Sl Verkeersongevallen. Vrijdag 27 Maart 1925 48ste Jaargang No. 16003 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad De Roomsche „reactie". Agenda 28 Maart Brug aangevaren - melkwagen te water. Gunning. HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN DE INTERNATIONALE BLOEMEN TENTOONSTELLING. DE ARRESTATIE VAN ANARCHISTEN. Hmm De Kiezerslijst. Hierboven nog als extra toto, buiten óns geïllustreerd nummer van giste ren om, een kiekje van onze Prinses Juliana, terwijl zij de tentoonstelling bezichtigt, begeieid door den heer H. J. Voors. J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. DE SCHOOLBOUW TE SCHOTEN. Telegraphiscb Weerbericht. Een aardig oponthoud. Van onze Rechtbank. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Fe. week0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.5S Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT SfflKSI Advertentiên 35 cents per rcgeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. •3» I Alle abonré's op dit blad zijn, in jevolge de verzekerïngsvoorwaarden, f QflHn Levenslange geheele on X tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenvïUvyfU,™ geschiktheid toi werken; UU bij een ongeval met X OCfli dooddoden afloop. I feOu bij verlies van een hand, i jQE bij verlies van een X Cf» bij een breuk van X X #1 een voet of een oog; T St.»?-1" duim of wijsvinger; OU," been of arm; I fU bij verlies van een 1 andere vinger. De belangstelling van „Het Volk" het hoofdorgaan der sociaal-democraten, in het politieke leven der Katholieken is waar lijk ontroerend. Het Amsterdamsche orgaan leeft iedere ontwikkeling iedere gebeurte nis in het Roomsche kamp met schijnbaar nog grooter aandacht mee dan het eigen partijleven, waarvan aan de oogen der roodc redactie nog wel eens het een of an der ontsnapt, wanneer wij ten minste niet de stoute veronderstelling mogen maken, dat die oogen wel eens opzettelijk voor fei len in eigen partij worden toegeknepen. Hoe het zij, in het Roomsche politieke kamp is er niets wat aan de heeren samenstellers van „Het Volk" ontgaat. En het merkwaar digste is, dal zij altijd zonder aarzeling, op den toon van onfeilbare kenners en alwe- ters aangeven, waarom een bepaalde stap in de Katholieke partij gezet wordt, wat daar in verkeerd is, hoe het eigenlijk had moe ten zijn, welke de gevolgen zullen zijn en :oo meer. Dat het den laatsten tijd vooral de actie der Michaelisten was, welke de levendige belangstelling van „Het Volk" gaande hield, behoeft geen betoog. Wij hebben daar al meermalen op gewezen. Men herinnert zich de heete tranen, welke op de Volk-redactie gestort werden, toen St. Michaël zijn ver zet opgaf. Voor ons is dat niets anders dan voordeel, schreef het roode blad toen; im mers dat bezorgt den sociaal-democraten duizenden stemmen meer. Maar toch schrei en wij bittere tranen, want het verdwijnen van St. Michael beteekent afbreuk voor de democratie! Het kost ons altijd eenige moeite om in de oprechtheid van zulke verzuchtingen te gelooven. En eveneens gaat het ons, wan neer wij in „Het Volk" van gisteravond een hoofdartikel lezen over het politiek advies der R.-K. Staatspartij, over de Katholieke lijst- Met een zekerheid als was mgr. Nolens zelf aan het woord, wordt het politiek ad vies ontleed en gekarakteriseerd. Meer nog, wanneer de leider der Roomsche Ka merfractie zijn meening zou zeggen, hij zou met de voorzichtigheid en bescheiden heid aain alle wetenschappelijke en ervaren mannen eigen, zijn oordeel met redenen omkleed hebben en de juistheid van een mogelijk tegengestelde meening reeds bij voorbaai geëerbiedigd hebben. Maar de politieke scribenten van Het Volk hebben geen bescheidenheid noodig. Er bestaat geen andere juiste opvatting dan de hunne; zij weten precies, waarom meneer A. wel en meneer B. niet op het advies is gekomen; waarom C de vierde en D de vijfde plaats is gegeven. Voor die wijsheid hebben zij •immers de twee sleutels welke hun de op lossing geven van alle geheimen: de twee machtwoorden: democratie en reactie. Welnu, de sleutel voor de Roomsche lijst is: reactie, en daarmee werd het geheele advies verklaard. „Het Volk" vergeet echter, dat er ook bij een dusdanige houding van alwetend heid consequentie noodig is, om althans geloofwaardig te schijnen. Zoo schreef b.v. het roode orgaan na „den vrede van Utrecht" voor goed afscheid te nemen van St. Michaël en de „democratische" Room sche beweging, met de verzuchting, dat prof. Veraart en de zijnen in elkaar waren gezakt en voor onafzienbaren tijd een „democrati sche" opleving in de Katholieke partij on mogelijk hadden gemaakt. En nu lezen wij in de beschouwing over het politiek advies, dat, wanneer diezelfde Michaëlisten niet ten hevigste in verzet komèn tegen „deze bru- taal-reactionaire samenstelling der candi- datenlijsten" zij geen knip voor den neus waard zijn. Maar dat klopt immers niet. Wanneer volgens de eerste opvatting van „Het Volk" -.die „democraten" zich met handen en voeten aan „de reactie" hadden overgegeven, dan was er immers nu niets meer voor hen te verwachten? Zoo praat een heftige tong zich altijd voorbij! Trouwens, wanneer wij de feiten naast de beweringen van „Het Volk" leggen, dan wemelt deze Volkcritiek op het politiek advies van onjuistheden. Dat prof. Veraart, de groote man der Michaëlisten een Ka merzetel is toebedeeld, kan het blad natuur, lijk niet betwisten. Maar dat kon ook niet anders, schrijft het blad dan verder, „om dat herhaaldelijk gebleken was, dat de heer Veraart de groote meerderheid der georganiseerde Haagsche Katholieke kie zers achter zich heeft." Dit nu is een grove onjuistheid. „De Residentiebode", die het zeker beter kan weten dan „Het Volk" schreef nog dezer dagen, dat prof. Veraart wel op het advies moest, maar niet op de Haagsche lijst, omdat hij in den Haag geen meerderheid heeft. Dan heet het, dat heel de reeks van Katholieke Kamerleden, welke tegen de Vlootwet gestemd hebben, in het zand moeten bijten. Van de tien te genstemmers komt er één op het advies niet meer voor, terwijl één, een aftredend lid, twee maal als plaatsvervanger is ge steld. Maar de heer Van Schaik staat nu twee op een lijst, die vijf zetels geeft; mr. Bomans heeft zijn plaats al5 No. 1 behou den en ook de andere zes tegenstemmers zijn blijven staan. En men zal ons waar schijnlijk meer gelooven dan „het Volk", vganneer wij op grond van betrouwbare in formaties verzekeren, dat aan de Vlootwet- historie in het adviseerend college zelfs niet m^r is gedacht. Even kostelijk is de „vergissing," die den heer Von Frijtag Drabbe als reactionair een mooie plaats op het advies toebedeelt! Wij hebben er ^'oensdag al op gewezen, dat het groote ambtenarencorps met de zesde plaats van den heer Drabbe op de Gc-ldersche lijst wel niet erg bevredigd zal zijn. Nu komt „Het Volk" die plaats nog als veel te mooi en als een reactionaire daad betwisten; want, weet U, de heer Drabbe heeft in den Am- sterdamschen Raad tegen de melkvoor- dracht van de Miranda gestemd! Zoo zouden wij kunnen doorgaan. Wij zullen echter nog maar op één punt wijzen, waar het blad een schijn van gelijk heeft. Dat is het verzwakken van de positie van den heer Loerakker op het advies. Men weet, dat ook wij dit een fout achten, een werkelijke fout, omdat een redelijker oplos sing op de Noord- of Zuid-Hollandsche lijst mogelijk was geweest Maar dat op een zoo moeilijk advies slechts één werkelijke fout is begaan, is voor ons juist een bewijs van de degelijkheid van dit zware werk. In zijn critiek op die fout ziet „Het Volk" echter dit voorname feit over het hoofd, dat het volgens ons kiesreglement mogelijk is deze en zoo men er meer ziet, ook andere fouten te herstellen. Er is reeds een kiescomité op gericht, dat voor den heer Loerakker een eigen lijst in zal dienen. En wanneer men alle geoorloofde middelen van het regle ment te baat neemt, dan twijfelen wij niet, of de heer Loerakker komt in de Kamer terug als candidaat van de R.-K. Staats partij. Deze mogelijkheid wijst juist op het democratisch karakter van ons kiesregle ment. Zijn de Michaëlisten met de eene vaste plaats van prof. Veraart niet tevre den, zij kunnen veilig, geheel organisato risch, probeeren één of meer van hun man nen op de definitieve lijst te brengen. Dan zal tevens blijken hoe groot eigenlijk hun aanhang in onze partij is. Maar het wijzen op deze democratische bepalingen ligt niet in de lijn van „Het Volk". Met scheeve voorstellingen, met onjuiste mededeelingen, en het verzwijgen van de mogelijkheden, waartoe het democratische kiesreglement der Roomsche Staatspartij gelegenheid biedt, tracht „Het Volk" de massa diets te maken, dat in de Katholieke partij „reactie troef" is. Hebben de heeren er wel eens aan gedacht, dat de samenstelling van dit acj_ vies in groote lijnen de meening vertolkt van de eerste stemming in de Roomsche kiesvereenigingen; en dat een andere sa menstelling slechts aan een kleine minder heid zou behagen? En zou dat dan demo cratisch zijn? Tentoonstellingsterrein Heemstede. Interna tionale VoorjEarsbloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Provinciale Kies kring Velsen 3 uur Zangles 1 uur. Schouwburg Jansweg. Friesche Vereeni- ging „Gijsbert Japicx" 8 uur. Brongebouw Haarlemsche Politie-Muziek- vereeniging 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend. uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89)4 uur T. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 1)4 van 26)4 en 's avonds van half 8— half 9 uur s Zaterdags alleen "an 92 en van half 8—half 9 uur K.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 8—9 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 tbeidsbears voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Overveen (dr C Bos) R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve de; Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleencn van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken Sr. MarthEvereenigicg Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8—10 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende nrddelen voor armen zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk M'iseum. Dacelijks. uitge nomen Zaterdag. Zon- en heestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. IN DE HAARLEMMERMEER. Donderdagnacht omstreeks hali twee is de schipper J. P. Heij uit Amsterdam met z'n motorschuit tegen de brug over de ring vaart aan den Leimuidcrdijk tegenover Lei- muiden gevaren, waardoor een groot ge deelte van de leuning is vernield en ver schillende deelen van de brug zijn verzet. Toen dei-melkrijder v. N„ wonende aan 'en Leimuiderdiik alhier Donderdagmorgen deze brug met zijn melkwagen wilde passee- ren was men met het repareeren reeds be gonnen en omdat er eenige planken van het bruggedek waren opgebroken vond hij 't maar beter, ter voorkoming van on gelukken z'n paard uit te spannen en den met 22 gevulde melkbussen beladen wagen zelf met behulp van anderen over de brug te brengen. Bij het afrijden van de brug kreeg v. N. van den disselboom, welke hij bestuurde een slag tegen z'n lichaam met het gevolg, dat de man in de ringvaart werd geworpen en de zwaarbeladen wagen de brugleuning ver nielde en eveneens geheel in het water te recht kwam. De man werd met moeite uit het water gered. Doordat een groote hoeveelheid melk verloren ging is de schade nogal belangrijk. Motor in de sloot. Woensdag geraakte aan d enVijfhuizer- weg, nabij den IJweg, een motor met bij- span in den tocht. De berijders, twee hee ren uit Amsterdam, kwamen er met een nat pak af Nadat het motorrijwiel door een achttal personen op het droge was gehaald, bleek dat het zooveel geleden had, dat het on mogelijk was hiermede de reis voort te zetten. B. en W. van Haarlembrengen ter ken nis van belanghebbenden, dat „het leveren van schoonmaakartikelen voor gemeente diensten, bedrijven, e.d.", waarvan de open. bare aanbesteding op 16 Maart j.l. heeft plaats gehad, door hen op 23 Maart j.l. is gegund als volgt; Perceel I. aan S. Sanders, Van Musschen- broekstraat no 3 te Amsterdam, voor de som van 1638.25; Perceel II aan C. Wilkes, Oranjeboom- straal 48 te Haarlem, voor de som van 423.80; Prceel III aan Van den Briel en Verster te Eindhoves, voor de som van 313.08. Aan het uitvoerige, geïllustreerd verslag van het bezoek der Koninklijke Familie aan de Bloemententoonstelling te Heemstede, dat wij gisteren in een extra-nummer van de „Nieuwe Haarl. Crt." konden geven, behoe ven wij niet veel meer toe te voegen. Hieronder volgen nog eenige nadere bij zonderheden: Aan H. M. werd een tuil orchideeën aan geboden door Josientje Krelage, aan Prin ses Juliana een tuil roze anjers, door Ma rijke van Doorn. Bij de rondwandeling werden het eerst de wetenschappelijke inzendingen bezocht, waar de heeren Ir van Poeteren, hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen, Ir. Volkersz, directeur van de Rijksbloembollenschool en Dr. E. van Slog- teren, phytopatholoog voor de bloembollen streek Hare Majestei inlichtten omtrent het door hunne Instellingen tentoongestelde. Op het voorterrein, waar zoowel de cro- cussen als de boomen en heestergroepen zeer de aandacht der Koningin trokken, werd een der firmanten van de Kon. Kweekerij Terra Nova te Aalsmeer aan H. M. voorgesteld Voor het hoofdgebouw werd de bekende schrijfster Mej. A. de Leeuw, (Geertruida Carelsen) in' de gelegenheid gesteld de Ko ningin haren dank te betuigen voor de ge- lukwensch die H M. haar op haren tach tigsten verjaardag had doen toekomen. In het gebouw werd de leiding overge nomen door de heeren Jhr. Van Tets, voor zitter, 's Jacob, onder-voorzitter, Mensing, secretaris der Kon. Ned. Maatschappij en den heer J. H. Kauffmann, voorzitter der vaste keuringscommissie voor Tuinbouw en Plant kunde; mevrouw van Tets bood aan H, M. een tuil roode rozen aan en mevrouw Kauff mann een ruiker Oranje rozen aan de Prinses. Bij den rondgang in het hoofdgebouw wer den allereerst bezichtigd de anjelieren van de firma Eerens uit Heemstede, waarna aan H. M. werd voorgesteld de heer G. J. Baardse van de firma D. Baardse Dz„ Aals- raeer. Buitengewone belangstelling toonde H. M. voor de zending bindwerk van bloe menmagazijn Annie Wigman, Haarlem. H. M. stelde mej. Wigman in de gelegen heid toelichting te geven aan prinses Juliana. Vervolgens schonk H. M. bijzondere aan dacht aan de inzending van den heer C. Tbini, Amsterdam, die persoonlijk gelegen heid kreeg de verschillende gestelde vragen te beantwoorden. Bij de inzending van de firma Bier en Ankersmit hadden zich opgesteld de firmant Bier met zijn vrouw, die persoonlijk aan H. M. de noodige inlichtingen verstrekte. Ook de heer A. Koper uit Bennebroek, genoot de hooge onderscheiding aan H. M. te worden voorgesteld. In de galerij onderhield H. M, zich nog met den heer Den Older, uit Leiden, den heer J. H. Spanjaard te Santpoort, de firma van Dort te Heemstede, mej. Hingst, direc trice van de tuinbouwschool voor meisjes Huis te Lande, Rijswijk (Z.-H.) en Hoek, voorzitter van de vereeniging van< oud-leer lingen der tuinbouwcursussen te Haarlem. Bij den uitgang van het hoofdgebouw na men de heeren Krelage,"Roes en Voors het geleide weder over en werd allereerst een blik geworpen in den tuin van den Bond van Bloembollenhandelaren, waar de voor zitter en de secretaris, dc heer A. S. Rij- nierse en Mr. M. van Toulon van der Koog, Hare Majesteit inlichtten. De Koningin nad voorts gelegenheid, een indruk te krijgen van het boschachtige terrein achter het hoofd gebouw gelegen, en bewonderde zeer den aanleg daarvan en de rotstuinen in de nabjj- heid van den vijver. Om den vijver heen- wandelende, werd een oogenblik getoefd bij de inzending van verschillende bolgewassen van den heer Alb. Bos Hzn., van Overveen. en vervolgens bij die van de firma C. G. van Tubergen Jr., waar de oudste firmant dc heer J. M. C. Hoog, de noodige inlichtin gen verstrekte. Teq slotte bewonderde de Koningin nog de zoo bijzonder geslaagde rotspartij van den heer den Ouden te Bos koop, die aan Id. M. werd voorgesteld, waar na het administratiegebouwtje werd be reikt. Hier werd de Koninklijke familie ontvan gen door mevrouw Krelage, die bijgestaan door de jongedames B. en M. Wentholt, dochters van den oud-voorzitter en oud algemeen secretaris-penningmeester der Al- gemeene Vereeni^inj* voor Bloembollen- cultuur, den heer J. H. Wentholt, verver- schingen aanbood. De vorstelijke personen teekenden hier allen het „Gulden Boek" der tentoonstelling en begaven zich, na hier eenigen tijd vertoefd te hebben, weder naar de auto's die hen naar den Haag terug zou den brengen. In verband met de lessen der Prinses mocht het vertrek hel daarvoor vastgestelde uur van half vier, niet over schrijden. Wij konden gisteren in ons extra-nummer ook nog even de juiste lezing geven van een incident, dat de gemoederen van duizenden en duizenden Haarlemmers en Heemsteders in beweging bracht, n.l. de arrestatie van eenige verdachte personen bij het bezoek van de Koninklijke famielie. Het was juist dat eenige personen waren gearresteerd en te midden van pol'tie weggevoerd. Waar er zooveel menschen op de been waren, moest dit aadtal agenten groot zijn. De volksmom maakte er van dat er een aanslag op d' koningin zou zijn gepleegd, revolverschoten zouden op haar gelost zijn; anderen vertel den dat er naar de koningin met steencr was geworpen, en bij nog anderen waren die steenen rotte eieren, enz. enz. Het geval was vrij wat onschuldiger. Het bericht in ons extra-nummer heeft dan ook een totaal kalmeerenden invloed in Haarlem, Heem stede, Schoten en Bloemendaa! uitgeoefend Zooals wij reeds meldden, gold het dc ar restatie van een drietal personen, die zich onregelmatig gedroegen. Niets meer. Het moet ons van het hart, dat de politie waar schijnlijk een gunstiger oogenblik voor de arrestatie had kunnen uitkiezen of ten min ste het transport van de gearresteerden had kunnen doen plaats hebben niet door al die drukte heen. Dat wekte maar onnoodige emotie en had ook wel eens aanleiding tot ordeverstoring kunnen geven. Beter ware wellicht geweest, de gearresteerden eenigen tijd in Heemstede te houden onder bewa king er. ze pas over te brengen naar den politiepost als de groote drukte voorbij was geweest. De lezing der politie. Wij laten hieronder nog volgen de lezing van het geval van den Inspecteur van Politie te Heemstede die er tevens eenige opmer kingen aan vastknoopt, waarvan het wel r.uttig is kennis te nemen. De Inspecteur te Heemstede schrijft ons: Daar mij gebleken is dat den opzichte van een paar arrestatie's, die plaats hadden ge durende het bezoek van Hare Majesteit dc Koningin aan de Int. Bloemententoonstel ling tc Heemstede de fantasie van den volks mond. de feiten reeds weer ver vooruit is, acht ik het niet onnoodig om even de juiste toedracht van dc zaak mede te deelen. Door den heer burgemeester van Heem stede was assistentie verzocht aan den beer commissaris van politie le Haarlem van eenige rechercheurs le einde toezicht te houden op verkeerde elementen, die moch ten trachten de orde te verstoren. Door twee rechercheurs uit Haarlem zijn toen gearresteerd F. O. en G. H„ die ver dacht werden van onnoodig rumoer maken en overgebracht zijn naar het politiebureau. G. H, is later op vrije voeten gesteld, terwijl F. O. nog een vonnis te goed had van 15 boete subs. 5 dagen hechtenis en overge bracht is naar het parket te Haarlem, Bovendien werd gearresteerd J. W. O., die zich op vordering van een inspecteur der re cherche uil Haarlem niet in een bepaalde richting wilde verwijderen en bij zijn aan vankelijk verzet nog de overjas scheurde Het betreft hier dus uitsluitend twee over tredingen van de Algem. Politieverordening te Heemstede. Overigens zijn absoluut" geen onregelmatig heden voorgevallen en is van ergere dingen volstrekt geen sprake. De orde is overal uitstekend gehandhaafd. Jammer is het alleen dat Hare Majesteit bij het bezoek op het terrein en in het hoofd gebouw steeds tusschen een haag van men schen moest dbroloopen, waardoor de mooie perspectieven verloren gingen. Zoo is nu eenmaal het publiek, want indien men even doordacht, zou men toch kunnen en moeten begrijpen, dat Hare Majesteit niet komt om menschen te zien» maar om te genieten van den bloemenpracht. Er staat: de fraaie stand Gerzon; dit moet zijn de fraaie stand Annie Wiegman. In een ander onderschriftje moet de naam Daudeij vervallen. om gedurende een eventueel Koninklijk klenburg. 30. Dantzig. 31. Saksen. 32. Argen- ek. het hoofdgebouw tijdelijk voor het tinië. 33 China. 34, Japan. 35. Nieuw Zee- land. 36. Victoria, 37. Nederland'. uiting van de spontane liefde voor ons Vorstenhuis, ofschoon ik toch gaarne het tentoonstellingbestuur in overweging wil ge ven bezoek publiek te sluiten. Tot zoover de inspecteur van politie. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat toen de auto der Hooge gasten op vertrek ken stond, een der gearresteerden onder het publiek stond nabij het Molentje en riep „honger!" Een agent van. politie maande hem aan kalm te zijn, waarop hij voor zich het recht opeischte: honger! le roepen. De agent gaf hem in overweging te zwij gen, omdat hij anders verwijderd zou wor den. Een ander persoon, waarschijnlijk een afgesproken zaakje trok partij rooi eerstgenoemde. Een en ander leidde tot kib^ beien tusschen politie en schreeuwers en had ten slotte de arrestatie en verwijdering van de herriemakers ten gevolge. That is all! Dat is alles. -V Van 23 Maart af ligt op de secretarie van elke gemeente voor een ieder de kiezerslijst ter inzage, zooals die thans door het gemeen tebestuur opnieuw is vastgesteld. Tot em met den 15den April is elkeen bevoegd, bij het gemeentebestuur verbetering van de lijst aan te vragen op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het is met het oog op de Tweede Kamer verkiezingen, welke dit jaar plaats hebben, gewenscht dat de kiezers en kiezeressen en vooral zij, die meenen voor het eerst in de termen te vallen om het te worden, van deze t gelegenheid tot controle gebruik maken. Men meene niet, dat dit overbodig werk is Bij de uitgebreidheid der lijst zijn allerlei vergissingen mogelijk en menigeen, die te goedertrouw meende kiezer te zijn, heeft toen het te laat was ontdekt dat zijn naam ten onrechte niet op dc lijst voorkwam. Is de kiezerslijst eenmaal vastgesteld, dan is er aan de zaak niets meer te veranderen. Wie er ten onrechte op staat, kan stemmen; wie er ten onrechte niet op staat, verliest voor dit jaar zijn stemrecht. Wie heeft nu het recht op de lijst te staan, wie is kiezer? Om het kiesrecht voor de Tweede Kamer te bezitten, is vereischt, dat men op 1 Fe bruari 1925 Nederlander was en ten minste gedurende de voorafgaande 18 maanden in het rijk of zijn koloniën of bezittingen was gevestigd, terwijl men vóór of op 15 Mei 1925 den 25-jarigen leeftijd moet hebben be reikt. leder kan dus zelf nagaan of hij op de lijst moet voorkomen. De overheid geeft nu ten volle tijd en gelegenheid om na te gaan of er met elk re- kening gehouden is. Wie zijn tijd laat voor bijgaan, heeft later geen recht tot klacht. Men zorge dus nu dat onaangename ver rassingen zich tot Juli niet kunnen voordoen. Men controleere de kiezerslijst en doe het spoedig! Heeft men zelf geen gelegenheid de kie zerslijst te gaan inzien, dat men zich dan vervoege bij het Bestuur der R. K. Kiesver- eeniging, dat zeker bereid gevonden zal worden, voor u de kiezerslijst te controlee ren. n.w. het Bestuur der R. K. Kamer- Centrale Haarlem, J. J. BRINKMAN, Secretaris. VLAGGENVERSIERING HEEMSTEDE. Door de Vereeniging van Vreemdelingen verkeer is in verband met de internationale voorjaarstentoonstelling eene vlaggenversie- ring aangebracht in de Valkenburgerstraat en Molenlaan die algemeen aandacht trekt. Voor de menschen die vrij geregeld hier langs komen rijst de vraag van welke lan den het dundoek is uitgehangen. Eenige aanwijzing daarvoor is niet^ ondienstig daar velen minder bekende vlaggen wapperen. Op de palen zijn kleine nummers aange bracht en wanneer men deze nummers volgt met onderstaand staatje komt men geheel op de hoogte. 1. Amerika. 2. Engelanfd. 3. Finland. 4. Zweden. 5. Noorwegen. 6. Denemarken 7. Duilschland (Keiz.) 8. Dxritschland (Rep.) 9. Canada. 10. België. 11. Frankrijk. 12 Zwitserland. 13. Hongarije. 14. Oostenrijk. 15. Luxemburg. 16. Spanje. 17. Italië. 18. Gelukkig dat we er ook in mogen zien een "Roemenië. 19. Tsjecho-Slowakije. 20. Joego Slavië. 21. Lethland. 22. Lithauen. 23. Esth- land. 24. Polen. 25. Wurtenburg. 26. Beieren. 27. Baden. 28. Waldeck Pyrmonl. 29. Mec- Bsrometerstand 9 uur v.m.: 759. Achteruit. Opgave ran: Een muzikale wandeling. Voor de komst der Koninklijke Familie gisterenmiddag, werd een muzikale wande ling door Heemstede gehouden door Har monie „Crescendo". Vroolijk klonken de tonen en kondigden 't feestelijk bezoek aan. Begeleid door Honderden muziekliefhebbers, te voet, zoowel als per fiets, trok het corps rond, een feestelijke stemming opwekkend. Na het bezoek der Koninklijke familie werd een omgang gehouden door Haarlem. Ook hier was de belangstelling groot. De politie zorgde er voor, dat de muziekmin naars het den muzikanten niet te lastig maakten. De volgende weg werd gevolgd: I uziektent in den Hout, Dreef Plein, Groote Houtstraat, Groote Markt, Smedestraat, Kruisstraat, Kruisweg, Stationsplein, Jans weg, Jansstraat, Riviervischmarkt, Oude Groenmarkt, Warmoesstraat, Anegang, Korte Vecrstraat, Spaarne, naar de Korenbeurs, al waar de optocht ontbonden werd. Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 27 Maart. Hoogste Barometerstand 770.8 m.M. te Akureyri. Laagste Barometerstand 750.1 m.M. te Dresden. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 Maart: Matige tot krachtigen, later afnemende noordoostelijke tot noordelijken wind, be trokken tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. De heer H. G Hoogervorst, bloemist te Hillegom meende gisterenmiddag, toen H. M. de Koningin de Tentoonstelling te Heem stede met een bezoek zou vercercn, een huldebewijs aan H M. aan te bieden in den vorm van een prachtig bouquet lelies, amarilles, witte seringen en groen saam gebonden door een zijden lint. Toen te ruim 2 uur de Koninklijke auto aankwam, wenkte de veldwa- hter Versteeg. De auto hield stil. De lakei zag een 13-jarig DE BANKBILJETTEN-AFFAIRE^ TE KOOG meisie staan, dochtertje van den heer S. I'. j a. d. ZAAN. Smid daar de heer Hoogervorst zelf nog slechts zeer jeugdige kinderen heeft - met (Voortzetting van de zitting.) Naar wij vernemen, is op het adres in zake den schoolbouw, door de Schotensche S. D. A. P.-raadsfractie aan Gcd. Staten gericht, afwijzend beschikt. prachtige bloemen in de hard. Hij opende het portier en H. M. gewaardigde zich met een vriendeliik dankwoord de bloemen te accepteeren Ze groette minzaam en de auto reed verder. De talrijke belangstellenden juichten de geliefde Vorstin luide toe Het was een mooie attentie van den heer Hoogervorst, terwijl de aanvaarding door de Koningin weer eens opnieuw bewijst den grooten een voud en populariteit onzer geliefde Lands vrouwe. Ons mooie extra-nummer van gisteren wordt ontsierd door eenige fouten in de on derschriften der foto's op de voorpagina. Gisterenmiddag werd de zaak tegen Ch. Schnater voortgezel. De getuige Tenthof, die des morgens onwel geworden was, be kende thans dal hij met bekl. was overeen gekomen, valsche bankbiljetten te fabricee- ren. omdat hij daar zen goede broodwinning in zag Bij eventueele ontdekking zou hij, die ge snapt werd, den ander'er niet in betrekken. Get. is zich gaan toeleggen op de lichtdruk en heeft ook cliché's vervaardigd. Na een maand of drie kreeg Tenthof ech ter spijt, had bckl. verlaten en aan den burgemeester een anoiemen brief geschre- ven. v Get. verklaarde dat hij des morgens naast de waarheid gegaan was, omdat hij er spijt over had gehad, dat hij het was, die de zaak aangebracht had. De getuige Schuit, die zelf fotografeerde, was wel eens bij bekl. aan huis geweest, doch had van iets, wat op valsche munterij geleek, in diens huis niets kunnen ontdek ken. Als deskundige trad op de heer A. D. Huijsman, die verklaarde dat alle ingre diënten van bekl. onomstootelijk er op wezen, dat het in bekl. bedoeling moet heb ben gelegen, valsche bankbiljetten te ver vaardigen. Get. toonde verscheidene papie ren, die bedrukt waren met een voor of achterzijde van een bankbiljet van 10. of wel een negatief daarvan. Het papier, waarop deze gedrukt waren, was echter ge heel anders dan dat, waarop de staat de biljetten doet drukken. De Officier concludeerde, dat bekl. zeer zeker talenten niet te ontzeggen zijn. Het is dan ook heel jammer, dat bij zijn talent aangewend heeft tot dingen, die in strijd zijn met de wet. De getuige Tenthoff heeft voldoende aangetoond, dat bij deze experi menten kwaad opzet voorzat. De verklaring van get. Broekhoff, wijst dal ook ten dui delijkste uit. De eisch luidde 2 iaar gevan genisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. De verdediger Mr. P. Tideman legde den nadruk er op, dat bekl. in het huis van bewaring getoond heeft, zeer veel van orde in het leven te houden. Pleiter begreep dan ook niet hoe het mogelijk was. dat men bij hem een chaos aantrof. Wanneer hij werkc. lijk van het vervaardigen van valsche bank biljetten een beioep gemaakt had, zou cijn bedrijfsmateriaal wel beter in orde geweest zijn. Wat men zou verwachten, werd niet gevonden, nl. een aantal valsche bankbil jetten. Het eenige was een plank, waarop twee echte bankbiljetten van 10.ge spijkerd waren. Dat bekl. zich daar op wierp bij den inval - van den heer Broek hoff is natuurlijk heel begrijpelijk. Hij heeft weliswaar bankbiljetten gefotografeerd en afgedrukt, maar het papier, waarop dit ge beurde was zoo slecht en het geheel lijkt zoo weinig op echt bankpapier, dat niemand daar zou inloopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1