RECHTSZAKEN. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS- Uitbreiding der Duitsche spoorwegstaking. Verdere bijzonderheden omtrent de vergadering van den Raad van den Volkenbond. Het overlijden van Soen Yat Sen. Onder de Radio-berichten: Belangrijke rede van Chamberlain in de zitting van den Raad van den Volkenbond. Hij verwerpt het protocol van Genève in zijn tegenwoordigen vorm. Het antwoord van Briand. Gem. buiten!, berichten. LORD BALFOUR NAAR PALESTINA. V ogelbescherming en eieren rapen. De wijziging dividend' en tantième-belasting. De Tilburgsche Verzekerings maatschappij onder de nood- regeling van Hoofdstuk IV der Wet op het Levensverzekerings bedrijf. De geweigerde Allerzielen opvoering te Hilversum. Het verblijf van het Koninklijk Echtpaar in Zwitserland. De ramp te Hoek van Holland. De begrooting van Binnen landse he Zaken en Landbouw. Burgeressen van Genève. Ontslag der huwende onder wijzeressen. Bewijs voor Nederlandschap voor België. De oorlogsbegrooting in de Eerste Kamer. Een museum voor Landbouw- en Zuivelbedrijf? De onvoorzichtige handels reiziger. De fraude bij het Garnizoen te Maastricht. De vadermoord te Groningen. Pater A. Schroder S. J. Mgr. B. A. de Wit. HANDEL EN NIJVERHEID. LJii het Metaalbedrijf. Landbouw- en Veeartseny- kundige Hoogeschool. De geheime diplomatie in het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis diende het Labourlid frevelyan een motie in, behelzende, dat geen verdrag met een vreemden stajt zou worden gesloten zonder goedkeuring van het parlement. Hij klaagde er over, dat de regeering de door MacDonald ingevoerde openbare diplomatie had verzaakt en weer was teruggekeerd naar de geheime diploma tie, waarbij de raadpleging van het parlement niet noodzakelijk was. De ondersecretaris van buitenlandsche za ken Mac Neil zeide, dat er talrijke waar borgen waren voor de parlementaire controle op de buitenlandsche aangelegenheden. De eenige uitzondering op de gebruikelijke pro cedure werd gemaakt, toen de Labour-regee- ring het Engelsch-Russische verdrag teeken- de op den dag, toen het parlement werd ver daagd, terwijl zij wist, dat het verdrag niet door het Lagerhuis was goedgekeurd, waar mee zij critiek van het parlement op het ver drag voor maanden wist te verhinderen. De motie werd verworpen. Het Lagerhuis nam met 255 tegen 133 stemmen een amendement der conserva tieven aan, inhoudende, dat de in het Lager huis gevolgde werkwijze de controle van het parlement op de buitenlandsche aangelegen heden voldoende verzekert. Bondgenootschap van Engelsche arbeiders. De bijeenkomst, die gisteren te Londen plaats had tusschen de mijnwerkers, spoor wegarbeiders en transportarbeiders, besprak vooralsnog uitsluitend het vraagstuk van de loon en der mijnwerkers en spoorwegarbei ders, terwijl de principieele quaestie van de samenwerking bij loonconflicten slechts in het algemeen werd aangeroerd. De leiders zijn geenszins ontevreden doch het gemeen schappelijk plan voor een innige vernieuwing van het vroegere drievoudig bondgenoot schap heeft het stadium van gedetailleerde besprekingen nog niet bereikt. Engeland en Indië. De ex-kanselier van de schatkist, sir Ro bert Home, verklaarde in een te Glasgow ge houden rede omtrent zijn jongste bezoek aan Indië, dat Engelands werk aldaar nog niet was voltooid. Hij kon zich niet de om standigheden indenken onder welke Indië zou kunnen blijven bestaan zonder Enge- land's hulp, of onder welke Engeland Indië in den steek zou kunnen laten, zonder dat het daarvan ongunstige gevolgen zou onder vinden. De millioenenbevolking van Indië kon niet worden samengetrokken tot iets, dat op een eenheidsstaat geleek en home rule was onmogelijk. Indien Engeland zich uit Indië terugtrok, zou het een chaos worden van elkaar bestrijdende rassen en godsdien sten. Herriot's rede op de Jaar beurs te Lyon. Herriot moet heel wat hooren over de rede, die hij bij de opening'van de Jaarbeurs te Lyon heeft gehouden en waar hij den Sovjet-gezant Krassin heeft begroet als de vertegenwoordiger van het Russische volk, waarmede het Fransche door zulke nauwe banden, welke tijdens den oorlog worden gevlochten, verbonden is. De anti-bolsjewistische Russische kolonie te Parijs heeft aanstonds tegen deze woorden geprotesteerd. Het orgaan der kolonie schrijft Het is de grootste onrechtvaardig heid, welke ooit tegenover Frankrijk, Rus land en de menschheid is begaan, om over deze herinneringen, die voor alle Russen \n Franschen heilig zijn, te spreken tot een voormalig agent van Duitschland, één van de helden van Brest-Litofsk, één van de schuldigen aan den dood van duizenden Russen. De Rappel" is ook zeer heftig en zegt Waar was Krassin in 1914, waar was zijn meester en God, Lenin Voor wie werkten zij en met welk geld, terwijl de Fransche en Russische soldaten hun bloed voor dezelfde zaak offerden -Wie leverden de gepantserde waggons, die door Duitschland en Rusland heen, verraad en nederlaag onder de troepen der geallieerden bracht Honderdduizenden jonge Franschen hebben met hun bloed de door Frankrijks vijanden gefinancierde af scheiding van Rusland betaald, welke de Duitsche divisies in het Oosten deed vrijko men en Hindenburg in staat stelde ze op het Fransche front te werpen. Wanneer men dan ook tot Krassin van het Russische volk spreekt, verdraait men de geschiedenis. Boycot aan dc Parijache Universiteit. De studenten der rechtskundige faculteit aan de Parijsche universiteit zijn vast be sloten zich tegen de colleges van prof. Scelle te verzetten. Zij wijzen er op, dat de benoe ming van den nieuwen hoogleeraar in het internationaal recht weliswaar juridisch in den haak moge zijn, maar dat zij niettemin in strijd is met de aan de universiteit be staande tradities. De minister van onderwijs doet een keuze uit de candidaten, doch in den regel kiest hij altijd den door de facul teit als eerste op de lijst geplaatsten candi- daat. In dit geval was het prof. Le Fur uit Rennes. Door Georges Scelle te benoemen heeft de minister een politiek medestander van het cartel willen bevoorrechten. De stu denten zullen niet dulden, dat de politiek in hun faculteit haar intrede doet en prof Scelle verhinderen te doceeren. Rapport van Foeli inzake de militaire controle. - Het aanvullend rapport, waarom de Ge zantenraad maarschalk Foch heeft verzocht, betreffende de Duitsche ontwapening, zal niet binnen een week gereed zijn. Dc Duitsche Spoorweg staking. Dc vakcentrale van dc spoorwegarbeiders heeft Dinsdag vergaderd en besloten den stakers haar sympathie te betuigen. De eischen van het personeel, zoo wordt gezegd, tijn rechtvaardig. De onderhandelingen zijn allen mislukt tengevolge van de halsstarrige provoceefende houding van de directie der spoorwegmaatschappij. Indien zij bij een dergelijke houding blijft volharden, zullen de vakvereenigingen tot scherpe maatregelen haar toevlucht moeten nemen. Gisteren heeft de staking zich overal uit gebreid vooral in Saksen is het aantal sta kers sterk toegenomen. Naar de Deutsche Eisenbahner-Verband mededeelt, is 95% van het goederenvervoer tot stilstand ge bracht. De Engelsche bezettingsautoriteiten heb ben verklaard, dat zij in haar zone onder geen omstandigheden een staking zullen toelaten. De Franschen daarentegen hebben zich neu traal verklaard. Zij zullen de staking toe laten, maar een eigen „noodverkeer" instel len met behulp van Duitsch spoorwegper soneel. Uit vakvereenigingskringen in Essen wordt vernomen, dat de bezettingsautoriteiten alle voorbereidende maatregelen hebben getrof fen, ten 'einde in geval van een algemeene staking een noodbedrijf te organiseeren met behulp van goed betaald personeel. Zitting van den Raad van den Volkenbond. In verband met het eventueel door den Volkenbond in - Duitschland in te stellen onderzoek be'sprak de Raad heden in geheime zitting de quaestie der Fransche veiligheid. Daar de geallieerde regeeringen nog steeds beraadslagen over het rapport der' inter- geall. militaire contrólecommissie in Duitsch land en niemand nog weet, of Duitschland tot den Volkenbond zal toetreden, heeft Briand verzocht de discussie over het speciale vraagstuk der contröle in het Rijnland uit te stellen tot de eerstvolgende zitting van den Raad in Juni a.s. In zijn geheime zitting van Woensdag avond kon de Raad het niet eens worden over het rapport der militaire commissie inzake de uitoefening van het recht van onderzoek in de gedemilitariseerde Rijn-zone. De quaestie zal daarom aangehouden worden tot de zitting van Juni. Het schijnt dat de Raad zich inzake het brievenbussen-conflict in Danzig met de be slissing der commissie, welke Polen in het ongelijk stelde, vereenigen zal. Polens po gingen de staatsrechtelijke verhouding tus schen Dantzig en Polen gewijzigd te krij gen, zullen niet met succes bekroond worden. Polen en Oost-Pruisen. Het orgaan van de Poolsche nationaal democratische partij heeft dezer dagen be toogd, dat niet de z.g. Poolsche corridor de bron van gevaar voor den vrede was, maar het feit, dat Oost-Pruisen bij Duitschland gebleven is. Tegen die bewering komt het „Berl. Tag." in verzet, 't welk constateert, dat de door het Poolsche blad geuite meening karakteristiek is voor de in breede Poolsche kringen heer- schende aggressieve stemming. Polen geeft zoo gaat het blad voort, zijn doel om zich meester te maken van Oost-Pruisen, welk doel het op de vredesconferentie van '19 met alle krachten heeft nagestreefd, maar niet bereikt, nog niet opgegeven. Oost-Pruisen is echter een zuiver Duitschland van bijna drie millioen zielen. In het huidige Polen leven thans reeds minderheden tot een sterkte van 35 a 40 der geheele bevolking Maar niettemin ziet het blad van de grootste en invloedrijkste partij in Polen het gevaar voor den vrede daarin, dat Oost-Pruisen bij het Duitsche Rijk is gebleven. In Polen wil men eenvoudig aan de isoleering van Oost- Pruisen en de daaruit voortvloeiende moei lijkheden een eind maken door de inlijving er van bij Polen. Fascistische relletjes. Uit vele Italiaansche plaatsen komen berichten van botsingen tusschen de fas cisten en de oppositie. Uit Bagno a Ripoli, bij Florence, worden botsingen tusschen fascisten en frontstrijders gemeld. Te Genua kwam het tot een handgemeen met de so cialisten. De moord, op den Sirdan. Uit Cairo wordt gemeldMahamoed Rachid heeft bekend, dat hij heeft deelgeno men aan den moord op den Sirdar. Het on derzoek maakt bevredigende vorderingen. De beklaagden zullen waarschijnlijk binnen tien dagen voor den rechter komen. Een zeilschip door een drijvend ijsveld geramd. Draadlooze berichten van het zeilschip „Stella Maris" melden, naar St. Johns (N. Foundland), dat het vaartuig door een drij vend ijsveld is geramd en op 90 mijlen af- stands van de Notre Dame Bay in zinkenden toestand verkeert. De equipage 80 man sterk, tracht het zeilschip „Prospero" te bereiken. Een bericht van de „Prospero" meldt, dat zij de „Stella Maria" zoekt, maar dat de hoeveelheid ijs geweldig en dat het moei lijk is vooruit te komen. De regeering vreest, dat de equipage der „Stella Maria" zich op het ijsveld bevindt. Zij heeft een stoomboot gezonden om hulp te verleenen. Nader wordt draadloos geseindDe „Prospero" heeft de bemanning van de „Stel la Maris" gered. Soen Yat Sen. Uit Peking wordt geseind, dat Soen Yan Sen hedenmorgen is overleden. Soen Yat Sen heeft zijn vrouw zijn wensch te kennen gegeven, dat zijn lijk zal worden gebalsemd en in een soortgelijke doodkist zal worden gelegd als dat van zijn vriend Lenin. Telegrafisch is te Moskou zulk een doodkist besteld In afwachting daarvan zal het lijk op een praalbed worden gelegd. Soen Yat Sen, wiens overlijden thans me zekerheid wordt gemeld, was een der grootste figuren in de Chineesche revulutionnaire beweging, die in Febr. 1912 met den troons afstand van de Mantsjoe-dynastie eindigde, nadat deze dynastie 267 jaren had geregeerd. INTERNATIONALE CONFERENTIE VAN TRANSPORTARBEIDERS. De Christelijke Transportarbeiders-In ternationale vergaderde op 6 en 7 Maart jl. te Hamburg. In zijn openingsrede wees de heer Kuhn uit Berlijn op de groote beteekenis van de christelijke organisatie der arbeiders in het transport- en havenbedrijf en de zeevaart. De heer A. Meeuwissen uit Antwerpen hield een inleiding ovef 1. Den arbeidstijd in de haven en tijdens de vaart2. het werk loosheidsvraagstuk 3. het loon en de index cijfers. Het congres was het er over eens, dat al leen krachtige organisatie in staat zou zijn, het misbruik maken van lange arbeidstijden te beperken. Het vraagstuk der werkloosheid zal op een volgend congres onder de oogen worden gezien. In verband met de vaststelling der loonen volgens de glijdende loonschaal verwierp het congres dit stelselTls in het algemeen onge- wenscht. LUIDSPREKERS IN HET HOOGER- HUIS. Een subcommissie van een speciale Hoo- gerhuiscommissie zal een voorstel onderzoe ken tot het plaatsen van een microfoon aan eiken kant van de tafel in het H^ogerhuis vlak bij de plaats, waar de lords spreken, die op de eerste banken zitten, en het voor zien van de andere banken met „ontvan gers" ten dienste van Hoogerhuisleden, die hardhoorig zijn. TRAGISCHE AVONTUREN. Een jonge Iersche vrouw, Green genaamd, die het in haar geboorteland niet uit kon houden, trok twee maanden geleden op avontuur naar Kenya waar zij, gewapend met een jachtgeweer, te voet de wildernis doortrok. Zij heeft echter niet lang pleizier gehad van haar avontuurlijk leven. Bij een ontmoeting met een rhinoceros heeft zij er het leven bij ingeschoten. Zij was bezig met het beklimmen van den Kenyaberg, toen Zij op den dikhuid stiet. Zij loste verscheidene schoten op het beest, doch slaagde er niet in het te dooden. Het aangeschoten woe dende dier rende op haar toe en ver trapte haar. Dezelfde rhinoceros deed een paar uren later een aanval op een automobiel, waarin een zekere kapitein Atkins en zijn vrouw zaten. Kapitein Atkins werd bij een poging om zijn vrouw tegen het beest te verdedigen gedood. UITVOERING DER DRANKWETTEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Een subcommissie van de commissie uit het Representantenhuis inzake alcoholische dranken adviseert in een uitgebracht rap port, dat het volgend Congres een wet zal aannemen, zwaardere straffen behelzend tegen degenen, die de drankwetten over treden. DE MOEDER VAN CHARLIE CHAPLIN. Mrs. Hannas Chaplin, de moeder van den filmkom.ek Charlie Chaplin, heeft, zoo meldt een draadloos bericht, van de immi gratie-autoriteiten aanzegging gekregen om vóór 26 Maart het land te verlaten. Zij kwam verscheidene jaren geleden uit Enge land naar de Vereenigde Staten tot het doen van een gezondheidskuur. AARDVERSCHUIVINGEN. •Uit Johannesburg wordt geseind, dat ten gevolge van hevige stortregens een groote aardverschuiving heeft plaats gehad. Op verschillende plaatsen in Zuid-Afrika zijn de spoorwegen vernield. DE JAPANSCHE VROUWEN. De publieke tribune van en detoegangen tot het parlement waren Woensdag dicht bezet met vrouwen en meisjes, die geschrif ten uitdeelden, waarin om gelijke rechten voor de Japansche vrouwen met de mannen werd gevraagd. Een deputatie bood drie wetsontwerpen aan, de vrouw betreffend, een het vrouwenkiesrecht behelzend, een tbt op heffing van de wet, waarbij den vrouwen wordt verboden lid te zijn van politieke ver- eenigingen, en een tot toekenning van de zelfde rechten aan dc vrouw als de man op het gebied van het hooger onderwijs. De Mohamedanen en Arabische christe nen zetten hun krachtige actie voort om den dag van Lord Balfour's aankomst in Pales tina tot een rouwdag te maken. Afgevaardig den van beide partijen trekken door het ge heele land om op te wekken om op 1 April het werk neer te leggen. De wijziging der jachtwet 1923. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het wetsontwerp tol wijziging van enkele artikelen der Jachtwet 1923 werd betreurd, dat in de Tweede Kamer het amendement-Van Sasse van Ysselt niet is aangenomen. Dientengevolge zullen vele nuttige vogels als grutto's, kemphanen er, dergelijke, zoomede bijna alle plevieren, dia tot dusverre de bescherming van de Vogel- wet genoten, in het vervolg als wild wor den beschouwd, en dat uitsluitend om het rapen van dc eieren dier vogels mogelijk te maken. De minister beeft in de Tweede Kamer gezegd, dat het amendement in strijd was met dc Conventie van Parijs van 1902. In verband hiermede werd gevraagd of de mi nister vrij is om de jacht op sommige wild soorten niet te openen, ook al zouden de provinciale besturen de opening wel wen- schen, en of de minister niet van oordeel is, dat het beter ware do toetreding van ons land tot de Conventie in te (rekken, nu gebleken is, dat die zulke allerbedenke- lijkstc gevolgen heeft voor de bescherming van voor den landbouw nuttige vogels. De verdeeling der opcenten tusschen de gemeenten. In het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de dividend-, en tantièmebelas ting 1917, en herziening van de regelen voor de heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op deze belasting wordt op gemerkt, dat bij de hier voorgestelde wij ziging der wet van 26 Juni 1918 het aantal der ten behoeve van de gemeenten te hef fen opcenten gebracht wordt van 30 op 48. Door enkele leden werd de vraag ge steld, waarom nu de regeering meent, die opcenten op het vaste bedrag van 48 te moeten brengen, hoewel er nog verschil lende gemeenten zijn, die thans de 18 ex tra opcenten niet heffen de regeering het beginsel handhaaft, dat slechts 30 op centen eventueel voor vcrdeeling tusschen verschillende gemeenten in aanmerking ko men. Een gegronde reden hiervoor volgens deze leden is niet aanwezig. Voorts werd er op gewezen, dat een op deze aangelegenheid betrekking hebbend adres van het gemeentebestuur van Schie dam bij de Tweed. Kamer te laat is inge komen, om daaraan toch de volle aandacht te schenken, en dat een in verband hier mede door den heer Boon c.s. ingediend amendement werd ingetrokken, toen de minister had toegezegd, deze zaak onmid dellijk in verder onderzoek te nemen. Ge vraagd werd of de minister reeds de resul taten van dit onderzoek kan mededeelen. De portefeuille gereduceerd en overgedragen aan de Levensverzekering Bank Amsterdam, onder garantie der Utrecht. Bij beschikking der Rechtbank te Breda, d.d. 10 Maart 1925, is ten aanzienvan dc Tilburgsche Verzekerings-Maatschappij, ge vestigd te Tilburg, Tuinstraat 54 op haar verzoek volgens advi.s der Verzekerings kamer, verklaard, dat zij verkeert in den noodtoestand, bedoeld in art 40 e v. der Wet op het Levensverzekerirtgshcdrijf 1922. Verder heeft dc rechtbank cp voordracht der Verzekeringskamer beschikt, dat de verzekerde kapitalen er. renten welke op 10 Maart 1925 nog niet voldaan en de premiën, welke op dien datum nog niet verschuldigd waren, worden teruggebracht tot 70 pCt. en dat de aldus verminderde verplichtingen worden overgedragen aan dc l evensverzekc- ringsbank Amsterdam te Utrecht Deze overdracht geschiedt onder garantie der Levensverzekeringsmij. „Utrecht". Van deze beschikking "kan gedurende acht dagen resp een maand bij den procu reur in beroep worden gegaan bij het Ge rechtshof te 's Bosch. Naar wij vernemen, overtreffen de verplichtingen der Tilburg sche aanzienlijk de activa, zelfs als men het aandeelhouders-obligo, voor zoover volwaardig, in aanmerking neemt. De Directeur der Tilburgsche, de heer L. H. M. Mutsaers, is als zoodanig door de Verzekeringskamer ontslagen en vervangen door den heer F. A, H. Marchand, Spoor- laan 156 te Tilburg, aan wiens adres van heden af hel kantoor der Tilburgsche ge vestigd zr\ zijn. In de Woensdagavond gehouden vergade ring van den Hilversumschen raad, is op voorstel van den burgemeester met 14 tegen 7 stemmen besloten geen verlof te geven aan den heer Van der Glas tot het houden van een interpellatie in zake de weigering van den burgemeester tot het doen opvoeren van Allerleien. De burgemeester grondde zich cp art. 188 van de Gemeentewet. Z. K. H. Prins Hendrik bracht Donderdag een bezoek aan Bern, waar de Zwitsersche regeering hem een lunch aanbiedt. Wellicht zal de Prins ook den Volkenbond on-officiëel bezoeken. Daarentegen wordt een bezoek der Ko ningin geheel uitgesloten geacht. Naar wij vernemen heeft de Koningin uit Zwitserland opdracht verstrekt om H. M. deel neming kenbaar te maken aan de nagelaten betrekkingen van de opvarenden der sleep boot „De Schelde", die het leven lieten bij de pogingen om het in nood verkeerende stoom schip „Soerakarta" af te brengen. Dientengevolge heeft de Secretaris der Ko ningin telegrafisch de deelneming der Konin- ging overgebracht aan den Commissaris der gemeente Rotterdam te Hoek van Holland. De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming de begrooting 1925 van Binnenland- sche Zaken en Landbpmv aangenomen. Naar aanleiding van de komst te Genève van de Koningin en Prins Hendrik herinneren de Zwitsersche bladen er aan, dat dc over grootvader van Prins Hendrik van Mecklen- burg-Schwerin werd benoemd tot burger van de stad Genève, en dat daarom de Koningin en Prinses Juliana burgeressen van Genève zijn- De Tweede Kamer heeft met 35 tegen 27 stemmen aangenomen liet wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 (ontslag der huwende onderwijzeres.) Een geldigheidsduur van 5 jaar. De Commissaris der Koningin in dc pro vincie Zuid-Holland heeft naar aanleiding van een schrijven van den minister van Bui tenlandsche Zaken aan de gemeentebesture!. per circulaire medegedeeld, dat de bewijzen van Nederlanderschap gedurende 5 achter eenvolgende jaren kunnen dienen als legiti matiepapier voor Nederlanders, die zich naar België wenschen te begeven. Aangenomen met 20 tegen 8 stemmen. In de Donderdag gehouden zitting der Eerste Kamer is de begrooting van Oorlog aangenomen met 20 tegen 8 stemmen Tegen de soc.- en vrijz.-democraten De vesting-, staatsbedrijven- en artillerie- inrichtingen-begróoiingen werden z. h. s. aangenomen Aan de orde zou hierna de begrooting van Justitie zijn, doch de behandeling hiervan werd verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. Volgen» de „Leeuwarder Crt.", zal worden overgegaan tot de stichting van «en'museum voor landbouw- en zuivelbedrijf. Het museum zal ondergebracht worden in het Friesch museum te Leeuwarden, In een café in Nijmegen saten op een avond in Januari, een Dordtsche handelsreiziger. In hetzelfde café bevonden zich twee man nen, in gezelschap van een tweetal vrouwen. Toen de reiziger later op den avond een an dere zaak bezocht, trof hij daar wederom het viertal aan. Hij sloot zich bij hen aan en er werd geducht gedronken. Na het slui tingsuur hebben zij met hun vijven een auto tochtje gemaakt. Een der mhnnen inviteerde den reiziger met hen mee naar huis te gaan, om nog een „afzakkertje" te drinken. De reiziger nam de uitneodiging aan en ging met het gezelschap mee. Ten hunner huize ver- Zochten zij hem om eenig geld, om drank te koopen. De man gaf een tientje mee, doch wat en wie er ook kwam.... geeft drank. Hierop eischte hij zijn geld terug, waarop een der mannen hem een opstopper gaf. De an dere leden van het gezelschap volgden dit voorjpeeld en een oogenblik daarna was de reiziger zijn portefeuille met f 50 kwijt. Vervolgens dwongen zij hem tot net schrij ven van een schuldbekentenis van f 15, waar na zij hem f 2.25 gaven om elders te kunnen logeeren. De reiziger gaf het voorgevallene aan bij de politie met gevolg, dat Woensdag voor de rechtbank te Arnhem het viertal terecht stond. Het waren de 32-jarige monteur D., de 27-jarige los werkman EI. R., de 27-jarige vrouw C. M. en de 27-jarige vrouw S. D. geb. L. uit Nijmegen, allen gedetineerd. Het eerst werd gehoord de handelsreiziger uit Dordrecht als getuige,wiens verklaringen neerkwamen op het bovengenoemde ver haal. De pres. beloofd Getuige De pres. „Heeft u hun in den auto geld „Absoluut niet." „Bijna alle vier hebben gezegd, dat u hun f 50 beloofd heeft." Getuige „Dat is niet waar." De Pres. „Het is buitengewoon onvoor zichtig van u geweest om met onbekende -icrsonen dien autotocht te maken." Get. „Ze drongen zich op." Hierna werd bekl. D. voorgeroepen. De pres. „Heeft u van tevoren afgespro ken dezen man te berooven Bekl. „Nee, edelachtbare." Rechter Boeles „Heeft u hem de schuld bekentenis afgeperst Bekl. „Neen, hij heeft ze vrijwillig ge geven." De pres. „U heeft hem anders toch ge dicteerd." Rechter Boeles ,,'t Is overigens nog al zoo de gewoonte bij jullie met die schuldbe kentenissen." Berkl. R., voorgeroepen, verklaarde den reiziger te hebben gestompt, omdat hij dacht dat ze aan 't bakkeleien waren. Getuige was met zijn vrouw beneden en op het hooren van vermeende ruzie, waren zij naar boven gegaan. De pres. „Is hem de uitgang versperd Bekl. „Hij kon zoo door de deur weg." De pres. „Ja, als hij de schuldbekentenis geteekend had." Bekl. deed vervolgens een verhaal, waar uit zou blijken dat de handelsreiziger Zich nogal een gefortuneerd man zou hebben ge toond, dat hij maar een cheque te teekenen had en daëhij dan direct f 1000 had,enz.het- geen den president de opmerking ontlokte, dat het htm dan wel verleidelijk werd ge maakt. De pres. „Heeft u ook meegeholpen met de berooving V' Bekl. „Nee, hij heeft het geld gegeven. De pres. „Aan de politie heeft u anders bekend dat u wel meegeholpen heeft." De volgende beklaagde, vrouw C. M. be kende, dat zij uit een pakje dat de reiziger bij zich had, eeu overhemd en toiletartikelen had weggenomen. Verder deelde zij mede, dat de man haar f 50 had gegeven. De pres. „U heeft ze uit zijn handen ge nomen 1" Bekl. „Nee, hij heeft ze gegeven De pres. „Hoeveel heeft u er van gehad? Bekl. :„f 17.50 1" De pres. „Heeft u het schrijven van de ■chuldbekentenis ook verhinderd?" Bekl. „Nee, hij wou ze vrijwillig geven." De pres. „Maar u heeft dc pen en het pa- Ver er voor gehaald." Bekl.: „Hij heeft er om gevraagd.' Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den president, antwoordde bekl. dat de reiziger haar in den auto f 50 had be loofd en haar toen tevens had gezegd met haar naar Amsterdam te gaan. De reiziger, nogmaals voorgeroepen, durf de niet zeker te zeggen, of hij haar f 50 had be loofd. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, achtte den diefstal met geweldple ging en afpersing niet bewezen waarom spr. hiervan voor alle vier vrijspraak verzocht. Tegen bekl. C. M. eischte spr. wegens dief stal van een overhemd en toiletartikelen een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek preventief. De verdediger, mr. Frowein sloot zich bij het requisitoir aan. Voor bekl. C. M. ver zocht pl. clementie. Uitspraak over acht dag. Tegen een slager 8 maanden geëischt Dinsdag had zich voor de Rechtbank te Maastricht te verantwoorden, de slager J. W., ter zake van valschheid in geschrifte en heling. Beldaagde had in September 1924 een rekening ingediend voor vleesch, geleverd aan de troepen die voor herhalings-oefe- ningen onder de wapenen waren, groot f 7371.34, welke rekening ongeveer f 2000 te hoog was. Bekl. erkende het geld te hebben ontvangen doch voerde aan, dat hij uit zichzelf de reke- ,ning niet te hcog zou .hebben gemaakt, doch dat de luitenant het hem had voorgesteld. Hij '-■ad toegestemd, onder beding, dat hij de E Ift er van zou krijgen. Hij had dan ook wer- 1 'ijk f 900 voor zijn aandeel ontvangen, ter- t;"jl de luitenant S. nog een gedeelte van het g ld aan sergeant V. had gegeven. Luitenant t- als getuige gehoord, erkende, dat hij bekl. heeft voorgesteld, de ingediende rekening te verhoogen. Hij heeft toen aaii den slager gegevens verstrekt, waarnaar deze de reke ning heeft opgemaakt. Het O.M. waargenomen door mr. Kode- ritsch, zeide, dat in deze zaak veel namen zijn genoemd, hij stelt er echter prijs op te^ ver klaren, dat van de kwade trouw van'luit. De Jonge niets is gebleken. Bekl. heeft, toen de feiten bekend werden berouw betoond en alles wat hij te veel had ontvangen, ook het geld, dat de luitenant zich had toegeëigend, terugbetaald en alles bekend. Ter zake van valschheid in geschriften en heling eischte spreker 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Schous verzocht opleg- rins van een voorwaardelijke straf. Donderdag, stonden voor de arrondisse mentsrechtbank te Groningen terecht, de 26- jarige schipper J. Feensti i, te Engelen cn diens broeder, de 20-jarige schipper W. C J. Feenstra, te Groningen, ter zake,' dat zij op 20 December 1924 hun vader A. Fecnstra, bij de keel hebben gegrepen en een zakdoek met kracht hebben gedrukt op diens mond, ten gevolge van welke handelingen, genoem de Feenstra, ha korten tijd, ten gevolge va» verstikking is overleden. Subsidair wordt ten laste gelegd mishan deling den dood ten gevolge hebbende. In de 'zaak zijn negen getuigen a charge gedagvaard. De rechtbank werd gepresideerd door Mr, F. J. Lisman, terwijl het O. M. werd waarge nomen door Mr. J. L. Steenlack. Als verde- diget van beklaagden treedt op Mr. W. J. M Weersma. Er was buitengewoon veel belangstelling van de zijde van het publiek. Als eerste getuige in deze zaak werd ge hoord, dr. Posthumus, te Groningen, wiens hulp werd ingeroepen op den avond van den 2óen December, ten huize van den vermoor de. Hij vond daar Feenstra in de gang in zittende houding op een bank, met een handdoek om den hals. Get. constateerde den dood en waarschuwde de politie. Daarna werd gehoord de hoofdinspecteur van politie, S. W. Moolenaar, die een onder zoek ter plaatse had ingesteld. Get. heeft o.m. eenige foto's genomen en het lijk doen vervoeren naar het academisch ziekenhuis. De volgende getuige, de rechercheur H. L. Stiekma, vertelde een en ander omtrent het in handen stellen van het lijk aan dr. Ch. W. G. Mieremet in het ziekenhuis. Dr. Mieremet, lervolgens gehoord, heeft het lijk op 22 December geschouwd en van zijn bevindingen rapport uitgebracht. Hij komt o.m. tot de conclusie, dat verstikking de oorzaak is geweest van Feenstra's dood, terwijl onderhuidsche bloedingen en verwon dingen verraden, dat er geweld is gepleegd. Desgevraagd verklaart get. dat de dood, op deze manier veroorzaakt, binnen enkele mi nuten kan intreden. Verder werd als getuige gehoord C. H. Scholte, een buurman van den vermoorde. Gel. heeft op den bewusten avond over de schutting gekeken, omdat zijn huisgenooten gegil hadden gehoord. Get. zelf vernam een in sterkte afnemend rochelend geluid. Hij is daarna weer in huis gegaan, meenende, dat er weer eens ruzie bij de familie Feen stra was. De dochter van dezen getuige verklaarde, op den middag van 20 December, tegen half zes een hevig gegil te hebben gehoord. Ook constateerde zij de aanwezigheid van beide beklaagden. Het verhoor der beklaagden. Beklaagde Jan Feenstra, daarna gehoord, verklaarde, dat zijn vader en moeder een slecht leven hadden. Zijn vader dronk en sloeg zijn moeder. Op den morgen van den 20en December bracht zij een bezoek bij beklaagde aan boord van diens schip. Het gesprek kwam op den vader, waarover de moeder zich beklaagde. Volgens vroegere verklaringen zou de moeder bij die gele genheid gezegd hebben: „Als hij weer zoo is, smoor hem dan maar," waarop beklaagde gezegd zou hebben: „We zullen eens kijken hoe 't vanavond loopt." Bekl.' zeide, zich thans die woorden niet meer te kunnen herinneren, 's Middags brachten beide broers een bezoek aan het ouderlijke huis. De oude Feenstra begon te schelden en zijn zoem verwijten te maken over het feit, dat deze' de rente en aflossing van een hypotheek van 5000 welke de vader op een schip van zijn zoon had gege ven, in handen van zijn moeder had gesteld. Volgens bekl. heeft de vader hem toen aangegrepen en hem uitgescholden voor gauwdief en luiwammes en hem zelfs ge dreigd met dc woorden: „Nou ga je d'r aan". Bekl. verdedigde zich en riep zijn broer te hulp, omdat, naar zijn zeggen, zijn vader hem de baas werd. De eisch. Het O.M. eischte tegen J. Feenstra drie jaar en tegen W. C. J. Feenstra één jaar ge vangenisstraf. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verneend aan den WelEerw. Pater A. Schrader S.J. en in diens plaats be noemd tot kapelaan aan de bijkerk van den „H. Franciscus Xaverius" (Krijtberg) te Am sterdam, den WelEerw. Pater J. van Heug- ten S.J, Mgr. B. A. de Wit, vicaris-generaal van het Aartsbisdom en Deken van Utrecht her dacht Woensdag den dag, waarop hij vóór 12 'A jaar tot kanunnik van het Metropoli- taan Kapittel werd benoemd. De dag ging in alle stilte voorbij. t Naar de Stand, verneemt, heeft de heer Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid, aan de vijf landelijke organisaties van werk nemers in het metaalbedrijf, onder dagtceke- ning van 6 Maart een brief gericht, waarin hij met zorg en leedwezen constateert, dat de groote Amsterdamsche metaalbedrijven zichtbaar achteruitgaan. De heer Zaalberg constateert verder, dat in de Amsterdamsche metaalbedrijven be trekkelijk hooge loonen worden betaald, hooger in elk geval dan te Rotterdam. Hij meent de oorzaak van dezen achteruitgang vooral te moeten zoeken in den korten werk tijd, waardoor de exploitatiekosten hoog blij ven. Hoezeer hij ook prijs stelt op het be houd en het doorvoeren van den achturen- dag, in het belang der werklieden, meent hij toch dat dezen meer gebaat zijn, bij een winstgevend bedrijf, dat, indien het eenmaal weer op gang is. gunstiger perspectief opent vóór het weder invoeren van den achturen- dag. De directeur-generaal beveelt daarom de vijf werknemersorganisaties ernstig aan de overweging van het vraagstuk der verlenging van den arbeidstijd voor het metaalbedrijf in Amsterdam. Samenvoeging door de regeering overwogen. Naar de Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw in de Eerste Kamer me dedeelde, overweegt hij samenvoeging der 1 andbouwhoogeschool te Wageningen met d« Veeartsenijkunditfe hoogeschool te Utrecht V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6