WBSm Kampioenschap ran Neder). De Hollandsche ploeg, die de Belgen met 1—0 versloeg. Het moment waarop aanvoerder Denis den toss verloor. WIELRIJDER R. en T. „Haarlem". DAMMEN. BINNENLAND5CH NIEUWS. Voor de officieele tribune. De Belgische Kroonprins X tijdens de Brabangonne. liet Belgische elftal, De afschaffing van de Staatsloterij. Caudron gepasseerd. De bal werd van een grooten afstand ingeschoten. LUCHTVERKEER. Luchtlijn MalmöParijs. FINANCIËN. GEMENGD NIEUWS. P. Prenen, de winnaar van den „Roomhuis-beker". Noodlottig gevolg van onvoor zichtigheid. Het Bestuur der Motorclub „Haarlem" gekiekt ter gelegenheid van het één-jarig bestaan. N. A. C. SLAAT SPARTA MET 2—0. Dc Bredanaars zijn er in geslaagd hun tweeden kampioens-wedstrijd eveneens te winnen. 'Over deze ontmoeting schrijft d. Crt. o.a.: De Rotterdammers, die technisch genoeg presteerden, begingen de fout, het N. A, C.- elftai te veel in te sluiten, terwijl de vleu gelspelers herhaaldelijk buitenspel stonden, wat den scheidsrechter meermalen ontging. Voorts maakte de voorhoede, ons inziens, de fout den bal te veel zijwaarts aan te geven en te weinig gebruik te maken van den through _pass. Het gevolg van het eerstge noemde was dan ook, dat de uiterst snelle en doortastende Bredanaars eiken aanval konden onderbreken. Hierbij blonk vooral De Bruyn uit, die slechts zelden een bal ver keerd verwerkte. Zooals gezegd, toonden de Spartanen indi vidueel goede dingen. Zoo had het handig heidje van v. d. Mark om den bal langs een tegenstander te loopen, dikwijls succes. Ruf- felse, hoe goed ook spelend, verminderde het aanvalstempo steeds door den bal eerst voor zijn linkervoet te willen plaatsen, ten einde op het doel te kunnen schieten. Zoo nu en dan kwam de N. A. C.-voor- hoede in actie en toen even buiten het strafschopgebied aan N. A. C. een vrije schop werd toegekend, wist Terbeek een schitterend schot op het doel te lossen, dat Roem evenwel naar behooren verwerkte. Bij één der door Van der Mark geleide aanvallen, zette deze uitstekend voor en was N. A. C. niet onfortuinlijk, toen Forme- noy hard in de richting van den doelverde- diger schoot en daardoor de eerste mooie kans voor Sparta verkeken was. Even vóór de rust had Ruffelse den bal voor den goe den voet gelegd en nu ging het schot via keepers handen en de lat buiten het speel veld. Ook een vrije schop op den rand van het strafschopgebied door den scheidsrech ter nó appelleeren van Ruffelse toegestaan, leverde niets op. Na de rust beging N. A. C. niet de fout der Spartanen, om met behulp van den wind de tegenpartij in te sluiten. De voorhoede der Bredanaars behield nu meer vrijheid van handelen, terwijl de Rotterdamsche achter hoede den bal nogal eens recht de lucht in zond. De zeer goed gesteunde N. A. C.- voorhoede begon zich nu geducht te weren. Toen Steeman iets te langzaam was, glipte Lc Roy langs hem heen en zette voor. v. Zwieteren miste den bal, die hem tegen de hand opsprong. ne Bredasche suporters rie pen reeds om een strafschop, toen v. d. Broek snel naar voren sprong en langs Roem in den linkerdoelhoek schoot (10). Een mooi staaltje van doortastendheid, dat trou wens de geheele Zuidelijke ploeg in groote mate eigen was. Petit, die ditmaal niet zooveel als anders presteerde, wist eenmaal den bal zuiver voor Het doel te plaatsen, waarvan Terbeek handig profiteerde, om hoogopspringend in het doe' te koppen (20). Dit prikkelde de Rotterdammers, die zich weer met vuur in den strijd wierpen. De Bredanaars, nu met 4 middenspelers door het achterblijven van Pijpers, werkten hard en met succes, om de aanvallen van Sparta af te slaan. De Zuide lijke ploeg bleek daarbij uitstekend getraind te zijn en het snelle tempo bleef tot het laatste oogenblik gehandhaafd, zoodat het Sparta niet gelukte om zelfs één tegenpunt te scoren. Het schieten der Rotterdammer voorhoede was nu bepaald onvoldoende, zoodat Van der Aa geen lastige ballen meer te verwerken kreeg. Toen de scheidsrechter, die geen gelukki gen dag had, eindigen floot, had de snelle en doortastende en enthbusiste Zuidelijke ploeg haar tweede overwinning in de kam pioenschapscompetitie behaald, KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. N, A. C2 2 6—1 4 H. B. S1 1 4—2 2 Sparta 1 1 02 Go Ahead 2 2 33 Door bovengenoemde vereeniging werd Zondag j.l. de derde rit verreden om den Roomhuis-beker. Afstand pi.tn. 50 K.M. Voor dezen wedstrijd, welke op den Zeeweg plaats vond, kwamen de volgende renners aan den start P. C. Roos en W. Scheffer, 14 min. voorgift. P. Wouterse 13 min. v.g. P. B. Prenen, 12 min v.g'. Snoey Kievit, 10 min. v.g. P. Eggink, 6 min. v.g. H. M. Voskuijl, 3 min. v.g. W. Kruif, 1 y2 min. v.g. P. Koene y2 min. v.g. N. Kat min. v.g. Al dadelijk bleek dat de renners met de mees te voorgift deze zooveel mogelijk trachtten te behouden, tevens om op hunne voorgan gers in te loopen. Vooral de jonge renner Snoey Kievit en de ouderen P. B. Prenen en P. Wouterse muntten hierin uit. Ook P. Koene welke alreeds 2 maal winnaar van den beker was, reed met een moordend tem po. Na ongeveer 8 K.M. rijden staakte W. Kruif den strijd, later door N. Kat ge volgd. Na pl.m. 24 K.M. moest P. C. Roos afstappen, wegens het vastloopen van het achterwiel. Na ongeveer 45 K.M. gaf P. Eggink op terwijl H. M. Voskuijl, toen hij P. Koene naast zich zag, zijne kans liet voor bij gaan. Buitengewoon viel op het tactische rijden van P. B. Prenen en P. Wouterse, hierdoor aan Snoey Kievit en P. Koene, geen kans latende hun te passeeren. Na een vinnige spurt werd P. B. Prenen winnaar der Room- huisbeker, tijd 1 uur, 47 min. 2. P. Wouterse, y2 lengte. 3. Snoey Kievit (300 Meter), huisbeker, tijd 1 uur 47 min. 2. P. Wouterse, y2. lengte. 3. Snoey Kievit (300 Meter), 4. P. LKoene pl.m. 800 M. Het geheel had een gezellig verloop, waarbij opviel het schitterende rijden van den jeugdigen Snoey Kievit, die zijn eersten wedstrijd reed. Na afloop werden allen voor „Het Roomhuis" op de gevoelige plaat ver eeuwigd. Dammen is Denken IOns genoegen I 8—12. Zondag j.l. ontving D.I.D. I in haar club gebouw aan de Stadhouderskade te Amster dam, Ons Genoegen 1 uit Haarlem. Na een strijd van pl.m. 5 uur wisten de Haarlemmers de overwinning te behalen. O.G. I kwam evenals D.I.D. met 2 invallers uit voor W. N. Stuifbergen en R. Pannekeet. De gede tailleerde uitslag is als volgt D. I. D. IOns Genoegen I 1. P. G. v. HoutM. v. d. Pavert 20 2. B. Meyer—N. R, v. d. Berg 02 3. H. BlokdijkC. Stijnman 11 4. G. BlokdijkJ. A. Stevens 11 5. G. LangeE. G. Stolvoort 02 6. J. DinkgreveL. C. Stevens 20 7. H. v. d. MeiW. van Gastele 20 8. BrusseJ. van Buuren 02 9. G. PinkseH. Meure 02 10. AmertH. Handgraaf 02 8—12 Excelsior IS.D.O. III. S.D.O. III heeft het niet tegen het sterkere Excelsior I kunnen bolwerken. Met niet minder dan 182 wisten deze aspiranten te winnen. WIJZIGING VAN DE KIESWET. VOORLOOPIG VERSLAG. Verschenen is het voorloopig verslag in zake het wetsontwerp tot wijziging van de Kie wet, de Provinciale wet en de gemeente- we t. Opheffing der sanctie op den stemplicht. De regeling betreffende den stemplicht, bij dit wetsontwerp voorgesteld, vond in ver schillende opzichten bestrijding. Het heeft naar de meening van sommige leden geen zin den stemplicht te handhaven, terwijl alle sanctie op de naleving van dien plicht zal ontbreken. Het is nu voldoende gebleken, dat stemplicht in ons land niet is door te voeren. Had men in ons land met den stem plicht resultaat willen bereiken, dan hadden, zoo betoogden deze leden, de autoriteiten van den beginne af de wet nauwgezet moeten toepassen. Dat is niet geschied. De niet- naleving op groote schaal van wettelijke voorschriften zonder strafrechterlijke sanotie is evenmin bevorderlijk aan den eerbied voor de wet, als de straffelooze overtreding van voorschriften waarop wel een strafrechtelijke sanctie is gesteld. Andere leden betreurden eveneens dat de Regeering niet met een voorstel is gekomen om den stemplicht uit de Kieswet te verwij deren, omdat zij het opleggen van een plicht tot stemmen principieel onjuist achtten. De stemplicht strijdt bovendien met den aard van ons volk zoodra iets wordt opgedrongen komt er verzet tegen. Voorts werd opgemerkt dat er in Christelijke kringen op conscientie- gronden bezwaren bestaan tegen het deel nemen van de vrouw aan het politieke leven en a fortiori tegen het aan de vrouw opleggen van de verplichting tot deelneming daaraan. Zeer vele andere leden hadden met leed wezen de indiening van dit wetsontwerp gezien omdat de Regeering de trilogie algemeen kiesrecht, evenredige vertegen woordiging en stemplicht uit haar verband dreigt te rukken. Alleen Boor het samen koppelen van die drie instituten is het in 1917 mogelijk geweest, een meerderheid voor het algemeen kiesrecht en de evenredige vertegen woordiging in de Tweede Kamer te vinden. Deze leden betoogden dat de Regeering den eerbied voor de wet juist niet heeft gehand haafd, doordat de Minister van Justitie de overtredingen eenvoudig heeft laten begaan en in gebreke is gebleven, aan het instituut van den stemplicht een eerlijke kans te geven. Oo'k in andere landen bestaat stemplicht, zonder dat evenwel daaruit de gevolgen van gebrek aan eerbied voor de wet, waarop de Minister zich beroept, zijn voortgevloeid. De leden, hier aan het woord, vreesden van het opheffen der sanctie op den stemplicht het herleven van vele der vroeger voorkomende, terecht gelaakte practijken op den dag eener stemming, zooals het afhalen van kiezers met rijtuigen en auto's door kiescomité's, het trak- teeren en geven van geschenken om kiezers naar de stembus te lokken, enz. Zij zouden niet met het voorstel der Regeering kunnen medegaan indien niet eerst eenige, voor de hand liggende middelen worden aangewend, om te trachten, met behoud der sanctie, de eerbiediging van de wet te bereiken. In de eerste plaats vergemakkelijking van de ver vulling van den stemplicht o.m. door vermeer dering van het aantal stembureaux en open stelling daarvan op daartoe geschikte uren van den dag in de tweede plaats het wijzigen van de sanctie in dien zin dat iedere kiezer die niet komt stemmen, automatisch een ver- nement op de spoorwegen of op grond van een arbeidsovereenkomst die hem verplicht ter zee of anderszins buiten zijn woonplaats werkzaam te zijn, kan aantoon en dat hij ge woonlijk of somtijds buiten zijn woonplaats moet vertoeven, verkrijge het recht om zijn stem uit te brengen op een ander tijdstip dan den stemmingsdag, b.v. op de drie Maan dagen, voorafgaande aan den dag der stem ming. Deze leden achtten eenige aanvul ling van art. 54 der Kieswet voldoende. De verdeeling der overschotzetels. De voorgestelde wijziging van art. 100 der Kieswet werd door weinige leden bestreden, omdat de kleine partijen daardoor in het be- drang komen en de groote partijen een voor- j sprong krijgen. Vooral de partijen die met i verschillende kleine lijsten willen uitkomen, zuilen van de nieuwe regeling nadeel onder- j vinden. Al erkenden deze leden dat het in de Kamer zitting nemen van enkelingen door de wet niet bevorderd moet worden, de wet- I gever mag evenmin in. een ander uiterste vervallen en de groote partijen bevoordeel en. Dit leidt tot kunstmatig vereenigen van poli tiek met gelijkgezinden en daarin ligt even goed een belemmering voor de goede werking van het parlementaire stelsel als in een over matige verbrokkeling van partijen. Zoo heeft het bestaan van de groote partijen een bevre digende oplossing van de jongste Kabinets crisis belet. Enkele leden gingen verder en verachtten elke poging om het vormen van zeer kleine partijen tegen te gaan, omdat op die wijze een Parlement wordt verkregen, dat niet een juiste weerspiegeling van de gevoelens van het volk is. Zeer veel andere leden waren daarentegen met de Regeering van oordeel, dat de voor gestelde wijziging van een anomalie, die daar in bij de jongste herziening was blijven staan en waarop toen reeds bij de behandeling van een ingediend amendement was gewezen. Deze leden wezen er ntusschen op, dat de voorgestelde wijziging niet heel ver gaat en voor betrekkelijk kle ne partijen, van drie of meer zetels, reeds zonder invloed kan blijven. De mogelijkheid van sterke bevoor deeling van kleine kiezersgroepen blijft|bij. de voorgestelde regeling bestaan. Deze leden achtten dan ook de voorgestelde wijziging van art. 100 zoo weinig radicaal, dat zij bezwaarlijk door hen kon worden beschouwd als een inlossing van de toezeg ging door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bij de jongste herziening der K eswet op dit punt gedaan. Als meer radicale herziening wenschte men alsnog aan te bevelen, hetzij eenig stelsel in den zin van de bedoelde amendementen, hetzij een omvangrijke wijziging van de Kieswet tr invoering van het stelsel-d' Hondt- Vele leden verzochten den Minister bij de Memorie van Antwoord een voorstel in die richting te doen. Tot zulk een meer principieele herziening bestaat, zoo merkte men op, te meer grond, omdat art. 100, 3de lid reeds nu de verkiezing volgens het stelsel der grootste gemiddelden kent en groote partijen het thans min of meer in de hand hebben door splitsing van lijsten- hooging op zijn aanslagbiljet in de personeele belasting, ten bedrage der boete, zal vinden, van welke verhooging hij ontheffing zal kun nen krijgen indien hij ten genoege van den burgemeester zijner woonplaats, aantoont dat hij om wettige redenen niet aan zijn stem plicht heeft kunnen voldoen. Ook werd het oordeel gevraagd van de Re geering, om van de stembus wegblijvende kiezers zonder geldige redenen van de kiezerslijst af te voeren en hen eerst na een schriftelijke aanvrage hunnerzijds daar weer op te plaatsen. Sommige leden wilden aan hen die con sciëntiebezwaren tegen den stemplicht heb ben, vrijstelling daarvan doen verkenen. Hiertegen werd opgemerkt dat de wet geen stemplicht maar slechts opkomstplicht be vat en daartegen toch moeilijk bezwaar kan bestaan. Bovendien zou ontheffing wegens gewetensbezwaren practisch zeer moeilijk te regelen zijn. Eenige leden vreesden van opheffing van den stemplicht minder zuivere vertegenwoor diging omdat de partijen, die niet goed gedis ciplineerd zijn, voornamelijk de nadeelen ervan zullen ondervinden. Andere leden verklaarden, met het voorstel der Regeering te kunnen medegaan. Waar overtreding van den stemplicht op zoo massale wijze plaats had, is het niet gewenscht, een strafsanctie op dien plicht door te zetten. Het komt meer voor dat op rechtsplichten geen sanctie wordt gesteld. De bewering dat in andere landen de handhaving van den stemplicht geen bezwaar ontmoet, werd dezerzijds weersproken; zoo meende men dat ook in België aan den stemplicht vol strekt niet de hand wordt gehouden. Gelegenheid tot stemmen op een anderen dan een officieelen datum- Sommige leden drongen erop aan dat van deze herziening der Kieswet gebruik wordt gemaakt om een regeling te treffen ten ein de kiezers die gaarne willen stemmen, maar door hun beroep daarin verhinderd worden en voor wie de bizondere regeling der artt. 57a. en volgende niet kan baten, in staat te stellen, dit te doen. Zij herinneren aan de pogingen, bij de jongste herziening der Kies wet door de leden der Kamer de heeren Al- barda en Rutgers gedaan om aan de bezwa ren van deze personen tegemoet te komen. In bijna elk ander land zijn regelingen ge troffen om b.v. den visschers en zeelieden de uitoefening van het stemrecht mogelijk te maken. Een zeer eenvoudige regeling zou zijn de kiezer door het bezit van een abon- groepen een verkiezing in den zin van het stelsel-d'Hondt te forceeren. Mocht „de Minister intusschen niet bereid zijn de invoering van het stelsel-d'Hondt voor te stellen, dan vereenigden deze leden zich met het gevoelen van een aantal andere leden, die van oordeel waren, dat het cijfer 75 in art. 100 dient te worden verhoogd en vervangen door 90. Enkele leden wenschten lijsten met een stemmencijfer, lager dan den kiesdeeler van het verkrijgen van een zetel uit te sluiten. Andere leden konden zich daarmede %iet vereenigen zij achtten 90 pet. als minimum verdedigbaar, indien, in den zin van het bo venstaande de grootere lijsten ook ten minste een stemmencijfer van 90 pet. van den kies deeler per zetel zouden aanwijzen. Eenige andere leden gaven daarentegen de voorkeur aan de door de Regeering voor gestelde wijziging, welke h. i. tusschen de thans geldende regeling en het hierboven in overweging gegeven stelsel het juiste midden houdt. Sommige leden zouden gaarne zien, dat van deze wijziging der Kieswet gebruik werd gemaakt om een aanvulling in de artt. 104, 105 en 130 der Kieswet aan te vangen in dien zin, dat ook zij, die benoemd zijn tot lid van de Eerste Kamer, doch om welke re den ook geen zitting kunnen nemen, het verlangen kunnen te kennen geven om op de lijsten te blijven geplaatst of later te worden herplaatst evenals thans voor tot lid van de Tweede Kamer benoemden mogelijk is. In een te Amsterdam gehouden vergade ring van de Vereeniging van Collecteurs en j Collectrices van de Nederlandsche Staatslo- ter ij, heeft de heer Abr. Staalman, lid van j de Tweede Kamer, het aanhangige wetsont- werp tot afschaffing der Staatsloterij bestre- j den en er voorts op gewezen, dat de Staat- loterij gemoderniseerd moet worden. De tegenwoordige toestand deugt niet, volgens spr. Bij den eenen collecteur staan, 1 wanneer gelegenheid wordt gegeven loten te koopen, lange rijen publiek, terwijl bij an dere collecteurs al dadelijk een bordje staat: uitverkocht. De organisatie van collecteurs moet naar middelen zoeken, om aan dezen wantoestand een einde te maken. ZOMERTIJD. Het dagelijksch bestuur der Ned. Handels- reizigersvereeniging te Rotterdam heeft aan de Eerste Kamer een adres verzonden met het verzoek om, wanneer het Wetsvoorstel tot afschaffing van den zomertijd in de Eerste Kamer wordt behandeld, tegen dit wetsont werp te stemmen. Er is een overeenkomst getroffen tus schen de Zweedsche luchtvaartmij. Aëros- transport en de Fransche Société générale de transport aërien over de instelling van een luchtvaartlijn MalmöParijs. De Zweedsche mij. zal in den dienst op de lijn MalmöAmsterdam voorzien, de Fransche op de lijn AmsterdamBrussel Parijs. Het vertrek van Malmö is 8 uur 's ochtends en de aankomst te Parijs den zelfden dag 6 uur des middags. Of de twee diensten tot stand zullen ko men, hangt nog af van de beslissing van den Zweedschen rijksdag over het regee- ringsvoorstel om staatssubsidie te verleenen NED. R.-K. CENTRALE VEREENIGING TER BESCHERMING VAN MEISJES TE ROTTERDAM. Ten laste van bovengenoemde vereeni ging wordt uitgegeven een 6 le hypo thecaire geldleening groot 150.000 tot den koers van 100 Aan het prospec tus is het volgende ontleend: De vereeniging stelt zich ten doel aan werkende en studeerende R.K. meisjes, als mede in een afzonderlijke afdeeling aan dienstboden, een aangenaam en veilig tehuis te verschaffen; ook wordt aan vrou wen en meisjes die hier op haar doorreis zijn, onderkomen gegeven. Reeds sedert een 20-tal jaren heeft de vereeniging zich hiermede belast. Het huurpand aan de Wijnhaven, waarin het Tehuis thans is gevestigd, voldoet reeds lang niet meer en het bestuur moest uitzien naar een grooter gebouw, hetwelk de gelegenheid biedt tot pitbreiding van het Tehuis en tot inrichten daarvan meer naar de eischen des tijds. Het bestuur slaagde er in het centraal gelegen flinke gebouw aan den Schiedam- schen Singel hoek Kortenaarstraat, niet ver van den Eendrachtsweg, ter grootte van 429 c.A. aan te koopen. Dit perceel leent zich bij uitstek voor het gewenschte doel en ter bestrijding der kosten, aan de oprich ting van dit nieuwe Tehuis verbonden, wordt deze leening aangegaan. Rente en aflossing worden ruimschoots gedekt uit de exploitatie van het Tehuis, alsmede uit de overige inkomsten der ver eeniging, bestaande uit rente van eigen ka pitaal, contributien, subsidies en andere ba ten. De, leening is verdeeld in 100 obligatiën van 1000 en 100 obligatiën van 500, welke zijn voorzien van half jaarlijksche cou pons, verschijnende 1 April en 1 October. De eerste coupon zal op 1 October 1925 betaalbaar worden gesteld. De leening zal a pari worden afgelost. Jaarlijks, aanvangende April 1923, zal 2000 worden uitgeloot, vermeerderd met het bedrag der vrijgevallen rente, zoodat ongeveer 30 jaar later de geheele leening zal zijn afgelost. Het bestuur behoudt zich evenwel het recht voor om na 1924 de leening in haar geheel aflosbaar te stellen. EEN GENIALE KAPPER. In den Kaag, aldus de „Crt.", zag een' kapper het rijk van „koning G.btte" (het bekende scheermesapparaat) zich ten koste zijner patiënten steeds meer en meer uit breiden. Hij broedde dag en nacht en vond.... de Radio Van den vroegen morgen tot den laten avond kon men in zijn salon concerten, pree- ken, toespraken en kinderverhalen hooren. Men verdrong zich om binnen te ko men. Nimmer zag men grooter gedienstig-, heid der wachtende klanten om zijn buur man voor te laten gaan. Wie van de heeren Na u mijnheer Pardon mijnheer u is voor. Neen mijnheer, ik kom net binnen. Kortom van die excuses omgekeerd even- redig aan de verhalen, die men anders pleegt te hooren. Het wachten werd een pretje en de eigenaar was genoodzaakt volgnummers uit te geven. 's Middags bracht de Radio.... kinder verhalen en alle kinderen uit de buurt von den plotseling, dat hun haar geknipt moest worden. Sommigen lieten het om den anderen dag doen en nergens zag men meer kale „bit- jartbalhoofden" dan in deze omgeving. De kapper was aardig op weg om millionnair te l worden. Tot het noodlot kwam. In den persoon van den fiscus Wat mijnheer, zei deze, geeft u Radio concerten mijnheer. Ja mijnheer, voor mijn klanten. Goed mijnheer, dan is uw inrichting een publieke vermakelijkheid geworden. Best mijnheer Ja mijnheer, maar dan moet u belas ting betalen. Hoeveel mijnheer, f 1.in de maand Neen mijnheer, f 12.perdag De kapper werd rood, vervolgens wit en daarna blauw. Den volgenden dag was de „Radio" weg. Het haar der kinderen wordt nu weer lang en de buurtbewoners laten hun baard staan. POKKEN AAN BOORD. Uit Rotterdam wordt gemeld: Zondagmid dag is in den Nieuwen Waterweg binnenge komen het Engelsche stoomschip „Leafield" met de geele vlag in top. Dit schip, dat uit Garnillo (Spanje) kwam met een lading erts, met bestemming voor Wm. H. Muller en Co. te Rotterdam, werd onmiddellijk door de rivierpolitie tegemoet gevaren, die consta teerde dat zich aan boord van de „Leafield" een pokkengeval had voorgedaan. De patiënt is van boord gehaald en naar een ziekenhuis overgebracht. De overige le den der bemanning, bestaande uit 25 koppen, zullen worden ondergebracht in het quaran tainegebouw aan den Schiedamschen Dijk. Zij zullen daar worden ingeënt. Ook de boot werkers, die belast worden met het lossen van het schip worden ingeënt, waarna de ontsmetting van schip en lading zal kunnen plaats hebben. Eerst Dinsdag zal met lossen kunnen worden begonnen. TWEE ARBEIDERS GEDOOD. Vrijdagavond bij den afloop van het werk, heeft op het terrein der Rotterdamsche Droog dokmaatschappij te Rotterdam, een ernstig ongeval plaats gehad, dat aan twee arbeiders het leven kostte. De 23-jarige expeditie knecht H. v. Hulst en de 37ijarige expeditie knecht J. de Deugd, wilde onder een kraan doorloopen, ondanks de waarschuwing van een voorman, Aan deze kraan werd een bak vervoerd, waarin 29 ieege zuurstofcylinders waren verpakt. Juist toen beide arbeiders zich onder de kraan bevonden, schoot een moerbout los, waardoor de bak met de cy linders van een hoogte van 4 meter naar be neden stortte en de twee arbeiders verplet terde. De arts kon slechts den dood constateeren. De politie zal onderzoeken of het ongeval rrn schuld is te wijten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8