RADIO-BERICHTEN. gfilEUWS KERK EN SCHOOL. MARKTNIEUWS. Het Missiewerk. Het ontzettend ongeluk in de woonschuit te Amsterdam. Broekhuijs gezocht. Een honderdjarige. Het verraderlijke ijs in de Zee van Azof. De onsterfelijke Spaansche schatgraver. Op heeterdaad betrapt. De restauratie van het slot „Loevestein". Onder de roovers in China. Het circus Carré. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het ftïeeSbBs'uit van Amsterdam. VISSCHERIJ. De schulden van Frankrijk aan Engeland. Aanval der D.-Nationalen op den nieuwen vice-President van Politie. Treedt Severing 'af? Drummond te Berlijn. De Rijksdag. Stopzetting van alle verkeer. Teraardebestelling van President Ebert in Heidelberg. Febr. 1925. Wat er in het begin van deze aflevering geschreven staat bij het portret van Mgf. Antonius van Velsen S. J., Apostolisch Vi caris van Batavia, wettigt de hoop, dat ook Java, het millioenenland met zijn en kele duizenden Christenen, een schoone toekomst te gemoet gaat. Hij is een man van het onderwijs. In de Minahassa gaf hij nog school op zijn missietochten; stichtte een kweekschool, leverde onderwijzers aan Borneo, Kei, Sumatra en Flores en liet bij zijn heengaan in de Minahassa zelf 40 scholen met 90 onderwijzers achter. Het aantal katholieken was er intusschen ver dubbeld en tot 11000 gestegen. Moge de nieuwe Bisschop in staat gesteld worden op Java geen tientallen, maar honder den scholen te stichten. Rector Bekkers viert in eenige histori sche aanteekeningen het eerste lustrum van St. Petrus' Liefdewerk, dat in het vijf de jaar van zijn bestaan in ons land ruim 140.000 gulden zal opbrengen. Het werk, in 1889 door twee Fransche dames gesticht, had een blijde jeugd: in 1901 had het al 45 beurzen gesticht en 34 inlandsche priesters aan de Missie geleverd. Toen kwam de te genslag: dood en ziekte van stichteressen en medewerksters en hardnekkige proces sen dreigden met ondergang. Maar taaie arbeid en edelmoedig gedragen lijden brachten nieuwen zegen. St. Petrus' Lief dewerk is een werk geworden van onze Moeder de Kerk zelf, om door haar ge leid en gezegend haar Bruidegom uit alle volkeren en talen herauten toe te voeren. Het is «thans in 13 landen gevestigd en bracht in het afgeloopen jaar di§ht aan de 3 millioen lire op. Naar aanleiding van een boek van Pater Schurhammeh geeft het artikeltje „Shinto" een korte uiteenzetting van den ouden godsdienst der Japaneezen. Van Henri Spoorenberg krijgen we een keurig overzicht over de afdeeling voor tropische geneeskunde en gezondheidsleer cp de missietentoonstelling te Rome. Daar bij aansluitend wijst K op de kostbare in zending van voor deze afdeeling van den Leidschen Prof. Flu. Wie verleden jaar door het artikel van Pater Schmid over het Chineesch mocht zijn afgeschrikt zich ooit in dien doolhof ie wagen, wordt door A. v. Susante weer gerust gesteld Ook voor een gewoon ster veling is daar de weg nog wel te vinden. Z. beschrijft de heldhaftige reis van St. Franciscus Xaverius van Indië naar Japan. In „Hogeschoolnieuws" vlamt de geestdrift en golven de woorden van W. Snitker over verdieping van ideaal. De Kroniek is te rijp om met opsomming ook maar te beginnen. Maar pijnlijk is de tegenstelling tusschen het Missiewerk in Ned. Indië en Belgische Congo. Na 300 jaar hebben wij in een Rijk met meer dan dub bele bevolking en een prachtig klimaat niet de helft bereikt van wat België in 40 jaar in moordend klimaat tot stand bracht. Het ligt niet aan Indië, maar aan ons. In Indië is overal, waar gewerkt wordt, blij de vooruitgang: als we maar zorgen voor menschen en geld, halen we België nog weer in! G. VOSKUILEN. Zonder getuigschrift toegelaten Bij beschikking van den Minister van Onderwijs van 24 Febr. jl. is de heer L, Speet, hoofd-redacteur van het „Noord- Hollandsch Dagblad'' te Alkmaar, op grond van art. 133, 6de lid, der Hooger Onderwijs wet gevorderd getuigschrift, toegelaten tot de examens in de faculteit der Rechtsge leerdheid aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. De vrouw nog bewusteloos. Omtrent dit ontzettend ongeluk waarbij 6, misschien 7 menschenlevens verloren gin gen, vernemen we nog de volgende' tragische bijzonderheden; De oudste zoon, Joop van Vliet, werd el- ken ochtend door een vriendje gehaald, waarna ze samen naar hun werk gingen. Om acht uur Donderdagmorgen kwam als gewoonlijk de knaap en schelde hij aan. Toen de jongen geen antwoord kreeg klopte hij. Opnieuw werd geen gehoor gegeven, waarna hij een eindje omging om over een kwartiertje terug te komen. Ook den derden keer bleef alles stil in de woonschuit. Argwaan krijgende, begaf de knaap zich naar het politiebureau aan den Overtoom en stelde daar den wachtcommandant van een en ander in kennis. Een paar agenten gingen met hem mede, om een onderzoek in te stellen en toen op hun herhaald kloppen niet werd openge daan, werd het deurtje ingetrapt. Ook de tusschendeur bezweek spoedig. Een ontzettend schouwspel trof de mannen cn den knaap, toen zij het vertrekje binnen traden. Er lagen zeven levenloozc figuren. Op het eene bed, dat evenwijdig met den wand staat, lag de vader met drie kinderen uitgestrekt, op het andere de vrouw met den knaap van omstreeks veertien jaar en een kind, dat ongeveer één jaar zal geweest zijn. Twee van de kinderen waren meisjes en bij eenigen was reeds lijkverstijving inge treden. Een der beambten waarschuwde den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst, die spoedig met twee ambulance-auto's, eenige verplegers en een medicus, voor de woon schuit arriveerden. Uit het geneeskundig onderzoek kwam vast te staan, dat de vader een man van omstreeks vijfenveertig jaar benevens vijf kinderen, gestorven waren. De vrouw verkeerde in diepe bewuste loosheid. Door middel van den zuurstofkof- fer uit een der auto's, werd getracht het le ven op te wekken. Eerst na langdurige po gingen kwamen er teekenen van ademhaling In dien toestand werd zij naar het vlakbij gelegen Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. Donderdagmiddag om één uur viel over haar toestand nog niets te zeggen. Ook de zes lijken werden vervolgens met de ambulancewagens naar het bewuste gast huis vervoerd. De politie stelde onder leiding van den commissaris van het bureau Overtoom, den heer Dijkstra, een uitgebreid onderzoek in. Hieruit kwam vast te staan, dat de onge- lukkigen, naar hun kleeding te oordeelen, des avonds naar bed waren gegaan. Lucht- vrrversching was niet in het vertrek aanwe zig. In den hoek stond een potkacheltje, dat bij de komst der politie koud was. Boven op de asch iag een laag versche nootjeskolen, die no* niet waren doorge brand. Niet onmogelijk wordt het dan ook geacht, dat de dood het gevolg is geweest van het inademen van kolendamp. Echter werd bij het betreden van de schuit geen damp opgemerkt; dit en het feit, dat bij twee lijkjes reeds verstijving was ingetre den, zou er eventueel op kunnen wijzen, dat de bedwelming reeds vroeg in den nacht (of misschien den vorigen avond had plaats gevonden. Naast sommige lijken werd braaksel met bloed aangetroffen; van deskundige zijde werd de meening uitgesproken, dat de be- standdeelen er niet op wijzen, dat hier voed selvergiftiging heeft plaats gehad. I De eigenaar van de schuit, Soutendijk, die in de haven werkzaam is, was niet aanwe zig Zijn vertrek was gesloten en gebleken is, dat hij des morgens vroeg de schuit heeft verlaten zonder argwaan te koesteren. Het ontzettende ongeval heeft in den om trek zeer veel deernis opgewekt. Voortdu rend stond een dichte volksmenigte om de plek, die door de politie was afgezet. Een zelfde belangstelling werd waargenomen bij de achterpoort van het Wilhelmina-Gasthuis waar de lijken uit de ambulance-auto's wer den gedragen. In den loop van den ochtend verschenen nog eenige fotografen van Ie politie in de schuit, alwaar zij de vereischte opnamen voor de politie deden. Nader wordt vernomen, dat het gezin se dert drie weken in de schuit woonde. De dokwerker Soutendijk was des morgens om half zes weggegaan en heeft niets bemerkt. Om half tien heeft hij de vrouw nog gespro ken. Zij zeide, dat zij op het punt stond om naar bed te gaan. Het onderzoek heeft nog uitgewezen, dat de afvoer van de schoorsteen geheel geo pend was. De man, van beroep timmerman was 40 jaar oud. Zijn vrouw, Johanna Bloot- hoofd, is 35 jaar. De oudste zoon Jaap, is 15 jaar en op dezen volgen Willem 12 jaar, Pe trus 7 jaar, Johanna 4 jaar, terwijl het jong ste kind Nellie nog geen jaar oud is. Wij vernemen, dat juffr. v. Vliet, de eenig overlevende van het droevig ongeluk in de woonschuit aan de Jac. van Lennep- kade, die in het Wilhelmina Gasthuis ver pleegd wordt, Donderdagavond bij kennis gekomen is. Zij was echter nog niet in staat over het voorgevallene te worden gehoord. In het Donderdag verschenen „Alg. Poli tieblad" komt onder de gesignaleerde per sonen voor W. H, Broekhuys, wegens over treding van de Loterijwet, is veroordeeld tot 4 maanden hechtenis. Het beroep in cassatie werd door den Hoogen Raad verworpen, terwijl het inge diende Gratieverzoek eveneens is afgewezen. De Officier van Justitie te Rotterdam verzoekt thans ten uitvoerlegging van de op gelegde straf. De oudste inwoner van Alblasserdam, de heer J. Zeedijk, heeft zijn lOOen verjaardag herdacht. Namens het gemeentebestuur is hij gecomplimenteerd door den burgemees ter, die vergezeld was van den secretaris en een wethouder, en mededeelde, dat de Raad met algemeene stemmen besloten had hem een pensioen toe te kennen, gelijk staande aan zijn Ri'kspensioen. Van de Kan'r^in was een felicitatie bin nengekomen. Zeedijk is een heel krasse baas. Nog dageHjks neemt hij plaats op de kleermakers taf el en verricht zijn arheid zon der bril. Verscheidene personen in levensgevaar. In berichten uit Marioepoi aan de „ïzwes- tiia" wordt melding gemaakt van een ern stig voorval op de zee van Azof. Een aantal visschers en boeren, die zich per slede over het üs langs de kust van de Zee van Azof naar Tagarrog en Berdjansk begaven, be merkten plotseling tot hun grooten schrik, dat het ijs zich in beweging had gezet, en dat zij op een groot ijsveld zeewaarts dre ven. Luid roenende trachtten zij de aan dacht van de kuribevolking te trekken. Hun noodkreten werden ten slotte gehoord en in allerijl werden stappen gedaan tot redding der ontfelufcigen. Onmiddellijke hulp bleek echter met het oog op de woelige zee en den gevaarlijken ijsgang niét tnogeli'k. De districtssovjet wist niets beters te doen dan de betreffende auoriteifen fe ver zoeken onverwijld een wateririiegluig en een ijsbreker te sturen. Een groote menschen- massa heeft zich op de kust verzameld, en staart vol ontzetting naar de steeds verder zeewaarts drijvende slachtoffers. Op het oogenblik van vërzending van bovenstaand berinht aan de „Izwestija", had men nog geen krachtige reddingspogingen kunnen doen. Het juiste aantal personen, dat in le vensgevaar verkeert is niet bekend. De truc van den „Spaanschen schatgra ver," die wereldvermaard of liever -berucht is, schijnt onuitroeibaar te zijn. Reeds 53 jaar duurt deze vorm van inter nationale oplichterij voort. Thans zijn er te Madrid weer eenige individuen aangehou den, die zich met dit bedrijf onledig hielden. Herhaaldelijk zijn er arrestaties uitge voerd, maar nauwelijks waren er eenige „Spaansche schatgravers" achter slot en grendel, of het spelletje begon opnieuw. Men kent den truc die met eenige varia ties steeds hierop neerkomt, aat door iemand in Spanic, die zegt van een vriend uw adres gekregen te hebben, per brief om geld wordt gevraagd, teneinde een koffer met kostbaren inhoud, of een verborgen schat, dien de schrijver begraven weet, in bezit te krijgen. Voor deze onderneming is geld noodiG en dengene, die dit verschaft, wordt een flink deel van den te verwachten buit toegezegd. De „schatgraver" geeft meestal voor, dat fiij onschuldig in de gevangenis zit en dat één zijner vrienden, die mede in het geheim is ingewijd, zich wel met de ontwikkeling der zaak zal belasten Tal van personen zijn er door dezen truc ingeloopen, hebben geld gezonden, of zijn persoonlijk naar Spanje gereisd om dan^ in de handen der bende tc Vallen en een flink kaoitaaltje te verspelen. Het meest wordt sedert 50 jaren in België en Holland „gewerkt" met den brief van den gevangene, die ergens op een station een koffer met een paar honderd-duizend francs heeft staan en die geen geld heeft om dien koffer waarop heel wat slaatt- tfeld" gekomen is, in te lossen De brief is beurtelings door Pedro Bruno, P Perez of Cnntreras onderteekend. In 1892 reeds heeft men de verbliifnlaats van een heele bende „Spaansche schatgra vers" te Madrid ontdekt en een groote hoe veelheid adressen uit alle landen, brieven- paoier met opschriften van ministerieele kabinetten, gevangenissen, ambassades, han delshuizen enz., alles valsch natuurlijk, in bes'ag genomen. Hpote een slachtoffer toe, dan ontving hij dadelijk brieven, die hem ervan moesten overtuigen, dat de inlicht'ngen van den „ge vangene" juist waren Gedurende den oorlog werkte men alleen in Spanje, doch daarna is het buitenland weer met brieven van ..Spaanscne schat gravers" overstroomd. Onder dc thans tc Madrid aangehouden onlichiers bevinden zich lieden van allerlei stand, terwijl twee der gearresteerden op grooten voet leefden en zeer weelderige appartementen bewoonden. Twee inbrekers in de vaL Woensdagnacht om hal! een bemerkte een su'rveilleerende nachtwaker twee mannen in de fabriek van de Nationale Vliegtuigenin dustrie aan het Callandsplein te 's Hage, die een zak bij zich hadden. De waker slaagde er in, de individuen in het gebouw op te slui ten, waarna hij de politie waarschuwde. De beide mannen v, d. M. en II. werden gear resteerd, De zak, die bij de arrestatie nog in hun bezit was, bleek een groote hoeveel heid aluminium te bevatten. Door het over- klimmen van een muur waren zij de fabriek binnengekomen. Uit Gorcum wordt gemeld: De restauratie van het slot Loevestein is sinds eenige jaren ook al wegens de bezuiniging stopge zet. Het bestuur van de Vereeniging Vreem delingenverkeer, afd Gorcum, heeft zich tot de regeering gewend. Vele vreemdelingen uit alle werelddeelen komen hier, om het slot te bezoeken. Hét is aldus begrijpelijk, dat Loe vestein een bron van inkomsten voor Gor cum is. Het gevolg van de conferentie in Den Haag was, dat afgevaardigden van de afdee ling Kunsten en Wetenschappen ten stadhui- ze alhier kwamen overleggen, wat in deze te doen is. Het resultaat van die besprekingen was, dat het vermaarde monument aan de zorgen van de „V. V. V." te Gorcum zal worden toevertrouwd. In zijn iaatsten brief aan den algemeenen overste te Scheut schrijft de inmiddels over leden missionaris pater Van Praet uit Soei- Yuan nog het volgende: Gijzelaarsw orden door de roovers spot tenderwijze „goden van rijkdom" genoemd en nauwelijks is er een dag of nacht rust, of de foltering van de een of anderen gijze laar wordt ingezet, 'f Komt er op aan hem wat te nijpen, opdat d^ familie er toe overga 't onmogelijke te doen om hem los te krijgen. Ziehier eenige staaltjes van die pijnigin gen: het verbranden *an ledematen; het toedienen van slagen;, het ophangen met de duimen aan een balk, het pletteren der bee- nen tusschen twee blanken. De bemiddelaars mogen soms de pijniging bijwonen. Dan bieden zij op, om een al te krasse foltering af te koopen. Is men omtrent de som voor de bevrij ding overeengekomen, dan schrijft een ge letterde der bende een officieel stuk aan de familie, met bepaling van dag en datum waarop de som moet worden uitbetaald, op straf van dood voor den gijzelaar, bij ont stentenis, En dat is niet een ijdele bedreiging helaas! Niet zelden gebeurt het, dat een familie ten uiterste gedreven door de pijnen van het slachtoffer, de roovers een som geld be looft. die ze met den besten wil van de we reld niet bijeenkrijgen kan tegen den vast- gestelden datum. Eerzame landbouwers zag men daartoe al hun land verkoopen, maar de buren, wetende dat het onvermijdelijk was, boden slechts bespottelijke prijzen. En dan vernemen we van tijd tot tijd, dat de roovers weerom een gijzelaar hebben neer geschoten Op die wijzen krijgen de roovers fortuinen in handen; vrucht van jarenlang noest werk, en de gijzelaars brengen hun meer op dan strooptochten. Al dat schoon geld werd dan verbrast en te grabbel gegooid; 'k zag het zelf: arme boeren kwamen met karren door de roovers gecommandeerde kisten sigaretten, snoep goed en tooisels, van de stad, twee dagéri ver, naar 't kamp gereden. Op zekeren dag vernam ik dat de geheime secte Ko lao-hwi zeer ontevreden was, om dat de roovers van plan waren zich bij het leger te laten inlijven. Zoodoende zouden de communistische po litiekers, die de leiders van Ko lao-hwi zijn, een niet -onaanzienlijke troef kwijtspelen: de verschrikking van de gansche streek door, de roovers. Dus zonden zij gezanten, om de roovers ten sterkste die inlijving af te raden. Maar de bandieten waren evenzeer be gaan met hun eigen lief persoontje als de beer Sio, een der bizonderste mandarijnen van de stad Po-toe en het hoofd der Ko-lao- hwi met het zijne. Vreeselijk kud werden de afgezanten door onze bende ontvangen, 'h Hoorde verschil lende roovers zeggen, dat zij er genoeg van hadden voor de politiekers van 't bolsjewis me de kastanjes uit het vuur te halen. Is dat niet te sterk: politiekers van het bolsjewisme? Neen: de leiders der Ko lao-hwi zijn op de hoogte met de gebeurtenissen in Rus land; zij worden in 't geheim gesteund door het geantschap der Sowjts te Peking; dat geantschap konkelt uit alle macht, om bij 't Chineesch bestuur in 't evlei te komen en terelfder tijd bevoordeelt het den opstand in de Chineesche provincies. Naar 't zeggen der rovers aanvaarden de Ka lao-hmi het privaateigendom niet. Onder dc menschen moet alles voorlaan gemeen schappelijk worden: grond, geld en vrouwen Naar mijn bescheiden oordeel, zegt pater Van Praet, zijn de leiders der Ko lao-hwi nog grooter schurken dan de roovers. Deze bekennen ie.n minste, wat zij zijn gene be- rwene, dat zij de wereld zuilen verlossen steken op stuk van boevenstreken de roo vers naar de kroon, schrikbewind, deze laatste maanden door de roovers ingeluid, heeft de geheime secte, die in de steden en groote gemeen ten nestelt, de kans geboden, om bijna al de gezinshoofden onder haar vlag te scha ren, zoogezegr om 't vaderland te redden. De candidaat-leden worden 's nachts aan vaard. Zij betalen vijf dollar, d. i, rond de vijftig frank daarvan blijven drie dollar aan de vingers hangen van de wervers en twee verdwijnen in de diepten van de kas der vereeniging. Eveneens 's nachts wordt elk recruut zijn hoofdman aangewezen en 't paswoord en de herkenningsteekens meegedeeld. Zweren moet hij, dat hij elk bevel stipt ten uitvoer zal brengen en verneemt daarop, dat dienst weigering of verraad met den dood gestraft worden. Drie-vierden van die recruten sluiten zich enkel uit vrees bij de secte aan en die vrees wordt door de roovers trouw onder de bevolking levendig gehouden. Leden der secte hangen onder elkaar de grootste broe derlijkheid uit 'k Heb er gezien, die elkaar hun kleeren hadden afgestaan, om aan te toonen hoe alles onder hen gemeengoed was geworden. Wanneer een lid der Ko loa-hwi een be zoek brengt, dan smullen zij te zamen, zoolang de voorraad strekt en dan trekken ze met hun tweeën naar een derde om 't zelfde spelletje te herbeginnen. Wij zijn broeders ondereen, meencn zij. Werken, dat doen zij natuurlijk niet, waar om en voor wien zouden zij wel werken? De secte stuurt er op aan, meester te wor den in de stad Swl-yuan, om aldaar '1 gezag van den gouverneur te vernietigen. En nu kan men ok verstaan, hoe 't besluit van de roovers, zich te laten inlijven bij t leger, een spijtige spaak in 't wiel der Ko lao-hwi kwam steken. EEN SOLIDE BOUW. Men is onlangs begonnen met het afbre ken van den watertoren aan de Maas in Schiedam die moet verdwijnen omda t hij een sta in den weg is voor het uitvoeren van het Rotterdamsche drie-havenplan. Natuur lijk werd van boven af begonnen, en dat ging aanvankelijk goed," tot men aan de togen der ramen was gekomen. Die togen zijn een ijzer- sterk metselwerk, rustende op een bazalt- voetstuk, dat opgemetseld is op een fundee ring van steen en kalk, die het bewijs leve ren, dat de toren niet is gebouwd voor tien tallen jaren, maar voor eeuwen. De genie is er bij gehaald om het vernie tigingswerk tc helpen verrichten en de laat ste dagen van Februari hebben een luitenant een sergeant 'en eenige manschappen van dat wapen getracht, het zoo massieve met selwerk te breken. Een vrij sterke lading pierine-zuur werd tusschen het metselwerk tot ontploffing gebracht, waarmede men slechts bereikte dat een uitbouw vernield werd. Toen werd tot een tweede ontploffing overgegaan om den massieven voet van den toren te breken, maar ofschoon in 18 boor gaten 36 boorpatronen tot ontploffing waren gebracht werd de verwachting niet vervuld Wel werden eenige zware blokken naar om laag geworpen en werden een paar scheur en zichtbaar, maar daarbij bleef het. Gisteren zijn de pogingen herhaald, dit maal met een nog zwaardere lading, meldt de „Schied. Ct.". Wel vielen ook nu weer brokstukken van de togen naar omlaag en ontstonden er zware scheuren, maar ook nu weer werd het doel niet bereikt. De ontplof fing was zoo sterk, dat die zeer duidelijk in de Plantage werd gehoord. Men zal dus op nieuw ontploffingsmiddelen in het metsel werk moeten brengen en misschien wel meer malen, alvorens de vernieling zoover zal zijn gekomen, dat tot opruiming kan worden overgegaan. De voet van den to e staat 6 meter in den grond en het zal dus nog wel eenigen tijd vor deren voor men het metselwerk geheel zal hebben verwijderd. Herinnering aan vroegere glorie. Bij het lezen van het bericht, dat de „N.V. Oscar Carré, Nederldndsch Circus" te Amsterdam failliet' verklaard is, -zal menig een zich de oude gloriedagen van het circus herinneren. Jaren lang is het circus Carré, vooral voor een vroegere generatie, een onmisbare factor geweest in het genoeglijk bestaan van het uitgaand Amsterdam. Zijn grootste triomfen vierde 't in de jaren, toen wijlen Oscar Carré het rondreizen met een houten of zeildoek- sche tent moede, aan den Amstel een steenen circus liet bouwen, als een paleis, met statige zuilen en breede balcons en een geweldige hoogs en breede zaal met een monumentaal tooneel voor de baletten, en toen hij daar in de manege, in vol ornaat, de borst bedekt met alle ridderorden, die hem met milde hand waren geschonken, avond aan avond voor een vol huis zijn dressuurproeven vertoonde, of tijdens het jaarlijksch Koninklijk bezoek zijn extra, gala élite-voorstelligen „op Hoog Bevel!" gaf. Het Circus Carré was een attractie voor Amsterdam, dat zelfs een tijdlang naast Carré nog een tweede circus, het „Arena" van Renz, heeft gehad, tegenover de brand weer kazerne aan de Hobbemakade, waar Schumann met zijn paardenspel en zijn met goud gegalonneerde staatsierok de Amster- damsche guldens naar zich toe wist te doen rollen. Dat was in den tijd, nu omstreeks der tig jaar geleden, toen de belangstelling voor paardendressuur en niet minder voor fraai gemonteerde, fantastische baletten zoo groot was, dat1 de toen nog zooveel kleinere hoofd stad aan twee circussen recht van bestaan kon geven. Later verflauwde die belangstelling; er kwamen andere vermakelijkheden, en Carré paste zich aan de veranderde tijdsomstan digheden aan en werd verbouwd tot variété theater, Ook in deze nieuwe gedaante heeft het voormalige circus vooral onder Frits van Haarlem jaren van bloei beleefd. In dezelfde zaal, waar heel Amsterdam van de vermaarde waterballetten heeft genoten, zijn daarna Chrétienni en Louisette door het Am- sterdamsche publiek toegejuicht en heeft men zich vermaakt met dc toen in zwang komende revues. Ais opera- en theatergebouw heeft vervol gens het Circus Carré nog gcruimen tijd dienst gedaan, totdat ook daar de malaise op tooneel- en operagebied zich heeft doen gel den. In den loop van dit' laatste seizoen is het gebouw nog een keer tot zijn vroegere bc-< stemming teruggekeerd, gemoderniseerd zelfs, met twee arena's tegelijk, in den trant van de befaamde vertooningen van Barnum en Baily, maar de groote toeloop van vroe ger kwam toch niet meer. Het circus lijkt zijn attractie op de tegen woordige generatie te hebben verloren. Het „Hbld." schrijft nog: Carré failliet. Tal van herinneringen wekken deze paar woorden op. Dat' zijn mooie tijden geweest van dc snuivende paarden en de iorsche vrij- heidsdressuren. Oscar, de vader, Maximiliaan en Albert de zoons, Kathchen. Carré was populair in de hoofdstad, be kend in,het geheele land ea ook over de grenzen. De provincialen kwamen naar Am sterdam voor Artis en voor Carré. Oscar vierde zijn triumphen als dresseur; zestien paarden, vier-en-twintig soms draaf den rond de arena, vormden een pyramide, waar Oscar Carré, in de onberispelijke rok, troonde in het midden. Dan klapte hij even met de zweepen. De pyramide ontleedde zich in een mengeling van paardenlijven, de dieren trappelden weg, de stallen in, een donderend applaus vervulde het gebouw. Even, heel kort slechts, bleef de arena leeg, stalknechts, in roode rokken met groote glimmende knoopen harkten het zand weg, Dassi en Busto slingerden hun grappen over dc hoofden van het publiek. Dan zette de kapei een marsch in, compositie van Max Carré, die jaren lang de voortreffelijke kapelmeester is geweest en niet minder ver maard was, dan de andere Carré's. Op de tonen van de muziek stapten dan de git zwarte volbloed hengst binnen, „in de hooge school gereden" door Katchen Carré, die de lieveling was van het pubiiek. En hoe reed zij. Het was een heerlijkheid, de drie-passen van den hengst te aanschouwen, het trippe len en walsen. O, nog veel meer was er, de gracieuze paardrijdsters, die sprongen door geplakte hoepcis, de parforce-rijders, maar de dres suur en het schoolrijden bleven het glans punt. Dat was de glanstijd van Carré, de periode welke nog niet zoo hel lang achter ons ligt an toch al weer in het' verleden is vervaagd, omdat wij zoo snel leven. De smaak van het publiek is veranderd, paardenspellen geraakten uit den lijd. Renz, Blanus, Schumann. Alles weg. Henny heeft het in het vorige jaar nog eens in Amsterdam geprobeerd, maar al drp bleek, dat het pubiiek het echte paarden spel niet' meer wBnscht. Sensptie van ijs beren en brullende leeuwen moet er bij komen Af en loe ging Carré op tournee, dan be trok Frits van Haarlem het gebouw met zijn specialiteiten. Chrétienni was de gevierde man. Ook al voorbij, specialiteiten trokken niet meer, of er moet heel sterke sensatie bijkomen. Zoo vergaat de werldsche roem. De familie Carré heeft allang niets meer met het Circus te maken, ht is in andere handen overgegaan. Wat is er sedert' al niet geweest. Spree heeft er gespeeld, Hcijer- mpns gaf er zijn stukken, Koopman heeft er tijdelijk beslag op gelegd voor zijn opera, operetten zijn er gegeven. Weinigen die na Carré en Van Haarlem zijn gekomen, hebben prettige herinneringen aan het gebouw. En nu, ten slotte, is het weer met een echt circus geprobeerd. Een faillissement is het einde. Door Ged. Staten niet goedgekeurd. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Noord-Holland het besluit van den Ge meenteraad van Amsterdam, in zake den meelaankcop van gemeentewege, waartegen de verschillende bezwaarschriften ingediend waren, welke Woensdag voor het college van Ged. Staten in het openbaar behandeld zijn, niet goedgekeurd. Wij herinneren er nog eens aan, dat de raad van Amsterdam op 15 Januari 1.1. be sloot, ten einde een .geschatte brood- prijsverhooging van 3 4 4 cent te voor komen B. en W. te machtigen tot een ongelimitecrden meelaankoop. Daarbij werd tevens een crediet verstrekt van 300.000 ter dekking van het verschil, dat tusschen den in- en verkoopprijs der bloem ver wacht werd. Het Amsterdamsche Gemeentebestuur zal dit raadsbesluit dus niet ten uitvoer kun nen brengen. ENKHUIZEN, 5 Maart. Totale haring- aanvoer van gisteravond 76180 stuks reep- haring. Laatste markt f 7.10. Getal vaartui gen 82. Heden minder vangst en hooger prijs. De eerste 26 vaartuigen kwamen binnen met ge middeld 3 tal. Marktprijs f 7.35 4 f 7.40 per tal. VLAARDINGEN, 5 Maart. Alhier is aan de Vischhal binnengekomen de stoombeuger VL. 201 met f 790 besomming. IJMUIDEN, 5 Maart. Heden warén aan de markt de vangsten van 13 stoomtrawlers, 9 loggers en 2 beugers. De prijzen waren als volgttarbot f 1.701.45, tongen f 2.60 1.90 per kg griet f 5737, gr. schol f 2925 md.schol "f 31—25, zetSchol f36—29, kl. schol f 30—25, f 20—6.50, scharen f 16—2.90 per 50 kg. roggen f 2419 per hoop, vleet f 2.801.70 per stuk, pieterman en poon f 1610.50, gr. schelvisch f 2527, md. schelvisch f 3727, k. md. schelvisch f 30 20.50, kl. schelvisch f 2313.50, f 146.50 per 50 kg. kabeljauw f 4529 per 125 kg, gr. gullen f 20.5014.50, ld. gullen f 14.50 8.50, wijting f 8-^-3 per 50 kg. IJMUIDEN, 5 Maart, Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJ. M. 9 (Nelly) met f 1871 IJ. M. 180 (Holland IV) met f 2176 IJ.M. 74 (Poseidon) met f 2749 IJ.M. 244 (Delf land) met f 1737 IJ.M. 5 (Inie met f 1801; IJ.M. 92 (Ocean) II met f 3092 IJ.M. 253 (Sumatra) met f 2784 IJ. M. 52 (Dor drecht) met f 1705 IJ.M. 175 (Trio) met f 3041 IJ.M. 42 (Flamingo) met f 1978 IJ. M. 47 (Tubantia) met f 1554 en de zeilloggers IC. W. 1 (Wilhelmina) met f 333 K. W- 22 (Orion) met f 884 K. W. 110 (Gijsbert Ka- rël van Hogendorp) met f 597 Sch. 368 (Jeanne) met f 720 Sch. 179 (Corneiis Vrolijk Fz.) met f 457 Sch. 116 (Simon en Pieter) met f 577 Sch. 70 (De Hoop I) met f 452 3n Sch' 82 (Maria Pronk den Duik) met f 131 aan besomming. UITHOORN, 5 Maart, Op de kaasmarkt waren aangevoerd 6 partijen. Prijs Goudsch* kaas R.M. 60—64; zonder R.M, 52— 58, Handel kalm. GOUDA, 5 Maart. Boter, red. aanvoer, handel vlug, Goeboter 1.10 4 1.20; Wei- boter 1.05 a 1.51, Veemarkt. Melkvee red aanvoer, handel red., 400 h 450; vette vakrens, groote aanvoer, handel viug, 35 a 37 ct. per half K.G.; magere varkens, groote aanvoer, han del vlug, 32 a 35 cent per half K.G.; magere biggen, red. aanvoer, handel matig, 10 4 14 per stuk; nuchtere kalveren, groote aanvoer, handel slecht, 10 a 15, Eieren, groote aanvoer, handel matig, per 100 stuks 5a 5.75. ALPHEN A. D. RIJN. N.V. Tuinbouw veiling „Alphen a. d. Rijn". Veiling van 5 Maart 1925. Spinazie per 100 K.G. 27— 32; Spruitkoo! I 3233; Kroten 3.20 3.50 per 100 K.G. 7281 eieren, kip- 5 5.60, eend- 55.30 per 100 stuks, AMSTERDAM, 5 Maart. Aardappelen, (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) De aard appelprijzen bleven heden onveranderd. ELST (Bet.), 4 Maart. Fruitveiling van heden. Prijze 1ste Goudreinetten 2839, 2e soort 1820, extra 4056, 1ste belle fleurs 1826, 2de sooj-t 11 y214 Vo, extra 2933, rabouwen 1117, Spaansche ra- bouwen 14)4—17, Eijsadener Klumpkes 1920, holgaten 1417, winterjannen 8Vi 12)4» Bredero's 1417, pondsperen 14)- —15, pom me d'Orange 13 16, Gerrit Roë lofs 13)418, enkele benderzoete 13—16, kanappels 12)4—14, Huismans 10)4—16, jasappels 1516, campagnezoet 1520, zoete bellefleurs 15—25, IJslandsche rib- belings 1617 ct. alles per kilo. DELFT, 5 Maart. Boter. Ter markt waren 5 8 v. Prijs f 2.80 4 3.per kg. GOUDA, 5 Maart. Kaas. Aangevoerd 35 partijen, le soort f 5862, 2e soort f rijksmerk le soort f 6668, 2e soort f 62 65, zware f 70. Handel vlug. HOORN, 5 Maart. Kaas. Aangevoerd 9 stapels fabriekskaas f 59, 1 stapel boerenkaas f 59; 1 st., fabriekscommissie f 58; st. boerencommissie f totaal 11 stapels wegende 7138 kg. Handel goed. BARNEVELD, 5 Maart. Pluimvee. Tam me eenden f 22.60, jonge hanen f 1.75 2.75, oude hanen f 2.503.25, jonge hennen f 2.50—4, oude kippen f 1—3, tamme dui ven f 0.50055, tamme konijnen f 13.50, alles per stuk. Eieren f 4.756 per 100 stuks. Aanvoer 600.000 stuks. Handel niet vlug. HOOFDDORP, 5 Maart Granen. Tarwe voer f 1012, tarwe nieuwe f 12.50—13.50, rogge f 13.50—14.50, gerst Chevalier f 13.50 14.50, haver f 10—11.75, witte duive- boonen f 1315, paardeboonen f 1213, groene erwten f 12.50—14, schokkers f 14— 17, karwei f 3335, geel mosterd f 2030, blauw maanzaad f 37—41, kanariezaad f 20— 22, prijzen per 100 kg. MIDDELBURG, 5 Maart Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer redelijk. De no teering is als volgttarwe f 12 tot f 19.50, witte boonen f 24—f 30, ronde bruine boo- beb f 20 tot f 29, kroonerwten f 14 tot f 16.50, lange bruine bbonen f 15 tot f 21. Alles per 100 kg. SCHAGEN,*5 Maart. Eieren. Ter vei ling waren aangevoerd 3250 b. kippen-, f 4.505.80, gemiddeld f 5.10 4215 eenden- f 5.305.70, gemiddeld f 5.40. UITHOORN, 5 Maart. Kaas. Aanvoer 6 partijen. Goudsche kaas Rijksmerk f 60 64, zonder Rijksmerk f 5258. Handel kalm. ENKHUIZEN, 4 Maart. Heden hebben 82 vaartuigen hier aangevoerd 400 tot 3000 stuks reepharing per vaartuig. Totaal 74680 stuks. Prijs oploopend van f 7 tot 7.25 per tal. URK, 4 Maart. Door 160 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 476 tal reepharing, prijs f 6.45—6.80 per tal (200 stuks). Minister Churchill antwoordde gisteren in het Lagerhuis op de vraag, welke stappen de regcering onderneemt tot regeling van de Fransche schulden aan Engeland, dat hij binnenkort een definitief antwoord van de Fransche regeering op de jongste Britsche voorstellen verwacht. I)e eerste gelegenheid de beste grijpen de D,-nationalen aan om hun .vriend" uit Oost- Elbie, over wien wij dezer dagen een en an der mededeelden, den zoo juist als vice-pre sident van politie naar Berlijn geroepen dr. Friedemburg, aan te vallen. Zij hebben n.L bij den Pruisjichen Land dag een interpellatie ingediend naar aanlei ding van de ongevallen, die gisteren in de hoofdstad zijn voorgevallen bij de begrafenis plechtigheid van rijkspresident Ebert. Zij wijzen erop, dat een deel der Schupo ge bruikt werd voor parade-doeleinden, terwijl er onvoldoende politie beschikbaar was om de orde le handhaven. Blijkbaar heeft het, volgens de D.-nationalen, ontbroken aan een behoorlijke poitieleiding, waarvoor dr. Frie demburg de verantwoordelijke man is. Ook kolonel Kaupisch, de commandant van dc Schupo, wordt onbekwaam genoemd. Aan de regeering wordt ten slotte ge- yraagd wat zij denkt tc doen om beide schul digen ter verantwoording te roepen en ter zijde le schuiven, terwijl de D.-nationalen ook nog willen weten of officieel gebruik is gemaakt van de organisatie van de „Rcichs- banner". Het gerucht, dat de Pruisische minister van binnenlandsche zaken Severing niet meer voor een portefeuille in aanmerking wil komen, wordt bevestigd door de „Vor-- wSrts". Vcorlocpig is de verkiezing van een pre mier uitgesteld tot 10 Maart, mede in ver- Hand met de mogelijkheid dat Marx repu- bJikeinsch candidaat zal worden voor het rijkspresidentschap. Het gerucht, als zou Severing voer een even'ueele herbenoe ming als minister bedanken, wordt in een telegram van bet V7.B. tegengesproken. Wel laat zün gezondheidstoestand veel te wen-1 schen over, voegt Wolff er bij. De secretaris-generaal van den Vo'ken- bnnd Sir Eric Drummond, is te Berlijn aan gekomen cn had met den minister van bui- tcnlandsche zaken, dr. Stresemann een langdurig onderhoud. De rijksdag zal aan het eind der,volgende week worden verdaagd en eerst na de ver kiezing van den nieuwen rijkspresideut we der bijeenkomen. Voor de begrooting van 1924 en die van 1925 tot 1 April wo-dt een noodwet ver- "ischt, welke reeds Maandag'a.s. door den °i«ksdatf zal worden behandeld. De door dc vakvereenigingen verlangde stopzetting van alle verkeer heeft gister morgen te Berlijn, van 11 uur tot 11.05 plaats gehad. Alle trams, auto's bussen, de Under- grund enz. bieren om 11 uur stilstaan. Vijf minuten later gaf de politie het signaal om door te rijden. Frits Ebert is teruggekeerd in zijn vader land, maar als doode. Vandaag heeft Hei- delbprg hem ten grave gebracht. Geheel Duitschland is om den dood van zijn eersten president in rouw gedompeld, maar nergens wordt dez? rouw zoo zwaar gedragen, nergens zijn met de herinnering aan den staatsman, die Ebert was, zooveel persoonlijke en vriendschappelijke herinne ringen verbonden, als in Heidelberg, waar immers honderden den rijkspresident als speelkameraad hadden gekend, waar duizen den met trots zijn schitterende carrière had den gevolgd, Omdat hij een der hunnen was: een stadgenoot, die tot hoofd van den staat was uilverkoren. Heidelberg rouwt om zijn grooten stadge noot. Van bijna alle huizen hangt de vlag van de republiek, van Baden en van de stad Heidelberg, Heel Baden rouwt met Heidel- berg mede. Vanmorgen voer tien uur zijn niet minder dan 50 extratreinen uit alle deelen des lands aangekomen, die belangstellenden brachten. En toen vanmorgen de extratrein met het stoffelijk overschot van den dooden presi dent het Ileidelbergsche station binnenliep, en de doffe roffel van de rijksweer op hel stationsplein den volke kond deed dat Ebert was teruggekeerd, in Heidelberg, de stad van zijn jeugd toen voer er een rilling van ontroering door de tienduizenden, die zich reeds in het prille morgenuur hadden opge steld, om den rijkspresident een Iaatsten groet te brengen. De lijkstoet was overweldigend, Aan het graf speelde een muziekcorps van de Badensche politie den treurmarsch uit het oratorium Saul van Handel. Dan zong, terwijl alle klokken in de stad begonnen te luiden, de Ileidelbergsche zangers het Sanc- tus uit dc Duitsche Mis van Schumann. Nadat de president van Baden, de eerste burgemeester van Heidelberg, de president van den Badenschen landdag en Herman Muller tfeu overledene een Iaatsten groet hadden toegeroepen, zong de arbeiderszang- vcreeniging het lied; „Ein Sohn des Volkes will ich sein und bleiben'. Dan een kort ge bed door een Hcidelbergschen geestelijke ea langzaam zinkt de eiken kist in het graf. De plechtigheid wordt besloten met het zingen van „Deutschland, Deutschland über alles", dat, naar men weet, door president Ebert weer tot Duitsch volkslied is geproclameerd. Daarna begon het défilé, het urenlange défilé langs het graf, langs het monumentale graf van president Ebert Het ligt een meter hooger dan alle omliggende graven en het draagt een geweldig, witmarmeren crucifix. Ileoge zuilen, onderling door guirlandes ver bonden, omperken het. Vlak bij dit praalgraf, dat de stad Hei- delberg haar grooten zoon als laatste rust plaats bood, ligt een ander graf, heel een voudig, zonder versierselen Dat is het grai van Catharina Ebert, de moeder van den rijkspresident.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7