Sunrise Kolenmaatscliapaij f3000.- f50.- Dit nummer bestaat nit 16 bladzijden, waaronder een geïllustreerd bloemennummer In 8 bladzijden. InternatianaleSloemententooiistelling Het Bloemenfeest. De opening der intern. Voorjaars-Bloemententoonstelling. --"gaHWn Vrijdag 13 Maart 48ste Jaargang No. 15991 Agenda 14 Maart De ex-directeur der Schotensche Gasfabriek. f AO bij verlies van «n OVERDRACHT BORSTBEELD J. H. KRELAGE. BEZOEKT ONZEN STAND OP DE TE HEEMSTEDE Béstelkantoor te Heemstede: W. HOFSTEE Raadhuisplein 10 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht. Voor de slachtoffers van; den Brand te Zandvoort. De Haarl. Hypotheekbank. Van onze Rechtbank. De sneeuw. De abonnementsprijs Bedraagt, voor Haarle a en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cenft per regel. Bij contract belangrijk. ko-.iing. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden tnededeeiing 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat, sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Alle abcnré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvroorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele on geschiktheid tot werken; ■f 7Eafï biï een ongeval met X ftrft I vU»"" doodelijken afloop. T bij verlies van een hand, X JOC bij verlies van een een voet of een oog; ïfcO.1" duim of wijsvinger; bij een breuk van been of arm Vandaag is een zeer bijzondere dag voor Nederland en vooral voor dit gewest, voor deze streek, In Heemstede is heden de groote Interna tionale Bloemententoonstelling opengesteld, waarvan de openingsplechtigheid heden morgen met veel luister te Haarlem plaats had. Ministers en Gezanten, de hoogste autoriteiten hebben er prijs op gesteld het inluiden van dit bloemenfeest mee te maken. En terecht! Want deze expositie is het vieren van de triumf van Nederlandsch ver nuft, Nederlandsch kunnen, Nederlandsch koopmansschap. Elders in dit blad vindt men uitvoerig de beteekenis van den bloembol- Ienhande] voor ons land uiteengezet. Wij behoeven daarop in deze regels niet ie wijzen. ^Wij bepalen ons tot den wensch, dat het groot opgezette plan schitterend moge slagen. De natuur werkt oogenschijnlijk daartoe thans niet mee. Een lente-bloemen- feest hebben wij ons voorgesteld en zie, buiten schijnt uit een sneeuwlucht de zon op een winterlandschap. De crocussen kun nen hun kopjes niet hoog genoeg heffen om door het sneeuwdek heen te komen. Maar geen noodzij zijn goed beschut. Als de sneeuw wegsmelt, komen zij in vollen luis ter naar voren. Op de prachtige dreven van Groenendaal schuilen drie millioen bollen in den grond: over eenige dagen, over weinige weken is het daar éér, weelde *van kleuren pracht en bloemengeur. Tienduizenden zul len in de komende maanden hier heen stroomen; uit alle streken van het land, ook uit het buitenland zullen zij komen en de kunst, vernuft, het uithoudingsvermogen van onze kweekers prijzen en bewonderen. Of mogen wij niet trotsch zijn op de ener gie dier vaderlanders, die de smalle strook duingrond tusschen Haarlem en Leiden wis ten le bewerken, zóódanig, dat er een pro duct te voorschijn kwam, hetwelk over heel de wereld van Kerstmis tot April de wonin gen opvroolijkt in een tijd, dat de natuur buiten.dood en dor is. Dit feest van Hollandsche energie heb ben wij mee willen vieren door de uitgave van een extra nummer van ons blad. Wij willen er zonder op eigen werk te roemen op wijzen, dat hier op het gebied van couranten-rotatiedruk iets vertoond is, wat in Nederland tot nog toe onbekend was. Wij kennen allen den prachtigen kleurendruk van de vlakpersen Maar duplex autp- tipieën op een krantenpers uit te voeren, daar waagt zich geen drukker aan. Onze technische afdeeling is er in geslaagd een dusdanige proef te leveren, die zeker een aansporing zal zijn om op dit gebied verder te gaan. De voorzitter van den Ministerraad was zoo welwillend een inleidend woord voor dit feestnummer te schrijven, terwijl ande re deskundigen op het gebied der bloem bollenteelt ons waardevolle gegevens ver schaften. Moge dit feestnummer helpen de herin- nering te bewaren aan een lentebloemen- feest in 1925, waarop over vijftig en honderd jaar nog gewezen wordt als op de eerste groote Nederlandsche expositie na den oor log, die de Hollandsche ondernemingsgeest weer in vollen omvang ontplooide! Tentoonstellingsterrein Heemstede. Interna tionale V oor jaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „Si, Bavo". Bestuur Rijkskies kring Haarlem 2 uur Zangles 1 uur. Chr. Oratorium 8 uur. Haarl. Gemengd Koor 8 uur. Gewone zittingen 7 uur. Gem. Concertzaal, Gymnastiekuilvoe- ring 8 uur. Kunsthandel F. H Smit. 1 Tentoonstelling van werken van Johanna Kruyder, dage lijks van IÜ tot 6 uur Uitgezonderd 's Zondags Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 nur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 t elefoon 10049 Alle werkdagen van .9 114 van 2t'A an 's avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 jur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloern- hofstraa' 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu- reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur. be halve de: Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens- dafaiddaj ruilen van kinderboeken tuarthavcreeniging Bloemhofstr Zon- n-en ^oensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis- U671 öeen tehuis hebben Tel R. K. Bevolkingsbureau - Gebouw Sint Bavo - Smedestraat 23 - van 8—10 uur afnc<a6" Woensdag- en Vrijdagavond öt. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur. Donderdag van 1—2. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Hieronder laten wij nog een uitvoeriger verslag volgen van de terechtzitting voor het Gerechtshof te Amsterdam, in aansluiting op het reeds uitvoerige bericht in ons num mer van gisteren. Voor het Gerechtshof stond in hoogcr be roep terecht de voormalige directeur van de Gasfabriek te Schoten, de 37-jarige A. v. d. S., terzake dat hij als directeur der Gemeen te Gasfabriek te Schoten, in het tijdsverloop van 1 Januari 1922 tot 1 Februari 1924 van verschillende personen gelden heeft aan genomen, wetende dat deze giften hem ge daan werden tengevolge of naar aanleiding daarvan, dat hij in strijd met zijn plicht, strijdig met zijn instructie, in zijn bediening groote hoeveelheden nevenproducten dier Gasfabriek aan die personen had verkocht tegen door hem met de koopers overeen gekomen prijzen, lager dan hij had kunnen bedingen. Van een zekere J. J. v. L. had hij zoo in October 1922 een som van 1200 ontvangen, nadat hij hem 8000 H.L. cokes- bries had verkocht en in Januari 1924 ont ving hij van denzelfdcn L. een som van 1050, nadat hij hem 7000 H.L cokesbries had verkocht. v Van de leiders van het filiaal te Amster dam der N.V. J. Schreudcrs Co.'s Handel maatschappij ontving hij in Januari 1922 een som van 1000, na levering van 1000 fusten teer en in Juni 1922 ontving hij van die fa. nogmaals 1000, na levering van 100.000 kg, teer. De Rechtbank te Haarlem had bekl. ver oordeeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf, terwijl de eisch twee jaar ge weest was. Bekl. zeide niet te blijven bij de verkla ringen voor de Rechtbank afgelegd.' Pres. mr. Jolles: „Waarom wenscht u niet vol te houden, wat u verklaarde?" Bekl.: „Omdat de getuigen niet de waar heid hebbed gezegd. Daarom heb ik ook niet de waarheid verteld. Ik ben geheel daarvan teruggekomen Ik wil recht door zee gaan, zooals ik altijd deed. Ik heb wel dingen ge daan, die ik niet mocht doen, maar de laag heden, die in de dagvaaring staan, daaraan ben ik niet schuldig." Pres.: ,jïk zie geen laagheden in de dag vaarding staan." Bekl.: „Jawei, die Bloemendaalsche teer- gtschiedenis. Ik heb wel giften aangenomen maar ik deed geen laagheden. "Voor de bries heb ik fooien aangenomen, maar voor de teer niet. Daarvan heb ik de helft van de opb'-engst ontvangen." Pres.: „Vroeger voor de Rechtbank ver klaarde u voor de tee- niets te hebben ont vangen en nu zegt u de opbrengst samen gedeeld te hebben Bekl.: „Ja, zoo is het." Pres,: „U voelt u dus in ieder geval schul dig?" Bekl.: „Ja, zeker." Pres.: „U stelt het yoor, alsof u een mar telaar bent. Uw vrouw schrijft ook brieven in dien geest." Bekl.: „De zaak is opgeblazen. Men heeft mijn positie misbruikt." Pres.: „Wat u toegeeft vind ik anders al erg genoeg U vindt toch wel, dat u schul dig bent." Bekl.: „Zeker, ik heb gefaald." Hierna ving het getuigenverhoor aan. Ge dagvaard waren vier getuigen a charge en een a déchare. Als eerste getuige werd gehoord v. d. L. Hij verklaarde hoe de leveringen van cokes bries aan hem tot stand kwamen. Steeds moest hij eerst de fooien geven, voordat de contracten tot stand kwamen. Bekl. ontkende dit. Het geven van fooien wos.van getuige uitgegaan. Na de ordebeves tigingen gaf getuige hem de fooien. Er was nooit opzet in het spel geweest. Bekl.:-„De laatste fooi van 1050 heb ik zelfs in de gemeentekas gestort." Pres.: „Ja, toen het uit was gekomen." Bekl.: „Ja, maar, zoodra ik weer een be trekking heb en verdien, zal ik ook de an- deze fooien terugstorten." Pres.: „U had het heelemaal niet moeten doen." Bekl.: „Ik heb me op een verkeerd stand punt geplaatst. Ik dacht de gemeente Scho ten neemt al genoeg voor de cokes van 't publiek af, zoodat zij door mijn handelin gen niet benadeeld worden." Pres.' „U hebt vroeger gezegd, dat de gemeente Schoten wel eens eerst de 1200 terug mocht geven, die ze teveel afgeno men heeft van de koopers," Bekl: „Ja, dat heb ik gezegd, maar dat was grootsprékerij. Als tweede getuige werd gehoord de heer M„ leider van de N.B. azm welke de teer geleverd was. Get ze:de, dat de prijs, waar voor hem de teer geleverd was, niet te duur was. Hij had vroeger wel meer betaald. Ook deze getuige verklaarde, dat hem eerst de orde-bevestiging werd toegezonden, als de fooi betaald was. Bekl. sprak dit weer tegen. Hij zeide, dat de prijz envan de teer hoog waren, omdat de gemeente de teer verkocht voor hetere kwaliteit, dan ze in werkelijkheid was. Ook zeide bekl. dat deze getuige de helft van de fooien ontving. M Get.: „Dat is een pertinente leugen. Pres.: „Getuige,was die teer werkelijk zoo slecht als bekl. zegt? t Get.: „Och nee, zoo slecht was ze niet. Het Hof ging in raadkamer en deelde, na terugkeer in openbare zitting mede, dat door de nieuwe opgaven van bekl. de zaak een geheel ander aspect had gekregen, waardoor de zaak niet rijp is, om thans behandeld te worden. Op grond van art. 193 Wetboek van Strafvordering, verwees het Hof daarom de zaak naar de 'instructie te Haarlem voor wat betreft de tweede teerlevcrantie. Mr. D. Giltay Veth, die den beklaagde als raadsman bijstond^ vroeg het Hof den bekl., hangende dé nieuwe instructie ,uit de pre ventieve hechtenis te ontslaan. De advocaat-generaal mr. dr. Van Geuns refereerde zich aan het oordeel van het Hof. Na raadkamer besliste het Hof, dat er geen termen waren om het verzoek tot invrijheid stelling in te willigen. I Tl/." andere vinger. Een zaal vol menschen! Voor 't meeren- dee! in t deftige zwart uitgedoste heeren, waartusschen sprekende kleuren in de da- meskleeding stemming-wekken. Het podium keurig versierd, op den ach tergrond het orgel Vele autoriteiten van stad en gewest zijn aanwezig. Even half elf vangt de orgel-muziek aan: preludium van Enrico Bossi, gevolgd door 't allegro uit „Koekoek en Nachtegaal", van Handel. Kwart voor elf komt binnen: de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, eere-voorzitter der tentoonstelling, gevolgd door Jhr Mr. Dr. A. Röell, Mr. Dr. W. F. "v. Leeuwen, vite-vooiY v. -d Raad v State, het Kamerlid Mr. Dresselhuys, voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad, de burgemeesters vaii Haarlem en Heemstede, „Zang en Vriendschap" zingt hierna het toepasselijke lied „Mijn Hof", van Ph Loots. De voorzitter, de heer Krelage, betreedt nu het podium en begroet de buitenlandsche gezanten, die de opening dezer tentoonstel ling met hun tegenwoordigheid hebben wil len opluisteren. In zijne rede maakt de spreker nog gewaj) van het belangrijke bedrag van het waar borgfonds, dat tot nu toe niet is geïnd en dat, menschelijkerwijze gesproken, ook nim mer zal geïnd worden. Hierna spreekt mr. Dresselhuys zijn rede en ten slotte Z.Exc. de Minister ^an Binnen- landsche Zaken en Landbouw. De opening wordt besloten met 2 couplet ten van het „Wilhelmus", gezongen door „Zang en Vriendschap" en „Final" v. César Franck (orgel), waarna de aanwezigen zich in de gereedstaande tramrijtuigen naar het tentoonstellingsterrein begeven. RONDWANDELING MET DE VERTEGEN WOORDIGERS DER PERS OVER HET TERREIN DER INTERNATIONALE VOORJAARS-BLOEMENTEN- TOONSTELLING. Precies te elf uur zou Donderdag door de vertegenwoordiger der pers een rondwan deling over het tentoonstellingsterrein wor den gehouden. De sneeuw had een bezichtiging der bui tententoonstelling onmogelijk gemaakt. Het groote front-terras, waar voor enkele dagen, ja Woensdag nog, de eerste vroege- lingen prijkten in groote kleurenverschei- denheid, was nu bedekt door een dikke laag sneeuw. Arbeiders maken met groote, bree- de schoppen de voetpaden vrij, om den toe gang tot het hoofdgebouw vrij te maken. In het restaurant zouden de genoodigden bijeenkomen, waar de heer Krelage de ge noodigden welkom heette en den heeren meedeelde, dat wegens den,, sneeuwval de rondwandeling op het terrein zal vervallen. Te betreuren is dit geenszins. Althans niet in zooverre, dat nu bij het wintergezicht bui ten, de veelheid van bloemen in de groote hal van het hoofdgebouw nog beter, van wege het contrast, tot haar recht zal komen. We wandelen naar het hoofdgebouw. Prachtige sneeuwgezichten! De woudpartijen rondom het terrein leveren een fantastisch effect op. Een overweldigende pracht van bloemen, een weelde van kleuren verrast ons, als wij de hooge hal binnentreden. In dofbruin ge beitst hout, met het gegolfde velum als pla fond, maakt het geheel eën betooverenden indruk. Het was heuseh niet overbodig, dat de heer Krelage ons voorbereid had op het verrassende van het contrast. Architect Korringa van Heemstede heeft dit keurig stuk werk uitgevoerd en er .voor zorg gedragen, dat in een streng en sober milieu, evenwel alleszins smaakvol, het effect van de inzendingen buitengewoon goed uit kwam. Al dadelijk rechts van den ingang zien we de uitgebreide inzending van de firma Bier en Ankersmit, te Melle (bij Gent), met een overvloed van azalea's, orchideeën, sybilum, enz. Daartegenover eene inzending van de fir ma Gebr. Nijssen, te Santpoort met ver vroegde Darwin-tulpen, die eigenlijk Mei- bloeiers zijn, maar waarvan meer en meer blijkt, dat zij zioh voor vervroegde cultuur bij uitstek leenen. Van de firma W. Warmenhoven en Zonen te Hillegom zien we tegen een grijs fond eene keurige collectie van Hipeastrum, waarvan de ronde en gesloten vorm, de rechtopstaande bloem, kort op steel de aan dacht vraagt. Het is nog niet zoo heel lang geleden dat deze soort alleen hangende bloemen vertonode. De heeren Gebr. Eggink te Voorschoten komen uit met korf-tulpen „Orange globe", verder twee soorten Lelietjes van Dalen .en vervroegde tulpen. Het middenvak wordt voor 't grootste deel in beslag genomen door een collectieve inzending van de afdeeling OverveenBloe- mendaal van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. In dit, groote vak zijn meer dan 4000 hyacinthen geplaatst, vrijwillig afgestaan door de leden. Dagen heeft men gewerkt en veel zorg er aan be steed om deze inzending tot een der aan trekkelijkste te maken. Een collectieve groen van de afd. Aals meer van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde, bestaande uit rozen, serin gen, heestertakken belooft de clou van de tentoonstelling te worden. Aalsmeer heeft, zooals in vakkringen bekend is, de beste cultures der geheele wereld. De afdeeling Aalsmeer heeft eene ruimte van 200 M2. tot hare beschikking. Onze rondwandeling wordt onderbroken, doordat even onze aandacht gevraagd wordt voor het bijzonder verwarmingssysteem, dat voor deze ruimte in toepassing is gebracht. Ff et is het "»gnlbaar systeem van de firma Heringa Wuthrich door middel van warme lucht, verbonden met ventilatie, waardoor tocht voorkomen wordt. Voor bloemen mag de temperatuur van deze ruimte 45" Fahren heit bedragen Achter de groote ha! bevindt zich het ketelhuis met de luchtkamer. Twee gerfoten ijzeren warmwater iegen- stroom-leden-ketels verwarmen 't luchtver- n-arminrfsanoaraat. Door een Mcidinger Centrifugaal-vékitilalor wordt per uur 20.000 M3 versche of circulatie lucht aangevoerd. In het middenvak is tijdelijk de Krelage- buste geplaatst, bestemd om overgebracht te worden naar 't nieuwe gebouw der ver- eenigbsj voor Bloembollencultuur, waarvan de overledene oprichter en veertig jaar voorzitter was. De marmer-buste is een ontwerp van den beeldhouwer Tjipke Visser, Bergen (N.-H-). Van dc Veilingsvereeniging „Flora", te Rijnsburg, zien we een fraaie groep, hoofd zakelijk tulpen. Deze firma is specialiteit in het kweeken van bloemen voor 't buiten land. Nieuwe Narcis-soorten van de firma Gebr. Eggink, te Voorschoten, zijn belangrijk we- haar bloemrijkheid en haar geschiktheid, voor vervroeging. De firma U G. van Tubergen, te Haar lem, stelt een keurige Astilbegroep ten toon. Dc Astilbe, in de wandeling Spirea genoemd, doch van een geheel andere familie dan deze, is uit China naar hier gekomen. Oor spronkelijk wit zijn door cultuur gekleurde soorten verkregen van rose tot diep purper, verschillend van pluimlengte. Gefoiceeerde Narcissen zien wij van de firma Gebr. de Goede, te Beverwijk, opval lend door haar rijkdom van vormen. In 't wild komen twee soorten voor: üe trompet en de dichters-narpis. Door bewuste cultuur- kruisingen is een soort verkregen Poetaz (een naam, samengesteld uit de beginletters van poeticus en tazetta-dichters en trompet). Early Perfection is een bijzonder fraaie va riëteit. Prachtige kleur-variaties vertoont de in zending van vervroegde vroege tulpen van de afdeeling Beverwijk, waarnaast de fraaie exemplaren van Azalia-soorten van de firma A. Koper, Bennebroek een bezichtiging overwaard zijn. Van de afd. Heemstede kunnen we een collectieve inzending bewonderen van ruim 100 soorten van Darwin-late en* breede tulpen, gebroeid door 8 kweekers. De op stelling is geschied door de firma P. J. van Empel Zoon, waarbij bijzonder op kleur effect is gewerkt. Hier zijn langstelige soor ten te zien, een speciale cultuur van de afd. Heemstede. Volledigheidshalve behooren wij nog te vermelden: een nieuwe, paarse crocus- soort (zonder naam) in mand, van de firma W. F. van Waveren, Bennebroek, een pracht-collectie begonia's, cyclamen, Hor tensia's, azalea's eó clivia's van de firma D. Baardse, Aalsmeer. Cyclamen va de firma D. Spaargaren Zoon; eene inzending van Declytra van den heer K. Steyn, te Beverwijk, terwijl de firma P. Buys Gzn. Zonen te Aalsmeer met een voortreffelijke collectie seripgen en prunus uitkomt. Thans gaan wij naar de galerij, waar die inzendingen zijn ondergebracht, welke voor plaatsing op den grond niet geschikt zijn en die hier op tafels zijn geëxposeerd. Hier treffen wij aan: 1. Gekleurde Freesia van de firma C. G. van Tubergen Jr. te Haarlem, een plant, die in Zuid-Afrika in 't wild voorkomt. 2. Hollandsche Iris (Wedgewood) een kruisingsproduct van een Engelsche firma, die normaal eerst einde Meibegin Juni bloeit. 3. Cactus-soorten van de firma F.van Dort 8r Zoon te Heemstede. 4. Nieuwe hyacinthen (zaailingen), waar over de jury uitspraak zal hebben te doen. 5. Nieuwe narcissen, móest eigen zaailin gen van de firma v. Tubergen, 6. Eene fraaie inzending anjers van de firma C. .Engelmann Ltd. te Saffron Walden, dc beroemdste Engelsche kweekerij, 7. Engelsche narcissen van den heer V. D. Williams, Wales, die in 't kruisen van nar cissen een der eerste firma's is. 8. Multiflora-hyacinthen van de firma V. Hopman en Zoon, Hillegom. Door een spe ciale bewerking levert .deze hyacinth kleine trosjes bloemen, gelijkend op de Romeinsche hyacinthen. Deze laatste soort verdwijnt langzamerhand en het is verblijdend, dat wc in deze cultuur een soort terugkrijgen, welke de Romeinsche hyacinth kan vervangen. 9. Een specialiteit op het gebied van nieu wigheden in hyacinthen is de firma Ant. v. d. Vlugt en Zonen, te Hillegom, die misschien op een verouderde manier van tentoonstel len haar product laat zien, maar toch in ruime en rijke afwisseling uitkomt. 10. Met een fraaie inzending primula's van de firma W. van Veen te Leiden, speciali teit in vaste planten, kunnen we dit over zicht besluiten. 0 Tijdens den ommegang op het tentoon stellingsterrein vond de overdracht van het borstbeeld van wijlen den heer J. H. Kre lage, den stichter der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur, plaats. De heer Warnaar droeg het borstbeeld over onder de volgende bewoordingen: Bij het eeuwfeest op 1 November 1924 is over het leven en den arbeid van den heer Krelage zooveel gezegd, dat het mij ontheft van de taak daarover nog uit te weiden. Toen reeds is de gedachte bij mii opge komen den stichter een of andere blijvende herinnering aan te bieden. Het beste kon dit geschieden door een geschenk aan te bieden in den vorm van het borstbeeld van den grooten man. Een paar merkwaardige feiten vragen daarbij de aandacht: 1. De omgeving, die zoo heerlijk en schoon is, is als de bloemen een plaats van tijde- lijken aard. De bedoeling is dc buste over te brengen naar de hal van de Krelage- Stichting, die met aller medewerking tot stand moet komen. 2. De man, die voor deze tentoonsteiuöj het meest heeft kunnen doen, is de zoon, dien wij eeren met de aanbieding van dit borstbeeld. 3. Aangezien dit beeld bij ons moet op wekken het besef om te handelen in de lijn, die hij heeft aangegeven en h'ct vak grooter voor ons zelf te maken en tot wel zijn van het vaderlafld. Geen product im mers is zoodanig in staat als een speciaal Hollandsche cultuur een beeld te geven van eigen grootheid. Jhr. J. P. W. van Doorn, de burgemeester van Heemstede, heette de talrijke en hooge gasten hartelijk kelkom in zijn gemeente. Een woord van bijzonder welkom sprak hij tot de gezanten. Hij wijdde een woord van groote waardeering aan de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur en aan de door haar georganiseerde tentoonstelling. In herinnering werd door hem gebracht de ver dienste van J. H. Krelage en hechtte namens het gemeentebestuur van Heemstede een krans aan het zoo juist onthulde borstbeeld van den grooten Nederlander en Haarlem- De heer Krelage aanvaardde het borst beeld in de volgende bewoordingen: Volgaarne aanvaard ik in naam der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur het beeld van den man, aan wien zij haar ontstaan en hare pntwikkelinen gedurende Amsterdam - Haarlem Parklaan 107 - Den Haag Westermarkt 2 - Tel. 13749 - 26247. - Pletterijkade 48a de eerste veertig jaren van haar bestaan verschuldigd is. Beter dan één uwer ben ik in staat te beoordeelen of de kunstenaar, dien gij be reid hebt gevonden, deze uiterst bezwarende taak te aah'vaarden, in zijn arbeid geslaagd is Ik heb het voorrecht gehad, het kunst werk in wording te zien; mogen waarnemen met welke nauwgezette toewijding de beeld houwer zich beijverd heeft een samenvatting te geven van de eigenschappen, die* den stichter der vereeniging sierden. Tjipka Visser is er m. i. uitnemend in ge slaagd hem ons te doen zien in zijn patri archale gestalte, als een, die fortiter in re, suaviter in modo. leiding wist te geven aan zijn vakgenooten, als een voorganger, als van nature daarvoor aangewezen. Bij zijn nakomelingen moge dit beeld steeds het be sef levendig houden "an zijn hooge plichts opvatting, van zijn ongeëvenaarde werk kracht, van zijn rechtschapenheid en trouw. Het is mij een behoefte niet alleen als Voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, maar ook als .zoon, allen hartelijk dank te zeggen die hebben mede gewerkt, om deze hulde aan de nagedach tenis van mijn vader te verwezenlijken. De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur aanvaardt het beeld, in de stellige verwachting, dat eerlang in haar eigen tehuis een waardige plafats zal worden aangewezen voor dit bewijs' van dankbare hulde aan haren stichter. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Vooruit. Opgave van: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen 13 Maart 1925. Hoogste barometerstand 776.5 m.M. te Rennes. Laagste barometerstand 748.6 m.M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Maart. Zwakke tot matitgen. later toenemende westelijke tot zuidjvestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijlijk sneeuw, later regenbuien, aanvankelijk temperatuur om het vriespunt, later zachter. BLOEMSTILLEVENS. Tentoonstelling van Bloemstillevens in het Frans Hals-museum, door het Ned. Kunstverbond, afd. Haarlem. Van 14 Maart tot 21 Mei wórdt in het Frans Hals-museum een tentoonstelling ge houden van hloemstillevens van oude en mo derne Nederlandsche meesters, door het Ncd.- Kunstverbond, afd. Haarlem. Ongetwijfeld is deze tentoonstelling een der belangrijkste, welke gedurende de laat ste jaren in ons land gehouden is, dat des te meer, omdat van vele zijden medewerking is verleend, zoodat men er in geslaagd is, een expositie te organiseeren, die een volmaakt overzicht geeft van de bloemstillevens, wel ke onze vroegere en tegenwoordige Hol landsche meesters creëerden. O.a. heeft het Rijksmuseum te Amsterdam acht zeer belangrijke werken gezonden. Het gemeentelijk museum te 's-Gravenha- ge, het Mauritshuis en het Teylermuseum, hebben van hun rijk bezit in dit speciale genre vele stukken in bruikleen afge staan, welk voorbeeld door vele. particulie ren is gevolgd. Hierdoor wordt door deze expositie een beknopt maar volledig overzicht gegeven van het bloemschilderen van de 16e eeuw tot heden toe. Bloemen zijn bijna steeds geliefkoosde on derwerpen geweest voor onze Hollandsche meesters. Het- is, of ze telkens uit hun mach tiger werk terugkeeren tot de bloemen om er bezonkenheid en rust te zoeken en om hun palet ie zuiveren en de stofuitdrukking te veredelen. Eerst was het naïve, haast kin derlijke liefde voor dat, wat mooi was, dat hen aanspoorde, de edele vormen van teere bloemen met de sterke kwast te omlijnen en later met het zachte penseel te nuancee ren en te acheveeren. In de werken van Ambrosius Bosschaert en van der Ast, spreekt die liefde voor de bevallige vormen en fijne verhoudingen reeds,, hoewel dit niet terstond in het oog springt, In lateren tijd echter ontaardt het bloem- stilleven. Het is, of de schilders niet de tee re schoonheid der bloemen kunnen aanvoe len, of hun pronkzucht zoozeer is ingeroest, dat zij zelfs de bar-leelijke vazen belang rijker schijnen te vinden dan de wezenlooze bloemenopeenstapeling, met de vliegjes en dauwdrupjes, die „net echt" zijn. Van Oss is een der belangrijkste representanten van deze school van wezenloos idealisme. Een figuur als Rachel Ruysch staat mid den tusschen beide scholen in. Ook hier is da onnoozele en onmogelijke opeenstapeling hinderlijk, maar de werkelijk goed geziene stofuitdrukking, het onbeschrijfelijke „iets" dat het kunstproduct tot iets hoogs verheft, is hier aanwezig. Ook het werk van J. D. Heem, schilder van bloem- en fruitstukken, en een leerling van Daniël Saghers, den Antwerpschen bloe menschilder, geeft niet de bloemen in hun eenvoud, maar hij geeft met de geestelooze vlakheid, het „porzellan-arfige" van meesten als van Oss. De kleur is bij Heem donker, broeiende en diepe tonen geven het werk verinniging en gloed. Het is of de moderne meesters, als zij de gladde printure vaarwel zeggen, handelen in strijd met het karakter van hun stof. Maar, integendeel, zij weten door een breede toets veeleer hun onderwerp te verinnigen. Het bloemstilleven heeft onze oud-Hol- landsche meesters blijkbaar niet in den aard gelegen. Als we bijvoorbeeld lezen hoe Lai- ress'e in zijn Groo( Schilderboek van den bloemschilder verlangt, dat hij persoonlijk zijn bloemen zal kweeken, en daarbij vooral zorg zal dragen, dat hij alleen zeer edele exemplaren kweekt, dan maakt hij het de terecht, leerlingen zoo moeilijk, dat hij hen reeds ter-1 Beklaagde stond van dit genre afschrikt. Men ging er toe over, studie te maken van losse bloe men. deze werden, evenals bij een historisch stuk, gecomponeerd en het gevolg was, dat zij veelal de reeds genoemde reusachtige tui len schiepen. Tegenwoordig echter stelt men zich tevre den met het verinnerlijken van een enkel takje. Daarom hebben deze eenvoudige wer ken een buitengewone bekoring. Dc meester heeft al zijn kracht geconcentreerd op het simpele geval en hij, die niet in staat was een prachtig werk te scheppen in den zin van groot en veeleischend heeft thans een kunstwerk geleverd, dat vele groote ver diensten heeft. Alleen om deze eigenaaidige tegenstelling heeft deze expositie zeer zeker recht van bestaan en we vertrouwen dan ook, dat er veel belangstelling betoond zal worden, zoo wel door onze stadgenooten als door buiten landers. jammer, dat wij dit nu nog krijgen, nu we staan aan de opening van de bloeinenten- j toonstelling. We wilier hopen, dat de be zoekers zich niet zullen laten afschrikken door dit weer. Het geeft een eigenaardig gezicht, die besneeuwde straten, waar de trams met hup vroolijk wapperende vlag getjes door heenrijden De trams zijn zooals gisteren weer mei pekelwagens uitgereden. Storingen door ver- j trag.'ng of ontsporing vonden niet plaats. De telegraaf- en telefoondienst heeft tot I nu toe ook geen last ondervonden van de j sneeuwval. Vorig bedrag 107.25] J. v. K2.50 Mej. v. H0.501 Ter eere van den H. Joseph voor een spoedig herstel 2.50 J Ter eerfe van het H. Ha'rt 2.- N. N6.50 Mooi zoo! Het gaat nu beter. Wie volgt? 28 p. Ct. dividend. De gewone jaarlijksche algemeene vergade-| ing van aandeelhouders van de Haarlemsche Hypotheekbank zal worden gehouden te Haarlem, op Zaterdag 21 Maart a.s. te elijj uur, in het gebouw der Bank. In deze vergadering zai worden uitge-jj bracht het over het jaar 1924 opgemaakte enj door het college van commissarissen voorloo-J pig goedgekeurde verslag met balans en winsij en verkiesrekening. Voorgesteld wordt de agio-rekening (koersreserve) te verhoogen met f 13.769. 79 naar de dividend-reserve f 6573.83 en naair winst op nieuwe rekening f 11.662.81 over te brengen, waarna als dividend wordt voorge-j steld 28 pet. vrij van dividendbelasting, ui'j te keeren op dividend bewijs no.~35. Voorzien moet worden in de vacatures ïr het college van commissarissen, ontstaar| door de periodieke aftreding van de heererr jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden er jhr. mr. D. E'. van Lennep, die terstond her] kiesbaar zijn en voor herkiezing worden aan'J bevolen. Programma": F. C„ oud 45 jaar, van beroep dames-j kleermaker, had in de maand Junf van hefj vorig jaar bij verschillende ingezetenen varj deze stad gevraagd, of zij geen advertentie wilden plaatsen in het programma-boekje 'van de uitvoering van een volgens bewerer van C„ alhier bestaande toonecl- en ope| rette-vereeniging. Inmiddels bleek, dat bedoelde uitvoering niet gehouden zou worden, tevens, dat du vereeniging gefingeerd was. C. had deze manier van handelen echte! op touw gezet met het oogmerk, daarui voordeel te trekken. ïnfusschen waren dij programma's gedrukt en ten getale van 80(1 bij ingezetenen van deze stad en cmgeviiyl verspreid. Voor deze handelwijze stond C. Donder! dagmiddag voor de Haarlemsche Rechtbanlj Nog steeds kunnen wij geniet envan de sne uw en het ziet er niet naar uit alsof het .er sDOedig zal veranderen. Het is dubbel bekende het feit te hebbc genleegd. Eenige personen, bij wie C. geld vooi een advertentie had weten te krijgen tradei] als getuige op Zij allen bevestigden ook het feit. BI ieder van hen had C. een verhaal opgcJ discht omtrent de vereeniging en de uit: voering, die door deze vereeniging zoij worden tfegevcn. Dc Officier van Justitie eischte wegen| oplichting een gevangenisstraf van 3 maan den. Als pleiter trad op Mr. Leo Polak. Deze bestreed het in de dagvaarding te| laste gelegde, ter zake „wederrechtelijk: bevoordeeling. Volgens spr. was hier slecht alleen sprake van bevoordeeling, zonder he pmedicaat „wederrechtelijk". Op juridische gronden vroeg spr. daaroil ook vrijspraak van beklaagde Mocht over deze zienswijze de rechtban echter een andere conclusie vellen, dan wilde spr. gaarne op grond van beklaagde omstandigheden een voorwaardelijke ver oordeeling vragen. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 19 Maart a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1