UIT DEN OMTREK. ALLEENVERKOOP te HAARLEM Hel D. H. B. elftal. H. «I LAMP, Barteljorisstr. 18 BENNEBROEK. WIELRIJDEN. DAMMEN. BLOEMENDAAL. ECHTE WEDGWOOD-, DELFTSCHE- EN GOUDA SERVIEZEN Verpakking Q Garantie, o >k voor Indië. HEEMSTEDE SCHOTEN. ZANDVOORT. HAARLEMMERMEER. SPORT EN WEDSTRIJDEN. R. K. V. VSantpoort. HOCKEY. R. en T. „Haarlem". H. S. C.Excelsior. De Engelsche wereldkampioen in Canada. Bloemendaalsche amateur Fotografen- vereeniging. Jongstleden Woensdag, 18 Maart 1925, hield bovengenoemde vereeniging hare maan- delijksche bijeenkomst in Restaurant Brink- mann onder voorzitterschap van den heer J. C. Mol. Bij de ingekomen stukken bevond zich een antal prospêcti van de Internationale Foto Tentoonstelling, die van 20 t/m. 27 Juni us. te Bandoeng (N.O. Indië gehouden zal worden de voorzitter wekte de leden op zoo mogelijk iets voor deze Tentoonstelling ge reed te maken. In verband met het ontwerp-Weeldebelas- "ing, waarin ook fotografische artikelen zijn opgenomen, werd door den heer Gerhard voorgesteld hiertegen een request in te. die nen over dit onderwerp werd eenige dus- cussie gevoerd, waarna het besluit werd ge nomen tegen dit onderwerp geen actie in te tellen. Vervolgens werden 10 nieuwe leden ge boekt, die zich bij gelegenheid van de onlangs gehouden Propaganda-vergadering als can- didaat lid hadden aangemeld. Hoewel dit aantal niet onbevredigend genoemd mag worden, hoopt het bestuur, dat nog meerdere amateurs, die deze zoo druk bezochte Pro- paganda-bijeenkomst bijwoonden, zich als candidaat-lid aan den secretaris, den heer H. J'. M. Bekkers, Overboschlaan 14 te Heem stede, zullen opgeven. Aan den wand prijkte een zeer mooie collectie foto's, alles nieuw artistiekwerk van den heer J. Smit, lid der Vereeniging tevens waren tentoongesteld de inzendingen voor den onderlingen wedstrijd „Herfst landschappen", waarvoor diploma's werden toegekend aan de heeren F. J. Quintus, P. Windt en J. van der Horst. Voorts werd in principe besloten binnen kort weder een clubtocht te houden, waarom trent het Bestuur nog nadere mededeeling aan de leden zal doen. Waar zich hoe langer hoe meer de nood zakelijkheid deed gevoelen tot het installee- ren van een commissie van materieel, werden door het bestuur de heeren J. Smit, P. Windt en J. Panman aangezocht in deze commissie zitting te nemen den heer J. Smit werd een fotografisch boekwerk aangeboden als blijk van waardeering voor al hetgeen hij steeds in het belang van de vereeniging heeft gedaan. De heer Gerhard deed verschillende mede- deelingen uit de praktijk spreker behandelde enkele bijzonderheden omtrent den belich tingstijd van kleurenplaten en ook van op namen bij kunstlicht, terwijl tevens het ont wikkelen van onderbelichte platen ter sprake kwam. Vervolgens werd van gedachten gewisseld omtrent het uitspoelen van platen en papieren waarbij de verschillende methoden ter ver wijdering van de hypo werden besproken. De aangekondigde projectie van een collec tie Engelsche lantaarnplaatjes moest vervallen aangezien de zending nog niet was aangeko men in de plaats hiervan werden twee klei nere Collecties lantaarnplaatjes geprojecteerd de eerste bevatte Zwitsersche beelden van den heer W. P. Woutersen, terwijl de andere col- Jeyf'e gemaakt was door den heer Wüst te Zandvoort en welwilhnd trr beschikking vsn de vereeniging gest ld we d door tuischen- komst van den heer Zwartser beide collec ties gaven veel moois te genieten. Daarna proefprojectie en sluiting. Het L. O. Ie Bloemendaal, Verschenen is het Verslag omtrent den toestand v. h. I,.-. Ond. in de gem. Bloemendaal, gedu rende het jaar 1924. Het verslag begint met er op te wijzen, dat onder „verslag" moet verstaan worden, de uiterlijke toestand van het onderwijs. Immers, de beoordeeling van het onderwijs blijft onder de wet 1920 geheel aan het Rijksschooltoezicht, de schoolcom missie is hierbij zoo goed als uitgeschakeld. Echter wordt geconstateerd, dat deze tofe- stand sommige leden niet bevredigt, dat zij een soort van verantwoordelijkheid voor den goeden gang van het L. O. in dc ge meente gevoelen, welke zij niet dragen kun nen. Andere leden zijn echter van meening, dat de Schoolcommissie is geworden een commissie van advies. De commissie bestaat uit 5 groepen: a. Ouders leerl. Op. scholen: Mr. D, E. Lioni, ,1. Romeijn; b. Ouders leerl. Bijz. scholen: A. F, Bos, J. C. Brussaard. c. Onderwijzers Op. school: A. IJzerman, J. C. de Vries; d. idem Bijz, school: S A. Wilson, H. v. d. Werff (ontslag genomen); e. Overige inwoners: Mej. A, C. W. Reinierse, P. Blankevoort Czn, De commissie vergaderde in 1924 vijf maal, naar aanleiding van door B. en W.' gevraagde adviezen. De heer A. F. Bos werd als secretaris vervangen door den heer S. A. Wilson, de heer De Monnik als 2e voor zitter door Dr. Brussaard. Adviezen werden gevraagd: a. Omtrent verzoek Ouder-commissie O. L. school te Overveen om instelling van schcolwijken. Geadviseerd werd, hiertoe niet over te gaan, maar aan de school een 4de leerkracht aan te stellen. b. Uniforme regeling vacanties. Gead viseerd werd, geen uniforme regeling. c. Steun aan Ver School- en Werktuinen, afd. Haarlem. Geadviseerd, dat een soortge lijke vereeniging te Bloemendaal in wording in de eerste plaats te steunen. d. Reorganisatie Lag. Ond De commissie zette daaromtrent haar mecning uitvoerig uiteen. e. Instelling zelfstandig Voorbereidend Ond. Geadviseerd werd, daartoe over te gaan. Verder werd aan B. en W. in overweging gegeven een crediet voor schoolreisjes uit te trekken. Omtrent gezondheidstoestand wordt op gemerkt, dat die bij het personeel goed was. Onder de leerlingen van O. L. en Bijz. Mulo school kwamen mazelen voor, zoodat wijziging gebracht moest worden in som mige" vacanties. Te Vogelenzang kwam aan St. Jozefschool ln toenemende mate malaria voor. Omtrent het Vervolg Onderwijs wordt °Pgemerkt, dat in den winter 19241925 aan de 0. L. school te Overveen en aan dc L. school te Bloemendaal geen vervolg Und. werd gegeven. De gebouwen verkeeren in goeden staat. -c O. L. school te Overveen lijdt onder bet ri'kke verkeer langs Zeeweg en van de "abijheid van een werkplaats van een 'Uolorherstellers. De bevolking op deze school nam van 68 eerhngen toe tol 98 In de gem. Muloschool ^ordt noi* steeds geklaagd over tocht In cPt 1924 wedden 2 nieuwe scholen ge opend n.l de St Tlw^riascboo! en dfr 4er school ver. Aerdenhout Bentveld. "memoreerd wordt, dat de commissie Mch meende, te moeten onthouden aan actie tegen de verschuiving van den leer plichtigen leeftijd. slechts 3 van dc 11 scholen kwamen leerlingen voor voor wie onderwijs voor achterlijken werd noodig geacht. Op de school der BI. Schoolvereeniging werd een proef genomen met het Dalton-systeem in het 7de leerjaar. Op 1 Scpt werd hieraan eenige uitbreiding gegeven. Bijlage A, vermeldt de aan de erschtl- lende scholen verbonden leei krachten en de aantallen van het aantal leerlingen, die van de verschillende scholen overgingen naar Middelbaar- of Vakonderwijs Bijlage B, geeft een overzicht van het aantal leerkrachten en het aantal leerlingen op de verschillende scholen Op de Openb. scholen ging in 1923, 590 leerl., in 1924, 637 leerl. Op de Chr. scholen resp 234 en 256 leerl Op de R.K. scholen resp. 342 en 429 leerl, Op de Neutr. Bijz. scholen 141 en 163 leerlingen, Huisvlijttentoonstelltng. Men schrijft ons: Evenals andere jaren, was Zondagmid dag de belangstelling weer groot voor de tentoonstelling va« werkstukjes, op de Bloe mendaalsche- en Overveensciie huisvlijt-cur- sussen voor meisjes vervaardigd. En laten we cr direct maar bijvoegen, dat die be langstelling alleszins verdiend was, misschien meer nog dan andere jaren, want we herin neren ons niet, dat wa op een der vorige tentoonstellingen zulke smaakvolle werk stukjes zagen als gisteren. En dat dit niet maar het oordeel is van „maar oen man", of als gevolg van „lest heugt het best", dat bewezen de soortgelijke opmerkingen van deskundige dames, die ook geregeld de ten toonstellingen bezoeken. Te verwonderen valt dit niet, want een deel der cursisten begint zoo langzamerhand tot de vaste clientele te behooren, zoodat hand en smaak meer en meer geoefend zijn geworden. Een der leidsters, mej, Soeters, deelde ons mede, dat tot haar voldoening dit jaar een wijzi ging viel te bespeuren in de keuze der werk stukjes door de meisjes. Viel de keuze de vorige jaren in hoofdkaak op voorwerpen „Voer de pronk", dit jaar werden vaak, meer dan tot dusver, gebruiksvoorwerpen geko zen. Wijst dit op een ontwikkeling van de degelijkheid der meisjes? Hoe dit zij, mej. Soeters hoopte, dat 't zelfde verschijnsel zich op een volgenden cursus weer zou voordoen. Was dit een oordcel van een der dames, beide leidstors waren het er roerend over eens, dat er ook dezen winter met groote ambitie door de meisjes is gewerkt, dat er een prettige geest heerschte op de cursus avonden, wellicht als gevolg hiervan, dat de meer oudere cursisten een sfeer van rust en gemoedelijkheid wisten te scheppen. Summa summarum, een winter-cursus, waar over de leidsters zeer tevredefl mochten zijn., En dat ook de meisjes over de leiding te vreden waren, daarvan waren de aardige verrassinkjes, die de meisjes de juffrouw schonken op dn laatsten cursus-avond, het bewijs. De meisjes waren zich toen waar schijnlijk wel bewtfct, dat T leiden van een huisvlijt-cursus voor een juffrouw n.u niet zoo heel gemakkelijk is. Want mei. Soeters te Bloemendaal had 26 en mei. Hulshof, te Overveen, 38 meisjes voor haar rekennig. Maar nu zeiden we nog geen enkel woord van de vervaardigde voorwerpen. Welnu, cr waren zeer mooie kussens, snoezige thee bladkleedjes, doddige schortjes, hoönepon- netjes van kleedjes, doljes van jurkies, prac- tischee doeken en kinderpakjes, allèrliefstc nachtzakken en nog veel meer moois. De dames vergeven me, dat ik alle voor werpen niet hij name ken. Maar alles was in de puntjes. De meisjes moeten nu echter niet ver waand worden en denken, dat zij bet mo nopolie van handigheid bezitten, want voor aan in de zaai stond het bewijs, dal ook jongens wel Iets kunnen vervaardigen. De volledig afgewerkte zeilboot, hier opgesteld, wae nr 'f nrarli'i'itcfi» ftourlic var» T«.r» maar ROOMSCH KATHOLIEK RECLASSEERINGSWERK. Maandagavond hield de heer H. B. v.d. Sande bestuurs-lid van de R. K. Reclasseerings- vereeniging te Haarlem voor de leden van de Vereeniging „Door vriendschap bloeiende" een lezing over het wezen en de beteekeni? van het werk der R. K. Reclasseering' was er 't prachtigste bewijs van. En maar niet een bootje, om op een kast voor pronk neer te zetten, maar een, die in staat is de golven van 't Spaarne te trotseeren. Een prachtig stuk werk, dat de iontfens en den heer Dc Bruyn, on-der wiens leiding hét ver vaardigd werd, alle eer aandoet. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, het aantal stembureaux met 1 te vermeerde ren cn op 9 te brengen en daarvoor aan te wijzen een lokaal aan School A. in de Over- tonstraat, B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot verdeeling der gemeente in stemdistricten voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. B. en W. bieden ter vaststelling aan verordening tot aanwijzing Van stemlokalen in de stemdistricten voor de verkiezingen van leden der Tweede Kamer, Prov. Staten en van den gemeenteraad. B. en W. stellen voor, aan de Sport- vcreeniging „Ons Genoegen" in gebruik te geven het gvmnastieklokaal van school A, B. en W. vragen Roestemming om dc fitianciëele zijde te regeeren van den verleen den steun aan de Vereeniging voor Schooi en Werktuinen. B. en W. vragen een' crediet aan van 10 per te onderzoeken schoolklasse voor de uitbreiding van den dienst van den schoolarts met dc „Willem de Zwijger- school". B, en W. bieden ter vaststelling aan een reglement en een huishoudelijk regle ment voor het Burgerlijk Armbestuur, een instructie en een verordening betreffende don armenverzorger. B, en W. bieden ter vaststelling aan een zesde wijziging der Algemecnc Politie verordening, betrekking hebbende op de vaststelling van bepalingen voor het rijden met autobussen. B. en W. hebben voor dc vacature voor onderwijzeres van de openbare lagere school A. de volgende voordracht opgemaakt: 1. Mej. J. B. Nierop te Zuid-Scharwoude; 2. mej. J. H. B. Ooms te Schoten en 3. Mevr F. C. J. M, PrydenPerry te Schoten. B. en W. stellen voor vast te stellen de 4de wijziging der regeling, betreffende den cursus in de Franschc taal, vastgesteld den 3den December 1914; de aanstelling van het in dienst zijnde personeel met ingang van 1 April 1925 met één jaar te. verlengen en als hcofd van den cursus aan te wijzen den heer Chr. Pels. B. en W. stellen voor In de vacatures van leden van het 4de en 6de stemdistrict 2 leden te benoemen. B. én W. stellen voor, den termijn van ontruiming van de woningen gelegen Rijks straatweg no. 292, 294, 296, 298, 320, 322, 324. 326, 328, 342, 344, 348, 354, 375, 379; Vergierdeweg no. 22 en 24, cn Middenweg 12 cn 14, thans genummerd 213—-214 met zes maanden te verlengen, B. en W. stellen voor, aan C. Mul te verkoopen 600 c.A. grond, gelegen aan den Middenweg, tegen 13,per c.A. Ophaal- ca Storingsdienst, ln een circulaire aan deelnemers aan den Gemeen telijken Ophaal- en Storingsdienst, wijst het hoofd van dien dienst er op. dat 30 April de vervaldatum is, betreffende de Rijks- en Gemeentelijke inkomstenbelasting dienst jaar 1924—1925. Indien de deelnemers, die wekelüks of maandelijks reeds een bedrag stortten, in de onmogelijkheid verkeeren vóór dien datum den aanslag door middel van den Ophaaldienst te voldoen, worden fij uitgenoodigd ten kantore van den dienst een regeling te treffen. Het doel hiervan is, om te voorkomen, dat de deelnemers aan den Ophaaldienst geheel buiten vervolgings- 6 os ten worden gehouden. vereeniging. Na een inleiding van den voorzitter, den heer J. v. d. Weiden, die een bijzonder wel komstwoord richtte tot de sprekers van den avond en tot kapelaan Voorham, den geeste lijken adviseur der Reclasseeringsvereeni- ging, verkreeg de heer v. d. Sande het wo«rd De spr. wees er op, dat, niettegenstaande rt 'odasseeringswerk al zeer oud is, er toch og Velen zijn, die tegen dezen voortreffelijke!; i. t cïu vooroordeelen koesteren. Derhalve kon het niet anders dan nuttig zijn, een nade re uiteenzetting van het wezen en de beteeke- nis der reclasseering te geven en aldus te trachten in ruimeren kring sympathie .en vooral medewerking te verkrijgen voor dit schoone werk van naastenliefde. En de R. K. Reclasseeringsvereeniging verdient dat vooral, omdat haar werk katho liek is in wezen en vorm. Zij wil de geloofsge- nooten, die zich tot eenigerlei wetsovertre ding of vergrijp hebben laten verleiden en daarvoor met de gevangenis zijn gestraft, bijstaan in hur^ lot en helpen met moreelen steun, zoolang de harde muren der gevangeniscel hen afsluiten van de buiten wereld, om hun daarna den terugkeer in het maatschappelijke leven mogelijk maken. Weet men wel wat zich daar afspeelt in die cel. De gevangene is er alleen met z'n ge weten, dat door de misdaad misschien is fjestompt dat echter misschien ook ruide spreekt en doet uitzien naar hulp en troost. Hij is er alleen met z'n verlangen naar huis en naar vrijheid, hij is er alleen met z'n goede en kwade gedachten. Er zijn er onder, die zonder schaamte of deemoed hun dagen in dc gevangenis slijten, uit wier mond men de verklaring hoort, dat zij er „als kind in huis zijn Maar er zijn er ook die zich in een oogen- blik van zwakheid tot cenig misdrijf hebben laten verleiden, daardoor een goede positie in de maatschappij verloren en daarenboven met de schande van de gevangenis werden beladen.'Dezulken te helpen,'voor hen eer, a: beids-mogelijkheid te vinden,waarna ze vöor voorwaardelijke invrijheidsstellmg in aan merking kunnen komen,hen op deze wijze aan een verder dèprimeerend en vernietigend verblijf in de gevangenis te onttrekken en onder patronaat der vereeniging weer in de maatschappij te plaatsen, waardoor zij zich wederom een plaats in de samenleving waar" dig kunnen maken zie hier de groote be teekenis van het Reclasseeringswerk. Ten onrechte wordt wel eens gezegd, dat ontslagen gevangenen aan de mooiste en ge makkelijkste baantjes worden geholpen. En dit spreekt eigenlijk wel vanzelf. De heer v. d. Sande schetste hierna de taak der celbezoekers, die de gevangenen in hun eenzaamheid bezoeken om te praten met deze maatschappelijke schipbreukelin gen en licht te brengen in bun donker ge moed. Niet met sentimenteele praatjes maar in mannentaal en soms harde woorden. Van wat de celbezoekers daar bereiken ondervindt de maatschappij de goede gevolgen zon der te wéten wellicht, waaraan het te danken is. Wanneer hij daarvoor in aanmerking komt kan de gevangene voor een voorwaardelijke invrijheidstelling worden voorgedragen. Ver- eischt wordt dan, ^dat hij dadelijk werk en onderdak heeft. Hiervoor moet dan de Reclasseeringsver eeniging zorgen en dan begint pas de groote taak De ontslagene moet weer een goed katholiek en een oppassend man worden, vrij gehouden van slechte vrienden, terwijl hem de bedreiging boven het hoofcf» hangt, dat bij herhaling van misdrijf de straf daarvoor, irèt de kwijtgescholden straf hem zal treffen. Spr. deed hierbij 'n beroep op zijn toehoor ders, om, mocht het geval zich eens voordoen, den ontslagenen den terugkeer niet moeilijk te maken. Dikwijls komt de ontslagene, terug met de beste voornemens bezield zijn om geving keert hem evenwel met verachting der rug toe mfen weigert hem de vriendenhand en ontzegt hem het vertrouwen, dat hij zoo noodig heeft om er weer bovenop te komen en hij valt terug - Spr. behandelde hierna het instituut dei voorwaardelijke veroordeeling in verband met het werken de reclasseeringsvereeniging, waarna hij in warme bewoordingen deed uit komen, hoe de gevallenen recht hebben op medelijden en hulp en niet niet verachting mogen worden behandeld. Dit geldt vooral voor ons, Katholieken, die zich volgelingen noemen van den Kruisdrager, van Christus. Wij vragen niet, aldus spr., of ze de hulp misschien niet waard zijn daar gaat het niet om. Het werk is schoon en goed het doel mooi en heilig en daarmede is alles ge zegd. Men zou nog kunnen aanvoeren, dat het reclasseeringswerk prevenant is doo: haar werk, de beperking van het aan tal misdadigers, verminderen de kosten vat. rechtspleging en gevangenverzorging. Maa' voor ons, katholieken geldrii schoonere en hooger motieven. Ons doel is de afgedwaalde kinderen weer bij htm Heilige Moeder, de Kerk, te brengen Derhalve een heerlijke, apostolische arbeid. Spr. deed ten slotte een beroep op de mede werking der aanwezigen, om deel uit te ma ken van het bestuur der Vereeniging, door het verspreiden van haar denkbeelden, door het opvatten van de even eenvoudige als schoone taak, van „patroon" van den ontslagen ge vangene, die onder patronage van de re classeeringsvereeniging is gesteld door het verschaffen van arbeid aan ontslagen ge vangenen en tenslotte do'or financieelen steun en lidmaatschap. Met een krachtig pleidooi sloot dc spr. zijn lezing, die *net stille aandacht was ge volgd en waaruit onafge broken de liefde en de toewijding spraken, welke de heer v. d. Sande aan dit schoone werk van naasten- iefde toedraagt. Na een korte pauze vertoonde de heet A. W. v. d. Linden, secretaris der Reclass.- vereenigi ig, een serie mooie lantaarnplaatjes op het gevangeniswezen betrekking hebbende. De vöorzitter bracht beide sprekers aan het eind der vergadering hartelijke woorden van dank. v en een rijwielbelastlngplaatje met slot. Diefstal. Naar wij vernemen, is bij nader onderzoek door de politie gebleken, dat de 16-jarige J. J. H. v. a. L„ woonachtig te Am sterdam, die een hoeveelheid sigaren en ci- garetten ten nadeele van zijn patroon, den coiffeur L. E., wonende aan den Zwanenbur- gerdijk, alhier, had ontvreemd, zich ook heeft schuldig gemaakt aan diefstal van barnsteenen sigarenpijpjes. Deze pijpjes had hij verkocht aan H. J. v. M. te Haarlemmer- Mede c,s„ tegen wien ook proces-verbaal is opgemaakt wegens heling. Politie. De politie heeft weer tegen een 12-tal personen in deze gemeente pro ces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht en een tweetal winkeliers be keurd wegens overtreding van den ijkwet. Rijwielbotsing. Dinsdagavond kwam op den Hoofdweg, alhier, een tweetal wiel rijders, die beiden zonder licht reden, .net elkaar in botsing, Het rijwiel van een hun ner, de heer B„ werd grootcndeels vernield. Beide personen kwamen er wonder boven, wonder vrij goed af; zij hadden maar lichte kwetsuren bekomen. Uit deze botsing blijkt weer hoe gevaarlijk hot is zonder licht te rijden. Verkooping. Ten overstaan van notaris Mr. C. J. Boerlage werden Dinsdagmorgen te 11 uur in het café „De Oude Geleerde Man" aan den Rijksstiaatweg te Benne- broek verkocht twee arbeiderswoningen te Bennebroek aan de Schoollaan no. 3 en 4. Koopcr werd de heer C. v. Altena te Ben nebroek vooi 1490. Een Burger-woonhuis aan de Reek no. 279 te Bennebroek werd niet geveild. Dit was reeds uit de hand verkocht. Algemeene vergadering der Vrouwen- afdeeling „Onderling Hulpbetoon." Maandag-avond had in „Ons Huis" een algemeene vergadering plaats der vrouwen- afdeeling der Werkliedenvereeniging „On derling Hulpbetoon" Nadat door den voor zitter den heer F. Zwaan de vergadering was geopend, werden de notulen zonder aan merkingen goedgekeurd. Bij de Bestuursver kiezingen werden herkozen de aftredende dames M Weber,-Drommel, Mej. J. v. d. Bos-Roode, en voor Mej. Zijlstra-Draijer werd, daar zij zich niet herkiesbaar stelde in haar plaats gekozen Mej. Weber-Slagveld. Hierna bracht de secretaris de heer. A. J. Hollenberg een keurig jaarverslag uit, als mede de penningmeesteresse Mej. M. Behr- èus-Koster. Beiden viel een welverdiend woord van dank te beurt. Uit beide jaarver slagen vermelden wij ondermeer dat deze hoewel nog jonge afdeeling in groei en bloei toeneemt, welk bloeien zijn oorzaak vindt in het zeer actieve werken van het Bestuur en niet minder de voortdurende belangelooze medewerking en hulp van verscheidene le den. Het aantal verpleegden was aanzienlijk minder dan in 1923. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. '23 694 thans 31 Dec. was dit aantal 755. Een vermeerdering dus van 61 leden. Aangenomen werden in totaal 93 nieuwe leden. Afgevoerd werden door over lijden, royement en andere redenen 37 leden. Door het gunstig werken van het 10 cents fonds kon aan de nabestaanden der overleden leden 5 in getal een uitkeering worden ver strekt waarmede in de eerste nood kon wor den voorzien. Op 31 Dec. 1924 telde de ver eeniging 7 Donateurs en één Donatrice. Aan 19 patiënten werd in totaal 456 dagen zieken huis verpleging gegeven. Waarvan II in het Diaconessenhuis, 7 in de de Maria-Stichting en 1 in dc Vrouwen-Kliniek. Ook maakte men gewag van de groote tevredenheid over het T. B. C. fonds. Zes patiënten werden in Sanatoria tot een totaal van 564 dagen ver pleegd. Vier ontvingen hoogtezon-behande- ling in de „Clara-Stichting" en één patient werd. gedurende 7 dagen in het Badhuis „Zeeduin" verpleegd. Aan het slot spreekt de Secretaris de verwachting uit dat door ijverig en eendrachtig samen werken deze jonge vereeniging in groei en bloei zal toene men, Uit het verslag van de penningmeesteresse ontleenen wij het 'volgende Ontvangsten 1924- een bedrag van f 10767, 265. Uitga ven f 10563. 70 y2. Batig saldo f 206.56. Geslaagd. Dc heer P. Knaap ie Hoofd dorp heeft met gunstig gevolg afgelegd het ingenieursexamen (machinebouw). Kiezerslijst. Op de kiezerslijst dezer ge meente voor 19251926 komen 11002 namen van kiezers voor. Gevonden en verloren voorwerpen. Ter secretarie van deze gemeente is aangifte ge daan dat is. Gevonden: een kindernortcmonnaie met inhoud cn een bus met inhoud; Verloren: een autoband met velg, een bruin lederen portemonnaio met inhoud, een bruin lederen portefeuille (inh. 2 bankbiljet ten van 10,-— en 1 zilverbon van 2,501 Vermelden wij nog dat het Mannenkoor van onderling Hulpbetoon zijne medewer king verleende door het zingen van een drie tal liederen welke zeer in den smaak vielen en waarvoor hun dan ook een wel verdiend ap plaus te beurt viel. Uit de mededeeiingen bleek reeds in 1925 dat 25 patiënten in zieken verpleging waren opgenomen. Om buiten de gemeentelijke subsidie te blijven zullen dit jaar 3 bloemendagen gehouden worden waar bij gerekend wordt op de hulp van 42 dames. De polikliniekkaarten zullen door de ver eeniging op voorstel van het Bestuur worden vergoed. In de afgeloopen week werden nog 25 nieuwe leden ingeschreven. In 4 jaar tijd werden bijna 800 leden ingeschreven. Zeer Zeker een groot succes. Wij sluiten ons dan ook gaarne bij den wensch aan dat dit aantal nog steeds moge toenemen. De Werklieden vereeniging en Onderling Hulpbetoon met baar onderafdelingen heeft een waardige plaats weten in te nemen waarvoor haar alle lof toe komt. „Onderling Hulpbetoon," Maandaga vond had in Ocs Huis de jaarvergadering plr s van de werkliedenvereeniging „On derrug Hulpbetoon." De lieer Zwaan opende de vergadering met een woord van welkom tot dc aanwe zigen en zette daarna in 't kort den toe stand der vereeniging uiteen. Verder bracht de heer Zwaan een woord van dank aan de penningmeesteresse, M. BehrcnsKoster, welkede belangen der vereeniging zoo goed heeft behartigd en aan den heer A. J. Hollenberg, den secretaris, die zoo verdienstelijk voor „Onderling Hulpbetoon" werkt. Ook herdacht hij in waardeerendc woorden Mei. D. Zijlstra- Draayer, die als bestuurslid haar taak neer gelegd heeft. Hierna zong hol mannenkoor van „On derling Hulpbetoon":' „Vaderland". Vervolgens werden door den secretaris de notulen voorgelezen, die onveranderd werdep goedgekeurd. Dan deelt de heer Zwaan nog mede, dat I door het bestuur is besloten, om aan het Tuberculose-fonds, beha've de andere voor rechten, ook nog te verbinden dat aan dc Verpleegden eventueel versterkende midde len zullen verstrek' kunnen worden. Ook zal voortaan aan de geleiders of geleidsters dc kosten vergoed worden voor hun reis geld. Deze nieuwe voordcelen zullen in hun uit- 4aaf bestradan worden door dc kas der vrouwen-afdeeiing en gaan huiten het re serve-fonds om. Aan mej. Molenaar, die zoo trouw haar taak vervult als bode, bracht spreker een woord van hulde. Verder herinnerde hij er aan, dat er dit jaar drie bloemendagen gehouden zullen worden. Zonder aanmerking worden daarna het jaarverslag en de rekening en verantwoor ding door de vergadering goedgekeurd. De voorzitter brengt een woord van dank voor de goede verzorging van beide en ook aan de commissie voor het nazien der boeken. Nu komi aan de orde het voorstel van het bestuur om tot salarisverhooging van de penningmeesteresse over te gian cn dit te verhoogen van 150 tot 250. Uit de vergadering gaan stemmen op om dit tc bepalen op 300. Bij de gehouden stemming werden 26 stemmen uitgebracht om het salaris op 250 te bepalen en 48 om dit tc bepalen op 300. Dit laatste voorstel werd dus aan genomen. Ook wordt goedgevonden, dat de vereeni ging voorlaan dc kosten, vallende op de po likliniek kaarten voor haar rekening neemt. Verder wordt aangenomen het bestuurs voorstel om aan leden boven de achttien jaar ingeval van ziekte, op advies van den bchaiidelenden geneesheer gedurende 14 da gen van het loopende boekjaar 1 liter melk per dag te doen verstrekken, of iets anders, in prijs daarmede ongeveer gelijk staande. Uit de vergadering komt het voorstel, om een bedrag in geld daarvoor te geven om het bestiur moeilijken arbeid te besparen, maar dit voorstel wordt niet gesteund. Men was van meening, dat als er geld voor gege ven werd, het te bestemming niet zou krij gen, waarvoor het gegeven was. Een bon- nenstelsel is niet zoo'n groot bezwaar en werkt bij de mannenafciecling reeds met succes. Daarna hebben de bestuursverkiezingen plaats wegens het periodiek aftreden van de bestuursleden mej- D. ZijlstraDraayer, mej. M. WeberDrommel en mej. J. van den BodDe Roode. De eerste stelt zich niet meer herkiesbaar. Een vijftal der aan wezige vrouwelijke leden stelt zich voor het vervullen van ten bestuursfunctie beschik baar. Bij stemming worden 105 geldige stemmen uitgebracht. Na een eerste stemming moet er herstem ming plaats hebben iusschen dc dames We berSlagtveld en SpoelstraPiers. Gekozen wordt mej. WeberSlagtveld met 61 stom men tegen 44 op mej, SpoelstraPicrs. De eerste werd dus gekozen verklaard als pen ningmeesteresse der Vrouwenafdesling. Met algemeene stemmen worden dc beide andere altredende dames herkozen. Hierna sluiting. Ontwikkeling van Natuurkennis. - Deze vereeniging hield Maandagavond in de lunchroom van den heer Rinkel aan dc Groote Krocht, haar laatsten avond in dit seizoen, waar Dr. van der Sleen uit Haarlem, zijn serie van lezingen met een tienden avond besloot. Thans waren de onderwerpen de natuur, monumenten in Nederland en vogelbescher ming. De gelegenheid om dicht bij onze groctc steden en over het algemeen in ons land van vrij-ongerepte natuur te genieten wordt steeds geringer. Inpolderen en in vul tuur brengen, zoo heilzaam voor den staat, konden wel eens groote gevaren worden voor den mensch, wanneer daardoor steeds meer schoon uit zijn omgeving verdwijnt. Gelukkig hebben sommigen tijdig ingezien dat er gehandeld moest worden en zoo werd in 1905 de Vereeniging tot behoud van Na. tuurmonumten opgericht. Het werk van de, ze vereeniging zal maken, dat de namen van Thysse, Oudemans, Burdet, enz., nog na ons met waardeering en hoogachting zullen wor den genoemd. Dc directe aanleiding tot de oprichting der vereeniging Was, dat de gemeente Amster dam de Naardermeer, een broedplaats van de zeldzaamste mocrasvogels, vlak bij Am sterdam, wilde dempen met haar vuilnis. Het Naardermeer bedruipt zich zelf door de opbrengst van het gesneden vief, als dek king op de bollenvelden wel bekend in onze omgeving. Het Leuvenumsche bosch deed hetzelfde door het kappen van het hout, wat met de uiterste zorg geschiedde en door aanplant steeds werd bijgewerkt. Toch verdiende de vereeniging, volgens spr. wel tienmaal meer de belangstelling van ons, inwoners van een landje, dat nog honderden van ongerepte natuurplekken bezit, die toch evenveel recht op belangstelling hebben als de oorden van gelijke schoonheid in het bui tenlend van den Nederlander genieten. Aan dc hand van de lichtbeelden op bet doek maakte men kennis met het Naarder meer en wandelde men door de Leuvenum sebe bosschen of dwaalde door het weide land van Texel. In. de pauze werd door den secretaris der vereeniging aan den heer v. d. Sleen een rooten bloemenmand aangeboden als een icwijs v?n erkentelijkheid voor het geno- icne op deze winteravondcursussen. Van bat bestuur ontving de heer v. d. Sleen een keu rig met koperbeslag versierd platen kistje- Onder applaus der aanwezigen bracht de heer D. de Clerq tot slot nog een woord van dank aan den spreker Donderdag 12 Maart vergaderde dc elftal commissie van den D. H. V. B., bestaande uit de becren Leenderts, voorzitter, v. d. Heuvel, Draaijers en Salfischberger, leden en van Tol, secretaris. Besloten werd de volgende spelers uit le noodigen den secretaris der commissie te willen berichten voor 28 Maart 1925, of zij een eventueele benoeming in het D.H.V.B.- elftal, dat op Zondag 26 April tegen een elftal van Jugendkraft tc Essen (Duitsch- land) zal spelen, willen aannemen. Zie hier onder. Hiervoor zullen pl.m. 2 dagen noodig zijn, tevens moeten zij zich beschikbaar stellen voor een oefenwedstrijd, welke wordt ge houden op 19- April, waarschijnlijk te Hille- gom tegen een nader te bepalen sterken tegenstander, de vaststelling van het D. H- V. B.-elftal zal geschieden na de te houden districtswedstrijden op 2en Paaschdag. Dus districtsbesluren brengt uw sterkste elftallen op deze wedstrijden. Dan kan dc elftalcom missie een waardig elftal samenstellen ter verdediging onzer kleuren in het buitenland. Namens de elftalcommissie van den D. H. V. B. H. J TOL. Secretaris. Joh. dc Breuksraat 33, Haarlem Doel: v. d. Kaag, Alw. Forward; H. Goed hart, V. V. Z.; Achter: Lampe, D. H, I„; Mooren, H. B, C„ Bouwen», Gr. W., Gre- ven, Wilskracht; Half: v. d. Vlug'., H. B. C-; Colleng, R. K. A. V.; Kemenade, Exc,; Keek, Wilskr,; Loos, Gr. W.: Distelbrink, R. K. A. V.; Voor: Blom, V. I. C.; Bassant, Celer; Kemperman, Gr. W,; Grimberg, Wilskr; J- Koelewijn, D. H. L.; Feijen, P. V. C. B.; Kuhlkamp, Wilskr.; Dckman, Wilskr., en Steenkist v. cl. Meer. DISTRICT HAARLEM. Junioren-competitie. Uitslag van Zondig 22 Maar* Afdeeling B. H. B. C. IV—Alliance 111 2-0 Programma van 29 Maart: Afdeeling B. H. B. C. IV—T, Y B. B. V 2.30 uur. Afdeeling C. K. B. C. V—Alliance IV 1 uur. Secretariaat, Kerkpad 10, Santpoort. Uitslagen wedstrijden 22 Maart 25. Santpoort I W. F. C. I 33. Santpoort II W. F. C. II 21. Programma 29 Maart. Santpoort I D. E. M. I 2 uur. Santpoort III F. Z. B. I 334 uur. Santpoort III F. Z. B. II 12 uur. De heden gespeelde wedstrijden' kenmerk ten zich door spannend gelijk opgaand spel met als resultaat geen nederlaag, wat d» spanning er wel in houdt De W. F. C,-ploegen. beiden versterkt met eenige cud-spelers, welke weder hun steun toegezegd hebben, kunnen op een goeden wedstrijd terugzien. De nederlaag van W F. C. II cn het gelijke spel van W. F. C. I is dan ook zeker te wijten aan beide doelver- dedigers, welke meer zeef dan safe waren. De verdere spelers waren, wat combinatie betreft, hun tegenstanders de baas, doch hier speelde het enthousiasme een groote rol met het bekende resultaat. Wanneer W. F. C. zoo doorgaat, zal zij zeker een hartig woordje meespreken in h« volgend seizoen. „Secretaris". HET DUITSCHE ELFTAL TEGEN HOLLAND. De beide spelers uit Fürlh, Müllcr en Ha gen, hebben, volgens het „Sportblad" voor hun plaats in het Duitsche elftal dat Zondag a s. te Amsterdam tegen ons land uitkomt, bedankt. De reden hiervan is, dat zij, wan neer zij naar Amsterdam reizen, hun stem plicht voor de verkiezing Van den president, niet kunnen vervullen. AMSTERDAM-BLOEMENDAAL 2—1 Amsterdam telt 1 invaller, waarvoor Leem bruggen invalt. Bloemendaal heeft 2 inval lers voor v. Willigenburg en Blankevoorf en brengt een hfeel nieuwe opstelling in het eld v. Breemen Hut, v. Beugen Bik Haagmans, Mr. Geyl, Otta Kop, Westerman Mok, Eve kink, Drijver Door deze gewijzigde opstelling wordt Bloemendaal de eerste oogenblikken geheel opgesloten. Vooral de linkerwing van Am sterdam brak veel en gevaarlfjk door, binnen 5 minuten hadden ze dan ook al een concreet succes met een hard schot (10). Otto en Haagmans verwisselden dan van plaats maar ook dat duurt 3l niet lang, want Otto krijgt een bal op zijn neus, zoodat hij het veld moet verlaten, wat een danige ver zwakking beteekende. Eenigen tijd speelt Bloemendaal nu met 10 man verder, totdat Andree de la Porte het elftal weer comple teert. Deze gaat linksbinnen spelen Drijver komt in de half-linie. Langzamerhand komt Bloemendaal echter aanvallen, zoodat het spel thans vrijwel gelijk op gaa'. Het verband in de voorhoede is echter nog zoek, wat met de nieuwe opstelling nu niet zoo'n verwondering behoeft te baren. Tot rust bleef de stand 10. Na rust krijgt Bloemendaal de wind mee en vallen ze onmiddellijk enthousiast aan, zoodat ze zelfs een tijdlang in de meer derheid zijn. De Amsterdamsche aanvallen blijven echter geviarlijk. Uit een de er weet Roelofs op cenigszins gelukkige wijze voor Amsterdam te scoren (20). Bloemendaal blijft met een groot enthousiasme spelen en dringen nu de Amsterdammers geheel op eigen helft terug. Kop onderneemt een zeer snelle rush, passeert de heele achterhoede en scoort op schitterende wijze (21). Bloemen daal is in zijn enthousiasme haast niet meer te houden. Aanval op aanval wordt onderno men. Mok scoort nog eens, maar het doelpunt werd terecht door off-side geannuleerd. Onder groot overwicht van Bloemendaal komt het einde. Op 5 April de return-match te Bloemendaal. Met Otto weer in de gelederen en hetzelfde enthousiasme als Zondag na de rust kan Bloemendaal ongetwijfeld succes behalen Zondagmorgen werd onder begunstiging van prachtig weder, de vastgestelde sprint- wedstrijd over 300 Meter verreden. .De A- klassers W. Kruijf, N. Kat en P. Eggink reden 3 ritten van 3 waarvan in den laatsten rit Eggink 15 meter voorgift kreeg. De uitslag was 1. W. Kruyf 1I2 is 4 punten; 2. N. Kat 221 is 5 pnt.; 3. Eggink 3—3—3 is 9 punten. Vooral de laat ste rit was zeer spannend, Kat wist hierin met een lengte van Kruyf te winnen, terwijl tusschen laatstgenoemde en Eggink het ver schil slechts een banddikte was. De B-klassers reden elk een rit tegen el kaar, waarvan de uitslag was Roos wint van Eggink Prenen w.'v. Snoey; Valleggia w.v Voskuyl; Prenen vv. v. Roos; Voskuyl w. v. Eggink; Valleggia w. v. Snoey; Prenen w. v. Voskuyl; Valleggia w. v. Roos; Prenen w.v. Eggink; Voskuyl w. v. Roos; Eggink w. v. Snoey; Valleggia w. v. Eggink; Snoey w. v. Roos; Voskuyl wt v. Snoey na deze ritten hadden Valleggia en Prenen elk hun 4 ritten gewonnen, zoodat de laatste rit tusschen hen beiden de beslissing moesi brengen. Nadat de veteraan Prenen, tot op pl.m. 30 meter van de eindstreep de leiding had ge had, kwam Valleggia naast hem en vloog met een hall wiel verschil het eerst over de streep zoodoende op den eersten prijs be slag leggend 2. P. B. Prenen; 3. H. M. Vos kuyl. Secretariaat: Kennemcrplein 14 telefoofl 12130. Zondag 29 Maart houdt bovengenoemde vereeniging haar openingswedstrijd over 1 K.M. open voor alle leden, plaats waar gere den zal worden, wordt nader bekend ge maakt. Zondag j.l. zijn de leden reeds flink aan trainen gevteest, het bleek dat de leden nog een sn:l sprintje konden maken. Dinsdag avond 8 uur vergadering, aller opkomst ge- wenscht, belangrijke besprekingen. Als nieuwe leden zijn ingeschreven Bob Valleggia, Guus Vallegia, J. B. Vallegia.M. Vergunst, G. v. Dobbfn, A. J. S. de Vries, Frits Traenkel en^Th. Turnhout. Een staaltje van zijn buitengewoon uit houdingsvermogen heeft weer eens de En gelsche wereldkampioen Engelsck dammen Newill N Banks in Canada gegeven. Op een dag speelde hij een simultaan séance tegen 50 tegenstanders, waarvan hij er niet min der dan 39 won. 1 verloor en 10 remise speelde. Daarna speelde hij tegen de sterk ste spelers van Toronto wederom een si multaan séance en won 8 partijen, maakte cr zes remise en verloor er wederom slechts l. 's Avonds speelde hij nog een blind- scance. Hieruit blijkt wel dat Banks nief zijn tijd in bet zalig nietsdoen doorbrengt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7