CHIEF WHIP DE SPAARNEBANK Hendrik Andriessen over Debussy. GEMEENTEZAKEN. Brand. Gemeentezaken. Koksteeg Kokstraat. Vergunning -Drankwet. Haarlemsche Hypotheekbank. Haarlemsche Baehvereeniging. Haarlemsche kegelbond. De Tuin van het Brongebouw. 'oi Vü 68 V2 86 V 4 86 189 V2 ÖöVs, '221/ie I5D, 366 367 25 Aanrijding. Ir. Feber en de R.-K. Leeszaal. VIRGINIA Best bekend, meest gevra&gd De actie bij de N. Z. H. T. M. De conferentie toegestaan Kapelaan G. Keijzer. Het Paviljoen. Jubileum Frits van Dommelen. Gevonden voorwerken e* dieren. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. SANTPOORT. i/ELSEN. Telegraphisch Weerbericht. LAATSTE NIEUWS. Vereenvoudiging geneeskundige Rijksdienst. Congres Openbare Gezondheids- regeling. Nieuwe catastrophe in 't Oosten. De tornado. Mijnramp te Vermont. Dit was de tweede van het drietal voor drachten over muziek, die Hendrik Andrics- sen voor G. en W. en de R.-K. Volksuni versiteit ten beste geeft. Ook nu trok 't onze bijzondere aandacht, >oe de spreker zich verre wist te houden can alle feitenrijtjes, en tóch, of misschien: juist daardoor de persoonlijkheid van De. bussy levend voor de oogen der hoorders bracht. En vooral inzicht gaf in diens werk. 't Impressionistische, met „Pelléas en Méli- sande" als top en 't vorm-klassieke, 't strijkkwartet en de Faun-prélude. Zeer be langwekkend was ook 't geen gezegd werd nog maar even aangeraakt eigenlijk over de compositie van teksten. We zijn be nieuwd naar 't geen we daartoe bij Die- penbrock zullen te hooren krijgen. Na de pauze werden we vergast op vier handig klavier spel, waarbij mevrouw An- driessen-Anschütz met haar echtgenoot waardig samenwerkte. Met de noodige toe lichting werden de keurige Petite Suite en de diepere Marche Ecossaise gespeeld. De bloemen, door G. en W, aan mevrouw Andriessen vereerd, waren nog slechts 'n zwak blijk van de groote erkentelijkheid der hoorders. ingekomen is bij den ontvanger der directe belastingen, enz., te Haarlem, B. G. 53.12, wegens gewetensgeld. Mej. H. F. G. Clarkson Roozen, onder wijzeres aan school 26, alhier, heeft met in gang van 1 April a. s. eervol ontslag ge vraagd uit hare betrekking. B. en W. stellen voor ten behoeve van. den bouw van een kleedhuis op een ter rein nabij den Oudenweg vrijstelling te ver- leenen van het bepaalde bij art. 10, 2a der Bouwverordening. B. en W. stellen voor te benoemen tot deskundige voor het jaar 19251926, be last met de schatting der huurwaarde van lokaliteiten, waaromtrent bezwaarschriften, betreffende het voor die lokaliteiten door Burgemeester en Wethouders vastgestelde vergunningsrecht, bij den Raad ingediend, H. H. van Asch. Hedennacht te 4 uur werd een uitslaande brand gemeld in perceel Koningstraat hoek Jacobijne straat.. Dc brand was ontstaan in een achter de bakkerij van W. v. B. gelegen z.g.n. mothok. Een vonk uit een aschketel was in het „mot" terecht gekomen en dit had vlam gevat. Het' vuur werd met twee stralen op de waterleiding door de brandweer gebluscht. Hoewel de brand zich aanvankelijk ernsti ger liet aanzien, is slechts geringe schade aangericht. Ter voorziening in een vacature van on derwijzer aan School No. 15 is de volgende voordracht opgemaakt: t. G. Buurman, te Zelhem; 2. P. Mur, te Assendelft en 3, W, J.- Haenen, te Zwolle. De heer H. Fekkes, onderwijzer aan School No. 5 voor G. L. O. en leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, verzoekt met ingang van 15 April eervol ontslag uit zijn betrekkingen. B. en W. van Haarlem adviseeren gunstig op het verzoek van de bewoners van de Koksteeg. om den naam Koksteeg te doen veranderen in Kokstraat. „In een renteboek van 1432 wordt deze tteeg „Willem Kocssteechtgen" genoemd jchrijven B. en W.j de herinnering aan dien naam leeft in den tegenwoordigen vorm voort en wordt door de gevraagde naams verandering piet aangetast." Ingekomen is een verzoekschrift van G. Z. M. RoozekransBuijs om vergunning tot net verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop n de benedenzaal van het perceel aan de Lange Veerstraat no. 7 of elders. In de heden gehouden algemeene verga- lering der aandeelhouders der Haarl, Hyp- Bank. werd het verslag uitgebracht en goed gekeurd over het 33e boekjaar. Balans- en winst- en verliesrekening werden goedge keurd en het dividend vastgesteld op 28 pet., na versterking van verschillende reserves en overboeking van 11662 gulden 81 cent op nieuwe rekening. De aftredende commis sarissen Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden en Jhr. Mr. D. E. van Leqpep wer den herkozen. Zondagmiddag geeft de H.O.V. een Sym- phonieconcert waarbij als soliste zal optre den Henriette Hess, Altzangeres, die reeds met het Haarlem's orkest dezen winter con certen gaf te Leiden, Bussum en 's Hertogen bosch, waarbij haar hoogst lofwaardige be oordeelingen der plaatselijke bladen mochten ten deel vallen. Ook van de zijde der tal rijke bezoekers verwierf zij op deze concerten een uitbundige huldiging bij dc voordracht harer soli. Haarlem's concertbezoekers worden daar om in de gelegenheid gesteld, om Zondag middag deze zangeres te hooren in de ver tolking van „Lieder eines fahrenden Gesel len" van Gustav Mahler en „Der Engel" en viTraume" van Richard Wagner met bege leiding van orkest. Het programma vermeldt verder de orkest werken „Derde deel uit de 4de Symphonie van Mahler" en de ouverture „Tannhauser," zoodat de ware muziekminnaars kunnen ge nieten van een interessant Mahler-Wagner programma. De Haarlemsche Kegelbond vergaderde Vrijdagavond ocder voorzitterschap van den heer B. Groenewegen. De secretaris, de heer Joh. Jung, bracht h»t jaarverslag uit, dat constateerde, dat het afgeloopen vereenigingsjaar zeer gunstig was geweest voor de verceniging. De ver schillende clubs, aangesloten bij den Haar- lemschen Kegelbond, hadden geen slecht figuur geslagen. De rekening en verantwoording werden door den penningmeester, den heer H. Das Jr., uitgebracht. Een commissie werd be noemd, die de boeken en bescheiden zal na zien. Verder werd uitgebracht het verslag van de jaarvergadering van dea Ned. Kegelbond. Deze houdt dit jaar zijn jaarvergadering op 26 April a.s. Tot afgevaardigde werd be noemd de heer Joh. Jung. De aftredende bestuursleden, de heeren B. Groenewegen, J. Verdel en H. Das Jr. werden herkozen. Ten slotte werden nog enkele huishoude lijke zaken besproken. Een voorstel tot vervallen- verklaren der concessie. Men zal zich herinneren dat in de raad9- •ergidering van 21 Deo. 1923, door den heer Joosten de volgende mo'.ie werd ingediend: Gelét opde ingebrachte bezwaren tegen ie uitvoering der overeenkomst tusschcn de gemeente. Haarlem en de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronuén, betref fende de voorwaarden waarop de erfpacht is afgestaan van een gedeelte van hel Frederikspark, besluit: Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, krachtens art. 15 van de voorwaarden dier overeenkomst, arbitrage in te stellen over het volgende: le. Is de hoofdvoorwaarde, waaronder de erfpacht' werd verleend op een gedeelte van het Frederikspark, genoemd onder II van het besluit van den gemeenteraad van Haarlem, van 20 April 1892, nog steeds aan wezig? 2e. Is de erfpachthoudster niet in ver zuim, voor wat betreft de uitvoering van art. 9 der voorwaarden? Thans schrijven B. en W. het volgende aan den Raad: Naar aanleiding van het hiervoren afge drukt voorstel van den heer J. Joosten, hetwelk in uwe vergadering van 21 Decem ber 1923 in onze handen werd gesteld om prae-advies, hebben wij, na rechtskundig advies te hebben ingewonnen, een schrij ven gericht tot de Directie der Maat schappij tot Exploitatie van Staalwater- bronnen, gevestigd alhier, waarin werd te kennen gegeven, dat een exploitatie van staalwater voor drink- en badkuur, als be doeld in de voorwaarden waaronder de grond in het Frederikspark in erfpacht is uitgegeven, niet meer bestaat, Genoemde Directie berichtte ons evenwel zich met den inhoud van ons schrijven niet te kunnen vereenigen. Bij dezen stand der zaak komt het ons noodig voor, dat uwe raad zich uitdrukkelijk uitspreekt. Het komt ons daarom gewenscht voor een kort overzicht te laten volgen. In uwe vergadering van 20 April 1892 werd onder No. 8 o.a besloten aan een in het leven te roepen Maatschappij alleen en uitsluitend ten einde binnen de gemeente Haarlem het uit den Haarlemmermeerpol der naar het Frederikspark te leiden staal water voor drink- en badkuur te exploi- teeren, voor een tijdvak van 99 achtereen volgende jaren in erfpacht af te staan drie gedeelten grond in het Frederikspark onder gehoudenheid voor die Maatschappij om hetzij dadelijk, hetzij achtereenvolgens, doch uiterlijk binnen tien jaren na de dagtee- kening van genoemd besluit op die gronden te stichten: le. een badhuis (Kurhaus) en een muziektent: 2e. eene badinrichting; en 3e. een drinkhal, welke gebouwen blijvend voor geen ander doel zouden mogen worden gebruikt dan voor de hierboven vermelde exoloitatie. Bij brief van 28 Juli 1892 deelde het voorloopig comité tot exploitatie van staal- waterbronnen te Haarlemmermeer mede, dat de in het raadsbesluit bedoelde Maat schappij was opgericht den 30 Jun 1892 en dat zij was genaamd'. „Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen," en was gevestigd te. Haarlem. Nadat eerst' nog bij raadsbesluit van 23 Augustus 1893 No. 13 eene kleine wijziging was gebracht in de 3e alinea van art, 1 van het raadsbesluit van 20 April 1892 No. 8, werden de Statuten der Maatschappij bij raadsbesluit van 25 October 1893, No. 11, overeenkomstig art. 7 der voorwaarden, goedgekeurd. Door de Maatschappij werden niet de financieele resultaten bereikt, welke men zich had voorgesteld Gevolg daarvan was, dat de algemeene vergadering van aandeel houders, gehouden op 20 Mei 1898, besloot ter verkrijging van een zuiveren toestand 40 op het kapitaal af te schrijven. Boven dien werd in de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders, gehouden op 2 October 1897, 30 November 1897 en 21 Januari 1898 besloten eene 2)4 obligatie- leening te sluiten groot 50,000.benevens eene geldleening onder hypothecair ver band groot 50,000?terwijl voor beide leeningen als hoofdvoorwaarde zou gelden, dat alvorens van eenig dividend op de aan deden sprake zou zijn, bedoelde gcldlee- ningen ten volle zouden moéten zijn afge lost. Niettegenstaande deze: belangrijke maat regelen zagen Directeuren en Commissaris sen der Maatschappij zich genoodzaakt in hun adres van 30 December 1904 aan uwen raad mede te deden, dat zij zich gevleid hadden, dat met de genomen maatregelen alle bezwaren, ook voor de toekomst, zou-, den zijn ondervangen, doch dat zij in hunne verwachtingen omtrent de financieele resul taten der exploitatie waren teleurgesteld, daar deze, ondanks alle insoanning hunner zijds, ver beneden reddiike verwachting waren gebleven. Zij verzochten daarom de vaste lasten der Maatschappij, voor zooveel de gemeente betrof, tot een minimum terug te brengen en wel door: le. de Maatschappij te ontheffen van de haar bij de concessie opgelegde verplich ting om de badinrichting als zoodanig te exploitëeren; 2c. den erfpachtscanon te bepalen op 1.'s jaars; en 3e. de recognitiën voor de buis- en tele foongeleiding en voor het afsluiten van het terrein mede op 1's jaars te bepalen. Dat verzoek was aanleiding, dat bij raads besluit van 29 November 1905 No. 16 werd besloten een commissie in.te stellen aan welke zou worden opgedragen te onderzoe ken, in hoever het doel van de Maatschap pij, ook in verband met de plaatselijke om standigheden, voor de toekomst kon wor den geacht levensvatbaarheid te hebben. In het slot van haar uitvoerig en zeer gedocumenteerd rapport van Februari 1908 (opgenomen in de Verslagen van den Ge meenteraad van dat jaar, blz/ 495 e.v.) zegt de Commissie: „Is er van Haarlem een badplaats te ma ken in den ruimsten zin? „Daarop meent onze Commissie in ont- kennenden zin te moeten antwoorden, na dc gegevens haar verstrekt. „Ook spreekt de Commissie na haar on derzoek ter beantwoording van de vraag: in hoéver het doel der Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen ook in verband met de plaatselijke omstandighe den voor de toekomst geacht kan worden levensvatbaarheid te hebben, als hare over tuiging uit, dat het doel van meergenoemde Maatschappij, in verband met de plaatse lijke omstandigheden, voor de toekomst geen levensvatbaarheid meer kan worden toege dacht." Na dit advies besloot dc Raad in zijn ver gadering van 22 Juli 1908 onder No. 8 op het verzoekschrift van Directeur en Com missarissen der Maatschappij afwijzend te beschikken. De Maatschappij vond echter in de con- clusiën van het rapport der Commissie geen aanleiding Uw College te verzoeken van hare concessie ontheven te worden, integen deel heeft zij nog op verschillende wijzen getracht tot resultaten te komen, die de zienswijze der Commissie ols onjuist zou den kenmerken. De geschiedenis der na 1908 verloopen jaren heeft dc mecning der Commissie niet gelogenstraft. Het doel der Maatschappij ging hot langer hoe meer te Ioor en niemand die met dc feiten op de hoqg,te is zal kunnen ontkennen, dat er thans van eene exploitatie van uit den Haarlemmermeerpolder naar het Frederikspark geleid staalwater voor drink en badkuur geen sprake meer is. Dc mogelijkhéid dat een dergelijke loc stand te eeniger tijd zo ukunnen ontstaan heeft men voorzien. Daarom heeft men op genomen art. 11 der Voorwaarden, luidende: „De overeenkomst vervalt, zoodra dc in erfpacht gegeven gronden niet meer gebruikt worden vóór hef doel, waarmede zij in erf- nacht gegeven zijn." Dit artikel laat naar onze meening aan duidelijkheid niets tc wenschen over. Ter wille echter van hen, die omtrent dc bedoeling van lui artikel nog twijfel moch ten koesteren, laten vrij, om het groot be lang der zaak, hieronder-volgen een korte uiteenzetting van de wijze, waarop dc redac tie van het artikel in de raadsvergadering van 9 Maart 1892 is tot stand gekomen. In genoemde vergadering werd ernstig be zwaar gemaakt tegen een erfpacht van 99 jaar. Amendementen werden daarom voor gesteld om dien termijn in te korten. Zoo stélde de heer Van der Mersch voor den erfpachts-termijn te stellen op 50 jaar en gaf daarbij.o.a. de volgende toelichting: „We hebben in onze stad het bewijs, hoe het ter- j rein „de Phoenix" maar niet uit de handen J komt van d enerfpachter. Als de inrichting niet aan dc verwachtingen voldoet, zullen we 99 jaar verstoken blijven van het ter rein in den Hout. Doch de heer Rcthaan Macaré, lid der Commissie die met Burgemeester en Wet houders de voorwaarden had ontworpen merkte hiertegenover op: „Juist met het oog op wat met „de Phoenix" is gebeurd, is bepaald in art. 10. Art. 10. „De overeenkomst vervalt, zoo dra de Maatschappij klaarblijkelijk niet meer beantwoordt aan het doel, waarmede ze is opgericht." „Bovendien is in het besluit gestipuleerd, dat de erfpacht uitsluitend is verleend voor dc staalbron en voor niets anders." Nadat de opmerking van den heer Macaré nog door den heer De Kanter was onder steund, werd door den heer De Clercq van Weel gezegd: „Het komt mij voor, dat de moeilijkheid die we hebben gehad met „de Phoenix" hier inderdaad door art. 10 niet geheel is ondervangen. Is het niet mogelijk dat later over 30 of 40 jaar als de staalbron nog wordt geëploiteerd boe armzalig dan dan ook, een proces veroorzaakt wordt?" Deze vraag was aanleiding voor den heer Tjeenk Willink om op te merken: „Nu mijn heer Van Weel heeft gezegd, dat art. 10 niet zoo klemmend is, ben ik voor het sub-amen dement van mijnheer Van der Mersch," fhiervoor aangehaald) tenzij alle mogelijk heid werd ondervangen door in art. 10 bij tc voegen: „naar het oordeel van den Raad." Ook de heer De Kanter zou verscherping van art. 1 gaarne zien. Dan zou hij meegaan met een erfpachtstermijn van 99 jaar. De heer Van der Mersch verklaarde zich bereid zijn amendementen in te trekken als art. 10 zou worden veranderd volgens het voorstel van den heer Tjeenk Willink. De vraag welke strekking art. 10 zou heb ben was voor de beslissing over de vraag, voor hoelang de gronden in erfpacht zouden worden uitgegeven, overheerschend. Daar om werd besloten art. 10 te behandelen vóór artikel 1. Het voorstel van den heer Tjeenk Willink werd bestreden door den heer Waller. Deze vond het tegen alle billijkheid in, wanneer men de Maatschappij afhankelijk stelde van een toekomstigen Raad. „Zou het bezwaar aldus vroeg bij, „niet te ondervangen zijn, als men er van maakte, dat de concessie .verviel, als de grond niet meer werd gé bruikt tot het doel, waarmee hij in erf pacht was gegeven?" Het verschil liep, zoóals uit de verdere beraadslaging blijkt, over de vraag: moet men de beslissing aan onpartijdige arbiters ove-r laten of aan den Raad. Deze vraag werd in eerstbcdoelden zin beslist door aanneming van het voorstel-WalIer, waardoor het arti kel werd vastgesteld als het thans (art. 11! luidt. Na de aangebrachte wijziging wordt de bepaling van den dur der erfpacht op 99 jaren door den Raad goedgekeurd. Uit het vorenstaande blijkt, dat èn volgens de letter èn volgens den geest van art. 11 de overeenkomst als vervallen kan worden beschouwd. Alvorens U voor te stellen het vervallen der overeenkomst te constateeren willen wij nog eene vraag beantwoorden, welke redelijkerwijze zou kunnen worden gesteld, n.l. of de Gemeente eenige schuld treft dat de exploitatie in baar streven, niet is ge slaagd. Wij zouden kunnen volstaan met tc zeggen, dat dit zelfs nooit is beweerd. Maar wij mogen er aantoevoegen, dat de Gemeente bij herhaling op allerlei wijzen medewerking heeft verleend. Letten wij op de tegemoetkomende hou ding; welke steeds is aangenomen, wanneer het ging over het verleenen van vergunning voor het houden in het Brongebouw van ver makelijkheden en tentoonstellingen, enz. letten wij tevens op het besluit van Uwen Raad genomen in dc vergadering van 15 Juni 1898, waarbij eene toevoeging aan art. 24 der Statuten van de Maatschappij werd goedgekeurd, tengevolge waarvan een even- tucelc uitkeering aan de gemeente van een aandel in de door de Maatschappij te maken overwinst naar art. 8 van Uw besluit van 20 April 1892 No. 8 voor geruimen tijd zou worden verschoven, dan kunnen wij moeilijk anders dan met lof spreken over de wijze, waarop de Gemeente steeds de Maatschappij ie tegemoetgekomen. Weliswaar werd door Uwen Raad afwijzend beschikt op het hier voren aangehaald verzoek van Directeur en Commissarissen der Maatschappij van 30 De cember 1904 om vermindering van canon, recognitiën, enz, doch die beslissing was slechts een gevolg daarvan, dat Uwen Raad niet bleek, dat de van de Gemeente ge vraagde opoffering noodzakelijke, maar ook afdoende voorwaarde was om de Maatschap pij een zekeren weg tot bereiking van haar doel te doen vinden Een weigering op der gelijke gronden kan dus nimmer ais gebrek aan medewerking worden beschouwd. Dat alzoo naar onze overtuiging vast staat, dat dc in erfpacht gegeven gronden niét meer gebruikt worden voor het doel waartoe zij in erfpacht zijn gegeven, stel len wij u voor, een besluit te nemen, waar bij wordt uitgesproken, dat dc overeen komst door u als vervallen' wordt be schouwd. Wanneer dat besluit is genomen wordt van toepassing art. 6 luidende: „Bij het eindigen of vervallen der te sluiten overeenkomst, wordt al hetgeen zich op o.f in den gemeentegrond bevindt en daar "tijdens le erfpacht is aangebracht, het eigendom der gemeente, wanneer en voor zoover of voor zooveel zij dit verkiest, te gen voldoening van de door drie beëedigde door de Arrondissements-Rechtbank le Haarlem te benoemen deskundigen, geschat te waarde. Voor die waarde-bepaling komt alsdan alleen in aanmerking de waarde der gebouwen en buizen op zich zelf, cn niet de daarmede bij exploitatie te behalen voordeden Wordt door de gemeente van deze be voegdheid geen gebruik gemaakt, dan zal al het op of in den gemeentegrond aange brachte, binnen zes maanden na schriftelijk gedane aanschrijving moeten zijn verwijderd Bij gebreke va dien, geschiedt dit van gemeentewege, op kosten der Maatschap pij." In verband met dit artikel zal het ge wenscht zijn dat door u een beslissing wordt genomen over het al of niet overne men der gebouwen; vermits echter nog geen bestemming voor deze gebouwen zou zijn aan te wijzen,, achteq wij het niet ge wenscht daaromtrent thans reeds e«n voor stel aan u te doen. Berust de Maatschappij niet in het door u te nemen besluit, dan moet overeenkom stig hrt. 15 der Voorwaarden, het geschil ter beslissing worden voorgelegd aan driq hier te lande wonende scheidslieden, waar van edere partij één benoemt en de derde door de twee beroemden wo dt gekozen. Vermits, gelijk boven gezegd, de Maat schappij ons reeds heeft medegedeeld onze meening niet te deelen, schijnt het ons noodzakelijk dai reds thans door u een scheidsmanwordt aangewezen, Mocht on verhoopt het Scheidsgerecht niet tijdig tot stand komen, zoo zal dc gemeente bevoegd zijn aan dc Arrondissements-Rechtbank al hier dc benoeming van drie scheidslieden MEDEGEDEELD DOOk De Beurs opende heden: iets vaster. j V K HEDEN 5% Nederland 1919 98u/ls 98U/ 6% Nederland 1923 102 102 4'A Nederl. 1917 92 92 7% N.-L 1921 A.. 1023/4 1023/4 6% N.-L 1923 D... IOII/2 6 Oude Vaart 6OI/2 dito Gem. Eigend 46 Mij „Nederland" 155 Scheepvaart-Unie 135 135 Rotterd. Lloyd "126 Paketvaart 147 146 Ot.de Boot 69 Hoil. Stoomboot 22 22 H V. A. 493 495 Java Cultuur 3621/9 362 Jurgens gew K oloniale Bank 190 I dische Bank 1451/j, 145 Cert. Handel Mij 1261/2 1271/2 Resc. dito 1271/j Phoenix - Geconsolideerde 186 187 3883/4 393 U. S. Steel I23i/2 Marine comm. 12 125/8" Vorstenlanden 1651/p 166 Actions id. 1841/, 167 C -mp. Merc. Arg 151/2 Poerworedjo 1281/4 1291/2 Senembah 3871/ 2 3881/, Deli Batavia 350 350 A'dam Rubber 191 193 Serbadjadi 2223u Silau 118 115 Wai Sumatra 146 Dordtsche Petr. 364 Southern Rails 855/, 851/, 148 Union 1471/4 781 2413/16 Comm Maxwell 45/16 te vrager,. Het komt ons gewenscht voor, dat door Uwen Raad voor dit geval alreeds een besluit wordt genomen Ten slotte merken wij nog op, dat dc sub 2 door den heer Joosten gestelde vraag: „Is de erfpachthoudster niet in ver zuim, voor wat betreft de uitvoering van art. 9 der voorwaarden?" door ons voor loopig buiten beschouwing is gelaten, om dat die vraag ondergeschikt was aan de eerste en bij het nemen der door ons voor gestelde besluiten hare waaide yrlièst. Voor het. géval ttissphen 4? Gemeente en de Maatschappij ten deze niocht blijken '•crschil van meening té bcsiaïri, stellen B. en W. voor te benoemen als scheidsman 'als bedoeld in artikel 15, eerste lid, van bovengenoemd besluit den heer Mr. P. Tjeenk Wjllink. Voor het geval het Scheidsgerecht,' als bedoeld in het tweede lid van rat. 15 van bovengenoemd besluit, niet binnen een maand na de aanwijzing van den sub 2 be doelden scheidsman aan de Maatschappij zal zijn tot stand gekomen, de benoeming van drie scheidslieden aan de Arrondisse ments-Rechtbank te Haarlem te verzoeken. Gisterenmiddag ongeveer 3 uur werd een groentewagen van den koopman B. in de Wilhelminastraat door een auto, welke ver keerd voor een tram uitweek, aangereden. Het gevolg was, dat een mand met groenten afgereden en vernield werd. De bestuurder van de auto vergoedde de schade. Een goed boek is een goed vriend, dien we altijd onder ons bereik hebben. „Altijd on der zijn bereik"', dat zegt wat! We kunnen dus altijd van zijn gezelschap genieten. Tc véél krijgen we niet licht van hem, want wc kennen elkaar. Honig behoeft hij ons niet om den mond tc smeeren! Integendeel dik wijls'is hij de vriend „die ons de feilen toont". „gestreng bestraft en nooit verschoont". Maar dat doet niets aan de vriendschap af. hebben we in een humeurig, onbewaakt oogenblik soms eens genoeg van hem, dan zetten we hem kalm op de boekcnnlank en zeggen: „tot later, beste vriend, ik heb voor vanoaag genoeg van je." Is dat „later" dan gekomen, en dat duurt niet lang gewoonlijk, dan schudden wc hem vriendschappelijk de hand, door hem met een zeker liefkozend gebaar weer naar ons l°e te takken. en we o^euen de zwij gende geestelijke discussie met hem opnieuw. O, wat strij 'en we dikwijls met zoo n stommen, en toch zoo veelzcggenden vriend, 't Gaat met het woord uit het boek zoo'vaak hart_ tegen hart; zie! tegen ziel! Wie zal ooit kunnen meten cn uitzeggen welken invloed een boek op ons heelt! Welnu, Roomsche Haarlemmers, die in vloedrijke, goede vrienden staan hier in de R.-K. Leeszaal bij honderden op u te vach ten om u de hand loc te steken. Dc R.-K. Leeszaal met Bibliotheek is esn rijlc bezit voor Haarlem, cr zijn echter helaas nog veel le veel menschen, dié met hart en ziel een kruisje maken, die den weg er heen niet weten te vinden. Boeken zijn in uw leeszaal al bij duizend tallen, maar er moeten er tienduizendtallen komen: het zaadje moet een boom worden. Nu nog, in dc kinderjaren, moet het zich gaan ontwikkelen tot een krachtig stoer li chaam, den vriend, die aan heel Roomsch Haarlem het geesteli:k voedsel biedt v/aa--, door net kan groeien en gedijen; waarbij vooral zijn Principieel Katholiek zijn, zich wèl zal bevinden, want weet, dat juist naar het praktisch beleven van de Katholieke Beginselen dc heelc wereld op dit oogen blik snakt, al weet ze 't zelf niet, en al noemt ze het met andere namen dikwijls! En dc Katholieken in Haarlem behoeven niet bang tc zijn dat er in de Leeszaal in de Jansstraat geen boeken voor alle standen zijn, nóch dat het daar op een te bekrompen basis is opgezet, „te Roomsch" heb ik wel eens hooren"zeggen. „Voor al'.c standen". Och, laat ik het hier raar eens gerust en eerlijk zeggen: dc klooi tusschen weten en niet weten, tusschcn ont wikkeld en niet ontwikkeld, tusschen.... ja, vult u het nu zelf maar in is tegenwoor dig heusch zoo wijd niet meèr! Als ik nu dc Proffen en Mr.'s en de Dr.'s eens apart houd, dan is het intellect over alle standen wel aardig verdeeld, dunkt me, in alle stan den vindt men alle soorten van Hersens en harten onder de menschen; en zijn de lage re standen, arbeiders, Volksbonders ik bedoel hier mannen en vrouwen nog wat achter in ontwikkeling, omdat ze meer hun handen dan hun hoofd hebben geoefend, dan hebben ze zoo dikwijls hun practisch gezond verstand op de intellectueelen vóór, en laat het minHere voor hen juist een scherpe orik- kel zijn om naar de groote vriendin te gaan, den R.-K. 'Leeszaal, daar vinden ze wat hun zal leeren denken in de eenige goede richting. „Op een te bekrompen basis". Zonder ver metele laatdunkenu eid behoeven wij Katho lieken niet bang te zijn, Aan de andere zijde geldt het „Catholica non legunlur", maar wij, omdat wc weten, hoe verbazend veel men van zijn tegenstanders kan leeren, wij ha len het goede overal waar we het kunnen vinden; wij doen als dc bijtjes, we halen de honig er uit, het gif laten wc zitten! Zeker, in onze Roomsche Leeszaal z -i „Voorbehouden boeken", die zoo maar niet aan den eersten den beste worden meegege- vfen, natuurlijk zijn er die; maar ernstige, ogstaande Katholieken, die dorsten naar kennis en ontwikkeling, kunnen daar alles krijger,, wat hun godsdienstig en sociaal le ven ten goede kan komen. Wat ge alleen niet in de Roomsche Lees zaal kunt krijgen, dat is vergif! Vergif, dat u elders, in zooveel bibliothe ken, in pornografische geschriften zoo ruim in groote en kleine dosis wordt uitgereikt. In een qpotheek staan flesschen en potjes, die vergif bevatten met een doodskopje ge merkt, opdat er toch maar geen vergissingen zullen oorkomen, en dat is slechts vergif, dat het lichaam doodt. Met het vergif, dat de zielen vermoordt gaat men helaas niet zoo'voorzichtig om. Goddank in de R.-K. Leeszaal behoeft op geen enkel boek boek een doodskopje ge plakt te worden. Roomsche Haarlemmers, gij weet met welk een schat ge bezit in uwe leeszaal; dat ge i. t niet weet, is uw verontschuldiging, dat gc u niet in scharen heengaat, om boeken te halen, en u als leden op te heven! Door den steun van allen moet 'n goed werd tot stand komen, blijven bestaan en oole groeien; ied»r 'V o or v' '-art ar> nn meewerkt, krijgt ér liefde, groote liefde voor en zal nooit meer zeggen: „ik voel er niets voor." De groote dooddoener die al zooveel maal dingen vermoord heeft Laat voor taan de Roomsche Leeszaal uw troetelkind worden Haarlemmers, hel kind uwer gecs- teliike en stoffelijke zorgen. Zie, al wat ik u hier in deze weinige woor den gezegd heb is maar een kleine „Hars d'Ouvre" de heerlijke voedzame spijs over dit gewichtige onderwerp zal Dinsdag 24 Maart worden opgediend door een groot en begaafd redenaar, want ge weet dan zal de gevierde spreker Ir. Feber voor u komen ontwikkelen wat waarachtige cultuur is, hoe we ze ver krijgen en wat lezen en Leeszaal er mee te maken hebben. Feber, kent ge allen, zoo ge hem nog niet hebt hooren spreken! dan kent ge hem als spreker ui' uwe courant, want er gaat tegenwoordig geem dag voorbij, of ge kunt verslagen in de kranten lezen over wat hij gesproken heeft voor kiezers en studenten, voor gestelijken en leeken in godsdienstige en sociale vereenig'ngen. Zijn warm hart, dat dc nood der maat schappij zoo intens aanvoelt, brengt hem de dikwijls zoo rake en scherpe woorden op de lippen voor zijn heldere betoogtrant. Als Feber spreekt, dan slaaf het iri, en niemand gaat dan naar huis, zonder dat hij weet, neen, veel heeft opgestoken van den groei van zijn geestelijk leven. Gaat dan Dinsdagavond allen naar St. Bavo in de Smedestraat om Feber tc hoo- Ardath Tobacco CoLtd.. Londen St. Be'néaictiis. K. A. 'M PF.ETEfcS.' Door de Nederlaridsche Vereeniging van Spoor- eri Tramwegpersoneel wordt mede gedeeld, dat hedenmorgen van dc Directie bericht is ontvangen dat Dinsdag 24 Maart a s. het Hoofdbestuur, van deze organisatie in een buitengewone conferentie zal 'worden ontvangen. De toestand van den Weleerw. Heer Kapelaan G. Keyzer is steeds vooruit gaande. Naar wij vernemen beeft de pa tiënt éën rustigen nacht gehad. Het zal echter' nog geruimen tijd duren, voordat Zijn Eerw. zijn parocbieëlc functies weder zal kunnen waarnemen. In het tijdschrift van dc Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel wordt medege deeld, dat de Minister van Financiën dc huur van het Paviljoen in den' Hout aan de Maatschappij tegen 1 Juni a.s. heeft opge- zegd. Het tijdschrift zegt verder: „le. De Tweede Kamer neemt het voorstel tot aankoop van het terrein aan den Kinder huissingel aan met het doel, dat daarop een nieuw Provinciehuis zal worden gebouwd In dit geval kan de Maatschappij de Re- gècring verzoeken het Paviljoen andermaal aan haar te verhuren. 2c. De Tweede Kamer neemt het voorstel tot aankoop van het bedoelde terrein aan, maar machtigt tevens de Regecring het we der te verkoopen en verklaart daarmede nog niet te willen medewerken tot den bouw van een nieuw Provinciehuis. 3e De Tweede Kamer verwerpt het voor stel tot aankoop, In de beide laatste gevallen zullen Gede puteerde Staten hun voorstel om de beschik king over het Paviljoen te krijgen, herhalen en zal de kans groot zijn, dat Provinciale Staten bij gebrek aan het beste het goede zullen aanvaarden. In elk geval dus uitstel der beslissing. Voor onze bureaux niet zoo erg, maar voor ons Museum fnuikend, daar het bestuur hangende deze beslissing, vrijwel vleugellam is. Dc Franschen, die de nadeelcn van 't lang zame malen van den bureaucVatisclien molen dikwijls aan den lijve voelen, hebben zicii opgelucht door een bon mot: „II n'y a que le provisoire qui dure" (alleen het voorloo- pide is blijvend). Met dezen paradox moge ook onze Maat schappij zich troosten.... Op 20 April a. s. zal de heer Frits' van Dommelen, dc welbekende regisseur van de Ken. Leiterk. Vereen. „J. J. Cremer" te Haarlem, den dag herdenken, dat hij 40 jaar geleden bij het tooneel kwam. Te dier gelegenheid zal door de Kon. Letterk. Vereen. „J. J. Cremer" tc Haar lem opgevoerd worden „Robert en Bertram Co.", klucht van schavuiten van Herm. Heyermans. De regie van deze opvoering zal berusten bij den jubilaris. Terug te béko^en bij: Sival. Ke-khMsfraat 25reod, bë'éStingp'pieren; J Lubbers, Hee- rensingél 67ro~d, m"ntelceintuur; J. de Groot, Tempel'ersst'-aat 47, ceintuur, leder; Piriit'ebureau, Smedestraat. dop v. e. auto- as; F. Gelaudic, Lange Wijngaardstraat 30, duif; IT. J. Meijer, Nieuwclandstraat 8, duim stok; H. Kramer, Westergracht 115, diabolo; M. v. Zeggelen, Flórapfein 28, vitrage gor dijn; J. ITcnneveld, Glasblazerstraat 7, hon denhalsband; G. de Boer, Linschotenstraat 18, bandschoen, grijsheeren; J. Roest, Brou wersplein 49, idem, grijs-dames; K. Meijer, Hecrensingel 37,"idem, bruin dames; G. Kruger, Berckheydestraat 2zw„ overjas; F. Kroder, Brouwerskade 37, rijwiellantaarn; F. Lasones, Leidschcplein 28, pakje onderklee- ding; A, Zoon, Saenredamstraat 21, porte- murnaie, kinder; M. y. d. Zeep, Gen de Wetstraat 14, Schoten, idem, kinder, m. i.; N. Bouman, Waldeck Pyrmontstraat 39, ickje haar; M. F .rt, Bakkum, gemeente Ca trie "wielb 'mp*k: E. Mok, Adrman Lor.sjesstraat 5, idem; P. C, v. Hemert, Gen. Bothastraat 117, Schoten, idem; M. v. d. Zeep, Gen, de Wetstraat 14, Schoten, idcaxj J. Eggink, Kloppersingel 119, ring; Politiebu reau, Smedestraat, sleutels; M. Hart, Bak kum gemeente C'astricum, stempeltje in étui; Hoofd van School III, Botermarkt, gymnast schoentje; G. Kruiswijk, Zocherstraat 11, zak met cacao, De Rijksstraatweg. De Rijksstraatweg is voor een gedeelte voor het verkeer af gesloten. Het rijverkeer uit de richting Haar lem wordt nu geleid door de Schoterbosch- straat en 'van oud-Schoten door de Fuhrhop- straat. De autobussen zijn hiermee vooral gehandicapt, daar dit een stillen weg is zocdat zij weinig of geen passagiers kunnen opnemen. De werkzaamheden zijn voorna melijk van dien aard, dat het alleen drainee- ringswerk geldt. Grooée putten zijn gemaakt, terwijl buizen, diep in den grond, het water opzuigen, Het is tc hopen dat aan deze chaos spoe dig een einde moge komen. Het is lastig. Dir. Post- en Telegraafkantoor. Bij kon. Besluit van 11 Maart 1925 ,is met ingang van 1 April 1925, de heer W. Schoo, direc teur van het Post- en Telegraafkantoor al hier benoemd in dezelfde functie *e Kat wijk aan Zee. JUBILEUM G. JANSEN. De beer G. Jansen, jachtopziener op het landgoed van jhr. mr. Boreel van Hooge. landen, herdacht Donderdag den dag, waar op hij vóór 25 jaar in deze functie trad. De jubilaris geniet in deze omgeving een groote populariteit en het is dan ook niet te verwonderen, dat hij zijn jubileum van alle Zijden felicitaties zijn toegestroomd, waardoor deze dag nog lang in aangename herinnering bij den jubilaris zal blijven voort leven. Reeds 's morgens werd de jubilaris ver rast met een alleraardigst .vers van ééa zijner kinderen. In den loop van den dag kwam een depu. tatie van rijksveldwachters, rijks- en ge meentepolitie en jachtopzieners den jubi laris gelukwenschen. De majoor der rijks- veldpscliters ep de oud-mé j&ör De -Wilde té IJmuidcn spraken den jubilaris toe en wc»ea daarbij op de'prettige samenwer king die. tusschen hen bestond. Als blijk van waardeering werd een fraaie klok over handigd en een mand bloemen. Des mid dags kwam Jhr. Mr. Boreel van Hooge landen den jubileerenden jachtopziener persoonlijk gelukwenschen en na een harte lijke toespraak, waarin de trouwe plichts betrachting van den jubilaris, werd geroemd cn dë wenseh werd geuit, dat hij zijn plicht nog lange jaren zal kunnen vervullen, over handigde zijn patroon hem een zilveren horloge met inscriptie. Het aantal schriftelijke en mondelinge felicitaties was zeer groot. De V. S. V. had een fraaie ruiker bloemen gezonden. Het feest werd verder in huiselijken kring gevierd. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Maart, Hoogste Barometerstand 769.4 m. M. t« Vestman-eer. Laagste Barometerstand 743.1 m. M. te Vardoe. Verwachting van den avond van 21 tol den avond van 22 Maart. Meest matige, later wellicht afnemende Noordwestelijke tot Noordoostelijken wind, afwissellend bewolkt, aanvankelijk nog enkele regen of sneeuwbuien, later iets zachter. Dc Staatscommissie tot vereenvoudiging en ineenvocging v. Geneeskundige Rijksdien. sten heeft haar arbeid voltooid, zóertat haat rapport binnenkort te verwachten is. Het eerstvolgend Congres voor Openbare Gezohdheidsregeling zal 26 en 27 Juni te Leeuwarden gehouden worden. Sprekers en onderwerpen zullen nader worden bekend gemaakt. NEW-YORK. 21 Maart. Éen draadloos telegram uit Shangai meldt, dat een ver schrikkelijke aardbeving de' provincie Yun nan geteisterd heeft. De stad Talifoe met 80!000 inwoners is geheel verwoest door een brand, die na de aardbeving uitbrak. ITet aantal dooden is nog onbekend. In ieder geval zijn de 1000 vreemdelingen in Talifoe in veiligheid, NEW-YORK, 21 Maart. Als gevolg van de tornado zijn 823 lijken gevonden, terwijl het aantal gewonden in 36 steden geschat wordt op 2990. De ramp kenmerkte zich door honderden eigenaardige incidenten. Zoo wordt o.m. vermeld, dat een auto waar in man, vrouw en 2 kinderen, omhoog werd getild en een kwart mijl werd weggeslin gerd. De inzittenden kwamen terecht op den spoorlijn en waren niet gewond. Bijna de helft van Princetown is ver dwenen. Griffin is bijna geheel van den aardbodem weggevaagd, terwijl de Soto slechts een puinhoop is. De matcrieele schade loopt ir dc millioenen. VERMONT, 21 Maart, In de mijn tvaai Donderdag ten. gevolge van een onlploffinj 34 arbeiders omkwamen, zijn 5 lijken gé vonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2