I wsmmgsSlsam r I! S M m gij I -/ Hyaclnlhen op plozen. Darwln Tulpen. Zeer mooie jroep Hyacinthen. B.oelende Crocussen onder Hlllegom. EEN INTERVIEW MET DEN HEER J08. M J, BRAAM TE HEEMSTEDE. ai cissen en Crocussen. Verbeteringen en nieuwe vin dingen ln het bloembollen- bedrijf, Het koken van bol gewassen. I - I r J '%*f1 Freesla. .i 'I Duizendmaal zijn de genoegens van het i van zijn „Tempelken der Muzen", waar buitenleven met bloemen en planten be-1 hij zijn gasten den top'van deiï Blinkert staat nu het Vredespaleis). Wanneer ge de hofdichten der iSe eeuw inziet, krijgt ge een zuiver beeld van het toenmalige buitenleven Die gedichten wa ren ook als de „hofsteden gladgestreken en gestijfd Ook hier had Lenötre, alles in een vierkant en een cirkel met combi naties gep-est De boomen hadden de ge daante van peperbussen en zoutvaatjes, Adam en Eva's en wijnflesschen. honden en katten en herten en nauwen gegeven en van alle lanen gangen tusschen rechte groene muren gemaakt Wie het zegepra- lent Kenneinerlant doorbladert ziet er de doorslaande bewijzen van voor Haarlem en Omstreken Zooals de aanzienlijken hun buitenplaat sen hadden, zoo bezaten de burgers van den middenstand hun tuinen en optrekjes langs buitensingels, weteringen en tuinpa den en smaakten vaak op hun klein lapje grond, nog veel meer waar genoegen Le Francq van Berckhey vertelt hoe dat vooral een Haarlemsch en Leidscb bur- gervermaak vas ..Een kleen omtrek lands, beplant met vruchtboomen en bloemen", zcide hij, „en een klein welgeschikt speelhuisje, voldoet aan het oogmerk De poortklok luidt, de tuindeur *"ordt gesloten en onder den aan genamer. geur dei bedauwde bladeren, t zij van den Haarlemmerhout of de Leid- sche buitensingels. Maar zoo ging 't ook te Amsterdam Als 't bengeltje van de Leidsche poort begon te kleppen, sloten de burgers van het Zand- en het Schapenbur- gerpad hun tuindeuren en wandelden on der den aangenamfen geur der bedauwde bladeren, van het Leidsche boschje 'naar huis Nu luiden er geen avondklokjes meer maar honderden Amsterdammers brengen hun Zomeravonden door op hun volkstuin tje en zien met trots op hun gekweekte bloemen Een anderhalve eeuw geleden was het een lust des zomers vrienden te noodigen op „Poortzigt" of „Weltevreden" of „Nooit gedacht", of „Pas buiten" En als men dan genoeg gebouwd had en gekeken door de ruiten van het tuin huisje, dan ging 't op een rijtje al de paad jes af tusschen de bloembedjes door, waar geen madeliefje of goudbloem zelfs onop gemerkt mocht blijven Van de botanische liefhebberijen is de bloemenliefhebberij wel de voornaamste .Hendrik Laurens Spieghel hier boven reeds genoemd, erger de zich er reeds aan, dat men naar het zeldzame en dure zocht Hij noemde het verwaandheid en zei. „Kom bij mij op Meerhuizen daar worden niet als in Praal- kruidlievershoven, geurige bloemen wegge schoven voor reukloos onkruid, dat duur betaald wordt alleen, omdat het vreemd is. Reeds op het einde der 16e eeuw en in 't begin der 17e eeuw hcerschte er in Hol land een bijzondere liefhebberij voor tul pen en keizerskruonen en tevens voor ho rens en schelpen. lichtblauwe reeds veel soorten waren kwijt geraakt, was 'n aanvulling dringend noodig. In 't begin dezer eeuw is men begonnen met het hybridiseeren, dat tot het uitbre ken van den oorlog is voortgezet De goe ie soorten hiervan zijn bewaard gebleven Daarvan, plukken we nu de vruchten De nieuwe soorten zijn over het ajgemcen for- scbe planten met zware bloemen Voo'i.1 in de hvacinthen was dit hard noodig. Hel is zc-nder meer duidelijk, dat een handelaar die 300 soorten in zijn cata logus kan aanbieden, meer kans heeft om te verkoopen dan de man, die slechts over 50 soorten heeft te beschikken In de naaste toekomsl zijn vele goede hyacinthen te wachten, waaronder vooral niet vergeten mogen worden de soorten, vjelke met Kerst mis bloeien, en die bij het publek zeer in trek zijn." „Ook op t gebied van Narcissen," aldus gaat de heer Braam voort, „hebben we op veel nieuwe variëteiten te wijzen. Zoodanig zelfs, dat de kcoper „l'embarras du choix" krijgt en soms morgen berouw heeft over de partij, welke hij vandaag heeft gekocht, doordat hem al weer betere soorten worden aangeboden,dan die hij had Wat de Tulpen betreft, ook in dit gewas zijn de laatste jaren mooie aanwinsten ver kregen. De tentoonstelling, welke deze week ge opend wordt, heeft meer ten doel te laten zien, wat met het product kan gedaan wor den, dan de waarde van de soort te demon- strecren. Ln dit verband wil ik de aandacht vestigen op het tentoonstellen van het pro duct in manden, waarmee op de afdeelings- tentoonstelling te Heemstede in het voor jaar van 1922 voor 't eerst proeven zijn ge nomen, welke buitengewoon in den smaak vielen Overveen heeft dit voorbeeld ge volgd en in navolging hiervan komen ver schillende firma's ook op deze tentoonstel ling met bloemen in manden uit. Vooral de inzendingen met Hyacinthen uit Overveen zijn schitterend (en Heemstede niet minder. Red.) Ook met Tulpen zijn deze proeven geno men, welke al evenzeer algemeenen bijval hebben gevonden. Bij deze wijze van expo- seeren komt vooral de bindkunst tot haar recht en zij biedt een krachtig middel om de waarde van 't artikel voor 't gebruik aan te toonen. Speciaal de Darwin, de breede en late tul pensoorten. zijn zeer geschikt voor vazen." Waar de heer Braam ons gezegd had, vooral over de nieuwigheden in het bedrijf te willen spreken, wilde hij niet nalaten een en anJer te vertellen omtrent het koken «u r schreven. Onze grootste literators hielden zicb er mee bezig. Zoo vertelde Spiegkel van zijn lieflijk Meerhuizen aan den Ara- stel; var zijn wijnrank-overwelfsel. Welk ccn heerlijk uitzicht heelt hij van den top wijst. Huygens zal op zijne slotwijck te Voorburg u vertellen van boomen, bloe men en vruchten van zijn prachtig ejjeen- bosch enz. en Cats wijdt ampel uit over de genoegens van Zorgvliet (op een deel ln zijn Sinnepoppen gispte Roeroer Vis- scher die „hoornsotten" en „twijlige bloe misten". Dat ook bloemenliefhebberij soms razernij kan worden, heeft de Tulipomanic 163437 bewezen. Toen hielden wevers en snijders kales en paarden en schacheraars kochten huizen. Later kwamen weer ande re bloemen in de mode. In de eerste helft der 18e eeuw waren het de hyacinten, die van 1713 tot '734 de liefhebberij tot waan zin deden stijgen. Wie geen buitenplaats of tuin bezat, had toch de liefhebberij in 't klein. Van een leeg plekje tusschen deur en pakhuis werd een bloemtuin gemaakt van nog geen meter lang en breed met perkjes als tafel borden en paadjes als schoenveters Wie in een kelder woonde, maakte een hekje voor zijn eenig venster, waar hij de Oost- injekers boven het kippenhok zag uitkijken Wie op een kamer, al was het onder de hanebalken woonde, had een „blommehck- kie voor de glase" Dat mag niet meer, ten minste buiten het raam. want zie je; de voorbijgangers of de buren beneden kregen we' eens een pot met goudsbloemen op het hoofd Maar genoeg De bloemenliefde heeft altiid bestaan en zal blijven bestaan. En in Heemstede een welbezochte, hoog gewaardeerde tentoonstelling. (Woensdag 11 Maart 1923 gefotografeerd.) Wij achtten het niet ongewenscht ook den heer Braam als vooraanstaande figuur in het bloembollenvak, te interviewen en op een vastgesteld uut vervoegden wii ons dezer dagen aan zijn woning in de Valkenburger straat „Er is den laatsten tijd veel 'nieuws ge komen in het vak," aldus begon de heer Braam „In den vooroorlogschen tijd van 19061914 hebben we vooral in Hyacinthen veel nieuwe soorten gewonnen In de jaren voor 1900 was hel niets ongewoons bij een kweeker 6 a 700 soorten aan te treffen, doch ti'dens den oorlog is deze cultuur verwaar loosd, vele sporten raakten weg Van de meeste is dit "niet te betreuren, doch daar wij door het geelziek, speciaal in wit en van bolgewassen. Voor den leek klinkt dit enigermate vreemd, maar als we dezen in sider-het procédé hooren uiteenzetten als een heel gewone en natuurlijke zaak, be komen wc eenigszins van onze verbazing. Wij geven, om de wordingsgeschiedenis van dit proces beter te volgen, liever weer het woord aan den heer Braam: „In de laatste jaren werd door Amerika gedreigd met een invoerverbod van Narcis sen Dit verbod werd van die zijde gemo tiveerd door de bewering, dat er veel zieke bollen werden ingevoerd. Geheel ongegrond was die bewering misschien niet, hoewel het motief eenigszins werd uitgebuit. De phy- topathologische dienst is toen gaan zoeken naar middelen om dit euvel te verhelpen Or van Slochtbren, uil Lisse, komt de eer toe, zi$h in deze richting zeer verdienstelijk te hebben gemaakt voor de bloembollen cultuur en is daarom alleen reeds voor het vak onmisbaar. Er is lang gewerkt, om Amerika dit middei uit de handen te nemen en bet nog. steeds dreigende invoerverbod van Amerika voor goed te doen verdwijnen. De zieke bollen worden onder een tempe ratuur van 115120° Farenheit gedurende 3 S I uren gekookt in een kelel, die met gas gestcokt wordt De eerste proeven le verden verrassende resultaten op en thans is de situatie zoo dat »r zoo goed als geen zieke narcissen meer voorkomen Dezelfde oroeven ziin genomen met hyacinthen, welke men gedurende cenzelfden tijd lief koken en waarbij het proces 'er bestrijding van het zoogenaamde aaltjesziek al even gunstige resultaten opleverde Aanvankelijk hadden de firma's zelf kookketels Nu kan men al gemeen gebruik maken van loonkokers lr> a »-!i jks worden duizenden H.L gekookt Zelfs worden groote partijen gekookt, die -liet ziek zijn, specjpal voor verbetering van de cultuur De ondervinding heeft geleerd, dat er groote voordeelen voor het gewas aan het koken zijn verbonden, ofschoon het oroces voor den bloei althans in het volgend iaar. altijd eenigszins riskant blijft Toi slrt moet ik nog wijzen op de be langrijke verbeteringen in het bedrijf voor de kweekers tengevolge van de ontwikke ling var het veilingwezen Dit geldt hoofd zakelijk voor den kleinen kweeker. die zijn product aan den exporteur verkocht, daar voor dikwijls afhankelijk vas van één per soon, die wel eens misbruik maakte van de onkunde (weinig bekendheid met den stand van de markt orijsschommelingen, ge wildheid van bepaalde soorten, enz.) Op d* veiling staat de kleine kweeker niet tegen over één man Daa» vindt hij misschien 50 gegadigden voor zijn artikelen Wanneer wij terugzien op de afgeloopen kwart eeuw. dan kunneu we met dankbaar heid constateeren, dat deze periode ons veel nieuws gebracht heeft, dat in vele opzichten het bedrijf in het algemeen ten goede is ge komen en dat nieuwe banen geopend heeft voor veredeling der cultures en verbetering van het bloembollenvak." Gewas -van bloembollen uit de ,Kaap de Goede Hoop", een der speelnlltelten der Firma van Tubergen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 14