BRIEVEN UIT ROME. Stadsnieuws. Verkeersongevallen POGING TOT VADERMOORD. Maandag 23 Maart 1925 48$te Jaargang No. 15999 Dit nummer bestaat uit6 bladzijden - Eerste Blad HET HEILIGE JAAR. Agenda 24 Maart Internationale Voorjaars bloemententoonstelling 1925 Lezing van Mgr. Dr. Seipel. PASTOOR F. A. BURWINKEL. De Stille Omgang. Tentoonstelling van Bloemstukken Teyler-Mnseum. Internationale Voorjaarsbloemen- Tentoonstelling te Heemstede. De actie bij de N. Z. H. T. M. Mij. voor Electr. Centraalstations. R.-K. Commissie voor Lich. Opvoeding. Winkelweek Wagenweg vereeniging. Personalia. Haarlemsche Politie-Muziek- Vereeniging. Will De nieuwe Pastoor van Hoek-van-Holland. Lezing Ir. L. J. M. Feber. Groote Houtstraat-Vereeniginat. Tentoonstelling en veiling. S. Hazevoet. Kindervoeding. Conversie Provinciale Geld- leeningen. Gemeentezaken. Onze Vloot. Baden. Algemeen Nederlandsch Verbond. Haarlemsche Kegelbond. Statuten. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. HET BRONGEBOUW, DE ZETEL VOOR DE ALGE MEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR? Hulpspaarbank Haarlem van het Nederlandsche Onderwijzers- Genootschap. De abonnementsprijs Dedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEKISCHE Advertentiën 35 cents per - regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, Qflfin Levenslange geheele tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende mtkeermgen: I wt/Wll," geschiktheid tot wer on werken 7cn bij een ongeval met T Uil.- doodelijken afloop. i nrn bij verlies van een i,and, lOf* T fcOU. een vojt of een oog; I l&J.- bij verhes van een x Cf» bij een breuk van A ri duim of wijsvinger; T UU."« been of arm; T T"U bij verlies van een andere vinger. Sedert de H. Vader met een hamer slag de toegemetselde Heilige Deur van Sint Pietcr deed vallen, is het Heilig Jaar geopend en daarmede de schatten van geestelijke gunsten, die van tijd tot tijd aan de geloovigen worden geschonken. Vanaf het jaar 1300, waarin het eerste Jubel- of Heilig Jaar werd gevierd onder Paus Boni- facius VIII, keert dit feestjaar periodiek in de Katholieke Kerk terug. Eerst werd het gevierd om de vijftig jaren, later om de drie en dertig, totdat het eindelijk en standvas tig op eiken datum werd gesteld die door vijf en twintig kan gedeeld worden Het Jubilé wordt gedurende zulk een jaar alleen te R8me gevierd, en meestal wordt het ge durende het jaar daaropvolgend voor zes maanden toegestaan aan geheel de katho lieke wereld. Die dus gedurende dit jaar 1925 aan de groote gunsten van het Jubel jaar deelachtig willen worden, moeten zich de reis naar Rome getroosten. Het laatste Jubeljaar werd gehouden in 1900 onder Paus Leo XIII die toen, reeds oud en gebukt onder den last van een negentigtal jaren, persoonlijk het Heilige Jaar opende en de voornaamste plechtigheden ervan bij woonde. Het Jubeljaar is een jaar van verzoening en van boete. Aldus was reeds een Jubel jaar bekend in het oude Testament, en deze beteekenis hechtten de Pausen steeds aan het Jubilé dat ze uitschreven. Onder zekere voorwaarden, het .bezoeken van eenige groote Basilieken van Rome, en het bidden tot intentie van Z. H. den Paus, verdient men de kwijtscheiding van de tijdelijke straffen, die na de vergiffenis der zonden hier op aarde of hiernamaals in het Vage vuur uit te boeten overblijven. Maar ter gelegenheid van dezen buitengewonen vol len aflaat worden er zulke groote kerke lijke feesten en plechtigheden gehouden, dat het Jubeljaar terecht als een wereldge beurtenis geldt in de geschiedenis Sedert eeuwen dat het Heilige Jaar wordt gevierd, komen er duizenden en duizenden pelgrims naar Rome om daar den Jubilé- Aflaat te verdienen Van heinde en ver kwamen ze in dichte drommen en reeds de groote dichter Dante in zijne Divina Com media spreekt over het Jubilé van 1300 toen hij zelf naar Rome kwam om het deel achtig te worden. Het tegenwoordig Jubeljaar schijnt niet bij de vroegere achter te zullen staan Was de toevloed in Januari zeer gering, vanaf half Februari zijn de bedevaarten en de alleenreizcndc pelgrims in groote getale gekomen. Officieel deelt het Comiteit van het Heilig Jaar mede dat sedert Januari vijf en dertig groote bedevaarten te Rome kwa men met meer dan 10.000 pelgrims, terwij! aan het station door het Comiteit 35.000 pelgrimskaarten van alleenreizenden werden afgestempeld 7oo- April zijn reeds talrijke bedevaarten van Frankrijk, Duitschland. Hongarije en Frankrijk aangekondigd, terwijl in de maand mei, ter gelegenheid van de heiligverklaring van Petrus Canisius, die van Nederland wórdt verwacht, met andere tal rijke van Jugo-Slavië met 2500 pelgrims en van bijna alle landen van Europa, o.a. ook van Zweden en Noorwegen. Vanaf de opening van het Jubeljaar zijn wij hier te Rome getuigen van de schoonste en indrukwekkendste geestelijke en kerke lijke plechtigheden. De Romeinen die, gelijk men zegt, het geloof in 't bloed hebben, ge ven aan allen een schitterend voorbeeld van godsvrucht. Allen willen deelachtig worden aan de groote gunsten van het Jubilé en verrichten met grooten godsdienstzin de voorgeschreven werken. De pastoors der stad hebben hunne parochianen opgeroepen om gezamenlijk de voorgeschreven bezoe ken aan de vier Basilieken te doen. Gelijk men weet. moeten de Romeinen en zij die te Romt hunne woonplaats hebben, twintig maal deze vier Basilieken bezoeken, de vreemdelingen die te Rome komen voor het Jubilé slechts tienmaal. Gedachtig aan het woerd van den Zaligmaker: waar twee of drie te zamen zijn. daar hen Ik in hun raid- den, heeft de H Vader een belangrijke ver mindering der bezoeken toegestaan, indien ze parochiaal verricht worden. De Romeinen maken van deze gelegenheid gebruik om ge makkelijker. en dikwijls ook met meer gods vrucht, deze bezoeken te doen. Deze paro chiale bezoeken hebben meest 's Zondags olaats Gewoonlijk verzamelt zich dan He oarcchie onder het groote portiek van Sint Pieter, daar knielt men neer en bidt te za- men het akte van berouw, terwijl de geestc- lijkèn der'parochie het Miserere inzetten en de processie langs de heilige deur de kerk binnentreedt. Voorop wordt het groote hou- |ten processiekruis gedragen door een der voornaamste parochianen, tusschen twee j brandende toortsen. Dan komen de kinderen I der parochie, jongens en meisjes, volgen de mannen en de vrouwen. Miserere-zingend gaat men tot de H. Sacramentskapel, waar geknield wordt en het Adoro Te of Tantum Ergo gezongen wordt, gevolgd door Italiaan- sche liedjes ter eere van het H. Sacrament. Alsdan begint de Litanie van alle Heiligen, terwijl men zich begeeft naar de Confessio of graf van den H Eetrus. Hier wordt het Credo gezongen of gebeden en wordt nog bizonder gebeden voor Z. H. den Paus. Ver volgens begeeft zich de processie naar het altaar van de H. Maagd, terwijl men de li tanie van Maria zingt en Italiaansche liedjes ter eere van Maria. De processie wordt ge sloten door het Te Deum, en van Sint Pieter brengen afzonderlijke tramwagens of autobussen de bedevaartgangers naar de volgende andere basilieken, die bezocht moeten worden. In Sint Pieter kan men in dezen tijd Zondagsmorgens of in den na middag dikwijls zes of zeven van deze pa rochiale processies aantreffen die allen, zon der zich onderling of anderen te storen, hunne gebeden en gezangen doen; de groote ruimte van de basiliek staat zulks toe. In deze parochieele processies ziet men lieden van alle standen, rijk en arm, deftige da mes in bontmantel en hoed en vrouwen van het volk met hun, volgens Romeinsche ge woonte, witte zakdoekje op de haren ge speld. Groote heeren, leden der Kamer, ziet men er in en gewone werklieden, gelijk men er ook talrijke militairen van allerlei graad treft.. Allen hebben slechts één doel: het ver richten der voorgeschreven bezoeken tot het verkrijgen van den grooten Jubilé-aflaat Bijna alle Romeinen nemen aan die proces sies deel, behalve zij, die tijd genoeg heb ben om voor eigen rekening de voorgeschre ven twintig bezoeken te volbrengen. De vreemde pelgrims, die met bedevaarten naar Rome komen voor den Jubilé-Aflaat, hebben ongeveer deze plechtigheden van de Romeinen afgezien en overgenomen. Geen dag gaat meer voorbij zonder dat de Sint Pieter of de andere drie groote Basilieken, zulke processies zien Men hoort zingen en bidden in alle talen, en terwijl een Duitsche processie neerknielt bij het Allerheiligste, staat een Frsnsche het Credo te zingen bij het graf van den H. Petrus en zingen de Italianen hun meeslepende Marialiedjes bij het Madonna-altaar. Een nieuw bewijs dat de Kerk Katholiek of algemeen is! Sommige processies zijn vergezeld van zeer talrijke priesters en Bisschoppen Die van Fermo telde vier Bisschoppen, één Aartsbisschop en wel vijftig geestelijken De Amerikaansche processie van Boston telde vijf en twintig priesters en Z.Em Kardinaal O'Connell. Aartsbisschop van Boston, vergezelde zijn pelgrims en verrichtte met hen de voorge schreven bezoeken, te-wijl hij in elke Basi liek het woord richtte aan zijne pelgrims. De Duitscne processies komen geregeld elke week. Woensdagavond komen bizondere Duitsche treinen de pelgrims naar Rome brengen en Donderdag vertrekken deze treinen weder met de pelgrims die 'n week te Rome hebben doorgebracht. Gedurende het jaar zullen er zoo veertig Duitsche pro cessies komen. Ze zijn opperbest georgani seerd door het Duitsche Comiteit te Rome. Alles is tot in de minste bizonderheid ge regeld tot groote voldoening van de pel grims, die niets behoeven te vragen of te zoeken. Zelfs in de treinen is alles geregeld, zocriat niet eltiid de/^-lf-'e personen aan de vensters zittenl April en Mei zullen het groot ste aantal pelgrims naar Rome brengen. In deze maanden hebben de zalig- en heilig verklaringen plaats, welke, dit jaar meer nog dan anders veel geloovigen naar de Eeuwige Stad zullen doen komen. Voor den H Vader is het Jubeljaar zeer vermoeiend. Geen enkele bedevaart komt te Rome of wordt door den H. Vader in bi zondere audiëntie ontvangen. De Paus spreekt de pelgrims toe en doet aan allen een herinneringsmedaille ter hand stellen. Dan nog leest de Paus de H. Mis voor elke afzonderlijke bedevaart en als Z. H. in de audiëntie niet gesproken heeft, spreekt Hij alsdan onder de H. Mis. Hopen wij, dat ock onze landgenooten ge durende het Heilig Jaar talrijk naar Rome zullen komen! CIVIS ROMANUS. Tentoonstellingsterrein Heemstede. Interna tionale Voorjaarsbloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo". R. K. Leeszaal 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur Bestuur Graf. Bond 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbewerkers 8 uur. Gem. Concertgebouw. Indische Film- a ond, Vereeniging „Oost en West" 8 uur Schouwburg Jansweg Le/ing Ned. Reis- V ei eeniging. iunsthnndel F H. Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend. uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat II Eiken Donderdag van 8914 uur R. K Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 154 van 2654 en s avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen 'an 92 en van hall 8- - half 9 jur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat t Alle werkdagen van v m J012 uui des middags van 24 uur, en avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen |dr C Bos) d. K Leeszaal en uitleenbibliotheek - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve det Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St Marthavereeniging - Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 - van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging - Jansstraat - Aanvragen om versterkende nvddelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 2--3 uur Donderdag van 1—2 Bisschoppelijk M'tseum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en beestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond. Naar wij vernemen wordt op Donderdag 26 Maart a.s te half twee de „Tweede Tijdelijke Tentoonstelling" door de Konink lijke Maatschappij in het Hoofdgebouw ge opend Het buitenterrein ziet er thans, nu de crocussen en vroege narcissen in vollen bloei staan, schitterer.d uit. Donderdag in den namiddag zal, zooals bekend, H. M de Koningin een bezoek brengen aan de Ten toonstelling. De Muziekvereeniging „Laurens Janszoon Coster", directeur de heer J A Meng, heeft gisteren op de Kiosk op het terrein een matinée gegeven van half drie tot half vijf, j waarvan duizenden bezoekers hebben geno ten. Ip den voormiddag is een bezoek gebracht aan de tentoonstelling door de Commissie voor Maatschappelijk Werk van den A. N. T. B Omstreeks 9 uur verzamelden zich de heeren bij het Plein en wandelden van daar uit door de Dreef naar Groenendaal en het tentoonstellingsterrein Naar wij vernemen, is de datum voor de lezing, welke Mgr. Dr Seipel, de voormalige Ocstemijksche Bondskanselier, te Haarlem houden zal, door samenwerking tusschen de Vereeniging „NederlandOostenrijk" en de Vereeniging ,.Geloo en Wetenschap" voor Haarlem en Omstreken, thans definitief vast gesteld op 23 April. Zooals men weet zal Mgr. Seipel spreken over het onderwerp: „der Weg zum Frieden". Naar wij vernemen is de Weleerwaarde heer F. A. Burwinkel, kapelaan van de parochiekerk H. H. Elisabeth en Barbara aan de Paual Krugerstraat, door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor van Hoek van Holland. Z.Eerw. wered geboren in 1881, priester gewijd in 1905 en te Schoten benoemd in 1913. Terwijl kleine sneeuwvlokjes uit het lucht ruim vielen, hadden honderden mannen en jongelingen het kerkgebouw van Pastoor Boogmans geheel gevuld Vóór het vertrek naar de H, Stede werden de pelgrims toe gesproken door den Weleerw kapelaan Postma. Te twaalf uur ongeveer vertrok de stoet naar Amsterdam. In vele woningen waar langs de bedevaartgangers trokken, was een met bloemen versiero en door kaarsen ver licht H Hart beeld geplaatst Een overtui gend bewijs boe velen medeleven met deze jaarlijksche gebeurtenis Telken jare neemt het aantal bedevaart gangers toe Alleen in Haarlem werd het aantal nieuwe leden roet 210 uitgebreid. Het was dan ook eer. lange stoet, die in Half weg even onderbroken werd, doordat de pelgrims van den Haag zich plaatsten in de groepen "van Haarlem Deze pelgrims waren ten getale van ruim 2000 met een extra trein gekomen tot Halfweg en vandaar werd de tocht naar de H Stede voortgezet. Op den Admiraal de Ruyterweg waren ver scheidene woningen versierd, waarvan er één bijzonder uitblonk door zijn devote pracht. Een kruis van prachtige bloemen, schitterend van kaarslicht Het aantal bedegangers dat zich door de straten van Amsterdam bewoog schat men op 60.000 En jaarlijks neemt het aantal deel nemers toe. Gedurende de maanden Maart, April en Mei wordt in verband met de Intern. Bloe mententoonstelling te Heemstede een expo sitie gehouden van bloemteekeningen en aquarellen uit 'de 17e, 18e en 19e eeuw, 0,a. yan Jan van Huysum, Maria Merian, Heus- lènburgh, A. Schouman, G. J. J, van O., en G. van de Sande Bakhuyzen. Tevens wordt ter bezichtiging gesteld een collectie pentee- keningen van bloembolgewassen door A. L. Koster, behoorende tot de kunstverzameling van het Museum. Het Museum is kosteloos te bezichtigen eiken werkdag, (behalve Maandagl van 11 tot 3 uur en den eersten Zondag van elke maand van 13 uur, in Mei van 1 tot 4 uur Gisteren Zondag zijn omstreeks 9000 kaarten verkochj, zoodat het bezoek alleszins bevredigend 'mag worden genoemd. Dank zij de genomen maatregelen had alles een regelmatig verloop, zoodat elkeen de tentoonstelling rustig kon bezichtigen. Er was geen gedrang, doordat voldoende ge legenheid tot het koopen van kaarten was gegeven en op drukke uren nog enkele extra tourniquetten in werking waren gesteld. De hyacinthen en tulpen welke de kin deren gekregen hebben van de Floralia- vereeniging, zullen Dinsdag en Woensdag a.s. in de galerij van het Hoofdgebouw ter be zichtiging worden tentoongesteld. Behalve voor deze tentoonstelling zal 't hoofdgebouw, ter voorbereiding van de Tij delijke tentoonstelling, die a.s. Donderdag wordt geopend en zeer prachtig belooft te worden, gesloten zijn. Dit is de Groote Voorjaarstentoonstelling van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. Dezen morgen namen wij even een kijkje in het Hoofdgebouw en waar gisteren nog duizenden zich verlustigd hebben in den fraaien aanblik dezer ruimte, heerschte nu een chaotische wanorde. De inzending van de firma Bier en Anker- smit is geheel verkocht. Menigeen zag men heengaan met een tuiltje bloemen, dat nu nog enkele dagen als herinnering aan de thans gesloten eerste tijdelijke tentoonstel ling zal voortleven. Zooa'ls men weet, zal a.s. Donderdag H. M. de Koningin een bezoek brengen aan de f entoonstelling. In aansluiting op ons bericht van Zater dag betreffende een mededeeling van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tram weg personeel, waarin zij zeide uitgenoo- digd te zijn tot een conferentie met de di rectie van bovenvermelde tramwegmaat- scbappij op Dinsdag 24 Maart a s. kunnen wij nog mededeelen, dat niet alleen de Ne derl. Vereeniging, doch ook St Raphael en de P. C. B. zijn uitgenoodigd tot deze bui tengewone conferentie. Dinsdagnacht om een uur zal door laatst genoemde vereenigingen in een huishoude lijke vergadering in St. Bavo de utslag van deze conferente worden bekend gemaakt. Te Benneboek. Zaterdagmiddag om één uur botste de auto van Vroom en Dreesman tegen een boom aan. doordat een meisje den weg overstak, waardoor de chauffeur het stuur kwijtraakte De chauffeui bekwam een diepe wonde aan het hoofd De auto werd licht be schadigd Zaterdagmiddag botsten twee auto's na bij den Boerenweg teget elkaar, doordat het achterwiel van de eene auto, een Ford, slipte en tegen de andere, een vrachtauto van .1, van Houten uit Hillegom aankwam. De vrachtauto kwam dwars over de rails te staan, waardoor de stoomtram eenige vertraging ondervond. De Fordauto werd zwaar beschadigd en de vrachtauto licht, De chauffeurs bekwamen geen letsel. Déraillement te uandvoort. Zondagmiddag toen de E. S. M.-tram van 5.58 van Zandvoort vertrok, ontspoorde de volgwagen van die tram welke uit drie wa gens bestond. Daar de lijn voor een groot deel hierdoot versperd werd en er nogal een groot aantal passagiers aanwezig was, ontstond op .het gedeelte ZandvoortHaar lem-Amsterdam nog al hinderlijke stagna tie. Divident 100 (v. j. 90). De gisteren gehouden aandeelhouders vergadering van de Maatschappij voor Electrische Centraalstations te Haarlem keurde de balans, winst- en verliesrekening goed. Na ruime afschrijving in het dividend voor de gewone aandeelen bepaald op 100 (v. j. 90) en voor de oprichtersaan- deelen op 75 (v. j. 62.50). De heer J. J. W. van Loenen Martinet te Utrecht werd als comtnissaris herkozen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat hedenavond een vergadering wordt gehou den in de school aan de Nieuwe Gracht. Van 25—31 Maart organiseert bovenge noemde vereeniging een winkelweek. Voor de meest aantrekkelijke étalages zijn een drietal prijzen beschikbaar. Aan alle be woners van den Wagenweg wordt verzocht deze week ter opluistering de vlag te wil len uitsteken. In de gehouden hoofdbestuursvergadering van het Nederl. R.K. Huisvestingscomité, werd tot onder-voorzitter aangewezen, de Weleerw, heer Kapelaan H. Wennen, al hier. Bovengenoemde vereeniging geeft Zater dag 28 Maart a.s. een uitvoering onder leiding van haren directeur, den heer R. van 't Hoff, in het Brongebouw. De Zandvoort- sche Tooneelclub „Kunst aan het Volk heeft haar medewerking toegezegd door opvoering van een klucht „Een pootig wijf je". Na afloop bal ■De uitvoering begint om 8 uur precies. Het programma bestaat uit: 1. Le chef dc corps, Marche Militaire, van V. Bury. 2. Mqrie Henriëtte, ouverture van L. Mqptagne 3. Theresen, Grand Valse de Concert van G. Faust. 4. Fleurs Printa- nières, fantasie van Ferd. Verbeeck. (Len tebloemen). Pauze. 5. „Een poctig wijfje", iiV'* Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende annonce vestigen wij nog even de aandacht op de reeds eerder aangekondig de belangwekkende lezing, welke morgen avond in de groote zaal van St Bavo ge houden zal worden door den gevierden Ka tholieken prozaïst en redenaar. Ir. Ij.. J. M. Feber, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Naar wij vernemen, zal de avond door eenige jongelui mot goede muziek worden opgeluisterd, maar zelfs al veraangenaamde deze attractie niet deze jaarvergadering van onze R.-K. Openbare Leeszaal, dan zou toch geen Katholieke Haarlemmer, die eenig be lang stelt in Katholieke cultuur en in de steeds wijdere en diepere verspreiding daar van, dezen avond afwezig blijven De katho lieke cultuur, die behalve de zeel positieve taak, die elke cultuur b verrichten wenscht, ook 'een belangrijke negatieve taak zich aan gewezen ziet: bestrijding van veel verderfe lijks, dat van andere zijden den volke wordt geleeraard, heeft bij eiken katholiek van onzen tijd op dubbele belangstelling 't volste recht En wel weinigen zullen in staat zijn ons zóó alzijdig dc beteekenis en de noodige ontwikkeling van Katholieke cultuur te laten zien als de technicus-litterator-socioloog, die Ir Feber is. Moge deze veelbelovende avond een evenement worden van vérstrekkende be teekenis voor het cultureele leven van Ka tholiek Haarlem Dc Groote Houtstraat-Vereeniging, houdt hedenavond te 8 uur, haar Algemcene Jaar lijksche vergadering, in de achterzaal van Café Central, Groote Houtstraat 176. De agenda vermeldt o. m. jaarverslag secretaris, rekening en verantwoording van den penningmeester, benoeming commissie van Verificatie, verkiezing van een bestuurs lid en een bespreking omtrent de vlagver- siering na afloop der tentoonstelling. i i In de kunstzaal van J. H. de Bois, Kruis weg 68, begint Zaterdag 29 Maart a.s. een prentkunstveiling, waarbij eenige schilde rijen en een verzameling boeken over kunst, verder een tentoonstelling van 50 schilde rijen en teekeningen van F. A Mooy, den Heelsumschen schilder, verder bloemen en planten in schilderkunst en grafiek, anti quarische en nieuwe boeken over kunst en litteratuur Bij de prentkunstveiling zijn werken van Daumier. Dupont, Fantin, Hoytema, Koll- witz, van Gogh, Rassenfosse. Mauve en vele anderen, benevens een vijftigtal boeken over kunst en eenige schilderijen van Jan Wtes- senbruch, van Haaren, G. D. Gratama e.a. De beer S Hazevoet. aan wien R. C. H. zooveel verschuldigd is, arriveerde Zater dag j.l. in onze Spaarnestad met eenige maanden verlof Natuurlijk was hij Zondag bij Stormvo gelsR. C. H. present. Jammer voor hem, dat hij z'n club niet zag winnen. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeïoopen week aan warm voedsel uit: Maandag 173, Dinsdag 162, Woensdag 171, Dcnderdag 161, Vrijdag 178 en Zaterdag 151 porties Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland is aan H.M de Koningin de ingevolge artikel 66 der Provinciale Wet vereischte machtiging gevraagd voor het bijeenroepen der Staten van dit gewest in buitengewone zitting op Dinsdag 31 Maart a.s. Het voornemen bestaal alsdan des voormiddags ten half elf - aan de orde te -tellen "ene snoedeischendc voordracht van Gedeputeerde Stalen in zake conversie_ van geldleeningen ten laste der provincie Gerekend wordt, dat de zitting in één dag kan afloopen. tooneelstuk. 6. Vendange et Maisson, ou verture Fantastique, van A. Tack. ,7- Vieux Camarades, Marche Célèbre de G. Teike van E. Larne. 8. Marche Finale. B. en W. stellen voor aan de N.V. Haar lemsche Rijwiel- en Automobiel-Mij. Ed. Kimman £o. te verkoopen 705 M2 grond, gelegen aan den Kinderhuissingel, tegen f8 per M2; aan Jac. Klerk 479 M2 grond, gelegen aan den Kinderhuissin- ge. tegen 19 per M2; aan D. Zonneveld 1047 M2 grond, gelegen aan de Meester Cornelisstraal, tegen 15 per M2 aan C. Brouwer 319 M2 grond, gelegen aSn het Zuider Buitenspaarnc. tegen 20 per M2. In zake het laatste voorstel is de minder heid van B. en W. van oordeel, dat deze grond niet verkocht, doch in voortdurende erfpacht dient te worden uitgegeven. Bij de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger is alles in orde bevonden. B. en W, bieden ter voorloopige vast stelling aan de balans en verlies- en winst rekening per 30 December 1924 van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, sluitend met een batig saldo van 8807,20, B. en W. bieden ter goedkeuring aan de Ualans met verlies- en winstrekening per 31 Dcccmher 1923, betreffende het com plex van 65 middenstandswoningen van de Woningbouwvereeniging „Tuinwijk-Noord B. en W. vragen een crediet aan van 1400 voor vernieuwing van een gedeelte der beschoeiing langs de Raamvest. B, en W. stellen voor, aan L. Jonker vrijstelling le verleenen van het bepaalde bij art, 10, 2a, der Bouwverordening voor den bouw van een loods, een directiekeet en een afdak op een terrein aan den Har- mer.janswcg B. en W vragen een crediet aan van 207.000 voor den bouw en de inrichting van een school voor gewoon lager onderwijs aan de Karolingenstraat. De afd. Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" houdt op Woensdag 25 Maart 1925, des avonds half 9, haar Jaarlijksche Algemeene verga dering, in de Tuinzaal van Restaurant Brinkmann, Groote Markt. De agenda vermeldt o.m. jaarverslag, re kening en verantwoording van den penning meester, verkiezing van 6 leden van het bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren J. J. Beijnes, J. F Baron van Heeckeren van Waliën, P. Louis. Jhr. J. Th. van Spengler, L. P. de Stoppelaar, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. Verkiezing van een voorzitter, verkiezing van afgevaardigden naar de Algemeene vergadering te Gronin gen. In de afgeïoopen week, zijn in het douche badhuis aan den Schotersingel 1101 baden genomen, in. dat van den Koudenhorn 345, in dat van het Leidscheplein 917 en in dal van het Hofdijkplein 545 Voor de leden van de afdeeling Haarlem en Omstreken van het Algemeen Neder landsch Verbond, wordt een voordracht avond gegeven op Vrijdag 27 Maart a.s., des avond 8 uur, in het gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74, doori den Vlaamschen schrijver Felix Timmermans: „Over en uit Pieter Breughel," een lezing van nieuw werk. Met ingang van 1 Mei a.s. zal het buffet van den Haarlemschen Kegelbond worden verpacht aan Gebr v Looy De „Staatscourant" bevat de statuten van dc Algemeene Boek-, Muziek- en Kunst handel Edward Joris, alhier. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand Opgave ran; OPTICIENS FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen verricht in den morgen 23 Maart. Hoogste Barometerstand 775.2 m. M. te Scilly. Laagste Barometerstand 747.5 m. M. tg Seydisfjord. Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 Maart. Zwakke, later matige, wellicht toenemen de zuidwestelijke tot westelijken wind, half tot zwaarbewolkt of betrokken, aanvankelijk weinig of geen neerslag, iets zachter. Naar wij vernemen, zal zeer waarschijnlijk de zetel van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur mettertijd gevestigd worden in het Brongebouw. Ongetwijfeld zou dit een waardige verblijfplaats voor Bloem bollencultuur zijn. In ons nummer van Zaterdag heeft men in een raadsstukje kunnen lezen, dat B. en W. van Haarlem van oordeel zijn, dat de Maatschappij tot Exploiiatie van Stualwater- brcnr.en. aan wie het Brongebouw «toebe hoort, niet meer voldoet aan de erfpachts- voorwaarden, waarop de gronden in het Frederikspark zijn uitgegeven. ?Iou dit inderdaad het geval zijn, wat wel licht nog nader door scheidslieden zal moeten worden uitgemaakt, zooals ook door B. en W. in hun raadsstukje word topgemerkt, dan zou ook de concessie, waarop dc gron den in erfpacht zijn gegeven vervallen en zouden de gronden weer in eigendom komen aan de gemeente. De opstal zou dan waar schijnlijk tegen een nader te bepalen prijs door dc gemeente Haarlem worden over genomen. Zou dit eenmaal geschied zijn, dan zou het Brongebouw, dat, tusschen twee haakjes gezegd, grondig gerestaureerd dient te wor den, aan de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur worden aangeboden, om daar haar zetel te vestigen. Zaterdagmiddag had in de spreekkamer der Eerste Doopsgezinde School aan het Heiligland de jaarvergadering dezer Hulp bank plaats. De heer Ed. A. van Bilderbeek, directeur secretaris bracht een nauwkeurig verslag uit van het in het vorig jaar gepasseerde. Met weemoed werd een dankbare hulde gebracht aan den overleden Directeur-Voor zitter, den heer F. W. Fick, die zoovele jaren met ijver en toewijding het directeurschap had waargenomen en in Februari het aard- sche leven verliet. De directie was bij de ter aardebestelling te Heemstede tegenwoor dig. Daarop bracht de heer R. Luyten hef financieel verslag uit. Er kwamen 15 nieuwe inleggers 1 Januari 1925 waren er 78 spaar boekjes. De directie schreef dit toe aan de hooge rente, die in 1924 zelfs 4,8% bedroeg. Het saldo op 31 December 1923 bedroeg 60051.80; geplaatst in 1924 f 14781.26; totaal f 74833.06; teruggevraagd in 1924 f 19196.21; saldo op 31, Dec. f 55636.85; aan rente gekweekt in 1924 f 2886.31; sa men f 58523.16 af te trekken 2% van 't rentebedrag voor niet N.O.G.-leden f 11.03; saldo f 58512.13. Er werd f 4414.95 meer teruggevraagd dan geplaatst. Het saldo liep f 1539.64 terug. Aan rente werd f 2825.87 bijgeschreven; het rente-tegoed bedraagt f 105.09. De on- kostenrekening beliep f 18.44, aan inleg- en terugvraagbriefjes en nieuwe spaarboekjes werd f 4.30 ontvangen. De rekening en verantwoording was reeds door de commissarissen de heeren Dr. J. M. F. Sterck en Dr. Elsinga gezien en in orde bevonden en werd door de vergaderde deelhebbers bij acclamatie goedgekeurd. Besproken werd verder de vervanging der heeren Fick en Doyer. Aan het slot werden de Directie eenige woorden van hartelijken dank toegesproken voor den onvérflauwden ijver en trouw. Zoon, dochter en verloofde in arrest gesteld. Zaterdag werd bij dc pobtie le IJmuiden aangifte gedaan door zekeren D. S„ van poging to! vadermoord. Dc politie trok on middellijk op onderzoek uit. Ten huize van S., aan de Visseringstraat, heeft men ge tracht den vader van het leven te berooven door ijzervitriool in een ketel met water te doen in de hoop. da! de vader hiervan koffie zou zétten en aldus het vergift nut tigen, Dë opzet is evenwel mislukt. Door de politie zijo aangehouden de 15- jarige dochter M. S., haar verloofde, de 21-jarige M. P. de R. en dc zoon, de 20-jarige G. S. De aanleiding tot deze daad is huise. lijke twist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1