De feestelijke opening van de intern. Voorjaars-bloemen-lenloonstelling Hedenmorgen om half elf had de fees telijke opening van de Bloemententoonstel ling plaats.- Daar de localiteiten op het ter rein in Heemstede alle verwachte bezoekers niet zou kunnen bevatten, werd van deze plechtigheid gebruik gemaakt van het beurslokaal der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur aan de Korte Begijne- atraat. Een groot aantal gasten vulde de Gemeen telijke Concertzaal. "tegenwoordig waren o. m. de Gezant van België, Z Exc Prince de Ligne, dc gezant van Amerika, Z.Exc. Richard M. Tolsen en de gezant van Frankrijk, Z.Exc. de Marcille. Verder H.H.Excellenties, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr, C. J. M. Ruys de Beerenbrouck, de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, de Burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W van Doorn, allen tot het eere-presidium of tot het presidium van het eere-comité behoorend. Verder nog de Vice-President van den Raad van State, mr dr. W. F. van Leeuwen Ceorge Robert, stads-organist, opende dc bijeenkomst met het preludium van Enrico Bossi, gevolgd door G. F. Hëndel's Allegio uit het „Koekoek en Nachtegaal". Het stoere zangerskoor, de Haartemsche beroemde Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap' die ook hare medewerking verleende bij de tentoonstelling van 1910, vulde daarop het podium en op de haar eigen ongerepte wijze voerde zij uit: „Mijn Hof", van Philip Loots. Midden in de stad heb ik een hof, Een hof met scboone bloemen. Die bloemen liefheeft, vindt er stof "Ivt kijken, rtiiken, roemen. Bloemen zoo kleurig, Bloemen zoo geurig, Bloemen, fijn en grof. God laat ze groeien, Blad voor blad, Knop voor knop, En schrijft, als ze bloeien Zijn naam er op Midden in mijn huis heb ik een hof, Een hof met schoone rozen. Die rozen liefheeft, vindt er stof Tot kussen en tot koozen. Rozen zoo kleurig. Rozen zoo geurig, Rozen, fijnyen grof God doe ze samen Opgewassen zonder smart, En schrijve al zijn namen Diep in haar hart. De heer H. J. Voor», secretaris- penningmeester van de Algem. Vereen, van Bloembollencultuur, Is benoemd tol ridder In de Orde van Oranje Nassau. HIJ maakte zich zeer verdienstelijk bij de voorbe reiding der tentoonstelling. Hoe toepasselijk was dit lied van den Heemsteedschen predikant Nic. Beets, ge componeerd door den Haarlemmer Philip Loots, op deze Bloemententoonstelling, die te Heemstede wordt gehouden. i Rede van den heer E. H. Krelage. Hierop sprak dc voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloemenbollencultuur een welkomstgroet Mijne ,Heeren Gezanten en Ministers. Dames en Heeren. Nimmer in de geschiedenis der Algemeene lans, met alle daaruit voortvloeiende gunsti ge gevolgen. Mijnheer de Commissaris in dit gewest, ook uwe tegenwoordigheid stellen wij op zeer hoogen prijs. Er is niet veel aanleiding voor een geregeld contact tusschen de pro vincie en onze vereeniging. Des te meer heeft ons daarom verrast dë spontane aan- Mr. H. C. Drcsselhuys, lid van de Tweede Kamer oer Stalen Gene raai, Voorzlller van tien Ver. Tuln- bouwraad en Eere-Voorzliter van Internationale Jury der lenloon- sle.l.ng. bieding van een kostbare'gouden medaille als eereprijs van Uw Provinciaal Bestuur die tot dusver nog nimmer dergelijke eere metaal, voor welk doel ook had beschikbaar gesteld. Mijne Heeren autoriteiten van land, ge west en gemeente, die óf uit den aard van uw ambt, öf op grond uwer nauwe betrek king tot onze vereeniging of tot hare ten toonstelling ons de eer verschaft van uwe aanwezigheid, ik heet u allen hartelijk wel kom. Vijftien jaar geleden mocht ik U op deze zelfde plaats het welkom toeroepen op het Haarlemsche bloemenfeest, dat aan het 50- jarig jubileum der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur destijds een luister heeft bijgezet, waarvan de heugenis nog nidt geheel is uitgewischt. Heden is het ons een voorrecht, U te kun nen ontvangen in deze zaal. die althans één dag per week ons tehuis is, in ons beurslo kaal. Van hier zult gij straks door de goede zorgen der directie van' onze tram geleid werden naar het doel van uw komst, het terrein van het bloemenfeest, dat heden wordt ingeluid. De schilderachtige plek, waarover dc ge meente Haarlem ons in 1910 ie beschikking gaf, werd opgeofferd aan de eischen van hel verkeer. Met grooten dank weid daarom het aanbod van Heemstede aanvaard, dat ons in staat stelde, zestien Hectaren van het onvol prezen Groenendaal voor het houden onzer tentoonstelling te bestemmen Wanneer ik hiei alles wilde opsommen wat Heemstede gedaan heeft ter bevordering van het wel slagen der plannen in den ruimsten zin, zou ik te veel van uw geduld vergen; laat mij volstaan met de verzekering,-dat Heemstede met Gretchen zou mogen zeggen: „!ch habe schon so viel für dich gethan. dass mir zu thun fast nichts mehr übrig bleibt." Niet alleen de bewoners van Heemstede, maar ook die van Haarlem beijveren zich, als in onderlingen wedstrijd, om hare ge-' mcente op haar fleurigst en voordeeligst te doen uitkomen. In vele straten en wegen worden de tentoonstellingsbezoekers door een veelkleurigen vlaggentooi verwelkomd; dc uitstallingen wedijveren in smaak en veel zijdigheid. Het medeleven der burgerijen met ons bloemenfeest is een blijk van sympathie, dat ons tot groote dankbaarheid-stemt Zoo iets de taak van hen, die deze ten toonstelling hebben voorbereid, heelt kun nen verlichten, dan is hét de algemeene sympathie, die hun streven, geheel spon taan, van alle zijden heeft ondervonden Reeds öeruimdn tijd geleden is de Konink lijke familie hierin voorgegaan, door, als uiting van Hare nooit verflauwende belang stelling in alles wat den tuinbouw betreft, een zestal eeremedailles beschikbaar te stel len. Hare Majesteit de Koningin bepaalde zich niet tot het schenken der slechts bij hoogc uitzondering door Hare Majesteit uit geloofde Gouden Medaille, maar verblijdde ons met de mededeeling van Haar voorne men. om reeds op 26 Maart de tentoonstel ling te bezoeken Hare Majesteit de Konin gin-Moeder gaf reeds te kennen, het voor nemen te hebben, haar meermalen te komen Vereeniging voor Bloembollencultuur of bezichtigen Zijne Koninklijke Hoogheid de harer tentoonstellingen is haren voorzitter prlns der Nederlanden, die ons veroorloofde de buitengewone eer te beurt gevallen aan Zijn naam als Beschermheer aan de tentoon- gezanten van buitenlandsche mogendheden stelling te verbinden, en tot onze teleurstel- het welkom te mogen toeroepen. Inderdaad ling njet in de gelegenheid was heden per- hebben de tentoonstellingen, welke zij tot soonlijk aanwezig te zijn, heeft evenzeer rijn dusver georganiseerd heeft, niet een inter- bezoek in uitzicht gesteld. Ik moge ook van nationaal karakter gehad,daar de eerste P°g'-ig in die richting de tentoonstel ling is, welke straks zal worden ingewijd Mijne Heeren Gezanten van België, Enge land, de Vereenigde Staten van Amerika en Frankrijk, de omstandigheid dat Uwe Hoog heid en Uwe Excellenties geen oogenblik geaarzeld hebben om deel uit te maken van het buitenlandsch eere-presidium, en boven al, uwe tegenwoordigheid te dezer plaatse, die wij niet genoeg kunnen waardeeren, zijn het beste bewijs voor het vertrouwen, dat gij in onze eerste waarlijk internationale tentoonstelling hebt willen stellen De mach tige zedelijke steun, die gij ons betoond hebt door ons te veroorloven uwe invloedrijke namen aan onze manifestatie te verbinden, legt on, de verantwoordelijkheid op voor een verzekerd succes Houdt u overtuigd, dat wij niets zullen verzuimen om ons uw vertrouwen waardig te maken en aanvaardt de verzekering van onze diepe erkentelijk heid voor uwe sympathie en uw aanwezig heid Mijnheer de Voorzitter van den Minister raad, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, het is de eerste maal. dat ons de hooge eer te beurt valt Uwe Excellentie m ons midden te zien Het verheugt ons haar onder zoo feestelijke omstandigheden het welkom te mogen toeroepen en tevens te mogen dank zeggen voor de warme belang stelling, die ons tijdens de voorbereiding onzer tentoonstelling is betoond. Wij zijn er trotsch op, dat wij nóch Uwe Excellentie, nóch de vertegenwoordigers der Provincie hebben dank te weten voor «eni gen financiëelen steun; wij zijn U dankbaar voor het heerlijk bewustzijn, ons door dc overheidsonthouding geschonken, dat wij, door eigen kracht, zelfstandig en onafhan kelijk, een werk hebben kunnen tol stand brengen, dat weliswaar in de eerste plaats beoogt het algemeen tuinbouwbclang te die nen maar toch in zijn ruimere economische beteekenis aan geheel Nederland ten goede "komt, omdat het krachtig kan bijdragen tot bevestiging van Ncêrland's goeden roep ils tuinbouwland,' tot vermeerdering van export en dus tot verbetering van onze handelsba- tbie bijdragen voor medailles of medailles in natura beschikbaar Ondanks de aanvankelijk pessimistische voorspellingen van onze deskundige finan- ciëele raadgevers, groeide het waarborg fonds als van zelf aan tot een alleszins vol doend bedrag. Anderen steunden ons niet minder krach tig door hun beproefde organisatie in dienst te stellen van onze propaganda cn daardoor aan onze tentoonstelling, vooral buiten onze grenzen, algemeene bekendheid te geven, waarvan dc uitwerking reeds maanden gele der. kon worden waargenomen Dc Ncder- landsche Spoorwegen, de Algemeene Ncder- landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, verschillende Kamers van Koop handel, Stoombootmaatschappijen en Reis- bureaux mogen in dit .verband met groote erkentelijkheid worden genoemd In edelen wedijver stelden weder anderen hunne ar tistieke gaven in dienst van ons streven om onzen gasten het verblijf in ons midden te veraangenamen. De pers bleef harerzijds niet achter. Met groote voortvarendheid en bereidwilligheid bevorc^erde zij de versprei ding van mededeelingen over de tentoon stelling De zorg voor de technische zijde der ten toonstelling werd opgedragen aan een hoofd commissie, welker taak over verschillende sub-commissies werd verdeeld Met groote voldoening mag zij op haar werk terugzien, voor zoover dit thans is voltooid Het leeu wenaandeel der werkzaamheden rustte en rust nog op den onvermoeiden secretaris, den heer H. J Voors, aan wiens organisatie talent, werkkracht en toewijding 'ik warme hulde breng. Ik moge verder in 't bijzonder dc heeren Tersteeg en Korringa noemen, die- onderscheidenlijk belast met den aanleg van het terrein en het ontwerpen der gebouwen er op hoogst gelukkige wijze in geslaagd zijn, een geheel tot stand te brengen, dat blijk geeft van hun groote begaafdheid en hun kunstzinnigen smaak. vj Aan allen, die in welken vorm ook, ons steunden en het hunne bijbrachten tot het welslagejj o'nzer manifestatie, zij daarvoor hartelijk dank gezegd. Geestdriftig werd de oproep tot inzenden van alle zijden beantwoord. De vollcgronds- tentoonstelling bleek weldra de geheele uit gestrektheid van het terrein te zullen be slaan. Het groote gebouw voor de tijdelijke tentoonstellingen is nauwelijks voldoende om dc opgegeven inzendingen recht te doen wedervaren. Opvallend talrijk zijn de collectieve in zendingen van vereenigingen en plaatselijke afdeelingcn, een vorm van samenwerking, die warme aanbeveling en waardeering ver dient. Zij is een uiting van de gezonde ge dachte, dat niet op den individueelen inzen der, maar op het product ecner streek de j volle aandacht van den bezoeker behoort te vallen en dat juist daardoor het belang der gemeenschap hét meest wordt gebaat Evenals in 1910 stelden Aalsmeer, Bos koop en Naarden Bussum, nog versterkt door de verspreide kweekers van- elders er geest der oude Hollanders met de tulpen- en hyacinthenteeit heeft bereikt en vervolgt dan. Ik zal *de verzoeking weerstaan om U dc historie te schetsen van de Nederlandsche bloemcultuur, al zou elke regel U wijzen op de taaie energie, waarmede onze kweekers niet slechts hun arbeidsgrond uitbreidden tot Alkmaar toe, hun cultuur zich verruimde tot narcissen, ranonkels, irissen, crocus en an dere gewassen, maar 'vooral dat, ondanks oorlogen en tegenslag, zij hun export steeds verbeterden-en wisten te bewerken, dat nu haast heel de wereld over van Kerstmis tot in het late voorjaar zelfs in de meest be scheiden woning de bolbloem een welkome versiering is. De Nederlandsche bloementeelt is een beeld van „efficiency1', vooral daarom ty pisch Nederlandsch, omdat zij zich niet al leen in de duinstreek openbaart, maar een verschijnsel is van al onze tuinbouwcentra, zooals Aalsmeer, dat zich in 40 jaar van een drooggelegd visschersdorp ontwikkelde tot een kweekplaats van afgesneden bloemen, dat met zijn product de Riviera in concur rentie versloeg op de markten in Rusland en Turkije, van Boskoop, waar eindelooze rijen boomen en planten gereed staan om in Cen- traal-Europa cn Amerika bekoring te wek ken voor de resultaten van veredelingszin en hoogeren tuinbouw om van andere mid delpunten van cultuur niet te gewagen. Ik zal mij beperken tot een woord over onze gastvrouw, de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, die volkomen in dezen .historischen ontwikkelingsgang past Het li chaam, dat voor het beperkte doel jaar- lijksehe tentoonstelling aanvankelijk bijna uitsluitend van hyacinthen 65 jaar gele den werd opgericht en dat in Maart 1861 in de kleine zaal van de Stadsdoelen zijn eerste tentoonstelling hield, een daad, welke zich ontwikkelde eerst tot de vijfjaarlijksche bol- lenientoonstellingen, totdat in 1910 bij het 50-jarig, bestaan de eerste groote volle- grcndstentoonstelling met medewerking van Aalsmeer en Boskoop werd gehouden, die voor den geheelcn tuinbouw van Nederland van zoo groote beicekenis is geweest. Een woord van eerbiedige hulde past ons hier aan Jacob Heinrich Krelagé, die gedurende een groot aantal jaren in de laatste helft der vorige eeuw tot zijn dood in 1902 zich aan de spits stelde om den tuinbouw te orga- niseeren, wetenschappelijk vooruit te bren gen en in moderne banen te leiden. Hij was het die in 1856 de eerste bloemententoon stelling te Haarlem tot stand bracht. In 1865 de ziel was van dc Internatio nale Tuinbouwtentoonstelling in het Paleis van Volksvlijt te Am-terdam Hij bracht vele kleine locale vereenigingen tot sa menwerking in de sterke organisatie, die ons thans ontvangt, zijn invloed ging ver der dan tot teelt en teelt alleen; de betere regeling van den waterstand in Rijnland en daardoor de grootere bodemgeschiktheid voor de bolgewassen, de bij dc Regeering deze plaats Hare Majesteit dc Koningin en Jhr J. P. W. van Doorn, burgen», -van Heemslede en voorzitter -van bel Eere-comllé. de overige leden der Koninklijke Familie den eerbiedigen dank dér vereeniging aan bieden voor deze vele blijken van Haro hoegc belangstelling. Belangrijke geldelijke bijdragen werden door corporatiën, firma's en particulieren bijeengebracht, tal van gemeentebesturen en vereenigingen stelden als blijk harer sympa- Z.Exc. fhr. mr. Cb. J. M. Ruys die Beerenbrouck, vooraellter van den Ministerraad, Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw; Eere-Voorzitter der tentoonstelling. een eer in, ons bloemenfeest te stempelen tot een bijkans algemeene tuinbouwmani- festatie, waar alleen groente en fruit wegens het voor die voortbrengselen minder gunstig tijdstip tot deelneming aan de tentoonstel ling ontbreken Voor het eerst sinds hare oprichting heeft de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur den buiteniandschcn Tuinbouw officieel tot deelneming uitgenoodigd De voornaamste tuinbouwende landen zullen door belangrijke inzendingen vertegenwoor digd zijn, maar het glanspunt der buitenland sche deelneming zullen toch ongetwijfeld de Belgische Floraliën zijn, die als een aaneen gesloten geheel een der tijdelijke tentoon stellingen uitsluitend in beslag zullen nemen De warme belangstelling uit den vreemde uit zich niet louter in inzendingen De voor aanstaande buitenlandsche vereenigingen op tuinbouwgebied, met de meer dan honderd jarige Royal Horticultural Society te Lon den aan het hoofd hebben oficiëele depu taties aangekondigd Zelfs Amerika, dat nimmer op Europeeschc tuinbouwtentoon stellingen officieel vertegenwoordigd was zond ons afgevaardigden zijner voornaamste vereenigingen op dit gebied Het congres van den Internationalen Bond van Beroepstuinbouwers slaat met voorbij gaan van Parijs, tor eere der tentoonstelling zijne tenten te Heemstede op Alles wat bloemen liefheeft, alles wat in bloemen zijn bestaan vindt, stroomt samen naar het Bloemen-Mekka van 1925, zooals een Amerikaansch blad onze plaats heeft genremd. Maar dit samentreffen in gemeenschappe- lijken arbeid cn met gemeenschappelijk doel heeft een hoogere beteekenis dan de bloemencultus alleen Het kan zen nieuwe schakel vormen in het herstel der onderlinge betrekkingen in Europa Het kan tot e'kaar brengen wat al t^' lang gescheiden bleef Elke poging in die richting, hoe beschei den ook, kan aan die gedachte bevorderlijk zijn Moge ook de internationale Vooriaars Bloemententoonstelling van 1925 strekken tot vervulling van dat ideaall Rede van den voorzitter van den Nederlandschen Tuin- bonwraad. Dan was het woord aan den heer Mr. H. C. Dresselhuys, voorzitter van den Neder landschen Tuinbouwraad Wanneer ik u mijn dank betuig voor de mij geboden gelegenheid om bij deze ope- nings-plechtigheid te getuigen, hoezeer de Nederlandsche Tuinbouw-raad medeleeft n>et dit gebeuren, dan zult u gevoelen, dat de hartelijke sympathie, die in ons leeft, voor een volmaakt succes van deze stout moedige onderneming vooral haar bron vindt in de twee hoofdgedachten, welke de ze tentoonstelling karakteriseeren Dat zij is een product van Nederlandsche onderne mingszin en dat zij een vrucht is van den geest, die de Nederlandsche tuinbouw heeft doen opgroeien tot een onzer sterkste tak ken van volksbestaan hef onwrikbaar be sef van de onmisbaarheid van organisatie en samenwerking Spr gaal dan na welke schitterende resultaten de ondernemings- bouw in bloei toeneemt als elk zijner leden in kracht wint als de geheele Nederland sche Tuinbouw wordt gezien als de gemeen schappelijke zaak waarvan de hoofdbelan gen voor elke groep gelijkelijk wegen, en vooral dat de eer van den Nederlandschen naam de roem ia van ieder onzer Zoo is deze Alg. Vereenigingen haar breeden blik verre gegaan buiten haar oorspronkelijk terrein; zij stélt alle onderdeden van den luxe-tuinbouw op de meest royale wijze in staat gebruik te maken van de gelegenheid tot exposeeren; zij verleent gastvrijheid aan den buenlandschen vakgenoot; sterl^ in haar De heer Ernsl h Krelage, VoorszH- ler v»>n de Alj. Ver. voor Bloem- bollenculi uur. gewekte belangstelling voor a'. cultuur, de reclame en de deelneming aan buitenland sche tentoonstellingen, dat alles is direct ot indirect gevolg van zijn initiatief, van de kiemen gelegd in het door hem gesticht vereenigingslcven Maar de geestelijke er fenis gelaten door hem aan zijn eigen zoon en aan den Nederlandschen- Tuinbouw is een geschenk, waaraan groote verantwoor delijkheid is verbonden. Op den weg van tentoonstelling, van den drang op wereld en publick om zich steeds meer te verba zen en te verwonderen over ons kunnen, is geen halte of rustpunt, het nieuwe moet het vroegere steeds overtreffen in schoon heid cn omvang En de marschroute is in volle galop. De nu georganiseerde tentoon stelling is nagenoeg driemaal zoo omvang rijk als die van 1910 en bovendien inter nationaal- Ofschoon de bollen er in groot aantal vertegenwoordigd zijn, is zij een a 1- g e m c e n.e tuinbouwmanifestatie. vooral ook in. haar reeks var! tijdelijke tentoon stellingen, elk van eigen karakter Een cx positie van dezen omvang op zuiver tuin bouwgebied is in Nederland nimmer ver toond, cn evenmin elders in de wereld waai wel dergelijke manifestation verbon den werden aan kunst- of architectuur-ten toonstellingen, wat trouwens reeds de ver gelijking onmogelijk maakt Dat zij groote belangen dient van onzen tuinbouw-export, behoeft nauwelijks betoog Het doel om nieuwe aanwinsten bekend te maken, pro paganda te zijn voor de groote hoedanig heid van Nederlandsche cultuurproducten, en ook als eigen karakteristiek het gebruik in een daarvoor geschikte omgeving in den tuinaanleg te demonstreeren. dat alles lijdt geen twijfel Gelukkig ook, dat zij samen valt met opbloei van onzen exnort. die in 1924 voor deze bijzondere tuinbouwtakken tof 4? milltoen tegenover f 34 millioen in 1923 is gestegen, zooals onze geheele tuinbouwinvocr in het afgeloopen jaar van 57 tot f 98 millioen klom Deze expositie zal opnieuw bewijzen, dat Nederland het eerste tuinhovwlen't der wereld is en in tal van tuinbouwvakken aan de spits gaat Alom zul'en pogingen worden gedaan om dit resultaat te evenaren, de buitenland sche. bezoekers, die onze tentoonstelling en dt kweekerüen »"'Vn h"sn-»ken zullen' zich kunnen overtuigen, dat natuur en cul tuur hier samenwerken tot een resultaat, waartoe elders de factoren «immer volle dig aanwezig kunnen ?iin Is in deze nieuwe grootsche praestatic dan geen reden voor vaderiandschen blijden trots en dankbaarheid? Ik sprak als twee de verschijnsel van organisate en samenwer king als factor van groeikracht in onze tuin- bouwwcreld De Ned Tuinbouwraad. in zijn algemeen heid als band tusschen alle tuirbouwtakken, is het levend bewijs en ook hij doet zijn stamboom wordielen in dezen grond, waar 'de heer Ernst Krelage een zijner oprichters is en de vertegenwoordigers van de Alg Ver voor Bloemho'lencultuu* behoorden to* de stuwkrachten ziinr ontwikkeling De ver- schillende groepen van den tuinbouw en deze vooral hebben de waarheid geleerd, dat niet onderlinge ialouzie kracht geeft maar dat de geheele vaderlandsche tuin- De AmeriKaansr.hr gezant, mr. Richard M. Tobln. gefunderd vetrouwen in eigen kracht ziet zij haar vriend in ieder die den tuinbouw dient; deze cultuur Ls voor haar inderdaad „cul tuur", groeiende ontwikkeling en verede ling van tnenschelijk vermogen. Deze gastvrijheid zal dan ook niet nalaten zijn geestelijke vruchten voort fe brengen. Internationaal verkeer internationale sarnen- erking ntcna'innale pr kkehng van ener gie en productie behooren tot de doelzettin- gen van dit ondernemen. Dat alles moet lei den tot verhoogde vriendschap en waardee ring; het is een der meest werkdadigc middelen, waarmede een klein land als het onze de hooge idealer van wereldvrede en wereldveiligheid kan dienen. Zij die dit alles met kloek beleid, met durf en zelfvertrouwen organiseerden, zijn dan ook goede Nederlanders, die de grenzen slechts zien als- zoovele toegangswegen naar rooter terrein van vriendschap en verkeer. )ns hart gaat naar hen uit met dc hoop voor' een succes, dat hun geestkracht waardig bc- loonen zal Z.Ex. MIN. RUYS DE BEERENBROUCK AAN HET WOORD. Zijne Excellentie, de voorzitter van den Ministerraad, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, ecre-voorzitter van de tentoonstelling, Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, hield de volgende openings rede. Bijzonder welkom was mij de uitnoodiging om deze Internationale Tentoonstelling te openen, die wederom een bewijs levert van de energie en het doorzettings-vermogen velen onzer landgenooten eigen. Bij het organiseeren hceit dc bedoeling voorgezeten om door één vollegrondsten- toonstelling cn door een reeks van tijdelijke tentoonstellingen van half Maart af tot nalf Mei een overzicht te geven van wat thans door den z.g. luxe-tuinbouw in ons land ge produceerd wordt. Die luxe tuinbouw heeft in ons land zijn belangrijkste centra in de bollenstreek Aalsmeer, Boskoop en Naar denBussum. De geschiedenis van de teelt van bloem bollen in ons land, gaat reeds vele eeuwen terug. De tulpen werden waarschijnlijk reeds in de zestiende eeuw in de omgeving van Leiden gekweekt, de cultuur verkreeg zeer spoedig een groote uitbreiding op de afge vlakte geestgronden aan den binnenkant der duinen van Haarlem tot Leiden Naast de tulp verwierf spoedig daarna de hyacint zich een grooten naam De belangstelling voor de bloembollencultuur en speciaal voor bijzon dere en zeldzame tulpen bleek reeds in de jaren 1635 tot 1637, toen die belangstelling ontaardde in een hevige speculatieziekte en men tot 13000 voor een enkele bol be taalde In den loop der jaren had de bloem bollenteelt en handel ups and downs doch in groote lijnen gezien had voortdurend uit breiding en verbetering plaats en werd de beteekenis van dit centrum van tuinbouw steeds grooter. Zeer veel we'rd daartoe bijge dragen door de in 1860 op initiatief van den heer J H Krelage opgerichte Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur Een eere-saluut aan dien grooten voorganger der bloembollenkweekers is hier zeker op zijn plaats Ofschoon de teelt voor binnenlandsch ge bruik in de laatste jaren vrij sterk in betee kenis toenam, is toch die teelt in hoofdzaak een cultuur voor den export Het jaar 1924 was in dit opzicht een record-jaar; ruim 26 millioen K G voor een aangegeven waarde van bijna 30 millioen werden uitgevoerd Groot-Brittanië en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn onze grootste afne- toegepast Na het midden der negentiende eeuw werd de teelt van gfoenblijvende ge wassen cn vruchtboomsoorten uitgebreid. Thans is die laatste teelt grootendeels ver dwenen en heeft men in de laatste iaren een groote uitbreiding gegeven aan de snijbloe menteelt, waartoe zeker in de eerste plaats behoort het forcecren van seringen, rozen, enz Daarnaast blijft nog altijd als typische cultuur voor Aalsmeer dc aankweek van ge schoren Taxus en Buxus Dt- statistiek geeft aan. dat de uitvoer van levende bloemen, bladeren, takken en sier- grassen in 1924 bedroeg 1.337.000 KG., een hcoger totaal dan in eenig jaar vóór Jen oorlog De opbrengst aan de bloemenveilin gen in Aalsmeer .bedroeg in dat jaar in totaal ruim 4 millioen gulden- Boskoop als centrum van tuinbouwcultuur heeft Nederland beteekenis gegeven als pro ducent van sierheesters waarvan de uitvoer in 1924 ruim 18 millioen K.G vertegenwoor digend een waarde van ruim 5 millioen. be droeg. Ook Naarden-Bussum en tot op zekere hcc;gte Aalsmeer moeten in dit opzicht ge noemd worden De eenmaal in Boskoop overheerschende teelt van vruchtboomen heeft in latere jaren het veld moeten ruimen voor die van sierheesters Rozen. Buxus, Taxus, blauwe sparren, Rhododendrons, Aza leas. Acers en zoovele andere heestersoor ten zijn daarvoor in de plaats gekomen De meeste dier teelten geschieden in groote hefcv elheid voor den uitvoer De Boskóop- schc- cultuur heeft zich 'ontwikkeld tot een productenteelt voor geheel de wereld Heeft Boskoop in de laatste ia-en den nood der tijden leeren kennen.gelukkig mag thans geconstateerd worden, dat verbetering is in getreden en dat de omvang van den export in 1924 dien van vóór den oorlog aanmer kelijk overtroffen heeft Naarden-Bussum als kweekersgebied is van* jongeren datum dan Boskoop De teelt van laan- en sierboomen is er nog van veel beteekenis Daarnaast nemen de Boskoop- •ehe cultures van Azaleas. Rhododendrons fijne sparren, enz., een belangrijke plaats in, evenals de teelt van vruchtboomen en hees ters Zooals reeds met een enkel woord werd gezegd, genieten de producten van onze lu xe-tuinbouw een wereld-reputatie Ieder jaar trekken vertegenwoordigers uit de ge noemde tuinbouw-centra een groot deel van de wereld door en dank zij de groote energie en bekwaamheid onzer kweekers en hande laren is het gelukt om. niettegenstaande de vele moeilijkheden, die den internationalen planten- en bloemenhandel in den weg wer den gelegd, het .afzetgebied voortdurend te vergrooten Het i« voorzeker een uitstekende gedachte geweest dit iaai een groote tentoonstelling te organiseeren waar gelegenheid geboden wordt om aan dt velen die in de eerstvol gende maanden naai de bloemenstad zullen optrekken, te toonen welk een hooge graad van volmaaktheid onze tuinbouwoullures be reikt hebben ongetwijfeld zal blijken, dat in vergelijking met vroegere tentoonstcllin- Mr. De Marcllly, gezant der Fran- sche republiek. mers De bloembollencultuur dofet Neder- land's roem als tuinbouwland weerklinken in alle werelddeeien Ook het mooie van veie andere bloemgewassen doet Nederland schitteren tot ver buiten onze grenzen Aalsmeer als centrum van cultuur van snij bloemen en potplanten is wijd en zijd be kend Van ouds werd in Aalsmeer het kwee- ken van boomen eri het telen van groenten DeBetglsche gez-nl Prins tie Llgne. gen weer groote vooruitging verkregen is. Deze tentoonstelling zal bovendien een internat tentoonstelling zijn. niet slecnts in naam doch inderd„jl De Belgische kwee kers hebben zich vertetvgd on door een groote inzending het bewijs te leveren dat hun tuinbouwproducten even ils de onzè, niet ten onrechte wereldberoemd zijn Heb ben onze kweekt!* op dc in 1923 te Gent gehouden tentoon--Mimg Jen Ho'.andscheo naam hoog gehouden, ong- twijield zullen de Belgen trachten thanste Heemstede zoo goed mogelijk uil te komen Wii ro.pen onze zuidelijke broeder» van harte het welkom toe en brengen hun dank vooi bun komst, waardoor dé beteekems "an deze tentoon stelling aanzienlijk verhoogd wordt Dc tentoonstelling stond onder de leiding van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur. die reeds meerdere malan be wezen heeft, dat haar die taak met groote gerustheid kan worden toevertrouwd Zij is zoo gelukkig geweest om beslag te kunnen Vggen op een voo. het doel uitste end ge schikt teirein. dat door zijn ligging in een t chtige omgeving den inrichters gelegen heid bood daarvan voor de inzendingen partij te trekken Voor d" leiders breekt een tijd van hard werken aan Van nu tot ongeveer half Mei moeten toch niet minder dan zes tijdeliike tentoonstellingen georganiseerd worden. Verwacht wordt, dat, mede in verband met het in April te houden Internationaal Tuin- bouwcongres, tal. van vreemdelingen, waar onder velen van naam. de tentoonstelling zullen bezoeken Hoe aangenaam dat ook moge zijn, ook dat zal voor het tentoonstel- lingsbestuur heel wat werk medebrengen Het resultaat van deze tentoonstelling kan voor onzen tuinbouw van het allergrootste belang worden Onze kweekers hebben zich ingespannen om te laten zien. wat zij bereikt hebben en men behoeft er niet aan te twij felen oi wat vertoond zal worden, zal aan de hoogste eischen voldoen De leiding van de tentoonstelling is in goede handen, en zijn de geruchten juist, dan kunnen tal van vreemdelingen uit vele landen verwacht wor den De voorwaarden voor een goed slagen zijn dus aanwezig Met den wensch. dat onder Gods onmis^ baren zegen, deze tentoonstelling aan de ge stelde verwachtingen moge beantwoorden, verklaar ik haar voor geopend Ten slotte werden twee coupletten van het Wilhelmus door „Zang en Vriendschap" ge zongen George Robert speelde de Final van César ^rar|k In gereedstaande trams der N Z H T M. werden de gasten daarna naar de tentoon stelling tè Heemstede gebracht, alwaar een rondgang over de terreinen werd gemaakt. Tijdens dezen ommegang had de over dracht plaats van hel borstbeeld van den stichter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur den ouden heer Heinrich Krelage. De heer Warnaar sprak hierhij als volgt; De burgemeester van Heemstede Jhr mr. J P W van Doorn heette de genoodigden welkom in de volgende bewoordingen Ten slotte sprak de heer E. H. Krelage aog een enkel woord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10