imm- BRIEVEN UIT FRANKRIJK. Een moord in den wereldooriog. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Maandag 16 Maart 1925 Het katholiek onderwijs in Elzas-Lotharingen bedreigd De vergadering van den Raad van den Volkenbond. ernstige bot sing tusschen de communisten en de politie te Halle a. d. Saaie. Het vrouwenkiesrecht in Frankrijk. Onder de Radio-berichten: Chamberlain sluit de zitting van den Raad van den Volkenbond. Bijzonderheden omtrent de bloedige botsing te Halle a. d. Saaie. Gem. buitenl. berichten. HET MANIFEST VAN DEN HOOGEN CLERUS EN HET RADICALE PRO TEST ERTEGEN. De Amsterdamsche hulde aan de Hollandfndië-vliegers. De openlijke aanprijzing van middelen tegen ziekte. LUCHTVERKEER. Luchtvaart in Tsjecho-Slowakije. Het derde Intern. Gemeenten congres. De a.s. Kamerverkiezingen. De rijksweg Amsterdam Amersfoort. Uit de R. K. Staatspartij. De Koningin en Prins te Genève. Een Pensioenwet voor de Land- stormvrijwilligers. 126e Trekking van lö Maart 1925. S. 34 no. 4 betaalbaar met fr. 10.000; s. 34 no. 20 met fr. 1000, s. 12949 no. 9 met fr. 500, s. 15835 no. 3 met fr. 500. Betaalbaar met fr. 250. S. 66 no. 23 s. 2576 no. 11 s. 10353 no. 22 s. 12064 no. 21 s. 12246 no. 12 s. 12949 no. 8 s. 22031 no. 10 s. 26302 no. 14 s. 32577 no. 11 s. 34770 no. 9. Betaalbaar met fr. 200. S. 385 no. Is. 1304 no. 17 s. 5118 no. 11 s. 10353 no. 10 s. 12194 no. 7 s. 12246 no. 1 s. 12246 no. 17 s. 12949 no. 20 s. 20544 no. 16 s. 20998 no. 7 s. 20998 no. 19 s. 26881 no. 14 s. 27257 no. 4 s. 28818 no.18 s. 31575 no. 22 s. 35490 no. 24. Betaalbaar met fr. 150. S. 714 no. 7 s. 1931 no. 4 s. 4313 nq. 23 s. 4807 no. 7 s. 6840 no. 20 s. 12194 no. 6 s. 12686 no. 17 s. 18646 no. 16 s. 18677 no. 7 s. 20544 no. 5 s. 20544 no. 23 s. 21158 no. 1 s. 21158 no. 24 s. 26491 no. 9 s. 27257 no 1 s. 31678 no. 12 s. 33104 no. 3 s. 34295 no. 11 s. 34770 no. 5 s. 37826 no. 5. Betaalbaar met fr. 110. 34 66 385 714 1304 1479 1577 1931 2576 3853 4313 4807 5118 6840 8522 8810 10353 11903 12064 12194 12246 12686 12894 12949 13686 14114 14518 15835 17323 18646 18677 19589 19900 20544 20647 20998 21158 22031 25732 26302 26491 26881 27257 28818 29040 29567 29977 30259 31410 31575 31678 32461 32577 32790 33104 33677 34077 34295 34770 35174 35472 35499 35953 37305 37826 38439 38741 Uitbetaling vanaf 1 Mei 1925. ORDE EN ARBEID De mijnwerkers en de loons verlaging. FEUILLETON. I Het is slechts enkele weken geleden, dat de minister-president alle politieke partijen aanspoorde, één te zijn in vertrouwen ten opzichte van het herstel der Fransche munt. En beter nog dan toen, al was het reeds overduidelijk, begrijpen wij nu, dat Herriot er aan toevoegde, op andere punten def strijd te kunnen voortzetten. Immers hij zeln heeft opnieuw het sein gegeven door in Elzas- Lotharingen het invoeren van de intercon- fessioneele school toe te staan. Straatsburg en Colmar zien zich het be denkelijk voorrecht toegekend, de katholieke school den doodsteek toe te brengen. Maar eer het zoo ver komt, zal de tegen woordige regeering ondervinden, hoe duur het dezen woordbreuk (door geen decreet het onderwijs en godsdienstig regime in de her overde gebieden te veranderen, gelijk zij na haar verontrustende Regeerings ver klaring in Mei aan de Senatoren van Elzas-Lotharingen verzekerde) zal betalen. De tijd is voorbij dat Frankrijk's katholieken met zich laten spot ten,- hun beste landgenooten ongehinderd te laten uitdrijven en zich de eene vrijheid na de andere zonder verzet te laten ontrooven. „Nous partirons pas", wij vertrekkenniet, is de leuze door Pater Doncoeur, onder in stemming van duizenden en duizênden tel kens weer aangeheven. Neen het Fransche volk zal zijn geestelij ken, zijn mannelijke en vrouwelijke religieu- sen niet meer laten heengaan, maar het zal ook niet langer zich de rechten laten ontroo ven, waarop het aanspraak mag maken, en zelfs met klem de herovering van onrecht vaardig ontnomen rechten ter hand nemen. Een onwettig recht heeft zich de minister president aangematigd, waar hij de intercon- fessioneele school machtiging verleent zich in Elzas-Lotharingen vrij te ontplooien. In zen proclamatie blakend van heilige veront waardiging heeft de Bisschop van Straatsburg Mgr. Ruch, uiting gegeven aan zijn gevoelens door het ministerieel besluit gewekt. Hij heeft de onwettigheid of liever de schending van wet en recht aangetoond en, om aan niemand de ernst van zijn woorden te doen ontgaan, een sanctie toegevoegd aan zijn vaderlijke raadgevingen. Geen kind dat de intercon- fessioneele school zal bezoeken, zal tot de eer van een plechtige eerste H. Communie worden toegelaten, zonder bijzondere toe stemming van den bisschop of één zijner vi carissen, welke slechts bij hooge uitzondering zal worden verleend. Wie het innig geloovige volk van den Elzas kent,wie weet hoe de ka tholieken in die streken trouw zijn aan hun geloof, aan de voorschriften van de kerk en hun geestejijke leiders, twijfelt niet aan de uitwerking van dit versterkende gebod. Trouwens een blik in de persorganen van Straatsburg en Colmar is voldoende om te zien, hoe groot de verontwaardiging is over dezen anti-clericalen maatregel van Herriot, wiens houding ons al te dikwijls aan die van een Pontius Pilatus doet denken. Zijn mond loopt over van verdraagzaamheid, maar zijn daden zijn daarmee regelrecht in strijd. In de Kamer wenscht hij soms een gemoedelijk heid aan den dag te leggen, waaraan zijn uiterlijk ronde persoonlijkheid eenigen grond van waarheid schijnt te geven. Maar in de praktijk blijkt weinig van die gemoede lijkheid, is hij de slaaf van de Loge, in wier program vernietiging van den katholieken godsdienstzin als eerste punt staat geschre ven. Elzas-Lotharingen weet al te goed dat het met mooie woorden als verloren en te rug gewonnen zoon niet is gebaat. Het houdt zich paraat ter verdediging te gen allen, die inbreuk willen maken op zijn rechten en zijn vrijheden willen aantasten. En eyenals de Raad van Staten op verzoek het voortbestaan van het Concordaat met Rome, zoodat voor Elzas-Lotharingen een vertegenwoordiger bij den H. Stoel moet ge handhaafd heeft moeten erkennen, zoo zal dit college ook tharts uitspraak hebben te doen. Het zal het eindwoord spreken over de al dan met wettigheid van invoering der inter- confessioneele school, d. w. z. een school waaraan ieder katholiek kenmerk zal worden ontnomen en die niets anders is dan 'n voor bereiding van de neutrale school, school zon der God, indien al niet tegen God, gelijk Mgr. Ruch het uitdrukte. Er is reden aan te nemen dat Herriot in dat geval ten tweedemale 't lid op den neus zal krijgen, waar hij het onderste uit zijn anti- ciericale kan wil hebben. Zeker er bestaat een wet Fallouse, die nog 1 steeds van kracht is en in bepaalde omstandig heden, om redenen van technischen aard, een voorloopige gemengde school toestaat, na dat een Onderwijsraad advies heeft uitge bracht. Deze voorwaarden zijn ditmaal echter niet vervuld en volgens bevoegd oordeel is geen reden aanwezig deze school te billijken. De regeering is de schreef te buiten gegaan. Zij zal daarvan de gevolgen ondervinden. Geheel Elzas-Lotharingen, schrijft het belangrijke katholieke blad, de Elzasser, protesteert op de meest energieke wijze tegen deze recht- sehenners en bij een zuiver protest zal het niet blijven. Abbé Haegly in zijn blad „Le Courier," is niet minder verontwaardigd. En het kan niet uitblijven of de afgevaar digden van deze gewesten zullen in de Kamer en Senaat door interpellaties uiting geven aan de onrust opnieuw door deze ministerieele handeling gewekt en rekenschap vragen. Dat enkele gemeenten op invoering hebben aan gedrongen is geen verontschuldiging die den minister kan dekken. Wij waren enkele dagen geleden aanwezig bij een grootsche demonstratie, waaraan niet minder dan tien duizend katholieken deel namen om van hun éénheid in den komen den strijd te getuigen. De hooge tegenwoor digheid van kardinaal Dubois en de drie Parijsche prelaten in hun purpere gewaden, Mgr. Chaptal, Mgr. RolandGosselin en Mgr. Bandrillart gaven een bijzondere be- teekenis aan de woorden in de „Salla Wag- ram" door Generaal de Castelnau en Pater Doncour gesproken. Een langdurig en geestdriftig applaus steeg telkens weer uit op uit de dichtge- pakte menigte, maar bereikte toch zijn hoogte punt toen Generaal de Castelnau in zijn dubbele hoedanigheid van oud-strijder uit den wereldoorlog en leider van Frankrijk's katholieken ,op'dit oogenblik, plechtig ver zekerde dat de katholieken niet meer van zins zijn de last van nieuwe onrechtvaardig heden te dragen. En welk een luide instemming verwierven niet de woorden van Pater Doi.coeur, .lie alle ellenden van den oorlog heeft medege maakt, toen hij zeide „Wij hebben gestreden en opofferingen verduurd voor de verdedi ging en grootheid van ons dierbaar land, niet om opnieuw onze rechten en vrijheden te zien aangetast. Dit laatste is thans het geval. De oud-strijders zullen hun katholieke medeburgers in Elzas-Lotharingen niet in den steek laten, nu daar de eerste teeke nen van een reeds lang voorbereid anti katholiek program zich vertoonen. De speciale groet door Kardinaal Dubois op dezen feestavond, besluit van het Dioce saan Congres, aan de beide provinciën gebracht, staat er borg voor. Het oogenblik is gekomen, dat de katho lieke federatie, die meer en meer in omvang toenemende organisatie van katholieken, onder leid. van Generaal de Castelnau, kan toonen, dat het haar ernst is, dat het meer dan op woorden, op daden aankomt. „God wil het," was de leuze der kruis vaarders, zij zal ook de leuze zijn van deze moderne ridders in hun strijd voor katho lieke vrijheid en Christelijke rechtvaardig heid. Mr. P. v. S. Parijs, 11 Maart 1925. De zitting van den Raad van den Volkenbond. In de Vrijdag gehouden openbare zitting van den Raad van den Volkenbond is de vertegenwoordiger van Tsjecho-Slowakije, minister van Benesj, aan het woord, gekomen. De toon van zijn rede was wel geheel anders dan die van de redevoering van Briand. Ge matigder en toeschietelijker. Misschien zou men ook kunnen zeggen dat zijn rede wat minder bestemd was voor de galerij en wat meer op „zakendoen" was gericht. Natuur lijk verdedigde Benesj het Protocol, dat voor een belangrijk deel zijn werk is. Maar hij er kende dat er nog fouten in zijn en hij ver klaarde zich zooals hij trouwens steeds is geweest een voorstander van allianties binnen het kader van den Volkenbond, ge lijk door den heer Chamberlain als oplossing werd gewenscht. Alleen, zoo oordeelde hij men zou, als het hiertoe zou komen, toch steeds weer terecht komen bij de beginselen van het Protocol, op beperkter schaal. Zeer zeker, wij hebben er reeds op gewezen, dat voor het Britsche Rijk de bezwaren tegen het Protocol voor een groot deel voortvloeien uit het feit, dat bij het ontwerpen er van in hoofdzaak is uitgegaan van de Europeesche toestanden en met de wereldverhoudingen onvoldoende rekening is gehouden. Een be perkter Protocol voor Europa zou wellicht beter kansen hebben. Op voorstel van Benesj is nu besloten de geheele quaestie van het Protocol en wat daarmee samenhangt, te verwijzen naar de Vergadering van den Volkenbond in Sep tember. En uit de toelichting van Benesj blijkt dan wel, dat zijn bedoeling hiermede is om tijd te winnen en tot overleg over een beperkter, Europeesche, regeling van het vredes- en veiligheidsprobleem in staat te stellen. Chamberlain verklaarde dan ook het voor stel van Benesj te aanvaarden. Krachtig ver dedigde de Tsjechische staatsman in zijn rede het arbitragebeginsel. Tegenover Cham berlain critiek op de verplichte arbitrage waarvoor blijkens een schrijven van de Ca- nadeesche regiering aan den Volkenbond juist deze Dominionregeering wel zeer veel gevoelt verdedigde Benesj het stelsel dezer verplichte arbitrage, dat vooral bij de omme keer die na den oorlog in Midden- en Oost- Europa is tot stand gekomen, een noodzake lijkheid is ten einde oorlogsgevaren te voor komen. Telegrafisch wordt nog gemeld inzake de Saar-quaestie, dat Rault mededeelde, dat 500 man Fransche troepen binnenkort het Saargebied zullen verlaten. Hij voegde er bij, dat de commissie vast besloten is de richtsnoeren van den Raad van den Volken bond te eerbiedigen. In een telegram uit Genève, waarin mel ding wordt gemaakt van de aanneming door den Raad van het rapport van Quinones de Leon, blijkt, dat in dat rapport gesproken wordt over de uitdrukking „staat," toepas selijk op de vrije stad Danzig, waartegen Polen protesteert. De rapporteur acht het niet noodig in een onderzoek te treden van de beteekenis van dat woord en de toepassing ervan op Dan zig, daar het internationale statuut van de vrije stad is bepaald in het vredesverdrag. Namens den Raad heeft Chamberlain den wensch uitgesproken, dat de regeeringen van Polen en van de vrije stad zooveel mogelijk in rechtsfreeksche onderhandelingen zouden treden om eventueele geschillen te beslechten. De Engelsche recruten. De minister van Oorlog bespreekt in een memorandum, dat zijn begrooting vergezelt, de moeilijkheid om voor het leger het ver- eischte aantal vrijwilligers te verkrijgen, dat op het oogenblik een tekort van twee- tot drieduizend aanwijst. Hij schrijft het gebrek aan lust om tot het leger toe te treden aan vier oorzaken toe, die op het volgende neer komen lo. Afkeer van den oorlog en dientenge volge tegenzin in een militaire loopbaan, niet slechts onder de jongemannen, doch ook onder hun ouders. 2o. Voorkeur voor emigratie. 3o. De werkloosheid bevordert niet, zoo als vóór den oorlog, dienstneming in het leger. De werkloozen hebben thans recht op uitkeering van den staat, waaraan in vele gevallen de voorkeur wordt gegeven boven de soldij en het volledig onderhoud, die het leger oplevert. Dit is waarschijnlijk het ge volg van het gemis van den economischeh prikkel, dien de werkloosheid gewoonlijk gaf, doch het lijdt weinig twijfel dat fami lie-invloeden in dezelfde richting werken, daar een jongeman, die werkloozenuitkeering ontvangt, terwijl hij bij zijn familie inwoont, een financieel voordeel is voor het huis houden. 4o. Onzekerheid of er bij het einde van het militair dienstverband werkgelegenheid is. De minister is van meening dat het recru- teeringsprobleem niet door het departement van Oorlog zelf kan worden opgelost en be toogt, dat werkgevers, die groote bedrijven leiden, en de vakvereenigingen bij' de op lossing ervan rechtsfreeksche en groote diensten kunnen bewijzen, nl. door in het bizonder rekening te houden met de wen- schen van de voor arbeid uitstekend geschikte mannen, die in het leger hebben gediend. De communisten in Halle aan de Saaie. Ter gelegenheid van een communistische overeenkomst ter bespreking van de presi dentsverkiezing kwam het tot een ernstige botsing tusschen de politie en de communis ten, waarbij zes personen gedood, vijf en twintig zwaar en vijftien licht gewond wer den. Nieuwe ontwapenings conferentie. Vernomen wordt uit Washington, nat Coolidge gelooft, dat de jongste ontwikke ling der gebeurtenissen in het buitenland op een belangrijke wijziging duidt ten aanzien van de positie inzake de ontwapening, welke de strekking heeft den weg te openen v00r het bijeenroepen eener nieuwe ontwapenmgs conferentie voor de V.S. De president Zal de kwestie eener conferentie tot beperking van de bewapening ter zee ernstig met Kel logg bespreken zoodra definitief is vastge steld of het protocol van Genève zal worden prijsgegeven. In verband met het voorstel tot het bij eenroepen van een nieuwe ontwapenings- confere«ue wordt vernomen dat president Coolidge er voor is, het voorstel aan de ver schillende mogendheden voor te leggen door tusschen komst van de gezanten te Londen, Parijs, Rome, en Tokio, die in structies zullen ontvangen van Kellogg, den Amerikaansche staatssecretaris van buiten- landsche zaken. President Coolidge hoopt, dat alle regeeringen er voor zullen zijn. Wan neer echter een der mogendheden het voor stel afwijst, zal de regeering te Washington met de andere mogendheden voortgaan. Coolidge zou gaarne zien, dat de conferen tie zoowel de bewapeningen te land als ter zee bespreekt. Storm in Japan. Uit Nagasaki wordt geseind dat het stoom schip „Oewaji Hamaroe VI" Woensdag in de buurt van het eiland Kabasjima door een storm is gegrepen. Vijf torpedojagers zoe ken het schip. De administrateur en. vijftien passagiers zijn opgepikt, doch er worden nog honderd passagiers vermist. HET VROUWENKIESRECHT IN DE FRANSCHE KAMER. Deze week zal de Kamer beginnen met de behandeling van een wetsontwerp, ingediend door Louis Marin, waarbij aan de vrouwen het kiesrecht voor de gemeenteraden wordt verleend op denzelfden grondslag als waarop de mannen het uitoefenen. Dit ontwerp wordt ondersteund door de Union Répu- blicaine Démocratique, de grootste partij der rechterzijde, terwijl andere fracties, met inbegrip van de Communisten er sympathiek tegenover staan. De kamercommissie inzake algemeen kiesrecht heeft er reeds haar goed keuring aan gehecht. Het wetsontwerp is van bijzondere beteekenis in verband met de aanstaande verkiezingen voor de gemeen teraden, die in Mei gehouden zullen worden en een goede gelegenheid zullen bieden, de gevoelens van het volk te peilen. De positie van het kabinet Herriot, dat nu trouwens ook al haast weer een jaar aan de regeering is, wordt er niet aangenamer op. Naast de zorgen in verband met den gang van zaken te Genève met het Protocol, begint meer en meer de houding van de reactie op binnenlandsch-politiek gebied haar aandacht te vragen. De actie, geleid door Millerand en gene raal de Castelneau tegen het linker bloc, heeft thans den opeulijken steun gekregen van de te Parijs verzamelde kardinalen en aarts bisschoppen, die in een dezer dagen gepubli ceerd in heftige bewoordingen gesteld mani fest den strijd aankondigen tegen de demo cratie en de leekenwetgeving. Verklaard wordt o.a., dat de katholieken met groote kracht actie moeten voeren tegen de schei' dingswetten. „Sinds 50 jaar," heet het in het manifest, „is de gelegenheid nooit gun' stiger geweest; haar onbenut te laten voor bijgaan ware verraad plegen aan de godde lijke voorzienigheid." Voor de tot dusver door de kerk gevolgde tactiek om langs den weg van verzoening en overeenstemming wijziging en verzachting in de toepassing van die wetten te brengen, is het thans geen tijd meer. Tegenover den tot onderdrukking van den godsdienst en de kerk besloten regeering moet het verzet veeleer actief worden georganiseerd. Daarom wordt de clerus opgewekt met alle ten dien ste staande middelen de massa te mobi- liseeren en „het voorstel te bestrijden alsof de geloovige katholieken gehoorzaamheid aan de wet verschuldigd zouden zijn." In de uiterst rechtsche bladen wordt dit optreden van den hoogeren clerus natuurlijk toegejuicht, maar in een blad als de „Ti mes" bijv. wordt er vrij scherpe critiek op geoefend en het constateert, dat de actie der geestelijkheid op een zeer ongeschikt tijd stip komt en dat het niet de eerste keer is, dat de Fransche clerus met een ontijdige uiting de hem toevertrouwde belangen in gevaar brengen. Tevens meent het blad, dat de verstan dige katholieken er wel niet aan zullen den ken aan het mobilisatiebevel te voldoen, om den door de geestelijkheid gewenschten veldtocht te beginnen. Volgens de bladen van de linkerzijde zal de regefcring den haar tegen haar wil opgedrongen strijd om de neutrale school en het behoud van de repu bliek met alle energie voeren. Zooals een B.T.A.-telegram in het och tendblad meedeelde, heeft de radicale en rad.-soc. Kamerfractie, die de quaestie eerst in het openbaar in de Kamer ter sprake wilde brengen, een motie aangenomen, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen het manifest van de kerkprelaten. comité is de héér F, M. WïWlt, wethouder te Amsterdam. De agendapunten van het congres zijn o.m. de volgende: Relaties met institute» en organisaties (Volkenbond, Int. Arbeidsbureau, Int. Roode Kruis, Ver. tot bestrijding der tuberculose. Ver. tot bestrijding der venerische ziekten; Ver. tot bestrijding der werkloosheid). Ver- eenigingen van steden, gemeenten en plaat selijke overheden (verslagen uit te brengen door de nationale vereenigingen); Verslag van gemeentebesturen over de resultaten van de enquête over de betrekkingen tus schen de gemeentelijke-, stedelijke of auto nome plaatselijke overheden en de centrale besturen in de verschillende landen. Besprekingen over-de grondpolitiek van de gemeenten en haar invloed op het probleem der volkshuisvesting. De groote bevolkings centra (welke zijn de aangenomen of voorge stelde maatregelen in de verschillende lan den om de moeilijkheden te overwinnen, die in de groote stedelijke bevolkingscentra voortkomen uit hun verdeeling in verschei dene autonome bestuurseenheden.) Aan het congres kunnen deelnemen de vereenigingen van steden, gemeenten en au tonome plaatselijke besturen; de steden, ge meenten, autonome besturen, de provincies of regeeringsautoriteiten; vereenigingen vooi gemeentebelangen; tijdschriften op gemeen- tebied en persoonlijke deelnemers. De voorbereiding van de hulde der Hol- land-Indië vliegers in Amsterdam. Vele ver eenigingen hebben zich reeds opgegeven, en nog iederen dag bereiken het Comité toezeg gingen voor den fakkeloptocht, de wijze van huldiging welke het Comité zich had voorge steld. Aan alle vereenigingen te Amsterdam is een circulaire gericht, om deze op te wekken aan den fakkeloptocht deel te nemen; het Comité mocht de medewerking verkrijgen van den wethouderden wethouder van Onderwijs, die toezegde de circulaires, gericht tot de directeuren der Openbare Middelbare Scho len en aan de leerlingen van deze onderwijs inrichtingen te willen verspreiden. De burgemeester heeft bericht; dat hij be reid is als eere-voorzitter van het Comité op te treden. Door de Fokkerfabrieken is een praalwa gen, waarop een model van de „Fokker Vil" toegezegd; het Comité is nog in onderhande ling over een praalwagen, waarop het model van het eerste schip, dat naar Indië voer. Meer wagens en auto's zullen in den stoet mederijden. Daar de plaats, waar het officieele diner gehouden zal worden, nog niet bekend was, zullen de vliegers den fakkeloptocht in oogenschouw nemen van af het bordes van het Paviljoen Vondelpark. In overleg met den hoofdcommissaris van politie zal de stoet worden opgesteld in het Vondelpark, om daarna den volgenden weg. tieve militaire diensttijd werdt aangemerkt, alleen dan met pensioen kunnen worden vergolden, indien gedurende dien tijd ac tieve dienst is bewezen. Het pensioen zal worden geregeld naar hetzelfde percentage van den grondslag als in andere wetten is vastgelegd, n.l. 1% pet. De nagelaten betrekkingen van een vrij williger bij den Landstorm, die in en door den dienst het levén verliest, hebben aan spraak op pensioen, naar dezelfde bepalin gen als voor reservepersoneel te dier zake gelden. Als datum van inwerkingtreding wordl voorgesteld I Januari 1925. I B ESCHERMING LANDARBEIDERS. Op de vragen van den heer Loerakker betreffende de indiening van een nieuw wetsontwerp, houdende bepalingen tot be scherming van de landarbeiders, antwoordde de Minister van Arbeid, H. en N. Het ligt in de bedoeling om, nadat het wetswerp, houdende bepalingen tot bescher ming van de landarbeiders, zal zijn omge werkt, de indiening van een nieuw wets ontwerp te bevorderen. Het tijdstip, waarop de indiening van zoodanig nieuw wetsont werp kan worden tegemoet gezien, is thans nog niet aan te geven het hangt af van den economischen toestand van den landbouw en ook hiervan, of met het te zijner tijd be schikbare personeel der arbeidsinspectie een behoorlijk toezicht op de naleving van de vast te stellen bepalingen gewaarborgd te achten is. Door de Vereenignigen „De Nederlandsche Dagbladpers" en „De Nederlandsche Perio dieke Pers" wodtr een vergadering gehou den te Utrecht in Hotel Pays-Bas op Dins dag 17 Maart te 3 uur, waar Mr T. M. G. van Walsem uit Zeist zal spreken over het wetsontwerp omtrent het met openlijke aan prijzing in het vekreer brengen van midde len tegen ziekte. Luchtvaart in Cechoslovakije. Men meldt uit Paag, dat begin dezer week in het ministerie van Arbeid, een bespreking heeft plaats gehad, inzake de opmichting van een nieuwe luchtvaartmaatschappij, door het betrokken ministerie, de vliegindustrie, de transportondernemingen en de banken. Het kapitaal zal 10 millioen Cech. Kr. bedragen, terwijl het aandeel van den staat in den vorm van vaste goederen, n.l. het^ vliegveld, den radiodienst, den reflectorendienst, enz. te volgen: Vondelpark, uitgang P. C. Hooft- zal worden ingebracht. Het voor dezen in breng benoodigde kapitaal zal de staat nX verstrekken. straat, Van Baerlestraat, Jan Luykenstraat, Stadhouderskade, Amsteldijk, 2e Jan van der Hcydenstraat, Sarphatipark. Hier worden de fakkels gedoofd en wordt de stoet ontbonden. Het comité roept vereenigingen, welke aan den optocht willen deelnemen, op, zich daar toe te wenden tot den tweeden secretaris, den heer W. Speerstra, 2e Const. Huygen- straat 67. Naar de „Res. Bode" mededeelt, heeft prof. J. A. Veraart aan het adviseerend col lege medegedeeld, dat hij alleen een Tweede Kamercandidatuur van den rijkskieskring 's-Gravenhage wenschte te aanvaarden. De regeering is voornemens belangrijke verbeteringen te brengen in den toestand van den Rijksweg AmsterdamAmersfoort. De kosien van het werk worden geraamd op ongeveer 8 millioen. De heer G. H. van Spanje, die door een der R.-K. Kiesvereenigingen in den Rijks kieskring Utrecht voor de Tweede Kamer is candidaat gesteld, heeft verklaard geen candidatuur te zullen aanvaarden, t De Koningin maakte Zaterdagmorgen, in gezelschap van freule Van Swinderen een wandeling door Genève, en deed inkoopen in verschillende winkels. Prins Hendrik bracht, vergezeld door consul Van Notten een bezoek aan het „Comité International de la Croix Rouge", waar hij ontvangen werd door verschillende leden van het hoofdbestuur. Daarna maakte de Prins met den consul een wandeling door de stad en bezocht het Monument de la Réform^tion. De Prins en consul ontmoetten later de Ko ningin in een der winkels en aanvaardde te voet den terugtochtnaar het Hotel des Bergues". De Koningin en Prins Hendrik zouden Zaterdagavond in den schouwburg te Ge nève de voorstelling bijwonen van een stuk van Paul Geraldy. Pensioenrecht bij invaliditeit. Een wetsontwerp is ingediend tot vast stelling van een pensioenwet voer de vrij willigers bij den Landstorm. Het ontwerp UITLOTINGEN. LOTEN VAN ANTWERPEN 1903. In de Zondag te Heerlen gheouden be- sturen-conferentie van den Christelijken mijn- werkersbond werd het bestuursvoorstel, 5 pCt. aftrek van 't loon met een contract van 9 maanden, met 51 tegen 27 stemmen aangenomen. Naar „De Courant" verneemt, zullen de schept voor deze vrijwilligers uitsluitend mijndirecties 't voorstel van den Chr. Mijn recht op pensioen, ingeval zij ten gevolge van den dienst in meerdere of mindere mate invalide worden, zoodat de Staat verplicht is de belanghebbenden deswege schadeloos te stellen. Diensttijd als vrijwilliger bij den Land storm, zal behoudens dien, doorgebracht Van 28 September tot 4 October zal te Parijs het derde Internationale Gemeenten congres worden gehouden, georganiseerd door de Internationale Unie van stadenden ^van66 Herriot Voorzitter 6van het uitvoerend vóór 6 Maart 1922, welke nu reeds als ac- nog niet te verwachten. werkersbond om de loonen voor 9 maanden vast te leggen niet aannemen, daar zij mee- nen, dat de toestanl op de kolenmarkt te onzeker is om zich gedurende zoo langen tijd te binden. In de vergadering van de contact-com missie van Dinsdag a.s. is dus een beslissing 17. Vergisten Villiers cn de dienstbode zich? Was er tóch een liefdeshistorie in het spel zonder dat beiden er iets van wisten? Het was mogelijk, maar Max gevoelde •och niet veel neiging om aan een liefdes historie te gelooven. Wat hij wist en had opgemerkt omtrent Sylvia Chase klopte met de verklaringen van haar broeder en van de dienstbode; zij was, zooals Villiers terecht had opgemerkt, geen vrouw, die zich zoe gemakkelijk in een liefdesbetrekking liet wikkelen. En indien er geen liefdesbetrekkingen tus- tchen haar en den onbekende hadden be- st„an, wat bestond er dan wèl tusschen bei den? Max kon niet langer in de telefoon cel blijven; de Willoughby's konden precies nagaan hoeveel minuten hij wegbleef en zou den er misschien verwonderd over zijn; hij Kon zich niet blijven overgeven aan vage gissingen betreffende de connectie die er had bestaan tusschen Sylvia Chase en den ntan ,j;e },aar Het geld gegeven en vermoe delijk ook vermoord had. „Me dunkt, ik moet hun" hij meende de Willouhgby's „het nieuws vertellen, ofschoon het misschien voor haar nagedach tenis niet sympathiek is. Maar het is niet goed het verborgen te houden, want morgen staat het in „The Day", en zeer waarschijn lijk ook in andere kranten. Vandaar, dat hij, in den salon terugge keerd, op de vraag, of hij iets nieuws ge hoord had, ronduit vertelde, hetgeen hem door de telefoon was medegedeeld. „Had zij geen jaargeld van de Von Nord- heim's?" riep kolonel Willouhgby uit. „Maar Villiers heeft toch het tegendeel verze kerd!" „Hij moet zich vergist hebben, zeide Max en hij begon uit te wijden over hetgeen hij opgemerkt had betreffende Sylvia's welvaart en hoe 'hij aanstonds bij zich zeiven gedacht had, dat haar letterkundige arbeid haar on mogelijk'kon veroorloven zulk een staat te voeren. „Als zij dat jaargeld niet heeft ge had, begrijp ik er niets van," zei hij ten slot te „Al wat ik in haar woning gezien heb. wijst er op, dat zij een ruim, een rijk inko men moet gehad hebben.' „Waar kwam dat vandaanvroeg Wil louhgby. „Ja, dat is juist de kwestie, zei Max. „Ik weet daarop geen antwoord te geven, indien er tusschen dat inkomen en den man die haar vermoordde, geen verband bestaan heeft. En misschien is dat inderdaad niet het geval, ofschoon men onwillekeurig geneigd is het te gelóoven. Zeker is dit, dat het ge heim steeds meer ondoordringbaar wordt. „Daar ben ik zoo zeker niet van," Hollander op. „Er werd in de avondbladen op gezinspeeld of heeft de lijkschouwer hel misschien gedaan? dat Miss Chase wellicht liefdesbetrekkingen kon hebben ge- had „De lijkschouwer heeft aan Villiers ge vraagd óf Sylvia verloofd was," zei wil louhgby. „Ik denk, dat dit bedoeld is, maar ik zal even de avondbladen inkijken wacht een oo<ienblikje. Hij ging naar zijn kabinetje en keerde on middellijk met een krant terug. De kolonel zag er gewoonlijk opgewekt en welgemoed uit; hij behoorde tot dat slag" van menschen, die alles liefst zoo rooskleurig mogelijk in zien, over personen en zaken het liefst wel willend en gunstig oordeelen een zeer aanbevelenswaardige en aangename manier om zich een weg door het leven te banen. Doch ditmaal was, toen hij binnenkwam, zijn voorhoofd bewolkt. „Het is zoo," zeide hij. De lijkschouwer heeft aan Villiers Chase gevraagd of Sylvia verloofd was, en Villiers heeft geantwoord, dat zij nooit verloofd was geweest en nooit een liefdesbetrekking gehad had -- maar hoe hij dit laatste heeft kunnen verklaren, begrijp ik niet, want zij kan wel ik weet niet hoeveel betrekkingen aangeknoopt hebben, zonder dat hij er iets van wist." „Villiers heeft gezegd, dat hij nooit van eenige liefdesbetrekking in verband met zijn zuster gehoord had," merkte Max op. Zij kan," hield de kolonel vol, „zelfs meer dan één liefdesbetrekking hebben gehad, zonder dat Villiers er iets van wist. „Dat is zoo, maar u moet niet vergeten, wat voor karakter zij Had en ook niet, wat haar dienstbode verklaard heeft, dat, n.l. Miss Chase hoegenaamd niet m eenige lief deshistorie was gewikkeld, dat zij geen ver eerders had, enz. En de dienstbode kon het In gewone omstandigheden kan en zal dat wei het geval zijn, maar Sylvia Chase was geen gewone vrouw, zei kolonel Wil louhgby. „Laten we openhartig zijn," her vatte hij, na even gezwegen te hebben. „Mc dunkt, als we aannemen, dat Sylvia een goed en rijk vriend heeft gehad, kun je allej; ver klaren. Vindt je ook niet, Max?" vro^g hij, zich tegelijkertijd tot Hollander wendend. „,ïk ben het volkomen met u eens," zei de Hollander. „O, neen!" riep Peggy uit op een toon waaruit verontwaardiging klonk. „Ik geloof het ook niet," zeide mevrouw Willouhgby ernstig. „Maar de veronderstelling van den kolo nel. dat er een rijke vriend in het spel ge weest is, schijnt, toch de eenige, waarmede men een gedeelte van het geheim zou kun nen ontsluieren," zeide Hollander,^ op ernsti- gen rechterstoon. f,Dat bedoelde ik, toen ik zooeven tot Max zeide, dat het mij nag niet zoo zeker voorkwam, dat Het geheim duis terder was geworden, ofschoon hij denkt, dat dit wèl het geval is. Indien de recherche dezen man op het spoor kan komen, dezen antwoordde Hollander ..Wij moeten niet rijken vriend, dan zal daar ben ik zeker maar zoo klakkeloos aannemen, a e r, A m L „f k .i U a fv, Artrl, d f"> f ZA1 n C van het geheim spoedig zijn opgelost. Kolonel Willouhgby knikte bevestigend, maar zijn vrouw schudde haar hoofd ont kennend. Peggy was recht overeind gaan zitten en had een kleur gekregen van inwen dige opwinding. „Ik geloof, dat u zich sterk vergist, kapi tein Hollander," zeide zij met vaste stem; er sprak verontwaardiging en ontroering tege lijk uit. „Ik weiger beslist aan te nemen, dat de verklaring voor Sylvia's opvallenden wel stand, moet worden gezocht in de richting, waarin u ze zoekt. Het denkbeeld komt mij ongerijmd voor, wreed en onrechtvaardig ik voor mij, zal het nooit gelooven." „Ik ook niet," beaanjdc mevrouw Wil- loughby. „Het was maar een veronderstelling, die we opperden," merkte de kolonel op. Hij vond het wel aardig, dat zijn vrouw en doch ter het opnamen voor Sylvia, maar als man van de wereld, meende hij die beter te ken nen dan zij. „Wij trachten de leemten in het geval aan te vullen. „Welke veronderstelling schiet er anders over?" vroeg Hollander, Peggy met verwon dering aanziende. „Ik waag geen veronderstelling, zeide Peggy, „maar ik zal de uwe niet aanvaar den." Zij sprak tot Hollander en niet tot haar vader. „Toch valt er wel iets voor te zeggen, maar zoo dienstbode alles behoefde te weten, r.n man kunnen er na langen tijd want Miss Cha se's welstand dateerde reeds van eenige jaren geleden plotseling onweerswolken zijn opgekomen, kan er een hevige twist zijn ontstaan, gevolgd door de daad van geweld den moord in den trein. Het is misschien melo-dramatisch, wat ik vertel, maar vol strekt niet onmogelijk! Het lever, is vol van melo-drama's en sensationeele gebeurtenis sen U moet bedenken, zeide hij zich tot Peggy wendende „dat u bij slot van r®he" ning heel weinig van het leven van Miss Chase afweet." Hij sloeg denzelfden ernstigen magistra- tentoon aan van straks. De kolonel vond, dat Hollander heel verstandig sprak; me vrouw Willoughby begon half en half te vreezen, dal er in hetgeen hij zeide, iets waars kon zijn. maar Peggy was doodgewoon woedend, en zij gevoelde voor Hollander een afkeer, grooter dan ooit te voren. „Ik heb haar op school gekend, hervatte zij op warmen toon, „en zooals een meisje op school is, zoo is zij ook in haar later leven. Wat bij het voorloopig onderzoek omtrent haar verklaard is geworden, is waar zij was als meisje fier van karakter en koud van hart en dat was zij ook als vrouw. Ik zal nooit gelooven, dat uw veronderstel ling juist is. kapitein Hollander, nooit!" IWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5