BERICHT. IN EN OM HAARLEM. $PAARNE-pANK Dit nommer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Nieuwe Haarlemsche Courant, Leekepreeken. Ir Ban Zaterdag 21 Maart 1925 48ste Jaargang No. 15998 Degenen, die zich vanaf heden abonneeren op de ontvangen tot 1 APRIL 1925, de nog te vèrschijnen nummers GRATIS. - DE ADMINISTRATIE. Een kijkje op de Internationale Voorjaars- Bioemententoonstelling te Heemstede. Bankiers der Internationale Voorjaars-Bloe- mententoonstelling 1925. Een wisselkantoor der Bank is gevestigd op het Tentoonstellingsterrein tegenover het Hoofdgebouw. - Agenda 22 Maar, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De Zeereerw. pater fc>. van üiezen, geboren te Haarlem, thans pastoor vein de parochie der H. Rosalia te Rotterdam, viert heden zijn 40-jarig •priesterjubileum. Agenda 23 Maart De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Voor de slachtoffers van den Brand te Zandvoort. Internationale voorjaars Bloemententoonstelling '25 De drukte voor Zondag op de Tentoonstelling. De Volle-Gronds-tentooiistelllng. Een sportbaan te Heemstede. Vereeniging van Oudleerlingen der Tuinbouwcursussen. Onze automatische telefoon. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. GEMEENTERAAD. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIWSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- t^entiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. c ABe abenre''s op dit blad zijn, injevolge de verzekeringsvoorwaarden, X Oflftfl Levenslange geheele on X "7Cfk bij een ongeval met X OCA bij verlies van een hand, X IOC T OUUUa"* «geschiktheid tot werken; I /SU,B doodelijken afloop. I XwV>" een voet of een oog; I Ifcw," tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende •uitkeeringen bij verlies van een X Ef"| bij een breuk van i A n bij verlies van eei duim of wijsvinger; been of arm; T tU," andere vinger. 83. BLOEMEN De trek naar hetgeen wij niet bezitten is sen der meest menschelijke eigenschappen. Wie in deze lage landen woont, verlangt naar de bergen; en wie altijd omringd is door de besneeuwde toppen der hooglanden, voelt een hartstochtelijk begeeren naar de ruime weidevelden met schemerende verge zichten. 't Is het verlangen, dat de dichter deed zingen: Kennst du dasz Land wo die Citronen bliihen? Dahin! Dahin!.... In den Bijbel wordt verhaald van een Koning, die om een vrouw uit een ver land te bevredigen hangende tuinen boven op daken en muren liet aanleggen, om de im pressie van begroeide bergen te kunnen geven. Zou het dit verlangen zijn geweest, dat reeds eeuwen her bij onze voorvaderen de lust wakker riep naar de bloementeelt? Wat is ons polderland, aan de zee ontstolen en van de rivieren afgedamd, wat is dit land van mist en regen met drie half zomersche en negen grauwe, natte wintermaanden, wat is dit waterland zonder bloemen? Vreem delingen komen hier heen als naar een museum, als naar een rariteitenverzame ling, om er molentjes aan de Zaan, kleurige, goud gelokte poppekinderen op Marken of wijd gebroekte visschers op Volendam te bekijken. Maar gelukkig zijn we meer dan een toonkast met nationale kleederdrachten. We hebben de bloementeelt gemaakt tot een nationale bedrijvigheid met een ijver en een energie, met een kundigheid en een vernuft, dat onze kweekers een even groote wereld- repirtutie hebben verworven als onze inge- nieuse dijken- en sluizenbouwers. En in deze dagen hoort men tot in het verre zuiden en tot over den oceaan dit barre land met zijn grimmig klimaat roemen als den tuin van Europa en ziet men uit alle windstreken de vreemdelingen toestroomen naar dit Mekka van het noorden. Dat is de tooverkracht van de bloem! Zeker, wij Nederlanders zijn nuchtere, pro- zaische menschen; ons ontbreekt de zin voor poëzie; wij missen in onzen gang het leven dige rythme, in ons gebaar het teekenende, in ons oog het tintelende, wat andere vol keren eigen is, waar de natuur mild en rijk is en van jongsaan tot schoonheidsgevoel opkweekt. Maar bij alle misdeeldheid heb ben wij oog voor kleur en kleurenharmonie, wat ons maakte tot een schildersvolk van den eersten rang. En die kleurenhartstocht Is het zeker geweest, die den zin voor bloe menteelt wakker riep, de grijze kuststrooken deed verven met gloeiende tinten en dens naam van den Hollandschcn bollenkweeker j en kasplanter met dankbaarheid en bewon- j dcring doet noemen in Londen en Berlijn, in Washington en New-York, wanneer buiten de wind door de kale boomen giert en binnen de tulp gloeit of de seringentak- ken hun witte weelde zwaar neerhangen over den rand van een kristallen vaas. O, laat ons trotsch zijn op deze nationale bloemenljefde, die het geld verdienen wist te paren aan zulk een edele kunst. Want de Nederlandsche bloem kan niet dan schoonheid en schoonheidsontroering bren gen, waar ter wereld zij ook binnentreedt, ben schrijverspen, een teekenstift, een pen seel, zij kunnen veel schoons scheppen; maar in dienst van den mammon worden 'ij maar ai te dikwijls verderfelijk. Hoe- Veel laagheden en geestelijke modder worden er niet in den vorm van plaat- en prent werk. van romanlectuur en dansmuziek onder het mom van kunst van het eene land in het andere ingevoerd. De kunst is inter nationaal als de handel; ja en dikwijls: helaas! Maar de kunst van de Nederlandsche bloemkweekers, die de natuur forceeren en haar schoonste weelde te midden van sneeuw en hagel doen pronken.... zulke kunst kan enkel ten zegen strekken. Want bloemen verheffen en veredelen, brengen troost en verkwikking of wekken heilzame gedachten over het vergankelijke van aardsche schoonheid. Met bloemen bren gen wij de natuur binnenshuis en zie hoe de natuur altijd over de kunst domineert. waren zooveel voorbereidingen getroffen: gordijnen, tapijten en behangsels, misschien wel meubelen vernieuwd; alles schoon ge veegd, geboend en gewreven. Maar het feest begon eerst met het komen van de eerste bloemen; het groeide ai naar mate de bloem stukken op tafels en kasten en schoorsteen randen kleur en leven brachten en het stierf ook na acht of tien dagen, wanneer de aar zelende hand der huisvrouw de laatste uit gevallen bladeren had verwijderd. Niet uw blinkend gewreyen meubelen en blanke gor dijnen, uw bloemen hadden het feest ge maakt. Bloemen zijn een der rijkste Godsgeschen ken in ons vaak zoo sombere leven. Dat wij dit wat meer, dat vooral onze vrouwen dat wat meer nog begrepen! Op den jongsten feestmaaltijd ter eere van de groote bloemenexpositie herinnerde een sympathieke, grijze Belgische gedele geerde aan al wat' hij in zijn kwaliteit als bloemenspecialiteit reeds in Holland geno ten had. En zijn gedachten gingen daarbij uit naar den tijd, toen onze Koningin nog het veel geliefde prinsesje was en hem op 't Ldo met trots haar eigen bloemkassen liet zien. Die bloemenliefde is de Vorstin altijd bijgebleven en toonde Zij bij latere gelegen heden als Koningin naar de Belgische spreker uit eigen ervaring ophaalde. Laat dit Koninklijk voorbeeld ons iets zeggen, riep de grijsaard zijn jongeren collega's toe. Laat het ons leeren, dat, als wij de geheele wereld voor de bloemen willen veroveren, wij de Vrpuw tot onze bondgenoote moeten maken! Kostbare woorden! Bloemen en vrouwen, zij behooren bij elkander, althans, dat moest zoo zijn. Bloemen en vrouwen, zij moeten be hagen in den goeden zin. Deden dichters ooit anders dan de maagd, het jonge meisje te vergelijken bij een bloem? Du bist wie eine Blume, so hold, so schön und rein.... Maar in onzen tijd van vermannelijking der vrouw, van de vermasculeering van het cigaretten- rookende en motor-rijdende jonge meisje wordt zulk een vleiende vergelijking een beleediging genoemd. En toch kon de vrouw geen mooier eeretitel denken: de bloem ver rijkt en verheft ons leven: juist de rustige, ingetogen en dankbare taak van de vtouw. Bloemen en vrouwen behooren bij elkan der.... Met een variant op een bekende spreuk zouden wij kunnen zeggen: toon mij een huiskamer cn ik zal u zeggen, hoe de huisvrouw is. Het huis draagt het cachet van de vrouw, of het interieur arm of rijk, burgerlijk of luxueus is. Men kan zijn huis door den bekwaamsten vakman laten inrich ten, de hand van de vrouw moet er de inti miteit, de sfeer, het eigen karakter aan geven. De vrouw verstaat dat met die duizenderlei kleinigheden, welke haar ge heim zijn. Zij verstaat dat vooral in haar keuze, in haar schakeering, in haar liefde voor bloemen. Vrouwen, houdt die Nederlandsche liefde voor bloemen hoog en kweekt ze aan. Als het buiten zomert en uw hart met de vogels meezingt, verhoog uw levensvreugd en die der uwen door bloemen op uw tafel. Maa. vooral wanneer hel buiten grauw en grijs is zooals helaas onze noorderstreek meebrengt, laat dan bloemen geuren en stralen in uw woning; laat de zon binnen schijnen, wan neer zij buiten schuil gaat. Laten bloemen voor uw ruiten, bloemen op uw tafel het symbool zijn van den vrede en reinheid van het leven van uw gezin. HOMO SAPIENS. Nu zijn onmiskenbaar de teekenen van herleving aanwezig. Wel zijn de beuken en eiken nóg somber en doodsch, maar de snetuwbës prijkt al verscheidene dagen met haar kleine blaad jes van lichtteer groen, de ribes toont ge duchte werking en er zijn zoowaar al voor jaarsbloemen, die haar bloeitijdperk achter den rug hebben. Om niet te spreken van wat er als belofte ligt besloten in de knop pen aan struiken en heesters en boomen, wachtend op zonnewarmte en zachten zicht hebt gij van af de rotsgroep links ach ter het hoofdgebouw. Kijk rechts van u eens de diepte, de vallei in, waar fraaie onderbeplanting in groote t Irieurenverscheidenhcid is aangebracht. Kijk ook achter u of nog beter, blijf hier eenigtn tijd staan (men kan er ook bij gaan zitten) en laat rustig op u inwerken wat naar alle rir.htingpn te zien is. Hier hebt ge ook een ireai gezicht op het tentoonstellingsterrein. I Daal vervolgens weer af en steek het bruggetje over, om ook aan de overzijde de regen, om eveneens te getuigen in het telken jare terugkeerend festijn'van de Weder opstanding in de natuur. Wilt gij nog meer kenteekenen? Bespied dan de vogels, die onrustig, als 't ware in 't besef .van de groote dingen die te gebeu ren staan den nestbouw en het broeden van tak tot tak springen en klagend of noodend roepen naar het gaaike. Beter nog dan op dc vrije wandeling, kan men het knoppende en ontluikende leven in de natuur gadeslaan op het terrein van de Internationale Voorjaarsbloemen Ten toonstelling. Ga met' uw rug naar de post- en pers keet staan en beschouw van daar in rustige aandacht het machtige frontterras en het hoofdgebouw met de sprekende kleuren op den achtergrond. Wat een effect heeft de ontwerper met deze conceptie bereikt! Door 't spel der tegenstellingen mis- .schien? Voor een goed deel, ja! Te midden van een grootsch stuk natuur, bosschen van eeuwen her, waar de mensch niet regelend of ordenend optrad, werd déze tentoonstelling in 't leven geroepen. De groote, recht afgelijnde gazons met daarin de symmetrische vakken en de grijze, rechte wandelpaden met als sluitstuk op den achtergrond het rood-groene hoofdge bouw, het is alles het werk van menschen, die aanvaardden wat hun dienstig voor kwam in het kader van het gedachte project. Tegenstelling is er ook in de beplanting Crocusjes pronken in een rijkdom van bloei en een verscheidenheid van kleur: geel, paars, wit en violet en veel meer, nuances nog, naast bedden van tulpen, met twee. hoogstens drie bladeren, schuttend uitstaand ter bescherming van wat in embryonale ge daante daartusschen verborgen ligt. Verlaat het frontterras en loop links van het hoofdgebouw den Oud-Hollandschen tuin in met de fontein en het den ganschen dag onder douche staande engeltje, de pergola's met de welkende klimopranken, de afgevakte bloembedden en den veelkleu- rigeh rand van narcissen. Nog meer dan op het frontterras is hier het werk van den mensch merkbaar, die schoonheid na streefde in een streng lijnenspel. beplanting van het boschterrein te bewon deren. Hier vindt ge o.m. primula's, verschil lende anemonen-soorten, cyclamen, crocus- sen en nog veel meer, wat voor de meesten, leeken althans zeker, een bezoek, zelfs een herhaald bezoek overwaard maakt. Een kleine dreumes, die haar vierde le vensjaar is. ingetreden, merkte op, dat er zulke mooie „takkebanken" stonden. Ook in den boüw der banken is men aan de na tuur trpuw willen blijven. Geen bezoeker mag verzuimen het hoofd gebouw binnen te gaan. Te midden van een weelde van kleuren en geuren wandelt ge hier rond. Men waant er zich in een tempel. Er heerscht een gewijde stilte en het is, cf hei publiek voelt, dat alle luidruchtigheid hier misplaatst is. Men hoort er alleen ge dempt fluisteren' en zelfs een ontmoeting van buitenmenschen, die gemeenlijk gul en har telijk is, vindt hier plaats met een kalme be groeting. De menigte beweegt zich rustig voort, vol bewondering voor wat de kweekkunst hier bijeenbracht. In het leven van den mensch spelen de bloemen een groote rol. Zij verheffen en veredelen hem, zij verzoenen hem met zoo veel, waarin hij stof meent te zien tot kla gen of morren. En de bloemen, alsof zij zich van haar roeping bewust zijn, gaan nog voort geur en kleur te geven, vreugde en geluk te brengen, wanneer zij zijn afgesneden en aan de levenwekkende wortels zijn onttrokken. Zijn het niet de bloemen, die de vreugde van den mensch hooger glans bijzetten, die den zieke troost geven en poëzie brengen in 't leven van eenvoudige zielen, die vier, vijf hoog wonen in een zonlooze ruimte. Al is 't dan maar een vergeelde pot-geranium, die de illusie van natuur en buitenweelde moet levendig houden! E. DE BY. Neem een salon met de fijnst gesneden meubelen, geslepen spiegels en kostbare schilderijen en tapijten. Kan er iets in schoonheid halen bij die enkele vaas met frissche, juist ontloken rozenknoppen? Neem die vaas met rozen weg en het leven sterft in de kamer. Wij hebben het immers allen zoo vaak ondervonden bij een huiselijk feest, wanneer vrienden en bloedverwanten °ns vereerden met geurige reukers en kleurige bloemenmanden. Voor dat feest 21 MAAR EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN .0 59 70 PARIJS 13 10 BRUSSEL 12 75 WEENEN i 0.36 iLONDEN 11 99 STOCKHOLM 67 80 KOPENHAGEN 45 70 OSLO ...ft... 39 BAZEL t i 48 40 NEW-YORK 2.51 ROME i m 10.30 Ga vandaar naar de andere zijde van het hoofdgebouw, waar voor de Aalsmeersche vormcultuur een groot vak is ingeruimd, het summum van kunstmatige cultuur. „Elk jaar een takje is een fantasie-vorm in een eeuw." Wat een variatie is er bereikt in den vorm dezer groenblijvende heesters, een vorm, strijdend met elk begrip van normalen en natuurlijken groei. Vergelijk eens met dit hoekje van zonder lingen boomgroei het kleine, omhaagde tuin tje vlak voor het restaurant, overschaduwd aan de achterzijde door twee boomen. Een juweeltje van smaak. De bestrating der pa den is zelfs in stijl gehouden, om elke ge dachte aan gekunsteldheid en onnatuurlijk heid te bannen. Er is een gedeelte van het terrein, waar de tegenstellingen niet spreken. Dal: is in de lanen en paden van het bosch Groenendaal. waar donkere partijen van pijnboomen af wisselen met rankend hout en zilverige ber- kenstammen, waar majestueuze beuken en bretdkronige eiken wonderschoone aspec ten te voorschijn roepen, waar het geaccen tueerde terrein onverwachte verrassingen bereidt aan den wandelaar. Hier heeft de mensch zoodanig hand in hand gewerkt met de natuur, dat een harmonieus geheel is ver kregen van een sprookjesachtige schoon heid. Er zijn verscheidene punten, van waaruit de onderbeplanting buitengewoon fraaie ef fecten te zien geeft. Maar het mooiste de- Tentoonstellingsterrein Heemstede. Ihterna- tionale V oor jaarsbloemen tentoonstelling. Gem. Concertgebouw. Buitengewoon concert H. O. V., half 3. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale V oor jaars-Bloemententoonst elüng. Sociëteit „St. Bavo". Bestuur St.Joseph half 9 Feestcommissie Graf. Bcnd 8 uur Duitsche meisjes 8 uur. Stadsschouwburg. Weldadigheidsvoorstelling door de Haarl. Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags, beidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- iscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken 'onderdag van 8954 uur K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens - Sociëteit St Bavo, Smcdestraat 23 elefoon 10049 Alle werkdagen van 9 154 van 2654 en s avonds van half 8 <ialf 9 uur s Zaterdags atleet, "sn 9,2 er van half 8half 9 uur K.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur, cn s avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K, Ziekenvernleegstcrs (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan hel Bu reau BI weg 309, Overveen |dr C. Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken S: Marthavereeniging Bloeinhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bcvotkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maajidag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Mnseum- Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en heestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. De Zondags- en Nachtdiensten der Apo theken wordt deze week waargenomen jorisstraat 11. Telefoon 10175 en de Park door fa. C. G. Loomeyer en Zn., Bartel- jarisstraat 11. Telefoon 10175 en de Park apotheek, Kleverparkweg 13. Telefoon 11793. 1. Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 89, Vrijdag half 89. 2. Hagestraat 49. Woensdags' half 89; Vrijdags half 89 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeckstraat 60, Woensdags half 8 tot 9 uur- Vorig bedrag N. N. Overveen 144,25 2.50 Het bezoek van H.M. de Koningin. We vernemen, dat de afd. Heemstede van den Buitengew. Vrijwilligen Landstorm, tij dens het bezoek van H. M. de Koningin aan de groote Int. Bloemententoonstelling, waar schijnlijk een eerewacht zal vormen. In ver band daarmee kwamen de leden Donder- derdagavond in tenue bijeen in het lokaal van het gebouw vaD Christelijke belangen. De afdeeling staat onder bevel van com mandant van Nispen. Excursie. Morgen zal een club typografen, leden van den A. N, T. B„ door bemiddeling van de Commissie van Maatschappelijk Werk een bezoek aan de Bloemententoonstelling te Heemstede brengen, onder deskundige leiding. De bijeenkomst is bepaald aan de Groote Houtbrug. De Zondagsdrukte op de Bloemententoonstelling. Met het oog op hetgeen j.l. Zondag op de 1 Bloemententoonstelling is voorgevallen herinneren wij er nog eens aan, dat voor dc te verwachten drukte op Zondagen, speciale maatregelen zijn getroffen, om een herhaling van het gedrang te voorkomen. Er zal af doende voor gezorgd worden, dat iedereen in het bezit van een toegangskaart kan komen, en toegang zal verkrijgen. Zooals men weet, was Zondagmiddag op een gegeven oogenblik de toeloop op de tentoonstelling zóó groot, dat men aan het bureau voor den kaartverkoop handen te kort kwam. Ten einde nu zooveel het moge lijk was te helpen en om het publiek dus ter wille te zijn, verleende het raadslid de heer Jorritsma zijn hulp in den verkoop er begaf zich daartoe tusschen het publiek. Om- j dat het te midden der geweldige drukte en gedrang niet mogelijk was om steeds geld te wisselen, heeft de heer Jorritsma van dezen cn gene wel eens een dubbeltje of kwartje te veel ontvangen. Thans verzoekt de inspecteur van politie te Heemstede ons, teneinde verkeerde con clusies te voorkomen, mede te deelen dat dc heer Jorritsma dit te veel betaalde geld heeft gestort in de kas van het Roode Kruis. Aan het „Weekblad voor Bloembollen cultuur" ontleenèn wij het volgende; Er is sinds de vorige week nog maar wei nig vooruitgang te zien De crocussen hebben zich wat verder ontwikkeld; de eerste hya cinthen beginnen te kleuren; veel meer nieuws is er niet Bij de crocus-collectie van i de N.V. voorh. W. J. Eldering en Zonen te Overveen en van de firma J Valkering en Zonen te Limmen staan de namen, zoodat we kunnen zien, wat we bewonderen. In de bei de inzendingen valt wel het meest op de zacht blauwe Amethyst, van een kleur wat lichter dan de bekende maximiliaan Juliana (collectie Eldering) is een forsche bloem, frisch blauw gekleurd; ook de blauwe Re membrance trekt de aandacht Velvet is op vallend donker paars, maar ik denk, dat van Crocussen altijd de helder gekleurde meer geliefd zullen zijn dan de donkere en vale; ze moeten vroolijk afsteken tegen den grau wen grond. Van den heer W v. Waveren te Bennebroek, wiens mand met Qucem of the Blues binnen zoo de aandacht trok, begint er nu ook buiten een perk met die groote cro cussen in bloei te komen. Wie een paar mooie Narcissen species wil zien, moet eens naar den tuin der firma Tu- bergen gaan; daar slaan nu de bleekgele, sierlijke triandus albus en de heldergele cy- damineus prachtig in bloei Een combinatie van een viertal sportlief hebbers heeft de terreinen nabij het slot onder de gemeente Heemstede gepacht, ten einde daarop harddraverijen te houden. Er is een wielerbaan welke 300 Meter lang en 6 Meter breed is, met bochten en een ge lijkmatig loopvlak. De motorbaan wordt weer om het wielerterrein heen gelegd. A.s. Zondag worden harddraverijen van paar den op de korte en lange baan gehouden, terwijl er op Maandag, 2de Paaschdag, wic- ler- en hondenwedstrijden zijn. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Tuin bouwcursussen, hield gisterenavond een ver gadering in de Korenbeurs, Spaarne, alhier. Dc flink bezochte vergadering werd ge opend door den voorzitter den heer W. v. d. Hoek, die de aanwezigen welkom heette. De notulen werden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Na behandeling van de ingekomen stukkeu_ volgde bespreking van het ingezondene. Ingekomen waren ter bespreking een plant en een paar takjes. De heer J. Bouwer hield daarna een in leiding over Cultuur Hippeastruvn (Amary- lus). Een duidelijk overzicht van het zaaien, den bloei en de kruising werd gegeven. De lezing was zeer interessant en practisch. Na het eindigen van de lezing werd gewe zen op het feit dat er zoovelen waren die niet den bindcursus konden meemaken. Doch alles zal in hel werk worden gesteld om ook hen te plaatsen. Hierna was gelegenheid tot hei doen van opgaven van deelneming aan de Bonds- excursie die op 31 Maart a.s. gehouden wordt naar dc tentoonstelling te Heemstede. De ex cursie begint om half 10 oo het station, waar- Het wordt nu zoo langzaam aan tijd eens een oordeel uit te spreken ovër het sinds eenige maanden in het Haarlemsche net ingevoerde automatisch telefoonsysteem. Met eenige vreeze hebben velen die nieu wigheid zien komen, maar zij kunnen nu niet anders zeggen dan, dat de verandering een verbetering is gebleken en dat hei nieuwe systeem in alle opzichten betei voldoet dan het oude. Zeker de toestellen en instrumenten van het oude systeem waren versleten en dat gaf storingen. En hoe het zal gaan als dc nieuwe toestellen oud en versleten zullen zijn, weten wij niet. Misschien wordt het dan veel erger dan wij het ooit beleefden, maar dat is een kwestie van later zorg. Tot nu toe kunnen wij niet anders dar den nieuwen toestand prijzen. Storingen zullen er natuurlijk altijd zijn, maar heel dikwijls ligt de oorzaak bij de aanvragers zelf. Overigens is de verandering, eer groote verbetering geworden en de ver bindingen, vooral met Heemstede, en Aer- denhout (Bloemendaal heeft nog geen automatisch systeem en het is nog niet te zeggen,wanneer dat zal worden inge voerd), komen veel vlugger tot stand dan vroeger. Maar vooral het afbreken der ver bindingen geschiedt bewonderenswaardig vlug. Wat 'n verschil met vroeger! Barometerstand 9 uur v.m.: 760 Stilstand. Opgave van: na men naar de tentoonstelling vertrekt. Deze zal bezichtigd worden van half li3 uur. Op het terrein zal een lezing worden gehouden door den heer R. M v. d. Hart over: „In welke richting ontwikkelt zich de bloembollenteelt?" Daarna wordt van 3 tot 5 uur een auto tocht gemaakt dooi de bloembollenstreek, waarna in Haarlem een gezamenlijk diner. Alle afdeelingen van Nederland zullen op deze excursie vertegenwoordigd zijn. De me dewerking in Haarlem en Omstreken is zeer slecht. De patroons werken niet mee, van daar dat Haarlem 3| een slecht figuur bij de andere plaatsen zal maken Men hoopt even wel, dat deze tot nu toe ontbroken mede werking nog zal komen. Eenige nieuwe leden werden geïnstalleerd, waarna, na behandeling van de vragenbus en rondvraag, de vergadering werd gesloten. Vergadering van den Raad der gemeen te Haarlem op Woensdag 25 Maart 1925 des namiddags ten 154 uur', zoo noodig voort te zetten des avonds 8 uur in de Statenzaal (Prisenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en. ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift Ir, D. N. de Lange om ontslag als leeraar Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Verzoekschrift H. Fekkes, eervol ontslag onderwijzer school 5 en leeraar Avond school Nijverheidsonderwijs. Verzoekschril Mevr. H. F. G. ClarksonRoozen, om eer vol ontslag als onderwijzeres school no. 26. Proces-verbaal opneming kas en boeken Gemeente-Ontvanger. 2. Balans enz. 1924 Keuringsdienst van Waren. 3. Balans enz. 1923 Woningbouwvereniging „Tuinwijk Noord". 4. Afwijking art. 10, 2a Bouwver ordening: a. bou.w kleedhuis Oudeweg; b. id. loods, enz. Harmenjansweg. 5. Veran dering benaming Koksteeg. 6. Ontwerp-ver- ordening regelende het georganiseerd over leg. 7. Beschikbaarstelling gelden: a. bouw schooi Karolingenstraat; b. ged. vernieu wing beschoeiing Raamvesh 8 Verkoop grond: a. terrein Kinderhuissingel (J. Kim man); b. id. d. fJac. Klerk); c. Meester Cor- nelisstraat (D. Zonneveld); d. Z. B. Spaarne (C, Brouwer) 9. Recht van erfpacht grond Brongebouw 10, Benoeming van: a. een lid-raadslid Commissie van Toezicht Haarl. Muziekkorps; b. twee commissarissen Stads-Apotheek; c. twee leden Plaatselijke Commissie van Toezicht M. O.; d. een lid Gezondheidscommissie; e. leden Commis sies tot wering van Schoolverzuim; f. des kundige schatting vergunningslocaliteiten; g. onderwijzer school «o. 15,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1