BERICHT. 1125- Nieuwe Haarlemsche Courant, iwllli Woensdag 25 Maart 1925 48ste Jaargang No. 16001 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Degenen, die zich vanaf heden abonneeren op de ontvangen tot 1 APRIL 1925, de nog te verschijnen nummers GRATIS. DE ADMINISTRATIE. Het politiek advies. Jaarvergadering R.-K. Openbare Leeszaal. Rede Ir. L. J. M. Feber. Agenda Onder Bennebroek kwam een Foixlje op zulk een onzachte manier met een vrachtauto in botsing, dat er niet véél meer van de voorzijde heel bleef. 26 Maart De St. Vincentius-Vereeniging te Haarlem. Nederlandsche Reisvereeniging Dienstplicht. Faillissementen. Gez. Samenzijn IIS. D. O. 1. \jyÜi <*'uu De nieuwe voorzitter der H. O. V. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN !\&iiingstiaat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Bezoek van H. M. de Koningin. Waardeering. Hinderwet. 1 De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-advcr- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., hij vooruitbetaling. Alleabonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele on X 7CA bij een ongeval met X nCA geschiktheid tot werken; SU,» doodelijken afloop. T £ÖU,- bij verlies van een hand, een voet of een oog; bij verlies van een duim of wijsvinger; ■f Kfl bij een breuk van 1 yin I OU.- been of arm; T 4U - bij verlies van een andere vinger. Gisteren hebben wij het politiek advies gepubliceerd, bet belangrijkste document in de voorbereiding der verkiezingen. Terecht wordt aan dat advies altijd groote waarde gehecht en in dezen tijd van politieke span ning ook in onze partij, een tijd, waarin de wonden van d® St Michaëlbc weging nog naschrijnen, werd het politiek advies met nog grooter belangstelling dan anders te ge- moet gezien. Daar komt nog bij, dat de kie zers volgens bet nieuwe kiesreglement dit maal voor het eerst gelegenheid hebben om met vrije lijsten tegen het advies in te gaan, zonder onorganisatorisch te handelen. Dit alles heeft zeker de taak van het advies college niet vergemakkelijkt; de 47 heeren zullen hun verantwoordelijkheid wel sterk gevoeld hebben! Nemen wij al deze overwegingen in aan merking, dan kunnen wij niet anders zeg gen, dan dat het een vrij verstandig advies is, hetwelk als geheel wel voldoet. De groo te lijn er in lijkt ons deze: de aftredende candidaten moeten zooveel- mogelijk ge handhaafd worden. En dat is juist. Met be houd van dezen stelregel moest aan drin gende wenschen worden voldaan. Zoo on derkennen wij een streven om een militaire specialii eit, een middenstander en een der voormannen van de Mchaëlisten in de Ka mer te brengen. Het was niet gemakkelijk om aan dat verlangen te voldoen. Im mers wij moeten er rekening mee houden, dat wij de vorige maal alles, n.m. een gun- stigen rechtschen wind en de toevalligheden van het lijstenstelsel, de grilligheden van de stembus zelfs, mee hebben gehad. Zoo doende hebben wij 32 zetels gekregen; het zou- echter bijna roekeloos zijn, thans op meer dan 30 te rekenen. Men gevoelt dan echter aanstonds hoe moeilijk het wordt om met behoud zooveel mogelijk van de aftre dende leden aan de drie genoemde speciale vertegenwoordigers een vaste plaats op de lijst te verzekeren. In den kieskring Tilburg was het niet moeilijk om in plaats van den heer Juten een militair in den persoon van den heer de Quay onder te brengen, Moei lijker ging het met den middenstander. Men heeft daarvoor de plaats van den heer Mi- chielsen gekozen, die den vorigen keer door een gelukkigen samenloop van omstandig heden (het uitvallen van mr. Reymer en de dubbele verkiezing van mevr. Bronsveld) van de vijfde plaats naar de derde op de lijst opschoof en zoodoende in de Kamer kwam. Op die derde plaats van de lijst Haarlem-Helder staat nu de bekende mid- denstands-candidaat Chris Jansen. De plaats is echter niet zeker; er moet flink gestemd worden om den zetel bij tweede toewijzing machtig te worden. Het moeilijkst was prof. Veraart aan een zetel te helpen. Dat hem na de verzoening tusschen Staatspartij en Michaëlisten een goede plaats op het advies zou worden ge geven, stond voor iedereen vast. Zelf had de Delftsche hoogleeraar het echter aan het adviescollege niet gemakkelijk gemaakt door de mededeeling, dat hij alleen op de Haagsche lijst wilde. Men heeft alle moei lijkheden handig ondervangen door ditmaal de lijsten Rotterdam, den Haag, Leiden en Dordrecht te verbinden, zoodat er geen Haagsche lijst is. Op de combinatie staat prof. Veraart no. 4. De vier lijsten samen hebben de vorige maal meer dan 136.000 stemmen gebaald (bij een kiesdeeler van 29288), zoodat zelfs de vijfde plaats, waar op (o politieke ivoniel) dr. Kortenhorst ach ter prof. Veraart prijkt, nog een goede kans maakt. Dit zijn wel de voornaamste dingen, die op het eerste gezicht opvallen. Hét oude beeld is over het algemeen bewaard. Lim burg vertoont geen afwijking. Arnhem, Nij megen, Utrecht is in den kop hetzelfde ge- hieven: de heer van Wijnbergen staat no. 1. Blijkens het onderschrift bij het politiek ad vies schijnt dit wel strijd gekost te hebben. Toch achten wij het juist, dat men den voorzitter der Staatspartij en een man van de verdiensten des heeren van Wijnbergen op zijn oude plaats handhaaft. De critiek, ook de gerechtvaardigde critiek, moet zich op zulke momenten boven meeningsverschil- len en persoonlijke gevoelens weten te ver heffen. Op dezelfde lijst heeft men de hee ren baron van Voorst tot Voorst en Bulten van plaats laten verwisselen. De laatste staat nu no. 5. De zesde plaats is toegewe zen aan den heer von Frijtag Dr^bbe, die dus eerste 'plaatsvervanger wordt. Wij vreezen, dat groote groepen kiezers met deze plaats van hun man geen genoegen zul len nemen. Hetzelfde en met meer recht en reden is van de voorstanders van de can- didatuur-Loerakker te verwachten. Eerlijk gezegd begrijpen wij hier de adviseurs ook "iet. Laat men een aftredend Kamerlid uit vallen, omdat men plaats moet zoeken voor éen dringend noodige kracht, goed. Dan ko men zeker diegenen het eerst in aanmer king, die óf wel bij de stemming in de kies- vereenigingen weinig of niet meer gesteld- zijn, óf wel, die door zeer bijzondere om standigheden doo. opschuiving in de Kamer rijn gekomen. De heer Loerakker behoorde tot degenen, die in 1922 er niet aan dacht het parlement binnen te gaan. De lijst van Leiden haalde tegen de verwachting in met een overschot van 10.000 stemmen een tweeden zetel binnen. Zoo kwam de heer Moerel in de Kamer. Na deze stond mevr. Bronsveld, die reeds voor Amsterdam zit ting had. Toen de heer Moerel onverwacht kwam te overlijden, kwam dus no, 4, de heer Loerakker aan de beurt. Inmiddels weten wij, dat deze afgevaardigde vooral door de land- en tuinbouwarbeiders en door den werknemersstand in het algemeen zeer gewaardeerd wordt. Minst genomen had hij dus ditmaal als eerste plaatsvervanger op een der lijsten moeten fungeeren. De gele genheid was er ook volop, b.v op de lijst Haarlem-Helder, waar hem de vijfde plaats is toebedeeld, terwijl de vierde aan een ho mo novus voor het parlement, mr. Leesberg J van Alkmaar, is gegeven Ziehier nu een ge val voor rectificatie door de kiezers. We zouden nog wel enkele opmerkingen kunnen maken: de al te groote toegevend heid tegenover den heer Van Vuuren, waar door de positie der noordelijke kieskringen is verzwakt; de weinige deferentie voor de eerste katholeke vrouw in de Kamer, die als no. 2 in Amsterdam een onzekere plaats krijgt. Maar wij zullen het hier nu bij laten. Als geheel is het advies gezien de moeilijkheden niet kwaad. Aan de kie zers nu om er overeenkomstig het regle ment een waardig gebruik van te maken! zoek verklaarden èn de Hoog Eerw, Deken èn alle Zeer Eerw. Heeren Pastoors zich bereid om op eenzelfden Zondag m de pa rochiekerken, zelve de belangen der armen te bepleiten, zelvt onder de H.H. Missen liefdadigheidspredikatiën te houden en deze te do®n volgen dooi. buitengewone collec ten. De opbrengst dezer collecten zal strekken tot uitvoering van het bovengenoemde voornemen, hetwelk breeder uiteengezet wil zeggen; dat bij gelegenheid van de feeste lijke herdenking van het bestaan der St. Vincentius-Vereeniging in Haarlem, op Woensdag 29 April a.s., aan alle Roomsche gezinnen, die daarvoor in aanmerking ko men, heizij ondersteund door de St. Vin centius-Vereeniging— dooi de Roomsche Armbesturen of door de St. Eiisabeth-Ver- ëeniging, zal worden verstrekt een ruime feestelijke gave dat aan de bewoners van ons weeshuis, dc zusters, de ouden van da gen en niet het minst aan onze weeskinde- De R.-K. (Doenbare Leeszaal en Biblio theek voor Haarlem en Omstreken hield gisterayond in gebouw „St. Bavo' de jaar vergadering, Deze werd vooraf gegaan door een huis houdelijke vergadering, waarin de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde werden bevonden. Tot voorzitter werd gekozen in de plaats van den heer Vi i'king, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer Weustink en tot afgevaardigde van de R.-K. Middenstands- vereeniging in de vacature van den heer Holt, die zich eveneens niet herkiesbaar ge steld had, de heer J. J. Brinkman Deze maakte oorspronkelijk deel uit van het Da- Tentoonstellingsterrein Heemstede. Interna tionale Voorjaarsbloemententoonstelling. Sociëteit ,,St, Bavo" - Geloof enWeten schap 8 uur Haarl. Gemengd koor 8 uur Esperanto 8 uur Höeden- cursus 8 uur -Jonge Vrouwenbond 8 uur Verceniging „De Hoop" 8 uur. Gem, Concertgebouw. Ledenconcert H. O. V. 8 uur. Kunsthandel F H. Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- 'ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 154 van 2654 en 's avonds van half 8 half 9 uur. s Zaterdags alleen "in 92 en van half 8half 9 uur ft.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan hei Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos) R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en vaD 710 uur. be- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben - Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Verceniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. l Herdenking van het 75-jarig bestaan. 1850—1925. Wij vcrleenen hieronder gaarne plaats ruimte aan een oproep, die ons vanwege de Sint Vincentius-Vereeniging ter plaatsing werd aangeboden Toen het jaar 1925 in het verschiet kwam, en de St Vincentius-Vereeniging alhier overwoog, op welke wijze zij de herdenking van haar 75-jarig bestaan zoude vieren, werd algemeen als eerste punt aangenomen en vastgelegd, dat aan onze minderbedeelde broeders en zusters aan de verweesde verlaten kinderen - aan de hulpbehoevende ouden van dagen aan de schamele armen, een buitengewone uitdeeling ijioest worden verstrekt, dat een feestdag aan hen moest worden bereid. Om tot dit doel te geraken en in het be zit te komen van de groote en buitenge wone middelen, die daartoe noodig zijn, heeft de vereeniging het plan voorgelegd aan onzen beminden Bisschop, aan Mgr. den Vicaris-Generaal, aan den Hoog Eerw. Heer Deken en aan de Zeer Eerw. Heeren Pa stoors onzei stad, en mei welk een heerlijk succes! Monseigneur de Bisschop keurde ons voor nemen goed De Hoog Eerw Heer Vicaris zegde zijn medewerking toe en op ons ver ren aan dc goede Zusters C.irmelitessen (Zijlsingel), die zich zoozeer beijveren om verlaten en verwaarloosde kinderen, een goede, liefderijke opvoeding te geven aan de zegenrijke St. Joseph-stichting op .Den nenheuvel", welker in stilte werkende „Witte Zusters" een schaar van ruim 100 meisjes, klein en groot, om zich heer, hebben en daarvan trachten te vormen „brave Room sche vrouwen", die pal staan tegen de ver leiding der wereld dat aan die allen, die de liefdewerken van St. Vincentius zoozeer nabijstaan, een feestdag worde bereid, en dan „de laatsten niet het minst" dat aan de stille schamele j armen, eenige verlich ting worde geschonken in hun moeilijk®', omstandigheden, dat eenige zonnestralen worden geworpen op hun dikwijls zoo pijn lijken levensweg, Is dit alles niet een heerlijk, schoon doel? En mogen wij niet met groote dankbaar heid wijzen op de medewerking van ons Geestelijk Gezag van onze Herders, die a..s Zondag voor dit doel het woord Gods gaan verkondigen? Maar dan mogen wij oók met groot ver trouwen een beroep doen op onze weldoe ners! O, gij allen, die zoo groote liefde toont voor de St. Vincentius-Vereeniging en har® liefdewerken, die altijd en opnieuw gereed en bereid zijt, om ons met uw stoffelijke gaven bij te staan, die op onze vraag „hoe komen wij aan geld" steeds ter liefde Gods een afdoend antwoord daarop geeft, die ons op zoo vele en velerlei wijze steunt, hetzij als vaste weldoeners door inschrijvingen, hetzij gevraagd in liefdadigheids-nredikatiën, hetzij door giften,gestort in de busjes, welke door de jonge leden onzer St. Aloysitis- Vereeniging U worden aangeboden, of in de busjes, die ir. uw huis geplaatst, u vra gen om een gave voor de verwaarloosde of misdadige jeugd Wat zijn wij U dankbaar voor die hulp, die liefde, die medewerking, maar ook met welk een groot vertrouwen doen wij thans bij ons jubelfeest, weder een beroep op uw barmhartigheid! Moge Godes Zegen nederdalen over het woord der Priesters, die a.s Zondag gaan bespreken de belangen van zoovele nood lijdenden in onze stad Geloofsgenooten, die lijden in geestelijken en stoffelijken zin, ouders en kinderen die dankbaar zullen her denken, de edelmoedige weldoeners, voor het goede, hun verstrekt Maar ook bidden wij Godes overvloedige zegeningen af over al degenen, die naar wij hopen en vertrouwen, aan hel woord der Priesters gevolg zullen geven en met ruime hand hun gaven zullen storten voor het goede doel, hetwelk de jubileerende St. Vincentius-Vereeniging op 29 April wil be reiken Gisterenavond vond in den Schouwburg aan den Jansweg wederom een bijeenkomst plaats van de Nederlandsche Reisvereeniging waarop de heer D. van Staveren, directeur der Gem. Schoolbioscoop, te 's Gravenhage> een lezing hield over Zwitserland welke lezing werd toegelicht met fraaie lichtbeel den. De heer van Staveren bleek een uit stekend causeur te zijn, die van zijn audito rium de volle aandacht wist af te dwingen lor dit interessant onderwerp. Ook de wijze van behandelen van dit onderwerp, mag voorzeker geacht worden volkomen in -'mak van de leden der Ned. Reisver eeniging te zijn, daar door het treden in bvzondere détails, menig toeschou wer den tijd weer in herinnering bracht, dat Hij zelf dc bergen, meren, dalen en wouden bezocht Het in het algemeen nemen van groote lijnen was oorzaak dat men thans Het fraaiste gedeelte van het feeërieke Zwit serland te aanschouwen kreeg. De heer van Staveren kan dan ook voorzeker met vol doening op zijn lezing terugzien en al heeft hij dan ook niet al zijn 600 beelden laten zien, zooals hij in zijn openingswoord zeide, toch heeft hij diegenen, die den avond bij woonden, en Zwitserland nog niet kenden, dit leeren kennen, en zij, die het reeds ken den laten herkennen, zóodat het in alle opzichten een leerzame avond genoemd kan worden. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat Cornelis de Bruin, lichting 1925, voorgoed van den dienst is vrijgesteld, we gens broederdienst. gelijksch Bestuur, waarin nu dus een vaca ture is ontstaan, welke later zal worden aan gevuld. Om 8 uur opende de voorzitter, de heer Weustink, de jaarvergadering met den Chr. groet, waarna de secretaris, de heer H. J. M. Bartels, het jaarverslag las. Dit keurige en nauwkeurige verslag memoreerde de pogin gen, om meer ontwikkeling te br -.aa.in.. riet ledental ging eenigszins achteruit. Het aan tal ingeschreven boeken bedraagt thans 6000, Dankbaar gewaagde het v-rslag van verschil lende schenkingen, wélke der Leeszaal ge daan werden. De voorzitte- 'eidde dan met eeoig».Kar- L lijke woorden den spreker van den avond m, den heer Ir L. J. M. Feber, lid van de Tweede Kamtr der S-rtc-n-Generaa'. 'ie het onderwerp „De cultureele beteekenis van R.-K. Leeszaal en Volksuniversiteit" behandelde, ui ecu ir.'U'if inleiding tie de 'i.s: Feber u teen. c.t Wij v,il sche'sau den opbouw t kitlioiiflte ndividu. Die opbouw is not,- cig, ondanks het feit, dat in zooveel Roomsch 'roef is. Er is een Roomscne staat kundige macht, maar ges-iund moet kunnen worden op het godsdienstige en cultureele leven, wat spr. rader uitligt. 'Cultuur moet niet zijn een ve zameling vrr geleerdheid, zij moet iets hoogers we zen. rij moet iets wezen van wiisheiJ, die wijsheid, waarvan F'redtrik van Eeder; reeds lang vóór hij katholiek werd, zeide- Vcel- 1 eid van weten is de wijsheid niet; wijsheid is de zuivere structuur der ziel." Het begrip katholieke cultuur omvat ka- i-holek denken, sprekpt, coals men denkt en doen zooals ,ien spreekt Cp het doen zooals men spreek komt het H ist aan. Katholiek doen ten onzinSt- ran zich zelf en ten opzichte van zijn gezin. Katholieke cultuur is .he; eigen leven kinarbewust onderwerpen aan de ordon nantiën Gods. Fr, die katholieke Cultuur heeft men ge tracht te verwoesten. Snr. sche-st. hoe eeuwen lang de katholieken in Neder land rjch hebben laten teru - dring n Doc h eindelijk was het geduld uitgeput. En de strijd werd aangebonden om de ziel van het kind; de strijd, gevoerd door róanneii, e» spr. noemt express geen politici, als Briirc, Le Sage ten Broeck en Alberdingk Thijm Spr. vraagt zich af, of men zich bewust is dat men nu is ingetreden het twee Je sta dium; dat men geroepen is tot het groote Werk van reconstructie; dat men in den cul- tureelen zin „alles moet vernieuwen in Christus." Spr. zette uiteen, dat de katholieken ge roepen zijn tot herstel van de ontredderde maatschappij. Uigedragen moet worden de katholieke gedachte, de katholieke geest voor het cultureele leven. Dit eerste gedeelte dezer heerlijke rede, welke wij gaarne uitgebreider, doch in ver band met de plaatsruimte slechts zeer be knopt kunnen weergeven, werd met dave rend applaus begroet. „The Crying Follies" vergastte de aanwe zigen daarna op eenige nummertjes goede muziek, waarna de heer Feber zijn rede voortzette. De taak der katholieken is niet zoozeer politieke of organisatorische, dan wel een cultureele. De strijd van herovering van het in vier eeuwen van achteryitzetting verlore ne, kan slechts gewonnen worden, indien men stelt den geest, de ziel, de beschaving, de katholieke cultuur tegenover de in zeke ren zin cultuur der anderen. God moet wor den, de Heer der wereld, de Heer der weten schap, de Heer van alle strevingen, alle functies van den mensch. De voorbereiding daartoe is allereerst ge legen in het persoonlijk godsdienstig leven en verder in het cultuurleven. De houding der katholieken moet bepaald worden ten opzichte van elkander, ten opzichte vooral van de buitenwereld. Wanneer men werke lijk cultureel-vêrnieuwend te werk wil gaan, wanneer men contact met de overzijde wil krijgen, maar dan contact, dat leidt tot ver heffing van de anderen en niet tot neersleu- ren van zich zeli, dan moet men onderken nen het waarheidselement. Dit werkte spr. nader uit, om vervolgens op de taak van Volksuniversiteit en Open bare Leeszaal te wijzen De universiteit geeft de paraatheid tot zelfstandig weten schappelijk onderzoek; de volksuniversiteit moet de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek den volke voorhouden en voor leggen. De katholieke volksuniversiteit moet den katholiek leeren zijn eigen leven en het leven van zijn geestverwanten. De Volksuni versiteit moet terugbrengen het geluk der middeleeuwen het geluk, door prof. Huizen ga genoemd „de symbolische visie van het leven en het heelal." Spr. gaat verder na. dat het niet aankomt op veel-lezen, maar alleen daarop, dat door datgene wat men leest, men zich aanpast aan den hedendaagschen tijd. Spr. roemt ten slotte de katholieke leesza len en volksuniversiteiten, die dit verzorgen, om met een mooie peroratie zijn schoone rede, welke met levendig applaus begroet werd, te eindigen. De voorzitter brengt den spreker een har telijk woord van dank, alsmede aan ,The Crying Follies". Spr. zeide vervolgens zijn taak als voor zitter te hebben aanvaard om mede te kun nen helpen aan de verheffing van het cul tureele leven van Haarlem's katholieken em omdat hij zich van den steun verzekerd weet van den volijverigen bibliothecaris dr. Vandervelden. Hierna volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. In staat van faillissement werden ver klaard: Gerrit van Leeuwen, drogist te Wormer- veer, Oostzijde 28B. Curator mr. W. de Rijke te Haarlem. De Vennootschap van Koophandel or Ier de firma W Schipper Zoon te Zaandam. Curator mr. W. J. van Rees te Haarlem. W, Schipper Sr., koopman le Zaandam, Bloemgracht 31. Curator mr. J. W. v. Rees te Haarlem. W. Schipper Jr. koopman te Zaandam, Bloemgracht 31. Curator mr. J. W. v. Rees te Haarlem J. van Ek, oud-notaris te Bloemendaal, Bloemendaalscheweg 145. Curator mr. P. J. Tideman. Jan Jaapies melkslijter te Wormerveer, Marktstraat Curator mr. M. Muller Brands te Haarlem. \J. Busé, groenten- en fruithandelaar, te Schoten Overtonweg. Curator mr. L. A Bn. van Ittersum te Haarlem. Gerrit Riet, winkelier in suikerwerken te Haarlem, Schote-weg 47. Curator mr. P. J. Deenik te Haarlem. Taede Sysling, makelaar en bouwkundige, te Heemstede Oosterlaan. Curator mr. A. Bruch te Haarlem, Opgeheven werden de faillissementen van: D. Oly, horloger te Wormerveer, uitge sproken d.d. 5 Maart j.l. Curator mr. H, H Riepma te Edam. Wybrand Groot, timmerman te West- Knollendam gem. Wormerveer, uitgesproken d.d. 10 Maart j.l. Curator mr. F. van der Goot, te Haarlem. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: J. W. Ch. Verheul, lunchroomhouder, te Haarlem. Frans Eiffert fotograaf te Haarlem. G. A. Dijt, bloemist te Bennebroek. P. J. van Rijswijk, te Haariem, Hooger beroep werd aangeteekend door: C. O., te Schoten, diefstal, 3 m. gev.straf. W- O., te Velsen, overtreding Ongevallen- et. 8 dagen hechtenis. A. F., Hoogveldt, ged, in de Strafgev. te Haarlem, eenv. beleediging ambt in functie. 1 week gev.straf. T. C., te Haarlemmermeer, ter zake mis handeling veroordeéld tot 3 m. gev.straf. Hedenavond ontvangt Gez. Samenzijn II de a.s. kampioenen van de tweede klasse Sterk door Oefening op bezoek, in hun clublokaal te Hillegom. Wij hopen dat Gez. Samenzijn vanavond eens een goed partijtje te zien zal geven en haar smadelijke neder- lag, 200, zal wreken. Een klein oploopje. In een dorpje natuur lijk. Niet meer dan een man of twintig, oud en jong, voor een schoenmakerij. Een uiterst verontwaardigd heer, die eenigszins zenuwachtig stond heen en weer te wiebe len op z'n voeten. Een van die voeten was n.l., ontbloot van zijn gewone omhulsel, den schoen. Liefelijkheden werden over en weer elkaar in 't gezicht geslingerd. „Geef m'n schoen hier," aldus mijnheer. „Eérs me geld,"' antwoordde de schoen maker „Afzetterij is 't, mijn schoen, spiksplin ternieuw, te bederven en dan nog een gul den te vragen. In geen honderd jaar." „Maan sorg, dan kraag je je schoen niet from. Koup dan een beter soortje. Lorre- goed, bordpapier „Wat, ze hebben 20 gld. gekost-, maar ik ga naar de politie." „Vooruit dan maar kreupele, strakkies kan je nog een zool onder je sok late zette, maar ik beliep je niet.' Een agent van politie brak zich baan door de menigte onder het aanmanen van „doorloopen!" „Wat is hier te doen." Mijnheer, zichtbaar verheugd bij het ver schijnen van dezen gezaghebbenden per soon, begon aanstonds zijn verhaal: „Agent, ik heb een paar nieuwe schoenen gekocht en wilde -at' gummihakken onder hebben. Deze schoenmaker nlaat er één on der en bij de tweede trekt de vent de heele hak van den schoen, 'n spiksplinternieuwe schoen. Twintig gulden hebben ze ge kost. „Bordpepiere goedje," zei minachtend de schoenmaker. „Nou, enfin het was gebeurd. Die man slaat met- koeien van spijkers de hak weer vast, de gummihak er onder en nou vraagt hij een gulden voor dat werk." „En wat zegt u d'rvan," vroeg de agent van politic aan den schoenmaker. „De fent komp me daar met die „dure" schoene bij maan om er bakkies onder te laate slaon. Nou, ik kom heel effe an die eene hak en daarvalt ie d'raf. Daor ken ik niet four instaon Het moeilijke probleem kon niet door het drietal worden opgelost. De eenige uitweg was mee naar den post Zoo zag men dan een kleinen optocht zich- op weg begeven. De agent geflankeerd door de beide par tijen, en als escorte niet meer dan een man of twintig. Op het ziekbed, dat zijn sterfbed werd, heeft de heer A Koolhoven nog zijn opvol ger ais voorzitter der H. O. V. aangewezen. Aan zijn trouwen medewerker, den Heel Van Zanten, droeg hij op den heer Willerr Dyserinck te verzoeken voorzitter der H. O. V, te worden en toen de heer Van Zan ten even weifelde of de heer Dyserinck die taak wel aanvaarden zou, zeide Koolhoven: ga, en zeg hem dat ik het hem verzocht heb. Het was te verwachten dat de heer Dyse rinck op dit zorgzaam gebaar van zijn vriend Koolhoven, een gebaar, dat zóo geheel strookte met zijn liefde en werklust voor de H. O. V. gunstig zou beschikken. De H .O. V. heeft een nieuwen voorzitter en deze is, dunkt ons, wel geschikt de taak van Koolhoven over te nemen In tal van vereenigingen, vooral van cha- ritatieven aard, bekleedt de heer Dyserinck, zooals wij reeds gisteren meldden, een be stuursfunctie of vooraanstaande plaats. Hij heeft zijn vaderstad de Dyserinck's zijn van een rasecht Haarlemsch geslacht veie diensten bewezen Zelden deed men op hem tevergeefs een beroep om een zaak te steu nen en ons zijn voorbeelden bekend dat hij bij het verleenen van steun slechts één voor waarde stelde, n.l deze dat zijn naam niet bekend mocht worden. Dat zijn de men- schen, die iets vóór de gemeenschap over hebben. Hij is bovendien jong, enthousiast en heeft den tijd en de lust om zich aan een op zich genomen taak te wijden Wij herin neren aan zijn werk in de Roei- en Zeilver- eeniging „Het Spaarne de vereeniging „Ko ninginnedag," Vreemdelingenverkeer, de motorclub van de Vrijwillige Landstorm, er de vereeniging tot Zedelijke verbetering van Gevangenen. Allerlei vereenigingen hebben trouwens geprofiteerd van zijn steun. Deze korte opsomming moge tot de ge volgtrekking leiden dat de H. O V. een min der goeden voorzitter bad kunnen treffen dan deze laatste, wilsbeschikking van Kool hoven. Wij gunnen de H. O. V. een goeden voor zitter omdat wij het van zulk een uitnemend en opvoedend belang achten dat de IJ. O. V. bloeit en eenmaal den tijd moge beleven dat zij, zonder financieele zorgen, een sieraad voor Haarlem moge zijn en een genot voor velen. Barometerstand 9 uur v.m.: 757 Achteruit Opgave van: Medegedeeld dooi het Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 25 Maart Hoogste barometerstand 771.8 mM., to Seydisljord. Laagste barometerstand 754.2 m.M., te Aberdeen. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 Maart: Zwakke tot matigen veranderlijken wind, later uit noordelijke richtingen, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of ineeuwbuien, iets kouder. Op Donderdag 26 Maart zal, ook tijdens het bezoek der Koningin, de tentoonstelling zoowel voor houders van doorloopende kaarten als voor betalende bezoekers ge-' opend zijn. De bezoekers zullen den ge- heelen dag zich vrij op het terrein en in het gebouw kunhen bewegen, behoudens een eventueel zeer tijdelijke afzetting van dat gedeelte van het terrein, waar H. M. de Koningin zich ophoudt, en alleen voor zoo ver dit voor een behoorlijke bezichtiging der tentoonstelling door de Koningin noodig mocht zijn H. M de Koningin zal vergezeld van den prins per auto uit den Haag komen. Offi cieel is de tijd niet bekend, doch men ver moedt, dat H. M. ongeveer om twee uur het terrein zal oprijden. Donderdag 19 Maart was het feest op het békende gesticht Stokershorst nabij Neder- weert te Limburg. Zooals men weet behoort dit gesticht tot de St. Aloysius-stichting te Amsterdam. In dit gesticht worden deels Regecringskindcren en deels voogdijkinde ren opgenomen. De verzorging der knapen is toevertrouwd aan de Broeders®der Con gregatie van O. L. Vr. van Zeven Smarten" In een feestrede werd door den Eerw Broeder Overste Andreas dankbaar geme moreerd het groote werk van den Zeereerw. heer H. F. J. Rikmenspoel z.g. destijds Alge meen Overste. Een groote verrassing was het, toen de Eerw. Br. Overste een eigenhandig schrijven voorlas van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, waarin Mgr. Je Broeders en jongens van harte geluk- wenschte en waarbij Mgr. tevens toezeg ging deed voor een zeer milde bijdrage to( afbetaling der elcctrische installatie. Dez« mededcelingen ontlokten een luid applaus Ingekomen is een verzoekschrift met de bijlagen van J. K. W Dres om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van ma- chines in een werkplaats gelegen aan den Burgwal no. 68, gedeeltelijk door het daarin plaatsen van een electrofnotor van 5 P K. voor het aandrijven van verschillende werk- tuigr-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1