KUNST EN KENNIS. RECHTSZAKEN. ORDE EN ARBEID, KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. LUCHTVERKEER. MARKTNIEUWS. lJzergestalte van het bloed. Een trillingsmeter. Expeditie naar de Canadeesche „Everest". De internat, tentoonstelling voor de schoen- en leder-industrie. Poging tot moord op zijn vrouw. Uit het Bakkersbedrijf. De Utrechtsche leerstoel. Deelnemen van reserve officieren aan de kader- oefeningen. Openbare aanbestedingen. Staatsbegrooting 1924. Intrekking Zomertijd. Moties. Psychopathen-wet. Faillissement. Het verkeer op de vliegvelden in Februari. Ned. Vliegtuigfabriek. waren 36 partijen.'Prijs Goudsche le soort f 6063. 2e soort f 5659, rijkstnerk f 60 68. Handel matig. VISSCHERIJ. De begrafenis van Rijks president Ebert. President Coolidge aanvaardt zijn ambt. SPORT EN SPEL1 Ned. R.-K. Dambond. OPRICHTING VAN HET DISTRICT GOUDA i De „Javabode" maakt melding van een te Weltevreden ingesteld chemisch bloedonder zoek, waaruit zou zijn gebleken, dat het ijzergehalte van het bloed stijgt onder den in vloed van de tropen. De inlander heeft meer [ijzer in het bloed dan de pas in Indië aange komen Europeaan. Ook vond men, dat het ïjzergehalte van het bloed stijgt naarmate het lichaam zich I'gewend heeft aan een grootere hoogte. Bij proeven in de bergen genomen vond men een hooger ijzergehalte bij het normale j individu dan aan de kust. Proeven genomen met individuen, die ge wend waren aan de kust te wonen, doch eeni- ',gen tijd in de bergen waren geweest, bevesti gen zulks. Men heeft voort3 proeven genomen met oud Indisch-gasten te 's-Gravenhage en met opvarenden van één der mailbooten, wanneer dezen hier te lande aankwamen. Deze proeven toonen aan dat slechts uiterst langzaam de toestand zich herstelt met de wisseling van klimaat. Oud-Indisch-gasten in 'Holland loopen nog langen tijd met een hoo ger ijzer-pencentag'e in hun bloed, en om gekeerd stijgt het percentage bij den in In dië aangekomene slechts zeer langzaam. Proeven, genomen met ratten, hebben aan getoond dat men hier te maken heeft met een invloed van het licht. Naar uit Stockholm wordt gemeld, is er een zeer interessante ontdekking gedaan door den Zweedschen civiel-ingenieur A. Ytter- borg, werkzaam bij de Algemeene Electrici- teitswerken te Vaesteracs. Zij betreft de samenstelling van een zeer gevoelig electrisch appara at, waarmee de tril lingen van huismuren en ook de acou stiek in een gebouw kan worden gemeten. Het toestel zal, naar men verwacht, een uitgebreide practische toepassing vinden. In April zal een Canadeesche expeditie van Vancouver naar de grens van Alaska vertrek ken om den Mont Logan, den hoogsten top van Canada te beklimmen. De Mont Logan beheerscht het Yukon- district en verheft zich 19.539 voet boven den zeespiegel. De berg is nog nooit beklommen. Gelegen nabij het centrum van het geografisch ijsge- bied is de Mont Logan 4000 voet hooger dan de Mont Blanc en 5000 voet hooger dan de Matterhorn. De expeditie zal bestaan uit acht personen onder leiding van mr. Mc. Carthy. De belangstelling voor de Int. Tentoon stelling voor de Schoen-en Lederindustrie te Waalwijk uit zich meer en meer. Het aan tal inschrijvingen zoowel voor schoenen en leder, als machines en fournituren neemt met den dag toe. Vooral de machinehal zal door inzendingen van de eerste fabrieken voor den schoen-en lederfabrikant, maar ook voor den werknemer leering brengen. De belangstelling uit zich tevens door den steun die van alle zijden komt. Na de Pro vinciale Staten v. Noord-Brabant de gemeen te Waalwijk en den Bond van Schoenfabri kanten, de Kamers van Koophandel te Waal wijk en Tilburg zijn thans gevolgd de ge meenten Kaatsheuvel en Oisterwijk in het nemen van garantie, terwijl zulks ook nog weldra verwacht mag worden van Drunen en Dongen, zoodat de schoen-en ledercentra niet alleen moreelen maar ook financieelen steun verleenen, en daardoor het zeer groote nut der a.s. Tentoonstelling zeer duidelijk demonstreeren. Met het grondwerk is men reeds druk be zig, de gebouwen werden 1.1. Zaterdag aan besteed, waarvoor de laagste inschrijver was in huur plm. f 54000, in koop plm. 90.000, de hoogste resp. f 136.400 en f 145.400. Weldra zal dus ook met bouwen der reuzenhallen enz, een .aanvang worden ge maakt, terwijl aan de andere zaken zooals ver- gemakelijkheden, reclame, verkeersregeling, toewijzing en inrichting van stands, enz. hard wordt gewerkt. zoodra met het openen vtsi de bus, waar in dc biljetten zich bevinden, een aanvang is gemaakt, geen aanbiedingen meer mo gen worden aangenomen. Bij het openen van de bus en van de biljetten, zullen in schrijvers, die zulks verlangen, tegenwoor dig mogen zijn, waarbij dc bedongen prij zen aan de inschrijvers bekend moet wor den gemaakt. De garnizoens-commandanten worden verzocht het vorenstaande ter kennis te brengen van de conimandeerende officie ren in het garnizoen. Voor de rechtbank te Almelo had zich te verantwoorden de 40-jarige H. G., be schuldigd van poging tot moord op zijn, vrouw. Bekl. ontkent het hem ten laste gelegde; hij zegt, zijn vrouw niet te hebben aan geraakt. De vrouw verklaart, dat toen haar man, thuis kwam, hij haar op het hoofd heeft ge slagen, vervolgens tegen den muur gedrukt en de keel dichtgeknepen. Pres, tot getuige: „Wil jc bij dien kerel blijven?" Getuige zegt, dat zij van hem gaat schei den: hij mishandelt haar geregeld en ver drinkt, als hij werk heeft, zijn weekgeld. Bonnetjes van het armbestuur verkwanselt hij voor geld, dat hij in jenever omzet. Pres. tot bekl.: ,,Is dat, zoo?" Bek!.: „Het geld, dat ik van het armbe stuur ontving, gaf ik gewoonlijk aan mijn vrouw." De vroegere kostganger van bekl., J. B-, is met get. H. K. de vrouw te hulp gekomen, tqen hij angstkreten in dc woning hoorde. Als kostganger had hij in het gezin veel meegemaakt, maar zoo erg als op dien be- wusten dag niet. Op zijn nadering en die van getuige H. K. had bekl. de vrouw, die de vlucht nam, losgelaten. Bekl. had haar na geroepen: ,„Als ik je nog eens onder vier oogen zie, maak ik je kapot!" Getuige H. K. bevestigt een en ander. Pres, tot bekl.: „Ben jij rog 'n mensch?" Bekl.: „Ik ben totaal onschuldig." De Officier van Justitie eischte één jaar gevangensstraf, Dc verdediger van bekl. betwijfelt, of de mishandeling wel zoo ernstig is, als getui gen het willen laten voorkomen. De vrouw van bekl. heeft, nadat de mishandeling heeft plaats gevonden, den geheelen dag rondgeloooen, om eerst 's avonds aangifte te doen bij de politie. De andere getuigen hebben vroeger ver- oordcelinrfcn ondergaan, wegens kwestie met bekl., zoodat hun bezwarende verklaringen onder zeker voorbehoud aanvaard moeten worden. Naar Het Volk verneemt, heeft het be stuur van den Nederl, Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf in zijn dezer dagen ge houden vergadering besloten, aan de leden te adviseeren, dc voorstellen der werkge vers af te wijzen. GUNSTIGE ADVIEZEN. Naar het Corr. Bur. ter oore kwam, moe ien zoowel de Juridische als de Literaire faculteit te Utrecht in gunsigen zin hebben geadviseerd omtrent de opriching cener In- dologische Faculteit aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In de dezer dagen tc verschijnen leger orders is opgenomen een ministerieele be schikking, volgens welke voor de reserve officieren, die in de maand Maart vrijwillig deelnemen aan de te houden kadêroefenin gen, deze oefeningen wel als herhalings oefeningen worden beschouwd. De deelnemers genieten geen. jaarwedde, doch kunnen wel in aanmerking worden ge bracht voor het genot van reis- en verblijf kosten, en voor eventueele rijwieltoelage a 0.60 per dag. Je hoofdintendant van het leger heeft onderstaand schrijven aan dc garnizoens commandanten doen toekomen: „Ik verzoek u, voortaan bij het houden ■an onderhandsche aanbestedingen voor de levering van levensmiddelen, fourage, iigstroo, e.d., of onderhandsche verpachtin gen voor het weghalen van spoeling, oud tigstroo e.d., te handelen en te doen han delen, zooals hieronder is aangegeven. Wanneer gegadigden worden aangezocht prijsopaaf in te dienen, moeten in de uit- noodiging daartoe nauwkeurig worden me- degedeeld, de dag en het uur, waarop de onderhandsche aanbesteding, of verpach ting wordt gehouden. Voorts moeten de inschrijvingsbiljetten vóór of uiterlijk op bedoeld uur door ge gadigden, of door hen, die zij met de be zorging er van belasten gestoken worden ja een gesloten, verzegelde bus en zullan, Vergadering van Woensdag 4 Maart. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De MINISTER VAN BINNENL. ZAKEN, Jhr. RUIJS, die zijn Vrijdag onderbroken rede vervolgde, kwam allereerst op tegen dc klacht, alsof de Visscherijbelangen ver waarloosd zouden worden. De opheffing der V isscherijdirectie berokkende geen schade, daar het werk door lagere ambtenaren wordt verricht, terwijl wat het biologische vissche- rijonderzoek betreft, een rapport zal worden afgewacht voor verdere maatregelen worden getroffen. Het protocol van Genève was voor den minister aanleiding tot een reeds gepubli ceerde verklaring, waarna hij het ontwape- ningsvraagstuk besprak. Het verwijt van prof. Van Embden aan het adres der Regee- ring gericht in zake het niet publiceeren van het Geneefsche rapport over den cremi- schen en bacteriologischcn oorlog, wees hij af. De Regeering heeft niet verheimelijkt en het rapport aan het parlement overgelegd, waarmede zij meer deed dan de meeste an dere landen. Het uitgangspunt van prof. Van Embden, dat rekening mot een nieuwen we reldoorlog moet worden gehouden, wordt door de Regeering aanvaard, door het stre ven naar internationale samenwerking. Een zijdige nationale ontwapening wordt z. i. door niets gemotiveerd. In Nederlands bewape ning kan niemand eenige voorbereiding ten oorlog zien. Roekeloos zou het zijn in tc gaan op de denkbeelden van prof. van Emb den. Vol lof was de minister over dc rede van den heer Stenhuis, wiens opvattingen hij voor de toekomst ook van betcekenis achtte. Hier was niet aan 't woord de bespiegelende idealist, maar de man, die meende zijn ideaal nog eens in werkelijkheid te zullen zien op gaan. Aan samengaan van christelijke en socialis tische arbeiders is echter niet te denken. Het woord was vervolgens aan den MINIS TER VAN FINANCIËN de heer H. COLIJN, die begon met eenige cijfers te geven van de verminderde inkomstenbelasting-opbren gst. In het dienstjaar 1922 bracht de inkomsten belasting op 117 millioen, in 1923 87 millioen. Een vermindering dus met 30 mil- lioen. Voor 1924 zijn dc juiste cijfers nog niet bekend, doch dit verklaarde de minister wel te weten dat de afneming der opbrengst nog niet geheel tot staan is gekomen. Daarna deelde hij één en ander mede over den steun aan de Rottcrdamsche Bank, reeds el ders door ons gemeld, en voegde er nog aan toe, in antwoord op een vraag Van den heer Stennuis of de regeering geen controle uit oefende, dat zij zich in den kritieken tijd dagelijks op dn hoogte deed houden van den stand van zaken, terwijl hij nu dit nog van lijd tot tijd doet Uitvoerig bestreed hij den aanval van den beer Wibaut op zijn bezui- nigingspolitiek en wees er op dat het budget voor 1926 sluitend gemaakt zal kunnen wor den. De dekking van het tekort zal alleen mo gelijk zijn als de totale salarislast :n de be zuiniging betrokken blijft en de nieuwe voor- gjstelde heffingen worden ingevoerd. Op dc vraag, ot de 730 millioen. voor den woningbouw uitgegeven, safe is, ant woordde de minister, dat er nog geen twij fel is bij de regeering aan de gegoedheid der borgen i. c. de gemeenten Voor de uitgaven van 1926 bleek de mi nister pessimistisch gestemd, De verliezen op de bouw-exploitatie zullen met 5 millioen moeten worden verhoogd. De ongunstige toe stand in de veenstreken zal in 1926 voor werkverschaffing grootere bedragen vragen dan in 1925. Ook voor de drooglegging van de Zuiderzee, waarvoor dc minister een krachtige voortzetting bepleit, zal de post van 2 millioen op 5 millioen worden ge bracht. Bij elkaar zal er plm. 25 millioen aan uitgaven in 1926 meer te dekken zijn. Blijven de middelen echter goed vloeien, dan zal ook in 1926 wel een sluitend budget kunnen opleveren, doch met het accres der nieuwe belastingen voor eventueele tegen vallers. Wat de. ambtenaarssalarissen betreft, de boeken der regeering zijn voor dc betrok kenen opengelegd, zooals de heer Stenhuis verlangde, en toch is geen overeenstemming bereikt. Hij acht de salarissen niet te hoog, doch de totale last is te zwaar. De eenige oplossing ligt in inkrimping van het aantal ambtenaren door reorganisatie van 'den dienst. Ten aanzien van de aflossing van den Dienst der Nationale Schuld wees de minis ter er op, dat deze aflossing in de komende 8 jaar met 20 millioen zal stijgen, n.l. in 1930 10 millioen en in 1933 weer 10 mil lioen hooger. Over enkele jaren zal men kunnen begin nen met de conversie der 6 pet. leeningen. Die van 1923 van 100 millioen op 1 Februari 1928, die van 1923 d van 85 mil lioen op 1 April 1928. De Amerikaansche dollarleening van 1923 komt terfen 1 April 1929 voor conversie in aanmerking. De vroeger gesloten leeningen komen niet vóór 1 Maart 1932 voor conversie in aan merking In de eerstvolgende 3 jaren zal er geen conversie zijn. In voorbereiding is een norraaliseering van de schulddelging, die waarschijnlijk tot vl - lichting van den druk zal leiden. Ten slotte behandelde de minister de aan vallen op zijn belastingpolitiek. Als rnen billijk wil zijn, moet men dc be- lastingontwerpen van 1924 en 1925 niet af zonderlijk beschouwen, maar als één complex en dan kan men z. i. niet ontkennen, dat er een vaste lijn in zit, namelijk een verplaat sing van den belastingdruk die meer recht vaardig is dan de bestaande In dit verband criiiseerde spr. het betoog van den heer Wibaut wieu hij verweet, als wethouder van Financiën te Amsterdam, niet afkeerig te zijn van bedrijfswinsten, dus ook een indirecte belastingheffing. Ook de heer Colijn bracht hulde aan de eerlijke rede van den heer Stenhuis. die er van houdt een kat 'n kat te noemen, evenals hij, wat niet weg nam, dat hij met diens bezwaren tegen de door den minister voorgestane kapitaalsvor ming in 't geheel niet eens was Indië was z i. het beste bewijs van wat door kapitaalvorming te bereiken vait. Te genover de critiek, dat van deze Regeering van christelijke beginselen weinig is geble ken, wees de minister er op. dat deze Regee ring toch in ieder geval orde in het huishou den heeft geschapen en maatregelen heeft durven nemen vlak voor den stembusstrijd, die verlies van kiezers kan brengen. Het zou heel gemakkelijk geweest zijn dc salarisverlaging tot het volgend jaar uit te stellen en aan een ander kabinet na te laten. Doch de Regeering meende te moeten doen wat haar plicht was. (Bravo's). De vergadering werd tot Donderdagmorgen 11 uur verdaagd. Vergadering van Woensdag 4 Maart, Nam. 1 uur. De VOORZITTER stelt voor a.s. Dinsdag aan de orde te stellen het wetsontwerp tot intrekking van den Zomertijd en het ont- werp-Staalman ter zake. Conform besloten. De motie-Hiemstra (ingediend bij de in- terpellatie-Weitkamp) wordt verworpen met 47 tegen 22steminen. De motie-Biereroa wordt verworpen met 47 legen 23 stemmen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen Aanvul ling en wijziging der bepalingen betreffende het strafrecht en de strafrechtspleging ten aanzien van personen bij wie tijdens het be gaan van het feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geestvermogens be stond; aanvulling van de wet van 14 April 1886 tot vaststelling der beginselen van het gevangeniswezen, enz. De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer SASSE VAN YSSELT (R.-K.) is zeer verheugd over dit ontwerp, dat hij zeer noodig acht. Hij heeft slechts eenige techni sche opmerkingen over ondergeschikte pun ten. Spr. wil dat de psychopaath kan ver zoeken ontslagen te worden als hij meent genezen te zijn. Hij verdedigt in dit opzicht een opvatting die in het amendement-Bak kerNort is belichaamd. De heer BEUMER (A.-R.) acht de rechts grondslag voor dc straf de vergelding. Voor hen echter die niet geheel toerekenbaar zijn is de toestand anders. Voor hen zijn speciale regelingen wellicht gewenscht. De rechter krijgt ruimere keuze van strafmiddelen en kan dus beter rekening houden met den aard van den persoon die misdreef. Spr. juicht dit toe. Hij verwacht alleen bitter weinig resultaat van de dwangverpleging. Het zal duur zijn en weinig succes hebben. Voor de meeste psychopathen komt geen verbetering gelijk uit het oordeel van deskundigen blijkt. Hij hoopt dan ook dat de echlers een spaar zaam gebruik van het nieuwe instituut' zul len maken, In de hoop dat dit gebeurt, zal hij zijn steun aan dit ontwerp geven. Mevr. BAKKER-NORT (V. B.) acht de zen dag een dag van vreugde en dankbaar heid. Veertien jaar heeft het ontwerp gele gen en menige kwaadwillige heeft gezegd dat gebrekkige ontwikkeling en ziekelijke stoornis van wetgevend verinogen hier oor zaak is geweest van dit uitstel. Algemeen is de noodzakelijkheid van een regeling als deze ingezien omdat zwakzinnigen nergens verpleging kunnen vinden. Spr. vreest ook niet dat dit ontwerp veel geld zal kosten. De meesten die nu ter beschikking zullen worden gesteld, zouden anders in 'n gevan genis of een gesticht zijn ondergebracht. Dc bedoeling is ook herhaling te voorkomen en als dit slaagt bespaart dc Staat zich nieuwe uitgaven. Spr. acht noodig een regeling voor de be handeling der zwakzinnigen buiten het straf recht' en vraagt den minister een commissie van onderzoek naar dit vraagstuk in te stel len. De rechter moet volkomen vrij zijn om deze wet niet toe te passen indien hem dit' het beste lijkt. Uitdrukkelijk verband tus schen ontoerekenbaarheid en de gepleegde daad behoeft niet te worden aangenomen. Dc rechter staat vrij in zijn beoordeeling. De bezwaren die spr. tegen dit ontwerp heeft, zijn niet overwegend en hij zal zijn slem er gaarne aan geven. Dc heer KLEEREKOPER (S. D.) juicht dit ontwerp toe. Maar hoe zal men kunnen vermoeden dat er ziekelijke stoornis der geestvermogens bestaat? Dit raakt het kernpunt der rechts pleging en der behandeling, maar in dit ont werp is dit niet te vinden. Zal de leek altijd psychose herkennen? De ervaring leert dat knappe rechters niet in staat bleken de psy chose te ontdekken. Dr. van Mesdag heeft verklaard dat hij in één jaar in de gevangenis te Groningen 24 personen als psychopathen heeft ontdekt die volledig toerekenbaar waren verklaard. Wanneer in plaats van de gevangenis, het gesticht in het vooruitzicht staat, zal menige misdadiger uit den roes van 't heroïsme ko men en daardoor niet meer beheerscht wor den. Het ontwerp legt de kiem voor nieuwe opvattingen en daarom aanvaardt hij het gaarne. De praktijk zal leeren dat het op den nieuwen weg leidt waarin veel meer resultaat zal zijn te bereiken dan menigeen zich voorstelt. De heer VAN WIJNBERGEN (R.-K.) be treurt de vertraging van de afhandeling van dit ontwerp. De oorlog heeft wel schuld aan die vertraging, maar ook is er een princi pieel punt 'in dit ontwerp dat aandachtige behandeling vraagt. Voor spr. is een straf 'n leed dat hem wordt toegebracht, omdat hij kwaad heeft verricht met zijn vrijen wil en zóó of anders te handelen. Dat leed heeft in meer of mindere mate een verdclgings- karakter. Dc moderne strafrecht-leer staat daartegenover, omdat zij geen schuld meer erkent, maar alleen vraagt naar de dader schap. Het ontwerp kan spr. aanvaarden, omdat hel het begrip straf behoudt, ook naast den maatregel van terbeschikkingstelling. Het vrij laten van een keuze tusschen straf en maatregel, gelijk minister Ort dat had voor gesteld, z.ou spr. niet kunnen goedkeuren. Hij keurt het dus goed dat minister Heems kerk die splitsing weer heeft doen verval len. Mei. KATZ (C.-H.) acht het een geluk kige daad dat dit ontwerp thans wordt be handeld. Het aantal psychopathen is in den loop der tijden veel grooter gebleken dan men aanvankelijk wel vermoedde. Straf acht spr een middel om het tekort dat begaan is, te herstellen. Aan die opvatting houdt spr. vast en hij vindt die in dit ontwerp ook terug. Straf is geen vergelding in den zin van wraak. Zuivere vergelding kan alleen God geven en voor ons is de straf veeleer een symbool. Voorwaardelijke veroordecling met bur gerrechtelijk toezicht acht spr. een moge lijkheid toi oplossing in vele gevallen, waar bij vooral de kosten geringer zullen zijn. Dc duur van dc opzending lijkt spr. veel te lang. Tien jaar is ook volgens deskundi gen veel te lang en vijf jaar zij het maxi mum. Op spoedige invoering van deze wet dringt spr. zeer aan. Mevr. DE VRIES—BRUINS (S. D. A. P.) gelooft niet dat deze wet veel geld zal kos ten, als zij goed wordt uitgevoerd. Spr. vraagt nadere inlichtingen over de voorne mens van den Minister omtrent de uitvoe ring. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. Het faillissement van N. Bruyniks, rijwiel handelaar tc Gouda is geëindigd. Men meldt aan het Haagschc Aneta-kan- toori In de maand Februari is Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, aangedaan door 210 verkeersvliegtuigen, in de vaart op inter nationale luchtlijnen en door 120 militaire vliegtuigen. Bovendien vertrokken 2 bijzon dere vliegtuigen. Het vliegveld Waalhaven, de luchthaven van Rotterdam, werd aangedaan door 145 verkeersvliegtuigen en 14 militaire vliegtui gen, terwijl boven het terrein 45 proefvluch ten en andere vluchten plaats hadden. Het aantal bezoekers bedroeg 630. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, wordt thans bij de Ned. Vliegtuigfa briek te Amsterdam in een gewoon, F III- toestcl een Bristol-Jupiter-motor van 400 F.K. gebouwd, waardoor dit toestel .inplaats van 5, voorlaan 7 passagiers, met bagage, zal kunnen vervoeren. AMSTERDAM, 4 Maart. Aangevoerd en afgeslagen in de Gemeente-Vischhal. Tong per 10 stuks f 1.208, setschol per mand f 1317, kleine schol per mand f 2.807, schar per mand f35, wijting per mand f 2.203.60, kabeljauw per stuk f 13. ENKHUIZEN, 3 Maart, Heden hebben 61 vaartuigen hier aangevoerd 700 tot 5800 stuks rcepharing per vaartuig. Totaal 60.680 stuks. Prijs f 77.35 per tal. Een vangst zoo groot, als die van 5800 stuks van een enkel vaartuig, is hier in dit voor jaar nog niet aangebracht. HUIZEN, 3 Maart. Heden brachten de spannen gemiddeld 59 tal haring aan, prijs f 7.50 de koopvaartuigen bovendien 5 V- last (is 55000 st.) a f 6.90 per tal. Noordzee- visch 1800 Kg. a 17—41 ets. SPAKENBURG—BUNGSCHOTEN, 3 Maart. Aangebracht 168 tal Zuiderseeharing door 38 yaartuigen prijs van f 77.15 per tal 116 pond spiering a 7 ets., 4600 pond Noordzeevisch a 1845 ets. URK, 3 Maart. Door 86 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 241 tal treepharing prijs f 77.10 per tal (20Ö stuks). IJMUIDEN, 4 Maart. Heden waren aan de markt de vangsten van 18 stoomtrawlers en 9 loggers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.70 1.50, tongen f 2.901.80 per kg griet f 71-— 42, gr. schol f 2821, md. schol f 3.121, zetschol f 39—24, kl. schol f 31—21, f 16— 7.50, scharren f 156 per 50 kgroggen f 2719 per hoop vleet f 2 per stuk pieter man en poonff 1917, gr. schelvisch f 53 41, md. id. f 48—40, k. md. id. f 39—29, kl. id. f 2723, f 1712 per 50 kg kabeljauw f 46—32 per 125 kg gr. gullen f 2016, kl. kl. gullen f 168, wijting f 12.504,20 per 50 kg. IJMUIDEN, 4 Maart. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom- treilers IJ.M. 99 (Johanna Elisabeth) met f 2849 IJ.M. 196 (Hercules) met f 5355; IJ.M. 62 (Concordia) met f 3581 IJM 101 (Gejrbrig) met f 2241 IJM 271 (Derika XIV) met f 2684 IJM 326 (Hibernia) met f 2218 IJM 108 (Clara Nicol) met f 1972 (oIJM 93 Mrothea) met f 1955 IJM 238 (JohanDna aria) met f 1892 IJM 153 (Ju liana) met f 2380 IJM 152 (Paris) met f2345; IJM 340 (Java) met f 1493 IJM 384 (Erica) met f 3478 IJM 21 (Corrie met f 2145 IJM 94 (Peter D.) met f 3115 IJM 67 (Union) met f 2.042 IJM 323 (Walvisch) met f 1646 IJM 106 (Reiger) met f 2501 en de zeilloggers K. W. 155 (Holland II) met f 528 K. W. 35 (Holland VII) met f 559 K. W. 71 (Johannus Marinus) met f 340 K. W. (Katwijk aan Zee V) met f982 KW 92 (Prins Hendrik) met f 478 KW 147 (Wilhelmina III) met f 550; SCH. 315 (Arendje) met f 415 en SCH 170 (Jan) met f 344 aan besomming. Heb iet uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN P. ROCKEFELLER. GOUDA, 5 Maart 1925. Kaas aangevoerd 35 wagens. Handel vlug. Eerste kwaliteit 6668: met rijksmerk. Tweede kwaliteit 62—65, Zware 70. ASSEN. 4 Maart. Paarden. Aangevoerd 520 stuks. Prijzen Ruinen f 250500, mer- riën f 350650, en ters f 140250. ASSEN, 4 Maart. Vee. Aangevoerd 237 koeien, 5 Fr. schapen, 6 geiten, 3 drachtige varkens, 2 guste varkens, 624 biggen. Prijzen: stieren f 80200, vette koeien f 250325, kalfkoeien f 275400, melkkoeien f 275 375, guste koeien f 180260, pinken f 150 185, kalveren f 70140, Fr. schapen f 25 5 geiten f 5.5011, drachtige varkens f 70 105, guste varkens f 7095, biggen f 914 per stuk. Londensche varkens f 0.340.35 per kg. Handel traag. ENKHUIZEN, 4 Maart. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten f 1822, vale f 2830, grauwe f 24—28, bruine boonen f 2224 per hl. Bruin mosterdzaad f 4751 per 70 kg, maanzaad f 1920, karwijzaad f 1718, beiden per 50 kg. HOORN, 4 Maart. Vee. Aanvoer 183 var kens, vette f 0.720.75, Lodensche f 0.70, zouters f 0.700.72 per kg. Handel vlug. VOLENDAM, 4 Maart. Eieren. Van de veiling waren aangevoerd 220.000 eenden eieren f 5.755.90 en 7000 kippeneieren f 5.10—5.20. AMSTERDAM, 4 Maart. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 5.505.60, id. blauwen f 5.10 5.25, id. eigenheimers f 5.205.30, id. bra vo's f 4.254.50, id. roode star f 4.254.50, id- blauwe eigenheimers f 4.104.25, Frie- sche borgers f 5, id. blauwe borgers f 4.25 4.50, Zeeuwsche eigenheimers poters f 4 4.25, id. blauwe poters f 2.503, id. bonte poters f 2.503, id. bravopoters f 34.25, Hillegommer Zanda3rdappelen f 6.507.50, Drentsche eigenheimers f 2.503.50, id, roode star f 2.753, alles per hl. Winter Malta-aardappelen f 910 p. 100 kg. AMSTERDAM, 4 Maart, Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 47 vette kalveren, le kw. f 1.201.30, 2e kw. f 11.15, 3e kw. f 0.901 per kg. levend gewicht117 nuch tere kalveren f 14—26 per stuk 635 vette varkens Holl. le kw. 8889 ct., 2e kw. 84 87 ct., Óverz. en Geldersche le kw. 8889 ct.fper kg. slachtgewicht. ASSEN, 4 Maart, Eieren. Op dc heden gehouden eiermarkt van de V.P.N. waren aangevoerd 127.500 stuks. Prijs f 57, WOERDEN, 4 Maart.'Kaas. Ter markt Alles samengenomen is de indruk van Eberts begrafenis zeer sterk geweest. De plechtigheid kon men in drie hoofdmomen- "ten verdoelen: een afscheidsdienst in het paleis van den overledene, waar dr. Luther eén lange en zeer opmerkelijke lijkrede hield jn tegenwoordigheid van Lbcrt's naaste familieleden, het corps diplomatique, dc Rijksregeering, dc staajts- en ministerpresi denten en enkele veregenwoordigers van groote groepen der bevolking; dc grootschc betooging voor den Rijksdag ten aanschouwe van een onafzienbare menigte en besloten door dc treffende en ontroerend rede van den Rijksdagpresident Paul Lobe, met ach ter zich op de trappen van het gebouw vele honderden afgevaardigden van Rijksdag en Pruisischen Landdag, En ten slotte het de- fileeren van het volk langs dc lijkkist, hoog tronend op een katafalk voor het front van. het Pofsdammer-station, in. het hartje van de wereldstad, in de dikke som» bijna on doordringbare walm van de naast de lijkkist brandende treurvuren, die in de invallende schemering een spookachtig somberen in druk maakten. En de verbinding tusschen deze drie hoofd momenten was dan de waarlijk indrukwek kende lijkstoet, aan welks formatie de korte parade in de Wilhelmstrasse was voorafge gaan. Rijkskanselier dr. Luther, tevens waarne mend Rijkspresident, spreekt belangwek kende woorden. Hij gaat nog al uitvoerig op het leven en op de beteekenis van den over ledene in, en het valt algemeen op, dat hij scherp stelling neemt tegen die kringen die den doode het laatste levensjaar door hun ongehoorde aanvallen en lasteringen vergald hebben. Mozart's onvergankelijke melodieën klin ken door de ruimte als de kist wordt wegge dragen en buiten neergezet op een cenvou- digen wagen zonder dak, zoodat de lijkkist straks in den stoet hoog boven aller hoof den uitsteekt en door het felle zwart, rood en goud van de vlag des presidenten mijlen ver zichtbaar blijft. Een kort treurdefilé van de troepen, dan met een kleine vertra ging begint Eberts laatste reis door de hoofdstad. De weg is maar kort en dc belangstelling en nieuwsgierigheid van 'n menigte, die men voorloopig nog niet op eenige honderddui zenden nauwkeurig durft te schatten, is ge weldig. Deze korte weg van slechts weinige kiic-meters gaat door het hartje van de we reldstad. Allen die gekomen zijn, willen ook zien en zij zijn aangestroomd uit alle wind streken. Om zulke massa's tegen tc houden en de orde tc handhaven, zijn vele duizen den politiemanschappen noodig. Van heinde en ver is voor de Berlijnsche politie hulp ge komen. Maar de taak is onnoemelijk zwaar. Tegen half vijf eindelijk boog de stoet on der de Brandenburger Poort door naar rechts en naderde langzaam het gebouw van den Rijksdag. Hier was de indruk onvergetelijk. Toen de lijkkoets naderde gin gen dc middeldeuren van het Huis des Duitschen Volk wijd open en voorafge gaan door president Löbe, daalden de par lementariërs de hooge trappen af tot voor de lijkkoets waarachter de kinderen van den overledene, de rijkskanselier met de minis ters, de diplomaten en de vele vela anderen die volgden in afwachting stonden. Wie dit beeld gezien heeit, zal het stellig zijn leven lang niet vergeten. Op de trappen van het geweldige Huis, het dof zwart van de volksvertegenwoordi gers, in het midden op een kleine katheder Löbe, daar onmiddellijk voor de kist van den dooden President. Dan afdalend naar een der grootste en indrukwekkendste plei nen der wereld de troepen in parade-opstel ling. En daar achter kilometers ver, naar drie windstreken golvend, rondom de Sie- gessaule tot in het verre verschiet van Moltke's standbeeld en de witte contouren van dc oude opera een menigte, zóó groot, zóó onafzienbaar, als nog nimmer werd aanschouwd. Zoo werd het vier uur, vijf uur. Plotseling kwam uit de richting Bran denburger Poort een auto aansnorren met i^en commandant van de paleispolitie. Er werden haastig laatste instructies gegeven. Op eenige, door de van achteren opdringen- gende menigte bijzonder bedreigde punten werden dubbele cordons van Schupo's op gesteld. Twee zandwagens strooien zand op het asfalt. Het' was duidelijk nu ging het ge beuren, Van heel ver klonk muziek, eerst slechts enkele onsamenhangende klanken, maar spoedig kon men de melodie onder scheiden, een militaire treurmarsch, en daar is reeds de kop van den stoet; een „Hundcrtschaft" bereden politie, onmiddel lijk gevolgd door een bereden militaire kapel. Langzaam, heel langzaam en onder de plechtige tonen van de rouwmuziek trek ken ze voorbij, daar achter op hun vurige i dansende paarden, die ze nauwdii'-s beten- gelen 'kunnen, de lansen met de Pruisische vaantjes in de vuist een eskadron Uhlanen. Op de cavalerie volgen vier compagniën in- i fanterie: een Pruisisch, een Wurtembergsch (in heel achteraan een Badensch, Is het toe val ol opzet, maar die Badensche compagnie marcheert kraniger, met meer élan en meer „Schncid" dan de drie voorgaande. Ook Ebert was uit Baden en men krijgt* den in druk, dat' deze Badensche compagnie daar irotsch op is en hieraan uiting wil geven door, haar onberispelijke militaire houding. Dof rommelen de trommels, die hier eigen- aardigerwijze niet, zooals bij ons gewoonte is, omfloerst zijn. Scherp klikken de hakken der troepen op het asfalt. Een tweede mili taire kapel nadert. De kapelmeester heft zijn dirigeerstok en plechtig zet de muziek de Marche Funèbre in. Langzaam trekken ze voorbij, de infanteristen het geweer op den schouder en de gezichten ernstig onder dc zware stalen helm. Even ernstig en even eens het geweer op den schouder volgt een compagnie matrozen in de fleurige matro zenblouses met de frissche blauwe kragen, scherp afstekend tegen het sobere veldgrijs van de rijksweeruniform. Een batterij van do veldartillerie en een machinegeweer- compagnie sluiten het militaire gedeelte van den stoet: Dan komt getrokken door zes zwarte paarden de lijkwagen. De politie-agenten, die aan beide zijden van de straat staan opgesteld, salueeren. Tienduizenden hoeden gaan af en onder plechtige stilte rijdt het stoffelijk overschot van Duitschland's eer sten president voorbij. De eenvoudige eiken houten kist, gedekt met de vlag van den Rijkspresident, staat hoog op den open wagen, zoodat' allen, ook zij, die heel achter in da twintigste rij staan, haar kunnen zien. De politic salueert. Blootshoofds en zwijgend groet het volk zijn dooden president. Het is zeer indrukwekkend. Achter de lijkkist', bleek en zichtbaar diep onder den indruk van het oogenblik, de zoon van den Rijkspresident, Fritz Ebert Jr. met zijn zwager, dr. Janicke, dan de Rijks kanselier dr. Luther met den president van den Rijksdag Löbe, gevolgd door alle minis ters, de staatspresidenten en minister-presi denten van de Duitsche landen, alsmede tal van anderü hoogwaardigheidsbekleeders, diplomaten en politici, onder wie het Tweede Kamerlid Schaper als vertegen woordiger van de S. D. A. P. Er zijn slechts drie volgkoetsen. In de eerste zit mevrouw Ebert met haar dochter achter de gesloten gordijntjes, dan drie wagëns vol kransen en bloemstukken. Daar achter de parlementsleden, voorop Hermann Muller met Chrispien en Wels, de voorzittef van de soc.-dem. partij. Hierop volgen delegaties van allerlei ver- eenigingen en bonden met hun vaandels. Onmiddellijk na het afleggen van den eed, heeft President Coolidge, die op een een voudig versierd podium bij den Oostehjlcen ingang van het Kapitool stond, zijn inaugu rale rede uitgesproken. Zij was kenschetsend voor den man: helder, bondig, eenvoudig en een geest van Puriteinsche oprechtheid ademend. Hij verdeelde thans zijn aandacht in zijn rede vrijwel g dijkelijk tusschen de buitenlandsche en binncnlandsche proble men; hij verbond zich tegenover zich zelf, en het land de belastingen in het binnen land te verlagen en den vrede naar buiten te handhaven door wederzijdsche overeenstem ming met alle naties der wereld. In zijn conclusie verklaarde president Coolidge; „Hier staat ons land, een voor beeld van binnenlandsche rust en de be schermer van de rust in hel binnenland; hier staat zijn regeering, die zich bewust is van haar macht, noch gehoorzamend aan de stemmen van haar geweten hier zal zij blijven staan, slechts strevend naar vrede en voorspoed. Amerika streeft niet naar een aardsch rijk, op bloed en geweld gebouwd, zij begeert geen vreemde gebieden; de le gioenen die zij uitzendt, zijn niet met een zwaard, maar met een kruis gewapend. Zij streeft naar geen ander doel dan de gunst van den Almachtigen God tc verwerven. Voor het begin der presidentieele inau guratie heeft Coolidge een aantal door het Congres aangenmoen wetsontwerpen getee- kend, o.a. het ontwerp, waarbij de salaris- ren van de leden van het Congres van 7500 tot 10.000 dollars en dat van de leden van het Kabinet van 12.000 tot 15.000 dollars worden verhoogd. In de St. Josef Gezellenvereeemging West haven 33, Gouda heeft de oprichting plaats gehad van het district Gouda. Aangesloten werden de R.-K. Damclubs S. D. O. te Gouda met 30 leden; A. L. T. O. tc Gouda met 12 leden, terwijl T. O. G. te Waddinxveen met plm. 30 leden de toetre ding toezegde, met de damclub D. A. M. wordt nog nader onderhandeld. Het bestuur van het district Gouda werd samengesteld als volgt: J J v Velsen, voor zitter; A. v d. Hulst, secretaris, mr. D. J. van Heusdenstraat 5 Gouda, J Verheij pen ningmeester; J. Oosterling en L Boeghcimi commissarissen. Zoo spoedig mogelijk zal worden overge gaan tot het verspelen van het R.-K, pei> soonlijke kampioenschap van Gouda.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6