Prijsverlaging "prima radio HET BRONGEBOUW. LAATSTE NIEUWS. INGEZONDEN. WYBERT Radio-Omroep. KANTONGERECHT. Stille Armen. 25-jarige ambtsvervulling A. J. Luitingh. 60-jarig jubileum. Gem. Orgelconcert. Geen ontvangdag. Gemeentezaken. De arrestaties te Santpoort. Vacantiekolonies. De actie bij de N.Z.H.T.M. Uit voorlooplg arrest ontslagen. Opening. Zilveren Priesterfeest. Statuten. Giften. R.-K. Kring. Prijscourant. De Spoorweg Haarlem—Zandvoort. BURGERLIJKE STAND Alle Duitsche Rijksbanknoten van Vóór 11 October 1924 worden ingetrokken. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. ^ablette** Het Haarlemsche Brongebouw en „Bloembollencultuur". GEMEENTERAAD. HEEMSTEDE OVERVEEN. De moordzaak in de Engelen- burgstraat te 's-Gravenhage. De dubbele kindermoord te 's-Bosch. Oud-minister J. C. Jansen f. De besprekingen Nederland België. De Tarief wet. Een hooge onderscheiding. Meineed. groote doozen CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.—» per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468. Ondeugdelijk vleesch. Voor het Kantongerecht stonden heden morgen terecht verschillende slagers, die ongekeurd vleesch, afkomstig van gestorven dieren verkocht of in voorraad gehad had den. Het O. M. achtte dit een ernstig misdrijf en zou de maximum straf van 3 maanden hechtenis niet te hoog gevonden hebben, indien beklaagden niet zoo ronduit hun mis drijf erkend hadden, Het eischte daarom straffen van 150 en 100 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter legde V«eten op van 75 en 50, subsidiair 10 dagen hechtenis. 'ngekomen giften» N'. N. 10.— N N. 10.- De heer A. J, Luitingh. commies bij het Gemeente-Gasbedrijf te Haarlem, herdacht neden den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de gemeente Haarlem. Door de goede zorgen van afd. Hout en Plantsoenen was een der kantoorlokalen versierd met palmen en groen. Nadat de heer Luitingh door den heer W, J. de Mik was binnengeleid, werd hij eerst toegesproken door den directeur, den heer J, A. A. Ochtman, die hem niet hul- ligde als historisch persoon, maar hem toe sprak als een ijverig en trouw ambtenaar en hem als toonbeeld stelde voor de andere ambtenaren, Namens de ambtenaren werd hij toege sproken door den heer W. J. de Mik, admi- niinistrateur bij bovengenoemd bedrijf. Deze ging in den geest 25 jaar terug en memo reerde, dat de jubilaris zijn werkzaamheden aangevangen had aan het Proveniershuis en als het ware de fabriek uit den grond had zien verrijzen. Verder prees hij hem als een trouw, ijverig en onkreukbaar ambtenaar. Namens de ambtenaren bood hij hem een boekenkast aan met daarbij behoorende oorkonde door een collega van den jubila ris vervaardigd. De voorzitter van den Nederl. Christelij- ken Ambtenaarsbond, de heer G. Smits, huldigde den heer Luitingh als penning meester van dezen Bond, afd. Haarlem, aan welke functie de jubilaris steeds zijn beste krachten had gegeven en hoopte verder, dat hij met Godswil op zijn gezette schre den zou doorgaan tot heil van zijn huisgezin en de gemeente De heer van Driel sprak den jubilaris toe »ls vriend en prees hem om zijn aangenaam carakter, als iemand waarmede het steeds irettig was om mede om te gaan De heer de Vries, mede-bestuurslid van ien Ned. Christ Ambtenaarsbond, afd. Rijks-ambtenaren, sloot zich bij de vorige •prekers aan en overhandigde den heer -uitingh een prachtige bloemenmand. De heer A. F. J. C Gosler sprak als oud-collega eenige waardeerende woorden tot den jubilaris. De heer Luitingh dankte met eenige woorden voor de hem gebrachte hulde en herdacht verder in dichtvers de samen werking met den directeur-administrateur, boekhouder en verdere ambtenaren, het- welu hier en daar een glimlach op het ge laat der hoorders bracht Het verder gedeelte van den dag werd door den jubilaris in huiselijken kring door gebracht. In bet Stads Armen- en Ziekenhuis her dacht mej Anna Marie van Zanten, meer bekend als Mietje h&ar 60-jarig jubileum. Zondag werd het feit reeds herdacht; dc heer F. H. Smit, dc vice-voorzitter, compli- menteerde „Mietje namens het Bestuur van het Ziekenhuis Maandagavond werd door alle inwoners het feit hedacht en is Mietje gehuldigd. Er tverd muziek gemaakt, gezongen en voorge- diagen kortom het was voor „Mietje" een onvergetelijk feest. Vooral het keukenper'- soneel heeft zich buitengewoon ingespannen om het haar plezierig te maken. Onder de aanwezigen werden opgemerkt mevr. Heerkens Thyssen, de heer en mevr. SÜjpe, de heer v. d. Kamp, terwijl andere bestuursleden zich hadden verontschuldigd niet op het feest aanwezig te kunnen zijn Eenige fruitmanden en verschillende ca^ dcaux mocht het oudje nog ontvangen. Het was een onvergetelijke dag voor haar. Het laatste Gem. Orgelconcert zal Vrij dag a.s. plaats vinden in de Gcm. Concert zaal. Voor dit concert zal zeer zeker groote be langstelling bestaan, daar Gerard Zalsman si;n medewerking zal verleenen. Hij is sedert kort .teruggekeerd uit Shang hai en Vrijdag a.s. zal weder ziin eerste optreden in Nederland zijc. Velen zullen, onzen oud-stadgenoot weer willen hoeren en tevens zal dit concert een waardig besluit zijn van dc Gem. Orgelcon certen. Mevr. Maarschalk verzoekt ons mede te deelen, dat zij morgen. Donderdag, haar ontvangdag niet kan houden. De raadsleden Wolzak, Visser en v. Licmt stellen voor, art. 10, sub 1. van, het ontwerp-verordening tot regeling van het ge organiseerd overleg, enz., als vo.gt te lezen: Besluiten de in ar.ikel 1 bedoelde ar- beids- en dienstvoorwaarden betreffende, worden door B. en W. of den raad niet genomen, dan na de betreffende com missie ïn de gelegenheid te hebben gesteld deze voorstellen te behandelen. De raadsleden Wolzak. Castricum, Loosjes en Miezerus stellen voor, B. en W. uit te noodigen nader een ontwerpveror dening tot regeling van het Georganiseerd Overieg voor de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Haarlem, aan den raad aan te bieden, waarin uitkomt, dat de commissie van overleg voor de ambtenaars- aaken en werkliedenzaken zullen zijc sa mengesteld uit dc vertegenwoordigers van elke organisatie, die, krachtens de te maken verordening recht heeft op vertegenwoordi ging in een Aer commissies en dat de com missie van bijstand voor arbeidsaangeiegen- heden zitting zal c,emen in die commissie van overleg, zonder dat deze commissie van bijstand aan het nemen van .eenig besluit zal medewerken. In de Tweede Kamer heeft gisteren een interpellatic-Kleerekoper plaats gehad, be treffende de arrestaties var, de personen te Schoten en Santpoort, als verdacht van brandstichting. Voor een uitvoerig verslag hieromtrent verwijzen wij naar het verslag der Tweede Xamer, elders in dit blad. In het consultatiebureau vergaderde gis teren de vereeniging Vacantiekolonies Tot bestuursleden wercler herkozen mevr Op 't EijndeSlolp. mevr Robbersten Oever, Dr Sluijte-man en Dr Land, terwijl In dc vacature Schram tot" bestuurslid werd geko zen notaris Hoeflake De jaarverslagen \an secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Dit la»1- stc sloof met een klein batig saldo. Naar wij vernemen, zijn op de conferentie titsschen de directie der N. Z. H. T. M. en de personeelbonden door eerstgenoemde verschillende toezeggingen gedaan. Zijn we juist ingelicht, dan bestaan deze toezeggin gen uit de volgende: een geheele of gedeeltelijke uitbetaling van de jaarpremie bij een gunstige uitkomst der tram gedurende de tentoonstelling, geen. loonsverlaging of arbeidsverlsnging vóór 1926 en herziening van de minimumlooncn. De door de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel gevraagde 10 pCt. loonsverhooging is van de hand gewe zen. In verband met de berichten, welke de laatste dagen omtrent de nieuwe bestem ming van het Brongebouw zijn gepubliceerd, hebben wij heden den voorzitter der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur geïn terviewd over deze kwestie. Bij die gelegen heid werd ons medegedeeld, dat het bestuur omtrent een aanbieding van het Brongebouw r.iets bekend is. Omtrent het gebouw als zoodanig deelde dc voorzitter ons mede, dat alleen de lig ging zeer gunstig is, maar dat 't verder voor de bestemming, waaraan 't moet beantwoor den, absoluut onbruikbaar is. Bij de voorbereiding dezer plannen heeft men nagelaten de naaste belanghebbenden hierover te polsen. Reeds een vijftal jaren geleden is het Brongebouw onder deskundige leiding be zocht en bekeken en ook toen is de con clusie van dit onderzoek geweest, dat de ligging zeer gunstig was. De Heemsteedsche oplossing, 'waarover nog steeds onderhandeld wordt, is daarom zoo mooi, omdat in dat geval gebruik kan gemaakt worden van het pas gezette ge bouw op het tentoonstellingsterrein. Gesteld, dat de oplossing kwam, zooals thans wordt voorgesteld, dan zou dit gebouw tegen den grond moeten worden gegooid. Dc makelaarsbediende die verdacht werd medeschuldig te zijn aan de verduis teringen, waarvan de makelaar S., te Haar lem beschuldigd wordt, is Zaterdag op last der Haarlemsche Justitie uit de voorloopige hechtenis ontslagen en op vrije voeten ge steld. D. heeft bijna vier maanden in het Huis van Bewaring doorgebracht. Wanneer de zaak van S. voorkomt, kan nog niet worden gezegd. Hedenmiddag opende de heer A. van Dam, Groote Houtstraat 12, waar vroeger de sigarenwinkel „de Snuifmolen" gevestigd was, een nieuwe zaak in dames- en beeren- stoffen De winkel geeft een keurig aanzicht door haar rustige aankleeding. De verlichting zoowel van winkel als étalage, is Schitterend, Achter den winkel is een voorraadmagazijn en kantoor geves tigd. Zooals men weet, was deze zaak voor heen gevestigd in de Zijlstraat Zonder twijfel zullen de clientele tot groote tevredenheid bediend worden. Onze oud-stadgenoot de WelEerw. Pater L. J. A. Klüken O. F M., kapelaan der St. Franciscuskerk te Nijmegen, herdacht onder veel belangstelling zijn zilveren priester feest. 's Morgens werd door den jubilaris een stille H. Mis opgedragen voor de leden der Congregatie van O. L. Vr. van Onbevlekte Ontvangenis, van welke congregatie Pater Klüken directeur is. In den namiddag had een druk bezochte receptie plaats. De Eerw. jubilaris mocht in den loop van den dag nog vele blijken van belangstelling ontvangen. De Staatscourant bevat de statuten van „Steun en Trou," alhier. De Diaspora. Ontvangen van F. J. Sch., Overvcen 1. Inplaats van de lezing over „Politieke vraagstukken", die wegens ongesteldheid van den spreker is verdaagd, zal morgen, Donderdag, in den R.K Kring een lezing worden gehouden over „Socialisatie", door den heer Jos. de Lobel. Het bestuur van den Kring herinnert aan de uitgeschreven studie-prijsvraag, waarbij de leden keuze hebben uit 7 verschillende onderwerpen. Voorts heeft a.s. Vrijdag een gecombi neerde besturenvergadcring plaats ter be-- spreking van verschillende algemeene za ken. Tenslotte wordt er aan herinnerd, dat de voorjaarsuitvoering is vastgesteld op 24 April c.k. Door de firma Heenk, Groote Houtstraat 99, alhigr, werd wederom een prijscourant voor 1925 uitgegeven voor gereedschappen, werktuigen, techn. en aanverwante artike len voor tuin, kas en kweekerij. Het boekje ziet er zooals steeds keurig verzorgd uit. In dc Tweede Kamer is goedgekeurd het wetsontwerp om machtiging te verleenen tot het aangaan van cene overe-enkomst met dp Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij betreffende den spoorweg van Haarlem naar Zandvoort. Ondertrouwd: 25 Maart. H, B v. Wijn gaarden en P, A v. Hoften. R. A. Papen burg en A. Koster C J. Bruggink en P. H. v. d. Wal, ,1 G Vreeken en J. M. Jordens. G. J, W. Göckel en A. M. Orlh. Getrouwd: 25 Maart J A v Nobelen en G. Groot. J v. Weert ei> C. C. Crum. J. T. Harren en S. Frikken C C. v. d. Voort en H E. Antonisse G. de Vries en C Kops. J v. d Haak en G. de Vries. H. J Nouris en T. A. Betz E. Wijt- vliet en T. Zwiers. Geboren: 23 Maart: C G. v. d. Putten Willcmse, d 24 Maart: M. E. v. Elk Ifardenberg, d. 24 Maart: S. Kranen burgv. Bergen, d. Overleden: 24 Maart: P. J., 8 m., z. van H. Cornet, Pafrimoniumstraat. 24 Maart: J„ 13 m., z van E J v. Leeuwen, Wester straat 25 Maart: J Baiterman, 56 jaar, Haarlemmerliedestrciat. 23 Maart: A. M. de Blauwv. Gog, 63 jaar, Jansstraat. Dc Nat. Bankverceniging deelt ons mede: Wij ontvingen de mededeelirig dat alle Rijksbanknoten die vóór 11 October 1924 zijn uitgegeven, zullen worden ingetrokken, voor zoover dit niet reeds is geschied. Met ingang van 5 Juni 1925 zullen deze bank biljetten niet meer als wettig betaalmiddel geldig zijn. Tot 5 Juli 1925 kunnen zij echter dan nog bij alle kantoren der Reichsbark in betaling worden gegeven of worden inge wisseld 'egen wett'g betaalmiddel in de vastgestelde verhouding van 1 Reichsmark is geluk aan 1 biljoen mark Na dien datum worden de hierboven be doelde biljetten waardeloos cn vervalt ook dc verplichting van de Rcichsbank tot in wisseling. Snel en zeker werkend tegen Rheumatiek Griep Influenza Jicht Verkoudheid Spit Hoofd-en Zenuwpijn Lossen het urinezuur op en gaan dus direct naar de bron der pijnen. Door vooraanstaande doktoren aanbevolen cn klbiisch beproefd. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. N. J Onder bovenstaande titel lezen wij nog in het „Handelsblad": Reeds is melding gemaakt van de waar schijnlijkheid, dat de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur het Brongebouw in het Frederikspark, bij den Hout, als veree- nigingsgebouw zal betrekken. De mogelijkheid van deze oplossing wordt geboden door het voorstel van B. en W. waarvan wij Zaterdag melding maakten om de overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen, waarbij haar de gronden, waarop het Bron gebouw staat, in erfpacht zijn gegeven, als vervallen te beschouwen. Op grond van de bepalingen van het crfpachtsbesluit zal een scheidsgerecht te benoemen zijn; maar het is zeer onwaarschijnlijk, dat hierdoor de ver- vallen-verklaring der overeenkomst zal kunnen worden ontgaan. Art. 11 van de voorwaarden luidt immers: „De overeen komst vervalt, zoodra de in erfpacht gege ven gronden niet meer gebruikt worden voor het doel, waarmede zij in erfpacht gegeven zijn.' En dat doel wordt duidelijk aangewe zen in het Raadsbesluit van 20 April 1892, waarbij „aan een in het leven te roepen Maatschappij alleen en uitsluitend ten einde binnen de gemeente Haarlem, het uit den Haarlemmermeerpolder naar het Frederiks park te leiden staalwater voor drink- cn badkuur te exploiteeren, voor een tijdvak van 99 achtereenvolgende jaren in erfpacht werden afgestaan drie gedeelten grond in 't Frederikspark, onder gehoudenheid van die Mij. om hetzij dadelijk, hetzij achtereenvol gens, doch uiterlijk na de dagteekening van genoemd besluit op die gronden te stichten: le een badhuis (Kurhaus) en een muziek tent; 2e. een badinrichting; 3e een drinkhal, welke gebouwen blijvend voor geen ander doel zouden mogen worden gebruikt als voor de hierboven vermelde exploitatie," Op 30 Juni 1892 werd de Mij. tot Exploi tatie van Staalwaterbronnen opgericht. De heer A. Koolhoven, die kort na dien datum als directeur optrad, wist een groot afzet gebied in Engeland te vinden; maar de» af zet verminderde regelmatig. In 1898 werd 40 pCt. op het kapitaal afgeschreven, cn wer- denden geldlecningen gesloten tot een be drag van 100:000, maar de resultaten ble ven zeer ontmoedigend. Er werd een raads commissie ingesteld, die de mogelijkheid der exploitatie naging en tot de conclusie kwam, dat het doel der Maatschappij „in verband met de plaatselijke omstandighe den, voor de toekomst geen levensvatbaar heid meer kon worden toegedacht" Niettemin is de zaak sleepende gehou den tot 1914, toen hield feitelijk de staal- waterbron op te bestaan er waren geen le den meer, er werden dus ook geen leden concerten meer gegeven. Het gebouw werd ris feestgebouw geëxploiteerd. Als B. cn W. dus nu zeggen, dat een ex ploitatie van staalwater als bedoeld in de voorwaarden, niet meer bestaat dan zal dat moeilijk kunnen worden tegengespro ken, Vier jaar geleden kwam het laatste water uit het bekken, nu is ook dat uit. De buizen zijn vermoedelijk „dichtgegroeid." Het water werd, zooals bekend is, ont trokken aan de bron in de Bac^jioevc bij Sloten en door buizen naar Haarlem ge leid. Het kon daar aan het bekken gedron ken worden, maar werd ook in flesschen ge tapt voor export. De groote opslagruimte onder in het gebouw herinnert nog aan den eersten voorspoedigen tijd. De verkoop geschiedde niet door de Maatschappij, maar was door haar verpacht aan dc „Victoria-bron" te Amsterdam. Deze pachttijd loopt in 1927 ten einde. De tegenwoordige exploitant van het ge bouw heeft nu aan B en W verzocht hem de erfpacht van den grond voor de nog res tende 'jaren over te dragen. Hiertoe zijn B. en W echter niet bereid Het zal dus wel het einde van den moeilijken strijd der Maatschappij zijn en dan heeft de gemeente bij het vervallen van de erfpachtsvoorwaar- den, het recht het gebouw met bijbehoo- ren legen taxatie-prijs over te nemen Men schat, dat die taxatie niet hooger dan 100.000 zal zijn; en dan zal cr zeker nog een bedrag van 25000 a 30.000 noodig zijn om het gebouw weer deugdelijk cn goed bewoonbaar te maken Dat het gemeentebestuur nu aan den be- staanden toestand een eindt wil maken, het geen feitlijk al jaren geleden had kunnen gebeuren, is omdat nu aan het gebouw een zeer gelukkige btsfemming kan worden ge geven. Zooals wij gisteren reeds meldden, is het zoo goed als zeker, dat het gebouw na onttrekking aan zijn tegenwoordigen staat ter beschikking zal worden gesteld van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencul- uur. Onder welke voorwaarden dit geschie- schicden zal, is van later zorg; maar zeker is, dat de gemeente en „Bloembollencul tuur" met deze oplossing bijzonder gebaat zullen zijn. Voor Haarlem is dan de vraag van de baan of dc Vereeniging de gemeente verlaten zal, hetgeen zeer betreurd zou worden; en voor „Bloembollencultuur" zou een zetel gevn- den zijn, zooals zij zich niet beter zou kun nen wenschen. Zij zou in Haarlem kunnen blijven, wat zij toch het meest verkieslijk vindt, en het gebouw heeft niet alleen een goede, ruime bcurszaal, bet heeft ruime vertrekken voor kantoorlokalen en archief, en het heeft een hal, waarin het borstbeeld van J. H. Krelage volgens den wensch der schenkers kan worden geplaatst. Bovendien is de ligging van het gebouw aan den Hout, voor 'n vereeniging als deze als uitverkoren. Bij feestelijke gelegenheden zal dan nog de groold tuin zijn nut* bewijzen. Dc bestemming, die door het sluiten van de staalwaterbron aan het gebouw zal wor den gegeven, zal ten slotte voor de omge ving een groote verbetering zijn. Zoo zullen allen en waarschijnlijk ook wel de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen het einde der worste ling in het Frederikspark met deelneming, maar tevens m»t tevredenheid zien •Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig de hecrcn Dr. Kuenen, Dr. Adrian en Vincent Loosjes. Eervol ontslag. De beer Ir. D. N. de Lange verzoekt eer vol ontslag als leeraar in de sterktcleer aan 4e gemeenteb'ike Avondschool voor Han dels onderwijs met ontheffing van de voor waarde om de daardoor te ontstane vaca ture lijdelijk te vervullen. De heer H Fekkes, onderwijzer aan School No 5 voor G. L O. en leeraar aan dc Gemeentelijke Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, verzoekt met ingang van 15 April eervol ontslag uit zijn betrekkingen. Mej. H. F G. Clarkson Roozen, onder wijzeres aan school 26, alhier, heeft met in gang van 1 April a.s. eervol ontslag ge vraagd uit hare betrekking. Al deze verzoeker worden ingewilligd. Opneming kas en boeken gemeente-ontvanger. Medegedeeld wordt, dat bij de opneming van kas en boeker, van den gemeente-ont vanger alles in orde bevonden is. Vaststelling balans, enz. B. en W. bieden ter voorloopige vast stelling aan dc balans en verlies- en winst rekening per 30 December 1924 van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, sluitend met eerf* batig saldo van 8807,20 Vastgesteld. B. en W bieden ter goedkeuring aan de balans met verlies- en winstrekening per 31 December 1923, betreffende het com plex van 65 middenstandswoningen van de Woningbouwvereniging „Tuinwijk-Noord". Goedgekeurd Ontheffing bepaling Bouwverordening. B. en W. stellen voor aan Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, ten behoeve van den bouw van een kleedhuis cp een terrein nabij den Oudenweg vrijstelling te verleenen van het bepaalde bij art. 10, 2a der Bouwveror dening; aan L. Jonker, eenzelfde vrijstelling voor den bouw van een loods, een directiekeet en een afdak op een terrein aan den Harmen jan sw eg. Beide entheffingen worden verleend. Verandering straatnaam- Ingevolge een verzoek van bewoners dier straat, stellen B. cn W. voor, den naam Kok- steeg te veranderen in Kokstraat. Mevr VAN LOOIJ wil de straat noemen Willen Kokstraat. De heer v. d, KAMP zou alle stegenbena- mingen willen doen verdwijnen en vraagt, of B. en W. hierover hun aandacht eens wil len laten gaan. Wethouder REINALÜA meent, dat wijzi ging van straatnamen uitzondering moet blijven, In dc geda-hte van den heer y. d. Kamp zit wel iets goeds en het is te over wegen. Wat de gedachte van mevr. Van Looij be treft, spr, meent, dat er goede reden geweest zijn voor vroegere colleges, den naam Wil lem te laten vervallen. Waar de bewoners zelf ook alleen den naam Kókstraat wen schen, moeten wij, volgens spr, ons daaraan houden. Mevr. VAN LOOIJ is het hier niet mee eens. Anders zou men Joh. de Breukstraat straks De Breukstraat noemen. Het voorstel van B. cn W. wordt aange nomen. (Wordt vervolgd) R. K, Vrouwenbond. Gisterenavond hield de afdeeling Heemstede van den R. K. Vrouwenbond een vergadering in het Pa rochie-huis. In deze bijeenkomst heeft de Eerw. Pater Koenders O.C., een mooie le zing gehouden over de zalige Theresia van het Kindje Jezus De lezing, die door Pater Koenders reeds in verschillende plaatsen- van dezen omtrek is gehóuden, werd met groote aandacht gevolgd. De leden zullen met groote erkentelijk heid jegens den gewijden redenaar aan deze schoone rede terugdenken. Jubileum G. Tesselaar Heden herdacht de heer G. Tesselaar den dag, 'dat hij 25 jaren bij den heer J Luden op het bui tengoed „Koningshof" werkzaam is. Van zijn patroon mocht ck jubilaris met eenige waar deerende woorden een couvert met inhoud ontvangen, van den zoon van den heer Lu- den een vulpen, benevens van het personeel van het buiten eenige fraaie geschenken. Talrijk waren de schriftelijke cn persoonlijke geltikwenschen, wélke de heer Tesselaar van talrijke zijden in den loop vSn den dag mocht ontvangen, Men seint ons uit den Haag; Het Gerechtshof te 's-Gravenhage, bij ver vroeging uitspaak doende in de zaak van den 25-jarigen stoker-machinist J. v. d. Groep, die door de Haagschc rechtbank we gens roofmoord, gepleegd in Februari 1924 op zijn gehuwde zuster in de Engelenburg- straat te s Gravenhage, lot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, heeft beid. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde misdaad. De advocaat-generaal bij het Hof had verleden week bevestiging van het von nis der Rechtbank geëischt. DEN BOSCH, 25 Maart. Gistermiddag is op last van de Justitie gearresteerd in ver hand met den dubbelen kindermoord alhier, W. A. Siebcrs, de vader der 2 vermoorde kinderen, wegens door hem gepleegde niet te noemen handelingen. Dc man is naar de gevangenis overgebracht. [n den ouderdom van 84 jaren is te 's-Hagc overleden, de oud-minister van Marine, J. C. Jar.sei,, oud Tweede Kamer lid cn oud-wethouder van Den Haag, Naar wij vernemen, zijn de besprekingen, die s'n|k cenigen lijd tusschen het Belgische en het Nederlandsche departement van bui- tenl. zaken zijn gevoerd, met het oog op een w ederopneming van het in 1920 ontwor pen verdrag tot herziening van eenige be palingen van 't fractaat 1839, thans zoover gevorderd, dz-t een definitieve regeling van het vraagstuk, als grondslag van de toekom stige betrekkingen tusschen beide landen kan worden tegemoet gezien. Naar de Avondpost uit welingelichte han delskrmgcn zegt te vernemen zal de Tarief- wet voorioopig niet worden afgekondigd in verband met dt vrees voor represailles uit het buitenland De heer H. Racskin te Amsterdam, pre sident van het schoolbestuur der St. Vir.- ceniius-scholeu en van het liefdewerk dei St V 'ncentiusbibiiotheek, aldaar, is door Z H. den Paus benoemd tot -.ommarideur in dc Orde van den H. Gvegorius den Groolen. MAASl RICHT, 24 Maart. De gedetineer de J. B. te Eygelshovcn had in een strafge ding, waarin zijn broeder cn later hijzelf als beklaagde -terecht stond, als getuige onder ecde, onwaarheid gesproken. Het O. M. eischte in deze zaak. wegens meineed 8 maanden gevangenisstraf De ver dediger wijst erop, dat beklaagde zich ook in deze zaak waarin hij moes! getuigen, als beklaagde beschouwde Als bekl mocht hij ontkennen, maar als getuige moest hij de waarheid spreken. Bekl. is niet ontwikkeld genoeg om het onderscheid te kennen. PI. vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. HET SCHRIJVEN AAN DE GROOTE HOUTSTRAAT-VEREENIGING. Het secretariaat van den Middenstands- raad voor Haarlem en Omliggende Gemeen ten verzoekt ons het volgende mede te dec- ltr.- Nadat van verschillende zijden bij het se cretariaat protesten waren ingekomen tegen het besluit der Groote Houtstraatvereeni ging om de benoodigde inernationale vlag gen uit Amsterdam te betrekken, kon het secretariaat niet anders meer, doch MOES i deze aangelegenheid in den Middenstands- raad ter sprake brengen. Bij de behandeling zat NIET dc gedachte voor dc Groote Houtstraatvereeniging, bij welke natuurlijk geen opzet in het spel is geweest, onaangenaam te zijn, doch alléén om tegen de handelwijze verzet aan te tee kenen, ten einde te voorkomen, dat uit dit feit door anderen later een wapen zou kun nen gesmeed worden, dat de belangen van den Haarlemschen Handeldr. en Indusir. Middenstand zou kunnen schaden. Het was dan ook alleen deze overweging, welke domineerde in ons schrijven aan be doelde Vereeniging, van welke redactie de ledenvergadering van den Middenstandsraad kennis nam en haar algemeen goedkeurde Waar nu üit de dagbladvcrslagen blijkt, dat men deze redactie scherp heeft gevon den en haar daarom heeft becritiscerd, dient thans, wat wij anders zouden hebben nage laten, dit, ons, schrijven gepubliceerd. Wij zullen het hieronder laten volgen Er is nog iets, wat ons in het verslag der vergadering van de Groote Houtstraat-Vcr- eeniging gefrappeerd heeft. In een harer vorige vergaderingen had zij gepleit voor het behoud van den zetel van Bloembollencultuur in Haarlem en had den wensch uitgesproken, dat de Middenstands- raad deze zaak ter hand zou nemen. Wij hadden onmiddellijk dezen goeden wenk ter harte genomen en zonden zonder dralen een uitvoerig schrijven aan liet Hoofdbestuur van Bloembollencultuur, dat behoorlijk is gepubliceerd en thans voert de Groote Houtstraatvereeniging over deze affaire besprekingen, alsof er niets gebeurd is Thans volgt het schrijven: Haarlem, 28 Februari 1925. Aan de Groote Houtstraatvereeniging, Voorzitter: den heer M. Scheer, Mijne Heeren, Het zal U, mijne Heeren, duidelijk zijn, dat het behoort tot een der eerste plichten van den Middenstandsraad voor Haarlem en Omliggende Gemeenten, angstvallig ervoor te waken, dat de Haarlemsche Middcn- standsbelangen niet in het bedrang komen, veeleer, dat zij niet worden genegeerd. Wórden deze belangen aangevallen of verwaarloosd door degenen, die buiten onze gelederen staan, dan bevinden wij ons im mer op de bres om die belangen te verde digen met alle ons ten dienste staande mid delen. U kunt wel begrijpen, dat wij alleen reeds daarom niet rusteloos kunnen toezien, wan neer die belangen door de Middenstanders zeiven worden over het hoofd gezien, en ze ker niet door een georganiseerde Midden- stendsvereeniging. Het is hoofdzakelijk daar om, dat het onzen Middenstandsraad zoo pijnlijk heeft getroffen te moeten vernemen, dat de voor Uw straat, gedurende de a.s. Bloemententoonstelling, benoodigde vlaggen, geheel of gedeeltelijk in Amsterdam, onze groote concurreerende stad, besteld zijn. Wij betreuren deze ernstige fout levendig, ook wijl zij een zoo gevaarlijk precedent schept, dat ons bij latere gelegenheden, wanneer wij zullen moeten ageeren voor de Haarlemsche Middenstandsbelangen, zeer gröot kwaad kan berokkenen en onze actie, gevoerd in Uwe waarachtige Middenstands- bebngen, vleugellam kan slaan. Wij zeiden dit levendig te betreuren en terwijl wij willen aannemen, dat bij deze ge legenheid in onnadenkendheid door Uwe Vereeniging ia gehandeld, vertrouwen wij toch hartelijk, dat een herhaling zich nimmer meer zal voordoen en dat Gij deze betreu renswaardige fout nog zooveel als mogelijk is, zult herstellen. Dat kan gemakkelijk, wanneer Gij besluit, dat de Amsterdamsche Firma niet aan U zal leveren rechtstreeks, doch aan een in dit Artikel leverende Firma te Haarlém. Pijnlijk getroffen als wij waren door dit feit, konden en mochten wij, ook in Uwe eigèn en waarachtige belangen, dit niet stil zwijgend laten voorbijgaan, doch op deze wijze ertegen te protesteeren. Wilt ei"van tevens overtuigd zijn, dat wij het ten zeerste op prijs stellen, Üw lofwaar dig pogen om onze zoo belangrijke winkel straat tijdens, de a.s. Bloemententoonstelling op haar mooist te sieren. Wij hebben de eer te zijn Hoogachtend, Het Bestuur; (w.get.) F. H. Smit, voorzitter; C. ten Boom, vice-voorzitter; P. J, M. van Tetering, secretaris, WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Stadgenooten, Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging zond dezer dagen weer aan velen uwer een circulaire, waarin zij schrijft, dat het doel der vereeniging is „bestrijding en leni ging van armoede met volkomen eerbiediging van ieders godsdienstige gevoelens", en ver der, dat zij dit doel tracht te bereiken door de ncoden van alle gezindten te lenigen, waar zulks noodig blijkt en eerst dan, wan neer een nauwkeurig onderzoek is ingesteld. Welk een schoon doel. Bestrijding en leni ging van armoede. Wie zou niet gaarne daaraan willen mede werken? Ik veronderstelde dan ook, dat bijna alle ingezetenen onzer bloemenstad, die het maar eenigszins konden missen, lid van deze prachtige instelling zouden zijn. Helaas, ik heb mij daarin deerlijk vergist. Sléchts 'n gering percentage van Haarlem's inwoners is lid van „Weldadigheid naar Vermogen", Wat is hiervan de reden? Ik geloof en ver trouw, dat de oorzaak is de mindere be kendheid of totale onbekendheid met deze vereeniging. Daarom bgsloot ik u uit te noodigen mij eens te vergezellen, als ik mijn arme luitjes ga bezoeken. Het eerste gezin is dat van een vrouw van nog geen 30 jaar. Haar man heeft haar ver laten en vertoeft buitenslands. Zij bieef ach ter met 4 kinderen en een oude moeder, die niet loopen kan en bijna blind is. Hier, dit steegje in, We'zullen achter elkaar gaan, want de steeg is te. nauw om naast elkaar te gaan. Hier zijn we er. Een donker portaal, daar naast een kamertje, waar de oude moeder slaapt en hier de woonkomer. verlicht door een enkel raam, dat uitziet op een binnen plaatsje van 2 M2. Geen zonnestraaltje vatt hier ooit naar binnen. Dc oude moeder zit voor hef raam op haar oude plaatsje. „Óch, mijnheer," zegt ze menig maal, „ik wou dat ik maar dopd was. Waar voor leef ik nu vroeger kon ik zoo goed met de naald omgaan, ik verstelde altijd dc kleertjes voor dc peuters, maar nu kan ik niets meer doen." Begrijpt go dat het mij dikwiils moeite kost, woorden van troost te vinden. Ge ziet wel aan de gezichten der kinderen det zé mij kennen. Reeds eèn paar jaar be zoek ik hen. men wordt dan zoo langzamer hand 4e raadsman der ouderen cn de vriend der kleinen. Dank zij de leerlingen onzer school en hun ouders ben ik nu en dan in de gelegenheid hen te voorzien van Idecdingslukken en 438e NED. STAATSI OTERfX Trekking van Woensdag 25 Maarf. le Klas 3e Lijst Hooge prijzen; 7742 400. 20324 ƒ200 2710 3923 4707 100. Prijzen van 20.* 7 49 98 156 157 161 215 234 238 252 264 341 392 428 617 704 731 736 805 819 856 864 880 SS7 896 926 928 964 999 1009 1039 1098 1110 1114 1152 1217 1292 1382 1433 1467 1495 1524 1552 1613 1621 1634 1676 1716 1724 1735 1751 1876 1877 1895 1914 1993 2044 2127 2129 2147 2164 2181 2259 2292 2322 2472 2631 2650 2702 2747 28.37 2850 2903 3015 3052 3064 3089 3106 3163' 3183 3230 3231 3283 3312 3331 3447 3455 3478 3433 3494 .3511 3633 3650 3652 3730 3769 3806 3826 3904 3954 4012 •1023 4072 4102 4187 4197 4333 4378 4392 4415 4428 4472 4473 4525 4591 4599 4649 4743 4777 4950 4952 4962 4986 5017 5076 52,32 5247 5268 5277 5327 5382 5421 5470 5481 5525 5532 5560 5562 5631 5632 5639 5751 5769 5781 5846 6047 6123 6129 6185 6277 6366 6440 6446 6514 6600 6611 6624 6640 6650 6710 6724 6736 6787 6857 6889 6905 6909 6919 6929 6973 6979 7012 7074 7081 7093 7184 7217 7238 7241 7249 7257 7303 7308 7327 7369 7405 7416 7422 7486 7503 7510 7521 7523 7571 7682 7696 7698 7743 7767 7S26 7833 7S34 7862 7990 80,35 8085 8088 8299 8325 8413 8485 8486 8497 8503 8541 8610 8660 8690 8710 8750 8786 8846 8891 8949 8983 9062 90S9 9275 9501 9550 9719 9778 9798 9840 9862 9895 9924 10(301 10090 10103 10117 10122 1020O 10292 10331 10334 10335 10353 1036S 10391 10401 10Ï33 10488 10496 10516 10623 11628 10632 30648 10688 10732 10837 10903 10926 10947 10948 10967 11035 11058 11137 11199 11214 11220 11503 11550 11570 11629 11705 11717 11743 11763 11768 11866 11895 11901 12011 12015 12059 12080 12141 12198 12295 12290 12.321 12375 12506 12513 12542 12604 12613 12628 12642 12671 12704 12715 12841 12881 12883 13082 13201 13210 13286 13323 1.3363 13367 13399 13407 13452 13496 13508 33542 13555 13557 13590 13663 13671 13707 13718 13742 13872 13906 13915 13958 1398S 13991 13998 14136 14149 14165 14200 1423.3 14527 14549 14612 14617 14693 14728 14915 14925 14961 15003 15083 15095 15126 15132 15214 15230 15281 15303 15336 15355 15503 15636 15637 15668 15717 15729 15775 15891 1589.3 15952 15991 16017 16019 16072 16134 16223 16266 16267 16317 16330 16379 16386 16401 16581 16592 16697 16714 16791 16834 16835 '16842 16887 16946 16981 17010 17018 17074 17107 17218 17225 17229 17257 17277 17293 17362 17394 17495 17518 17531 17558 17595 17677 17806 17809 17844 17875 17879 17891 17982 18052 18065 18109 18112 18119 18146 18274 18283 18308 18377 18.379 18398 18438 18461 18496 18517 18561 18618 18661 18700 18712 18726 18737 18746 18835 18919 18966 19039 19079 19094 19174 1929,3 19294 19307 19321 19331 19373 19406 19420 19464 19664 19692 19719 19787 19831 19849 19911 19913 19932 19953 19974 19988 20186 20234 20241 20248 20291 20353 20374 20407 20427 2047! 20529 20571 20610 20671 20684 20753 20736 20783 20828 20855 20885 20926 20932 - le Klasse, 2e Lijst: 3699 m.z. 3669. lltlilHIillUllKHlUIKHIllllltilUIIIIIHDItimillHtmUimnMHHIUiHUUIHUIHIIIHIimitinjf TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten. mniiiifiiiiiiiiniiiïiiiinniiimimimHinimnrmniiiiniitrmimnimwmwwmuumnwni WOENSDAG 25 MAART. Brussel 265 M. 8.35 imr Opera „Mireil le" van Gounod. Chelmsford 1600 M. 7.50 uur Popu lair klassiek concert. 10.25 uur orkest. Radio Paris 1780 M. 9 uur Concert. Hilvers. Draadl. Omroep 1050 M. Christel. Radio Omroep. speelgoed. Ge móet dan zien hoe de oogjes stralen van genot, als ik op St. Nicolaas- avond of op een der Kerstdagen hen kom verrassen. Ze hebben nog zoo weinig vreug de gekend in hun jonge leventje I Nu, moeder, hou je maar goed, hoordag juffrouw, dag kleuters I Wat een krot van woning hè; ik heb moeite gedaan om een andere woning voor hen te krijgen, maar de huren zijn zoo hoog! En W. n. V. kan deze gezinnen slechts steunen met een paar enke le guldens per weck, ja, meermalen komt van het bestuur het bericht; de bijdragen moeten verminderd worden, de kas laat niet toe meer te geven. Ge vindt dat vreeselijk, niet waar, ge wist dat alles niet en ge geeft U meteen op als lid. Hier zijn we aan de woning (een boven huis) van het tweede gezin, dat ik geregeld bezoek, 't is een weduwe met twee zoon tjes van 6 en8 jaar. De vrouw is zoo zwak en de beide knaapjes zoo teer. Moeder zoo wel als de beide kinderen moeten steeds versterkend voersel hebben en de heerlijke buitenlucht kunnen genieten, maar hier ook weer geldgebrek. Nog een gezin moet ik bezoeken, ge wilt mij nog wel even vergezellen, niet waar Hier zijn we er. Vader is oud en ziekelijk, hij kan niet meer werken, moeder is een flinke vrouw, maar dikwijls ziek, zij lijdt aan benauwd heden, die haar vele malen aan het ziekbed kluisteren een der dochters is zwak en totaal blind, de andere dochter ligt in een ziekenhuis. Wat een ellende, niet waar Ik bewonder dikwijls de vrouw, dat zij onder dat alles zoo opgewekt kan zijn maar nu en dan.word^ het ook haar bang om het hart en kost het haar moeite het hoofd omhoog te houden, We zijn aan het eind van onzen tocht; als ik u nu meedeel, dat Weldadigheid naar Vermofien zoo een 40 tal huisbezoekers (sters) heeft, behalve dan nog de velen, die persoonlijk hun ondersteuning op het kan toor in ontvangst komen nemen, dan begrijpt gij, dat er veel geleden wordt en dat er veel noodig is, om dit lijden ook maar eenigs zins le verzachten. Ouders, derkt u een oogenblik in, dat u eigen lievelingen zoo aan alles gebrek had den. Vreeselijk, niet waar Welnu steunt ons dan in ors noden om dat li'-'er> fc vczs-hfen en wordt lid onzer Vereen-'rt'nrt. .ïaarl. couiribu'ie minstens 6 3.-. Kantoor Groote houtstraat 144. Hoofdingang Proveniershuis. Hebt ge kleeren of andera dingen te mis sen, dar houden wii ons- ten zeerste aanbe volen. Hoogachtend. J. H. W, HABERMEHL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2