PUR6L VO OR JAARS MODELLEN 1Q25 I IV. u,^» Nagekomen Berichten. Prijzen vanaf f 75.- tot 1185 ALLE MODELLEN KRUISSTRAAT. Radio-Omroep. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN UIT DEN OMTREK. ¥@©r Uw sycces WYBEUT GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE. Schrale Lippen Ruwe Huid GEVRAAGD: NETTE AANK, MEISJES EET NU KONIJNEN! #H£f^feWU5" Da£ onz® kteeding, naar] I maaNuurzaom is f 1.25 HEDEN f 1.25 THEOD. FRENCKEN genw©ord%@r Ingezonden mededeelingen a 60 v-ents pei regel. Desverlacgd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468. Van onze Rechtbank. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. Ingezonden mededeelingen 60 cents per regel. HEEMSTEDE Ingezonden mededeelingen 60 cunts per regel. School- en werktuinen. De aankoop van „Spaar en flout" goedgekeurd. De kolentransportinrichtlng van Schoten naar Heemstede. De tuin- plastiek op de bloemententoonstelling. Voor gebruik ik altijd HAARLEMMERMEER. Het kanaal ingereden en verdronken Voor den zomertijd. Geëindigde spoorwegstaking Het Duitsche voorstel. Duitschland en de Volkenbond. Lord Curzon f. De candid aten voor het Rijks presidentschap. voor de Mangelkamer. JACs. VAN HOOFF Zn., Brouwers vaart 30. ^Raciriant. Tartcljorisshvö- ^1' Adverteert in dit blad. De nieuwe Boterbal SPA ARNW OUDERSTR. 48 TELEFOON 12639. m MODEMAGAZIJNEKBARTEI.JORISSTR; KLEED1NG- en MEUBELMAGAZiJXEN ZIJLSTRAAT 19 TEL. lOiSO ALLES ÖP GEMAKKELIJKE ti/JNGSVOOSWAARDEN. 3T I E GEHEIMHOUDING ?rnssel 265 M. 8.35 u. Concert, helmsford 1600 M 7.50 u. Popu lair Concert. Eiffeltoren. 2650 M. 6.50 u. Con- cert en rang. Radio Paris. 1789 M. 9 u. fragmenten ait ..Chalet" van Adam. Hilvers. Draad). Omroep. 1050 M. 8.10 u. Louis Landry, declamator. 9.10 u. Hasrein Insullcde Band. V. O. G. KAMPIOEN 3DE KLASSE. E. Door het niet opkomen van de Zeemeeu wen tegen Ripperda 111 is V. O. G. oficiéel kampioen geworden van haar afdeeüng. De stand op de ranglijst van V. O. G. is nu 12—11—0—1—22—99—8 Zaterdag a.s. bijeenkomst voor de leden met hun dames bij den heer Cornet om 8 uur, Nieuwe Gracht De diefstal in de Smedestraat. In de middagzitting stonden Donderdag voor de Haarlemsciie Rechtbank terecht J. K. P., timmerman en G. R., los werkman, gedetineerd en wonende te Haarlem. Hun was ten laste gelegd, dat zij op Zondagavond 28 December 1924 tezamen hadden ingebroken in de woning van A. v. A., Smedestraat 26. boven den winkel der Coöperatieve vereeniging „De Vooruitgang". Ze hadden een bedrag aan geldj groot 243, benevens sieraden, zooals ringen, armban den, enz. gestolen, hetwelk alles het eigen dom van A. v. A. was. Als de dagvaarding, waarin de aanklacht is vervat, is voorgelezen, vraagt de presi dent aan de beklaagden, of de feiten in de dagvaarding vermeld, juist zijn. Beide beklaagden ontkennen pertinent iets met een diefstal in de Smedestraat, zooals men beweert, uitstaande te hebben. „Zoo, dat is nogal gemakkelijk," is het antwoord van den president. Dan begint het getuigenverhoor. Opgeroepen waren 12 getuigen, waarvan er 10 verschenen waren. Het eerst werd gehoord getuige A. v. A., ten wiens nadeele de diefstal was gepleegd. Getuige had 's avonds, zooals hij iederen Zendag gewoon was te doen, in gezelschap van zijn vrouw, zijn woning verlaten om naar de bioscoop te gaan. Gewoonlijk keerde hij dan des avonds om ongeveer half 10 even naar zijn woning terug. Zoo deed hij ook op den Zondagavond van 28 December. Toen hij bij zijn woning in de Smede straat kwam, vond hij de straatdeur open. Ook de deur, die van d n winkel, tot het bovenhuis toegang geeft, was geopend. Op de slaapkamer van zijn woning ge komen, miste hij daar een bedrag van 243, benevens verschillende sieraden en een pcrteicuille. Bij nader onderzoek bleken in het dak van het huis eenige dakpannen te zijn opgelicht, terwijl het raam van een dienstbodenka mertje openstond, vanwaar de dieven ver moedelijk in het huis waren gekomen. Getuige heeft echter geen vermoeden, wie de daders kunnen zijn. Wel kan getuige zich herinneren, den eer sten bekiaagde meermalen des Zondags- avo iu de bioscoop to hebben gezien. De eerst, beklaagde hieromtrent gevraagd, zegt, dat de getuige hem met zijn broer moet verwarren. Getuige J. H. T. kende beklaagde R. Op den bewusten Zondagavond zag hij, toen hij door de Smedestraat kwam, R. voorbijgaan. Deze groette luidruchtig, alsof hij zeer in zijn schik was, wat getuige van beklaagde R. in 't geheel niet gewoon is. Dit wekte bij getuige het vermoeden, dat iets bijzonders zou zijn gebeurd. Getuige L,, agent-rechercheur, is op Maandag 29 December, den dag na den dief stal, aan de woning van beklaagde P. ge weest. Toen hij binnenkwam in een kamer, zag hij, dat P een voorwerp verborg in een kepje, dat op het theeblad stond. Bij on derzoek bleken dit een tweetal ringen te zijn. Beklaagde P. daaromtrent gevraagd, zegt, dat dit zijn gewone plaats was, om derge lijke voorwerpen te bergen. Het waren tweede hands ringen, we'ke weer verkocht zouden worden. Getuige mej. de G. zegt, dat haar broer met de twee beklaagden goede vrienden was. Op den bewusten Zondagavond kwam haar broer met beklaagde P. ongeveer te half 10 in haar woning. Zij had toen bezoek van een buurvrouw, doch op een wenk van haar broer had zij de buurvrouw laten vertrekken. Toen dit bezoek .weg was, haalden de twee geld, bankbiljetten, een portefeuille, ringen, een armbandhorloge, een armband enz te voorschijn. Dan werd de buit, wat betreft shet geld verdeeld, Bskl. P. hield zoolang het deel van R. onder zijn berusting om het hem, wanneer hij hem zou zien, uit te betalen. Ieder kreeg ongeveer 70. Dc buit was in drieën ver deeld. De kleeren van P. en den broer van G. .waren vuil C ïige had hun de reden daarvan ge- v: i. Ze hadden geantwoord een slagje ge en t .ben; maar het was een zwaar wcr' geweest. A'.z R. zc Icomcn vragen naar den af kop, moest mej. de H. Antwoorden, dat de anderen naar Amsterdam waren. Werkelijk kwam R. ook later vragen. Toen hij' het bedrag yan het geld hoorde, vond hij dit weinig. Hij zeide gerekend te heb ben op een bedrag van ongc-eer 1200. Getuige Z., koopman te Amsterdam, had op Maandag 29 December van bekl. P. een tweetal gouden ringen gekocht. De ringen, die benevens de andere gestolen goederen ter terechtzitting aanwezig waren, worden door getuige herkend. Getuige K. heeft aan bekl. P. op Maan dag 29 December een paar schoenen ver kocht. Bekl, had hem toen een bankbiljet van 10 ter betaling gegeven. Beklaagde ontkent dit, wat de betaling met het bankbiljet betreft. Daar nog een tweetal getuigen niet ver schenen was, werd de zaak voor onbepaal- den tijd geschorst. Burger!, stand. Geboren-. C. M. van DuinThorborg, d. W. J. C. WolffBeu- mcr, z. H. C. Snel-»~Kol. z. E. M C. Bos-Ï-Venneker, z. Ondertrouwd; K. Huijsinga en C. Kroner. Getrouwd; F. Elhorst en M. C. Dekker. Overleden: D. Aletritio, 70 jaar; J. W. Ned. R. K, Volksbond. De afdeeling O verve en en Omstreken van den Ned. R. K. Volksbond, houdt een ledenvergadering op Maandag 21 Maart, des avonds half 8, in de St. Aloysiusschool aan het Zandvoort- pad. De agenda vermeldt o. m.: Behande ling der agenda voor de Centrale Raads vergadering. Benoeming afgevaardigde. Als spreker zal optreden dc heer J. Salman. irwiniiiiuitiibnifiiiftüiiiiiiiiiinilifiiiiDiiiiijtfiiiuKiiiijdiiii'.jjjiniiTiiiifiiilJtiiïTïïTITüS is een ^welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct 'Hi;!ll!)?iHM!(lt;i!ii|[l!i;iHl»H[flll!tH[l)tlMIHmil[mtm!IHIHIlUIHlH!HIHHllHmi»l|;HH Openbare Propaganda-vergadering. Gis terenavond werd in het R. K. Vereenigings- rfebouw aan den Heerenweg een openbare Propaganda-vergadering gehouden voor R.- K, Gemeentewerklieden en personeel in Overheidsdienst. De heer H. P. Zegwaart opende de verga dering, als waarnemend voorzitter en na mens het bestuur van de R. K. Propaganda- clufc met den Christel, groet Het is mijn taak niet, aldus de heer Zeg waart, om heden propaganda te maken, hier voor zullen twee sprekers zorgen. Eenige mededeelingen werden gedaan, omtrent de vrijwillige steunactie op touw gezet door Herwonnen Levenskracht, Spr. hoopte belangstelling voor deze 5-cents ac tie op te wekken. Hierna gaf spr. het woord aan den WelEcrw. heer Kapelaan Witkamp, geestelijk adviseur. Deze zegt slechts een korte inleiding te willen houden. Hoe komt het dus, aldus de Eerw. spr., dat velen staan buiten de organisatie. Men moet niet denken dat zij meenen dat anderen dat wel zullen opknappen, neen het is veelal on kunde met het R.-K. organisatieleven. De ongeorganiseerden kunnen in twee groepen verdeeld worden. De eerste groep zijn zij die niet goed weten wat het organisatie leven is Naastenliefde vinden wij in de Roomsch-Katholieke vereenigingen door el kaar te helpen b.v. in een fonds. Buiten staanders schijnen de daad van naastenlief de niet te kennen. De andere groep zijn zij die zeggen tegen het kapitalisme te zijn. Deze denken in iederen rijke een kapitalist te zien, die zijn geld misbruikt om anderen uit te buiten. Zij zijn het ook die het eerste zeggen: „Wat geeft het of wat geeft het in mijn beurs als ik lid wordt van een R. K. organisatie? Ze blijven achter en zc loopen rond met de ver keerde gedachte; „wat geeft het me?" Zij zijn schuldig aan 't lantfzaam gaan van 't orga nisatorisch leven. Wat brengt het organisa tieleven aan voor nut? In Frankrijk worden de zusters verjaagd en is het verboden in sciiolen het Roomsche geloof te onderwijzen. Als ook wij eens een vrijmetselaarsregee- ring aan het bewind kregen, wat zouden wij dan doen? Het organisatielevcn in ons va derland maakt dat we veel sterker staan blijven, want deze maatregelen behooren m een Christelijke Maatschappij niet thuis. „Waarom moeten wij ons organiseeren?" Zooals men gezonden van zieken scheidt, moeten ook de goeden gescheiden en ge plaatst worden in de R.-K. organisatie. In België is het geloof verzwakt en verwaterd omdat er geen R.-K. Vereenigingsleven is Men moet niet alleen contributie-leden zijn, maar daadwerkelijke leden en tevens pro pagandisten zijn. De Eerw. adviseur eindigde met woorden van opwekking zijn mooie rede. Hierna nam de tweede spreker, de heer v. Zeggelen, het woord. Wij moeten, aldus' spr., den uitbouw van "en R.-K. Werkliedenorganisatie vóórstaan. Het gaat niet over voor de hand liggende fei ten, maar over belangrijke vraagstukken Door ieder mensch trilt de vraag, die ons bezig houdt: „Waar komen we vandaan en waar gaan we heen." Het antwoord op die levensvraag hebben we nu gevonden. Het beele l«>ven moet een v eking zü'n «om de daad. Waar is de billijkheid van bestaans voorwaarden Men heeft vergeten dat het leven van den,mensch niet alleen een reken sommetje is, maar iets veel hoogerl We moe ten in het evangelie onz erstevn vinder, om houvast te hebben in moeilijke tijden. We moeten zorgen dat de Maatschappij beant- v; :'t -i het d/e! d;t dc Scherper gesteld heeft. Het is een oude en nieuwe geestes- strijd, die reeds twintig eeuwen duurt. Wan neer rren u roept ten striid t^gen het mo derne heidendom, moet ge strijden in uw be lang en dat van uw huisgezin. Het is niet toevallig dat we verschillende stroomingen krijgen in onze Ned. Vak-orga nisaties. We hebben als Katholieken de plicht, het sociale vereenigingsleven sterker ie maken. Wanneer we willen komen tri goede verhoudingen, moeten we terugkomen op onze beginselen. Verschillende pausen hebben in hun zendbrieven veel gedaan voor den arbeider, De gedachten die vroeger be hoorden bij de gilden, moeten teruggebracht worden tot het tegenwoordige vereenigings leven. We hebben een hechten rt-nndslag in de „Rerum Novarum" van Leo XIII, en, al dus sloot spr. zijn prachtige rede, moeten wc op dien grondslag voortbouwen De heer Zegwaart dankte bei-1? sprekers. Hij zeide o.m. dat de heer v. Zeggelen aan getoond heeft het groote nut vakorganisatie Er werd gelegenheid gegeven tot het' stel len van vragen, waarvan door den heer J. Loerakker geh-uik wed 'lemaakl Hij vroeg o.a. of het verboden was lid te zijn van een nict-katholieke vereeniging. De heer v. Zeg geler. antwoordde hierop, dat alle lidmaat schap van socialistische en (ofj_ anarchisti sche vereenigingen door de Bisschoppen van Nederland verboden was. De heer Zegwaart sbrak hierover nog eenige woorden, waarna de heer v. Zeggelen nog een zeer uitvoerig antwoord gaf. Hierna werd de vergadering met dank voor de ppkomst, op de gebruikelijke wijze gesloten. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig waren alle leden. Ingekomen stukken. Ingekomen was een adres van de Vereeni ging voor School-en werktuinen om subsidie tot een bedrag van f 1500.eventueel te vervangen van de beschikbaarstelling der benoodigde materialen. B. en W. adviseerden afwijzend te be schikken op grond van het besluit van den raad, bij de behandeling van de gemeente begrooting genomen, om geen nieuwe subsi dies te geven. Bovendien is door de gemeente een terrein beschikbaar gesteld. De heer JORRITSMA meende dat hier wel een uitzondering mocht worden gemaakt. Het is gebleken dat men het terrein niet gebrui ken kan,waarom spr. dan ook wenschte voor te stellen om een subsidie van f 1000.te schenken. Mevr. de VOOGD ondersteunde dit voorstel en herinnerde aan de kleine bijdra gen, die onder de inwoners verzameld waren, en een bedrag van f 97.50 beliepen. Het voorstel van den heer Jorritsma werd evenwel niet ondersteund. De heer MOOLENAAR stelde hierna voor om de bouwmaterialen beschikbaar te stellen, welk voorstel-werd verwerpen. Het zelfde geschiedde met een voorstel van den. heer HILTERMAN om f 500.te geven Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen. De heer C. A. KRUYT, Heerenweg ver zocht ontheffing van artikel 15 der bouwver ordening, welke ontheffing hem werd ver leend. Vergoeding overeenkom stig uit 101 der L. O. wet. B. en W. stellen voor het voorschot op de gemeentelijke vergoeding, overeenkomstig art. 101 der L. O. -wet 1920 voor de Vereeni ging Bijzondere Protestantsche School vast te stellen op f 1.112 voor het R.K. Kerkbe stuur van den H. Bavo voor de schooi voor Bijzonder Lager Onderwijs aan den Heeren weg, op f 2.000 voor de R. K. Mulo- school aan de Kerklaan op f 4800. Goedgekeurd. Stemlokalen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot aanwijzing van stemlokalen. Goedgekeurd. Overname grond. B. en W. stellen voor hen te machtigen kosteloos voor de gemeente te aanvaarden van C. L. J. v. Lent een strook grond, gelegen aan de Westzijde van het bestaande trottoir van de Raadhuisstraat, ter grootte van onge veer 16 M2. Goedgekeurd. Ontheffing Bouwverordening. B. en W. jtellen voor aan N. J. Hijman ontheffing te verleenen van het bepaalde in art. 15 ter der Bouw- en Woningverordening ten behoeve van den bouw van een perceel op het terrein gelegen aan den Heerenweg. Goedgekeurd. Wijziging overeenkomst stroomlevcring. B. en W. vragen machtiging met de ge meente Haarlem een overeenkomst aan te gaan tot wijziging van de overeenkomst in zake de levering van electrischen stroom. De heer VAN UNEN verklaarde met dit voorstel niet accoord te kunnen gaan, althans niet, voor wat betreft de verhooging van den te betalen prijs p. K.W. van 55 tot ƒ70. Wel kon spr. zich vereenigen met de verhooging van den te betalen prijs per K. W U van 0.024 tot f 0.03. Naar de meening van spr. ging Haar lem met zijn voorstellen te ver en betoonde de gemeente Heemstede zich bij dit voorstel, dat gedaan werd om tot overeenstemming te komen en waarmede Haarlem zich tenslotte mee vereenigd heeft, te culant De DIRECTEUR van het gemeente- electriciteitsbedrijf, die ter vergadering aan wezig was, verdedigde het voorstel van B. en W. en zette, de billijkheidsgronden uiteen, waarop dit voorstel diende te worden aan vaard. De heer VAN UNEN verklaarde zich door het betoog van den directeur niet over tuigd en spr. deed dan ook een voorstel in den zin, als in eerste instantie door hem was be toogd. Zijn voorstel werd verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen. Overname Cokes- en ko- len-transportinrichtiiig. B. en W. stellen voor over te/ gaan tot overname van de bij de gasfabriek te Schoten aanwezige uitgebreide kolen- en cokes transportinrichting, welke in verband met de opheffing van deze fabriek zal werden opgeruimd en op vrij gemakkelijke wijze aan de fabriek in deze. gemeente zou zijn aan te passen. De kosten van overname, met inbegrip van afbreken, vervoer en montage, zijn geraamd op 9000. Goedgekeurd Aankoop van de buiten plaats „Spaar en hout". B. en W. stellen voor hen te machtigen om voor de gemeente te koopen voor ƒ210.000.de buitenplaats „Spaar en hout", met aanhoorigheden, staande en gelegen in de gemeente Heemstede en Haarlem. De heer JORRITSMA zeide, dat B. en W. hun voorstel op een aantrekkelijke wijze hebben aangekleed. Het college tracht aan nemelijk te maken, dat met dezen aankoop iets reusachtigs wordt gedaan. Spr. kon er veel van zeggen maar daar voor was het noodig dat toestemming ge geven werd om thans in openbaar zitting te mogen aanhalen, wat in geheime vergadering over dit onderwerp is gesproken. Spr. deed daartoe een voorstel, hetwelk echter niet in behandeling kon komen. Spr. zeide dan, dat hij zich met het voor stel niet kon vereenigen. Het is te duur en niet noodig voor den bloei der gemeente. Het terrein is ongunstig gelegen en voor bouwspeculatiés ongeschikt. Men weet nu nog niet welke bestemming eraan zal gege ven worden in elk geval is het een te kost bare geschiedenis. Spr. verklaarde te zullen tegenstemmen en, mocht het worden aangenomen, bij Ged. Staten in beroep te gaan. De heer VAN UNEN vroeg naar de be stemming van het buiten en voorts inlich tingen over de rentelast. De heer v. d. ERF verklaarde niet tegen her voorste, te zijn, op grond van het feit, dat de; grondexploitatie der gemeente steeds goed is geweest. De heer HILTERMAN vereenigde zich met de argumenten van den heer Jorritsma. Spr. achtte de idee, welk tot het voorstel leidde, niet de juiste. De VOORZITTER antwoordde dat deze aankoop van de gemeente van het allergroot ste belang is. Het kan, volgens spr., een voor recht geacht worden, deze bezitting te koo pen en haar daardoor te sparen voor af braak, bijbouw of vernietiging. En zij, die in den tegenwoordigen tijd dergelijke bui tenplaatsen kunnen koopen, kunnen wel als witte raven beschouwd worden. Het is vervolgens van groote beteekenis voor de gemeente, dat in het noorden, een boschrijke omgeving blijft zonder huizen complexen. De prijs is niet te hoog. Men vergete hierbij niet het gebouw, dat zeer solide is'. Bovendien is deze aankoop in het belang der bevordering van den bloei onzer gemeente. Hierbij spreekt niet altijd het aantal in woners maar evenzeer het behoud van schoone punten. Ten aanzien van de bestemming kon de voorzitter nog niets, definitiefs mededeelen. Zeker is het echter, dat B. en W. niet zeer spoedig zullen komen met voorsteilen, voor nauwe bebouwing. Ook de rentequaestie is nog geen uitgewerkt punt. Het voorstel werd hierna in stemming ge bracht en aangenomen met 114 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Unen, cle Breuk, Hilterman en Jorritsma. Benoemingen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden benoemd de heeren D. Pronk, Jac. Moolenaar, J. dc Jong, Th. M. Schelling, J. J. Uitendaal, G. Kromhout en Th. J. Heijdanus. Na vaststelling van eenige comptabili- teitsbesluiten werd overgegaan tot de Rondvraag. De heer BOER vroeg ol er niets meer aan de malariabestrijding gedaan wordt. De VOORZITTER antwoordde dat deze bestrijding nog steeds de aandacht heeft. Wethouder Dr. DROOG merkte op, dat de malaria sterk verminderd is zoo luidt de algemeene indruk der geneesheeren. Overi gens' wordt de bestrijding nog voortgezet. De heer v. d. ERF deelde mede, dat op de Bloemententoonstelling een beeld was ge ëxposeerd, dat vele bezoekers aanstoot heeft gegeven. Het beeld is tot spr's genoegen reeds verwijderd, maar spr. wilde hierop wijzen, opdat in de toekomst vanwege het Gemeen tebestuur dergelijke beelden, zoo mogelijk, Worden verwijderd van openbare tentoon stellingen. De VOORZITTER merkt op dat het eenigszins moeilijk is voor het Gemeentebe stuur op de meer of mindere betamelijkheid van geëxposeerde beelden te letten. B. en W, willen in deze wel meewerken. De heer BREED huldigde het tentoon- lingsbestuur, dat direct nadat de klachten waren gedaan, het beeld heeft doen verwij deren. De heer DE BREUK verzoekt te wijzen op de verwaarloozing van het voormalig noordelijk speelterrein Spr. vroeg of B. en W. willen overwegen, wat of er met dit ter rein zal moeten geschieden. De VOORZITTER antwoordde dat deze zaak in behandeling is overwogen wordt het te verhuren als weide of iets dergelijks. De heer HILTERMAN vestigde de aan dacht op de bestratingsplannen van de Leid- sche Vaart. Mevr. HOEKSTRA verzocht de plaatsing van een lantaarn in de Geweerstraat, nabij de remise. Dit zal in overwegin g worden genomen. Hierna ging de Raad in geheime vergade ring ter behandeling van belastingzaken. DEMONSTRATIE DRAINEER PLOEG- Nieuwe vinding. Omtrent de gehouden lezing in een der hangards van het vliegkamp Schiphol door iProf. Visser over de draineerploeg vernemen we nog het volgende Prof. Visser vertelde, dat de moldrainage niet iets nieuws is, doch reeds 100 jaar ge leden in Engeland werd toegepast en nu met een verbeterd systeem daar nog wordt gewerkt. De machines zijn daar wel zwaarder van constructie, omdat de bodemgesteldheid er anders is dan hier en men rekening moet houden met dc groote steenen welke zich in den grond bevinden, soms wel van 50 K.G. zwaarte. De benoodigde trekkracht moet in Enge land ook veel grooter zijn, zoodat het drai- neeren met de gewone traktors niet mogelijk is. Spr. heeft een studiereis gemaakt en is tot de conclusie gekomen en heeft den indruk gekregen dat araineeren met de nieuwe drai neerploeg in Holland heel goed mogelijk is. Na verschillende proefnemingen is men tot de tegenwoordige, voor Nederland zeer ge schikte, constructie gekomen. Het mes met de mol van de machine heeft spr. voor „De Meer" gesteld om te werken op 85 c.M, diepte, omdat hier veel diepge- ploegd wordt, sbms tot 35 a 40 c.M. en hij het gevaar dan grooter achtte bij de meest gebruikelijke diepte van 60 a 70 c.M. dat de mollengang zou invallen. Bij een diepte van 85 c.M. is het gevaar van instorten der gangen uitgesloten. Ge bleken is dat de gangen in dezen bodem 12 tot 15 jaren stand houden. Zonder veel kos ten echter kan men gemakkelijk de gangen bijv. om de zes jaren opnieuw trekken. De vraag of de gangen door het water niet zouden instorten heeft spreker reeds her haalde malen moeten beantwoorden en hij zal dit ook nu nog eens doen Dc snelheid van het water is te gering om daardoor de door den kogel der machine ingeperste kanten der gang te beschadigen. De meeste gangen worden getrokken over korte ge deelten van het land nl. over de breedte. Ook voor de weilanden kan de draineer ploeg nuttig werk verrichten. De gangen worden getrokken met onge veer 10 c.M. helling naar de slootkant, al waar het aanbeveling verdient daar een potje te leggen., aan het uiteinde, om afbrokkelen of instorten te voorkomen. De mollengangen worden op 4 5 meter afstand van elkaar getrokken. Na deze theoretische uiteenzetting van de nieuwe machine en de werking ervan, had de demonstratie plaats óp het land van den heer A. Breure, waarover we reeds in ons blad van Donderdag melding maakten. Terwijl dc draaibrug over Zedttik-kanaal onder de gemeente Léxmond open stond om een stoomboot dooi te laten, fictie een jon ge man over den afsluitketting neen, het water in en verdronk jammerlijk Zijn lijk is opgehaald. AMSTERDAM, 20 Maart. De Afdeeling Utrecht van de Middenstands-Unie heeft een adres gericht aan de Eerste Kamer met ver zoek het ontwerp tot afschaffing van den zomertijd, te verwerpen. BERLIJN, 20 Maart. Nu beide partijen de uitspraak van het scheidsgerecht hebben aanvaard, kan de spoorwegstaking als ge ëindigd worden beschouwd BERLIJN, 20 Maart. De correspondent van de soc. dcm. „Vörwarts" te Parijs meldt in politieke kringen verluidt, dat de Engel- sche regeering naar aanleiding van door de Fransche regeering afgelegde verklaringen dóór haar vertegenwoordiger te Berlijn, de Duitsche regeering heeft doen weten, dat zij haar voorstel in concreten vorm zal in dienen. Volgens de „Vörwarts" zou Herriot tegenover Chamberlain verklaard hebben, dat Frankrijk bereid is, het Duitsche voor stel ernstig te onderzoeken wanneer het een werkelijk voorstel is en 'n bemidde lingspoging van Londen betreft. BERLIJN, 20 .Maart In bevoegde kringen wordt verklaard, dat het verzoek van Duitschland om te worden toegelaten als lid van den Volkenbond in verbond staat m et het resultaat der huidige besprekingen in zake de veiligheid, de ontruiming en de ontwapening Volgens een verklaring van iemand van.het ministerie van buitenlandsehe zaken zal Duitschland niet eerder het ver zoek tot toelating bii den Volkenbond indie nen, totdat de geallieerden een definitive datum hebben vastgesteld voor de ontrui- min„ van het Roergebied en de Keulsche zone en er veiüheidsverdragen zijn gesloten tussclien Duitschland en de weste!i:ke mo gendheden en de militaire controle in Duitschland zal zijn overgedragen aan den Volkenbond. BERLIJN. 20 Maart. De Germania. het or gaan van 't Centrum meldt dat in Pruisen met de hulp van het Centrum geer, rechtsche re^eering zal worden gevormd. Het blad dringt aan op de vorming van een extra par lementair kabinet. LONDEN, 20 Maart. Heden morgen circa half zes is lord Curzon overleden. BERLIJN, 20 Maar* Het stembiljet voor de Rijkspresidentsv kiezing bevat 7 namen: Braun, soc.-dem., Held, Bdersche Volkspartij; Hebbach, dem -parti); Jarres, rechtsche blok; Ludendorf, Duitsche Völkische richtunf „Hittler"; Marx, Centrum; Thaelmann, com munist. Zooals bekenrl, heeft de eerste st« ming Zondag 29 Maart plaats Versche Duinkonijncn van af 75 cent. Soepkippen billijke prijzen, DELFTSTRAAT 13. 8937 De allerfijnste Roomboter 1.25 p.p. Melange, gelijk roomboter 75 p.p. Oude Goudsche Volvette Kaas 95, 100 p.p. Volvette belegen kaas 70, 85 p.p. Prima Vette Edara. Kaas 55, 50 p.p. Volvette Edammer Kaas 65 p.p. Oude Volvette Edam, iets fijns 85 p.p. Prachtige gekruide Leidscbe Kaas 46, 50 p.p. Dikke Harde Reuzel 58 p.p. Zuiver Hollandsche Reuzel 50 p.p. Dik Vet Holiandsch Spek 48 p.p. Prima Gesmolten Rund vet 40, 15 p.p. Prachtig mooi Rookvlcesch, p. ons 16. Mag -e Schonde-ham. r>st ons <7. 21. Heerlijke vette Rookworst, p. ons 14. Gekookte Geldersche Worst p. ons 18 Prachtig Rolspek, z. zwoerd p. ons 16 Magere Blaasham, iets fiins, p. ons 26, Heerlijke Lever- en Bloedworst per ons 8 cent. VOOR RECLAME GEVEN WIJ HEDEN 2 POND REUZENBF.STE MARGARINE VOOR 75 CENT. NEEMT PROEF! Thuisbezorgen zonder verhooging. voorheen A. BOSMAN. 8938 Fonjers Rijwielen V tv M 0 V -O JOH. SWAALF w? "iy

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2