Onze nieuwe Bijkantoor. burgerlijke stand DE SPAARNEBANK LAATSTE NIEUWS. Nederlandsche Christelijke Reisvereeniging. Tentoonstelling van Bloemenstil- levens Frans Hals-Museum. Haarlemsche Kegelbond. Goed afgeloopen. J. de Vries, t De Directeur van den Stadsschouwburg. Staking. Aanrijding. Gevonden dieren en voorwerpen. Aanbesteding. H. N. Kimman, t Onbestelbare stukken. Nieuwe zaak. De Loterij wet. K. van Eden, 70 jaar. Tram vertraging. 985/s IOl3/4 '9215116 IOI8/4 6 3/4 63 49V# 1561/4 1355/8 127 1441/2 221/j 492 361 871 /2 1891/, 1451/3 '273/g '277/a 973/4 182 386i/4 241/g 127/i6 l68l/4 1681/2 15 ioi8/4 6 63 146 74 15Va Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BEVERWIJK. SCHOTEN (dorp). IJMUIDEN ZANDVOORT. VIJFHUIZEN. De overstroomingen in Natal. Relletjes te Chicago. Balfour naar Jerusalem. Een nieuwe ontwapenings conferentie? bloembollencultuur heeft gehad, welke ech ter r.iet tot zijn recht zou zijn gekomen, war.reer cle bollenkweekers niet met zooveel liefde en volharding hun vak beoefend had den. Tot slot spraken nog enkele buitenland sche gasten, waarna de tafelpresident, de heer ICrelage, den feestmaaltijd s'oot en de juryleden verzocht den genoeglijken avond verder voort te zetten in de Sociëteit Trou moet Blijcken, aan welke uitnoodiging on der luiden bijval werd voldaan. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Een Filmavond op Dinsdag 17 Maart a.s. Man schrijft ons Vanwege de Holland- sche Hongaarsche kinderactie werd de toezeg ging gedaan, dat ter onzer beschikking is ge steld een Film onder de benaming „Hollands Hart." In de Nederl. Uitgave van de „Magyar- Holland Szemble"Maandblad ter bevorde ring van de Hong. Nederl. betrekkingen vin den we een deel dezer film beschreven. Het noemt de in den titel genoemde film een kaleidoscoop van de Hollandsche-Wel- dadigheidsactie. Een Hongaarsch meisje uit Mezökövesd, de 10 jarige Marika, komt door bemiddeling van den Liga naar Holland. Het begrijpt haar pleegouders niet ver staat mets en zit troosteloos met heimwee in 't hart ter neer. De Pleegouders weten niet wat moet wor den aar ""vangen. Eindelij cmt de vader op de gedachte om met he? tin een Psalm aan te heffen en ja; de kleine luistert toestemt mee in de harten hebben elkaar gevonden. Na e"rige maanden gaat Marika terug. In Mezölövesd is het droef gesteld. Haar vader is ziek er heerscht bittere armoede. In Holland blijven harten achter waarin een ledige plaats schrijnt. Er heerscht een met te st.llen verlangen om de kle.ne Marika welke men Lef kreeg, weer te z.en. Het bes u:'t na een.ge aarzeling genomen staat dra vast. Marika's Pleegvader gaat naar Hongarijenaar Buda-Pest naar Mezö kövesd om z'n kle.ne beschermelinge terug te halen. Beschreven wordt nu de aankomst van de- Pleegouderstre n m den zomer van 1924, de hartelijke ontvangst de ovat.e's het schoon van de tweeLng-stad tegen de bergen, het bezoek voorts aan Mezökövesd, de Holl. pleegvader I o nt thbis bij Marika, vindt den toestand van den zieke ernstig hopeloos en belooft voor zich te nemen de zorgen voor beide ki-ideren. In Mezökövesd is het ter eere van de Hol- landsche gasten Oogstfeest. Duizenden boeren en boerinnen ia hun schoonste kleederdracht zijn toegestroomd en dankbaarheid aan Hol land leest men schier op elk gelaat. Daarbinnen in de kleine woning Lgt nu de Z.ek» van zorg ontheven en staart dankbaar m de oogen van zijn Hollandschen vriend." Die filmavond wordt gegeven in het ge bouw Kleine Houtweg No. 12. Wie deze film gaar zien, za! daarvan geen berouw hebben. Eigenaardig, ofschoon niet onverklaarbaar is het, dat de Oud-Hollandsche schilder kunst, ondanks de enorme hoeveelheid stil levens, betrekkelijk arm «s aan bloemstuk ken. Eenerzijd? kunnen wij het wijten aan ons klimaat anderzijds aan de historie. Als onze meesters niet midden in het militaire en ma ritieme leven dier dagen stonden, zochten zij hun rust in de bijna mystieke sfeer hunner binnenhuizen. Meer practisch en nuchter dan hun pompeuze en blijdere Zuiderburen voelden zij zich meer aangetrokken tot het bijna prozaische wild- en frui's'uk waar de aesthetische en absoluut-zmnelijke genieting vereenzelvigd worden. De Calvimsche geest doodde het bewustzijn van het eigenlijke doel der kunst. Grooten alleen als Rembrandt worstelden zich hierboven uit. Hij wist de spec.fiek Hollandsche toon onzer meesters te associeeren aan de gloedvolle warmte de der in de religie wortelende inspiratie. Een eigenaardige eigenschap van deze ten toonstelling, die in een geregelde opeenvol ging den groei, -verval en den nieuwen bloei van hef bloemstuk toont, laat zien, hoe de oudste kunst de moderne kunst de hand reikt. 0.a. bij Jan Bruegel (1568—1625) is het bloemstuk alleen niet voldoende. Achter de teere conceptie der bloemen moet men een dieper wortelend gevoel zoeken. Waar onze moderne meesters trachten dit gevoel sug- gereeren door lijn en kleur, plaatst de naive oude meester het voorwerp van zijn liefde zonder commentaren in het midden van het tableau. Twee sterk typeerende voorbeelden zijn ter tentoonstelling aanwezig no. 9 en 10. Daarnaast noteeren we een sublieme „vaas met bloemen in een venster" van Ambrosius Bosschaert, waar de vensternis met het land schap een voorwendsel is om de bloemen te schilderen. Tusschen deze meester en de modernen ligt een ruimte waarin een zekere eentonig heid niet te miskennen Valt, en welke een einde neemt bij de Zwart, 1862 die met toe passing der nieuwen schildermanier, niet onderdoet voor de meestal onbeduidende vlakheid der meester van een vorige gene ratie. Van de nieuwe werken noemen we de su- noemen we de sublieme en subtiele kabinet stukjes van Jan Mankes, die van een tfijna onaardsche schoonheid zijn een beschaafde „Clematis" van Jac. v. Looy, een beheerscht bloemig werk van Van Gogh, 'n mooie, ietwat verstarde Gladiolussen-compositie van de Mesquita, een gemamereerde gemberpot met witte rozen van Jan Toorop, oppervlak kige Irissen van Hoytema, bruischende en vlammende stillevens van Jan Sluijters, waarvan het eene een compositie in majeur, het andere in mineur kan zijn, en een sterk, evenwichtig en een intens religieus gevoel verradend werk van Leo Gestel. O. i. vormen de drie kleine werkjes van Jan Mankes en het genoemde groote werk van Leo Gestel de belangrijkste punten in deze, overigens zeer interessante tentoon stelling. M. Oe Haarlemsche Kegelbond houdt op Vrijdag 20 Maart 1925, dos avonds half 9, haar jaarvergadering in het „H. K. B."-ge- bouw, aan de Tempelierstraat. De agenda vermeldt o.m.: Jaarverslag se cretaris, rekening en verantwoording pen ningmeester, verkiezing voorzitter, verslag commissie tot nazien der tekening over 1925, benoeming van 3 commissieleden en drie plaatsvervangende leden, verslag van de jaarvergadering, benoeming afgevaardig den voor de r.s. jaarvergadering en behan deling voorstellen. Zaterdagavond omstreeks 8 uur reed op de Ged. Vcldersgracht een vrachtauto met melkbussen, foen uit de Drappenierstraat twee jongens, samen op één fiets zittende, kwamen aanrijden. Zij kwamen in botsing met de vrachtauto, waar de fiets geheel onder geraakte Zij werd totaal vernield. Een der jongens bekwam een lichte been-, wonde, terwijl de ander met den schrik vrij kwam. Hier ter stede is op 65-jarigen leeftijd oveileden de heer J. de Vries, gepension- neerd wisselwachter der Holl. Spoorwegen. De heer de Vries, oud-kampioen van Noord-Holland, was bij de biljarters van Haarlem en Omstreken geen onbekende. Honderden medailles zijn door hem gewon nen. De laatste jaren had hij zich evenwel uit dc biljartwereld teruggetrokken. Per ?5 Maart is de termiin gesloten voor het sollicitecren naar de met 1 Juli vacee- rende betrekking van directeur van den Stadsschouwburg, alhier. Naar wij vernemen zijn er 146 sollicitanten. De gemeenteraad doet. -ooals bekend is. de henoemmrt. Deze zal echter nog wel eenigen tijd op zich laten wachten, omdat nu pas met het sorteeren der sollicitaties kan worden begonnen door de Commissie van Toezicht op den Stads schouwburg. Zaterdagmorgen zijn een 15-tal schilders knechts van de firma Faure, Berkheyde- straat, alhier, werkzaam aan een werk van de bouwvereeniging „Onze Woning'' aan het Nagtzaamplein, in staking gegaan. De oorzaak der staking is een loonkwestie. Toegezegd was een bedrag van 50 per woning en een garantieloon van 40, De werknemers verlangden echter een bedrag van 55 per woning, benevens een garantie loon van 40. De staking duurt voort. Zaterdagmiddag half twee had op de Dreef nabij de Hazepaterslaan een aanrij ding plaats tusschen een auto en fietsrijder. Gevolg de fietser voor den grond en zijn fiets onbruikbaar, daarna een kwestie aan wie de schuld lag, wat tot geen uitkomst leidde. Terug te bekomen bij J. P. Meulen- berg, Alb. Thymstraat 18, kinder armband; Heydanus Zijlstraat 29rood, kinder arm band"; Mevr. Deenik, Nassauplein 3, bro che J. Breeuwer, de Clercqstraat 105a, En- gelsch leesboek N. Biom, Schotersingel 89 bril W. Giesberts, Nic. Beetsstraat 10 rd. bril in étui G. C. H. W. Adams, Bloemert- steeg 1 b, inteekenbilletten C. Miché. Oranjeboomstraat 93 rd., duimstok E. v. Rooij, Jan Steenstraat 73, melkbusdek"el P. Bakker, Zomerkade 55, geld P. Groen K. Annastraat 3, handmof A. M. P. d<* Reus, Jan Steenstraat 33, handschom (grijs); A. v. Tongeren, Kerkhofstraat 35, dames- nolsriemhorloge Westerhoven, Turfsteeg 4, hond (herder) Kennel Fauna ;C. Jansen, Beeksteeg 21, hond (zwart-wit) Groote Houtstraat 104, poes (grijs), Kennel Fauna; Vastenomv, Gr. Heiligland, poes (grijs) Kennel Faura P. Bax. Voorzorgsfaat 7rd. lorgnet met ketting H. Stremming, Saen- redamstraat 13 rd. manchetknoop P. Ma-- tens, Barbarossastraat 14 zwart, pet M Mulder, Amsterdamsche Vaart 74, port"- monnaie met inhoud D. Steeman, le Z'iil- D. Steeman, le Zuidpolderstraat 48, kin- derportemonnaie met Rozenkrans C. C. Eichorn, Midden Tuindorplaan 17, Over- veen, ring A. Nederhoed, Gaelstraat 23. rijwielsleütels C. C. v. d. Berg, Assendel- verstraat 48, rijwiellantaarn P. Peetoom Rollandstraat 2a, bovenstuk rijwielbel K. K. Meijer, Heerensingel 371 damestasch met inhoud Politiebureau, Smedestraat damestasch met inhoud W. v. Tiggelen, Tetterodestraat 73, vulpotlood H. v. d. Steeg, Zuid Polderstraat 131, zakmes. P. H. v. Vliet, Sophiastraat 14rood, arm bandje J. Kristal, Hagestraat 10, armband Krijn, Hedastraat 4, auto-reserveband J. Woudenberg, Sophiastraat 27b poort, tram abonnement J. Aandekerk, Brouwersstraat 96, R.K. Catechismus M. Voordorp Frans Halsstraat 45 zw. brief (L. Kruft.?) M. Speel- mans, le Zuid-Polderstraat 75, brilJ. Zwan, Generaal Bothastraat 6, ceintuur, bruin Zaalberg, Jan de Braystraat 8, flanelJ. Hoenderdos, Gasthuisstraat 11, motorhand- '"'tf „Sjarreltje." „Ja moe." „Kom es effe hier, opoe is'd'r." „Nou hoor, we benne net een paar meissies an 't wassche, laat opoe maar omvalle, d'r is toch zeker niet alle dagen sneeuw." Deze veelbelovende zoon, die meissies aan 't wasschen was, maakte rechts omkeert en was dr,a weer bezig met de genoemde edele bezigheid. Evenwel lang duurde het niet, of dit spel begon te vervelen. Dientengevolge moesten diverse menschen en voorwerpen het ont gelden. Sjarl, als de aanvoerder van een clubje „moeder's lievelingen" zocht naar een nieuw middel om de genoegens van de sneeuw uit te buiten en meende dit gevonden te hebben in het bekogelen van een welgedane juffrouw, die in een kruideniers-sigaren- vleeschwaren winkel achter den toonbank stond. „Hup jongens, die dikke ton daar, kijk ze 's woeiend kijken." Oogenblikkelijk was het spel aan der. gang. Het eindigde zelf niet toen de juffrouw, spinnijdig naar voren kwam en den jongens een stortregen van liefelijkheden toedeelde. Tot plotseen iets te hoog gemikte sneeuwbal van Sjarl door de bovenruit van de deur vloog, en de stukken rinkelend in den winkel vielen. Eén oogenblik doodsche stilte, slechts onderbroken door de juffrouw. „Loope jongens, een pikkert," Helaas voor Sjarl te laat, hij voelde een groote hand in zijn kraag en kon zich niet meer bewegen. Twee seconden verlamd van schrik, bij de derde ontsnapte een huilerig geluid Sjarltjes keel beginnend pianissimo en eindigend fortissimo waarbij minstens twee octaven afgewerkt werden. „Ik heb het niet gedaan, bhèèèh, ik heb heb het het heelemaal niet gedaan." Een barsche stem maande hem aan zich kalm te houden, terwijl de juffrouw dadelijk de acte van beschuldiging voorlas. „Meheer de agent, hij hèr 't wel gedaan, ik heb 't zelf gezien. Al een half uur staat ie mijn te treitere. Ik zal omvalle as 't niet waar is." „Zoo jongetje, nou dan moet jij maar 's mee naar het politieburcu, hè. „Hoe heet je." „Sjarreltje" bèèèèh. „Zoo Sjarreltje, ga jij dan maar 's netjes met me mee, hè. En nou hou je je bakkes, anders ga je de gevangenis in." En daar ging Sjarreltje, begeleid door z'n trouwe volgelingen. schoenen A. Voorips, Wouwermanstraat 95, dames-armbandhorloge C. Rijs, Oranje boomstraat 63, idem C. Zeeman, Papen- torenvest 7, handschoen, bruin wolB. v. d. Aar, Haarl. liede b. d. Kerk, hond, zwarte M. Dondorp, Frans Halsstraf 45, hand schoen, beige W. v. Poorten, Kousebands- laan 4 F, R.-K. Kerkboekje J. Steenberg, Verspronckweg 34, haslketting G. Blukens, L. Molenstraat 2, auto-nummerplaatM. Okkersen, Hoofmanstraat 5, polsmofH. Meijer, Pijlslaan 1, portemonnaie m. i. (kin- der) G. Nagtegaal, Zuid Polderstraat 39zw„ idem idem de Maker, Oranjeboomstraat, 137, rijwielbel. merk J. Teeuwen, Luiten- steeg 11, reticule J. Griffioen, Allanstraat 75, roeibootNederkoorn, Barbarossa-straat 46, ring (heeren)- A. P. Vogel, Aelberts- bergstraat 41, streng wol Politiebureau, Smedestraat, telefoondraad. Hedenmorgen werd ten Raadhuize aan besteed: Het leveren van schoonmaakartike len voor gemeentebedrijven e. d. Ingeschreven werd als volgt: H. J. Lobbes, Schoten, pcrc. I en 3 gecombineerd 2250, perc. 2 471; C. Wilkes, Haarlem, perc. 2 f 423.80; firma Wed. H. J. Kluitenburg Zn. Haarlem, perc. 1 1741,48, perc. 2 464,28; S. Sanders, Amsterdam, perc. 1 1638,25, perc. 2 565,40; v. d. Briel Verster, Eind hoven, perc. 3 313,08; J. C. Korsman, Be verwijk, perc. 2 474,90; De Coöp. Borstel- fabriek „De Nieuwe Gemeenschap", Sant poort, perc. 2 444,38; J H. v.. d. Laan, Haarlem, perc. 2 488,50; W. J. v, Buchem, Haarlem, perc. 2 443,24. Tevens werd aanbesteed: perceel 1: Het bouwen van eenc school voor Openbaar Lager Onderwijs aan Karolingen- en Noor- mannenstraat, te Haarlem. Ingeschreven werd als volgt: J. Klerk, Haarlem 114947; N. J. Tromp, Overvee" 127395; L. J. Winnubst, Haarlem 144890; G. Lastdrager, Helder 118435; J. Leegh- water en T. Hittema, Heer-Hugowaard 117.500; J. Kraaij, Haarl. 128.800; Veld kamp Mettes, Haa-lem 141.200; G. Met selaar Zoon, Haarlem, 116.473; W N. P. Thyssén, Amsterdam 124.000; D. Bruin, Haarlem 118.240; G. P. Hetém, Haarlem 126.760; G. J. Broertjes, Heemstede 119.375; Gebr. M. A. Joustra, Haarlem 119.621; N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Rolland", Haarlem 171.380. Verder werd aanbesteed: perceel 2: Het verrichten van glas- en verfwerken ten be hoeve van de in perceel 1 bedoelde school. Ingeschreven werd als volgt: J. Boerée, Haar lem 6522; J. Schellings, Haarlem 6290; J. J. Petrie, Haarlem 6450; H. Woulhuizen Amsterdam f 5195; A. M. P. D. Joustra, Haarlem 5843; P H. v. d Bos Zonen, Heemstede 6689; fa. Parvilas, Leiden 6975; P. Essenius, Haarlem 6378; A. Hulshof, Haariem 5640; S. Goldsteen, Haar lem 7184; G. H. Spruijt, Haarlem 8025; W J. v. Herwerden, Haarlem 5892; J. J. v. Hesteren, Haarlem f 7111; W. J. Bruins, Haarlem 7980; W. G. v. d. Mey, 8700; A. de Laat, Haarlem 8694; Firma Voer man Fengler 4800. B. en W. zullen de gunning nader bekend maken. Hedenmorgen had de plechtige uilvaart en begrafenis plaats van wijlen den heer H. N. Kimman, die in den ouderdom van 69 jaar in de Mariastichting alhier over leed. In de Kathedrale Kerk van St. Bavo, werd de plechtige gezongen H. Mis van Requiem te half 10 opgedragen door den Hoogeerw. Delten L. A. A. M. Westerwoudt. Na deze plechtigheid begaf de lijkstoet' zich langs de fabriek der firma Kimman aan den Wagenweg, waar het personeel stond opge steld, dat zich bij den stoet aansloot. Voor de woning van den overledene werd even stilgehouden, waarna men zich langs de garage op het Plein naar de R.-K. Begraaf plaats „St. Barbara" te Schoten begaf, waar vervolgens de beaarding geschiedde, eveneens verricht door Deken Wester woudt. Onder de personen, die bij deze plech tigheid tegenwoordig waren bevonden zich vertegenwoordigers van zoo goed als alle vereenigingen waarvan de overledene in zijn leven lid was en waarvan wij in de krant een opsomming hebben gegeven. Er was een deputatie van de St. Vincen- tiusvereeniging, van het' liefdewerk „Oud Papier", van de broederschar) der H H. Martelaren van Gorcum, van de R.-K. Mid- denstandsvereeniging, verder de heer N. Levenkamp, directeur der Haarlemsche Bank en het personeel der firma Kimman. Voorts verschillende vrienden van den over ledene. Na de beaarding werd een gebed gestort voor den overledene. Verschillende kransen en bloemen dek ten het graf. LIJST van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft der maand Maart: Binnenlandsche brieven. Ausema, den heer G. Amsterdam; Adm.' Kath. 111., Haarlem; Armenraad, Haarlem; Boekbinder, den heer B. Amsterdam; Bak ker, den heer, Heemstede; Boersma, Mej., Deventer; Chef Monteur van het ingeni- eursbur., Weesp; Daniels, den heer C. Am sterdam; Gemeentebestuur, Zandvoort; Ja cobs, den heer N. Schiedam; Kloosterman den heer, Amsterdam; Krommenhoek, den heer P., Enschede; Lindeboom, den heer Haarlem; Laan, den heer J. v., Haarlem; .Min, v. Oorlog, den Haag; idem; Melchior, Mej. Niel, Mevr. v. Haarlem; Riko, Mej. D. Den Haag; Roozen Mevr. Overveen; Rin- wcl den heer J. Aalsmeer; Schulpzand, Mej. T. Haarlem: Schouw, den heer Haarlem Scheffer, mej. G. Haarlem; Vermeer, Mej. H. Haarlem; Wensing's Adv. bur., Haarlem; Zeepfabriek de Duif, den Dolder; idem; idem. Binnenlandsche briefkaarten Bolomey, den heer B. den Haag; Boele, Mevr. Amsterdam; Dirks, Mei. den Haag: Eynde, mej. A. Amsterdam; Hein Mej. B., Hilversum; Onderwijk, den heer C. Bever wijk; Remmers, den heer J. Amsterdam; Sinnige Jon<?ej, Haarlem; Vermeer, den heer Ymuiden; Wynands, mei. Amsterdam; Wy- nand, den heer Amsterdam. Buitenlandsche brieven. Bowles, den heer Londen; Graft v. üue- men Antwerpen; Smidt v. Colder, den heer Parijs; Zemsski, den heer M. Niedee Herms- doep. Buitenlandsche briefkaarten. Brande, den heer A. v. d. Frankfort; Itersm, den heer, St. Moritz; Jonge, den heer en mevr. Bandoeng; Veen, den heer v. d. St. Moritz; 4 briefkaarten zonder adres. Aanbevolen wordt, om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, op dat deze bij onbestelbaarheid kunnen wor den teruggezonden, voorts is het gewenscht, alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien Wij waarschuwen de Haarlemmers, zich niet te laten beetnemen door de directie der N. Z. H. T. M. De tramdirectie heeft aan de Dreef een beginpunt gemaakt voor het op stappen op de tram. Wel in hoofdzaak voor menschen, die per tram arriveeren, maar toc^i ook voor Haarlemmers, Wie echter aan de Dreef opstapt naar Heemstede of bij terugkomst doorrijd tot de Dreef, moet 15 cent per rit betalen. Wie 500 meter verder op- of afstapt, namelijk in den Hout, be taalt slechts 10 cent. Een tapperijtje van de tramdirectie, waartegen de Haarlemmers zich kunnen hoeden, door in den Hout op te stappen. Maar in gemoede vindt de tram directie het wel gemotiveerd om voor die 500 meter, 50 procent hooger tarief te eischen? Het vrij goede voorjaarsweer van gisteren, er stond alleen wat veel wind, bevorderde den eersten Zondag der tentoonstelling, reeds een druk bezoek. Van alle kanten stroomden de menschen toe en niet alleen werden er aangevoerd door tram, autobus, auto of rijwiel, maar ook tal loos velen profiteerden van het goede weer, om naar het tentoonstellingsterrein te wan- r'e'en, waarvoor 7'i gaa-ne een fik«che wan deling over hadden. Het aantal bezoekers bedroeg ongeveer 12.000. Was reeds in de morgenuren het bezoek zeer druk, in de mid daguren en vooral tusschen de „sper-uren," tusschen 3 en 5 uur, was de drukte overwel digend. Een enorme menschenmassa verdrong rich voor de tourniauets Men kan niet zeg gen, dat er een regelmatige queue gevormd werd, integendeel, men verdrong zich om op het terrein te kunnen komen. Eenzelfde onordelijkheid heerschte óok voor het vaste gebouw op het terrein, waar de tijdelijke te~' ,onstpllin<?en geo-rfa*rise"rd wo-den Het bestuur van de Tentoonstelling, dat toegeeft, dat het verloop eenigszins ongere geld geschiedde, heeft echter maatregelen genomen, dat dit in de toekomst niet meei kan geschieden. Ongelukken zijn gelukkig uitgebleven, doch wel moesten leden van het Roode Kruis verscheidene malen handelend optreden en flauw gevallen menschen ver voeren. Eenmaal op het tentoonstellingster rein aanwezig, zou men ccht"r niet zeggen dat er zooveel duizenden bijeen waren, wat natuurlijk een gevolg is van de groote uitgestrektheid van hei terrein, dat de men schenmassa gemakkeliik verzwolg. Wij herin neren er aan, dat op dit terrein zelf nog niet veel te zien is. Slechts enkele bc'den c-o- cussen staan op het oogenblik in bloei. Wat de eigenlijk vollegrondstentoonstelling dan ook betreft, deze is van het weer afhankelijk en zal, indien dit medewerkt, op haar mooist zijn in den zgn. bollentijd, als hyacinthen, tulpen en narcissen bloeien. Is dc bollenstmek dus op haar mooist, dan zal ook de vollegrondstentoonstelling haai schitterendste pracht ten toon soreiden. Dat neemt echter niet weg, dat het bezoek aan de tijdelijke tentoonstellingen reeds zeei loonend is. Deze eerste is er het voorbeeld van en de duizenden bezoekers van gisteren hebben getoond, dit te begrijpen. Niet ver geten mag ook worden, dat men met een en kel bezoek niet alles gezien heeft. De zes tijdelijke tentoonstellingen bieden telkens iets anders en dat varieerende is natuurlijk ook op het terrein zelf, waar straks hyacin then tulpen, narcissen elkander in prachi zullen afwisselen. Het echte lentefeest daar treft men vanzelfsprekend in den tijd als bui ten zoowel als binnen, dus over enkele we ken, indien het weder medewerkt, alles in vollen bloei staat. Dat een ieder vol bewondering was ovei alles, wat er te zien is, laat zich begrijpen. De weelderige bloemenpracht is een lust voo» het oog. In 't bijzonder trok de exnositie in het hoofdgebouw groote aandacht, wat wel te begriipen is na wat wii hierboven schreven. Het restaurant maakte goede zaken. Tot laat in den namiddag waren in en buiten het gebouw alle plaatsen bezet. Op het terrein, waar zich de menschen- groepen voortbewogen ter bezichtiging van de verschillende inzendingen, heerschte een aangename drukte, terwijl ook in het boscn „Groenendaal" vele belangstellenden waren. Het verkeer in Heemstede was goed ge regeld. De politie trad kalm en bezadigd op, waar dit noodig was, terwijl men graag haai aanwijzingen opvolgde. Vooral langs den Binnenweg, waar de grootste drukte was, had de politie goede maatregelen getroffen. Was het aantal auto's, wielrijders en voet gangers reeds legio, het aantal kijklustigen, oer tram aangevoerd, was overweldigend. De trammaatschappij liet met het volledig materiaal rijden, waarbij dus ook de groote wagens van Katwijk waren. Vele diensten liepen met drie wagens. De directeur der N. Z. H. T M., de heei W. 'J. Bur^csdijk was persoonlijk op 't Val kenburgerplein aanwezig, om te zien of alles goed marcheerde. Tegen het sluitingsuur der tentoonstelling, dus omstreeks 6 uur, liep het storm op de tramdiensten. De trams konden die groote drukte niet spoedig genoeg verwerken en vele kijklustigen moesten een half tot een heel uur wachten, alvorens zij vervoerd kon den worden. Den geheelen dag waren buiten het terrein autoparken en rijwielbergplaatsen opgericht en het enorme aantal dier vervoermiddelen dat er den geheelen dag door „gestald" werd, gaf mede een duidelijk beeld van de buiten gewone drukte, welke op dezen eersten Zon dag. dat de tentoonstelling geopend was, heerschte en dat niet alleen handelaars en kweekers, maar ook ontelbare anderen, o.m. ook zeer velen uit Amsterdam en Haarlem gisteren der tentoonstelling een bezoek brachten. Onder de bezoekers die Zaterdag de ten toonstelling kwamen bezichtigen, bevond zich ook mevrouw Röell, echtgenoote van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, met haar oudsten zoon. Zij werden rondge leid door den heer E. H. KrMage ep de" bur gemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn. Beide bezoekers toonden groote be langstelling. De thee werd gebruikt in het bureau der tentoonstelling. De eerste tijdelijke tentoonstelling is in de oogen der buitenlandsche gasten, die reeds vertrokken zün, iets buitengewoons. Vooral wat betreft het forcecren der bolgewassen valt h.i. sins den tentoonstelling in 1910 een groote vooruitgang te constateeren. Geboren: 12 Maart. z. van L. Bosma Eenink, d. van C, W. der Kinderen Geraedfs. d, van J. SteffensKors. 13 Maart. d. van T. v. d. BosBuwalda. z. van J. C M. v. StijnWarmerdam, d. van G. H. BidsTiemens. d. van N. J, v. d SluijsRiedeman. d. van J. GroenendaalPeetoom z. van G. de KeijzerSchaaij. 14 Maart. d. van N. J. VerhoefBonda d. van J. J. Jacobs Raaphorst. z. van A Voogtv. d Horst. 15 Maart. z. van H. H. Goldschmeding Pos. z van J M. Damsteekv, Egmond. d. van E. S. IJpmaKuijpcr, d. van C. Lohmann—Sluis. Overleden: 13 Maart. J. de Niis, 59 jaar, M. v. Heemskerkstraat. S Waterdrin ker, 57 jaar, Kamperlaan K. A. M. Ri- mannde Jong, 72 jaar, Lange Raamstraat. 14 Maart. A. Verton, 49 jaar, Lange Hcerenvest. S. J. Krom, 66 jaar, Rip- perdapark. J. W. Wallbrink, 80 jaar, Du- venvoordestraat BA. Saiet, 54 jaar, Waldeck Pyrmontstraat. G. v d. Ben den, 64 jaar, Kamperlaan. 15 Maart. G. B. v. Dijk, 80 jaar, Gasthuisvest. H. M. de GeusMieraz, 75 jaar, Voortingstraat. J. M. Mommers, 34 jaar, Kamperlaan. J. v. d. Zon, 48 jaar. Kamperlaan. V/., 11 m., z. van W, de Groot, Kamperlaan, In het perceel Groote Houtstraat 168, waarin de Firma Busé vroeger een handel in fruit dreef, is thans sinds Zaterdagavond geopend „Maison de Paris" een demes- en kinderhoedenmagazijn Het inwendige van het perceel werd ver bouwd en verruimd en thans is een smaak volle showroom ingericht, waar sierlijke mo dellen tot koopen lokken. De stemmige entourage van het geheel, de sierlijke glas in loodramen, die de éta lage afsluiter., de mat witte kleur der hou ten vitrines, de parket vloer en de heldere verlichting geven aan alles een voornaam cachet. Een groot aantal bloemstukken, 21 stuks, ter gelegenheid van de opening ge zonden, gaven een feestelijk aanzicht. De Hooge Raad heeft op grond dat uit het vonnis niet blijkt, welke de in beslag genomen goederen zijn, zoodat het vonnis niet voldoende met redenen is omkleed, ambtshalve vernietigd, 2 vonnissen van de Rechtbank te Haarlem, waarbij eenige win keliers, die door middel van prikkaarten prijzen beschikbaar stelden, wegens over treding van de loterijwet zijn veroordeeld tot een geldboete van 1.ieder. De za ken werden verwezen naar het Hof te Am sterdam. Heden viert de heer K. van Eden, de be kende Haarlemsche drogist en bestuurslid van vele vereenigingen, zijn 70sten verjaar dag Het is bijna onnoodig over de verdien sten van dezen heer uit te weiden daar hij bij onze stadgenooten genoeg bekend is. Hij ondervond dan ook reeds vele blijken van belangstelling. Buitengewoon veel bou- quetten van verschillende vereenigingen en corporaties getuigen hiervan. Hedenavond zal de zangvereeniging „Zang en Vriendschap" om kwart over 8 uur een serenade brengen, waarbij het huis verlicht zal zijn. De jubilaris was zeer ontroerd door deze bewijzen van vriendschap en waardeering, Hedenmiddag ontstond op de lijn sta tionBloemendaal een kwartier vertraging doordat op den Schotersingel nabij de Os- MfDEüEDEELD DüO k De Beurs opende heden iets vaster. V K 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923' 4H Nederl. 1917 7% N.-I. 1921 A.. 6% N.-l. 1923 D... HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank 1 dische Bank Cert. Handel Mij Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id. C^mp. Merc. Arg Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell 915/s 735/s 128 3631/, 379 345 I891/4 216 119 1491/2 362i/2 883/4 1497/8 821/2 255/ie 4 %6 HEDEN 985/g 10l3/4 9 5/8 10215/le 159 135 203/4 991 360 863/4 '901/4 1461/2 1271/2 128 1821/2 3881/, 124i/2 121/4 I671/2 168 128% 368 385 347 190 120 149 366 88% 1491/2 251/4 16 MAAR CERSTE KOERS LATERt KOERS BERLIJN 0 59 50 0,59.50 PARIJS 12 90 12.85 BRUSSEL 12.65 12.65 WEENEN 0.35 0.35% LONDEN 11-97V2 11 973/4 STOCKHOLM 67 37% 67 45 KOPENHAGEN 45 10 45 20 38 37 38 55 BAZEL c 1 48 20 48 271/2 NEW.YORK 2.50 2.50%6 ROME 1 1 1 10.10 10.20 tadestraat juist op de tramrails het achter wiel van een particuliere auto liep. Zaterdagmiddag is het bijkantoor van de Nieuwe Haarlemsche Courant aan de Peper straat No. 33 geopend Het vertimmerde en frisch opgeschilderde oude winkelhuis van den heer Jansen heeft nu een prettig aan zien gekregen Te zes uur werd het kantoor opengesteld Het jongste dochtertje van den heer Jansen bood ter gelegenheid van de opening van het nieuwe bijkantoor een fraai bloemstuk aan, waarbij de agent zeif gewag maakte van de aangename samenwerking tusschen directie en vertegenwoordigers der N. Haarl Courant. Namens de directie dankte de administrateur der courant, de heer EI- ligens. Verschillende abonné's uit Beverwijk, Velsen en Heemskerk gaven mondeling ol schriftelijk van hun belangstelling blijk. K, S, A. Dinsdagavond a.s. 8 uur wordt in het Bondsgebouw een ontwikkelings avond gehouden. Op grond van het succes der vorige le zingen, door het plaatselijk comité alhier georganiseerd, kunnen wij in alle opzichten een groote opkomst voorspellen. De Eerw spreker, kapelaan Vis, immers heeft bewezen, de aandacht van de aan wezigen op sympathieke en onderhoudende wijze gespannen te kunnen houden. Het muzikale gedeelte zal verzorgd wor den door mej. E. Borghouts. Deze twee namen waarborgen een zeer interessanten avond. De Eerw. spreker zal tevens gelegenheid geven tot het stellen van vragen over on derwerpen betreffende de Roomscbe ge loofsleer, welke vragen ook reeds tevoren ingediend kunnen worden bij kapelaan Vreeswijk of bij de overige bestuursleden der K. S. A. Brand. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is brand uitgebroken in de schoen makerij van W G. in de Bloemstraat. Dank zij de activiteit van brandweer en politie bleef het brandje beperkt tot den 'winkel. Met één straal op de waterleiding werd het vuur gebluscht, De schade werd door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is nog niet met zekerheid vastgesteld Aangek. 14 Mrt. Coaster, s., Londen; Be renice, s,, Setubal; Figaro, s„ Cardiff; Bet sy Anna, s., Goole. H. A. Nolze, s., Rot terdam. Vertr. 14 Maart. Hekla, s., Middlesbro; Rhein, s, Hamburg; Helder, s., W.-Afrika; Jan Pietersz. Coen, s„ Batavia; Venezuela, s., Hamburg; Rijnstroom, s., Leith; Adonis, s., Hamburg: Göthe, s„ Rotterdam; Jan v. Nassau, s„ Curasao; Adrasus, s., Londen; Perseus, Kopenhagen; Ek, Oslo; Ariad ne, s,, Huil; Hontestroom, s., Londen; Agamemnon, s., Hamburg; Oosterland, s., Newcastle; Calder, s., Goole. Schoorsteenbrand. Zaterdagnamiddag omstreeks 5 uur brak er een schoorsteen brand «uit in perceel Brugstraat 16. De opper- brandmeester, die zeer spoedig ter plaatse was, bluschte dien brand met een snelblus- scher. Kattenmepper. Door een bewoner van de Haarlemmerstraat werd bij de politie aan gifte gedaan van de vermissing van een zwartet kat. Dit was reeds de derde poes die hij in kerten tijd kwijt geraakt was. De po litie deed een onderzoek in een schuur van zekeren van Z. alhier en daar werden 7 ge stroopte katteiyelletjes gevonden. Ook het cadaver van de zwarte kat werd daar aange troffen Dit werd in beslag genomen. Tegen van Z. en zijn broer is proces-verbaal opge maakt. E. H. B. O.. Vrijdagavond was het de laatste avond van den cursus „E. H. B. O." Voor dezen avond waren de beide afdee- lingen bijeen. De avond was meer een her haling van datgene, wat reeds geleerd was. Op verzoek van de aanwezigen eindigde Dr. Nanninga om kwart over negen den cursus. Hierna werd door den heer J. A. Kemp namens de cursisten dank gebracht en als blijk van waardeering een wandelstok met zilveren knop aangeboden. De dokter nam nu het woord en bracht dank aan alle aan wezigen voor de aangename wijze, waarop hij den cursus te Vijfhuizen had mogen leiden en tevens voor de stoffelijke blijken hem nu aangeboden. Ook de wijkzuster werd voor haar belanglooze hulp een aardig souvenir aangeboden. Verder was door een achttal dames gezorgd voor melkchocolade en koekjes, zoodat men nog een gezellig tijdje bijeen bleef. DURBAN, 16 Maart. De overstromin gen in Boven-Natal hebben een zeer ernstig karakter aangenomen. Ladysmith verkeert in groot gevaar. De bewoners zijn uit hun huizen gevlucht en hebben een schuilplaats gezocht in het stadhuis. Een landverschui ving, nabij v. Rèenen, heeft ten gevolge gehad, dat de spoorwegverbindingen ver broken zijn. CHICAGO, 16 Maart. 20 personen wer den gewond bij de relletjes die plaats hadden in het Garvich-theater, waar een anti-sovjet meeting van aanhangers van Kerensky in de war gestuurd werd door communisten. LONDEN, 16 Maart. Balfour is gisteren naar Jerusalem vertrokken. Hij zal daar, zooals bekend, de He'breeuwsche Universiteit ope nen. PARIJS, 16 Maart. Als gevolg van de ver werping van het protocol van Genève, heeft de Fransche gezant in de Ver. Staten Daess- ner, de Fransche regeering officieel in ken nis gesteld van het voornemen van president Coolidge, om binnenkort een nieuwe ont wapeningsconferentie te Washington bijeen te roepen, die zich zal hebben bezig te hou den met de ontwapening te land qn te zee. Frankrijk zal deze uitnoodiging aanvaarden, doch het zal verschillende reserves formu- lceren. Heden overleed, na voorzien te zijn van de H'. H. Sacramen ten der Stervenden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, de Wed. HUBERTHA MARIA DE GEUS Geb. Mieras, in den ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam: J. F. DE GEUS Haarlem, 16 Maart 1925. Groot Heiligland 33.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2