IN EN OM HAARLEM. STADSNIEUWS. m ■I i pp NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Donderdag 26 Maart 1925 Uit den Gemeenteraad. Agenda 27 Maart Een mooie collectie Aronskelken op de tijdelijke tentoonstelling, die hedenmorgen geopend werd. Pater W. Jonckbloedt C.S.S.R. Een nieuwe ridder van den Nederlandschen Leeuw. Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot." Nederl. Banketbakkersvereeniging. English Association. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Jubileum. Jèugdconcerten. Het kamerlid Loerakker. Voor de slachtoffers van den Bfand te Zandvoort. Hendrik Andriessen Peltenburg. De heer H. J. MEIJER, die eerst daags zijn zilveren jubileum viert iu dienst der N. Z. H. T. M. Hij is thans chef der werkplaats. De a. s. jubilaris is een zeer geziene persoonlijkheid en een humaan chef Keuring voor den dienstplicht. 1 J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Gevonden dieren en voorwerpen. Met moeite ontkwam de Gemeenteraad gisteren aan een avondzitting en het scheen wel dat ook de voorzitter reeds een andere bestemming aan zijn avonduren had gege ven. want gelegenheid om de zitting te ver dagen heeft hij genoeg gehad. Tot twee-, driemaal toe werd een voorstel gedaan. Ten slotte ging de Raad, om kwart voor zeven uiteen. De agenda was toen afgehandeld, zij het met opoffering van de rondvraag, die, naar we van terzijde vernamen, interessant, warm en langdurig had kunnen worden. Maar het was welletjes geweest. Toch ver toonde de agenda slechts een tweetal pun ten, die uitvoeriger debat lieten verwach ten: de ontwerp-verordening regelende het georganiseerd overleg en het reent van erf- acht op den grond van hel Brongebouw, fan deze twee ging het laatste nog zon der hoofdelijke stemming onder den hamer door, zoodat de Raadsleden den heclen middag bijna zijn zoet gehouden met de debatten ovc het Georganiseerd Overleg voor de ambtenaren en werklieden in dienst van de gemeente Haarlem. Het betrof hier een verderen uitbouw van het in 1918 ingestelde Georganiseerd Over leg, dat een instituut blijkt te zijn, waarin groeikracht zit en dat zich niet laat binden aan den eersten vorm, waarin het werd ge goten. Of was wellicht die eerste opzet te aarzelend? Zoo dit het geval was, dan lag dit zeer waarschijnlijk aan de tijdsomstan digheden in 1918 en aan het feit, dat wij op sociaal-economisch terrein in een vlug tempo blijken tc leven. Aanvankelijk diende het Georganiseerd Overleg om advies tc geven aan ,B. en W. en den gemeenteraad over de algemeenc en bijzondere arbeidsvoorwaarden van het per soneel ir gemeentedienst. In 1922 werd het Overleg uitgebreid met het geven van ad viezen over technische en administratieve bedrijtsaangelcgenhcden, In 1923 werd be sloten dat in het Overleg ook een vertegen woordiging van den Raad zou plaats ne men, waarroe een commissie van vijf raads leden werd benoemd en dat alle arbeids voorwaarden (algemeenc en bijzondere) in het Overleg zouden besproken worden. Intusschen droegen de besluiten van het Georganiseerd Overleg nog steeds het ka rakter van adviezen, waaraan door B. en W en den Raad meerdere of mindere, maar in elk geva! slechts adviseerende, waarde werd toegekend. Gisteren nu werd in hoofd zaak aan den Raad voorgelegd de beslissing over de vraag of de uitspraken in de Com missie van Overleg een beide partijen Overheid en Personeel bindend karakter moeten dragen. In zekeren zin was deze vraag de logi sche consequentie van het vroegere raads besluit, waarbij vijf raadsleden, vertegen woordigers dus van den Raad, werden aan gewezen om met het personeel in het Geor ganiseerd Over'eg tot overeenstemming te komen. De vraag was of, indien het overleg tusschen vertegenwoordigers van het ge meentebestuur en het personeel, tot over eenstemming had geleid, deze uitspraak ook voor den Raad of voor B. en W. bindend zou zijn. Het college van B. en W. huldigde de algemeen gangbare opvatting dat in het raam van ons staats- en gemeenterecht zulk een uitspraak voor den Raad nooit een formeel bindend besluit kan zijn Im mers de beer Heerkens Thijssen zette het nog eens duidelijk uiteen de Gemeente wet kent aan het hoofd der Gemeepte slechts den gemeenteraad en duldt daar naast niet nog een ander lichaam in dit geval hei Georganiseerd Overleg dat bin dende besluiten neemt. Maar B. en W. wa ren van meening, dat aan de uitspraken van het Georganiseerd Overleg wel een beide partijen gemeentebestuur en personeel moreel bindend karakter moest worden toegekend, indien in het Georganiseerd Overleg tot volkomen overeenstemming tusschen partijen (overheid en personeel) was geraakt. Resuraeeren wij de debatten nu van giste renmiddag dan liepen die in hoofdzaak over de vraag welke bctcekenis moest worden gehecht aan de woorden: moreel bindend. Daarnaast zette dc heer Klein een wel sprekend betoog op ter verdediging van een door hem ingediende motie, die ten doel had te voorkomen dat als de meening en uitspraak van het G. O iets aan den Raad werd voorgelegd dat inderdaad dc meening van het G. O. niet is. In het G. O. toch komen door de daarin vertegenwoor digde personeels-organisaties heel dikwijls nitecnIoopcr.de levensbeschouwingen naar voren en nu is het mogelijk dat één orga nisatie, waarin veel gcmcentepersoneel is georganiseerd, door haar getalsterkte alle andere „denkrichtingen'' overstemt. Als uitspraak van het G. O. zou aan den Raad worden aangeboden een meening. die slechts één groep bevredigt, terwijl alle andere groepen daar niet mede accoord gaan De heer Klein stelde daarom voor in het G. O niet te stemmen naar de getalsterkte der organisatie, maar per organisatie Een o.i. zeer juiste onderscheiding, waardoor de zuiverheid der uitspraak tiieer gewaarborgd zou zijn. Dc heer Rcinalda, voorzitter van het G. O., kwam den heer Klein tegemoet. Op de eerste plaats dient er zooveel overleg m het G. O. te worden gepleegd, dat dc uitspraak de resultante is van de hotsing der meeningen, een resultante, waar allen zich mede kunnen vereenigingen. Maar mocht in een bijzonder (in den regel prin cipieel) geval ais b.v. kindertoeslag zulk een eenstemmigheid niet worden bereikt, dan zal den Raad van de meening der minder heid kennis worden gegeven. De heer Klein was door deZe toezegging van den heer Rcinalda terecht bevredigd. Intusschen liep het debat, zooals gezegd, in hoofdzaak over de bcteekenis van de woorden: moreel-bindend. En B, en \V. wa ren er zelf, door hun toelichting op het voorstel, wel de oorzaak van dat deze Woorden verkeerd, althans niet zooals B. en W. dat bedoelden, werden begrepen. Er wa ren raadsleden, zooals dc heer Adrian, die meenden dat moreel bindend ongeveer de zelfde kracht had als formeel bindend en inderdaad is deze meening onder „goede mannen", zooals de term luidt, de gangbare. Iemand, die moreel gebonden is, hecht voor zijn geweten daaraan dezelfde kracht 'als iemand, die formeel gebonden is. Het scherpst werd de kwestie opgesteld door den heer Wolzak, die in een goed be toog, een motie verdedigde om aan de uit spraak van het G. O. haar adviseerend ka rakter te laten. Ten onrechte o.i. werd die motie een zeer reactionair karakter toege kend. want zóó reactionair bedoelde dc heer Wolzak en zeker de tweede ondertee kenaar van de motie, de heer Castricum, het niet. Het bezwaar van den heer Wol zak gold alleen het gewicht van het mo reel bindende karakter,, dat ook voor hem bijna evenveel beteckent als formeel gebonden zijn. Voof den heer Castricum was de kern zijner bezwaren nog meer het feit.' dal de raadsleden die in het G. O. zitting hebben, zich zouden moeten binden en dus m de Raadszitting de voorstellen van het G, 0.„ waaraan wij hadden mede* gewerkt, zouden moeten verdedigen. Men ziet, het ging om de beteekenis van de moreele verbintenis. Al deze bezwaren werden uit den weg geruimd (dc heer Wol zak lifet zich intusschen niet overtuigen) door de verklaring van den heer Reinalda, die mededeelde dat de Raad zich natuur lijk niet in alle gevallen moreel gebonden behoeft te beschouwen en dat het natuur lijk b.V. in principieele gevallen zeer wel denkbaar is, dat de Raad zegt: dit óf dat besluit van bet G. O. gaat mij te ver; hier neem ik de vrijheid mij zelf niét moreel gebonden te achten. Met 'deze opvatting kon ook dc heer Adrian zich vereenigen. Wij kunnen met nalaten hieraan als onze meening toe te voegen, dat daarmede heel veel van de beteekenis der toelichting op het voorstel van B. en W. werd weggeno men. Althans meenen wij, dat het hun, die de toelichting van B. en W. niet hadden begrepen, zooals de heer Rcinalda die na der toelichtte, niet euvel was tc duiden. Dc practijk zal moeten uitwijzen welke winst het G. O. nu heeft te boeken, want alles zal voor een goed deel afhangen van de uitwerking. Voor kleine zaken zal de Raad zich allicht gebonden achten, maar hoe licht zal een of ander. Raadslid den tijd gekomen achten om het gemeente belang afwegende tégen zijn moreele plicht de uitspraak van het G. O. te eerbiedigen de 'vrijheid te nemen zich niet meer mo reel verplicht te achten? Het blijft een wankele oplossing en het instituut van het G. O. zal wel blijven hinken, zoolang haar beteekenis niet wettelijk is geregeld en zoolang het njoet gepast worden in het keurslijf van de Gemeentewet. Het is in tusschen nog een groeiend instituut. W mogen van het debat nog wel vermelden een 'knap pleidooi van wethouder Brucb ter bestrijding van de opvatting van zijn partij genoot Wolzak, een heldere uiteenzetting van den heer Heerkens Thijssen, evenzeer ter verdediging van het standpunt van B. en W een goede rede van den heer Joosten en een vraag ad rem van den heer heer Keesen over het doen uitkomen der meening var. de minderheid in het G. O. Hiermede hebben wij welden hoofdschotel van het ra-idsmenu opgedischt. De heer Pe per had nog gezorgd voor een extra mous seerend wijntje door den raad »en halfuurtje bezig te houaen over de wijze waarop tegen woordig stadspatiënten worden geholpen, maar de Raad vond het drankje wat duf van -maak en wenschtc een motie-Peper zelfs niet in behandeling te nemen, waarbij het kriebelige gevoel der S. D, A. P. lichte lijk belachelijk naar voren kwam, toen ze één voor één even den kiezers en kiezeres- f.en wilden verkondigen waarom zij dc mo tie niet steunden. Dc voorzitter vond het. terecht, onnoodig dat raadsleden ock al gaan vertellen waarom zij een motie niet onder steunen. De bouw van de openbare school aan de Karolingenstraat gaf den heer Miezérus de opmerking ir. den mond dat bet een duur j beestje is en dat bet, gezien dc nieuwe hy- I zondert .•Scholen wel wat goedkooper kan Be heer Visser vroeg of in Haarlem nu voortaan niets anders meer te zien zal krij gen bij nieuwe bouwwerken dan modernc bouwsels.' die hij niet mooi vindt en ooü niet nieuw noemde. De Raad nam nog een besluit om door overleg tot overeenstemming tc komen met de eigenaren der gronden aan de Leidsche Vaart, die onteigend kunnen worden ten bate van den woningbouw. Tentoonstellingsterrein Heemstede. Interna tionale Voorjaarsbloemententoonstclling. Sociëteit „St. Bavo" Haarl. Gemengd Koor 8 uur Smedenpatroons 8 uur Bestuur Vrouwenbond 3 uur Bond van Groote Gezinnen 8 uur R.K. Damclub „Ons Genoegen" 8 uur Rederijkers 8 uur ledenverg. Transportarbeiders 8 uur ledenverg. Metaalbewerkers 8 uur. Tooneelclub Grai. Bond 8 uur. Gem. Concertzaal Laatste Orgelconcert, 8 uur. SCHOTEN Gemeenteraad half 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit - Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge- opend, uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Frau- ciscus Liefdewerk Zoetestraai 11 Eiken Donderdag van 8954 uur KL Arbeidsbeurs voor mannen en jongen* Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 VA van 26en avonds van hall 8— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9—2 en van half 8half 9 jur Arbeidsbeurs voot Vrouwen Bloem, bolstraat 1 Alle werkdagen van v im 1012 unr des middags van 24 uur, en avonds van 8—9 uui behalve Zaterdag- avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters {uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu- feau BI weg 309 Overvcen (dr C Bos) K K. Leeszaal en uitleenbiblioUieek ALG. R.-K PROPAGANDACLUB. Parochie St. Jozei. De parochieele propagandaclub St. Jo zef heeft Dinsdagavond wederom een leden vergadering gehouden, welke goed geslaagd is. Enkele nieuwe leden waren aanwezig. De voorzitter de heer J. Schipper deed in zijn openingswoord een beroep op de leden om welwillend samen te werken. Hij re kende bijzonder op den steun van degenen, die in de propaganda ervaren zijn. Na voor lezing en goedkeuring van de notulen van dc oprichtingsvergadering werd het werk program bespoken, De parochie werd ver deeld in -9 wijken, elk met 1 leider aan het hoofd, die 1 ot meer helpers zal krijgen. Het werk wordt in 3 afdeelingen gesplitst: 1 Huisbezoek, 2. Pers en Propaganda, 3. Kaartsysteem. Voor het huisbezoek wor den voornamelijk heeren-leden aangewe zen. De overigen zullen hel ook doen voor het kaartsysteem, lectuurvcrspreiding en verder administratief werk. De geestelijke dviseur sprak tenslotte nogmaals een op wekking, om mei liefde en ijver aan den arbeid te gaan. Pater W. Jonckbloedt C.S S.R. onze oud stadgenoot, zal 8 April a.s., zijn 12 A -jarig Priesterfeest vieren. Zijn Eeerw. is nu in 't Klooster Kapel in 't Zand te Roermond Daar het bij de Eerw. Paters Redemptoris- ten gewoonten is en 12/^-jarig priesterfeest niet te vieren, zal dit feest in stilte ver loop en. ever 1924 voor, waaruit blek dat het aantal leden 645 bedroeg. De penningmeester bracht hierna verslag uit over het afgeloopen boekjaar. De commissie tot nazien van de boeken van den penningmeester over 1924 bracht een rapport uit. Dc voorzitter bracht dank aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer.. Hierna had de vedkiezing plaats van 6 leden van het Bestuur wegens peri odieke aftreding van de heeren J. F Ba ron van Heeckeren van Waliën, P. Louis, Jhr. J. Th. van Spenglcr, L. P. de Slappe- laar en Jhr. F. Teding van Berkhout Jr De voorzitter stelde voor, de cacature van den heer L. P. de Stoppelaar, die zich niet herkiesbaar stelde niet aan te vullen en 5 leden te kiezen. De aftredende bestuurs leden werden bij acclamatie herbenoemd. Ook de voorzitter, de heer H. M. v. Bem- melen werd bij acclamatie herkozen. Hij dankte de aanwezigen voor het in hem ge stelde vertrouwen. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering de vereeniging, welke in Juli 1925 te Groningen zai worden gehouden, werd gekozen de heer Stoutjesdijk. Van de rondvraag werd door eenige leden gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de verga dering omstreeks half 10 sloot. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, de heer E. H. Krelage voorzitter van dc Alg. Vereen. voor Bloem bollencultuur te Haarlem. Jansstraal 49 Elke» dag geopend vau 10-—12, van e® van 710 unr, he naive de: Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 unr, n.m gezellig samenzijn voor HollandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond. De afdeeling Haarlem en Omstreken van dc Koninklijke Nederlandsche Vereeniging ,Onzc Vloot" hield gisterenavond haar jaar- lijkschc Algemeene Vergadering bij Brink- mann, Groote Markt. De voorzitter, de heer H. M. van Bemrae- len, opende de .vergadering, waarna dc no- len door den secretaris, jhr. O. van Lennep, werden voorgelezen. Dez wrden zondr op- of aanmerking goedgekeurd. De secretaris las hierna het jaarverslag Gisterenavond vergaderde de afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging, in café „Brinkmann", om tc protesteeren le gen het ingediende wetsontwerp „Weelde belasting". De voorzitter, de heer Worst, heette de aanwezigen welkom en zeide, dat het door den korten tijd van voorbereiding niet moge lijk was een spreker te krijgen. Daarom zou den door spr. zelf de feiten medegedeeld worden. Op de eerste plaats was door de vereeni ging contact gezocht met parallelbedrijven, als: gesloten kokzaken, luchrooms, chocola- teriën, grossierdcrijen in chocolade- en sui kerwerken, zaken in kruideniers- en kolo niale waren, comcstibleshandel. fruit- en vischzaken. Spr. zeide, dat sinds 1914, er 20 belastin gen verhoogd of nieuw zijn ingevoerd. Daar bij komen nog de sociale wetten. Er wordt dus onder een zeer zwaren belastingdruk geleefd. Door deze weeldc-bclasting wordt nu voor een deel de druk verlicht, door verlaging van de inkomstenbelasting, verdedigingsbe- lasting II en successierechten en aan den anderen kant wordt deze verlaging tc niet gedaan door de nieuwe belasting, ja, wordt de dtuk nog grooter Bij uivoering van de Weeldebelasting zal alleenin Haarlem, waar toch op een omzet van één millioen gulden gerekend kan worden, een belasting van één too worden geheven. En wat is eigenlijk weelde? Het is toch te gek, dat bijv. dc fijnste bloemen niet onder weelde gerekend worden en koekjes wel. Bij deze belasting gaat de boerenbevol king bijna geheel vrij uil. Hun producten zijn in 't geheel niet belast. De druk komt dus hoofdzakelijk op de stadsmenschen. Verder is de rompslomp door administratie groot. Verschillende boeken en registers zullen moeten worden bijgehouden, op straffe van zware hoeten. En dat alles zonder één cent vergoeding. Wij kunnen deze wet niet aanvaarden. Er heeft zich daarom een comité van ac tie gevormd, om een tegencampagne te voe ren. Hierna werd door verschillende leden nog het woord gevoerd. Na bespreking werd besloten de Midden- standsraad te verzoeken een plaatselijke ac tie te voeren en werd de vergadering geslo ten. Lezing mr. E. R. Adair. Gisteravond trad in de Kroon voor de Englisch Association op de heer E. R. Adair van University College te Londen, met het onderwerp: De zeventiende eeuw en haar (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags. Vrij. dags van 69 uur n.m en Zaterdags van 5914 uur en in het St. Joseph- tebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56'A uur; n.m Dc heer E. Vlug was vandaag 25 jaar in dienst der fa. Martens en Zn., aan de Ged. Oude Gracht. Door den firmant, den heer H. J. Beijl, werd de jubilaris hedenmorgen op het kantoor toegesproken. De heer Geyl roemde hem als een goed werkman, die steeds trouw zijn plicht vervult en overhan digde hem een enveloppe met inhoud. Verder had den jubilaris den geheelen dag vrijaf. 't Zal eigenlijk wel niemand verwonderd hebben, dat het eerste jeugdconcert der H. O. V zulk een succes werd, want de schitterende uitkomsten welke het Residen tieorkest onder leiding van Dr Peter v. An- rooy daarmede had, stonden er borg voor, dat dit nieuwe instituut ook bij Haarlem s jeugd een sympathiek onthaal zou vinden Dat het een succes moest worden, was duidelijk. Een stampvolle, enthousiaste zaal. die de elementaire onderrichtingen over componis ten, composities, samenstelling van orkest, taak en plaats van muziekinstrumenten met aandacht volgde, die gul was in haar ap plaus, dat alles werkte er toe mede Trouwens was dit weer een der vele sym pathieke daden, die de H O V in haar dagboek kan aanteekenen en het initiatief nemen tot de jeugdconcerten was misschien l wel een der laatste enthousiaste daden van den overleden voorzitter, den heer Koolho ven. Wat niet te verwonderen, maar toch eigenlijk wel te betreuren valt, is de be perking „jeugd", die bi) deze concerten ge maakt wordt. Te verwonderen is het niet, want de' be doeling der concerten toch is om de jeug dige concertbezoekers die kennis bij te brep- gen, welke zij noodzakelijk dienen te bezit ten, willen zij in hun later leven met recht kunnen zeggen, dat zij een uitvoering van een Symphonie. een goed concert kunnen genieten. Zonder twijfel is dit een sympathiek stre ven. beteekenis voor de geschiedenis van Enge- land. Mr. Adair beschouwde de geschiedenis uit een ander standpunt dan dit gewoonlijk ge schiedt en legt meer den nadruk op het cul- tureelc. Vóór de pauze werd een overzicht gegeven van de Engelsche wetenschap in de 17e eeuw. Hoewel deze in dit land vorderin gen gemaakt heeft als wellicht in geen ander, wat namen als Francis Bacon, John Locke en bovenal Newton voldoende bewij zen, valt het op, dat in vele andere opzichten Engeland in de 17e eeuw nog uitermate ach terlijk was. Het bijgeloof vierde in die dagen nog hoogtij en heksen-processen waren er niet zeldzaam, terwijl het met de verdraag zaamheid inzake godsdiensige begrippen nog lang niet al te best gesteld was. Na de pauze was de kunst aan de beurt. In de grandioze schilderkunst, zooals wij die kennen, heeft het Engelsche volk nooit uit gemunt, ook niet in de 17e eeuw. Wel was men, in dit opzicht tenminste, groot in het kleine. Nergens heeft het miniatuur-portret zoo goede meesters gekend als in Engeland in de 17e eeuw. De grootste kunstenaars in dit werk waren John Hosking, Hallar en bovenal Cooper. Ook het Engelsche aarde werk kan inet eere genoemd worden naast het beroemde Delftsche. terwijl ook de kunst van glasschilderen zeer hoog stond. In de architectuur beleefde Engeland in die dagen haar hoogsten bloei. Uit dezen tijd I stammen de prachtige paleizen en landhuizen van Jones en vele groote- Engelsche kathe dralen, b.v. de St. Pauls van.Londen. Een kunst, die in haar wezen zeer bescheiden is en daarom in den regel weinig aandacht trekt is dc muntsnijderij. Ook hierin heb ben Engelsche kunstenaars veel schoons ge geven. De aangename, boeiende lezing, die met lichtbeelden verlucht was, werd door de aanwezigen met groote belangstelling ge volgd. De her Proper dankte den spreker voor zijn voordracht, waarin hij zooveel licht heeft doen vallen op het vele schoons dat de geschiedenis van Engeland ons leeren kan. Naar „Dc Tijd" gisteren mededeelde heeft het Tweede Kamerlid Loerakker (R.-K.) het voornemen te kennen gegeven zich te doen schrappenvan hel Politiek Advies. De redactie van het blad teekent hierbij aan: De bedoeling is blijkbaar, dat de heer Loerakker zich onder de alphabetisch ge- rankschikte candidaten zal scharen, om al dus te trachten door de stemming in de kiesvereenigingen een betere plaats op dc groslijst te verkrijgen, dan hem door het ad viseerend college is toegedacht. Dit bericht van „Dc Tijd" was gisteren nog voorbarig, omdat de heer Loerakker gisteren tegenover niemand positief had toegezegd zich van de lijst te laten schrap pen. Thans echter kunnen wij mededeelen dat de heer A. J. Loerakker, op aandrang van buiten hedenmorgen besloten heeft, zich te doen schrappen van het Politiek Advies. Er is een comité gevormd tot be vordering van de candidatuur-Loerakker. Dit zal Zondag a.s, vergaderen. De heer Loer akker zal op de alphabetische lijst worden geplaatst. Hedenavond geeft Hendrik Andriessen zijn derde muzikale lezing (ditmaal over Alphons Diepenbrock) voor „Geloof en W etenschap en de R. R. Volksuniversiteit. Zóózeer heb ber, de vele cursisten, door de bijzondere zorgen van den heer Andriessen, van deze lezingen en de muzikale illustraties genoten, dat zij met voldoening het portret van den cursusleider hier zullen aantieflen, alsmede dat van onze groote zangeres Mia Pelten burg, die hedenavond zoo welwillend, door 't zingen van eenige liederen van Diepenbrock, de verhandeling van den heer Andriessen zal verluchten Vorig bedrag N. N. -149.75 2.50 De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de Keuringsraad voor de inge schrevenen voor den dienstplicht, lichting 1926, dezer gemeente, zitting zal houden te Haarlem, in het gebouw „Den Doelen" aan de Gasthuisstraat No. 32 volgens onderstaan de regeling: Des namiddags 9.15 uur: op Donderdag, 16 April 1925, voor hen, wier namen op het alphabetisch register der lich ting 1926 voorkomen onder de volgnummers 1 tot en niet 17; op Vrijdag, 17 April 1925, als voren dc volgnummers 40 tot en met 66; op Maandag, 20 April 1925, als voren de volgnummers 89 tot en met 115; op Dinsdag, 21 April 1925, als voren de volgnummers 139 lot en met 167; op Woensdag, 22 April 1925, als voren de volgnummers 192 tot en met 217; op Donderdag, 23 April 1925; als voren de volgnummers 239 tol en met 263; op Vrijdag, 24 April 1925, als voren de volgnummers 284308; op Maandag, 27 April 1925, ats voren .Ie volgnummers 331 tot en met 355; op Dinsdag, 28 April 1925, als voren Je volgnummers 376 tot en met 401; op Woensdag, 29 April 1925, als voren de volgnummers 423 lot en met 448; op Maandag, 4 Mei 1925, als voren dc volgnummers 469 tot en met 494; op Woensdag, 6 Mei 1925, als voren de volgnummers 517 tot en met 542; op Donderdag, 7 Mei 1925, als voren de volgnummers 565 tot en met 599; op Vrijdag, 8 Mei 1925, als voren de volgnummers 610 tot en met 634; op Maandag, 11 Mei 1925, als voren de volgnummers 656 tot erf met 682; op Maandag, 11 Mei 1925, als voren de volgnummers 703 tot en met 727; op Woensdag, 13 Mei 1925, als voren de volgnummers 748 tot en met 755; en voor degenen der lichting 1925,. die tijde lijk ongeschikt zijn verklaard; op Vrijdag, 15 Mei 1925, voor afdoening Het concert-bezoek verkrijgt daardoor meer waaide en beteekenis. Maar och, eerlijk gezegd, gelooven we wel, dat er velen, misschien zeer vele grooten. volwassenen zijn, die de H O V dankbaar zouden zijn, indien zij ook van zulk eer on derricht zouden mogen genieten, indien ook hun zulk een gelegenheid werd gegeven, zich het concertbezoek meer bewust te maken, om het te maken tot een recht be grepen genot, waaraan het nu wel eens ont breekt. Hedenavond zal hét tweede succes der jeugdconcerten kunnen geboekt worden, maar verviel het woord „jeugd zou dat een daad zijn, die niet genoeg naar waarde geschat zou kunnen worden Ze zou nog meer sympathie voor onze po pulaire H. O. V. wekken Barometerstand 9 uur v.m.: 761 Vooruit Opgave van: OPTICIENS FABRIKANTEN Medegedeeld dooi het Kon Ned Meteorologisch Instituut te Dc Bildt Naar waarnemingen in den morgen vae 26 Maart Hoogste Barometerstand 769.8 m.M. te Blacksod. Laagste Barometerstand 747.3 m.M te Toulon. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 Maart; Matige, noordoostelijke töl noordwestelij ken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, wel licht een weinig regen of sneeuw, zelfde temperatuur van de zaken, welker - behandeling met is afgeloopen. Des namiddags 1.30 uur» op Donderdag, 16 April 1925. - oor hen. wier namen op het alphabetisch rogistc: Ier lichting 1926 voorkomen onder dc volgnum mers 18 tot en met 39; op Vrijdag, 17 April 1925, als voren dc volgnummers 67 tot en met 88; op Maandag, 20 April 1925, als voren de volgnummers 116 tot en met 138; op Dinsdag, 21 April 1925, als voren dc volgnummers 168 tot en met 191; op Woensdag, 22 April 192b. als voren dc volgnummers 218 tot en met 238; op Donderdag, 23 April 1925. als voren de volgnummers 264 tot cn met 283; op Vrijdag, 24 April 1925, als voren de volgnummers 309 tot en met 330; op Maandag, 27 April 1925, als voren de volgnummers 356 tot en met 375, op Dinsdag, 28 April 1925, als voren de volgnummers 402 tot en met 422; op Woensdag, 29 April 1925, als voren dz volgnummers 449 tot en met 468; op Maandag, 4 Mei 1925, als voicn de volgnummers 495 tot en met 516; op Woensdag, 6 Mei 1925, ais voren de volgnummers 543 tot cn met 564; op Donderdag, 7 Mei 1925, als voren de volgnummers 590 tot en met 609; op Vrijdag, 8 Mei 1925. als voren de volgnummers 635 tot en met 655; op Maandag, 11 Mei 1925, als voren de volgnummers 683 tot en met 702; op Dinsdag, 12 Mei 1925. als voren de volgnummers 728 tot en met 747. Terug te bekomen Politiebureau, Sme destraat, Wetboek E. Borger, Kerkhof straat 25zw., handbeschermer J. Pardoen, Eikenstraat 10, beursje Politiebureau, Sme destraat bal A. v. d. Meij de Bie, KI. Hei ligland 74, ceintuur (leder) H. Akkerman. Z.B. Spaarne 64, idem (zwart) Tenbroek, Patriarchstraat 15, geldstukje T. v d Pip se, Atjehstraat 14, Schoten, handschoen A. v. Velsen, Plein llrood, handschoen (da mes) A. Jansen Byzantiumstraat 29, kou sen (dames) Baas Overtonstraat 1, dolkmes J. Roest, Brouwersplein 489, kinderporte- monnaie C. Koelemeijer, Nieuwe Gracht 32, potlood H. Spee, Kruistochtstraat 4, dasspeld J. Idens, Voorzorgstraat 23, sleu tels Politiebureau Smedestraat, schoen W. Kroonsberg, Doelstraat 10. turven N. Del fos, Aelbertsbergstraat 85. taschje met tin- houd G. ten Dam, Adr. Loosjesstraat 17, idem-kinder- m. i.H. Sandberg, Zwaard- straat 20, kweep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9