Liefdadigheids-Predicatie onder de H. Missen van 7-9 en 10/, uur. n Het ongeluk te HaarL'liede. Aliienieene Jaarvergadering deir St. VincentlHs-vereen. 1125.- f40- w Zeer Eerw. Pater C Ie op has Sprekende cijfers. galijk A^bao-, k» wd Sfe Het nieuwe Badhuis te Heemstede. Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Maart Agt-nciii Sociëteit „St. Bavo". Zangles 1 uur De Winkelsluiting:. INDE KERK VAN DEN H. ANTON1US VAN PADUA (NIEUWE GROENMARKT) WELKE ZAL GEHOUDEN WORDEN, OP ZONDAG 3 MAART a.s DOOR UIT HET KLOOSTER TE WOERDEN TEN BEHOEVE VAN DE ARMEN EN OUDEN VAN BAGEN DER PAROCHIE Het Et.ft, Armbestuur van de Parochie vs?n den H. Anionius van Fadua. Opening van de Schoolwerktuinen Nos. 1 en 2 te Haarlem en te Heemstede, Trampersoneel N. Z. H. T. M. Personalia. Het Provinciaal Waterleidingsbedrijf Haarlemsche Orkestvereeniging. Kwartet-Wedstrijden „Aurora". J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. Voetbal. R. C. H. Comb.S. C. H. Faillissement: M. Hooglugt. Giften. De internationale treinen. De abonnementsprijs Bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling - 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 lijnen) Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cent» pet regeV 8ij contract belangrijke korting. Advertentien tusscben den tekst als ingezonden medcdeeling 60 ct per regel op de lo Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abenré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende tutkeeringen i AfSfVft Levenslange geheele on I 7CA bij een ongeval met X T sjiSUU»1" geschiktheid tot werken; T /OU." doodelijken afloop. T £wU.' bij verlies van een hand, een voet of een oog; bij verlies van een* X EfJ duim of wijsvinger; T üVr."" bij eAi breuk van been of arm bij verlies van een andere vinger. Het is de moeite waard even de aandacht te vragen voor bel onlangs door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde jaaroverzicht van de werkstakingen en uit sluitingen, in 1923 begonnen en geëindigd of wel tot in 1924 voortdurende. Blijkens de telling van dat bureau bedroeg dat aantal 289 conflicten (274 stakingen en 15 uitslui tingen) waarbij betrokken waren 1455 onder nemingen en 56,400 stakers en uitgeslotenen, terwijl als gevolg van die stakingen en uit sluitingen niet minder dan 3.986.500 arbeids dagen verloren gingen. T*e omvang der beweging, gerekend naar het aantal verloren arbeidsdagen, wordt in hoofdzaak bepaald door den omvang van het conflict in de textielindustrie. Bij dit con flict waren n.l. betrokken 22.244 stakers en uitgeslotenen (w.o, 22.000 uitgeslotenen) en gingen 3.134.850 arbeidsdagen verloren (w.o. 3.080.500 verloren door de uitgeslotenen). Zonder de staking en uitsluiting in het tex tielbedrijf (er restten dan 34.150 stakers en uitgestotenen en 851.700 verloren arbeids dagen) was de beweging betrekkelijk weinig imvangrijk, althans in vergelijking met de j eerste der na-oorlogsjaren, wat wel voorna melijk aan de in 1923 nog steeds heerschen- de algemecne malaise zal moeten worden toegeschreven. Niet onwaarschijnlijk zijn echter ook voor een deel de kosten, welke het textielconflict voor de vakorganisaties meebracht, een factor, welke tot beperking van het aantal stakingen heeft bijgedragen. Als we dat zoo eens bekijken, dan komt toch een gevoel van wrevel op tegen een stelsel, hetwelk zulk een economisch ver woestende werking heeft. Bijna vier millioen arbeidsdagen in één jaar verloren gegaan alleen door arbeidsconflicten en dat in een tijd, waarin algemeen om vermeerdering van productie geroepen wordt. Het gaat niet aan bier de schuldvraag te onderzqpken; dat beeft trouwens weinig nut. Wel zouden wij bij het bekijken van deze statistiek niet {aarne in de schoenen van den heer Stenhuis :taan, die door zijn onverantwoordelijke lei- '.ing van de Twentsche staking het leeuwen deel van de vier millioen verloren arbeids dagen op zijn rekening krijgt. Het behoeft niet te verwonderen, dat bij den aanblik van zooveel stakings- en uit sluitingsellende al sinds lang naar een beter middel wordt gezocht om langs vreedzamer weg, met minder moreele en materieele ver liezen, arbeidsgeschillen uit de wereld te iielpen. In christelijke kringen heeft men ge lukkig nooit veel voor het tweesnijdend zwaard der staking gevoeld en de confes- sioneele organisaties gebruiken dit middel dan ook hoe langer hoe meer slechts in uitersten nood. Ook in de moderne vakbe weging begon de laatste jaren die stakings- lust sterk af te nemen, totdat de heer Sten huis het beter vond onder de genooten het revolutionaire vuur wat meer aan te stoken en den onverzoenlijken klassenstrijd luider te prediken. Blijkens zijn rede, de vorige week bij de begrootingsdebatten in de Eerste Kamer ge houden, schijnt hij nog niet van plan om daarin verandering te brengen. Integendeel! Slechts van den ongetemperden klassenstrijd verwacht hij een nieuwe maatschappij. Minister Ruys heeft daarop zeer terecht geantwoord: „Alle eenzijdige overheersching, zoo wel van het kapitaal als van den arbeid is uit den booze; juist de tegenstelling tusschen kapitaal en arbeid moet zooveel mogelijk afslijten. De S. D. A. P. is in haar streven zuiver materialistisch en daarom kan zij nooit verwachten, dat met haar zullen gaan de arbeiders, die gelooven in God Almachtig. Hoezeer de S. D. A. P. haar grondslag ook wegdoezelt er: revisonis- tisch wordt, toch blijft er verschil in opvat ting omtrent het wezen der maatschappij." Hiermee zijn alle weidenkenden het eens. En wie de boven vermelde vier millioen ver loren arbeidsdagen van 1923 beschouwt, zal moeten toegeven, dat een betere maat schappij, meer welvaart en een gelukkiger s: enleving niet van den strijd maar van de verzoening der klassen te verwachten is. Gewone zittingen 7 uur. Gem. Concertgebouw Nation. Kwartelwed strijden „Aurora" 8 uur. Militair Hospitaal Kinderhuisstraat 2 Tentoonstelling van „vrij en spontaan kin- derwerk Kunsthandel F. H- Smit. Tentoonstelling van wérken van Johanna Kruyder, dage- Jijks van 10 fnf 6 uur Uitgezonderd s Zondags Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- cjacus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur K. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23. telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 l ii «aD en s avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen "an 92 en van half 8half 9 ,mr hofstraat I Alle werkdagen van v.m K.K.. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- 10 12 uui des middags van 24 uur, en s avonds van 8—9 urn behalve Zaterdag avond - Tel 11671 i beidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond s*n Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve dei Maandagsochtends cn op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken ó'- Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, o.m gezellig samenzijn voor Holiandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vcreeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparbweg) ingang tusschen kerk er> pastorie,, lederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelver'oand) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) cn verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhausl en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel Dezer dagen maakten wij melding van een treurig ongeval op de Amsterdamsche vaart. Het blijkt achteraf, dat in de opgave der politie eenige onjuistheden zijn voorge komen, welke men ons nu verzocht te her stellen. Het geval heeft zich als volgt toegedragen: Zondagavond ging Francina B„ wonende in de Wcsterboogaardstraat te Haarlem, tegen half zeven van huis, om een familielid, wonende in Haarlemmermeer, een eindje weg te brengen. Ongevéer zeven uur keerde zij weer terug. Op den terugweg moest zij tusschen twee auto's door. waarvan één in de richting Haarlem, de andere in de richting Amsterdam ging. De auto uit Haar lem, waarvoor zij wilde uitwijken, nam bijna het geheele fietspad in beslag. Zoodoende kwam zij onder de auto uit Amsterdam werd gegrepen en onmiddellijk gedood. Het meisje was nauwelijks 18 jaar en dus geen 28-jarige vrouw, zooals vermeld werd. Zij was in het geheel niet verloofd; 't was nog een echt kind, zooals de diep geslagen moeder ons mededeelde Consumptiewinkels open. Burgemeester en Wethouders van Haar lem doen te weten, dat door den raad dier gemeente iii zijne vergadering van 4 Maart 1925 is vastgesteld de volgende verordening: Verordening tot wijziging der verordening op de winkelsluiting eenig artikel. Toege voegd wordt een nieuw artikel 15a luidende: „Gedurende het tijdvak van 13 Maart tot en met 21 Mei 1925 is deze verordening met uitzondering van de artt. 6bis, 6ter en 6qua- ter niet van toepasing op winkels in con sumptieartikelen, inbegrepen sigarenwin kels," Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Noordholland in afschrift medegedeeld. En is hiervan ingevolge raadsbesluit van 4 Maart 1925 no. 29 sub. II afkondiging ge schied waar het behoort, den 5en Maart 1925. De St. Vincentius-vereeniging hield in haar gebouw aan de Zoetestraat gisteravond onder voorzitterschap van den president, den heer P. J. van Kessel, haar algemeene jaarvergadering, welke, ouder gewoonte, goed bezet was. O.m. waren verscheidene E.E. H.H. geestelijken aanwezig. De Zeereerw. Heer pastoor H. C. J. Son- daal opende de bijeenkomst met gebed, waarna de secretaris, de heer H. A. C. van Keulen, de notulen der vorige vergadering, welke onder dankzegging werden vastgesteld. De president heette dan allen hartelijk welkom, inzonderheid pastoor Sondaal, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en den heer Lindner, president van de Sl. Vincentius- vereeniging te Amsterdam en vice-president van den Hoofdraad. Spr. schetste dan in het kort de uitbreiding en hernieuwden bloei der St. Vincentius- vereeniging in het buitenland, om dan aan te stippen, wat door de vereeniging in Ne derland in 1924 is gedaan. Door de 350 con ferenties met haar ruim 6.100 leden zijn 8.000 gezinnen gesteund en geholpen, waar voor een bedrag van ruim f 3 millioen is be steed. Ten slotte installeerde spr. nog een zestal nieuwe leden. Dit mleidingswoord werd hartelijk be- applaudisseerd. Daarna bracht de secretaris het jaarver slag uit, dat we morgen zullen publiceeren. Voor zijn keurig gesteld verslag mocht de secretaris warm applaus van de vergadering en een welgemeend dankwoord van den voor zitter ontvangen Dan nam pastoor Sondaal het woord, die de vergadering zou toespreken. Spr. wilde in korte trekken het licht laten vallen op den grooten Apostel Paulus, dien de H. Vincentius zich tot voorbeeld gesteld heeft. Spr. schetste St. Paulus als „vat van uitver kiezing," in wiens uitverkiezing Gods won derbare werking bij zijn uitverkorenen zoo zeer uitkomt. Dan ging spr. na de moeilijk heden voor het Christendom in den tijd van St. Paulus en die moeilijkheden ontle dend, wees spr. er op, hoe St. Paulus was de geschikte man tot het overwinnen dier moei lijkheden. Wonderbare gaven schonk God aan dien kleinen, zwakken man. St Paulus had een scherp, machtig, breed, klaar, geniaal verstand; zijn hart kon alle tonen zingen tonen van smart, jubel, toorn, maar ook van liefde van vervloeking, maar ook van zegen; zijn wil was sterk: hij had zijn doel gesteld Jezus Christus; hij zette door en overwon. Paulus doet geen half werk; voor hem is het: alles of niets. Na zijn bekeering ging hij Jezus ChDstus prediken. Zijn eerste predikatie mislukt en hij gaat in de eenzaamheid van Arabië, Oa vandaar gelouterd terug te keeren. Hij is een vuurgloed geworden, die alles mede- sleept. Hij streed den ganschen dag en als zijn lichaam scheen'te bezwijken, scheen zijn ziel dubbele kracht te bezitten. Toen Paulus optrad, was het Christendom een vonkje in de assche en toen hij stierf, was het reeds in schitterenden luister. Spr. schetste dan de heiligheid van St. Paulus, om verder er op te wijzen, dat Paulus een figuur is, die nooit sterft. Spr. kwam dan op de St. Vincentius- vereeniging, welker leden, die ook vaten van uitverkiezing zijn, hij aanspoorde, St. Paulus na te volgen. De leden der St. Vincentius-vereeniging moeten een sterke geloofsovertuiging heb ben; zij moeten de zelfheiliging beoefenen; zij moeten een zielsverlangen hebben, de menschen te bekeeren. Bij elk dezer pun ten gaf spr. nuttige wenken en wekte met- de woorden van St. Paulus ten slotte alle leden der St. Vincentius-vereeniging op, dat zij zullen zijn „eenvoudige zonen Gods, zonder smet, zonder berisping,' te midden van deze bedorven en vervallen wereld en in welks midden wij moeten schitteren als de lichten aan Gods hemel." Daverend applaus volgde op deze heer lij k-schoone rede, waaraan de voorzitter een hartelijk dankwoord paarde. Mr. Heerkens Thijssen sprak dan nog een kort woord, waarbij hij er op wees, dat dc wegen van St. Vincentius-vereeniging en Burgerlijk Armbestuur elkander dikwijls kruisen. Het is niet de taak van het Burger lijk Armbestuur, de christelijke charitas te beoefenen, maar het kan wel trachten, zich tot de hoogte van die christelijke charitas op te werken. De voorzitter van het Bur- le. Inderdaad heeft aanvankelijk bezwaar bestaan tegen de uitbreiding van bet hoofd buizennet van het provinciaal waterleiding bedrijf in de gemeente Wormerveer, wejke voor de aansluiting van de in deze vraag bedoelde woningen noodig was. 2e. De tot dusverre door de gemeente Wormerveer tegenover het provinciaal waterleidingbedrijf aangenomen houding legt namelijk aan Gedeputeerde Staen den plicht op om, zoolang in die houding geen wijzi ging komt, ten aanzien van de uitbreiding der belangen var het bedrijf in genoemde gemeente grpote veorzichtigheid te be trachten. 3e, Gedeputeerde Staten en de Directeur van het provinciaal waterleidingbedrijf zijn 'steeds bereid geweest, met het oog op het bij cene behoorlijke drinkwatervoorziening be trokken algemeer belang, het nadeel, dat de bevolking van Wormerveer tengevolge van de houding van het gemeentebestuur onder vindt, zooveel mogelijk te beperken en maat regelen te overwegen, -waardoor dit nadeel, met vermijding van het risico, dat de Pro vincie tengevolge van die houding loopt, kan worden ondervangen. In verband daarmede heeft genoemde directeur ten opzichte van de in de eerste vraag bedoelde woningen een regeling voorgesteld, volgens welke hare aansluiting mogelijk zou zijn. Met deze regeling hebben Gedeputeerde Staten zich Vcreenigd, zoodat in deze wo ningen thans water geleverd wordt. 4e en 5e. De beantwoordig van deze vragen kan in verband met het boven staande achterwege blijven. Het bestuur der vereeniging voor School-, cn Werkluinen voor Haarlem en Omstreken bericht ons het navolgende: Tuin No. 1, gelegen aan de Kleverlaan, ingang Marnixstraat naast den Stadskweek- werken en kan dat niet beter doen, dan door nu en dan op het voorbeeld der St. Vincen tius-vereeniging te wijzen. Spr. wenscht de St. Vincentius-vereeniging ten slotte toe, dat zij nog lange jaren haren zegenrijken arbeid zal mogen voortzetten. De heer Lindner wees vervolgens op het nut der St. Vincentius-vereeniging, welke zich overal weet aan te passen. Onlangs is in den Hoofdraad gezegd, dat de afdeeling Haarlem een der beste afdeelingen is en spr. hoopt, dat dit altijd zoo moge zijn onder lei ding van den wakkeren president. De president sprak daarna een dankwoord, waarna pastoor Sondaal de vergadering met gebed sloot Naar wij vernemen, houdt Maandag a.S. de afdeeling Haarlem van „St. Raphael" en „P. C. B." cengecombineerde ledenvergade ring le half acht in gebouw „St. Bavo" voor hare tramleden. Groote opkomst van leden met hun vrouwen wordt verwacht. Het bestuur der Politie-Studie-Debatnig- en Propaganda-Club .iHaarlem Omstre ken" is thans als volgt samengesteld: N. P. Weijers, voorzitter; G. van Eijken, secreta ris, Hieronymus v. Alphenstraal 30; G. Sij besma, penningmeester; J. van Diesse, com missaris; G Polder, commissaris; allen te Haarlem. De waterlevering te Wormerveer. Door den heer B. W. Binnendijk, lid der Provinciale Staten, zijn den 21sten Januari 1925 de navolgende vragen bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ingezonden: lc. Is uw College bekend, dat voor een groot complex arbeiderswoningen (nieuw bouw) te Wormerveer, door den Directeur van het Prov. Waterl. bedrijf, geweigerd is water te leveren? 2e. Vloeit deze weigering voort uit de om standigheid, dat deze gemeente geen afstand wenscht te doen van de concessie (het leggen van buizen in haar grond en leveren van water tegen in de concessie-voorwaarden vermelden prijs) aan de Maatschappij tot Exploitatie van Waterleidingen in Nederland en het gemeentebestuur meent, dat de Provincie geen recht heeft, deze concessie door 'n Provinciale verordening ongedaan te maken? 3e. Is Uw College niet van meening dat bij een geschil van juridischen aard tusschen 1 gemeente en Provinciaal Bestuur het alge meen belang eischt, dat, zoolang het geschil niet opgelost is, er geen maatregelen getrof fen mogen worden, die een belangrijk ge deelte der bevolking dupeeren en het ge zondheidsbelang schaden kan? 4e. Acht uw College het daarom niet gc- wenscht, den Dir. van het Prov Waterl. Bedrijf te machtigen wel water aan Wor merveer te leveren, te meer daar deze ge meente tot 1935 (zoolang d concessie van kracht zou zijn) van waterlevering verzekerd was? 5e. Is uw College verder bekend, dat bij weigering tot het leveren van water dooi het prov waterl. bedrijf de gemeenteraad besloten heeft toch water te leveren, uit een standpijp, welk water overgepompt zal wor den in vaten (welke de zeepfabriek firma Dekket1.) beschikbaar stelt en deze levering in strijd is met de Provinciale verordening, de gemeentelijke bouwverordening en uit hygië nisch oogpunt niet valt te verdedigen? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: daarin nog worden verricht, alvorens de tuin zijn 250 leerlingen zal kunnen herber gen. In de meening, dat de gemeente Haar lem wel zou willen medewerken tot ver hooging van een deel van den tuin, dat nu door zijne lage ligging totaal ongeschikt is om daarop door jonge kinderen te doen wer ken, is het aantal beschikbare tuintjes van ongeveer 300 tot 250 moeten worden terug gebracht, daar de gemeente aan ohs desbe treffend verzoek niet heeft kunnen voldoen, 't Spijt ons dit teleurstellend bericht te moe ten geven. Men haaste zich derhalve de aanvragen tot het verkrijgen van een tuintje in dezen werktuin aan de onderstaande adressen in te dienen. De volgorde waarin de tuintjes zullen worden toegewezen, is door het bestuur als volgt vastgesteld: lste komen in aanmerking, kinderen uit de twee hoogste klassen van alle lagere scholen, zoowel openbare- als bijzondere scholen, uit de gemeenten Haarlem, .Schoten, Bloemendaal, Haarlemmerliede en Heem stede. Zijn er méér aanvragen dan beschikbare tuintjes, dan krijgen van dc kinderen, on der lste bedoeld, die kinderen de voorkeur, wier ouders door hun lidmaatschap de ver eeniging reeds finantieel steunen. Dit lid maatschap is daarom op een minimum van slechts 1 per jaar gesteld, waardoor bijna ieder ouder zich die voorkeur kan verzeke ren. Ouders, die zelfs één gulden per jaar voor dit doel niet kunnen afzonderen, kunnen daarvan kennis geven aan 't bestuur: over de toelating van hun kind tot den tuin zal dan afzonderlijk worden beslist. 2de komen in aanmerking, kinderen, van andere scholen dan onder lste genoemd, of jongelieden, die de school reeds hebben ver laten en toch gaarne een tuintje zouden Ieeren bewerken; daarbij zal eveneens de voorkeur worden gegeven aan hen, wier ouders Hd zijn der vereeniging. Tuin No. 2, gelegen aan het Haamstede- plein, bij de IJzeren Brug, in de kom der gemeente Heemstede, toegang door de Haamstedelaan, zal reeds begin April kun nen worden geoDend. Deze tuin' is door zijne ligging meer in 't bijzonder bestemd voor kinderen uit de ge meente Heemstede uit Aerdenhout en Je meest zuidelijke gedeelten van Haarlem, Hij biedt echter slechts plaats voor 80 kinderen. Ook bier is derhalve het betrachten van zeer veel spoed bij het indienen der aan vragen voor een tuintje te krijgen, zeer aan te bevelen. De wi'ze van toelating tot dezen tuin is overigens geheel geliik aan die, vermeld voor tuin No. 1. E" wordt dringend verzocht bij de aan vragen duidelijke opgave van naam, voor letters, adres, school en klasse van bet kind te willen vermelden, alsook of de ouders reeds lid zijn der vereeniging of dit alsnog wenscben te worden en voor welk bedrag aan jaarl"ksche contributip. Nadrukkelijk wijst bet Bestuur er op, dat elk ki"d, dat een tuintje verkrijgt, daarvoor wekelijks moet betalen 0.10, om daaruit gedeeltelijk de ondewijskoslcn te kunnen betalen Zaden en planten van groenten en bloe- j men meststoffen en gereedschappen spaden, ha-ken. schoPVls hakken Kruisstraat 34 aanbevolen, die ook hei Tuingereedschap der Vereeniging heeft ge leverd, en derhalve weet, wat er noodig is. Ieder kind moet nog zelf medebrengen: aEen richtlijn van ongeveer 10 Meter lengte, met aan ieder eind een plantstok van 40 c.M. b. Een plat wiedmandje om het onkruid in te verzamelen bij het wieden; c. Eene gewone drinkkom, waarin hef zaaizaad bij den Tuinleider wordt ontvan gen; d. Een Meetstok, lang, 1 M. met inge keepte verdeeling in heele en halve deci meters. e. Wordt aanbevolen een paar klompen in de gereedschapschuur te deponeeren eg deze bij het tuinwerk te dragen. Aanvragen tot het verkrijgen van tuin tjes en opgaven voor het lidmaatschap der Vereeniging kunnen worden gericht aan on derstaande adressen: Mejuffrouw C. WESTENDORP, Klever parkstraat 17, Haarlem. Den heer A. MELLINK, Julianastraat 16, Haarlem. Den heer STOLP, Bloemhofstraat 29rood Haarlem. Mevrouw DE VOOGT, Tuinwijklaan 17, Heemstede. Den Heer A. D. DE ROOS, Tuinwijklaan 14, Heemstede, Secretariaat, Steunt met giften in geld, of op andere wijze dit jeugdvormend onderwijs. Het buitengewoon Symphonie-programma der H. O. V. voor Zondagmiddag vermeld dc Bes dur Symphonie No. 33 van Mozart en de Ouverture „Iphigenie in Aules" van Gluck. Aan laatstgenoemde Ouverture maak te Richard Wagner een slotgedeelte en wordt in het door hem voorgeschreven tem po geSpeeld, Als bijzondere attractie zal de solo-violon cellist der H. O. V„ Louis Schuyer, optreden met hel Cello-concert van Haydn, hetwelk gerekend mag worden onder de schoonste scheppingen voor dit intrument geschreven. Voor muziekminnaars is er dus heel wat te genieten. Zaterdag worden de wedstrijden voort gezet met de 2e Afd. Dubbel Mannen- kwartetten, met elf deelnemers, waaronder één uit Haarlem en één uit Velseroord. Verder komen in deze afdeeling uit Am sterdam, onder leiding van Jacob Hamel en Engelander, twee kwartetten, benevens en semble's uit Helmond en Almelo, Rotterdam, Zaandam, enz. Zondagmiddag in „Bloemhof" de le en 2e afd. solo-kwartetten. Hierin dingen 4 Haar lemsche kwartetten mede en twee uit IJmui- den. Totaal elf deelnemers met eere wedstrijd. Zondagavond le afd. Dubbel Mannen- kwartetten in het Concertgebouw. Hier zijn 10 deelnemers, waarbij de Limburgers, onder leiding van den bekenden Robert Geijt en verder de beroemde Dubbel-Kwartetten uit Alkmaar, „Harmonie", dir. Jac. Al; Arnhem, „Inter Nos", dir. Jan ter Haar, Utrechtsch D. M. Kw., dir.' Piet Hesse, Amsterdam, „Mozart, dir. Nico v. d. Linden, „Orelio", dir. Gerard Leenders, „Harmonie'*, dir. Wes- terdaal, Wormerveer, „Caecilia", dir. Sic king, enz. Een pracht-afdeeling met eere-wedstrijd. Men leze de annonce in dit nummer. Barometerstand 9 uur v.m, 761. Voorn Opgave van: medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Maart «1925. Hoogste Barometerstand 772.0 m. M, te Valentia. Laagste Barometerstand 732.7 m. M. te Stockholm. Verwachting van den avond van 6 lot den avond van 7 Maart; Aanvankelijk matige of zwakken, waar schijnlijk later ophieuw toenemende zuid westelijke tot noordwestelijken wind, meest zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk met regenbuien, zelfde temperatuur. Zaterdagmiddag a.s. speelt een R. C. H.- comb. een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Toerclub S. C. H„ op het terrein van eerstgenoemde vereeniging. „Handelsbelangen" no. 1811 bevat de credifeurenlijst in het faillissement Marti- nus Hooglugt te Haarlem. Zij telt 21 namen, met een totaal passief van 1640.31'4. De baten zijn nog niet volledig bekend. Voor de Stille Armen. Van K. uit dankbaarheid 10. De Memorie van Antwoord van den Minis ter van Waterstaat op het afd. verslag der Eeste Kamer bevat o.m. het volgende; Te Haarlem stoppen drie paar treinen met snelle verbinding naar en van Antwerpen en Brussel. De drie paar treinen naar en van Parijs rijden le Haarlem door, omdat dit in- ternatioale verkeer zooveel mogelijk moet worden versneld. Met het oog op den om vang van het verkeer van Haarlem is er geen aanleidig over de bediening te klagen. Het oponthoud op de tusschenslations wordt zooveel beperkt als met' den eisch van een regelmatigcn treinenloop is overeen te bren gen. CHÜ Zoo langzamerhand nadert het nieuwe I vraagstuk heeft de ontwerper een geluktige badhuis zijn voltooïng. Het is van buiten reeds zoo góed als geheel afgewerkt alleen binnen in het gebouw zijn timmerman en stucadoor nog druk bezig om dit Heem- steedsche instituut voor volks-gezondheid en -hygiëne in gereedheid te brengen Zooals bekend is, wordt het gebouwd naar een ontwerp van den Haarlemschen architect P. H. van Niftrik. Alle overdaad heeft men achterwege gelaten maar in zijn eenvoudige schoonheid beantwoordt het gebouw aan alle eischen, welke aan een modern volksbadhuis kunnen worden ge steld. Het bevat in het geheel 20 cellen voor douchebaden en 3 cellen voor kuipbaden. Deze bevinden zich in twee verschillende afdeelingen, waarvan de grootste bestemd is voor de heeren en de kleinste voor de dames. Al zoo zal het badhuis dan tegelijker tijd voor vrouwen en mannen geopend zijn De gemeenschappelijke ingang bevindt zich in het midden van den gevel en geeft toegang tot een kleinen hal, waar de bezce- kers(sters) aan een loket, dat aangebracht is voor het kantoortje van de controle, van handdoeken enz. worden voofzien. De hee ren gaan vervolgens recht door naar de voor hen bestemde wachtkamer, terwijl de dames naar een, rechts 'van de hal gelegen wacht el" kamer gaan, welke kleiner is, daar het dames wied- I bezoek in den regel niet zoo heel groot is harkjes en gieters worden kosteloos door de W-eeniftiM ten gobrnfkc verstrekt. Het is geoorloofd en wordt zelfs aanbe volen, ciëen «Sereedsr.hao mede te brengen, mits mn goede kwaliteit; slrandschoppen en dergelijk zwak gereedschap, zijn voor dit tuinwert; totaal onbruikbaar. Als goed adres voor eigen gereedschap wordt de firma Hoesbergen en Kochman De heeren vinden een flinke ruimte voor hen ingericht, in het midden waarvan ban ken staan, die een vierkant vormen en een grooten bak omvatten, waarin flinke sier planten zullen worden geplaatst. Aan twee zijden van deze wachtkamer zijn de badcellen aangebracht. Voor het verlichtings- en ventilatie- en practische oplossing gevonden, welke bovendien weinig kostbaar is. Boven de deuren der cellen zijn openingen in den muur vrijgelaten, die èn voor ventilatie èn voor verlichting dienen. De verdere ventilatie geschiedt vervolgens door den z.g. „ventila- tiebak" in het dak, waar tevens de ramen zijn aangebracht. De ruiten daarvan zijn van een soort geel getint glas, z.g. kathedraal glas, waardoor het licht in de afdeelingen een eigenaardige warme tint krijgt, ook al is er geen zon. Een andere, gelukkig gevonden com binatie vormen de verbindingsgang tusschen de dames- en heerenafdeeling en met de 3 daaraan gelegen cellen. Door het sluiten van een der twee deuren, welke zich aan het begin en einde van de gang bevinden, kan men deze 3 cellen naar verkiezing bij de dames- of heerenafdeeling betrekken, het geen dan zou geschieden, al naar gelang het bezoek aan een der afdeelingen grooter of kleiner is. De 2 ketels zijn geplaatst in een hoog en licht lokaal aan de linker vóórzijde van het gebouw. Hier is alles doelmatig ingericht en voortreffelijk afgewerkt. Er naast bevindt zich de waschinrichting, waar eveneens met alle eischen der practijk rekening is gehouden, terwijl boven het ketelhuis" de droogzolder is ingericht. De rechtervleugel tenslotte is bestemd voor woning van den badhleer'er De bouw wordt uitgevoerd door den aan nemer N. J. Tromp, van Overveen. Opzich ter is de heer S. D. F. Schaling uil Amster dam. Men hoopt het badhuis in den aanvang van Mei te kunnen openstellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1