GEMENGD NIEUWS Btnj-m ORDE EN ARBEID. binnenlandsch nieuws. KERKNIEUWS. MARKTNIEUWS. Conflict in den boezem der Duitsche regeering weer bijgelegd. Balfour naar Palestina. De vervolging van Raditsj. Kabinetsontbinding. De berging van de Soerakarta. De strijd tegen de diphtheritis te Deventer. Op heeterdlaad betrapt. Het familiedrama te 's-Bosch. De valsche-munters te Rotterdam Jammerlijk verbrand. Een aap in de 3tad. Sovjet-autoriteiten bij een vliegtocht omgekomen. Om een onnoozel rijwielplaatje. Door een misverstand. Rechterbeen afgekneld. Bloedig drama te Madoera. Na een vierling, een drieling. De postdiefstal van 11.000.—. Doodelijk ongeluk in Philip's proeffabriek. Knaap vermist. Verduistering van f 165.000.—. Werkloosheidscijfers. Nederland en België. VISSCHERIJ. Volgens berichten van „Voss. Z," en „Vorwarts" zou in den boezem van de rijksregeering ernstige oreenigheid zijn ge lezen over het door Stresemann voorge stelde plan van een veiligheidspact tus- schen Duitschland en de geallieerden. In de laatste dagen heeft cie D.-nationale pers zich heftig verzet tegen het veiligheids pact, omdat daarin afstand wordt gedaan van een revindicatie van Elzas-Lotharingen, Ook ia D.-r.ationale vergaderingen is tegen die politiek scherp front gemaakt. De agi tatie is steeds sterker geworden en is over geslagen op de rijksdagiractie, die langdu rig over de zaak hecit geconfereerd. Met algemeene stemmen is ten slotte vastgesteld, dat de fractie de zwaarste bedenkingen heeft tegen de politiek van Stresemann en zich moet voorbehouden eventueel tegen het veiligheidspact te stemmen. Verder wordt verklaard, dat men wcnscht, dat de verdere onderhandelingen over het pact gevoerd zullen worden ónder de recht- streeksche leiding van den rijkskanselier dr. Luther. Van dit besluit is mededeeling gedaan zoowel aan den rijkskanselier als aan den minister van buitenlandsche za ken. De D.-nationa!e rijksministers Schiele, Neuhaus en Schlieben hebben de beraad slagingen van de fractie bijgewoond en de besluiten goedgekeurd. De geheele Imksche pers was gisteren vol van het conflict, dat naar „Vorwarts" cn ..Vossische Zeitung" Zondagmorgen hebben onthuld is uitgebroken tnsschen-de Duitsch- nationclen en dr. Stresemann als leider van de buitenlandsche politiek, een conflict dat echter van veel onschuldiger aard is dan de democratische bladen hun lezers willen la ten gelooven en althans vóorloopig zeer ze ker niet de gevolgen zal hebben, die eent- ge bladen thans reeds meenen te kunnen prof'.tearen, nl. eer. kabinets- of coalitie crisis, want in een gistermiddag haastig bij eengeroepen conferentie tusschen den rijks kanselier dr. Luther en minister Stresemann eenerzijds en de ieiders van de Duitsch- nationalen anderzijds, is het conflict, dat eigenlijk in het geheel geen conflict was, doch slechts een ernstig mceningsverschiJ, weer bijgelegd. De Britsche militaire autoriteiten hebben icht pantserauto s naar Palestina gezonden om het plaatselijk bestuur bij da handhaving der orde tijdens Balfour's Kzock te onder steunen. Ook zijn acht wagons met machine geweren, ter bescherming van de spoorweg route, afgezonden. Balfour komt heden te Kaïro aan en vertrekt Dinsdag naar Jeru zalem. De „Sunday Express" verneemt, dat een groot contingerj geheime politie over Jeru-" zalem verdeeld is; het 9de regiment cava lerie is uit Cairo naar Jeruzalem verplaatst. De Arabische executieve en de nationale partij gaan voort, propaganda tc maken voor staking op den dag van Balfour's aan komst. Ook een kleine groep Joodsche ex treme socialisten heeft een proclamatie aangeplakt tegen het imperialisme; zij noe men Balfour een bedriegelijk imperialist en chauvinist. Toch is de meening overheer- scherd, dat de staking als doelloos achter wege zal blijven, of slechts gedeeltelijk zal worden doorgevoerd. De gematigde Ara bieren cischen niet de staking, moor de stichting van een Arabische universiteit. De officieuze „Vreme" meldt, dat het O.M te Agram gereed is met de acte van be schuldiging tegen Raditsj (den kort voor de Verkiezing gearresteerden leider der Kroati sche boerenpartij). Deze wordt daarin be schuldigd van hoogverraad, majesteitsschen nis, opruiing tot muiterij en rebellie, over treding van de wet tot bescherming van den staat en verstoring van de openbare orde en rust, een en ander begaan door zijn be trekkingen met Moskou en Macedonische re- volutionnaire organisaties en door zijn ver standhouding met vertegenwoordigers van Hongarije te Londen; tenslotte door zijn re devoeringen en verklaringen in het openbaar en zijn agitatie tegen het militarisme. Uit Kairo wordt geseind, dat het nieuwe parlement is ontbonden. Het parlement heeft slechts tien uur be staan, waarschijnlijk het kortst parlementaire leven in de geschiedenis des lands. Het einde kwam dramatisch onverwachts. Ziwar pasja, die gedurende de verkiezing van het bureau binnentrad, maakte daar een einde aan en las een decreet voor, dat door Zagloelisten met uitbundige kreten werd be groet. Het Huis liep snel leeg. Zagloel werd ijlings weggeroepen. Hij stond een oogenblik in ernstige houding in de wandelgangen. Naar aanleiding van Zagioels verkiezing tot president der Kamer, diende het minis terie zijn'ontslag in. De koning weigerde dit waarop het parlement werd ontbonden. Omtrent bet bergingswerk van het onlangs bij H. v. H. gestrande stoomschip „Soera- karla" vernemen wij, dat de goederen uit ruim twee zijn verwijderd. Het onderzoek door duikers is vrij gunstig uitgevallen. Men verwacht dat dit ruim twee ook wel te dich ten zal zip. Zaterdagavond is men met de pogingen hiertoe begonnen. Gelukt het ojn het ruim te dichten, dan zal het leeggepompt worden. Daarop zal het achterruim, dat met pl. 700 a 800 ton kan worden belast, volge pompt worden. Men hoopt zoodoende het .voorschip te lichten en het schip weer eenigszins in een rechten stand te krijgen. 'Slagen al deze po gingen, dan bestaat de mogeiükheid, dat de „Seerakarta" a.s. Dinsdag of Woensdag met hoog water vlot gesleept zal kunnen worden. Uit Deventer wordt gemeld: Voor het terst na 10 jaren worden thans in de barak ken voor verpleging van lijders aan besmet telijke ziekten alhier, geen lijders aan diph theritis verpleegd wat na de periode van het hier veelvuldig voorkomen van diphtheritis, als een bijzonderheid kan worden aange merkt. Inmiddels wordt de enting met de antstof van prof. Aldershoff krachtdadig voortgezet, om zoo mogelijk de ziekte geheel den kop in te drukken. Te Delft werd Zondag een zwijntjesjager Bp heeterdaad betrapt toen hij een rijwiel kaapte dat onbeheerd stond voor een kan toor aan de Molslmn. De man werd aan de politic overgeleverd, die in hem een oude bekende van de justitie, zekere Van Br. werkloos hotelbediende uit 's-Gravenhage herkende. De man is in het huis van bewa ring te 's-Gravenhage ingesloten. Men meldt uit 's-Hertogeobosch, dat on- Janks alle pogingen, door de politie in het Werk gesteld, het lijk der vrouw, die haar hinderen zou hebben opgehangen, nog niet Is gevonden. Meer en moer, in verband mede met het gerucht, dat zij tevoren nog haar geld van uitstormen, achtervolgd door giebelende win- keljuftertjes en lawaaierige winkelmannetjes. Behulpzame menschep poogden bel beest te gen te houden, maar het was vlugger dan allen; 't smeerde hem de Weezenstraat in, huppelde naar de Keizersbrug en ging daar op de steenen brugleuning zitten, schalks kijkend naar het op hem af komende jacht gezelschap. Toen de eerste zijn hand naar hem uit stak, sloeg de tropenbewoner een kuiten flikker en dook met een plons het Steiger in. Onder het gekrijt der op sensatie bo ksten, spartelde de aap doodkalm naar een riool, waarin het beest zich nestelde en bang gemaakt door de zich als dwazen aan stellende menschen, van wie hij niets goeds scheen te verwachten, wegkroop", om zich niet meer te laten zien dan heel even, om het boekje. Men is begonnen te probeeren, het dier te Vangen. Het is ontsnapt, toen het deel uitmaakte van een contigent, dat in de étalage der fir ma Brenninkmeijer op de Hoogstraat in de daar geplaatste kooi moest worden onderge bracht inplaats van een groo'-eren collega, die zich in zijn eenzaamheid een beetje be gon te vervelen en van de nieuwsgierigheid der boeren, burgers en buitenlui genoeg had. (Msb.) Omtrent dit opzienbarend geval wordt nader vernomen: Zooals men zich herinnert, Hooft de poiitie eenigen tijd geleden be kend gemaakt, dat te Rotterdam valsche guldens werden uitgegeven, die van de echte biina niet te onderscheiden waren. Thans is de politie er in geslaagd, de fa briek dezer guldens te ontdekken en den vervaardiger te arresteeren„ Vriidagavond kwam bij een winkelier in Tusschendijke een vrouw die een valschen gulden in betaling gaf.. De winkelier weiger de, het geldstuk aan te nemen, waarop de vrouw zich verwijderde. Hij het echter door twee aiiner broers de vrouw volgen. Deze zagen, dat zij eveneens in twee andere win kels boodschappen baalde. Daarop ging zij langs een grooten omweg naar het huis in de Haringpakkerstraat 81, waarin zij ver- dweeu. De broers gingen oogenblikkeliik naar den politiepost Schicdamscheweg en xeiuvi.i., uai zi, tevoren nog naar geul van de spaarbank heeft gebaald, wint de gedachte dc*Wen „!lu" bendingen mede. veld, dat de vrouw de kleedingstukken en den brief aan de IJzeren brug heeft gede poneerd, om de politie op een dwaalspoor te brengen, teneinde tijd te winnen om zich uit de voeten te kunnen maken. Vermoedelijk zal zij de wijk genomen heb ben naar het buitenland en wel, gezien de richting, waarin zijis verdwenen, naar Duitschland. Toen Zondagavond "de heer De K., wonen de in de Pau. Potterstraat te 's-Hagc thuis kwam, vond hij tot zijn grootc ontsteltenis zijn 75-jarige vrouw, mevr. J. C. de K., geb, E., bewusteloos cp den grond liggen, terwijl haar kleeren verkoeld waren. Hij riep direct hulp in en spoedig werd de vrouw, wier lichaam door vlammen deerlijk verminkt was, naar het ziekenhuis overgebracht. Later op den avond is zij nog even bij bewustzijn gekomen en heeft toen aan den dokter me degedeeld, dat bij het aansteken van de kachel haar kleeren in brand geraakt waren. Aan-'ezien zij alleen thuis was, had zij geen middelen bij de hand om de vlammen te dooven. Toen zij einde'iik hierin slaagde, was haar geheele onderlichaam reeds ver brand en viel zij bewusteloos neer. Zij is in het Ziekenhuis overleden. Een mensch weet tegenwoordig niet meer, wat hij op straat kan tegenkomen. Zeehon den zijn voor een Rotterdammer dieren, die wel eens in zijn paüngvijvers rondzwemmen, en het is er niet bij gebleven. Maandagmor gen werden de wandelaars op de Hoogstraat te Rotterdam opgeschrikt door een aap, die in wilde vlucht een bekend magazijn kwam Een agent stelde een onderzoek in bij de twee winkeliers en vond in de c&ssa's der winkels valsche guldens. Een inspecteur stelde zich in verbinding met de valsche-getdadeeling van de Cen trale Recherche, die daarop een huiszoeking deed in het pand aan dc Haringpakkerstr. 81, bewoond door den 36-jarigen electricien cn machinebankwerker M. M. Dc huiszoe king leverde een volledig resultaat op. Onder den bodem van een tweetal kasten werd een complete installatie gevonden om valsche guldens en rijksdaalders te vervaar digen. De gevonden werktuigen waren van zoodanigen aard, dat duidelijk blijkt hoe men hier met een uiterst bekwaam vakman bad te maker.. De matrijzen waren niet van gips, maar van 'n heel bijzondere samen stelling. De methode oin het randschrift in de guldens en de riiksdaalders te krijgen, was eveneens zeer bijzonder. Zooals indertijd gemeld, was destijds bij de waarschuwing der politie er vooral op gewezen, dat het randschrift op voortreffe lijke wijze was nagemaakt. Men vond even eens een installatie om guldens te verkope ren en daarna te verzilveren. Verschillende metalen en instrumenten waren aanwezig, zoo o.a. antimoon, bismut tin en koper cn zes smeltkroezen. Bovendien werd er een zeer groot bedrag gevonden aan kwartjes, dubbeltjes, en centen, vermoedelijk verkre gen geld van in betaling gegeven valsche guldens. Men vond er o.a. niet minder dan 3000 kwartjes. Bij de huisvrouw van M. M. vond men een portemonnaie met twee val sche guldens. Bij de huiszoeking werden 23 valsche guldens gevonden. M. M. werd gearresteerd en in bewaring gesteld. De vrouw bekende, dat ha»r man «»ed« ongeveer vijf maanden valsche guldens heeft gemaakt, terwijl zij met de uitgifte was be last. Zoo heeft zij ongeveer vier a vijf val sche guldens per dag uitgegeven. De man bekende ook, de guldens te heb ben gemaakt en uitgegeven, doch hij weigerde de evenwel te zeggen, hoe hij ze maakte en hoe hij in staat was, de schitterende matrij zen te vervaardigen. Ook hetreffende de vervaardiging van het randschrift gaf hij geen verklaringen. „Dat is mijn uitvinding", zoo verklaarde hij; „en ik weiger om daar nadere mededee- lingen over te doen." Dc man zeide nog. dat indien hij een zwa re straf kreeg, hij de uitvinding publiek zou maken, zoodal dan iedereen in staat wordt gesteld, valsche guldens te vervaardigen. Een van Tiflis naar Soechocm op weg zijnd vliegtuig is niet ver van Tifüs in brand geraakt en neergestort. Missnikow, lid van het presidium van het centraal uitvoerend comité der sovjet-unie en Mogilewski, voor zitter der buitengewone commissie van Transkaukasië, en Altarbekow, gevolmach tigde der post- en telegraafcommissie van de sovjet-unie voor Transkaukasië en bo vendien twee vliegers kwam om. De verongelukte leden der Transkaukasi- sc'ne regeering hadden zich per vliegtuig naar Sóechoem willen begeven om aan de opening van het. sovjet-congres der repu bliek Abschasië deel te nemen. In Transkaukasië is voor den tijd van 4 dagen openbare rouw afgekondigd. Dezer dagen reed de 22-jarige G. J. T. op zijn rijwiel door de Schepersstraat in Den Haag. Een passeerend agent sommeerde hem ni tc stappen, daar laatstgenoemde geen rijwielplaatje op zijn fiets had. De aangeroc- pene gaf echter geen gevolg aan het bevel en stapte aan zijn woning af. De agent en een collega volgden den jongeman en wil den hem in dc gang van zijn woning arres teeren. T. verzette zich echter hevig, zoodat een woeste vechtpartij ontstond. Een ran de politiemannen kreeg hierbij een trap te gen den buik, terwijl de ander eenige slagen in het gezicht kreeg. Eindelijk slaagden zij er in, den woesteling te overmeesteren en hem naar het bureau over te brengen, waar hij voorloopig is opgesloten om tot rust te ko men. Ginirent het ongeluk dat Zondagavond in de Gouwestraat in de Residentie heeft plaats gehad en waarbij een 24-jarige vrouw verbrand is, kan nog medegedeeld worden, dat op haar gegil een jonge man, die een étage lager woont, kwam kijken en toen hij zag wat er aan de hand was, greep hij een deken, wikkelde dc vrouw er stijf in en bracht haar naar buiten. Daar hij in de meening verkeerde, dat op de bovenverdieping alles in brand stond, gaf hij de vrouw over aan eenige voorbijgangers, Cn snelde zelf weer de trap op om te zien of hij daar nog hulp kon verleenen. Zijn zenuwachtige en geagiteerde bewe gingen trokken de aandacht van het publiek cn al spoedig werd er gemompeld, dat de man de vrouw in brand gestoken had. Dit gerücht verspreidde zich binnen zeer korten tijd, aangevuld met de fantasieën der buurtbewoners, die ieder nieuwe bijzonder heden over de verschrikkelijke „misdaad" wisten te vertellen. Toen de man, die zich van geen kwaad bewust was, zich even later weer op straat vertoonde, werd hij van alle kanten uitge scholden voor moordenaar, brandstichter, enz. Zelfs begon het publiek zoodanig tegen hem op te dringen, dat hij het maar veiliger vond de woning binnen te gaan. Hierdoor werd de woede van de volksme nigte nog meer geprikkeld, zoodat de politie maatregelen moest nemen om den man, die gepoogd had de vrouw te redden, voor een pak slaag of nog erger van de zijde der buurtgenooten te behoeden. De straat werd door de politie afgezet en langzamerhand werd ook in de oogen van de omstanders de „misdaad" tot de ware pro porties teruggebracht. De vrouw is des nachts overleden. De 45-jarige havenarbeider K v. B. te Rotterdam was bezig met het lossen van bal ken aan boord van hei in de Waa,haven lig gende stoomschip „Notre Dame la Fourière." Bij het omhoog halen var een hijsch balkeu stootte een dezer balken tegen v. B., die schrok, den winch losliet en tengevolge daar van alle balken op het lichaam kreeg. Het vechterbeen werd den man totaal afgekneld, terwij! het linker op verschillende plaatsen brak. In bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd, overleed de man daar enkele uren later aan de bekomen verwon dingen. Naar aanleiding van de alarmeerende be richten over den moord op drie inlandsche politie-agenten door de bevolking van het gehucht Banjoeboemi (Madoera)' deelde de resident van Madoera aan de Preangerbode mede Een mantri-politie-agent, 'n agent der eerste klasse en 'n agent der tweede klasse bevonden zich, in verband met het landrente- onderzoek, in de dessa Banjoeboemi, dis trict Lega, afdeeling Bangkalan. De mantri-politie wilde van een der be woners van dat gehucht 'n net in beslag ne men, waartegen de eigenaar zich verzette. Er onts» 'n gevecht, waaraan door den politiedie.. een'abrupt einde werd gemaakt doordat liij zijn revolver trok en den man neerschoot. Dit wekte in zoo hooge mate de veront waardiging der omstanders op, dat in een ommezien de bevolking van het gghucht op de drie politiemannen instormde. De politiemannen, die wel wisten, wat hun lot zou zijn, sloegen op de vlucht. Een er van klom naar den zolder van een dessawoning en werd daar achterhaald door de met lansen gewapende bevolking. Ook de andere twee politiemannen zijn gedood. De waarnemend-assistent-resident van Bangkalan is derwaarts gesneld en vond een verlaten dessa. De bevolking is gevlucht, uit vrees voor opvatting. Onder de vluchte lingen moeten zich gewonden bevinden. De revolver van de mantri-politie toonde aan, dat de geheele kamer was leeggeschoten. Voorts bleken de politiemannen van hun klewang nog te hebben gebruik gemaakt. Voldoende keterangan heeft men nog niet. Wel zijn eenige verdachten in de naburige districten aangehouden, doch de mededaders van den aanslag zijn niet allen opgevat. Het betreft hier geen uiting van langdurige onrust, doch een zuiver gelocaliseerd geval, dat voortvloeide uit het fatale revolverschot van- de mantri-politie. Het totaal der vluchtelingen wordt op een paar honderd geschat. De berichten, die spreken van een weige ring tot uitlevering der lijken van de politie dienaren zijn onjuist. Er is niemand, derhalve kan er ook niéts worden gewekrerd. Te Brakel in het gezin van J. v'. d Ven werd Maandag een drieling geboren, 't Vorig jaar werd dit gezin verblijd met de geboorte van een vierling. Alle zeven zijn jongens. De hoofddader uitgeleverd. In de helft van Februari j.l werd op het bijpostkantoor St. Anthoniestraat te Am sterdam elf duizend gulden ontvreemd uit een posttrommel. Na eenigen tijd werd de hoofddader, een zekere Van Son, tc Ant werpen gearresteerd Deze arrestant is nu uitgeleverd en op transport gesteld naar Amsterdam. In de proeffabriek der Philip's Gloeilam penfabrieken te Eindhoven is Maandagmid dag door het springen van een metalen buis een det ijverigste en meest belovende assistenten, de negentienjarige heer P Clus ters, zer ernstig gewond. Niettegenstaande onmiddellijk medische hulp werd verleend door de fabriekskliniek en de ongelukkige dadelijk naar het ziekenhuis is vervoerd, bleek een r-erwonding aan den buik zóó ernstig te zijn, dat de dood na enkele uren intrad. Namens de ouders wordt de opsporing ver zocht van Petrus de Kok, oud 13 jaar, wo nende von Zesenstraat 83 alhier Hij heeft Vrijdag den 20cn Maart j.l de ouderlijke woning verlaten na het ontvangen van een berisping en is sedtrt niet teruggekeerd. Signalement; donkci blond krullend haar, donkergrijze oogen, loopt eenigszins voor over, gekleed in sportblcuse, wil met grijze streep, bruin manchester broek, zwarte kou sen, zwarte rijgschoenen, donker blauwe jockeypet, donker groen geruite jas met riem. De commissaris van poiitie in de 7e sectie, bureau Linnaesstraat. verzoekt hun, die om trent dezen knaap eenige aanwijzingen kun nen geven, zich ten spoedigste aan zijn bu reau te willen vervoegen. De politie te Amsterdam heeft, naar het Hbld.verneemt, een bewoner van de Nic. Maesstraat aangehouden, yerdacht van ver duistering van een bedrag van 165.000 guld. ten nadeele van een firma aldaar. Blijkens het overzicht van de werkloosheid onder de leden der ingevolge het Werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde werkloozen- kassen in de week van 23 Februari tot en met 28 Februari, medegedeeld door dèn Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, waren werkloos Groepen. Geh. w. Ged. w. vverkl. werkl. Diamantindustrie 226 21 Bouwbedrijf, (behalve schilders 6179 475 Schildersgezellen 1471 211 Houtbew. en meubelind. 1235 121 Bewerk, v. leder, wasdoek 71 91 Metaalbew:, scheepsb, enz. 3254 116 Textielnijverheid 393 637 Bew. v. voedings- en ge notmiddelen 453 106 Tabak- en Sigarenindustrie 1789 1037 Landbouw 1995 1288 Kledingindustrie 195 163 Transportbedrijf 3209 1906 Handels-, kant,- en win- 1145 13 Fabrieksarbeiders 2111 315 Boek-, steendr. enz. 1380 652 Hotel-, café- en restau rantbedrijf 109 3 Te zamen 24615 7155 ARBEIDSTIJD IN CONTINU WERKENDE FABRIEKEN. De minister van A., H. en N. heeft aan hoof den of bestuurders van ondernemingen, waarin de in art. 39, onder A. of B., van het Werktijden besluit voor fabrieken of werk plaatsen 1923 genoemde arbeid wordt verricht in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in hun ondernemingen gedurende het tijdvak van 1 April tot en met 30 Juni, mannelijke arbei ders van 18 jaar of ouder, die arbeid verrich ten ingevolge het bepaalde bij art. 39 van ge noemd Werktijdenbesluit, voor zoover dit noodig is om in een continu werkend gedeelte van een fabriek of werkplaats arbeid in een drieploegenstelse! mogelijk te maken, in af wijking van het bepaalde bij art. 24 dei Ar beidswet 1919, aldaar arbeid verrichten a. gedurende 62 uren per week, mits niet langer dan 168 uren in drie achtereenvolgende weken b. in drie achtereenvolgende weken ge durende 56, uren, tusschen 10 uur nam. en 6 uur voorm. rusten, voordal dc Belgische koninklijke fa- milie aan Den Haag een officieel bezoek zou hebben gebracht, om aldus te doen blijken van de erkentelijkheid der Belgische regee ring voor hetgeen in de dagen van België's diepste ellende een deel van ons volk cn de Nederlandsche regeering hadden mogen doen om het leed van het Belgische volk althans eenigermate te verzachten. Het blad weet niet, in hoever dit gerucht waar is, maar heeft aanleiding te gelooven, dat de eerzucht van den Belgischen diplo maat inderdaad gericht was op een herstel der normale betrekkingen. Die taak is hem niet vergemakkelijkt. De leiding der buitenlandsche politiek te Brus sel, actie in de pers door een zijner voor gangers gevoerd, de houding van Brussel tegenover de stam- en taalverwanten van het Nederlandsche volk binnen België's grenzen hebben het werk van den Belgi- 1 schen diplomaat in Den Haag schromelijk verzwaard. Toen de onderhandelingen met België over een ordening der zaken, die regeling behoefden (omdat België het statuut van 1839, dat zijn onzijdigheid waarborgde, als een te eng keurslijf had verworpen) werden hervat, werd in breede kringen van ons volk het vertrouwen in jhr. Van Karnebeek's leiding eenigermate geschokt. Men vreesde, dat wellicht aan de wenschelijkheid van een departementaal succes meer zou worden geofferd, dan voor het volk een dergelijk succes waard was. a Het feit, dat de Koningin vrijheid vond weer door België tc reizen, met de weten schap, dat de Koninklijke familie haar te Brussel zou komen begroeten, is wel zeer geschikt, om deze vrees te beschamen. Wie iets weet van Hr. Ms. opvattingen op dit stuk weet ook, dat zij daartoe niet zou heb ben besloten, indien men aan de overzijde onzer Zuidelijke grens nog steeds in ambte lijken kring wenschen koesterde, die door Nederland niet kunnen worden vervuld. Men mag nu wel aannemen, dat het offi- cieele annexionisme dood is dat de Brus- selsche regeering het nu verloochent. Dat is een groot voorloopig succes voor de leiding onzer buitenlandsche staatkunde en stellig ook in zekeren zin voor prins De Ligne. Het geeft hoop, dat een aannemeliike regeling tot stand komt. Dan zal er stellig ook niets meer in den weg staan aan een officieel bezoek van het Belgische Ko ninklijk paar, dat na al wat er geschied is van zelf sprak en dat even natuurlijk wel achterwege moest blijven. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Krommenie den Weleerw. heer J. P. J. Bomans en *-t Pas toor te Hoek van Holland den Weleerw. heer F A. Burwinkel; voorts tot kapelaan te Rotterdam H. Barbara, den Weleerw, heer H. M. Brouwer; Amsterdam (O. L. V. v. Lourdes) den Weleerw, heer P. C. Botte lier; te Wateringen H. J Bangert, die as sistent was te Noorden; te Dordrecht H. Bonifacius, den Weleerw. heer P Kemper; te Overveen den Weleerw. heer A, J. M. v. d. Burg, die kapelaan was te Vlissingen; te Schiedam (O. I. Vr. Visitatie) den Wel eerw. heer L. A J. M. Beune, en te Oegst- geest, den Weleerw. heer H. F. Coppens, die kaplaan was te Beverwijk H. Agatha. Voor het eerst sedert het oorlogsonheil over Europa losbrak, heeft Koningin Wil- helmina de Belgische koninklijke familie ontmoet. Aan het Brusselsche Noorder station is Koning Albert met zijn gemalin en de kroonprins H. M. en den Prins komen begroeten. Dc Koningin heeft dat mogelijk gemaakt door voor haar terugreis uit Zwitserland de route over België te kiezen. Indien iels geschikt is, om in Nederland een geruststellenden indruk te wekken ter zake van de hangende besprekingen met België, dan is het, meent het „Hbl.", deze ontmoeting van II. M. met de Belgische koninklijke familie. Het is een succes zoowel voor minister Van Karnnbeek als voor den prins De Ligne, den Belgischen gezant. De laatste had, toen hij na den oorlog hierheen werd gezonden, om te trachten dc slechte indrukken uit te wisschen door zijn voorganger en door Bel gië's politiek bij de onderhandelingen over den vrede te Pariis te onzen opzichte ge maakt, een even delicate als moeilijke op dracht. Een persoonlijk beroep van den Bel gischen koning op dezen diplomaat was noodig geweest, om hem er toe te bewegen, den post in Den Haag aan te nemen. Van zijn uitnemende relaties tot vele Neder landsche families en van zijn diplomatiek talent hoopte de Brusselsche regeering een normalisecring der betrekkingen, die zoo ruw waren verstoord Men zegt in Den Haag, dat de prins De Ligne zieh had voorgenomen niet te zullen ROTTERDAM, Maandag 23 Maart. Bui ten!. Granen kalm. Rogge Z. Russische disp. f 16.50, Western 2 disp. f 13.7014, Gerst Z.-Russfsche disp, f 242240, Donau disp. f 238, 48 pond Malting disp. f 246, spoedig verwacht f 245. Haver Canada 3 disp. f 11.40, dito No. 2 disp. f 11.75, Canada feed aange komen f 10.25, Mais La Plata disp. f 225, aangekomen f 223, Calfox/Bulgaar aangeko men f 240, Odessa disp. df 222, Australische disp. f 223. Binnenl. Granen. Tarwe bij klein aanbod onveranderd f 10 a 12.50, qual. van vóór den regen f 16 a 18.50. Rogge onveranderd f 13.50 4 14. Gerst Chevalier onveranderd f 14.40 15.25. Haver f 10 A 12,50, zaai daarboven. E-wten, kleine groene en kroon lager f 12 a 13.50. Schokkers in prima qual. gezocht, overigens flauw f 14 a 20. Bruine boonen lager, voor qual. f 12 A 18, extra puike daar boven. Lijnolie. Vliegend f 55 April f 52 Mei f 52 Vee. Ter markt waren aange'voerd 495 vette runderen, 239 vette en graskalveren, 123 s.chapen of lammeren, 1255 varkens. De p-ijzen waren als volgtkoeien le qual. 125 130 c., 2e qual. 115105 c., 3e qual. 95 85 ct., ossen le qual. 122%125 ct., 2e qual. 110100 ct., 3e qual. 9080 ct., kalveren le qual. 170195 ct,, 2e qual. 150 125 ct., 3e qual. 11090 ct., schapen le qual. 9095 ct., 2e qual. .8070 ct., 3e qual. 60 ct., lammeren 105120 ct., varkens le qual. 7577 ct., 2e qual. 7271 ct., 3e qual. 6966 ct., licht soort 7278 ct., alles per kg. Vet vee en vette kalveren in le qualiteit met redelijken handel 2e en 3e qual. zeer matig verhandeld, met afwijkende prijzen. Schapen en lammeren met matigen omzet. Varkens redelijk verhandeld en prima iets boven noteering. Fijne zaden. Lijnzaad voer- f 2022. zaai f 2225. Mosterdzaad bruin f 6872, geel f 30.33, blauw maanzaad f 3035- karwiizaad f 3032, koolzaad f 3235. kanariezaad f 22—23, zonnebloempitten f 17%—18 V,. AMSTERDAM, 23 Maart. Binnenl. gra nen. (Boerennoteering.) Tarwe voer f 10 11., Tarwè bak f 12—13, Rogge f 13—14 Haver f 1011%, Duiveboonen f 1315. Paardeboonen f 1212%, alles per 100 kg. Fiine zaden. Geen aanvoer. ROTTERDAM, 23 Maart. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 5.506.10, id. blauwe f 5.506, poters f 2.753.75, Zeeuwschp rigenheimers f 55.50, blauwe f 4.504.75 Brielsche f 5.506.10, Bravo's f 5.405.80. Red Stars f 4.40—5. Winter Malta's 10 13 ct. per Kg. Vlas. Aangevoerd 26.4Q0 Kg. blauw, f 1.40 —2.10 15.700 Kg. Holl. geel f 1.40—1.80; 4600 Kg. wit Zeeuwsch f 11.40 230Ó dauwroot f 1.1.40. Katoen. (Noteering van de Vereeniging voor den Katoenhandel, Rotterdam Cot ton Association). Middling universal stan dard 28 mm staple 79. pet. per Kg. Ajuin. Aanvoer gering. Groote f 7. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche 15 —6.50. AMSTERDAM, 23 Maart. Aardaope'en» (Bericht van den matei. Jac. Knoop) Zeeuw sche bonte f 4.506, id. blauwe f 5.60 5.75 id. Eigenheimers f 5.505.60 id. Bra vo's f 55.50, id. industries f 55.10, id. Roode Star f 4.504.60, id. blauwe Eigen heimers f 4.504.75, Friescbe Borgers f 5.50 5.60, id. roodstar f 4.504.60, id. blauwe Borgers f 4.505.75, id, roodbonten f 5.50 5.60, Noord-Hollandsche blauwe f 4 4.25, id. bonte f 4.805, IJpoider Bravo's f 55.50, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 4.50id. blauwe poters f 2.253, id. bonte poters f 2.253, id. Bravo pofe-s f 4.254.50, Hillegommer zandaardaprel r f6.50—7.50, de Wet? f4—4.10, Drentsche Eigenheimers f 34, id. Roode Star f 3.50 3.60, per HL, Winter Malta-aardappe len f 1'12 per 100 Kg. AMSTERDAM, 23 Maart, Vee, Ter markt waren aangevoerd 331 vette koeien, prijzen le kw. i 1.241.34, 2e kw, f 1.10 1.24, 3e kw. f 0.85—1.10, per Kg.; 16C melk- en kalfkoeien f 350550 per stuk 79 vette kalveren, 2e kw. f 11.10. 3e kw. f 0.841 per Kg. levend gewicht193 nuch tere 193 nuchtere kalveren f 1017, 63 schapen f 4555 per stuk 607 vette var kens Hoü. le kw. f 0.890.91, 2e ke. f 0.87 0.80 overz. èn Geldersche le kw. f 0.89 —0.91, 2e kw. f 0.87—0.89 per Kg. 28 paarden, f 125300 per stuk. ALKMAAR, 23 Maart. Varkens. Aange voerd 520 stuks, zware f 0.76 0.78, zouters f 0.700.77, Londensche f 0.700.76 per Kilogram. APELDOORN, 23 Maart. Eieren, Aan voer 130.000 stuks. Prijzen f 5.506.40, gemiddeld f 6. Handel traag. AXEL, 21 Maart. Granen. Ter markt wa ren prijzen voor tarwe f 12, rogge f 12, gerst f 14.50, haver f 10.50, erwten f 14. ALKMAAR, 23 Maart, Vee. Aangevoerd 18 vette koeien 280—525; vette kalveren 110—150; 5 id. per K.G. 1.40—1.80; 236 nuchtere id. 840. EDE, 23 Maart. (Weekmarkt), Eieren 5.506.25 per 100 stuks. Biggen 1222 per stuk. Aangevoerd 130,009 eieren, 60 big gen. GORINCHEM, 23 Maart. Vee. Op de vee markt waren aangevoerd; 285 koeien, 8 nuchtere kalveren, 288 ovcrloopers, 562 big gen. Men besteedde voor: kalfkoeien 40C 500; melkkoeien 300400; kalfvaarzen 250—300; guste vaarzen 200250; pin ken j 125-200; nuchtere kalveren fok 20 35; id. export 1418, overloopers 2035; biggen 612. Boter 1.35—1.40 per 14 K.G. Eieren 514 a 6 ct. per stuk. Aanvoer rede lijk. Handel matig. TIEL, 23 Maart. Fruit. (Tielsche Veilings- vereen.) Goudreinetten le soort 3431 ct.; Brederodes 13—18)4 ct.; zure reinetten 25 ct.; winterjannen 11 'A1314 st; bellefleur 26 -29 ct.; Gertroelofs 18)4 ct.; alles per KG r TIEL, 23 Maart. Weekmarkt. Varkens. Op de markt waren aangevoerd 264 varkens en 280 biggen. Prijshoudend. Varkens 20 80; biggen 818. Granen. Bij grooter aanvoeren werd tarwe tot ruim vorige prijzen vlug verkocht. Een zeer mooi partijtje bracht 13.50 op. Rogge weinig aangevoerd. Haver goed ie plaatsen. Groene erwten werden er weinig geveild. Voederartikelen lager. Tarwe f 1013.50; rogge 910; gerst f .88.75; haver 57; boonen 10.5012.50; groene erwten 11.5012; gele idem 1112; wikken 12.50—13.50. Boter en eieren. Aanvoer en prijs van bo ter waren als vorige week: 30 K.G. k 2.40 2.60; eieren»vertoonden neiging tot stei- ging. De aanvoer beliep 45.000 stuks en de prijs bewoog zich tusschen 5 en 614 cent, SPAKENBURG—BUNSCHOTEN, 21 Maart. Door 42 vaartuigen aangebracht 6% 20 tal haring per vaartuig. Prijzen f 3.10— 3.45 per tal. Noordzecvisch 400 kg. a 24—27 ets., schol 86 p. 12% ets. VOLENDAM, 21 Maart. Men besteedde in de afgeiaopen week aan den Vischafslag voor haring f 2.05—23.55 per tal. Er is wei nig spieringvangst de prijs was f 23 per vierling. Bot gold 40 ct., schol 16 ct. per pond. IJMUIDEN. 23 Maart. In de Visschers- hayen alhier is een groote Duitsche stoom- treiler aangekomen, welke op de Hollandsche wijze ter'IJslandvaart-zal worden uitgerust met tonnen en zout. Eenige visschers uit Middelharnis zullen worden aangemonsterd om de in de Ijslandsche wateren gevangen kabeljouw naar Hollandschen aard te snijden en te zouten. Tot heden werd op de Duitsche vloot de visch in de ruimen tusschen ijs ge legd, wat bij langere reizen de qualiteit niet ten goede kwam. Binnenkort worden nog meer Duitsche treiters voor hetzelfde doel hier binnen ver wacht. HUIZEN, 21 Maart. De aanvoer van Zui- derzeeharing was heden ruim totale Omzet ruim 500 tal a f 33.30. Met versche ha ring wordt ook in de omgeving geventbok kingverzending 3 wagons N. zeevisch 1680 g 3144 Qé "ÊNKHUIZEN, 22 Maart. In de afgeloo- pen week is in 't Noordelijk bekken det Zuiderzee zeer druk naar haring gevischt Ten Zuiden van Enkhuizen werd over 't ge heel weinig gevangen. De vangst van de Moord visschers was over 't geheel zeer be vredigend, en de prijs voldoende Totale aan voer 1.610.800 stuks reepharing (vooraf gaande week 1.060.000 stuks), prijs f 2.65 3.15 per tal. Noordzee' chol, 2000 pond, gold gemiddeld f 13 per 50 kg. IJMUIDEN, 23 Maart. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag d* stoomtreilers: IJM. 124 (Derika XII) mei 1931; IJM. 272 (Derika XV) met 207-1; KW. 2 (Christine) met 3007;' IJM. 81 (Lui tenant Generaal de Beer van Portugaél) met 2346; KW, 119 (Mies en Truus) met 2774; IJM. 133 (Catharina Duyvis) met 1457; IJM 481 (Amsteldijk) met 2098; IJM. 501 (Flora) met 1156; KW. 197 (Zaanstroom IV) met 2579; IJM. 193 (De Hoop) met f 1031; KW. 8 (Annie) met 843; IJM, 26 '(Witte Zee) met 1498; IJM. 13 (Christina Catharina) met 2557; IJM. 232 (Westland) met f 1573; IJM. 177 (Emma) met 2035; IJM, 157 (Ma rie van Hattum) met 1548; IJM. 4 (Ba- rendsz.) met 2626; IJM. 43 (Nelly Gezina met 1242; KW. 14 (Urania) met 2547; KW 123 (Robert William) met 2749 en de loggers KW. 129 (Gerard en Arie) met 253 KW. 48 (Cornelis Marines) met 270; KW. 47 (Noordzee V) met 296; KW. 152 (Aj?a- than Maria) met f 349; KW. 36 (Nederland V) met 371; K.W. 89 (Holland IX) met 295; KW. 169 (Aleida) met 1173; KW. 158 (Herman Jacobüs) met 203; KW 20 (Maria Cornelia) met 264; KW. 28 (Anna) met 326; KW. 62 (Concordia Constans) met 237 en KW. 105 (Kees) met 683 aan besomming. URK, 23 Maart. Door 140 vaartuigen zijn hier j.l. Zaterdag aangevoerd 704 tal haring, prijs 3.103.35 per tal (200 stuks). in de afgeloopen week zijn hiér door 90 180 vaartuigen van Urk en uit andere plaat sen aangevoerd 6166 tal 1.233.200 stuks haring, grootendeels reepvisch Met de ze gen zijn to+ heden slechts geringe vangsten verkregen; met de kuil werd weinig aange bracht. De prijs was 2.553.35, gewoon lijk pl.m. 1 3 per tal. De uitkomsten der visscherij langs de Noordzeekust zijn verleden week voor de Urker motorvloot zeer middelmatig geweest, al was van menigeen dc vangst goed. Over °t algemeen lage vischprijzen maakten dat de besommingen 100150 gld per vaartuig be droegen; een klein aantal botters besomde 200260 gld De zeilvloot 40—75 gld. ENKHUIZEN, 23 Maart Nieuwe groots haringscholen zijn «it de Noordzee binnen gekomen. Zaterdag bedroeg hier de aanvoer van 86 vaartuigen 563.800 stuks of 2819 tal, wat tot nu toe hier de grootste aanvoer is. Zelfs gisteren (Zondag) kwamen hier enkele vaartuigen binnen Vangst 50.000 stuks ree>>. j haring en 10.000 stuks fuiVkaring. H'eden weer goede vangst Eerste markt 3.05 per tal. KRALINGSCHEVEER, 23 Maart. Ter markt waren: 51 winterzalmen 1.501,80 per 1K.G VLAARDINGEN, 23 Maart Aan de visch- hal alhier is binnengekomen de stoombeugcr VI 85, met 1100 besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6