WET1GD gflIEUWS RECHTSZAKEN. KUNST EN KENNIS. MARKTNIEUWS. De schipbreuk van de „Schelde" en. de „Soerakarta" Het ongeluk op de Maas te Maastricht. Botsing tusschen een Nederlandsch en Amerikaansch stoomschip. Spelen met lucifers. Door vingerafdrukken verraden Toch erin geloopen. Op huisbezoek. Inbraak in een station. Ket Radiotoestel in een kapperszaak. Brand te Aalst. Brandstichting. Het lot van de „Soerakarta". De bemanning van boord. Bioemen-oorlog. Amsterdam en t Argentijnsche vleesch. VISSCHERIJ. Moriiz Moskowski 'j'. Bezuiniging in Engeland. De Dnitsche spoorwegstaking. De datum der verkiezingen. Rechtstreeksche verbinding met Amerika. Spoorweg met telefoon. De „Schelde" strandde bij een poging om een tros aan de „Soerakarta" vast te maken. Ontzaglijk moeilijke reddings- arbeid. De „Soerakarta" zwaar gehavend. Omtrent deze schipbreuk, waarbij 8 per sonen ora het leven zijn gekomen, verne men we nog uit Hoek van Holland: Te 1 uur is de Waterweg versperd ver klaard. Te 1.15 keerde de reddingboot „Prins der Nederlanden" terug zonder mannen van de „Schelde" gered te kunnen hebben. Te 1.30 probeerden de sleepbooten „Zuiderzee", „Poolzec", „Blankenburg*" en „Waterweg" het s.s. „Soerakarta" af te brengen. In ruim 1 en 2 staat 15 voet water en het schip heeft plm. 2500 ton lading et\ kolen. De golven slaan over het% voorschip. Te 2.30 kwamen de sleepbooten onver- richterzake terug, ook de reddingboot „Pre sident van Heel", doch deze zal opnieuw uitvaren om te trachten de mannen van de „Schelde" af te halen. De „Schelde" ligt over stuurboord. De golven slaan er over. Te 5.50 zijn de reddingbooien „President van Heel" en „Prins der Nederlanden" met een jol voor de derde maal uitgevaren, om te trachten verbinding met de „Schelde" te krijgen. Onder leiding van kapitein A. v. d. Kloos ter van de „Prins der Nederlanden" heeft de jol, bemand met een drietal loodsleerlin- gen te 8.30 verbinding met de „Schelde" verkregen. De positie van de „Soerakarta" blijkt he denmorgen niet zoo gevaarlijk te zijn, dat het verlies van menschenlevens te betreu ren zal zijn. De bemanning wenschte het schip nog niet te verlaten. Het schip zal vermoede lijk niet kunnen worden behouden. De geredden van de „Schelde" maakten het allen zeer goed. Zij hadden alleen eenige beenwonden, maar nadat zij op de matrassen waren uitgestrekt en hun won den waren gereinigd, voelden zij zich zeer opgewekt. HET VERHAAL VAN KAPITEIN WELTEVREDEN. Zondagavond, zoo deelde de gezagvoer- ier Weltevreden aan de „Tel." mede, „be vonden wij ons te Hoek van Holland aan ooord van de Schelde" ten einde eventu eel binnenkomenden schepen hulp te ver- leenen. Zoodra wij bericht kregen dat de „Soerakarta" van den „R'damsche Lloyd" was vastgeloopen, zijn wij uitgevaren en net kostte ons slechts weinig moeite een tros uit te gooien. Al mijn opvarenden op één na zijn van Maassluis, alleen de omge komen Verhaven i? uit Hoek van Holland. De tros was reeds vastgemaakt toen ik van den matroos, die op den uitkijk stond, be richt kreeg: „De tros staat stuurboord uit." Ik Het toen hard stuurboord geven, om vrij te draaien, doch de zee sloeg ons over de tros heen. Tegelijk riep de matroos: „De tros onder achterschip." De machinist gaf uit de machinekamer, seinen, dat zijn machine door onverklaar bare oorzaak gestopt was. Onophoudelijk rinkelde de telegraaf. Bij onderzoek bleek ons, dat de tros door de schroef heen was geslagen Ik gaf toen orders, de ankers uit te werpen, een vóó en een achter, doch wij voeren reeds tegen den grond. Met den Noordenwind en de eb dreven wij vervol gens naar den zuidwal Eerst kwamen wij naast den dam en daarop gingen wij weer terug tot wij vlak bij de „Stuart Star" kwa men te liggen. Onophoudelijk sloeg ons vaartuig toen op het ijzer van dat schip; wij werden zoo op de „Stuart Star" ge beukt, dat het voorschip vol water liep. Draadloos heb ik daarop geseind: „Tros in de schroef zitten aan grond, s.o.s." Te gelijk liet ik de stoomfluit gieren en gaf ik order om te stakelen, hetgeen ook ge schiedde. Ik zag onmiddellijk, dat het aan boord wel niet te houden zou zijn, en gaf order een boot overboord te zetten, doch dit ging niet, ten gevolge van de zware zee. Onze beide reddingbooten sloegen over boord. Toen gaf ik order: „Allemaal in den voormast". Aan dit bevel hebben zeven van mijn mannen gevolg gegeven. Twee kropen in het avhterwant, doch hebben dit later met den dood moeten bekoopen. De mannen, die op de brug waren gebleven, sloegen het eerst over boord. Het waren van Beek, later Verhaven en nog later Scholten. Het eigenaardige is, dat de sto kers en Het machinekamerpersoneel, die in het want waren geklauterd, het 't eerst moesten opgeven. Immers, deze menschen waren dun gekleed en zijn dit buitenwerk niet gewoon De stoker Sas werd dan ook weldra bevangen door de kou, liet het want ios en viel in zee. De andere stoker werd krankzinnig van angst, hij begon te zingen liet zich daarop vallen en dreef ook weg. De zeelieden, die in mijn omgeving in het want hingen, konden het vrijwel goed uit houden. Ook ik zelf had weinig moeite om mij staande te houden, doch de tweede ma chinist, die naast mij zich had vastgeklemd, zeide op een gegeven moment, dat hij het niet meer kon harden, want dat hij door de koude bevangen werd. Ik ben toen naar hem toe geklauterd en heb zijn hoofd te gen mijn beenen genomen Zoodoende slaagde ik er in hem te behouden. Wij bleven den geheelen nacht in het want, tevergeefs uitziend naar de redding boot, die, naar ik later hoorde, verschei dene pogingen heeft gedaan om ons te na deren. Toen het vanmorgen laag water was, waren wij in staat naar beneden te klim men. Het dek was toen vrijwel droog en wij konden ook onder den bak gaan. Wij waren toen nog met ons zevenen Wij zijn toen bij elkaar onder den bak gekomen. Daar konden wij ten minste even onze le- denmaten uitstrekken en eenigszins beko men van de doorgestane vermoeienissen va* den afgeloopen nacht vanmorgen om negen uur heeft men met een reddingstoestel van de Zuiderpier een lijn naar ons schip geschoten. Bootsman Ketting was m staat, de lijn aan te pakken en te bevestigen. Nadat de lijn bevestigd was, konden wij ons langs deze lijn naar de Zuiderpier be geven. Ais tweede is de lichtmatroos Pol dervaart overgegaan. Hij was de eonige, die eenige moeite had om zich langs de lijn te werken Wij moesten hem over de reeling bevestigen. Daarna was hij in staat naar de Zuiderpier te klauteren. Ik had gedurende den halven nacht geen enkel oogenblik het gevoel, dat het ons het leven zou kosten. Als wij maar konden vasthouden, dat voelde ik, dan zouden wij wel gered worden. Daardoor was ik ook in de gelegenheid, den anderen leden van de bemanning moed in tc spreken Wij heb ben elkaar zoo goed en zoo kwaad als het ling, in den storm opgebeurd en den moed er in gehouden. Het resultaat is gelukkig, dat er althans zeven van ons behouden zijn." Tot zoover het verhaal van den kapitein. I Het relaas van Dr. Knip. Met de reddingboot was ook gekomen i dr. A. K. M. Knip met zijn kranige red- l dingsbrigade, aan wien het eigenlijk te dan- ken is, dat ten minste zeven man gered zijn. Dr. Knip gaf het volgende relaas van hetgeen hem wedervoer. „Zondagavond werden wij geroepen om bijstand te verleenen voor vermoedelijke gewonden, die van de sleepboot „Schelde zouden worden binnengebracht. Onmiddellijk ben ik toen met mijn red dingsbrigade aan boord gegaan van de red dingboot „Prins der Nederlanden". Te kwart voor negenen zijn wij naar de Zui derpier gevaren. Nadat de reddingboot ver geefs had geprobeerd, verbinding tc krij gen met de „Schelde", hebben wij toen getracht over de Zuiderpier het vaartuig te bereiken. Dit ging echter niet. Het was hoog water en op de Pier sloeg de zee ons vaak over het hoofd. Ik heb toen laten Eatrouilleeren op de Zuiderpier om te kij- en of tusschen de palen lijken of gewon den aanspoelden. Om het kwartier zond ik er eenige mannen op uit, die mij dan rap port moesten uitbrengen. Te kwart over vijven in den ochtend zijn twee lijken over de Pier geslagen. Wij hebben natuurlijk onderzocht of de levens geesten konden worden opgewekt, doch er was niets meer aan te doen. Eenigen tijd daarna sloeg een derde lijk over de pier. Wij hebben deze lijken op een lorrie gelegd en met vlaggen bedekt. Met een Morse- licht hebben wij toen naar den uitkijktoren bericht gezonden en gevraagd, waar de boot precies zat. Het bleek ons toen, dat zij op den dam evenwijdig aan de Zuiderpier lag, een meter van de plek, waar de „Stuart Star" gestrand was. We hebben ook nog geprobeerd of wij met de platte jol tot bij de „Schelde" konden komen, doch we moesten weer teruggaan. Hedenmorgen hebben wij onze pogingen gecombineerd; we zijn toen met de lorrie zoo dicht mogelijk genaderd, hebben ge wacht tot het eb was en toen hebben eeni ge mijner mannen de jol opgenomen en door het water gedragen tot de plek, waar de jol en de lorrie bij elkaar waren. Wij hebben teen met een pistool geprobeerd, de lijn te schieten. Een mijner mannen, C. van Maastricht, slaagde er in, met het eer ste schot de lijn over tc brengen. Aan boord van de „Schelde" werd de lijn gepakt, daaraan werd een kabel be vestigd, die wij konden inpalmen. Op de lorrie bevond zich een hok, waarin een kachel. Wij hebben onmiddellijk vuur aan gemaakt en alles in gereedheid gebracht voor de geredden. Bij twee tegelijk werden de geredden tel kens bij ons gebracht. Wij hadden koffie gezet en alles klaar gemaakt, om hun wonden te behandelen. Daaraan dankten wij, dat zij onmiddellijk zoo opknapten. De reddingboot „Prins der Nederlanden" heeft, nadat wij alle mannen in het hokje van de lorrie behandeld hadden, de gered den afgehaald en hen naar Hoek van Hol land teruggebracht." Omtrent het s.s. „Soerakarta" van den „Rotterdamsche Lloyd", kunnen wij het volgende melden: Op het oogenblik zijn geen verdere pogingen gewaagd om het zwaar gehavende vaartuig vlot te krijgen. Dit za' eerst bij hoog water worden her haald. Het vaartuig zit echter zeer leelijk; het bevindt zich tot aan de brug op den steenen wal er< de steenen zijn door den wand van het "schip heen geslagen. Voor de bemanning is echter niet het minste gevaar. Alle mannen zijn dan ook aan boord gebleven en zij blijven weige ren, het vaartuig te verlaten. De redding booten houden zich gereed ora op het eer ste sein om hulp weer zee te kiezen. De algemeene meening van deskundigen hier in Hoek van Holland is echter, dat het vaar tuig niet meer vlot is te brengen en dat het waarschijnlijk geheel verloren zal zijn. De „Soerakarta' is eigendom van den „Rotterdamschen Lloyd" en meet 6926 ton. Het schip was 28 Febr. van Rotterdam naar Hamburg vertrokken en 6 dezer van Bre men naar Rotterdam onderweg. De stoomer, door de Mij. De Schelde ge bouwd, werd in 1912 in gebruik genomen. De „Soerakarta" had 150 ton stukgoede ren aan boord Zoodra het vaartuig gister avond gestrand is, is de „Waterweg" er heen gegaan. Toen deze een tros bevestigd had, knapte die af Om kwart voor acht is de „Schelde" nabij de „Soerakatta" geko-, men. De treurige gevolgen daarvan weet men. Tusschen tien en elf uur heeft de „Poolzee" verbinding gekregen en tusschen 12 en 1 uur de „Witte Zee". Het laatste vaartuig bracht een iros van 22 duim dikte uit, doch ook deze knapte af. Het vaartuig heeft nu slechts twee graden slagzij aan bakboord Bij hoog water slaan de golven over het dek. Bovendien levert het moei lijkheden op voor de scheepvaart. Zooals de positie van de „Soerakarta" thans is, wordt het voor andere vaartuigen buiten gewoon lastig om binnen te komen. Indien men er al in slaagt, de „Soerakarta" los te sleepen, dan nog moet het vaartuig onver biddelijk zinken, daar het zware schade bekwam. Een heldendaad. Wij moeien nog melding maken van een heldendaad van den stuurman J. Hartman, aan boord van ,De Schelde". Toen deze op de pier vastzat, heeft deze kranige man getracht, zwemmende met een lijn de pier te bereiken. Inderdaad is hem dat gelukt, doch hij slaagde er niet in, de lijn vast te maken. Hij is toen weer teruggegaan en in bewusteloozcn toestand moesten zijn kame raden hem weer aan boord van „De Schel de" helpen Men slaagde er gelukkig in, hem weer bij te brengen. Hij behoort thans, zooals men weet, tot de geredden. Met de vlag halfstok binnen. Maandag, te half een is de sleepboot „Wesp" van L. Smit en Co. met de vlag halfstok binnengekomen. Men had zich met kisten aan boord naar den Zuiderwa! be geven om de daar aangespoelde lijken van de schipbreukelingen van de „Schelde" af te halen. Het vaartuig bracht mede de lij ken van den matroos Verhaven,van Hoek van Holland den stoker H. A. v. d. Plas en_ den lichtmatroos J Scholten; de laatste beiden uit Maassluis. Men vreest, dat de overige lijken zijnweggespoeld. Men meldt nog uit Maastricht aan de Maasbode: Het geval bij de Maasbrug te Maastricht' waarbij J. v. d. Eist verdronk, heeft het vol gende verloop gehad, waaruit blijkt, dat het tragischer is, dan uit het eerste bericht kan worden afgeleid. Dick en van der Eist, beiden in dienst der fa, Closset moesten den baggermolen in de Maas met kabels vastleggen aan de Maas brug. Het hevig schommelende, "/rukke bootje zonk nabij den derden pijler op eens weg. Dick greep den kabel en werkte zich naar den pijler, waar hij na een kwartier tot aan het middel in het water gestaan tc heb ben, naar boven geheschen ryerd. Een schip per L. J. v. d. Bossche kon zich langs een kabel laten zakken en deze om Dick be vestigen. Na langs den kabel weer naar bo ven te zijn geklauterd, werd Dick verlost uit zijn benarde positie V. d. Eist liet zich raeï 'den stroom mee drijven en trachtte zwemmend den wal te bereiken. Een reddingsboei, waaraan geen lijn verbonden werd, was hem toegeworpen, doch bereikte hem niet. In een draaikolk te recht gekomen bleef het ding nutteloos ronddobberen. V. d. Eist zwom in net kou de water uit alle macht, doch eenige maters van den kant verwijderd waren zijn krach ten uitgeput. Plotseling stak hij een hand cp en verdween. Eenmaal nog is hij even bo ven gekomeD, om terstond weer ie verdv/ij nen .Om kwart over twee 's-middags ?s zijn lijk op dezelfde plaats opgevischt. Ho.ilor den menschen zijn getuige geweest van bet tragisch gebeuren, zonder dat nog een po ging aangewend kon worden, om het leven van den 21-jarigen jongeman te redden. Men is algemeen verontwaardigd over het gebrek aan degelijke reddingsmiddelen. V. d. Etst was ongehuwd. Het Nedcrlandsche stoomschip ernstig beschadigd. Het Nederlandsche vrachtschip Aalsum en het Amerikaansche stoomschip Dannedaike van de Shipping Board zijn Zondagavond tij dens den mist op 25 mijl ten Zuiden van Nantucket met elkaar in aanvaring gekomen. De Aalsum heeft belangrijke schade ge kregen en maakt veel water. De Dannedaike heeft reddingsbooten uitgezet, voor het ge val het noodig is de bemanning van de Aal sum op te nemen. (De Aalsum is van de Stoomvaart-Mij. .„Oostzee" te Amsterdam en meet 5422 ton bruto. Het schip is in 1922 gebouwd; kapi tein is de heer K. Visser.) Te Delft is Vrijdag het' tweejarig zoontje van den werkman P. op den Geerweg tij- riens de afwezigheid van de moeder in brand geraakt door het spelen met lucifers. Met ernstige brandwonden aan hoofd en handjes is het knaapje naar het gasthuis ver voerd en daarin ter verpleging opgenomen. Tc Wieringer. is aangehouden en gevan kelijk naar het Huis van Bewaring te Alk maar overgebracht de arbeider J. L., die verdacht wordt van de inbraak, op 25 De cember j.l. gepleegd, ten huize van den aan nemer Jn. Klein Cz. Het chemisch onderzoek van het labora torium Van Ledden Huizebosch te Amster dam heeft uitgemaakt, dat de vingeraidruk- ken, die op de glasruit voorkwamen, volko men overeenstemmen met die van den ver dachte. Tot' heden blijft deze alles ontken nen. De ontvreemde geldtrommel is twee we ken geleden in een sloot teruggevonden. De akten en andere voor den eigenaar waarde volle papieren waren nog aanwezig. In de maand November van bet vorig jaar werd te Bemmel bij Nijmegen ten nadeele van den heer J. een rijwiel, dat hij even buiten gezet had, gestolen door een persoon, die kort daarvoor aan het huis waar de fiets stond, ktvasi gevraagd had hoe laat het was. De Bemmclsche politie volgde later diens spoor naar Nijmegen waar hij blijkens poli- tionecle inlichtingen thuishoort. Hij heette Ten B. en was in een kosthuis onderdak. Daar werd ook geïnformeerd naar hem maar noch hij noch zijn kostjuffrouw wisten iets van diefstal van een rijwiel af, dus vond men het rijwiel ook niet terug. Bewijzen te gen Ten B. waren niet te leveren vooreerst. Na maandenlang wachten werd het be wijs eindelijk geleverd en wel door de kost- juffrouw van den dader, die inmiddels naar Ede was vertrokken. De rijwieldief had n.l. zijn kosthuis ver laten, met achterlating van een vrij groote pensionschuld. Hierover was zijn kostjuffer zoo verontwaardigd, dat zij bij de politie aangifte deed van den Bemmelschen rijwiel diefstal. De politie te Bemmel toog onmid dellijk op onderzoek uit en mocht er in slagen den verdachten rijwieldief te Ede te arresteeren. Deze zit nu in voorloopig arrest. Ds. Poldervaart, dc predikant van den Pro testantenbond te Utrecht, vertelt, in het Vrijz. Predikanten Blaadje van de ervaringen bij zijn huisbezoek. Een al heel typeerend geval is het volgende: Afgestapt wordt voor een groot huis, bijna plechtig klinkt de wel luidende bel door een ruime hal. Door een keurig dienstmeisje werd ik getaxeerd en na afgifte van mijn visitekaartje krijg ik een pieats op de zachte mat achter de massieve deur en wacht. Niet lang duurde het wachten, mijn visi tekaartje kreeg ik eerlijk terug met de hau taine medcdeeling van het even hautaine en werkelijk keurige dienstmeisje, dat miin ver zoek schriftelijk kan ingediend worden bij mevrouw, die 't dan in welwillende overwe ging zal nemen. Te 's Heer Arendskerke (Zeeland), is voor de tweede maal binnen enkele maanden in gebroken in het station. Een belangrijke hoeveelheid manufacturen is ditmaal ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in, maar is nog niet op bet spoor der daders ge komen, Eenigen tijd geleden, besloot dc heer Thiessens, kapper in de Beeklaan te 's-Gra- venhage, zijn klanten met radio-muziek te vermaken. Een viertal weken geleden werd hem aangekondigd, dat dit een publieke ver makelijkheid was en hij dus belasting had te betalen of de muziek moest staken. De heer Thiessens heeft zich naar aan leiding daarvan tot mr. Mont gewend, die hem heeft geraden voort te gaan met zijn radio tc laten spelen. Te voren had de heer Thiessens de autoriteiten gewaarschuwd, dat hij Zaterdag wear zijn gasten met muziek zou laten scheren. AVat geschied is. Velen waren gekomen om te zien wat er gebeuren zou en natuurlijk was ook mr. Mont aanwezig. Ora 8 uur kwamen twee re chercheurs van dc afdeeling Drankwet der politie, waarvan één ook bij het eerste op treden aanwezig was geweest. Zij verklaar den uitgestuurd tc zijn naar aanleiding van de aankondiging, dat er muziek gemaakt zou worden, wat zij constateerden. Proces-ver- baal hebben zij evenwel niet opgemaakt. Intusschen is de zaak hiermede niet afge loopen, want, naar het Vad. verneemt, is de kwestie in behandeling bij B. en W. Zondagmorgen is te Aatst bij Eindhoven de kapitale boerderij van den landbouwer van Doremalen tot oen grond afgebrand. Omstreeks negen uur stond de geheele boer derij in lichtelaaie. Aan redden viel niet te denken Alleen het vee kon in allerijl gered worden. Overigens werd de groote boerderij alsmede de inboedel een prooi der vlam men Assurantie dekt de schade Oorzaak onbekend. Te Winschoten is in verband met brand- sticKflng 'door «en hotelhouder aangehouden de assuradeur J. E. Hij werd gearresteerd, toen bij met zijn auto uitreed. Thans wordt uit Hoek van Holland ge meld, dat de „Soerakarta" ala wrak moet worden beschouwd. De reddingboot „President Van Heel" heeft om vier uur 30 personen, allen behoo- rende tot de bemanning van de „Soerakarta" te H. v. H. aangebracht en in het loodsge- bouw ondergebracht. De „Prins der Nederlanden" is ter zelfder tijd uitgevaren om de overige leden der be manning af te halen. Te 5.15 keerde de „Prins der Nederlanden" nog met 18 man schappen terug. De officieren, die het schip nog niet wenschten te verlaten, zijn nog aan boord. Aan L. Smit Co. Int. Sleepdienst is voorloopig gevraagd bet schip, zoo mogelijk, vlot te sleepen. Aan den Scheurpolder is Maandagavond te half acht nog een lijk van een der opva renden van „De Schelde" aangespoeld. Carnaval is voorbij, de „betailles des fleurs" behooren tot be* verleden, in Nice is dc rust teruggekeerd. Maar nu heeft Amsterdam zijn bloemenoorlog, doch met carnavalsvreugde heeft hij niets te maken. Wat er dan aan de hand is? Een aantal bloemenverkoopers weigeren in het Ge meentelijk Veilingsgebouw te koopen, om dat zij van oordeel zijn, dat de veilings- kosten te hoog zijn. Deze kosten zijn 7 A pet. voor de verkoopers en 3 pet voor de koopers. Het gebouw wordt geëxploiteerd door de firma De Jong en Koene, die het ht/urt van de gemeente, welke laatste met de veilingsconditiën niets heeft te maken. De tarieven van de frma De Jong en Koene zijn lager, dan die. welke bij de makelaars gelden, daar wordt 10 en 4 pet. betaald. De koopers op de veiling dat zijn dus de bloemenverkoopers in dc stad had den nooit bezwaar tegen de 3 pet. (dc 7 A pet. betalen de kweekers), maar zijn nu opeens in verzet gekomen en eischen, dat die 3 pet. niet meer zullen worden gehe ven. Vanwaar opeens die actie? De tijden zijn slecht, het loopt niet hard met den straat-verkoop, de winsten zijn niet groot en men wil goedkoopere bloemen. De vei lingondernemers hebben intusschen ook hun kosten en kunnen maar niet zoo op eens de 3 pet. laten vervallen. Zij denken dan ook niet aan toegeven. Zoo is dan de bloemenoorlog begonnen. De straatventers koopen niet cp de veiling en zoeken nu hun heil elders, bijv. bij de Beverwiikers, die hier hun bloemen aan voeren. Of zij nu goedkooper uit zijn? Het tegendeel is eerder waar. Want de vrhag op de „open markt" is thans zoo groot, dat de priizer, stijgen. En op de laatste veiling zijn toch alle bloemen verkocht want lang niet allen ne men aan de „actie" deel. Bloemen zullen Cr dus in elk geval in Amsterdam blijven. „Hbl."< Voor den Hoogen Raad is behandeld het cassatieberoep van M. G. tegen een vonnis van dc rechtbank te Amsterdam, waarbij hij wegens het te Amsterdam buitenlandsch vleesch, niet voorzien van inwendige orga nen, vervoeren, is veroordeeld tot 1 boete. Mr. de Vries uit Amsterdam, die het' cassatieberoep toelichtte, was van oordeel, dat de Amsterdamsche verordening verbin dende kracht mist, daar ze in strijd is met verschillende artikelen der Vleescbkeurings- wet, uit welker considerans blijkt, dat de wetgever niet wenscht te weren vleesch, del onschadelijk voor de gezondheid is. Wanneer vleesch vóór en na de slachting is goedgekeurd, is daarmee de zaak afge daan, en heeft de gemeentelijke autori teit zich daarin niet verder le mengen. V oorts zegt art. 8 der Vleeschkeuringswet, dat vleesch, dat in een andere gemeente wordt ingevoerd, in die gemeente uitsluitend kan worden onderworpen aan een onder zoek of sedert de vorige keuring ook ver anderingen zün ingetreden Daarbij wordt geen onderscheid gemaakt tusschen binnen- landsch en buitenlandsch bevroren vleesch. Men heeft dus ra de keuring alleen maar te zorgen, wat het vleesch goed is en blirft. In hef onderhavige geval staat het vast. dat bet vervoerde vleesch van goede hoedanig heid was. Dc Raad van Amsterdam heeft bij het ma ken der verordening zijn wetgevende be voegdheid overtreden. Immers het behoort met fot de huishouding der gemeente, om het vervoer van goedgekeurd vleesch fe ver bieden, noch is dit een kwestie van open bare orde of in het belang der gezondheid noodig, koorts heeft een regeling als deze niets tc maken met de voedselvoorziening, aangezien er voldoende aanvoer van Argentijnsch vleesch is. Ook verbiedt de verordening om goedge keurd buitenlandsch bevroren vleesch ten verkoop in v crura ad hebben in bertf- plaa'scn enz. Dit deel der verorden-'orf heeft dus betrpkkïng or> niet voor het publiek toe- gankehfke plaatsen. Hierbij gaat dc gemeen te vee] te ver en dc verordening mist ook daar0m verbindende kracht. Bovendien maakt zc bü dit laatste verbod geen onderscheid rmn plants. Ho1 verbod kan dus evengoed betrekking hebben op cpgeslarien vleesch in Amsterdam als op derge'ük vleesch in een andere gemeente. Door deze vcrordenin-g mag niemand an ders dan de gemeente Amsterdam buiten landsch vleesch te Amsterdam invoeren, ver voeren of ten verkoop in voorraad hebben. Dc gemeente schept z'ch daarmede dus een monopolie, hetgeen ook ds bedoeling is ge weest bij het maken der verordening, al is er ook in opgenomen, dat B. en W. aan an deren vergunning kunnen verleenen. Pleiter meent, dat het in strüd met de be doeling van de wetgever is, dat een ge meente zich een dergelijk monopolie ver schaft. Het gevolg van deze verordening kan ziin dat iemand, die eigenaar is van een partii bevroren vleesch, genoodzaakt is om dit vleesch te laten bederven, wat toch een te ver gaande beperking van bet eigendoms recht is. Conclusie O. M. 23 Maart, per stuk, 15 vette Kalveren 4855 ets. per y2 kg, 135 nuchtere kalveren f 1323 per stuk, 2 schapen f 2428 per stuk 2 geiten f 710 per stuk. Handel matig. Eieren. Aanvoer 233.000 kipeieren f 5.50 6 per 100 stuks. TIEL, 9 Maart. Fruit. (Tielsche Veilings- vereeniging.) Goudreinetten extra 3038 c; goudreinetten le soort 1225 cbellefleur 916 c zoete appels 814 c gertroelofs 58 c ijsbouter. 6—8 c winterjannen 711 c alles per kg. TIEL, 9 Maart. (Weekmarkt.) Varkens Op de markt waren aangevoerd 263 varkens en 302 biggen. Varkens f 2080 biggen f 6 15 prijs hooger. Granen. Op de graanmarkt was aanvoer de van tarwe en rogge minder en de prijzen wa ren flauwer. Haver ruimde langzaam op. Boenen bijna zonder vraag. Overigens weinig verandering. Tarwe f 913.25 rogge f 8.75 9 gerst f 6.507.50 haver f 4.506,25 boonen f 10,5012,50 groene erwten f 11.50 13 gele d. f 1112 wikken f 1415 Boter en eieren. Aanvoer van boter (30 kg) en eieren (45.000 stuks) was gelijk aan dien der vorige week. De prijs der eieren kon zich slechts met moeite op dien der vorige week handhaven, 56 cents per stuk. Mindere qualiteit boter was hooger dan vorige week de eerste qualiteit bleef op den ouden prijs, die thans f 2.402.80 per kg. was. ALKMAAR, 9 Maart. Vee. Aangevoerd 19 koeien (vette) f 250—465, 7 vette kalveren f 140—165, id. per kg. f 0.80—1.50, 271 nuchtere id. f 1030. BARNEVELD, 9 Maart. Paarden. Heden waren ter markt aangevoerd 3p4 stuks. Weel depaarden gojden f 500600, werkpaarden f 350650, jonge paarden f 2.50400, var kens f 150—225, hitten f 125—300. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Maart, (Weekber. Langendijker Groentenveiling) Groenten. De prijzen waren wegens groote vraag deze week zeer opgeloopen trots veel aanvoer, n.l. 161 wagons. In het begin der week was er veel vraag naar gele kool, ook roode kool zeer willig. Witte kool werd niet zoo sterk aangevoerd. Begin der week was de prijs ook nog laag, de laatste dagen zijn de prijzen echter ook opgeloopen. Aanvoer roode kool 552.900 kg. Prijs le soort f 4.508.50, 2e soort f 46. Aanvoer gele kool 608.800 kg. Prijs le soort f 411.90, 2e soort f 46.80. Aanyoer witte kooi 509.900 kg. Prijs le soort f 2.704.20, 2e soort f 13. Aanvoer uien 79.250 kg. Prijs le soort f 13.2014.90, drielingen f 12.10 12.00. Aanvoer peen 43.125 kg. Prijs f 1.40- 2.10. GORINCHEM, 9 Maart. Vee. Op de vee markt waren aangevoerd 152 koeien, nuchtere kalveren, 163 overloopers, 383 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien f 425500, melkkoeien f 300400, kalf- vaarzen f 225300, guste vaarzen f 180 225, pinken f 125200, nuchtere kalveren fok f 2035, idem export f 1418, over loopers f 2535, biggen f 715. Boter, f 1.401.45 per kg. Eieren f 0.050.05% per stuk. Aanvoer en handel weinig. KAMPEN, 9 Maart. (Weekmarkt). Eieren Aanvoer 30.000 stuks f 5.506 per 100 stuks Boter f 2.80 per kg. Kippen f 2.253 per stuk. Russchenmatten f 1014.50 per rol. EDE, 9 Maart. (Weekmarkt). Eieren f 4.756 per 100 st. Vee. Biggen f 1222 per stuk. Aangevoerd 90.000 eieren, 60 biggen. AMSTERDAM, 9 Maart. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 5.305.5Ó, id, blauwe f 55.20, id. Eigenheimers f 5.305.40, id. Bravo's f 4.255, id. Roode Star f 4.504.60, id blauwe Eigenheimers f 4.50, Friesche Bor- gers f 55.20, id. roodstar f 4.604.65, id. blauwe Borgers f 4.254.50, N.-Holl. blauwe f 4, id. bonte f 4.25, id. Roode Star f 44.25, IJpolder Bravo's f 5, Zeeuwsche Eigeiih. poters f 4.254.50, id. blauwe po ters f 2.503, id. bonte poters f 2.503, id. Brownpoters f 4.25, Hillegommer Zand' aardappelen f 6.507.50, Drentsche Eigenh. f 2.50—3.50, id. Roode Star f 2.75—3, alles per hl. Winter Malta-aardappelen f 911 per 100 ko. AMSTERDAM, 9 Maart. Binnenl. Gra nen (Boerennoteering). Voertarwe f 1011 baktarwe f 1213%, rogge f 1314, haver f 10%11%, duiveboonen f 1315, paar- deboonen f 1213, groene erwten f 12% 14, alles p. 100 kg; karwij f 17 p. 50 kg. AMSTERDAM, 9 Maart. Vee. Ter markt waren aangevoerd: 434 vette koeien, prijzen le qual. f 1.201.34, 2e qual. f 1.Q51.20, 3e qual. f 0.851.00 per kg siachtgewicht; 150 melk- en kalfkoeien f 350550 per stuk; 67 vette kalveren, 2e qual. f 0.901.00, 3e qual. f 0.850.90 per kg levend gewicht 188 nuchtere kalveren f 13'19, 24 schapen f 5055 p. st.; 646 vette varkens. Holl. le qual. f 0.87—0.89, 2e qual. f 0.85—0.87, Overz. en Geldersche, Ie qual. f 0.870.89, 2e qual. f 0.850.87 per kg siachtgewicht; 45 paarden f 150325 per st. AXEL, 7 Maart Granen. Prijzen waren voor tarwe f 14, rogge f 13.50, gerst f 15, haver f 11, erwten f 14. APELDOORN, 9 Maart. Eieren. Aan voer 125.000 stuks. Prijzen f 4.756, mid- deimarkt f 5.60. Handel gewoon. ALKMAAR, 9 Maart. Varkens. Aange voerd 595 varkens, zware f 0.74—0.75, zouters f 0.700.72, Londensche f 0.70 0.74. ROTTERDAM, 9 Maart. Binnenland- sche granen. Tarwe met tamelijk ruim aan bod in alle soorten lager en niet geheel te- ruim. Rogge lager f 1414.50, Gerst Che valier f 14.75—15.50. Haver f 10—12.25 zaai daarboven. Erwten kleine groene en kroon- lager, niet geheel geruimd f 1215, Schokkers flauw'en eveneens gedeeltelijk onverkocht f 1420, Bruine boonen on veranderd f 1420 naar kwaliteit. Lijnolie. Vliegend f 58.25, April f 55, 55.25, 55, Mei/Aug. f55, 55.25, 55, Sept./ Dec. f 53. Buitenlandsche granen flauw. Rogge t Zuid-Russische disp. f 18, Western 2 disp, f 16.20, Gerst Zuid-Russ. disp. f 262, Do- nau disp. f 252, 48 p. malting f 260, Haver t Canada 2 disp. f 12.50, dito No. 3 disp. f 12.40, White No. 3 disp. f 14.50. Maïs t La Plata disp. f 230, aangek, f 229, Galfox aangek, f 227 1 226, Bulgaar stoomend f 227 Zuid-Russ. stoomend f 226 en Australische disp. f 230. Ajuin. Aanvoer gering, groote f 5.70 5.80, kleine f 5.65 a 5.75. Vee. Ter markt waren aangevoerd 437 vette runderen 237 vette en gras kalveren, 143 schapen of lammeren, 1416 varkens. De prijzen waren als volgt le kw. 122%130 ct., 2e kw. 115105 ct., 3e kw. 9585 ct., ossen le kw. 112%125 ct., 2e kw. 112% 100 ct., 3e kw. 9080 ct., kalveren le kw'. 175200 ct., 2e kw. 150125 ct., 3e kw. 11090 ct., schapen le kw. 9095 ct., 2e kw. 8070 ct., 3e kw. 60 ct., lammeren 105 120 ct., varkens le kw. 7575% ct., 2e kw. 7269 ct., 3e kw. 6765 ct., licht soort 7076 ct., alles per Kg. Vet vee en vette kalveren bij redelijken aanvoer matig verhandeld, prima kwaliteit prijshoudend. Schapen en lammeren met onbeduidenden aanvoer en handel. Varkens tot stationnaire prijzen verhandeld. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f5— 6.50. Fijne zaden. Lijnzaad voer- f 2022,zaai- f 2326. Mosterdzaad bruin f 6570, geel f 30—33, blauw maanzaad f 3035, karwij- zaad f 3032, koolzaad f 2831, kanarie zaad f 2224, zonnebloempitten f 1819. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 4.80 5.60, id. blauwe f 4.805.60, poters f 2.75 4, Zeeuwsche eigenheimers f 55.25, blauwe f 4.404.60, Brielsche f 55.70, Bravo's f 5.205.60, Red Stars f 4.254.80 Winter Malta's f811 ct. per Kg. Vlas. Aangevoerd 22.200 Kg. blauw, f 1.50 —1.90 20.200, Kg. Holl. geel f 1.50—1.90; 8400 Kg. wit Zeeuwsch f 1.201.40 12000 Kg. Groningsch f 1.40—1.85, 14.000 Kg, dauwroot f 1.201.35. ENKHUIZEN, 8 Maart. De haringvangs is in de afgeloopen week in het Noordelijk bekken der Zuiderzee aanmerkelijk toege nomen. De aanvoer bedroeg te Enkhuizen 568.080 stuks reepharing (voorafgaande week 456.729 stuks) prijs f 7.805.15 per tal. De prijs liep bij toenemende vangst vrij geregeld terug. Ook het haring visschen met :uiken is thans begonnen. Fuikharing was la ger in prijs en gold f 4.45 per tal. VOLENDAM, 7 Maart. De haringprijs daalde Zaterdag wegens vrij grooten aanvoer tot f 4.40 per tal. In het begin der week was de noteering f 6—7 per tal. Spiering gold 5 7 ct., bot 40 ct. sprot 1215 ct. per pond. De visscherij was loonend. KRALINGSCHEVEER, 7 Maart Ter markt waren aangevoerd 88 Winterzalmen prijs f 1.401.75 per K.G. HUIZEN, 7 Maart. Aangevoerd nog 80 tal Zuiderzee haring a f 4.605.20 de prijs is gedaald door ruimere vangsten in het Z. deel der zee de omzet van Noordzeevisch beliep deze week nog bijna 10.000 pond bokkingprijs f 4 per 100. SPAKENBURG-BUNSCHOTEN, 7 Maart. Afgeslagen 43 tal haring a f 6.85 ge middeld spiering 380 Kg. a 1020 ets., als bijzonderheid dient gemeld dat een partij zalm ad f 27.50 werd aangevoerd (ruim 20 stuks). URK, 9 Maart. Door 125 vaartuigen zijn hier j.l. Zaterdag aangevoerd 394 tal reep haring prijs f 5.105.50 per tal (200 stuks). In de afgeloopen week zijn hier door 54 tot 175 vaartuigen aangevoerd 2857 tal is 571.400 stuks Zuiderzeeharing, welker prijs van f 7.35 tot f 4.95 per tal daalde. De uitkomsten der visscherij langs de Noordzeekust zijn verleden week voor de Urker motorvloot over het algemeen zeer onvoeldoende geweest tengevolge van ge woonlijk onstuimig weder. De meeste botters bleven met de besomming beneden 100 gld.; enkele slechts kwamen daar boven. ENKHUIZEN, 9 Maart. Heden rijke haringvangst; de eerste 25 vaartuigen kwa men binnen met gemiddeld 30 tal reepharing (meest tweenachtsharing) per vaartuig. Laag ste vangst per vaartuig 10 tal (2000 stuks). Eerste markt f 4.45 per tal. IJMUIDEN, 9 Maart. Heden waren aan de markt de vangsten van 27 stoomtrawlers, 7 loggers, 7 beugers, 1 sloep en 1 kotter. De prijzen waren als volgt tarbot f 1,901.50 oer kg, tongen f 2.501.80 per kg griet 6942, gr. schol f 2721, md. schol f 33— 25, zetschol f 37—30, ki. schol f 27—20.50 187, scharren f 156.50 per 50 kg., roggen f 3224 per hoop, vleet f 4 per stuk, bot f 104.60, tongschar f 6242, gr. schelvisch f 4232, md. schelvisch f 30— 30.50, k.md. schelvisch f 2822, kl. schel visch df 2115, f 126 per 50 Kg. kabel jauw f 4027 per 125 Kg. gr. gullen f 18 11, k.l. gullen f 12.505, wijting f64 per 50 Kg. heilbot f 1.70 1.20 per Kg. leng f 7—0.65 per stuk. Te Parijs overleed, 71 jaar oud, dc be roemde uiaoist en componist Moritz Mos kowski. WITMPOHN, 9 Maart. (WeeVm-rk-J Vee' Aarvoer 94 vette var k3537 ets oer kg, 4 schottel.'ngen f 30—40 per stuk, 609 biggen f 1217 per stuk' Handel matig ;.in biggen vlug. Aanvoer 21 vette koeien 5560 ets. oer kg, 7 dragende koeien f 300350 De regeering is voornemens haar bezuini gingen uit te strekken tot de tractementen van leger, marine en luchtvaart. Een kabi netscomité, dat zicb met deze kwestie heeft bezig gehouden, kon weliswaar nog niet tot overeenstemming komen, maar de meerder heid heeft zich o.a. uitgesproken tegen de bijslagen voor gehuwde marine-officieren. Baldwin kon zich hiermede niet vereenigeu daar hij aan den vooravond van de verkie zingen het gerucht heeft tegengesproken, als zouden de conservatieven voornemens zijn de tractementen van het beroepspersoneel bij de marine te verlagen. De soldij der man schappen bij de marine zal echter ongetwij feld worden verlaagd, evenals van de man schappen van het leger en van dc lucht strijdkrachten i De „Reichsbahndirektor" te Dresden deelt mede. dat het aantal stakers tot bijna 4700 personen is gestegen Het personenverkeer ondervindt geen sto ring In het goederenverkeer is door extra treinen de achterstand ingehaald. De Rijksdag heeft het rcgeeringsvoorstel aangenomen, waarbij de verkiezing voor het rijkspresidentschap op 29 Maart wordt vastgesteld en de eventuccle herstemming op 26 April wordt gehouden. De leiders van de groote Amerikaansche telegraaf-kabelmaafschappijen zijn hier aan gekomen om met de règeering van gedach ten te wisselen over den aanleg van een rechtstreeksche kabelverbinding tusscher Duitschland en Amerika De sinds maanden op dc lijn Hamburg— Berlijn gedane proeven met telefoonverbin dingen tusschen de verschillende stations en rijdende treinen .-r tusschen treinen on derling hebben, volgens medcdeeling van bevoegde zijde, het bewijs geleverd, dat het probleem als opgelost kan worden beschouwd. De Duitsche Reichsbahn zal de eerste spoorweg zijn. waarop zulk een systeem in gebruik komt Het stelsel zal het eerst worden ingevoerd op de trajec ten HamburgBerlijn en BerlijnMunehen Op het eerstgenoemde traject zal het stel sel reeds dezen zomer ter beschikking van het reizend publiek worden gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6