VAN WET EN WETGEVING. MET16D £f1 i LUvt'S Een moord in den wereldoorlog. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede 31ad Donderdag 26 Maart 1925 KERK EN SCHOOL. Prof. Mr. J. H. van Meurs. KUNST EN KENNIS. 8INNENLANDSCH NIEUWS. De wijziging der Drankwet. Een nieuwe toepassing van helium. Nieuwe postzegels van Bolivia. Subsidies aan kunstschilders. LEGER EN VLOOT. RECHTSZAKEN. De pranische geneeswijze. Haagsche' inbrekèrs. Door een vliegwiel gegrepen. Verduistering van steenkool. SPORT EN WEDSTRIJDEN D. H. V. B. Zilver smokkelen. Speelkaarten met valsche stempels. Match GirouxBizot. Een wachter van de „Soerakarta" verdronken. Fricker verliest tegen Cohen. Melk met 77 pCt. watergehalte. Het Hospitaal-kerkschip vastgeloopen. Een duif als kameraadje. Nog een broche verdwenen. Omkooping van een ambtenaar bij de P. T. T. Vrouw te Rotterdam verbrand. ORDE EN ARBEID. Uit het Heer en-confectiebedrijf. Geen ontslag meer op 60-jarigen leeftijd bij de Holl. Sp oor. SCHIETEN. Nat. Competitie. FEUILLETON. DE DRANKWET. r 'Diverse soorten van vergunning, gunningsrecht. Ver- De gewone vergunningen dient men nog te onderscheiden in a, vergunningen voor ge- fa uik ter plaatse verkoop; b vergunning voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoóp. Zooals de lezer begrijpen zal, is de sub a ver melde vergunning voor herbergen en café's, de sub b vermelde gewoonlijk genaamd slijtvergunning is voor drankwinkels. De hier vermelde splitsing geldt echter niet voor alle gemeenten. Neen, de splitsing is slechts van toepassing op die gemeenten die eene bebouwde kom hebben van meer dan 5000 zielen. Welke gemeenten dat zijn, bepalen Gedeputeerde Staten. In de kleinere gemeenten, waar de splitsing niet van toe passing heeft iemand, die eené' gevyone ver gunning heeft, zóówel het recht om te tappen als om te slijten. Zooals wij in ons vorig artikel gezien heb ben, bestaan er naast de gewone vergunnin gen, die wij bereids bespraken, nog loge mentsvergunningen en bijzondere vergun ningen. Een logementsvergunning wordt verleend door Gedeputeerde Staten. Een logements vergunning is gemakkelijk te krijgen. De wet beperkt het aantal logementsvergun ningen niet, zooals de andere vergunningen. Evenmin worden eischen gesteld omtrent de logementen. Het eenige dat men heeft aan te toonen is, dat men aan derden gelegenheid geeft om tegen, betaling te overnachten. En dit is niet zoo moeilijk. Men timmert een -paar primitieve slaapgelegenheden bij en de zaak is in orde. Bovendien hebben logements vergunningen het voordeel, dat daarvan zooals wij straks nader zullen zien geen vergunningsrecht behoeft betaald te worden. Het ligt dan ook voor de hand, dat sinds de inwerkingtreding der drankwet het aan tal logementsvergunningen meer en meer is toegenomen, zelfs in die mate, dat de Re geering gemeend heeft daartegen te moeten optreden. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijziging der Drankwet ingediend, krach tens hetwelk de logementen voortaan aan be paalde bii Kon. Besluit nader bit te wer ken eischejj zullen moeten voldoen om voor een logementsvergunning in aanmer king te komen. In hare memorie van toelichting tot des betreffend wetsontwerp zegt de Regeering o.m., dat de logementsvergunning veelzins wordt misbruikt en benut tot het schenken aan niet-logeergasten, een kwaad, dat in 'verband met de ligging en talrijkheid der |z.g. logementen bezwaarlijk kan worden onderdrukt. 1 Worden de Regeeringsvoorstellen annge- nomen en worden voortaan voor een loge- |mentsvergunning bepaalde eischen gesteld, dan zal niet meer zooals thans voor elke wo ning, welke met vaak moeilijk te ontmas keren schijn voor logeergasten schijnt te zijn ingericht, een logementsvergunning kunnen worden verkregen. De Regeering beoogt blijkens haar ont werp jn <je wet vast te leggen, dat Gede- J puteerde Staten eene logementsvergunhing kunnen weigeren en intrekken wanneer gegronde vrees bestaat voor misbruik. Mis bruik behoeft dus niet bewezen te 2ijn, alleen gegronde vrees daarvoor kan voor Gede puteerde Staten reeds aanleiding geven tot weigering of intrekking der logementsvergun- i ning. Ten slotte nog een enkel woord over de bijzondere vergunning. Vergunning is slechts noodig voor den ver koop van sterken drank in het klein, d.w.z. bij hoeveelheden van ten minste 10 Liter. Vroeger, d.w.z. vóór 1 Januari 1904, was dat anders de verkoop van hoeveelheden van meer dan 2 Liter was toen vrij. Daarom is als overgangsmaatregel be- ipaald, dat hij, die op 1 Januari 1904 handel dreef in sterken drank bij hoeveelheden van ten minste twee Liter, daarmede kan door gaan, mits hij" daartoe vergunning aanvraagt aan Burgemeester en Wethouders. Is het aan tal vergunningen in de betreffende gemeente beneden het maximum, dan wordt hem eene gewone vergunning verleend. ïs het maxi mum bereikt of overschreden, dan krijgt hij een bijzondere vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hoeveel heden van twee tot tien Liter. Dat er houders van bijzondere vergun ningen zijn is slechts een tijdelijke toestand. Want de namen der bijzondere vergunning houders worden vóór de namen van alle an deren geplaatst op de lijst van personen die in aanmerking komen voor een vergunning, zoodra het aantal vergunningen beneden het maximum is gedaald. Als men ten onrechte sterken drank ge bruikt of koopt in een localiteit, waarvoor niet de vereischte vergunning is verleend, kan men zich. nooit op ónwetendheid be roepen. Want boven of ter zijde van de bui tendeur, die toegang geeft tot de inrichting, moet met duidelijke letters te lezen zijn het woord „Vergunning". Bij een slijtvergunning moet bovendien naast of onder het woord vergunningstaan „niet voor verkoop per glas". Bij een Sociëteits - of „voor logement", bij het woord „vergunning" zijn vermeld. Bij een bijzondere vergunning moeten de woorden Verkoop beneden de twee Liter verboden" aan het woord vergunning worden toegevoegd. De vergunninghouder moet vergunnings recht betalen. De aanslag in 't vergunnings recht geschiedt door Burgemeester en Wet houders naar normen vastgelegd in een plaatselijke verordening door den gemeente raad'vast te stellen. Die plaatselijke verorde ning heeft weeer rekening te houden met enkele algemeene bepalingen, die in de Drankwet zijn vastgelegd. Zoo zegt de Drankwet o.a. dat het mini mum vergunningsrecht f 25.per jaar be draagt en dat degene, die in zijn inrichting geen sterken drank verkoopt dan Zaterdag avond zes uur tot 's Maandags 's morgens acht uur, slechts 50 "i, behoeft te betrien van het vergunningsrecht, dat hij zonder deze beperking verschuldigd zoude zijn. In de ge wone café's ten platte lande wordt als regel niet meer. dan f 25.per jaar vergunning*- r cht. betaald. De houder eener bijzond-r' vergunning" betaalt f 75 van het Vergun ningsrecht. dat hij ris houder eèner gewone vergunning verschuldigd zoude zijn." Indien iemand tegen zijn aanslag door B, en W. in het vergunningsrecht bezwaar heeft, kan hij bii den Gemeenteraad recla meeren. De Gemeenteraad beslist daarop in hoogste instantie. Dat is feitelijk niet geheel in den haak, want een onpartijdige beslis sing is zoodoende allerminst verzekerd. In verreweg de meeste Gemeenteraden is de situatie aldus, dat de Gemeenteraad door dik en dun met B. en W. me.degaat, als deze hun beslissing maar eenigszins kunnen mofi- veeren. Wij keuren dit niet af, integendeel wij constateeren alleen het feit. En de ver gunninghouder die zi€h terecht door den aanslag van B. en W. bezwaard acht, zal als regel het pleit verliezen, omdat hij als de zaak in den Gemeenteraad komt tegen B. en W. niet is opgewassen. Het zoude hem ten goede kunnen komen zoo hij b.v. bij een Commissie uit den Raad in de gelegenheid werd gesteld zijn bezwaren toe te lichten, maar gewoonlijk gebeurt dit niet. Daar komt nog wat bij. Zoowel B. en W. als de Raad zijn -Is rechters in eigen zaak dikwijls al te zeer genegen om meer naar de finantieele be langen der Gemeente dan naar de belangen van den vergunninghouder te zien. Daarom ware het zeer gewenscht, dat i'n de Drank wet eene bepaling wordt opgenomen, krach tens welke de vergunning houder in beroep kon komen bij een meer onpartijdig college b.v. Gedeputeerde Staten. recht van overdracht van éen vergunning met name ook aan rechtspersonen. Dat alle vergunningen aan rechtspersonen toeko mend met 1 Jan. 1930 moeten afloopen ligt huns inziens in de lijn van het geschetste ontwikkelingsproces Dc bepalingen om trent het „wonen" zouden dan moeten ver vallen. Ook zou gebroken moeten worden met de bepaling dat een persoon maar één vergunning kan hebben. Enkele leden opperden nog de vraag ol het niet b<?ter zou zijn de Drankwet af te schaffen en den verkoop van sterken drank in het groot aan ieder toe te staan onder heffing van een zeer hoog vergunningsrecht. GEEN PASPOORT VOOR DE DEEL NEMERS AAN DE LIMBUSGSCHE BEDEVAART NAAR LOURDES. Bij het bestuur der Limburgséhe Bedevaart naar Lourdes (Bogaardestraat 36 Maastricht) is bericht ontvangen, dat voor de deelnemers der Limb. Bedevaart van 110 Juni a.» (welke reis per specialcn Irein wordt ge maakt) geen paspoort noodig is, maar een bewijs van Nederlandschap voldoende is. Dit geldt alleen voor degenen welke zich uiter lijk vóór 1 Mei hebben opgegeven. Bij K. B. is benoemd aan de Rijksuniversi teit te Groningen in de faculteit der rechts geleerdheid, om onderwijs te geven in het 'Rpmeinsch recht en zijn geschiedenis, tot ge woon hoogleeraar mr. J, H, van Meurs, te Bilthoven. De overdracht van vergunningen. Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging van de. Drankwet, vond het streven der Regeering om een einde te maken aan de ernstige misbruiken, waartoe het instituut der logementsvergunningen in de practijk leidt, algemeene instemming. Van verschillende zijden werd intusschen twijfel uitgesproken of de voorgestelde aan vulling der Drankwet wel in staat zal zijn het gewraakte euvel (ontduiking der Drank wet door aar een café den bedrieg.elijken schijn van een logement te geven) voldoen de te bestrijden, Het zal uiterst moeilijk vallen een regeling te treffen, die aan rede lijke eischen voldoet, daar in verschillende gemee'hten zeer afwijkende omstandigheden bestaan en ook de aard der logementen zeer uiteenloopt. Verder, zoo wordt gezegd, bestaat het ge vaar dat zij, die te goeder trouw een loge ment willen oprichten, in menig geval in de gestelde eischen een beletsel zullen onder vinden. Bovendien komt verkoop van sterke drank aan niet-logeergasten niet alleen in schiinlogementen, maar ook in logementen en hotels, die op zichzelf aan redelijke eischen voldoen, menigvuldig .voor. Verscheidene leden meenden dat het verre de voorkeur zou verdienen het. geheele in stituut der logementsvergunningen af te schaffen, terwijl andere opmerkten, dat de bestrijding van overtredingen in zake loge mentsvergunningen aanmerkelijk vergemak- ielijkt zou worden door een verscherping der strafbepaling van art. 50 der Drankwet, in dien zin, dat niet alleen strafbaar wordt gesteld het in het klein verkoopen en het te koop aanbieden van sterkedrank aan anderen dan logeergasten, maar in ruimeren zin het „verstrekken, toedienen, of be schikbaar stellen daarvan." Van zeer ingrijpenden aard nog achtte uren de voorschriften, waarvoor de Regee- ring de praktijk van het verpachten van vergunningen wil tegengaan. Eenige leden konden niet toegeven dat die praktijk onder alle omstandigheden in etrijd met de drankwet moet worden ge acht. terwijl anderen de grondgedachte der Regeering om de pachters van vergunningen te beschermen tegen buitensporige en wil lekeurige eischen van de zijde der vergun ninghouders, wraakten. Buitensporige en willekeurige opdrijving van eischen door vergunninghouders tégen over hun vervangers komt naar hun mee ning geenszins algemeen voor. Bovendien konit hetgeen de Regecring doet feitelijk neer op hei zich partij stellen in een moge lijk belangenconflict tusschen twee perso nen, die beiden de wet hebben overtreden. Bij verschillende leden rees de vraag, oi het niet noodig is aan de vergunningen oen ander rechtskarakter te geven dan thans volgens de drankwet het geval is, door het Helium, het gas, dal door zijn onbrand baarheid zulk een waardevol middel is voor de vulling van luchtschepen blijkt ook eigen schappen te bezitten, die veel van de geva ren wegnemen, waaraan arbeiders jn tunnels en caissons onder de werking van samenge perste lucht blootstaan. Volgens proeven van het Amerikaansche mijnbouwkundig bureau is gebleken, rial he lium, gemengd met zuurstof, een atmosfeer vormt, die in hoedanigheid veel op gewone lucht gelijkt. Het bureau voorspelt, dat deze ontdekking zal leiden tot een aanmerkelijke uitbreiding van de mogelijkheden van arbeid onder den grond en onder water, doordat men de arbeiders onder grooten druk gedu rende langeren tijd kan laten werken. Ter gelegenheid van de inwijding der na tional e vliegschool te Bolivia, is aldaar een serie van zeven luchtpostzegels uitgegeven in dc waarde 10, 15, 25, 50 centavos en 1, 2 en 5 boliviano. De commissie voor de koninklijke subsi dies aan jeugdige kunstschilders, hééft na mens H. M. de Koningin voor dit jaar aan de volgende jeugdige kunstenaars subsidies toegekend: F. Bakker, A. Glansdorp, G. Schuitema, M. J. Bertels A. B. J, Mulder, R, Koning, C, H. J. Pasman en L. C. Veer- Van Amersfoort naar Deventer. Naar de „Msb.verneemt, zal het 5e es kadron, te regiment huzaren tusschen 20 en 28 April ai.s. van Amersfoort naar het garnizoen Deventer worden overgeplaatst. Het eskadron staat onder ritmeester, van Stokhuis. Voorts zijp er twee officieren, 2 opperwachtmeesters,' 2 fourieren en pl.m. 10 qriderofiicieren bij. Een beoefenaar voor den kantonrechter. De kantonrechter te Amsterdam Mr. Hil- termann behandelde Woensdagmiddag de zaak tegen den heer Bqrgman, wonende Prin sengracht 1009, wien ten laste was gelegd dat hij in Mei 1924 in de Hoofdstad zonder toegelaten te zijn lot de uitoefening van de geneeskunst verschillende patiënten genees kundigen raad althans bijstand verleend had. Mr. Hiltermann vroeg bekl. wat zijn beroep was. „Helderziend genezer!" „li hebt geen arts-diploma?" „Neen." „Waarom hebt U de patiëntep in de dag vaarding genoemd behandeld?" „Om hun gezondheid te bevorderen.' „Dus u meende door handoplegging haar gezondheid te bevorderen?" „Ja". „In de dagvaarding werd gezegd dat bekl. een zijner handen op of bij ere plaats van het hart van epn der vrouwelijke patiënten had gelegd en verklaard had. dat zij leed aan bloedarmoede. Een tweede patiënt had bekl. dc hand op haar hals gelegd. Het doel was. zooals de dagvaarding het leuk zegt: om ge- noemde vrouwen wat werkelijKC of ver meende ziekten te génezen De eerste getuige, een ongehuwde onder wijzeres, verklaarde dat zij jaren lang last had gehad van zenuwkrampen in de her senen. Geen dokter kon haar' genezen, niets baatte. Tot zij van Borgman hoorde en hem opzocht. „Hij keek mij aan," zeide zij, „en zegde: U hebt het aan uw lever en uw rechternier. Ik zei: dat kan wel, want daar heb ik pijn." „Dus de beklaagde keek u strak aan?" „Strak!, dat weet ik niet, maar ik moest me van verschillende dingen onthouden. Ook werd mijn höofd gemasseerd.' Ik ben meneer Borgman erg dankbaar, want ik heb haast geen pijn meer. Ik gebruik geen asperine meer en voel me veel beter „De tweede getuige leed aan Keelkanker toen zij bij bekl. kwam. Zij was toen juist geopereerd door bevoegde artsen,, maar bleef sukkelen." „En getuige, hebt u gezegd wat uw klach ten "waren?" „O, dat zag*hij dadelijk." „Legde bekl. zijn band op uw hals." Ja „Hoe lang duurde dat?" „Een paar minuten." De huisdokter verklaarde, aldus get,, na tien dergelijke behandelingen dat' zij gene zen was. Ten slotte kwam nog een ingenieur verkla ren dat bekl. hem jaren geleden genezen! had van een spierverrekking in den rug en dat hij daarvoor hoogst dankbaar was. De ambtenaar van het O. M. requireerde twee maal een boete van 100 wegens over treding van art. 436 W. v. Sir., subs. 15 dagen hechtenis. Mr. Buys die als verdediger optrad, meen de, dat men hier niet met geneeskundige be handelingen te doen had. Beklaagde had zeide hij, de Pranische geneeswijze toege past. Deze methode is meer bekend in het Oosten dan in het Westen. De Prana is de levenskracht, en hier heeft men te doen met het schenken van de Prana, van de levens kracht door een helderziende aan een lijdende. Het is dus geen magnetiseeren. Pleiter wees er op dat bekl. thans werkt onder toezicht- van een arts en zeer beschei den optreedt. Uitspraak over 14 dagen. Vijf jaar geëischt. Dinsdag hebben te 's-Hage terecht ge staan L. Clir. van Kotten, 26 jaar, boekbin der, en J. ten Wolde, 23 jaar, schrijnwer ker, beiden uit Den Haag, recidivisten en gedetineerd wegens vier verschillende in braken. Bekl, bekenden volledig. In den nacht van 26 op 27 Dcc. 1924 hebben zij zich toegang verschaft tot hel perceel Spui 2a aldaar. Oe buitendeur werd met behulp van een valschen sleutel geopend, van een glazen tusschendeur werd vervolgens het glas verbroken en zoo wisten bekl. in het advertentiebureau van den heer S. de\'ries te komen. Uit dit kantoor werden verschil lende geldstukken en postzegels ontvreemd. In den nacht van 30 op 31 Dec. d.o.v. hebben bekl. een luik verwijderd, dat ge plaatst was voor een gebroken ruil van het personeel Toussainlkade 20, in welk perceel een folografiehandel is gevestigd. Door de gebroken ruit zijn zij daarna bet perceel binnengeklommen en hebben daaruit eer. aantal fotografic-benoodigdheden, benevens eenig geld en postzegels ontvreemd. Eenige dagen later, in den nacht van 2 op 3 Januari jl. hebben bekl, ingebroken in het perceel Retiefstraat 5a, waarin een fa briek gevestigd is. Bekl. wisten zich hier toegang te verschaffen door, na eerst een schutting te zijn overgeklommen, een ruit uit te snijden. In dit perceel bestond de buit uit een rijwiel, eenig geld en een paar kistjes sigaren. De vierde inbraak ten slotte had weder- eenige dagen later plaats, nl. in den nacht van 6 op 7 Januari. Thans was het perceel Hoef kade 2k uitgekozen. Na verbreking van 't slot van een poort en uitsnijding van een ruit, werd de toegang tol dit perceel, waar in een magazijn van tweedehandsch goede ren gevestigd is, verkregen Hier werden buij^ gemaakt horloges, colliers, bontman tels en -jassen, reistasschen en een revol ver met patronen. In denzelfden nacht zijn de Ijeklaagden door de politie aangehouden. Een groot aantal getuigen werd gehoord, die de verschillende feiten bevestigden. De officier'van Justitie, mr. Enger, eisch- te, met het oog op den ernst der feiten en de antecedenten van de beklaagden, tegen ieder van hen vijf jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. dan bij het verlaten der school weer at te balen. bedoelde ambtenaien en beambten dus ooi- na het bereiken van den 60-jarigen leeiiijc. in dienst gehouden kunnen word uc Dinsdagmiddag is de arbeider P„ wonende aan het Houtenschepad op de houtzagerij van de firma Jongeneel te Utrecht door een vliegwiel gegrepen en onmiddellijk gedood. j{l,fiijd den dienst moet verlaten. De man wilde een riem weer bevestigen en kwam daardoor met het vliegwiel n aanra king. De ongelukkige ldat een vrouw .met vier kinderen achter. ■P den, tenzi werkkracht, geschiktheid, bekwaamheid of dienstijver van dien aard zijn, dat op hur langeV behoud geen prijs w ordt gesteld. Bij de S. S. heeft altijd de bepaling bei staan, dat het personeel eerst op 65-jarigen Een ontrouwe boekhouder. de politie te Tilburg heeft aangehouden L. v. G„ die zich als boekhouder ten nadeele van zijn patroon, den heer Verbunt. heeft schuldig gemaakt aan verduistering van.- -- steenkolen, ten bedrage van ruim .f3000. 'sen of door net District Leiden met een ver- Hij wordt Ier beschikking der justitie gesteld. District Leiden. Maandagavond 1.1. kwam het bestuur Leiden van den D. H. V St. Pancratius-Patronaal bijeen om te besns Districis- B. in het Aan Commiezen gelukte\het twee Duil- schers uit Herzogenrath op heeterdaad te be irappen bij een poging om 1 kist roet zilver tafelgerei naar Haanrade, gem. Kerkrade, over te smokkelen. Het is beslag genomen zilver heeft een waarde van ruim 1200 gul den. Tegen borgstelling zijn de Duitschers in vrijheid gesteld. Verschillende keeren was te Amsterdam reeds bij de politie aldaar de klacht geko men, dat in café's speelkaarten werden ge bruikt, welke valsche stempels vertoonden Op 't oog geleek het alsof de stempels er vanwege het rijk waren opgedrukt', doch bij nadere beschouwing was de figuur met roode inkt nagemaakt. Getracht Werd de bron op te sporen en op een gegeven oogenblik dacht men, dat men daarin geslaagd was. Men bemerkte namelijk bij eeu caféhouder eenige ver- j valschte kaarten. Bij onderzoek bleek, dat hij ze gekocht had bij een boekhandelaar in de Hoofdstad, doch ook deze was, zooals uitkwam, te goeder trouw. Hij had ze van iemand gekocht, die hem een bijzonder voor- tegen woordigend elftal zal worden deelge nomen.aan een te organisecren Districten- dag op 2en Paaschdag. Met algemeene stemmen werd daartoe..be sloten, zoodat ook een Leidsch Districts- eifta! in het veld zal worden gebracht. In verband hiermede.wordt door hel Dis trict Leiden' een algemeene ledenvergade ring gehouden in „Zomerzorg" op Zaterdag 28 Maart a.s. des avonds te half zeven, waartoe worden uitgenoodigd de resp. be sturen en leden der vereenigingen, resso-- teerende onder het District Leiden van "".en D. Id. V. B. Doel is, om door en uit de daar aanwezi gen een elftalcommissie te doen benoemen, welke in opdracht krijgt het Districts-e'fv-.l samen te stellen. Candidaten voor deze elftalcommissie kunnen staande de vergadering worden in gediend. De vereenigingen. welke spelers voor ge noemd elftal wenschen aan te bevelen, wor den verzocht dit schriftelijk te doen voor of op de te houden vergadering bij den secre taris-penningmeester, Alexanderstraat bO, Leiden. Wij rekenen op een groole opkomst an spelers, scheidsrechters en belangstellenden. Tot aller verrassing werd deze match door Giroux. gewonnen met 119. Bizot, de groote slagspeler had na de 5de partij de deelige aanbieding had gedaan. Bij de huis- leiding met 64, doch Giroux slaagde erin zoeking, die men bij den boekhandelaar deed werd een aantal valsch gestempelde spellen in beslag genomen. Naar den koopman wordt nog gezocht. Dc „Soerakarla". die onlangs voor den H. v. H. schipbreuk leed, heeft weder een menschenleven gekost, 's Nachts werd op de „Soerakarta" door een tweetal men- schen de wacht gehouden. Een dezer wach ters, de 29-jarige P. L. Hoffman, wonende le Maassluis, is in den afgelqppcn nacht bij zakkend water overboord gevallen. Hij j werd direct door de eb meegesleept, en is j van de overige partijen nog 7 punten te be halen. Bizot en Giroux zijn na Fabre, Dr. Molimard en Weiss, de sterkste spelers van Frankrijk. Thans zal er een match Fabre Girou^ worden gehouden. Tusschen den Engejschen kampioen Co- hen en den Londenschen speler Fricker heeft naar The Draughts Review vermeldt een match plaats gehad, Fricker daagde Cohen uit en gaf hem een voorgift van één partij. Als zakenman accepteerde Cohen deze uit- daging, temeer waar alle wedstrijden in En- geland om geldprijzen w order verspeeld. Echter gaf Fricker, toen pas de helft der overeengekomen partijen waren gespeeld, Voor het kantongerecht te Maastricht is een zaak behandeld tegen den inélkverkoo- per R.. uit Raar-Meerssen, die melk had verkocht met eén watergehalte van niet minder dan 77 Eiscb: 4 maanden hech tenis. Op den Zuidwal te Helder is het bekende hospitaal-kerkschip „De Hoop" vastgeloopen. Met hoogtij hoopt men met eigen .middelen vlot te komen. Assistentie van sleepbooten werd geweigerd. De heer 13. te Oudesluis die even buiten de kom van het dorp woont, heeft eeu schoolgaand dochtertje, dat op haar weg naar school steeds vergezeld wordt door „haar" duif. De vogel vliegt daarbij steeds eenige meters voor het kind uit; wacht haar dan, zittende op den weg weer af, vliegt dan weer vooruit, lot de school genaderd is. De duit aanvaardt daarna den terugtocht, om haar niet meer teruggekeerd. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. De hoofdinspecteur van de Scheepvaart reikte Woensdagmiddag in het Loodsgcbouw te H. v, H. de. door de Koningin aan de diverse redders toegekende onderscheidin gen, in verband met het redden Van de overlevenden van de „Schelde", uit. Eenigen tijd geleden vermiste een dame, die in een modemagazijn te Amsterdam enkele inkoopen had gedaan een diaman ten broche ter waarde van osgeveer 1800, Het kwam toen niet vast le staan of de dame de broche was ontstolen of wel dat zc deze voor zij in 't magazijn kwam, reeds kwijt was. Thans echter is in hetzelfde magazijn van een andere dame* ook een diamanten broche verdwenen, evenwel niet van zulk een groo te waarde Het vermoeden wordt daardoor wel zekerheid, dat de dames in -het maga zijn de broches zijn kwijt gerapkt. Na de opzienbarende mededeelingen over Kootwijk en de daar gepleegde malversaties zijn dezer dagen, naar'het Vad. verneemt, wederom frauduleuze handelingen ontdekt bij de leveranties van paalhout. Een der iret de 'keuring belaste ambte naren zou jaarlijks groote bedragen hebben aangenomen van de aannemers dezer leve ranties. De justitie heeft de zaak ir. hafiden. Dinsdagavond bemerkte dc 73-jarige we duwe Wvd. WelAndriesse, die in haar keuken, gelegen in een pand aan den Bin nenweg te Rotterdam, met haar voeten op een test met gloeiende kolen zat, plotseling, dat haar rokken in brand stonden. Op haar hulpgeroep snelden de buren toe, die haar de brandende kleuren van het lichaam trokken. Met ernstige brandwonden aan het onderlijf en bcenen is de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij aan de bekomen verwondingen is bezweken. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de sta king in het Heerenconfeetie-bedrijf aldaar, 'geëindigd is. Naar we vernemen, heeft de directie der Ned. Spoorwegen bepaald, dat het personeel van de Holl. Spoor, dat deelgenoot is van het. Pensioenfonds, voortaan niet meer op 60-jarigen leeftijd ontslagen wordt, zoodat I door zijn grooten achterstand op. 3e ronde. Door het niet bekend zijn. van den uitslag der 3e ronde van de vereen. Gen. Joubert is hei niet mogelijk een vergelijking te maken tusschen de standen der 2c en 3e ronde. Wel wat betreft de vereenigingen individueel. In de le klas staande staat thans de Cul. Schietclub met een groote voorsprong (37 p.) op de le plaats. Er zou al iets bijzonders moeten gebeuren, wilde dc beker niet voor de tweede maal achtereen in het bezit van genoemde vereeniging komen. De Culembor- gers schieten reusachtig. De series 9491 999999 spreken genoeg voor zichzelf. Dit gebeurt niet .één keer, dus ook niet bij een gelukkigen dag, maar de resultaten zijn steeds schitterend. Het wordt het volgende jaar oppassen, want bij driemaal achtereen winnen, wordt de beker eigendom. Verder is er in de eerste klas niets bijzonders en hebben geen al te belangrijke verschuivingen plaats gehad. Ook in de tweede klas staande gaat de Culemb. Schletclub met haar 2e vijital aan. hei hoofd ook mei een flink verschil, n.l. 12 punten. Thans staat op de tweede plaats Graaf Floris 1 uit Vogelenzang met 17 p. voor op no. 3. Deze vereeniging heeft zich langzaam maar zeker hooger opgewerkt, 't Is voor de nog jonge vereeniging een mooi succes voor al waar zij het sterke Bloemend. Comm. II naar de 3e plaats hebben doen verhuizen. Op de 4e plaats staat nu Lisse I met slechts 1 punt verschil met no. 3. Nog 'n ge- ,j lukkige laatste serie en er bestaat een mooie ij kans op het bezetten van de derde plaats. Ook deze vereeniging is met rasse schreden, vooruitgegaan en rtïaakt een zeer goed fi guur. Het niet opschieten van. Gen. Joubert II, III, IV en V maakt ook in deze klasse het overzicht moeilijk. In de 2e klas knielend heeft de Egmond I zich op de tweede plaats gehandhaafd en moest de Egmond II zich met de laatste plaats tevreden stellen. De stand is als volgt: le klas staande: 1. Cul. Schietclub 1458 p (gem. 97.2) 2. Bloem. Contmando 1421 p.; 3. Si. Hubertus 1404 p.: 4. Merwede 1397 p. 5. V. V. en K. 1389 p.; 6 Gen. v. Mcrlen 1367 p.; 7. Claudius Civilus 1349 p.; 8, Gen. Joubert, niet afgeschoten. 2c klas staande: 1. Cul. Schietclub II 1385 p.; 2 Graaf Floris I 1373 p.; 3. Bloem. Comm. li 1356 p.; 4. I.isse I 1355 p.; 5. St. Hubertus TI 1353 p.: 6. Gen. v, Merlen II 1325 p.; 7. Gen. de Wet I 1310. p.; 8. Gr. Floris II 1280 p.; 9. Lisse II 1246 p. Gen. Joubert 2, 3, 4 en 5, niet afgeschoten. Ie klas knielend: 1. J. v. Grijmes 1452. p.; 2. Eug, v. Nassau 1441 p.; 3. Willem 1 el! 1429 p.; 4. Pro Regiha 1423 p.; 5. Ned. en Oranje 1420 p.; 6. Wilhelmina 1402 p. 2e klas knielend.. 1. J. v. Glijmes II 1425 p.; 2. Willem Teil 11 1423 p. 3. V. K. en V. 1407 p.; 4. Eug. van Nassau II 1398 p.: 5. Pro Regina II 1395 p.; 6. Ma.i Bowier 1382 p.; 7. de Egmonden I 1363 p.; 8. Willem Teil III 1345 p.; 9. Prinses Juliana 1341 p. 10. de Egmonden II 1285 p. i 26. Zeer waarschijnlijk zijn de bijzondere eigen schappen van dit kanon, waarover wij na tuurlijk niet kunnen oordeelen, thans niet l?uger meer een geheim voor de Duitsche Üc- ger-autorileilen en deze zullen niet nalaten ze onmiddellijk toe te passen bij den aan maak van eigen artillerie. Dit alles is ernstig genoeg aldus eindig de het artikel maar niet minder ernstig is de vraag: hoe heeft deze ontvreemding plaats gehad? De teekeningen moeten uit het Ministerie van Oorlog ontvreemd zijn, ofwel gecopieerd door iemand, die zé onder zijn bereik kon krijgen hetgeen een an dere manier van stelen is. en daarna in han den gespeeld zijn van Duitschland. Aan de karakteristieke kort-bondige wijze van uitdrukking, bemerkte Max, dat het ar tikel geschreven was door den directeur zelf ofschoon het weinig of niets meer bevatte dan de kern van het onderbond, hetwelk eenige uren geleden tusschen hen beiden ge voerd was, scheen het onderwerp in be langrijkheid te Winnen, nu het daar zwart op ,wit gedrukt stond. Hoe had de ontvreemding "plaats gehad? Wie was de verrader? Behoorde hij tot het tegy? Of was de diefstal begaan door een of anderen vreemdeling, door een handigen en sluwen spion? Dit laatste zal wel het ge val zijn, dacht Max, want evenals de meests Engelschen koesterde hij niet den minsten twijfel' aan de behendigheid. stoutmoedig heid en sluwheid en boven alles aan het. stic- i ces van de Duitsche spionnen over de ge heele wereld. Van den anderen kant was hei mogelijk, dat de verrader tot het leger be hoorde, dat hij hoe ongelooflijk het ook schijnen mocht een Engelschman was. Terwijl hij zich kleedde en onder het ont bijt dacht Max over deze vragen na, en zij hielden zijn geest nog bezig, toen hij bij het arsenaal Miss Peggy Willoughby ontmoette, doch hij vergat ze, zoo'dra hij baar zag er jzijn geest werd voor een oogenblik een op- beschreven bladzijde, of liever: een gevoe lige plaat, waarop niets werd afgedrukl dan de meest levendige impressie van haar per soonlijkheid. Peggy maakte telkens bij haar verschijnen zulk een indruk op niet weinig bewonderaars. Zij was op dien morgen ongetwijfeld een stralende verschijning. Zij droeg een langen mantel van zwart bont, fijne leeren schoe nen met lakneuzen en een grooten zwarten hoed met goudgarneersel die heur mooie haar en de frissche kleuf harer wangen op het voordeeligst liet uitkomen. En er .zweef de zulk een opwgekkende sfeér van gezond heid en. levenslustigheid om haar heen! Het was een lust Aaar te zien behalve mis schien voor jaloersche vriendinnen of ken nissen. Er lag misschien een zekere oeschrooma- heid in haar begroeting, toen zij Max de hand drukte, doch hij bemerkte dit niet'; hij was één en al vereering en dit kon men hein op dit oogenblik duidelijk aan zien. Zij had geen vrouw moeten zijn om het niet te 'oe- merken; zij ontwaarde het met voldoening en zeide het in het diepst harer zie! tot zich zelve, aat het haar toch wel mogelijk zou zijn hem lief te hebben. 7-jj gingen van het arsenaal weg en staken over naar Buckingham Gate, passeerden het paleis en wandelden verder naar Constitu tion Hill en naar Flyde Park Corner. In 'net begin spraken zij over allerlei dingen, maar toen zij de straten en het Buckinham-paleis achter zich hadden, bracht Peggy het ge sprek op hetgeen in de ochtendbladen ge meld was geworden over Sylvia Chasé; het bleek nu duidelijk, dat zij eenigszins ontsteld was over hetgeen zij bad gelezen, en dat zi. niet wist, wat van haar voormalige school vriendin te denken. Vermoedelijk daarom vroeg zij aan Max niet naar hetgeen waarover hij haar in het bijzonder wenschte te spreken. Maar had hij niet gezegd, dat het in zekeren zin ver band hield met Sylvia Chase? Zij was dw. ook nieuwsgierig en zelfs'brandend van ver langen om het te hooren. Daar moest wel een bijzondere reden bestaan, waarom hij haar wenschte te ontmoeten: zij bemerkte-, dat hij er.niet onmiddellijk mede voor den dag kwam, en zij liet hel aan hem over te beginnen, zoodra hij daartoe gereed was. Daarenboven had hetgeen, zij in de kranten had gelezen, haar -zeer geschokt. „Ik begrijp niet," zeide zij op onvasten, aarzelenden toon, „hoe Sylvia zooveel geld verdiende het is erg vreemd. Ik heb er mij suf op gepeinsd, Max, totdat ik er ten slotte hoofdpijn vati kreeg. Ik begrijp er niets van." „ik ook niet," zeide Max; „het gaat boven mijn verstand." „Zij kreeg de 50 sovereigns bij het begin van elke maand natuurlijk van iemand; het lijkt wel alsof het een geregelde afbetaling was voor iets, dat zij voor dien onbekenden persoon deed of gedaan had." merkte Peggy in gedachten op. „Maar terwijl deze stortingen te haren bate werdén gedaan in elk geval .geduren de de periode, dat zij elke maand 50 sove reigns bij de Mayfair-bank op haar crediL liet boeken schijnt ze niets anders le heb ben' verricht dan literairen arbeid," zeide Max. „Er bestaal niet de minste aanwijzing voor, dat zij sinds haar terugkeer naar Enge land iets anders gedaan heeft."' „Misschien heeft zij voor dat geld iets ge daan, terwijl zij nog in Duitschland was," zeide Peggy „ik heb dat idee of iets der gelijks al vroeger gehad, Max. Maar als dat waar is, waarom dan die geheimzinnigheid? Hoe kwam Villiers Chase er toe te denken, dat het jaargeld was? En dan zóóveel! Wat zij daarvoor deed of gedaan had, moet wel iets van groote betèekems zijn geweest, Hoe meer men cr over denkt, hoe meer men van de wijs raakt. Wat denkt de politie er nu van? En .wal meent uw vriend, de inspecteur van Scotland Yard?" „Hij tast evenzeer in het duister als ieder ander," antwoordde Max. „Ik ben bang, dat de politieman niet veel hoop meer heeit op succes, want al zijn nasporingen zijn tot dus verre tevergéefsch gebleken, hij denkt er n;j-, tuur'lijk niet aan het onderzoek op te geven doch hoopvol gestemd is hij niet." „En gij zelf?" vroeg Peggy. „O, ik geef het niet op, Peggy, daar kunt ge zeker van zijn," zeide Max. ,.Gc zult succes hebben," voorspelde Peg gy; gij -. gij zijt zoo scherpzinnig en handig, dal zegt iedereen." „Gij weet, Peggy, hoc vurig ik wensch te slagen," zeide Max op ernstigen toon. „Ge kunt toch niet denken, dat ik vergeten ben, wat ik u beloofd heb en onder welke om standigheden. Peggy, daar is niets.ter we reld, dat ik niet gaarne en met trots zou ondernemen om uwentwille indien het in mijn macht stond. O, dat weet gij heel goed!" riep hij uit, terwijl zijn stem plotseling beefde. Doch hij was zich zelf weer aanstonds meester, terwijl hij voortging: „Dat brengt mij op hetgeen ik u wenschte te zeggen, Peggy." Even plotseling als Max, toen hij Peggy ontmoette, de gestolen kanon-teekeningen had vergeten, even plotseling had zij. toen Max tot haar sprak, het geheim van Sylvia Chase vergeten; het deed haar weldadig aan zijn ontroering te bespeuren en het sidderen zijner stem le hooren. „Ja, Max," zeide zij, terwijl hij even op hield en haar aankeek; zij sprak op gedemp- ten loon en met* dc oogen neergeslagen. „Gisteravond," zei hij, „liet mijnheer Beau mont, onze directeur, mij roepen 'en verzocht mij me elk oogenblik gereed te houden om naar Duitschland te vertrekken." „O, Max," zeide zij, hem vreemd aanzien de, „waarom?" Max vertelde haar wat de directeur had gezegd over de toenemende spanning tus schen Grool-Britannië en Duitschland en ge vaagde van den diefstal der teekeningen voor het nieuwe kanon. „Ik heb het in uw krant gelezen, Max," zeide Peggy, „en ik herinner mij, dat kapi tein Hollander cr ons eenige dagen geleden over gesproken heeft. Vader is er heelemaul over in de war. Zou jc denker, dat je wer kelijk naar Duitschland moet, Max?" „FIcel waarschijnlijk wel in elk geval kon ik bemerken, dat Beaumont er zoo over denkt. En ik houd me ervoor gereed. Ik heb mijn knecht order gegeven om mijn koffer te pakken. Maar misschien dat ik ten laatste toch nog niet ga. En zoolang ik hier blijf, zal ik voortgaan te werken aan de taak, die ge mij hebt opgelegd, Peggy." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5