ÜPJ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT KERK EN SCHOOL. JCUNST EN KENNIS. LEGER EN VLOOT. Een moord in den wereldoorlog. Tweede Blad Woensdag 25 Maart 1925 Een batig saldo der Fransche begrooting. Verontwaardiging over een rede van fc)r. Jarres te Hamburg. De Amerikaansche onafhankeüjk- heidsfeesten irt 1926. Onder de radio-berichten: Besprekingen in het Engelsche Lagerhuis over Chamberlain's werk te Genève. Voorbereidende maatregelen voor een nieuwe vloot-conferentie. Gem. buitenl. berichten. Het spoorwegpersoneel en de duurte. Een interpellatie-Van Ravesteyn Het Int. Politie-congres te New-York. VERKEER EN POSTERIJEN. Uitbreiding Gooische stoomtram De Canisius-feesten. Bij erfstelling of legaat gemaakte gedingen. Invordering Vermogen- en V er ded igingsbelasting. Pensioenen Indische militairen. Loonen bij de Raden van Arbeid. Nederl. Gezant in Brazilië. Commissaris der Koningin in Gelderland. De ambtswoning voor Buitenl. Zaken. Onderzoekingstochten naar Midden-Borneo en Djambi. Hugo de Groot-herdenking. Een nieuwe poolvlucht. UIT BOEK EN BLAD. Landdag Vrijw. Landstorm. Instructeurs bij den Vrijw. Landstorm. HANDEL EN NIJVERHEID. De Herhalingsoefeningen. Zomeroefcningen Kader landstorm. Nederlandsch fabrikaat. Dikke kolenlaag bij Groenlo aangeboord. Bezoek aan de Vereeniging Bureau voor Handels inlichtingen. Melkprijsverlaging te Rotterdam. FEUILLETON. LANDB. EN VISSCHERIJ Koolkragen. De Fransche Begrooting. Henry Bérenger heeft in de financieele Commissie uit den Senaat de conclusies mede gedeeld van zijn rapport nopens het even wicht van het ontwerp-begrooting voor 1925, waarvan de samenstelling de volgende is uitgaven 32.496 millioen. ontvangsten 32.974 millioen, batig saldo 478 millioen. In verge lijking met het ontwerp-begrooting dat door de Kamer naar den Senaat is gezonden, be dragen de uitgaven 1.644 millioen minder directieleden van geïnteresseerde maat schappijen aan en beweert ten slotte, dat geen van allen stevig in zijn schoenen staat, zoo lang- het olieschandaal niet van de baan is. De veronderstelling is gevestigd, dat dit artikel van officieele zijde geïnspireerd is. Dc Amerikaansche vloot- manoeuvres een misluk king. De „Westminster Gazette" ontleent aan en de ontvangsten 1.209 millioen minder, de „New York World" de conclusies, waar- Bérenger constateert, dat de commissie heeft gewerkt in het kader der door de Kamer voor gestelde begrooting en volgens de zienswijze der regeering, waarbij de uitgaven aanzien lijk zijn teruggebracht, zoodat een tijdelijke verhooging van de ambtenaarstraktementen en de oorlogspensioenen mogelijk werd en een noemenswaardig overschot werd ver kregen. Engelsche marinebegroo- ting. In het Lagerhuis werd bij de discussie over de marinebegrooting een aanval gedaan op het besluit der regeering inzake den aanleg der vlootbasis van Singapore. Een hiertegen ingediend voorstel werd echter verworpen en de begrooting aangenomen. De Engelsche Koning op reis. Gemeld wordt uit San Remo, dat het En gelsche koninklijk paar zich naar Boraighera zal begeven, waar het den koning en konin gin van België zal ontmoeten. Koningin He lena, van Italië, is reeds te Bordighera aan gekomen, vergezeld van den kroonprins en de prinses. De presidentsverkiezing in Duitschland. Naar de correspondent van de „Berl. Tag." te Keulen seint, hebben de beschul digingen door Jarres in zijn rede te Ham burg geuit tegen de leidende figuren van de mocratie en centrum in verband met de po litiek in '23 ten opzichte van de bezette ge bieden, in politieke kringen aldaar groote verontwaardiging gewekt. Men ziet in de beschuldigingen een manouvre om de aan dacht van de feiten af te leiden, en herinnert er aan, dat Jarres indertijd zelfs heeft voor gesteld, dat Frankrijk en België de verzor ging van de Rijnlandsche bevolking op zich zouden nemen. Volgens den correspondent meent men, dat Jarres met zijn beschuldigingen den lei der van de democratische partij in het Rijn land, den „Justizrat" Falk, en den burge meester van Keulen, dr. Adenauer, op het oog heeft. Een zoo juist verschenen boek van den Rijnlandsche correspondent van de „Frankf. 2." Walter Kamper, getiteld „Die Rhein- landkrise im Herbst 1923", weerlegt al da delijk, op grond van authentieke inlichtin- fen, de beschuldigingen van dr. Jarres. Dr. 'alk zoo blijkt daaruit, is een der meest besliste tegenstanders van de z.g. „Versac- kungspolitik" geweest. Oneenigheid in de rijks- regeering. Het bestuur van den Al-Duitschen Bond (uiterste rechter vleugel der D.-nat. partij heeft een motie aangenomen, waarin wordt geeischt, dat dr. Stresemann wegens het aan bieden van het Veiligheidspact voor het Staatsgerechtshof zal wofden gedaagd. De Amerikaansche on- afhankelijkfeesten. Coolidge heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin hij de 48 staten der Unie en alle buitenlandsche regeeringen uitnoodigt tot deelneming aan de internationale tentoon stelling, welke van 1 Juni tot 30 Nov. 1926 te Philadelphia zal worden gehouden ter vie ring der 150-jarige onafhankelijkheid der re publiek. 0 De olieschandalen in de Vereenigde Staten. Het groote Amerikaansche olieschandaal, waarbij verscheidene persoonlijkheden van het Sinclair-Concern is verweten zich door omkooperij op groote schaal gunstige petro- leumconcessies verschaft hebben, neemt, naar het zich laat aanzien, een sensationeele wending. Terwijl het proces, dat de regeering had ingesteld tot nietigverklaring van de gemaakte overeenkomsten voortdurend is uitgesteld, zonder dat het noodige bewijs materiaal tegen Sinclair zelf en de overige deelnemers kon - worden bijgebracht, komt er plotseling wijziging in den toestand door een kolommenlang artikel in de „World", die buitengewoon scherpe aanvallen doet op John. Rockefeller Jr. Het artikel stelt vast, dat John. Rockefeller de voornaamste aandeel houder was in twee betrokken ondernemin gen en verplicht is opheldering te geven. Het artikel legt er verder den nadruk op, dat het voor iemand, die op het Witte Huis ontbijt, onmogelijk is, scherpere doorvoering van de wet te vorderen, zooals hij ten opzichte van de verbodswetten deed en het olieschandaal als niet bestaand te beschouwen. Het artikel valt voorts, onder het noemen van verschil lende namen, eveneens verschillende andera toe volgens dit blad de Amerikaansche ma rinedeskundigen zijn gekomen na* een be spreking op North Island, in Californië, van de resultaten, opgedaan in een tien- daagschen schijnoorlog tusschen twee vlo ten, een blauwe en een zwarte, in de Mag- dalenabaai, als onderdeel van de vlootma- noeuvres in den Stillen Oceaan. Deze con clusie zijn teleurstellend en komen op het volgende: neer le. de Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan zijn hulpeloos wanneer daar ook niet de Atlantische Vloot wordt geconcen treerd 2e. moederschepen voor vliegmachines zijn in ruwe zeeën onbruikbaar gebleken 3e. de waarde van duikbooten is onzeker wegens de onvolmaaktheid van de Diesel motoren 4e. de moderne snelheid in den oorlog doet de strategische waarde van het Panamaka naal te niet. De „New York World" staat verder in voor de juistheid van de mededeeling, dat de officieren hebben verklaard dat de At lantische vloot niet in staat, was, den Stillen Oceaan tijdig te bereiken om hulp te ver kenen tegen den aanvallenden vijand. Bo vendien iiep de Blauwe vloot de Zwarte tot een afstand van twintig mijlenmis en kreeg zij eerst contact op Donderdagmid dag inplaats van Maandag, zooals de bedoe ling was. Het „War College" beweert dat het gebrek aan verkenningskruisers de oorzaak was van het feit, dat de Blauwe Vloot er niet in slaagde, de Zwarte te vinden. De Australische kruisers. De regeering van het Australische ge- meenebest heeft bij een scheepsbouwfirma aan de Clyde een order gep.laatst voor twee kruisers. De kosten worden benaderd op 41/4 millioen pond sterling. DE BELGISCHE HOOGE COMMIS SARIS IN HET BEZETTE GEBIED. De Belgische hooge commissaris in het be zette gebied, baron Rolin-Jacquemyns, gaat binnenkort met pensioen. Hij zal, naar "ge meld wordt, vervangen worden door een lid van het diplomatieke corps. PENSIOEN VOOR ONTSLAGEN BEL GISCHE GEMEENTE-AMBTE NAREN. De gemeenteraad van Antwerpen heef1 gisteren in geheime zitting besloten,pensioen toe te kennen aan den gewezen gemeente secretaris Hubert Melis en den gewezen ge- meente-bibliothekaris Emmanuel de Bom, die na den oorlog wegens activisme ontslagen werden. Twee wegens activisme ontslagen ambte naren werden opnieuw in dienst gesteld. GENERAAL DEGUISE OVERLEDEN. De „Etoile Beige" meldt het overlijden van luitenant-generaaal Deguise, 69 jaar oud, die tijdens den oorlog commandant was van de vesting Antwerpen en door de Duitschers gevangen werd genomen. Bij den wapenstil stand in vrijheid gesteld, werd hij voor een krijgsraad gedaagd wegens de overgave der stad, doch vrijgesproken. HET GEZANTSCHAP IN BRAZILIË. Naar gemeld wordt zou binnenkort de be noeming te verwachten zijn van mr. C. Rid der van Rappard, die laatstelijk met den rarig van minister-president werkzaam was aan het gezantschap te Berlijn, tot buitengewoon gezant en gevolgmachtigd minister in Bra zilië. EEN ROOVERSAANVAL IN CHINA. Roovers deden een aanval op het Mon- goolsch dorp Yang Tsjeng-Joei, verbrand den een Belgisch zendingshuis en ook vele huizen van christenen en schoten priesters dood. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTOMOBIEL. Uit Melbourne wordt gemeld, dat bij een botsing tusschen een expresstrein en een automobiel bij een overweg bij Highett laatstgenoemd voertuig werd verpletterd en de inzittenden, vier mannen, drie vrouwen en een kind, gedood werden. De B. A. N. S. voert zelfstandig actie. Naar de Msb. verneemt heeft het hoofdbest. van den B. A. N. S. besloten de actie tegen de duurte en voor inkomstenvermeerdermg zelfstandig met kracht voort te zetten. Omtrent de kwestie van het toepassen van scherpere maatregelen, meent het hoofd bestuur dat staking en lijdelijk verzet onder de tegenwoordige omstandigheden door een deel van het personeel 'vrijwel onbegonnen werk zou zijn. Het zal daarom zijn leden thans niet aan de risico's der gevolgen daar van blootstellen, afgezien nog of het voor een dergelijke actie nu het meest geschikte oogenblik wel is en of het niet beter is te wachten totdat voor de geheele positie van het personeel gestreden zal moeten worden. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is den heer Van Rave steyn (comm.) verlof verleend tot het rich ten van vragen aan de regeering, betreffen de een dreigende loonsverlaging in de mijn industrie en dc maatregelen, die de regeering in dit opzicht reeds heeft getroffen en nog denkt te treffep. Deze interpellatie zal worden gehouden na de behandeling van de Pensioenwetten. Nederland neemt hieraan geen deel. In Mei wordt te New-York een politiecon- gres gehouden, waar verschillende belang, rijke hoofdstukken op politioneel gebied zullen worden behandeld. Ook ons land is tot deelneming uitgenoodigd. Naar de Tel. verneemt heeft de hoofdcommissaris van politie te New-York nog eens telegrafisch op het gewicht van dit congres gewezen. Onze regeering wenscht echter voor bij woning van dit congres geen gelden te vo teeren. - De Gooische Stoomtram zal op het baan vak HilversumLaren gedurende den zo merdienst 8C verbindingen in beide richtin gen instellen. Dc nieuwe benzinemotorwagens zullen den afstand in zevijn minuten afleggen. Van Amsterdam 'naaf, Laren zal elk uur een tram vertrekken; van Amsterdam naar Muiderberg elk half «ur. De diensten HuizenBussum en Laren— Blaricum-Huizen worden eveneens aanmer kelijk uitgebreid me: Electriciteitsfentoonstelling, de tentoon stelling van Zuivere en toegepaste Schei kunde te Turijn, de Int. Voorjaarsbeurs te Frankfort a. M e a„ terwijl in het bijzonder de aandacht trekt dc verschillende gegevens betreffende de le Bazel in 1926 te houden tentoonstelling voor Binnenscheepvaart en Dienstbaarmaking Waterkracht. Deze Een tentoonstelling te Nijmegen. Naar de Msb. verneemt,' zal bij gelegen heid van de groote Canisiusfeesten. die in de eerste helft van September in Nijmegen en andere plaatsen gehouden zuilen worden, i ook een tentoonstelling gehouden worden van alles wal aan den heilig verklaarden grooten Nederlande, heeft toebehoord. De tentoonstelling, die eerst ie Alen ge houden zal worden, in verband met de groote feesten daar, zal in het gebouw van de Gezellen-vereeniging te Nijmegen wor den ingericht. Heb het uitstekendste aan te bieden da' iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER Dinsdag heeft de Tweede Kamer z. h. s. aangenomen het wetsontwerp tot herziening in het algemeen belang van bij erfstelling of legaat gemaakte bedingen. Door de Tweede Kamer is Dinsdag het wetsontwerp inzaken opdracht aan de ont vangers der directe belastingen van de in vordering van de vermogensbelasting en van de verdedigingsbelastingen I, z. h. s. aange nomen. De Tweede Kamer heeft z. h. s. aangeno men het wetsontwerp tot verhooging der be grooting van uitgaven van Nederlandsch-In- diï voor 1925 (Kosten verhooging pensioenen Indische militairen beneden den rang van onderluitenant.) De algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden, heeft zich met een adres tot den Minister van Arbeid gewend, waarin wordt verzocht een onder zoek in te stellen naar de loonen door de Raden van Arbeid voor het z.g. kaarten schrijven te betalen. Tevens is den Minister verzocht in af wachting van de resultaten van het onder zoek reeds thans maatregelen te nemen, die aan het geven van te lage bezoldigingen een einde maken. Naar de N. Crt. meldt, zou binnenkort dc benoeming te verwachten zijn van mr. C. Ridder v;/i Rappard, die laatstelijk met den rang van Minister-Resident werkzaam was aan Harer Majesteit's gezantschap te Berlijn, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Brazilië. Naar verluidt, kan spoedig worden ver wacht de benoeming van mr S Baron van Heemstra tot commissaris der Koninëin in Gelderland. Dc heer Van Heemstra is de zoon van den oud-burgemeester van Sassenheim en heeft een Indische" carrière achtei den rug; hij was lid van de suikerfirma Ticleman en Van Krechten en te voren secretaris van de Ko ninklijke Paketvaarf Maatschappij. Hij ver toeft thans in Zwitserland Naar de „N. Crt." verneemt, krijgt de Re geering dagelijks' aanbiedingen van huis eigenaren die hun perceel gaain» voor het bekende doel willen verkoopen. Men kan wel zeggen, dat zoo goed als alle groote perceelen te krijgen zijn. „Er is dus keus te kust en té keur en voor het meerendeel ver onder de begrooting van het oorspronkelijke Rcgeeringsplan Het Indische Comité voor wetenschap pelijke onderzoekingen deelt het volgende mee Het te onderzoeken gebied, dat van zeer groote uitgestrektheid is, ligt ten W. van Tandjong Redeb, in 't hartje van N. Borneo niet ver van de Britsche grens. Het is vooral de bovenloop der Kelai-rivie'r, welke men bestudeeren zal, terwijl het onderzoek zich ook zal uitstrekken tot de bekende Brem- Brem-watervallen in het landschap Boeloen- gan. Tot aan de waterscheiding wil men werken. Vermoedelijk zal de expeditie, waarbij zich ook een botanicus van Buitenzorg zal voegen, in April vertrekken. Ingenieur Witkamp, vroeger bij de „Ba- taafsche" werkzaam, is uitgenoodigd, een leidende rol er bij te spelen. Vermoedelijk gaat dr. Valkenburg van den Topografi- schen Dienst mee. In Jurji zal een andere expeditie zich be geven naar Djambi. Het initiatief hiertoe werd genomen door prof. Rutten in Utrecht. Deze heeft de noodige gelden bijeen weten te brengen, geschonken door verschillende wetenschappelijke instellingen in Neder land, terwijl o.m. wordt vermeld, dat de „Ba- taafsche" 5000 gulden bijdraagt. Het doel van deze onderneming zal zijn, na te gaan, of de nieuwe theorie van den oudgeoloog Tober, thans te Bazel gevestigd en die betrekking heeft op de Alpen-struc tuur, de theorie der overschuivingsbladen, hare bevestiging vindt in Djambi. Het doel der expeditie, zal nu zijn, in de carbonische formatie, welke men in Djambi aantreft, de flora nader na te gaan. Het zijn hoofdzakelijk varens, die er voorkomen. Dr. Posthumus van Buitenzorg, een paleo- botanicus, pas vier maanden hier te lande, zal dit onderzoek op zich nemen, terwijl dr. Zwierzycki, ingenieur bij Mijnwezen, als geoloog hem ter zijde staat. De expeditie zal ongeveer vier maanden in beslag emeni EXAMEN KERKLATIJN. De studie van 't Kerklatijn mag sinds daarvoor in '1923 te Amsterdam een schrif telijke cursus werd opgericht onder de Katholieken levendige belangstelling en ijve rige beoefenaars vinden. En dat 't velen ernst is, mag wel blijken uit 't van meerdere zijden tot de leiders van dien cursus gerichte ver- Soek de verkregen kennis in een einddiplo ma of door een examen te doen vastleggen. Nu voor hen, die in 1923 begonnen, de 2- jarige cursus ten einde loopt, heeft 't Bestuur te bevoegder plaatse besprekingen gevoerd en 't volgende vastgesteld le. Een einddiploma (zonder examen) zal op verzoek worden verstrekt aan hen, die tot genoegen van de cursusleiding den 2jjfrigen cursus ten einde hebben gevolgd. 2e Omtrent 't Examen Kerklatijn is voor hands 't volgende bepaald Tweern: al per jaar omtrent Pinksteren en Kerstmis zal aan degenen, die genoemden Cursus hebben afgemaakt en desgewenscht ook aan ande ren gelegenheid worden gegeven op een nader vast te stellen dag bedoeld examen (mond. zoowel als schrift.) af te leggen en bij gunstigen uitslag een examendiploma te verkrijgen. In de examencommissie zullen behalve de leiders van den cursus 0 o.a. zitting nemen een tweetal bekende priesters van de Orde der Dominicanen. Nadere bijzon derheden zullen te zijner tijd worden bekend gemaakt door het Bestuur van den cursus, waarbij men zich ook uiterlijk vóór 15 Mei a.s. van het Ie exatnen van dit jaar aal moeten aanmelden.Van Wo wst aat 119, Amsterdam)' „TENTOONSTELLINGSBERICHTEN" Wij ontvingen liet Maartnummer van „Tentoonstellingsberichten", het maandblad der Ned. Ver. v. Tenioonstellingsbelangcn te 's-Gravenhage, Bezuidenhóut 97. In dit tijdschrift treffen wij aan, behalve een uil- gebreide lijst van te houden tentoonstellin gen en jaarbeurzen in binnen- en buiten land, o a. mededeelingen betreffende de le Bandoeng ie houden 6e Ned. Ind. Jaarbeurs tentoonstelling belooft van zeer veel belang le worden en is van bizonder gewicht voor Nederland dat zulk een groot aandeel heelt bij het internationaal Rijnverkcer. Zooals blijkt uit een voorloopig door het Bestuur der Ned. Ver. v. Tentoonstellingsbclangen ingesteld onderzoek, toont men men van verschillende officieele zijden veel belang stelling voor deze tentoonstelling. Het is de bedoeling dat ender leiding van de Ned. Ver. van Tentoonstellingsbelangen en in sa menwerking met het tentoonstellingsbestuur te Bazel, een Nederlandsche inzending tol stand komt, welke een eereplaats zal inne men onder de internatioale izendingen. Naar we vernemen zal dc Hugo de Groot herdenking te Delft plaats hebben op Zater dag 6 Juni a.s. Wedstrijd met Amundsen. Er wordt een poging gedaan om Amund sen aan de Noordpool vóór te zijn. Terwijl in Italië dc watervliegtuigen in aanbouw zijn, waarmee Amundsen de Pool hoopt te bereiken, wordt in Liverpool de houten brigantijn „Lady of Avenal". die een tijd lang als opleidingsschip diende en later opgelegd werd, omgebouwd voor een Pool-expeditie. Het schip, dat den naam „Iceland" zal dragen, vertrekt in Mei naar Spitsbergen met een aantal geleerden aan boord, die den bodem op Spitsbergen zullen onderzoe ken. Op den 81sten breedte-graad zal halt worden gehouden, waarna de leider, mr. Algarrison met een bestuurder zal trachten naar de Pool te vliegen. De tocht zal vermoedelijk zes maanden duren, maar er wordt voor twee jaar pro viand meegenomen voor het geval het schip in het ijs blijft steken BADSEIZOEN 1925. Lijst van Hotels, Pensions, Gemeu bileerde Kamers en te huur staan de Villa's dn Huizen in de Bad plaats Noord wijk. Zooals telkenjare, is thans weder versche nen bovengenoemde lijst van Hotels, Pen sions enz. voor het Badseizoen 1925, uitge geven door de Vereeniging Vreemdelingen verkeer in overleg met de Vereeniging Zee bad. Deze lijst thans 62 pagina's dik, is zeer ze ker een uitmuntende vraagbaak voor ieder die zich voorstelt korter of langer tijd in Noordwijk te vertoeven. Behalve de lijst, van Hotels, Pensions, Villa's, Kamers, Huizen en Appartementen, bevat het boekje een kor te beschrijving van de Badplaats in het Ne- derlandsch, Duitsch, Fransch en Engelsch, benevens verschillende wetenswaardighe den. Alles hoogst practisch. Ten overvloede is aan de lijst toegevoegd een alphabetische lijst van straten, met alle in elke straat zich bevindende Pensions enz. enz. Een zeer gemakkelijke aanwijzing voor hen, die aldaar een verblijf zoeken. De zoogenaamde Kamerlijst is wei een thermometer van de vlucht, die deze Bad plaats in den loop der jaren genomen heeft. De eerste jaargang telde 3 pagina's. „Le Monde Nouveau." „Le Monde Nouveau" van 15 Maart bevat enkele gedichten van Francois Pauwels. Is Querido leidt den Amsterdamschen dichter bij de Fransche lezers in. Onder de rubriek „Le Mois Internationail" komt in ditzclide nummer onder meer voor een artikel van onzen minister van Financiën, H. Colijn. „De Nederlander" meldt, dal bet in de bedoeling ligt in het laatst van Juni te Groningen een landdag te houden van den Vrijwilligen landstorm, ongeveer gelijk aan den vorige te Veendam gehouden. Naar de Tel. verneemt, bestaal het voor nemen om, na de te verwachten wijziging der Dienstplichtwet, het geven van instruc ties aan de vrijwilligers van den vrijw. land storm, wederom geheel op te dragen aan verlofspersoneel, terwijl ook zoo mogelijk het administratief beroepspersonee! door verlofspersoneel zal worden vervangen. Van 10 tot en nret 26 September a.s. zul len o.m. de volgende herhalingsoefeningen worden gehouden; 1: onder leiding van commandant veld leger: in de omgeving van Amersfoort, op 23 en 24 September. 2: oefening lichte brigade van 17 t/m 22 Sept. waarna zij deelneemt aan de oefenin gen sub. 1 genoemd. 3; oefening I: Divisies 6 R. V. A. komt 18 Sept. te Ede aan, oefent 19 en 21 Sept. daar ter plaatse en gaat 22 Sept. naar oefenterrein, waar de oefeningen sub 1 ge houden worden. 4 oefening II: Divisie 4 R, V. A. mar cheert 18 Sept. naar Deventer en gaat den volgenden dag per spoor naar Assen, waar tot 24 d.a.v, oefeningen gehouden worden met Ille, Ie brigade tot 24 Sept. Terug te Ede 25 d.a.v. 8e R V. A. marcheert 21 Sept. naar Arnhem, komt 24 of 25 d.a.v. le Ede terug. 5 oefening III: Divisie: 3 R. V. A, gaat 21 Sept. per spoor naar Venlo, terwijl 7 R. V. A. dien dag naar Breda marcheert, 25 d.a.v. kecren zij naar hun garnizoen terurf. 6 oefening IV: Divisie: 1 R. V. A. komt 18 Sept. te Harderwijk oefent daar 19 en 21 Sept. met VIII le brigade, marcheert 22 d.a.v. naar oefenterrein sub 1 en keert naar Harderwijk terug. De zomeroefeningen van den Kaderland storm worden dit jaar gehouden in het tijd vak van 20 Juli tot en met 8 Aug. a.s. In de Maart-aflevering van het tijdschrift „Nederlandsch Fabrikaat" treffen wij o.a aan: Een uitvoerige opgave van het geen de ereeniging in dc laatste maand deed, waar uit de lezer zich een helder denkbeeld kan geven omtrent de veelzijdige werkzaamhe den van de vereeniging. In het bijzonder trekt o.a. de aandacht de mededeeling om trent de verspreiding op ruime schaal van een biljet, waarin onze landgenooten worden opgewekt mede te werken ter gelegenheid van het feit, dat tien jaren geleden de ver eeniging werd opgericht, welk feit in de tweede helft van de maand Mei zal worden herdacht, en in dien tijd in het bijzonder hun aandacht le wijden aan de beginselen vaii de vereeniging. In de bijdrage „Verheugende verschijnselen'' wordt uiteengezet, dat de vooruitzichten, betrekking hebbende op ons economisch leven, gunstig kunnen worden genoemd. Met velschillende bewijzen wordt deze meening gestaafd. „Vreedzame landverovering" is de titel van een belangwekkende uiteenzetting om trent de ontginning van dc Peel, waarbi verschillende afbeeldingen zijn opgenomen. „De handel roet het buitenland in 1924" geeft een uitvoerig en gedocumenteerd over zicht omtrent dit onderwerp. Aardig is een stukje, overgenomen uit het algemeen weekblad „De Middenslandsbond' waarin zeer geestdriftig wordt gehekeld de wijze, waarop Engelsche kleermakers hier le lande afzet voor hun fabrikaat zoeken. Gemeld wordt dat bij de boringen te Lie- vcrvelde bij Groenlo, een vrij dikke kolen- laag is aangeboord. Maandag werd onder geleide van de hee- ren: J. M. Looman, Vice-Cousul van Noor wegen te Amsterdam en Ing Hoogleeraar Ch. Bruff te Oslo, een bezoek gebracht aan de Ver. Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam, door 11 leerlingen van hel Han delsgymnasium te Oslo. De heeren kregen vooral een indruk van de veel-omvattendc werkzaamheden van 't Bu reau, door een rondgang over de verschillen de afdcelingen op het gebied van statistiek en invoerrechten en voor de algemeene correspondentie, waarbij het hun niet ontging hoe voor bijna alle garfden speciale afdee- lingen bestaan. Daarna trok uit den aard der zaak de monsterzaal voor Ned. fabrikaten de aan dacht. De bezoekers kregen een indruk van het geen in Ned. gefabriceerd wordt én drukten hunne verwondering uit over de omvangrijk heid van de Ned Industrie. Zij hebben thans een overzichtelijk geheel van alles gekregen wat hun anders dagen ge kost zou hebben bij evenlucele bezoeken aan verschillende plaatsen. y Te Rotterdam is met ingang van gisteren, Maandag, de melkprijs van 17 op 14 cent gebracht. 25. „In orde," zei Max doodbedaard. „Ik kan zeker nu voorloopig wel doorgaan met te werken aan die moordgeschiedenis, niet waar?" „Zeker, Maar houd je gereed voor dat ander, m'n jongen! Misschien dat je niet neboeft te gaan, maar er bestaat veel kans van wèl begrepen?!" „Volkomen," antwoordde Max, en na nog eenige oogenblikken met den directeur te hebben gesproken, verliet hij het vertrek Yan Beaumont in gedachten over hetgeen "®nj daar zooeven was medegedeeld. Zou het vermoeden van den directeur be waarheid worden? Daar bestond wel kans °P en dan zou hij naar Duitschland moe- ten gaan, zijn plicht tegenover zijn blad ge bood hem dit. Maar wat dan met Peggy Wiï- 'oughby en met de taak, die zij hem zoo Vriendelijk en dringend opgedrongen had? Doch voor het oogenblik zette hij deze be nauwende en verstrooiende gedachten van zich af, en wijdde Zich aan zijn werk dat bestond in het beschrijven van de jongste Basporingen inzake den treinmoo*A „Het is het meest geheimzinnige geval, dat [ik ooit heb beleefd," zeide hij tot zich zelf, '„maar, me dunkt, dat het op 'n goeden dag toch we! zal worden opgehelderd." Hij schreef verscheidene bladzijden copy en las deze zorgvuldig over, alvorens ze door te zenden aan den hoofdredacteur. Vervol gen': dacht hij weer over hetgeep de direc teur had gezegd betreffende zijn waarschijn lijk vertrek naar Duitschland; hij gevoelde, dat hij, terwijl hij in andere omstandigheden niets liever zou gedaan hebben, thans ver reweg de voorkeur er aan zou geven het on derzoek inzake den moord voort te zetten, want zijn belangstelling er voor nam veeleer toe dan af. Peggy was'er immers bij betrok- ken! 1 Omstreeks tien uur belde hij Peggy 'wil- loughby op, en vernam, dat zij dien avond uit was- „Wees zoo goed haar mede te deelen, dat ik haar morgenochtend zal opbellen,zeide hij tot de stem aan het andere, einde van den telefoondraad. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Een wandeling in Hyde-park. Het leven van Max Hamilton te Londen was van dien aard, dat hij dikwijls zeer laat naar bed ging wanneer zijn werkzaamhe den dit vereischten en dan in den regel niet vroeg opstond. Als hij buiten Londen, in Engeland of in het buitenland arbeidde, moest hij zijn uren verdeelen tusschen wer ken en slapen, zooals dat het best met zijn bezigheden overeenkwam, zonder dat hij zich zelf daarbij kon sparen en eenigen vas ten regel kon volgen: Toen hij, na het bureau van „The Day" te hebben ve® ten, op zijn kamer kwam, ge bruikte hij een licht souper, hetwelk zijn be diende voor hem gereed gezet had en ging duhrna bijna onmiddellijk naar bed, maar zonder te slapen. In den regel vielen zijn oogen reeds dicht, zoodra zijn hoofd op het kussen rustte, maar dien nacht duurde het 'n paar uren, voordat dc zegening van den slaap op hem neerdaalde, want zijn geest was erg opgewonden. Wat hem uit den slaap hield, was voor eerst de moord op Sylvia Chase, waarvan de geheimzinnigheid hem steeds meer boeide en bezwaarde, en vervolgens hetgeen Beau mont, zijn directeur, hem had gezegd, betraf- dende Duitschland en de groote waarschijn lijkheid van zijn vertrek daarheen. Max viel echter ten slotte in slaap, doch met het gevolg, dat hij, toen Peggy Wil- loughby hem den volgenden morgen per te lefoon opbelde volgens zijn verzoek van den vorigen avond hij niet wakker was. Maar zijn bediende wekte hem, en hij ant woordde, doch ietwat traag en droomerig, 'n omstandigheid, waarmede Peggy hem eerst plaagde, totdat zij vernomen had. dat hij slecht had geslapen. „Hoe zoo, Max?" vroeg zij, en zonder zijn antwoord af te wachten, ging zij voort: „Staat het in verband met je verlahgen, dat ik ie van morgen zou opbellen?" Nu het juiste tijdstip voor het aanleggen van koolkragen nadert, vestigt de Planten- ziektenkundige Dienst de aandacht van be langhebbenden op dit uitstekende middel ter voorkoming van de schade, welke door maden van de koolvlieg veroorzaakt wordt. De kraag, een rond of zeshoekig schijfje asphaltpapier met stervormige insnijding (mits goed aangelegd), belet de koolvlieg haar eitjes aan den voet van de koolplant tc leggen. De maden, welke uit de koolvlieg- eitjes komen, krijgen dus niet de gelegen heid zich in den stengel in te boren. Bloemkoolplanten en vroege roods kool- planten hebben het mees' van de koolvlieg- maden te lijden, vooral op lichten grond. Aangetaste planten krijgen eerst een blauwgrijze kleur, laler gaan de bladeren slap hangen, de plant verwelkt en sterft op warme, droge dagen begin Juni meestal af. Dergelijke planten blijken vrijwel geheel los in den grond te slaan, dc wortels zijn vernietigd. In het dikste gedeelte van den wortel treft men dan de glimmende witte maden aan. De koolvlieg begint in de tweede helft van April met het leggen der eieren. Voor hall April moeten daarom de kragen aan gelegd zijn. „In zekeren zin, ja," antwoordde Max, „ik verlang zeer met u te spreken." „in verband met den moord op de urne Syïvia?" vroeg Pcggy. „Tot zekere hoogte, ja." ,,Je bent erg vaag en zelfs geheimzinnig, Max." „Ach, ik bespreek het liever niet door de telefoon, Pcggy. Kan ik u vanmorgen niet ontmoeten - laten we zeggen, tegen twaalf uur?" „Kunt ge me niet zoo ongeveer zeggen, waar het over loopt? Ik ben benieuwd om te weten of het iets belangrijks is." „Het is iets belangrijks of liever, het kan iets belangrijks worden, Peggy." „Ik merk, dat je er nu liever niet over spreekt, Max. Ja, ik zal je tegen twaalf uur ontmoeten bij het arsenaal. Ik moet daar in de buurt voor moeder een paar boodschap pen doen, wc kunnen dan het Sl. Jamcs- park doorwandelen en langs Piccadilly, door Hyde-park, als je het goed vindt. Max nam dit voorste! gaarne aan. Zóó was dus afgesproken op schijnbaar zeer alledaagsche manier; van welk 'n diep ingrijpend levensbelang hun ontmoeting zou zijn voor beiden en van hoeveel invloed op bun toekomst, voorzag geen hunner. Zóó weeft, onzichtbaar voor sterfelijke oogen, het lot onder hooge beschikking, vaak zijn weefsel en spint bet uit tot in de fijnste dra den. Nadat Peggy a*u de telefoon „-haar zaken hfgedaan had, zooals zij zich zou hebben uitgedrukt, belde zij af. Max keek even de brieven in, die er voor hem waren gekomen en waarvan geen en kele hem belang inboezemde, en wierp ver volgens een blik in de bladen; een exem plaar van elke Londensche krant en één of twee bladen van de provinciale pers lagen op de tafel van zijn zitkamer. Natuurlijk schonk hij de meeste aandacht aan „The Day" en las het allereerst de kopy, welke hij den vorigen avond geschreven had over den geheimzinnigen treinmoord Dit geheimzinnige voorval nam nog een zeer belangrijke plaats in beslag in al de kranten - in sommige ervan zells de meest belangrijke plaats maar in Max's eigen krant was de voornaamste plaats ingeruimd ni -t daaraan, doch aan een betrekkelijk kort artikel, gezet met gespatieerde letters en waarboven met vette letters als opschrift gedrukt stond: „Groot Britannië en Duitschland. Sensationeel gerucht over diefstal van teekeningen van 't nieuwe kanon. Gedurende een paar dagen, zoo werd in het artikel gemeld, had er een gerucht gcloo- pen, van zeer sensationeelen aard, hetwelk indien liet op eenigerlei wijze gegrond bleek te zijn niet enkel het Departement van Oorlog en de wijze, waarop dit zijn ge heimen bewaarde, of liever: niet bewaarde, compromitteerde, maar ook duidelijk be wees, dat Engeland's veiligheid gevaar liep. Het bedoelde gerucht hield in, dat op een tot dusverre niet na te sporen wijze de Duit- sche Generale Staf in het bezit gekomen was van cenige teekeningen van het nieuwe kanon, waarmede het Britsche leger en de Britsche marine zoo spoedig mogelijk zou den worden bewapend en waarvan de qua- liteit zóóver stond boven die der oude ka nonnen, als deze boven de beste schietwa penen van laten we zeggen vóór hon derd jaar. Eenigen tijd geleden, toen er voor het'eerst van het nieuwe kaUon" sprake w:is. was gemeld, dat het geheim van het nieuwe mechanisme enkel en alleen bekend was aan den uitvinder en aan eenige officie ren van den leger- en vlootraad, en dat het kanon niet was aangeboden aan een ander land; voorzien - an dit geweldig wapen, kor Groot-Britannië zoo luidde het lederen vijand, hoe machtig ook, afwachten en tfot- seeren. Wij hebben zeide het bericht van „The Day" verder inlichtingen laten inwinnen te Berlijn, en wij vernemen uit doorgaans wél-ingelichte bron, dat er reden bestaat om te gelooven, dat hel gerucht niet ongegrond is Onzeker schijnt Het te zijn, welke waaide de teekeningen hebben, in het bezit waar van de Duitscbc legerstaf is geraakt men weet n.l. niet, of zij volledige of slechts ge deeltelijke bijzonderheden verschaffen. In elk geval zou het dwaas zijn te beweren, dat wij van het nieuwe kanon dat beslissend voordeel kunnen verwachten, hetwelk er mei zooveel 'vertrouwen van voorspeld is. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5