UTÏÏPI Verdere bijzonderheden omtrent de quaestie der veiligheid. Het Duit- sche standpunt. Lord Reading met verlof naar Engeland. Vermoede lijk verzet van den Franschen senaat tegen de door de Kamer goedgekeur de begrooting. Onder de Radio-berichtenDe teraardebestelling van president Ebert in Heidelberg. De Nationale Vergadering in Turkije neemt een motie van vertrouwen in het nieuwe kabinet aan. Gem, huitenl. berichten, De broodprijzen. Mgr. Seipel. De a.s. Kamerverkiezingen. West-Friesche Landdag. De duinafslag op het eiland Schiermonnikoog. Afschriften uit de registers van den burgerlijken stand. Hongaarsche onderscheidingen. Het psychopathen-ontwerp goedgekeurd. De hulde aan de Holland Indië-vliegers. VERKEER EN POSTERIJEN. De Spoorwegen en de Zomertijd Eieren van waterwild. LUCHTVERKEER. Een vliegtuig stort op het dak van een kostschool. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Ind. Regeeringsreglement. De Psychopathen-wet. Coöperatieve Vereenigingen. EERSTE KAMER. KERK EN SCHOOL Pater D. Hageraets O.F.M. f. Rome en het heilig jaar. KUNST EN KENNIS. De gevaren van aarden keuken gerei. Het Veiligheidsvraagstuk en Duitschland's deelne ming. In afwachting van de verklaring, welke thamberlain heden over de buitenlandsche politiek zal afleggen, gaf hij gisteren in het Lagerhuis reeds antwoord op enkele vra gen. Zoo deelde hij mede nog geen bericht te hebben ontvangen van de geneigdheid der Duitsche regeering om deel te nemen aan een conferentie over de ontwapening en de veiligheid. Dit moet echter niet wor den opgevat als zou Duitschland niet geneigd zijn aan zulk een conferentie deel te ne men. Op een vraag of het 't voornemen der ge allieerden is vertegenwoordigers der Duit sche regeering te hooren alvorens de nieuwe voorwaarden vast te stellen, welke aan de ontruiming der Keulsche zone voorafgaan verklaarde Chamberlain dat dit een aange legenheid is, die binnenkort door de geal lieerde regeeringen in onderling overleg moet worden geregeld. Thans is besloten, dat er einde dezer week een samenkomst tusschen Chamber lain en Herriot zal plaats vinden, wanneer Chamberlain, op weg naar Genève, zijn reis la Parijs zal onderbreken. De voormalige minister van Buitenland- iche Zaken, burggraaf Grey, dringt er in een rede op aan, dat de regeering een of ander voorstel zal doen. Een drievoudig verbond tusschen Enge land, Frankrijk en België zou een Duitsch- Russisch tegenverbond tengevolge hebben. Duitschland moest volgens spreker tot den Volkenbond toetreden en Frankrijk en Duitschland moesten een gelijk deel hebben in eenig pact in het kader van den Bond, waartoe ook Engeland kon toetreden. Wer kelijke veiligheid zou kunnen ontstaan uit of met een regeling, waaraan.Frankrijk, En geland en Duitschland deelnamen. Hij drong er op aan, dat men de noodzakelijkheid zou erkennen om een groot offer te brengen, waarbij het Britsche Rijk zich zou kunnen aansluiten. Europa's veiligheid was even belangrijk voor Engeland als voor het con tinent omdat Britannië niet langer een eiland fe in de oude beteekenis van het woord. Omtrent het Duitsche standpunt in deze aangelegenheid wordt van bevoegde zijde gemeld, dat hetgeen in de buitenlandsche pers gemeld is over de Duitsche stappen in deze geen juist beeld geeft. Ook de mededee- iing van een diplomatie ken redacteur van Havas geeft den stand van zaken onjuist weer. Zijn bewering, dat Duitschland de bemidde ling van de Engelsche regeering gezocht en dat Chamberlain deze officieel heeft afgewe zen komt niet overeen met de feiten. De rijksregeering deelde veeleer allen betrok ken regeeringen haar meening mede, waarbij geen definitief geformuleerde voorstellen noch een plan voor onderhandelingen wer den voorgelegd. Bij dezen stand van zaken is het onmogelijk concrete bijzonderheden te geven. De rijksregeering heeft het probleem in studie en haar besprekingen met de geal lieerde regeeringen hadden ten doel een en ander van weerszijden ten onderzoeken. De Engelsche bladen melden, dat de alge meene bewoordingen van de verklaring, die Engeland in den Volkenbondsraad zal af' leggen en welke het standpunt van de Brit sche en Dominion-regeeringen inzake het Protocol van Genève belichamen zal, zijn goedgekeurd en reeds aan de Dominions gezonden. De kabinetsraad heeft wegens afwezig heid van Baldwin afgezien van het nemen van een definitief besluit inzake de buiten' landsche politiek. Vermoedelijk zal de ver klaring in de zitting van het Lagerhuis heden daarom niet zoo volledig zijn als oorspron' kelijk de bedoeling was. De door het kabinet besproken tactische vraag luidtIs het verstandig, met Frankrijk een verdrag te sluiten, in de hoop op een toekomstige uit breiding van dit verdrag tot Duitschland Chamberlain meent, dat Frankrijk alleen bevredigend kan worden, wanneer eenmaal een Engelsch-Fransch verdrag is gesloten Chamberlain is hiertoe bereid, omdat hij gelooft, dat Frankrijks politiek niet door imperialisme, maar door vrees voor Duitsch land geleid wordt. Indien blijkt, dat hij hierin ongelijk heeft, dat Frankrijk b.v. aan den status quo in Oost-Europa vast houdt, dan valt Chamberlains politiek. Lord Reading naar Europa Gisteren meldden wij, dat lord Reading, de onderkoning van Indië, in April a.s. met verlof naar Angeland zal komen om met den minister van koloniën besprekingen te voeren over den toestand van Indië. Lord Reading is de eerste onderkoning, wien wordt toege staan zich tijdens zijn bestuursperiode, die vijf jaren duurt en in April 1921 begon, met verlof buitenlands te begeven en wel krach tens een in Augustus j.l. goedgekeurde wet, die den minister van Indië de bevoegdheid verleent om den onderkoning, den opperbe velhebber, de gouverneurs en leden van het uitvoerend bestuur toe te staan om zich buitenslands te begeven. Het verlof houdt ongetwijfeld verband met den politieken toestand van Indië, die de regeering de laatste jaren zorg baart, voor namelijk wat betreft de onrust in Bengalen en de uitvoering en werking van de politieke hervormingen van 1919. Deze hervormingen, waarbij een beperkt zelfbestuur voor Indië werd ingevoerd en de belofte werd gegeven om zoo daarvoor reden aanwezig was de hervormingen in 1929 uit te breiden, hebben, zooals men .weet, Indië niet de rust gebracht, die de ontwerpers er van verwachtten en dreigen door de houding der nationalisten op een mislukking uit te loopen. In Bengalen heeft de toestand zelfs een ernstig karakter aangenomen doordat de Swarajisten, die bij de jongste verkiezingen voor den Wetgevenden Raad de meerderheid behaalden en deswege tot medebesturen wer den geroepen, zuiver een politiek van lijde lijk verzet voeren en aldus de toepassing van de hervormingen practisch onmogelijk ma ken, waardoor de regeering zich gedwongen ziet, weder tot den vroegeren autocratischen bestuursvorm haar toevlucht te nemen. Daarnaast is Bengalen sedert het laatste jaar een broeinest van samenzweringen tot politieken moord, in verband waarmede on langs de strafwet van Bengalen, doch tegen den wïl der Swarajisten, is verscherpt. De besprekingen tusschen lord Birken head, den minister van Indië, en lord Rea ding, zullen derhalve, naar men mag aan nemen, van ernstigen aard zijn. 1 eenkomsten hebben een min of meer normaal verloop, met min of meer officieele aankondi gingen van stakingen eenerzijds en van uit sluitingen anderzijds. In de best ingelichte kringen wordt intusschen niet verwacht, dat vele dezer aankondigingen of zelfs maar een enkele ten uitvoer zullen worden gelegd. Het geschil der zetters en drukkers is bij gelegd door een compromis en de aankon diging der staking, waarbij de bladen te Kopenhagen betrokken zouden zijn geweest, is dientengevolge vervallen. Gisteren heeft de werkgeversorganisatie, na van de organisatie der ongeschoolde ar beiders een aankondiging van staking in verschillende bedrijven te hebben ontvangen, daarop geantwoord, door de ijzerindustrie toe te voegen aan de vroeger aangekondigde omvangrijke uitsluiting, doch de rijksbe middelaar heeft reeds voorgesteld, dat de arbeiders hun stakings-aankondiging zouden uitstellen en er onderhandelingen zouden worden geopend voor de industrieën afzon derlijk. DE VEESTAPEL IN ZWEDEN. Het mond- en klauwzeer blijft zich in Zuid-Zweden uitbreiden. Sedert het begin dezer ziekte in November 1924 zijn 30.000 stuks vee afgemaakt benevens ongeveer 10.000 varkens en schapen. Vlootbasis in Singapore. Lord Balfour en Lord Curzon geven ge ruststellende berichten omtrent de verster king van Singapore. Curzon wees er op dat de eenige uitgaven, die aan het parlement voor de komende jaren zullen worden ge vraagd, de volgende zullen zijn voor 1925- 1926 204.000-pd. st., voor 1926-1927 306.000 pd. st., voor 1927-1928 277.000 pd. st. dus iets minder dan driekwart millioen in drie jaar. Het rotorschip Buckau. Volgens een bericht in de „Manchester Guardian" is het niet mogelijk gegevens te verkrijgen omtrent de besparing van brand stof, welke de reis van het rotorschip „Buc kau" heeft opgeleverd. De autoriteiten en de scheepsofficieren verklaren alleen, dat het schip beter voldoet dan eenig zeilschip met hulpmotor en dat het niet met een stoom schip kan worden vergeleken, maar uitslui tend met een schoener met hulpmotor. Men zal echter eerst na een langere reis over de rentabiliteit kunnen oordeelen. Verzet tegen de begrooting De verwachting, dat de Fransche Senaat het budget, zooals het door de Kamer ge voteerd is, niet aanvaarden zou schijnt zich reeds te verwezenlijken. Woensdag heeft de rapporteur der begrooting in de commissie uit den Senaat een uitvoerige rede gehou den om te betoogen, dat het beter is allerlei juridische wijzigingen, door de Kamer aan gebracht, voorloopig ter zijde te stellen en de begrooting sluitend te maken met de oude belastingen. Daartoe is het noodig voor ne gen honderd millioen bezuinigingen in de uitgaven aan te brengen, hetgeen niet onmo gelijk is. De algemeene toejuichingen die de rede van den rapporteur in de commissie vond, wijzen er op, dat zijn voorstellen zeker zullen worden aangenomen. De „Quotidien" protesteert daartegen reeds bij voorbaat, zeggende, dat de rappor teur Bérenger op deze wijze de minderheid der Kamer tegenover de meerderheid bij valt. Zoolang echter de Senaat evenzeer recht van meespreken over de begrooting heeft, heeft hij het recht in volkomen onaf hankelijkheid zijn houding te bepalen. Begrafenis van den Rijks president. Volgens opgaaf der politie zijn in het ge drang ruim 1400 personen flauw gevallen, in hoofdzaak vrouwen en meisjes. Twintig personen werden zwaar gewond en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Voor het leven van een hunner, een typiste, die onder den voet werd geloopen, wordt ge vreesd. Plechtigheden te Heidelberg Hedenmorgen vroeg is de trein met 't stof felijk overschot te Heidelberg aangekomen. Op de verschillende stations brachten overal groote menschenmassa's hulde aan den over leden rijks president. Aan de groeve spraken de staatpresident van Baden, dr. Helpachde eerste burge meester van Heidelberg, de rijksafgevaardigde MiilierFranken, en „Pfarrer" dr. Moss. Onder de tonen van het Deutschland-lied werd de kist in de groeve nedergelaten. De opvolger van Ebert. De president van den Rijksdag Paul Löbe, dien men de laatste dagen herhaaldelijk heeft gedoodverfd als candidaat van de sociaal democraten voor het Rijkspresidentschap, heeft zooals werd gemeld categorisch ver klaard, dat hij in geen geval een candidatuur aanvaarden zal. Daar Löbe de eenige sociaal democratische leider is, die voldoende po pulariteit geniet om althans een behoorlijk stemmenaantal op zich te vereenigen, wordt 't door deze verklaring van Löbe waarschijn lijk, dat de sociaal-democratie besluiten zal voor de eerste verkiezing geen eigen candi daat te stellen, doch bereid' zal zijn een door het Centrum te stellen candidaat te steunen. op Woensdag 27 Mei ïa Iht 'door twee sprekers te behandelen onderwerp zal zijn; Versobering van levenswijze. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert in de aflevering van Prijzen en Kosten van Levensonderhoud de volgende broodprijzen berustend op opgaven van een groot aantal bakkerijen in tie verschillende deelen des lands. Gebuild tarwebrood. Melkbrood. werkel, prijs le halfj. 1913 2e le 2e le 2e 1913 1923 1923 1924 1924 le halfj. 1913 2e le 2e le 2e 1913 1923 1923 1924 1924 17.35 17.28 30.90 30.39 30.13 31.59 Waterbrood, werkel, prijs 14,70 14.61 24.50 24,07 23.79 25.32 Indexcijfer (le half. 1913 is 100) 100 100 178 175 174 182 Indexcijfer (le half. 1913 is 100) 100 99 167 164 162 172 HEVIGE KOUDE IN BRITSCH-INDIE. Zeer treurige berichten worden gemeld over den toestand van het graan en het vee in het vilajet Mosoel en de noordelijke pro vincies van Irak. Door de groote koude is de graanoogst geheel verloren gegaan, in het viiajet Mosoel is er een groot gebrek aan voer en een groot aantal stuks vee is van hon ger omgekomen. Daar het gestorven vee niet is begraven en in vele gevallen voor de huizen is blijven liggen verrotten, heerscht er in menig dorp een verpestende atmosfeer.' In vele dorpen in het Noorden wordt het verlies bij den veestapel op 50 geschat. De prijs van het veevoer is zoo hoog dat het heel moeilijk is dieren te krijgen, die vol doende sterk zijn om te ploegen zelfs om de anti-sprinkhanencampagne te doen slagen. De regeering heeft in verband met het groote tekort aan graan, bepaald, dat er geen inkomende rechten zullen worden geheven op tarwe en gerst. Om een goed beeld te krijgen van den ernst van den toestand, zij nog medegedeeld, dat in 1924 Irak niet minder dan 350.000 ton tarwe en gerst naar het Britsche rijk uitvoerde, EEN GENEESHEER MOORDENAAR VAN ZIJN DOCHTER? Te Littleton (V.S.) is een rechtsvervolging ingesteld tegen dr. Harold E. Blazer, een stillevend geneesheer, die ervan wordt be schuldigd zijn zieke dochter, de 32-jarige Hazel Blazer, met behulp van chloroform van het leven te hebben beroofd. EEN ERNSTIGE KRUIT- ONTPLOFFING. Tengevolge van een ontploffing in de kazerne te Schofild werden acht militairen ernstig gewonddrie naar het zich laat aanzien dooaelijk. De mannen waren bezig met het vullen van granaten ter voorbereiding van de aanstaande leger- en vlootmanoeuvres, toen het kruit ontbrandde. ROUW BIJ DE JAPANSCHE MARINE. De Japansche ambassade te Berlijn ont ving uit Tokio een telegram van den vol genden inhoud Naar aanleiding van het overlijden van den Duitschen rijkspresident heeft de keizer van Japan aan de Japansche marine order gegeven van 4 Maart af gedurende drie da gen halfstok te vlaggen. VERKLARINGEN VAN DEN LEGER BEVELHEBBER IN BRITSCH-INDIE. De opper-bevelhebber van Britsch-Indië lord Rawlinson verklaarde in de Nationale vergadering, dat de militaire uitgaven de laatste vijf jaren zijn gereduceerd met 310 millioen ropijen. Een verdere beperking der troepenmacht kon hij niet goedkeuren. De gevechtswaarde van het leger is zeer ver beterd. De toestand aan de grens van Tsjitral tot Beloetsjistan is over het algemeen be vredigend. De betrekkingen met Afghanistan zijn normaal Het was geen eenvoudige zaak een nationaal leger te vormen, omdat Indië geen natie was. Spr. kwam krachtig op tegen de bespoediging der verindiani- seering, tegen welke opmerking de Indische leden heftig protesteerden en oppositie aankondigden. Ongebuild tarwebrood, werkel. prijs Indexcijfer (le half. 1913 is 100) le halfj. 1913 14.20 100 2e 1913 14.05 99 le 1923 20.89 147 2e 1923 20.72 146 le 1924 20.56 145 2e 1924 22.21 156 le halfj. 1913 1913 1923 1923 1924 1924 2e le 2e le 2e 10.06 9.98 19,65 19,10 19.33 19.77 Indexcijfer (le half. 1913 is 100) 100 99 195 190 192 1% Donderdagochtend heeft Mgr. Dr. Seipel oud-kanselier van Oostenrijk, vergezeld van den Oostenrijkschen Zaakgelastigde, Dr. Duffek, zijn opwachting gemaakt bij den Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr Ontploffing in de Kruit- Dr. van Karnebeek in diens Departement. fabriek te Reinsdorf De bekende kruitfabriek të Reinsdorf bij Wittenberg is gistermorgen om 10 uur in de lucht gevlogen. Tot dusver heeft men onder de puinhopen slechts zes lijken gevonden. Er loopen echter geruchten, volgens welke het aantal slachtoffers niet minder dan 60 zou bedragen, in hoofdzaak meisjes en vrou wen, die in de fabriek werkten. Hoe hevig de ontploffing geweest is, moge blijken uit het feit, dat in een op 10 Km. afstand gelegen dorpje alle ruiten door den luchtdruk gesprongen zijn. Landsverdediging in Zweden. Dinsdag had in den Zweedschen Rijksdag het debat plaats over de begrooting der lands verdediging. De conservatieven en de agra riërs oefenden scherpe critiek op het regée- ringsvoorstel (tot vermindering der bewa pening).. De leider der liberale partij sprak de hoop uit, dat er een dusdanige verbete ring in de landsverdediging zou worden aan gebracht, dat als resultaat een aanzienlijke meerderheid van het volk er zich toch mee kon vereenigen. De leider deV radicale drankverbodpartij beschouwde het regee- ringsvoorstel als een geschikten grondslag voor de oplossing van het verdedigings- vraagstuk. Geen typografenstaking in Denemarken. De onderhandelingen in de verschillende arbeidsgeschillen, die ontstaan zijn in ver band met de vernieuwing der arbeidsover- De candidatenlijst van de C. H. Unie. Naar de ,,Ned." meldt, is dc candidaten lijst van de Chr, Hist. Unie voor dc a.s. Tweede Kamerverkiezingen vastgesteld als volgt: 1. Mr. Schokking (aftr.); 2. Jhr. mr. D. J. de Geer, oud-minister van Financiën; 3. J. R. Snoeck Henkemans (aftr.); 4. Dr. J. Th, de Visser, minister van Onderwijs; 5. J. A. Bakker, (aftr.); 6. J. Weitkamp, (aftr.); 7. J. M, Krijger Jr. (aftr.); 8. mej. mr. C. F. Katz, (aftr.); 9. H. W. Tilanus (aftr.); 10. dr. H. J. Lovink, (aftr.); 11. dr. C. W. Th. baron Van Boetzelaer van Dubbeldam, (aftr.); 12. jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg (aftr.); 13. ds. Joh. Langman, Groningen; 14. P. J. Nahuisen, Utrecht; 15. mr. dr. A. A. van Rhijn, A'dsm; 16. J. ter Haar Jr., Amster dam; 17, J. Knoppers, Meppel; 18, H. van Boeyen, Voorburg; 19. Jhr. mr. D. E. van Lennep, Heemstede; 20. W. F. C. van den Broek, Zwolle Plaatsvervangers: T. Krol, Uithuizermeden Jhr. W. Roell, 's-Gravenhage; A. N. Vaan drager, Rotterdam; dr. J. van Bruggen, Dordrecht; Prof. dr. J. de Zwaan, Gronin gen; J. L. Oosterhoff, Ternaard; C. E. van Koetsveld, Vught; H. C. J. te Loo, Apel doorn; mr. J. A, de Visser, Rotterdam; A. .A Bajema, Warns. De elfde West-Friesche katholieke Land dag zal worden gehouden te Ooster Blokker Een nieuw denkbeeld in onderzoek. Hoewel gevaar voor het eiland Schier monnikoog niet aanwezig is, blijft toch de aandacht van den minister van Waterstaat, zoo lezen wij in de M. v. A. op het Voor- loopig Verslag van de Eerste Kamer over de Waterst&atsbegrooting, voortdurend ge vestigd op den duinafslag aan de Noord westkust van Schiermonnikoog. Een nieuw denkbeeld om den verderen afslag te voor komen, is, hoewel het aanvankelijk weinig afdoende schijnt te zullen zijn, doch waar van men op het eiland groote verwachting koestert, thans in onderzoek. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft het volgende rondschrijven gericht tot de gemeentebesturen; Ingevolge de circulaire van mijn ambts voorganger van 1 October 1917, gericht tot de Commissarissen der Koningin, zijn de gemeentebesturen gewezen op de noodzake lijkheid van het gebruik van deugdelijk en duurzaam papier ten behoeve van de re gisters van den burgerlijken stand, dat, om aan de gestelde eischen te voldoen, geheel uit lompen moet zijn vervaardigd, waarvan dopr een watermerk in elk vel dient te blij ken. Thans is met betrekking tot het afgeven van afschriften en uittreksels uit de bedoel de registers, er mijn aandacht op gevestigd, dat daarbij door verschillende gemeentebe sturen gebruik wordt gemaakt van minder waardig papier. De bezwarende gevolgen dier ondeugdelijkheid worden inzonderheid ondervonden, indien die stukken moeten dienen als bewijsmateriaal bij huwelijks&cten en notarieele gevallen, waarin de bedoelde bescheiden bestemd zijn om langen tijd te worden bewaard. In verband hiermede en in overleg met mijn ambtgenoot van Justitie, heb ik de eer uw aandacht te vestigen op de noodzake lijkheid, dat ook de afschriften en uittrek sels uit de registers van den burgerlijken stan^ voldoen aan redelijke eischen van duidelijkheid en duurzaamheid. De medaille van verdienste van het Hon gaarsche Roode Kruis is toegekend o.m. aan: den heer Beretta te 's-Gravenhage, secreta ris van het Katholiek Comité voor de Hon gaarsche kinderen, den heer Jacques Pierrot, penningmeester van dc Rotterdamsche Ver- eeniging „Montefiore1', den heer R. Dijkstra, hoofdinspecteur van politie te Rotterdam, den heer Martin Kulcsar, te 's-Gravenhage, de heeren H. Kuijpcrs, directeur v Leo Ha- zelzet, hoofdredacteur van het dagblad „De Maasbode" te Rotterdam; den heer Kramers, redacteur van het dagblad „De Telegraaf"; den heer Hordijk, directeur van het passeu- bureait te 's-Gravenhage; de heeren Van der Heyden en Th, Blom, Leiden; mej, Marie van Soest, te Utrecht; mevrouw Bijvoet van Haa- ren en dr. Heymans, te Amsterdam; de ZcerEerw. heeren pastoors Colla en Lager- wey, te Amsterdam; den heer Van der Borg, te Groningen; notaris Van Cranen- burgh te Haarlem; de Z.Eerw. heeren pas toors Weenink en Blom, te Zwolle; de Eerw. zusters Winfrida en Anna Derkits, dr, Dach- manns, arts, den heer Herckijraih, lid van het huisvestingscomité, mevrouw l'lchot-Lan- gemeyer, baronesse Colette d'Escury, dr Posthomcs Meyes, den heer Muller, stations- hef te Utrecht, kapelaan Goosens en kapt. Hemsing. De Tweede Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming Donderdagmiddag het Psycho pathen-ontwerp goedgekeurd. Bijzonderheden over den fakkeloptocht. Het comité te Amsterdam, dat den fak keloptocht aldaar organiseert, ter huldiging van de HollandIndië-vliegers door dc Anisterdamsche burgerij, heeft Woensdag avond vergaderd. Een 25-tal corporaties was vertegenwoordigd. Het meerendeel heeft medewerking toegezegd. De optocht wordt gehouden op 18 April van 810 uur 's avonds. In den stoet komen twee praal wagens; een stelt voor een schip, de andere de F VIL Voorts zullen 4 a 500 zangers een serenade brengen aan de vliegers. Het co mité hoopt, dat er veel vlaggen en vaan dels in den optocht zullen worden meege dragen, Dc afgevaardigde van dc Kon. Ver. voor de Luchtv, deelde nog mede, dat de huldi ging geschiedt in samenwerking rast deze ver- ceniging, welke de vliegers om half 3 van den 18en April op Schiphol huldigt na aan komst uit Pariis. We lezen in het „Vad." Het getreuzel der Regeering in zake den zomertijd en haar laten inval den zomertijd af te schaffen, hebben de Spoorwegen in groote moeilijkheden gebracht. De zomerdienstregeling wordt namelijk al in November internationaal vastgesteld. Ons spoorwegbestuur rekende op handhaving van den zomertijd en stelde, daarmee reke nend, het spoorboekje op. Alles was klaar voor den druk en men dacht 28 Maart den nieuwen gids in het licht te kunnen geven. Het voorstel der Regeering heeft thans alle werkzaamheden stopgezet, want men kan natuurlijk het risico niet loopen de uitgaaf van ons spoorboekje kost een 50,000.een waardelooze gids in de we reld te zenden. Verleden jaar kwam het be sluit, den zomertijd te handhaven en 30 Maart in te voeren, reeds 31 Januari af. Als onverhoopt de Kamer den zomertijd mocht afschaffen, zit men dus in een heel moeilijk parket. Dat de stemming tegenover de Regeering in het spoorwegbestuur niet vriendelijk is, kan men begrijpen, daar van die zijde herhaaldelijk op spoed is aange- gedrongen. Als nieuwtje uit het nieuwe spoorweg boekje kunnen we meedeelen, dat trein 83 en 183 (verbiding met Maastricht) op drin gend verzoek der Limburgers aanmerkelijk is vervroegd. Men zal uit Holland Maastricht al kunnen bereiken tegen half elf, in plaats van tegen twaalf. Verlaging der tarieven kan niet worden verwacht. Horecaf heeft een lévendige actie gevoerd voor het beschikbaar stellen van korte goedkoppe abonnementen in den trant der Belgische. Men durfde met het oog op 't te kort aan dien wensch niet voldoen, aange zien men er geen voldoende verkeersverbe- tering van verwacht, zoo lang de hotels geen lagere prijzen aanbieden. De heer Hierastra richtte tot den Minister van Binnenl. Zaken, en. Landbouw de vol- gelde vraag Kan de Minister mededeelen, welke over wegingen hem hebben geleid om het zoeken rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren, of ver voeren van eieren van waterwild in 1925 te verbieden, welk verbod ingaat tegen de oor de Regeering voorgestelde en door de Twee de Kamer op 24 Febr. j.l. aanvaarde wijziging van de Jachtwet 1923, die mede bedoelde, het rapen van eie'ren van bepaalde vogels on mogelijk te maken door deze onder het water wild op te nemen? Woensdagmorgen stortte een legervlieg tuig bij een plaatsje in Zuid-Engeland naar beneden. Het kwam op het dak van een kostschool en twee leerlingen werden ern stig gewond. Dc piloot van het vliegtuig kwam er met eenige lichte kwetsuren af. Vergadering van Donderdag 5 Maart Nam. 1 uur. De VOORZITTER stelt voorVrijdag één uur eindstemming te houden over het Indi sche Regeeringsreglement. Comform besloten. Voortgegaan wordt met de Wetsontwer pen Aanvulling en wijziging der bepalingen betreffende het strafrecht en de strafrechts pleging ten aanzien van personen bij wie tij dens het begaan van het feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geest vermogens bestond; aanvulling van de wet van 14 April 1886 tot vaststelling der begin selen -van het gevangeniswezen, enz. De algemeene beschouwingen worden voortgezet. De Minister van Justitie, dé heer HEEMS KERK, zegt verheugd te zijn, dat dit ont werp niet is bestreden. Ieder voor zich was op zijn wijze ingenomen met het voorstel. Er was wel verschil van gevoelen omtrent de beteekenis van het ontwerp. Sommigen vin den het een minimum van wat zij wenschen. De „moderne" leer geeft spr. altijd een gevoel van onzekerheid, omdat zij theorieën pleegt te bezitten, die er toe veroordeeld zijn om korter te leven dan de klassieke theorie. Straf is boete van een daad en aan die stelling valt niet te tornen. Gaat men nu niet te ver met ieder „dader" voor psycho- paath te houden? liet ontwerp gaat uit van de gedachte dat men ook rekening moet houden mei; ziekelijke stoornis al is de dilin- quent toerekenbaar. De heer Kleerekoper wil feitelijk alle psychopathen niet toere kenbaar verklaren. De moderne leer zou ten slotte moeten leiden tot de ontkenning van het begrip straf en daartegen verzet spr. zich ten stelligste. De toerekeningsvatbare psychopaath moet gestraft worden, al kan hij daarnaast nog op andere wijze worden behandeld. Dwangverpleging is geen straf naar spr.'s oordeel, al zullen vele bekaagden ze niet aangenaam vinden. Een psychiatrisch onderzoek algemeen verplichtend te stellen acht spr. te ver gaand. Alleen dan wanneer vermoeden van psychose bestaat is het voldoende en spr. heeft vertrouwen in de rechters dat zij zul len kunnen beoordeelen of de kans bestaal dat er psychose valt te constateeren. Men moet niet gaan „psychiatriseeren" gelijk ge zegd is. Om tegemoet te komen aan de geopperde bezwaren heeft spr. den lijd van 10 jaar als maximum voor dc dwangverpleging veran derd. Om ten minste twee jaar moet de rech terlijke beslissing worden herzien. De kosten van het instituut zullen niet ge ring zijn, omdat de ernstige gevallen lange verpleging zullen eischen. Zuinigheid en voorzichtigheid zullen geboden zijn bij de toepassing. Een belofte kan spr. voor de invoering niet doen. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. Bij art. 37a verdedigt de heer KLEERE KOPER (S. D.) zijn amendement om het mo gelijk te maken, dat een terbeschikkingstel ling wordt uitgesproken zonder dat daaraan de oplegging van straf wordt verbonden. Het amendement wordt Verworpen met 45 tegen 25 stemmen, rechts tegen links. Artikel 6. De heer KLEEREKOPER (S. D.) licht zijn amendement toe dat bedoelt te bepalen, dat over de persoonlijkheid van den beklaagde het oordeel dient te worden gevraagd van één of meer deskundigen (artsen) indien ge vangenisstraf van zes maanden of langer wordt opgelegd. Het is dus de bedoeling verplicht psychia- tisch onderzoek vast te stellen als langdu rige gevangenisstraf wordt opgelegd. De heer SASSE SAN YSSELT (R.K.) waardeert de goede bedoeling van dit amen dement maar acht het overbodig en onprac- tisch. Immers eerst dient te worden vastge steld dat zes maanden of meer wordt ge- eischt en eerst dan kan het onderzoek wor den ingesteld. Dit verlengt dan in elk geval de preventieve hechtenis. Voor zeer vele ge vallen zou de bepaling niet noodig blijken. De heer DRESSELHUYS (V. B.) staat ook sympathiek tegenover het amendement. Hij ziet er echter een begin van „psychia triseeren" in en dat acht hij minder ge- wenscht. Hij begrijpt niet, waarom de be paling van zes maanden noodig is. Die ter mijn zegt niets en is onlogisch, Ook acht hij de uitsluiting van verstek-vonnissen oru juist. Misschien is juist in die gevallen een onderroek gewenscht, Mej. KATZ (C.-H.) is ook tegen ht amen dement, omdat het veel te ver gaat. Zij vreest dat het onderzoek eer nadeel dan voordeel oplevert voor den beklaagde. De technische bezwaren die geopperd zijn, deelt ook zij. _De MINISTER onderschrijft ook de tech nische bezwaren. Daarnaast heeft hij princi- pieele bezwaren. Er moet een vermoeden zijn van het bestaan van een psychose. Zoo lang dat er niet is, is er geen aanleiding voor een onderzoek. Het is onlogisch aan ie nemen, dat bij een straf boven zes maanden dat vermoeden er altijd zal zijn. Als het er in dit geval wel is, volgt het onderzoek ze ker Alleen wanneer er geen vermoeden be staat zou het amendement gaan werken met de kans, dat het onderzoek zeer vaak over bodig blijkt.. Hij acht dit een ongewenscht systeem. De heer KLEEREKOPER (S. D.) ziet in de geopperde bezwaren alleen een middel om het amendement af te maken omdat men het niet wil om andere redenen. Het amendement wordt verworpen met 54 tegen 14 stemmen. Vóór de sociaal-de mocraten. Het eerste wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het tweede wetsontwerp wordt eveneens goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp tot wet telijke regeling opnieuw van de coöperatie ve vereenigingen. De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer VAN RAPPARD (V.B.) is niel voor volledige aansprakelijkheid der lede; van coöperatieve vereenigingen. Voor eei bepaald percentage acht hij dat wel ge wenscht. Spr. wenscht in de wet een bepa ling dienaangaande op te nemen. Het tweede bezwaar van spr. geldt de re geling van het ledenregister. Daarvoor is een goede regeling noodig. Aanvaarding van de opzegging van het lidmaatschap moet ver plicht geschieden bij aangeteekend schrijven door het bestuur te verzenden. Alleen een dergelijk bewijs moet geldig zijn als bewijs van opzegging. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.K.) wil voor de kleine vereenigingen het leden-register behouden, maar overigens acht hij de schriftelijke opgave van het lid maatschap minder gewenscht, vooral voor de boeren. Spreker vreest, dat niemand se cretaris een coöperatieve vereeniging ten plattelande zal willen zijn als er zooveel administratie aan vastzit. Het niet-aansprakelijk stellen van de le den voor de schulden acht spr. zeer ver keerd. Voor het verkrijgen van bankcrediet is regeling der verantwoordelijkheid der le den onmisbaar. De heer DE BOER (Platt. Partij) juicht de herziening dezer wet toe. Het is noodig dat de ledenlijst en de aansprakelijkheid der leden goed zijn ingericht, zoodat iedei die zaken doet met de coöperatieve tw. eeniging weet waaraan hij toe is. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij. dag één uur. In de Donderdag gehouden zitting der Eerste Kamer, is de begrooting van Finan ciën, zonder hoofdelijke stemming aang^io- In het klooster der E.E. P.P. Minderbroe- dert te Weert overleed gisteravond in den ouderdom van 71 jaren de ZeerEerw. Pater Dionysius Hageraets, oud-professor aan hst gymnasium te Venray. De overledene wy geboortig uit Rotterdam. Op 9 Maart a.s. des nam. 8 uur zal in ae groote zaal van den Dierentuin te 's-Graven hage worden gehouden een groote verga dering tot viering van het Heilig Jaar, en d& a.s. Heilig-verklaring van den Gelukzaligen Petrus Canisius. Als sprekers zullen optreden Dr. Gerard Brom, professor aan de R. K. Universiteit te Nijmegen en den Weleerw. heer kapelaan J. E. Pijnaker uit Den Haag. Professor Brom zal vooral ook spreken over de Heiligverklaring van den Zaligen Petrus Canisius. Volgens de nieuwst onderzoekingen in En geland gedaan (Reports on Public Health and Medical Subjects No. 29, the Solubility af glases and enamels in Cooking utensils) schijnen alleen kookpannen uit goud of pla tina zonder bezwaar voor de gezondheid te zijn. Immers, geëmailleerd vaarwerk wordt af. gekeurd, omdat stukjes van het email kun nen.afspringen en dan schade veroorzaken, als ze met het eten naar binnen komen. Nikkelen pannen zijn ongeschikt voor aller lei cure stoffen, ?coals gestoofd fruit. Alu minium en zink zijn evenmin ideale, stoffen om in te koken; ze worden door akaliën aangetast en hoewel een spoor zink of alu minium in het voedsel geen kwaad doet, moet men toch eerst heel zeker zijn of het metaal bijv. geen lood bevat, wat wel scha de kan berokkenen. IJzet en staal roes ten en dus moet de beoefennaar der eubio tiek tot beden zich bepalen tot aarden pot ten en pannen, indien hij tenminste gees goud of platina kon betalen. Maar helaas, ook deze aarden potten kun nen zonder bezwaar thans niet rpeer worden gebruikt. De pottebakkerskunst, een der oudste voortbrengselen van het menschelijk vernuft, zal binnenkort wel niet meer be oefend worden. De aarden vaten zijn n.l. alleen bruikbaar als zij met glazuur zijn bedekt en dit gla zuur bevat zeer vaak lood, ook soms arse- nik. Deze stoffen kunnen vrijkomen en in het voedsel opgenomen worden, als dit zuur reageert. Gelukkig zijn nog niet alle aarden pannen uit den booze. Om ze te beproeven, moet men er 4 pCt. azijnzuur in koken en dan de vloestof op lood of arsenik onder zoeken. Een mooie taak voor onze Keuringsdien. sten (The Lancet.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6