O r-i WIE m li 0IENSTPERS0NEEL H If. v. VEEN'S Goederenhandel DE SPAHRNFRANK 1 -oud tot het Redden van Drenkelingen. Ds aars?:oop van „Spaar en Hout" door de gemeente Heemstede. Geen zitting van den Politierechter. Gasiueht, Ingezonden mededeelingen a 60 cents pei regel. KLEEDING- en MEUBELMAGAZIJNEN ZIJLSTRAAT 19 TEL. 10190 ALLES OP GEMAKKELIJKE BETALINGSVOORWAARDEN. STIPTE GEHLIMROUDING Nieuwe wissels. Jubileum. Onregelmatigheden bij een Woning- bouw-vereeniging. ging- Een nieuwe vluchtheuvel. Uit voering Johannes-Passion" Del eer Piet H'lsema werkt mede als or ganist en zal het gesprokene toelichten, door fragmenten en koralen uit de Johannes-Pas sion op het orgel ten gehoore te brengen. ALG. R.-K. PROP. CLUB! Parochie „St. Jozef". Statutenwijziging. BURGERLIJKE STAND Om de Reclame, Het is nu v/el zoo langzaam aan bekend geworden, dat het den „modernen", alias so cialistische organisaties in hoofdzaak om de reclame te doen is. Aan de reclame voor hun, voor de socialistische, zaak offeren zij, het is bekend zelfs dc kans van wc!- slagen op van een of andere actie. Een buitenkansje. Een merkwaardige rechts uitspraak. Een weldadigheidsconcert voor de slachtofïes van Zandvoort. Rechercheur W. van der Hulst jubileert. ioi15/3S '01x7i6 1027a 6V2 4872 18974 1887a I457a 1457, •267 2 1267 a 12778 u. s Steel 1247 2 1237a 19l74 '197a 1487a 827 s 2478 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. weenen Lantaarnpaal omver gereden. HEEMSTEDE. HAARLEMMERMEER. Mgr. J. Verdurmen. BINNENLAMDSCH NIEUW Rijwielmerken. De weeldebelasting. LAATSTE NIEUWS. KERK EN SCHOOL. Lourdes. Aan slaapziekte overleden. Een verklaring van de Duiische Tages Zeituhg. De Daitsch-Russische Handels- conferentie. De overstrooming in Zuid' Afrika. De strijd om het rijkspresident schap. Burgemeester van Kiel. Uit Rusland. Ireas? SEZORSTMIJ SpJ I Het antwoord SS: een and-verieuïtSe geplaatst inde NIEUWE HAAR UE MSCHE COURANT mei haar S6.CCO exempl. oplage Door candidaten, die in December voor bet technisch gedeelte van het examen van cien Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen slaagden, werd deze week het me disch deel ter aanvulling afgelegd. Geslaagd zijn: Mej. E. Visser voor Diploma A. en de hecren A. van den Berg, J. A. Kroon en B. J. van Aken veer Diploma B., aan wie dus nu het Bcndsdiploma kan worden uit gereikt. Het examen werd afgenomen door de doktoren M. Mauritz en R. C Venema. Naar aanleiding van de ontzettende scheepsramp aan den Hoek van Holland, heeft de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Wijk aan Zee en Duin het initiatief genomen tot oprich ting eener reddingsbrigade voor drenkelin gen. De heer A. J. Meyerink, voorzitter der Propagacdacommissie van den Ned. Bond iet het Redden van Drenkelingen, is uit- genoodigd een voordracht te komen hou den. De' lezing zal plaats vinden op Vrij- daé 20 Maart a s. Vrijdag 13 Maart hield de heer Meyerink, op uitnoodig'ng van de vereeniging „Volks onderwijs" een voordracht te Halfweg. De belangstelling was zier groot en onmiddel lijk na afloop der lezing werd opgericht de Halfwegscbe Reddingsbrigade voor Dren kelingen. De aanwezige doktoren, de hee- ren Melchior en Kuipers, verklaarden zich volgaarne bereid, de jonge Brigade te steu nen in het menschlievend streven, hulp en bijstand te verleenen aan drenkelingen. Zondagmorgen .vergaderde het bestuur van den Ned Bond tot het Redden van Drenkelingen ten huize van den heer Meye rink, ter bespreking van de agenda voor de a.s. Algemeene Jaarvergadering van den Bond. Als datum voor deze vergadering, die te Utrecht gehouden zal worden, is vastgesteld Zondag 26 Anril. Van den Bondsvoorzitter, Mr. L. H. Feschotte, die ceniger tijd door gezondheidsredenen ver hinderd was zi n functie waar te nemen, werd het verblijdend bericht ontvangen, dat de toestand vooruitgaande is en de voorzitter dus waarschijnlijk voor den Bond zal behouden blijven. Gelijk, elders in dit blad gemeld wordt, stellen B. en W. van Heemstede voor, aan j te koopen het buiten „Sparenhout". Wat door de gemeente Heemstede met Sparenhout zal gedaan worder., is uit den ia-d der zaak nog niet met zekerheid te eggen. De beslissing daaromtrent berust bij '.en raad. Vast staat echter, dat de bedoeling van den aankoop is, het tegengaan van een gesloten bebouwing, zooals bijv. in het Bcsch en Vaart-kwartier. Die zal er dus niet nomen. Omtrent de bestemming van Sparenhout openen zich overigens vele mogelijkheden. V ordt het openbaar wandelpark? Het is niet waarschijnlijk, dat het buiten goed als openbaar wandelpark, zooals Sioener.daal is, zal worden opengesteld. Waar Sparenhout zoo dicht op de grens van Haarlem en in den Hout is gelegen, zal de gemeente Heemstede wel njet de zorg op zich nemen voor een wandelpark, dat greelendeels den Haarlemmers ten goede zou komen. De kans bestaat natuurlijk wel, dat het buitengoed weder door de gemeente Heem stede in ongeschonden staat zou verhuurd kunnen worden. Het oogmerk van den aankoop, n.l. het tegengaan van een gesloten bebouwing, zou daarmede ook tevens bereikt zijn. De laatste mogelijkheid, die het meest w aarschij'nlijk is, is dat Sparenhout zou kun nen v. orden geëxploiteerd onder voorwaarde van open béhouwing. Sparerhout zou dan bestemd zijn tot een villapark, aansluitend aan de open bebouwing van het thans be staande Zuiderhoutpark. Omtrent de geschiedenis van „Sparen- icut", kunnen wij het volgende mede- dcelen: In den sleenen muur aan den Kleine Hout weg staat vermeld: „Anno 1641". Dit is ver moedelijk de datum van de stichting van Ie buitenplaats. Den 30sten Mei 1651, werd deze hofstede reeds, ofschoon zender naam, door de erfge namen van Sacharias Hoffmans getranspor teerd op Francois de Vick. De acte van transport behelst in hoofdzaak.dat juffrouw Eva Voet, wed. van wijlen den hee- Sacha rias Hoffmans verkocht „aen en ten behoeve van Francois de Vick: Een hofstede enz., betimmert aen den Hout met een lange steene muur; een poort en aen wedersijde een camer, alles daerop staende met een gameene laen van den Hout, belent ten r:orden de erfgenamen van Willem van Kuijthuijsen enz. voor de somma van 11500." Op 7 October 1676 transporteert Francois de Vick de hoofstede aan Philip de Flinis voor 9580 Vijf en twintig jaar bleef de hofstede in het bezit van Philip de Flinis. Eerst na zijn overlijden werd door de over diens kinderen gestelde voogden verkocht aan den heer Guillielmo Pels, commissaris der stad Am sterdam. mitsgaders ontianger van 's gemeen- lants middelen onder het ressort aldaar, een hofstede met wooningen, schuijren en plantagien, alsmede voor betimmert aan den Hout met een lange steenen muijr en poort, en aen wederzijde een kamer, alles daerop staende ende achter acn het Spaeren een groot woonhuijs, sijn uytsicht hebbende over het voorseijde Spaeren, met een gemeene iaën van den Hout tot aen de hofstede boven den ordinaires ingang, genaemt „Spaeren Hout," gelegen buyten de Kleijne Houtpoort der stad Haerlem aan den Ouden Hout." Op 27 April 1714 werd het goed weder door de erfgenamen van Guillaume Pels en Zusanna Jacoba Valkenier verkocht' aan Abraham Eedenis voor 15000 en op 2 November 1720 door de erfgenamen van Abraham Eedens aan David Mattheuse de Neuffvillen. voor 20000. De volledige geschiedenis van dit buiten goed zou ons te ver voeren, doch het is wel interessant het ontstaan en de eerste trans acties hiervan te kennen. Wegens ziekte van den Politierechter -nr. van Lochem de Josselin de Jong had Maandag geen zitting van den politierech ter plaats. Gisteravond verspreidde zich boven een godceite der stad, vooral in de omgevnig van het Schoterkwartier, een onaangename reuk. Deze bleek afkomstig te zijn var. het ledigen der watersyphons der gasfamriek aan den Schoterweg, waardoor een sterke gasiueht zich verbreidde. Een alleraardigste versiering is aange bracht op het wijnhuis „de Gulden Druyf", op den hoek van de Groote Markt en de Koningstraat, Daar is n.l. een groot aantal internationale vlaggen op het dak geplaatst, welke 's avonds schitterend verlicht zijn. Niet alleen is deze versiering mooi, doch getuigt ook van een zekere originaliteit, daar alle geplaatste vlaggen aangcv<?n het land, waaruit bet wijnhuis zijn producten betrekt Op het Soendaplein wordt begonnen met het maken van nieuwe wissels, waartoe veel materieel is aangekomen. Deze ver nieuwing is o.m. een onderdeel van de ver nieuwing der rails in de geheele stad. De lieer Scheer, die gisteren 40 jaar in dienst was der Ned. Spoorwegen, ontving verscheidene geschenken, o.m. van het ge zaghebbend personeel een klok, van de modelmakerij, waar hij als onderbaas werk zaam is, een lamp en van de wagenmakers een rookstel. Deze geschenken gingen ver gezeld van oorkondes en hartelijke toe spraken. Door de gemeente-controle is bij de wo- ningbouwvereeniging „Eigen Woning", alhier een tekort ontdekt, waarvan het bedrag on geveer 600 h 700 beloopt. De gemeente heeft aan de afgetreden be stuursleden den eisch gesteld het onrecht matig aan de kas der woningbouwvereeni- ging onttrokken bedrag binnen een bepaal de termijn weder terug te storten, onder be dreiging bij niet nakoming, van rcfchtsvcrvol- Naar verluidt, is reeds ongeveer 100 in mindering van het onrechtmatig onttrokken bedrag, terugbetaald. De gemeente onderzoekt thans de boeken en bescheiden der woningbouwvereeniging om een juist inzicht in den stand van zaken te kunnen verkrijgen. Inmiddels is een nieuw bestuur van de woningbouwvereeniging benoemd. Op het Stationsplein tegenover den Kruis weg wordt van gemeentewege een nieuwe vluchtheuvel in driehoekvorm aangebracht, waardoor het verkeer daar ter plaatse beter geregeld wordt. Zooals reeds onlangs door ons werd me degedeeld, zal de Christelijke Oratorium- Vereeniging op haar voorjaarsconcert een uilvoering geven van de Johannes-Passion van Joh. Seb, Bach. Deze uitvoering zal plaats hebben in de Gemeente-Concertzaal, op Woensdag 8 April a.s. met medewerking van de volgen de solisten: de dames Janna Brandsma, s.o- praan, Theodora Versteegh, alt, de heeten Jac. van Kempen, tenor, Jan Dekker, bas, Hendrik Koning, bas, mëj. Emmy van Eden, pianiste en de heer Piet Halsema, organist, terwijl het geheel zal staan onder directie van den heer George Robert. De Johannes-Passion is in Haarlem zoo goed als onbekend. Het bestuur der C. O. V. heeft daarom gemeend, belangstellenden in de gelegenheid te moeten stellen, van te voren met het werk kennis te maken, daarmede tegemoet ko mende aan het algemeen erkende bezwaar, dat er zoovéél gelegenheid is om muziek te hooren en zoo weinig gelegenheid om mu ziek „te leeren hooren". Het heeft daarop Dr. J. C. de Moor te Utrecht, die ook reeds elders met groot suc ces dergelijke lezingen heeft gehouden, uil- genoodigd om over de Johannes-Passion te komen spreken, Dr. de Moor geniet als redenaar in onze stad een reputatie, welke liet overbodig maakt hem als zoodanig nog van een aan beveling te voorzien. Hij is daarbij een fijn muziekkenner, die over Joh. Seb. Bach en zijn Johannes-Passion ongetwijfeld veel zal weten mede te deelen en te verduidelijken, wat voor een recht genieten van de uitvoe ring van het werk onmisbaar is. De lezing van Dr. de Moor is bepaald op Dinsdag, 24 Maart a.s., in het gebouw van den Protestantenbond en is getiteld „Inlei ding op Bach's Johannes-Passion". :1i Verdere bijzonderheden worden per ad vertentie bekend gemaakt. De parochiale club „St. Jozef" der Alg R.K. Propagandaclub is geconstitueerd op een namens het hoofdbestuur door Mr. Vorstman ingeleide v rgadering. Deze werd gehouden in het Patronaatsgebouw op het Ëagijnhof en bezocht door ongeveer 20 per sonen. Allereerst werd overgegaan tot de verkiezing van een voorloopig bestuur, waarin, op voorstel van den geestelijken ad viseur, kapelaan Voorham, benoemd werden de heer J. Schipper, als voorzitter; mej. L. Smits, als secretaresse en de heer J. v.d. El- zen, als penningmeester. De nieuwe voorzit- ter nam nu de leiding der vergadering over en aanvaardde zijn functie met eenige goed gekozen woorden. Dc pastoor der parochie, de Zeereerw. heer H. Scndaal, algemeen ad viseur der Propagandaclub, sprak de aanwe zigen toe, wijzend op 't gewicht en de be- teekenjs van de taak der propagandisten, die de voorloopers van de priesters zullen zijn. Hij wekte in warme bewoordingen op, dc groote, nieuwe taak, met liefde en toewij ding te vervullen. Verschillende voorlocpige besprekingen over den arbeid der club wer den gevoerd. Algemeen was men van gevoe len, dat de toetreding van meer leden ge- wenscht was en de hoop werd uitgedrukt, dat de grootère belangstelling zou blijken op de volgende vergadering, welke a.s. Vrij dag 20 Maart in het Patronaatsgebouw ge houden wordt. Aan het' slot der vergadering sprak de Weleerw. heer Voorham nog een opwekkend woord, aansporend, onverwijld te beginnen met dat gedeelte van de werk zaamheden, dat tegelijk het begin en het ein de van alles is, n.l. het gebed, zonder het welk succes voor dit nieuwe werk niet zal zijn weggelegd. In de op 13 dezer gehouden vergadering van Aandeelhouders in de Eerste Neder- landsche Electrische Tr&wmaatschappij, werd besloten tol het brengen van eenige wijzigingen in de statuten. Getrouwd: 17 Maart. G. J. Backer en H. Mulder. Geboren: 14 Maart, zoon van A. E. Eijke- naarKracht. 15 Maart, dochter van C Meijerv. d. Raad. zoon van H. C. Boer- rigterHetem.'zoon van P. v, Thienen Renken, 16 Maart, dochter van F. E. Boel- houwerKloes. zoon van C. PiersMes dochter van A. M. M. Bos-Vermeulen. dochter van T. M. LeisBoerboom. 17 Maart, zoon van D. H. VerschoorGovers, Met geschetter en fanfares heeft de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel (die tusschen haakjes uitmunt in het humbug maken) aangekondigd, dat zij de actie ter hand zou nemen ten bate van het personeel der N. Z. H. T. M. Vooral met veel geschetter en fanfares. Het publiek moest vooral weten, dat de Algemeene wat zou doen en_ daarom diende er vooral ge schermd te worden met ingezonden stukken in de dagbladen en met humbug-berichten. In hun vergaderingen spraken hun leiders Jang met zooveel nadruk niet over stakin gen dan in krantenberichten en mededee lingen, waarvoor geen leiders verantwoor delijk kon worden gesteld. Het was hun alleen om de reclame te doen. Voor een vruchtbare samenwerking zou liet beste ge weest zijn, dat de besturen der drie orga nisaties (St. Raphael, P. C. B. en Algemee ne Bond) de actie gezamenlijk zouden ge voerd hebben en tezamen b.v. een: onder houd met de Directie det- tram hadden aangevraagd. Daartoe werd, naar wij mee- nen ook besloten. Doch voor de reclame vonden de heeren het beter om afzonder lijke stappen te doen bij de tram-directie. Wie cenigszins op de hoogte is van den loop der tramzaken kon weten, dat deze actie van de Algem Vereen: vruchteloos zou zijn, omdat de Directie aan de Algem. Vereen, alleen geen onderhoud zou toestaan wel aan de besturen der organisaties geza menlijk. Toch|deed 't bestuur 't en bemoei lijkte alzoo opzettelijk het verkrijgen van succes in deze actie. Wij zullen dat optreden niet nader qualificeeren, maar wenschen uitdrukking te geven aan onze sympathie voor het heel wat lactiseher bescheidener en daardoor vruchtbaarder op treden van de besturen der Roomsche- en Protestantsche organisaties. Bij hen geen humbug, doch n zakelijk, bescheiden, echter doortastend optreden. Let eens op hoe deze besturen, zonder ge raas en zonder lawaai, hun pad gaan, kalm met de directie gaan praten en.... succes behalen. Het zou heusch niet de eerste maal zijn, dat het onbesuisd optreden van de „moder nen" niet alleen de actie der anderen be moeilijkt, maar het welslagen der besprekin gen volkomen fnuikt. Of denkt de „Algemeene Vereeniging" soms, dat nun geroep om „staking" op de directie eenigen indruk maakt? dochter van W. M. WijfjesBskooij. Overleden: 17 Maart. J. J„ 6 m., zoon van J. W. J. Huijboom, Groot Heiligland. Sinds eenige dagen wordt er in het Ba- vodorp door een melkslijter melk te koop aangeboden voor 14 cent per liter. Dit was voor vele huismoeders een buitenkansje. Velen maakten er dan ook gebruik van. Vele lezers zullen zich ongetwijfeld her inneren hoe de oud-gemeente-ontvanger van Schoten, de heer H. A. Wolff, sinds dien reeds overleden, in opspraak werd gebracht, doordat aan hem tweemaal een zelfde bediag van 1124 door de gasfa briek zou zijn uitbetaald. De heer Wolff beweerde, dit bedrag slechts éénmaal ontvangen te hebben, ter wijl ook de boekhouder van de gasfabriek slechts één kwitantie kon toonen. De zaak kwam in civiele zitting bij dc Haarlemsche Rechtbank met het gevolg, dat de oude heer Wolff in het ongelijk werd gesteld en veroordeeld werd de 1124 terug te betalen. Tegen dit vonnis werd hooger beroep aangeteekend en he denmorgen werd, na langjarige procedure, de zaak in civiele zitting voor het Amster- damsche Gerechtshof behandeld. Het Ge rechtshof vernietigde het vonnis van de Haarlemsche Rechtbank en stelde de erfge- genamen van den heer Wolff in het gelijk. Voor dezen een tot, voldoening stemmend vonnis! Naar wij vernemen hebben eenige dames en heeren, ver gevorderd in hun muzikale studie, hel plan opgevat oen concert te or- ganiseeren ten bate van de slachtoffers van den brand te Zandvoort. Voor dit doel is de Luthersche Kerk in de Witte Heerenstraat belangeloos afge staan. Het programma bestaat uit zang. werken van B. Zweers, Cath. van Rennes, César Franche, viool: Handel en Becker; violoncel: G. Mann en orgel: A. Ponten, terwijl de uit voering plaats vindt op 18 Maart om kwSrt over 8 uur. De entreeprijs is slechts 0.50, alles in begrepen. s Kaarten voor dit concert zijn te verkrijgen bij het Concertbureau „Alphenaar", Kruis» weg, Boekhandel Erven Loosjes, Groote Houtstraat en op den avond van het con cert aan de kerk. Op 1 April a.s. hoopt de heer W. van der Hulst zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Hij heeft dan 25 jaren doorgebracht bij de politic. Als jongeman van 22 jaar, trad hij in dienst als veldwachter bij de gemeente Bloemendaal, waar hij tot 22 Januart 1903 in dienst bleef, waarna hij aangesteld werd in Haarlem. Wij willen even memoreeren, welke moeilijke tijden hij heeft meegemaakt, vooral waar de vele jongere collega's, door het intensieve werken van o.a. den jubila ris, in veel betere omstandigheden verkee- ren en zich zelf niet, of heel moeilijk kun nen voorstellen, welk een arbeid er voor noodig is geweest, om tot den tegenwoordi- gen, verbeterden toestand te komen. Van der Hulst begon dan in Bloemendaal op een salaris van f 450.per jaar, waar voor hij, behalve zijn veldwachtersdiensten, cok de nevenfunctie van lantaarnopsteker moest vervullen, een functie, welke onaf scheidelijk aan de betrekking van veld wachter was verbonden. De werktijd was onbepaald. Veel zwierf hij meestal in ge zelschap van veldwachter Lokerse ophet jachtterrein, waar zij spoedig gevreesd wer den om hun handigheid. Het eerste succes was de opheldering van de inbraak in een vil'a in Matiënbosch, waarvoor hij een gra tificatie ontving. Dit had plaats een jaar na zijn indiensttreding. Het groote succes was evenwel de aanhouding van Frans Rosier. Het was hem en zijn kameraad A. Smits n.l. ter oorc gekomen, dat Rosier zich in hun rayon moest bevinden. Dadelijk werd een foto gehaald uit Haarlem waarna zij zich op weg begaven om te trachten hem te van gen. Bij h^t aanleghuisje aan het Klaphek op den Zandvoorischen weg, werden inlrch- tnigen ingewonnen. De meid herinnerde zich 's morgens een man voorbij te hebben zien gaan, die één ongunstigen indruk op haar had gemaakt. Deze kostbare inlichting wak kerde het vuur bij de beide politiemannen nog meer aan en juist zouden zij verder gaan, toen de persoon in kwestie weer langs kwam. In minder dan geen tijd had den zij zich van Rosier meester ge maakt en hoe hij ook ontkende en zeide Karei Hcbijn tc heeten, zij hielden hun prooi vast en leverden hem aan de justitie over. Bij fouilieering van den gevangene werd op hem een geladen revolver, een lan* scherp mes en een masker gevonden. AU blük van waardeering werd door de burgerij een col lecte gehouden, zoodat beide actieve agen ten een enveloppe met inhoud kon worden overhandigd. In het betfin van 1903 werd de heer van der Hulst in Haarlem geplaatst, wat een heele promotie was. W»t aanvangsalaris wa<j n.l. 650.Natuurlijk moest ,voor zoo'n salaris '.en, cvenr-*di* tri statie fan arb"i-l geleverd wo'den Dc duur van den dienst was dan ook „slechts" 34 uren per week. ~v"corlocpig belast met de surveillance in den Hout, kw>m de jubi'ari? op f Januari 19HR bii de rechr-che en wol ••onrT<v nV sl-aat- rcchercfie. Daarna bij de dislributiegrade en y?.naf 1919 bij de recherche 'ot hel opsporen van strafzaken. Ui dat-.elfde taar werden hem en nog eenige collega's opdracht ge geven te t-achten een einde te maken aan de vele inbraken, welke loen werden ge- nleetf.l. Zii werden geheel vrijgelaten, kon den hun eitfen dienst uifzoeken, doch moes ten zooals gezegd, een einde maken aan de brutaliteit vxan de misdadigers. Nu is het uiterst moeiliik Wisdaden te ontwarren zon-, der eenige aantf'Ue. Het :n den begin ne een zoeken in de woestijn. Toch ontwarde van der Hulst met zijn enafrCh„Ulel:'ken' ka meraad Spoor alUen in 1919 23 zaken. Als een van de grootste successen kan ook vermeld worden, de opsoorintf van de daders van de inbraak bij de firma Enschedé waarbii een half millioen aan bankbiljetten werd gestolen. Na elf maanden hard werken werd deze zaak tot een goed einde gebracht. A's be looning voor betoonden ijver ontving de jub'laris behalve een oorkonde van den mi nister van justitie, een gouden horloge met inscriptie van de gemeente en een daarbij nassenden gouden ketting van de firma Fnschedé. Is het noodig, dat wii de verdiensten van dezen eminenten' rechercheur nog nader aandu'den? De feiten spreken voor hem. Ondanks den drukken werkkring bij de re cherche, heeft zich de werklust en energie van den heer v. d, Hulst zich geuit door een druk vereenitfintfsleven. Nadat hij in 1901 de Politievereeniging Haarlem en Omstreken had opgericht, een vereeniging, waarvoor hit zeer veel heeft gedaan, stichtte hij in 1916 als Roomsche OOO' De Beurs opende heden iets flauwer. VK HEDEN 5% Nederland 1919 985/P 9878 6% Nederland 1923 4Nederl. 1917 915/ 8 9178 7% N.-I. 1921 A. I023/ 6% N-l 1923 D.. 101 101 67 2 Oude Vaart 63 63 dito Gem Eigend Mij „Nederland" 1573/4 Scheepvaart-Unie 1357$ 135 Rotterd. Lloyd 127 Paketvaart 146 147 73 73 Holl Stoomboot 22 22 H V A. 4877 2 486 Java Cultuur 361 360 Jurgens gew 87 86 Koloniale Bank 1 disclfe Bank Cert Handel Mij 126 Phoenix 97 Geconsolideerde I8074 1787 2-9 Kon Olie 387- 383-4 Marine comm. 1272 12 Vorstenlanden 167 1667a Actions id 168 166 C->nip. Merc. Arg '57l6 157 2 Poerworedjo 1287a 128 Oude Deli 366 363 Senembah 382 Deli Batavia 3487 347 A'dam Rubber 188 220 Silau 120 Wai Sumatra 14972 150 Dordtsche Petr. 36572 Southern Rails 8878 877, 149 25716 Comm. Maxwell 47 8 i 17 MAART EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0 59 55 0,59.55 PARIJS 0 12 85 12.95 BRUSSEL 12 65 12 65 0.35 0.35 LONDEN 11.97 - 11 97 STOCKHOLM 67.55 67.40 KOPENHAGEN. 45 50 45 50 OSLO 38 55 38 70 BAZEL i i 48 30 48 30 NEW-YORK 2 507 2 2.507 s ROME 10.30 10 25 in hart en nieren de R. K. Politievereeniging Haarlem en Omstreken. In hetzelfde jaar werd de rechercheursvereeniging Recht- Plicht opgericht, waarvan hij thans nog voorzitter is. Dit nog niet genoeg zijnde, om zijn werklust bot te vieren, nam hij een j benoeming aan als afgevaardigde van de P. i A. C. van, dc Kamercentrale en den Pro- vincialen Kieskring. De Haarlemsche j recherche mag trotsch zijn op zoo'n dienaar, j Hedenmorgen werd een lantaarnpaal, staande op een der vluchtheuvels aan den Kruisweg, ter hoogte van de Parklaan door een automobiel omvergereden. Een en an der trok veel belangstelling. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: L. C. van' Heukelom, Berkenrode- straat 19, een Witte handschoen; J. van Dijk, Barbarossestraat 14, Haarlem, een broche; C. van Egmond Res Novaplein 13, een por- tcmonnaie met inhoud; Heu'ing, Hoeren- weg, Ipenrode, een ledig biervat; G. Tukker, Molenwerfslaan 56, kruiplanken; E. King, Laan van Rozenburg, een zwarte duif; H. Jacobs, Vredenhofslraat 4, een haarstrik; M. van Gulik, Schouwtjesplein 13, een kinder handschoen en een haarstrik; W. Engelman, Bosch- en Vaartstraat 8, boeken; T. C. ..e Veer, Spekstraat 2, Haarlem, een lorgnet; W. Thöne, Oranjeplcin 2, een doosje; bureau var. politie, Raadhuisstraat, een broche, een bosje touw, een paar sleuteltjes en een cein tuur; bureau van politie Boekenrodestraat 9. een huissleutel. Gemeenteraad, Vergadering van den raad der gemeente Heemstede, op Donder dag 19 Maart 1925 des avonds om 8 uur. 1 De agenda vermeldt: 1. Notulen der vcr- (gadcring vap 19 Februari 1925 2. Ingekomen stukken; 3. a. Voorschot kosten instandhou ding Bijz, School a. d. Heerenweg (19)'; b. voorschot kosten instandhouding Bijz. School a. d. Kcrklaan (20); c. voorschot kosten in standhouding Bijz. School a. d. Voorweg (21); 4. Verordening aanwijzing stemlokalen (22); 5. Aanvaarding strook grond aan de Raad huisstraat (23); 6. Ontheffing art. 15 ter der Bouw- en Woningverordening (24); 7. Wijzi ging overeenkomst, slroomlevering (25); 8. Overname cokes- en kolentransportinricii- ting (26); 9, Voorstel tot aankoop van de buitenplaats „Spaar en Hout" (27); 10. Be noeming leden Commissie tot Wering vang Schoolverzuim (28); 11. Complabiliteitsbe- sluiten; 12. Vaststelling kohieren gemeentelij ke inkomstenbelasting; 13. Ontheffingen ge meentelijke inkomstenbelasting. Overname Cokes- en Kolentranspoitin- richting. B. en W. hebben ontvangen een advies van de Commissie voor de Bedrijven om over te gaan tot overnam,e van de bij de gasfabriek te Schoten aanwezige uitgebreide kolen- en cokestransportinrichting, welke in verband met de opheffing van deze fabriek zal worden opgeruimd" en op vrij gemakke lijke wijze aan de fabriek in deze gemeente zou zijn aan te passen." Wij kunnen ons met dit advies vefeenigen. De kosten van overname met inbegrip van afbreken, vervoer en montage worden ge raamd op 9000.waarvoor een compleet en uitgebreid kolentransport bedrijfsvaardig kan v/orden verkregen. Bij deze installatie is inbegrepen een cokesbreekinrichting, welke als reserve zou kunnen worden opge steld en aan de fabriek nog grootere bedrijfs zekerheid zou verschaften. Autobusdienst. De autobusondernemer Suidgeest, die een dienst onderhoudt van Nieuw-Vennep over Bennebroek naar Haar lem, en aanvankelijk met één wagen was be gonnen, heeft zich genoodzaakt gezien, met het oog op het vele gebruik drt. er van dezen dienst gemaakt wordt, een tweeden wagen te latey rijden. Lezing. Op uitnoodiging van de besturen van He afd. Haarlemmermeer van dc Holl Mij, van Landbouw, den Chr. Boerenbond en den R.-K. Land- en Tuinbouwbond, alhier, zal voor belanghebbenden op Dinsdag 17 MaaTt (hedenavond),, in hotel „De Beurs", te Hoofddorp, een lezing worden ge houden door lr. S. Smeding, rijkslandbouw- consulent te Schagen, over; „Factoren, welke suikergehalte en opbrengst van bieten be- invloeden". Zoowel spreker als onderwerp zijn zeker alles belangstelling waardig. Burg. Stand van 1316 Maart. Geboren; Barend Hendrik, z. van M. Roubos en H. W. van Loevesijn. Hendrikits, z. van F. van der Vlugt en K. van Andel. Cornells, z. van T. Boon en E. Speelman. Johannes Cornells, z, van J. M. Meiier en M. van der Blom. Jan, z. van K. Bos en M. Schip pers. Levenl. z. van R. Reikens en M. C, Jagt. Overleden: Dirk Visser, 78 j., wedr. van E. Klomp, Cornells Bakker, 14 m., z. van M. Bakker en M. Koolhaas. Johannis van der Horst, 68 j., wedr. van J. M. Gadaen. Lena Wilhelmina van Kampen, 24 j., geh. met P. J. Lubbers. Diefstal. Tegen den woonwagenbewoner J. W. de W., tijdelijk alhier verblijvende, is-door de politie proces-verbaal opgemaakt als verdacht van diefstal van een hoeveelheid peren ten nadeden van den landbouwer de G., aan den Sloterweg, alhier. Vaartuig gevonden, In de Ringvaart, te Rijk, alhi.r, is een vaartuig (een z.g. bok) onbeheerd gevonden. Het scheepje meet 10 k 12 ton en is gemerkt: „Wed. G. v. d. Burg no. 21". Aangezien tot op heden zich niemand om dit vaartuig heeft bekommerd en misdrijf niet is buitengesloten, heeft de burgemeester van deze gemeente verzocht inlichtingen om trent het vaartuig, van wie hieromtrent iets weten mee te deelen. Vr. van Louraes zal worden gevolgd. Giften hiervoor worden dankbaar aanvaard door Th. Schrijen, Pastoor te Eygelshoven (L.) Voor verdere inlichtingen betreffende de bedevaart zie advertentie in dit blad. Naar de „Grondwet verneemt heeft Z. D, M. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, aan den HoogEerw. heer Mgr. J. Verdurmgn, deken van Roosendaal en rector van het Inistituut „St. Louis" te Oudenbosch op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit deze functies. Verzoeken tot inwisseling van rijwielmer- ken, die tijdens of na het aanbrengen aan het rijwiel beschadigd zijn, moeten gericht worden aan s Rijks Munt te Utrecht. De heen- en terugzending van de merken moet geschieden op kosten en voor risico van den aanvrager. De postkantoren verleenen geen tusscbenkomst. („N. R. Ct.") Het hoofdbestuur van den Toonkun- stenaarsbond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin wordt verzocht het wetsontwerp betreffende in voering van een weeldebelasting niet goed te keiAen. De Limburgsche Bedevaart naar Lourdes vertrekt dit jaar voor de vijfde maal naar het beroemde genade-oord, en wel van 1 tot en met 10 Juni aanstaande. Doordat deze bedevaart zich steeds in meerdere belangstelling mag verheugen is het Comité in staat alles naar best vermo gen te regelen. Vooral is voor dit jaar groote zorg besteed aan de inrichting van een spe ciale ziekenafdeeling, over dhr Dr. E. H. J. van der Heijden, Directeur van den gemeen telijken, Geneeskundigen Dienst tc Maas tricht, welwillend de leiding op zich heeft genomen. Evenals verleden jaar geschiedt de reis met specialen trein van af Maastricht. Zoo wel op de heen- als terugreis zal de reis worden onderbroken tot het nemen van hoofdmaaltijden in de restauratie der diverse stations. Op de terugreis worden degenen die zulks verlangen in de geletfenheid gesteld tot een bezoek aan Parijs of Lisieux. Het laat zich thans reeds aanzien dat we derom zeer velen met de Limb Bedevaart den pelgrimstocht zullen ondernemen. Van den kant van diverse personen wer den we verrast met een bijdratfe in de las ten voor de inrichting der ziekenafdeeling, speciaal met het oog op het medenemen van onvermogende zieken. Het is begrijpelijk dat het Comité van harte hoopt dat dit voor beeld door meerdere vereerders van O. L. Men seint ons uit Leiden: Mejuffr. De K. ie Alphen a. d. R. is aan slaapziekte overleden. BERLIJN, 17 Maart. De Duitsche „Tages- zeitung" verklaart, dat dc nota van den Vol kenbond op geen ^nkele wijze tegemoet komt aan de rechtmatige eischen van Duitschland in zake zijn veiligheid en aan den door den overwinnaar zelf geschapen buitengewonen toestand. Wanneer een een zijdig ontwapend land dezelfde plichten wordt opgelegd als aan tot dc tanden ge wapende landen, is er geen sprake van ge lijke rechten, doch van een uitzonderings maatregel. De andere bladen toonen zich nog zeer gereserveerd. BERLIJN, 17 Maart. De DuitschRussi sche Handelsconferentie zet haar werkzaam heden voort. Op het oOgenblik houdt zij zich bezig met de behandeling van economische kwesties, in 't bijzonder met het transito- vraagstuk. Ondanks de moeilijkheden ver wacht men dat de conferentie tot een goed resultaaa 'zal leiden. DURBAN, 17 Maart. De mailtrein van Johannesburg, die 24 uur werd opgehouden te Lady smith als gevolg van de hevige over- stroomingèn, vervoerde een hoeveelheid goud ter waarde van vier millioen pond, die bestemd wa^s voor Indië, Onder zware bewaking is de trein gisteravond te Durban aangekomen. De overstroomingen zijn in he vigheid afgenomen, gevreesd wordt dat de katoen-oogst in Zoeloe-land ernstige schade heeft geleden. BERLIJN, 17 Maart. De strijd om het rijkspresidentschap is thans in vollen gang. De candidaten houden 'overal groote rede voeringen. Dc democraat Hellbach sprak gis teravond te Munchen, terwijl Jaires mor gen te Berlijn een rede zal houden. BERLIJN, 17 Maart. De sociaal-demo. craat Dr. Emerich is tot burgemeester van Kiel gekozen. MOSKOU, 17 Maart. Aan 't einde van deze week zal een vergadering plaats heb ben van het uitgebreide plenum van de Executieve der Communistische Internatio nale. Deze vergadering kan vergeleken worden met een klein congres van de Com munistische Internationale. DE TURKEN IN KOERDISTAN. LONDEN, 17 Maart. Uit Konstantinope! wordt gemeld: de Turken treden krachtig tegen de opstandelingen in Koerdistan op. Het gebied rondom Diarbckir is door de Turksche troepen van opstandelingen ge zuiverd. OORLOGSVLIEGTUIGEN IN ENGELAND LONDEN, 17 Maart. Het departement van Oorlog heelt 100 nieuwe verkennings vliegtuigen met een snelheid van 100 mij! per uur en een capaciteit van 20 voet be steld. DE BF.GROOTING IN BRITSCH-INDIë. LONDEN, 17 Maart. Uit Deli wordt ge meld: De debatten over de betfrooting zijn gister geëindigd. Na een langdurig debat heeft da regeering de motie van sir Blacket mat 76 tegen 40 stemmen aanvaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2