Nagekomen Berichten. I HET BRONGEBOUW. MUZIEK. burgerlijke stand DE SPAURMEBANK 1 981B/|« MARKTMIEUWS. 1 Lconactle aan de Werf „Conrad" Pe Pastoor J. M. A. Bots. Aanrijding. De nieuwe bestemming. Is een excavateur een bagger machine. Te water. De annexatie. Motorongeval. R. K. Dioc. Boerenbond. Belangrijk bezoek. I VOOR DEN POLITIERFCHTER. SCHOTEN. HEEMSTEDE Wisselkoerse n en k oersen van Bankpapier. OVERVEEN. Amsterdamsche Veemarkt. Pastoor F. X. W. Bult f Tsjechen en Duitse hers. De strijd om het presidentschap. Valscie munters te Rot terdam gearresteerd Het Tacna Arica plebiscit. Verliezen in den graanhandel. '1 i 11 I t Omtrent deze poging tot vadermoord te IJmuiden, vernemen wij nog het volgende: Deze misdaad is een gevolg vin groot drankmisbruik. Het gezin van S. leelde reeds langen tijd zeer ongelukkig. De kinderen, er zijn er zeven, hebben een voor een de ouderlijke woning verlaten en kort geleden is de man van zijn vrouw gescheiden. Za terdagmorgen wilde hij een ketel water ne men, die sinds eenige dagen niet meer in ge bruik was. Hij bemerkte in die ketel eenige steentjes en bij nadere beschouwing kwam dit S. verdacht voor Hij beslpot aangifte te doen bij de politie, wat Zaterdagmorgen, om 10 uur geschiedde. De politie bemerkte al aanstonds dat hetgeen in de ketel zat ijzer vitriool was. Zij stelde onmiddellijk een uit gebreid onderzoek. De politie bleek, dat de 15-jarige döcbtei M S. des Woensdags door verbreking van een ruitje in dt keuken was geweest De politie toog naar Amster dam. waar de familie woont M. S werd aangehouden en het toeval wilde, dat juist de zoon G S kwam aanloo- en, toen deze airestatic geschiedde. Ook ij werd in hechte/is genomen daar de po litie gebleken was, dat G S ijzervitriool in zijn zak had gehad Op het politiebureau te Amsterdam bleek G, S. nog in het bezit te zijn van eenige stukjes. Ontkennen was dus onmogelijk en weldra vielen beiden door de mand. De zoon schijnt hc4 geringste aandeel in deze misdaad te hebben- Het meisie had het ijzervitriool bij een drogist te Velseroord gekocht, op aanraden van haar verloofde die dit eên afdoend middel achtte. Woensdagmiddag om 5 uur is bet meisje ie keuken b:nnengedrongen en heeft ijzer- fitriool in de ketel gedaan Beide verdachten werden naar IJmuiden vervoer'1 en reeds om 5 uur Zaterdagavond zat er. beiden te IJmuiden achter slot en gren del. Intusschen zocht de politie naar de an dere medeplichtige de R. te Velseroord. Deze werd om 10 uur Zaterdagavond in de Oranjestraat te IJmuiden gearresteerd. Dc.verdech4 - worden ve-mó-delük mor gen voor den Officie» van Justitie geleid. Een hr'szoeking heeft pleats gehad en de ketel is in beslag genomen. Zooals reeds gezegd was het gezin van S. door drank misbruik zeer ongelukkig en dc dochter meende door haar vader uit den weg te ruimen van Je ellende verlost te zijn. Van de zijde dsr Combinat'e van Metaal- Imv.erkers wo-dt het volgende bericht: Vriidag j.l. werden de volgende loonsvoor- slellrn aan de Directie gedaan. 1. De loonen van hen, die 20 jaar en ou der zr'n worden met 6 cent per uur ver hoogd. 2. De loonen van hen. die jonger dan 20 jaar rijn. worden met 3 cent per uur ver hoogd. i Verder is een conferentie aangevraagd tot nadere toelichting dezer voorstellen. -Men schrijft ons uit Hillegom: Zoo zachtjesaan komt de tijd, dat Hillegom en omstreken prijken op hun schoonst Ware iet niet, dat sneeuw en vorst der vorige week remmend op den groei der bolgewassen hadden ingewerk' dan zouden reeds voor Paschen de Hyacinthen de lucht met hare heerlijke geuren en rijke kleuren hebben vervuid Toch kunnen we nog terdege spre ken van een vroeg vooriaar Het is buiten kijf, dat de Paaschdagen hier in 't bloemen- land bijzondere feestdagen zullen zijn. 1 hans reeds staan de lieve crocussen in bloei, zoodat de natuurliefhebbei reeds ge nieten kan van de buitenweclde, thans reeds schamen zicb de mooie gele Narcissen niet, hun mooie bloemen den belangstellenden te loonen, maar ook later, de geliefde hyacin then hun kleuren reeds zien en wachten met ongeduld op de koesterende zonnestralen, die het groeiproces zoo duchtig verhaasten Voor eenige jaren was men dan ook reeds druk bezig geweest de snijbloemen te ver» zenden naar Duitschland en de Scandina vische rijken én zouden de Hyacinthen vol gen. Zij zijn in groote mate de propagandisten van het vak geweest, totdat terecht of ten onrechte het vete over die verzending werd uitgesproken en daardoor aan de verzenders de boterham werd ontnomen. Gelukkig heb ben deze menschen wier getal vrij aan zienlijk was, in het vak dat allen brood of welvaart of weelde schenkt getracht zich op andere wijze eer bestaan te -verzekeren. De benden en vakvereenigingen zijn verder' gegaan en met zware boete wordt thans het plukken en verzenden van Hyacinthen ge straft, zoo zelfs dat vreemdelingen een toer hebben, zicb een bloeroensouvenir van hun bezoek aan het blcemenland te verschaffen. Wat was het tcch een gezellige tijd, toen we de knusse verkoopertjes met de ruiker tjes zagen marchandetren en langs de tafel tjes der etende ol drinkende groepjes zagen gaan. hun geurige waar aanprijzend aan een ieder! Dat behoort nu tot hel verleden, althans 'n die mate zooals zulks vroeger gebeurde; naar gebleven is het drukke bezoek van duizenden vreemdelingen die weer en weg en zelfs guurte trotseerden om te komen zien, wat alleen dan tusschen Haarlem en Leiden is te aanschouwen Trein en tram en autobus en fk£> en motor en auto alle cischen hun aanoeel in den buit De zaken- mcnschen rekenen op dat bezoek en trach ten het de gaste:, door aller handen hulp zoo prettig mogelijk te maken wetende dat het slechts enkele uren zijn, waarop de massa binnen komt stormen, ten einde Jen inwen- digen mensch te veisterken Wat ook ver anderde, dat bleef ongerept en al is ook in die weken hei weer een machtige fac tor tot vermeerdering van bezoekers, hon derden laten zich door minder gunstig weer niet afschrikken Zoodra de tweede helft van Maart geko men is, wordt via de dagbladen poolshoogte gehouden hoe hel met der, stand der Bloe menvelden is, ifameis men wil die tijd niet laten voorbijgaan, zonder een reisje naar de schoone velden En zeker mogen we zijn, dat 1925 in dezen niet het slechtste figuur slaan zal! De groote tentoonstelling te Heemstede is daar, om het aantal bezoekers te verdub belen of erger en honderden, die nog nim mer in deze streker voor dit doel kwamen, zullen thans door een attractie meer, w e 1 komen. Wijzen we erop (een volgende keer geven we de mooiste wandelingen) dat bij velen nog de waan bestaat, dat er D E bloemen- zondag is Dit is een dwaling. Sinds lang heeft zich de cultuur zoodanig gewijzigd dat er een blóeiperiode is, dat niet alles tegelijw bloeit, dat men meermalen naar hier dient te komen indien men volop genieten wil van de bloemenweelde. We komen op deze uit eenzetting daarom noodzakelijkerwijze nader terug. Tot dan dus! Zeer tot ons leedwezen vernemen wij, dat le Pastror van Assendelft, de Z. E. Heer J. M. A. Bots. die rdeds eenigen tijd lijdende was, in dc Mariastichting te Haarlem is op genomen en aldaar van de H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. Zijn Ecrw is lijdende aan een hartkwaal. De toestand van ZijnEerw. is thans naar omstandigheden goed. Zondagmiddag stond op de Amslcrdam- sche vaart een auto. Een zesjarig jongetje was, even aan de andere zijde van den weg geweest en keerde weer naar de auto terug, toen een motorrij» de- na^er4» en het knaapje overreed. De k'-'-'e bekwam een lichte wonde aan den lin' crwang. Hij werd door een lid van E. H. B. 0, - erbonden. In aansluiting op hétgeen op de eerste ..agina omtrent de eventueel nieuwe bestem ming van het Brongebouw gemeld wordt, kan neg het volgende worden medegedeeld: Ook indien de gemeente Haarlem in het ongelijk gesteld zou worden, is de kans niet gering, dat het Brongebouw toch de zetel van Bloembollencultuur wordt. Immers, met goedvinden van het gemeen tebestuur van Haarlem heeft de Maat schappij tot Exploitatie van Staalwater- bronnen de exploitatie van de bron over gedragen aan de Victoria-bron te Amster dam. Deze concessie eindigt in 1927 en kan niet worden vernieuwd zonder mede werking van Haarlem's gemeentebestuur. Het ligt in geen ge\al in de bedoeling van dit bestuur, die medewerking te verleenen en ook In dat geval zou de kans groot zijn, dat het Brongebouw aangeboden zou kun nen worden aan de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De aannemer D. Blankevoort Dzn., te Bloemendaal, was indertijd verbaliscerd ge worden wegens een z.g. overtreding der Arbeidswet. Het betrof de vraag of een excavateur, I d.i. een machine welke de duinen afgraaft en als ccn baggermachine werkt, ook als zoodanig kon worden beschouwd. Dc ar- I beidsinspcctie meende van niet en maakte proces-verbaal op wegens het over tijd la ten werken, daar het baggerbedrijf wel ver gunning had om baggermachines te laten werken na bezette tijd, doch niet voor deze machine. De kantonrechter was het hiermee eens en al beriep beklaagde er zich op dat door de arbeids-inspectie te Amsterdam geen aanmerking werd gemaakt, dus geen ver schil werd gemaakt tusschen een droge en een natte baggermachine, %r volgde toch een ve»oordeeling:, 72 dagen voorwaardelij ke hechtenis met een proeftijd van 2 jaar Van dit vonnis ging beklaagde in appèl. Bii de behandeling voor de Haarlemsche rechtbank zette de verdediger uiteen, dat hier van niets anders dan baggerbedrijf sprake was Dc rechtbank ontsloeg beklaagde van alle rechtsvervolging. Zaterdagmiddag te kwart over 2 is dè schuitenvoerder T. N„ wonende te Heem stede. in het water aan den Kinderhuis singel gevallen, doordat de vaarboom van zijn schuit bleef vastzitten. Hij is door een voorbijganger met een reddingshaak van de Ziilbrug weder op het droge gebracht en vervolgens naar zijn woning vervoerd. NAMIDDAGCONCERT H. O. V. Met de altzangeres Henriette Hess gaf het orkest der H. O. V een concert dat naast een deel uit Mahler's vierde symphonie ons diens „Lieder eines fahrenden Gesellen" bracht, en twee van Wagners „fünfi Gedichte n.l. Nol en 5 „Der Engeh" en „Tr aume." Twee Wagnerstukken vulden verder het programma, dat bij de niet overtalrijke toe hoorders een gunstig onthaal vond. Over de kwestie of deze Mahler-cyclus moet gezongen worden door een vrouw, zul len we maar niet veel woorden gebruiken kan een zangeres de stemming dezer liederen „ungetrübt" weergeven, dan zal men haar zeker dankbaar zijn. Zij zal dan hebben te beschikken over een volumineus geluid, dat zich in de orkestpartituur heeft te voegen als een altpartij in het strijkkwartet. Een mooie donkere mezzo of een echte onvervalschte altstem doen hier zeker wonderen, waarbij men zich over het feit dat de tekstwoorden eigenlijk aan den man zijn in den mond ge legd, niet heel druk zal maken. Henriette Hess nu beschikt over een zeer volumineuse altstem, die het vermogen be zit, in groote homogeniteit te gaan met de instrumentale stemmen. Op dit punt is 't niet onaardig, te wijzen op Wagners lied „Tr au me" waar deze klankeigenschappei tot zeer bijzondere uitwerking aanleiding waren. Waar de toonproductie nu niet het gevoel wekte, van onder den invloed te staan van nevenbedoelingen waar zij ook niet werd ontsierd door accent-aandikking, onartistieke portamenti of andere storende bijkomstig heden, daar kon men van deze zangstem zeer genieten. Al te veel echter was het zingen van Hen riette Hess in strijd met de bedoelingen van Mahler, die soms een viervoudig pigpo voor schrijft om. den draad van het ragfijn stem- menweefsel ongerept te behouden, de teere lyriek niet te schaden. Ook rythmische fijn heden dienen met de meeste nauwgezetheid te worden in acht genomen. Niet zoozeer be doel ik de tempowisseling in 't eerste lied als wel in no.4 't gescheiden houden van zang-en orkestpartij (b.v. bij „die haben mich in die weite Welt geschickt".) Een veelvuldig uit het hoofd voordragen doet licht onjuistheden ontstaan en wij mogen aannemen dat Mahler, die veel en herhaaldelijk corrigeerde, recht heeft, om de uiterste nauwkeurigheid te zien in acht genomen. Resumeerende, zou ik als eerste en eenige oorzaak, die de hier aangestipte vijanden eener ongerepte schoonheid deden geboren worden, willen aanmerken de neiging der zangeres om aan haar onbetwistbaar kostelijk stemmateriaal een en al te groote expansie te geven. Daar zitten gouden schatten in deze stem, en edelsteenen van hooge waarde en ongewone grootte. De kleine steen, goed ge vat, heeft echter veelal een intensere werking. Op dit „goed gevat" wensch ik bijzonderen nadruk te leggen, en ik twijfel geen oogen- blik, of men zal, zoo zij in dit opzicht hare zangnaanier herziet, niet slechts zeggen Henriette Hess heeft een kostelijke stem maar veeleer zij is een kostelijke zangeres. G. J. K. Door de Anti-Annexatie- Vereeniging te ieemstede is eene openbare vergadering uitgeschreven tegen Dinsdag 24 Maart a,s. des avonds om kwart over 8 in Dreefzicht, tégenover hotel „den Hout". Bij informatie werd medegedeeld, dat door den voorzitter dezer vereeniging, den heer A. H. Baron van Hardenbroek van Ammer- itol, in deze vergadering een rede zal worden gehouden over de hangende plannen tot annexatie van een gedeelte van Heemstede en uitvoerig zal worden uiteengezet de beteeke- nis van splitsing der gemeente Heemstede en het noodlottig gevolg daarvan voor het overblijvende deel van die gemeente na deze amputatie. Verder zal in het algemeen worden behandeld het zeer betrekkelijk voordeel voor Haarlem bij annexatie van een gedeelte van deze gemeente en het groote nadeel voor de geannexeerden. Tenslotte zal door genoem den heer van Hardenbroek eene bespreking worden ingeleid over de gehouderi redevoe- ingen door de heeren Mr. Bomans en Kete laar in de vergadering te Haarlem op 17 Febr j.l. Naar werd medegedeeld zal in deze verga dering gelegenheid bestaan om van gedachten te wisselen. Zondagmorgen te kwart voor elf reed een motorrijder met een duorijdster, komen de van de Amsterdamsche vaart, in dc bocht naar de Oostvest. Bij het nemen van de bocht werd dc duo-rijdster zenuwachtig, waardoor de motor schommelde en de be stuurder het stuur kwijt raakte. De motor reed het trottoir op en botste tegen perceel Oostvest 74. De duorijdster viel met een pols door een ruit. De bestuurder van den motor en de duo rijdster werden door een lid van E. H. B. O verbonden, waarna zij hun weg konden ver volgen. Een vergadering van den R. IC Dioc. Boe renbond werd Woensdag 1.1. gehouden. Dè heer Paardekooper opent de verga dering met den Chr groet en heet dc aan- I wezigen welkom In zijn openingswoord wijst hij op een bericht in de pers. dat het voorstel tot afschaffing van den zomertijd zeer ongunstig is ontvangen bij de leden de Eerste Kamer Dc geestelijk adviseur merkt op. dat men aan deze losse persberichten niet al te veel waarde moet hechten. Spr zou het toch wel wat erg inconsequent vinden, indien de Eerste Kamer, nadat op haar verzoek de regeering een zoo positief voorstel heeft ge daan, hetwelk met een geweldige meerder heid door de Tweede Kamer is aangenomen totaal te negeeren Besloten wordt, toch den Ned Boeren- en Tuindersbond te verzoeken alsnog po gingen aan te wenden om ook bij dc Eerste Kamer op afschaffing van den zomertijd aan te dringen De heer Van Baar, secretaris, leest de notulen voor van de vorige jaarvergade ring, die ongewijzigd worden goedgekeurd, doch de kortzichtigheid van vele leden, heeft deze actie voorloopig doen mislukken. Het besluit van den veeartsenijkundigen dienst-, ten opzichte van de genomen maat regelen, inzake den uitvoer van vee naar Italië wordt met ingenomenheid begroet. Het verzcek van den R. K Dioc Bond van Melkveehouders om een bijdrage in de gemaakte kosten over 1724 wordt afgewe zen, maar besloten wordt het batig saldo 1924 te doen strekken ten behoeve van den L. T. B. Aan de beurt van aftreden waren de hee ren Verkley en J. de Jong; beiden werden in hun functie herkozen. De verlies- en winstrekening, die met een batig saldo van 249.75 sluit en de be grooting werden goedgekeurd. De geestelijk adviseur richtte een aan moedigend woord tot de vergadering om toch in eigen omgeving propagandist te zijn, Spr. wijst op Brabant in verband met dc actie van den R. K. Jonge Boerenbond. Het pittige jaarboekje van Rector van Kessel toont aan, wat deze jonge garde, de toe komstige leiders van den N. C B.. met hun jonge organisatie al hebben bereikt. Spr- vraagt de ouderen om toch vooral den ion- geren het besef bij te brengen van de nood zakelijkheid van organisatie. Hij dankt den beer J. de Jong voor zijn bereidwilligheid om met behulp van zijn zoons en eenige vooraanstaande graanbou- wers het Keuringsinstituut in bescheiden vorm op de been te brengen Het Keuringsinstituut afd. Tuinbouw stelt hij ten voorbeeld, dat onder leiding van den heer Jac. Groen tot grooten bloei is ge komen. Met klem dringt hij aan tot deelname in de rentelooze leening van den L. T. B. Uit voerig zet hij den toestand der financiën uiteen, waaruit blijkt, dat spoedige hulp noodzakelijk is. Bij de rondvraag vraagt de heer Bakker, of van Overheidswege geen keuring kan worden bewerkstelligd op granen en vee voer. In de practijk blijkt, dat hierin zoo enorm geknoeid wordt. De boeren worden in hun bedrijf bemótilijkt door allerlei keu ringsdiensten, doch de handel gaat in deze vrij uit. De secretaris wijst er op, dat de Ned. Boeren- en Tuindersbond nog niet lang ge. leden de regeering heeft verzocht om in overleg met de organisaties de wet tot be strijding van bedrog in den handel in mest stoffen, zaaizaden en veevoeder, te wijzigen in zoodanigen vorm, dat zij werkelijk aan het doel beantwoordt. De voorzitter wijst op het recht, pm de analyse van de gekochte artikelen te ci schen. Verschillende afgevaardigden wijzen op de goede waarborgen, die de Handelsraad van den L. T B. biedt. Van bijna alle artikelen wordt analyse getoond en geivaarborgd, en klachten ko men bijna nooit voor. Uit besprekingen blijkt, dat de Handelsraad het volle ver trouwen van de leden heeft teruggewonnen. Door denzelfden afgevaardigde wordt ge wezen op de hooge kosten van hoefbeslag. Na mededeelingen van den heer J. de Jong over de. resultaten van een Coöp. Smederij in de Haarlemmermeer voelt de vergadering wel om dit punt in nadere over weging te nemen. De heer Stadegaard wenscht dit in overleg te doen met de Holl. Mij. van Landbouw. Besloten wordt, waar de prijsverschillen van hoefbeslag tusschen de Coöp smederij en particuliere smederij varieeren van f 3 tot f 5, in samenwerking met de Holl. Mij. van Landbouw, bij den Ned. Smedenbond aan te dringen op vermindering van ta rieven. De heer Stadegaard vraagt inlichtingen omtrent de mollenwet. De voorzitter deelt mede, dat 8 provincies zich voor behoud van deze wet hebben verklaard. Hij is van meening, dat deze wet tamelijk veel vrij heid geeft, om de verdelging van de mol op eigen landerijen ter hand te nemen. Dezelfde afgevaardigde vraagt, of er van wege de organisaties kan worden geprotes teerd tegen de riikssub'die van een millioen aan de Olympische Spelen. Besloten wordt dit in het Hoofdbestuur van den L. T B. te bespreken. Verder worden door den heer Stadegaard eenige voorbeelden aangehaald, die wijzen op de noodzakelijkheid van ongevallen ver zekering De heer v d. Berg vraagt, of men het or gaan niet kan verbinden met den R. K. Boerenstand. De geestelijk adviseur merkt op, dat door hem reeds in dien geest is geijverd, doch alle pogingen strandden, bij gebrek aan fi nanciën: wellicht dat een weg kan worden gevonden om bet blad om te zetten in een maandblad. De voorzitter wijst nog op het groote voordeel op het aanfokken van t. b c.-vrije koeien Met eenvoudige middelen is dit te berei ken, n 1. de kalveren te voeden met de melk van t. b c -vrije koeien; deze kalveren in den winter van de andere beesten verwij derd te houden Hef is een bijna onfeilbaar middel om t.b.c.-vrij vee te verkrijgen, wat door aankoop een practische onmogelijkheid is. Hij geeft den veehouders in overweging dit middel in practijk te brengen, Na een kort woord van dank voor hef welslagen dezer vergadering wordt met den Chr. groet gesloten. ter, wat hij-moest, antwoordde S. dat aan den Dijk nog publick in een hem bekende verlofzaak vertoefde. De veldwachter kreeg echter den indruk dat S., die nu juist niet geheel nuchter was, deze handelwijze pleeg de, om een zekere wraak tegen de politie te koelen .waarom hij hem dan ook den volgenden dag proces-verbaal aanzegde. Donderdag moest S. voor den kantonrech ter te Purmerenë verschijnen, alwaar een getuige, die S. in den scheerwinkel bad aangetroffen verklaarde, dat bek!, niet ge heel nuchter was en gezegd had, dat baven- genoemde politieman maar eens uit zijn bed moest Ook bad getuige nog tegen bek! gezegd, da: hij het niet moest doen Wegens het maken van nachtrumoer aan den openbaren weg werd S. overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 5 boete of 5 d. hechtenis Gemeld wordt, dat gedelegeerden van buitenlandsche bonden, tijdens de wereld kampioenschappen hier te lande, o.m. ook een tocht van Amsterdam naar Zandvoort zal worden aangeboden. Op de heenreis zal het gezelschap door het gemeentebestuur van Haarlem ten stadhuize worden ontvan gen, nadat dit bestuur een bespeling van het beroemde orgel in de St. Bavo en een be- Te Zandvoort wordt een lunch aangebo den Ten Zandvoort wordt een lunch aangebo den door de Mij. het Nederl. Sportpark. De burgemeester van Haarlem heeft het Gem aangeboden lidmaatschap van het eere-co- miié voor het U. C, U.-congres en de we reldkampioenschappen aanvaard. Bonbons. Voor den politierechter stond hedenmor gen terecht J. W. B. te Haarlem, Hij was winkelier te Haarlem en kocht van een zekeren K. G. eigen gemaakte bonbons in verschillende verpakkingen, dan eens van Droste, dan West Indische, dan van Houten enz. Op een zekeren dag kwam een ver tegenwoordiger der firma y. Houten langs den winkel en zag bonbons, in een doos der firma 'van Houten, geprijsd voor 20 cent per ons. Daar hij wist, dat zijn firma bon- I bons voor zulk een lagen prijs niet ver kocht, ging hij den winkel binnen en kocht een ons uit de doos. Toen hij vroeg of het van Houtens bonbons waren, antwoordde de winkelier bevestigend. De vertegenwoordiger constateerde ech- ter, dat aan de onderzijde der bonbons de firmanaam niet voorkwam. De winkelier zeide, de bonbons dan uit de doos te zullen verwijderen. i Den volgenden dag kwam de vertegen- j woordiger weer langs den winkel en zag wederom de bonbons in de van Houten doos. Getuige G. verklaart in Schoten een werkplaats te hebben, waar hij bonbons maakt en deze in allerlei doozen, van an deren firmanaam voorzien, verpakt en ver koopt. Hij heeft ook aan B. bonbons gele verd in verschillende verpakkingen. B. wist echter, dat de bonbons door G. zelf waren gemaakt. De officier van justitie acht het feit be wezen en qualificeert het als oneerlijke me dedinging. Daarom eischt hij een boete van 100, subsidair 10 dagen hechtenis. Het vonnis van den politierechter luidt 60 boete, subsidiair 10 daden hechtenis. Een faillissement. J. W. M. D., brievenbesteller en sigaren handelaar te Heemstede, was failliet ver klaard. IJj had ">n V. sigaren gekocht, had verder achterst: e huurschuld en vele andere schulden. Toen het faillissement werd uitgesproken, had hij aan zijn curator niet medegedeeld, dat hij een som van 90.had betaald aan den sigarenfabrikant V., waardoor dus deze bevoordeeld werd. Hij bevoordeelde dus V, ofschoon hij wist dat er meer schuld dan actief was. De officier wilde verschillende verzachten de omstandigheden in aanmerking nemen en hij vraagt een gevangenisstraf van 26 dagen met aftrek van preventieve hechtenis, welke 26 dagen den tijd zijn, dat bekl, in voorarrest heeft doorgebracht. De verdediger, mr, de Rijke wijst er op, dat, wanneer beklaagd^ veroordeeld zou worden, bij zijn Rijksbetrekking zal moeten verliezen. Beklaagde heeft gehandeld uit on wetendheid en hij staat ook terecht als ge volg van zijn onwetendheid, niet als gevolg van schuld. Daarom vraagt pleiter vrijspraak, subsidi air verwijzing naar de terechtzitting der Rechtbank. De politierechter acht het overtuigend be wijs van schuld niet bewezen en spreekt daarom beklaagde vrij. Bedriegelijke bankbreuk. J. v. B., koopman te Schoten, had aan het .faillissement, dat van hem was uitgesproken een 500-tal sigaren onttrokken. Daarvoor stond hij terecht. De politierechter merkt echter op, dat de ondergrond der zaak het feit is, dat de zoons van beklaagde na het faillissement bedragen inden bij debiteuren. De Officier van Justitie vraagt wegens be driegelijke bankbreuk 3 maanden gevange nisstraf. Het vonnis luidt 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaren. Overleden: 20 Maart: J. P Oudolf, 74 jaar, O-atijest aat. 20 Maa»"t. A C Woestenbu g, 81 jaar, Hagestraat. 22 Maart:' J Veen Engelman, 88 jaar, Pietcr Kiesstr 20 Maart: H. W. Robin, 24 jaar, Spaarnwouderstr. Gc'-oren 20 Maa-t E !<o 1 v. Straaten z 18 Maart M W v. d. Bosch—»v. Dongen, z 20 Maart ,G. J. W. GeevenKleinhouf, z 20 Maa/!: G. A. RooseBeekelaar z 19 Maart: C Hom- mersenKlut, d 20 Maart. d. van H. DijkstraSlagmolen. d. van A W KleefBoschkef. 21 Maart, d van A. E. DurschLehnen. d, van W. P. de RooijUijtendaal, 2 zoons van E. M. WijdoogenReijnen. 22 Maart d. van M. MartineauBakker. d. van M. W. HetemBouwman. d. van J. H. v. SeggelenBousema. K. v. Burgde Oude. z. van F, RooiiHartman. GEMEENTERAAD. Een vergadering van den Gemeenteraad van Schoten wordt gehouden Vrijdag 27 Maart des avonds om half 8 uur ten Raad- huize. Onderwerpen ter behandeling zijn 1. Benoeming van een onderwijzeres aan s h-ol A 2 Idem, van personeel aan d n cursus in de Fransche Taal 3. Idem va een phatsvervangend-li 1 in stembureaux voor de verkiezing van leden van dè Tweede Kamer der Staten-Generaal, enz. 4, Voorstel, tot vaststelling van eene veror dening, a. tot verdeeling der gemeente in stemdistricten,b. tot aanwijzing van stemloka len 4. Idem, van Burgem. en Wethouders, tot ontheffing van bepalingen der Bouw verordening 5. Idem, tot ingebruikgeving van een schoollokaal aan de Sportvereni ging »Ons Genoegen" te Schoten 6. Idem, tot het aan hun college verleenen van een crediet voor het verleenen van steun bij wijze van verstrekking van werkkrachten aan de Vereeniging voor School- en Werk tuigen, te Haarlem 7. Idem, tot het ver leenen van het noodige crediet tot uitbrei ding van het schoolartselijk toezicht over de Willem de Zwijgerschool 8 Idem, tot het verleenen van een crediet voor verbetering van den Rijksstraatweg 9. Idem, tot ver lenging van den termijn voor ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen. 10. Idem, tot vaststelling van een zesde wijziging der algemeene politieverordening 11. Idem, tot vaststelling voor het Burgerlijk Armbe- Idem, tot vaststelling van a. een nieuwe Reglement voor het Burgerlijk Armbestuu'-; b. een nieuw Huishoudelijk Reglement voo- de Instelling C. een Instructie voor den Ar menverzorger d. eene verordening betref fende den Armenverzorger 12 Idem, tot verkoop van bouwgrond; 13. Ingekomen stuk ken en mededeelingen 14. Belastingzaken. DE RIJKSSTRAATWEG. Het is bekend, dat het Rijk voornemens is om den Rijksstraatweg vanaf de Schoter- boschstraat tot aan de Overtonstraat binnen kort te asphalteefen, en om den grond buiten de asphaltbedekking van een klinkerbe strating te voorzien. Ten einde ook voor de toekomst een zoo veel mogelijk afdoende oplossing te verkrij gen, heeft het Rijk na overleg terzake met B. en W. als voorwaarde gesteld dat de ge meente de trottoirs aan weerszijden zal bren gen op een breedte van 4 Meter. Dit is behalve voor het verkeer ook noodig om de noodige ruimte te hebben voor de ver schillende leidingen en geleidingen, welke, nevens de riolen, in het vervolg in de trot toirs een plaats moeten vinden. Volgens het rapport van den directeur van gemeentewerken, zijn de voor de ge meente aan deze verbetering verbonden kosten te ramen op f 6400. B. en W. vragen machtiging om de noo dige werken uit te voeren en daartoe het noodige crediet te verstrekken. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, een verzoek van het gemeentebestuur van Heemstede, om adhaesie te betuigen aan een adres aan de Koningin, nopens sa menwerking tusschen gemeenten, ter voor koming van annexatie, voor kennisgeving aan te nemen. Op een verzoek van de Nederl. Midder nachtzending Vereeniging, om een jaarlij k- sche subsidie uit de gemeentekas^ afwijzend te beschikken. Een verzoek van H, M. van der Meij, om schadevergoeding, wegens stremming van het verkeer in de Jan Gijzetlvaart, in handen te stellen van B. en W. ter afdoening. Een van het Burgerlijk Armbestuur ont vangen suppletoire begrooting, voor den dienst 1924, goed te keuren. Een verzoek, van de bouwvereeniging „St. Bavo", alhier, om garant te blijven voor een te sluiten eerste hypotheek op door haar te stichten 100 woningen op het dorp, in handen te stellen van B. en W. om advies. Personalia. Voor den Indischen dienst is bestemd dc heer F. Meier, als onder wijzer 2e klasse bij het Openbaar Euro- -eesch Lai!er Onderwijs. Burgerl, Stand. - Geboren: A. E. M. So- mersBorgers, d. H. C. Prins—de Kok, d. D. VergersWaalewijn, d, Overlèden: Jkvr. E. Snoeck Hurgronje, 18 j. C. J. van Dam, echtg. v. B. van dei- Weiden, 75 j. H. van Deursen. echtg. v, W van der Peijl, 73 j, C. B. Dech, wed. v J van Kampen, 83 j, S. Albers, 80 i. Bouw smederij. Door B. en W. is aan de heeren P. J. Coppens en P. J, de Groot vergunning verleend tot 't bouwen van een smederij met electrische drijfkracht, aan de Havenkade. Inmidels is reeds met1 den bouw begonnen. MEDEOEDEEL! DOOI< De Beurs opende heden iets flauwer. 438e NED. STAATSI OTERLT. Trekking van Maandag 23 IVVaart le k'as te U'st. Hooge priizen: 20136 6 20 000. 2812 f 200(1 17782 f 1500 10808 15800 20336 f1000. 3841 I«I27 20596 f 400 2307 3207 10766 f 20O 684 6687 813? 10125 100. v K HEDEN 5% Nederland 1919 98!5/lp 6% Nederland 1923 102 102 454 Nederl. 1917 9113/16 ■9113/i6 1% N.-L 1921 A. '02% '02% 6% N.-l 1923 D.. 101% 101% Holl Lloyd 6% Oude Vaart (32 dito Gem Ëigend 47 Mij „Nederland" 155 156 Scheepvaart-Unie 135 135 Rotterd. Lloyd 125 125 Paketvaart 147 147 70% 71% Holl Stoomboot 22 H V A. 497 496 Java Cultuur 364 365 Jurgens gew. 86 831/4 Koloniale Bank 190% 189% l dische Bank 1451/b 145 Cert Handel Mij 128 128% Resc dito 128% Phoenix 06 - Geconsolideerde 187 !R4 Koa Olie 394% 87% i U S Steel '23% Marine comm. |911/ ,/jd Vorstenlanden 166% 166 Actions id. 166% 166 i -rap Merc. Arg '5% 15% !29l/? 1 JU 3661/ 367 Senembah 388 387 350 350 A'dam Rubber 193% 198% Serbadjadi 222% 119% 121 Wai Sumatra 148 152 Dordtsche Petr 371 Southern Rails 89% 87 '47% 147 Anaconda 80% Wabasb 251/5 24% Comm Maxwell 4% 21 MAAR EERSTE LATER! KOERS KOERS BERLIJN 0 59 65 0,59 675 PARIJS 13 - .12.99 BRUSSEL 12 70 L2 70 WEENEN 0.35 353/8 LONDEN 11 98 11 97% STOCKHOLM 67.70 67 60 KOPENHAGEN 45 50 45 50 38 85 .3 90 BAZEL 48 35 48 33 NX/ YORK 2.50% 1.60% ROME e e t 10.20 10 20 Pi-'lzen »»n f if). 11 80 91 1.31 145 172 tof) 269 288 307 356 360 412 427 8.67 387 398 616 670 67? 917 987 1008 inno 1007 10?7 113= 1212 081 1008 1000 1007 1027 1139 1212 1.850 14! 0 1404 164? 1675 1730 1741 1808 1000 103?, 201 '100 2123 21.31 .7107 9170 9197 7939 9904 9988 ■>340 7.300 94?1 '497 9487 2907 9.327 7038 9087 9771 9770 9809 9002 ^070 70d8 3073 3114 3119 3100 39?9 3773 3970 339? 3904 330? 3330 Z3C9 3780 3303 3406 3839 3883 3683 3777 7774 7501 3.504 3910 3000 3000 7001 403? 4058 4?ao 4789 4331 4344 -5747 4340 4370 4371 4380 4484 4303 (OOR 4071 4077 4033 40 07 4700 4837 <1880 4003 8013 8(140 8087 3007 8130 =7 d4 tm 8908 8353 8900 3380 8342 8 zcq 33110 8470 3431 8440 9409 3810 ticts 8CCC 8 800 8878 8707 8517 8896 0015 0O17 0131 6170 6108 0901 6996 0418 0430 0870 6840 6098 67=7 0802 884.3 0909 0018 fiioO 0074 7096 7031 7040 7039 7000 7080 7108 7131 7136 71=4 7104 71oq 71n8 7933 7976 7'08 7300 7790 7390 7390 7338 7406 7444 7447 7318 7848 7887 7809 7096 7034 78=8 7748 7339 798fi 7903 7039 7084 007,q 800 0 soos 8191 8190 8147 8181 R70S 8377 9880 9690 0091 0910 0983 0300 0347 030? 0J39 0400 0409 0387 0=03 0800 0014 0034 0C89 0087 0679 0780 oonq 0O07 0008 10097 10139 10183 10180 10701 10310 1034O 10483 10818 10383 10814 10987 10507 10809 10010 10094 10O7S 11014 11040 11110 11100 11109 11909 1.13.32 11387 11900 11440 11450 11030 11730 11830 118 1 11873 11003 11014 11030 11004 11009 17084 13I8D 19190 17700 1"980 19334 19379 17708 19400 19480 19453 19704 19797 19837 19873 19578 1 9000 19030 1 9043 13097 13061 13007 13070 13101 13138 13310 13333 1333.3 13371 13438 13450 13401 13806 13337 13880 1.3388 1301.3 13639 1,3641 13738 13731 13738 13700 13784 13991 1 3893 13590 1 3607 13030 13000 13H07 14007 14044 14068 14004 14148 14107" 14779 14304 14318 14371 14300 1439? 14801 14004 14094 14607 14799 14740 14771 14770 14783 14919 14880 14803 14000 14071 18043 1317? 13731 18330 18381 13750 13744 18700 18402 18497 1 8404 18894 19=07 1.3.307 1 -f.cn 1.3000 18700 1 -800 13070 16100 16129 16142 1031? 10300 16379 16444 16408 16367 '6.801 10707 1078? 10933 16980 10800 16000 10047 10000 17008 17007 17111 17143 179.36 17703 17277 17318 17336 17380 17333 1730R 17410 17449 17473 17478 17396 17343 17614 17080 17083 17734 17839 17947 17861 17866 17004 17020 17000 17073 1700.3 19014 18039 1800? 19098 18131 18167 18910 18238 18371 18411 19801 1831? 19330 18610 18640 1873? 1878.3 1981? 18840 18848 1.8986 1,8000 1991.8 18927 18001 18008 10017 10647 10170 101 S3 10108 10238 10?Q7 10409 10=02 10637 106.33 10003 19708 10738 10761 10811 10980 10014 19017 19001 10009 90076 70086 20100 90127 70200 20237 20208 203.36 ?6414 ?n3.36 ?nss3 7002.3 2065S 20721 20732 207S4 2070O 20832 20937 Nog steeds veel liefhebsiers. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O. L, school, alhier, hebben zich 99 sollicitanten aangemeld. Wie zal nu de gelukkige zijn? Aangevoerd: 361 vette ^koeien 1.241,34; 1.10—1.24; 85—1.10; 160 melij- en kalf. koeien 350—550 79 vette kalveren 1-1.16; 841; 193 nuchtere kalveren 1019; 53 schapen 4555; 607 vette varkens Holl. eerste 8991; 8789; overzeesche en Gel- dersche 89—91; 87—89; 28 paarden 125—20C per stuk. ZWOLLE, 23 Maart. Hedenmorgen te half zes is te Gaanderen (Geld.) overleden, de Zeereerwaarde heer F, X. W. Bult, pastoor, aldaar. De overledene werd geboren te Har derwijk in 1866; studeerde te Culmborg en Rijsenburg en werd 15 Aug 1891 tot pries ter gewijd. In woord en geschrift wijdde hij zich aan de Katholieke arbeidersbeweging, het R.K. Vakbureau in het bijzonder. BERLIJN, 23 Maart. Fascistische Tsjechen hebben Zondag j.l. een aanval gedaan op het Duitsche Casino te Praag en mishandel, den de studenten. De Duitsche bevolking te Praag is verontwaardigd over deze gewei daad. BERLIJN, 23 Maart. De strijd om het pre sidentschap heeft gister in het geheele rijk zijn hoogtepunt bereikt. Groote massa-ver gaderingen én straatdemonstraties werden gehouden. Ongeregeldheden hadden niet plaats. Merkwaardig is het feit, dat Hinden burg en Wulle voor de candidatuur Jarres propaganda voeren. Bij een winkelier te Rotterdam kocht eèn vrouw eenige kleinigheden en betaalde' met een gulden. Nauwelijks was zij vertrokken, of het bleek, dat zij met een valsch geid- stuk betaald had. Men ging de vrouw na, die een pand aan de Haringpakkersstecg binnenging. De recherche werd gewaar schuwd en deze deed een inval in het per ceel waar zij aantrof den 36-jarigen bank werker M. M. en diens vrouw. Het tweetal werd gefouilleerd en bleek in het bezit te zijn van enkele valsche guldens. Tn een kast werd een volledige installatie aangetroffen voor het maken van valsche guldens en valsche rid»-'aalders. De ma trijzen waren van eer bijzonder metaal. In beslag werden genomen 23 valsche guldens met het jaartal 1923 Nog werden gevonden 3000 kwartjes, enkele dubbeltjes en cen ten, welke waarschijnlijk als kleingeld door het tweetal ontvangen zijn na de betaling met valsch geld. Man en vrouw hebben beiden bekend en zijn aan het Hoofdbureau van Politie in be waring gesteld WASHINGTON. 23 Maart. Generaal Pershing zal waarschijnlijk door Coolidgc aangewezen worden als leider van de com missie welke het Tacna-Arica plebcscit zal moeten verifiëeren. BOEDAPEST 23 Maart. In verband met de recente daling van de graanprijzen hebben een groot aantal speculanten enorme ver liezen geleden. De meelprijzen hebben tot nu toe geen overeenkomstige daling onder gaan. Men verwacht echter dat de meelfa briekanten binnen kort gedwongen zullaa zijn om hun prijs-politiek te wijzigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2