Waakt, Collega's Waakt! Morgenavond S1|4 uur spreekt Kapelaan Bosch, in het Gebouw Sint Bavo, voor onze Roomsche Bedienden! Toont Uw belangstelling. Wij verwachten U. Het Bestuur. P 11 i Maandag 9 Maart 1925 48ste Jaargang No. 15987 Dit nummer bestaat uitS bladzijden - Eerste Blad De gemeenten en de nieuwe belas= tingontwerpen. Agenda 10 Maart Internationale voorjaar» Bloemententoonstelling '25 Voor de slachtoffers van den Brand te Zandvoort. De Pont over het Zuider- Buiten-Spaarne. Voor de Stille Armen. 1 De eerste sneeuw Maandagochtend op van dezen winter. de Groote Markt. H. O. V. VOOR DEN POLITIERECHTER. Kunst na Arbeid. Bloemstillevens. Het tramverkeer tijdens de Inter nationale Tentoonstelling. Een Pleegouders-frein naar Weenen. Jubileum. MARKTNIEUWS. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Jf. Wat eens een auto was! Vrijdagmiddag vloog een auto uit Haarlem op den hoogen dijk nabij Halfweg in brand. De bestuurder probeerde den wagen vergeefs in het water te rijden. Nationale Kwartetwedstrijd ter ge legenheid van het 12V'2-jarig bestaan Van „Aurora", Schoten. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle o en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (2 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cent» pef rtJeV Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de ia Pagina s 75 cL per regeL V raag- en a an bod-adver tentiën 1—4 regel- 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling. AHe abcnniPs oiTdit blad zijn, ingevolge de verzekermgsvoorwaarden, lOOftn Levenslange geheele on flCft bij een ongeval met X OCA bij verlies van een band, 1 IflC tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende-•nitkeeringen: T vjöUII." geschiktheid tot werken; I /OU." doodelijken afloop, T 4 üween voet ot een oog, I Xu. bii verlies van een duim of wijsvinger X PfJ bij een breuk van X A A bij verlies vaneen T ÖU.- been of arm; TV." andere vinger. !n een onzer beschouwingen over de Ji'euwe belastingvoorstellen van minister Colijn, wezen wij er ter loops op, dat de voorgenomen verlaging van de Rijksinkoms tenbelasting ook een aantal gemeenten zal dwingen, om de Regeering op den weg van vermindering van den belastingdruk te vol gen. Wij beschouwden dit als een voordeel van de aangekondigde plannen van Minister Colijn. „De Gemeente-Stem" heeft dit vraagstuk nauwkeuriger bekeken en is van een ander gevoelen. Het orgaan vestigt er de aandacht op, dat er een aantal gemeenten zijn, welke gebruik hebben gemaakt van de bevoegd heid opcenten te heffen op de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting en schrijft dan: Deze gemeenten zullen, komen de ont werpen tot stand, opnieuw te rade moeten gaan, of het heffen van opcenten dan nog mogelijk zal zijn. Door de daling van de op brengst zal niet alleen de opbrengst voor de gemeente, bij behoud van het aantal opcen ten verminderen, maar de verdeeling van de opbrengst over de bevolking zal ook terdege veranderen. Reeds uit dezen hoofde zijn de ontwerpen 'aa algemeen belang voor de gemeenten De waarde van de bepaling, vervat in art. 240 d., daalt, en wel hierom. De bedoeling van de voorgenomen wijziging van de wet op de inkomstenbelasting is in hoofdzaak de lagere inkomens te ontlasten. Iemand bijv. met een inkomen van 1400 en drie minderjarige kinderen betaalt thans 6, maar zal straks geheel vrij van belasting zijn. Nu is wellicht dit verlies voor het Rijk niet bezwarend, te minder, omdat het zich de middelen weet t3 'erschaffen, waardoor het verloren even wicht kan worden hersteld. Bij de gemeente >taan de zaken evenwel anders; daar moet •aak de verdeeling van de lasten zoo zijn, dat ook de kleintjes medehelpen, eenvoudig hierom, omdat er geen of niet voldoende groote inkomens zijn, Er valt nog meer op te merken. Het schoolgeld wordt geheven van het be- 'astbaar inkomen, verminderd met den kin deraftrek. Nu juist deze aftrek zal worden verhoogd, waardoor dus het belastbaar inko men zal verminderen, zal ook de opbrengst van het schoolgeld dalen. En deze daling zal over de gejieeie lijn plaats vinden, maar bij de lagere inkomens het grootste effect sor- teeren. Wordt het ontwerp werkelijk wet, dan zullen de gemeentelijke inkomsten niet onbelangrijk verminderen. Nu is natuurlijk opvoering van de tarieven voor het schoolgeld mogelijk. Maar ten eerste, welk een stroom van ar beid zal daarvoor weer moeten worden ver richt, -oowel bij, de gemeente als bij het Rijk, en bovendien en dat is erger zal dat niet zoo gemakkelijk gaan, want daartegen komt natuurlijk verzet. En is men er niet heel spoedig bij, dan is de wijziging automatisch in werking getreden en wordt veranderen nog moeilijker. Dat hierover evenmin als over de an dere genoemde punten met geen woord in de toelichting wordt gesproken, is wel heel kras. Aldus «De Gemeentestem. Wat hier van de schoolgeldheffing wordt gezegd iijkt ons niet erg klemmend. Wat aan school geld geheven wordt van hen, wier inkomen om en nabij de grens van 't minimum belast bare vallen, is zóó gering, dat daarmee het ïvenwicht van een gemeeentelijk budget wel niet zal staan of vallen. Bovendien gaat het nierbij juist om de groote gezinnen, die om het aantal kinderen op een gelijksoortige school toch al nagenoeg geen schoolgeld be talen. Van meer beteekenis is de opmerking omtrent de gemeenten, die het stelsel van Opcentenheffing op de rijksinkomstenbe lasting gekozen hebben. Maar om eerlijk te zijn, moet men vragen: welke gemeenter zijn dat? Het zijn óf wel welvarende ge meenten, óf wel luxe steden, die, ten einde de groote vermogens binnen haar grenzer. c houden en nieuwe aan te lokken, dit necst rechtvaardige stelsel van belasting heffing gekozen hebben. Door iedereen immers wordt toegegeven, dat de progressie in de Rijksinkomstenbelasting zeer recht vaardig werkt. Iedere gemeente, die daar naast een eigen progressieve heffing invoert, is het er gewoonlijk alleen maar om te doen om meer uit de hoogere inkomens te halen, dan wat bij Rijksheffing mogelijk is. Vandaar dat men t opcentenstelsel niet in de groote sleden moet zoeken. Zij hebben de eigen heffing behouden met een jaarlijks variëerend vermenigvuldigingscijfcr. Zij zullen dus van de verandering in de Rijksinkomstenbelas- iing geen last ondervinden Voor de andere lijkt ons het bezwaar evenmin groot Eerstens kunnen zij de op eenten lol het maximum van 100 opvoeren en is dit nog niet voldoende, dan staat daar naast de mogelijkheid van de evenredige hef- 'ing. In het uiterste geval zouden zij tot het andere stelsel, de eigen progressieve heffing kunnen overgaan. Maar dit laatste zou jam mer zijn, omdat wij het stelsel van enkele heffing van opcenten op de Rijksbelasting vaij alle bestaande nog het meest ideaal achten. De eenige, doch zeer weinige gemeenten, die door de verlaging van het belastbaar in komen in de Rijksinkomsteübelasting zou den gedupeerd kunnen worden, zijn luxe ge meenten als Haarlem, waar het opcenten- «tclsel als een levensbelang der gemeente met groote moeite in stand wordt gehou den en waar het uiterste moet worden ge daan, om boven het maximum der 100 op centen het evenredig heffingspercentage om laag te drukken en laag te houden. Maar in zulke gevallen beslissen gewoonlijk veel belangrijker factoren over de mogelijkheid om de financiën in evenwicht te houden, dan de vraag, of er eenige tientallen van de de laagste inkomens meer of minder door den gemeentelijken fiscus te grijpen zijn. Zulke gemeenten zijn gewoonlijk slechts ge zond te maken en gezond te houden door de mogelijkheid zich economisch te ontwikke len. Wanneer de Regeering te dien op zichte haar plicht doet en rondom zulke steden op zware lasten geen vluchtheuvels schept, of in het leven houdt, waarheen de groote inkomens een veilig heenkomen kun nen zoeken, dan zal de voorgestelde wijzi ging der inkomstenbelasting geen kwaad doen. Bovendien beperkt zich de hier ge uite vrees slechts tot zeer enkele gevallen. Stelt men zich op 't standpunt, dat van de bevoegdheid tot heffing van opcenten op de Rijksinkomstenbelasting door de ge meenten veel meer gebruik moest worden gemaakt en dat de mogelijkheid daartoe door de voorgestelde wijziging der Rijksin- komstenbelasting vermindert, dan kan dit slechts leiden tot een aansporing aan de Regeering om spoed te maken met de her ziening van de verhouding tusschen Rijks- en Gemeentefinanciën, een nieuwe prikkel, die hard noodig is. Maar tegen de sympa thieke gedachte van verlaging der Inkom stenbelasting zelf, pleit dit alles niet! Sociëteit „St. Bavo". Geloof en Weten schap 8 uur Kantoor- en Handels bedienden 8 uur Rechtskundig bu reau half 9 uur Bestuur Graf. Bond 8 uur Bestuur Transport 8 uur Kleermakers 8 uur. Gem. Concertgebouw. Concert Sympbo- nie-orkest „Euterpe" 8 uur. Militair Hospitaal Kinderhuisstraat 2 Tentoonstelling van „vrij en spontaan kin derwerk Kunsthandel F. H Smit. Tentoonstelling van werken van Johanna Kruyder, dage lijks van 10 tot 6 uur Uitgezonderd 's Zondags Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23. lelefoon 10049 Alle werkdagen van 9 154 van 2654 en s avonds van half 8 half 9 uur. s Zaterdags alleen "an 92 en van half 8half 9 jnr R.K. Arbeidsbeurs voot Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle .verkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R. K. Leeszaal en uitieenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve de; Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hoilandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag vaD 12. heid te geven op te treden, daar hei toch niet mogelijk is, dat allen dit met het Am- sterdamsch of Haagsch orkest doen. De zangeres, die een charmante stem heeft, zal ten gehoore brengen liederen van Cesar Franck, Mahler, Grieg en Saint Saëns. Een groote opkomst van leden en niel- leden wordt verwacht. Buitenlandsche gezanten bij de opening der Bloemententoonstelling. De gezanten van België, Engeland, Ame rika en Frankrijk, allen deel uitmakende van het buitenlandse!) eerepresidiutn der Bloe mententoonstelling, hebben de uitnoodiging tot bijwoning der feestelijke opening op Vrij dag 13 Maart, aangenomen. De Duitsche gezant heeft zich wegens den nationalen rouw van zijn land, doen ver ontschuldigen Gouden eeremedaille van het Prov. Bestuur van Noord-Holland. Bij de laatste goedgekeurde begrooting der Provincie Noord-Holland werd een be drag ter beschikking gesteld van Gedepu teerde Staten om daarvoor bij bijzondere gelegenheden Medailles te kunnen doen aan maken. Van deze bevoegdheid hebben Gedepu teerde Staten voor de eerste maal gebruik gemaakt, door aanbieding van een Gouden Medaille op eigen stempel aan de Interna tionale Bloemententoonstelling. Voor de slachtoffers brand Zandvoort van de Familie P. 6. Vorig bedrag 50:50. Met aandrang bevelen wij deze inschrij ving bij onze lezers aan. De „N. H. Crt." heeft in den regel schitterende inschrijvin gen, maar onze lezers en lezeressen wachten altijd een paar dagen alvorens zij besluiten hun gaven te offeren. Laten zij nu eens wat vlugger besluiten. Ook des Zondags in dienst. In verband met het Raadsbesluit van 29 October 1924 no. 23, waarbij o.a. is be paald, dat de dienst met de pont over het Zuider Buitenspaarne ook op Zondag, ge durende de door Burgemeester en Wet houders vast te stellen uren, zal worden uitgeoefend, heeft laatstgenoemd college besloten, die pont van 1 April tot en niet 30 September, van 1 tot 9 uur des namid dags, op Zondag in dienst te stellen. Ingekomen is van N. N. ter eere van het K Hart tot zekere intentie 1. OPRICHTING SCHIETBAAN. Door den heer J. S. Kos is een verzoek bij B. en W. ingediend tot oprichting van eer. schietbaan, uitsluitend voor handboog schutters, Deze schietbaan zal aangelegd worden» in den tuin van de drinkhui. Zij dient voor oefening van de leden der Haar- lemsche Handboogschuttersvereeniging, die hun oefenterrein tob op heden ergens anders hadden. SSSÊIg 'tM: Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wrt kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel Naar wij vernemen, zal op het concert van 26 Maart e.k. zich doen booren de zan geres Barsse. van Pallandt geb. Barsse. van Randwijck, wonende te Roosendaal. Het is alweer een bewijs van de opvoe dende kracht, die er van de H. O. V. uit gaat, door aan nieuwe artisten de gelegen- Een messteek. A. v. d. P. 27 jaar oud, grondwerker, alhier, stond hedenmorgen voor den poli tierechter terecht terzake dat hij in den nacht van 26 op 27 December D. v. D. met een mes bad gestoken en bloedend Had verwond. Uit het verhoor van beklaagde en van getuige v. D. blijkt, voor zoover zij medc- deelingen doen, dat v. d. P. met zijn vrouw was uit geweest; na de thuiskomst was v. D. bij v. d. P. gekomen, er was herrie ont staan en v, d P had een mes getrokken en v. D. achter het oor verwond. De politierechter merkt op, dat het be klaagde zoowel als getuige blijkbaar te doen is, om zoo weinig mogelijk inlichtin gen te geven, daar geen van beiden een vervolging wilde. De Officier van Justitie merkt in zijn requisitoir ook op, dat beklaagde zoowel als getuige de zaak willen verdoezelen. Spr. qualificcert het optreden van v. d. P. ech ter als ergerlijk en eischt een gevangenis straf van één maand. De politierechter wil in aanmerking ne men, dat beklaagde nog nooit met de Jus titie in aanraking is gekomen en wil als uitzondering de eisch van gevangenisstraf vervangen door een geldboete van 20, subsidiair 10 dagen hechtenis wegens mis handeling. De politierechter wil er nog op wijzen, dat dit een uitzondering is en be klaagde er zeer mld is afgekomen, want voor me.ssenstekerij moet feitelijk steeds het vonnis een gevangenisstraf volgen. Mishandeling. Terecht stond vervolgens de 22-jarige P. G. F. uit Haarlem voor het feit, dat hij op 17 Februari G H. met een mes in den rug had gestoken. Beide bevonden zich in café Populair in de Tempelierstraat. Beklaagde had ruzie met een derden persoon, wn.rbij reeds de messen dienst deden. Toevallig kwam H. langs de vech tenden, waarop bekl. hem vroeg: „moet je ook wat" en hem een klap in het ge zicht gaf. Hierop ontstond opnieuw een vechtpartij, waarbij H. gestoken werd. Het O. M. vond deze daad zeer ernstig en eischle een gevangenisstraf van 8 da gen. Conform den eisch werd dit vonnis onmiddellijk bevestigd. In de gehouden vergadering van het Typo- en Lithogr. Mannenkoor Kunst na Arbeid is als directeur benoemd de heer P. C. Rooyakker, welke reeds tijdelijk deze functie waarnam. De tentoonstelling van bloemstillevens van oude en moderne Nederlandsche mees ters, welke van 14 Maart21 Mei in het Frans Halsmuseum te Haarlertf door het Ne- derlandsch Kunstverbond, afd. Haarlem, ge houden wordt, mocht van verschillende zij den medewerking ontvangen. Zoo zullen een achttal werken uit het Rijksmuseum te Amsterdam, het Gemeentelijk Museum te 's-Gravenhage, het Mauritshuis en het Tey- iermuseum van hun rijk kunstbezit b.oem- stukken in bruikleen afstaan,welk voorbeeld door talrijke particulieren is gevolgd. Daardoor zal een beknopt overzicht kun nen worden gegeven van de ontwikkeling van het bloemschilderen van de 16e eeuw tot heden toe. De opbrengst van deze expo sitie komt ten goede aan het afdeeling Haar lem van hef Nederlandsch Kunstverbond. De directie der E. S. M. en N. Z. H. T. M. deelt aan het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur het volgende mede Alle tramlijnen worden er dezen keer zoo op ingericht, om een groot aantal passagiers naar en van de bloemententoonstelling te Heemstede te kunnen vervoeren. Op de lijn AmsterdamHaarlemZand voort wordt reeds, te beginnen Maandag 9 Maart, een vijftien-minuten-dienst inge voerd tot zes uur 's avonds en daarna tot het einde een twintig-minuten dienst. Op Woensdag 11 Maart zullen de ver anderde Haarlemsche stadsdiensten reeds worden ingereden, om op den openingsdag gereed te zijn. Van het Soendaplein naar Heemstede, eindpunt Valkenburger Plein, zal van 7 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds een geregelde vijf-minuten-dienst rijden, na dien tijd tot afloop een zeven- a acht minuten-dienst. De extra diensten op de lijn DreefHeemstede gaan in, Vrijdag 13 Maart, 's middags twee uur. Op dat lijntje zullen groote motor - en volgwagens rijden bij veel drukte zelfs met drie-wagen-treinen. Hiervoor zal materiaal van de lijn Leiden Katwijk gebruikt worden. Van 1-0 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds rijdt daar een op Amsterdam aansluitende kwartier-dienst. 22 gewone motorwagens, waaronder 8 groote en 12 kleine volgwagens, zullen in Haarlem dienst doen. Vier groote motorwagens en zes groote volgwagens, op de extra-lijn en het materiaal, dat niet in de remise aan het Soendaplein geborgen kan worden, zullen 's nachts worden opgesteld bij de zwem vijvers te Heemstede. Men schrijft ons De Vcreenigde Plaatselijke comité's voor noodlijdende landen, hebben, om aan veler verzoek te voldoen, besloten op 27 Mei a.s. een extra trein naar Weenen te laten loopen, uitsluitend bestemd voor de gezinnen, die ri den loop der jaren een Oostenrijksch kind hebben verpleegd en nu gaarne de familie van die kinderen eens zouden willen bezoeken. Het vertrek uit Holland is vastgesteld op 27 Mei, de terugkomst op 10 Juni, alzoo een 14-daagsche reis dus. I De kosten voor de bopt en spoorreis heen en terug, zullen ten hoogste bedragen f40 k f 50 voor de 3e klasse en f 60 a f 70 voor de 2e klasse. Er worden geen pas en visum ver- eischt. De termijn van aanmelding is gesteld tot 1 April a.s. Eveneens bestaat er gelegenheid om bij vol doende deelname, pleegkinderen met een va- cantie-trein uit Weenen van 16 Juli tot be gin September naar Holland te laten ko men. De kosten aan deze reis verbonden be dragen f 25 voor heen en terug. Dit bedrag moet vooruit betaald worden, benevens 150.000 kronen in Weenen te betalen. Ook voor dezen trein zal vroegtijdige aanmelding zeer op prijs gesteld worden. Het adres, waar inlichtigen voor eventueele deelnemers zijn te bekomen, is bij den heer G. D. Hagebout, Soendastraat 69, Schoten, aan welk adres tevens het bedrag moet ge stort worden van den vacantietrein der pleeg kinderen- Vandaag herdenkt de heer W. Kaptijn, den dag. waarop hij als metaalschaver vóór 40 jaar in dienst trad van de Centrale Werk plaats der Nederl. Spoorwegen. Daar de directie dil jubileum neit offi cieel viert, moest de jubilaris zich tevreden stellen met de verschillende bewijzen van belangstelling van collega's en bekenden. DE INTERNATIONALE BLOEMENTEN TOONSTELLING. Men schrijft ons: De cabaretavond, die de Ver. tot bevorde ring -an het Vreemdelingenverkeer Don derdag 12 Maart in Maison „Modern", Raaks, den vreemdelingen aan zal bieden, belooft een aardig voorspel tot de feeste lijkheden te worden, en men zal er zich niet vervelen. Een zeer cosmopolilisch ge zelschap uit alle oorden der wereld zal er bijeenkomen en vertegenwoordigers der pers uit de voornaamste landen zullen van de partij zijn. Een polyglottisch conféren cier zal den avond leiden. Men zal er voor drachten en liedjes hooren, een danseres en de bekende teekenaar Van Vlijmen zal er als snelteekenaar optreden De gewone jazz band geeft tusschen de nummers gelegen heid tot een dansje in de aardige, smaak volle zaal, keur van ververschingen en licht souper is er te krijgen de vreem delingen zullen er, verwachten wij, best ontvangen worden! Niet-geïnviteerden heb ben er tegen f 2.50 per persoon toegang. AMSTERDAM, Veemarkt. Aangevoerd 434 vette koeien 1.201.34, 1.051.20; 85 ct.; 150 melk- en kalfkoeien 350550; 67 vette kalveren, 2e kw. 0.901; 3e kw. 8590 ct,; 138 nuchtere kalveren 13 19; 24 schapen 5055; 646 vette varkens Hol!. 8789; 85—87; Overzeesche en Gel- dersche 87—89; 85—87; 45 paarden 150— 325. Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Vooruit Opgave van: medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De. Bildt, Naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Maart 1925 Hoogste Barometerstand 775.3 m.M. te Scydisïjord. Laagste Barometerstand 743.5 m.M. te Memel. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 Maart: Matige tot krachtigen, noordwestelijken wind, meest zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk nog sneeuw- of hagelbuitjes, zelfde temperatuur. Zaterdagavond- Voor de afdeeling, welke dezen avond den wedstrijd opende, hadden een elftal kwartetten ingeschreven. Evenals den vori- gen Zaterdag zongen zij ditmaal in de tweede afdeeling. Ook deze dubbel mannenkwartet- ten hadden als verplicht werk te zingen „Morgenzang" van Hoogerwerf. Voor den aanvang benutte de heer Zeil maker de gelegenheid, dank te brengen aan hen, die „Aurora" bijstonden, den opzet van dezen wedstrijd tot uitvoering te brengen het gemeentebestuur, de leden van het Eerecomité (die financieel steunden), de juryleden, die in velerlei opzicht „Aurora" tegemoet kwamen, de plaatselijke pers die op onbekrompen wijze ruimte openstelde om de inwoners van Haarlem en omgeving attent te maken op den wedstrijd. De opkomst van het publiek had niet aan de verwachtingen beantwoord toch zou „Aurora", dank zij den steun die van vele vereenigingen, particulieren, eereleden, oud leden werd ontvangen, zijn arbeid tot een goed einde brengen. De prettige wijze waarop werd saamgewerkt met voorzitter en secreta ris van den Bond van Koordirigenten, was ook voor spreker een reden, dankbaar te zijn. Een aangename taak restte hem ten slotte, als hij namens „Aurora" aan den directeur Nico de Zwager, gelukwenschen kon bieden; het resultaat van zijn arbeid was buitenge woon geweest. Een fraaie krans met linten in Schoten's kleuren, was 't symbool van be wondering en achting. Als tenslotte spreker zelf een prachtige bloemenmand ontving voor zijn onbaat zuchtig streven (was hij niet de loods die het schip in veilige haven bracht?) was er een recht prettige stemming in de zaal en daar mee het oogenblik gekomen, dat de wedstrijd een aanvang kon nemen. Het verplicht koor stc-lde alweer geen te hooge eischen. Het is niet gewild „lastig", maar beoogt een natuurlijke, eerlijke tekst weergave. CaeciliaVelseroord opende de rij der en sembles met een mooi opgezet verplicht koor. Tegen 't middendeel was 't tempo echter te langzaam, met als gevolg een steeds dalen der toonshoogte. Aan 't slot was men een toon gezakt, 't Vrije werk leed aan het zelfde euvel. „Inter Nos" Almelo was gelukkig met 't verplicht werk, 't was op toon, klankvol, doch de baritonpatij werd nuchter voorge dragen. „Kerstliedje" van Bern. Diamant was al te vrij van rythme en domineerde wat in de tweede tenoren. De klank was perfect ver zorgd, de uitspraak evenzeer. „Zang en vriendje iep" Alkmaar was mooi bezadigd van directie maar dit nam niet weg, dat 'r toonpeil een heel en toon da: 1de. Ook Ecce quomodo moritur" zakte een hal ven toon. De Helmondsche zangers („Inter Nos") hadden een mooi klankvol ensemble, zon gen perfect op toon, en de directie was uit< uemend verzorgd. 't Vrije werk „Vexilla Regis," een veel- eischende opgaaf van Neumann, werd hoogst loffelijk uitgevoerd. De bariton viel wat uit 't geheel, door te opene toongeving, maar wij kunnen niet anders dan met lof gewagen voor de weergave van dit beteeke- nisvolle werk. Entre Nous"Rotterdam'begon te zakken op „weggevaagd" en haalde vanaf dit oogen blik geen geluk meer. Een heelen toon ge zakt. Ook 't vrije nummer was niet gelukkig; de stemmen, vooral de le tenoren, loopen niet dicht. Een bekroning zal wel uitblijven. „Sonoriia" Den Haag deed zijn naam eer aan, al waren er vlekjes, die aanleiding waren dat 't toonpeil daalde. In 't vrije werk was men gelukkiger, hier bleef de wellui- denheid bewaard. „Kunstmin" Amsterdam klonk zeer na saal in de tenoren 't maakte den indruk alsof dit bouche fermée werd gezongen, 't Vrije werk zakte een heelen toon, hoewel het blijken gaf van serieuze studie. Zaandam was niet opgekomen, zoodat nu de beurt was aan „Ars Musica", Amsterdam. Prachtig van opvatting, uiterst verzorgd van dictie, ('t was het eerste kwartet dat zinsverband, conso nantverzorging ter harte nam). Fouten op dies-zij, ons-zachte, eindeloos-zingen, wer den bewust vermeden. Voor deze smettelooze weergave dankte de componist door opstaan. 't Speet me dat Jac. Hamel niet uitkwam met een origineel vocaal werk als vrij koor, hoewel zij „Die Vesper" subliem van toon geving voordroegen. „Onderling genoegen", Amsterdam, moge den samenzang nog degelijk verzorgen, vooral zich hoeden voor open klankgeving materiaal is er voldoende. „Serenade" van Saint-Saëns was gedurfd, maar had veel zeer mooie momenten, en vaak dan absoluut rei- nen samenzang jammer dat 't gezakt was. „Animato", Haarlem, wisselde nog al eens V3n leider het leefde op gespannen voet met intonatie, modulatie, tekstbegrip etc. Van een eindindruk was geen sprake. Aan Antonio Lotti is men nog lang niet toe. Er kwam bijster weinig van terecht. De di recteur had te strijden met opvattingen die niet de zijne waren. Inmiddels was aangeko men „Kunstmin"Zaandam. Het zong 't verplicht koor prachtig, met een voorbeeldige doorzichtigheid, en zeer zuiver. Ook 't zins verband was zeer juist, 't Vrije werk „Morgen idylle" was beschaafd toch had ik er meer van verwacht. Zoo kon de rust der harmo nieën intenser. Als de jury de uitspraak bekend maakte, bracht de voorzitter den dank over van den componist het werk werd 100 procent beter gezongen dan den vorigen Zaterdag. De prijzen werden toegekend als volgt le prijs (alg. st. en felicitatie v. d. jury) aan „Ars Musica", Amsterdam. 2e prijs (alg st.) „Inter Nos", Helmond. 3e prijs (4 tegen 1 st.) „Inter Nos", Almelo. 4e A. (32 st.) „Kunstmin", Zaandam. 4e B. (41 st.) „Zang en Vriendschap", Alkmaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1