STADSNIEUWS, m f750- f250- 1125- f50- f40- a Woensdag 11 Maart 1925 48ste Jaargang No. 15989 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad J» De Zomertijd af A. KOOLHOVEN, t Agenda 12 Maart Voor de slachtoffers van den Brand te Zandvoort. Ned. R.-K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden. iiapm - H »- .x*1 - mm» li De nieuwe zoutstrooier van de Gemeentereiniging, welke hedenochtend voor het eerst dienst heeft gedaan bij de sneeuwruiming. Faillissementen. Beëedigd. „Geloof en Wetenschap". Internationale Voorjaars Bloemen tentoonstelling 1925. Jubileum. Haarl. Politie Sportvereeniging. R.-K. Bond v. Technici. Statuten. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS Koningstraat 10 Telegraphisch Weerbericht. Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. Jubileum J. F. H. Pruschen. Jubileum. „Westerveld." LAATSTE NIEUWS. Oproer in een Russische gevangenis. Een revolutionnair garnizoen Dollar-leening der stad Dresden De Middeilandsche zeevloot. De staking te Athene. T. b. c. in Rusland. Storm in Noord-Italië. Arrestatie van Communisten De Japansche Sovjet-gezant. De abonnementsprijs bedraagt tooi Haarle 3 en Agentschappen: Pei week0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bit "ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 lijnen) Postrekening No 5970. HAARLEMSCHE Adeertenüên 35 cent* pet regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst ais ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel op de la Pagina s 75 ct- per regeL Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regel' 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abenré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsv,oorwaar(jen( tegen ongevaüen verzekerd voor een der volgende 'uitkeeringen Levenslange geheele on geschiktheid tot werken; bij een ongeval met doodelijken afloop. bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger; bij een breuk van been of arm; bij veriie9 van een andere vinger. Het oude Transvaallied klinkt weer door deze lage landen: De boeren hebben over wonnen! Maar nu niet de boeren van de Kaap maar die van boven en beneden den Moerdijk. De Zomertijd is gisteren in de Tweede Kamer gevallen met overweldigende meer derheid van stemmen. Verbazen doet ons dat geenszins. Toen een maand geleden het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd door de Regeering was inge diend schreven wij juist als vandaag: „de Zomertijd af-" Het stond toen voor ons al vast, dat er in de Kamer geen meerder heid meer voor behoud van den Zomertijd te vinden zou zijn. Dat is nu geschied. De Kamer is met 52 tegen slechts 24 stemmen de Regeering gevolgd. Men is geneigd om te zoeken naar een oorzaak voor zulk een omkeer in de stem ming der Volksvertegenwoordiging. Eens is de Zomertijd hemelhoog verheerlijkt. Het verzet van de land- en tuinbouwers zakte in het niet tegen het krachtige koor, dat de lof zong van de zon, van den lan- geren dag, dien de stedeling verkreeg, door den wijzer van de klok een uur te verzet ten. Maar langzamerhand werden de zonne kinderen aan hun zomerschen rijkdom ge woon; de zomertijd werd sleur en de actie van de plattelanders tegen het bedrog met de klok nam toe. De instelling van een commissie tot onderzoek naar den omvang en dc juistheid der bezwaren tegen den zomertijd bracht de kentering. De com missie gaf een deel der bezwaren toe, trachtte er aan te gemoet te komen en stelde een compromis voor, n.m. veertig minuten in plaats van een uur zomertijd. Op die zwakheid en toegevendheid is de zomertijd gestrand. Niet geheel ten onrech te zei de Minster van Landbouw daarop: de voordeelen worden nu te gering tegen over de nadeelen; laten wij dan maar lie ver tot den oucjen tijd terugkeeren! Het mag verwonderlijk schijnen, dat in een land, waar slechts 22 pet. der bevol king tot den land- en tuinbouw gerekend kan worden en waar de stedelijke en in- dustrieele bevolking hoe langer hoe meer de overhand krijgt, een vraagstuk als dat van den zomertijd ten gunste van de min derheid beslist wordt. Toch is de verkla ring wel te geven. Ten eerste zijn de ma- terieele voordeelen van den zomertijd veel verminderd. In den duren kolentijd, toen wij ook met gas en electriciteit gerantsoeneerd waren, was iedere minuut daglicht meer, goud waard. Nu de gasprijs weer dien van vóór den oorlog nadert en men in de groote steden volgens een vastrechttarief zelfs al tegen 5 en 6 cents per K. W. U. electri- schen stroom heeft, nu spreken de finan- cieele voordeelen van den zomertijd niet ipeer. Die voordeelen moeten enkel in on grijpbare waarden, in ideeële en hygiëni sche overwegingen gevonden worden. En komen wij op dat terrein, dan vinden wij allereerst een groote massa onverschilligen. Wie heeft er ooit een vergadering van fa brieksarbeiders zich enthousiast hooren ui ten over den zomertijd? Daarnaast zijn er tal van specialiteiten, die met bezwaren komen aandragen voor de kinderen Het vroege opstaan en met de zon naar bed gaan, achten vele medici voor zwakke stadskinderen verkeerd. Zoo zakt de geestdrift voor den zomertijd en blijven overeind staan de onmiskenbare bezwaren voor den land- en tuinbouw. Hoe redeneert in zulke omstandigheden de politicus? Eenerzijds staan de stedelin- lingen, die den zomertijd met hun mond prijzen, maar er in hun hart weinig om ge ven. Immers, bestond er werkelijk zooveel liefde voor de zon, wie belet den stedeling des zomers een uur vroeger op te staan? Komt bij dan ook aan de stembus, dan vraagt geen enkele stedeling: heeft die of die candidaat vóór of tegen den zomer tijd gestemd. In Juli is hij het geheele vraagstuk al weer vergeten. Maar met de boeren, die aan den lijve de nadeelen van den zomertijd ondervin den staat het anders gesteld. Zij hebben niet los gelaten en hun actie is eindelijk bekroond: 52 Kamerleden verklaarden zich vóór de boeren. Ziedaar waarom de zomertijd, ofschoon hij de sympathie van het overgroote deel van het Nederlandsche volk heet te heb ben, het heeft moeten afleggen. De stede lingen hebben er zich niet warm genoeg voor gemaakt en de onverschilligen verlie zen het altijd. Daarom ook gelooven wij, dat de Eerste Kamer, die vermoedelijk in meerderheid vóór den zomertijd is, zich toch wel zal wachten dit wetsontwerp van de regeering te verwerpen Dank van de stedelingen oogst men er niet mee, doch enkel haat van de boeren. En gehaat is onze Senaat al genoeg! Sociëteit „St. Bavo, Geloof en Weten schap 8 uur Stille Omgang. 8 uur Hoedencursus 8 uur Esperanto 8 uur Jonge Vrouwenbond 8 uur - Bond van Technici 8 uur Liefde- beurs 8 uur. Gem. Concertzaal. Gemeentelijk orgel concert 8 uur. R.K. Kring. Causerie over „Literatuur" half 9 uur/ R-K. Volksuniversiteit Lezing van Hendrik Andriessen over Mozart 8 uur. Kunsthandel F. H- Smit. Tentoonstelling y.?,n werken van Johanna Kruyder, dage lijks van 10 tot 6 uur Uitgezonderd s Zondags Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraaf 11 Eiken Donderdag van 8— 9.54 uur v K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëleii St Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 I/a van 2614 en s avonds van half 8 Half 9 uur s Zaterdags alleen "3D 9—2 aa van half 8half 9 uur Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitieenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. S;. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen oor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij dc leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Vorige bedrag 87. C. de B. 1. N. N. 0.50 N. N. ter eere van den H. Joseph 2.50 A„ v. E. 7.50 N. N, 2.50 De ingekomen giiten. Gisteren heeft het Werk-Comité een ver gadering gehouden. Door de dames werden de lijsten ingeleverd, waarmede langs de huizen was gegaan. Het totaal bedrag, dat hiermede bijeengezameld was, bedraagt 2015.82/4; de hoogste lijst bedroeg 730 en de laagste lijst 112. Eveneens werd mededeeling gedaan van de opbrengst uit de busjes, waarmede door meisjes onder de bezoekers van de ruïnen was gecollecteerd. Zij hadden een bedrag van 517.19 bijeengebracht. Dan was van den heer Quarles van Ufford, van Zandvoort's Duin, een gift van 200. ingekomen en bij burgemeester Beekman en wethouder Moolenaar in totaal aan postwis sels 65.—. In het geheel is hiermede dus ongeveer 3000.ingekomen, waarbij natuurlijk nog niet gerekend zijn de giften, door middel van de Kaarlemsche bladen ontvangen. Dank zij den succesvollen arbeid van het Roode Kruis zijn thans alle door de ramp getroffenen, van voldoende onderkleeding voorzien. Vandaag zal een transport in dienst wor den gesteld om de toegezegde kleeren en andere giiten in natura op te halen. Ten slotte is in deze vergadering door rgemeester Beekman dank gebracht aan de dames, die met de lijsten rondgingen, aan de ingezetenen, die giften schonken en aan allen, in en buiten de gemeente, die bijdroer gen aan de leniging van den nood der ge troffenen. Gisteravond hield bovengenoemde bond een Propaganda-vergadering in het gebouw „St.. Bavo. Wegens ongsteldheid van den voorzitter, opende de heer Elligens deze vergadering en sprak een woord vaa hartelijk welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den spj »- ker van den avond, kapelaan Bosch. Medegedeeld werd dat mej C. Trenay als bestuurslid bedankt had. De voorz. bracht een woord van hartelij- ken dank en hulde voor datgene, wat zij lal van jaren heeft gedaan voor de organisatie. Voorts memoreerde spr. de actie over „Win kels toe," en spoorde de aanwezigen aan, om toch vooral propaganda te maken bij de on georganiseerden, opdat zij zullen beseffen het belang van de winkelbedienden. De notulen worden door den secretaris ge lezen, welke onder dankzegging werden goed gekeurd Hierna hield Kapelaan Bosch een interes sante rede. De Eerw. spr. zette uiteen, dat, waar het geloof in Christus uit de maatschappij af neemt, het rechtvaardigheidsgevoel en de naastenliefde verminderen en haat en verbit tering ontstaan. Spr. wees op de wereldhervormende kracht van Christus' leer en de verplichting, die al len hebben, om het werk van Christus voor te zetten en de zending van Christus te vol tooien. Hel is de wensch van Paus en Bis schoppen, dat allen zich daartoe organiseeren in de Katholieke vereenigingen. De belang stelling van dc ongeloovigen voor den per soon van Christus en zijn leer, neemt de laatste jaren gelukkig toe en de Katholieke Kerk gaat in dezen tijd in verschillende lan- i den vooruit, vooral in Engeland en Amerika, j wat reden tot optimisme geeft Met een krachtige opwekking in het maat schappelijk leven den leer van Christus te verdedigen, sloot spr. zijn interessante rede. Een dankbaar applaus mocht kapelaan Bosch van de vergadering ontvangen. |n wel gekozen woorden dankte de voorzitter den begaafden redenaar en sprak den wensch uit, dat alle georganiseerden en ongeorganiseer den gehoor zullen geven aan de woorden gesproken van kapelaan Bosch. Na enkels punten besproken te hebben, inzake den beschrijvingsbrief, werd voor de Bondsvergadering tot afgevaardigde gekozen de heer Stoelinga. Hierna werd deze geanimeerde vergadering onder dankzegging voor de qpkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. -J& //.-".wc- V i mim WmmÊ ÏW Dinsdag werden in staat van faillissement verklaard: H. Vogelsang, koopman in mode-artikelen, wonende te Haarlem, Aelbertsbergstraal 45. Curator mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, Haarlem. F. J. Spee, aannemer, wonende te Haar- lem, Barbarossastraat 45. Curator mr. F. M. Hagemeijer, te Haarlem. G. Koot, winkelier, wonende te Heem stede, Camplaan 5, Curator mr. W. G. J. Veenhoven, te Haarlem. Mevr. J. W. S. KoolSleffelaar, open bare koopvrouw, wonende te Heemstede, Camplaan 5. Curator mr. W. G. J. Veen- hoven, te Haarlem. H. A. Donker, reiziger in wijn, wonende te Zandvoort, Zeestraat 47. Curator mr. A. A. Huizinga, te Haarlem. W. Groot, timmerman, wonende te West- Knollendam, gem. Wormerveer. Curator mr. F. v, d. Goot, te Haarlem. Rcchter-Commissaris in al deze faillisse menten jhr. mr. R. de Marees van Swin- deren. Opgeheven werden de faillissementen van: M. Uitenboogaard, horlogemaker, wonende te Haarlem, failliet verklaard d.d. 10 Fe bruari 1925. A. de Ron, vrachtrijder, wonende ie Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, failliet verklaard d.d. 18 November 1924. J. W M Druiven, brievenbesteller en sigarenwinkelier, wonende te Heemstede, failliet verklaard d.d. 20 Januari 1925. K. J. A. Roos, journalist, wonende te Haarlem, failliet verklaard d.d. 20 Jan. 25. Vernietigd werd bet faillissement van: J Windhorst, drogist, wonende te Bloe- mendaal, failliet verklaard d.d. 10 Febr. 25. Beëedigd werden als makelaar: J. W. van Santé Jr., wonende te Haarlem. Chr. v. d. Meulen, wonende te Heemstede P. A Zeestraten, wonende te Haarlem. A E. Nieuwenhof, wonende te Haarlem. J. Overtoam, wonende te Zaandam. J, Overtoom, wonende te Zaandam. Beëedigd werden als weger: A. D. Snoep, wonende te Beverwijk. J. Blauw, wonende te Velsen. Beëdigd werd als ijker: J. V. Wijngaarden, wonende te Beverwijk. Beëedigd werd als deurwaarder bij het Kantongerecht te Purmerend: H. Hciloo, rijksklerk ten Parketfe van den Officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank te Amsterdam. Dr. Jules Persijn over Dr. Schaepman. In de gisterenavond gehouden bijeenkomst van de vereeniging Geloof en Wetenschap, in de groote zaal van het St. Bavo-gebouw werd door den heer Dr. .Jules Pèrsijn een lezing gehouden over Dr. Schaepman op reis en op lezing in België. Na de opening met den Christelijken groet, werden door den voorzitter van Ge loof en Wetenschap, den heer Mr. F. Vorst man, eenige mededeelingen gedaan, waarna hij den spr. van den avond met een kort woord inleidde. Deze, het woord verkrijgende, begon voor eerst een korte uiteenzetting te geven over Dr. Schaepman's jeugd en hoe hij eigenlijk met België in connextie was gekomen. Zijn groote geest kwam reeds tot uiting toen hij 24 jaar was (1868) en als jong kape laan te Utrecht aan een disch voorzat de lievelingsbezigheid van den grooten Schaep man, aldus spr., en dit deed hij zoo meester lijk dat het ieders bewondering afdwong. In dat zelfde jaar stelde toen kap. Heuke- lom, die toen conservator van het archêoio- giscli museum te Utrecht was, en die veel mei Schaepman ophad, hem voor om een kunstreis door België te maken. Dr. Schaepman nam dat aan en samen zijn ze toen door Vlaamsch-Bdgië getogen o.a. Gent, Brugge en Antwerpen en het is niet onwaarschijnlijk dat Dr. Schaepman op deze eerste reis Guido Gezelle voor den" eersten keer ontmoet heeft. Na dat tochtje door Vlaanderen kreeg hij van zijn heeroom, Mgr. Schaepman, order, om in Rome te gaan studeeren, wat hij dan ook deed. Aldaar behaalde hij zijn doctors titel in de theologie. Na zijn terugkeer werd hij hoogleeraar te Rijsenburg en tevens hoofd-redacteur van het toenmaals cenige katholieke Dagblad „De Tijd". In 1872 woonde hij het eerst als Neder- lcndscii priester een congres te Middelburg bij van letterkundigen, die zoo goed als allen vrijdenkers waren. Vandaar dan ook dat er haast geen katholieken kwamen. Toen in 1873 te Antwerpen een soortgelijk congres was. waarop evenmin ooit katholieken ver schenen, spande zich dc hoofdredacteur van het „Handelsblad" aldaar ervoor en wist een invloedrijk katholiek industrieel, Aug. Bel- paire genaamd, te bewegen naar Holland te gaan, en daar een goed vertegenwoordiger voor de katholieken op dat congres op te zoeken. Belpaire kwam toen met Dr. Schaep man terug, en deze heeft op dat congres een gloeiende rede gehouden, en wel zóó schit terend, dat de vrijdenker Johan van Vlo ten, die hij glansrijk versloeg, hem zelfs de hand kwam drukken.- Een bijzondere genegenheid heeft Dr. Schaepman altijd gehad voor de familie Bel paire te Antwerpen, met welke hij zeer ver trouwelijk omging. In Januari 1874 hield Dr. Schaepman te Leuven een schiterende rede voor de stu denten, welke ook door de professoren werd bijgewoond, o.a. door den latercn president Sr.hollaert ei», den beroemden mathematicus Mansion. Dr Schaepman bezat echter buiten zijn welsprekendheid, zijn vriendschap voor kin deren; zijn entrain aan de tafel een buiten gewoon gevoel voor humor. De schoonzuster van Delpaire, Betsy Teiclimcuin beeft 'n ge heel dagboek aangelegd van hoofdtoasten door Dr. Schaepman uitgesproken en deze tintelen allen van kostelijk humor. Een werker als Dr. Schaepman heeft Ne derland in de laatste twee eeuwen haast niet gehad, maar hij stond, daar hij een den ker en een dichter was, volslagen sceptisch tegenover de wereld. Achtereenvolgens behandelde de heer Persijn de jaarlijksche lezingen door Dr. Schaepman in België gehouden, waarin, al dus de spr., de in September 1875 gehouden rede over „het Pausdom" wel de schitte rendste is. ïn 1884 werd hem door de Leu- vensche Universiteit de titel van Doctor honoris causa verleend. Om de 2 jaar ging hij voor eenige dagen een retraite maken en dit hield hij altijd vol. Voor den grooten Schaepman is dit bij zonder teekenend. Een zeer schoone rede heeft ï)r. Schaep man ook gehouden te Mechelen, aldus spr., bij het uitkomen van de Encycliek „Rerum Novarum" van Paus Leo XIII, en ook deze rede is evenals de andere in haar geheel overgenomen en gedrukt geworden. Veel heeft Dr. Schaepman op het katholiek-poli tieke terrein gearbeid en vooral werd dit merkbaar toen hij eenmaal Kamerlid was. Niet alleen echter in Holland, ook in België deed men in de Kath. Partij wat hij doceer de en Sollacri en Helkputte, de vooraan staande mannen daar, volgden alles wat hij zcide blindelings op en koesterden voor hem een grooten eerbied. Ten sterkste ver oordeelde hij heen, die jacht maakten op 'n zetel. „Zij, die de geschiedenis willen ma ken, moeten het waardig zijn," aldus was zijn woord. Na uitvoerig Dr. Schaepman's verdere rei zen en trekken naar België- te hebben be- h<:ndcld, maakte de spr. gewag van de groo te bewonderii^j, welke .Dr. Schaepman, den schilder Frans Hals toedroeg en het ge dicht, dat hij op hem maakte mag zeker wel als een testament en als een autubiografie worden beschouwd. Voor hen, die het nog niet kenden, droeg spr. dit schoone poéme voor. Ziin laatste bezoek aan ,B.e(f i. had| in '902 plaats en vandaar is hij naar Rome gegaan en aldaar in het klooster van de zusters Franciscanessen in het zelfde jaar overleden. Dr. Schaepman, heeft ons, aldus spr., har de lessen gegeven, maar als wij te Ronóe komen en naar den St. Pieter staren, dan zien we ook op naar het graf van hem, die zor hard heeft gearbeid in dienst van Je Kerk en in dienst van het land. en wij gaan er grootsch op, dat hij ook 30 jaar arbeid aan Vlaanderen heeft gegeven. Een krachtig apnlaus dank le den sore- ker voor zijn waarlijk mooie en hoogst in teressante lezing, "terwijl de voorzitter, vóór d sluiting mondeling de gevoelens van dank van G. en W. aan den spr. overbracht. De „Société Royale d'Horticulture et de Botanique de Gand" zal vertegenwoordigd zijn door hareft voorzitter, graaf A. de Kerckho.ve de Denterghem, Gouverneur van OostVlaanderen en haren algemeen se cretaris. den heer Lucien de Cock. De „Fédération nationale des syndicats horticoles de France" zal vertegenwoordigd zijn door haren voorzitter, den heer Eer- nand Radier, Sénateur du Loiret, haren on dervoorzitter, den heer H. Grain Dorgc, hare algemeen secretarissen de heeren E. Turbat en R. Barbier, en den directeur van ['Hor ticulture Francaise, den heer Louis Sauvage. Deze deputaties zullen aanwezi'g zijn bij gelegenheid van de vierde tijdelijke tentoon stelling, die op 24 April aanvangt. Gisteren herdacht de heer J. Durge den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de metselaarsfirma P. H. Rorneyn, alhier. Var zijn patroon ontving de jubilaris een goud horloge met ketting en van familie, vrienden en kennissen vele bloemstukken en geschenken. Den geheelen dag had de ju bilaris vrijaf. De Haarl. Politie Sportvereeniging bestaat 11 Mei a.s. 5 jaar. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum geven de politiemenschen een zwemfeest op 7 April a.s. in Stoop's Bad. Er wórdt voor een zeer aantrekkelijk pro gramma gezorgd. De heer Joh. M. Schmidt geeft een demon stratie in het schoonspringen. Verder is- er een No. 4 X 50 M. estafette wisselslag voor vereenigingen, aangesloten bij den Haarl. Zwembond, terwijl e» een Polo wedstriid zal plaats vinden tusschen dc H. P. C. (Heem- steedsche Polo Club) en een nader te ver zoeken 7-tal Voor dc liefhebbers der zwemsport be looft het een bijzonder aantrekkelijke avond te worden. De afdeeling Haarlem van bovengenoem- den bond, houdt een ledenvergadering op Donderdag 12 Maart a.s., waarop zal worden behandeld het verslag van dc 6e Bondsver gadering te 's-Hertogenbosch. Daarna zal door den heer J. C. Pondman, Bondspropa- gandist, een lezing worden gehouden over het onderwerp: „Wij zijn verplicht R.-K. ge organiseerd te zijn." Aanvang 's avonds 8 uur precies in „St. Bavo", Smedestraöt. Gerekend wordt op'een flinke opkomst van leden, zoowel van niet- le^en. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Chr. Vereeniging tot Kraamhulpi 768. Vooruit. Barometerstand 9 uur v.m.: Opgave van: FABRIKANTEN Haarlem. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen. 11 Maart 1925. Hoogste Barometerstand 775.1 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 759.3 m.M. te Danzig. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 Maart Zwakke tot matigen, oostelijke tot noordelijken wijd, zwaarbewolkt of be trokken, waarschijnlijk sneeuwbuien, tempe ratuur om het vriespunt. In de door de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond gehouden ver gadering werd besloten Haarlem in dc 1© klasse in te deelcn. Dezer dagen herdacht de heer J. F. H. Pruschen, bureelchef van den Rijkswater staat alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaar als ambtenaar van den Rijkswater staat in functie trad. Namens het bureel- personeel werd hem een stoffelijk blijk van belangstelling ter herinnering as zen dag aangeboden. de- Op 18 Maart hopen de heeren B. J. van Oploo, A. Vink, D. Aarts en L. Lewis dei* dag te herdenken dat zij voor 25 jaar aan de Centrale Werkplaats der Ned. Spoot* wegen als schilder geplaatst werden. De gisteren te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der N.V. Begraafplaats Westerveld te Velsen-Drie- huis, heeft de balans en de'winst- en ver liesrekening over 1924 goedgekeurd. Over eenkomstig het bestuursvoorstel is het di vidend bepaald op 12 pet. op de aandee- len en 60 per bewijs van deelgerechtigd/ heid. De heer M. G van Hoorn werd als be. stuurslid herkozen. MOSKOU. 10 Maart. In de gevangenis te Irkoetsk ontstond een groot oproer onder dc politieke gevangenen. De gevangeniswacht en het stadsgarnizoen doodden een aantal der rebellen. MOSKOU, 11 Maart, Een week geleden is een ernstig oproer uitgebroken onder de mannen van het roode garnizoen te Oren- berg. De aanleiding van het oproer was, de anti-godsdienstige propaganda die in het gar nizoen gevoerd werd, waardoor een aantal manschappen iff hun godsdienstige overtui ging werd gekrenkt. Ook de wacht weigerde dc orde te' herstellen. Eerst na cenige dagen gelukte het, om de muitende manschappen te ontwapenen. DRESDEN, 11 Maart. Gemeld wordt dat de stad Dresden onderhandelingen voert voor het sluiten van een dollar-lecning van 35 millioen. MALTA, 11 Maart. Duizenden personen hebben het vertrek gade geslagen van de ge heele Middellandsche zeevloot uit de haven van Malta. Dc vloot zal deelnemen aan de ocleninge® met dc Atlantische vloot. ATHENE, 11 Maart. De stakingsbeweging heeft zich uitgebreid tot alle Macedonische spoorwegen. De arbeiders bij de electrici- teitswerken en in verschillende andere in- dustriën hebben tot een sympathie-stakingi besloten. MOSKOU, 11 Maar' Volgens mededeeling. van het bureau van Volksgezondheid is het aantal tuberculozen in 1924 70 pet. hooger dan in 1923 MILAAN, 11 Maart. Een hevige storm) heeft groote schade aangericht m Noord- Italië. Hagel en sneeuw dwongen verschei dene treinen te stoppen. Bij Monfalcone zijn 5 visschersBarken vergaan. De kleine ge- mcente Villastanze bij Milaan is geheel in asch gelegd, daar het door den storm onmo gelijk was, een uitgebroken brand te blus» schcn. BERLIJN, 11 Maart. Het Berliner Tage-. blatt meldt uit Warschau; te Lodz zijn 145 communisten gearresteerd, waaronder veel vrouwen en buitenlanders. Dc huiszoekingen. hadden tot resultaat dat veel comm. mate./ riaal in beslag werd genomen. BERLIJN, 11 Maart. Tot Sovjet-gezant in Japan is de vroegere gezant te Berlijn, Victor Kopp, benoemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1