BRIEVEN UIT FRANKRIJK. n moord in den wereldoorlog. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Maandag 23 Maart 1925 .HET" ONDERWERP VAN DE WEEK. - De heftige debatten in de Fransche Kamer naar aanleiding van de in terpellatie over het manifest der Kardinalen. De Regeering heeft een zeer slechte pers. Bij de uitsluiting in Denemarken zijn ruim 100.000 arbei ders betrokken. Onder de Radio-berichten: De opvolger van Lord Curzon. Het vrou wenkiesrecht in Italië. Gem. buitenl. berichten. DE REDEVOERINGEN IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. BINNENLANDSCH NIEUWS. Steun-ambtenaren en molestatie. Rijkstelefoonaansluitingen. De Ned. R. K. Middenstands bond en de Weeldebelasting. Van het Hof. Het verplegingsbesluit. Het zilveren huwelijksfeest van het Kon. echtpaar. FEUILLETON. Waaraan het in den tegenwoordigen tijd ook moge ontbreken, zeker niet aan stof voor een correspondent in Frankrijk's hoofdstad. Naast politieke en economische onderwer pen die nu en dan een beschouwing vragen, Zijn er tientallen gebeurtenissen in het leven van een wereldstad, de moeite van een praat je waard. Wij denken daarbij niet aan de misdadigers kroniek die hier dagelijks de ko lommen der meeste dagbladen vult en die men beter zou doen, zoo spoedig mogelijk te schrappen, en door ernstige van alle sen satie bevrijde waarschuwingen te vervan gen. Want hoe noodig eeh waarschuwing en een scherp optreden zijn, bewijzen ons de reeks inbraken, geweldplegingen en beroo- vingen op den openbaren weg, die vroeger alleen aan de orde van den nacht, thans meer en meer zelfs aan de orde van den klaarlich ten dag zijn. Neen, als wij denken aan onder werpen waarin door onze Hollandsche lezers belang kan worden gesteld, dan gaat onze gedachte uit naar een hernieuwde wandeling over de terreinen der tentoonstelling van de coratieve kunst, waar de tijdelijke paviljoens zich haasten met Mei gereed te zijn en die wij dezer dagen opnieuw in gezelschap van eenige hooge autoriteiten hebben doorkruist. Wij zouden willen spreken over de merkwaardige opvoeringen in de „Vieux Colombier" on der leiding van den katholieken tooneel- schrijver-acteur Henri Gheon wiens persoon en werken ook in Holland de aandacht trekken over den Italiaan Pirandello die in drie schouwburgen te gelijk hoogtij viert, met „Chacun sa verité" „Vétir ceux qui sont nus" en „Henri IV", over het zoo belang rijke deel van de groote boulevards tusschen de „Place de la Republique" en de „Made leine", dat op het punt staat geheel te ver dwijnen met al zijn eeuwenoude herinne ringen, om den „Boulevard Hausmann" verder te kunnen doortrekken over.ja. over wat al niet. Zoo lag het deze week in onze bedoeling 'n brief te wijden,aan den ons persoonlijk zoo goed bekenden en sympathieken Pierre l'Er- mite, den geestigen en ijverigen Pastoor romanschrijver Abbé Loutil, wiens verfilmde roman „Hoe ik mijn kind gedood had", binnenkort in Holland zal worden ver toond. Maar ook dit voornemen zal ik tot later moeten uitstellen. Want het is mij deze week niet mogelijk over iets anders te schrijven, dan over de verklaring der kardinalen en bisschoppen waarvan de inhoud u bekend is en die van zulk een verstrekkenden invloed Zijn zal op de ontplooiing van den gods dienststrijd in Frankrijk. Niet dat deze ver oordeeling der leekenwetten iets nieuwes is. De Kerk en hare leidsmannen hebben steeds hun stem doen hooren tegen het „Athe ïsme", dat er aan ten grondslag ligt en ge wezen op de rampen die voor het individueele en maatschappelijke leven er het gevolg van Zijn. Maar tot nu toe werd voor Frankrijk nog nooit zoo duidelijk in het licht gesteld, wat de houding der katholieken ten opzichte van deze wetten zal moeten zijn. Het nieuwe is, dat er gebroken wordt met dien geest van lankmoedigheid, waarvan de hooge waarde nooit door de tegenstanders is gewaardeerd dat men niet langer genoe gen zal nemen met een verzachte toepassing van die wetten, maar onherroepelijk de af schaffing eischt. Het valt niet te ontkennen dat deze krachtige houding van het Fransche Episcopaat ook in katholieke kringen met,een zekere verassing is begroet. Men was al te zeer er aan gewend de te genstanders naar de oogen te zien, ter wille van den Christelijken vrede genoegen te ne men met een „Union sacrée" die „au fond" j niets aan het bestaan der onteerende wetten t veranderde, alleen den toestand dragelijk maakte. Die verrassing moge groot geweest zijn, niet minder groot is de vreugde in 't katho lieke kamp, nu het verlossende woord is ge sproken, dat ter linkerzijde als een oorlogs verklaring wordt beschouwd, maar in werke lijkheid niets anders is dan een antwoord op de uittartende uitdagingen der tegenwoor dige Regeering, die iedere poging tot ver zoening verijdelen. Zij, die den strijd het allereerst hebben aan gebonden, hebben wel het allerminst recht, thans de katholieken onverdraagzaamheid te verwijten. Luistert naar hun commentaar in de ver schillende dag- en weekbladen en gij zult be speuren, hoe onder de uitingen van gods diensthaat en geveinsde verontwaardiging een vrees ligt verscholen over dat bewust worden van de katholieke kracht in Frank rijk. - De ondertoon van allen is ongeveer deze „Laat ons voortmaken de oogst van onze on- geloovige levensbeschouwing binnen te ha len laat de tegenwoordige meerderheid zoo spoedig mogelijk de leekenwet in alle ge strengheid toepassenmorgen kon het wel eens te laat zijn." Juist in dat „morgen kon het wel eens te laat zijn," ligt voor de katholieken de over tuiging dat de overwinning hunnerzijds niet kan uitblijven. Want daaruit blijkt hoe de eenheid van de katholieken in de laatste maanden tot stand gekomen, tot een niet te ontkennen kracht is geworden. Een kracht waarop de Bisschoppelijke verklaring ten duidelijkste wijst, als zij het oogenblik voor de verdediging en de hervorming der ka tholieke vrijheidsrechten thans gunstig oor deelt. Zoo gunstig zelfs, dat 't voorbij laten gaan 'n verzaken zou zijn van de Goddelijke Voorzienigheid. Te vergeefs hebben enkele bladen ge tracht dit hoogst gewichtige document, niets anders eigenlijk dan een eenvoudige cate- chismusles gelijk kardinaal Dubois Zondag na de Vastenpredikatie van P. Sanson, in de Notré Dame verklaarde dood te zwijgen. Deze schijnbaar neutrale bladen waren ver legen met hun houding, daar zij de politiek der rechterzijde steunend, niettemin van een katholieke levensbeschouwing al zeer wei nig gediend zijn. Zij zijn gedwongen kleur te bekennen. En het verwondert ons niet zoo goed als algemeen de neutrale pers zich zien scharen onder het vaan onzer tegen standers. De rechtsche bladen met een over tuiging daarentegen zijn even krachtig in hun waardeering als de linksche in hun hart- grondigen afkeer. In „Palais Bourbon" en Luxemburg heb ben de Kamerleden en Senatoren der radi caal-socialisten hun hoofden bijeen gestoken om hun houding te bepalen. Moties van af keuring zijn aangenomen in hun partij-bij- eenkomsten en onder welken vorm dan ook deze Bisschoppelijke verklaring zal in 't Parlement ter sprake worden gebracht. In den Senaat vermoedelijk, als het ge zantschap bij Z.H. den Paus, waarvan dit college het behoud zal bepleiten, in behan deling komt. Nog nooit in de laatste 50 jaar is de schei dingslijn tusschen de christelijke en de athe ïstische levensbeschouwing zoo scherp ge trokken als thans. Er zal niet langer in Frankrijk meer plaats zijn voor hen, die zoo graag het thuis katho liek neutraal in het openbaar leven wilden toepassen. De Bisschoppen hebben gesproken. Zij hebben opnieuw de vaak vergeten woorden van Christus in herinnering gebracht „Wie niet voor Mij is, is tegen Mij." Vóór Hem zullen in de toekomst alleen zijn die tot het einde toe, zelfs tot en bitter einde, als het moet den strijd blijven voeren tegen een wetgeving en tegen een Regeering die steeds gewagen van de rechten van den mensch, maar in werkelijkheid deze niet waarborgen, omdat zij de rechten van God ontkennen. Parijs, 18 Maart 1925. 1 Mr. P. v. S. De interpellatie over het manifest der Fransche Kardinalen. Bij de financieele moeilijkheden, waar- tnede de Fransche regeering te kampen heeft en die voor de regeering van den heer Herriot te ernsiger zijn, wijl zij met het wantrouwen en de om politieke redenen zoo krachtige tegenwerking van de haute fi nance en de groote industrie heeft te reke nen, is nu in den laatsten tijd ook nog een duchtige clericale actie gekomen. Deze is uitgelokt door de regeering zelf, o.a. door haar plannen tot afschaffing van de ambas sade bij het Vaticaan. Het hoogtepunt van den strijd werd onlangs bereikt door het manifest der kardinalen. Toon en inhoud van dit manifest waren van dien aard, dat kar dinaal Dubois zich genoodzaakt zag in een nadere toelichting verzachting aan te bren gen en uiteen te zetten, dat men dit manifest geenszins als een oorlogsverklaring van de hooge geestelijkheid jegens staat en regee ring mocht opvatten. In de Fransche Kamer zijn er nu eenige dagen lange, heftige debatten over deze quaes- tie gevoerd. Debatten die vooral gisteren tot zeer onaangename incidenten aanleiding hebben gegeven. Bij herhaling moesten de discussiën worden geschorst, omdat de heeren van links en van rechts elkaar al te fel te lijf gingen en op zeker oogenblik zelfs kwam het tot een waren veldslag. De repu- blikeinsche garde kwam er bij te pas om een weerspannig rechtsch lid de zaal te helpen uitzetten, toen de voorzitter op hem de „censure avec exclusion" toepastte. Na beëindiging der debatten werd, zooals wij reeds meldden, een motie van vertrouwen aangenomen. Blijkens een Havasbericht luidt de motie van vertrouwen, welke de Fransche Kamer volgens Havas met 325 tegen 251 stem men heeft aangenomen, als volgt De Kamer bevestigt haar gehechtheid aan de beginselen der laïciteit, waarop de republiek de vrijheid van geweten der burgers en de vrijheid van godsdienst, neergelegd in de verklaring inzake de rechten van den mensch, heeft gevestigd. Zij is besloten het regime betreffende de scheiding van Kerk en Staat te handhaven, hetwelk alleen de heer schappij der burgerlijke macht waarborgt. Zij spreekt haar afkeuring uit over het be roep op het geweld, dat werd aanbevolen voor een agitatie op een tijdstip, waarop het land de grootste financieele en internationale moeilijkheden moet oplossen. Zij geeft uiting aan haar vertrouwen in- de regeering ten aanzien van het onverzwakt en loyaal toepassen der lekenwetten. De regeering heeft een buitengewoon slechte pers. De gematigde linksche bladen toonen zich ten zeerste verbolgen over de noodelooze beleedigingen, den Katholieken in binnen- en buitenland in het aangezicht ge slingerd. De geheele pers, behoudens dan de socialistische bladen en enkele kartelbladen spreekt over den ministerpresident en over den kamer-president met een waren afschuw en nooit hebben wij tegen een regeeringsper- soon zulke scherp afkeurende woorden hoo ren uitspreken. De „Figaro", constateert dat Herriot heel zijn rol van woordvoerder van den staat ver geten heeft, zegt, dat wel gebleken is, dat tus schen meerderheid en minderheid door den geweldigen haat, die gewekt is, het niet meer mogelijk is samen te werken noch elkander te zien en dit moet vroeg of laat tot kamer ontbinding leiden. Andere bladen wijzen erop, dat men te doen heeft ifiet de laatste stuiptrekkingen van het combisme en dat de weerzin, door het optreden van Herriot gewekt, het anti- clericalisme voor goed tegen den grond werpt. De „Avenir" wijst erop, dat een schouwspel zoo afzichtelijk als gisteren in lange jaren niet in de Kamer gezien was. De „Gaulois" trekt de conclusie dat het Ka merdebat bewezen heeft hoezeer de verkla ring van het episcopaat noodig was. Het christen-Frankrijk is in gevaar en het was voldoende de brullende, met vertrokken ge zichten huilende vergadering met haar drei gende gebaren en haar uitdrukking van woe de te zien om te begrijpen, welk een gif ge legen is in de groote woorden, die de secta- rischen gebruiken om de onzijdigheid te ver dedigen. De „Éclair" toont aan, dat het rel letje van gisteren geheel met voorbedachten rade geschied is. De patriottische organisaties doen heden avond een beroep op het volk om zich te ver eenigen tegen de dictatuur van de radicalen en socialisten. De presidentsverkiezing in Duitscliland. Terwijl de candidaten Jarres en Hellpach het land afreizen en redevoeringen houden, vergenoegen de andere partijen zich er me de de partijmachine voor de candidaten te laten werken. Marx denkt slechts eens in Keulen te zullen spreken. De soc. candidaat Braun heeft zich in een manifest tot de kie zers gewend, waarin hij pleit voor een verder arbeiden in het voetspoor van Ebert, terwijl hij als zijn doel aangeeft de ontwikkeling van van Duitscliland tot eenheidsrepubliek. De Pruisische crisis. Zooals wij reeds schreven, legde Marx een verklaring af, dat hij afziet van de vorming van een regeering. Indien Pruisen gedurende zoo'n langen tijd zonder regeering blijft, zoo schrijft de „Germania" dan treft de schuld daarvoor uitsluitend 'de D.-nationalen en de D.-volks- partij. Zij hebben de vorming ook van een buiten de partijen staande regeering totdus- ver verhinderd. Of het ambtenaarskabinet tot stand komt is nog onzeker. De reis van het Engelsche Koningspaar. Het Britsche koninklijk paar is hier aange komen. Het begaf zich aan boord van het jacht, dat morgen vertrekt. De toestand van maat- schalk French. Volgens een telegram uit Londen heeft de graaf van Yperen, die gisteren is geopereerd, een rustigen dag doorgebracht. Steun uit Rusland voor de stakende mijnwerkers in Nieuw Schotland. Uit Nieuw Schotland wordt gemeld, dat een arbeidersblad aldaar de ontvangst meldt van een bedrag van 5000 dollar van de Roode Vakvereenigingsinternationale en den al- Russischen mijnwerkersbond tot steun der stakende mijnwerkers van Nieuw-Schotland. In een begeleidend telegram uit Moskou wor den de mijnwerkers aangespoord te strijden tegen uitbuiting en onderdrukking het tele gram eindigt mei een „lang leve de interna tionale solidariteit der arbeidersklasse." Hongersnood in Zuid- Rusland. In de Zuid-Russische districten Cherson en Niko^ajew is de toestand wat de voedsel voorziening betreft kritiek. Men maakt melding vzn talrijke gevallen van scheurbuik en buikaandoeningen tenge volge van den hongersnood in het gouverne ment Odessa, waar 75.000 kinderen gebrek lijden. Dc uitsluiting in Dene marken. De Deensche werkgeversbond heeft gis teren besloten de bestaande uitsluiting uit te breiden door met ingang van 28 Maart uitsluitingen te proclameeren in Verschillende nieuwe takken van bedrijf, waarin onge schoolde arbeiders werken, alsmedê in het bouwbedrijf, de textiel-, de schoenennij- verheid enz. Er zullen aldus 100 a 110.000 arbeiders bij betrokken zijn. Het Deensche militaire budget. De Tweede Kamer van den Rijksdag heeft de derde lezing goedgekeurd van de leger- begrooting met de voorstellen va-.i den mi nister van verdediging waardoor op de uit gaven voor het komende jaar 7y2 millioen kronen wordt bespaard. Liberalen en con servatieven stemden tegen de voorstellen en daar deze partijen in de Eerste Kamer de meerderheid hebben wordt de beslissing der laatste met bijzondere belangstelling afge wacht. Arbeidsconflicten in Zweden. Er is overeenstemming bereikt in het stuwadoorsbedrijfde overeenkomst geldt voor alle havens. Het bemiddelingsvoorstel inzake het conflict in het electriciteitsbedrijf is door de besturen van werkgevers en werk nemers aanvaard, zoodat een beslechting zoo goed als zeker wordt geacht. EEN BUSTE VAN EBERT. De commissie voor de versiering van den rijksdag heeft principieel besloten het aan denken van den overleden rijkspresident Ebert te eeren door een baste van hem in het rijksdaggebouw te doen plaatsen. Een defi nitieve beslissing is nog niet genomen, aan gezien de Duitschnationalen zich hun be slissing nog hebben voorbehouden. De com munisten hebben zich tegen het plan ver klaard, alle andere partijen er voor. DE DUITSCHE SPOORWEG TARIEVEN. De Raad van Commissarissen van de rijks spoorwegmaatschappij heeft besloten de loonsverhooging van het spoorwegpersoneel niet, zooals aanvankelijk het plan was, te beantwoorden met een algemeene verhoo ging van de tarieven in het personenverkeer, doch voorloopig alleen de maandkaarten en de abonnementen te verhoogen. Het Lagerhuislid Harry Brittain zal een voorstel indienen om naar Amerikaansch voorbeeld aan de Lagerhuisleden toe te staan, hun redevoeringen desgewenscht, schriftelijk in te dienen, met dien verstande dat deze redevoeringen door de pers kunnen worden gepubliceerd op dezelfde wijze alsof zij in het parlement waren uitgesproken. De heer Brittain is n.l. van meening, dat vele leden alleen spreken om in de^plaatse- lijke bladen van hun kiesdistrict te worden gedrukt. In de toelichting tot zijn voorstel zegt hij, dat 60% der sprekers in het Lager huis Redevoeringen houden, waarop zij in het geheel geen antwoord verwachten en waarop dan ook nooit antwoord wordt gegeven, hetgeen de werkzaamheden van het Huis zeer pleegt op te houden. EEN BEDELAAR-MILLIONAIR. Te Genua is een bedelaar, Timeteo Odino gearresteerd, 68 jaar oud, die gedurende veer tig jaar bedelend zijn inkomsten heeft op gehaald. Meestal stond hij op de kaden bij de haven, waar de groote booten aankomen. In zijn huis werden 200.000 lires gevonden en gebleken is, dat hij een groot paleis te Genua bezit, een villa in de buurt en groote deposi-, to's in de „Banca di Roma" en bij het „Cre- dito". DE TORNADO. Blijkens een draadloos bericht wordt uit Chicago gemeld, dat de slachtoffers van den tornado door besmettelijke ziekten bedreigd worden. Er worden in allerijl deskundigen op het gebied van besmettelijke ziekten naar de geteisterde «treken gezonden. In Zuid- Illinois zijn op vele plaatsen stroomen en an dere waterbronnen door de dooden besmet. Het aantal dooden bedraagt tenminste 850. In den staat Illinois bedraagt het aantal dooden 650, in Indiana 99, in Tennessee 34, in Missouri 22 en in Kentucky 18. Te Mur- physboro, waar 300 personen gedood wer den, lijden 500 personen tengevolge van ver wondingen, terwijl er 800 dakloos zijn. Van alle kanten komt hulp opdagen. In sommige groote en kleine steden is er gebrek aan vol doende licht, water en brandstof. Er zijn veld keukens opgericht en duizenden worden door het leger en andere instellingen gevoed. Ge raamd wordt, dat er voor het steun werk vijf millioen dollar zal noodig zijn. Naast het halve millioen, door de wetge vende vergadering van Illinois gevoteerd, hebben zakenmenschen te Chicago eveneens een half millioen bijeengebracht. De tornado van Woensdag is de ergste ge weest sedert 1900, toen de stad St. Louis er door bezocht word. Er werden toen in den staat Missouri meer dan 1000 menschen ge-I dood. DE MIJNRAMP IN WEST-VIRGINIE. Blijkens een draadloos bericht zijn er vijf lijken gevonden in de mijn in West-Virginië, waar door een ontploffing 34 mijnwerkers bedolven werden. en restaurants moet worden afgeschaft, of althans teruggebracht tot op het niveau van die der winkels; dat verteringen beneden zeker bedrag be- hooren_te worden .vrijgesteld, subsidiair be doelde inrichtingen dienen te worden inge deeld in klassen met onderscheidene ta rieven; draagt het bestuur op, om die stappen te doen welke kunnen leiden tot verwezenlij king van dc in deze motie neergelegde ge dachten; en gaat over lot de orde van den dag. Te Amsterdam hadden vertegenwoordi gers van de afdeelingen van het Nat Verb, van Gem. Ambt., van dc R.-K. Ambtenaren, Chr. Ambtenaren en van dc Federatie van personeel in openbaren dienst, dezer dagen een önderhoud met den heer Jurrema, di recteur van het Armebezoek, ter bspreking van ht nemen van maatregelen ter beteu geling van het gevaar van molest, waaraan de ambtenaren van dienst der huiszittende armen bij de uitoefening van hun arbeid blootstaan van de zijde der steunaanvrji- gers. Aangedrongen werd om de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren een aan beveling te geven als onbezoldigd rijksveld wachter waardoor zij dc bevoegdheid zou den krijgen in gevallen van molest proces verbaal op te maken. Verschillende andere maatregelen werden besproken om het bru taal en onhebbelijk optreden van sommige steun aanvragers te voorkomen; o.m. werd nog er op aangedrongen te bevorderen, dat dc zwaarste straffen door politierechter enz. zouden worden opgelegd aan hen, die de ambtenaren in de uitoefening van hun func tie belemmeren. De directeur zegde toe, verschillende door de organisaties aangevoerde maatregelen ernstig te zullen overwegen. In verband met hel bovenstaande, ver neemt de Crt. van de Federatie, dat zij ter conferentie niet accoord kon gaan met de aanbevolen maatregelen, welke beoogden de ambtenaren tot onbezoldigd rijksveld wachter te maken en bij den rechter op zware straffen aan te dringen. Haar advies luidde o.m. om ten aanzien van dc armbe zoekers het rouleeringssysteem toe te pas sen, zoodat niet stedds dezelfde ambtenaren in dezelfde buurten hun werk te verrichten zouden hebben. Ook de doorvoering van dit systeem zal de directeur in nadere overwe ging nemen. Doorverbind™ gsrecht. Met ingang van 1 Juli a-.s. wordt het recht v;:n 25 per jaar. bedoeld in art. 27 sub. 2e lid van het Rijkstelefoonreglement 1919, teruggebracht tot 12.50 vt>or alle doorverbindingen (locale en interlocalel ten behoeve van politie, brandweer, doktoren, ziekenhuizen, waterschappen enz. waarbij het algemeen belang in veel sterkere mate betrókken is dan het particuliere belang van den doorverbondenc. Voor alle overige doorverbindingen is het volle recht verschuldigd. Donderdag j.i. is een algemeene vergade ring gehouden van den Nederl. R. K. Mid denstandsbond onder leiding van den heer G. J. C. Struycken, om tt vernemen het oordeel der aangesloten Katholieke stands- en vakorganisaties over het ingediende wetsontwerp tot heffing cener verterings- en weeldebelasting en om de houding te be palen van den bond tegenover het ontwerp. Na een klare en zakelijke inleiding van meer algemeenen aard door mr. Hubar, werd door onderscheiden algevaardigden de vol- strekle onhoudbaarheid van het ontwerp in zijn huidigen vorm bepleit. Het verzet' richtte zich vooral legen het feit, dat door dit wetsontwerp eenzijdig een speciale en ongemeen zware druk wordt ge legd op een groot deel van den middenstand, die toch al zoo diep gedrukt gaat onder de velerlei fiscale cn andere maatregelen, die den middenstand zijn opgelegd. Voorts kwam naar voren, dat op voor name onderdeden het ontwerp administra tie! onmogelijk kan worden uitgevoerd. Een en ander werd geacht te zijn een natuurlijk gevolg van de omstandigheid, dat bij de samenstelling van het ontwerp geen overleg is gepleegd met de georganiseerde groepen van vakkundigen. Dit werd te meer betreurd, wijl reeds ZOO dikwijls cn met zooveel aandrang is ver zocht bij het ontwerpen van wettelijke maat regelen vooraf voeling te houden met dc onmiddellijke belanghebbenden, wier voor lichting ook thans weer zoo dringend noo dig is gebleken. Deze en andere bezwaren werden neerge legd in de volgende motie: MOTIE. De Ned. R. K. Middenstandsbond in al gemeene vergadering bijeen op 19 Maart te Utrecht; gehoord de rapporteurs der aangesloten stands- en vakbonden, vooropstellend; dat verlichting van den druk der directe belas tingen aanbeveling verdient #cn dat de in voering ee'ner daaraan gepaard gaande zui vere weeldebelasting in beginsel niet ver werpelijk kan worden geacht; Betreurend: dat bij de samenstelling van hel inge diende ontwerp-weeldebelasting geen over leg is gepleegd met de betrokken organisa ties van vakkundigen; overtuigd, dat als gevolg daarvan het ontwerp in vele onderdeden administratief te eenen- male onuitvoerbaar is, in andere onderdee- len bovendien technisch onhoudbaar blijkt, en weer in andere onderdeden lijnrecht in gaat tegen het doel zelf (door te belasten artikelen, welke het ontwerp wel belasten wil), overwegende, dat de voorgestelde vorm van belasting heffing o de betrokken groepen van mid denstanders volstrekt eenzijdig een machtig zwaren druk legt, die noch in zijn aard, noch in zijn gevolgen kan worden aanvaard,! Fe Utrecht zijn bijeengekomen een groot dat onderscheidene in het ontwerp belaste aantal atgevaarcligden van Oranjevereenigin- artikclen. niet voor belasting in aanmerking gen m verband met het plan tot een hulde betuiging aan het Kon cehfpaar ter gele genheid van zijn zilveren huwelijksfeest. Op het stadhuis heeft burgemeester Fockcma Andreae bij een officiede ontvangst een toe spraak gehouden in de vergadering is mede gedeeld, dat de Koningin zich bereid heelt verklaard een huldeblijk te aanvaarden, doch dit huldeblijk mag niet met groote geldelijke offers gepaard gaan. Het voornemen bestaat aan te bieden een groot schilderij, voorstel lende de Koningin, den Prins en dc Prinses, geschilderd door een onzer eerste schilders. De lijst zal geheel gebeeldhouwd zijn en o.a. de wapens van het Kon. echtpaar, het rijk en de provincies vertoonen. Een album zal dc namen der besturen der Oranjevereni gingen bevatten. De burgemeesters van Amsterdam en Den Haag hebben hun medewerking toegezegd aan de plannen voor den Koninginnedag t« Utretlit. Het Kon. Echtpaar weer thuis. De Koningin en Prins Hendrik zijn Zater dagmiddag met den Parijschen trein van 4 u. 15 van hun verblijf in Zwitserland in de residentie teruggekeerd. Het koninklijk echtpaar werd op het perron verwelkomd door pinses Juliana. De vorstelijke personen, die in een open auto plaats namen, werden bij het wegrij den door een talrijke menigte hartelijk toe gejuicht. Op hun doorreis door België werden de Kcr.ingin en Prins Hendrik op het Gare dv Nord te Brussel begroet door den Koning en de Koningin van België, alsmede door Leopold met wie zij zich langen tijd onder hielden. Ook mei den Nederlandschen gezant' en diens echtgenoole had de Koningin een on derhoud. Daarna werd per extra-trein de reis naar Den Haag voortgezet. Een bespreking voor belanghebbenden. In *dc Zaterdag onder voorzitterschap van dr. Th. Hammes te Amsterdam gehouden bui tengewone vergadering van den Ned.- Bond voor Ziekenverpleging, werd het voorontwerp „Verplegingsbesluit" bedoeld in artt. 65 en 68 der Arbeidswet 1919. in behandeling geno men. De Arbeidswet zal eveneens op zieken- inrichtingen van toepassing worden ver klaard. De maximum arbeidstijd zal 10 uur dag cn 55 uur per week bedragen, en de dienst tijd 13 uur (bij nachtdienst 11 uur) per dag. De dagdienst mag niet vroeger aanvangen dan 6.30 uur v.m„ terwijl niet meer dan 14 dagen in 4 achtereenvolgende weken nachtdienst mag worden verricht. Na 514 uur onafgebroken diensttijd moet lal 54 uur rust worden verleend. Wekelijks moet een onafgebroken rusttijc worden gegeven van ten minste 36 uren o: van 66 uren in twee achtereenvolgende we ken. Eenmaal in de zeven weken moet de rustdag op Zondag vallen De bedrust moet ten minste 8 uren per etmaal bedragen, Dit voorontwerp werd uitvoerig besproken door dr. Mansholt, directeur van het Acade misch Ziekenhuis te Groningen, die een prae- advies had uitgebracht Het voorontwerp daalt z.i. veel te veel in details en het con trolesysteem zou zeer sterk kunnen worden vereenvoudigd. Hij achtte het verder o.a. gewenscht de vacanties alsnog le brengen op minstens 3 weken per jaar Hierop adviseerde de Directeur-Generaal van den Arbeid, de heer Zaalberg, die mede ter vergadering aanwezig was, het woord „Vacantie" dan alsnog te wijzigen in „rust tijd van 3 weken De mcening werd verder door verschil lende leden naar voren gebracht, dat dc be staansmogelijkheid van vele kleine ziekenin- richtingen door de voorgestelde bepalingen in gevaar werd gebracht. Als normale arbeidsweek werd 6 uren door dr Mansholt het beste geoor deeld. Oo* sprak hij dc wenschelijkheid uit het verplegingsbesluit eventueel in te doen voeren bij den aanvang van het kalender jaar. Dit zou in verband met de jaarlijksche begrootingen van gemeentelijke ziekenhui zen het gemakkelijkst zijn. Dr. Van Lier, uit Santpoort, betoogde o.a. dat het hinderlijk is voor de patiënten als het personeel zoo dikwijls verwisselt. En de zusters verkiezen zelf een 60-urige werkweek, verklaarde een afgevaardigde uit Leiden. Algemeen werd aangedrongen op een soepele regeling van dc arbeidstijden. De heer Zaalberg vestigde er nog de aan dacht op, dat de wetgever zich ook met de huishoudelijke arbeidsters bezig houdt. Voor de ziekeninrichtingen is het z.i. niet noo dig, dat voor dit gedeelte van het perso neel de werkweek langer dan 48 uur zou duren. - Dc wet opent echter ten ruime dispensa tiebevoegdheid. „Ovcrwcrkvergunnirgen" zullen in gevallen van noodzakelijkheid worden verleend. Het huldeblijk der Oranjeverenigingen. Een iamilieportret. komen; dat als in strijd met sociale rechtvaar digheid en billijkheid niet kan worden be rust in een verteringsbelasting voor café s en restaurants onder gelijktijdige handha ving van dc reeds uit anderen hoofde on rechtmatige personeele belasting op ge noemde instellingen, noch. dat alle verte ringen worden belast; spreekt als haar nadrukkelijke meening uit, dat het ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm onaannemelijk is; dat bij handhaving van het denkbeeld eencr weeldebelasting deze zooveel moge lijk geheven moet worden aan de bron, dat in evenbedoeld geval alsnog veelzijdig cn diepgaand overleg behoort te worden ge pleegd met de georganiseerde groepen van belanghebbenden; dat onderscheidene arti kelen uit het ontwerp dienen te worden ge licht; dat dc personeele belasting op ca té s 23. „Haar broeder zeide iets dergelijks," merkte Max op, en Johnson knikte ten teeken van bevestiging licht met hel hoofd. „O," zeide Johnson, „wij kunnen nagaan met hoeveel geld zij haar rekening geopend heeft. Dat is het meest zonderlinge, waarop ik daar straks zinspeelde. Let nu wel op, hetgeen inspecteur Reynolds u verder heeft te vertellen." Reynolds schraapte even zijn keel er. ging voort; „Het zonderlinge is dit: twee maanden nadat haar rekening was geopend, is er een som van 50 pond gestort op haar credit geboekt en daana werd geregeld el ke maand, tot aan het tijdstip van haar ver moording, een gelijke som voor haar' ge boekt. Ook werden nog andere posten voor haar gecrediteerd, doch bij ongeregelde tus- schenpoozen; deze deposito's waren de ge deeltelijke opbrengst van haar letterkundi gen arbeid." «Wie kwam maandelijks die vijftig pond •torten?" vroeg Max. «Dat deed zij zelf vijftig pond elke maand en in goud,antwoordde Johnson, langzaam én met iets dramatisch in zijn spreektoon. Na Max in de gelegenheid te hebben ge steld, deze verrassende mededeeling in zijn geest te doen bezinken, gal Johnson een teeken aan Reynolds, die daarna zijn ver haal hervatte: „De bank houdt altijd af zonderlijk boek van de buitengewone stor tingen van haar cliënten, en op mijn ver zoek heeft de commies, die belast was met de administratie van Miss Chase's geldelijke aangelcgenheden, mij ook daarvan inzage gegeven. Bijna geregeld op denzelfden dag van elke maand werd voor Mis Chase vijf tig pond geboekt, met de bemerking erbij, dat die som was gestort in sovereigns 1) En er valt absoluut niet na te gaan vanwaar zij dit geld kreeg." „Nu weet u hoever wij gevorderd zijn," zei Johnson tot Max. „Wij weten, dat zij. in plaats van een jaargeld te ontvangen, be dragen van 50 pond bij de bank deponeerde en wij verkeeren in de meest volkomen on zekerheid, hoe zij aan dat goudgeld kwam Ge kunt de herkomst van 50 sovereigns, op die manier gestort, bij de bank evenmui nagaan als druppels water, gestort in de zee; het goud vloeit weg in den algemeenen voorraad der bank en wordt ervan afgeno men als het wordt opgevorderd. „Vijftig pond per maand, is zeshonderd 1) Goudstukken van 20 shilling. Vert. pond per jaar," zeide Max. „Daarbij gere kend, hetgeen zij verdiende met haar letter kundigen arbeid, zou zij ongeveer duizend pend per jaar verdiend hebben. Geen on aardig inkomen voor een vrouw alleen!.Maar zeshonderd pond per jaar! En aan haar uit betaald in goud, bij bedragen van vijftig so vereigns elke maand! Wie betaalde dat? „Juist," zeiden de beide inspecteurs, „wie betaalde dat?" „Dc man met de pelsjas?" vroeg MaX- „We kunnen het tot dusverre slechts gis sen." zei inspecteur Johnson peinzende. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Volstrekt stilzwijgen. Max Hamilton keek den anderen inspec teur aan, als om diens opinie te vernemen. „Het is zoo," antwoordde inspecteur Rey nolds zonder aarzelen. „Hoe kunnen wij er zeker van zijn, dat dit geld laten we net; toelage noemen door haar ontvangen werd van „den man met dc pelsjas"? moet echter tegelijkertijd erkennen, dat veei in die richting schijnt heen te wijzen dat is al wat ik zeggen kan." „Is er iets omtrent hem vernomen?" vroeg Max. „Niet het minste," zeide Johnson. „Dus heeft het uitloven van de premie tot dusver hoegenaamd geen resultaat tfehad?" „Tot dusverre niet." „Dat is vreemd!" „U moet bedenken wat 'n weer het Zater dagavond was," zeide Johnson koud, guur, heelcmaal geen weer voor de men sehen om er uit te loopen. En dan was het laat: elf uur. Als men dat bedenkt, is het niet zoo vreemd, dat men hem niet heeft opgemerkt. Wij welen ook niet hoe hij Hap- stcad Heath-station heeft bereikt per taxi, trein of tram; of dal hij misschien er heen gewandeld is. Toch had ik hoop, dat deze of gene hem zou hebben opgemerkt.'' „Hel is nog niet te Iaat voor inlichtingen," merkte Reynolds op. „Maar cr zijn sinds den moerd vier dagen verloopen, en ieder heeft e<- in dien lijd van gehoord; wij kunnen er zeker van zijn, dat er over gesproken is in elk huis in den omtrek van Hampstead Heath; het vooruitzicht is dus niet erg hoop- vol." „Niet hoopvol, neen! dal geef ik toe," zeide Johnson. „Ik voor mij geloof vast cn zeker," zeide Max, „dat het blijken zal, dat de man met dc pelsjas en de man, die Miss Chase deze maandelijksche toelage van vijftig pond be taalde, één en dezelfde persoon zijn ge weest. U zeide mij, dat deze betalingen ge schiedden tot kort vóór haar dood?" vroeg Max aan Reynolds. „De laatste betaling had plaats ten minste de laatste storting bij de Mayfair- bank is geschied in het begin van de maand," antwoordde Reynolds. Johnson keek het boek in. „Miss Chase heelt Vet t» its La t-edra g a- haar credit gekregen den 3en Januari, zei de bij. „Dan neig ik tot de meening, dat er lus schen dien datum en haar dood iets gebeurd moet zijn, hetwelk tot den moord aanleiding gaf," merkte Max op. „Mogelijk," zeide Johnson, „maar het is louter een gissing.' En de uitbetalingen begonnen kort na Miss Chase's terugkeer in Engeland? „Twee maanden na haar aankomst uit Duitscliland, welk tijdstip vrijwel samenvalt met de opening van haar rekening fnet de Mayfair-bank,' zeide Johnson, opnieuw in het bankbook kijkende. „Dat zijn de feiten, meneer Hamilton. „Ja," zei Max, „en ik ben van plan die feiten te publiceeren in het eerstvolgende nummer van mijn blad. Het is mogelijk, dat het geld, Je vijftig ponden goudgeld, niet aan Aiiss Chase ter hand werden gesteld door den hooïdpersoon in deze zaak, maar door een oi anderen agent, die misschien volmaakt onschuldig is. Als men de belooning ook eens uitstrekte lot het ontdekken van dezen tusschenoer- sonn? Ol" van toepassing verklaarde op de door hem te verstrekken inlichtingen? Altijd aangenomen, dat er zulk een persoon be staai!" „Een premie voor door hem te verstrek ken inlichtingen?vroeg Johnson, cn Max knikte bevestigend. „Ja, dat zou wel gedaan kunnen worden; ik zie er geen bezwaar in. U V-mt ia uw blad awultdealen, na da van dc geldstortingen op de bank te hebben vermeld, dat de belooning zal worden uit gekeerd aan ieder, die zulk een inlichting kan geven, mits hij niet zelf bij den moord betrokken is." „Het is een heel goed idee," zei Reynolds. „Ik kan het niet helpen maar hoe meer ik over de zaak nadenk des te meer geloof ik, dat mijnheer Hamilton gelijk heeft me' zijn meening, dat er tusschen den moordenaa? en den man, die aan Miss Chase, hetzij per soonlijk, hetzij door bemiddeling van een an. der, het geld uitbetaalde,'nauw verband be staat," voegde hij zijn collega-inspecteur Johnson toe. „Het kan wezen," gaf Johnson toe, maar op een toon van twijfel, „lntusschen, zooals ik reeds opmerkte, zekerheid heeft men er niet van en het zou niet goed zijn er vaste berekeningen op te bouwen." „Als dat bank-gcheim er dan maar spoe dig door wordt opgelost, hetgeen ik zekei geloof," zeide Max. „En wat die andere din gen betreft; de kleeren, het bontwerk'en d« inwoeien van Miss Chase hebben zij to dc ontdekking van geen enkel spoor ge leid?" Max stelde die vraag zonder veel nieuws gierigheid, want hij bemerkte reeds bij voor baat uit Johnson's geheele manier van doen dat de politieman er ontkennend op zoi moeten antwoorden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5