gemengd' nieuws""" Naar Borneo. ORDE EN ARBEID. Dalende werkloosheid in de diamantindustrie. KERK EN SCHOOL. De muziek van de Belgische Guidesin ons land. Een nieuw zusterklooster te Treebeek. •Overreden en gedood. Een detective-roman, als reisgids. HANDEL EN NIJVERHEID. BINNENLANDSCH NIEUWS. PORNOGRAFISCHE GESCHRIFTEN. FINANCIËN. Een onaangename naams verwarring. Opsporing verzocht. MN ONZE ABONNE'S. Herhaaldelijk ontvangen wij bericht van onze agenten, dat sommige Ml A-eek- en kwartaal-abonné's de abonnementsgelden niet OP TIJD voldoen Irs het belang eener goede administratie zijn de agenten verplicht, zoo- we! de abonnementsgelden van hen, die per week betalen, als die van de k /arfaal-abonné's op zoo kort mogclijken termijn aan ons af te dragen. Wij verzoeken daarom aan allen, de abonnementsgelden steeds op tijd te wii'en vcidoen en niet de agenten twee-, drie-, ja zelfs nog meerdere m -.lef om die toch kleine bedragen te laten vragen. Legt het geld steeds gereed, daardoor helpt U de agenten hun niet altijd even gemakkelijke en aangename taak goed te volbrengen. Duivenliefhebbers in actie. De laatste van de „Medusa." KUNST EN KENNIS. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Voetbal. HANDEL EN NIJVERHEID. UIT DEN OMTREK. botLtcontrolestation HEEMSTEDE MOGELIJKE STAKING IN DE MIJN INDUSTRIE. De Bondsraad van den Nederlandschen Mijnwerkersbond vergaderde Vrij dagavond in „Ons Huis" te Heerlen en heeft besloten de circulaire aan alle mijnen te ver- preiden waarin hij mededeelt dat in de con tact-commissievergadering van Vrijdagmor gen een brief voorgelezen is door den voor zitter, afkomstig van den Minister van Wa terstaat, meldend dat de regeering een vracht tariefverlaging voor hare rekening neemt op de korte afstanden van 20 pet. en dat een voorstel tot yoorloopige opheffing van mijn recht zal worden ingediend bij de Tweede Kamer, met dien verstande, dat toch aan de gemeente en provincie de uitkeeringen zul len worden verstrekt, zoodat er geen belas- tingverhooging voor de arbeiders uit voort vloeit. Evenwel blijven de ondernemers 5 pet. loonsverlaging eischen, terwijl niets wordt gedaan voor huishuurverlaging en goedkoo- pe levensmiddelen. Bovendien werd door de werkgevers er aan toegevoegd dat, als de toestand zoo blijft er over een paar maanden toch weder wijziging in de loonen zal moe ten worden gebracht. Wij vermoeden dat dit na de Kamerver kiezing zal zijn. Ons oordeel is de mijn werkers kunnen geen nieuwe loonsverlaging aanvaarden. Onderhandelen helpt niet meer. Er blijft slechts één middel over dat is door staking te trachten loonsverlaging te keeren. Welnu, wij zijn bereid en als de Chr. Mijn werkersbond, die reeds te kennen gaf in de contact-commissievergadering van 28 Fe bruari tegen de spoorwegdirectie te willen staken, nu niet den moed in de schoenen rinkt, maar pal durft blijven te staan voor uwe loonen, dan is de mogelijkheid daar voor daadwerkelijk verzet. In de week van 1 tot 7 dezer bedroeg het aantal werkloozen in de diamantindustrie te Amsterdam 187 egen 217 in de week te voren. Concerten in Rotterdam en Amsterdam. De Brusselsche „Standaard" meldt, dat de militaire kapel der Gidsen uit Brussel, in Juni te Rotterdam een concert zal geven, onder leiding van kapelmeester Prëvot. Ook in Amsterdam zal het muziekkorps optreden, waarschijnlijk aangevuld met een zeer sterk bezet symphonieorkest. In het mijndorp Treebeek (Staatsmijn Em ma) zal door de Eerw. Zusters van Steijl een nieuw klooster en kapel gebouwd wor den. Sinds jaren verrichten de Eerw. Zusters er haar zegenrijken arbeid (onderwijs, wijk verpleging). Zij zijn in een eenvoudige mijn werkerswoning gehuisvest. Een 12-jarige schooljongen G. G. ge naamd, wonende in de Muntelstraat te den Bosch, sprong op de Zuid-Willems vaart op de stoomtram. Na een indje te hebben meegerden, wilde hij er af sprin gen, doch kwam onder de wielen terecht. Zijn rechterbeen werd afgereden en de rechterheup verbrijzeld. Toen men hem in een café had binnengedragen bleek de jon gen reeds overleden. NAVORDERING TABAKSACCIJNS. 'a Herinnering voor Winkeliers en grossiers. Van bevoegde zijde herinnert men aan het navolgende In de Staatscourant van 23 December 1924 zijn de voorschriften opgenomen die verband houden met de invoering van den verhoogden accijns op sigaretten, rook- en pruimtabak en snuif. Voor grossiers en winkeliers komen die in hoofdzaak hier op neer, dat zij verplicht zijn uiterlijk op 1 April e.k. ten kantore van den Ontvanger der accijnzen aangifte te doen van hun voorraden, die van oude banderolles zijn voorzien en waar/oor dus de verhoogde accijns niet is betaald. Voor het doen van aangifte moeten de formulieren worden gebezigd, die daarvoor ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn gesteld. Grossiers en winkeliers die afschrift wen schen te houden van hun aangifte, kunnen die formulieren in tweevoud aanvragen. De Ontvanger der accijnzen verstrekt den aangever uiterlijk op den 15en werkdag na de inlevering der voorraadsaangifte een aan tal navorderingszegels, overeenkomende met het getal der in de voorraadsaangifte vermelde verpakkingen. Zij moeten ten kantore van den ontvanger worden afgehaald. De grossiers en winkeliers zijn verplicht die navorderings zegels binnen 20 dagen na de inlevering der voorraadsaangifte op de daarin aangegeven verpakkingen te plakken en wel zoodanig, dat een zegel niet weder van een verpakking kan worden verwijderd, zonder dat öf het zegel öf de verpakking wordt beschadigd. Het in de voorraadsaangifte verzwijgen van verpakkingen, waarvan de verhoogde accijns niet is betaald het gebruiken van navorderingszegels voor niet in de voorraads aangifte vermelde verpakkingen of het niet behoorlijk vastplakken der navorderings zegels is strafbaar. De navorderingszegels, die den vorm hebben van kwitantiezegels, worden geper foreerd en gegomd verstrekt. Het opplak ken dier zegels vereischt dus niet meer moeite dan het kleven van een postzegel op een brief omslag. Heb het uitstekendste aan te bieden da' Iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. Op vragen van den heer Deckers betref fende het nemen van maatregelen in verband met de toenemende verspreiding van porno grafische geschriften, antwoordde de Minis ter van Justitie Het is den Minister bekend, dat de ver spreiding van pornografische geschriften den laatsten tijd in ons land is toegenpmen. Reeds gedurende geruimen tijd geeft hij zijn meer bijzondere aandacht aan deze aan gelegenheid. Aan zijn Departement is een vrij omvangrijke correspondentie met verschil lende parketten over het onderwerp aanwe zig. Reeds in Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk IV der, Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1925 heeft de Minister er echter op gewezen, dat bij de toepassing van art. 240 van het Wetboek van Strafrecht een groote mate van voorzichtigheid past, omdat een mislukte vervolging aan het be trokken libel meer bekendheid verschaft, die den toestand op hoogst bedenkelijke wijze kon verergeren. Uit de vervolging en veroordeeling in eerste instantie en door het gerechtshof te 's-Gravenhage in hooger beroep van den uitgever van een dier ge schriften (arrest van 24 Dec. 1.1.) blijkt, dat waar mogelijk, echter inbeslagneming van pornografische geschriften met strafrechte lijke vervolging plaats vindt. Het is aan de parketten overigens bekend, dat het den Minister gewenscht voorkomt en in zijn geest is, tot vervolging over te gaan, wanneer er voldoende kans is, dat van de in te stellen strafactie resultaat te wachten is. FAILLISSEMENTEN IN NEDER LAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van dei Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 13 Maart, in Ne derland uitgesproken 98 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 Maart 1925 902 faillissementen tegenover 917 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Wij meldden dezer dagen de arrestatie van den gepensionneerden hoofdonderwijzer Hou- ben te. Maastricht, in verband met de ont dekking te zijnen huize eener geheime bran- derij. De Fransche consul, de heer Maurice de Nicault te Rotterdam, vestigt er de aandacht op, dat menigeen abusievelijk in de meening verkeert, dat het hier den pas afgetreden directeur der H. B. S. en consulair agent van Frankrijk, de» heer H. F. J. Houben, betreft. Deze toevallige naamsovereenkomst is vooi den heer H, F. J Houben buitengewoon on aangenaam. Ten overvloede verklaart de heer Dé Nicault, dat de heer H. F. J. Houben, consulair agent van Frankrijk te Maastricht, werd geridderd in het Legioen van Eer, niets met deze zaak uitstaande heeft en dat de heer H. F J. Houben met den bedoelden hoofdonderwijzer zelfs niet verwant is. De heer H. F. J. Houben is juist dezer da gen als directeur der H. B S. te Maastricht afgetreden en was een zeer bekwaam leer- aar; hij werd van vele zijden gehuldigd voor zijn groote verdiensten. De avonturen van drie jongens. Men meldt uit Roosendaal: Aan de Belgische grens, onder Nispen, werden Donderdag aangehouden drie jon gens van ongeveer *16 jaar, afkomstig uit Leiden, die de ouderlijke woningen waren onlloopen en nu de wijde wereld inwilden. Het plan tot ontvluchting was lang te voren heimelijk voorbereid, waarbij zij gezorgd hadden voor heel wat kleedingstukken, wel ke tevoren thuis waren bijeengezocht en op geborgen, in afwachting van den dag, dat het plan zou v/orden uitgevoerd, zonder dat zulks bij de ouders argwaan had kunnen ver wekken. Toen de dag van het avontuur was aange broken, tegen ze met hun bagage bepakt, op weg naar het station in Leiden, waar ze zich voorzagen van de noodige plaatsbewij zen naar.Roosendaal. Om de strenge controle aan het station al daar te ontgaan, zouden ze n.l. van Roosen daal te voet over de grens naar België gaan; zoo was althans bet plan. Maar ze bereik ten de grens niet. Onder Nispen toch wordt even goed en secuur de grens bewaakt en toen zij daar Esschen uit het land der vrijheid voor zich zagen, was de Nispensche politie zoo Vrien delijk hen belangstellend naar de plaats van hun herkomst en naar hun reisdoel te infor- mceren. En toen kwam er nog veel meer aan het licht, want bij verder onderzoek bleek, dat zij, behalve het noodige geld de één had 14 gulden, de ander 46 franc en de derde nog 'n 50 franc op zak ook voorzien wa ren respectievelijk van een scherp dolkmes, een boksbeugel en een spiraalveeren gum mistok, terwijl bovendien de jongelui voor zien waren van een collectiedetective romans, waarvan het lezen vermoedelijk niet vreemd was aan de „grootsche" en niet min der bedenkelijke reisplannen. Den jeugdigen avbnturiers werd natuurlijk beduid, dat hun reis nu aan het eind was en ten bewijze daarvan werden ze onder poli- tie-geleide naar de respectievelijke ouder lijke woningen teruggebracht, met een pro ces verbaal, wegens het dragen van verbo den wapenen. BRAND TE SCHIEDAM. Vrijdagnacht half één werd brand ontdekt in een pand van drie verdiepingen op de Noordvest te Schiedam, eigendom van Van Dijk, waarin gevestigd was de automobielhan del en reparatieinrichting der firma Hommel en Van Rijn. Een motorspuit en twee stoom spuiten waren spoedig aanwezig. Er was veel brandbaar materiaal, benzine, smeerolie en rubberbanden. Het gebouw is geheel ver nield. De muren zijn omgehaald, wegens gevaar voor het verkeer. De oorzaak van den brand is onbekend. Niets is gered. De eigenaar van de zaak, J. M. Hommel, was uitstedig. De inventaris was verzekerd. Het pand was laag verzekerd. BRAND IN EEN SCHOOL TE GOUDA. De kinderen toevallig vrijaf. Door tot nog toe onbekende oorzaak is Vrijdagmorgen brand ontstaan in de voor enkele jaren nieuw gebouwde gemeentelijke centrale Kopschool te Gouda. Een steenen schoorsteen stortte in, juist op het oogenblik, dat een tiental personen, die met het blus- schingswerk waren belast, in de nabijheid waren. Gelukkig werd niemand getroffen. In het dak is een groot gat ontstaan. Er is veel brand en waterschade. De brandweer was da delijk met een tweetal spuiten ter plaatse en bestreed het vuur. Toevalligerwijze hadden de kinderen van deze school vrij-af, doordat aan de waterlei ding van het gebouw een groote reparatie moest geschieden. De politie te Hilversum verzoekt op sporing en aanhouding van den minderjari ge Erik Jonkers. Maandag 9 Maart heeft hij de ouderlijke woning aan den £oestdij- kerstraatweg, aldaar verlaten en is niet teruggekeerd. De knaap is 15 jaar oud. Het signalement luidt: Lang pl.m. 1.80 M., flink postuur, blootshoofd, donker blond, opvallend lang opgekamd haar, blauwe cogen, neus eenigszins gebogen, mond klein, gave tanden en groote ooren. Hij is gekleed in een donker blauw -fla nellen sportjas met gele biesjes, gebreid vest van groene wol, ware jekker, geel ;wai overhemd met slappe boord, grijze sport kous enen lage warte schoenen. Vermoede lijk is hij niet in bezit van geld. Sinds eenigen tijd is de gemeente Kerk- rade een verordening in werking getreden, warbij bepaald wordt dat 10 pCt. belasting geheven wordt van de duivenwedvluchten. Door deze bepaling zijn de duivenliefheb bers in actie gekomen. Zij hebben zich tot den Raad gewend ten getale van meer dan 1000, alle leden van drie groote bonden, verzoekende deze verordening zoo spoedig mogelijk in te trekken. Een dergelijke be lasting bestaat in heel het land niet. Zon dag a.s, houden de duivenliefhebbers een protestvergadering. De heer Johannes Hendrikus van Loon, te Arnhem, herdenkt heden zijn 80sten geboortedag. Deze geboren Arnhemmer, thans gepensionneerd onderofficier der marine, is volgens de „N. Arnh. Ct." de nog eenig overlevende van degenen, die op Z. M. Stoomcorvet „Medusa" den slag van Shimonoseki hebben meegemaakt. EEN STRIJD TEGEN DE ZEE. De ondergang van Schokland. De naam Schokland komt eerst voor in 't laatst van de 18de eeuw. In vroeger tijd ontmoet men steeds twee namen dé Zuid helft heet Ens, en de Noordhelft Emmeloord, aldus lezen we in een artikel van H. J. Moer- ma en A. J. Reyers in het Maartnummer van het „Tijdschrift v. h. Kon. Ned. Aardr. Genootschap". Y In de 18de eeuw werd de scheiding tus- schen de beide deelen gevormd door een sloot, „benoorden de Gietensche Meer" die na genoeg Oost-West liep en 85 roeden lang was. Volgéns Mees lag daar een dijkje, de land scheiding waarover nogal eens geschil was de vraag was natuurlijk, wie van de beide helften door de zee geslagen gaten dichten moest. In het artikel wordt de geschiedenis van het eiland nagegaan van de middeleeuwen af. Daaruit blijkt, dat het steeds kleiner gewor den is. „Eentonig is het verhaal van den strijd tegen 't water.In 1629, '36, '39 en '50 is er sprake van het wegspoelen van landerijen. In 1804 begon de ingenieur Pereboom met den aanleg van een steenen dijk, die het eiland aan de Westzijde zou beschermen. Lang hield die dijk het echter niet uithij begon te verzwakken en weg te slaan. Vooral het jaar 1825 werd noodlottig. Bij den storm van 3 en 4 Febrüari rees het zee water tot een hoogte van 10 voet. In het W. was in Oct. 1824 reeds 2000 M. dijk ver nield in het O. sloegen thans 1800 palen weg. De vuurtoren moest na den storm ver nieuwd worden. Uit de kerk op Emmeloord spoelde het altaar weg 70 huizen op het eiland werden zwaar beschadigd, 26 wonin gen werden geheel vernield. Dertien men- schen vonden den dood in de golven. De dijk aan de Westzijde werd vervangen door een steenen oeverwerk, 56 M. breed, maar slechts y2 M. boven dagelij ksch water hoog. Dit brak echter de kracht van de zee niet voldoende, deze viel zelfs bij Westen wind het paalwerk aan de Oostzijde aan, diepte achter het oeverwerk kuilen uit en deed door den terugslag van het water ten Westen van de buurten gaten ontstaan. Het buitendijksche land verdween in de eerste helft van de 19de eeuw geheelaan de hand van kaarten uit dien tijd is dit proces stap voor stap te volgen. De oostzijde van het eiland werd bescherm d door een rij palen, van achteren door een gor ding verbonden en op afstanden van 22,25 M- met schoren aan ingeheide palen in den wal bevestigd. Op deze schoren lag op schuine klossen een loopplank. Dit was de bekende kistdam, de eenige verbindingsweg tusschen de buurten. Meylink beschrijft, hoe op dat smalle pad de Schokkers voor een vreemde uitweken, door één voet op een paal te zetten, de andere zwevend boven het water ook hoe de eilandbewoners elkaar bij het lijf vatten en om elkander heen draaiden. Op een eiland wonende, waarvan de bo dem he n niet voeden kon, moeten de Schok kers wel hoofdzakelijk geleefd hebben van de zee. Visschers waren ze, maar ook vracht schippers. In den loop van de 19de eeuw ging het met de visscherij steeds slechter. Waren er in 1800 80 schuiten op het eiland, in 1847 vond men er 57, doch geen enkele visscher kon de schuit zijn eigendom noe men. Telkens werden apenbare kassen en ook de particuliere liefdadigheid te hulp ge roepen, om de Schokkers te steunen. In 1843 zond men 13 behoeftigen naar de koloniën van yeldadigheid, maar de burgemeester verklaarde, „dat geen der resteerende be hoeftigen zich uit eigen beweging verder zal aanbieden, daar onverstandige gehechtheid aan dit armoedig landje bij allen ten duidelij k ste is gebleken." Om ledige handen werk te verschaffen, richtte men calicot weverijen op. In 1840 wa ren er 54 getouwen in gebruik. Liet dus de economische toestand der be volking zeer veel te wenschen over, daar naast was de zee met haar vernielingswerk verder gegaan. De dijk van 1804 was vernield en na 1825 vervangen door een laag oever werk, dat echter als zeewering weinig be- teekende De groote armoede der eilanders (in 1858 werden er van de Emmeloorders 400 in getal, 's winters 350 bedeeld er van de 200 Ensers 20) en de kostbare, maar toch niet afdoende verdediging tegen het water, jaarlijks on geveer f„9000 kostende, deden het plan ont staan Schokland te ontruimen en bovendien 't Noordelijk deel aan de golven prijs te ge ven. Tegen het laatste kwam uit de kringen der schippers, die de veilige ligplaats achter Em meloord niet wilden missen, veel verzet. In 1860 viel het besluit, dat Emmeloord als ei land zou blijven bestaan. De ontruiming was toen reeds voltooid. In 1855 had men de Zuiderbuurt afgebroken, om dat herstelling aan de dijken dat noodig maakte. De laatste burgemeester, G. J. Gillot, kreeg ontslag tegen 10 Juli 1859, „wanneer de gemeente zal ophouden te bestaan." Schok land werd toen een deel van de gemeente Kampen. Op de Noordpunt van het eiland vindt men thans bij de haven van Emmeloor.d, in 1837 aangelegd op de plaats van een oudere haven, die reeds in de 18de eeuw bestond, een paar huizen, verscholen achter geboomte, die be woond worden door den havenmeester, te vens belast met de bediening van het licht, en door den directeur van den vischafslag, die ook telefoonhouder is. Op de Zuidpunt van Schokland staat de vuurtoren er naast hangt in een ijzeren stel ling de mistbel. Het huis van den torenwach ter is echter sedert 1922 onbewoond. De eenige bewoner van Ens bedient thans licht, bel en peilschaal. Alliance D. S. S. I 20. In een vrij slappe wedstrijd hebben de geallieerden bun oudere zuster verslagen. Vóór den wedstrijd werden zij door den D. S. S.-voorzitter met het behaalde kam pioenschap gefeliciteerd. Na 20 minuten neemt Alliance de leiding en houdt die tot rust. Ook hierna worden geen bijzondere pres taties verricht. D. S. S. komt tegen het ein de flink opzetten. Niettegenstaande dat, vergroot Alliance in de laatste seconde haar voorsprong. De voorhoede der Lyceum-mannen was niet bepaald op dreef, terwijl de tegenpar tij wel een puntje verdiend had. HaarlemSpartaan Haarlem IIIStormveld V. S. V. IIHaarlem-veteranen Haarlem VIII-H. F C. VII 4—1 2—0 1—2 2—1 NAVORDERING TABAKSACCIJNS. Van bevoegde zijde herinnert men aan het volgende In de Nederlandsche Staatscourant van 23 December 1924 zijn de voorschriften op genomen, die verband houden met de in voering van den verhoogden accijns op si garetten, rook- en pruimtabak en snuif. Voor grossiers en winkeliers komen die in hoofd zaak neer, dat zij verplicht zijn uiterlijk op 1 April e.k. ten kantore van den Ontvanger der accijnzen aangifte te doen van hun voor raden, die van oude banderolles zijn voor zien en waarvoor dus de verhoogde accijns niet is betaald. Voor het doen van aangifte moeten de for mulieren worden gebezigd, die daarvoor ten kantore van den ontvanger verkrijgbaar zijn gesteld. Grossiers en winkeliers die afschrift wen schen te houden van hun aangifte kunnen die formulieren in tweevoud aanvragen. De ontvanger der accijnzen verstrekt den aangever uiterlijk op den 15en werkdag na de inlevering der voorraadsaangifte een aantal navorderingszegels, overeenkomende met 't getal der in de voorraadsaangifte vermelde verpakkingen. Zij moeten ten kantore van den ontvanger worden afgehaald. De grossiers en winkeliers zijn verplicht die navorderingszegels binnen 20 dagen na de inlevering der voorraadsaangifte op de daarin aangegeven verpakkingen te plakken en wel zoodanig, dat een zegel niet weder van een verpakking kan worden verwijderd, zonder dat óf het zegel öf de verpakking wordt beschadigd. Het in de voorraadsaangifte verzwijgen van verpakkingen waarvan de verhoogde accijns niet is betaald, het gebruiken van na vorderingszegels voor niet in de voorraads aangifte vermelde verpakkingen of het niet behoorlijk vastplakken der navorderingsze gels is strafbaar. j De navorderingszegels die den vorm heb ben van kwitantiezegels, worden geperfo reerd en gegomd verstrekt. Het opplakken dier zegels vereischt dus niet meer moeite dan het kleven van een postzegel op een briefomslag. AJBa«n»vBrwanwiiiwiiB «■■——■a—i NOORD-HOLLAND. Vrijdag vergaderde in het Land'bouwhuis te Alkmaar het botercontrolestation Noord- Holland. Besloten wordt aan de rijkszuivelinspectie een schrijven te richten, waarin gewezen wordt op de mislijdende reclame van buiten- landsche boter. Medegedeeld werd, dat op 1 Januari 1925 het ledental 67 bedroeg, nl. 47 zuivelfabrie ken, 7 melkinrichtingen en 13 handelaren. In den loop van het jaar werden 7 nieuwe leden aangenomen nl. 6 handelaren en 1 melkinrichting, terwijl 2 handelaren als lid bedankten, terwijl het ledental op 1 Januari 72 bedroeg, nl. 47 zuivelfabrieken, 8 melk inrichtingen en 17 handelaren. Op 1 Januari traden als bestuursleden ai de heer K. Booij, te Krommenie en H. Dave- laar, te Stompetoren. Beiden zijn gekozen uit de aangeslotenen en herkiesbaar. De beide aftredenden werden herkozen. De exploitatierekening over het boekjaar 1924 sluit in ontvangstn en uitgaven op een bedrag van ƒ13.954.96, met een batig saldo van 1.311.90. De balans geelt aan in activa 3.224.89 en in passiva 3.334.89, waaronder een deel van het batig saldo over 1924 ad 1300. Rekening en balans werden goedgekeurd. De begrooting voor 1925 sluit in ontvang sten en uitgaven op 11.800. Aangenomen werd het door het bestuur voorgestelde contributieschema per 100 Kg. boter, hetzelfde te doen zijn als voor 192é heeft gegolden. J. H. J, van Rijkom f Gisteren is te Heemstede op 58-jarigen leeftijd overleden de heer J. H.'J. van Rijkom, in leven ad- junct-dieecteur van de Handelsvereeniging „Holland-Bombay." De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 17 Maart te 1 uur op de Algc- meene Begraafplaats te Heemstede. Zondagmorgen 3 uur (dat Is 8 Februari) jkwamen we te Port-Saxd. Niets bemerkend ;van dit binnenkomen, omdat ik lekker lag te ,slapen de laatste nacht in het Westen Ik rwerd wakker door 'n helsch lawaai. Schreeuwen en schelden, gieren en tie ren gemengd met zware bonken, net of het Schip gesteenigd wordt. Ik wist wat dat was 1 't Was het gewone „kolenladeu". Patria had reeds 14 dagen gevegeteerd op haar hollandsch galgenmaal en ze kreeg honger en werd ver zadigd te Port Said. Vijf groote kolen bo- jdems 1 Zoo goed en kwaad het ging heb ik geslapen tot half zes. Passagiers werden rumoerig, passagiers die aan 'land gingen om inkoopen te doen tegen de hitte van Rood Zee en Indische Oceaan. Arabische kooplui met „echte Arabische curiositeiten, arabi- sche kleedjes, hoogstwaarschijnlijk „made in Belgium", vullen net dek. Bootjes, als kui kentjes om 'n eend, omringen het schip, velen willen duiken naar geldstukjes. Allen schreeuwen en roepen in allerlei talen door elkaar zoodat hooren en zien vergaat. Half zeven las ik de H. Mis waar een 15 personen bij tegenwoordig waren. Sommige katholieken vonden het leven op dek en om de boot te interessant om aan hun Zondags plicht van Mishooren te voldoen. Na het ontbijt was er geen tijd om aan wal te gaan, want Patria zou om 9 uur weer „opstappen." Ik kocht wat briefkaarten, die ik toevertrouwde aan een wild vreemde om ze in de stad te posten 11 Ik hoop, dat ze goéd overkomen. Kwart voor 9 komt de loods van het Suez-kanaal aan boord, doch het wordt half tien voor we varen- De tijd gaat gezellig voorbij, want de kooplui zijn levendig en spreken van alles. De meesten spreken vloei end Engelsch, en verstaanbaar Fransch, dan n beetje van alle talen der wereld. „Lekker Sinaasappel" schreeuwt er een. „Kijk, me- heer, kijk madam Marie," kijk, mag kijken, gerust." „Drie dubbeltjes." „Twee kwartje-.' „Eén gulden", hoort men van alle kanten. „Koopen meheer." Een goochelaar vermaakt ons met zijn ver bazende vingervlugheid. „Pas op je zakken." Telkens als hij een stukje gevlugvingerd heeft zegt hij „Onsaggelik sterk, regg" en onder, zijn toeren door „Allemachies,sterk, mooi, potdikkïe, geef gulden." Hij maakt goede zaken. Twee, drie lui probeeren geld te maken door de toekomst te voorspellen. Cigare.tten, „de" Egyptische natuurlijk, wor den bij honderden gekocht, door de alleen- cigaretten-rookende passagiers. 96 van de dames rooken na de „fruits" aan tafel. Ik ga na tafel gauw naar dek want 'n pijp kan men „natuurlijk" niet opsteken in 'n „Salon I manger." Port Said is 'n stad, die sinds de opening van het kanaal in 1869 opgekomen is. (onge veer dezelfde tijd als de opening van den Nieuwen Waterweg in Holland.) Een stad van 45Ó00 inwoners, het grootste gedeelte Maltezers dus katholiek. Een paters kerk (Minderbroeders) met 8 Paters van ver schillende nationaliteit. Er is ook 'n Holland- sche pater van Amsterdam, hun gewone conversatietaal in het klooster is Italiaansch en de gewone preektaal in de kerk is ook die mooie, zoetvloeiende Apenijnsche-Schier- eilandsche taal. De historische gegevens van het Suez- kanaal zijn voldoende bekend, dat meester stuk van den alombekenden Lesseps, die het aandurfde,. Toen Toetankhamen nog niet koud was, liep er al een zoet water kanaal, doch een kanaal dat Mddeliandsche en Roode Zee ver bond bestond niet. Vlak voorbij Port Said op Azië ligt een groot, wit kamp, ja, dat zijn tenten, zooals men ze op plaatjes ziet 'n soldaten-kamp Richt uw kijker 'ns en kijk Dat zijn geen tenten doch vaste lichamen. Zie 't schittert en glinstert hier en daar in de zon. Dat zijn zoutbergen. Zout gewonnen door het ver dampingsproces, zooals dat ook in Europa nog in Zuid Frankrijk plaats heeft. 16 K.M. varen we, met halven stoom, als we naar den kant gaan. Het kanaal is niet breed, het oorspronkelijke is slechts 62 meter, doch op vele plaatsen is het verbreed. Sche pen kunnen elkaar niet passeeren. Daarom moet een van de uit of invarenden aan den kant "stil liggen om de andere te laten voor bijgaan. We zitten op het zand, het water tenminste wordt geel-vuil. Eén boot, 'n Ita- iiaansche, doch er volgen nog een heele rits, die allen 6001500 meter achter elkaar varen. Wij verliezen zoo veel tijd. De Rotter- damsche Lloyd-boot „Tabanan" is de derde en een hoera-geroep en verschillende wen schen en uitroepen gaan draadloos over de boot gaat op 'n meter of 10 voorbij. Eeni gen roepen „Jelui gaan de verkeerden kant uit.Zij gingen naar Holland. Nu ik was in de goede richting 1 Eindelijk varen we weer. 1 Y< «ur oponthoud. De Aziatische kant is kaler, verlatener» dan de Afrikaansche. Hier zijn tenminste nog aanplantingen van boomen en planten en struiken, doch daar niets, niets dan zand. Een echte zand-zee, golvend op en neer, Gelijkt wel wat op de duinen, doch er is hier meer zand. Aan de Afrikaansche kant ligt het groote Menzalameer dat zich daar ruim 25 K.M. ver uitstrekt. Daar onder bij El Kantara is een soort basis, daar loopt de eeuwen oude karavaanweg van Egypte naar Syrië. Daarlangs moest de eerste missionaris St. Jozef, het Goddelijk Kind en 2^'jne Moeder geleid hebben toen zij vluchtten voor Hero des. Een eindje op Afrika, zichtbaar met het bloote oog, is een karavaan gekampeerd. De witte suikerbrood tenten toppen in de zon en een dozijn kameelen grazen het scherpe woestijngras. Een paar kameel- rijders passeeren ons vlak langs het kanaal. Dat kameelrijden schijnt een gezonde post De rijder schudt en schommelt van belang, de lever moet mee schudden, dus goed voor de spijsvertering I Halfweg ligt het Tunisch meer, waaraan het min of meer bekende Ismaila. Hier is een loodsstation en de loods die ons van Port Said gebracht heeft gaat er hiet af en een andere zal ons naar Suez brengen. Die loods heeft niet geboft, van 's morgens 9 uur tot bijna 7 uur 's avonds, want we hebben een paar keer stil gelegen. Eens bij de 6ste K.M. wel voor 'n stuk of 10 booten, w.o. een Engelsch oorlogsschip, en 4 Engelsche koop vaardijschepen. Engelsche schepen zijn hier dan ook verreweg in de meerderheid. Alleen hebben de „huis"vlag en de Nationaliteits- vlag in stok. Ons rood, wit en blauw wap pert in de bries. De trein van Port Said voegt het Kanaal tot Ismaila en slaat opzij af naar Cairo, ter wijl een zijlijntje hiervan naar Suez loopt. Om half tien kwamen we op het Bitter meer, het water heeft geen „bittertjes"- kleur Hoe laat we in Suez kwamen weet ik niet, doch we zijn er niet lang. 't Is een klein plaatsje waar Pater Lucas v.d. Pavoordt,z.g. ook in Holland welbekend, jarenlang missi onaris is geweest en het tegenwoordig kerkje daar gebouwd heeft. Ik heb met de aankomst en vertrek te Suez doorgeslapen, hoewel de ankers 'n leven maakten als 'n oordeelSlapen op de boot kan ik 1 Vlak vóór Suez loopt de Kara vaan-weg van Cairo naar Mekka 1 een weg die tegenwoordig ook nog door pelgrims gebruikt wordt, 's Morgens in de golf van Suez, aan beide zijden ruwe, gekartelde bergreeksen. H. Mis om half zeven en tegen 10 uur komt er 'n wind uit het Zuid-Westen die tamelijk frisch is. Heelemaal geen Roode Zee wind. Aan bakboord zien we in de nabije verte de Sinai, de berg waar Mozes de tien geboden van God heeft ontvangen. Daar ook is het land waar de Israeliten 40 jaar hebben rond gedoold. Hier ergens is het water waar Mozes zijn volk heeft doorgeleid, het water waar de Egyptenaren zijn omgekomen. De vol gende „mop" schiet me te binnen. Een Spaansch schip, eenigen jaren terug moest hier ankeren en de „modderhaak" haakte. Toen het anker gelicht werd kwam een wiel mee naar boven. Een heel oud wiel wel verveloos en geroest, maar toch een rond wiel waarop vele letters, 't Werd aan bi gehaald en bekeken. De kapitein kwam er aan te pas, doch niemand kon er wat wijs uit worden. Die letters waren als volgt DITISN WI ELVA NFHAR AOSCAR Dl EJOD EN VOL GEN DHI ERVE RDR ONK. Er was een Hollandsche matroos 'n andere Houtman aanboord, die jongen 'kon slechts een weinig lezen en die las het langzaam maar zeker De boot kreeg ruw weer en het wiel is over boord gerold Flau we aardigheid In de roode Zee. De volle maan regent haar zilveren stralen over de zee en waar ze vallen schittert het open water in zilver licht en donkere schaduw, die elkaar najagen, en vangen en verplaatsen, onvermoeid, steeds door. Die tropenmaan schijnt heel anders dan in koud Holland. Op Borneo is zij goud-zilver op Smaragd; hier in de Roode zee begint zij reeds haar tropenlicht uit te stralen over het schoonste blauw. Somthige passagiers ge nieten van die parclmoere plekken en staan of zitten onbewegelijk langs de „railing", anderen kijken juist even naar wat zij reeds vele malen hebben gezien, terwijl weer an deren onverschillig hun rug toekeeren naar dat overschoone en gaan kaarten of dobbelen of dansen of toekijken. Dinsdag krijgen we allen 'n cadeautje van de maatschappij. De dames 'n modern waai ertje en zakspiegeltje met compas. De hee- ren een kaartendoosje en allen nog een Agenda-boekje, met heel veel Rotter- damsche Lloyd-reclame. Vandaag is het zwembad geopend, doch we zijn met bijna 600 koppen. De tijd om te zwemmen is aangegeven voor verschillende klassen. Voor dames en kinderen beneden 12 jaar, voor Europeesche en Javaansche- Chineesche bemanning, 't Is daarom natuur lijk 'n beetje „vol" en „mixte" ik zal er geen gebruik van maken. Woensdagnacht komt er wind opzetten, die den heelen Donderdag aanhoudt. We gaan er recht in. Patria steeks haar neus diep in de golven, die voortgaan langs haar romp zoodat de patrijspoorten dicht moeten. Vele hutten zijn ondergeloopen. Vele passagiers hebben een nat pak en bed gehaald van nacht, want één golf kan heel wat water binnenhoozen door zoo'n schijnbaar klein, rond scheepsvenster. 't Is laat vóór en 'n beetje bedrijvigheid komt aan dek.De passagiers zijn laat en velen verschijnen heelemaal niet, de salon met de lunch is leeg 't Schip hobbelt ook zoo 1" Om half 5 hebben we aan bakboord Mok ka 1 't Welbekende plaatsje aan Zuid-Ara- bië's kust. Een uurtje later komt de „Schild wacht van de Roode Zee" -r 't eilandje Perim in zicht, 't Ligt waar de Roode Zee nauw wordt en uitloopt in de straat van Bab el Mandeb, die de kleurige Zee verbindt met de Golf van Aden. Op de kaart is het 'n golfje van niets, toch is het tot het beruchte So- crota 400 mijlen, dus meer dan een etmaal varen. 't Wordt nu lekker, _toch heelemaal niet warm. Een eindje verder liggen de „Twee Ge broeders" niet die van Bommel „Wie zijt gij krijgsman zoo vol moed doch de twee broertjes van de Golf van Aden de streek waar er soms in jaren geen druppel regen valt. Doch de stuurboord-kant is ook interes- ant. Daar is Somaliland Italiaansch dat met een punt mijlen ver in Zee steekt Kaap Guardefui. Jaren geleden is daar een vuurtoren geplaatst, wel noodig, doch de inboorlingen hadden die heel spoedig met de grond gelijk gemaakt en den vuurtoren-wach ter opgepeuzeld. Veel aardiger als er zoo nu en dan een schip vlakbij verging. Heel wat „gezouten matroos" moet er op de Somalilandsche menu's voorgekomen zijn. De vaargeul is betrekkelijk nauw en diep en geen enkele vuurtoren. En dit is de deur van de Indische Oceaan, waar het kan spoken met de West-Moeson, waar de storm dikwijls willekeurig zus of zoo is. Geen wonder, dat die plek daar „Matrozen grafplaats" werd geheeten. Tegenwoordig staan er eenige vuurtorens en de zwarte So- maliërs blijven er af. Op Borneo dit heb ik maar éénmaal ver teld in Holland hadden de Dajakkers de aardigheid om de draden van de eerste te- lephoon te stelen. Ze fabriceerden er tiere- lanteintjes én ceintures en vestjes en oorbelle tjes van, die ze trotsch-weg droegen, totdat het gouvernement er een paar bij de kladden kreeg, die 'n telefoondraad-broek droegen 1 Nou Wijven ze er af 11 Nog zes volle dagen vóór we het welbe kende Ceylon bereiken 1 Vrijdag 13 Februari 11 uur 's morgens. Zaterdag begint de Oceaan te golven met het gewone gevolg bij verschillende passa giers belasting betalen aan Neptunus. Zondagmorgen is het stiller en kan ik de H. Mis lezen, waarbij een dikke 20 passa giers tegenwoordig zijn. Een photo wordt ge nomen na de H, Mis, welke photo retour gaat naar Holland om in verschillende bla den opgenomen, als reclame^te dienen voor de R'damsche Lloyd, die zeer zeker geen kosten gespaard heeft om alles wat een pries ter noodig heeft tot zelfs ciborium en Ziekenbeursje aan te schaffen. En allen zijn zeer behulpzaam en trachten het ons zoc geriefelijk mogelijk te maken En als me gevraagd was om bij die photo's 'n artikeltje te schrijven over het geluk van een priester die op lange zeereis het H. Mis offer kan opdragen, had ik het gaarne ge daan. Zondagmiddag weer schommelen weinig passagiers aan de lunch 1 Maandag ook, of schoon de kinderfeesten dien dag goed ge slaagd zijn. Dinsdag en vandaag volksspelen. Trouw- trekken, hardloopen, zittend boksen en voor al het nummertje kussengevecht was eenig, waarbij veel gelachen is. In het zwem bassin. Een boegspriet één meter boven het water de twee partijen gaan er op paard rijden en moeten elkaar er af slaan met een kussen. Ze worden allen nat doch dat hindert niet. 't Is hier warm genoeg. De boot ligt iets rustiger en morgenochtend 7 uur (Donder dag 19 Febr.) moeten we te Colombo arri- veeren. We blijven er slechts 4 uiir. Jammer want Colombo is interessant, vooral voor 'n Hollander. We zullen zien hoever we buiten blijven. Als het niet te laat is ga ik graag aan land. En anders maar niet. Nog 'n dag of zes en we zijn te Singapore en dén ga ik er wel af 1 't Is vandaag het 25e etmaal in zee, ten minste dat staat aangegeven op de kaart en het zal wel zoo zijn 1 Ze schrijven hier of ficieel „in" zee, ofschoon wij, landrotten, altijd spreken van „op" zee, maar die zee- menschen zullen 't wel bij 't rechte eind hebben. De Oceaan heeft te veel gegölfd om wal- visschen, dolfijnen enz. te zien. Slechts en kele vliegende visschen die tusschen de gol ven door w egvlogen voor onze 7200 Zeeuw- sche knollen. Als deze in de Courant staat hoop ik op Borneo te zijn. J. STAAL, pr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10