Cr? si ELCK WAT WILS. UIT DEN OMTREK. VELSEN VELSEROORD. BEVERWIJK. Ret jubileum van de beverwijk- HEEMSKERK HAARLEMMERMEER. ZANDVOORT. VRAGENBUS. Ontvlekken -- Oppersen STOOMERIJ EN VERVERIJ „HEEMSTEDE" Bleekers vaart weg 29 Telef. 28961 LANDB. EN VISSCHERIJ ■Bloemheesters voor kleine tuinen met veel zon. Verstrekking van kaaszuursel. Druifluisinspectie. MARKTNIEUWS, GEMENGD NIEUWS, Olie op de golven. Hoe een spion in de val liep. Gemeentezaken. Inzake het voorstel van den heer Schilling betreLende de in stelling van een gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon, dienen de heeren Visser en Roelse het volgende amen dement in: „Naast de burgerlijke armbesturen bestaat in de gemeente Velsen een commissie, welke tot taak heelt de steunverleening aan hen, die niet armlastig, door omstan digheden, onafhankelijk van hun wil, tijde lijk buiten verdiensten zijn geraakt en dien tengevolge niet in de kosten van onderhoud van hen en hun gezin kunnen voorzien. Voorzoover dit personen betreft, die tegen de gevolgen van werkloosheid zijn verzekerd, geschiedt de asBigifte bij- en de uitkeering door de commissie respectieve lijk door- en over het bestuur der vakver- eeniging, waarvan de betrokkene lid is, een en ander naar vaste regelen, door de com missie, in overleg met de vakvereenigings- besturen vast te stellen. Deze commissie bestaat uit dezelfde leden als die inzake het verschaffen van productieve werkgelegenheid. Brandje. Ten huize van C. W. aan de Trompstraat ontstond tijdens afwezigheid der bewoners een begin van brand, loen de vrouw des huizes thuis kwam, stond het buis vol met rook. Buren kwamen te hulp en spoedig had de noodige hoeveelheid water, de vlammen, die in de nabijheid van 'den schoorsteen een gat in den vloer had den gebrand, gedoofd. Tentoonstelling. Maandag 30 Maart zal in de R.-K Bewaarschool aan den Zeeweg een tentoonstelling worden gehouden van werkjes, door de kinderen in het afge- t loopen jaar gemaakt. De tentoonstelling is geopend van 2 tot 4 uur en 's avonds van 7 tot 8 uur. SCHE HARMONIEKAPEL. Reeds eerder maakten wij melding van bet jubileum van de Beverwijksche Har- moniekapel. Dit jubileum werd- gisteren gevierd. Eigenlijk bestaat de kapel reeds sedert 1886, toen de vereeniging „Volksbelang' besloot tot de oprichting van verschillende vereenigingen. w.o, een Turnclub, het te genwoordige „Turnlust" en een Harmonie- kapel. Als leider trad op de toenmalige or ganist bij de Doopsgezinde Gemeente, de beer Roetering Schiinlau. Als alle andere vereenigingen heeft ook de Harmoniekapel hare gelukkige, maar ook haar slechte tij den doorleefd. Doch steeds bleef de lust bij velen bestaan tot beoefening der instru mentale muziek; nu eens onder leiding van den heer J. Zwait dan weer onder de lei ding van eer anderen directeur. Na een lange rustpoos kwam in September 1912 een nieuwe opl-.ving. De kapel werd op nieuw opgericht en de leiding in handen gegeven van den heer Hofmeester Het was vooral de heer D. Mello, die zich veel moeite heeft gegeven en wiens stre- er vooral op gericht was, een muziektent voor de kapel te verkrijgen, waarin zij hare concerten kon geven voor het publiek, in ruil voor een subsidie van de gemeente. Op het concours dat de kapel in 1918 hield, gaf de heer Heskes, de bekende tee kenaar, eer serie carricaturen van eenige der optredende dirigenten en ook een schets van een droom van den heer Mello, een vaste muziektent, s. Door de medewerking van velep heeft de kapel haar muziektent gekregen, die nu staat in het Villapark, de best denkbare plaats in een rustige omgeving, doch daar geplaatst zeer tegen den zin van den Bur gemeester en van vele omwonenden. Sedert de kapel onder de leiding van den heer Hofmeester stond, is het steeds „Cres cendo" met haar gegaan. Kwam zij in 1913 voor het eerst uit in de 3e afdeeling te Warmond; reeds in 1916 stond zij te Am sterdam in de le afdeeling en in 1920 in de eere-afdeeling. Groot is het aantal medail les, lauwerkransen en takken dat, thans haar vaandel siert en het is te hopen dat door samenwerking van gemeente, publiek en leden de Harmoniekapel nog vele eere- bliiken zal mogen veroveren. Dinsdagavond maakte de .kapel een mu zikale wandeling door de gemeente. R. K, Vrcuwenbond. - Deze houdt a. s. Donderdag des avonds half acht in de K. S. A. alhier haar jaarvergadering. De agenda meldt o. m. mededeeling jaarverslag secre taris en penningmeester, verslag Alg. ver gadering. Verkiezing, lezing door den'Gees- teliik Adviseur, verloting. Veroordeeld. De tuindersknecht Th., die onlangs van een fiets van den 'neer K. het belastingplaafje ontvreemd had, is tot 1 mnd. gevangenisstraf veroordeeld. Raadsvergadering. Het moet in het voornemen liggen de eerstvolgende raads vergadering te houden op Donderdag 26 Maart as., des namiddags om twee uur. Diefstal. In den nacht van Maandag op Dinsdag is inbraak gepleegd bij den land bouwer J. S. v. H. aan den Spieringweg bij den Kruisweg. De dief heeft zich door een ongesloten deur toegang verschaft tot een schuur en daaruit ontvreemd een compleet paardentuig, een stel vitragegordijnen (welke pas gewasschen waren en in een emmer stonden) en een ipaardedeken. De politie is den dader op het spoor, terwijl deg estolen goederen reeds zijn opgespoord en in be slag genomen. den dader op het spoor, terwijl de gestolen heeft tegen P. v. d. V., alhier, proces-verbaal opgemaakt wegens het loopen over de spoorbrug te Hoofddorp. Floralia. In de nieuwe serrezaal van de Bodega Mustert aan den Strandweg, hield de vereeniging „Flora", onderafdee- ling van de Ned. Huisvrouwen Vereeniging. afdeeling Zandvoort, Dinsdagavond een ver gadering, waarin als spreker optrad de heer C Sipkes, van Haarlem. De zaal was goed bezet. De vergadering werd geopend door mevr. Grolle, die in een hartelijke bewoordingen opwekte om de op dien avond getoonde belangstelling ook een blijvende 'e doen zijn. Zij hoopte, dat wat de heer Sipkes zou vertellen over Zand- voortsche tuintjes, en het kweeken van planten speciaal voor en in die tuintjes, een aansporing voor allen mocht zijn, om te trachten die woerden in eigen daden om te ze'ten. De heer C. Sipkes verkreeg daarna het woord. Op interessante wijze vertelde de heer Siokes daarna uit zijn ervaring over duintuintjes en planten, daarvoor geschikt. Jong en oud luisterde met veel aandacht en van be<rin tot hef eind werden ziVt woorden, die heel eenvoudig en daarom juist zoo dui- deli'k voor de hoorders waren, gevolgd. Ro- vendien werden zijn woorden nog verduide lijkt door een groot aantal lantaarnplaatjes, waarbii de heer Oudkerk bereidwillig me- dewe-king Verleende en de behulpzame hand bood. Naar aanleiding van de lantaarnplaatjes vertelde de heer Sipkes van die platen en ieder die op dien avond aanwezig was, zal getroffen zijn geworden door den ri'ken overvloed, die dus een even rijke keuze biedt voor de begroeiing van onze duin tuintjes. Ook de foto's van den duicenrand, o.a. te Wijk aan Zee, waar proeven genomen zijn om de duinen te beplan'en en die zoo uitstekend geslaagd zijn, opende een grooter verschiet dan dat der kleine duinplantjes in de duintuintje®. Zandvoort aan de zee, maar Zandvoort ook in de bosschen. Van de gelegenheid tot vragen stellen, werd een goed gebruik gemaakt. De be langstelling werd door den heer Sipkes op duHeli'ke wijze bevredigd. De heer Oudkerk vroeg o.a., of door be middeling van een kweeker nief eens een nroef'uin te 7andvoort kon worden aan-Je- lerfd, ongetwijfeld zou zoon tuin tot navol ging ow'ekken. Men voelde wel iets voor he* plan. Mevr. Grolle dankte aan het slot den spreker voor zijn duidelijke woorden en verklaring. Vr.: 1. Deelt e«m dagmeisje mede in z.g. „verval" 2. Met hoeveel tijd moet een werkster, die per week betaald wordt, den dienst op zeggen? Antw.: 1. Gewoonlijk niet. 2. Met één week, echter zoo dat er twee betalingstermijnen binnen den opzeggingstijd liggen. Dus bij het' ontvangen van het geld tegen den volgenden betaaldag. Vr.; Bestaat er in Haarlem of omstreken een school voor 't leeren van chauffeeren? Wat zijn de kosten daarvan? Antw.: U dient zich daarvoor te wenden tot den eigenaar van een garage. Vr.; Ik ben aangeslagen naar een zuiver inkomen van 20Q0. Kinderaftrek J 200, aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud 800. Wat moet ik nu betalen aan Rijks- ink.-, Verededigings- II en Gem. Ink.bclas- ting? Het betreft het belstingjaar 1924/25 en ik ben woonachtig te Beverwijk. Ik moet betalen 112.72. Volgens mijn berekening is dit te hoog Antw,; Die aanslag is juist. Vr,; Uit een eerste huwelijk zijn kinderen. De vader is weer hertrouwd en uit het twee de huwelijk zijn geen kinderen. Wat krijgt een tweede vrouw bij overlijden van den echtgenoot? Waar heeft zij recht op? Antw.: De familie van uw echtgenoot heeft nergens recht op. Waar u en de voorkinderen recht op hebben, hangt af van de huwelijks aanbrengst van u en uw echtgenoot en de tijdens 't huweliik gemaakte winst. Wanneer uw echtgenoot den inboedel heeft aange bracht en u niets en bij overlijden is cr niets dan die inboedel, krijgt u Yt van dien inboedel en de voorkinderen Yi (aangenomen dat er uit het tweede huwelijk geen kinde ren zijn geboren). Bij testament kan uw echtgenoot u echter 'n gedeelte van zijn nalatenschap in vrucht gebruik vermaken; hiervoor moet u zich tot een notaris wenden. Vr,; 1. Moet men op een driewieler een rijwielbelastingplaatjc bevestigd hebben? Ik ben invalide en kan niet op een tweewieler rijden? 2. Ik heb een nieuwe salamander-kachel, die erg bevlekt is. Hoe kan ik die ver wijderen? 3, Moet de najaarsploeg van lichting 1922 dit jaar nog voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen van X R. I.? Zoo ja, wanneer? Antw. 1. Ook op een driewieler moet een bdastingplaatje bevestigd zijn. Echter kunt u ontheffing vragen aan den inspecteur der accijnzen. 2. Welke soort vlekken zijn dat? 3. Nog niet bekend Adv In kleine tuinen mogen nooit sterk groeien de heesters en nog minder boomen geplant worden. Een enkele kastanjeboom, een paar Meidoorns, grootbloemige jasmijnen, enz. zouden in de toekomst den geheelen tuin in beslag nemen, terwijl men on dezelfde plaats vele soorten kleinblijvende heesters kan planten, die even mooi bloeien en veel meer variatie aanbeenden, Terwijl sterkdroeiende heesters op afstan den van 23 M. geplant worden, kan men bij dezev olstaan met 4060 c.M. Het weekblad „Floralia" (Assen) geeft deze week een 15-tal bloemheesters, die zeer gesch'kt zijn voor kleine, zonnige tuinen: 1. Deutzia gracillis, mooi klein heestertje; tot 50 c.M, hoog. aan welker hangende twij gen mooie witte bloemen gracieus afhangen en hen tot een onzer mooist bloeiende plan ten maken. Moet op den voorgrond van andere heesters geplant worden. Ze worden ook wel in potten gekweekt. 2. Deutzia Lemoinei, als voorgaande, een weinig hooger en meer opgaande groeiwijze. 3. Paeonia arborea, boomoioen, heeft gaarne een vrije standplaats, bijv. in het gazon. 4. Symphoricarpus orbiculatus, St. Pieter struik met in den nazomer en winter roode bessen. Hoogte 0.75 M. 5. Prunus fAmygdalus) nana-dwergmamandel, hoogte 0.501 M., met prachtige rose bloempjes, die over de een- en tweejarige twijgen verdeeld zitten en in Maart-April volop kunnen bloeien. 6, Prunus triloba, dubbelbloemige pruim, met rose bloempjes over de een-jarige twij gen verdeeld, wordt 1-1'A M. hoog en is een onzer schoonste bloemheesterj in Mei. 7. Philadelphus inicrophyllus (klein-bladerig) of dwergboereniasmijn, ot 0.50 M. hoog. 8. Philadelphus Lemoinei (hvbride tus- schen P. coronarius en P. microphyllusl, jas mijn, met opgaande groeiwijze, wier dunne twijgen in Mei overdekt met witte bloemp jes, 'n schitterend effect maken, 9. Hypericum Moserianum, driekleurig hertshooi, bloeit Juli-Aug„ gele bloemen, hoogte 30 c.M. 10. Hydrangea paniculata gr. fl., verlangt voedzamen grond. Bloeit Juli-Aug. met witte pluimen. 11. Coloneaster horizontalis, met mooie geveerde groeiwijze en in den winter roode bessen. Een onzer mooiste laaggroeiendc heesters, ook goed voor rotstuintjes. 12. Indigofera Gerardiana (Ddsua), Indigo struik, die in den nazomer bloeit. 13. Hedysarum multijugum (veeljuklcig mannaklaver), met purperroode bloemen in Juni. Juli. 14. Azalea mollis, algemeen bekende volle- gronds Azalea, dio gaarne' in boschgrond groeit. 15. Azalea pontica, al? voorgaande, iets hooger, 0.60 M., sommigen hebben een heer lijken geur. De boschgrond kan vervangen worden door goed verteerde bladaarde of goed bemesten veengrond. Naar aanleiding van een door 't Utrechtsch Landbouw Genootschap hij den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gedaan verzoek tot het verstrekken van kaaszuursel is bij Kon. Besluit bepaald, dat bii den Rijks- zuiyelconsulent te Utrecht. Landbouwbeurs, kaaszuursel aan belanghebbenden kan wor den verstrekt, waarvoor het volgende tarief is vastgesteld: voor een fleschje kaaszuursel 0.75; voor een abonnement voor: 10 flescb- jes kaaszuursel 4; 20 fleschjes kaaszuursel 5, Als regel dient het zuursel des Zater dags persoonlijk te worden afgehaald, toe zending zal slechts bij uitzondering kunnen geschieden. Abonnementen voor 't verkrijgen van zuursel dienen vooruit te worden betaald. De Inspecteur, hoofd van den Pianlenziek- tenkundigen Dienst, bericht aan belangheb benden, dat zij, die zendingen gewooi) zijn uit te voeren of willen gaap uitvoeren, welke ingevolge de Bemer druifluisconventie moe ten vergezeld zijn van verklaringen of van een verwijzing naar een nummer van de lijst van in orde bevonden inrichtingen, zich, in gevolge wijziging van het Koninklijk besluit van 24 December 1883 voor een hernieuwd onderzoek voor hunne inrichting moeten wenden tot den inspecteur van den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen, Aan dit onderzoek zijn in 't vervolg kosten ver bonden, Hij verzoekt daarvoor den belang hebbenden terreinen en inrichtingen voor inspectie aan hem op te geven, wat bij on gezegeld schrijven kan geschieden. De be staande lijst zal eerlang zijn vervallen en vervangen door een nieuwe, volgens boven bedoelde aangiften opgemaakte lijst. Om in deze nieuwe lijst te worden opgenomen, moet de aangifte vóór 1 Juni zijn ingekomen. I De verklaringen, welke door gebruikers van de op de thans geldende lijsten ver meide terreinen en inrichtingen bij hunne I zendingen worden gevoegd, blijven in hun tegenwoordigen vorm geldig, tot de nieuwe lijst in werking treedt. WOERDEN, 18 Maart. Kaasmarkt. Aan voer 47 partijen. Eerste kwaliteit 6063, tweede kwaliteit 56—59, met Rijksmerk 61—-69. Handel matig. Naar aanleiding van de scheepsramp aan den Hoek v. Holland, waarbij 8 ménschen- lavens. verloren gingen, wordt in het „Hbld." de vraag behandeld of „olie op dc golven gieten" alleen een spreekwoordelijke uit drukking is, zonder feitelijken achtergrond, of dat olie inderdaad de hoedanigheid bezit om de kracht der golven te breken, In dit laatste geval zou op de gevaarlijke punten aan de kust buisleidingen kunnen worden aangebracht, waardoor olie op het water zou kunnen worden gevoerd. Ook bij drei gende dijkbreuken zou op deze wijze tijd kunnen worden gewonnen. Het blad heeft bovenstaande vraag voor gelegd aan de directie van L. Smit en Co. s Internationalen Sleepdienst, die veel erva ring heeft inzake „zwaar" weer aan den block v. Holland en op zee. Zij deelde mede, dat in het algemeen olie, op de golven der zee gegoten, wel eens ef fect heeft. Het water wordt er kalmer door. Haar sieepbooten storten, als zij op zee een zwaren sleep achter zich hebben, wel eens olie om de zee achter dc boot wat kalmer te doen worden en zoo het gevaar te ver minderen, dat de trossen breken. Ook in de koopvaardij-vaart wordt het vyel eens toegepast. Bij een zoo verschrikkelijk wilde zee als men op onze kust bij stormweer heeft, heeft .zij van de toepassing van dit middel echter uiterst weinig verwachtingen. Wilde men er eenig suces mee bereiken, dan zouden enor me hoeveelheden olie gestort moeten wor den Men zou daarvoor te allen tijde over geladen tankbooten moeten beschikken. Het plan van den inzender (buisleidingen op pun ten van de kust) acht zij (n het geheel niet voor uitvoering vatbaar, omdat men daarbij te zeer aan bepaalde plaatsen gebonden is. De bekende sir Basil Thomson, die gedu rende vele jaren chef van het „Criminal Investigation Department" in Engeland was en tijdens den oorlog ook aan Scotland Yard was verbonden, heeft in de „Sunday News" interessante „onthullingen" gepubliceerd over het werk van Duitsche spionnen tijdens den oorlog. Gedurende den oorlog gebruikten de Duit- schers, volgens schrijver, slechts zelden spionnen, die uit vaderlandslievende over wegingen handelden. Zij gaven de voorkeur aan huurlingen en zij kozen dezen al heel slecht. Zij hadden artisten en zelfs mis dadigers van laag aliooi in hun dienst menschen, absoluut ongeschikt om informa-1 ties van eenige practische waarde te ver krijgen. Eén der Duitsche spionnen, vermoedelijk een voor spionnage-doeleinden uit de ge vangenis losgelaten misdadiger, werd door een louter toeval ontdekt. Het gebeurde n.l., dat een postbeambte in Kópenhagen een brief, voor Berlijn bestemd, per abuis gestoken had in den postzak, be stemd voor Londen. De brief werd in Londen opengemaakt en bleek in het Duitsch geschreven te zijn door iemand, die meedeelde op het punt te staan, naar Engeland te vertrekken, waar hij, als reiziger in patent-gasaanstekers vermomd, informaties wilde inwinnen over marine- en legerzaken. De brief was reeds eenige weken oud, toen hij te Londen geopend werd. Het was nu de vraag hoe den schrijver ervan op te sporen. Er was echter één gunstige omstandigheid Had de man gereisd in wijn of in schoenen, dan zou het moeilijk ge.weest zijn, zijn ver blijfplaats uit te visschen doch nu hij in gasaanstekers reisde, was de zaak betrekkelijk eenvoudig, want gasaanstekers waren geen alledaagsche handelswaar. Men koesterde dus eenige hoop, dat één der beambten, die vreemdelingen in de havenplaatsen controleerden, zich den man zou kunnen* herinneren. Aan alle havens werden telegrammen verzonden en ten slotte kwam er bericht uit Newcastle-on-Tyne, dat een jongeman, Ro senthal geheeten, een reis door Schotland had gemaakt, bestellingen van gasaanstekers had opgenomen en zich juist aan boord van een schip bevond, dat echter de haven nog niet verlaten had. Onmiddellijk werd de jonge man van boord gehaald en in verhoor genomen. Sir Thomson's eerste zorg was, een specimen van zijn handschrift in zijn bezit te krijgen. Het schrift bleek identiek te zijn met dat van den genoemden brief. De verdachte ontkende Duitscher te zijn, verklaarde de Duitschers zelfs te haten en zeide nooit in zijn leven te Kopenhagen te zijn geweest. Hij speelde zijn rol voortreffelijk, maar. wist niet, dat Thomson het bewuste schrij ven in zijn bezit had. „Nu," zei Thomson, „dan moet u eens goed luisteren naar wat ik u ga voorlezen." Half gereed gekomên met de voorlezing, hoorde Thomson een geklik van hakken en zag hij opeens zijn slachtoffer stram in de houding staan. „Ik .beken alles," zeide de spion. „Ik ben een Duitsche soldaat." De man was echter nooit soldaat geweest. Hij werd ter dood veroordeeld. Na zijn veroordeeling deed hij twee vruchtelooze pogingen om zich van het leven te berooven. Den 5den Juli 1915 stierf hij aan de galg. FILMONGELUKKEN. L. W. schrijft in het „Vaderland" „Het spreekt vanzelf, dat elke film ge bruik maakt van een groot aantal trucs, met behulp waarvan de filmwonderen tot stand komen. Tot een van de eenvoudigste hulp middelen behoort het beroep van den zooge- naamden „smijter" In hoeveel films wordt n«t een of ander voorwerp den acteur toe- pgooid en niemand verbaast zich ooit, dat I nimmer mis is. Denkt u zich eens in hoe- Vee' meters kostbare film zouden kunnen Worden verknoeid, wanneer de filmfabriek er geen beroepssmijter op nahield, wiens hand zeker is, wiens worp nooit faalt. Zoo bedient de film zich van ontelbare trucs en het publiek wordt daar zóódanig door verwend, dat het alles voor bedrog houdt en meent dat filmacteurs nooit eenig risico loopen en dat altijd alles van een leien dakje gaat. Na elke voorstelling kan men de naar huis gaande bezoekers met groote overtuiging hooren beweren O, dat doen Ze met een pop O dat heeft niets te befee- kenen i En deze zoogenaamde deskundigen heb ben geen flauw besef van de groote gevaren welke in de filmfabrieken loeren. Nu en dan lekt iets uit. De kranten hebben indertijd gemeld, dat in de nieuwe Duitsche film Quo Vadis, een figurant door de leeuwen werd verscheurd. Elk oogenblik zouden de film fabrieken ongelukken kunnen melden, maar zij zijn daar natuurlijk niet erg happig op. In de film Le Miracle des Loups werden verschillende spelers zéér ernstig d'oor wol ven verwond en de film heeft dit met al- grijselijke natuurgetrouwheid weergegeven, doordat de operateur met kwaadaardige koelbloedigheid zijn werk voortzette en nie mand te hulp schoot. Er zit een zeer onsympathieke kant aan dit optreden, maar er staat tegenover, dat filmoperateurs zich soms als helden gedra-j gen. In de Amerikaansche film Souls for Sale msest een groote circusbrand met de daarbij behoorende paniek voorkomen. Alle maat regelen waren genomen, het spel kon be ginnen. IN HET MUSEUM EGYPTISCHE ZAAL NlET SPREKEN Door een onverklaarbaar misverstand nam j de daarvoor aangewezen helper een dubbele j Sullemans (kijkend naar een mummie): „Zeg, dosis petroleum zoodat het vuur zich nietj Willems: „Da's natuurlijk het nummer van in hef verwachte tempo uitbreidde, maar aanstonds als een verpletterende massa op de in de tent aanwezige menigte neerviel DAT KUN JE WEL ZIEN. ®att: Thijs art: „Ik hem m'n leven te lief. -r>, "Y,°°r geld van de wereld h'jsi „Waarom nie?" ga ik in zoo'n rammelkast van een autobus!" Het gevolg was verschrikkelijk. Niemand luisterde naar de bevelen van den regisseur, alle paarden braken los eri veertig slachtof fers gingen naar het hospitaal. De Camera-men,... hadden met groo- ten moed de heele catastrophe waarin zij zelf dreigden om te komen, gefilmd, omdat de realiteit nog zooveel heviger was dan de mise-en-scène De filmongelukken zijn talloos, Martha Mansfield verbrandde in de film The war ren of Virginia. Otto Stecker werd door een olifant gedood in The brass Bottle. Maurice Tourneur werd door een sneltrein overre den en ontsnapte nauwelijks aan den dood. Tom Mix is meer dan eenmaal op het nippertje aan den dood ontsnapt. Harold Lloyd mist een paar vingers, tengevolge van een verkeerd berekende dynamiet- ontploffing. Vele filmartisten hebben een dubbelgan ger, die precies hetzelfde costuum draagt, zoo vergelijkend mogelijk geschminkt is en die zijn hachje waagt, daór waar de held iets extra gevaarlijks moet doen. Zulke gevaren worden in het land der Yankees aanbesteed. Pearl White's dubbelganger stierf bij een val van een verhooging. Er ligt véél immoreels in deze toeren, die op de affiches zoo mooi „super de luxe sen satie" worden genoemd De filmfabrikan ten diénen te begrijpen dat een film niet noodzakelijk menschenlevens in de waag schaal hoefi te stellen, om boeiend te zijn. Maar veelal is die ernst onnoodig, komt zij op rekening van de armoe van geest van den scenario-schrijver, of de brute koopman schap van den directeur, die onderwerpen verlangt, waarbij dikke dollars een merisch moeten verleiden, om zijo leven te riskee- jen. Allemaal om het publiek te amuseeren EEN EN ANDER OVER1 DIOGENES- Diogenes had Dionysius en diens hof ver laten en was naar Griekenland teruggegaan Eens, toen hij in zijn hofken stond en be zig was groenten voor zijn maaltijd af te was- schen, bezocht hem een ander philosoof, die zeide „wanneer je het hof van Dionysius niet verlaten had, zou je zelf je groenten niet behoeven te wasschen." weet jij wa dat bcteekent B. C, 1400? de, auto die 'm overrejeri het!" (Judge.) „Ja," zei Diogenes, „en als jij met zulke groenten tevreden waart, zou je niet aan 't hof van Dionysius blijven. Toen hij eens een knaap water zag drin ken uit de holte van de hand, wierp Dioge nes den houten lepel, dien hij steeds bij zich droeg, wég, en zeide „ik heb tot nu toe nooit geweten, dat de natuur den mensch Zóó wèlvoorzien had." Eens kwam hij aan in het leger van koning Philippus, en deze, hem ziende, zeide „dat is een spion." „Goed geraden," zei Diogenes, „ik ben hier gekomen om eens te zien of gij werke lijk zoo onwijs zijt als men van u zegt, na melijk dat gij, die uw rijk vreedzaam kondt bezitten, liever poogt den Grieken kwaad te doen, waardoor gij uw Rijk en uzelven in gevaar brengt." Toén Diogenes eens geruimen tijd in die pe armoe had geleefd, zeide hij véél geluk kiger te wezen dan de groote koning Alexan der, Men bracht dit den koning over en deze zccat Diogenes op, die in een groot vat in de Zon zat. De koning zeide tot hem, dal hij mocht begeeren wét hij wenschte, hij zou 't hem geven. „Ach," zei Diogenes, „ik begeer niets an ders, dan dat u een beetje uit de zon gaat, op dat ik hier uw schaduw niet hebbe." Een Griek vroeg hem eens, waarom' hij, die de Lacedemoniërs altoos zoo prees, dan niet onder hen zich begaf? Waa'rop Diogenes antwoordde „gelijk een medicijnmeester niet van noode heeft te wonen onder de gezonden, zoo is het ook niet noodig dat een wijsgeer woont bij wijze en voorzichtige lieden." Men verweet hem eens, dat hij uit zijn va derland gebannen was. „Hoe onverstandig zijt gij I" riep hij uit, „dat is juist het middel geweest om van mij een wijsgeer te maken." Hij vroeg eens aan een doorbrenger 15 penningen. „Waarom vraag je mij zooveel"?" vroeg ze, „bij anderen ben je met drie penningen tevreden." „Ja," antwoordde Diogenes, „maar bij die anderen kan ik nog tal van malen terugko men, en bij u nooit weêr EEN WEDDENSCHAP. Toen Bismarck nog student was wedde hij eens met eenige zijner makkers om een vat Beiersch, dat in 12 restauraties, die zij na elkander zouden bezoeken de bedienende kell- ner de laatste woorden zijner bestelling let terlijk herhalen zou. In de eerste de beste restauratie liet de student zich de spijskaart voorleggen, zag die van boven tot onder door zijn pince-nez oplettend na en gaf eindelijk den ongeduldig wachtenden Canymedes, die uit het winderig binnenkomen van den jongenheer de gevolg trekking had gemaakt, dat hij minstens schild padsoep en een poularde aux truffes zou bestellen, de kaart terug met de woorden „Breng mij een broodje met spek „Met spek herhaalde de verbaasde kellner. „Ja zeker," antwoordde 'de muzenzoon, „met spek," en de kellner liep hoofdschud dend en het servet verachtelijk oyer zijn schouder slaande heen. Zoo ging Het in de elf andere restauraties ook elk der gedienstige geesten, wien deze Zonderlipge bestelling gedaan werd, was er zoo verbaasd over, dat hij onwillekeurig her haalde „Met spek en de weddenschap werd met glans gewonnen. SLAAP. Een dronken student gaat een barbiers winkel binnen om zich te laten scheren. Hij gaat in een stoel zitten en de bediende begint hem met een scheerkwast te bewer ken. BARBIERS-DRAMA. Als de bediende even de kwast opnieuw bevochtigt, is het hoofd van den student voorover gezakt ;.de jongeling is in slaap ge vallen. De bediende bemerkt dit, richt het hoofd weef op, en wil opnieuw beginnen. Doch langzaam maar zeker zakt het hoofd van den student weer omlaag. „Mijnheer," zegt nu de bediende, „als a het hoofd niet achterover houdt, kan ik u onmogelijk scheren." „Nou...." zegt de student.,, „dan dan., hik., knipt u me haar maar." TUSSCHEN HUURDER EN VERHUUR DER. De huurder en de verhuurder hadden ruzie en de huurder vroeg ,,'t Lijkt nergens op, man heb je ooit wel 's aan een héér de kamers verhuurd?" „Ben jij een heer vroeg de verhuurder. „Natuurlijk", zei de ander. „Nee, dan nog nooitrepliceerde de ver huurder. DAT KON MEN WEL ZIEN. Een rentenier ten plattelande keerde vr^ laat naar huis en bemerkte een kerel met een lantaarn vlak onder het keukenraam, die, toen hem werd gevraagd, wat hij daar had te maken, zei, dat hij kwam vrijen. „Wat vroeg de heer des huizes. „Vrijen meneer," zei de man, „Ik ben de vrijer van Antje." „Onzin 1" riep de oude heer uit, „wat moet je dan met een lantaarn doen Ik gebruikte er nooit een, toen ik jong was." „Neen, dat kan men ook wel aan mevrouw zien," was het antwoord. VERSTROOID. Een verstrooid man hing aan een lus van dc tram en keek vrij hulpeloos. De conducteur vroeg vriendelijk „Kan ik u soms van dienst zijn „Ja," zei de passagier, „wil je soms even deze lus vasthouden, terwijl ik mijn porte- monnaie zoek VERKEERD BEGREPEN. Muzikale gastheer tot een vriend, die heele- maal niet muzikaal is „Wil je soms een „Sonate" voor tafel V' „Nou, kameraad, ik heb eigenlijk al ge borreld, maar 'n glaasje dan nog...," DAT WAS HET JUIST. Ik wou, dat ik ergens een schat begra ven wist liggen! zei van Dalen met 'n zucht. Maar, beste man, ik ben toch je schatl zei de vrouw, Ja, zuchtte van Dalen nog dieper, maar jij bent niet begraven. U/r> IV rlAJR »©«'C TO»*tC De klant, die in slaap viel. 'Passing Show.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7