Gevonden dieren en voorwerpen. Het proces orn de Frans Hals. „Kindervoeding". Dierenbescherming. Gem. Orgelconcert. Jubileum. Actie van Taxi-Chauffeurs. Het ongeluk In de TempeHersiraak UIT DEN OMTREK. VIJFHUIZEN. INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS, Inbraak te Rotterdam. Overreden en gedood. Gasbedwelming. RECHTSZAKEN. Valscke rijksdaalders. CHRISTELIJKE ORATORIUM- i VEREENIGING. Uitvoering ven Joh. Seb. Bach's „Johannes-Passion." De C. O. V. hoopt met haar voorjaars- uitvoering weer een zeer belangrijk werk uit de klassieke muziek-litteratuur in Haar lem te introduceeren. Het seizoen 1924/1925 werd, zooals men zich levendig zal herinneren, ingezet met een eerste uitvoering van Beethoven's Negende Symphonie, welk werk door muzikaal Haar lem met zeldzaam enthousiasme is ontvangen. Op het tweede concert, hetwelk op S April a.s. is vastgesteld, zal de C. O. V. ook weer voor de eerste maal in Haarlem uitvoeren de Johannes-Passion" van Joh. Seb. Bach. Bach schreef de Jo'nannes-Passion te Cöthen, waarna het werk voor het eerst werd uitgevoerd te Leipzig, Goede Vrijdag 1723. Menigeen zal zich ongetwijfeld afvragen, hoe het mogelijk is geweest, dat sinds dien ruim 200 jaren verstreken, zonder dat de Johannes-Passion één van Bach's grootste en heerlijkste werken ooit hier ter stede is uitgevoerd geworden. Een poging om een antwoord op deze vraag te vinden, zou ons hier te ver voeren, nog daargelaten of een redelijke verklaring te geven zou zijn. Volstaan we dus voorloopig, met de aan dacht erop te vestigen, welk een belangrijke gebeurtenis de eerste uitvoering van Bach's Johannes-Passion, op Woensdag 8 April 1925 in de Paaschweek voor het Haar- lemsche muziekleven belooft te worden. A. v. d. Pol, Oranjeboomstraat 26, auto ped v. Orden, Wouwermanstraat 77, rijwiel- bel. merk J. Tello, v. Zeggelenstraat 18, idem H. Fransen, Brouwersvaart 28, bontje T. v. Ling, Papentorenvest 56, ceintuur F. Vader, Schotersingel 39, staaldraad B. Laatstra, Damstraat 20rood, duimstok Kaptein, Parklaan 36, hond geel -, Kennel Fauna C. Berg, Merovingenstraat 30, hand schoen, bruin A. J. J. v. Eeten, Saenredam- straat 86, idem glacé v. Eijk, Amsterdam- straat 8, poes-zwart, Fauna, Carori, Geweer straat 44, poes-witBrederode, Groote Markt 20, dames parapluie,- J. v. Maurik, Leidscheplein 24 zw. kruis v.e. rozenkrans J. Boerkoel, W. D Geldeloozepad 9, rozen krans W. Schilpzand, Ged. Voldersgr. 29c. rozenkrans P. Schutte, Vooruitgangstraat 121 rd. rijwieibel. merk J. Kristal, Hagpstr. 10, sajet, garen en sok J. Quee, Zwaard straat 24, actetasch A. Wit, Brouwersstraat 7 B, taschje m.i. R. Wielinga, Da Costa- straat 28, taschje m.i.G. Holzapfel, Gast huislaan 124, bal D. Peters, Damaststraat 19 balR. Vos, Schouwtjeslaan 10, collier Po litiebureau, Smcd'estraat, hond-zvart-K. Fau na 't Kopje, Bloemendaal, hond-doberman K. Fauna M. Verhare, Morinnesteeg 5, schildershemd Politiebureau, Smedestraat, handwagen F. J. Snellens, Kamperstraat 45 rd, R.K. Kerkboekje Politiebureau, Sme destraat, portemonnaie m.i. M- Dietweg, Berckheydestr. 5 rood, rijwieibel. merk W. Bosch, Generaal Cronjéstraat 125, idem. Steenkist, Popelingstraat 15, bril Donsen, Smostraat 17, broche B. Hoenderdos, L. Begijnestrrat 24 zw. ceintuur-grijs A. v. d. Metden, Oranjeboomstraat 60, handschoen- ,lacé H. 3uik, Amsterdamstraat 53, hand- ;choen-motor Dr. Ten Oever, Kleine Hout- ;eg, hondje-geel K. Fauna Nachtegaal, Spijkermanslaan 19, hondenhalsband Wa- elbakker, Wagenweg 20, poes-grijs. Fauna; Steeman, Duvenvoordestraat 83, poeszwart, K. Fauna J. Serodine, Warmoesstraat 3, R. K. Kerkboekje P. Jansen, Parklaan 68, kwastT. Beuten, Witstr. 36 (Logement Smit), katoen G. Leenaarts, J. v. Nieuwen- huizenstraat 24, portemonnaie Politiebu reau, Smedestraat, postzegels J. Straatsma, v. Heythuizenweg 13, plank Fris, Vooruit- gangstr. 57, hondenriem met penning J. J. Balm, Graaf Willemstr. 41, rozenkrans J. Peek, Kenaustraat 8 g, radiateur J. H. v. ludeneel, Ged. Raamgracht 61, schop, Kal, "Rijnstraat 15, schietlood. STENOGRAFIE „GROOTE." Bij de practijk examens van het instituut Mercurius werden de volgende diploma's uitgereikt Nederlandsch aan de dames A. L. van letten, A. C. Nijboer beiden te Haarlem, W. L Groen te IJmuiden, E. L. N. Wust te /andvoort en aan den heer C. L. van So leren te .Zandvoort. Machineschrijven aan de dames A. L. 'e Zwart te Heemstede, M. Th. Visser te Jmuiden, Q. Sj. Deinum te Velsen, E. L. s. Wust te Zandvocft't en aan de hceren A. J. Brunsting, W. J. M. Harren, K. Slinger- 'and, L. de Vos allen te Haarlem, J. Kahl- nann te Hillegom, C. van Cuylenborg Jzn. c Schoten en J. van Pel te IJmuiden. Bij de examens in het machineschrijven bleek reeds duidelijk, dat de door het In stituut ingevoerde nieuwe methode van type- onderwijs, n.l. het rythmisch typen, zeer gunstige resultaten afwerpt. Niet alleen is de aanslag veel regelmatiger geworden, doch naast aanmerkelijk verhoogde snelheid is ook het uithoudingsvermogen toegenomen, doordat de physieke inspanning tot een minimum wordt beperkt. Naar wij vernemen zal de Directie van het Instituut, die zooals bekend, behalve voor de examens ook steeds eene practische op leiding beoogt, binnenkort bij het onderwijs in de Stenografie, de moderne talen en Han- delsrekenen, in aansluiting op de lessen ge bruik gaan maken van de „Radio." De leer lingen zullen daarbij de op te vangen le zingen en redevoeringen stenografisch moe ten opnemen en uitwerken, beursberichten praktisch op de lessen moeten toepassen, enz. Aangezien de intonatie bij het aanleeren van eene vreemde taal van niet te onderschat ten beteekenis is, acht de Directie het van Zeer groot belang, dat de leerlingen van haar Instituut bij het onderwijs ook eens eene andere stem hooren, dan die van hunne leeraren. De expertise in het Mauritshuis. Ter civiele zitting van de rechtbank te den Haag, zijn de deskundigen beëedigd, die. ingevolge het onlangs gewezen vonnis in de bekende zaak tusschen den heer Mensing (iiraa Fred. Muller Co., te Amsterdam) en den ingenieur H. A. dc H-, alhier, de rechtbank zullen voorlichten omtrent de echtheid of de onechtheid van het door De H. als een Frans Hals aan den heer Mensing verkocht en door den-kooper van valschheid betichte mansportret. Door een certificaat van dr. Hofstede de Groot was het, gelijk men weet, echt verklaard. De drie deskundigen. Sir Charles Holmes uit Londen, prof. dr. Martin alhier en prof. Scheffer uit Delft, legde den eed af in te genwoordigheid der partijen en verklaarden hun rapport binnen twee maanden ter grif fie te deponeeren. Na de beëediging vroeg Mr Telders, de nieuwe raadsman van De H. er volgens de Tel., acte van: „dat de gedaagde De H., •">ao den eischer, Mensing, heeft verzocht ter plaatse door eischer aan te wijzen, bijv. het Mauritshuis, en onder toezicht van door eiscbcr aan te wijzen bewaarder, het schil- tlerii, hetwelk heden aan de door de recht bank benoemde experts door eischer zal worden vertoond, vooraf met zijn deskun digen te mogen zien, ten eirde te kunnen nagaan of dit vertoonde stuk is hetzelfde rn in denzelfden staat als dat. hetwelk ge daagde aan eischer heeft geleverd. „dat dc eischer dit verzoek heeft gewei gerd. waardoor hij opzettelijk aan gedaagde de gelegenheid onthoudt, het thans vertoon de schilderij, met kennis van zaken te be- oordeelen.; „dat gedaagde de identiteit van het ver toonde schilderij moeten betwisten en zelfs stelt, dat eischer aan het schilderij heeft laten werken, hetzij diverse werkzaamheden heeft laten verrichten. Mr. Biederlack, de advocaat van eischer, erkent gaarne, dat zija cliënt geweigerd heeft, aan den cliënt van Mr. Telders, de gelegenheid te bieden om het portret voor af met zijn niet genoemde deskundigen te bezichtigen. Er bestond geen enkele aanlei ding om op dit verzoek in te gaan. Het por tret zou straks aan de deskundigen worden ter hand gesteld, in tegenwoordigheid van beide partijen en hun raadslieden. De H. zou dan de gelegenheid hebben, om het schilderij nauwkeurig te bezichtigen en te onderzoeken en zijn bevindingen kenbaar te maken. Daarna eerst zou het hem passen, de identi'eit van het ter expertise aange boden schilderij te erkennen of te ontken nen. De gevraagde acte was dus praema- tuur, daar de H. en zijn raadsman onmoge lijk konden weten, of de heer Mensing al dan niet een poging zou doen, om dc ex perts te bedriegen. Trouwens, de voorbarige beweringen der tegenpartij waren z.i. in strijd met de waarheid Namens den heer Mensing, vroeg hij er acte van, dat deze met beslistheid ontkende, aan het schilderij te hebben laten werken of iets te hebben laten veranderen. De rechtbank verleende de gevraagde ac- tes. Daarna begaven de drie deskundigen in gezelschap van partijen en van haar rechts geleerde raadslieden, zich naar het Maurits huis, alwaar ze het mansportret uit han- cken van den heer Mensing overnamen. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeioonen week aan warm voedsel uit Maandag 190, Dinsdag 181, Woensdag 183, Donderdag 183, Vrijdag 207, Zaterdag 163 porties. Wij ontvingen het volgende maandoverzicht van de Vcrceniging tot Bescherming van Dieren: Februari 1925 was voor de Vereeniging een maand van groote activiteit op verschil lend gebied Vele ingekomen klachten wer den onderzocht en ten deele volkomen ge grond bevonden. Evenwel, de Vereeniging moet bii het onderzoeken van klachten re kening houden met sommige noodzakelijk heden, die den klagers wel eens ontgaan. Een klacht over wreedheid bij het dres- seeren van politiehonden werd onderzocht, zonder dat echter grond voor ingrijpen aan wezig bleek. Ook dezerzijds moet worden toegegeven,, dat het dresseeren ten deele een kwelling is. Maar daar de goedafgerichte politiehond aan Politie en Justitie zulke on schatbare diensten bewijst, daar moeten we hoe ongaarne ook de aan het dresseeren verbonden nadeden aanvaarden. Eenige malen moest onze Inspecteur op treden tegen voerlieden met kreupele paar den. In al deze gevallen, het zij met er kentelijkheid geconstateerd, ondervonden wij van de betrokken eigenaars volledige mede werking. In één geval zelfs, waar de gebe zigde hit ongeneeslijk kreupel bleek, schijnt die hit blijvend vervangen te zijn Aan een melkboer werd het verder ge- biuik van een hond, tc groot voor den wa gen, waaronder hij gebezigd werd, verboden. Ëvenzoo werd het verder gebruik van een hond verboden aan een op het Houtplein aangetroffen woonwagen-eigenaar. De hond bleek n.l vrij ernstig verwond te zijn aan het linkerachterbeen. Deze verwonding v?erd op verzoek van onzen Inspecteur door den Dierenarts Kok verbonden. Ten einde zooveel mogelijk afdoend hel pend te kunnen optreden bij het te water raken van paarden, hebben wij on« licht op gestoken bii de in dit opzicht voortreffelijk uitgeruste Amsterdamsche Stadsreiniging, tegenwoordig te Amsterdam belast met het weder op den wal brengen van te water ge raakte paarden en vervoermiddelen. Binnen de grenzen der financieele mogelijkheid zul len wij binnenkort voor Haarlem en Om streken op dit gebied iets tot stand trachten te brengen De aanvoer van vee, voor het Gemeente lijk Slachthuis bestemd, werd weder her haaldelijk door onzen Inspecteur gecontro leerd. De handelingen der vervoerders ga ven geen reden tot klachten. Slechts één maal moest onze Inspecteur het vervoer per as gelasten van een niet tot loopen in staat zijnd varken Bii herhaling moest geconsta teerd worden dat het aangebrachte, niet voor het Slachthuis bestemde vee, vaak zeer lang moet staan wachten vóór het door de betrokkenen wordt weggehaald. Welke om standigheid voor de jeugd, die bovendien weer herhaaldelijk het ordelijk opdrijven naar het Slachthuis bemoeilijkte, welkome aanleiding is om de wachtende dieren het leven onaangenaam te maken En daarom, H.H. Slagers haalt uwe beesten zoo spoedig mogelijk af; kinderen, zoekt tocb geen ver maak in het plagen van weerlooze dieren; ouders en andere opvoeders, bijzonderlijk zij, die wonen in de omgeving van de Slacht huisstraat, brengt den kinderen nog eens onder bet oog, dat zij de dieren met rust moeten laten en bet vervoer niet moeten bemoeilijken In onze bekende inrichting w?rdcn gedu rende Februari 82 honden en 52 katten, (waaronder 24 zwervers) pijnloos gedood. Ten slotte zij nog verwezen naar de in dit nummer voorkomende advertentie, mede- deeling doende omtrent adres-verandering van het Secretariaat der Vereeniging. DE ZOMERTIJD De. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Stater.- Generaal van den volgenden inhoud De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft kennis ge nomen van het ingediende ontwerp tot in trekking van de wet van 23 Maart 1918 tot invoering van den Zomertijd. Zij meent, dat het overbodig geacht moet worden de voor- en nadeden van den z.g. zomertijd nog eens in cxten30 naar voren te brengen. Het verslag uitgebracht door de Tijdcommissie laat deze voldoende tot hun recht komen Al moge destijds de invoering van den zomertijd een gevolg zijn geweest van de zeer bijzondere omstandigheden, waar onder wij leefden, toch blijft het geboden te bedenken, dat zelfs thans én ook in de toekomst geen maatregel ongedaan ge maakt moet worden, die uit de bezuinigings- overwegingen in de eerste plaats voor nij verheid en handel onontbeerlijk is. Ter tegemoetkoming aan een bepaald be zwaar van de zijde van land- en tuinbouw, dat door onze Kamer erkend wordt, acht de ze Kamer het aanbevelingswaardig den zo mertijd te beperken tot het tijdvak van mid den April tof midden September. Zij dringt derhalve bij Uwe Hooge Vergadering op verwerping van het aanhangig wetsontwerp aan en hoopt dat bij ventueele invoering van den zomertijd met bovenstaanden wensch rekening kan worden gehouden De vertegenwoordigers van land- en tuin bouw in onze Kamer verklaarden zich met dit standpunt niet te kunnen vereenigen en achtten aanneming van het wetsontwerp de eenige mogelijke wijze om aan de bezwaren an land- en tuinbouw tegemoet te komen. HQLLANDSCH STRIJKKWARTET. Het laatste der drie abonnementsconcer ten die cuder Auspiciën van het Concert bureau Alphenaar werden gegeven, was ge wijd aan de modernen Nowók, Wolf, Ravel. Het werk van den Boheemschen meester is eigenlijk een werk in twee satzen de indee ling die het programma geeft van het werk, doet vermoeden, dat het uit drie deelen bestaat. In waarheid is 't gedeelte, dat na het Largo misterioso komt (de groote fuga), in fantasie-vorm gedacht, en al grijpt de com ponist ten leste terug op de fuga, toch is het voorgaande er qua vorm zóamee saamge- wéven, dat dit geheel is op ts*vatten als het slotdeel van 't geheele werk. Een vorm ze ker, die voor zoo ver mij bekend door geen componist nog werd aangewend als drager zijner gedachte. De fuga is uiterst knap in den vorm, maar toch van een zóó onmiddel lijk werkende innigheid dat men zich deze „strenge schrijfwijze" nauw bewust wordt. Leijdensdorff en de zijnen speelden deze muziek met een overgave en in een klan- kenweelde die vizioenen opriep dat spelen voerde ons uit helle-diepten en - duister nissen naar lichtende hoogten, waar de schoonheid is en de stilte maar een schoon heid die wij nog niet ongerept mogen aan schouwen wij vallen terug tot waar het „de profundi's clamavi" ons aan de keel ont welt waar benauwenis is, in vlagen losstor mend over ons hoofd, en waar het donker van het bodemlooze meer dreigt, „donker der dan purperzwart". Maar het „Speravit anima mea" was niet dóór uit en in zich zelf, en begenadigd schouwt het oog andermaal het oord der schoonheid. Dit teruggrijpen op het largo misterioso is vair een wonderbare werking, en doet ons met verlangen terugzien naar een hernieuw de auditie van dit werk. Wolf's „Italienische Serenade is, zooals men zal weten, een bewerking van den com ponist van diens werk voor strijkorkest met solo-alt, viool, en verder dubbele bezetting der blaasinstrumenten (geen trombones, geen paoken). De draagster der melodie (de serenade) is de altviool, waarop de cello met een heerlijk tegenthema antwoordt. Het stuk in zijn doorgevoerden Rondo- vorm werkt als een echte „Wolf", zooals wij 't ons nog herinneren toen het Hayot-kwar- tet uit Parijs het hier weergaf. Deze idylle van Italiaansche mane-nacht, het getokkel der guitaren en de wijd-uitdra- gende zang van den gondoliere is niet meer te vergeten. Aan Leijdensdorff, Bouwmees ter, Mendes en Canivez onze hulde en war me bewondering. Zij speelden ook Ravel. Of t kwam dat zoo onlangs het werk door de Capets zoo „erdentrückt" hoorden zingen, of dat de ove rigens prettige en confortabele kleine-bene denzaal ons nog niet zoo vertrouwd deed zijn met den kwartetkiank (maar V. olf dan en het werk van Nowök wi) moeten be kennen dat wij slechts van het eerste Allegro dien sterken indruk medenamen, die ons van de eerste auditie is bijgebleven. Het „3ssez vif" was niet licht genoeg in de kleur, al maakte 't langzame middendeel soms weer veel goed. Alles samengenomen was het een avond, rijk aan sterke indrukken- Men was zeer dankbaar voor het gehoorde en toonde dit op ondubbelzinnige wijze. G» J* K. Donderdag 12 Maart zal in de Gem. Concertzaal weder een Gem. Orgelconcert plaats vinden. Frieda Boot, altzangeres, Louis Schuyer, cellist en George Robert, organist, sullen hunne medewerking verleenen. Oorspronkelijk zou Mimi d'Engelbronner hare medewerking verleenen, doch door ziekte is zij verhinderd en is Mej. Fr. Ma Boot bereid gevonden op te treden. Het programma is met zorg samengesteld en bevat werken voor orgel van Pachelbel, Bach, Franck, Boulanéer en Vièrne; voor zang van Handel, Debussy, Wolf en Wag ner voor violoncel van Marcello, Huré, Lui. Gisteren herdacht de heer N. de Haan den dag, waarop hij vóór 12% jaar als por tier in dienst trad bij de N. V. Ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniging te IJmuiden, directeur den heer L. Allard. 's Middags te 3 uur werd de jubilares met zijn echtgenoote per auto van zijn woning gehaald en dooiden directeur in hartelijke woorden gehuldigd, waarbij deze hem een zilveren horloge met inscriptie overhandigde. Mede ontving van het personeel een mooie daarbij pas sende horloge ketting en vele bloemen. Ver der kreeg het personeel gelegenheid zi~n nog eenigen tijd met elkaar te amuseeren. De jubilares dankte voor dc groote sym pathie hem dezen dag bewezen. Naar aanleiding van de gisting onder óe taxi-chauffeurs, hebben wij een onderhoud gehad met den heer Th. Lijnzaat, bestuurs lid van dc R.K. Transportarbeidersbontf, „St. Bonifacius", afdeeling Haarlem Op onze vraag naar den toestand van het oogenblik, zeide de heer Lijnzaat, dat door den wethouder van Openbare Werken bemiddelingspogingen worden gedaan, daar de directie der A. R. M., niet met dc bonds- aigevaardigden wilde onderhandelen. Er is een loon gevraagd van 20.Pel' week en een 10-urigerf arbeidsdag, behalve nog eenige minder belangrijke eiscben. Dit is zeer zeker niet te veel. aldus onze zegs man. Het is heel goed te begrijpen, dat de chauffeurs met den tegenwoordigen toestand ontevreden zijn, als men weet, dat zij thans ongeveer een 14.loon per week ver dienen. Of deze ontevredenheid zich zal uiten door staking, is nog niet te zeggen, daar eerst gewacht moet worden op den uitslag van de bemiddelingspogingen van den wethouder, welken uitslag op zijn vroegst 13 Maart a.s. bekend zal worden Even sornken wij nog over een eventu- aele so'idariteitsstaking bij gen mogelijke tramwegstak'ng, welke solidariteit der chauffeurs .door het bestuur der Ned. Ver. op een door de trammannen gehouden cacht- vergaderng werd in uitzicht gesteld. Over deze toezegging van het bestuur der N. B. druk'e dc heer Lijnzaat ons echter zijn vér- wondering uit. daar volgens hem, bii chauffeurs in het algemeen absoluut nieri bekend was van zulk een toezegging. De beer Van IJsendijk, die Vrijdagavond bij het tram ongeval in de Tempeliersstraat gewond werd, heef een rustig»u nacht gehad. Overigens is de toestand nog dezelfde Stille Omgang. Indien er gneoeg deel nemers zijn te Vijfhuizen voor de Stille Omgang op Zondag 21 Maart, zoo zal er ook een autobus van af Amsterdam rijden, die de deelnemers weer naar huis brengt. Er is van nu af gelegenheid zich daar voor op tc geven bij het hoofd der R. K. School. Voor dsn inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. -leer Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U voor onderstaande regelen eenige plaatsruimte. Alhoewel de schrijver van de rubriek „Amsterdamsche Kout" er niet aan denkt met wie ook een verdere gedachtewisseling aan te gaan, over het onderwerp „Winkel sluiting" (zooals hij den heer Stoelinga te verstaan geeft) en 'ae. ook mijnerzijds niet bepaald daarom te doen is, komt bet mij toch dienstig voor, nu de heer Henning een tweede maal een aanval op de vitale be langen van den middenstand doet, hiertegen in het krijt te treden. De eerste maal, toen de middenstand door hem, evenals door Senator van der Landen beschuldigd werd, door te hooge winstcalcu- latie de duurte in de hand te werken, kon ik het aan anderen overlaten hem van ant woord tc dienen. De ware oorzaken van de betrekkelijk nog hooge prijzen van sommige artikelen bleken hem te ontgaan. Maar nu van genoemde zijde een maatregel veroordeeld wordt, die door meer ian 95 pet. van den winkelstand als kostbaar verkregen goed, een weldaad 'van niet te onderschatten waarde, wordt be schouwd, is het zaak den heer H, eens met de nuchtere waarheid te doen kennis maken. Mag ik me dan eerst even den heer H. voorstellen, het moge misschien eenigszins pedant klinken, als tamelijk deskundige op middenstandsgebiea, zeer zeker op dat der vervroegde winkelsluiting. Het is circa 15 jaar geleden, dat een be weging in deze richting begon. Ook ik was van meet-ai een warm voorstander en ijve- raar voor dit beginsel. De eerste enquête door de H. H. V. geleid, maakte ook ik mede, nadat ik voorzitter was geweest van een comité uit de winkeliers in manufacturen, damesconfectie enz. hier ter stede, om voor deze vakken te komen tot een vervroegde winkelsluiting bij onderling overleg. Van de 67 winkeliers in deze vakken, besloten er 66 (zegge 66, Meneer Henning) 's avonds om uur te sluiten. Eén weigerde, wien toen reeds na ergeefsche langdurige overreding door mij werd aangezegd, dat, wanneer door zijn dwarsdrijven en parasiteeren op het ge sloten zijn der zaken zijner collega's, de be weging zou mislukken, ik al nijn invloed zou aanwenden, om dan tegen een dergelijk min der collegiale handelwijze door de wet be schermd te worden. En deze ééne winkelier heeft niet het genoegen gesmaakt, dat hij beeft kunnen grasduinen in de clientèle zijner collega's, want door zijn weigering is zaak mislukt. Binnen een maand volgden hem meerde ren uit eoncurrentie-vrees! Ik werd toen in 1915 lid van den Raad van Haarlem en heb toen zitting gehad in alle Raadscommissies, die dit onderwerp in den loop der jaren hebben onderzocht, om daar over den l-.aad van advies te dienen. Ook in d- Kamer van Koophandel is dit onderwerp een paar maal in behandeling geweest en heb ik zeer onlangs in de Afd. Kleinbedrijï ten deze als voor-itter eenige vergaderingen geleid, ten einde den Gemeenteraad advies uit te brgen over een verzoek van hande laren in consumptie artikelen tot ontheffing der verplichte winkelsluiting voor hun be drijven.. De heer H, zal dus wel willen conclu- deeren, dat ik ten deze georiënteerd ben. Wat is nu mijn ervaring? Toen de eerste enquête circa 15 jaar ge leden door de H. H. V. gehouden werd, had ik mij persoonlijk belast met het aan huis in ontvangst nemen van de verzonden enquêteformulieren in een gedeelte van Haarlem, waar uitsluitend de kleine Win kelstand zijne zaken drijft, n.l. het z.g. Leid- sche Kwartier. Bij dit onderzoek bleek mij, dat iX van deze winkeliers toen reeds sterk vóór verplichte sluiting 'waren. Het was ty pisch de motieven te hooren .doch sterk domineerde de zucht, om toch ook eens iets van het leven te kunnen genieten, zoo goed als elke andere stand dat toen reeds deed, waarvan dc winkelier omwille van engen concurrentie-geest ten oenemale uitgesloten was. Toch had men toen nog felle tegenstan ders, menschen die niet wilden inzien, dat ze dc slaaf van hun concurrenten waren en juist bescherming ten opzichte van hun le vensbelangen konden verkrijgen door een wettelijke regeling. Dit was cén der motie ven, waarom ik steeds in het waarachtig be lang van den Winkelstand heb geijverd door vervroegde winkelsluiting, doch meer nog: in hei belang van het personeel. Ziet eens, geachte Redactie, ook daarover kan ik iets vertellen, en dan wil ik juist eens toestanden demonstreeren van een 20 a 30 jaar geledei. uit de hoofdstad, dc stad door den heer H. zoo goed gekend. Daar was het normaal, dat dc winkels in het centrum 's avonds om half elf, ja 's Za terdags om half twaalf gesloten werden, het geen echter in de volksbuurten, als Jordaan, dc „Eilanden", Haarlemmerstraat, resp. elf uur en twaalf uur was, dikwijls nog later Wanneer men dan Zaterdags om één uur zich ter ruste begaf, bad men als katholiek de plicht Zondags naar dc H. Mis van zeven uur te gaan ten einde om 8 uur weer „achter toonbank" present te zijn, lot meestal twee uur 's middags. En dit gold zoowel voor mannelijk als vrouwelijk personeel. Weet ge, wat het zeggen wilde: dit STAAN „achter toonbank" gedurende deze overmatig lange werkdagen? DAT WAS DE SCHADUW ZIJDE VAN DAT „GROSZARTIGE NACHT- LEBEN". Daar moest een einde aan komen en Goddank, dat is er gekomen. Juist in Am sterdam is deze beweging begonnen en met succes. Sedert is er veel veranderd en is het op merkelijk, dat in deze de meest verstokte tegenstanders, voorstanders zijn geworden. De hierboven gesignaleerde dwarsdrijver sloot zelfs later, toen hpt wettelijk verplicht was om acht uur te sluiten, dikwijls reeds om zeven ur. Toen het particulier initiatief niet slaagde, waren wettelijke maatregelen de eenige uit komst. Steeds heeft het verlangen naar ccn wet telijke winkelsluiting geleefd onder alle ca- tegoriën van winkeliers, niet alléén bij bet grootkapitaal. Of zijn winkeliers met drie, vier of vijf man personeel, in de oogen van den beer H. reeds groot-kapitalisten? Hoe zóudt u het dezen mogelijk willen maken, hun zaken geopend te houden zonder per soneel? Is dan deze, door de wet mogelijk gemaakte win''"' Iuiting (geen sluitings- dwang) niet een maatregel van dcmocrati- scben aard, waar toch op de allereerste plaats de' belangen van het personeel cv mede gemoeid zijn? Want laten wc het eer lijk zeggen. Wanneer wij, patroons, ons een werkdag om de een of andere reden, eens willen inkorten, kunnen wij dit doen Het personeel heeft op zijn post tc blijven, tot licl sluitingsuur ^aar is: het is daarom reeds dat dit behoorlijk gelimiteerd behoort te zijn Het is prach,:" tc schermen met phrases, zooals ik onlangs n- een vergadering hoorde door een tcgenslander van verplichte win kelsluiting, nog o'n vastgeroest idee uit dc oud-Iibcralc schooi. Waf, riep hij uit, nog altiid gek t het spreekwoord: Arbeid is volkswelvaart. Niet slecht gezegd, door iemand die des avonds om zes nnr naar zijn lar.'" is in Aerdenbout trekt fWat hij kan doen :n hetgeen ik hem niet misgun), doch 'sn -'J n np„rori".-] r>v Gelt'kki? komen deze ideeën nog maar sporadisch voor en dit in 'egenstelling met de meening van den heir H wanneer hjj iet- wat(!) overdreven zegt. dat de sluitings- dwang knaagt aan de welvaart van de Heb bet uitstekendsle aan tc bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal te wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN P. ROCKEFELLER. Hoofdstad, dat deze impopulair is bij het grootste(l) deel der bevolking, enz." Brrr! Gelukkig dat w langzamerhand in de ge meenteraden voor den Middenstand pleitbe zorgers hebben gekicgen die het welbegre pen belang van dezen stand weten te be hartigen, en wel toi genoegen van het over- groote deel van dezen stand. Moge dit ook straks geschieden in de Landsregeering. Ook daai zijn de belangen van onzen stand steeds teveel op den achtergrond ge schoven. Wél werden op de verschillende partijprograms voor den Middenstand z.g. Desiderata geplaatst Wat kwam voor het grootste deel hiervar. tereent? Nog maar al te weinig. En waardoor? Omdat juist de Middenstand geen verti getfwoordigers had, die, daar waar het moest voor zijn belangen opkwamen). Alleen door een opbloeiend politiek leven onJet de Middenstanders kan hierin verbetering komen. Maar daarom diene men actief hieraan deel te nemen, wil men, zij het dan op bescheiden wijze, toch zijn goed rechl geëerbiedigd zien Want het is toch wel opmerkelijk dat, terwijl elke stand ruimschoots in onze Statcn-Generaal is vertegenwoordigd, men alarm slaat nu de Middenstand eenige moeite doet. eindeli'k eens één ware middenstandsvertegenwoordi ger in de Twcedt Kamer te krijgen. Heelt genoemde stand ooit aan anderen hun ver tegenwoordigd misgund? Heeft hij dan ten eenenmale 't recht verbeurd anders zich te laten gelden dan tot instandhouden van St. Vincentius- en Elisabethvereenigingen. pa tronaten en zoovele andere vereenigingen voor sociale en cnaritatieve doeleinden? Welk kwaad steekt erin voor dien brceden Middenstand eindelijk ook eens een man van eigen stand .n de Volksvertegenwoor diging te hebben? Wie kan de belangen van dien stand beter verdedigen? Mogen de a.s. verkiezingen ons d t recht laten wedervaren: Maar geachte Redactie, ik ben afge dwaald en kom nu tenslotte nog even typee- ren, wat ervan te derken, als de beer H. schrijft, dat het fanatisme van vijf voorstan ders luidruchtiger propaganda maakt, dan honderd kalme tegenstanders kunnen doen. Of bedoelf de heer H hef juist andersom? Want zoo zie ik het Het resultaat van het laatst gehouden onderzoek van de K. v. K. was wel zéér eigenaardig. Van de koek- en banketbakkers, voor enkeli jaren dc grootst mogelijke minderheid contra winkelsluiting, kunnen nu nog slechts twee met name, als tegenstanders genoemd worden Alle kruideniers en comestibleshandelaren zijn warme voorstanders. Dit kan ook voor ruim 90 pCt van de sigarenwinkeliers ge zegd worden en het is wel lypeerend, dat, nu de Raad ontheffing heeft verleend tijdens de Bloemtentoonsfeiling voor zaken in con sumptieartikelen er sigarenwinkeliers, deze taatsten bij mond van hun voorzitter mij per telefoon allesbehalve hun instemming hierover hebben bteoond Zoo zou ik kunnen voortgaan ik sprak hierboven uitsluitend over consumptie-arti kelen. Over andere vukken zal ik maar zwij gen Daar voelt niemand iets voor om te rug te gaan naar den ouden en ongrregeldcn tijd voor personeel en patroon Ook het pu bliek verlangt deze met meer en dit ook ten spijt van de meeninti van den her# Wanneer de verordening toelaat eer on gelimiteerde sluiting, is "het we! eigenaardig dat men toch niets meer te doen heeft, uit gezonderd dan een paar dagen vóór St. Ni- colaas. Zelfs op de dagen, voorafgaande dc Eerste Pinkster- of Kerstdagen of den He melvaartsdag kan men openblijven, zoolang men wil; na 10 uur ziet men weinig of geen klanten meer in de winkels En wat het aspect van de stad betreft, is wellicht de winkelstand hiervoor aangewezen om dit goed te verzorgen? Of is dat de plicht van dc geheele gemeenschap, m.a.w. het Ge meentebestuur? Door de gemeentebesturen kan hierin veel bereikt worden door de winkeliers gocd- koope étalageverlichting te verstrekken, zooals hier tc stede zal geschieden. Ik wil eindigen met deze opmerking. Voor mij, die door mim vroegeren werkkring in de Hoofdstad vermeen Amsterdam goed te kennen met al haar eigena irdigheden en haar typisch volksleven, zoowel in de Jor daan als op dc „Eilanden", in dc Jodenbuurt als in het Centrum, is de Amsterdamsche Kout van den heer H- dikwijls interessant. Maar een oordeel te vellen over wat „de Middenstand" is, late hij aan meer bevoeg den over Genera'i-even is gevaarlijk en al zijn ei nu. zooals te Haarlem het gevat is, een vier 'of vijftal bedrijven, die door dezen maatregel waardoor vrijwel de geheele Middenstand zich beschermd acht, bena deeld meenen tc zijn gaat het niet aan de publieke opinie voo te stellen, zooals de heer H doet in zin, Amsterdamsche Kout. Deze is „even" anders. U vriendelijk dankend voor de plaats ruimte, Hoogachtend: W J B VAN LIEMT. WEELDEBELASTING i Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw geacht blad. Zooals was te verwachten is er na de aan kondiging eener belasting op weelde en ver tering een storm van critiek opgegaan. Niet alleen door dc z.g. neutrale en lir.ksche pers wordt op verschillende wijze de belasting gecritiseerd, ja zelfs dikwijls op flauwe wijze hoonend tot caricatuur gemaakt, maar ook, en zeer veel wordt er door 't publiek over ge sproken. Ieder die zich in zijn persoonlijk be lang geschaad acht, is tegen invoering be grijpelijk 1 Maar ook menschen, die er voordeel van zullen hebben zijn er tegen gekant, zooals men herhaaldelijk vooral in linksche bladen kan lezen, en men in arbeiderskringen in den omgang wel hoort. Met wien men spreekt, 't zij rechts of links, zelden hoort men een gunstig oordeel over de belasting. De min der bedeelden mogen bedenken, dat zij het er juist.aitijd zoö over hebben, dat zij naar ver houding te veel belasting betalen, en gaarne zagen dat door het kapitaalkrachtig publiek meer aan de staatskas zou geofferd worden. Men ziet in Min. Colijr, niet anders als de geld klopper, en zou wel willen dat een ieder slechts de lusten, maar vooral niemand de lasten van een goed geordenden staat moest dragen. Het kan toch niet anders als te loven zijn dat een Min van financiën alles doet om de verdeeling van de hooge finantieele staatslas ten zoo billijk mogelijk doet zija. Terecht ziet Z. E. dat de directe belastingen in dezen schreeuwend duren tijd te veel drukken op de menschen met lage inkomens en groote gezin nen en waar het geld voor de staatskas er toch moet wezen, moet men toch respect heb ben voor Min Coiijn om, even voor de verkie zingen met deze nieuwe b elastingen te ko men. Daarom is het ook noodzakelijk dat vooral de arbeidersklasse inziet hoe 'n groote afbreuk zij zichzelf doet door steeds maar tegen het beleid eener rechtsche regeering te reageeren. De fout is dat men niet in wil zien welke rampen ook voor de arbeiders door on ze rechtsche regeering met het voeren hun ner finantieele politiek, voorkomen worden. Kortom men heeft er geen denkbeeld van, hoe moeilijk het is in dezen tijd te regeeren. Te Amsterdam zal door de R. K. Werkge- versvereeniging een referendum gehouden worden over de weeldebelasting, en het lijkt mij niet twijfelachtig hoe dat referendum za! uitvallen, omdat daar menschen zijn die zich in hun belang geschaad zier- Helaas wordt in dezen tijd van materialis me het beginsel uit het oog verloren wij zijn toch allen, zoowel arbeiders als betei gesitueerden, menschen. De kapitaal-krach tige zal door de invoering dezer belasting heusch zijn weelde of vertering niet behoeven te matigen, terwijl hopelijk voor de minder bedeelden de hooge belasting druk iets wordt verlaagd. De leiders van handel en in dustrie kunnen er ook van overtuigd zijn, dat zij, die zich weelde en luxe permitteeren, 't zij arbeider of kapitalist, zich door de te heffen 5 of 10 pr. niet zullen laten afschrik ken. Mogelijk dat ik mij vergis maar zooals de prijzen in het, wetsontwerp genoemd zijn, zullen de arbeiders er niet veel voor betalen, en wanneer zij dit wel doen, welnu dan leven zij toch dunkt mij boven hun stand,want wie hunner koopt b.v. een p. kousen van f 10.— of een dameshoed van f 15. En zoo zou ik kunnen doorgaan. Men doet goed de leeke- preek over weeldebelasting, onderteekend Homo Sapiens, in uw blad eens ernstig na te lezen ar Zeker begrijp ik dat het wetsontwerp zoo als het is gepubliceerd, niet volmaakt is. Maar wanneer het de wetgevende lichamen gepas seerd is, mogen wij vermoeden, dat aan bil lijke bezwaren zal zijn tegemoet gekomen, en laten wij daq hopen dat het wordt aangeno men opdat werkelijk de belasting op de lage re inkomens en groote gezinnen, minder mo ge worden. U, mijnheer de redacteur beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte teeken ik achtend,^ G. J. FERRON- x) In 1919 kwam dc Arbeidswet-Aalberse in een korte spar.ne ti)ds tot stand, omdat dc werknemers gezorgd hadden tijdig een voldoend aantal behartigers hunner belan gen in de Staten-Gem raai te bezitten. Waar blijven echte- wettelijke maatrege len tegen de g beunhazerij vliegen-le winkels, een wettelijke rl'ksregeling van de winkelsluiting, een bilLjk^ tccpassir.g van de Pers Bel en.' Men heeit steeds Hen middenstand zoet gehouden met beloften en toekomstmuziek, terwijl deze zelve heeft nagelaten ter bestemder plaatse op krach tige wijze op bet mkomen ervan aan te dringen WINKELS TOE Geachte Redactie. Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje in Uw geëerd blad. Bij voorbaat hartelijk dank. Dc inzender „K." houdt een betoog in zake dc rubriek „Amsterdamsche Kout", alsmede over het ingezonden stuk van den heer Stoelinga Wat de heer „K." schrijft, is voor mij al thans nog niet duidelijk. Alleen de raad die „K." wenscht te geven aan Stoelinga en de zijnen is voor mij van groote beteekenis. Welnu, waarde heer „K." als is, deze raad, van u goed bedoeld, is hij m.i.z. overbodig. Zoolang onze bond bestaat, wordt er gewerkt om de lauwen wakker te schudden, opdat zij zich ook zullen scharen onder de banier van St. Franciscus van Assisië. „De zijnen" van den heer Stoelinga, offeren al hun tijd hiervoor op. Ten slotte, aan u een enkele vraag. Is u georganiseerd Zoo ja I plaats uw schouders onder het juk en strijd mede. Al behoort U niet in onzen bond, kunt u toch strijden, en een Algemeene Propaganda- club organiseeren is toch ook uw wensch? Is u niet georganiseerd, dan moet u toch wel een beetje schaamte-gevoel hebben, om over een organisatie te schrijven. Is ti werkgever, of niet, strijd met open vizier en verberg uw naam niet achter een schuilletter. Zulks zijn wij in de organisatie niet gewoon Ik gevoel dan ook weinig lust om verder or uw betoog in te gaan. (Een van de zijnen). ELLIGENS. Bestuurder B. v. H. K. W. Goud en zilver gestolen. Zondagavond tusschen half acht en half négen, terwijl de bewoners naar de kerk wa ren, is ingebroken in de woning van den tim merman J. P. S. v. d. K. aan de Delftsche Vaart te Rotterdam. Vermoedelijk hebben de dieven zich met behulp van een valschen sleutel toegang verschaft. In de slaapkamer is een linnenkast opengebroken. Daaruit worden vermist eenige rozenkransen, waar aan medailles met de initialen F. v. d. C. 1914 en L. v. d. C. 1914 een paars zijden dames- taschje twee zilveren damesbeursjes een gouden kruis, waarop gegraveerd „Pro Ecclesia et Pontifice" een zilveren en een gouden potlood een gladden, gouden heeren ring met diamanten steen, een gladden gou den ring met een blauwen steen een gou den damesarmband-horloge, aan den achter kant gegraveerd met een bloem, en een nikkelen heeren remontoir-horloge. Uit een spaarpot is f 4 gestolen en uit een beursje nog eenig klein geld. Maandagmiddag heeft op den Middenweg in oud-Watergraafsmeer een ernstig ongeval plaats gehad. De 39-jarige G. uit Weesper- karspcl reed op zijn fiets langs de rails van de Gooische stoomtram. Door een tram van dezen dienst werd hij gegrepen. Hij viel en kwam onder de tram terecht. Vier wagens gingen over den ongelukkige heen. 'loen hij opgenomen werd, leefde hij nog. Per auto-brancard werd hij naar het binnen gasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst evenwel overleden bleek te zijn. De man was eenigszins hardhoorend en l ee't de tram vermoedelijk niet hooren aan komen. Door het losglijden van een gasleiding Is bet gezin van A. tc Sneek, bestaande uit man, vrouw en een meisje, Zaterdagnacht door gas bedwelmd Toen de deur niet op den gewonen tijd openging ontdekten de buren het ongeval Doktoren en politie brachten met zuurstof apparaten den man er. het meisje spoedig bij. De vromv is echter nog steeds bewuste loos. Uit tinnen trekpotten gemaakt. De Rechtbank te Rotterdam alhier deed Donderdag uitsp.aak in de zaait tegen den 22-jarigen buffetbodiende J W en den 27-jarigen los werkman A. v. H die de vo rige week terechtstonden, wegens het na maken en uitgeven van een aantal rijksdaal ders meet de bicltenis van Koning WiJ- lem lil Zooals men weet, hadden de beklaagden een aantal tinnen trekpotten gesmolten en daar de valsche rijksdaalders uil gemaakt. De rechtbank 'veroordeelde W. tot 10 maanden en v H., die ter terechtzitting alles ontkend had, tot 1 jaar gevangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7