F fc bericht] ^VMTj£$i 1125.. töO.- f 40,- Nieuwe Haarlemsche Courant, 1925 Politieke Christenen DAMMEN. Dinsdag 24 Maart «t 48ste Jaargang No. 16000 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Degenen, die zich vanaf heden abonneeren op de ontvangen tot i APRIL 1925, de nog te verschijnen DE ADMINISTRATIE. nummers GRATIS. Agenda 25 Maart Internationale Voorjaarsbloemen- Tentoonstelling, Heemstede. Weldadigheidsvoorstelling. -l i I- i; -s - Het Brongebouw, de toekomstige ietel van Bloembollencultuur. Aanbesteding der R. K. School St.Liduina-Parochie te Schoten. Benoeming. Geen Fusie der Haarlemsche Damclubs. Plantsoenaanleg. Commissie van Overleg. Artikel 251 bis W. v. S.. Kreupel. Bouwvereenipring ..Sint Jozef". Personalia. Voor de slachtoffers van den brand te Zandvoort. Groote Houtstraat-Vereeniging. De zetel van Bloembollen cultuur. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht. I)e heer Willem Dyserinck werd in een gisteravond gehouden Bestuurs vergadering tot voorzitter der Haar lemsche Orkest-Vereeniging aange wezen als opvolger van wijlen den heer A. Koolhoven. Jubileum. De aEonnemenïspnjs berfraagf voor Haarlem en Agentschappen: Pei week0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. LEMSGHE Ad verten tiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden tnededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsv oor waarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele^on f 7CA .bij een ongeval met X O CA geschiktheid tot werken; T OU," doodelijken afloop. T tölï.- bij verlies van een liand, een voet of een oog; bij verlies van een duim of wijsvinger; bij een breuk van been of arm bij verlies van een andere vinger. Fr is weet een nieuwe politieke partij in den maak; de hoeveelste is niet meer te zeg gen. We zijn den tel kwijt geraakt, nu er ongeveer iedere week een nieuwe ster aan den politieken hemel opdoemt. De aller nieuwste is wel van een zóó bijzonder ge halte, dat we er even de belangstelling van onze lezers voor moeten vragen De versche staatkundige beweging is sinds etcigen tijd aan den gang onder de vrij zinnige christenen, de moderne predikanten t ooral. In die kringen is de vraag opgewor pen of de geloosovertuiging van het vrijzin nig christendom niet tot uitgangspunt van een staatkundige beweging ware te maken. Nadat hierover in ,,Dc Hervorming" over en Veer door verschillende inzenders was ge schreven, kwam de redacteur van het blad, ds Junod, in een hoofdartikel van het laat ste nummer zijn meening zeggen. Een vorige schrijver wilde de aanstaande vergadering oer Moderne Theologen gebruiken om de stichting van een politieke organisatie op vrijzinnig .godsdienstige?] grondslag aan de órde te stellen; ds. Junod acht een bijeen komst aan het einde van een paar zwaar belaste vergaderingen minder geschikt en zou een be'elen dag, irisch en vrij bijv. te Soes- ttrberg, voor deze aangelegenheid beschik baar willen houden, Als thema van de besprekingen slaat hij voer; „politieke mogelijkheden uit vrijzinnig- rtiigjeus stand runt bezien" Een drietal in leiders, vertegenwoordigend drie politieke schakeeringec, desnoods slechts eer, tweetal zouden voorlichting moeten geven door het verdedigen van stellingen. Als concreet re sultaat eerwacht de hoofdredacteur van ,Qt Hervorming' „een paar kernachtige uit braken, richting gevend vooral inet hel oog op de aanstaande Kamerverkiezingen." ■Mep wrijft zijn oogen uit, wanneer men dit leest. Voor het slagen van een staatkundige V-weging' immers is vóór alles doelstelling omtrent enkele groote beginselen noodig en eensgezindheid daaromtrent Onder hen die de nieuwe beweging op touw zetten. Deze nu ontbreken onder de vrijzinnig godsdien- sfigen geheel. Het eenige doel is een bewijs van activiteit te gev en, wat, volgens een der aanstichters, „vele in den lande treffend zal aondoen!" Dus om de aandacht van Nederland op het bestaan der moderne protestanten te vestigen, daarvoor moet een nieuwe politieke partij worden opgericht. Het is inderdaad het nieuwste' Wat deze politieke .christenen" inmiddels beweegt om zichzelf in de zon der openbare belangstelling te zetten, is ons niet recht duidelijk Toch zekc niet om de aandacht voor' hun broederlijke eensgezindheid te vragen! Want daarmee is het zoowel in gods -dienstig als in politiek opzicht treurig ge- •teld. In de kringen dezer vrijzinnig gods- dienstigen doet zich het merkwaardig ver- Schijnsel voor, del de politieke overtuiging tegenovergesteld is aan de godsdienstige; dat wil zeggen: er zijn onder de moderne predikanten en hun aanhangers twee stroo mingen de eene vleugel helt nog naar het geloof in den bijbel en de openbaring over door aan een persoonlijken God, een zondige wereld, aan zondeschuld en verlossing te gelooven. Dat zijn de godsdienstig conser vatieven onder de modernen. Daarnaast staan de geheel „verlichte" die alle persoonlijke Godsovertuiging overboord hebben gegooid; 'n den mensch zelf de goddelijke krachten zoeken en misschien het best bij de moderne Pantheïsten waren in te deelen. Dit zijn dus de godsdiensiig-radicalen. En nu is 't merk waardig, dat de religieus-conservatieven zich politiek bet meest tot het socialisme en communisme; de religieus-radicalen lot de jberalen voelen aangetrokken! Wanneer dit allegaartje dus te zamen een politieke partij *ou gaan vormen, zouden we wel een prach- '•ig product krijgen. Begrijpelijker achten wij fan ook het betoog van 'n vroegeren schrij ver in „De Hervorming", mr. Boenders die een partij wil stichten, waarin de behouden de elementen in het vrijzinnig-godsdienstig kamp worden ondergebracht. De andere strooming zou zich dan óf wel zelf moeten organiseeren, óf wel zich in de bestaande 'adicide partijen moeten oplossen. Maar voorloopig schijnt men het eens met een poging tot stichting van één vrijzinnig- godsdienstige politieke partij te willen wa gen. Veel kans van slagen is er gelukkig niet. ■Iet vorig jaar hebben dezelfde menschen >p een „sociaal congres" geprobeerd hun neening ten opzichte van de moderne so ciale problemen te formuleeren, wat een totale mislukking werd. Zoo en nog erger zal het wel weer worden, wanneer deze vrii- zinnig-godsdienstigen zich op het glibberige pad der politiek gaan wagen, 't Is dan ook niet uit vrees voor concurrentie met de be staande politieke partijen, maar om opnieuw 'e wijzen op de betreurenswaardige geeste lijke verwarring onzer dagen, dat wij op dit vrijzinnig-religieus aandach* vestigen politiek verschijnsel de Gregorius de Groote, Lisse; Harmonie, Zaan dam; St. Cecilia, Schoten; Harmonie, As sendelft; Lourens Jansz. Coster, Haarlem; Excelsior, Haarlem; Sarphatie, Amsterdam; Warmond's Fanfare Corps, Warmond; Eensgezindheid, Lisse Verder ligt het in de bedoeling van het Comité de Gemeentp Besturen van Haar lem en Heemstede te verzoeken vergunning te geven dat de muziekgezelschappen zich met muziek naar en van het terrein mogen begeven, wat de gezelligheid in den omtrek nog danig zal verhoogen. Een oordeel*der buitenland- sche pers over de Bloemen tentoonstelling te Heem stede, De buitenlandscbe vakbladen zijn niet minder uitbundig in hun lof over de Inter nationale Bloemenmanifestatie dan de Ne- derlandsche pers, die, in zeldzame een stemmigheid, zonder één uitzondering hare I ongeveinsde bewondering er over heeft i uitgesproken. Tentoonstellingsterrein Heemstede. Interna tionale Voorjaarsbloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Bestuursraad Volks bond 8 uur Gem. Concertgebouw Tweede Jeugd- Concert H. O V 8 uur. Statenzaal Prinsenhof - Gemeenteraad Haarlem -j- half 2 uur Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt IA Maart tót 18 April 1925. Dagelijks ge opend. uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur V. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 elefoon 10049 Alle werkdagen van 9 1 'A van 26J4 en s avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen "an 92 en van half 8half 9 jur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 - Alle werkdagen van v.ro 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11'671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Overveen (dr C Bos) R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 uur. be halve de.- Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleen en van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis' hébben -• Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Mtiseum. Dagelijks, uitge- nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, ieaeren Dinsdagavond Heden en Woensdag zijn in de galerij van het Hoofdgebouw tentoongesteld de tulpen en hyacinthen door de kinderen der Haar lemsche scholen in bloei getrokken. Zooals wij gisteren reeds meldden, zijn de bollen verstrekt door de Floralia vereeniging: 1000 hyacinthen en 300" tulpen. In één pot zijn drie tulpen uitgeplant-, terwijl de hyacinthen- potten slechts één bol bevatten. In 't geheel zijn ongeveer 1000 potten ingezonden Toen wij hedenmorgen omstreeks elf uur in de galerij van het Hoofdgebouw kwamen, waren vaardige handen nog bezig met het opstellen en arrangecren der inzendingen. Ongetwijfeld zullen de kinderen beide dagen met hun ouders aan deze, voor hun zoo aantrekkelijke tentoonstelling een be zoek brengen. Het idee, dat aan deze tentoonstelling ten grondslag ligt: liefde voor bloemen en bloemencultuur bij het kind aan te kweeken, is buitengewoon sympathiek en om die reden alleen is deze tentoonstelling zeer interessant. In verband met deze expositie is de galerij van het Hoofdgebouw toegankelijk. Speciaal voor de Haarlemsche ouders is deze mededeeling van belang Groot muzikaal Festival. Ter gelegenheid van de „Internationale Voorjaars Bloemententoonstelling" te Heemslede is door het Comité een Festival voor Harmonie en Fanfare Corpsen uitge- sch' en "a! rtl"3tc vio4p-i rein der Tentoonstelling op 12 en 13 April (le en 2e Paaschdag) en op de Zondagen 19 en 26 April. Als herinnering zal aan ieder deelnemend gezelschap een zilveren herinnerings-me- daille worden aangeboden, terwijl boven dien nog een vijftal muziekinstrumenten onder de deelnemende Verqenigingen zal worden verloot. De deelname is werkelijk schitterend te noemen, want niet minder dan 36 Muziek Vereenigingen hebben hun medewerking toegezegd, zoodat er op bovengenoemde da gen zeer veel goede muziek op het Ten toonstellingsterrein zal ten gehoore worden gebracht. De volgende Vereenigingen hebben zich voor deelname doen inschrijven: Crescendo, Amsterdam: Willen is kun nen, Haarlem; Eensgezindheid, Heemstede; Soli Deo Gloria, Velsen; St. Jacobus. Haar lem en Spaarnwoude; St. Jeanne d Arc Noordwijkerhout; Patrimonium. Amster dam; St. Fidelis, Velseroord; St. Cecilia, Voorhout; Zandvoort's Harmonie Kapel, Zandvoort; Sursum, Bloemendaal; Oefening kweekt Kunst, Bloemendaal; Oefening baart Kunst, Buiksloot; Harpe Davids, Noordwij kerhout; Hillegomsche Harmonie Kapel, Hillegom; Nieuwer-Amstel Fanfare Corps, Nieuwer-Amstel; Ons Genoegen, Hoofd dorp; Kunst na Arbeid, Benncbroek* Veni vidi vici, Amsterdam; „St. Michael Heem stede; Hou en Trou Durgerdam; Wilhel- mina, IJmuiden; Euphonia, Overveen; N. H. Z. T M„ Oegst4eest: Eensgezindheid, Eg- mond-Binnen; Haarl. Tramfanfare, Haar lem: Haarl. Politie Muz. Ver., Haarlem; St. lens en Zn., Schoten, 59500.V. Ph. Braun, Beverwijk, 55000.; H. van Keuiep, Amersfoort, 59526.A. van Hoften, Schoten, 59550.Thunissen en v. Sam- beek, Heemstede, 58600.N. J. Tromp, Overveen 53993.D. J. v. Buren, Bloe mendaal, 57194.—; L. J. Winnubst, Haar lem, 57690.G. Metselaar en Zoon, Haar lem 55987.P. Smit, Alkmaar, 64300. W, Bunnik, Amersfoort, 59459.G. de Graaff, Halfweg, 64550.G. J. B. Ver- heijdt en Chr. Smits, Schoten, 57500. N. V. Geel's Aannemersbedrijf 54980. Verhoven en G. J. Evers, Velp, 52987. Van Deursen's Aannemers- en Exploitatie- Mij. „Rolland", Haarlem, 57474. Laagste inschrijver fa. Venhoven en G. J. Evers te Velp voor 52987. De gunning is aangehouden. In den Stadsschouwbuig aan het Wilsons- plein werd gisterenavond ten bate van het werk der zusters van maatschappelijk werk S Het „Horticultural Trade Journal" geeft een uitvoerig verslag'óver het ingezondene op de eerste tijdelijke tentoonstelling cn zegt, dat de aanblik van de zaal groote voldoening schonk zoowel aan de organi saties, als aan het publiek De Aalsmeer- sche seringen in mr.rzden en vazen, noemt het blad de meest op den voorgrond tre dende inzending, zoowel wat betreft cul tuurprestatie, als wat de decoratieve werk'ng aangaat „Zij gaven blijk van een bewonderenswaardige cultuur, en de deco ratieve wijze van opstelling strekten den voor zieken in de verschillende ziekenhuizen en huiszittende zieken een weldadigheids avond gegeven welke uitstekend geslaagd mag heeten, doch welke jammer genoeg slecht bezet was Dooi de Haarlemsche Toonoelvereeniging „Jacob van Lcnnep" werd een stuk opge voerd van Geert Tcis Pzn., genaamd „De Grond" welk stuk zeer veel heeft bijge dragen voor het reeds eerder genoemde welslagen Na afloop brachten de heeren J. Maris en Dekker den spelers dank voor hun bclangc- flinken Aalsmeerschen kweekers tot eer." looze. keurige medewerking, alsook het Het blad raadt ieder aan, de gelegen- strijkje van Stoeken dat zijn welwillende T* f 7 J I11 -.11.je J 1_ -n 1,1 - f' J 1 t i i 4 heid om de tentoonstelling te niet te laten voorbijgaan, De „Nurseryman and Seedsman" roemt in de eerste plaats dc inzending der firma Bier Ankersmit, en laat de Hyacinten inzending van Overveen-Bloemendaal i" belangrijkheid daarop volgen. Een andere aantrekkelijke collectieve inzending wordt die van Heemstede genoemd, waarvan de op stelling door de firma Van Empelen Zoon geprezen wordt. Van de Aalsmeersche serin gen zegt het blad dat men veilig zeggen kan dat het moeilijk zou zijn, zich grootere of meer volmaakte takken van vervroegde se ringen of van Prunus Forlota voor te stellen of te producecren, dan de door Aalsmeer tentoongestelde, dat trouwens het erkende centrum is voor deze kuituur. Ook de ove rige inzendingen worden met lof vermeld. „The Morning Post", het bekende Londen- sche dagblad, neemt een bericht van zijn correspondent op. waarin van de tentoon stelling gezegd wordt, dat er nooit ergens op deze schaal bloeiende planten en bolge wassen in zulke massa's en zoo groote ver scheidenheid zijn vertoond. „The Gazette", een te Montreal in Canada verschijnend blad, noemt de tentoonstelling de grootste in haar soort' en zegt. dat zij tuinbouwkundigen uit alle deelen der wereld tot zich behoort te trekken. In uitvoerige artikelen bespreekt de Ant- werpsche Matin" de tentoonstelling. Na n inleidend artikel volgen twee uitgebreide overzichten van de tentoonstelling en dc met de opening verbonden feestelijkheden, alsmede een beschrijving van de Aalsmeer sche kultures naar aanleiding van de daar heen door de Jury ondernomen excursie. Het Haarlcmsehe bloemenfeest, zegt dc „Ma- tin", is een merkwaardige uiting van de macht van den Nederlandschen tuinbouw en van de buitengewone belangrijkheid van de bloembollenteelt in 't bijzonder. Het is een kolossaal succes, zonder wedergide in de jaarboeken van onze Noorderburen dat schitterend het werk bekroond van allen, die zich met de voorbereiding dezer reus achtige onderneming hebben beziggehouden, een werk, waarvan alleen zij zich een denk beeld kunnen, vormen, die, evenals wij, wet eigen oogen hebben kunnen waarnemen, wat er tot stand gebracht is. In geestdriftige bewonderingen beschrijft het artikel de Hyacinten-inzending van Overveen-Bloemendaal de Tulpen van Heemstede, de inzending van Bier Anker smit en de Aalsmeersche seringen cn andere culturen, zonder de overige inzendingen uit het oog te verliezen. Ziehier aldus besluit het zijn opsom ming een kort overzicht der voornaam ste elementen, der van veraf beroemde ten toonstelling welke in de geschiedenis van den Nederlandschen Tuinbouw een mijlpaal zal zijn, een historisch feit van hooge he- teekenis is voor de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Hedenmorgen had in het gebouw „Geko aan den Spaarndanimcrweg te Schoten, de aanbesteding plaats va het bouwen van een schoolgebouw (zeven lokalen) met gymnas- klok aal, aan de Timorstraat te Schoten, Ingekomen waren 22 biljetten. Ingesch- en werd als volgt: P. Bot, Heer-Hugowaard 55843.G. Lastdrager, Den Helder, 59535.—; K. Wester, St. Pancras, 'f 68840.J. Schuit, Egmond aan den Hoef, 57700.Hetem, Haarlem 55210. J. H. Jansen, Rijswijk, 61800.—; N. Cobe- bezoeker medewerking verleende cd uitstekende mu ziek ten beste had gegeven Daar nog niet alle kaarten waren binnengekomen, kon nog niet worden medegedeeld, hoe groo( het voordeelig saldo is. In de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte vari bekwaamheid tot het geven van nijver heidsonderwijs, gemerkt N I, N IJ. N III (met aanteekening), N IV (met aanteekening), N V (met aanteekening), N IX (met aanteeke- ningen), N X, N XI, N XIII, de aanteekening op de akten N XIV en N b, N c, N e (met aanteekening), N f en N h tot en met N p, alsmede ter verkrijging van eene akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in het hand- en rechtlijnig tecke- nen (M a) voor het jaar 1925 zitting zal houden te 's-Gravenhage. is door 'den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen o.a. als lid benoemd dc heer R Kraak man, leeraar aan de ambachtsschool te te Haarlem Onlangs heeft de Damclub „Haarlem" in een algemeene vergadering besloten tot een fusie met de Haarlemsche Damclub. In de gisteravond gehouden vergadering van laatstgenoemde vereeniging is het voor stel van het bestuur om tot fusie over fc gaan echter verworpen met 24 tegen 6 stem men en 5 stemmen blanco. De overweging der tegenstemmers was, dat opoffering van den naam der vereeni ging voor hen zooveel beleekent, dat zij be houd van dien naam stellen boven de voor dcelen van een fusie. De. vereenigingen blijven dus zelfstandig beslaan. Bij de nieuwgebouwde brug over de Zo- mervaart heeft men aan beide zijden van het water een prachtig plantsoen aangelegd. Ook heeft men op- vier hoeken bij deze brug jonge kastanjeboomen aangeplant. Een en ander draagt veel bij voor de verfraaiing van de omgeving. Dc commissie van overleg voor dc ambte naren, werklieden en politie-oersoneel. ver gadert op Dinsdag 24 Maart. De agenda be vat o.m.: behandeling voorstel-KIein (Raads stuk 631 en verde?- „Moet het politie-perso- neel ook na de reorganisatie van het geor ganiseerd overleg, daarin worden opgeno men?" Door de politic is aangehouden een 44- jarige vrouw, wonende te Haarlem, verdacht van overtreding van artikel 251bis Wetboek van Strafrecht Door een tweetal agenten is proces verbaal opgemaakt tegen een 35-jarigen mclkslijter, die in de Frankestraat een hond als trekdier bezigde, terwijl het dier kreupel was Bij bepaling van den Minister, is aan dc R. K Coöperatieve Bouwverceniging „St. Jozef" een bedrag van 55.800 toegestaan als 2e hypotheek voor het bouwen van 93 arbeiderswoningen Voor het examen apothekers-assistent slaagde de heer O R. Heijdeman, alhier. Vorig bedrag 146.75 N. N. (postwissel) 3. KIESRECHT. rS. en W. van Haarlem, gelet op artt. 7. 10, 11 en 13 der Kieswet, brengen bij deze ter openbare kennis dat door hen op heden is vastgesteld de lijst, aanwijzende de inwoners die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeente raad bevoegd zijn dat die lijst van den 23sten Maart 1925 tot en met den 25sten April d.a.v., op de ge meente-secretarie (6e afdeeling, Bureau Be volkingsregister, Ged. Oude Gracht No. 18) voor een ieder ter inzage is nedergelegd en, tegen betaling der kocfzn, in afschrift en stemdistriztsgewijze. in I treksel verkrijgbaar is. Voorts, dat een ieder oevoegd is, tot en met den 15den April 1925 onder bijvoeging der bewijsstukken, op ongezegeld papier aan Burgemeester en Wethouders verbetering van de Kiezerslijst te «.-ragen, indien hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt dat die verzoekschriften, met de bijge voegde bewijsstukken, tot en met den 21sten April 1925 op de gemeente-secretarie, (6e Afdeeling bovengenoemd), voor een ieder ter inzage zullen leggen dat een ieder tot tegenspraak van het ver zoek bevoegd is en dat die tegenspraak schriftelijk en uiter lijk tot den 23sten 'April 1925 aan Burge meester en Wethouders moet worden inge diend. NOG STEEDS DE RIJWIEL-BELAS TINGPLAATJES. „Rijwièlbelasting" schijnt bij vele men schen nog steeds niet voldoende ingeburgerd, ofschoon ze er toch zoo langzamerhand wel aangewend geraakt moesten zijn. Nog steeds moeten politie en belastingambtenaren de boo ze overtreders naspeuren. Meestal gaat het niet vlot en worden één soms twee slachtof fers gemaakt. Gisteren beliep het aantal gesnapten 8. Het toeval wilde, dat daaronder 3 personen waren, broers, allen woonachtig te Haarlem mermeer, die hun tochtje naar Haarlem dus tamelijk duur zullen hebben gevonden. Ver der telde het getal slachtoffers 3 slagers en nog 2 personen van verschillende herkomst. Al- zoo 8 maal 3 gulden voor een procesverbaal, 8 maal 3 gulden voor een nieuw belasting- merk en ten slotte 8 fietsen in beslag genomen. Voor den fiscus nog niet zoo onfortuinlijk, als 't zoo doorgaat. We hebben nog pas Maart. Gisteravond hield de Groote Houtstraatver- eeniging hare Algemeene jaarlijksche verga dering, in de achterzaal van café „Central" Groote Houtstraat 176. De voorzitter, de heer M. Scheer, opende de vergadering. Spr. bracht een woord van dank. aan de bewoners van de Groote Houtstraat voor de medewerking ondervon den bij de versiering tijdens de Internationale Voorjaars Bloemententoonstelling. T evens werd een woord van dank gebracht aan B. en W. van Haarlem, aan de commissieleden en ten slotte in 't bijzonder aan den secre taris. den heer F. H. Kehlenbrink. die geen mpeile ontzien had om de versiering tot een goed einde te brenger.. De secretaris, de heer F. H. Kehlenbrink, las hierna de notulen dor vorige vergade ring voor, die zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den Middenstandsraad voor Haarlem en om streken, waarin gewezen werd op het on billijke om dc vlaggen voor de versiering uit Amsterdam te betrekken. De Midden standsraad had liever een Haarlemsche fa. bevoordeeld. Verschillende leden waren tegen beant woording van het schrijven, anderen meen den, dat een kort antwoord noodig was. Een langdurige discussie ontstond, die tot resultaat had. dat besloten werd, het schrij ven voor kennisgeving aan te nemen en hiervan mededeeling te doen aan den Mid denstandsraad. Ook van de Int. Tentoon stelling was een schrijven ingekomen. Dc secretaris las hierna het jaarverslag voor, wat onder dank werd goedgekeurd. De penningmeester, de heer W. J. v. Bil- derbeek, bracht verslag uit over het afge- loopen jaar. Uit het verslag bleek, dat het totale kassaldo op 1 Januari 1925 1875,63 was, waarbij een som van 131,12 was toe gevoegd. Door den voorzitter werden 3 leden aangewezen tot nazien van de bescheiden van den jjenningeestcr n.l. de heeren H. Westerkarop, C van Es en J. Hensen. De voorzitter bracht dank aan den pen ningmeester voor zijn accuraat beheer. Bij de verkiezing van een voorzitter, we gens aftreding van den heer M. Scheer, die herkiesbaar was, werd met algemeene stem men de tegenwoordige voorzitter herkozen. De heer llenning sprak een woord van waardcering 'tot den herkozen voorzitter. Deze dankte voor het in hem gestelde ver bouwen en hoopte in het belang van de vereeniging nog veel te kunnen doen. Hierna was punt 7 van de agenda aan de erde n.l Bespreking van hetgeen gedaan moet worden met de vlagversiering na af- looo der tentoonstelling. De heer Voet zeide, dat velen njcenden, dat de vlaggen meteen het eigendom van de bewoners waren De heer van Es zag ieder liever zijn eigen vlag behouden of dit punt liever aangehouden tot een volgen de vergadering Besloten werd de vlaggen na de tentoonstelling te verknopen en de ijzers, volgens wenscli van de bewoners al of niet te verwijderen. Dc bewoners, die dc ijzers aan hun huizen bevestigd willen laten, betalen dan den kostenden prijs. Hierna volgde de rondvraag. De heer Van Es stelde voor een medaille beschikbaar te stellen voor het a.s. Intern. Concours van „Polyhymnia". Het voorstel werd met groote meerderheid van stemmen verworpen De heer Henning wenschte een actie op tcuw te zetten, om de Alg, Vereeniging voor Bloembollencultuur in Haarlem le houden. Besloten werd stappen in deze richting te doen. De heer Hartie vroeii de opinie der ver gadering over de weeldebelasting en vroeg -.4. nr- 1 ww'" Ove-M wordt hard gewerkt en dus mag Haarlem niet achterblijven De voorzitter vestigde naar aanleiding hiervan de aandacht op een eerstdaags te houden protestvertfadering. Dat noem ik nog eens een goeden be richtendienst, die de N H. Crt. er op nahoudt. Pas Zaterdag werd door B. en W. van Haarlem in een raadsstukje bekend ge maakt dat zij van meening zijn, dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staal- waterbronnen de concessievoorwaarden niet nakomt en dat dus het Brongebouw groote kans loopt van eigenaar te veranderen en reeds Maandag wist de N Haarl. Crt welke nieuwe bestemming aan bet Brongebouw eventueel zal worden gegeven. Het bericht, dat het Brongebouw tot zetel zou worden verheven van Bollencultuur, berust op goede gronden. Er hebben reeds onderhan-' delingen over plaats gehad, die in goede aarde zijn gevallen. Het zou een oplossing zijn, die de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur wel aanstaat, het zou een haar waardig verblijf zijn en een oplos sing, waar weinig op te zeggen zou vallen. Een der concessievoorwaarden voor de gronden aan het Frederikspark is, dat, na het vervallen der concessie, de opstal moet worden weggenomen of door gemeente zal wor.den overgenomen Dat het Brongebouw zal worden afgebroken, zal Wel niemand een oogenblik ernstig denken. Het zal dus door de gemeente worden overgenomen voor een nader te bepalen prijs en de Maatschappij tot Exploitatie der Staalyvaterbronnen, zal gelooven wij, heelemaal niet boos zijn als zij op een fatsoenlijke manier van de soesah kan afkomen en zich kan vrijwaren voor verliezen in de toekomst. Wij mogen dus de toekomst van het Brongebouw met luchtig gemoed inzien en een oplossing verwachten, waar velen over verheugd zullen zijn. Wat is met het Badhuis aan de Raadhuis straat en de Drinkhal, die eveneens onder de concessie vallen, gedaan zal worden, is natuurlijk nog niet te zeggen. Barometerstand 9 uur v.m.: 762 Achteruit- OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. —i— Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 24 Maart, Hoogste Barometerstand 772.0 m. M. te Isaford. Laagste Barometerstand 742.6 m, M. te Lerwick. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Maart. Matige, tijdelijke, wellicht krachtige Zuid westelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk regen of hagelbuien, overdag iets kouder. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de von-7ilter de vergadering Zondag 17 Mei a.s. hoopt den heer N. Hoogerbects, letterzetter bij de firma Jon, Enschedé en Zonen, den dag tc herdenken, waarop hij vóór 50 jaar bij genoemde firma in dienst trad. St. Joseph IIS. D. O. II. Zondag i.L vor.d in het gebouw der St. Josephvereeni- ging bovengenoemde wedstrijd plaats. Sterk door Oefening II wist een mooie overwinning (16—4) te behalen. Returnmatch West-Friesland. Naar wij vernemen, vertrekken de deelnemers om 10.30 uit Haarlem. De reiskosten zijn 2.03 per persoon, terwijl deelnemers zich alsnog kunnen opgeven bij de heeren E. Stolvoort, Iepenlaan 15, Heemstede en R. Pannskcct, Voorzorgstraat 25, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1