Plaatselijk Nieuws Wat de Katholieke raadsfractie fe Velsen deed. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Jaarverslag der St. Vmcenthis- Vereeniging te Haarlem over het jaar 1924. HALFWEG De kwestie der Burgerlijke Armbesturen. Voortaan Maatschappeliji hulpbetoon. Het voorstel van den heer Schilling en van de heerei Visser en Roelse aangehouden. BEVERWIJK. WIJKEROOG. VELSEROORD. ZANDVOORT. HILLEGOM. IJMUIDEN. HEEMSTEDE Ia het voorja-ar, bij voorkeur in de maand ■Jpnuari, worden door de meeste vereeni- Sffigen oi organisaties op verschillend terrein jaarvergaderingen gehouden, waarin door secretaris een verstag wordt uitgebracht, ?v®r hetgeen in het af geloop en jaar gebeurd 1E- Alle bijzonderheden worden daardoor 'v®er eens in herinnering gebracht en voort gaat het weer, het nieuwe jaar in. Ook voor schrijver dezes is er aanlei- ding een overzicht te schrijven, over het geen n.l op politiek terrein in onze ge beente, in 1924, zooal den hamer van den vcorzitter is gepasseerd. Dit zal voor velen veihelderen wat duister bleek, omdat uit de «orte gemeenteraadsverslagen meestal niet "l'jkt do juiste toedracht of het juiste stand punt in verschillende zaken, door de leden '"genomen, terwijl het ook niet doenlijk is, °ffl alles, wat reeds in soms drie eommissie- vergaderingen besproken is, nog eens lang en breed uit te meten in de openbare ver- Sadering, al zou het bij nader inzien ook kater lijken dat men ook in het openbaar jdjn meening nader uiteenzet. Vooral voor ben, die zich voor gemeentezaken interes seeren en deze zaken ook geregeld volgen. Laten we dan beginnen met de eerste v'ergadering, waarin de gemeentebegrooting Voor 1924 behandeld werd. De Katholieke raadsfractie nam geen deel aan de algemeene beschouwingen, niet "ffldat zij daarvan afkeerig is, of omdat zij het onnoodig acht; neen, er kunnen omstan digheden zijn, die het zelfs zeer nuttig ma ken om beschouwingen te houden, maar de Katholieke fractie blijft den voor keur geven aan behandeling der begrooting ja de atdeelingen. Immers daar komen de besprekingen beter tot haar recht, terwijl en W. meer uitvoerig kunnen antwoor- "eh op de daar gemaakte opmerkingen. In d^ beschouwingen dan wA'den van rechts *"owel als van links wemeben en verlan gens kenbaar gemaakt. De hoofdschotel Was wel de pensio&naftrek van 8Vi pet. en de invoering van de 48-urige werkweek. De katholieke fractie kon zich met het Resultaat, bereikt in het Georganiseerd Overleg, volmaakt vereenigen, omdat zij, Wat den pensioenaftrek aangaat, nog op hul standpunt stond van hetgeen indertijd "oor de fractie zelf was voorgesteld, n.l. 314 pot. aftrek. Ook voor de verlenging van -de werkweek was de fractie, omdat door dezen maatregel geen menschen zouden wor den ontslagen. Iu Februari kwam aan de orde een aan vraag van de Mariastichting te Haarlem subsidie voor de stichting van een zie kenhuis te Velsen. Wat door tegenstem mers gezegd en gedaan mag zijn, kunnen We hier laten rusten. Voor de katholieke fractie was deze ?aak uit het oogpunt van gemeentebelang zeer eenvoudig, Immers men zal krijgen e«n ziekenhuis, dat aan alle eischen zal voldoen, waarin alle patiënten, van welke richting- ook, verpleegd kunnen worden, en dat een dergelijk ziekenhuis voor een ge beente met 30,000 zielen toch geen over bodige luxe is, zal iedereen willen toestem- ben, Wanneer men dan nog denkt aan het jak keren en tobben mei zieken in alle moge lijke en onmogelijke transportmiddelen "aar Haarlem, om van de financicele voor- deelcn der ingezetenen, bezoekers, hooge transportkosten, maar niet te spreken, dan ls het voordeel van zulk een stichting dui delijk. De tegenstemmers beaamden, dat een ziekenhuis noodzakelijk was, maar zij Waren gekeerd tegen het feit, dat er een Particuliere instelling kwam. Een Roomsch ziekenhuis was niet zoo urgent en h.i. kon aeze kwestie opgelost worden met auto's eventueele uitbreiding van Haarlemsche bakenhuizen. Dat de Pro. Christelijken lie- ®r een ziekenhuis hadden gehad van hun bchting, kan en mag niemand kwalijk ne- b"b Maar nu dit" zoo niet was, hebben b' ziel. op het juiste standpunt geplaatst en a,Len het gemeentebelang gediend door >ó°r deze inrichting te stemmen. riet laatste bedrijf in deze kwestie kwam "a de goedkeuring van het raadsbesluit Ged. Staten. Toen werden beschuldi- z'mgen geuit en gesproken van menschen, le zich niet verdedigen konden. Het zal varstandiger zijn daarover het zwijgen toe doen, omdat de katholieke fractie over- ,Ulëd jS| ,jat gewerkt zal worden voor een °°ger ideaal en men alleen belangloos zich Polieren zal uit liefde tot de lijdende tte"schhcid. Ook niet van belang ontbloot was de «asvoorziening. Door de directie van de hoogovens was verzocht of ook zij offerte °"ht maken voor de levering van gas aan gemeente Velsen. P'adat in de commissie voor gas en wa- fr zoowel als in de raadsbijeenkomsien Han beide zijden n.l. van Hoogovens en van laariem de aanbiedingen en voorwaarden ^'a'"en toegelicht, kwam hot voorstel gas a" de Hoogovens of van Haarlem aan de ®rde in openbare zitting. Zooals bekend had voor- en tegenstanders van levering door de Hoogovens. Tot de voornaamste argunienten behoorde het feit, dat bij stag natie door staking of anderszins, door stuk a"keren of slijten van den zinker, Velsen x°or van gas verstoken zou zijn; dat "btrent de bedrijfszekerheid niets te zeg- ?®n viel en dat ook de arbeidsvoorwaarden e Venschen overlieten. 'daartegenover stelden de voorstanders ^an de gaslevering door de Hoogovens, dat 'I staking de cokesovens door technisch P"rsor,eel gestookt zouden worden, dat de 'e"s alle tijde warm gehouden moeten °'dcn; dat ten aanzien van den zir.ker dit (j - geldt voor Haarlem, niet alleen voor "voorziening voor Wijkercog, maar ook y betreft de zinkers door het Spaarne. de opzet van het bedrijf zeker eenige M!tCrheid wettigt en dat de arbeidsvoor- w^'i n 6ercÉeId dienen te worden door "kgevers en organisaties van werkne- rtr"rs; Waar hef voornaamste is toch. het Prijsverschil, waardoor het toch mo nos Wor^L (laf binnen afzianbarert tijd 0 i- £'00'ere voordeden verkregen worden. -- de katholieke fractie meende het al- y-meen belang te dienen door haar stem or gaslevering door de Hoogovens uit te Preken. verschillende zijden wordt wel eens tri- lïe? ,op den hoogen prijs van het slee de ,''cht voor dc gemeente Velsen. Door katholieke fractie is er steeds op aan- om rjn^en' zoowel in commissie als raad, de -or overleg verandering te brengen in w-it a*leven- dat tot nu toe niet gelukt is en 'oorloopig wel niet lukken.zal, omdat aan het contract met het P. E. N. en ?ecri, dat oren dec zooJanë dit bedrijf niet zoo ren- dat van winst sprake kan zijn, zoo- zui.cn ook wel de thans geldende prii- ee" bestendigd blijven. a-n .v.er5f,eerswegen vragen ook de volle dét j ,e£en Let vele en zware verkeer, norv.„ ,aatsje iaren zoo enorm is toege- veel t' Z1,n ?e ou4e 'vegen niet bestand en voor 5mai' ZOOaat dan v""" dezen dan °P'osï>ng moet worden Lr L if V'30' en be,eid" Wanneer daarnn t l a"»ngsplan naziet, korten die Vfn !'r00le verkeerswegen voor, zullen verloop van jare„ we] aallge]e„-d een •Cni T één, daarvan is reeds voorl! ,!f uitspraak gevraagd, welke trol 'den rCr 'S aaBdeh°uc1en. Dit be- Toch dLda^1!!®rrCP: naar den Zeeweg, "ver TV u® c vfrkeersw®ë "aar Haarlem den ehuis-Santpoort verbeterd te WOr- en kwam men met het voorstel, den weg langs het seminarie naar den Hagelin- gerweg opnieuw te verharden en te ver- breeden. Over d® wijze van verharden is druk gediscussieerd, omdat van dc Com missie van Openbare Werken het advies kwam beharding met keiën, klinkers, teer- steenslag of asfaltbeton. Het vóór en tegen werd besproken, waarna besloten werd voor asfaltbeton. De voorstanders betoog den, dat men eenmaal moest breken met de oude sleur, en dat zooals in groote plaatsen men ook hier moest aanvangen met het aanleggen van moderner wegen. Dit zou ook voor wandelaars prettiger zijn, terwijl het prijsverschil niet zoo ernstig werd geoordeeld. De tegenstanders vonden het traject voor een proefneming te lang, bovendien zal die weg nog vele jaren dienst doen als hoofdverkeersweg en zal daar door veel te lijden hebben. Na de inschrij ving bleek het bedrag 16.000 hooger dan de raming, bovendien kwamen nog de kos ten van vernieuwen en verleggen aan weerszijden van den weg van de gasleidin gen, redenen waarom de raad het eerste plan ongedaan maakte en overging tot klin kerbestrating. Een moeilijke en toch dringende zaak is die der armenzorg. Door de geweldige cri sis is overheidsbemoeiing in nog meerdere mate noodzakelijk geworden, en speciaal de gemeenten moeten soms maatregelen treffen, hoewel soms onvoldoende toch er ger voorkomend. Nadat in de maand Janu ari '24 de uitkeeringen zoodanige vormen hadden aangenomen, dat verandering drin gend noodzakelijk was, kwam aan de orde een motie-Schilling, B. en W. uitnoodigend, onverwijld alles in het werk te stellen om te krijgen een subsidie voor productieve werkverschaffing of steunregeling, zoo noo- dig deze geheel te nemen voor rekening der gemeente. B. en W. antwoordden hierop, dat zij bij het rijk de noodige stappen hadden gedaan en dat voor een steunregeling geen mede werking kon worden verwacht, doch dat eeii aanvraag om bij te dragen voor produc tieve werkverschaffing in gunstigen zin be handeld zou worden. Derhalve adviseerden B. en W. tot werk verschaffing te besluiten. Hieraan werden vastgekoppeld de plan nen om valide arbeiders niet meer door de armbesturen te doen bedeelen, maar een aparte commissie te benoemen, die uitkee- ring zou doen aan nog niet te werk ge stelden. Door de katholieke fractie is er toen op gewezen, dat vele misbruiken voorkwamen, dat de armbestuurders "laf bij machte waren over zoo'n groot aantal voldoende controle uit te oefenen en zij ook liever zagen, dat de armbesturen alleen die zaken behandelden, waarvoor zij eigen lijk bestemd zijn, n.l. alleen de zuiver arm lastigen en niet de valide arbeiders. Door het voorstel B. en W. werd de zaak naar genoegen der katholieke fractie opgelost, zoodat zij volgaarne haar stem aan dit voorstel gaf. Hierdoor is vervallen het plan om een controleur voor de armbesturen aan te stel len, waaraan de katholieke fractie toch niet zijn stem had kunnen geven, tenzij aange toond werd, dat de armverzorgers niet in staat bleken zelf de controle bij te houden. Dat men in den loop van het jaar nog een voorstel kon verwachten tot samen voeging der beide armbesturen, leek on waarschijnlijk, maar toch is het gebeurd. Bij de samenstelling en goedkeuring van het reglement voor de armbesturen waar aan nu toegevoegd wordt een controleur- administrateur, werden eenige amendemen ten ingediend, n.l, ook samenvoeging der beide armbesturen, dus zou het R.K. moe ten verdwijnen. Dit amendement werd op kalme wijze verdedigd. De katholieke frac tie betreurt het, dat er bij dergelijke gele genheden altijd een scherpe kant aan de beraadslaging komt; maar zij is eveneens er van overtuigd, dat zij voor haar goed recht spreekt. Of dat nu niet dan wel noodzakelijk is, doet niet ter zake. De ka tholieke fractie meent, dat zoolang de R.K. niet zelf met een dergelijk voorstel tot samenstelling komen, zij voor zich de plicht heeft, de rechten van die instelling te verdedigen, «als er ten minste geen mo tieven of bezwaren zijn, die het bestendi gen van den ouden toestand het gemeente belang tot schade doet zijn. Voorhands is dat niet zoo en de katholieke fractie ziet in tegenstelling met de voorstanders van één armbestuur, geen enkele bevoorrech ting welke het R.Ki Armbestuur zou be zitten, zoolang bet naast het Alg. Armbe stuur bliift voortbestaan.' De volkshuisvesting vraagt nog steeds de volle aandacht. Werden er credieten toegestaan voor den bouw van 87 arbei derswoningen, korten tijd daarna kwam weer een voorste! om voorschot te vragen voor den bouw van 147 woningen. Tevens kwam in de zelfde vergadering ook een adres in behandeling van dc Coöperatieve Arbeids woningbouwvereniging, om een voorschot voor den bouw van 148 wonin gen. Bij de behandeling werd door een lid der Katholieke fractie bepleit, niet alleen op IJmuiden en Velseroord te bouwen, maar dat ook dringende behoefte aan wo ningen was te Driehuis en Santpoort. Overweging werd toegezegd. Eerst werd het voorstel van B, en W. aangenomen. Daarna deed dc Heer Ten Broeke het voorstel om niet 147 woningen maar 300 door de gemeente te laten bouwen, welke dan later aan de bouwverenigingen zou den worden gedistribueerd. Dit voorstel werd aangenomen met op 2 na algemeene stemmen. Met dit voorstel is bet te hopen, dat in hc-t woning te kort wordt voorzien en dat geleidelijk de krotwoningen zullen verdwij nen. Daardoor zullen flinke terreinen voor nieuwe stratenaanleg en bebouwing vrij komen. In het najaar is door B. en W. geadvi seerd de huur-eommissie op te beffen. Dit had ten gevolge een interpellatie. Schilling die aantoonde het groote woning tekort. De zeer vele aanvragen, die bij de Huur- commissie inkwamen, wezen er op, dat de Huurcommissie nog recht van bestaan bad. De voltfende discussie had het reultaat, mede door dat B. en W. geen enkel argu ment aanvoerden voor hun beluit, dat de motie Schilh'ms werd aangenomen. Twee leden der Katholieke fractie konden zich ook niet vereenigen met het advies van B. en W. waarom zij vóór de motie stem den. Rest nog een enkele mededeeling over het grohdbcdriif. Was het de laatste jaren niet veel. thans begint daarin kentering te komen, mede in verband met. den aankooo van het landgoed „Velserbeek", dat ook zeer veel bouwterrein omvat. Het is te hopen en ie voorzien, dat de exploitatie van de gronden goed zal zijn, mede ook door het besluit, dat grond zal worden verkocht en in erfpacht uitgegeven. Dan zal het doel. n.l. om de ingezetenen te ge ven een park, waarin men op uitnemende wijze kan rferdeten, wat nu voorgaande ia- '•an onmorfebjk werd gemaakt bereikt zün. Motie bet jaar 4"23 ook voor de o>meente Velsen zün een laar van grooten bloei, on- dat we begin weer kunnen schrijven dat het nog steeds crescendo gaat. Velsen Febr, 1925, C. P J. MAAS R.K. Raadslid. Hieronder laten wij het jaarverslag volgen van de St. Vineentius-vereeniging en haar instellingen over 1924, zocals de secretaris het in de vergadering van Donderdag uit bracht. Nog slechts weinige dagen scheiden ons van den „dies natalis" onzer Vereeniging. Den 25sten Maart a.s. zullen wij herdenken haar 75-jarig bestaan, hetgeen de volgende maand overeenkomstig de U bekende plan nen op waardige wijze zal worden gevierd immers daar is alle reden tot feestvreugde en dankbaarheid. Hare werkzaamheid gedu rende dat tijdperk, gesteld ter liefde Gods in den dienst der armen, ter bevordering van hun geestelijk en tijdelijk heil, tot zelfheiliging der leden, mag van bijzondere beteekenis worden genoemd. Alle voorafgaande jaar verslagen zijn als zoovele betrouwbare getui genissen van haar gestadigen groei en be stendigen bloei, en van haren door God ge- zegenden arbeidl In alle bescheidenheid meenen wij te mo gen zeggen, dat in al haar leven, streven en werken levendig was en is een ernstig pogen alles te doen in den geest van Katholieke Charitas, van werkdadig geloof, offervaardig heid en liefde, in navolging van onzen pa troon den H. Vincentius a Paulo en van den grondlegger der St. Vincentiusvereeniging, den eerbiedwaardigen Frédéric Ozanam. Werken van van naastenliefde in dien geest vervuld, zij het dan ook onvolmaakt, waar aan echter een liefdevol pogen niet behoeft te worden ontkend, door gebed gesteund, geheiligd" en vervolmaakt door Gods over vloedige zegeningen en genaden, moeten toch rijke vruchten voor tijd en eeuwigheid hebben opgeleverddat is dan ook de gerechtvaar digde grond voor onze vreugde en dankbaar heid bij de aanstaande herdenking van het 75-jarig bestaan der vereeniging. Ook het afgeloopen jaar heeft zich in het algemeen gekenmerkt als een waardige voort zetting van de goede traditiën onzer vereeni ging. De goede geest van broederschap en eensgezindheid, van plichtsbetrachting, toe wijding en liefde was ook dit jaar te waardee- ren. De maandelijksche vergaderingen van den Bijzonderen Raad mochten zich in een op gewekte belangstelling verheugen en waren geregeld goed bezocht. De belangstelling vqor de algemeene vergaderingen en kerke lijke feesten, was echter dit jaar wederom niet bevredigend. Nogmaals meenen wij U broederlijk te mogen aansporen aan die al gemeene vergaderingen en kerkelijke feesten meer algemeen deel te nemen. Immers wat zou het de stichting niet verhoogen, de be langstelling vermeerderen, den broeder lijken band versterken, en hoe belangrijk zou het vereenigingsieven zelf niet gediend Zijn door een deelneming van alle leden aan die kerkelijke feesten en algemeene verga deringen, ongeacht nog de geestelijke voor- deelen daaraan verbonden. Vooral deze overweging zij ons tot aansporing niet meer in verzuim te blijven, doch in dezen onzen plicht te doen tegenover ons zelf, tegenover onze mede-broeders en onze vereeniging. Het aantal leden van den Bijzonderen Raad bedroeg aan het einde van het vorig jaar 19 leden en 1 vacature, in verband met het overlijden van Br. Robbers, president van de St. Bavo-conferentie. Br. Swarte, president van het opgerichte Liefdewerk voor Stille Armen, kreeg als zoodanig zitting in den Bijzonderen Raad, terwijl in de plaats van br. de Jong, vice-president der conferentie H. Elisabeth en Barbara, die wegens ziekte als lid bedankte, zitting kreeg br. Lauw, die tot vice-president dier conferentie werd benoemd. In de plaats van br. v. Buchem die over ging naar de Conf. van St. Jozef, werd be noemd tot vice-president der Conf. van St. Joannes de Dooper, br. Speller, die reeds zitting had in den Bijz. Raad. Het aantal leden der vereeniging vermeer derde slechts met 1, en bedroeg 89. Twaalf nieuwe leden traden toe, waarvan 3 tot de conferentie van St. Jozef, 2 tot de conferentie van St. Joannes de Dooper, 2 tot dc confe rentie H. Elisabeth en Barbara, en 5 tot de conferentie van het Allerh. Hart. Zeven leden bedankten om verschillende redenen, waarvan van de conferentie van O. L. Vrouw, St. Bavo, H. Elisabeth en Barbara ieder 1, en van de conferentie St. Jozef en van het Allerh. Hart ieder 2. Een lid ging van de conferentie St. Joannes de Dooper over naar de conferentie van St. Jozef. Wij be treuren het verlies van 5 leden door overlij den en wel de brs. Boomkens, Teeuwen, Smolenaars, van Brero en Robbers. Moge de goede God in zijn Oneindige Barmhartigheid aan onze beminde medebroeders reeds het loon hebben geschonken der eeuwige geluk zaligheid om de werken van barmhartigheid in Zijnen Naam verricht. Zij rusten in vrede Het jaarlijksch verlies van leden moge ons diligent doen blijven voor het aanwerven van nieuwe leden. In ons vorig jaarverslag moch ten wij er op wijzen, dat het lidmaatschap der vereeniging een goed middel is om het leven meer waarde te geven en verdienstelijk te maken. Zeer zeker kan het lidmaatschap ook hem bevredigen, wiens ziele verlangt naar levensverdieping. En trots de verwor dingen van onzen onevenwichtigen tijd, zijn er gelukkig, ook onder de jongeren, velen, in wie zulk een verlangen levendig is, en die hunne zielen willen plaatsen in het volle licht der onveranderlijke geloofswaarheden, haar doelbewust willen richten op hare eeuwige eindbestemming, waaraan toch alles dienst baar moet worden gemaakt. Doch zij zullen hebben te schouwen in de stralende waarheid, dat hij nog iets meer is dan een eenling, die voor eigen zieleheil heeft te zorgen, dat hij ook staat met heel zijn wezen midden in eene samenleving, en dat ook daar levensverdie ping noodzaak is voor duurzaam geluk. Hij zal hebben te overwegen, dat hij is een lid der menschheid, waaruit volgt, dat op iederen mensch de plicht rust ook zijn krach ten in te spannen voor het waarachtig heil der evennaasten. Welnu, het lidmaatschap der St. Vincentiusvereeniging is in zijn wezen zelfheiliging door te werken voor het heil van anderen. Conclusie wordt Vincentiaan en het waarachtig beleven van het lidmaat schap zal een doeltreffend middel zijn voor hen, die verlangen naar verdieping van hun zieleleven. Voor het eerst werd dit jaar een proeve genomen met z.g. schoolrapporten, welke de conferenties van de respectieve Hoofden van Scholen, behoudens een enkele uitzondering, behoorlijk ingevuld mochten terugontvan gen. De algemeene indruk was, dat zijfden broeders ,van veel nut kunnen zijn, en wij hopen dan ook, dat de conferenties jaarlijks van die schoolrapporten zullen gebruik ma ken, om op die wijze zich meerdere kennis te verschaffen omtrent het schoolbezoek, gedrag en ylijt van de kinderen der bezochte gezinnen. Met groote dankbaarheid mogen wij ge wagen, dat de Bijzondere Raad, conferenties en liefdewerken eenige belangrijke giften en legaten zijn geschonken, waaronder van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid den Bisschop een rijke gift van 1000.voor extra ondersteuning van de aan ons toever trouwde arme gezinnen. De Bijzondere Raad verleende financiëelen steun aan de St. Martha-vereeniging en aan de R. C. Vereeniging voor Uitzending van kinderen naar vacantiekolonies, terwijl in ons gebouw gastvrijheid bleef verleend aan de R. C. Reclasseeringsvereeniging en aan den Naaikrans van den R. C. Vrouwenbond, welke naaikrans, het zij met erkentelijkheid gememoreerd, zich beschikbaar stelde om aan de conferenties onderkleeding te ver schaffen. (Wordt vervolgd.) Voor den Raad.B. en W. bieden den Raad de volgende aanbeveling aan, ter benoe ming van een commissie van taxatie voor het grond-en woningbedrijf. 1. L. H. Si mons (burgemeester) J. W. van den Berg (wethouder) 2. H. F. van Essen A. Bies heuvel Jr. (wethouder)3. G. Kruseman J. C. Dijksen. B. en W. bevelen den Raad aan den heer F Hokwerda, gemeente-secretaris, te benoe men tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. B. en W. stellen den Raad voor, in verband met de opheffing van de O. L. School te Spaarnwoude, voortaan het gymnastieklokaal van de R. K. Parochiale school te Haarlem- merliede aan te wijzen als stemlokaal voor de verkiezingen. B. en W. stellen den Raad voor namen straatnamen voor Halfweg vast te stellen. B. en W. stellen den Raad voor de volgen de voorschotten fe verleenen op de vergoe ding van de kosten van instandhouding der scholen over 1925. R. K. Par. School te Haarlemmerliede f 1100.Chr. School te Halfweg f 4300.en de R. K. Par. Schooi te Halfweg f 4900.—. B. en W. stellen den Raad voor onder hands te verkoopen aan Dr. Kuipers te Half weg een strook grond ter grootte van 437M2, aan de Minister Cort van der Lindenstraat te Halfweg, voor den prijs van f 7,— per M2. Vergadering Damclub „Sf, Bavo", Gis teravond was door de Damclub „St. Bavo" een vergadering belegd. 14 leden hadden aan den oproep gehoor gegeven. Nadat de heer P, Veen de vergadering met den Christelijken groet had geopend, werd allereerst de vraag gesteld, de ver eeniging te laten blijven bestaan, waarmede alle aanwezigen zich konden vereenigen. De heer L, J. Floris, het woord verkrij gende, hield daarna een propagandistische inleiding. Bij de bestuursverkiezing werden als volgt gekozen: L. J, Floris, voorzitter J. Veen, C. v. d. Velden, F. Broekman en J. v, d, Zwan. Vervolgens werd besloten groepenwed- strijden te houden. De 21 leden zullen ver deeld worden in 4 groepen. Voor iedere groep zullen 2 prijzen beschikbaar worden gesteld. Groepleider is de heer P. Veen, re serve de heer J. v. d. Zwan. Donderdag 19 Maart vangen deze wed strijden aan. Bij de vraag, of in de competitie zal uil- gekomen worden, liepen de meeningen nog al uiteen. Het districtsbestuur had de ge legenheid nog opengesteld tot 30 Maart. Na ampele bespreking werd besloten er aan deel te nemen, onder voorwaarde ech ter, dat van de zijde van het districtsbestuur niet den minsten dwang werd uitgeoefend, dus ook niet dat „St. Bavo" de beide wed strijden tegen „Gezellig Samenzijn" moet uitspelen en er niet meer dan één wedstrijd per week gespeeld behoeft te worden. Hierna werd het le elftal samengesteld. Dit zal vermoedelijk als volgt zijn: J. Veen, J, v. d. Zwan, J. v. Wees, P. Veen, L. Timmermans, J. Drayer, L. J. Floris, T. Broekman, W. v. Roon en M. P. de Haas, Vervolgens had nog een zeer geanimeerde rondvraag plaats, waarna de voorzitter, na nog een opwekkend woord, de vergadering met gebed sloot. Biljarten, Onze plaatsgenoot W. Kobus speelt morgen, Donderdag, in café-restaurani „Monopól", Stationsplein, te Haarlem, zijn laatsten wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem en Omstreken en wel tegen den heer J. Mets. Beide heeren zijn nog ongeslagen en het vermoeden is wel, dat de heer W. Kobus den heer G. Mets een nederlaag zal toebrengen. Wie dus Donderdag wint, zal wel beslag leggen op het kampioenschap. De vele vrienden van „Wim", te Heem stede, zulien goed doen vroegtijdig aanwezig te zijn, daar de belangstelling zeer groot belooft te worden. De partij zal om half 8 aanvangen. Feest Harmonie, Maandag a.s. za1 de Beverwijksche Harmoniekapel haar 12%- jarig bestaan herdenken. Definitieve plan nen zijn nog niet bekend. Maandagavond zal een muzikale wandeling plaats hebben door de geheele gemeente. In April wordt een extra concert gegeven. De ingezetenen zullen, dc feestvierende vereeniging een ge schenk aanbieden, als blijk van waardeering en sympathie. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Postduivenvereeniging „De Reisduif," alhier. i Valsche naam. Door de politie werd een persoon aangehouden, die Wijkeroog vergastte op voorstellingen van een dan senden beer. Het heerschap gaf een valschen naam op en blijkbaar niet zonder reden, want toen het bedrog uitkwam, bleek, dat hij gesignaleerd stond in het Alg. Pol. blad tot betaling van f 50 boete of 2 mild. hechtenis. Na betaling der boete werd hij in vrijheid gesteld. Al tc dorstig. Door de politie moest gratis logies worden verleend aan een per soon die wat veel aan Bachus had geofferd. Werkloosheid, Op 9 Maart 1925 ston den bij de Arbeidsbemiddeling ingeschreven: 42 grondwerkers, 12 opperlieden, 10 vis- schers, 1 slager, 1 metselaar, 2 schilders, 1 banketbakker, 2 kantoorbedienden, totaal 73 personen. De schilderijen in de Raadzaal. Blij kens eene aanteekerdsig, gevonden op een der schilderijen in de raadzaal, stelt het damesportret voor: Sandrina van Brederode, overleden te Wijk bij Duurstede 1617. Zij was de dochter van Reinout III vau Brede rode en van Catharina van Holten. Vijf maal is zij getrouwd geweest en wel met: Albert van Ruikhaver. Mnximiliaan van Lieniger, N. Fordesillis, N. Linguaro en met Barend van den Bogert van Nvenrodc. Het mansportret stelt vermoedelijk een van die echtgenooten voor. Brand. In het manufacturenmagazijn „De Hoop" aan de Hoofdstraat ontstond brand door een petroleumstel. De bewoners waren afwezig. De deur werd geforceerd door omwonenden, die het stel reeds ver gaan vonden. Door het krachtig en intijds ingrijpen werd erger voorkomen. Een schadeposije. Gisteren sloeg d_e melkwagen van den heer J. Kommer, nabij het Staiionskoffiehuis om, doordat de voer- mam zijn draai te kort nam. Flesschen pap vielen kapot en leeg, terwijl mede groote melkschade veroorzaakt werd. De Waterleiding. Er bestaat alle kans dat we reeds- met Mei van de Waterleiding kunnen gebruik maken. De werkzaamheden gaan voorspoedig. Aangekomen 10 Maart. Jan van Nassau, S., Hamburg; Amor, S., idem: Masques, S., Lond. naar Velsen. Vertrokken: Ludwigshafen, S., Roti.; Wen- ning, S., Goole; Vechtstroom, S., Hull; Tem, S. Londen; Lingestroom, S., idem; Borth- wick S., Leith. Vertrokken 11 Maart, Astarte, S., Bre men; Standley Force, S., Vlaardingen. De gewoonte getrouw begon het met co mité-generaal wat tot bij achten duurde, daarna begon men aan een lange, niet onbe langrijke agenda, zoodat we het einde van de vergadering niet meer konden afwachten. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter de Burgemeester. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. Een verzoek van P. J. H, van Ravestijn e.a. bewoners van de Tuindersstraat en Eiken straat te Velseroord om het straatwater in de rioleering te laten verdwijnen. Wordt als ongezegeld terzijde gelegd. B. en W. zullen aan deze zaak de noodige aan dacht schenken. Een aanklacht van J. J. Stam, Bik en Ar- noldkade 40 te IJmuiden, over de schoon- heidscomrrfissie. In handen van B. en W. om advies. De heer SCHUITENMAKER uit den wensch, dat de schoonheidscommissie in groote lijnen haar bedoeling uitstippelt, dan kan men bij de te maken plannen daarbij re kening houden. Van verschillende kanten werd gekiaagd over de werkwijze der schoonheidscommis sie, die het bouwen zeer bemoeilijkt. Een adres van de Neutrale Schoolvereni ging „IJmuiden en Omstreken", om herzie ning van de bij Raadsbesluit dd. 10 10 Februari j.l. vastgestelde verordening, re gelende het openbaar lager onderwijs, uitge breid lager onderwijs en buitengewoon lager- onderwijs, in dien zin, dat bij de toelating van leerlingen tot de 7 klassige school A. in eder opzicht rekening zal worden gehouden met de'wenschen der ouders hare bedoeling is, dat de eisch omtrent voorbestemming tot het volgen van middelbaar onderwijs reeds voor toelating tot de eerste klasse dezer school zal gelden. In handen van B. en W. om advies. De heer VERMEULEN vraagt of de zaak nu niet kan worden afgehandeld. Wethouder LANDEWEERT meent dat bij het bestuur der Neutr. schoolver. een mis verstand lieerscht. Spr, noodigt het bestuur uit dit misverstand in een, vergadering van het college te komen oplossen. Het voorstel over B. en W. werd met 12 tegen 9 stemmen aangenomen- Een schrijven van het Christelijk Fanfare corps „Wilhelmina" te IJmuiden, dat het Ned. R. K. Volksbond. De afdeelintf Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond houdt een vergadering op Donderdag 12 Maart a. s. des avonds half 8, in het R. K. V ereenigingsgebouv.-. Op deze vergadering zal dc installatie plaats hebben van nieuwe leden en zal een belangrijke redevoering worden uitgesproken door den heer J. Sniit, oud-cent. voorzitter. Veilingen, Door de notarissen Mr. C. J- Boerlage te Heemstede en E. Heimans tc Amsterdam, werden Maandagavond in Hotel Van Ree, te Heemstede, verkocht: a. een villa te Heemstede, namelijk Van Merleniaan 27, met schuur eh tuin, voor 18.000, Eigenaar werd de heer T. Sijsting, te Heemstede; b. een villa, te Heemstede, aan de Wak- kerkade, hoek Van Merleniaan, met schuur en tuin, voor 22000.De heer Sljsling werd eveneens eigenaar van dit perceel. geen gebruik wenscht te maken van de ver gunning, om mede te beschikken over een lokaal van school C. B. en W. stellen voor het betrekkelijke raadsbesluit in te trekken. Aangenomen. Een adres van J. Deinum en ander onderwijzend personeel aan de gemeente lijke nijverheidsavondschool betreffende toe passing van de salarisregeling. In handen van B. en W. om advies. Een amendement van de heeren W.F.Visser en P. F. C. Roelse op het voorstel van den heer Schilling betreffende instelling van een ge meentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon, B. en W. stellen voor, in verband met de zen loop van zaken, zoowel het voorstel van den heer Schilling als bovenbedoeld amende ment af te scheiden van de behandeling van het reglement der burgerlijke armbesturen en deze kwestie thans aan te houden. Aldus besloten. De kwestie der Armbe sturen. Aan de orde komt de vaststelling van het reglement voor de burgerlijke armbesturen met de daarop ingediende amendementen. In een vorige vergadering werd een motie aangenomen van dén heer Tusenius om te onderzoeken in hoeverre het mogelijk zou zijn den naam „Armbestuur" te veranderen in dien van „Maatschappelijk hulpbetoon". Als resultaat van dit onderzoek stellen B. en W. thans voor, den naam „Armbestuur" te handhaven. De heer TUSENIUS meent dat de be zwaren voor naamverandering niet zoo groot zijn en doet het voorstel tot deze verande ring. Wethouder DUNNEBIER verstaat ondet Maatseh. hulpbetoon iets anders dan onder Armbestuur. Spr. zou er tegen zijn den naam te veranderen. De heer SCHILLING ziet niet in waarom de naam Armbestuur moet worden gehand haafd. Als men 't in 't groot doet heet 't subsidie. Waarom moet het cachet „arm" zoo naar voren komen. Veel menschen, die werkelijk armoede lijden durven uit eer gevoel nu niet bij het armbestuur aanklop pen. De heer SCHUITENMAKER sluit zich hierbij aan. De heer VISSER spreekt zich uit. voor het voorstel. De heer TEN BROEKE zegt dat zij die buiten hun wil geen verdienste hebben naai de commissie voor productieve werkver schaffing kunnen gaan. De heer NIJSSEN is het eens met het standpunt van B. en W. Zal iemand, wiens eergevoel hem afhoudt van het armbestuur, wel om steun gaan als het instituut „Dienst voor Maatschappelijk hulpbetoon" heet? Wethouder 'DUNNEBIER onderschrijft de woorden van den heer Nijssen. De heer TUSENIUS zegt dat het alleen om een naam gaat en begrijpt niet dat dit zooveel tegenstand ondervindt. De heer SCHILLING zegt dat zooveel armen het idee hebben dat de steun niet van dc gemeente komt maar van andere zijde. Het voorstel van den heer TUSENIUS wordt aldus gewijzigd, dat de gemeente twee instellingen van weldadigheid heeft een van Maatschappelijk hulpbetoon en een R.-K, Armbestuur. De heer GROENEVELD wil in ieder ge val één naam houden. De heer NIJSSEN onderschrijft dit. De heer VERMEULEN vindt hi de dis cussie een aanklacht tegen de Christelijke Kerk, dieNekort is geschoten aan hnnr plicht ten opzichte van de, armen. Spr. vindt het woord arm en armbestuur in 't geheel geen schande. Als er naamsverandering meet plaats hebben dat moet het lieeten Instelling van Christelijke barmhartigheid. Spr. meent overigens, dat de naam Arm bestuur kan gehandhaafd blijven. Bij de ver dere discussies wordt het amendement wede gewijzigd ahv clgt: „In dejgemeente zijn twee instellingen van Maatschappelijk hulpbetoon een algemeen burgerlijke én een R.-K. bur gerlijke instelling." Dit wordt aangenomen met 129 stem men. Art. 4. Amendement-Visser. In behandeling komt het amendement van den heer Visser luidende als volgt In art. 4 achter „gezindte" te plaatsen de woorden „welke door het waarnemen hunner kerkelijke plichten hiertoe worden gerekend." De heer VISSER licht dit nader toe. Iemand die van huis uit katholiekis, doch er jarenlang niets aan heeft gedaan en om steun komt, moet naar het katholiek armbestuur worden verwezen. Door dit amendement werdt dit ondervangen. De heer VERMEULEN is hiertegen. Iemand die steun heeft van het katholiek armbestuur heeft dan het brevet van goed katholiek te zijn ,en iemand die van het andere steun ontvangt is dus niet goed katholiek. Uitvoerig wordt hierover van gedachten gewisseld, de beer VISSER wijzigt zijn amendement ten slotte in de woorden, „die zich uit eigen beweging bij deze instelling melden." Opgemerkt werd dat het katholieke arm bestuur, propaganda maakt voor den katho lieken godsdienst. Dit werd van katholieke zijde ontkend. Het voorstel van den heer Visser werd met 129 stemmen aangenomen. Art. 9. Amendement-Visser, Roelse en Schaar, luidende als volgt In den 4en regel tusschen de woorden „administrateur-controleur" en „voorloopig" te voegen „Of een lid van het armbestuur," en bij aanneming hiervan aan dit artikel toe te voegen „Indien een lid van het arm bestuur hulp verleent geeft hij hiervan on verwijld kennis aan den administrateur controleur, die, indien nog noodig verdere hulp verstrekt." Aangenomen. Art. 17. Amendement-Visser, Roelse en Schaar* luidende als volgt Hiervan den laatsten zin te laten vervallen en hiervoor in de plaats te lezen „Wanneer die instelling mede hulp blijft verleenen kan het bestuur besluiten, wanneer het opnam* in een ziekenhuis of plaatsing in een inrich ting betreft, dat dit door die instelling ge schiedt, evenwei met inachtneming met het geen in de artt. 14, 15 en 16 is omschreven." Verworpen met 138 stemmen. Art. 21. De heer Bosman heeft het vol gende amendement ingediend: art. 21 van 't reglement den eersten zin te lezen als volgt „Door den administrateur-controleur word, voor de armbesturen een staat aangelegd van hunne bezittingen. Dit amendement wordt gewijzigd aange nomen als volgt: „....wordt in overleg met de betrokken instelling door den ad ministrateur-controleur enz. Art. 30. De heer Bosman heeft het vol gende amendement ingediend art. 30. De eerste zin te lezen aldus „De armbesturen vergaderen minstens éénmaal in de drie weken in vereeniging. De oudste voorzitter leidt aldan de ver gadering enz." Onderwijs, Santpoort. B. en W. stellen voor, splitsing van een klas van school F en gebruik van de voor malige secretarie te Santpoort als hulplokaal. Aangenomen. Bouw arbeiderswoningen. Gemeenteraad. (Vervolg.) B. en W stellen voor ann te koopen voor den prijs van 1.75 per M2„ van F, P. Arisz, te Velseroord, ten behoeve van den aanbouw van woningen in het belang der volkshuis vesting, het gedeelte ter grootte van on geveer 90 Are voor het van gemeentewege bouwen van 295 arbeiderswoningen. Den heerVERMEULEN komt de prijs erg hoog voor. Spr. wil den aankoop be perken tot den grond, die voor den bouw dei woningen noodig is. Dit voorstel wordt door B, en W. over genomen, waarna het wordt goedgekeurd. „Velserbeek' Op verzoek van Gcd. Staten stellen B. en W. voor, het raadsbesluit inzake verhuring van tot het landgoed „Velserbeek" behoo- rendc woningen en gronden aan te vullen met de woorden: „zulks, wat de woningen betreft, telkens voor den tijd van een week en, wat de gronden betreft, telkens voor de» tijd van één jaar". Goedgekeurd. Hooger beroep. Door J. Bais, groentenhandelaar te IJmui den, is bij het Gerechtshof te Amsterdam hoeger beroep ingesteld tegen het vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Haarlem d.d. 6 Januari 1925, waarbij hij is veroor deeld tot betaling aan dc gemeente Velsen van 3309.70 met 6 pet. rente sedert de dagvaarding, zulks in verband met de bij het raadsbesluit van 21 December 1920 no. 2, goedgekeurd door Ged. Staten bij be- sluit van 12 Januari 1921 no. 55, ingesteld rechtsvordering. In overeenstemming met het advies van den rechtskundigen adviseur der gemeente stellen B. en W. voor, zich tegen het be roep te verweren. Aangenomen. B. en \V. stellen voor, zich tc refereeren aan het oordeel van den rechter in de zaak van de firma Marren, Ommering Co. P. van de Laan e.s, en de Algemeene Cen trale Baakvcrceniging voor den Midden stand, onder bereidverklaring het aan dc aannemers terzake van het werk verschul digde ad 2588.94 te betalen aan de partij, aan welke de Rechtbank het zal toewijzen, Aangenomen. De overige punten werden aangehouden. Daarna sluiting. Heb bet uitstekendste aan te bieden da' iemand wenscben kan, hoe zal de wereld het weien, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7