EMGD ^fllEUWS r STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. luchtverkeer. UIT ONZE OOST. FINANCIËN. MARKTNIEUWS. f- BINNENLANDSCH NIEUWS. De Amsterdamsche vloot in de vaart. f De Zomertijd. Van het Hof Voor den Zomertijd. Pasvisum geweigerd. Wijziging met Hooger Onder wijs. Bakker snacktar beid. De wijziging der Pensioenwet. DE HERZIENING DER WACHTGELDEN. Veeartsenijkundig onderwijs. Goede heffing Directe belastingen. Doodelijk vliegongeval. De Deensche Luchtvaart. Een nieuwe dienst op Ierland. VERKEER EN POSTERIJEN. Vacantiekaarten met Paschen en Pinkster eA. Groote oliespuiter aangeboord. De Hanzebank in het bisdom Haarlem. De ontploffing te Hillegersberg. Het goud van de „Lutine". Overreden. Van prins tot paria. VISSCHERIJ. Het ptan-Benesj. Uit de Fransche Kamer. Lithauen doet een beroep op den Volkenbond. Wederom wordt Tokio door brand geteisterd. Naar de Te!, verneemt is thans nagenoeg ■de heele vloot der te Amsterdam gevestig de Scheepvaartmaatschappijen in de vaart. De vraag naar scheepsruimte in den laat- aten tijd toegenomen en met name het tran- •itoverkeer gaat met rasse schreden voor uit, wat zich in de opleving van de Rijn vaart weerspiegelt. A.l wekt in scheepvaart- kringen de toeneming van het verkeer uiter aard tevredenheid, zoo moet men ander zijds toch constateeren, dat in menig ge val de vrachtprijzen nog nauwelijks leoneod (*$n. Benoeming van rapporteurs De aideelingen van de Eerste Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over het wets ontwerp tot afschaffing van den zomertijd. \de heeren Janssen, de Jong, Slotc-maker de (Eruine, Westerdijk en Rink. Kaar het Corr.-bur. verneemt, zuilen dc (Koningin en de Prins a.s. Zaterdagmiddag per Hollandsche spoor van 4.19 van hun Zwitsersche reis in de residentie terugkee- j De Nederlandsche R.K. Bond v. Hanctels- Kantoor- en Winkelbedienden heeft de Eer- »te Kamer een adres gezonden, net het ver zoek, om het ontwerp-wet tot afschaffing Van den Zomertijd te verwerpen. In verband met het internationaal syndi- /ealistisch congres had het bestuur van bet Nederlandsch Syndicalistisch Vakverbond 1 een tiental vergaderingen georganiseerd in de voornaamste plaatsen des lands, alwaar de heer Rudolf Rocker, te Berlijn, secretaris van de Syndicalistische Vakvereenigings-in- ternationale, het woord zou voeren over „De internationale toestand, bezien van syn dicalistisch standpunt.' Het Rijkspaspoortenbtireau heeft het ver zoek om e enpas-visum afgewezen, zoodat d® vergaderingen niet kunnen doorgaan. Het bestuur van het N. S. V. heeft zich thans met een prolestscbrijven gericht tot den Minister van Buitenlandsche Zaken. De Tweede Kamer heeft de wijziging der .wet tot regeling van het hooger landbouw- i en veeartsenijkundig onderwijs (verhooging j college-gelden) zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging van de be palingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen vond, bHjkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. slechts bij weinige 'eden verdediging; verre- weg de meeste leden verklaarden daartegen ernstig bezwaar te hebben. Zeer vele leden waren ten zeerste teleur gesteld over de indiening van dit wetsont werp. Gewezen werd op de groote ongerust heid, waarmede dit wetsontwerp in de krin gen der bakkersgezellen is ontvangen. In de kringen van bakkersgezellen en -pa troons wordt de gunstige werking van het 'vervoer- en verkoopverbod geenszins alge meen erkend. Andere leden waren minder verwonderd over de indiening van dit wets ontwerp. Het sluit zich aan bij de reeks van voorstfcllea, die in de laatste jaren zijn inge diend en een stelselmatige afbraak oer Ar beidswet 1919 beoogen. (Tegenover de tot dusver aan bet woord ritnde leden stonden sommige andere leden, die het op zichzelf ten volle billijkten, dat de minister met een wijziging van dc bepalingen betreffende den bakkersarbeid is gekomen, omdat de geldende voorschriften niet aan de eischen der practijk voldoen en dc vrijheid van den patroon te zeer beknotten. Doch ook deze leden hadden tegen het wetsont werp bezwaar. Zij betreurden, dat de minis ter van zijn aanvankelijk voornemen tot al- geheele opheffing van het patroonsverbod is teruggekomen. Zeer vele leden maakten bezwaar tegen 1 de voorgestelde vervroeging van het aan- vasgsuur van den arbeid in kleinere stads- bakkerijen van 6 op 5 uur voormiddags. De meeste leden konden zich met het voor gestelde ten aanzien van de beperking van het verbod van patroonsnachtarbeid niet ver eenigen. Uit een oogpunt van bedrijfstech- niek kunnen de voorgestelde wijzigingen niet worden verdedigd. Andere leden achtten het van groot belang dat den patroon in het bak kersbedrijf vrijheid wordt gegeven om te wer ken wanneer hij wil. Zij achtten het in hooge mate inconsequent, dat de wetgever den^pa troon wel toestaat des nachts in zijn eigen bakkerij te werken, dcch hem tegelijk het verrichten van bepaalde werkzaamheden ver biedt. Deze leden drongen er daarom op aan de vrijheid van patroonsnachtarbeid alsnog in de wet op te nemen. In haar Memorie van Antwoord in zake jhet wetsontwerp tot wijziging van de Pen sioenwet 1922, verklaar' de Regecring het eens te zijn met die leden, die opmerkten dat de vraag, of dc bepalingen der nieuwe wet, geheel op zichzelf beschouwd, den huldigen niet houdbaren toestand hebben veroorzaakt, terzijde jmoet blijven. Het feit ligt et eenmaal toe, dat men nieuwe bepa lingen heeft ingevoerd, terwijl, afgeschei den van dc aan eiken overgang naar een gunstiger regeling verbonden bezwaren, bovendien de verhooging van het algemce- pe salarispeil zeer bijzondere moeilijkheden met zich bracht. Te meer, nu die moei lijkheden moeten worden overwonnen in een tijd, waarin de last uitermate zwaar is te dragen, kaa toch redelijkerwijze geen bezwaar worden gemaakt tegen enkele be snoeiingen. Voor de lagere publiekrechte lijke lichamen zat het ontwerp in verschil lende opzichten verlichting brengen meent de Regeering, waarbij als voorbeeld ■wordt aangegeven ae uitschakeling der tij delijke ambtenaren, voor dc lagere publiek rechtelijke lichamen Voorts is de verrui ming der mogelijkheid van verhaal der in- koopjoiumen juist voor deze lichamen van beteekenis. Ook die inkoopsommen zelve zullen in voor de publiekrechtelijke licha men gunstigen zin, kunnen worden herzien. Voor zoover deze wet tot vermindering van in de toekomst te verleenen pensioe nen leidt, profiteeren daarvan te zijner tijd ook de Gemeenten. De Rcgcering meent, dat de bezwaren tegen de bestaande regeling niet zoo hoog moeten worden aangeslagen als het voor loopig verslag doet Het vraagstuk van de werkelijke waarde der pensioenen raakt de grondslagen van de geldende pensioenregeling, die geheel il gebouwd op bet verband van het pen sioen met de werkelijk genoten wedden. Het komt de Regecring voor, dat aan een zoo ingrijpends wijziging der bestaande be palingen thans niet kan worden gedacht. De zorg der vroeger gepensionneerde we duwen behoort nie* thuis bij deze wet, maar bij een eventueele wijziging van de wet van 29 Mei 1921. ïnfusschen kan de Regeering een wijzi ging dezer wet, als bedoeld in het voor loopig verslag, niet in uitzicht stellen. Tegen 't openen van de gelegenheid om dienstjaren vervuld aan scholen van Nij verheidsonderwijs in den tijd, waarin deze scholen nog niet door het Rijk worden ge subsidieerd, in tc koopen, moet de Regee ring ook thans weder bezwaar maken. Herziening van de tarieven van inkoop kan de Regeering slechts in zooverre toe zeggen, als daarmede niet in strijd komt de vermindering van uitzichten, welke de ze wet uiteraard ook ten aanzien van de op de hoogere uitzichten berekende in- koopsoramen zal brengen. Vertraging in de vaststelling van het pen sioenbedrag is voor den Pensioenraad niet steeds te ontgaan. In verband hiermede is door een aanvulling van art. 73 de moge lijkheid geopend, dat door den Pensioen raad op de pensioenen een voorschot worde verleend. De regecring heeft geen bezwaar buiten twijfel te stellen, dat zij, wier wachtgeld vervangend pensioen, op grond van art. 69 afloopt, zich krachtens art. 43 het uitzicht op gezinspensioen zullen kunnen verzeke ren. Art. 69 is in dien zin aangevuld. Tegen het stellen van die leeftijdsgren zen (50, 60 en 65 jaar) voor het ouderdoms pensioen bestaat bezwaar, evenals tegen vervanging van den 55-jarigen leeftijd door den 60-jarigen leeftijd. De regeering heeft voorts geen bezwaar thans mede te deelen, dat naar haar oor deel de aan de orde komende wijziging van de wachtgeldregeling zal moeten worden behcerscht door de gedachte, dat de ou deren (hier staat de regeering een leeftijds grens van 45 jaar voor oogen) eventueel tot het tijdstip, waarop zij voor pensionneering in aanmerking komen, voor rekening van de publiekrechtelijke lichamen moeten blij ven. Voor de jongeren zal dan de anomalie komen te vervallen, dat zij reeds op jeug digen leeftijd recht kunnen verkrijgen op een levenslang pensioen, hetwelk bovendien het levenslang uitzicht, zonder eenige bij drage, op weduwen- en weezenpensioen impliceert. Te hunnen aanzien zou, voor zoover zij onder het z.g. korte wachtgeld vallen, met een verlenging van het wachtgeld gedu rende een redelijken termijn kunnen wor den volstaan. Bebalvq in geval van pensionneering we gens invaliditeit „In en door den dienst" kan voor de verkrijging van pensioen een wachttijd niet worden ontbeerd. Intusschen is de regeering bereid dc ver hooging van den wachttijd, voor zooveel het invaliditeitspensioen betreft, terug te nemen. Het ontwerp is dienovereenkomstig gewijzigd. Aan den eisch van 5 jaar wer kelijker dienst meent de regeering te moe ten vasthouden. Oc regeering is nader bereid voor de ja ren, die onder de nieuwe wet zijn doorge bracht, het uitzicht op een pensionneering te zijner tijd, met 2 pet. te handhaven. Een maandelijksche vooruitbetaling der pensioe nen is practjsch onuitvoerbaar. Het ligt in de bedoeling den Postcheque- en Girodienst met de uitbetaling der pen sioenen te belasten, aangezien, gelijk be kend, dc kantoren der Rijksbetaalmeesters zoo spoedig mogelijk zullen worden opge heven. Het tijdstip der inwerkingtreding der wel is nader bepaald op 1 Juni 1925. Vergadering van Woensdag 18 Maart, Nam. 1 uur. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling der wet van 15 Decem ber 1917 regelende het hooger landbouw- en hooger veeartsenijkundig onderwijs. Geen algemeene beschouwingen. De heer BIEREMA (v. b.) licht een amendement toe. Hij betreurt het dat de Minister heeft teruggenomen de bepaling omtrent de diploma's die toegang geve» tot de Landbouw- en Veeartsenijkundige Hoo- geschool te Wageningen en te Utrecht om dat hij deze aangelegenheid wil regelen bij een eventueele samenvoeging der Rijks universiteit te Utrecht en de Veeartsenij kundige School. Spr. vreest dat deze rege ling zich nog lang zal laten wachten, en hij acht het daarom beter deze aangelegenheid der toelatingsdiploma's voor de scholen te Groningen, Deventer en Wageningen in dat ontwerp te regelen. De bezetters van de Middelbare en de Middelbare Koloniale Landbouwschool zullen dus toegang krijgen tot de academische studie. De heer EBEI.S (V. D.) verdedigt ook dit amendement op dezelfde gronden. De heer TILANUS (C.-H.) meent, dat-het amendement niet zoo noodzakelijk is als de voorsteller het doet voorkomen. Er is ge- legenheid om de academische lessen te vol gen en hij vreest dat de consequentie die uit dit amendement kan voortkomen, niet gewenscht is. Het zou kunnen zijn dat ds .Middelbare Technische School hetzelfde ging vragen en hij weet dat dit niet in het belang der academische studie is. De heer BEUMER (A.-R.) is tegen dit amendement, gelijk hij dat ook zou zijn ge weest als de Regeering het voorstel had ge daan. Voor het volgen van hooger onder-s wijs was altijd een bepaalde opleiding ver- eischt en slechts één enkele uitzondering daarop is toegestaan. Dc deur moet verder worden opengazet. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer RUYS DE BEEREM- BROUCK zet uiteen, dat het beter is dit amendement niet aan te nemen, omdat deze aangelegenheid later grondig dient te worden geregeld. Aan de orde is het wetsontwerp tot be vordering van de goede heffing der di recte belastingen. Voor de heffing dezer belastingen zal geen rekening worden gehouden met rechts handelingen die kennelij kverricht zijn om de heffing overeenkomstig haar doel geheel of ten deele onmogelijk te maken, het op richten bijv. van schijnvennootscbappen. De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer RUTGERS (a. r.) achtte de ge dachte aanvankelijk sympathiek. Een juiste heffing der belastingen Ï3 gewenscht, maar dan dient ook precies te worden om schreven waarin de belasting bestaat en wie er onder valt. Door dit voorstel wordt een deel der zekerheid zeer verzwakt. De Re geering wil beoordeeling van rechtshande lingen die volkomen toelaatbaar e» toege laten zijn aan den fiscus overlaten. Dit moet tot willekeur in dc beoordeeling lei den. Hoe zal dc beoordeeling juist zijn? Hoe ver moet het gaan met fiscaal-vernie tigverklaring van geoorloofde rechtshande lingen! Spr. is huiverig ïijm stem aan dit ontwerp te geven omdat de gevolgen ervan niet zijn te overzien vooral nu beroep op den rechter is afgewezen. De heer OUD (v. d.) ziet een bewijs van onmacht van den wetgever jn dit ontwerp, uit een oogpunt van recht kan dit ontwerp niet door den beugel. Spr. wil iederen maat regel tegen belastingontduiking aanvaarden mits echter aan de rechtszekerheid geen af rtsprudentie staat op dit punt al vast. Een feitelijke toestand die eerlijk en opzettelijk •is geschapen om een bijzonderen economi- schen toestand te krijgen mag niet worden aangezien voor een schijnhandeling. De heer BIEREMA [v. b.) trekt zijn amendement in. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. De heer VAN VUUREN (R.-K.) wil dat men den Keizer geeft wat des Keizers is ook in fiscale aangelegenheid. De overheid* moet echter met beleid handelen, en spr. wil gaarne den Minister de macht geven die hij noodig heeft mits rechtszekerheid verkregen wordt voor de belastingbetalers. Het moet echter altijd precies zijn gere geld en dit is in dit wetsontwerp niet meer het geval. Spr. zal dus tegen het ontwerp stemmen, hetgeen niet- zeggen wil, dat hij niet altijd wil meehelpen om belastingont duiking tegen te gaan. Dit moet echter op duidelijke en absolute zekere wijze geschie den, hetgeen hier niet het geval is. De heer VLIEGEN (S. D.) wil smokkelarij op alle wijzen tegengaan en dus staat hij sympathiek tegenover een ontwerp als dit. Door juridische en comptabele kunstgrepen wordt dikwijls belasting ontdoken en het is te begrijpen dat de fiscus naar een middel haakt om die kunstgrepen te ontmaskeren. In zijn oorspronkelijk en vorm was het ont werp niet aannemelijk; noodig is centrale regeling en beoordeeling bij alle gevallen, gelijk die thans is voorgesteld. Ten aan zien van De Hoogstraat vraagt spr. of de heer Colijn thans minder belasting betaalt dan voorheen. Overigens is spr. wel vóór dit ontwerp. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (c.-h.) is vóór het ontwerp, op dezelfde gronden als de heer Vliegen. Hij acht het noodig dat flinke maatregelen worden ge nomen tegen de zeer vele wanbetalers. Hij vertrouwt, dat niet te streng zal worden opgetreden in gevallen van twijfel. De heer v. SASSE v. YSSELT (r.-k.) heeft bezwaren tegen het ontwerp. De rechtshandeling moet z.i. geschied zijn ter ontduiking van de belasting en pas als dit vaststaat moet worden ingegrepen. Als de minister zijn ontwerp in die richting wijzigt, gaat hij met het- ontwerp mede. De heer DRESSELHU1JS (V.B.) weet nog niet hoe hij over het ontwerp zal stemmen, omdat hij de grondstelling van den minister nog niet begrijpt. Hij begrijpt1 dat ieder die „verlakt" wordt, voorstander is van het ont werp. Natuurlijk wil spr. iedere belasting ontduiking graag achterhalen. Maar er moet een staatsrechtelijke ondergrond voor een regeling zijn aan te wijzen. En dien ziet spr. in dit ontwerp nog steeds niet. Voor gefin geerde daden is het niet noodig, gelijk de minister duidelijk heeft uiteengezet. Daar naast echter zijn er andere handelingen, ook door den minister genoemd, maar spr, ziet het verschil niet met de gefingeerde handelingen. En daarom vraagt hij waarom dit wetje noodig is. Als ze gefingeerd zijn, worden de daden achterhaald. V/at zal de minister nu nog achterhalen? Wettelijk goedgekeurde handelingen, die toevallig den fiscus geld kosten, en dat is zonderling. Spr. gevoelt dus niet veel lust om zijn stem aan dit ontwerp te geven. De hear VAN SCHAICK (R.-K.) zegt, dat er ondêrscheid is tusschen belastingontdui king en handelingen die leiden tot belas tingvermindering. Spr. heeft niet veel nei ging om vóór dit ontwerp te stemmen, om dat artikel t niet aannemelijk is. De rechts handeling moet kennelijk bedoeld zijn om de belasting overeenkomstig haar doe! onmogelijk tc maken Wat is het doel der belasting? Toch geen ander dan om geld in de schatkist te brengen. Wat verstaat de minister onder het doel? En wie maakt uit wat het doel is? Spr. wil deze woorden liever laten vallen. Hij heeft een zekere huivering voor een artikel als dit, omdat de inspecteurs te spoedig belastingontdui king zien ook waar dit niet is, omdat zij altijd vreezen bedrogen ,te worden. Spr. zat een amendement indienen om verandering te brengen in art. I, zoodat de strekking dezelfde blijft, doch de redactie wordt ver anderd. Me). KATZ (C.-H.) ziet een gevaar in te veel macht van den fiscus en dat gevaar ligt in dit ontwerp, omdat de grenzen niet zijn aangegeven. Zij steunt de bezwaren van mr. Van Sclfeick. De Minister van Financiën, de heer COLIJN, vangt zijn rede aan. Op de vraag in zake De Hoogstraat vraag spr. op zijn beurt of de belangstelling voor dit onder werp misschien gewekt is in de pers ver want aan den heer Vliegen, omdat men meende dat de minister van Financiën be lasting ontduiken wilde. De fiscus leed geen schade, maar had voordeel door de regis tratiekosten bij het geval. Dat is het eenige dat spr. hierover wil zeggen. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. Woensdagochtend is op het vliegveld van M-ockau (in Saksen) een vliegtuig neerge stort, waarmede de vlieger Petersen een proefvlucht maakte. Petersen werd gedood. De beide luchtvaartmaatschappijen Dansk Luftfahrt en Dansk Lufttransport zijn, dank zij het initiatief van het ministerie van ver keer, tot één maatschappij samengesmolten. Het aandeelenkapitaal bedraagt La millioen kronen. Door hot verkeersministerie is een subsidie toegezegd van 50.000- kronen per jaar gedurende vier jagen, in verband waar mede een regeeringscommissie zitting krijgt in den raad van toezicht. De nieuwe maat schappij zal met ingang van 15 April voor loopig een dienst openen op dc lim Ko penhagenHamburg, Kopenhagen—Berlijn, en KopenhagenAmsterdam. Zij staat in nauwe relatie met de Zweed se he en Noorsche maatschappijen. Een nieuwe luchtvaartdienst van Londen naar Ierland, is Woensdag geopend- De mail en kranten werden eerst per Bpoor naar Stranraer aan de Schotsche kust ve- voerd, waar het vervoer verder per vlieg tuig tot Belfast plaats had Hierdoor wordt 2 A uur gewonnen. De Nederlandsche Spoorwegen zullen van 10 tot en met 15 April en van 29 Mei tot en met 3 Juni vacantiekaarten uitgeven. De vacantiekaarten zullen respect! evelijk kosten f 10, f 7.50 en f 5. Een olieiontein van 30 meter! 't „Soer. Hbl." meldt, dat door Bat. Petr. Mij. in den nacht van 9 Febr. onverwacht een geweldigen aardoliespuiter aangeboord werd te Kadewan, ongeveer 12 K.M. ten Noorden van Tjepoe. Daar ter plaatse werd een zgn. directie boring uitgevoerd. Toen de boring tot 780 M. diepte graakt was, barstte plotseling de spuiter los, met zulk een kracht, dat een menten werd omhoog geslingerd en de ge- hcele boortoren in honderd bochten en kronkels gewrongen werd. Het electrisch licht sloeg kapot en men zat in 't pikdon ker bij een spuiter van naar schatting der tig meter hoogte Aangezien de opgespoten vloeistof sterk gashoudend was, kon men geen ander licht ontsteken, vreezende voor een ontzettende ontploffing. Terstond begon men de nabij gelegen kali af te dammen en de uitgestooten aardolie daarin op te vangen. Den volgenden dag kon de pittafsluiter worden aangebracht. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Uitbreiding der Liquidatie-Commissie* Opname van het volgende communiqué wordt door de commissie van toezicht op de liquidatie der Hanzebank in het Bisdom Haarlem verzocht De „commissie van toezicht op de liqui datie der Hanzebank" in het bisdom Haar lem" heeft in haar jongste vergadering be sloten om met gebruikmaking van de haar door de crediteurenvergadering te Leiden gegeven bevoegdheid het aantal harer leden uit te breiden tot twaalf. Tengevolge van dit besluit werden door haar tot lid benoemd mr. P. E. Briët, lid der Eerste Kamer, wonende te Leiden mr. J. R. Thorbecke, advocaat te 's-Gravenhage en mr. dr. P. J. Witteman, welke die benoe ming voorloopig hebben aanvaard. Tot voorzitter der commissie van toezicht op de liquidatie der Hanzebank werd be noemd mr. J. R. H. van Schaik, terwijl tot onder-voorzitter werd gekozen de heer K. I. B. A. de Coster, beiden wonende te 's Gra- venhage. Uit de leden der commissie werden een drietal subcommissies samengesteld en wel als volgt s A. een financieele commissie be staande uit de heeren K. I. B. A. de Coster, mr. J. R, Thorbecke en Kahmann B. een juridische commissie bestaande uit de hee ren P. E. Briët, mr. D. J. I. van den Oever en mr. J. R. H. van Schaik C. een accoun tantcommissie bestaande uit de heeren mr. dr. P. J. Witteman, P. J. Keesom en A. Ruy- ter. Tot voorzitter dezer commissie werden respectievelijk benoemd de heeren K. I. B. A. de Coster, mr. J. R. H. van Schaik en mr. dr. P. J. Witteman, De juridische subcommissie zal zich ten spoedigste in verbinding stellen met die crediteuren, die tot nu toe nog niet hebben kunnen besluiten om hun aanvrage tot fail lissement der Hanzebank in te trekken en vertrouwt dat ook dezen thans tot een min nelijke liquidatie zullen medewerken, zoo dat de aanvrage tot surseance kan worden ingetrokken. Reeds hebben 92 a 95 der crediteuren zich uitgesproken voor minnelijke liquidatie. De commissie die zich verder als deskun dige heeft toegevoegd den accountant den heer P. Klijnveld uit Amsterdam, hoopt spoedig een verslag van hare bevindingen aan de crediteuren uit te brengen. breuk wordt gedaan. Voor schijr.handelin- j deel der buizen, de zgn kleinste serie werd gen is bet ontwerp niet noodig want de ju- opgeperst, een deel der zware boorinstru- Twee huizen ingestort. Een doode en acht gewonden. Lekkage de ooreaak. Groote schade. Door de hevige gasontploffing die Dins dagavond even over 11 Mi uur onder Hilli- gersberg heeft plaats gehad, zijn ontzetten de verwoestingen aangericht. De twee hui zen bewoond door de families Swanenburg en Schaap werden totaal verwoest. Geen steen is op de atadere gebleven. Met groote kracht werden stukken en steenen hon derden meters verder in een nabijgelegen weiland geslingerd. De families Swanenburg en Schaap, be staande uit acht personen, werden onder de puinhoopen -bedolven. Gillend en schreeuwend kwamen uit de nabij gelegen woningen de bewoners naar buiten. Onmiddellijk begon men met onder de puinhoopen naar de slachtoffers te zoeken. Zeven van de acht personen werden levend onder de puinhoopen vandaan gehaald; al leen bij den 58-jarigeu colporteur D. A. Schaap, die een schedelfractuur had beko men, waren de levensgeesten reeds gewe ken. De leden van de familie Swanenburg hadden allen hoofdwonden bekomen en bij de vrouw van Swanenburg werden inwen dige kwetsuren geconstateerd. De kinderen van Schaap bleken beenen ,en armen te hebben gebroken en hadden eveneens hoofdwonden De gewonden werden aanvankelijk on dergebracht in een der kantoorlokalen der Electro-stoomfabriek. Daar werd een voor loopig verband gelegd, waarna zij naar het Ziekenhuis Bergweg te Rotterdam zijn ge bracht. De toestand van alle gewonden is ern stig- Over de oorzaak van de gasontploffing wordt het volgende vernomen; Zoolang dc buizen van de gasleiding zich daar ter plaatse bevinden, werden reeds herhaalde lijk lekkages geconstateerd, In de afgeloo- pen maand was de straat daar ter plaatse niet minder dan drie maal opgebroken wegens gaslekkages. Dit werd toegeschre ven aan het buitengewoon slechte mate riaal, dat voor het leggen der gasleiding gebezigd was. In den vooravond had men reeds een sterke gaslucht waargenomen. Het gas schijnt zich verzameld te hebben in het huis van Swanenburg, en nadat een groote hoeveelheid uit een der lekkages was uit gestroomd, schijnt het met vuur in aanra king te zijn gekomen. De ontploffing gaf een knal, die tot ver in den omtrek was waar te nemen. Zooals reeds gezegd, is door de ontplof fing een enorme kracht ontwikkeld, want honderden meters verder heeft men kozij nen en brokstukken van meubelen gevon den. Het bedoelde complex, dat thans ver woest is, werd een jaar geleden door den aannemer Poot afgeleverd. Behalve de verwoeste huizen werden bij de fabriek „Electro-Stoom" alle ruiten ver nield, terwijl tot ver in den omtrek door de drukking ruiten zijn verbrijzeld en ven sters en deuren werden ontzet. Dc_ ramp heeft in Hillegersberg groote emotie verwekt. Het technisch onderzoek. Nader wordt gemeld, dat de ingestorte panden hecht en sterk gebouwd zijn. Uit de brokstukken die men in bet puin gevonden heeft,, is dat duidelijk gebleken. De ijzeren balken, waarvan men vertelde, dat zij niet gebezigd waren, vond men wel degelijk. Het betreft hier gee» revolutie bouw. Het ongeval moet dan ook ujtsluitend aan de gasontploffing worden gewijt. De gemeente-ingenieur van Hillegersberg, de heer J. de Ruyter, deelde mede, dat de bo dem ter plaatse zeer slap is, zoodal verzak kingen zich herhaaldelijk voordoen. Dat verschijnsel is waar te nemen in geheel Hillegersberg, doch bij den Kleiweg en om geving ondervindt men al heel erg de na doelen daarvan. Daarom worden de buizen van gas- en waterleiding in de perceelen aan den Kleiweg en omgeving extra ge steund op ijzeren binten. Dat is ook ge schied bij den bouw van het ingestorte hoekpand. Toch, zoo vervolgde de heer De Ruyter, is het mogelijk, dat ondanks die ijzeren binten, door verzakking van den bodem een gasbuis in afgeknapt. Dit is reeds een paar keer gebeurd. Naar aanleiding van de oomerking, dat reeds herhaaldelijk over gaslucht ter plaatse werd geklaagd, verklaarde Ir. De Ruyter, dat daar geen klachten over waren binnen gekomen. Zoodra over gaslucht geklaagd wordt, stelt men onmiddellijk een onder zoek in. Te bevoegder plaatse is geen enke le klacht ingediend. Voorloopig kan het puin niet; worden- opgeruimd. De burgemees ter, de heer Van Kempen, had zich telefo nisch in verbinding gesteld met den offi cier van Justitie te Rotterdam en deze heeft den heer De Ruyter opgedragen, van den toestand foto's te laten maken. Dat is thans geschied. De nabijgelegen Motorweg en JElectroweg zien er nog uit, alsof een slag is geleverd. De uitgeslagen ruiten zijn door lappen en latten vervangen De toestand der gewonden. Over den toestand der gewonden heeft de directeur van het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam, dr. H. Hekman het volgende medegedeeld; Van de familie Swanenburg bevinden zich in het ziekenhuis Bergweg de 31-jarige wa terstoker Jacob Swanenburg, juffrouw W. J. Swanenburg-Delissen en hun 8-jarig zoontje Gerrit Swanenburg. De toestand dezer patiënten is redelijk wel. Over de familie Schaap, die het hoekhuis bewoon de, werd ons medegedeeld, dat de 45-jarige juffrouw Louise Schaap-Barendregt zich in zorgwekkender, toestand bevindt. Zij be kwam inwendige kneuzingen en een ernsti ge hoofdwonde. Haar vier kinderen uit het eerste huwelijk zijn eveneens ter verple ging opgenomen. Het zijn de 20-jarige Adri- aan van Dijk, de 9-jarige Agatha van Dijk, de 14-jarige Annie van Dijk en de 18-jarige Louisa van Dijk. Deze bekwamen allen lichte verwondingen, zoodat alle hoop be- (staat, dat zij zullen herstellen. In den loop van den morgen heeft het parket uit Rotterdam, bestaande uit mr. S. N. B, HaJbertsma, rechter-coromissaris en mr. J. G. Holste'in, substituut-officier van Justitie op de plaats, van de ramp een on derzoek ingesteld. De berging wordt half April voortgezet Naar de „Tel," verneemt, is aan het ^„Syn dicaat tot berging der Lutinewaarden" vol doende financieele steun toegezegd, om dit faar de werkzaamheden te kunnen voortzet ten. De (beide Delftsche studenten, de heeren Van der Wallen en Van Hecking Colenbran der, zullen half April het bergingswerk in de Westergronden van Terschelling weer aan vangen. Te Arnhem is Dinsdag bij het station, de heer Schaap, oud-directeur van Gemeente werken, aldaar, door een auto overreden. Hij werd naar het gemeente-ziekenhuis over gebracht, waar bleek, dat beide beenen ge broken waren. De toestand Van het slacht offer is vrij gunstig. Eenige dagen geleden ontdekte de politie te Boedapest, bij een razzia in een achter buurt, een ouden man, in hoogst verwaar loosden toestand. Bij onderzoek op het po litiebureau bleek dezen man te zijn prins Alexander Hohenlobe—Oeringen, vrijheer van Gabelstein, In Weenen had hij zich van zijn vrouw la ten scheiden, waarna zijn familie hem een maandelijksche toelage van 4 millioen kro nen had toegezegd. Kort daarop, in den loop van het vorige jaar, verhuisde hij naar Boe dapest, en behield voorloopig deze onder steuning. De uitbetalingen werden evenwel al spoedig ongeregeld en hielden ten slotte geheel op. De man zonk al dieper en dieper en kwam ten langen leste bij een waschvrouw terecht die hem kost en onderdak verschafte als be- looning voor kleine diensten, die hij haar be wees; hij deed boodschappen, spoelde de vaten, doch geraakte hoe langer hoe dieper in de put. Totdat de drank hem den genade- stoot gaf en hij ook hier werd weggejaagd. Sindsdien was hij dakloos, totdat eindelijk ds politic hem, in volslagen vervuilden toe stand, geheel verwaarloosd, in alle opzichten een menschelijk wrak, vond, en onderdak bezorgde in een asyf. ASSEN, 18 Maart. Eieren. Op de markt van de V. P. N, waren aangevoerd 159.500 stuks. Prijs f 4.50—7.00 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 18 Maart. Zaden en peul vruchten. Grauwe erwten f 20 a 30, vale f 25a 30, Wijker vale f 15 a 22, bruine boonen f 18 a 23.50 per hl. Bruin mosterzaad f 47 a 49 per 70 kg. Maanzaad f 20, karwijzaad f 15.50, beide per 50 kg. HOORN, 18 Maart. Vee, Aanvoer 127 var kens, vette f 0.740.78, Londensche f 0.70 0.72, zouters f 0.700.73. Handel goed Eieren. Aanvoer kipeieren 18.750 stuks, f 5.206.10 per 100 stuks. Aanvoer eend eieren 1900 stuks, f 5.505.90 per 100 stuks. MAASTRICHT, 18 Maart. Boter. Laag ste prijs f 2.38, middelprijs f 2.44, hoogste prijs f 2.52. Aanvoer 114.575 kg. AMSTERDAM, 18 Mrt. Aardappelen: (Bericht v./d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche. Bonte f 5.806.25, Blauwe f 5.806, Eigen heimers f 5.505.60, Bravo's f 5—5.50, Roode Star f 4.504.60, Blauwe Eigenhei mers f 4.504.75. Friesche Bergers f 5.50 5.60, Roode f 4.504.60, Blauwe Borgers f 4.504.75. Noord-Holiandsche Blauwe f 44.25, bonte f 4.805.IJpolder Bravo's f 55.50. Zeeuwsche Eigen heimer poters f 4.50, blauwe Poters f 3. honte poters f 3.Bravo poters f 4.25 4.50. Hiüegommer Zandaardappelen f 6.50 7.50. Drentsche: Eigenheimers f 34, Roode Star f 33.25 per hl. Winter Malta- aardappelen 1112 per 100 kg. AMSTERDAM, 18 Maart. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 208 vette kalveren, le qual. 120130 ct., 2e qual. 105120 ct., 3e qual. 90105 ct. per kg levend gewicht; 174 nuchtere kalveren kal veren f 1322; 573 vette varkens, Holl. le qual. 8991 ct., 2e qual. 8487 ct. Overz» en Geldersche le qual. 8991 per kg slach? gewicht. VOLENDAM, 17 Maart. Heden groott haringaanvoer en aanmerkelijke prijsdaling. De eerste spannen brachten 5075 tal kuilharing aan, prijs f 2.152.05 per tal, ENKHUIZEN, 17 Maart. Heden hebben 95 vaartuigen hier aangevoerd 1 tal tot 40 tal reepharing per vaartuig. Totaal 160.000 stuks (voorafgaande dag 264.700 stuks). Prijs f 2.50 a f 3.05 per tal. ENKHUIZEN, 18 Maart. Totale haring- aanvoer van gisterenavond 180.000 stuks. Getal vaartuigen 96. Laatste markt f 2.55 per tal. Heden meer haring de eerste 27 vaartuigen kwamen binnen met gemiddeld 6 tal. Marktprijs f 2.80 per tal. URK, 17 Maart. Door 160 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 969 tal haring, prijs f 2.552.90 per tal (200 stuks). Te Kralingscheveer waren gisteren ter markt 73 winterzalmen, prijs f 1.40 i f 1.70 per Vi Kg. VOLENDAM, 18 Maart. De haringprijs steeg gisteravond tot f 2.80 per tal. Het aantal binnengekomen spannen was hedenmorgen niet grootde handel was vlug en de prijs liep op van f 2.603.20 per tal. De vangst is 1555 tal haring per span. IJMUIDEN, .18 Maart. Heden waren aan de markt de vangsten van 14 stoom- treilers. De prijzen waren als volgtTarbot f 1.901.60, tongen f 2.101.70 per Kg. griet f 5627, gr. schol f 3022, md. schol f 35—30, zetschol f 50—48, kl. schol f 31—25, 173.50, scharren f 133.70 per 50 Kg. roggen f 2614 per hoop vleet f 2.901.30 per stuk gr. schelvisch f 4131, md. schel visch f 3430.50, k.md. schelvisch f 28— 20.50, kl. schelvisch f 2016, f 95.90, per 50 Kg.kabeljauw f 4937 per 125 Kg.gr. gullen f 1914, kl. gullen f 18.507 wijting f 74.50 per 50 Kg. IJMUIDEN, 17 Maart. In de week van 10 tot en met 16 dezer werd door 3 Duitsche en 74 Nederlandsche stoomtreilers, 38 zeil- loggers, 34 motor- en 2 zeil kustvaartuigen, 2 motorkotters en 4 openTiooten te zamen 561.700 Kg. treilvisch ter waarde van 196.210 aangevoerd. Van de beugvaart arriveerden 1 zeil- en 6 stoombeugers met een aanvoer van 4850 Kg. beugvisch, waarvan de opbrengst f 3884 bedroeg. Van de haringvisscherij kwamen geene schepen aan de markt. De 120 van elders aangevoerde consignatie zendingen brachten samen f 4239 op. De totaal-omzet bedroeg deze week f 204.333 tegen f 297.827 in de daaraan voor afgaande week. IJMUIDEN, 18 Maart. Het stoomschip „Dirk Jacobus" is hier van Fecamp in de Visschershaven aangekomen met 943 ledige vaten. Naar aanleiding van het door de „Petit Parisien" gepubliceerde interview met Be- nesj verneemt de „Manchester Guardian" dat, ofschoon het door Benesj ontworpen plan nog nfet in bijzonderheden bekend is, toch reeds kan worden gezegd, dat dit plan gebaseerd is op de voornaamste punten van het protocol van Genève, met dien var. stande, dat het geheel binnen het kader van het statuut van den Volkenbond blijtft. Het plan-Benesj moet veel overeenkomst ver- toonen met het Volkenbondsproject van 1923, dat destijds door MacDonala werd ver worpen, doch blijkens Chamberlain's verkla ringen in den Raad van den Volkenbond, thans weer in principe door de Britsche re geering schijnt te worden opgenomen. Benesj' bedoeling is, dat de mogendheden die daarvoor in aanmerking komen, een garantie-verdrag sluiten, waarbij het prin cipe 1 van verplichte arbitrage zou worden aanvaard, doch zonder dat de onderteeke naars van het verdrag daardoor automatisch vei plicht worden, hun strijdkrachten ter be schikking van andere mogendheden te stel len. Benesj is van oordeel, dat zoodoende de gewenschte veiligheid zal worden verkregen zoodat 'n geleidelijke ontwapening mogelijk zal worden. Hij hoopt zijn plan uitvoerig met de geallieerden en ook met Duitschland te kunnen bespreken vóór dc bijeenkomst van den Volkenbond in September a.s. zoo dat zijn ontwerp te Genève zou kunnen wor den behandeld ter vervanging van het proto col. In het bijzonder verwacht hij, dat de ko loniën en de dominions geen bezwaar zullen maken tegen zijn ontwerp. Gisteren is er in de Kamer een heftige discussie geweest over de wetgeving in El- zas-Lotharingen. Het Kamerlid PoHou du Plessis, behoorende tot de union répubÜ- caine democratique, heeft Herriot en het kartel der linkschen in heftige bewoordingen verweten, dat zij hunne beloften, gedaan aan Elzas-Lotharingen, om zijn tradities en ge bruiken te respecteeren, niet hebben gehou den. Deze bewering veroorzaakte een dusda nig tumult, dat de voorzitter de zitting schorste. Ni hervatting der zitting, dreigde weer een incident, toen de socialist Maes een zij ner collega's uit den Elzas verweet, geen Franschman te zijn. Balanant, een lid der rechterzijde eischte, dat over Maes de cen suur zou worden uitgesproken; zoo dit niet gebeurde zou hij en de zijnen^ de voortset ting der zitting verhinderen. Eerst toen de censuur over Maes was uitgesproken, wer- den de besprekingen voortgezet. De Lithausche legatie maakt bekend, dat Lithauen den Volkenbond verzocht zijn De. raoeienis te verleenen om de Poolsche aan vallen op de grensposten te doen staken en de invrijheidstelling te bewerken van de Lié thausche soldaten, die gevangen zijn geno men bij een schermutseling, die onlangs aan de grens plaats had. Een brand heeft het Noordelijk deel van Tokio geteisterd en drieduizend huizen ver woest. Twin''' duizend personen zijn dak loos Een sterm wakkerde de vlammen aan. Het duurde lang, eer men den brand, die in het noordelijk deel van Tokio heeft ge woed, meester was, daar de waterreservoir» tengevolge van de langdurige droogte waren uitgeput. De soldaten moesten een reeks huizen afbreken om verdere uitbreiding van het vuur tegen te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6