DeGonferentls feu de Directie fier N Z. H. T. M. DE ANNEXATIE-KWESTIE. Een vergadering van de anti-ajinexatie-vereeniging te Heemstede. Rede van Baron van Hardenbroek van Ammerstoi. De vergadering op 17 Februari te Haarlem. GYMNASTIEK. Een overeenkomst met de Codro Het drama te IJmuiden. De verdachten in vrijheid gesteld. Het Notarishuis in de Bilderdijkstraat. SPORT EK SPEL. DAMMEN. i Gymnasliekwedstnjden K. T. K. BILJARTEN. HEEMSTEDE Gisteravond werd in de groote zaal van „Dreefzicht" een openbare vergadering ge houden door de Vereeniging tot bestrijding van Haarlems annexatieplannen te Heem stede. De vergadering was zeer druk bezocht. O.m. werden opgemerkt Jhr. v. d. Poll, wet houder en het raadslid de heer Van Unen, de heer A. A. Swolfs. gemeente-secretaris en anderen. De voorzitter der vereeniging, A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstoi, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, waarna hij een uitvoerige rede hield, waarin hij allereerst de redenen uiteenzette, welke er toe geleid hadden deze vergadering aan de noordgrens wordt gehouden. Na een woord van hulde te hebben ge bracht aan de pers, voor haar zuiver verslag der vorige vergadering van deze vereeniging in December, zeide spr., dat deze vereeniging als normale vereeniging dan reeds een 8 jaren geleden opgericht, vereeniging met inge schreven contribueerende leden, navolging vond nu een paar maanden geleden in Haar lem het was echter een zeer slechte repro ductie. In een vergadering uitgaande van de S. D. A. P. gehouden bij Brinkman werden andere kiesvereenigingen gevraagd en zoowaar onder die leiding ontstond zooiets van een comité, dat nu verder zeilde werken aar een demon stratie voor Haarlem's aanval op haar buren. Er is een hemelsbreed verschil tusschen onze oude vereeniging van welke reeds Fe bruari 1919 een stuk uitging over het annexa tie-plan, later opgenomen in en gekoppeld aan het rapport van den dubbelen raad en het geen Haarlem ook in dit opzicht vertoonde. Onze vereeniging telt inderdaad in hare leden alle lagen der burgers, ook in haar be stuur, voorts alle partijen en wordt inderdaad gedragen door de ganschc meerderjarige be volking van Heemstede waarvan de be wijzen aanwezig zijn door rond 5000 hand- teekeningen alleen van meerderjarige, Ne- derlandsche Heemsteders zijnde practisch alle. Dat kan niet gezegd worden van dat co mité onlangs op 17 Februari in Haarlem opgetreden, noch van de daar aanwezigen, een selectie van alle lagen der bevolking toonde noch het comité, noch de zaal verder, war ook gegeven de oorsprong dier ver gadering vanzeive spreekt. Uit onze vereeniging spreekt Heemstede als geheel natuurlijk zullen er enkele uit zonderingen zijn om den regel te bevestigen uit die vergadering te Haarlem op 17 Febru- tri spreekt niet Haarlem als geheel, doch vrij wil alleen bepaalde groepen waartoe de spre kers dien avond zich dan ook in het bijzonder hebben gericht De redenen voor deze vergadering, aldus ;ing spr. voort, zijn meervoudig. 1. Vooreerst onze leden zooveel mogelijk op de hoogte brengen. 2. Behandelen van het nieuwste aanvais- boekje van Haarlem 5 Maart uitgekomen. 3. Behandelen van hetgeen gezegd is op die vergadering in Haarlem op 17 Februari met toelichting waarom dezerzijds daar piet werd gesproken (wat tevoren besloten was). 4. Duidelijk maken de portee van diverse annexatie-plannen. Hoewel volkomen overtuigd van het ver trouwen der leden in het bestuur kan een bestuur zich levendig voorstellen dat men wel eens iets wil hooren en dan bleek ook dat niet overal begrepen was waarom 17 Fe bruari werd gezwegen, dus niet zoo dadelijk doordrong de wijze beidt zijn tijd. Na een woord van hulde te hebben ge bracht aan de bestuursleden voor hun steun en vertrouwen, zeide srp., dat de bespre kingen in het bestuur aanleiding hebben ge geven om nauwkeurig na te gaan Welke de beteekenis is van diverse gedeelten dezer gemeente t.o.v. de opbrengst der bedrijven, belastbaar inkomen, waarde van onroerend goed der bewoners. De ver. verkreeg voor de werkzaamheden uitnemende hulp van enkele hoofd-ambte- naren ter secretarie en den directeur der be drijven en spr. was daardoor in staat or.aan tastbare immers juiste cijfers te verstrek ken. Dat zegt meer dan verhalen en opper vlakkige beschouwingen. Zoo is ook ter Secretarie waarbij de zeer gewaardeerde medewerking werd gegeven louter pro-deo, zooals hier al het werk ge schiedt, van een Heemsteedsch bij uitstek deskundige nagegaan de waarde van al het onroerend goed in de bedreigde deelen dezer gemeente en de waardevermindering die dat particulier bezit door annexatie zou de ondergaan. U houde mij ten goede, aldus spr. dat i c in deze vergadering niet alle deze cijfers te berde breng in detaille. Voor onze goede zaak zoude dit mogelijk zelfs verkeerd zijn en ook de kieschheid te genover ingezetenen van diverse gedeelten der gemeente, verbiedt dit. Wij gingen na voor belastbaar inkomen en ook hoe gegroepeerd voor bedrijven, waarde onroerend goed gesplitst de gedeel ten van Heemstede Over den spoorweg b. Leidsche Vaart spoorweg c. Bosch en Vaart d. Tusschen Wagenweg en KI. Houtweg (Hildebrand- laan) zoover de Hout strekt e. Oosterhout en Zuiderhoutpark Het overige tot de grens kl. plan en gr. plan. Ik moge hier met allen nadruk inlasschen, dat ons is gebleken, dat thans het voorne men is, geen schadevergoeding te betalen aart de overblijvende gemeente Heemstede voor het verlies door afscheuring van haar Noor delijke inwoners noch schadevergoeding aan die inwoners zelf. Aldus aan hen niet wegens depreciatie hunner eigendommen, noch we gens het feit dat wij onder zwaarder lasten zouden komen. Ik zeg dit met allen nadruk omdat mij bleek dat veelal de dwaling nog bestaat dat die schade moet vergoed worden ingevolge de Gemeente-wet. Dit is niet zoo. Wel Js het usance, ook bij een eerder ontwerp en moreele plicht na tuurlijk, het is zelfs immoi'eel te villen ont eigenen zonder schadevergoeding. Wat betreft depreciatie van huizen en er ven spreekt vanzelve dat deze in Haarlem met hooger lasten, komende, sterk in waar de dalen. Daardoor zoude in één slage en kapitaals vernietiging van millioenen worden toege bracht. Laat ik niet verder preciseeren. Wanneer ik zeg dat ons is gebleken van voornemens terzake van de annexatie dan voeg ik direct daarbij niet van de zijde der Landsregee- ring deze liet zich niet uit tegenover ons, noch tegenover ons Gemeente-bestuur over hetgeen nu eigenlijk wel aan de orde is. Zij gaf alleen te kennen dat er iets moest ge beuren. Wij tasten daaromtrent in het duis ter. Wij hoorden van een groot plan door j Ged. Staten ingediend waarvan de Regeering j niet zoude willen weten vervolgens van een j klein plan, maar hoe dat precies is, weten wij j niet. Merkwaardig is dat wij eerst eenige j positieve wetenschap verkregen door den uiteraard uit functie welingetichten Mr. Bomans in zijn pro-Haarlemsche rede van 17 Februari, die verschillend nieuws vertelde, als daar is wat ik zooeven heb ge zegd, voorts dat annexatie aan de zijde van; Heemstede alléén om fiscale redenen zou geschieden. (Mr. Bomans negeerde volkomen de 4 oude argumenten van Haarlem voor annextie.) Hij deelde dan mede dat geen schadever goeding zoude worden betaald aan Heemste de omdat Haarlem dit niet kon betalen (een enormiteit dunkt mij, aldus spr. die dus moest verbieden naar eerlijke opvatting, om annexatie te vragen als meri de usantieele er moreele plicht daarbij niet leao nakomen Mr. Bomans erkende de onrechtvaardigheid j tegenover Heemstede en haar bewoners, wat hc.n niet bclett. toch vóór te pleiten en te zijn.) Tenslotte deelde Mr. Bomans mede dat dus Ged. van het kleine plan niet wilden weten en voor het groote waren en H'lem liever den bittersten nood zou aanvaarden dan aannemen van het kleine plan eindelijk constateerde hij dat Bloemendaal „merkwaardig stil was" t. o. v. het kleine plan, doch alléén Heemste de toornde. Wij danken dus een deel positieve weten schap in deze aan Mr. Bomans. Later is Haarlem's boekje ons nog een en ander ko men bevestigen en ook vertellen als daar is dat de Burgemeester van Haarlem nog Zuide lijker wil gaan dan zijn Raad, zijn dubbelen Raad en Gedeputeerden en dat men alleen om tactische redenen nu niet verder ging dan circa Koedieflaan en Aerdenhoutlaan. Daarin trouwens in de gansche argu mentatie van Haarlem en haar advocaten Mr. Bomans en Ketelaar ligt opgesloten dat zoo thans eenige annexatie naar het Zui den zoude ontstaan, deze reeds weer de kiem eener volgende in zich draagt. Haarlem zegt blz. 47 bijv. door toevoe ging van dit (Noordelijk deel van Heemstede aan Haarlem) wordt aan Üe Gemeente Heem stede weer haar karakter van plattelandsge meente teruggeven (Hilariteit.) Wel gemakkelijk dunkt mij, zoo te dispo- neeren over buurmansgoed. Men zou even goed kunnen zeggen door Haarlem weer terug te dringen binnen haar oude wallen, zoud de stad van Kenau Simons Hasselaar weer worden hersteld, (vroolijkheid). Zoo redeneerde Haarlem in Mei 1922 ou der toevoeging men was toen nog niet zoover gezakt als thans van „De gunstige invloed, die de toevoeging van dit deel in finantieel opzicht op het nieuw te vormen geheel, zoude hebben, wordt door de schade vergoedingsbepalingen zeker voer een belangrijk deel geneutraliseerd." Tegenwoordig 1925 zegt men in Haarlem, dat het niet orit de belastingbetalers is begonnen Mr. Bomans noemde dit zelfs een insuniatie, terwijl zijn gansche betoog niet anders inhield, dan de poging dit recht te praten en hij als eenige rede» aan de zijde van Heemstede opgaf fiscale, wat is ge wone Ned. taal „belastingbetalers nemen" beteekent. Maar aldus zegt Haarlem anno 1925 dat het niet om de belastingbetalers begonnen is en ze wil ze nu nemen zonder schade vergoeding. Het peil is in drie jaar ernstig gezakt. Ds huidige burgemeester van Haarlem, die op 17 Februari zelf die eigenaardige vergadering voorzat, gaat verder dan elk ander en doet in een brief aan de Regeering nog een schepje erop. Er moeten vooral nergens zoo zegt hij „vluchtheuvels blijven bestaan voor hen, die zich aan de lasten der groote stad zouden willen onttrekken." Laat ons hopen dat wij nimmer onder het regiem komen zullen van zulk een liefderijken burgervader, die ons nemen wil tegen alles wat recht is en zonder schadevergoe ding en die nog verder gaat in wenschen tot nemen van de buren dan de meest vergaande elementen van zijn Raad of dubbelen Raad. Intusschen het motief landelijk karakter teruggeven aan Heemstede geeft te denken. Zoo dus die gemeente opnieuw erop krab-1 belde na deze annexatie wat uitgesloten is, zooals ik straks zal aantoonen - dan was men met het zelfde argument later weer klaar men zegt dan later weer Wat gij Heemstede deedt, wat Uw inwoners bouw den, competeert natuurlijk.... Haarlem; wij nemen dat opnieuw,teneinde U Uw lan delijk karakter te hergeven. (Hilariteit! Ik breng even in herinnering 't al n eer zoo lang geleden dat Haarlem's opgegeven j redenen voor de huidige annexatie waren j 1. Havenwerken, industirie-terrein. j 2. Oprichting Technische school. 3. Groentenveilinggebouw. 4. Overwegen van meerdere uit algemeen economisch oog punt, belangrijke, maatregelen tot verhoo ging van de volkskracht. Het nieuwste boekje van Haarlem praat over al deze dingen heel weinig. Het waren dan ook zonder uitzondering argumenten die zeker deze annexatie niet wettigen en sinds jaar en dag zijn afgemaakt, het waren alleen schijnargumenten. De inleiding van het nieuwe boekje van Haarle a van Februari 1925 vormt meer maat staf voor beoordeeling dan al het voorafgaan- de.c Men herkent in den aanhef al dadelijk hetgeen Haarlem's burgemeester eerder in een kiesvereeniging zeide tot propageering der annexatie. Men verzwijgt pijnlijk nauwkeurig dat na de vorige annexatie-poging met Heem stede overdracht van wegen huizen enz. werd geregeld dat tusschen 1902 en 1909 Noord-Heemstede nog nauwelijks was be bouwd dat Haarlem elke gelegenheid had daar grond, toen nog open, te koopen, maar in 1906 en zeker in 1909 in confesso was tus schen Haarlem en Heemstede, aan de zijde van Heemstede is annexatie voor goed van de baan. Heemstede is toen begonnen zich te ont wikkelen en heeft dit goed gedaan. Aan de zijde van Heemstede is een annexatiepoging door Haarlem naar een eerlijke opvatting en goed fatsoen, moreel nimmer te verde digen. Men ziet hieruit hoezeer annexatie-bedrei ging reeds schade toebrengt. Haarlem heeft ons hier ook thans weer onberekenbare schade toegebracht. Het boekje constateert dat Haarlem groot is, rond 635 H.A. bij het kleine plan zoude worden 1943 H.A., dus 3 maal zoo groot. Bii het groote plan 2598 H.A. dus 4 maal zoo groot, waardoor trouwens het aantal be-1 door zware lasten gedrukt met graagte uit- woners in het huidige Haarlem niet minder zien naar verandering en. in een stemming ko- zou worden, vandaar dat die cijfers per H.A. I men, die zuiver zien en wikken van argu- zoo weinig zeggen. j menten en gevolgen in den weg staan. Dit Het boekje noemt Ged. Staten in de eerste i is meer omdat men zich een -eldorado voor plaats aangewezen en bevoegd om objectief I stelt na annexatie, annexatie te beoordeelen. Het zoude daarentegen gansch anders zijn. Ik ben dit laatste aangaande het huidige j Vooreerst overheerschend rood regiem en dus College niet eens. Drie van de zes leden toch zijn wegens hunne partij annexionist per beginsel door dik en dun en dan nog een Amsterdammer die daar, mede op dit gebied van annexatie als wethouder zijn sporen ver- Dm soa n; get. elf uut had He reeds eer der .laagd'ondigde confercnti» plaats tus schen de Directie der Trammaatsebappij en vertegenwoordiger: der organisatie. Hierbij was, naar wij vern. men, St. Raphael ver tegen v> oordigü dooi do .heeren Geers 'en diende, en dan nog als vijfde van de zes Mr. venplannen en dergelijke, waarvan de over- verder voortgezette vernieling van het gr^o tere complex, dan vergaande annexatie en I Koster He P C. B. door de heeren Eikel- vernielitig van den ganschen Z. W. hoek de zer provincie en zfeker niet lage belastingen bij aanvatten van dure grootscheepsche ha Bomans, volgens zijn inededeeling onlangs ingevolge zijn gemoed anti-annexionist maar in dit geval dan toch ten sterkste gepor teerd voor de grootst mogelijke annexatie door Haarlem. Het gemoed van Mr. Bomans kwam lange jaren geleden in opstand toen den Haag geheel Voorburg en een stukje Stompwijk wilde ne men en voorts Rijswijk in tweeën deelen, Loosduinen wilde verminken en een groot deel van Wassenaar wilde nemen wat alles samen het grondgebied van den Haag zou verdubbelen. U herinnere zich de rede Bo mans. Ik zeg nog maar verdubbelen. Thans komt het gemoed des heeren Bo mans niet in opstand door opheffen van Schoten, opheffen van Bloemendaal, ophef fen van Spaarndam, verminken van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude waarvan Am sterdam onlangs tot in Halfweg het Oostelijke deel inpalmde, en tenslotte verminken neen, méér dan dat vermoorden van Heem stede als gemeente. Mr. Bomans is niet vooruitgegaan sinds de lessen van Prof. Struycken. Het kleine plan bodigheid en niet-rentabiliteit aan de opper vlakte, liggen. Heemstede Zuid wordt ermede gepaaid, dat in het groote plan haar Zuid-BIoemen- daal is toegedacht en deze twee samen een finantieel goed geheel vormen Een oppervlakkige bewering, niet nader bewezen. Ze is ook onjuist. Ook dit hebben wij nagegaan. Zuid-Bloe- mendaal is zóó groot en zoo weinig bebouwd dat het opzichzelf staande niet bij redelijke belasting zoude kunnen drijven, maar de lasten er hoog zouden zijn wegens de vele wegen, groote afstanden enz. Het heeft nog aanmerkelijk minder belastbaar inkomen thans dan Zuid-Heemstede de samenvoe ging zoude'in de gecombineerde Zttid-deelen de plaatselijke belasting zeker verdubbelen t. o. v. nu, aangenomen nog dat men dat gebied niet zoude ontvluchten. Een dusdanige belastingbasis zoude zeker geen aantrekkelijk complex voor nieuwe vestiging vormen. Aan Heemstede wordt verweten dat het niet voor het groote plan is. Vooreerst wenscht Heemstede niet te annexeeren, maar dat Haarlem verdrievoudigt in oppervlak is het is toch wel ongehoord dat Mr. Bomans hem niet genoeg eerst het groote dat Haar- beproefde aldus mede-annexionisten te krij- lem verviervoudigt kan hem bekoren.j gen. wat den Haag destijds wilde hetgeen zoo- j Maar dan de rekening dier compensatie zeer zijn verontwaardiging wekte was nog is ook onjuist en bovendien de bewoners van maar verdubbeling. 5 gemeenten waarvan één op te heffen wa ren betrokken in dat Haagsche plan 6 in het Haarlemsche plan waarvan drie op te heffen Het komt mij voor dat aan dusdanig oor deel uit het oogpunt objectiviteit niet de geringste waarde kan worden gehecht... - de heer Bomans heeft overigens, dat geef ik hem gaarne toé, verklaard dat hij vóór alles Haarlemmer was, maar is dan ook niet erin geslaagd zijn inwendigen gemoedsstrijd en daarmede de rechtvaardigheid in dit geval tegen zijn leermeester Struycken in recht, te praten. Ik geloof dat dit wel geen tegen spraak zal ontmoeten. Professor Struyken zoude zeker H'lm's plan veroordeelen. Maar dan ware ook beter geweest dat ge moed en al die standpunten Haarlemschi Provinciaal en Rijksstandpunt en verdere mooie dingen weg te laten, het zoude ook reeëler zijn. Ik laat het gemoed des heeren Bomans*dien pijler van zijn betoog maar verder 'voor wat het is. Haarlem zegt in haar inleiding „In aan merking genomen de natuurlijke onderbre king door den Haar!. Houtwet het bijgelegefa sportterreinen laat volgen valt evenwel ook hier het geleidelijke ineenloopen der bei de gemeenten te constateeren." In een zin, tegenstelling en verkeerde con clusie. Over natuurlijke grenzen is in deze veel te doen. De conclusie had dus moeten zijn de grens zoo laten want grootendeels is hier een na tuurlijke grens. Tusschen Hout en Spaarne valt mede daaraan niets te verbeteren. Inderdaad grenst H'lem aan de Schouwtjes laan tusschen Flout en Leidsche Vaart aan Heemstede. Als men wil kan daar iets verbeterd worden door de Schouwtjeslaan tót den Wagenweg geheel te volgen. Of ik nu neem het Kl. Plan of het Gr. Plan, om 't even de legio ontworpen strepen op de kaart Zuidelijker dan de zóó gegroeide grens, zijn alleen onnatuurlijker, gaan allen geheel dwars door bebouwing heen. Wie dat ontkent, ontkent feiten. Als Haarlem daar eerlijk betoogde over natuurlijke grens, liep het in één zin niet vast. Maar zoo gaat het bij verdedigen éener kwade zaak. Haarlem coquetteert den laatsten tijd evenals de heeren Ketelaar en Bomans sterk ermede dat haar van hoogerhand Schoten enz. worden opgedrongen en dat wegens die nood lijdenden, reeds aangewezen op Rijkssteu» en rijkscurateele wat voor Haarlem zelf ook niet veraf meer is, de buurgemeenten moe ten worden genomen. Men geeft te verstaan dat de hoogérè regeering aldus steun van provincie en rijk wil afwentelen men eischt daarom geheel Bloemendaal boven de Aerdenhoutlaan en Noord-Heemstede. Dit zou dus hierop neerkomen dat wegens Schoten en Spaarndam en Haarlem zelf, de inwoners van andere buurgemeenten moe ten getroffen en die gemeenten zelve, terwijl zij part npch deel hebben aan al die noodlij- dendhéid en evenmin eenig belang met de opzichzelf overigens Overbodige en econo misch onjuiste haven- en industrieplannen van' Haarlem. Intusschen schijnt Haarlem's gecoquetteer met dat opdringen van bovenaf minder juist gegeven de historie, want Haarlem is al bezig over havens te praten sinds het graven van het Noordzee-kanaal en wel zelf begonnen over aan annexeeren in het Noorden, ook onteigening aldaar voor die plannen, volgens j reec;s meerdere oomerkingen gemaat. Haarlem's eigen boekje en in elk geval is te - hopen dat dusdanigen aandrang niet van bovenaf komt eik vertrouwen in objectieve beschouwing t. o. v. deze annexatie door de landsregeering zoude dan ook geschokt zijn. Laat ons hopen dat dit dus anders is, dan Haarlem doet voorkomen. Noord-Heemstede die men ^zonder schade vergoeding wil laten zijn niet gebaat met compensatie aan het Zuiden. Gelukkig is die compensatie ook onjuist des te meer is Heemstede dus een en onver deeld t. o. v. de annexatie. Ik zal nog enkele meer algemeene cijfers noemen. Bij annexatie zoude Heemstede f 170.000 winst uit bedrijven missen en dus zouden haar bedrijven vermoord zijn. Zij zoude. 1/3 harer inwoners missen, 1/4 van haar grondgebied en 2/3 van haar be lastbaar inkomen van rond 16 millioen op rond 5.5 millioen komen welk laatste cijfer nog ras zou dalen door exodus. In Zuid-Heemstede zoude de belasting verdrievoudigen en loopen tot 10 Een Heemstede, waarvan de Noordgrens zou blijven wat ze is, met Zuid-Bloemendaal zoude een complex vormen met lasten on- veer als thans in Heemstede. Aldus het groote plan zonder verplaatsing der Noordgrens van Heemstede. Ik zeg daarmede niet dat dit gewenscht wordt dezerzijds klaar en duidelijk heeftde dubbele Raad hier en is elders het noodige gezegd t.o.v. die invitatie van Haarlem om een deel Bloemendaal te nemen. Wij hebben meer cijfers nagegaan van alle mogelijke combinaties, U houde snij ten goede dat ik ze niet noem. Het zij u genoeg dat onjuist is dat voeging van Zuid-Heemstede en Zuid-Bloemendaal compensatie zoude vormen en onrecht aan N-Heemsteders zoude bovendien dan blijven. Ik heb U hiermede een overzicht gegeven der portee van gr.' en kl. plan, in elk geval voor Heemstede en haar inwoners fnuikend, even fnuikend. Ik wil eindigen met nog iets te zeggen van die vergadering in Haarlem op 17 'Februari 1.1. In de eerste dagen na oprichting dezer vereeniging besloten de leden van het dag. bestuur de toenmalige Gedeputeerden een onderhoud te vragen om hen in te lichten over deze gemeente en hare belangen t.o.v. de annexatie de verdedigen. Zoo werd mij op gedragen met een der anderen, de toen malige leden Gerhard, Ketelaar en Slingen- berg te gaan spreken. Met Mr. Slmgenberg had een onderhoud plaats, maar zijn meening hoe kan het ook anders was gevestigd. Een der beide anderen, antwoordde op ons zakelijk en vormelijk schrijven niet en de ander meldde dat hij geen toelichting of in lichting noodig had en zijn meening toch vaststond. Ik kan mij dus ontslagen rekenen over de rede van den heer Ketelaar veel te zeggen het grove cynisme van eenige jaren terug werd algeheel in die rede teruggevon den, nu nog hadden de slachtoffers het „in solence add te injury" erbij aan te hooren. Eenig redelijk argument werd 17 Februari niet naar voren„gebracht. Amsterdam's voor beeld zeide voor dien spieker alles. Zijn stralentheorie is aan de zijde van Heemstede onjuist. Bosch en Vaart en Oosterhout zijn „et eerst bebouwd omdat dit de eerste grond was die in Heemstede vrijkwam. Het algemeen belang werd daar ernstig ver ward met Haarlem's belang of wel het roode belang of beter roode wenschen. Wat echter is tegen algemeen belang en ook tegen dat van hen, die ermede gepaard worden. Flet algemeene belang zoude zelfs door dusda nige annexaties die een nog grooter complex zoude vernielen juist niet gediend zijn. De kijk op het algeheele vraagstuk voor streek en land getuigde niet van ruim in zicht. Wat betreft de rede Bomans heb ik heden boom en Landzaad en de Ned. Vereen, de heeren Moltmaker en Peters. In de naehtveigadering, wélke om één uur in „St. Bavo" gehouden werd en druk be zocht was door de leden, georganiseerd in St. Raphael en P. C B., werd door de ver tegenwoordigers verslag der conferentie uit gebracht. Dt leiding berustte bij den heer Geers Uit het tersLg bleek, dat aan het 'verlangen van bet personeel tot directe ver meerdering dei inkomsten, niet kon worden voldaan. Wel. werden belangrijke toezeggin gen gedaan, welk resultaat nog schriftelijk zal worder. medegedeeld. Na deze breed voerige uiteenzetting en de daarna plaats gehad hebbende gcdacbtenwisselingen, kon men accooid gaan met de houding door de Hoofdbesturen van St. Raphael en P. C. B. aangenomen. Met een kort propaganda- woord .an opwekking ter versterking der der organisatie en onder dankzegging voor de flike opkomst, werd de vergadering met den chr. groet gesloten. Ingediend is thans het wetsontwerp tot het doen van een uitkeering aan de „Codro" te Haarlem, groot 150.000 Zooals bekend is werd in 1919 door den toenmaligen minister van Landbouw met de „Codro" een overeenkomst aangegaan, ingevolge welke deze coöperatieve vereeni ging een zéker deel van den haar ter be schikking staanderi grond zou. gebruiken voor den teelt van bepaalde voedingsge wassen, ten dier ste var. de binnenlandsche voedselvoorziening, Jerwijl op het overblij vende gedeelte van den grond producten voor verduurzaming zouden mogen gekweekt worden, die voor uitvoer in aanmerking konden komen. Toen in het najaar, van 1918 het gunstige moment voor den export daar was, konden om redener, van staatsbelang aan de „Co dro" geen consenten voor den uitvoer wor den verleend. Deze vond daarin aanleiding om van den Staat een -schadevergoeding van 3.180.000 met rente eischen. De arrondissements rechtbank te 's-Gra- venhage heeft op 31 Mei 1923 de vordering ontzegd, van welk vonnis de „Codro" in hooger beroep ging. (n deze hoogere in stantie is door den rechter nog geen vonnis gewezen. Intusschen heeft „Codro" zich tot een minnelijke schikking bereid verklaard en na ingewonner advies van den Lands advocaat is men het eens geworden op een bedrag van 150.000 door den Staat aan de „Codr'o" te betalen, met dien verstande, dat de „Codro" de kosten der procedure, inclusief de nota's der wederzijdsche advo caten voor hare rekening zou nemen. Ik laat Haarlem's boekje daarmede maar rusten. Natuurlijk gaat de redeneering niet op dat van onze gemeente waarvan men erkent dat geen bouwgrond practisch in dat deel te vinden is een stuk moet worden afgescheurd omdat Haarlem havenplannen in het Noorden heeft, die ons niets interessee ren al beweert Haarlem dat haar havenfan- tasiëen der gansche streek ten goede komen. Intusschen, men sufte inzake tijdigen grondaankoop in Haarlem in 1902, voorts doorloopend tot in 1925. Men neemt liever als anderen eerst gebouwd hebben. Zeker de denkbeelden zijn gewijzigd; d. w. Z. dat „rood" dat erop uit is te nemen wat van anderen is en op gelijkvlakken, meer overheerschend is geworden in Haarlem. Wanneer de annexatie daar in het Noorden zoude doorgaan dan zal „rood" zelfs heele- maal in dat grooter complex overheerschen. Het is mij onbegrijpelijk dat anderen, dan de „rooden" dit niet inzien en achter hen aan loopen, waar toch He verg. van 17 februari onder praesidium van Haarlem's burgemees ter, daarvoor gevonden, door de „rooden" werd geprovoceerd. Zeker is het te begrijpen dat Haarlemmers (Wordt vervolgd.) De drie verdachten van de poging tot va dermoord zijn gisteren voor den Officier van Justitie geleid en na dc instructie op last van den Officier in vrijheid gesteld, op grond dat het middel niet voldoende vergif bevatte om iemand van het leven te kunnen beroo- ven. .Blijkens advertentie in dit nummer is de Vereeniging van Notarissen voor Haarlem en aangrenzende Gemeenten eigenares ge worden van ,,'t Notarishuis" niet aanbeboo- ren, Bilderdijkstraat 1. Iti bet gebouw zullen wederom worden ge houden verkoopingen van onroerende goe deren, en verkoopingen van roerend goed. De inbreng, verkoop en afrekenjng der roeiende goederen, dit in dit gebouw ver hecht worden, zullen onder voortdurend toezicht en verantwoordelijkheid van ge noemde Vereeniging plaats hebben. Daartoe is een commissie uit die vereeniging be noemd. De veilingen zullen geschieden door het personeel van het Notarishuis. Deze plannen zijn nog slechts voorloopig. Een de finitieve regeling moet; nog nader onder net oog worden gezien. De eerste veiling van roerend goed is be gin' April en dc eerste veiling van onroe rend goed zal half April plaats hebben. MASSAKAMP WEST-FRIESLAND DISTRICT HAARLEM. Zondag 29 Maart a.s. zal een g-roote massa- kamp gehouden worden te Hoorn in het cafe „Het witte paard" om n.m. 2 uur. 25 Haar lemsche spelers zullen dan 25 leden van den R. K. West Frieschen Dambond ontmoeten. De vorige wedstrijd te Amsterdam gehouden eindigde in een overwinning van het West Friesche en Arnsterdamsche team. De West Friesche Dambond heeft de volgende spelers aangewezen 1. C. Buisman, Excelsior, 2. C. I. v.Kleef, D I. D. 3. I Wagenaar Jr. Exselcior. 4. H, Kar- sten, Wervershoof, 5. J. Deen, D. O. O. 6 P. N. Buis. D. I. D. 7. D. Appelman, D. E. Z. 8. C.' Bos, Nibbixvvoud. 9. A. Bakker. W. I. K. 10 N. Pennekamp, Excelsior, 11 J. Kar- sten. Excelsior. 12. P. Schoutsen, Wervers- hoof. 13. P. Deen, G. S. 14. J. v. Straten, D. I. D. 15. Dj. Mantel, D. I. D. 16 L. Kors D. E. Z. 17. A. Haakman, W. I. K. 18. A. Hoogland, Nibbixwoud. 19. A. Laan. Nib- bixwoud. 20 J. Kaagman, D. O. O. 21. B. Deen. G. S. 22 A. Keeman, D. I. D. 23 C. i Haakman, D. O. O. 24. Jn. Wagenaar, D. E. Z. 25 C. Sijrn, Excelsior. Tot reserves zijn aangewezen 1 b. Noor- deloos, D. E. Z. Joh. de Haan en C. Broers, Wervershoof. A. Pancras. D. Schaper en J. v. d, Sluijs. D. I. D. J. de Boer eh P. Rood, Excelsior, S. Koopman, I Koopman en F. Grippeling, Nibbixwoud, A. Mol en C. Kei zer W. I. K. J. Neuvel en N. Zuiker, G. S. W. Essena D. O. O. De. Haarlemsche opstelling zal tater wor den bekend gemaakt, HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De wedstrijd, welke 11 April te Parijs zou aanvangen om het kampioenschap van Euro pa en waaraan ook 6 Hollanders zouden deelnemen, zal vermoedelijk worden uitge steld tot Augustus. De heer Bonnard althans schrijft in dc Jeu de Dames, dat zooeven is verschenen, dat in den korten tijd, welke nog beschikbaar is tot Paschen, enkele onderdeden moeten worden geregeld, o.a. het al of niet laren medespelen van B. Springer, een definitieve beslissing of de kampioen na één jaar den titel te hebben, kan worden uitgedaagd in een match met titel als inzet, ten slotte de financieele rege ling. De Nederl. Pain bond heeft de corres pondentie vertraagd en over de financieele kwestie zich nog niet uitgelaten, behoudens de bijdrage van fes. 200 voor iederen Neder- landschen speler. In Frankrijk is tot heden ingeschreven voor een bedrag van frs. 2456, uitsluitend ingekomen van Fransche zijde. Alles bijeen te weinig om een internationa len wedstrijd te kunnen bekostigen. Van andere zijde vernamen wij echter hét volgende De wedstrijd om het wereldkampioenschap thans definitief is geregeld. Over de bepalin gen en voorwaarden is door de bonden vol komen overeenstemming verkregen. De wed strijd wordt gehouden te Parijs van 11 April tot en met 23 April tot en met 23 April a.s. Er wordt gespeeld met 25 zetten per uur en partijen per dag de eerste te beginnen voor middags 10 uur en de tweede namiddags 6 uur. In geen geval mogen partijen worden afgebroken. De spelers, die den voorzet heeft, heeft de kleur der velden te kiezen, waarop gespeeld zal worden. Zooals bekend wordt in Frankrijk op de witte velden ge speeld, terwijl hier te lande de donkere velden worden gebruikt. Overigens zijn de gewone wedstrijdbepalingen van toepassing. De wed strijd Jury zal bestaan uit twee Franschen en 1 Nederlander. Tegen de beslissingen der Jury staat geen beroep open. Voor deelne ming van Hollandsche zijde kunnen we thans rekenen op Herm Hoogland te Utrecht, J. de Haas te Brussel. Herm. de Jongh. J. H. Vos en R. C. Keiler allen te Amsterdam. Aan welk bericht moeten wij nu ge loof slaan voor de wedstrijden van den K.T.K., j welke voor de dames word gehouden op j 31 Maart en voor de heeren op 7 April a.s. i hebben ingeschreven 58 dames en 49 hee- ren, en wel van Concordia Haarlem 17 dames Ie graad, 13 2e graad, 4 heeren le en 11 2e graad; Bato Haarlem 4 dames le en 9 2e graad, heeren 2 le en 5 2e graad Turnlust Beverwijk 7 dames 2e graad en 10 heeren 2e graad. B.G.V. Bloemendaal schreef in met 3 dames le en 4 2e graad, 1 heer le en 4 voor den 2en graad. Spa'rta Velsen met l.heer le en 7 2e graad, terwijl T.V.IJ. te IJtnuidea 4 heeren opgaf voor den 2en graad. Oefenles dames K.T.K. Zondagmorgen werd onder leiding van mej. W. M. Hartog uit Zaandam, lid van de Gewestelijke T. C. een oefenles gehouden, uitsluitend voor de damesleden van de bij den K. T. K. aangesloten vereenigingen in de nieuwe richting dames gymnastiek. De oefeningen, een mengsel van Loges, Niels en Bukk, bestonden uit oefeningen van de plaats, vrije oefeningen en oefeningen aan het wandrek. Aan het einde werd nog een volksdans volgens Loges bestudeerd welke bij de dames zeer insloeg. Met veel animo werd er door een 60-tal dames geturnd. Daar mej. Hartog niet beloven kon nog eens spoedig zulk een gemeenschappelijke les te geven, deed de heer C. Nieuwenweg, lid van den Turnkring T.C. de toezegging een les te geven in uitdrukkings gymnastiek vol gens systeem Bode. De secretaris van den Kring, de heer K. van Opijnen, benevens de heeren C. Nieuwenweg en T. Dekker, resp. voorzitter en secretaris van den Turnkring T.C. woon den deze les bij. Jaarvergadering K.N.G.V. Onder leiding van den heer L. C. v. d. Meulen werd Zondag in „Maison Boer" te Amsterdam de jaarlij ksche Bondsvergadering van het K.N.G.V. gehouden. Als belang stellenden waren aanwezig de heeren Balfoort, Nijsten en- Graafland, inspecteurs der L.O. en de Eere-leden de heeren van Loenen en Wulfhorst, In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter den moeilijken tijd welke het Ver bond meemaakt. Spr. bracht dank aan het werk der reorganisatie-commissie en aan de pers voor hare medewerking. Verder wijst hij op het 60-jarig jubileum van ons Kon, Verbond in 1928 en op de Olympische spelen. Bij de bespreking van het jaarverslag van den secretaris, betreurt de heer van Hall de houding van het Bestuur in zake het nieu we contract met de uitgevers van Het Turn- blad. Op voorstel van De Ruys wordt met algemeene stemmen besloten aan de Ie Ka mer een telegram te zenden, waarin verzocht wordt het voorstel tot afschaffing van den zo mertijd niet aan te nemen. De kascommissie 1924 bestaande uit de heeren Jung, Hage en Spaander brengt een gunstig verslag uit. Over 1924 was er een nadeelig saldo van f 229.57. De kascommissie voor 1925 bestaat uit de heeren Lam, Spaander en Jung. Bij acclamatie wordt de Bondsvoorzitter, de heer L. C. v. d. Meulen uit Hilversum herkozen. In de vacature der Bonds-T. C. wegens be danken van den heer H. C. Th. W. Kok uit Delft, welke deze functie 9 jaar heeft ver vuld, werd gekozen de heer W. Boer uit Den Haag. De heer Kok wordt met alge meene stemmen benoemd tot eere-lid van het Verbond. Mevr. Ruys reikt met eenige hartelijke woorden, namens het Damescomité uit Zuid- Holland de gerestaureerde Bondsvlag aan het bestuur over. De heeren J. J. Th. Bakker uit Bergen op Zoom en J. M. Scheffer Amster dam zién zich herbenoemd tot redacteuren van „Het Turnblad." De vacature in de medische commissie wordt ingenomen door Dr. Winberg te Groningen. Op voorstel van het bestuur wordt 't rapport der bezuinigings- en reorganisatiecommissie niet besproken, het bestuur zal liet volgend jaar met nieuwe voorstellen komen. Na uitvoerige discussies tusschen voor- en tegenstanders van con- tributieverhooging wordt het voorstel Zee land om de contributie voor '25 en '26 met 50 cent te verhoogen en alzoo te brengen op f 2.50 aangenomen. Zuid-Holland en Fries land stemden in geheel tegen, Noord-Hol land gedeeltelijk. Voorstel Zuid-FIolland orn het honorarium van den Secretaris te ver minderen tot op f 1000.werd verworpen. Eere-leden, voor zoover zij oud-bestuurslid zijn zullen in het vervolg wederom worden uitgenoodigd voor de bestuursvergaderingen. Ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum in 1928 zal in Amsterdam dat jaar de Bonds- uitvoering worden gegeven. Verder werd nog besloten dat in verband met de Olympiade Verbond, Gewesten en Kringen verplicht zijn 5% van de bruto ontvangsten af te staan voor alle uitingen van het K. N. G. V. ter gelegenheid van de Olympiade. Tevens zal gertracht worden reisfondsen te stichten. Aan overste Bierman, de afgetreden voor zitter van het Midden-Gewest, werd het eerespéldje K.N.G.V. aangeboden. J. Metz-W. Kobus.In café de Kastanje boom, werd Maandagavond een partij van 500 caramboles cadre gespeeld tusschen bovenge melde spelers. Er werden geen schitterende partijen ge- speel.d- Beide spelers kunnen beter. Vooral de heer Metz is in den aanvang niet op stoot, en hoewel hij vaak dubbele cijfers maakt, heeft hij 18 beurten noodig voor de eerste 100. Hij brengt het dan ook niet verder dan 266 in 44 beurten, hoogste serie 29. Kobus begint met een fraaie 25, de volgen de 4 beurten brengen slechts 6 punten, waarna een serie van 38. Pas in 13 beurten zijn de eerste 100 vol. Er volgen dan wel aardige series, o.a. in de 21e beurt een mooie 39, maar er is te weinig spanning, daar Kobus spoedig 100 uitloopt. De 29e beurt volgt een prachtig gespeelde 69. De stand is dan 358151. zoodat de strijd dan vrijwel beslist is In 44 beurten maakt Kobus de 500 vol. Moyenne 11.35, terwijl de heer Metz slechts komt tot 266. Moyenne 6.1. Voor deze match was door den heer Bos, biljartfabrikant te Haarlem een prijs beschikbaar gesteld, bestaande uit een luxe voorwerp, benevens door de biljartclub „de kastanjeboom" een kistje sigaren voor de hoogste serie, welke prijzrn na afloop door den heer de Booimans werden uitgereikt. Een tweede wedstrijd, ook van 500 caram boles zal gespeeld worden op Vrijdag 3 April in café Monopole.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8