Onze Sratis-0ngelukken-Verzekering. vijftig gulden, KENNEMERLAND. Heden keerden wfl nit aan den heer C. J. Él ,v. d. VALK, wonende SMIDSPAD 82, ZAAK' 1 DAM, een bedrag van wegens aan hem overkomen ongeval, waardoor hjj een armbreuk bekomen heeft Haarlemsche Hypotheekbank en Rijnlandsche Hypotheekbank. Jaarvergadering R.-K. Midden- standsvereeniging. De Administratie. BEVERWIJK. W1JKEROOG. WIJK AAN ZEE EN DUIN. HEEMSKERK VELSEN. IJMUIDEN. HILLEGOM. Verschenen is het verslag over 1924 van de N.V. De Haarlemsche Hypotheekbank en de N.V. Rijnlandsche Hypotheekbank. Aan het verslag der Haarlemsche Hypo theekbank ontkenen wij het volgende De verwachting, in het vorig jaarverslag uitgesproken, dat men van de dollarfondsen aangeprezen onder de wel wat kunstmatig aan gekweekte vrees voor den gulden, zou terug- keeren tot den pandbrief, heeft zich ten volle bewaarheid. Nu de belegger tot de erken tenis is gekomen, dat de veiligheid van den Nederlandschen gulden is verzekerd, vond «ene belangrijke koersstijging plaats zoowel roor obligaties van Staat, provincie en ge- neente, als voor de pandbrievendaar- tgenover eene daling in de dollar-obligaties. Deze wijziging ten onzen gunste op de be- 'eggingsmarkt bracht ruime gelegenheid tot afzet van ons fonds en beperkte het aanbod ter inkoop. Daar de rente voor hypotheek in het begin van 1924 iets was gestegen, konden wij, waar de plaatsing van den 5 pandbrief, eenige percenten onder pari, een vrij groot koers verlies bracht, met 1 Maart overgaan tot de uitgifte van stukken met eene rente van 5% Dit fonds kreeg Mei a pari beursnoteering en werd later tegen iets lager koers afge geven. Het nieuwe fonds vond een willige markt, zoodat wij in 10 maanden alleen aan 5% pandbrieven f 1.825.600.konden plaatsen, terwijl daarnaast nog meer dan een half millioen 5 pandbrieven werd ver kocht. De door pandbriefverkoop en uit ontvangen aflossingen tot ons gekomen gelden konden legen gunstige rente worden uitgezet, zoo- dat wij over den arbeid en de uitkomsten van dit jaar tevreden kunnen zijn en vrijheid vinden een wat hooger dividend voor te stel- lem De ten vorige jare ingezette herleving in de maatschappij hield, voor zoover wij konden constateeren, wèl aan, doch het gaat lang haam. De markt voor onroerende goederen blijft, voor zoover het huizen betreft, nog steeds gedrukt en bij veilingen, zoowel bij vrijwillige executies, komt het voor,dat er geen vrijwillige als bij executies komt het voor, dat er geen of weinig bieders en koopers zijn, Zelfs voor degelijke en ruime rente opbren gende perceelen.Voor een deel vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat door een der jongste wetswijzigingen, de gelegenheid is benomen, om een perceel binnen het jaar over te dragen tegen verminderde overgangsrechten. Voorts is het mede te wijten aan de nog steeds be stendigde huurwetten, die soms eenzijdig worden toegepast en, als zoo menige uit den crisistijd voortgekomen beschikkingsbeper king, moeten verdwijnen. Zulks is te meer wenschelijk, nu, in plaats van opleving van de huizenmarkt eerder een verdere druk zich zal voordoen, daar de ge volgen zich allengs openbaren van den, met ruimen rijks- en gemeentelijken steun, in de rijfy: jaren gefinancierden massabouw. Bij deze depressie achten wij het gewenscht over de meerdere winsten slechts ten deele door uitkeering te beschikken. Ten behoeve van den overgang van de Rijn landsche Hypotheekbank in de onze, werden hare 4% pandbrieven inwisselbaar gesteld tegen gelijke rente dragende stukken van de Haarlemsche. De groote meerderheid heeft van de geboden gelegenheid, om langs dezen weg een fonds met breeder markt te ver krijgen, reeds gebruik gemaakt. Een bedrag aan hypotheken, ongeveer gelijk aan het totaal der omgewisselde pand brieven, werd door de Rijnlandsche aan de Haarlemsche Hypotheekbank gecedeerd, ter wijl, in verband hiermede, een evenredig deel van de reserve der Rijnlandsche werd over geboekt naar de extra-reserve van de Haar lemsche Hypotheekbank. Blijkens het verslag over 1923 waren op 31 December van dat jaar, sedert den aan vang der werkzaamheden bij de Bank ge sloten 8310 hypothecaire geldlee- ningen tot een bedrag van f 77.505.120. daarop werd ontvangen door geheele aflossing van 5644 leeningen en gedeeltelijke aflossing op de andere., f52.059.070. zoodat einde 1923 uitstonden 2666 leeningen, waarop te vorderen was f 25.446.050. Van de gedurende 1924 inge diende aanvragen werd in behandeling genomen een bedrag van f 7.554.980. Daarvan werd Afgewezen zonder taxatie, na voorloopig onderzoek om trent onderpand en aan vrager f 1.869.100. Afgewezen na taxatie, wegens onvoldoende overwaarde van het onderpand f 142.800. In verdere behandeling ge nomen f 5.543.080. In totaal f 7.554.980.— Van de f 5.543.080.aan aanvragen, die in verdere behandeling zijn genomen, werd toegewezen een bedrag vanf 4.638.640. Van f 173.900.reeds in 1923 aangevraagd en in behandeling genomen,werd in 1924 toegewezen f. 48.500. Zoodat in totaal werd toege wezen f 4.687.140. In 1924 werden gesloten Van de aanvragen in behan deling genomen in 1923 12 leeningen ten bedrage van f 114.000. Van de aanvragen ih 1924 397 leeningen ten bedrage van f 3.387.450.— In totaal 409 leeningen, ten bedrage van f 3.501.450.— Voegt men daarbij het bedrag der 8310 leeningen geslo ten tot ultimo December 1923 ad f 77.505.120.— Jan blijkt, dat gesloten zijn sedert het begin der werk zaamheden bij de Bank 8719 ieeningen tot een be drag van 81.006.570.— Daarvan waren tot 31 De cember 1923 afgelost 5644 leeningen geheel en op de overige 2666 gedeeltelijk, te zamen een bedrag van f 52,05^,070.— in 1924 werd: ppriodiek al- gelost f 593.010.—- werden afgelost 232 leeningen ten bedrage vanf 1.773.170. werd aan onverplichte ge deeltelijke aflossingen ont vangen f 470.813. In totaal f 54.896.063. makende 2843 leeningen ten bedrage van f 26.110.507. Bovendien werden bij acte van '30 December 1924, wegens omruiling van pand brieven, aan de Haarlem sche overgedragen door de Rijnlandsche Hypotheek bank 85 leeningen, tot een restant bedrag van f 358.051. zoodat ultimo 1924 uitstonden 2928 leeningen, totaalf 26.468.558. 31 December 1924 stond aan pandbrieven uit een bedrag van f 26.477.600, terwijl dit bedrag 31 December 1923 was f 25.215.800. Voor het grootste gedeelte kwam de winst voort uit hetgeen aan hypotheekrente meer werd ontvangen dan aan pandbriefrente moest worden uitbetaald. Verder droegen tot de winst bij de provisiën bij het afsluiten van nieuwe en bij het verlengen van afloo- pende leeningen, benevens de vergoeding bij vervroegd aflossing van-ter leen verstrekte gelden. Mede komen daaraan ten goede de kosten van overboeking van aandeelen. Bracht de afgifte van 5% en 5}i0/o stuk ken een niet onbelangrijk disagio, ae inkoop van pandbrieven gaf eenig agio, hetwelk op de afzonderlijke rekening werd gebracht. Deze agiore kening wordt aangewend tot dekking van het disagio bij het herplaatsen van ingekochte stukken, de kosten van aan maak en zegelen der pandbrieven en de provisie bij plaatsing. Voor de waardeberekening der effecten is aangenomen de laatste officieele koersno- teering in 1924, die van 30 December, ter wijl de Russische en Hongaarsche fondsen, ongeacht den beurskoers, pro memorie zijn vermeld. t, Het saldo dep bedrijfsrekening over 1924 bedroeg f 348.878.68. Na aftrek der onkosten ad f 87.594.70 en na toepassing der gewenscht geachte afschrij vingen, zoomede van eene dotatie aan de agio-reserve van f 13.769, bedraagt de daarna overblijvende winst f 215.678.67. Het komt ons gewenscht voor een bedrag van f 11.662, 81 te doen overgaan naar vol gende jaarrekening, zoodat blijft voor te ver- deelen winst f 203.560. Daaruit kan, tegen intrekking van divi dendbewijs No35 over de verplichte stor ting worden uitgekeerd f 28 per aandeel, na betaling der dividendbelasting en overboe king van f 6.573,83 naar dividend-reserve. De balans sluit in debet en crediet met een bedrag van f 31,294,821,12 de winst- en verliesrekening met een bedrag V3n f 1, 547,412,06. Aan het verslag der Rijnlandsche Hypo theekbank waarvan alle aandeelen staan ten name van de Haarlemsche Hypotheekbank, ontkenen wij, dat in 1924 geen nieuwe Iee ningen werden gesloten. Het saldo der hypo thecaire leeningen op 31 December 1924 be droeg f 1,152,110. Op dien datum was ook in omloop aan pandbrieven f 1,293,950. De balans sluit in debet en credit met een bedrag van f 1,870,453,47 de winst- en ver liesrekening met f 110,684.67. Gisteravond hield de R.-K. Middenstands- vereeniging haar jaarvergadering. De voor zitter, de heer P. J. M. van Tetering opende de bijeenkomst met den chr. groet en heette allen welkom. Spr. herdacht de H. Mis, op den feestdag van St. Joseph voor de overleden leden der vereeniging gelezen en en hoopte, dat op den derden Zondag na Paschen het Patroons feest weer luisterrijk gevierd kan worden, met, zoo noodig, vrijwillige bijdragen. Spr. gaf dan verschillende mededeelingen. De interne toestand onzer vereeniging is vrij goed te noemen, doch wij zijn er, aldus spr. in lange nog niet in geslaagd de lusteloos heid ,en de onverschilligheid onder de onzen weg te bannen. Een der onderafdeelingen, welke met de moedervereeniging de 'aangenaamste rela ties onderhoudt, is wel de onderafdeeling der Bouwvakpatroons. Ook mag in dit verband niet vergeten worden en onmiddellijk hierna genoemd de onderafdeeling der melkhan delaren. Feit, bedroevend feit, is evenwel, dat we van de andere onderafdeelingen zoo goed als niets hooren, noch van hare leden, noch van hare jaarvergaderingen. De meesten harer voorzitters geven voortdurend blijk van plichtsverzaking. Het bijwonen onzer Be stuursvergaderingen, van de vergaderingen van den Middenstandsraad, schijnen zij voor hare onderafdeelingen niet noodig te vinden. Wanneer zij de plichten, aan hunne functie verbonden, niet wenschen na te dat zij komen, dan optrekken Voorts wordt groote onverschilligheid voor onze organisatie aan den dag gelegd in de buitengemeenten. Er is daar noch mede werking, noch belangstelling te verkrijgen. Ook in onze stad zelf is het nog niet alles „couleur de rose" Verschillende contributie kwitanties zijn nog niet betaald, zelfs zijn kwitanties geweigerd van bijdragen, waarvoor men zich destijds vrijwillig had verbonden. Wellicht komt er evenwel spoedig ver betering. Het werk der Parochieele Propaganda- commissies, waarvan in een der vorige ver gaderingen de goede gedachte is uitgegaan, wordt steeds beter en beter georganiseerd. Besturen dezer Commissies zijn thans ge vormd in alle Parochies dezer stad. Deze besturen hebben zich dezer dagen tot onder ling verband in één groote Commissie ver- eenigd, waarvan de heer H. Beekman als voorzitter en de heer H. Habraken als secre taris is opgetreden. De bedoeling zit voor, dat voor elke pa rochie in iedere straat een vaste Propagan dist wordt aangesteld, die zijn straat voor zijn rekening zal nemen en zich verbindt niet te zullen rusten voor dat ieder daar wonende of zich daar vestigend, en Katholiek Midden stander zijnde, lid is geworden der R. K. Middenstandsorganisatie Ook zullen de non-betalers door deze propagandisten worden bezocht en hebben zij zich belast met het algetneene propaganda werk, d.w.z. commissies alsnog op te richten in de ontbrekende parochies. De organisatie dezer propaganda is dus in orde, op de richtige uitvoering komt thans alles aan. Wat de actie betreft, welke in, door en met medewerking der R K. Middenstands- Vereeniging ten bate van den Handeldrijven de n en Industrieelen Middenstand ontwik keld wordt daaraan is h~t werkelijk niet te zien of te merken dat het Middenstandsl -ven een zwaren tijd van malais" doormaakt wat spr. nader aantoonde De R.K. Arbeidsbeurs, waarvoor de W.E Heer Kapelaan Brinkman bij voortduring zoo vol ijver arbeidt en welke ook in het Reorganisatie Rapport zoo de volle aandacht heeft gehad, verkeert ook in staat van re organisatie, aldus spr. Zoolang wij ons eigen Bureau hadden, hebben wij de administratie daarvoor geheel belangeloos verricht. Thans is dit niet meer mogelijk Zij is nu ondergebracht bij de administratie van het gebouw St. Bavo. Wij hebben van ganscher harte onzen steun toegezegd aan deze Arbeidsbeurs, hebben haar finantiëel gesteund, hebben naast den heer du Maine, namens ons Bestuur nog afgevaardigd als permanent lid, ons mede-bestuurslid, den heer G. J. Alders. Met belangstelling zien wij ook hier de volledige reorganisatie tegemoet Van de Inlichtingsbronnen, vermeld op de toegezonden gedrukte kaarten, wordt een druk gebruik gemaakt. Dat stemt tot groote vreugde Thans komt spr. aan de Jeugdorganisatie! Zóó kan het niet langerWij kunnen alle mogelijke moeite doen om onze ver eeniging er bovenop te werken, steeds vallen leden uit, maar, waar zijn degenen, die de opengevallen plaatsen zullen aanvullen Onze jongere generatie is niet georgani seerd, brengt haar tijd zoek in sport, in spel en dans. Haar moet en ten spoedigste worden bijge bracht de ernst en de realiteit van het leven. Ook in ons R. O. Rapport is aan de vor ming der Jeugdorganisatie de noodige aan dacht gewijd. Deze week heeft spr. met den heer Klein Schiphorst, die reeds sedert lang een lei dende functie bekleedt in de Roomsche Jeugdorganisatie, een langdurig onderhoud gehad te dezen opzichte met den Z.E. Heer Pastoor Boogmans, die door Z. D. H. den Bisschop met de zorg voor deze aangelegen heid is belast. Over de wenschelijkheid der organisatie van de Roomsche Middenstandsjeugd was men het vrij spoedig eens. Volgens het Bisschoppelijk voorschrift moeten we hier krijgen een organisatie der Middenstandsjeugd van 12 a 13 jaren tot 17 jaar en een daarnaast staande van 17 jaar tot den dag, waarop men gaat trouwen. In deze laatste categorie zouden onge twijfeld vervallen de jongelui, die thans deel uitmaken van den Katholieken Kring. Spr. wil opmerken, dat het hier niet geldt, een organisatie der jeugd van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand, doch een algemeene Jeugdmiddenstandsorga- nisatie en dat dus naast een Priester-Directeur in het Bestuur moeten zitting hebben ver tegenwoordigers van de vereeniging, doch ook b.v. van de Arka, van de D. V. van On derwijzers, enz., zoodat verschillende ver- eenigingen later hare leden uit deze Jeugd organisatie zullen kunnen recruteeren. t Is eenmaal deze Organisatie stevig ge grondvest, dan zal deze zich naar onderen moeten uitbouwen en zal de jongste Organi satie moeten worden geschapen, zoodat dus duidelijk zal zijn, dat zal moeten begonnen worden met de Organisatie der jongelui van 17 jaar en ouder. Ten einde tot definitieve resultaten te ko men is door Pastoor Boogmans verzocht, dat onze Vereeniging, als de meest daartoe aangewezene, het initiatief zal nemen en dat ons Bestuur spoedigst daartoe een onderhoud zal hebben met Kapelaan Boks, den geestelijk adviseur van den Katholieken Kring. Dit zal geschieden. Naar gelang de zaken zich ontwikkelen, zullen in volgende verga deringen mededeelingen worden gedaan. Spr. komt tot slót op een gevaarlijk terrein; op een terrein, dat grenst aan het politieke. Rooskleurig ziet het er voor den Midden stand allesbehalve uit Het Gem. Melkmonopolie, de Gem. Melk- vóorziening in de Hoofdstad, het Wets. Ontwerp op de Weeldebelasting, het zijn alle Damokles' zwaarden boven de hoofden der Middenstanders. In Amsterdam hebben de voormannen zich duchtig geweerd en met succes. Doch de gevaren blijven dreigen van allen kant. Wat hebben wij bovendien te beweren in 's Lands Vergaderzaal Wie is er daar om de belangen van den Middenstand te bepleiten Niemand Van de 32 katholieke vertegen woordigers geen enkele Middenstander De verkiezingen zijn in zichtEn een onzer leden heeft alle pogingen in het werk gesteld, dat onze Middenstands kampioen, Chris Jansen, geplaatst is op het Voorloopig Politiek Advies. Zonder protest van andere zijde is dit evenwel niet geschied. Ons be stuur heeft een schrijven ontvangen van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging, waarop wij op gepaste wijze hebben geantwoord. In iéder geval, dank zij de tegenwoordig heid van zoovelen Uwer ter Kiesvergade- ring is de Middenstands candidaat gekomen op het Politiek Advies. Moge de voorloopi- gen goede inzet met succes bekroond worden! Het is nu eenmaal niet meer mogelijk een vruchtbare sociale politiek te voeren zonder de politieke hulp en medewerking. De R. K. K. V. heeft de annexatie kwestie ter hand genomen. Daar evenwel op dit ge bied in het Middenstandskamp geen een stemmigheid bestaat, hebben wij ons angst vallig daarbuiten gehouden. Door hét Hoofdbestuur is voorgesteld ook hier op te richten een Z.g. Studiekern. Daar een dergelijke Studieclub ook reeds vroeger bestond in den R. K. Volksbond, en wij thans ons kunnen beroemen op een z?sr goed werkende Politieke Adviescommissie zal worden voorgesteld een dergelijke Stu diekern hier niet op te richten, aldus besloot spr. zijn mededeelingen. Punt 4 van de agenda vermeldde: jaar verslag van den secretaris, den heer R- Schlatmann. Dit verslag op een zeer aan trekkelijke wijze voorgelezen, werd herhaal delijk door applaus onderbroken. In dat ver slag werd de aandacht gevestigd op 't feit, dat hard moest gewerkt worden in het af- geloopen jaar om het hoofd boven water te houden. De belangstelling der leden was aan vankelijk miniem. Geen nieuwe leden traden toe. Het schip voer in een zwaren mist, al dus het verslag Als één van de middelen om er weer bovenop te komen, werd door het bestuur contributieverdubbeling voorge steld. Bij het hooren hiervan sprongen aan stonds eenige leden over boord. Gelukkig ging het de vereeniging op hc* eind van het jaar weer veel beter, zoodat gehoopt wordt binnen niet al te langen tijd den terugslag weer te boven te zijn.' Hierna werd het financieel verslag uitge bracht door den penningmeester, den heer II. Klein Schiphorst. De ontvangsten bedroe gen vorig jaar 15137,49; de uitgaven 14540 72, batig saldo 596,77. De begroo ting voor 1925 werd gesteld op: ontvangsten 3961, uitgaven 2*712,25, batig sa.do f 1248,75. De voorzitter dankte secretaris en neming ester voor hun schitterende verslagen. Met het voorstel, dat het bestuur eerst j ua behandeling en vaststelling der nieuwe statuten collectief zou aftreden, in welke statuten ook de periodieke aftreding der be stuursleden definitief zal geregeld worden, werd door de aanwezigen accóord gegaan. Vervolgens werd door den Zeereerw, heer Rector J. P. J. Rok, geestelijk adviseur der vereeniging, een rede gehouden over „Chris telijke Maatschappijordening en den Midden stand" Spr. zeidc hiertoe gekomen te zijn door verschillende artikelen van Joh. Kerk vliet in het Katholiek Sociaal Weekblad", artikelen, welke zeer belangrijk zijn voor onzen middenstand. De eerw. spr. zcide, dat de tegenwoordige toestand van den midden stand het gevolg is van de doorwerking van de anti-christelijke ideeën, ideeën, welke sinds de renaissance in staat en maatschappij hoogtij vieren. Duidelijk wer,d de noodzakelijkheid van een sterken middenstand uiteengezet. Allen moes ten dan ook worden aangevuurd lid te wor den van de R.-K. Middenslandsvereeniging. De vele blijken van bijval zeiden den eerw. spreker, dat zijn rede met belangstelling was gevolgd. Van de rondvraag werd nog gebruik ge maakt door den heer Van Hetem. Hij stelde voor de Parochiale Propaganda-commis- sies uit te breiden tot een algemeene Ka tholieke Propagandaclub, welk voorstel met instemming werd begroet. Tot slot dankte de voorzitter alle aan wezigen in het bijzonder den geestelijk ad viseur, voor dc prettige samenwerking met het bestuur. Hierna werd de vergadering gesloten met den. Christelijken groet. Te water. Donderdagmiddag geraakte de 7-jarige Ch. S. al spelende in de haven. Door een schipper werd de knaap aan wal gebracht en door de politie naar zijn ouder lijke woning vervoerd. Aangehouden, Door de politie werd aangehouden zekere G. D, van hier, wegens het plegen van bedriegelijke bankbreuk. Gevonden voorwerpen. Bij de politic zijn inlichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: Een sleutel; een notitieboekje met potlood; een kinder armbandje; een gonje-zak; een knipmes; een bril; een medaillon; twee rijwielbelasting- plaatjes 1925. Gemeenteraad. Dt vroedschap kwam Vrijdagmiddag in openbare vergadering bijeen onder presidium van burgemeester Rothe. Alle leden waren aanwezig Er is een vacature. Als eerste punt komt aan do orde het on derzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer D. Zuiderduin. De heeren Kruythoi, Bol en Eerhart worden met dit onderzoek belast Dc bescheiden wer den in orde bevonden. De notulen der vergadering van 2 Januari 1925 werden gelezen en goedgekeurd. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. inzake het verstrekken van voorschotten elk van f 1500 ingevolge en L O. wet, aan de beide bijzondere scholen. Naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten zuilen B. cn W. voor een wijziging, aan te brengen in hei besluit tot het aangaan van een gcldleening en wel dc aflossing niet in 20, maar in 14 jaar geschieden Enkele heerèn zi)n van meening dat deze termijn te kort is. De voorzitter js het hiermede eens, doch Ged. Staten wenschen deze wijziging en keuren anders wellicht het besluit niet goed. Het voorstel wordt aangenomen B. en W sttllen voor het subsidie voor het burgerlijk armbestuur over 1924 te verhoo- gen met f 2300. De heer Priester vraagt of er geen posten ten laste van het armbestuur gebracht wer den, die betci ten laste van de gemeente kunnen komen. Spr meent dat het meeste geld weggaat aan de verzorging van zieken e d De voorzitter zegt dat dc fout zit in het feit dat veel menschen zich r.iet bij een zie kenfonds aansluiten De heer Kruythof vraagt of het armbestuur in deze geen verbetering kan brengen. Het voorstel wordt aangenomen Overgegaan wordt tot benoeming van vijf leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Bij acclamatie werden be noemd de heeren S Bol, A. Vosse, v. Wel, v d. Zant en Mei Sonncman, B. en W. stellen voor het percentage der inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1925- 1926 vast te stellen op 4, evenals verleden jaar. De heer Kruythof had gehoopt dat dit wel wat lager zou worden en beroept zich op enkele naburige gemeenien, waar het even eens billijker is De Voorzitter zegt dal er weliswaar ge meenten zijn waai het peicentage lager is, maar er zijn vele gcmcenlen waat het hoo ger is. De gemeente zeil heeft in vele opzichten een slecht jaar gehad en spr noemt het een gunstig verschijnsel dat het percentage ge lijk kan worden gehouden. Dc heer Hucndcr meent dat de gemeente vrij belangrijke werken onderhanden heeft, wat natuurlijk op dc belasting drukt, 't Komt spr. voqr dat men mei meer betalen meer bereikt als vroege» met tr.indei Onze wegen zien er knap uit De Voorziftei zeg', na te zullen streven bij verhoogde activiteit, het percentage gelijk te houden Het voorstel wordt aangenomen. B. en W stellen vooi aan de provincie over tc dragen den Hoflnnderweg. Aangenomen. De heer Kruijthof stelt voor een adres te richten aan dc Eerste Kamer om het voor stel tot afschaffing van den zomertijd in deze samen te doen aannemen De Voorz'tter spreekt zijn spijt er over uil dat dc tuinbouwvertenigiagen een dergelijk adres niet verzonden hebben De heer Eerhart is voorstander van den zomertijd Ook de h< ei Berghuis is het niet met den heer Kruijthot eens Verschillende leden zeggen hun meening in Ten slotte komi men tot de conclusie dat het reglement van orde indiening van dit voorstel liet .oelaat, zoodat dc zaak van de baan is De heer Berghuis .-raagt oi het verdere ge deelte van de rails dezen zomer nog blijft. De Voorzitter antwoordt dit bevestigend. Dc opruiming kost veel geld en daarom zal men het bij stukjes dóen. Daarna sluiting Aanbesteding. Dc heer A. Hartog, al hier, was laagste inschrijver voor het bouwen van een bloembollenschuur voor rekening van de firma van Essen, aan wien het werk is gegund. Verloren. r Een portemonnaic met m- O.id. inl'cht'ngen bij de gemeentepolitie van ">o-h'jis. Voor rekening van den heer 9 'loogewerf, alhier, zal een nieuw hu-'s ge- wd worden aan dc Kcrkiaan. alhier. Verhuurd. De boer'erlj aan den Tolweg, eigendom van den heer S. Hoogeweri, is on- derhands verhuurd aan den heer G. bloed- jes, te Assendelft. Bakkcrsnachtarbeid. Bij het gemeente bestuur is een aanvraag binnengekomen van den heer H, D. Schipper alhier, om vergun ning om bakkersnachtarbeid te verrichten. R. K. Vrouwenbond. De R. K. Vrou wenbond, afd. Heemskerk, hield j.l. Donder dagavond een vergadering. De presidente, mevr. v. d. Bergh, opende met een hartelijk woord van welkom de ver gadering en sprak hare tevredenheid uit over de goede opkomst, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Daarna bracht de secretaresse, mej. M. de Wit, een keurig verslag uit over het afge- loopen jaar, waarvoor zij door de presiden te, uit naam van de vergadering, een woord van dank ontving. Het verslag van de penningmeesteresse sloot met een batig saldo van 129. De presidente bracht dank aan mej. C. Welbo- ren voor haar gehouden beheer. Mej Meiland-Beentjes bracht een uit voering verslag uit van de Alg. Vergadering, welke gehouden was in Amsterdam. Daarna gaf de presidente het woord aan den WelEerw. heer Kapelaan Roelvink. Spr. sprak een kort woord en spoorde de vrou wen aan om hun jongens toch vooral naar de vergadering te sturen van den Volksbond. Tevens bracht spr. een woord van dank en feliciteerde den Vrouwenbond en vooral de propagandisten voor de .propaganda, welke zij in het afgeloopen jaar gemaakt hebben. Daarna wijdde de spreker nog eenige aan moedigende woorden aan den Stillen Om gang. De presidente bracht een hartelijk woord van dank voor de krachtige en opwekkende woorden Door mej. R. was de vorige vergadering voorgesteld, om een doek, door haar zelf ge maakt, te verloten ten bate voor de Missie. De presidente deelde de vergadering mede dat 10 cent per lootje geheven zou wopden. Tevens waren er nog 2 prijsjes binnengeko men. zoodat er drie prijzen verloot zouden worden. De gelukkige winsters der prijzen waren: mej. Kloes, mej. Truus Schuijt en mej. Eeltink Dc opbrengst der loten bedroeg 7.15 Tot het nazien der bescheiden van de pen ningmeesteresse werden aangewezen: mej Groentveld en mej Schram. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, waarna de presidente met een har telijk woord van dank op de gebruikelijke wijze de vergadering sloot. Triduum. Maandag a.s. begint het tri duüm voor de leden van de Mariacongrtgaüe en Woensdag Plechtige Opdracht en sluiting van het Triduum. R. K. Volksbond. Dinsdagavond j.l. hield bovengenoemde vereeniging een ledenvcrga- derin in de. K. S. A. alhier, welke matig be zocht was. De voorzitter heet de aanwezigen welkom, waarna de notulen werden goedgekeurd. Vier nieuwe leden werden geïnstalleerd. Eer schrijven was ingekomen van de R. K. Werklieden vereeniging, ondersteuning ^voor 's-Hecrenberg, met het doel om arbeiders, welke 10 a 12 jaar op dt fabriek werkzaam zijn een loon van f 15 a 16 per week uit te keeren. Het bestuur stelt dc vergadering voor één cent per lid en per week vrijwillig af te dra gen voor bovenbedoelde ondersteuning. De heer Henneman deelde mede, dat ook dc Fabrieksarbeidersbond een dergelijk schrijven heeft ontvangen en op de verga dering zal worden behandeld. Het voorstel van he> bestuur wordt met algemeene stemme:- aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat bij stem ming het huishoudelijk Reglement zal wor den gehandhaafd. Het verslag penningmeester „Herwonnen f evenskracht" sloot met een batig saldo van f 51.04 De voorzitter bracht dank aan den pen ningmeester en deelde de vergadering mede dat men kon opmerken dat er voor Herw. Levenskracht hier veel wordt gedaan. Uit het verslag der controle-commissie blijkt, dat de bescheiden van den penning meester in de beste orde zijn bevonden. Dan volgt behandeling agenda Centrale Raad. De voorzitter licht do vergadering toe. Uit het verslag der werkzaamheden in 1924 blijkt, dat door den Centr. Raad veel werkzaamheden zijn verricht, daar op 31 December 1924 115 afdeelingen aan de Centrale waren verbonden, met een ledental van 27889. Uitlot'ng 25 aandeelen van het vaandel. Uitgeloot de volgende nummers: 115, 5 241, 527, 509, 180, 127, 59, 347, 18, 375, 182, 99, 174, 494, 495, 393. 171. 222, 528, 394. 221, 204. 13 en 146. Na. dc rondvraag, waarvan doo- enkele le den werd gebru'k gemaakt, sloot de voorzit ter de vergadering. DE ZOMERTIJD. Ah ha „Stuurman" je waagt je op glad ijs, wou je over den Zomertijd gaan boomen Glad ijs? Och, ik heb al zooveel stormen moeten tro-tseeren en zooveel gevaarlijke 'dippen moeten omzeilen, dat ik hier ook wel door zal kemen. Maar ja, iedereen praat op 't oogenblik over den Zomertijd cn waar om zou ik dan zwijgen? Zomertijd! Denk nu niet, dat ik in een dicpz nnige bc- -chouw'ng, zal trachten het 1 cht te laten w r - en op dc vele nadeden, die aan deze „klókverzetting" (an'eren weer nocr, en 't „levensvreugde") zijn verhonden voor den boerenstand, die naar men beweert, 's mor gens met een zaklantaarntje de koeien in de grcopels moeten zoeken! Evenmin als ik van plan ben om te bewijzen dat dat eene uurtje later licht de redding zal brengen aan de stadslui; dat dat eene uurtje later licht de zenuwen van deze lui meer zal genezen, en o.a. de dames zullen gaan inzien, dat ze zoo als ze er tegenwoordig bijloopen, veel kans hadden gehad op een balmasque van eenige jaren terug den eersten prijs te behalen voor het meest zonderlinge costuum, misschien zelfs nog meer kans hadden, niet eens toege laten te worden. Och, er is al zooveel over voor en tegen gezegd, dat hierover niet meer gesproken be hoeft te worden. Felle voorstanders willen 't woord „Zomer tijd" veranderen in „Levensvreugd". Een prachlnaam. Maar naamsverandering doet aan het feit niets af. Dat is nu precies 't zelfde of een gemeen teraad besluit om het „Armbestuur voort aan „Dierfst van Maatschappelijk Hulpbe toon" te noemen. Als iemand ondersteuning behoeft dan is 't toch zoo verschrikkelijk erg om bij het armbestuur te moeten aankloppen, maar, als het instituut, waarvan men ondersteuning verkrijgt „Dienst van Maatschappelijk hulp betoon" heet, dan huppelen ze allemaal met een vaartje naar 't armbestuur, pardon, dienst van Maatschappelijk hulpbetoon. U ziet 't wel, 't eerste is beter te gebruiken dan 't laatste. Trouwens, alle vroede vade ren die vóór deze naamsverandering waren spraken in den verderen loop der discussies niet over den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon, maar over het armbestuur, en zoo zal 't ook in den volksmond altijd blij ven. Maar wacht, we hadden het over den Zo mertijd. De Zomertijd is ingesteld uit bezuiniging. Is bezuiniging in dezen zin thans nog noo dig? Zoo ja, dan handhaven wij den Zomertijd. Zoo niet, dan doen we onverwijld alle mo gelijke moeiten om tot den normalen toe stand terug te komen, want och, och, we hebben abnormale toestanden in overvloed. De boerenstand is dan tevreden en de stadslui, och. hoogstens, mopperen ze er een uurtje over, en dan zijn ze er aan ge wend, „STUURMAN'', Gevonden voorwerpen. Bij de politic zijn inlichtingen te bekomen omtrent de na volgende voorwerpen: een huissleutel, een zilveren armband; een hondje; een zwarte kip; een bruin zwart hondje; een blauw ge streept overhemd; een glacé heerenhand schoen; een bruin lederen kinderportemon- naie; een huissleutel; een bruin lederen por- temonnaie; een schoen; een huissleutel; een parelmoer halsketting; een rijwielbelasting' plaatje. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omsreken", alhier. 20 Maart N.W. Vertr. Sojourner, S. Rot terdam, Nereus, S. Oporto; Orpheus, S. Kopenhagen; Ino, S. Danzig; Nero, S, Ham burg en Stettin. Veiling. Dinsdag a.s. wordt in Hotel Sistermans een veiling gehouden, die ten bate der St Joseph-kerk geschiedt. Too- neellicfhebbers vinden er alles van hun ga ding. Men leze de desbetreffende adverten tie in dit nummer. R.-K. Postmannen. Donderdag verga derde in cafó „Flora" de afd. Hillegom en Omstreken van den Ned. R.-K. Bond van P., T. en T. personeel „St Petrus" De op komst was goed. De voorzitter, dc heer J. H. Heemskerk, opende met den Chr. groet en een woord van welkom, dit speciaal gericht tot den nieuwen gecstel>'k advi seur, kapelaan Schoenmaker, die voor het eerst deze vergadering bijwoonde. Vervolgens memoreerde hij de inwerking treding van het bezoldigingsbesluit en dc daardoor ontstane ontevredenheid. Inzake het rapport Nolting, betreurde spr., dat hierin enkel rekening gehouden is met de belangen van het hoogerc- en niet het minst met die van het lager personeel. Spr. spoorde vooral aan, door trouw vergadering- bezoek op de hoogte te blijven met wat door den Bond tegen dergelijke onheilen gedaan wordt en daardoor achter de bestu ren te blijven staan. Hierna werden de notu len gelezen en onder dankzegging onver anderd vastgesteld. Vervolgens had de installatie plaats van den nicuweh geeste lijk adviseur. De voorzitter zei. dat het hem een aangename taak was en een groote éer, deze installatie te mogen doen. Spr. feliciteerde Z.Ew. met de benoeming door Z. D. H. tot adviseur dezer afdecling, welke staat onder bescherming van Z. II Paus Bcnedictus XV z.g, Hij hoopt dat de adviseur in deze afd. leden mag vinden van een echten Roomscben Bond, die steeds' als trouwe leden gaarne zullen luisteren naar zijn raadgevingen, opdat doordoor en door zijn steun deze afd. steeds moge groeien en bloeien tot geestelijk en tijdelijk heil der leden. Hierna v.cikreeg kapelaan Schoenmaker het' woord. Het deed hem genoegen, deze mooie en hartelijke woorden van den voor zitter te mogen hooren, vooral in dezen tijd van malaise, niet slechts ten opzichte van het zakelijke, maar ook van geestelijke malaise, welke helaas zichtbaar is in de katholieke kerk, en niet het minst in dc katholieke organisaties. De tijden zijn bijna voorbij, dat men kan zeggen, de neutrale vereenigingen zijn goed. Bijna alle R.-K. zijn lid van hun' organisatie en tcch durft spr. nog zeggen, dat er nog vele Kath. ver eenigingen dikwijls niet Katholiek genoeg zijn, doordat de Kath. beginselen niet wor den nagestreefd in rechtvaardigheid en naastenliefde. Men vergeet dikwijls dat men bij het nastreven van eigen belangen ook rekening moet houden met die van ande ren. Als Katholieken weten wij, dat het Gods wil is, dat er liefde hcerscht in de Kath. organisatie. Bemint eltcander dus, aldus spr. Vooral mag men niet om fouten of gebreken van bestuursleden die ook menschen zijn de organisatie afbreken. Men moet meer katholiek zijn en ook in de organisatie, dan is er niet zooveel te klagen. Bedenkt, dat de Zegen van Boven moet komen en wilt daarom het gebod van God nakomen. Zijt practisesrende katholieken, niet alleen omdat ge lid van „St. Petrus zijt, maar bevorder ook het lid zijn van Geestcli'ke Vereenigingen b.v Derde Orde, H. Familie, Eucharistischeri Bond enz. Moge dit woord, door u allen in acht worden genomen tot gro?i en bloei van „St. Petrus Dat geve God! (Applauslj De voorzitter dankt den geestelijk advi seur voor deze prachtige woorden en hoopt, dat zc rijke vruchten zullen dragen. Bij de mededeelingen wordt de stichting van een Bondsaltaar breedvoerig bespro ken. Met algemeene stemmen wordt beslo ten adhaesie te betuigen inzake liet artikel in het bondsorgaan tot stichting van een allaarfonds. Thans wordt door het Dag. Best. in het kort het verloop van dc demonstratieve vergadering tc Utrecht' medegedeeld. Eveneens werd het werk van het Bondsbestuür besproken en goedge- I.p;: --ndvraix' wordt gekFagJ over 1 VI v.rr-'T -10 „„crd—js rV(* teven* "i-rfvc I'rfeowoc-'i- ger is, (voor de g ó.p bestel! rs) in de en "e 'ng ter l: al „,,,-r'en rteb rfct. N-> OV'-r :.v te houden retraite gesproken te hébben, werd deze zeer geanimeerde vergadering met den Chr. groet geslotci

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7