fïilMÖM LUCHTVERKEER. FINANCIËN. LEGER EN VLOOT. RECHTSZAKEN. Besprekingen te Parijs omtrent de toekomst van Oost-Europa. De Duitsche rijksminister van Arbeid verklaart de scheidsrechterlijke uit spraak bindend. Ontzettende bijzonderheden omtrent een tornado in de Vereentgde Staten. Onder de Radio-berichten: De interpellatie over het manifest der Fran- sche Kardinalen. Nadere berichten omtrent de ontzettende tornado. Gem. buitenl. berichten. Zomertijd of niet? Een 25-jarige. De middenstand bij de verkie zingen. Tegen belastingontduiking. Bezoldiging van de ministers. Georganiseerd overleg. Anti-duurte-actie. Wijziging Kieswet, Provinciale wet en Gemeentewet. memorie van antwoord De anti-rev. Kamercandidaten. De begrootingen van onderwijs en van Koloniën. De Zegelwet en de veilingen. Wijziging van de Landarbeiders- wet. De regeering en de nieuwe heffingen. Kosten van levensonderhoud. Vliegtuig bij Magelang neergestort. De gouden standaard in Ned. Indië. Herhalingsoefeingen te Ede. Officieren der Marine. Zeven kinderen hulpeloos achtergelaten. rijn, indien daarmede niet de heffing van onzekerheid scheppen voor den Iandarbei- een dier belastingen, in geval rijn reeds toepassing heeft gevonden, voor het ver volg geheel of ten deele zou worden on mogelijk gemaakt. De heereu Oud, Marchant, mevr. Bakker Nort, de heer Dresselhuys, mevr. Wester- man, de heeren Gerritzen, Ebels, Ketelaar, Ter Hall en Bierema hebben eenige amende menten ingediend, die ten doel hebben het beroep tegen beslissingen van de Inspecteurs te doen plaats hebben bij den gewonen bur gerlijken rechter, in plaats van bij de Raden van Beroep voor de Directe Belastingen. Het onderhoud tusschen Herriot en Skrzynski. Uit Parijs wordt geseind, dat Benesj en Skrzynski hebben hun tijd hier niet ver daan zij hebben Ander meer gisteren ook elkander ontmoet aan het déjeuner bij Qui- nones de Léon, den Spaanschen gezant en bekenden volkenbondsman. Zooals reeds bij de onverwachte komst van den Poolschen minister voor de vergade ringen te Genève te voorzien was, heeft Her riot tegenover Polen niet de houding aan genomen, die velen onder de meest linksche leden der tegenwoordige meerderheid gewild hadden, d.w.z. zich beperken tot de belofte van nimmer te zullen meewerken aan de her ziening der Poolsche grenzen zonder toe stemming van Polen zelf, waarna Frankrijk de vrijheid zou hebben gehad zich mei Enge land over een vijfvoudig pact, betreffende de Duitsche westgrens te verstaan. Herriot schijnt wel degelijk te hebben beloofd, dat het verdrag van Versailles en het pact van den Volkenbond onwrikbare grondslagen blij ven, waaraan nimmer mag worden getornd. Onder deze omstandigheden is Skrzynski zeer voldaan over zijn bezoek. Hier formuleert men zijn opvattingen aldus, dat aanvankelijk Polen voor zijn veiligheid slechts te rekenen heeft op zijn eigen weerbaarheid en op het verdrag met Frankrijk en dat eerst over geruimen tijd sen algemeene entente kan worden tot stand gebracht om den waren vrede te verzekeren. Benesj van zijn kant, na zijn onderhoud met Skrzynski bij Quinones, waarbij, de toe nadering besproken werd, die Polenvop den duur in de Kleine Entente brengen moet, had aan de Quai d'Orsay gesprekken met Laroche, den directeur van politieke zaken en Seydoux, specialist der economische kwesties. Met hen besprak de Tsjecho-Slo- waaksche minister de wijze, waarop thans de diplomatieke besprekingen zullen wor den voortgezet en de vorming van een nauw economisch verbond tusschen alle staten in het Donaubekken. Dit is niet alleen noo- dig voor de successiestaten, maar evenzeer om te verhinderen, dat Oostenrijk, dreigend uit gebrek aan economische vitaliteit te gron de te gaan, zich met Duitschlaud zal willen vereenigen. Ook verwacht men daarvan een verbetering van de animositeit van Honga rije. Ten slotte had Benesj een onderhoud met generaal Noliet. Hij is gisteren naar "raag vertrokken. Het manifest der Kar- diitèlen. In de Kamer begon gisteren het debat over het manifest der kardinalen, waarvoor reeds eea aantal sprekers van allerlei richting in geschreven is en dat minstens twee zittingen in beslag zal nemen. Men verwacht dat Herriot niet voor morgen aan het woord zal komen. „Oeuvre" werpt de stelling op, dat verschillende Fransche hooge geestelijken volstrekt niet zoo gesteld zijn op een ambas sade bij het Vaticaan ais men wel denkt en dat zij daarom opzettelijk met hun manifest de kans, dat de Senaat voor handhaving daarvan stemt, hebben willen verijdelen. De aanwezigheid van Ceretti bij de aanvullen de verklaring van Dubois, die het manifest vrijwel herroept, bewijst dat Rome anders oordeelt. De Engelsche begrootin gen voor buitenlandsche zaken en koloniën. De begrootingen voor de diensten der de partementen van buitenlandsche zaken en koloniën voor het komende jaar bedragen ruim 9 millioen Pond, hetgeen een vermin dering van ongeveer 1 V, millioen. De koning en de koningin op reis. De koning en de koningin zijn gister- renmorgen naar Genua vertrokken, waar zij zich zullen inschepen op het koninklijke iacht „Victoria en Albert." Werkloosheid in het Bel gische frontgebied. De crisis der werkloosheid, die in de front- Streek steeds grooter wordt, vergroot ook het aantal waaghalzen, die in het zoeken en losschroeven van bommen eene broodwin ning zoeken. Alleen in het burgerlijk gasthuis van Iepc- ren werden dit jaar 40 doodelijke gekwetsten opgenomen, die er allen het leven bij in schoten. Vijftig bommenzoekejs kregen brandwon den bij het behandelen van gasbommen en ongeveer 250 werden verminkt of gekwetst bij het ontploffen van andere voorwerpen. De arbitrale uitspraak in zake de Duitsche spoor wegstaking bindend ver klaard. Naar uit Berlijn gemeld wordt, heeft de rijksminister van arbeid de arbitrale uitspraak officieel bindend verklaard. In de beslissing wordt nadrukkelijk verklaard, dat de ge- wenschte wederindienststelling van de sta kers een zware belasting is voor den „Reichs- bahs". Voor de arbeiders beteekent de rege- ling weliswaar geen volkomen voldoening aan de eischen, maar toch een verbetering Ivan belang. De Pruisische crisis. Uit Berlijn seint men, dat dr. Marx er van 'gezien heeft een ministerie te vormen. De presidentsverkiezingen Ter karakteriseering V3n de figuur van den rechtschen candidaat, den oud-burge meester van Duisburg, dr. Jarres, den man, die indertijd het denkbeeld propageerde de bezette gebieden maar aan hun lot over te laten, herinnert de „Frankf. Z." aan hetgeen deze in Maart '24 in een toespraak tot stu- denten in Giezen heeft verklaard. „Ik ver klaar nog steecb overtuigd aanhanger te zijn van onzen ouden staatsvorm. Het komt er niet op aan, in welk kleed wij ons bewegen, maar hierop, dat wij in een kleed leven. Ik dien de republiek, maar sta niet op den bo dem van de republiek." In zijn gisteren te Berlijn gehouden ver kiezingsrede heeft dr. Jarres zich niet zoo afkeerig van de republiek betoond. Een tornado in Missouri, Illinois en Indiana. Tengevolge van een tornado zijn te Mur- physboro ongeveer honderd personen ge dood; elders zijn tientallen gedood of ge wond. Uit Jacksonville (Illinois) wordt gemeld, dat te De Soto (Missouri) 150 personen zijn gedood en te West-Frankfort 300; te Car mi en Orient elk 150. De stad Paris moet geheel weggevaagd zijn. Latere telegrammen melden Door een buitengewoon hevige tornado, die van Annapolis in Missouri tot Prince- town in Indiania woedde, zijn tal van steden en dorpen verwoest. Volgens de laatste ra ming zijn er 957 personen gedood en 2674 gewond. Daar echter overal de telegraf en telefoonlijnen vernield zijn, is het onmó gelijk den omvang van de ramp vast te stel len. Op verschillende plaatsen werd de ver schrikking nog door brand vergroot. Er zijn naar tal van steden troejAi gezonden om te helpen bij het handhaven van de orde; voorts zijn er Roode-Kruis-treinen gezon den met levensmiddelen voor de dakloozen. De steden, welker straten vernield zijn, zijn gevuld met in wanhoop verkeerende inwoners, die onder de puinhoopen naar familieleden zoeken te midden van het ge kerm der gewonden. Te West-Frankfort zijn door het instorten van een school tal van schoolkinderen gedood. Behalve in de reeds genoemde plaatsen zijn er vele dooden in Princeton, Gorham en Griffin. Gedurende den nacht zijn de inwoners van naburige steden met automobielen naar de geteisterde streken gesneld en hebben zij de gekwetsten naar die steden gebracht, waar zij in ziekenhuizen en andere openbare ge bouwen zijn opgenomen. De* burgemeester van Grand Tower in Illinois seinde hedenmorgen, dat de stad Gorham in brand staat en dat alle inwoners dakloos zijn. Te De Soto stortte een schoolgebouw in, waardoor 125 onderwijzers en leerlingen be dolven werden. Er zijn 80 lijken gevonden. HERVORMING VAN DE OOSTEN- RIJKSCHE STRAFWETGEVING. In den loop van het debat over de justitie begrooting heeft de minister van justitie me- dedeeüng van het voornemen tot wijziging van de strafwetgeving gedaan. De strekking van de novelle zal zijn betere bescherming van de zedelijkheid. Oostenrijk is door internationale overeenkomsten ver plicht onzedelijke publicaties tegen te gaan, waartoe echter nog niet de noodige maatrege len zijn getroffen. Verder zullen de bepalingen aangaande afpersing, bedreiging enz. worden 'herzien. De novelle blijft intusschen binnen enge grenzen, daar Oostenrijk met Duitschfand onderhandeld heeft om te komen tot een zelfde strafrechtregeling voor beide landen. EEN AANSLAG OP CHAMBERLAIN? Toen de trein, waarin minister Chamber lain op weg naar Engeland Dinsdagavond Creil passeerde, werd er een steen geworpen in den wagon waarin de minister zat. De ruit werd totaal verbrijzeld, doch Chamber lain zelf werd niet getroffen. De politie stel de een onderzoek in nog is niet uitgemaakt of het hier een aanslag of een ongeluk geldt. EEN MIJNRAMP. Uit Praag wordt geseind, dat te Zwodau bij Fal kenau is op de mijn Mariahilf van de Matiaswerke Woensdag bij het afdalen in de schacht een ernstig ongeval is gebeurd, waar bij zeven arbeiders zwaar gewond werden. HOTELBRAND IN FLORIDA. Een bekend hotel in Miami (Florida) is door brand vernield de gasten wierpen, door een paniek bevangen, hun eigendom men, kostbaarheden en kleedingstukken uit de ramen. Het vuur sloeg over cp een belen dend clubgebouw, bekend als het „playhou se of American millionaires." EEN STAD VERWOEST. Volgens uit Lima officieele en particuliere grammen is de stad Teujillo volkomen ver woest tengevolge van de door de stortregens veroorzaakte overstroomingen. De inwo ners hebben de wijk genomen naar het ge bergte. De directie van de Kon. Luchtvaart Mij. heeft zich tot de Eerste Kamer gewend met een schrijven, waarin zij uiteenzet, welk een groot nadeel er voor de verkeersmaatschap- pijen uit voortvloeit, wanneer aan den voor avond van de opening der zomerdiensten nog steeds onbekend is, op welke tijdrege- ling zich deze moeten baseeren. Zij wijzen er uitdrukkelijk op, dat buitenlandsche maat schappijen wel weten waar zij aan toe zijn, terwijl in Nederland elk jaar omtrent de In voering van den zomertijd opnieuw onzeker heid bestaat. Is deze onzekerheid op zich zelf reeds fnuikend voor elk internationaal bedrijf, behoud van den zomertijd is voor het luchtvaartverkeer van groot belang,, zoolang dit nog alleen bij daglicht wordt uit geoefend. Dit is vooral van belang op groo- ie trajecten met late aankomsten, zooals KopenhagenRotterdam; BazelAmster dam. De directie der K. L. M, verzoekt dringend, het wetsontwerp niet aan te ne men en bovendien het wel daarheen te wil len leiden, dat volgende jaren eens ep voor altijd een eind wordt gemaakt aan da onze kerheid betreffende de invoering van den zomertijd, genwoordigd. Daarvoor werd een comité van actie be noemd, dat contact zal zoeken met de daar voor in aanmerking komende middenstan ders. Door verschillende middenstandsgroepen worden besprekingen gehóuden ten einde voor de eerstkomende kamerverkiezingen eventueel met eigen candidaten uit te ko men. In defl Haag is Woensdag een tweede ver gadering gehouden waar, behoudens nadere goedkeuring door de betrokken organisaties, werd besloten over te gaan tot permanente samenwerking der bestaande groepen, die reeds in Staten en gemeenteraden zijn verte- De heer van Schaik heeft op het wets ontwerp tot bevordering van de richtige hef fing der directe belastingen een amendement ingediend, strekkende het 1ste lid van art. 1 te doen luiden als volgt: „Voor de heffing van de personeele be lasting, de Rijks- en plaatselijke inkom stenbelastingen, de vermogensbelasting en le verdedigingsbelastingen, wordt geen re kening gehouden met rechtshandelingen, waarvan, op grond van bepaalde feiten en omstandigheden moet worden aangeno- mafi, dat zii znnchterwede gebleven der. Een dergelijke regeling werd zelfs met het ancuïteitenstelse! onvcrcenigbaar ge acht. Wenschten derhalve zeer vele leden zich tegen de door de regeering voorgestelde wij zigingen krachtig te verzetten. algemeen vru» de klacht, dat de toelichting tot deze wip gingen onvo'doefldc moet worden ge acht. Verscheidene leden, die tegen het wets ontwerp bezwaar opperden, waren van oordeel, dat' instede van een beperking van de toepassing der Landarbeiderswet, juist behoefte is gebleken aan verruiming van haar bepalingen, die thans in verschillende opzichten een belemmering vormen om haar sociaal doel ten volle te verwezenlijken. Bovenal achten zij noodlg een uitbreiding van het wettelijk begrip „landarbeider". De eisch dat landarbeid moet worden verricht „in loondienst", dient te vervallen. Eenige flezer leden meenden, dat de financieele eischen in de wet veel te hoog worden ge steld. De aandacht moet veel meer geves tigd worden op een goede bebouwing van den bodem. Dit zou kunnen worden bereikt door de vorming van een fonds, waaruit de betrokkenen gesteund kunren worden en eventueele schade kan worden gedekt. Op die wijze zouden-ook kleine boeren kun nen geholpen worden. Andere leden voerden hiertegen aan, dat de wet niet ten doel heeft het verlecnen van steun aan kleine boeren of aan hen, dia dit willen worden, doch uitsluitend het bevorderen van bet be houd van voldoende arbeidskrachten op het platteland. Sommige leden bepleitten voorts een ver- hocging van de leeftijdsgrens op 50 jaar en ter. acrtvcJiing van art. I in dien zin, dat ooi; lo» land ir eigendom kan worden ver kregen. FommU-f leden achtten gewenscht het toelaten van meer dan één. vereeniging of stichting in één kanton. Tegen de wijze van uitvoering der wet werden eveneens verschillende bezwaren geopperd Kindertoelage, Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat van af 1 Jan. ook de ministers kindertoelagen zullen genieten. Art. 21 van het Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1925 "is Vanaf dien datum op ben toepasselijk ver klaard Dit artikel 21 houdt in een kinder toelage voor kinderen beneden 18 iaar van 3 ten honderd der wedde, met dien ver stande dat de toelage zal bedragen ten minste 50 en ten hoogste 200 per kind per jaar. „De Rsbdeelt mede, dat de Regeering den Federatieven Bond van. Overheidsperso neel niet meer heeft toegelaten tot de Cen trale Commissie van Overleg Ook de Neutrale Bond van Postpcrsonee! wordt niet meer toegelaten Naar het Ccntr. verneem*, zal vanwege de in de anti-duurteactie samenwerkende centrales, binnenkort een uitvoerig rapport verschijnen, omtrent een onderzoek inge steld naar de prijzen van verschillende le vensbehoeften in een aantal Gemeenten des lands. Het rapport laat duidelijk uitkomen, welk verschil in prijzen er bestaat ten opzichte van onderscheidene eerste levensbehoeften en opent daardoor de mogelijkheid voor de plaatselijke instanties van het R. K Werk liedenverbond het Alg. Ned. Vakverbond en het Christ Nat. Vakverbond, om waar zulks noodig is, le ijveren voor verlaging der prijzen. In het laatste nummer van „Dc Strijd" van het N V V wordt beweerd, dat alleen N. V. V. en S D. A. P, iets van beteckenis deden voor de duurtebestrijding, Van dc andere vakcentrales wordt smalend gezegd, dat deze gewichtig bijeer. kwamen, persbe sluiten publiceerden en een manifest schre ven. Frappant is het nu wel dat de S. D, A. P. «n het N. V V. niets anders deden dan den Minister van Arbeid te verzoeken, een zg- Pyijzencommissic in te stellen Ware de voorzitter van het N. V. V. niet verkouden geweest, dan zou hij er ook nog in de Ka mer over gesproken hebben De drie samenwerkende centrales gingen een onderzoek instellen, wat zeer tijdroo- vend was, hielden conferenties met land bouwersorganisaties enz., om daardoor ge gevens te verkrijgen Hieruit bliikt, dat van die zijde inderdaad/practisch gewerkt werd, zoodat allicht de door hél N. V. V. afge bedelde priizencommissic haar voordeel kan doen met de in het uit ie geven rapjiört verïamelde gegevens* V erschenen is dc in zake bet wetsontwerp tot yvijzigirsg van de Kieswet, van de Provinciale Wet en van de Gemeentewet, Hieraan is het vol gende ontleend. STEMPLICHT. De argumenten van de leden, die den slemplicht willen behouden, zij het dat, iia de Opgedane ervaring, de handhaving van tlicn plicht op andere wijze zou moeten ge schieden, komen den* Minister niet geheel steekhoudend voor. Dc trilogie „algemeen kiesrecht, evenredige vertegenwoordiging, stemplicht" blijft al aanstonds geheel on aangetast. Immers de stemplicht blijft be staan; practisch komt er betrekkelijk slechts weinig verandering in den toestand gelijk deze zich al zeer spoedig na de invoering heeft afgeleckcnd. Immers verreweg de groote meerderheid der overtredingen bleef reeds ongestraft. Men kan dus hoogstens volhouden, dat de regeering beoogt den fei telijken toestand te consolideeren Het zou er op aankomen een betere na leving van de wet te bevorderen. Daartoe wordt in de eerste plaats aan de band ge daan vermeerdering van het aantal siem- burcaux en openstelling op geschikte uren van den dag. Dit middel zou echter, naar de minister met zekerheid durft voorspel len, weinig afdoende blijken. Reeds thans is in de groote steden waar juist de over tredingen veelal ongestraft blijven, de ge legenheid om te stemmen waarlijk ruim ge noeg zoowel wat de plaatselijke indeeling der bureaux betreft, als de tijd gedurende welken zij geopend zijn. De Kieswet maakt bovendien dat zoo veel mogelijk ieder in de gelegenheid wordt gesteld zijn burgerplicht te vervullen. Meer bureaux en langere arbeidstijd zou den dc toch reeds dikwijls moeilijke bezet ting slechts verzwaren zonder evenredig nut. Zonderlinger dan dit expediënt, is het voorstel om de personeele belasting te ver- lioogen met het boetebedrag. Waarom juist dc verteiingsbclasting würdt uitgekozen voor dit doel, is niet recht duidelijk. Maar onoverkomelijk schijnt het bezwaar, afge zien van de administratieve moeilijkheden dat het toch met de eerste beginselen van Heden, Vrijdag, is de Amsterdamsche Winkeliersvereniging 25 jaar oud. Van 20 tot 25 April zal de viering van dit feest op grootsche wijze plaats hebben. Naar het.Vad. uit goede bron verneemt, is door het Comité van gemachtigden en het Centraal Comité der A.-R. Partij aan de afgevaardigden vaü de Kieskring Cen trales de ^volgende candidatejjlijst voor dc Tweede Kamér -verkiezingen aangeboden: A. Hoofdlijst: Minister Ha Colijn, Mr. C. H. Rutgers, Minister Th. Heemskerk, J. J. C. van Dijk, L. S. Duymaer van Twist, F. H. dc Monté Verloren, J. J. Schouten, Dr. E. J. Beumer, Prof. Dr. Hugo Visscher, Mr. J. A. de Wilde, C. Smeenk, A. Zijlslra, Dr. J. G. Ccheurer, Chr. v. d. Heuvel, H. A, Leenstra, Th. Heukels, A. Colijn, Ds. G. Hofstede, P. Bergmeijer, Mr. H. A. Dambrink. B. Bijlijst: Minister H. Colijn, Ds. M. van Grieken, K. Kruithof G. Baas Kzn., Mr. P. S. Gerbrandy, Mr. J, Terpstra, H. Amelink, Mr. G. H. A. Grotheide, Dr. J. Severijn, Ds. C. v. d. Zaal, K. Meima, Mr. Dr R Koppe, H. van Andel, Mr. G. A, Diepenhorst W. Warnaar, P. van Nes Czn., A. van Hae- ringen, C. Roeterdink, J. Middelveld, S. Brandsma. De Eerste Kamer heeft heden zonder hoofdelijke stemming de begrootingen van Onderwijs en Koloniën aangenomen; even eens het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling der Hooger Onderwijswet en tot definitieve vaststelling van het slot der re kening van uitgaven en ontvangsten van Ned.-Indië over 1920 Naar de Tel. verneemt, is aan de veiling- vereenigingen te Piinackcr, Wateringen, Monster en Honselersdijk door den minister van Financiën ontheffing verleend van de boeten, opgelegd wegens overtreding der zegelwet bij dc uitbetalingen aan haar le den. Wel zal moeten worden betaald het ver schuldigde zegelrecht van 1917 af. VOORLOOPIG VERSLAG. Tegen het wetsontwerp aldus begint het Voorloopig Verslag bestond bij zeer vele leden overwegend bezwaar. De voorge stelde wijzigingen vormen een ernstige ver zwakking der Landarbeiderswet, zonder dat de regeering er in geslaagd is dc noodzake lijkheid of zelfs de wenschelijkheid daarvan aan te toonen. Juist in de laatste jaren be gon, de sociale beteekenis van de Landarbei derswet eenigermate tot haar recht te ko men, en juist nu komt dc regeering om een aantal wijzigingen, die nieuwe belemmerin gen opwerpen en zoo goed als alle betee kenis aan deze wet zullen ontnemen. Dit wordt om verschillende redenen ten zeerste betreurd. Eenige leden, hoewel minder Aunstig Oor- declend over de waarde der LaHBarbeiderS- wet <-n de daarmede verkregen resultaten, kenden zich evenmin met de voorgestelde wijzigingen vereenigen, omdat zij niet ver wachtten, dat daardoor de moeilijkheden voor sommige houders van plaatsjes met be trekking tot de betaling van retac on af lossing worden voorkomen. Die moeilijkhe den zijn huns inziens een gevolg van den rechtsvorm (eigendom) waaronder het plaatsje thans wordt verstrekt. De bezwaren der hier aan het woord zijn de leden tegen het wetsontwerp, golden zoowel de voorgestelde verdubbeling Van het bedrag, dat de landarbeider volgens de wet moet kunnen stoften om een plaatsje té kunnen verkrijgen, als de voorgestelde wij ziging der renteberekening. Zee vele leden waren van oordeel, dat indien het bedrag dat de landarbeider moet storten om voor het verwerven van een plaatsje in aanmerking te komen, wordt ver dubbeld cn voor een plaatsic van f 4000 van 400 op 800 wordt gesteld, nog slechts weinige landarbeiders van de wet zullen kunnen profitecren. De gedachte, dat ieder geldelijk risico voor den Staat of do, dc voorschotten garandcerende gemeente, vereenigirgefi of stichtingen bij de toepas sing der Landarbeiderswet zou moeten ont breken, achtten vale leden niet in overeen stemming met de sociale strekking van de wet. Eenige andere leden achtten voor eenige verhooging van het bedrag, dat de landar beider zelf moet kunnen r erschaffén, wel cenigen grond aanwezig, opdat al'een dc beter gesitueerde arbeiders van de wet ge bruik zuilen maken en de financies' zeer weinig draagkrachtige» zich niet talen ver leiden risico's op zich te nemen, die voor hen te groot zijn strafrecht strijd een boete op te leggen aan Ook hadden zeer vele lecion bezwaar tc- iemand, die wellicht volkomen geldige re gen dc voorgestelde wijziging van de attï 9 en 34 der Landarbeiderswet, strekkende om de rente van voorschotten uit 's Rijks cehat- kist aan de gemeenten tot uitvocriiv1 van deze wet, thans >p 4 pCt. oor jaar g rteld, 'aarlijks 'e doen vaststellen door den Minis ter van Binneniandsch-c Zaken en Landbouw geldige denen van verzuim heeft en hem dan te dwingen voor een administratieve autoriteit zich van schuld te zuiveren Hier zou niet slechts omkeering van bewijslast plaats hebber, maar vcrooideeling zonder ver hoor zelfs van den beklaagde Verwezen lijking van het voorstel eindelijk om de en van Financiën Dit zou een bedenkelijke i nalatige kiezers te ontkiezeren zou het doel voorbij streven. Immers wat kan den on verschillige welkomor zijn dan voortaan van den last, die aan den stemplicht ver bonden is, te worden ontheven? Is derhalve stemplicht met doeltreffende sanctie ten onzent niet mogelijk gebleken, dan pleit alles voor het voorstel der Re geering. Wie een hooger gebod dan dat der wet erkent, kan het eerste gehoorzamen, zonder met den strafrechter in aanraking te ko men, De principieele bedenkingen tegen den stemplicht komen hiermee le vervallen. Intusschen blijft dc plicht zelf in de wet voorgeschreven. Ieder dus die er prijs op stelt zich aan dc wet te houden zal, ook al mocht hij overigens weinig geneigd zijn zich naar het stembureau te begeven, zijn plicht vervullen. Het is zelfs niet te verwachten, dat de bestaande toestand beteekenisvolle verandering zal ondergaan. Immers reeds thans is aan de overgroote meerderheid der overtreders feitelijk straffeloosheid ge waarborgd. De afschrikwekkende krach! der sanctie is dus uiterst gering en als be weegreden om tot een gang naar de stem bus te nopen, van weinig of geen betee kenis. Daarentegen wordt een einde ge maakt aan den metterdaad niet te dulden toestand, dat in de eene gemeente de overtreder wordt gestraft en in de andere vrij uit gaat. In het Voorl. Verslag is wederom een lans gebroken voor kiezers, die gaarne wil len stemmen maar door hun beroep daarin worden verhinderd. Men heeft hier in het bijzonder op het oog een maatregel in het belang van hen, die verplicht zijn ter zee of anderszins buiten hun woonplaats werk zaam te zijn en die verplichting aantoonen door onderscheidenlijk een arbeidsovereen komst of het bezit van een abonnement op de Nederl. spoorwegen. Voor zoover hier sprake is van personen, d:e op den dag van de stemming buiten hun woonplaats vertoeven in een gemeente bin nenslands, ten bewijze waarvan hun spoor wegabonnement moest strekken, kan naar hot den Minister voorkomt, de regeling van art. 57a en volgende der Kieswet niet als ontoereikend worden aangemerkt. Naar het „Hbld," verneemt, heeft Minister Colijn de Commissie van Rapporteurs over de „Weeldebelasting" en de daarmee samen hangende ontwerpen met aandrang verzocht zoo mogelijk nog voor het Paaschroces haar Voorloopig verslag te willen uitbrengen. De minister zou gaarne deze ontwerpen evenals dat over de Forensenbelasting nog vóór de verkiezingen behandeld willen zien. In het Maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is opgenomen een overzicht van de kosten van levensonder houd van een arbeidersgezin te Uithuizcr- meeden (Groningen) bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen beneden 12 jaar, en wel voor de jaren 1912, 1916, 1922 en 192-1. Het overzicht geeft als totale gezinsuitgaven aan: in 1912 533.75, 1916 817.57M?, 1922 963.14 en 1924 990.1414. Als jaarloon voor den arbeider wordt voor de vier jaren onderscheidenlijk opgegeven 495.li1?, 789.16, 1020.17 en 1011,34. Een zwaar, en een licht gewonde. Aneta seint uit Weltevreden: Veertien vliegtuigen uit Bandoeng land den bij Magelang. Een vliegtuig slipte en stortte neer. De bestuurde, luitenant Van Leuven, werd licht gewond.De waarnemer, luitenant Heering, werd zwaar gewond; zijn gelaat werd ingedrukt en gevreesd wordt voor schedelbreuk, HET VLIEGTUIG NA DEN OORLOG. Een lezing van den heer Fokker. In het Kon. Instituut van Ingenieurs heeft. Dinsdag den heer A. H. G. Fokker gesproken over „Dc ontwikkeling van het vliegtuig na den oorlog en van het verkeersvliegtuig in het bijzonder". Spr. beperkt zich lot de periode iia den oorlog, omdat deze technisch wetenschap pelijk het interessantst is. Spr. geeft daarna een korte uiteenzetting van de grondbeginselen, waarop het vlieg tuig berust. Vervolgens werd er op gewezen, dat een machine voor practisch gebruik over een groote „écart de vitesse" moet beschikken, d. w, z, dat er tusschen de maximum snel heid die het toestel kan ontwikkelen en de kleinste snélheid, waarbij het met vermin derd motorvermogen nog in de lucht tc hou den is, een groot verschil tnöet beslaan. Het verschil in motorvermogen tusschen dit mi nimum en maximum dient verder om de ma chine te kunnen doen stijgen, doch daar de otor in hoogere luchtlagen steeds ijlere lucht aantreft voor de verbranding der benzine, zal het ontwikkeld vermogen steeds geringer worden, Zoodat ten slotte elk vliegtuig, mede in verband met het geringere draagvermogen n ijlere lucht in hooge luchtlagen slechts tot een zekere hoogte (plafond) kan stijgen. Even werd stil gestaan bij de mogelijkheid om door middel van compressoren te zorgen, dat de motor steeds lucht van 1 atmosfeer dus grooter vermogen ie daling in het Ver- a.b.s. ontvangt en geeft dan bij de gewon mogen in hoogere luchtlagen. Volgens spr. zijn dc technische moeilijk heden van zulk 'n oplossing nog lang niet overwonnen, de voordeelen zijn belangrijk overschat. Spr. gaf vervolgens aan, hoezeer de toenemende eischen Van steeds hoogere snelheid leidden tot een kolossale toeneming van het bcnoodigd motorvermogen en tot steeds hooger eischen aan de constructie sterkte te stellen. Als predominante'eischen voor dc ontwik keling van vliegtuigen worden genoemd: le. uitstekende vliegkwaliteiten; 2e, eenvoudige constructie; 3c. hoog rendement. Spr. is van oordeel, dat het luchtverkeer op groote afstanden rendabel kan zijn, doch minder nut heeft op kleine afstanden, waar het door overdag te vervoeren niet kan con- curreerén tegen het nachtverkeer per treip of boot, TweCmotorige vliegtuigen echter bieden geen verhoogde veiligheid, wel ver minderde economie., Drieinotorige vliegtui gen leiden tot een bedenkelijke verminde ring van de economie en wanneer het een kwestie van veiligheid is, dan kan men door een eenmotor vliegtuig uit te rusten met een motor van zoo groot vermogen, dat die tij dens dé vlucht slechts ongeveer de helft van zijn maximum-vermógen behoeft te ontwik keien, en het groote motoroverschot dus alieen voor dc start van nut is, ook een groote veiligheid bereiken, daar de motor dan niet hoog „beansprucht" wordt, terwijl de economie veel grooter is. Dat thans de eisch naar verhoogde veilig heid niét van beteekenis is. gaf spr. nader aan. door aan té halen, dat gedurende 4 ja ren bij de K, L. M. slechts 4 noodlandingen door den motor der eenmotorige vliegtuigen zijn veroorzaakt, terwijl verder slechts één noodlanding met schaae voorkwam op een afstand van 430.000 K.M. of 11 maal rond Hen evenaar. Spr. eindigde met eenige algemeene be schouwingen ever het luchtverkeer, mede in verb-nd met de Holbnd-ïndië-vlucht en de Trens-ConrinCfltale Vlucht dwars over Ame rika en lichtte een en ander met lantaarn platen toe. Uit Weltevreden: Mr. Vissering verklaar de in een interview met Aneta. dat de Z.-Afrikaansche regeering bijzonder prompt gevolg heeft gegeven aan de adviezen van hem en den beer Kemmerer. De toestand is daar rijp voor een dergelijke prompte be slissing en Mr. Vissering twijfelde er geen oogenblik aan of in Indië zal door samen werking van regeering en bankwezen een even prompte oplossing gevonden worden, zoodra de tijd daarvoor rijp geacht kan wor den. Momenteel is het wellicht gewenscht, dat Engeland de leiding neemt en den eer sten grooten stap doet door openlijk te ver klaren, dat het streeft naar de hernieuw de toepassing van den gouden standaard. Een storend incident. De herhalingsoefeningen van de daarvan in Sept. ,24 op verzoek vrijgestelden, welke in de eerste helft van Maart bij het 22e, 10e en 4e régiment infanterie te Ede hebben plaats gehad, hebben de bijzondere aan dacht gehad van dc militaire autoriteiten; na de geruchtmakende gebeurtenissen in September 1.1. is dat te begrijpen. Dc noo dige maatregelen waren genomen om een herhaling van die incidenten te voorkomen; bij deze maatregelen bleef dit keer de mi litaire politie geheel buiten spel. Het resul taat van een en ander is geweest, naar het Hbld. verneemt, dat het gedrag In en builen de kazerne over het algemeen goed was, zoodat door de patrouillecommandanten geen rapporten van beteekenis zijn ge maakt. over onvoldoende tenue, eerbewij zen, enz. Op den Stationsweg en ia het dorp is het beide weken ordelijk geweest. Militaire politie was niet te zien; haar hulp is niet gevraagd, zij is niet opgetreden. Het oordeel van de meeste officieren was, dat bij de oefeningen de menschen goed hun best deden; dat er een goede dis cipline hcerschte. Waar daaraan iets ha-* perde meende men steeds de oor zaak te kunnen vinden in gebrek aan tact en leiding. Wederom Vernam het blad de klacht, dat de manschappen Veel te kort oefenen on der leiding van de compagniescommandan ten, hetgeen toch zoo zeer gewenscht is met het oog op de nieuwe reglementen. Er was tc veel een streven naar het houden van grootscheepsche oefeningen, ook ter be oordeeling van hoog in dc ranglijst staande officieren, waaraan dan de oefening van den troep te veel werd opgeofferd. Ook werd weer de klacht gehoord, dat nog al tijd te veel vergeten worden met den troep en bet kader over de oefening te spreken. De oude klacht: de soldaat blijft een voor werp, een stuk in het spel. De oefeningen waren er niet genoeg op berekend de be langstelling van den man in zijn militaire bezigheden op te wekken en gaande te houden. Toch zouden deze oefeningen verloopen zijn als zoovele oefeningen van herhalings- lichtingen in vroeger jaren, als niet op een der laatste dagen een ernstig incident had plaats gegrepen, ten gevolge van het op treden van een hoofdofficier zoowel tegen over troep als kader, waardoor het goed verloop dreigde te worden verstoord. Dit optreden moet van dien aard zijn geweest,, dat geleidelijk een geest van verzet groeide in den troep en dat de officieren en onder officieren de grootste moeite hadden om de manschappen te kalmeeren en te voor komen, dat de wapens werden neergegooid. Klachten zijn dan ook ingediend bij de mi litaire autoriteiten. Het onderzoek is reeds in vollen gang. Veler verzuchting bij bet vertrek der verlofgangers was, dat ten gevolge van een en ander weer honderden menschen naar huis gingen vol haat en weerzin tegen den dienst en het leger. Het was in het bijzonder dien Donderdag voor de goedwillende elementen ill beroeps- en reservekader een kwade dag. Het officierskorps van dc kon. marine telt tbsns vólgens dc verschenen naam- en rang lijst; 3 vice-admiraals, 3 Schouten-bij-nacht, van wie 2 boven de sterkte; 23 kapiteins ter zee, van wie 2 boven de sterkte; 108 luitenants ter zee le kl.; 106 luitenants ter zee 2e kl.; 30 luitenants ter .zee 3e kL; 25 officieren-vliegers 2e kl. en 4 idem 3e kl. De kon. marine-reserve telt: 1 kapitein- luitenant ter zee titulair; 3 buitepgewoné luitenants ter zee le kb; 23 luitenants ter zee le kl. 54 idem 2e kl. en 11 officieren- waarnemers 3e kl. Het korps mariniers bestaat uit: 1 kolonel, inspecteur van het korps; 2 luilenant-kolo. nels; 3 kapiteins en 1 kapitein der infante rie bij het korps gedetacheerd; 7 eerste en 3 tweede luitenants, Bij den marine-stoomvaartdienst zijn; t hoofdofficier 1ste cn 3 2de klasse; 35 offi cieren le kl, 149 2de en 14 3de klasse, De geneeskundige dienst telt: 1 inspecteur, hoofdofficieren van gezondheid 1ste en 3 2de klasse; 25 oificiereil van gezondheid le en 18 2c klasse. Bij de administratie zijn: 1. hoofdofficier lste en 4 2de klasse; 25 officieren vatt'ad ministratie 1ste, 36 2de en 10 3de klasSÖ. Voorts is er 1 directeur van scheepsbouw, 5 hoofdingenieurs en 6 ingenieurs; bij de electrotechniek 3 ingenieurs, van wie eerstaanwezende; bij de kustverlichting; 1 met den rshg van hoofdingenieur en I elcctfotechnisch ingenieur. Den 23sten Mei van het vorige jaar wei den zeven jonge kinderen van den 40-jarigpa LI. H. B„ te Enschede in hulpbehoevenden toestand in de ouderlijke woning aangetrof fen. De vader had hot nog aanwezige huis raad naaf den lommerd gebracht, en met het daarvoor ontvangen geld, zijnde 95, was hij naar zijn moeder gegaan. Heden stond hij ter Zake voor de recht bank te Almelo terecht. Pres.: „Hoe kwam je er toe de kinderen in hulpclcozen toestand achter te laten?" Bekl.s „Ik wist me geen raad meer." Prés.: „Waaróm heb je ze dan niet tijde lijk ergens uitbesteed? Het menschdom i» tóch «liet zctf%lecht." Bekl.: „Daftr heb ik niet aan gedacht. Ik was radeloos. Ik móest de woning uit, om dat ik mijn buur niet betalen kon." I Pres.: Je bent toch met 95 op reis ge gaan. De kinderen heb ie maar laten schie ten. Hoeveel kreeg je als ondersteuning?" Bekl.: 18,90 per week." Een getuige deelde nog medé, dat be klaagde gezegd heeft, dat de ondersteuning onvoldoende was. De kinderen werden alle thuis getroffen Het O, M. eischté twee maanden gevangeniestrai

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6