Hoest uw vrouw? i "Backin breng haar dan een flesch Abdijsiroop mee, morgen is zij genezen en U dankbaar. BILJARTEN. GYMNASTIEK. LUCHTVERKEER. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. LANDB. EN VISSCHERIJ ORDE EN ARBEID. Bakpoeder GEMENGD NIEUWS. Een moord in den wereldoorlog. •II fablette** Rheumatiek Influenza Verkoudheid Griep Jicht Spit Hoofd-en Zenuwpijn Bloemendaal—Schoten. TENNIS. R.-K. Emigratievereeniging. Spoorwegpersoneel Duurte- byslag. Liefdewerk „Pastoor Verbraak De loonsverlaging in de mijn industrie. De heer Deter ding aan het woord. De onderhandelingen over het beheer der Schelde. De coöperatieve wet. De Waterstaatsbegrooting. De verkoop na 8 uur in Amster dam. Hoe men wordt voorgelicht. De „F Vil" naar het Moederland Kastekort bij de afdeelingsbank te Weltevreden. Aan het bestuur van het Sint Melania-werk, Nijmegen. Miltvuur door tandenborstels en scheerkwasten. Avicultura. rr Niet meer dan f 1.35 lalwfamtjrt) Tulband ItbUu mi! DrOehker's Staking bij de Nederlandsche Dok Maatschappij. Ernstig ongeval. Poging tot kinderroof. Muizen- en rattenplaag. Dank zij het snélle remmen. Spoorwegabonnement ver- valscht. Een dreigend failliet. Twee dieven op heeterdaad betrapt. HANDEL EN NIJVERHEID. FEUILLETON. Snel en zeker werkend tegen Lossen het urinezuur op en gaan dus direct naar de bron der pijnen. Door vooraanstaande doktoren aanbevolen en kiizisch beproefd. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Op het terrein van Bloemendaal spelen bovengenoemde vereenigingen Zondag a.s. een friendly-.game. STORMVOGELS—R. C. H. Voor dezen wedstrijd, die a ,s. Zondag in IJmuiden zal word engespeeld, al R. C. H. met het volgende elftal uitkomen: Erdtsieck. Kuyt, Hazevoet, Geutskens, Nieuwenhuis, Krom, Koning, Nachtegeller, Roelfsema, N. N., Brugman. H. B. C.—R. C. H. 2. Op het terrein aan den Heerenweg spelen morgen H. B. C. en de R. C. H.-reserves een vriendschappelijken wedstrijd. R. C. H. 2 is kampioen van de reserve 2e klasse. Een goede oefening voor de H. B. C.-er». W. KOBUS J. METZ. Maandagavond spelen bovengenoemde spelers in café de Kastanjeboom te Heemste de een partij van 500 cadre. In den wedstrijd voor het kampioenschap van Haarlem en Omstreken, die beslissend was voor den eeretitel, was de heer Metz er zeer slecht in. Wij verwachten nu wel een meer gelijk opgaande partij. In ieder geval zal er voor biljartliefhebbers wederom volop te genieten zijn. „OEFENING STAALT SPIEREN" TE ZAMDVOORT. De Gymnastiek-Vereenigieg „O. S. S." te Zandvoort geeft a. s. Zaterdag in „.Mono poly onder leiding van haren directeur, dec heer H. B. Dreijer, haar 2de uitvoering in dit seizoen. Gezien de resultaten van harp eerste uitvoering, twijfelen wij niet of velen zullen ook deze tweede uitvoering gaan,bijwonen. Het programma bevat o. m.: vrije oefe ningen en knotsoefeningen dames en staal- oefeningen heeren. Zandvoort's burgemeester, de heer J. Beeckman, zal tevens dien avond aan de damesafdeeling van „O. S. S.'\ welke den laatsten tijd in, verschillende wedstrijden zooveel succes boekte, een vlag aanbieden. GYMNASTIEK EN SCHERMVEREENIGlNG „C9NOORDIA", HAARLEM. Oprichting adspirantaideelingen in Schoten In het dichtbevolkte Schoterkwartier bestond reeds lang behoefte dat de jeugd zich ook na schooltijd kon. oefenen in do gymnasüek en het openluchtspel, daar de meeste t iders bezwaar hadden hunne kin deren naar eene te Haarlem gevestigde vereeniging te zenden. Dit heeft de Gymn. en Schermv. „Concordia" te Haarlem ge voeld en zij besloot dan ook in Schoten cenige adspirantklassen op te richten. De raad van Schoten gaf de beschikking over het gymnastieklokaal van school A in de Overtonstraat en zoo kon dus Dinsdag de officieele oprichting, plaats vinden. Reeds dadelijk is gebleken, dat hier in een groote behoefte is voorzien, want de eerste avond kwamen reeds 25 meisjes en 50 jongens zich als lid aanmelden, zoodat reeds be sloten moest worden de jongensafdeeling te splitsen. Bij de oprichting waren aan wezig de voorzitter der oudercommissie van school A en de secretaris der commissie van school B. De leiding van deze Schoten- sche afdeelingen van Concordia, welke met de Haarlemsche afdeelingen één geheel vormt, is toevertrouwd aan één der beide directeuren van Concordia, n.l. de bij de Schotensche jeugd, zeer geziene en popu laire heer T. Dekker. DE OVERDEKTE BAANKAMPIOEN- SCHAPPEN. In de iennishal te Scheveningen zijn gis teren de kampioenschappen begonnen. Het aantal deelnemers was door het „vergevor derde" winterseizoen minder groot dan wel verwacht mocht worden. Niettemin dongen de meeste sterke spelers mee. Zoo waren onder de 18 deelnemers aan heerenenkel spel van der Feen, Bryan. Erickson. Hier misten wij Timmer, die waarschijnlijk onder den indruk van de failure te Kopenhagen, niet ingeschreven had voor single. Onver wachts bleef Leembruggen weg, zoodat de strijd zal gaan tusschen Bryan en de win naar van Erickson en van der Feen, dit als gevolg van de loterij in de beide helf ten. Een reprise van den strijd Bryan Leembruggen bleef daarom uit, de uitslag zou evenwel niet twijfelachtig geweest zijn. De eerste dag bracht reeds airtct eenige interessante partijen. Spanning en strijd was er en dit maakte het volgen aantrek kelijk. Huygens speelde een partij van twee uur tegen Eikendal. Hij stond in de final set achter met 53, maar sleepte de partij uit het vuur, dank zij goed volhouden. Op het beslissend moment waren zijn drives iets vaster en dit gaf den doorslag. Erickson kroop door het oog van de naald tegen Koopman. In uitstekenden stijl spelend, slaagde Koopman er in met 63, 5—3 aan te komen. Hij overrompelde Erickson min of meer, de laatste kon ab soluut zijn eigen spel niet spelen. Bij 40 50 en Koopman serveerend, ging de Am sterdammer voorzichtig spelen. In dé lange raley sloeg hij den bal tegen het net, het werd 4040 en de game kwam aan Erick son, 54, Koopman was daarna moreel ge broken, verloor game na game, zoodat het met 57 one set all was. In de derde set was Erickson absoluut de meerdere en on bedreigd won hij met 62. Van de Feen toonde zich geheel de ster kere van Huygtns in de lange rallies, waar in de eerste door grooter scherpte en vast heid zegevierde. Typisch was het, dat van der Feen steeds gepasseerd werd bij oploo- peü naar het net. De passings van Huygens waren dan ook buitengewoon. De uitslagen zijn: Heerensingle eerste ronde: Huygens sl. Eikendal 6—4, 9—11, 7—5. Herweyer sl. Roosenboom 46, 62. 6-4. Tweede ronde: Erickson sl. v. d. Steur 61, 6—1. Koopman sl. E. den Hoed 61, 6—1. Meindertsma sl. Sarkies 68, 64, 63. v. d. Feen sl. Huygens 60, 62. Marinkelle sl. Herweyer 6—1, 64. A. den Hoed sl. Leembruggen n. o. Kramp sl. Overeijnder 46, 63, 62. Derde ronde; Erickson sl. Koopman 36, 75, 62. Kramp sl. A. den Hoed 6—2, 6—2. Heerendouble Eerste ronde: Timmer en Bryan sl. A. den Hoed en E. den Hoed, 6—0, 6—1. Rest nog te vermelden, dat des Zondags middags op één baan gespeeld zal worden met het oog op de groote publieke belang- B» Nadat op 20 Jan. j.l. het bericht ontvan gen was, dat het Doorluchtig Episcopaat de voorloopige statuten der R.-K. Emigratie vereeniging had goedgekeurd, kwam in de vorige maand de Emigratie-commissie der K. S. A. bijeen. Zij besloot thans de vereeni- ging definitie! te constitueeren en zoo spoe dig mogelijk stappen te doen, om alle gege vens te verzamelen, noodig voor het ver strekken van de gegevens, welke voor Ne- derlandsche Katholieken, die wenschen te emigreeren, onontbeerlijk zijn. De commissie besloot verder om zooveel mogelijk samen te werken met de Ned. Vereeniging „Landver huizing'' en met de Emigratie-Centrale „Hol land". Blijkens een verslag in „Het Seinlicht", het orgaan van den Pr. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, is in de conferentie tus schen de Ned. Ver., St. Raphaël, den B. A. N. S. en den F. C. B. de samenwerking ten aan zien van den duurtcbijslag verbroken. Het bestuur der Ncd. Ver. stond op het standpunt, dat men thans van tactiek moest veranderen en aan regeering en directie dui delijk moest worden gemaakt, dat hij het niet inwilligen van het verzoek om duurtebijslag tot scherpere actie zou wórden overgegaan. Met deze scherpere actie werd klaarblijke lijk bedoeld staking of lijdelijk verzet. De beide Chr. organisaties konden zich daar niet mede vereenigen, hetgeen tot de verbreking der samenwerking leidde. Zij overwegen thans, welke middelen nog in het werk kunnen worden gesteld inzake de ver krijging van den duurtebijslag. Het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden bericht met erkentelijkheid, dat een 20-tal bereidverklaringen tot het geregeld zenden van kranten, illustraties en tijdschrif ten naar militaire adressen in Indië zijn inge komen. Ten einde alle militaire posten van meerdere verschillende katholieke periodie ken te kunnen voorzien, zouden nog meer dere bereidverklaringen voor dit sympathiek werk bijzonder worden gewaardeerd. De kosten behoeven geen onoverkomelijk be zwaar te zijn, want bij verzending per zee post betaalt men hetzelfde port als voor bfn- nenlandsche zendingen drukwerk. Men kan de bundels lectuur wekelijks of om de 14 dagen afsturen. Volgende week hoopt het Bureau andermaal een verzamelstaat van be reidverklaringen aan den Hoofdaalmoezenier in Indië te kunnen verstrekken, zoodat in April aan de soldatenvrienden het adres kan worden opgegeven van de Cantine, het tehuis of de wachtpost m onze koloniën, waarheen zij voortaan hun weldoende bundels kunnen sturen, Kolonel-aalmoezenier Evers schreef d.d. 12 Februari 1925 vanuit Djokja aan het Bureau: ,,U kunt niet begrijpen hoe ér in Indië naar lectuur (ook dagbladen en illustraties) door de soldaten wordt verlangd." Zij die leesboeken en gebonden illustraties voor dit zoo bijzonder sympathieke doel wil len afstaan (schoonmaaktijd!) ofwel een bij drage in geld willen geven en daarmede de zoo lang verwaarloosde zielzorg voor den fndischcn soldaat wallen ondersteunen, ge lieven een en ander te zenden aan voor noemd Bureau, Steenschuur Leiden (giro nummer 5721), hetwelk zorg draagt, dat alles in goeden staat zijn bestemming bereikt. Een interpellatie-van Ravesteijn. De heer van Ravesteijn heeft aan de Twee de Kamer verlof gevraagd om de regeering te interpelleeren over de loonsverlaging in de mijn-industrie. Over dit verzoek zal Dins dag a.s. worden beslist. Sir Henry Deterding, de directeur-gene raal van de Kon. Ned. Mij. tot Expl. van Petroleumbronnen in Ned.-Indië, heeft Don derdagavond te Amsterdam, aan een maal tijd, hem aangeboden door vertegenwoordi gers uit de metaalnijverheid en der. scheeps bouw hier te lande, het woord gevoerd. Nadat de waarnemende voorzitter, dc heer C. F. Stork uit Hengelo, die de plaats innam van den voorzitter, den heer Ver- kade uit Zaandam, een glas had gewijd aan de Koningin, leidde hij in een luimig spetchje den president der „Koninklijke" in, den man, die thans dc grootste afne mer is van de Nederlandsche metaalnijver heid en den Nederlandschen scheepsbouw. De heer Deterding zeide o.m. dat er in den laatsten tijd een verhaal in enkclè bla den is geweest, dat de Engelsche invloed in de leiding van het concern zou toenemen. Men kan te dien aanzien gerust zijn. Van de bestellingen voor 28 millioen, die in den laatsten tijd geplaatst zijn, bleef 22 millioen in Nederland. Daarvoor waren commercieele redenen. Per saldo kan men het best en het goedkoopst in Nederland terecht. Een der allereerste bestellingen, die de heer D. als directeur had helpen plaatsen bij den scheepsbouw, was een tankboot, de „Kess- ler", die is in Holland .gebouwd. Ze is nu 22 jaren oud en nog de beste van de vloot. De hoorders kregen daarna een lesje in de kunst een groote onderneming te behee- rcn. Breng de jonge menschen, waar wat inzit vroeg in de practijk, zoo ried de heer Deterding. Tusschen 17 en 24 jaar zijn de vermogens om op te nemen het grootst. De verdiensten van schoolsche geleerdheid en kennis schat deze man van de practijk van het zakenleven veel minder hoog dan die van den wil te slagen door werken. Wat een jonge man weet, beteekent veel minder dan wat hij is. Dat geldt vooral in het za- kenleveif, daar is het leven de beste leer meester. „Leert Indië kennen!" riep deze kenner van Indië zijn landgenooten toe. De daad bij het woord voegend, stelde hij voor om gedurende een drietal jaren drie groepen van 24 jongelui met 12 leeraren naar Indië een vacantiercis te laten maken. Hijzelf wilde de helft der kosten' dragen. Dit denkbeeld werd met gejubel ontvan gen, er zal een comité worden gevormd om in samenwerking met organisaties, die op dit terrein reeds werkzaam zijn, dit plan uit te voeren, om aldus propagandisten voor Indië in Nederland te vormen. Volgens dc Vingt. Siècle" zijn dc bespre kingen tusschen België en Nederland be treffende de Scheldekwestie in de beslis sende phase gekomen. Alles doet hopen, dat de onderhandelingen zeer binnenkort tot overeenstemming zullen leiden. Bij de aanvang van de Vrijdag gehouden Tweede-Kamerzitting heeft de eindstemming plaats gehad over het wetsontwerp in zake de wettelijke regeling opnieuw van dc Coöperatieve Vereenigingen, nadat op voor stel van de regeering in overleg met de commissie van rapporteurs een redactie wijziging was aangebracht in art. 18 in ver band met de aanneming van een amende ment Van Schaik op art. 17. Het wetsontwerp werd z. h. s. aange nomen. r In de Vrijdag gehouden zitting der Eerste Kamer is dc Waterstaatsbegtooting z. h. s. aangenomen. Hel Amsterdamscbe raadslid J. L. Jansen (Middenstandsblok) heeft een voorstel inge diend bij den gemeenteraad tot wijziging van de Verordening op de Winkelsluiting. En wel in dien zin, dat aan winkeliers in consumptie artikelen voor direct gebruik gereed, op hun I verzoek verlof kan worden gegeven hun wa ren des avonds na 8 uur te verkoopen, mits van dit uur ^f alleen de winkelier of diens huisvrouw of hun inwonende kin deren boven den leeftijd van 16 jaar verkoo pen. Met den verkoop na acht uur wordt bedoeld de verkoop tot des avonds 12 uur. Deze winkeliers zouden hun zaken, indien bedoeld verlof gegeven wordt, niet mogen openen voor des morgens 11 uur Het is een algemeen erkend feit, dat men in niet-katholieke kringen bedroevend, er barmelijk weinig afweet van de katholieke leer en gebruiken. Van geslacht op geslacht leven de onge looflijkste dwaalbegrippen omtrent het Ka tholicisme voort. Onze overtuiging wordt niet gekend, niet begrepen en daarom ook niet bemind. Nog altijd geldt het: „catholica non le- guntur"; katholieke boeken worden, ook door wetenschappelijke andersdenkenden, hooge uitzonderingen daargelaten, niet ge lezen. En de valsehe begrippen omtrent het ka tholiek geloof, die in niet-katholieke hoof den en harten bij het onderricht worden in geprent, zijn eenvoudig „haarstraubend". Prof. Verhaar uit Warmond deelt daar een en ander over mede in een der afleveringen van „Het Schild". „Het is mij langzamerhand door de erva ring gebleken," zoo schrijft hij, „niet alleen dat onze katholieke dagbladen en tijdschrif ten bijna nooit door andersdenkenden wor den gelezen, maar bovendien en vooral dat men in protcstantsche kringen op geheel verkeerde wijze omtrent de R. K. leer wordt voorgelicht, niet het minst in de catechisatie. Ter illustreering een enkel voorbeeld, dat ik ontleen aan een brief van een protestafit (die verlof gaf tot publicatie). Schrijver deelt o.m. mede, dat op de catechisatie, welke hij mocht medemaken, gewoonlijk alleen „ge spot" en „gelachen" werd met „Roomsche beelden", enz. Als dominee over den Paus van Rome begon, dan „stak hij zijn beide handen in de lucht, zuchtte heel diep, en zei: de Paus, jongens, is de antichrist (en wij zaten gnuivend te rillen), hij is iemand, die, als hij zegt, dat dit zwart is, alle Roomschen verplicht om dit te gelooven op straffe van ecuwig vuur. En zoo ging liet oort." Wij zullen den naam van den predikant niet noemen, dié zulke enormiteiten aan „zijn jongens" inprentte, aldus prof. V. Maar wel kunnen wij het ons levendig voorstellen, dat een protestant, die in zijn jeugd een der gelijk onderricht van zijn. geëerbiedigden voorganger heeft genoten, een grooten af- I keer draagt van het Katholicisme. En het is dan ook te begrijpen, dat het voor zeer vele niet-katholieken een verrassende openbaring is, als zij van Roomsche zijde eens hooren uiteenzetten, wat wel de R. K. leer is, en hos zij in hun jonge jaren allerschrikkelijkst misleid zijn geworden. Dit is m. i. ook een der redenen, waarom de cursussen van an dersdenkenden zich in zoo'n groote belang stelling mogen veHieugen." Tot zoover prof. Verhaar. Het zal uit bovenstaande voor iedereen wel duidelijk zijn dat de pogingen om niet- katholicken in kennis te brengen met onze katholieke leer, allerloffelijkst zijn. Alle daartoe geldende middelen moeten wij aanpakken. Ên daarom verdient ook de bevordering van een R. K. Radio-Vereeniging, die komen wil tot een eigen uitzend-station, uit apolo getisch oogpunt onzen krachtigen steun. Men meldt uit Weltevreden: De Fokker .,F VII" is te Tegal met goed succes aan boord van de ,Kertosono" getransporteerd. Aneta seint uit Weltevreden: De heer C. F. A. de Chauvigny de Blot, directeur van de Afdeelingsbank, alhier, is voortvluchtig. Een kastekort is ontdekt. pen, welke altijd op de eerste plaats komen. Want al heeft men ook reeds gedaan wat die Genootschappen véreischen, dan blijft er nog zoo onmetelijk vee) te doen over, dat Indië, Oost en West, nog best van al liet noodige kan voorzien worden, om den Mis sionarissen de taak te vergemakkelijken. In dezen zin. en vooral gezien het nut, dat het Sint Melaniawerk reeds heeft gebracht aan de Missies, bevelen Wij hetzelve drin gend aan eerst en vóór alles in gebeden van Neerlands Katholieken, maar dan verder ook in den stoffelijken steun, opdat het zijne ge zegende werkzaamheid spoedig en met kracht kunne uitbreiden over gansch onze overzee- sche bezittingen. Wij zegenen van harte Bestuur en Leden van dit schoone Werk. (w.g.) W. M. Kard. VAN ROSSUM. Hooggeacht Bestuur, Reeds sedert geruimen tijd ontvingen wij Uwerzijds een schrijven, hetwelk vergezeld was van een door het Geert Groote Genoot schap over Uw werk gepubliceerd 'boekje. Daar Wij, sindsdien nog meepdere bewijzen ontvingen van de levensvatbaarheid Uwer onderneming, willen Wij niet nalaten U daar over Onze groote vreugde uit te drukken, U tevens aansporende met kracht en volharding op den ingeslagen weg voort te gaan en te trachten langzaam maar zeker Uw verheven doel ten volle te bewerken. Niemand Uwer zal het verborgen zijn hoe zeer Ons het geestelijk en daardoor ook het stoffelijk welzijn onzer Koloniën ter harte gaat. Was de eerste daad van Ons Bestuur toen Wij door Gods Voorzienigheid aan het hoofd aller Missies werden geplaatst de be noeming van een Vicarius Apostolicus in Borneo, sindsdien hebben Wij voortdurend het oog gevestigd gehouden op die landstre ken welke God aan Nederland heeft toever trouwd, ook en vooral om er de waarheid te doen binnendringen en om'de bevo'king de weldaden van den christelijken godsdienst te doen ten deel vallen. Tot nu toe heeft Ne derland nog al te weinig aan dien plicht vol daan. Vandaar dat alles wat de bekeering van speciaal Oost-Indië waar het christendom nog het meest ten achteren is, kan verhaas ten al Onze sympathie heeft en op Onzen on verdeelden steun kan rekenen. De voorkeur, welke Neerlands Katholieken aan hunne Koloniën en aan de werken, welke de zorg voor de bekeering dier koloniën op zich genomen hebben, moeten schenken, gaat zéér wel_ samen met hune deelneming aan den arbeid der drie Centrale Genootschap- Eenige jaren geleden zijn in het Centr. Laboratorium te Utrecht scheerkwasten on derzocht, die miltvuursporen bleken te be vatten. In Denemarken is prof. Ellerman, een bekend geleerde, aan miltvuur gestor ven, doordat hij zich met een dergelijke besmette kwast infecteerde Ook in Enge land zijn in de laatste 10 jaren eenige milt- vuurgevallen, die door scheerkwasten waren veroorzaakt, waargenomen. Vooral Chineesch en Japansch paardenhaar schijnt' nog al eens besmet te zijn met miltvuur- sporen. Naar aanleiding van het geval in Dene marken hebben twee Deensche geleerden, Thomsen en Jensen, alle gevallen van milt vuur uit den laatsten tijd bij elkaar gezocht en zij hebben de maatregelen besproken, die tegen de verbreiding der ziekte kunnen genomen worden. Zij raden ieder, die een nieuwe scheerkwast' gekocht heeft, aan, deze vóór het gebruik zelf te desinfectee- ren; hievoor kan men volgens het Cen traal Labor., een niet al te dunne formaline- oplossing gebruiken. (Brit. Med. Journ.) Het door ons ontvangen vierde Nationaal Propaganda-nummer van Avicultura blijkt bij den aanvang van het broedseizoen als het ware een adresboek voor de pluimveeteelt te zijn. Beginnenden en den anderen pluimveë- liefhebbers wordt de gelegenheid geboden zich op de hoogte te stellen van wat er in de pluimveewereld voor nut- en sportdoel- einden gefokt wordt, in ons land te koop is en waar dit te koop is. De uitgebreide interessante tekst wordt verlucht door een groot aantal zeer fraaie leerrijke illustraties op het gebied van hoen ders, duiven, konijnen, honden enz. terwijl tevens een fraaie kleurplaat en 'n zwartplaat van hoenders, alsmede een kleurplaat van duiven zijn toegevoegd. Het geheel is een nummer, dat het seizoen 1925 op schitterende wijze inluidt. voor dircci gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de gist. Met Bickin rijst het deeg onder het bakken. 300 gram bloem f 0.16 250 gram krenten 0.20 50 gram sucade0.I21/, I0O gram rozijnen0.12 250 gr. boter /'0.70, margar. 0.30 200 gram suiker..,.»0.12 3 ol meer eieren-—»».,,. 0.1S kop melk0.01 2 theelepels fijne kaneel 0.03 pakje Pr. Oetkcr's Backin - 0.0Vlt ~f 1.35 Bereiding; Men roere dc boter tot room. voege suiker, eierdooiers, meel, hetwelk men mcJ Backin vermenge. toe en daarbij de melk. Ten laatste krenten, roiijnen, sucade, kancel en het stijfgeklopte eiwit. Men bakke dit deeg in een ingevetten tulbandvorm, in een warmen oven, gedurende ca. VU uur. Vraagt gratis receptenboekje bii de Eenige Importeurs. E. Ostermann Co-« A'dam. Donderdagmiddag heeft het geheele perso neel bij de Nederlandsche Dok Mij. in den j Noorder IJpolder te Amsterdam het werk neergelegd. Reeds sedert enkele weken zijn 50 a 60 werklieden in staking wegens hun grieven tegen de verandering der arbeidsvoorwaar den, waarbij o.m. bepaald is een opzeggings termijn van 1 uur in plaats van, zooals tot dusver, een termijn van een week. Ook de werklieden, die tot heden aan het werk zijn gebleven, hebben grieven gehad, welke door een deputatie uit de personeels- vereeniging hedenmorgen aan de directie zijn kenbaar gemaakt. Van werknemerszijde wordt ons omtren* deze staking bericht, dat de directie niet genegen is tot het doen van bevredigende toezeggingen en daarop zijn de arbeiders Donderdagmiddag om 1 uur in staking ge gaan. Het werk in de dokken ligt geheel stil. Het aantal stakenden bedraagt ongeveer 450 man. man J. F, S. Op No. 17 bleek een partij tafelzilver en 100 sigaren gestolen te zijn, Op een platje tusschen de huizen is een tasch met het gestolene teruggevonden. Dc beide heeren zijn in bewaring gesteld. Auto en motorrüets. Vrijdagavond is een motorrijwiel met zij span, waarin twee passagiers zaten, ter hoogte van Abcoude aangereden door een auto. De bestuurder van het motorrijwiel werd vrij ernstig, de beide anderen licht ge wond. Een wagen van de cacaofabriek Bens- derp, die juist voorbij reed, bracht de drie gekwetsten naar het O. L. Vr.-gasthuis. De twee lichtgewonden konden na verbonden tc zijn. huiswaarts keeren; de bestuurder is ia het gasthuis opgenomen. Aan boord van het in de Waalhaven lig gende Fransche stoomschip „Notre Dame La Fournière", heeft Zaterdagmorgen de 45- jarige havenarbeider P. H. v. B., wonende Adrianastraat, toen van een bijscb balken een balk slingerde en hem raakte, tenge volge waarvan hij de winch glippen liet, den geheelen hijsch op het lichaam gekregen. Eén zijner beenen werd afgekneld, terwijl het andere brak. De rivierpolitie heeft den ongelukkige naar den wal gebracht en van daar is hij door den Geneeskundigen Dienst naar het groote ziekenhuis overgebracht. Men was bezig met lossen van hout. De dader gearresteerd. Donderdagmiddag heeft te Rotterdam een brutale poging tot kinderroof plaats gehad. De 5-jarige G, H. was op visite bij zijn grootouders in de Schoutenstraat: ter wijl het jongetje in die straat aan het spelen was, werd het plotseling door een man, die op de fiets zat, gegrepen. De man reed daarna in volle vaart weg. Voorbijgangers achtervolgden hem en op de Gedempte Slaak werd hij tot staan gebracht. Eenige agenten van politie brachten den man over naar den politiepost Vredenoordplein. Gebleken is, dat de man minder eerbare bedoelingen met het kind heeft gehad. Hij is ter beschikking van de zedenpolitie ge» steld. Een landbouwer aan den Aaltenschen weg te Dinxperlo, die Donderdag zijn stroomijt opruimde, ving bij dit werk niet minder dan 325 muizen en bovendien nog een aantal ratten. Donderdagmiddag liep op den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam een 7-jarig knaapje z'n bal achterpa. Hij kreeg dezen te pakken op de trambaan van de E. S. M. Juist naderde een tram van den Sloterdijk- dienst, doch de bestuurder wist door bui tengewoon snel remmen, zijn wagen nog op 't nippertje tot stilstand te brengen. De knaap werd niettemin aangereden en kreeg een diepe wonde aan de knie en een hoofd wonde. Per ambulance-auto van den Ge neeskundigen Dienst, werd hij in aanvanke lijk bewusteloozen toestand naar het Bin- nen-Gasthuis vervoerd, waar hij ter verple ging is opgenomen. Een inwoner van Heinkenszand (Zuid- Beveland) kwam met een alleen op het Zui- dernet geldig abonnement te Amsterdam aan en werd 'daar door een controle-ambte naar aangehouden. Nu bleek tevens, dat de aangehoudene door op het abonnement den geldigheidsduur te veranderen reeds een maand langer op het abonnement reisde, dan mocht. Proces-verbaal is opgemaakt. Sedert geruimen tijd loopen, volgens de Stand., tc Utrecht hardnekkige geruchten, als zou een bekend notaris op punt staan te failleeren. Het aantal gedupeerden zou zeer groo zijn, "erwijl he totaal bedrag 100.000 zou bedragen. De Broederschap van Notarissen zou een bédrag bijeen hebben gebracht, waarmede i een accoord van ongeveer 40 pet. zou kun nen worden aangeboden. Donderdagavond omstreeks acht uur vroeg een bewoonster van de Joan van Hoorn- straat 17 in Den Haag assistentie aan een agent die op surveillance was. De dame was zoo juist thuis gekomen en had gestommel gehoord. Zij vreesde, dat er inbrekers in haar huis waren. De agent zond een voor bijganger naar een collega, die de ronde deed in een aangrenzende straat. De eene agent ging aan de voorzijde, de andere aan de achterzijde het huis binnen Op No. 7 vonden zij wel de kasten overhoop gehaald, maar Inbrekers waren niet meer aanwezig. Het spoor leidde naar perceel 23. Ook dair werd binengedrongen en inderdaad troffen zij hier twee kerels aan. Het waren een 40-jarig koopman A. J. L. en een 25-jarig los werk- De Keulsche Jaarbeurs. Zondag a.s. wordt de Keulsche Voorjaarf- 1 beurs geopend. Deze Jaarbeurs is, naar ons van dc zijde van het Messe-bestuur wordt medegedeeld, belangrijk grooter dan vorige Jaarbeurzen. Vooral de technische afdeeling is in het bijzonder door de afzonderlijke groepen „Moderne verwarming" belangrijk, uitgebreid. Deze „Moderne verwarming"-af deeling geeft een systematisch overzicht van alies, wat betrekking heeft op verwjrmings- techniek. Ook is de uitbreiding der Jaar beurs niet alleen beperkt tot de technische afdeeling, ook in andere afdeelingen is meer geëxposeerd dan vorige malen, i Het aantal buitenlandsche exposanten, waaronder uit Nederland, Engeland, Oos- tenrijk, Hongarije en Zwitserland, is over da Jaarbeurs-afdeelingen verdeeld. Slechts de inzendingen der Russische "Sovjet-Republiek zijn in een afzonderlijken hal ondergebracht. Uit België zijn tot nu toe 500 aanvragen van bezoekers ontvangen. Ook uit Engeland, Nederland en Zwitserland wordt veel bezoek verwacht. 22 „Is er niets nieuws?" vroeg Max op mat ten toon. „Jawel, maar ik zie niet in, dat we er veel verder meê komen," antwoordde de in specteur. Johnson sprak op een toon, waaruit bleek, dat hij zélf zich over zijn gemis aan succes vrijwel ontmoedigd gevoelde. „Maar oordeel ir zelf over," ging hij voort. „Volgens mipj idee wordt de hcele zaak hoe langer hoe vreemder en ik weet absoluut niet, wat ik ervan denken moet." De ipspecteur zat aan de tafel van zijn particulier vertrek in Scotland Yard, en voor hem lag een stapel papieren en andere documenten en voorwerpen, die verband hielden met den moord. Hij haalde daaruit een boek te voorschijn, dat Max aanstonds herkende als een Engelsch chèque-boek; het was gebonden in wit perkament en zat in een omslag, die gesloten kon worden. John son hield het boek in de hoogte en men kon nu zien, dat op een van de zijden met groo te, duidelijke, sierlijk-ronde letters geschre ven was: „Miss Sylvia Chase." „Ik heb u gezegd," merkte de politie-offi- cier op, ,dat ik het waarschijnlijk achtte, dat Miss Chase geld op de bank had staan, en ik heb mij niet vergist. Zij had het staan op de Mayfair-bank en dit is haar chèque- boek." „Hoe hebt u het in handen gekregen?" vroeg Max, toen Johnson zweeg en het boek begon door te kijken. „Toen u mij gisteravond had verlaten," zeide Johnson, „schreef ik aan kapitein Chase een brief in plaats van naar hem toe.te gaan en deelde hem mede, dat hij. wat betreft die jaarlijkschc uitkeering aan zijn zuster door de Von Nordheims, zich ver giste, terwijl ik hem verzocht, zoo spoedig mogelijk hier te komen. Hij kwam dezen ochtend en heeft inspecteur Reynolds, een van mijn collega's, gesproken ik had groote behoefte aan wat slaap, meneer Ha milton, want ik was 'n beetje vermoeid." „Geen wonder," zeide Max op sympathie ken toon, „ik weet, hoe hard u in deze zaak gewerkt hebt. Ik zal niet licht de geest kracht en de besliste doortastendheid ver gelen, waarvan gij blijk gegeven hebt verle den Zaterdagnacht of liever: Zondagoch tend." Johnson maakte 'n komieke stijve buiging als dankbetuiging en hervatte: „Inspecteur Reynolds wist van de zaak iets af, maar ik heb hem alles verteld, wat mij bekend was. Ik heb hem mijn indrukken te kennen gegeven en hem verzocht naspo- ringen te doen betreffende de zaken, waar over wij gisteravond spraken, in bet bijzon der betreffende Miss Chase's juweelen en haar chèque-boek. Hij heeft het gedaan," zeide Johnson op ietwat moedeloos-gedemp- ten toon, „zonder eenig spoor te ontdekken. Het is het meest vreemde geval gedurende mijn geheele carrière!" Max bleef zwijgen. „Ik deelde hem mede, dat ik aan kapitein Chase telegrafisch had verzocht hier le ko men," zeide Johnson. „Inspecteur Reynolds had een onderhoud met hem, en zij spraken daarbij over het jaargeld. Er blijkt nu, dat de kapitein zich niet met zekerheid kan her inneren, dat zijn zuster hem ooit duidelijk gezegd heeft, dat zij dit jaargeld ontving, doch dat hij slechts meent, dat zij dit heeft gedaan en wel kort na haar terugkeer uit Duitschland te Londen. Hij had meenen te begrijpen, dat zij het jaargeld genoot wegens haar aan dc Von Nordheims bewezen diens ten, en dat het meerdere honderden ponden jaarlijks een zeer royale toelage beteeken- de, en de kapitein antwoordde, dat, daar de Von Nordheims zeer welgesteld waren, zij dit best konden betalen, indien zij zulks wil den; hij beschouwde het bedrag volstrekt niet als iets buitengewoons Reynolds vroeg hem daarop, of hij, nu het zeker was, dat zijn zuster dat, jaargeld nooit gehad had, kon vermoeden, hoe zij aan dat gedeelte van haar inkomen kwam." Johnson hield even op en drukte even op een electrisch schelletje, „Inspecteur Reynolds is hier, en hij kan u zijn onderhoud met kapitein Chase het best zelf vertellen." Een oogenblik later werd een klein, don ker uitziend, gezet mannetje met gladge schoren gezicht en met een uitdrukking van groote schranderheid, aan Max voorgesteld. „Het verheugt me een gelegenheid le heb- ben u te leeren kennen," zeide Reynolds, tol den journalist. „Ik ken eenige van uw werken, meneer Hamilton. Ik heb met groot genoegen uw boek o\ er den oorlog gelezen." „Meneer Hamilton zou graag eenige bij zonderheden vernemen over uw interview van dezen ochtend met kapitein Chase," lichtte Johnson toe. „Ja, met genoegen." „Welk een indruk maakte hij op u, toen u hem zag?" vroeg Max. „Hij was erg zenuwachtig en opgewonden. Ik kon bemerken, dat het nieuws, dat zijn zuster dat jaargeld niet gehad had, hem ten hoogste verbaasde," antwoordde Reynolds. „Hij kon niet gissen, vanwaar zij zulk een groot inkomen had. „Ik begrijp er totaal niets van," zeide hij. Meermalen keek hij diep bedroefd en vertrok zenuwachtig zijn gelaatspieren Toen «ik hem zeide, dat wij hier op het commissariaat de quaestie van het hoogste belang beschouwden, die moest worden opgehelderd, antwoordde hij: „Dat begrijp ik, en het schijnt mij, dal ik niet een of andere gissing wagen kan, die op eeniger- lei wijze van dienst kan zijn." Ik vroeg hem vervolgens of hij ons kon zeggen of Miss Chase geld op de bank had staan en waar. „Ja," antwoordde hij, „zij had geld staan op de Mayfair-bank ten minste zij had dit eenigen tijd geleden, want zij zond me een cheque op die bank, toen ik giften inzamel de voor een liefdadig doel, waarvoor ik' mij interesseerde." Ik zeide hem, dat wij de bank' zouden moeten verzoeken de rekening, die met haar loopendc was, in te zien en hij knikte bij wijze van instemming. Ik geloof, dat dat alles is wat wij te zamen besproken hebben," zei inspecteur Reynolds, eerst Max en vervolgens zijn collega aanziende. „En u hebt haar chèqueboek gekregen?" vroeg Max, niet de oogen wijzende naar het boek, dat Johnson nog in zijn handen hiclJ. „Ja," zei Reynolds. „Ik ben zelf naar de May-fair-bank gegaan en heb den directeur gesproken. Ook hij had van den moord gele zen en was zeer onder den indruk. Toen hij hoorde, wat ik verlangde, maakte hij eenige bedenkingen, doch nadat ik hem gezegd bad, dat ik met baar broeder, kapitein Chase, erover gesproken bad, dat hij degene was, die mij had medegedeeld, dat zij geld had staan op de May-fair-bank zeide hij mij geen moeilijkheden te kunnen of te willen in den weg leggen Hij riep een van de com- 1, die belast was met het bijhouden der rekening-courant van Miss Chase Ik vroeg, of ik haar chèque-boek mocht heb ben; het werd mij ter hand gesteld, en laar is het," zei Reynolds, op het boek in John son's handen wijzende. „Maar, alvorens de bank te verlaten, deed ik nóg iets. Ik keek haar rekening eens na van het oogenblik van haar terugkeer naar Engeland af.' „En nu komt het zonderlingste van het geval," zeide Johnson, zijn collega onderbre kend. „Luister nu goed naar hetgeen hi^ u mede te deelen heeft, mijnheer Hamilton." „Toen Miss Sylvia's rekening geopend werd," ging inspecteur Reynolds voort, „had zij meerdere honderden pouden op haar creditzijde staan." ,,'n Oogenblikje," zei Johnson, van de ta fel een document cpnemende, hetwelk Max aanstonds herkende als een telegram van het vaste land. „Wij hebben vandaag te Ber lijn een onderzoek laten instellen door onze agenten en vernomen, dat de graaf Von Ncrdheim aan Miss Chase, toen deze zijn dienst verliet, een cadeau gaf van 5000 Mark of ongeveer 250 pond." „Misschien," opperde Max, „is dat de oor sprong van het gerucht van dat jaargeld- Het is best mogelijk, dat kapitein Chase, van deze gift vernomen hebbende, meende, dat het een jaargeld was." „Misschien," zeide Johnson op een toon van twijfel, „maar ik kan bet bijna niet ge looven. Zooals u wèet, was de meening van kapitein Chase, dat zijn zuster een iaargeld ontving, zeer beslist Hoe dit zij, wi mogen veronderstellen, dat deze 250 pon'^ en ge deelte uitmaakte van hetgeen M.ss "hase op haar credit had, toen haar rekening werd ge opend." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 14