IMEMGD ÜssflE.UWS STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. LANDB. EN VISSCHERIJ INGEZONDEN. RECHTSZAKEN. MARKTNIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Zomertijd in de Eerste Kamer. De begrooting van Buiten- landsche Zaken. De unificatie der Amster- damsche Ziekenfondsen. Interpellatie-aanvrage. Wijziging Beroepswet. nterpella tie-Kleerekoper. Bestrijding van schurftziekte bij appelen en peren. HANDEL EN NIJVERHEID. De kolenlaag bij Groenlo. Ruim iy2 ton verduisterd. Een vondst van 6000. Een oplichter in sergeants uniform. Een aanstekelijk voorbeeld. De Rotterdamsche valsche munters. Een lange scheur in den romp van de „Soerakarta". De lotgevallen van de gestolen „Di Palma". Het been onder de kast. De berooving van f 23.000 te Rotterdam. De verreikende arm der gerechtigheid. Hazewind of geen hazewind. Het proces-Slavenburg Scheurleer. Het protocol van Genève in het Engelsche Lagerhuis. De nieuwe vlootconferentie. De bouu) van luchtschepen door Duitschland. Het Rijkspresidentschap in Duitschland. Opwinding onder de dienst plichtigen in Poolsch Opper-Silezië. Volgens de „Rsb." ligt het in het voorne men van den voorzitter der Eerste Kamer om het wetsontwerp tot intrekking van den zomertijd in het begin der volgende week aan de orde te stellen, tenzij het antwoord der regeering zoo spoedig komt, dat behan deling vrijdag nog mogelijk zal zijn. hetgeen men zeer onwaarschijnlijk acht. De Eerste Kamer heeft Dinsdag de be grooting voor Buitenlandsche Zaken zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Geen overeenstemming te bereiken. Naar de Tel verneemt, kan door de ver schillende lichamen welke destijds hebben samengewerkt tot het vaststellen van het rapport omtrent de Unificatie van de Zie kenfondsen te Amsterdam geen overeen stemming verkregen worden. Alle deelne mende lichann.n behalve dat der tandart sen, dat er mee accoord gaat hebben zooveel bezwaren opgeworpen tegen de voor gestelde regeling dat er van een unificatie wel geen sprake meer zal zijn. Vergadering van Dinsdag 24 Maart nam. 1 uur. Aan de orde is de behandeling van hel verzoek van den heer van Ravesteijn om verlof tot het richten van vragen aan de Rc- gecring, betreffende de dreigende loonsver laging in de mijnindustrie en de maatregelen die de Regecring in dit opzicht reeds heeft getroffen of nog denkt te treffen. Het verzoek wordt ingewilligd. De behan deling heeft plaats na de Burgerlijke Pen sioenwet. zegd. Een verflachte is nog geen schuldige, spr. erkent dat volmondig, maar de heer Kleerekoper moet dat ook toepassen ten aanzien van de politic die verklaringen af legt. Tal van verklaringen heeft de beer Klee rekoper gedaan, die pas na het antwoord van den minister op de schriftelijke vragen van den heer, Kleerekoper zijn ingekomen. Als iemand een klacht indient bij den mi nister, dan wordt die klacht grondig onder zocht. Wanneer er geen klacht is ingediend, is het toch niet normaal dat nu toch de be trokken personen worden gehoord. Moet de justitie personen hooreu, die verklaren dat zij de justitie niet erkennen? Spr. heeft nog een aantal gegevens ver-- kregen, maar hij weet die nog niet te resu- meeren. Dcn-ganschen gang van zaken, van allerlei berichten en verhalen die in de krant zijn opgenomen, acht spr. verkeerd. Uit de mededeelingen van spr. blijkt, dat bijv. wel gelegenheid is gegeven om te ont bijten, in strijd met de verklaringen die de heer Kleerekoper gaf. Daar staan dus de verklaringen lijnrecht tegenover elkaar. Zelfs heeft één der marechaussees nog aan één der verdachten gevraagd of hij niet eerst wilde ontbijten. (Gelach). Spr, lees: uitvoerige rapporten voor, o.a. betreffende de arrestatie der vrouw, die zich nog moest aankleeden. In dat rapport wordt duidelijk verklaard, dat er geen sprake van is ge weest dat de zich kieedende vrouw is be spied. Wat den schop betreft die één der arres tanten is toegebracht, het is waar dat het scheenbeen ontveld is. Waarschijnlijk is 't, dat dit gebeurd is door den schoen van den marechaussee, maar het is dan onopzettelijk gebeurd, o.a. doordat de arrestant zoo mo biel was. De fout is, dot geen klacht is ingediend en dat wel aan den heer Kleerekoper lange ver halen werden gedaan die aan spr. niet wer den medegedeeld. Op die wijze staat de zaak op haar kop. De heer KLEEREKOPER dupliceert. Hij blijft den minister verwijten dat hij geen grondig onderzoek heeft ingesteld. De heer VAN RAVESTEIJN C. fr. vindt dat de miniéter getracht heeft een bagatel van de gansche zaak te maken. De hoofd zaak is dat deze menschen van hun bed zijn gelicht in plaats van schriftelijk ontboden te zijn. De heer SCHAPER S.-D. vraagt wat er vtoch gebeuren moet om een eind te maken aan deze misstanden. Gebeurt er nu iets? De Minister dupliceert. De interpellatie wordt gesloten. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging der Beroepswet. Het doel der wijziging is vermindering en bezuiniging der organi satie van de raden van beroep voor de In validiteitswet. De algemecne beschouwingen worden ge opend. De heer SANNES (S.D.) juicht dit ontwerp als bezuinigingsmiddel toe. Hij heeft wel ecnige bezwaren en meent dat een defini tieve regeling pas kan geschiedeh, als de so ciale wetgeving is herzien. Ook ten aanzien van de opheffing van den Raad van Beroep te Roermond wil spr. liever wachten tot al les is gereorganiseerd. Met het oog daarop is het beter niet vast te stellen dat er ten hoogste zeven raden van beroep zullen zijn. Hi) wil dit aan de regcering ter bepaling overlaten. Vervolgens dringt spr. er op aan, dat men oorziebfig moet zijn met het „lichtvaardig" verklaren van beroepen. De ervaring heeft geleerd, dat beroepen op den duur gegrond bleken nadat zij herhaaldelijk waren afgewe zen. Het heffen van het griffierecht acht spr. onbillijk, vooral bij het verzet. Spr. vraagt den minister dat griffierecht terug te nemen. De kosten van beroep zullen door de hooge reiskosten veel te hoog worden. De hefüng van het griifierccht zal wel leiden tot ver mindering van beroepen. De Minister van Justitie, de heer HEEMS KERK, vreest, dat met tegemoetkoming aan da wenschen van den heer Sannes van dit wetje niet veel overbleef. Bij bezuinigingen moet men wel eens over moeilijkheden heenstappen. Spr. meent, dat de combinaties van functies van rechterlijk ambtenaar en van voorzitter van den raad wel mogelijk is, al zal het niet altijd het geval zijn. Heffing van het griffierecht is gerechtvaar digd door het groote aantal ongegronde be roepen. Onjuist is het, dat een uitnoodiging wordt gedaan om verzet aan te teekencn. Bij de uitspraak van den Raad van Beroep wordt alleen de aandacht gevestigd op de gelegenheid van verzet. Art. 17 worden goedgekeurd. Art. 8. (Griffierechten). De heer VAN RIJCKEVORSSEL (R.-K.) vet klaart zich ook tegen de instelling van griffie-rechten, op de gronden door den heer Sannes aangevoerd. De MINISTER acht heffing gewqnscht en ziet het nadee! er van niet zoo groot. Art. 8 wordt verworpen met 42 tegen 23 stemmen. Er zal dus geen griffierecht bij het indie nen van het klaagschrift worden geheven. Art. 917 worden goedgekeurd. Het wetsontwerp komt later in eindstem ming. Nadat verschillende kleinere wetsontwer pen zijn afgehandeld, komt aan de orde de omtrent de behandeling die verdachten som tijds vanwege de politie ondergaan, in het bijzonder omtrent de feiten, die zich hebben voorgedaan tijdens en na dc arrestatie van eenige personen, die te Schoten en omstre ken. als verdacht van brandstichting, zijn aangehouden. De heer KLEEREKOPER (S.D.) wijst op de vele wantoestanden bij arrestaties, enz. Hij stelt daarbij deze vragen: 1. Is niet de Minister overtuigd, dat ver dachten door de politie met groote be daardheid moeten worden bejegend; dat het niet de taak is der politie, om door z.g „strenge verhooren" bekentenissen te verkrijgen, laat staan alles wat zweemt naar lijfelijk geweld, moet worden geme den? 2. Waarom heeft de Minister niet dc verdachten zelf van Schoten over de gere zen klachten doen hooren, instede van uit sluitend uit inlichtingen „vanwege de be trokken autoriteiten" te citeeren, ook niet nadat uit die inlichtingen toch wel viel af te leiden, dat eenig onderzoek onafwijs baar noodig wt»z? 3. Is zoodanig onderzoek alsnog inge steld, en zoo ja wat waren de uitkomsten? 4. Is dc Minister bereid, gestrengelijk te- doen waken, dat tegenover verdachten geenerlei pressie wordt uitgeoefend en dat zij zeker niet mishandeld of zelfs ruw be jegend worden? Dc heer KLEEREKOPER somt tal van gevallen op, waarin van mishandeling spra ke zou zijn, om te bewijzen dat het Scho- tenscbe geval niet alleen staat. Het -onhan dige optreden bijv. tegenover de anarchisten acht hij zeer onverstandig, want dat optre den is propaganda voor de leer der anar chisten Vervolgens bespreekt hij. bet antwoord van den minister op spr.'s schriftelijke vra gen. Uit verschillende schriftelijke verkla ringen van de arrestanten zou blijken, dat wel degelijk opzettelijk is mishandeld Spr. betreurt bet dat de minister gebrekkige ant woorden gaf en geen behoorlijk onderzoek heeft ingesteld De minister van Justitie, de heer HEEMS KERK, antwoordt op de vragen Natuurlijk is spr. er van overtuigd, dat de justitie en de politie op zachtmoedige wijze moeten ontreden. Herhaaldelijk heeft spr. dat ge- Hel tijdstip waarop de eerste bespuiting met Bordeauxsche pap, ter bestrijding van de schurftziekte moet plaats hebben, zal w .'dra zijn aangebroken. Zoowel voor appe len als peren toch is dit het tijdstip, waarop de roode of witlé bloemblaadjes tusschen de groene kelkslippen van dc nog gesloten bloemen zichtbaar worden. Dit nu zal bij peieu binnenkort het geval zijn, bij appelen cuurt het nog wat langer; bij laat bloeiende appelen treedt dit stadium natuurlijk later in dan bij vroege. Zoowel peer als appel' moeten dan bespoten worden met 1A Bordeauxsche pap [VA k.g, kopervitriool en 1 k.g. kalk per 100 liter water). Deze eerste bespuiting is zeer werkzaam, maar toch is het gcwenscht haar door een tweede te la ten volgen, die moet plaats hebben als de jonge vruchtjes ongeveer de grootte van een knikker hebben bereikt. In voor de uitbrei ding van de schurftziekte bijzonder gunsti ge jaren kan zelfs een derde bespuiting noo dig en rendabel zijn; deze wordt* uitgevoerd, Wanneer dc vruchten de grootte van oen pruim hebben bereikt, dus meestal zoo on geveer eind Juli begin Augustus. Bij peren kan men dan weder Bordeauxsche pap ge bruiken, die dan echter iets slapper geno men kan worden, n.l. i k.g. kopervitriool en k.g. kalk per 100 liter water; daar appe len in bebladerden toestand Bordeauxsche pap niet goed kunnen verdragen (de blade- r^n ®n vruchten krijgen er bruine, z.g. brand- vlckken van en vallen soms af) bespuite men appelen alleen den eersten keer met Bor deauxsche pap. maar den tweeden en derden keer met Californische (zwavelkalk) pap, ter sterkte van 1 deel op 35 deelcn water, di: geeft ook nog het voordeel, dat de soms veel schade veroorzakende appelmeeldauw er aanmerkelijk door wordt tegengegaan. De stof mag echter niet met een roodko peren pulvcrisateur worden verspoten, maar met een geelkoperen of verlood iizer. Ook peren worden voor de 2e en 3e maal wel met Californische pap bespoten, of schoon ze er eenigszins gevoelig voor zijn. Na een bespuiting met Californische pao kleuren de vruchten mooier. Bordeauxsche pap maakt de schil eenigszins ruw. Het is mogelijk, tegelijk met de schurft ziekte, de wormstekigheid te bestrijden, door n.l. de tweede bespuiting te vervroegen tot uiterlijk 10 dagen na den bloei en dan een arsenicumpraeparaat te mengen door de Bordeauxsche of Californische pap.. Te zijner tijd zal hierover een nieuw „bericht" wor den in het licht gegeven. Voor nadere inlichtingen omtrent dc be reiding der bovengenoemde middelen, adres sen waar zij te verkrijgen zijn, enz., wende nier zich lot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningcn of tot de plaatselijke controleurs bij den dienst. DE BESSENBLADWESP. De larven van de Bessenbladwesp hebben verleden jaar aan de kruisbessen vooral nogal groote schade toegebracht. De struiken wer den geheel kaal gevreten, de bessen ver schrompelden en de groei bleef achterwege. Willen wij dit jaar weer niet de dupe worden van deze parasiet, dan is het zaak om op onze hoede te zijn. Op het oogenblik bevinden de insecten zich in poptoestand in den grond. Door den grond goed om te spitten en de kippen te hulp te roepen kunnen vele pop pen worden verwijderd. Zoodra de wespen te voorschijn komen, leggen zij een groot aantal eieren aan de onder zijde der jonge bladeren. Komen zij uit, dan begint een leger van kleine grijsgroene lar ven een aanval te doen op de bladeren van onze bessenstruiken. Zoodra wij dat bemer ken, moet er ingegrepen worden Is het aantal bessenstruiken niet groot, dan kunnen de larven 's morgens vroeg in den dauw van de struiken afgestooten worden en gedood. Een groot aantal struiken bestuift men met insecten poeder of bespuit men met een 2 procentige oplossing van chloorboricem. Heeft- men een controleur van den Plan tenziektenkundigen Dienst in de buurt, dan kan men ook dien om raad Vragen. Een gunstig gelegen groot veld. In vérband met het aanboren van oen kolenlaag bij Groenlo, waarvan wij gewag maakten, worde er aan herinnerd, dat dr. Tesch, de chef var. den rijks-geologischen dienst, reeds ten tijde van de eerste olie winning te Corlé het bestaan van een aan grenzend belangrijk kolenveld geconstateerd heeft. Hij deelde toen als zijn bevinding mede, dat de kolenlaag zeer diep lag, maar niettemin ontginbaar moest zijn Thans heb ben de „Mijnbouwkundige Weiken" van Heerlen het kolenveld aangeboord en het j staat vast, dat men hier met een gunstig gelegen groot veld ts doen heeft, dat voor j exploitatie in aanmerking kan komen, De onderzoekingen duren ondertusschen nog i voort. De dader gearresteerd, Eenige maanden geleden ontdekte de di rectie van een aan de Keizersgracht te Am sterdam gevestigde maatschappij, dat er een belangrijk tekort in dc kas was. Er werd een onderzoek in de boeken ingesteld en men kwam tot de ontstellende ontdekking, dat het bedrag anderhalve ton en misschien nog meer beliep. De verdenking was geval len op een van de eerste bedienden een jongeman van 34 a 35 jaar, die op grooten voet. leefde. Deze was, omdat hij inmiddels ontslagen was, niet meer op het kantoor werkzaam. De politie van het bureau Westerstraat kreeg de zaak in handen en eenige recher- cheuis arresteerden den dader, toen hij zich Maandagmiddag naar zijn woning in de Ni- colaas Maesstraat begaf. Met bet geld had hij op de beurs gespe culeerd en vermoedelijk is er weinig van over gebleven. Hij heeft een bekentenis af gelegd en was tijdens het voorloopig ver hoor op het politiebureau zeer kalm. Men meldt uit Venlo: Een te Amsterdam woonachtige dame. die den betrouwbaar- heidsrit naar het Zuiden van Limburg en de Peelvelden gevolgd was en hier in den nacht van Zaterdag op Zondag in een voor naam hotel had overnacht, kwam gisteren in haar woning te Amsterdam tot de ont dekking dat zij haar parelen sieraden, o.m. een halssnoer en een gouden ring met 2 groote parelen, ter waarde van ruim .ƒ6000 verloren had. Zij telegrafeerde naar Venlo en toen werden bij een onderzoek dc waar devolle sieraden achter het nachttafeltje te rug gevonden. De Centrale recherche heeft le Amsterdam aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau een man, die verschillende op- lichtingsgevallen op zijn rekening heeft. Zoo lichtte hij personen buiten de stad voor een paar rijwielen, een jas en andere zaken op. Meestal logeerde de man, die in sergeants uniform gekleed was, in kleine hotelletjes. Het circus Roberii geeft te Kampen de zer dagen voorstellingen. Vooral de sterke man een Hercules, geeft wonderen van kracht te zien. Op een der avonden woon den ook vier schippersknechts de voorstel ling bij. De krachttoeren van den Hercules hadden op de vier jongelui, die wel wat té diep in 't glaasje hadden gekeken, zulk een indruk gemaakt, dat zij na afloop der voor stelling besloten eens op hunne wijze den sterken man na te. doen. Men koos als plaats der handeling het plantsoen. De al* daar staande banken zouden als proefkonij nen dienen Na veel krachtsinspanning ge lukte het dit viertal eenige van die banken van haar plaats te rukken en te vernielen. De pobtie was dit spel echter spoedig te weten gekomen en in tegenstelling met den Hercules van Roberti, die flink voor zijne toeren betaald wordt, waren zij genood zaakt met hun portemonnaie voor den dag te komen. Zij moesten de schade welke nog al belangrijk was, vergoeden en zullen zich bovendien ook nog voor den rechter hebben te verantwoorden. De politie te Rotterdam had 500 uitge loofd voor dengene, op wiens aanwijzing de vervaardiger van de, zoo voortreffelijk nage maakte guldens gearresteerd zou kunnen worden. Dit bedrag is thans uitgekeerd aan den winkelier Tussehendijken, wiens door tastend optreden tot de arrestatie van den vervaardiger en de ontdekking der valsche geldfabriek heeft geleid. Er wordt een bekisting aangebracht. Naar wij vernemen, is in den romp van de „Soerakarta". ter hoogte van ruyn 2 een overlangsche scheur gevonden van groote lengte. Men zal nu aan den binnenwand een betonnen bekisting aanbrengen over een lengte van plm. vijf Meter, om zoodoende dc scheur te dichten. Daar dit werk onder wa ter moet geschieden, kan het wel eenige da gen duren, vóór men daarmede gereed is. Vervolgens moet het beton eerst nog drogen Daarna pas kan men pogen, het vaartuig vlot te sleepen. Bij gunstig weer is er kans, dat üit deze week nog kan geschieden, doch het weder is voor dit werk tot nu toe verre van gunstig. Het naar Amsterdam verhuisde schilderij. Tijdens den oorlog nam de Hongaarsche Generaal Siposs uit een kerk van een Ita- liaansch dorp een altaarstuk van Jaropo di Palma weg, voorstellende de hemelvaart van den neiligen Marcus. Toen dc oorlog was af- geloopsn verkocht hij het schilderij aan den advocaat Kovacs, die het naar het buiten land uitvoerde. Kovacs reisde met het schil derij van stad tot stad, doch slaagde er niet in een kooper té vinden. Het geval kwam dén Italiaansctieu autori- t<ifen ter oore, die langs diplomatieken weg de teruggave verlangden. Talrijke nota's wer den hierover gewisseld, totdat ten slotte de HongaArsche regeering de toezegging deed. Kovacs te zullen nopen, het schilderij terug te geven. Deze verlangde echter vergoeiing van zijn onkosten, hetgeen.door de Hongaai- schc regeering werd geweigerd. Het stuk zelf had hij voor een betrekkelijk gering bedrag op een bank te Amsterdam in pand gegeven. Daar hij weigerde de bank opdracht te geven het schilderij af te staan, werd hij gearres teerd en eerst in vrijheid gesteld, toen hij naar Amsterdam had getelegrafeerd het schil, dvrij ter hand te stellen aan den Hongaar- schen gezant, wanneer deze de vordering der bank voldeed. Tevens kreeg Kovacs van de Hongaarsche minister van Financiën toezeg- gi.ui. dat men hem zou toestaan het schilderij in het buitenland en in Hongarije ten 1 on t- stellen, om op deze wijze een deel zijner onkosten terug te krijgen. Het stuk werd naar Boedapest gebracht, en door dc Hon gaarsche autoriteiten voorloopig in bewaring genomen. hans is echter gebleken, dat de hemel vaart van den heiligen Marcus volstrekt niet het sensationeele kunstwerk is, waarover men oorspronkelijk gesproken had. Deskun digen verklaren nu, dat „di Palma" een zeer middelmatig kunstenaar was, en dat schilde rij: van de soort als dat van den heiligen Marcus in dozijnen in Italiaansche kerken tc- vinden zijn. Dit is ook de reden geweest, dat Kovacs in het buitenland het schilderij niet aan den man kon brengen. Het schilderij is thans aan Italië uitgele verd. De inbreker gearresteerd. Eenige dagen geleden ontwaarde, gelijk men weet, een bewoonster van de v. Kins- bergenstraat, te Rotterdam, toen zij haar huiskamer binnentrad een been, dat onder een kast uitstak. Dat been bleek te behoo- ren aan een insluiper, die een en ander had gestolen en in z'n angst een gedeelte terug gaf. Het is de recherche van het politiebureau Admiraal de Ruyterweg gelukt, den inslui per te arresteeren. Het is een zekere Joop Fraterman, een beroeps in- en opensluiper. Verschillende keeren heeft hij voor dat'werk vonnissen gehad. De bewoonster herkende hem pertinent. Het ontbrekende deef van den buit is niet gevonden. Voldoende bewijs tegen de vrouw. Dinsdag is een der verdachten van de be rooving van 23.000 te Rotterdam, dc 21- jerige Sara Schnitzler, naar het Huis van Bewaring overgebracht. Deze vrouw is in den laatsten tijd reeds tientallen malen van berooving verdacht ge weest, doch nimmer heeft men voldoende bewijzen tegen haar kunnen verzamelen, zoodat zij nog geen enkele maal veroordeeld is. Thans heeft de politic zooveel bewijs materiaal verzameld, dat een instructie te gen haar geopend kan worden. De tweede verdachte in deze zaak, de 29-jarige koopman J. K„ is op last van den officier van Justitie in vrijheid gesteld. Een bekeuring in de lucht. Wij zijn langzamerhand geheel gewend aqn het instituut der politioneelc verkeersrege ling. De verkeersagenten behooren tegen woordig tot de gewone stoffage der straten. Nu gaat de politie zich ook bezighouden met de regeling van het vliegverkeer voor zooveel en zoo weinig dit ten minste al noo dig is geworden, wellicht om botsingen met luchtkasteelen te voorkomen. In Frankrijk bestaat, evenals in vele andere- landen, het voorschrift, dat een vliegtuig niet zoo laag mag vliegen, dat daardoor gevaar kan ont staan voor het aifcdsche verkeer. Voor het vliegen boven steden geldt veel al het voorschrift, dat met stilstaanden mo tor steeds buiten de bebouwde kom moet kunnen worden geland. Een dezer dagen nu meende een waak zaam politiedienaar .te St. Maur, bij Parijs, die dus niet alleen een breede, maar ook een hooge opvatting van zijn taak had, een dergelijke luchtovertreding te constateeren. Met behulp van een megafoon praaide hij den overtreder en vroeg hem zijn naam, welke hoe wordt er niet bij verteld werd opgegeven. Bij aankomst op het vliegterrein werd de deliquent opgewacht en naar het bur.eau ge leid. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE SPOORWEGBOEKHANDEL. Het is bekend genoeg, dat aan de kiosken van den spoorwegboekhandel hier te lande, afgezien van de katholieke kranten, maar weinig katholieke lectuur voorradig is. Zeer wenig is er zelfs tc krijgen, wat men als katholiek gerust durft koopen en lezen. Om daarin verandering te brengen heeft ondergeteeker.de beproefd den exploitant van dien boekhandel in contact te brengen met katholieke uitgevers. Van den kant der beide partijen ont breekt hel niet aan goeden wil, om in deze richting iets te bereiken. Het is nu aan het publiek om te zorgen, dat deze poging in beginsel gelukt ook in de practijk moge slagen. Immers van den kant van den cxploitante en van de uilgevers is het eer ste doel: Verkoopen, Wanneer nu de ka tholieke of in den goeden zin van het woord neutrale lectuur niet verkocht wordt, wordt ze weer vervangen door an dere. Aan katholieken, die lectuur zoeken voor een langere reis, aan handelsreizigers vooral vragen we dus koopt aan de sta tions-boekhandel katholieke lectuur. Vraagt ze steeds, dan zal ze spoedig overal voor handen zijn. J. BEMÉLMANS. Dir. Centr. Bureau van Voor Eer en Deugd. Dinsdag stond terecht voor dc Rotter damsche Rechtbank de koopman J. M. uit Sommelsdijk, die door den Kantonrechter aldaar was veroordeeld wegens overtreding vanji ischtwet, (jagen met een langen hond) tot 5 boete, subs 5 dagen hechte nis. Belli had zich al eens bij dcn#Iantonrech- tcr tc verantwoorden gehad voor het jagen met een z.g. „langen hond," maar toen was hem geen straf opgelegd. Tegen het onder- Baj-uge vonnis was hij in appèl gekomen, wijl hij den Kantonrechter geen gelijk ge ven kon M beweerde, dat zijn hond niet lang was en j t 'le' ^'cr a's overtuigingsbewijs medegebracht. Met belangstelling, nam de rechtbank het jankende dier op. Di president. Hij ziet er wel uit als een ha^enwind. niet? Is het er geen familie van? Bekl: Neen, edelachtbare. Hij is trouwens n'et staat, een „gezond haas" te vangen, misschien we! een aangeschoten. De deskundigen verklaarden, dat het een kruising van een hazemvind was. Het beest heeft de kenmerken van een langen, snel len hond. Ifet zit hem niet in de lengte, maar in den bouw van borst en pooten. Bekl.: Met is geen hazenwind Het O M, waargenomen door Mr J. G. Holsteyn. meende, dat de hond zeer zeker als een lange hond te beschouwen is Het woord „lange hond" is speciaal in dc wet gebracht om niet alleen zuivere windhon den. maar ook kruishonden te doen vallen onder het verbod om snelle honden bij de jacht te gebruiken. Er moet bij de beschou- ing van dezen bond op den bcuw worden gelet. En deze bond aldus het O.M.. met nadruk wijzend op het trülendé dier, is een lange hond. We zien inderdaad, dat het een kruising is van een hazenwind De Kanton rechter te Bolsward heeft onlangs in een zelfde zaak eveneens beslist, dat zulk een hond niet meer gebruikt mag worden. Tot zijn spijt moest het O. M., behalve bevesti ging van het vonnis nog vragen, omdat het dier valt onder wat de wet noemt „onge oorloofde middelen" verbeurdverklaring va'n den hond. De baas keek sip en het beest jankte. De president: Bekl., hebt u nog iets te zeggen? Bek!.: Ja, edelachtbare, ik herhaal nog eens dat de hond geen haas kan vangen. Ik heb bovendien een verklaring van den vee arts bij me, dat dc hond geen lange hond is. De president: Geef eens hier Het document lezend, besloot de presi dent met verheffing van stem: De hond is een bastaard-windhond! Het beest jankte ten tweede male, keek melancholiek eerst néar de rechtbank, toen naar den Officier van Justitie en ten slotte naar zijn baas. En met den staart tusschen de pooten trippelde het achter bekl. dc rechtzaal uit. Uitspraak a.s. Donderdag. De voldoening van de 380.000. De Tel. verneemt, dat Dinsdag de voldoe ning door de firma Scheurleer en Zn. plaats gevonden heeft, van hetgeen zij in gevolge vonnis der Haagsche Rechtbank d.d, 17 Maart j.l. aan de firma Slavenburg Co. moet betalen. Dc 380.000 c.a. zijn ter beschikking van de winnende partij gesteld onder borgstel ling van de Incassobank, welke cautie be doeld is voor het geval dc hoogere rechter in zijn arrest tót een 'andere beslissing mocht komen. BOVENKARSPEL (Station), 24 Maart. Aard appelen, blauwe 2.302.50 per baal; aan gevoerd 320 balen. Roode kooi 10.10— 12.30 per 100 K.G., aanv. 680Ö K.G.; Gele kool 14.10 per 100 K.G,, aanvoer 850 K.G.; Witte kool 4.105.50 per 100-K.G., aan gevoerd 3100 K.G.; Bieten, groote 5.75; id. kleine 3.25 per 1000 stuks, aangev. 19000 stuks; Spruitkool 44.80 per 15 K.G. Aan gev. 20 zakken; Witlof 0.150.20 p. K.G. Aangev. 170 K.G. DEVENTER, 24 Maart. Eieren. Ter ve'i- ling van de Coöp. Veilioigsvereen. Deventer en Omstr. golden de kipeieren 5.406.75 per 100 stuks. Aanvoer: 130.000 stuks. DEVENTER, 24 Maart. Vee. Dragende koeien 300—450; guste id, 200—350; dragende vaarzen 300500; id. pinken 250300; guste id. 200275; graskal veren 5075; nuchtere id. 1116; slie ren per K.G. 0.900.95; vette koeien per K.G. 1.101.20. Aanvoer 140 stuks. Han del vlug. GELDERMALSEN, 21 Maart. Fruit. He den besteedde men ter Veilingsvereen. „Gel- dermalsen en Omstr." voor: Eisdenerklump- kes 2336 ct.; Cóurtpendu 15 et.; Winter- janncn 10 ct.; Kampervenen 1314 ct. Ber gamotten 10%11 ct.; Kleiperen 16% ct,; Paradijs 20 ct.; Brcderodes 171-219% ct.; Culemans 17—22 ct.; alles per K.G., alles 1c soort. ROOSENDAAL. 24 Maart. Botermijn. Aan voer 41150 K.G. Hoogste prijs 2.34; laagste 2.18. TIEL, 24 Maart, Fruit, (Veiling Tiel en Omstr.) Goudreinetlen le soort 2742 ct., id. extra 51 ct.; Bellefleur 1ste soort 2128 ct.; id. extra 30 ct.; Winteriannen le soort 912 ct.j id. extra 1414 ct.; Brederodes 15 19% ct.; enkele Binderzoet 151419 ct.; Present van Engeland extra 61 ct.; le soort 33_49 ct.; id. 2e soort 121420 ct.; Kule- mannen 131714 ct.; alles per K.G. VEENENDAAL, 24 Maart. Eieren. Aan gevoerd 200.000 stuks. Prijs 5.756.25, BODEGRAVEN, 24 Maart, Kaas. Ter markt waren 110 wagons. Prijzen 5057, rijksmerk le soort 6266, 2e soort 55 60. Handel flauw, GRONINGEN, 24 Maart. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort 450—500, 2e 375 425, 3e 275340; voorjaars kalvende koei en lc s. 325375, 2e soort 250300, kalfvaarzen le soort 375425, 2e s. ƒ300 325, varekoeien le s. 300350, 2e s. f 225 —275, slieren le s. 0.88—0.90, 2e s. 0.74 0.78, slachtvee le soort 1.101.12, 2e s. 11.02, per K,G. slachtgcwicht, melkscha- pen 3050, weideschapen le soort 55 l2e s. 48—52, vette kalveren le s. 1.35 1.40, 2c s. 1.151.25, weidelammeren 17—22, vette lammeren 4044, loopvar kens 2018, vette varkens 0.740.77, 2e s. 0.710,73, Londensche Varkens 0,70 0.73, zouters le soort 0.720.74, biggen 1015, 1,752.25 per week. Aanvoer 205 vette koeien, 428 vette kal veren, 904 kalf en melkkoeien, 52 stieren, 228 schapen, 724 vette en Londensche var kens, 318 magere varkens en biggen. Kalf- en melkvee werd, niettegenstaande grooten aanvoer, tot iets hoogere prijzen ver handeld, Voor slachtvee en vette kalveren bleven deze onveranderd. Voor de stieren liepen de prijzen tengevolge van minder vlug gen handel iets terug. Wolvee prijshoudend. Vette varkens ruim prijshoudend. Londen sche varkens en vooral zouters hooger. Big gen eveneens iets hooger. Eieren nauwelijks prijshoudend, 4.50— 5.50. AMSTERDAM. 24 Maart. Aardappelen. (Bericht van den makelaar Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 4.506; idem blauwe 3.60—6.75; id. Èigenh. 5.50—5.60; id. bravo's J 5.5.50; id. industries 5.00 5.10; id. roode star 4.504.60; id. blauwe eigenheimers 4.504,75; Friesche borgers 5.505.60; id. roode star 4,504.60; id- roodbonten 5.505.60; id. blauwe borgers 4.504.75; Noord-Hollandsche blauwe 4.00—4 25; id. bonte 4.80—5.00; Upolder bravo's 5.005.50; Zeeuwsche Eigenheimer peters 4.50; id. blauwe poters 2,253.00; id. bonte poters 2253.00; id. bravo poters 3.004.25; Hillegommpr zandaardappelen 6.50-7.50; Drentsche eigenheimers 3.00 4.00; id. roode star 3.253,50 per H.L.; winter Malta-aardappelen f 1113 per 100 K.G. AMSTERDAM, 24 Maar! (Noteeringen van hei Nieuwe Veilinggebouw expl. De Jong Koene). 'Goudreinetten extra 44 56; id. I 3440, present van Engeland extra 42—62; id. I 28—42; dubb. belle- ileur 2838; bellefleur 2028; Eysdener Klumpkes 2030; zoete venen 1216: Gerrit Roelof 16—22; Huismanzoet 20— 26; dubb. benders 2428; rabauwen 1420; Giesen Wildeman 914; winter iannen 612; winter louwtics 914: Hcilandsch witlof 18-r-26 p. 100 K.G.; prei 1425 per 100 bos; spruiten 6.707.10; id. grof 23.50 per zak; spinazie 2024 per 100 K.G. Radijs 3.20—6.90 per 100 bos; sla J 5.10.50 per 100 krop; raapstelen 2.403.60 per 100 bosjes. Bloemen. Tulpen: hartigen 8—10; Cop land 68; Sanders 810; Crone d'Or 4-6; Murillo 46,50; Grisdelin 35; theeroos 5—7.50; La Reine 2—3; Diana 34.50 pe rlOO stuks; Hollandsche narcis- sén 2.503.80 per 100 stuks. Rozen: Had- ley 17—24; Ophelia 14—22; Keizerin 16—24 per 100 stuks. Seringen 30—50: Sneeuwballen 12—18 per 100 tak. Callas 50—55. Anjers 13—17. Lelietjes 3—5 per 100 stuks. Fransche anjers 0.600.70. Margrieten 0.14—0.18. Anemonen 0.30— 0.40 per dozijn. Snijgroen 5—10 per 100 rank. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da en Omstreken." Veiling van 24 Maart 1925. Spinazie 19—36; Dunsel f 59—69; Witlof 1ste soort 23—27; id. 2e soort, 14—16, alles per 100 K.G. Rabarber 4.50—7.50; Radijs 4.20—9.40; Selderie 1.304.60; Peterselie 5.707.40; Prei 2.70—8.10, alles per 100 bos. Eieren 5.605.70 per 100 stuks, TEXEL 23 Maart. Eierveiling. Aange voerd 36000 kipeieren. Hoogste prijs f 6.70, laagste prijs 5.50, middenprijs* t 5.95 per 100 stuks. GRONINGEN, 24 Maart. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt: 24 Maart. 17 Maart. Zomertarwe Roode Tarwe 11.00—13.00 11.00—13.00 Witte Tarwe 11.00—13.50 11.00—13.50 Inl. Rogge 12.00—14.25 12.00—14.25 Wintergerst 12.50—13.75 12.50—13.75 Zwanenb. Gerst 12.00—13.50 12.00—13.25 Zomergerst Witte Haver Gele Haver Zwarte Haver BI. Peulerwten Gr. Erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen 12.00—13.25 9.00—11.00 9.00—10.75 10.00—12.00 10.00—14.00 12.00—19.00 10.00—12.25 10.00—12.25 12.00—13.25 8.50—10.85 8.50—10.75 9.50—12.25 10!00— K25 12.00—19.00 10.00—12.25 10.00—12.25 10.00—14.00 Waalsche boon. 10.0013.00 Koolzaad Karwijzaad 20 00—31 00 20.00—30.00 Geel Mosterdz. 20.00—32,00 20 00—30.00 Kanariezaad 17.00—22.50 17.0023.00 Lijnz Blauwbl 15.00—27.00 15.00—24.00 Idem Witbl. 15 00—28.00 15.00—28.00 Blauw Maanz 30 00—43.00 30.0040.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor Tarwe natuurgewicht 70 K.G., Rogge Boekweit, Kanariczaad, Inlandsche Gerst, alle Haversoorten 10 ct. per K.G, HULST, 23 Maart Granen Bij ruimen aanvoer werd betaald voor Tarwe 1016; 13, Gerst t 15. Havei 11, Erw ten 13.50, Bruine Boonen f 16. PURMEREND, 23 Maart. Kaas. Aan voer 11 stapels, fabrieks- 56.50, met merk 60; 6 stapels boeren met merk 58.50. Boter. Aanvoer 517 S.G., 2.202.30 per K.G. In het Britsche Lagerhuis heeft Austen Chamberlain verslag gedaan van zijn hou ding in den Raad van den Volkenbond met betrekking tot het Protocol van Genève, na dat Henderson in een uitvoerige rede zijne zienswijze over het verloop der besprekin gen te Genève had uiteengezet. Bij de beantwoording van Henderson ver klaarde Austin Chamberlain in hoofdzaak het volgende: De Britsche regecring heeft evenmin als de regecringen van Indië en van de groote Dominioïts het Protocol van Genève kunnen aanvaarden. De regeering kon niet aannemen dat het Protocol de veiligheid zoii verhoogen en tot ontwapening zou leiden. Niettemin acht de Britsche re geering zich verplicht mede te werken tot het bereiken van deze beide doeleinden cn zij is er van overtuigd, dat Engeland in staat is om dit te doen. Engeland heeft echtsstrceks belang bij de veiligheid van Frankrijk en België en het is bovendien tegenover de mede-onderteekenaars van het statuut van den Volkenbond verplicht mede te werken aan het verkrijgen van een alge- meenen vrede. Naar wordt medegedeeld uit Washington heeft president Coolidge aan Kellog, den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, voorgesteld, bepaalde definitieve inleidende stappen te doen tot het leggen van een grondslag voor een nieuwe conferentie in zake de beperking der' maritieme bewape- ning. Naar de .Vossische Zeitung" verneemt zul- ie*> ar dezer dagen vertegenwoordigers van de Duifsche regeering naar Parijs vertrek ken teneinde daar met den Raad van Am bassadeurs onderhandelingen aan te knoo- j pen over de opheffing der beperkingen, die het Londensche ultimatum den Duitschen aanbbuw van luchtschepen en vliegtuigen heeft\ opgelegd. Naar de voorzitter van het zoogenaamde recktsche blok oud-minister Von Löbell of- licieel mededeelt, zijn de geruchten als zou men voornemens zijn bij eventueele her stemming voor hef rijkspresidentschap een anderen candidaat dan dr. Jarres te stellen, volkomen ongegrond. Ook als een herstem ming noodzakelijk mocht blijken zal dr. Jar res de candidaat voor rechts zijn. De „Völkischc Kuriér", het orgaan van,- Hittler, dat natuurlijk propaganda maakt voor de candidatuur-Ludendorff, deelt mee, dat de vertegenwoordigers van het recht- sche blok hebben get.acht het blad om te koopen om in het vervolg propaganda voor Jarres te maken. Vogens een bericht aan den „Lokal An- zeiger" uit Kattowitz zijn dezer dagen voor de eerste maal de dienstplichtige Opper- Sileziërs voor den Poolschen krijgsdienst opgeroepen. Een groote opwinding maakte zich van de bevolking meester, welke in anti-Poolsche betoogingen tot uiting kwam. Vele dientsplichtigen zijn over de grens naar Duitschland gevlucht, om zich vandaar naar het buitenland te begeven. Zoo spron gen bij Beuthen 50 recruten uit den trein van Kattowitz, liepen de grenswacht onder den voet on vluchtten naar Duitsch gebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6