Btiq Na uitvoerige besprekingen met Herriot is Fleurian naar Londen terug gekeerd. Bijzonderheden over de Duitsehe valorisatie-quaestie. Uit breiding der staking in Denemarken. Onder de Radio-berichten: Parlementair debat over het protocol van Genève. Critiek op Chamberlain. Een ernstig spoorwegongeluk bij Portiers. Gem. buitenl. berichten. Opening van het Rcode Kruis- Ziekenhuis te 's-Hage. De subsidie voor de Olympische spelen. De Stemplicht. Verklaring van vermoedelijk overly den. Het Ziekenhuisvraagstuk te Amsterdam. De Schoenindustrie en de Weeldebelasting. De HollandIndië-vlucht. Nederland en België. Het invoerrecht voor de F VII. Paul Krüger-herdenking. Aangifte van geboorte. De Nëderlandsch-Belgische onderhand elingen De communistische propaganda in de Koloniën. De „Nieuwe Kath. Partij". MARKTNIEUWS. UIT HE7 AMD- t Debatten in het Engelsche Lagerhuis over het protocol van Genève. Scherpe critiek op Chamberlain. De reorganisatie van het Kolensyndicaat. Spoorwegongeluk bij Poitiers. DE VEILIGHEIDSKWESTIE. Frankrijks bezwaren. Gisteren is Fleuriau naar Londen terug gekeerd na in uitvoerige gesprekken met Herriot en diens medewerkers de noodige in structies voor de verdere besprekingen te hebben ontvangen. Hij neemt geen enkel formeel Fransch voorstel mede, slechts na dere inlichtingen omtrent de inzichten der Fransche regeering in hangende vraagstuk ken. Men verwacht hier, dat de onderhande lingen nog geruimen tijd beslag zullen ne meiden men is van plan die van Fransche zijde met groote voorzichtigheid te voeren. De grootste vrees is hier, dat hoe ook het vijfvoudig verbond in het Westen wordt in eengezet, daaruit toch in ieder geval een ver zwakking zal voortvloeien van die gedeelten van het verdrag van Versailles, welke be trekking hebben op den status quo in Oost- Europa. De valorisatie-kwestie. Het „Berl. Tag." was gisterenochteud reeds in staat eenige bizonderheden uit het valorisatiewetsontwerp mede te deelen. Er wordt daarin vastgehouden aan het verschil in z.g. oud en nieuw bezit. Aandeelen in oorlogsleeningen, die reeds vóór 1 Jan. 1920 in het bezit van de tegen woordige eigenaars waren, en die op 31 Dec. 1919 reeds voor de vermogensbelasting wa ren aangegeven, zouden zonder meer als oud bezit, alles wat nadien werd aangekocht als absoluut nieuw bezit worden beschouwd. Alle leeningen worden tot 5 gevaloriseerd in theorie dus ook het nieuwe bezit. De hervatting van den rentedienst voor het nieuwe bezit geschiedt echter eerst, wan neer alle betalingen op de herstelrekening zijn verricht, Voor den rentedienst van het oude bezit wordt ieder jaar een som van 40 miliioen mark op de begrooting opgenomen. Daaruit volgt, dat men geen bepaalden ren tevoet voor het oude bezit heeft vastgesteld, naar daar deze onafhankelijk is van den om- rang van het oude bezit. Voor de noodlijdenden wordt 2 van het ingeschreven nominaal bedrag als jaarlijk- sche rente uitgetrokken. Ook daarvoor zal de regeering 40 miliioen M. beschikbaar stel len, waaruit blijkt, dat zij het bedrag der aan deelen in oorlogsleeningen in het bezit van noodlijdenden op twee milliard geschat. Naar het „Berl. Tag." uit parlementaire kringen verneemt zouden de partijen voor nemens zijn voor den rentedienst een hooger bedrag n.l. 200 miliioen M. per jaar, op de begrooting te plaatsen. Het Protocol van jGene.ve in het Engelsche Lager huis. Baldwin verklaarde, dat de regeering ge voelde, dat in Europa geen vooruitgang mo gelijk was, zoolang de mentaliteit in West- Europa niet was veranderd en dit kon alleen geschieden, wanneer het gevoel van onveilig heid had plaats gemaakt voor een gevoel van veiligheid. Er bestond geen twijfel aan of een langdurige handhaving van den huidigen stand van zaken en de onnoodige verlengde bezetting van gebied van voormalige vijan den zou in Europa ernstige toestanden inh et leven roepen, voor welker verbetering men geen middelen zou weten. De regeering had daarom met eenige hoop de voorstellen ont vangen, die vrij onverwacht waren gekomen, welke meer reden gaven om te hopen op een Inlijvende oplossing dan iets anders, wat den laatsten tijd in Europa was geschied. Staking in het drukkers- bedrijf te Londen. Maandag is een staking uitgebroken in het jLondensche drukkersbedrijf, waarbij 10.000 arbeiders betrokken zijn. Zij geldt intusschen niet voor de dagbladen. De staking is het woord op een uitsluiting in het Londensche boekbindersbedrijf, aan het eind der vorige week geproclameerd en waardoor 5 a 6000 arbeiders getroffen werden. Deze uitsluiting was wederom het gevolg van een staking van boekbinders bij een Londensche firma over de tarieven voor een bepaald soort ma chine. Er werden bemiddelingspogingen aangewend, de vakbond ried de stakers aan 'aet werk te hervatten, doch dezen weiger den. Intusschen zal nu opnieuw gepoogd worden tot bemiddeling te komen inzake heUconflict in het bindersbedrijf, dat tot de uitsluiting en de gisteren uitgebroken sta king leidde. De begrafenis van Curzon De lijkdienst voor Curzon in de Abdij van Westminster werd bijgewoond door verte genwoordigers van den koning, van de re geering en van de vreemde landen. De Oostenrijksche be grooting. De Oostenrijksche Nat. Vergadering heeft gisteren de begrooting voor 1925 in derde lezing aangenomen. De soc.-dem. hebben dus tegen de regeering Ramek een minder heftige oppositie gevoerd dan tegen die van Seipel. Zwitschersche leening aan het buitenland. Naar de schatting der Zwitsersche ban- kiersvereeniging bedraagt het door Zwitser land aan het buitenland geleende bedrag in totaal 8 milliard goudfrs. Aan landen met totaal ineengestorte valuta is uitgeleend 5 mil- hard, verder VA milliard aan landen met ge- deprecieerde valuta en 2 milliard aan staten, welker valuta op goudbasis staat. Arbeidsconflicten in De nemarken. De besturen van de organisaties der arbei ders in de coöperatieve en particuliere abat toirs hebben Dinsdag besloten tegen 7 April een staking te proclameeren, daar alle po gingen om tot een nieuwe loonovereenkomst e geraken, mislukt Zijn. Het bestuur van de organisatie der ongeschoolde arbeiders heeft besloten de staking te proclameeren voor al het vervoer en het laden en lossen in havens en op de spoorwegen van goederen voor of van firma's, bij het huidige conflict betrok ken. Voorts is besloten sympathiestakingen te proclameeren in sommige bedrijven, die niet rechtstreeks bij het conflict betrokken zijn en die heden nader zullen worden aan gegeven. De broodvoorziening in Rusland. In tegenspraak met geruststellende be- hieromtrent wordt uit Riga gemeld Officieele berichten uit Petrograd, Mos kou en het geheele overige Rusland maken melding van een ernstige crisis op de graan markt. Uit verschillende belangrijke centra wordt gemeldt, dat de vraag het aanbod ver re overtreft en dat de prijzen stijgen. De be volking verkeert in een zenuwachtige stem ming en koopt in het wilde weg. In de Krim en in N. Kaukasië is de toe stand normaal. 1 750.000 hongerlijdende Russische kinderen. Volgens de officieele „Communist" wer den op de bijeenkomst van de organisaties, die zich ten doel stellen den hongersnood in de Oekrajine te bestrijden, de volgende ge gevens daaromtrent medegedeeld De hongersnood heerscht in 5 gouverne menten (althans zoo wordt officieel gezegd) en in die gewesten zijn geregistreerd 750.000 kinderen, die honger lijden. Het grootst is hun aantal in het gouvernement Charkow, nl. pl.m. 420.000 daarna volgt het gouver nement Odessa met 230.000 hongerlijdende kinderen. Hiervan ontvangen slechts 91.000 kinderen eenige hulp en de overige 659.000 zijn aan hun lot overgelaten. De „Commu nist" plaatst een oproep tot alle inwoners van de Oekrajine deze kinderen te helpen, omdat de regeering niet in staat is hulp te bieden. De nieuwe vlootconfercn- tie. Een draadloos bericht meldt, dat Kellog den president zal moeten rapporteeren, of hij het doelmatig acht zich tot de buitenland- sche mogendheden te wenden, teneinde zich er van te vergewissen of zij bereid zijn aan een nieuwe conferentie deel te nemen. Het ligt niet in het.voornemen van de regeering der V. S. de zeemogendheden uit te noodigen als een der vijf groote zeemogendheden, die op de conferentie van 1921 vertegenwoor digd waren, niet geneigd is aan een nieuwe conferentie deel te nemen. Lord Ravvlinson geope reerd. Lord Rawlinson, de opperbevelhebber van Britsch-Indië', is hedenmorgen geopereerd wegens appendicitis. De operatie is geslaagd en de patiënt maakt het goed. Het bezoek van Balfour, aan Palestina. Tér gelegenheid van het bezoek van Bal four hebben zoowel de Mohammedaansche ais tie christelijke Arabieren hun winkels ge sloten en den arbeid gestaakt. Er loopen geen Arabische voertuigen. Alles is rustig. De regeeringskweekschool voor onderwij zers te Jeruzalem is, naar de correspondent van de „Times" aldaar meldt, voor onbe- paalden tijd door den directeur van onder wijs gesloten wegens ongeregeldheden in die school (waaraan de politie te pas moest ko men) over de weigering van den directeur van onderwijs om op den dag der aankomst van Balfour vrij-^f te geven. Het Hoogerhuis en de Japansche begrooting. Een telegram uit Tokio meldt, dat het Hoogerhuis de begrooting he^ft goedgekeurd met een amendement waardoor de onderwijs- begrooting met een miliioen yen wordt ver minderd. De begrooting gaat nu naar het La gerhuis terug, dat naar verwacht wordt, de begrooting met het amendement zal goed keuren. Uit de houding der pairs blijkt naar men gelooft de oppositie van de reactionaire groep tegen de voorstellen der regeering in zake de. hervorming van het Hoogerhuis en het algemeen kiesrecht, waaromtrent het Hoogerhuis nog een beslissing moet nemen. Een nader bericht meldt, dat het Huis van Afgevaardigden de geamendeerde begrooting met algemeene stemmen heeft aangenomen. Gisterenmorgen is een aanval gedaan op de woningen der pairs, die op den voorgrond zijn getreden bij hun oppositie tegen de kies wet. Er werd weinig schade aangericht, doch het Hoogerhuis weigert de beraadslagingen voort te zetten voor de minister van binnen- landsche zaken de eer van het Hoogerhuis heeft gewaarborgd. BUREAUCRATIE. Een typisch staaltje van bureaucratie In een bekende Thuringsche universiteits stad, zoo lezen we in de „Frank. Z.", is on langs in een gezin een zoon geboren. Een op zich zelf niet zoo bijzonder feit, dat het de vermelding waard is. Maar het opmerkelijke is, dat die geboorte den vader op minder prettige wijze kennis heeft doen maken met de belastingambtenaren. Vermeerdering van gezin brengt vermin dering van belastingdruk mee. De gelukkige vader heeft waarschijnlijk meer gedacht aan zijn zoon dan aan het geldelijk voordeel, dat diens komst hem bracht. Zoodat hij vergat het betrokken belastingkantoor wijziging te verzoeken van zijn belastingbiljet. Op 3 Maart was de nieuwe wereldburger geboren op 17 Maart gaf de vader er kennis van aan de belastingautoriteiten. Het antwoord was „Ofschoon de geboorteakte geen twijfel erover laat bestaan, dat het feit, hetwelk tot belastingvermindering aanleiding geeft, da teert van 3 Maart, zal de vermindering pas intreden op 17 Maart." Het gaat natuurlijk niet om het finantieele nadeel voor die twee weken maar om den geest, die spreekt uit dit bureaucratisch op treden. Ook in de bureaux van de Duitsclie amb tenaren mae wel eens wat meer begrip ko men van de psycnoiogie van den staatsbur- J ger. HET DUIZENDJARIG FEEST VAN DUITSCH RIJNLAND. Het geheele Rijnland maakt zich op het vieren van het feit, dat sinds 925 het Rijn land van Frankrijk is gescheiden en in poli tiek, economisch en cultureel opzicht een pliats inneemt in Duitschland's geschiede nis. De feesten beginnen 16 Mei met de ope ning van een groote cultureel-politieke ten toonstelling te Keulen, waardoor, in tegen stelling met de Fransche Rijnlandpolitiek, de geheele wereld het wetenschappelijk be wijs zal worden getoond, dat het geheele Rijnland sinds 1000 jaar ten nauwste ver bonden is geweest met het cultureele en po litieke leven van het overige Duitschland. DE TORNADO. De schade aan eigendommen toegebracht door den tornado die de vorige week Woens dag in verschillende Amerikaansche staten woedde, wordt blijkens een draadloos be richt voorloopig geraamd op achttien mil iioen dollar voor het grootste gedeelte zijn de verliezen geleden door gezinnen met be scheiden middelen. DE MIJNRAMP IN WEST-VIRGINIE. Het laatste van de lijken der 33 arbeiders die de vorige week bij een ontploffing in de mijn in Wcst-Virginië om het leven kwa men, is thans blijkens een draadloos bericht gevonden. B' ISBBj Onder buitengewoon groote belangstel ling heeft Dinsdagmiddag de opening plaats gehad van het groote Roode Kruis Zieken huis aan de Segbroeklaan te 's-Hage. De Koningin-Moeder en Prins Hendrik vereerden de feestelijkheid met hun tegen woordigheid. Ernstige critiek. Zeer veel leden .ertegen. Blijkens het Voorloopig Verslag over Ifet wfctsontwerp tot verhooging van het hoofd stuk Onderwijs der Staatsbegrooting 1925 hebben zeer vele leden zich teleurgesteld verklaard door de indiening van. dit wets ontwerp. Onder hen zijn er, die onder andere omstandigheden een voorstel als dit hadden kunnen begrijpen, maar daaraan thans hun stem in geen geval zullen kunnen geven. Wij leven in een lijd, waarin noodgedwongen be zuinigd moet worden op uitgaven voor volksgezondheid, woningbouw en andere ge wichtige volksbelangen, waarin het bestaan vaci vele nuttige instellingen wordt be moeilijkt, doordat het Rijk enkele duizenden guldens niet beschikbaar heeft. In een der- gelijken tijd te komen met een voorstel om een miliioen uit te geven voor sportfecsten als dit, kwam aan deze leden onverantwoor delijk voor. Zij achtten zich dan ook tegen over het Nedcrlandsche Volk niet gerechtigd daaraan op dit ocgenblik hun medewerking te verleenen. Andere Iden hebben principiecle bezwa ren tegen het voorstel en zien in sportfees- ten als deze voor het volk meer na- dan voordeel. In het bijzonder vreesden zij ont heiliging van*den Zondag en schending van de Zondagsrust. De Spelen zullen vermoe delijk ook op Zondag gehouden worden en in elk geval zal men op Zondag extra trei nen laten loopen. Afgescheiden van alle andere overwegin gen. zullen deze leden dan ook no&t hun stem aan het voorstel kunnen geven, dan on der uitdrukkelijk beding: le. dat op Zondag geen Olympische Spelen in het Stadion of elders zullen mogen worden gegeven en 2e. dat op Zondag geen extra treinen voor deze Spelen zouden mogen loopen. Eenige leden stellen hun verwachtingen niet hoog omtrent de beteekenis van deze spor'feesten, die hun kracht zoeken niet in sportbeoefening maar in sportwedstrijden. Het is ook voor hen de vraag of in het al gemeen niet te veel wordf gedaan aan sport, ten koste van geestelijke belangen. Hit een ocgpunf van sport zijn h.i. feesten als deze niet noodig. Achten de sportliefhebbers en zij. die direct of indirect bij deze feester be lang hebben, haar noodzakelijk, dan lig1' het cp hun weg de kosten daarvan zelf bijeen ie brengen Een ergerniswekkende begrooting. Den financieelen opzet van het voorstel achten vele leden voor ernstige critiek vat baar. Het voorstel getuigt van een royaliteit met 's lands gelden, waarover men zich, vcora] in dezen tijd ten zeerste verwondert. De voorloopige begrooting is bedenkelük. zelfs ergerniswekkend v?err»f>md. Daaruit blijkt Hat iets meer Han f 2 miliioen ooodijJ wor den tfeacht Tot dekking daarvan wordt ge rekend op f 1 miiboen van den Slaat, f 100.000 van Noord-Holland. f 400.000 van Amsterdam en f 500.000 aar» entrée's, be nevens cp 26.0000 aan veroacbt'ntfen en 1 4000 aan verkoop van snoribenoodigdhe- den na afloop. De 500.000 entrée's zul- I len gewaarborgd worden door een waarborg fonds. Indien dc entrée's inderdaad f'500.000 bedraden, zullen de deelnemers in he1 waar borgfonds niet betalen en dc oublieke lichamen alles. Dit wordt te bedenkelijk Ge acht. omdat de idtdaven voor een belangrijk deel zullen strekken voor inrichtingen van permanenten aard, n.l. niet minder dan naar raming f 720.000 voor de verbouwirvtf en ver^ooting van het Stadion, dat een par ticulier bezit is en f 50.000 voor de inrich ting van permanente tennisbanen. zonder da^ blnkt, aan wie de uitgaven ten goede zullen komen. Ook de tijdelijke uitgaven bijv. van f 120.OPO voor zalen f 50.000 voor zwembassin en tribunes, f 60.000 voor oefen- staticn met a'hletiekbaan wekken aller minst den indruk, dat naar zuinigheid was gestrecy. oorts wordt geen enkele waarborg gege ven voor een behoorliikc regeeringsconh'ole op de juiste besteding van het gevraagde subsidie, noch de zekerheid verschaft, dat, indien de ui'gaven mochten blijven beneden dc raming of de inkomsten daarboven uit gaan. dit verschil naar evenredigheid op hot rijkssubsidie w mindering zal werden ge bracht en niet zal worden gebruikt voor nieuwe opkomende plannen. Resumeerendc. verklaren de bier aan het woord zijnde leden op deze verschillende gronden zich in geen geval met dit wetsont werp tc kunnen vereenigen. Sport een groot volksbelang. Sommige leden verdedigen het voorstel. Wel geven zij toe, dat het in dezen tijd moeite kost met een onwerp van deze strek king mede te gaan, wat eenige jaren geleden gemakkelijker zou zijn geweest, maar toch ach'en zij ook thans deze uitgave ten volle verantwoord en zij brentfen den Minister hulde, dat hij door het indienen van dit ont werp getoond heeft, geen éénzijdige ontwik keling van het intellect, maar de Harmoni sche ontwikkeling van geest en lichaam te willen bevorderen. Nederland mag er wat voor over hebben, dat de a.s. Olympische Spelen bier te lande zullen worden gehou den. Het is .een gewichtige internationale gebeurtenis en een eer voor Nederland, wel ke men dit heeft betwist. De hecren Suring en Bomans hebben een amendement op liet voorstel tot wijziging van de Kieswet ingediend, waarvan de strekking is, om voor hen, die zonder gel dige reden niet voldoen aan de verplich ting, opgelegd in artikel 72 der wet, daar aan het gevolg te verbinden, dat zij voor een bepaalden tijd van de uitoefening van het kiesrecht worden uitgesloten. De lijd is zoodanig bepaald, dat daarin ock andere verkiezingen vallen dan die, waarbij liet verzum werd gepleegd. Vele kiezers, die op het kiesrecht weinig of geen prijs stellen, wanneer het een Kamerverkie zing geldt, zullen dit ongaarne missen, wan neer eenc Staten- of Gemeenteraadsver kiezing aan dc orde is of omgekeerd. Een wetsvoorstel is ingediend, strekken de om de termijnen, bedoeld in de artikelen 523, 526 en 549 B. W„ te verkorten ten aanzien van de bemanningen en passagiers van luchtvaartuigen. De reden van deze in diening is, dat die termijnen, waarvoor een verklaring van vermoedelijk overlijden in den eersten tijd niet kan worden uitgespro ken voor hen, te lang worden geacht. Een zeer uitvoerige voordracht is ver schenen omtren een oplossing van liet zie kenhuisvraagstuk te Amsterdam. Vele jaren is er aan gewerkt en in 1919 werd zelfs een besluit genomen door den Gemeenteraad met betrekking tot den bouw van een Academisch Ziekenhuis, Wegens de hooge kosten is bet plan niet uitge voerd. De thans voorgestelde plannen blij ven binnen het raam van dc bestaande zie kenhuisruimte, Aan het Wilhclmina Gast huis zal een groote verbouwing plaats heb ben. waarvan de kosten geraamd worden op 4.135.000. Men zal hier kompn tot een Academisch Ziekenhuis, een aantal nieuwe laboratoria en klinieken, beneVens een ob servatiehuis voor besmettelijke ziekten, In het Binnengasthuis, dat reeds lang voorzie ning noodig heeft, wordt door overplaatsing van enkele klinieken en laboratoria naar bet Wilhelmina Gasthuis meer ruimte ver kregen. Daar zal een verbouwing plaats hebben, waarvan de kosten geschat worden op 400.000. Hierdoor krijgen de daar nog overhjijvende hooglecraren betere huisves ting. In eene dezer dagen te Tilburg gehouden groote algemeene vergadering van den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten is o.a. de „weeldebelasting" ter sprake gekomen. Alle aanwezigen bleeken principieele voorstanders van de weeldebelasting. Be zwaren werden echter gemaakt tegen de in het ontwerp genoemde grens van 15. Unaniem was men van meening dat werk- mansschoencn. orthopaedisch schoeisel en waterlaarzen, vrijgesteld behoorden te wor den van belasting. Door de vertegenwoor digers der schoenfabrikanten, die het be tere kwaliteitsschoeisel vervaardigen, werd betoogd, dat de grens minstens op 18 ge steld dient te worden. Na eene uitvoerige bespreking werd ten slotte besloten om den betrokken Minister mede te deelen, dat de Bond van mcening is dat, althans voor heeren-schoci&el de grens moet worden verhoogd tot 17,50. De vertegenwoordigers der betere fabri kanten behielden zich echter het recht voor om een en ander nader onder het oog te zien en met verder strekkende voorstellen tc komen. Een nationaal comité. Uit Den Haag wordt gemeld, dat het voor loopig comité tot huldiging der Holland- Indië-vliegers, is omgezet in een nationaal comité. Dit centraal uitvoerend comité be staat uit piot. mr dr. M. W. F, Treub, voorzitter, luit.-generaal II, N. A, Swart, vice-voorzitter, W. H. J. Dicke.' secretaris (Laan van N. O. Indië 273) B. van Haersma Buma. directeur der Rottcrd. Bankvereeni- ging, penningmeester, G. J. W. Pulman Cra mer, secretaris v. d, Ondcrncmersraad v, Ncd. Indië, luit.-kolonel J. H. Hardenberg, commandant der luchtvaartafd te Soesler- berg, II. G. dc Bruijne, luit. ter zee le kb, vlieger v. d. Marinestaf, J. E. Lioni,, secre taris der Rotterd. Luchtvaartclub, ir. J. van Dusseldorp-Hasselman, voorzitter der ver een. Ned. Fabrikaat, luit.-kolonel K. E. Oudendijk, voorzitter der Haagsche afdee- ling v.h. Alg. Ncd. Verbond, F. van Peski, lid v.h. Hoofdbestuur der ver. Oost en West; H. J. de Jonge, koopman te Amsterdam. Plaatselijke comité s worden gevormd om krachtige medewerking en financieelen steun te vragen aan allen, die bet een national^ plicht achten de hierboven uiteengezette plannen te helpen verwezenlijken. De Brusselsche Standaard noemt dc har telijke begroeting van koningin Wilhelmina door koning Albert in het Noorderstation te Brussel een feit van historische beteekenis, dat overal in 't Vlaamsche land met vreug de is vernomen. Het blad schrijft verder naar aanleiding van een eventueel bezoek van het Belgische koninklijk paar aan Nederland, dat thans niet meer tot de onmogelijkheden blijkt te bchooren, onder meer: Niets zou dan ook meer tevredenheid in ciit land kunnen wekken dan dat het voor uitzicht op een dergelijk bezoek dra een vreugdevolle werkelijkheid moge worden. Te lang helaas zijn we officieel door de drijverijen van onverantwoordelijke politici, vaak door hoogen steun aangemoedigd, van onze Noorderbroeders vervreemd gebleven. Het nieuwe vricndschapsbcricht komt dan ten gepastcn tijde, wanneer nieuwe en drin gende vragen omtrent de individueele veilig heid der Europeesche landen worden ge steld. Want indien er twee landen voor onderling overleg op mekaar zijn aangewe zen om der wille van gemeenschappelijke belangen, dan zijn het de lage landen aan de zee, waar zooveel stroomingen mekaar ontmoeten. De dankbaarheid van ons volk om de hulp in den loop van bittere oorlogs jaren van vele zijden geboden, heeft reeds spontaan naar al die zijden gekeerd: alleen tegenover Nederland ontbreekt nog die offi cieele hulde, welke des U uitbundiger zal worden geboden, daar .ze zooveel jaren in de harten is gegroeid. Wanneer die blijde dag is aangebroken, zullen Noord en Zuid weer innig vereend staan, zooals het broe dervolken past, en zullen die vraagstukken in volle vertrouwen weer worden aangevaï, welker oplossing enkel kan strekken tot beider welbegrepen belang. Bij de Dinsdag in de Eerste Kamer gehou den beschouwingen over de Indische Be grooting van 1925 heeft jhr. De Murall critiek geoefend op het feit, dat de Indische re- gcering niet heeft kunnen besluiten tot aan koop van de F. VII". Spr. hekelde het feit, dat men zelfs in indië nog invoerrecht zou hebben laten betalen op de vliegmachine, en huldigde de vliegers voor hun prachtige:', tocht. Hij hoopte, dat de minister alsnog bij wijze van „hormat" het geld, voor dé in voerrechten betaald, zou reslitueeren. Zijn geboortedag voor 100 jaar. Dinsdagavond heeft te Utrecht een bijeen komst plaats gehad, waarin opgericht is een comité ter herdenking van het fèit, dat het 10 October a.s. honderd jaar geleden zal zijn, dat de president der Zuid-Afrikaanscne Republiek Paul Krüger werd geboren. Op deze bijeenkomst waren vertegenwoor digd dc plaatselijke afdeelingen van het Al gemeen Nederlancisch Verbond en de^ Ne dcrlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging, zoomede dc Dietsche Bond, het Dictscli Stu dentenverbond en de -Vlaamsch.Hollandsche Vereeniging, Nog waren .o.a. aanwezig een vertegenwoordiger van den Senaat van het Utrechtsche Studentencorps en de heeren v. d. Spek, directeur van de Kweekschool voor Onderwijzers op Gereformeerden Grondslag aan de Maliebaan en Vermooten, lid van dc Provinciale Staten en van den ge meenteraad van Utrecht. Besloten werd tot de vorming van een cere-comité, waarvan de samenstelling nadSr bekend zal worden gemaakt. Het ligt in dc bedoeling den avond van 10 October a.s. in de groote^ zaal van Tivoli éen herdenkingssamenkomst te houden, waarin o.a. een drietal békende personen, vrienden van Zuid-Afrika, het woord zal vo.eren. Aan het gemeentebestuur zal voorts verzocht worden, dien dag het klokkespcl van den Domtoren Zuid-Afrikaansche en andere nationale liederen ten gchoore te doen brengen. Ook bestaat het voornemen, een gedenksteen te plaatsen in het huis aan de Maliebaan, waar Paul Krüger den laat sten tijd van zijn verblijf te Utrecht heeft vertoefd en waar thans dc Kweekschool voor Onderwijzers o-p Gereform. Grondslag is ge vestigd. Ten slotte werd besloten, poging-en in het - erk te stellen, om te komen tot oprichtintf te Utrecht, van een standbeeld van Paul Krüger. De wettige vader hiertoe verplicht. Ingooiend is een wetsontwerp tot wijzi ging van art. 30 van het B. W. Bij arrest van den Hoogen Raad van 2 Juni 1919 werd be slist, dat ingeval een vrouw buiten baar wo ning moest bevallen, alleen tot aangifte ver plicht is degene, te wiens huize dc geboorte geschied is. Het komt den minister van Jus titie voor, dat deze beslissing een wijziging van art. 30 B. W. zeer gewenscht maakt. Door de thans voorgestelde wijziging van art. 30 B. W. komt de verplichting van den wettigen vader tot aangifte van de geboorte, waar deze ook heeft plaats behad, vast te staan. Naar geldend recht wordt de uitdruk, king „bij gebreke van dien" geacht te om vatten het geval van verhindering van den vader. In dat geval rust de verplichting tot aangifte op alle overige in dat art. genoemde personen, zoodat, wanneer de aangifte door den een is gedaan, de andere daardoor van zijn verplichting wordt ontheven. Heeft de bevalling in een ziekenhuis plaats gehad, dan zal, indien dit ontwerp wet is ge worden, iedere pleegzuster, die daarbij te genwoordig was, de aangifte kunnen doen. Een der Belgische onderhandelaars zal spoedig uil Brussel vertrekken, waarschijn lijk reeds heden, tot sluiting van de over eenkomst tusschen Nederland en België, be treffende de Schelde. Ts het Vad. goed inge licht en komt er niets tusschen, dan zou hij nog een geringe wijziging willen zien aange bracht met de strekking den definitieven tekst nog cenigszins te vermijden. Gezien den goeden geest, welke de wederzijdsche onderhandelaars bezield heeft, dacht men in, Brussel dat dit verzoek, dat niet aan de be- ginselen raakt, wel zal worden ingewilligd. In dit geval zouden de formaliteiten, met betrekking tot de uitwisseling van de stuk ken, dezer dagen haar beslag kunnen krij gen. In de Woensdag gehouden zitting der Eer ste Kamer, hield de heer De Waal Malefijt (A.-R.) een rede over de toeneming van het Communisme in Indië. De toeneming van het communisme in Indië achtte hij te wijten aan de verspreiding der Marxistische beginselen door de sociaal democraten De communisten zijn consequente sociaal-" democraten, de sociaal-democraten zijn in consequente communisten. Hij waarschuwde de regeering ernstig geen stroobreed te wij ken voor de communistische eischen. Als men half toegeeft, is men verloren. Wat het onderwijs betreft, wees spr. op het gevaar van de neutrale school. Er moet z.i. onderwijs voor alle gezindten komen. Zonder godsdienstigen grondslag kan hef onderwijs niet tot zijn recht komen. De heer Haazevoet (R.-K l, sloot zich aan hij de hulde aan de regeering gebracht en dankte haar voor wat zij deed tot verhef fing van de Indische militairen Hij drong voorts aan op sociale en moreele verheffing van den Inlander en wilde de woelingen in Indië doen voorkomen door het wegnemen der oorzaken, gedachtig aan voorkomen is beter dan genezen. Het bestuur var: de afdceling Den Haag van de „Nieuwe Katholieke Partij" deelt mede, dat deze afdecling is opgeheven. De aanwezige gelden zullen worden gestort in de kas der vereeniging van den „Heiligen Vincentius a Paulo", voor de opgerichte afdceling „Liefdewerk Stille Armen" te Den Haag. GOUDA 26 Maart. Kaas. Aangevoerd 64 wagens, Handel flauw. Eerste kwaliteit 55.58. Tweede kwaliteit 5054; met rijksmerk tweede kwaliteit 5358. Zware 64. AMSTERDAM, 25 Maart. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop) Zeeuw- sche bonte f 46, id. blauwe f 5.255.60, 5.60, id. Eigenheimers f 5.505.60, id. Bra- vo's f 55.50, id. Industries f 55.10, id. Roode Star f 4.504.60, id. Blauwe Eigenh. f 4.504.75, Friesche Borgers f 5.505.60, id. Roodstar f4.504.60, id. Roodbonten f 5.505.60, idem Blauwe Borgers f 4.50 4.75, Ncord-Hollandsche Blauwe f 4— 4.25, id. Bonte f4.805, IJpolder Bravo's f 5—5.50, Zeeuwsche Eigenh. Poters f 4.5t), id. blauwe Poters f 2.253, id. bonte Po ters f 2.253, id. Bravo Poters f 4.25—4.50, Hillegommer Zandaardappeien f 6.507.50 Drentsche Eigenh. f34, idem Roode Star f3.25—3.50, alles per Hl. Winter-Malta- aardappelen f 1214 per 100 Kg. AMSTERDAM, 25 Maart. Vee. Ter markt waren aangevoerd 234 vette koeien., prijzen le kw. f 1.201.34, 2e kw. f 1.06 1.20, 3e kw. f 0.901.06 per Kg. slachtge- wicht171 nuchtere kalveren f 1120 per stuk 405 vette varkens Holl. le kw. f 0.91 —0.93, 2e kw. f 0.89—0.91, 2e kw. f 0.90 0.92 per Kg. sclachtgewicht. WOERDEN, 25 Maart. Kaas. Ter markt waren 56 partijen. Prijs Goudsche le soort f 5860, 2e soort f 5356, rijksmerk f 52 64. Handel traag. ASSEN, 25 Maart. Eieren. Op de markt van de V. P. N. waren aangevoerd 170.000 stuks. Prijs f 4.507,00 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 25 Maart. Zaden en peulvruchten. Wijker vale erwten f 12a 18, vale f 26 a 30, grauwe f 23 a 30, bruine boonen f 20 29 per hl. Bruin mosterdzaad f 46 a 50 per 70 kg. Maanzaad f 18 a 19.50, karwijzaad f 15.50, beide per 50 kg. HOORN, 25 Maart. Vee. Aanvoer 143 varkens, vette f 0.760.80, Londensche f 0.700.72, zouters f 0.730.76 per kg, Handel goed; Eieren. Aanvoer 21.010 kipeieren f 4.80 6.10 per 100 stuks; 2590 eendeieren f 5.60— 5.90 per 100 stuks. De Britsche draadlooze dienst meldt nog omtrent' de rede van Baldwin, dat hij in antwoord op de door MacDonald geuite vrees, dat het voorgestelde pact zou leiden lot een nieuw machtsevenwicht zeide, dat indien men een verdrag van drie partijen te gen Duitschland gericht bepleitte, dit het gevolg zou zijn. Dat was een der redenen, die het voor de regeering onmogelijk maak ten iederen anderen vorm van èen pact te ondersteunen dan een, dat in beginsel van waarborg voor den vrede en wederkeerig was. Het was volgens Baldwin nog t,e vroeg om tc zeggen wat er uit. dc Duitsehe voorstellen zou voortkomen, maar de regeering had er dit al wél duidelijk uit begrepen, dat Duitsch land afzag van het voornemen, om zijn gren zen in West-Europa te wijzigen, In Oost- Europa heelt het een grooten stap in de richting van den vrede gedaan door te ver klaren, dat' het afzag van ieder vooruitzicht op wijzigingen door middel van militair ge weld. Het standpunt der regeering was, daf het er voor haar r)ict toe deed hoeveel staten deel uitmaakten van het pact, als dit' maar beantwoordde aan de door Chamberlain ge stelde voorwaarden. Ten slotte deelde Baldwin mede, dat de regeering aan de Dominions had gevraagd toe te staan dat hun vertegenwoordigers ter Assemblée van September in Genève, vóór i de vergadering naar Londen zou komen om I hen in staat te stellen teneinde vereenigd I ter Assemblée van den Volkenbond te ver schijnen. De meeste bladen der oppositie wijzen er op dat (fthambeHain er in zijn gisteren ge houden rede niet in geslaagd is de meening tc weerleggen, dat hij feitelijk geen eigen politiek volgt. De „Manchester Guardian" zegt dat de minister van buitenlandsche zaken wel de positieve pdlliiek van anderen heeft bestreden, doch dat hij daar tegen over niets anders kon plaatsen dan een voorstel, dat niet van hemzelf, maar van Duitschland afkomstig was. Veel opzien werd gewekt door de rede van Lloyd George, die zóó ver ging dat Chamberlain hein moest onderbreken om er den nadruk op te leggen, dat hij niet ken instemmen met hetgeen Lloyd George over Polen en over de andere geallieerden had gezegd. MacDonald ging nog verder en'zejde dat hij nog nooit een zóó krasse kritiek op de verschillende vredesverdragen had gehoord als thans van Lloyd George, den man, die aan hettotstandkomen van die verdragen heeft medegewerkt en die als de voornaamste „spiritus rector" moet worden beschouwd. Ook in liberale kringen is men over de. onverwachte rede van Lloyd George slecht te spreken. De „Manchester Guardian" zegt, dat een deel der liberale partij van oordeel is, dat Lloyd George zich aan een vérgaande indiscretie tegenover Polen heeft schuldig gemaakt, terwijl anderen meenen dat zijn rede tenminste dit voordeel had, dat men nu in Frankrijk weet, dat iedere andere Britsche minister van buitenlandsche zaken voor Frankrijk minder gewenscht zou zijn dan Chamberlain. Alleen het officieele libe rale orgaan, dc „Westminster Gazette," verdedigt Lloyd George en betoogt, dat hij alleen de zwakste plek in het Protocol heeft aangewezen door te zeggen dat het Protocol in arbitrage voorziet voor alle ge vallen, behalve juist voor het ééne geval, dat tot oorlog zou kunnen leiden. Gisteren zijn te Essen de vertegenwoordi gers van de Ruhrmijnen bijeengekomen ten einde de onderhandelingen over de reorga nisatie van het kolensyndicaat voort te zet ten. Daar echter Fritz Thyssen niet versche nen was en in een brief bad medegedeeld, dat hij wegbleef omdat de besprekingen in den tegenwoordigen vorm toch geen kans op succes hadden, konden de onderhandelin gen niet worden voortgezet. Men stelde zich in verbinding met Thyssen, die ver klaarde alleen te willen komen indien men dc reorganisatie eerst in „petit comité wenschtc te bespreken. Des middags ver scheen Thyssen in Essen en begonnen de besprekingen in kleinen kring, -die op bet oogenblik nog voortduren, fndieji men het met elkander eens wordt, zullen de onder handelingen met alle mijnen worden voort* gezet. Bij Poitiers is een trein gederailleerd. Ef werden verscheiden personen gedood o.a* Pedebidoux, senator voor de Hooge-Pyru* neeën Een groot aantaj werd gewond Later wordt gemeld, dat er bij het spoof wegongeluk bij Poitiers, waai een trein de railleerde, vijf personen ziin gedood en zeve° gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10