week0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 R lijnen) Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adrertentiên 35 cenl» P** rü/ti Sij contract belangrijk Advertentien tusschen tekst als ingezonden mededeeiing 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel V raag- en aanbod-adver- tentiên 14 regel 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct.. bR vooruitbetaling Alle abenré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, A OA jf|fl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende «itkeeringenI uUWiJi' Levenslange geheele on X 7Kfl ^'j een on2eva' me' 4 OKfl bij verlies van een hand, X IOC geschiktheid tot werken; T OU." doodelijken afloop, T fcOU." een voet of een oog; 'XU.™ bij verlies van een X Cfl bij een breuk van i 4A bij verlies van ee« duim of wijsvinger; I 3U." been of arm; T 'rU andere vinger. Een agenda met allerlei klein goed. En tel kens opmerkingen van ondergeschikt belang. Een voorstel van B. en W. om nieuwè na men aan bruggen te geven gaf, zooals altijd ■bij zulke doopplechtigheden, aanleiding tot oen breede discussie. Ditmaal echter was er een pikant kantje aan de voordracht om dc nieuwe brug over de Zomervaart Nagtzaam- brug te noemen. De heeren Castricum en Keesen hadden voorgesteld om er den naam Zomervaartbrug aan te geven. De heer Cas tricum verdedigde dit op dezelfde gronden als gisteren reeds onder de „Damiaaljes" aangegeven En dit verwekte de verontwaar diging van Wethouder Reinalda. Deze noem de het een buitengewoon eng en klein stand punt om nit overwegingen van partijbelang tegen hel benoemen van een brug, straat of plein naar een politiek persoon, te ageeren. Maar de heer Castricum merkte daar zeer juist tegenover op, dat hij in het verleden •blijk genoeg had gegeven van een breed standpunt in te nemen. Een bestaande straat, n.rn. de Oosterstraat, is overgedoopt in Nagt- zaamstraat. Toen is er gekomen een Nagt- zaamplcin. En dat alies met medewerking van hem en zijn partijgenooten. Maar daar moet eens een eind aan komen. En we zijn het met den heer Castricum eens. Dc Wethouder moest zich juist als partijgenoot van Nagtzaam op den achter grond houden en anderen laten beoordeelen, welke beteekenis dc overleden leider der «oc.-dem. fractie voor het openbaar leven van Haarlem heeft. Dat zon heel wat objec tiever zijn! Inmiddels werd het voorstel- Castricum verworpen met 20 tegen 13 stem men. Er zijn altijd menschen, die bang zijn om voor enghartig te worden aangezien^ Daarom hebben voorstellen als deze altijd weinig kans. De heer Keesen trok een voorstel om in plaats van den voorgesteiden naam Lelie- kwakel te lezen Heerensingelkwakel maar in. (Een ondeugende stem riep om: Heercn- kwakel!) Een andere „straatkwestie", welke veel belangstelling trok, was het voorstel van B. en W. om de bestrating van de Nassaulaan te verbeteren. Mevrouw van Looy had een andere oplossing dan B. en W. Daar zijn nog veel oude keien uit Kruisweg en Kruis straat over. Maak daar een onderdek van en een asphaltbovendek. Dat zal daar op de Nassaulaan, waar veel zwaar verkeer is, door v elen gewaardeerd worden. De heer Keesen was van een andere meening. Hij achtte het verkeer niet druk genoeg voor asphalt en meende, dat het beter was het geld voor andere, slechte straten te besteden, dan een dure bestrating te maken zooals B. en W. voorstellen. Bovendien achtte spr, het beter le volstaan met een eenvoudig herstel der bestaande bestrating en dan dc oude, mooie hoornen te behouden. Wethouder Reinalda maakte daartegen over de voor de hand liggende opmerking, dat deze boomen ook eens klein zijn ge weest en do nieuwe kleine boomen ook wel weer groot zullen worden! De heer Joosten ging verder in zijn wen- schen. Hij wilde n.m. het voorstel aanhou den om te kunnen bestudeeren of het groote verkeer langs Kruisweg en Groote Hout straat niet ten deele langs de Nassaulaan zou kunnen worden geleid. De Commissie van Openbare Werken, namens welke de heer van Liemt het woord voerde, was het echter met B. en W. eens, dat de Nassau laan geen druk genoeg verkeer heeft voor asphalt, maar zóó slecht, dat er noodzake lijk verbetering moet komen. En dan is een klinkerbestrating de meest aangewezene. Wethouder Reinalda sprak m gelijken geest, na een college in wetenschappelijke bestra ling te hebben gegeven. Reeds in 1907 is een plan voor een nieuwe bestrating van de Nassaulaan gemaakt. Daaraan is echter nooit uitvoering gegeven. Men heeft altijd maar weer „kousen gestopt"', zooals men dat in straatmakerstermen noemt. Nu, de fietsers en wandelaars weten, wat dat betcekent! De heer v, d. Kamp sprak niet ten onrechte van een Rulschbaan. Aan dien ellendigen toe stand moet nu een einde komen en dat kan het best en het meest economisch gebeuren door het plan van B. en W, te volgen: een nieuwe bestrating en een verhoogde baan in het midden van de laan, ten einde het rij- verkeer aan twee kanten te leiden, zooals de Wethouder uiteen zette. Behalve een col lege in bestrating, gaf dc heer Reinalda er ook nog een in taalzuiverheid. Toen hij het n.m. over het asphaltplan van mevrouw van Looy had en zeide, dat haar oplossing, n.m. oude keien omkeeren en er een vloeibare teermassa over uit storten al te eenvoudig was, maakte hij meteen de opmerking, dat rnen niet van geruischlooze, maar van ge- ömischlooze wegen moest spreken. Kom, heer Reinalda, laten wij taalkwesties nu maar buiten de raadzaal houden. Gezien de officieele Rijks- en Gemeentestukken zijn de openbare lichamen ten deze nu juist niet de aangewezen voorlichters. Het taaleigen ver staat onder geruisch juist het straatrumoer, dat men op verren afstand waarneemt en waarin de motorvoertuigen den hoofdtoon vormen. Wij houden dus nog maar aan ge- ruischloos vast. Er werd bij deze gelegenheid nog over vele andere dingen gesproken: over duin- en rivierzand, over oude keien en parallelwe gen Ten slotte waagde mevr. van Looy nog een poging om de voordracht uitgesteld te krijgen, welk denkbeeld door het rumoer in de zaal geen voldoende ondersteuning vond, maar daarna weer door den heer Joosten werd overgenomen. Toen bleken er op eens een aantal soc.-democraten vóór te zijn! Toch werd dit voorstel om de voordracht aan te houden met 22 tegen 9 stemmen ver worpen, waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De Nassaulaan zal dus eindelijk worden opgeknapt! De Wethouder van Openbare Werken was hiermee niet van bod aL Er was nog een leelijk zaakje voor hem op te knappen, n.m. het beroep van een eigenaar van een per ceel aan den Verspronckweg, wiens huur der had geklaagd over een lek in het dak, Op deze klacht hadden B. en W. den eige naar veroordeeld om het dak te herstellen, ondanks er een huurcontract was, waarbij de huurder op zich heeft genomen de herstel lingen binnen- en buitenshuis voor eigen re kening tc nemen. De heer Klein Schiphorst trok over dit besluit van B. en W. niet malsch van leer en zeide, dat het gemeente bestuur zich wel moest wachten om als handlanger in een ruzie tusschen huurder en verhuurder op te treden^ De spreker zeide zelf ter plaatse een onderzoek te hebben in gesteld en niets onregelmatigs te hebben ge vonden. Aan het huis mankeert niets. Wan neer men dit afkeurt, kan men 90 pet. der huizen in Haarlem afkeuren. Er is hier alleen sprake van een dakkapel, waardoor wel eens een druppel regen komt, wanneer er westen wind op staat. Dat is bijna niet te voorko men. Maar wat is het geval? Bouw- en Wo ningtoezicht heeft hier bij ontstentenis van den inspecteur een kantoorbediende, een teekenaar, heengestuurd en deze heeft in het volle bewustzijn van zijn waardigheid.... het huis afgekeurd! De heer Schiphorst pro testeerde met kracht tegen een dergelijk op treden. De heeren van Liemt, Mizerus en Wolzak, die gezamenlijk een bezoek aan het perceel hadden gebracht en geen nat plekje hadden gevonden, sloten zich hierbij aan. De heer Wolzak bestreed bovendien den rechtsgrond van B. en W. die zich op de Woningnood wet beroepen. Wethouder Reinalda had hier geen ge makkelijke taak. Hij begon met zwaar prin cipieel geschut over de Woningnoodwet, welke aan de gemeentebesturen de bevoegd heid van ingrijpen geeft, wanneer er in een bepaalde gemeente woningnood aanwezig is. Welnu, deze is er in Haarlem, zei de Wethou der. En dan is er een artikel 8 in die wet, hetwelk optreden van den Gemeenteraad toelaat, „indien een woning wordt verwaar loosd tot schade van haar bewoonbaarheid" Op grond van dit artikel wordt dagelijks op getreden tegen huiseigenaars, die reparaties aan de huurders willen overlaten, maar prac- tisch de huizen laten verwaarloozen. Een dergelijk geval was hier ook aanwezig. Ec dit is wel zóó waar, dat een gemachtigde van den huiseigenaar aan den directeur van Bouw- en Woningtoezicht heeft gevra igd, welke herstellingen zouden moeten gebeuren. Toen bij antwoord had ontvangen zou hij ge zegd hebben; maar deze aanwijzingen zijn absoluut onvoldoende voor eer. grondige re- paratic! De heer Wolzak, die den gemachtigde eveneens had gesproken, ontkende pertinent de mogelijkheid van dit antwoord. Wethouder Reinalda vond daarin een aan leiding om een nieuw onderzoek voor te stellen. Nu er zóó 'n groot meeningsverschil tusschen de ambtenaren en dc deskundigen leden van den Raad bleek te bestaan, wilde hij op geen beslissing aandringen. Dc. voor dracht werd daarop aangehouden. Inmiddels bepaalt de wet, dat, wanneer dc Raad bin nen vier weken geen uitvoering geeft aan een waarschuwing van B. en W. de zaak auto matisch komt te vervallen. Het heeft er dus allen schijn van, dat dit uitstel feitelijk gelijk staat met verwerping van de voordracht. En, na wat er gisteren naar buiten is geble ken, lijkt de behandeling dezer zaak door Bouw- en Woningtoezicht ook niet meer dan een afwijzing waard Voor een definitief oor deel zullen wij echter nadere gegevens en mededeelingen afwachten. Bij de behandeling van de aangevraagde geidleening, groot 100.000 door de regen ten van het Groote Gasthuis ten behoeve van een centrale verwarming hadden wij groote oppositie verwacht. Naar wat in de discussies uitlekte heeft dit verzet achter de schermen plaats gehad en kregen we nu in het openbaar slechts enkele voorzichtig ge formuleerde, maar niettemin veelzeggende verklaringen te hooren. Het verst ging de heer van Liemt, die vroeg, waarom dc gel den voor het Groote Gasthuis in drie ter mijnen worden aangevraagd: eerst voor de verbouwing, dan voor dc verwarmingsinstal- iatie, en later nog eens voor een nieuwe keu ken. De heer v. d. Kamp interrumpeerde on deugend; anders hadden ze het niet gekre gen! Wij vreczen, dat hierin een kern van waarheid schuilt. Want de Wethouder mocht in repliek al oolijk opmerken: bij het aan vragen van een crediet voor een verbouwing was ook een verwarmingskelder in het plan opgenomen; dus wist de Raad, dat er later gelden zouden worden aangevraagd voor één verwarmingsinstallatie.... bij den bouw of het vergrooten van een ziekenhuis is het toch normaal, dat in de begrooting ook de verwarming wordt betrokken! De heer Klein Schiphorst zei, hoewel schoorvoetend, toch met het voorstel mee te gaan, omdat hij wist, dat binnen 50 jaar nu geen verdere veranderingen in het Gasthuis zouden worden aangebracht. Ook deze il lusie kwam dc Wethouder verstoren door de mededeeling, dat daaromtrent niets vast stond. Onder meer zal er binnenkort een nieuwe keuken met al wat daaraan verbon den is, moeten worden gebouwd. Het Groote Gasthuij is een duur paardje op stal. Een ding is ons altijd onbegrijpelijk, dat al die verbouwingen en uitbreidingen al tijd partieel en buiten verband met alle in de gemeente aanwezige ziekenhuisruimte ge schieden. 't Is er voor de gemeente toch al leen maar om te doen voldoende ruimte voor zi.ken op de meest economische wijze be schikbaar te stellen^ En nu verbaast het tel kens, dat er hij nieuwe uitbreidingen van het Groote Gasthuis in den Raad geen stem op- gaal om le informeeren, of er in Haarlem inderdaad gebrek aan ziekenhuisruimte is en dus de uitgaven voot het Groote Gasthuis onafwijsbaar. Ten slotte is er door den heer Joosten namens de sociaal-democratische fractie nog oppositie gevoerd tegen het voorstel van B. en W. om voor winkeliers een speciaal tarief in te voeren voor reclame-doeleinden in dc avonduren. De heer Joosten stelde het voor, alsof door deze voorgestelde tariefswijziging de xvinkeliers werden bevoordeeld. En niet weinig! Momenteel betalen zij 28 cent en nu wordt het 8 cent. Dat is een verlaging van 250 procent, zei dc heer Joosten. Maar wan neer dat gebeurt, is het beter om bet ge heele tarief te herzien, in welke geest hij dan ook een voorstel indiende. Dc heeren Castricum en van Licint oestre- den dit. De begrooting voor 1925 is geba seerd op de bestaande tarieven, dus gaat het niet aan om dc derde maand van het begroo- tingsjaar de basis onder het budget weg te nemen. Bovendien toonde dc heer van Liemt aan, dal de winkeliers in het geheel niet bevoordeeld worden. Het voorstel is en kel maar een lokaas om 's avonds na 8 uur meer' aan reclameverlichting tc gaan doen. Tot nu toe passen bijna alle winkeliers er voor om na het uur van winkelsluiting alleen voor reclame nog duren stroom te gebruiken. Kan dit echter tegen een verlaagd tarief ge beuren, dan heeft zoowel de gemeente daar voordeel bij, als de winkelier, die goedkoop reclame kan maken. Wethouder Slingenberg bestreed eveneens krachtig het betoog van den heer Joosten en 'wees er onder meer op, dat de soc_ dem, woordvoerder vergeten had, dat er een vast recht-tarief werd ingevoerd; dat men dus ook betaalde, als men geen licht brandde en dat boven dat vaste recht 8 cent werd be taald. Van de 250 pet. bleef dus niet veej over. Het voorstel-Joosten werd dan ook met 22 tegen 9 stemmen verworpen. Aan enkele de siderata van de heeren van Liemt en Castri cum kwam de Wethouder tegemoet, waar na de voordracht werd goedgekeurd. Na een korte geheime zitting werd nog bet rapport over de- nazorg voor achterlijke kinderen behandeld. De proeftijd zal ver lengd worden tot 1 November en daarna moet de ambtenaar nog eens rapport uit brengen hoe hij zich verder de nazorg denkt. Bij de rondvraag deed Wethouder Rei nalda de blijde mededeeling, dat de heer Brcdius het huis te Zaanen aan de gemeente cadeau heeft gegeven met den wensch, welke echter geen gebod is, om het oude gebouw als historisch monument te bewaren. Verder wierp de Bloemententoonstelling haar schaduw al vooruit door een wijziging van de winkelsluitingsverordcning, waarbij aan alle consumptiezaken gelegenheid wordt gegeven om gedurende de tentoonstelling, dus twee maanden lang, na acht uur open te blijven. Wie weet, wat er uit deze dispen satie op langen termijn nog groeien gaat. Sociëteit St. Bavo. Damclub „Ons Genoe gen" 8 uur Haarl. Gemengd Koor 8 uur Spoor en Tram 8 uur Knipcursus 8 uur Overheidsperso neel 8 uur Metaalbewerkers 8 uur Rederijkers 8 uur Bestuur Propagandaclub Vrouwenbond 8 uur. Militair Hospitaal Kinderhuisstraat 2 Tentoonstelling van „vrij en spontaan kin derwerk" Kunsthandel F. H- Smit. Tentoonstelling van werken van Johanna Kruyder, dage lijks van 10 tot 6 uur Uitgezonderd 's Zondags Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—934 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Sniedestraat 23. telefoon 10049 Ailc- werkdagen van 9 134 van 2634 en s avonds van halt 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 jur hofstraat 1 Alle werkdagen van \P.tn R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloeru- 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos), R. K.' Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve de: Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens- j dagmiddag ruilen van kinderboeken Si. Marthaverecniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor HollandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei 11671 R, K. Bevolkingsbureau - Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie., iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild mei wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holz'nausl en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel Hulp dringend noodig. Een steun-comité. Gisteren werden de verschillende plaatse lijke vereenigingen door het Gemeente- Bestuur tot een spoedvergadering ten raad- I huize uitgenoodigd om middelen te bera n - o u in den eersten nood der getroffen gezinn-n te voorzien. Aan deze uitnoodigingen hadden de navolgende gevolg gegeven R. Kath. Armbestuur Gem. Armbestuur Werk liedenvereniging „Onderling Hulpbetoon; Ned. Herv. Gemeente Godsdienstige Kring; Isralietisch Armbestuur Vereeniging Tram 740 Hotel- en Pensionhoudersbond Red dingsbrigade en Witte Kruis. De deputatie's bestonden uit de volgende personen Red dingsbrigade: Mevr. Weenink; R. K. Arm bestuur den heer G. Wijdeman Gem. Arm bestuur: de heeren de Braai en Geers; Onderling Hulpbetoon: den heer Hoilenberg; Ned. Herv. Diaconi: den heer R. v. d. Mije; Witte Kruis: Dr. Gerke en Rollema; Hotelhoudersver. den heer Gunters; Tram 740: de heeren de Zoas en Muller; Gods- dienstigleven: de heeren Elfers en Sluisdam: Israëlietisch Armbestuur: de heeren de Jong en Krabbé. De vergadering werd geleid door den heer Beekman, burgemeester, waarbij mede tegenwoordig was de heer Molenaar. De Voorzifter zette het doel dezer Spoedvergadering uiteen en memoreerde de groote ramp, die veie gezinnen had getroffen. Het betreft een 10-tal gezinnen met een totaal van 71 personen. De inboedel der meeste gezinnen zijn zeer laag of in 't geheel niet verzekerd, terwijl zij alles wat zij bezaten in de vlammen hebben zien opgaan, waardoor het Gemeente-Bestuur handelend zou moe ten optreden. Het meende echter den steun en de lief dadigheid van alle inwoners te moeten in roepen door bemiddeling dezer verschillende instellingen. Uit de aanVezigen Werd dan tenslotte een werkcommissie aangewezen, die als eerste taak krijgt, onder het oog te Zien, op welke wijze het meest practisch en doeltreffend zal kunnen worden gewerkt. Vermoedelijk zal men den inwoners lijsten ter inteekening aanbieden. In deze werkcommissie hebben zitting de heeren Wijdeman; R. v. d. Mije; de Jong; Padt; Muller en. Molenaar. Deze' zullen aan de verschillende tegenwoordig geweest zijnde deputatie's verslag doen en zoo noodig met hen beraadslagen, wat meer gedaan zal moeten worden. Hulp is nood zakelijk. Thans zijn de verschillende ge troffen huisgezinnen bij anderen, die hunne woningen liefderijk open zetten opgenomen, doch dit kan en mag maar van korten duur zijn. Als men dan weet dat de meeste dezer personen en vooral de kinderen als het ware geheel ongekleed vluchten moesten, alles achterlatend, dan behoeft het geen betoog, dat spoedige hulp dringend gewenscht wordt. Gaarne doen wij dan ook een beroep op de ingezetenen. Laten zij allen steunen naar financieële draagkracht op de inteeken- lijsten, wanneer die worden aangeboden. Het Encycliekfecst wordt dit jaar in het Brongebouw gehouden. Gisteravond hield de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond, onder voorzit terschap van den heer J. Ph. H. Castricum, eene ledenvergadering. Genïstalleerd werden een 15-tal nieuwe leden. Met genoegen con stateerde de voorzitter dat het ledental van stands- en vakorganisatie weer vooruitgaat. Mededeeling werd gedaan van de plannen voor de viering van het Encycliekfeest. Het zal dit jaar geschieden in samenwerking met de omliggende afdeelingen, n.l. door een groote openluchtmeeting in den tuin van het Brongebouw. Als sprekers lullen optre den een priester en een leek. De heer Guit uit 's Gravenhage heeft zich hiervoor reeds beschikbaar gesteld. Andere sociale organi saties als Middenstandsbond, Vrouwenbond, A. R. K. A., enz. zullen worden uitgenoodigd tot deelname. Uitvoerig werd nog besproken de te voeren propaganda tot versterking der organisatie. Een systematisch plan voor het geheele jaar werd voorloopig vastgesteld. Het bestuur zal dit nader uitwerken. Na een woord van dank en een aansporing tot propaganda voor de grootmaking van ons R. K. Werkliedenverbond sloot voorz. met den Christ, groet deze geanimeerde vergade ring. Voor het examen machineschrijvcn,' systeem Pont. zijn geslaagd de heer J. A. Brongers, en de dames 1. Gerritsz en F. S. C. C. de Geus. Voor kantoorstenograaf zijn geslaagd de dames A. N. M. v, Liemt en E. C. Vander. (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). bijkantoor NASSAULAAN 18. dagen; Maand.gs, Woensdags. Vrij ags van 69 uur n.m en Zaterdags an 5934 uur en in het St Joseph- cbotiw te Halfweg vanaf 1 Novembet des Dinsdags var 5634 uur n.m Dinsdagavond had een vergadering plaats van den ledenraad van de Coöperatie „Vooruitgang'. Ter sprake kwam o.m. dc actie door de bakkersgezellen gevoerd. Ver schillende punten werden aan het bestuur in overweging gegeven. De Geheel-Onth. Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" behaalde bij den in dit sei zoen gehouden Nationa'en Tponeelweds'.rijd te Leerdam een derden prijs met 't tooneel- stuk „Tropenadel." Tevens werd aan mevr. SmitTermère een persoorsprïjs toegekend als juffrouw v. Kooy. in „Tropenadel", bestaande uit een prachtige vaas, ter beschikking gesteld door de directie der Letrdamsche Gasfabriek Gisterenmiddag te ongeveer 5 uur reed een 13-jarig meisje, wonende Westerhout- oark te Heemstede, op den Wa^e" we«r per f'els in geze'schap van een vriendinne'je. De fietsen kwamen met elkander in aan raking, waardoor het meisje kwam te vallen en een enkel brak. Zij moest naar de Ma- riastichtiog worden overgebracht. „Polyhymnia". Een bij uitstek welgeslaagde avond! 'n Beetje fuifstemmig, wegens den inzet van het zilveren jubilé een prettig afwisselend programma. een volle zaal veel Jeugd en 'n uitvoering die er, ook zuiver muzi kaal bezien (behoord), zijn mocht. Niet dat ieder nummer ons evenzeer de schoonheid aandeed! Het openingsnummer b.v. „Woudzang" van Olman, liet ons steen koud. Wij roken en voelden geen haas en mos, maar wel de inspanning der zangers en zangeressen. Het kwam niet tot 'n graf klank geheel, de tenoren domineerden, de alten die zich in Brahms' Wiegelied, 't tweede nummer, zoo voortreffelijk toonden had den de liefde niet. Het populaire Wiegenlied was, wellic ht door zijn licht-aansprekend melos, stukken beter. Hier was equilibre en genoot ieder zanger 't ensemble mee. Eu in 't „Ave Maria" van P v. d, Putten kwamen de capaciteit van 't koor en de leidings-kwa- liteit van den dirigent helder uit als voor treffelijk. En 't slotkoor, uit .Tannhau- ser"? De Schwung was er wel, de klankkleur bevredigde, maar ons sloorden de Holland- sche woorden erg, Intusschen verdienen over 't geheel de zangers en de zangeressen een pluimpje, dat ze terecht naar hun dirigent, w'illem Hespe. zullen verwijzen. Van 'n heel bijzonder talent gaf bovenge noemde blijk in zijn prestaties met het kin derkoor. Koe heel anders, hoe aangepast hij hier dirigeerde, dat is op zichzelf al 'n noti tie waard. En hoeveel lenigheid en expressie hij wist le scheppen in die groote schare van kinderlijke ongeschoolde stemmen! Dach ten we aanvankelijk, ondanks de bekoring en 't succes van vooral de eenstemmige num mers, dat gesette dooroefening in dynamiek wel nuttig zou zijn, de cantate van Wierts kwam bewijzen, dat ook 'n gaaf piano en sprekende krachtschakeering niet buiten t bereik van dit kinderkoor vallen Artistiek heel zuiver was ook de keuze van de jongensstem, die 't voorstel deed de poppen te verstoppen. Zoo'n echte rakkers- stem! Als soliste trap op mej. Cor Igesz, sopraan, correct en (soms hè) bescheiden begeleid door den heer R. Riphagen De zangeres gaf in sympathiek en geoefend, maar weimg elastisch stemgeluid n zestal liederen, waar van „Frühlingsschusucht". Schubert, en „Vrijheid" van Richard Hol 't best slaagden. De andere nummers, vooral „Aan zee" van Loots, leden aan 'n tekort in soepelheid en contrast. Waar verder noodig begeleidde mej. Rie Bergisch verdienstelijk op den vleugel. E. den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de firma Enschedé en Zonen (afd. Courant) in dienst trad als letterzetter. Ongeveer 9 uur werd hij, naar aanleiding hiervan, door een commissie uit het perso neel, de heeren C. v. d. Berg en A. Peper, per auto van zijn woning gehaald. Op zijn afdeeling gekomen sprak eerstgenoemde heer hein toe, uit naam van zijn collega» en overhandigde hem een pendule. Van de directie der courant kreeg hij het gebruikelijke geschenk, een enveloppe met inhoud. Het verdere gedeelte van den dag mocht hij in huiselijken kring doorbrengen. Heden herdacht de heer J. v. Wave- ren den dae', waarop hij vóór 25 jaar be noemd werd tot amanuensis van Tevlcrs stichting. Het water van dc Ijsbaan aan dc Kléver- laan is thans weer weggepompt. Het secretariaat van ,,H. L." schrijft ons: Met. groot genoegen namen wij kennis van het jaarverslag „Sint Raphael", voorko mende in de N. H. Crt. van j.I. Woensdag. Daaruit constateeren wij, dal de leden voor de commissie voor „Herwonnen Levens kracht." wederom hun benoeming aanvaar den. Een dankwoord hiervoor aan. St. Raphael, die een prachtig voorbeeld geeft van medewerking met het fonds „Herwon nen LevenskrachtWij vragen ons af, welk bestuur van een vak-organisatie zal op de agenda plaatsen: Benoeming commissie voor „Herwonnen Levenskracht?" Het bestuur van „St. Raphael," geeft het voorbeeld. Laten alle afdee'ingsbesturen hun aandacht eens hieraan sdhenken. Een bewijs van steun voor „Herwonnen Levenskracht" geeft „St. Raphael" even- Barometerstand 10 uur v.m.: 773. Achteruit Opgave van: OPTICIENS -- FABRIKANTEN medegedeeld door het Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bihfi Naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Maart 1925. Hoogste barometerstand 778.2 m. M te Valentia Laagste barometerstand 734.7 m. M. te Janmayen. Verwachting van den avond van 5 tot der avond van 6 Maart: AanvarTkelijk matige, later toenemende noordwestelijke tot westelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk met re genbuien. eens a.s. Vrijdag in het gebouw St. Bavo Daii zal één acte-film van ,,H. L. afgedraaid worden. Niemand van „St. Raphael" zal zeker verzuimen dezen avond bij te wonen. Er zai trouwens een bijzondere actie van ,J4er- wonnen Levenskracht" uitgaan. Men seint ons uit Amsterdam: Heden, Donderdagmorgen, is aan de v. Lennepkade hoek Nic. Beetsstraat, alhier in eem woonschuit ontdekt, dat de man en dc vrouw met 5 kinderen bewusteloos waren. De politie verschafte zich toegang tot de schuit; het bleek, dat dc man en de kinderen reeds overleden waren. De vrouw gaf nof teekenen van leven Vermoedelijk is vergiftiging door kolen damp de oorzaak van dit verschrikkelijk ongeluk. ROOSENDAAL, 4 Maart. Het post vliegtuig van de K. L. M. met piloot Rlun- der, heeft hedenmiddag 12.30 uur op het vliegveld te Roosendaal tijdens de tocht Amsterdam—Parijs, een noodlanding moeten maken. Na geruimen tijd gevlogen te heb ben, constateerde de piloot, dat er iets aan den motor haperde. Bij de Belgische grens ge komen, keerde hit terug naar Roosendaal en landde daar voorspoedig op hel vliegveld aan den Bredaschen Weg De per telefoon ontboden monteur uit Rotterdam, die tegen den avond op het vliegveld was, onderzoent den motor, doch wist het defect niet tc sig- naleeren. Daar de motor echter regelmatig werkte, meende hij, dat de piloot terug kon vliegen naar Rotterdam. Beiden zijn daarop ingestegen en te half zeven gestart Hoewel het vliegveld nog geheel duister was boven Roosendaal, oriënteerde het vliegtuig, waar op ljet koers naar Rotterdam nam PARUS, 4 Maart. De uiteenzetting van senator Beranger in de iinanciëele commis sie van den Senaat, heeft in politieke krin gen groot opzien gebaard. Als de Senaat het standpunt van Beranger aanvaardt, dan moe ten in de door de Kamer aangenomen be grooting, weer groote veranderingen aange- 1 bracht worden. Minstens 1 milliard francs moet dan van de uitgaven-post geschrapt worden en de bestaande belastingen dienen gehandhaafd te blijven. HAVANA, .5 Maart. De geneesheeren hebben verklaard, dat de toestand van ge neraal Pershing zeer bevredigend is en er geen levensgevaar bestaat. SAN LOUIS, 5 Maart. Vijf mannen dron gen het gebouw binnen van de Mount-city- trust-company. Zij hielden 75 bedienden en dc patroons in bedwang en ontsnapten met 30.000 dollar. LONDEN, 5 Maart. Gisteravond brak brand uit in de 3 grootste fabrieken van 't Woolwich-arsenaal. De geheele Londensche brandweer rukte uit. De vlammen werden aangewakkerd door een hevigen wind; 10 mijl in den omtrek kon men de vlammen zien; 200 politie-agenten hielden de men schen een afstand. PARIJS, 5 Maart. Morgenavond komt Chamberlain alhier aan; de politieke be sprekingen beginnen reeds Vrijdagavond en worden Zaterdag voortgezet. Op grond van de laatste discussTes in het Britsche kabinet wordt hier aangenomen, dat het door Duitschland voorgestelde garantie-pact in t middelpunt der besprekingen zal staan. BERLIJN, 5 Maart. De Rothe Fabne is voor twee weken verboden wegens het pu- bliceeren van een oproep aan het arbei dende volk, waarin het heette, dat Ebert's witte terreur duizenden arbeiders liet ver moorden en tien duizenden in den kerker

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1